Download the FULL results PDF document below

Exam Results O-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results A-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results O-Levels General – 29 July 2019

Exam Results A-Levels General – 29 July 2019

Centre No: 22005 Bamenda External
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 16
% Passed : 59.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
MBUYEH COLETTE YENLA
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) SANDRA TEWAH ACC-B,COM-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
Passed In Building Construction Specialty: 2
MENGNJO EMILE NYUYDZE
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(1)
NSOM LEONARD WOH
ENG-C,MAT-B,REL-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
TARDZENYUY FABIOLA DZEKASHU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
(1) FRU CORNELIUS NSOH ENG-C,MAT-C,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
TSEMBOM PROSPA AMUH
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
FAI DANIEL NYUYKONGE
COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
NDUSIFAIN KELLY NGONG
FRE-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) BAMBOT WEYI SAINT GERMAIN ENG-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(2) CHE LORDCLIF FORBI BCO-B/B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3) CHE CLAUDINE ANYEN COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B
(4) ACHINDO ELICE CHE ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,TDR-B
(5) WIYSAHNYUY JALIL MUSA ENG-C,L&G-C,TDR-B
(6) SEVERINE BESI FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(7) BEKIEBANG HARISON BETUEH REL-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-C
Centre No: 22006 Institut Tonji (It) Douala
Regist: 36, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 20
% Passed : 55.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
ABUE BRENDA MANKA’A
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
TANIFORM FALON BIH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(2)
NGWA ISABEL MANKA’A BI
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-A,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(3)
NJINJU DESMOND MASANGO
ACC-C,COM-B,ECO-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
EVETTE TOMLA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(5)
SAMA KEREAN NGUEGOU
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 7
CHEFOIN RACHEAL PIH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
(1)
-A,OPR-A
TABOKO JANE NDANDIP
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2)
SAKE KATE ZOFENYUI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
NOTUE CHOUDJA DARREN JOVAN
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
NKANGWOH NKONGHO DOROTHY
COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
AZAH CLARISE FARINKIA
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
(7) SUH CHESY TIFUH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NGINGSIKO JERRY REFUH
COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
TANUE FLAVIOUS NSUFOR
COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-A,OPR-B
(1)
(2) CHICK PRISCA MAMBO COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C
(3) ANCHANG EDINA BIH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGANTU NOELA FORBE TA COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(2) LUMBIH DERRICTON NDE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(3) NGEFOR BERTILLA ASANJI COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22008 Atlantic Bilingual College Mabanda-Bonaberi,
Douala
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 4
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
TIWUH BERTINE ANOM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,OPR-C
(1)
(2) NDE JANINE ANGWI ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
NJONDI MUSI SAMPSON
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) ACHUA YVETTE AMAH ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22009 Buea External
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 2
% Passed : 28.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
MONKGUO PILAR MEWLA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) STEVE MBONGI LIKIYE COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22010 St Theresias Comprehensive College Djottin
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Page 1 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
ENGIE KATHLEEN ACHO
ENG-B,FNU-B,REL-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-B
(1)
Centre No: 22012 City College Of Commerce Mankon, Bamenda
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
NGUM SHARLINE KUMA
ACC-B,COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(1)
NGONG ARMSLEM MBAINWUL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-A,OPR-C
(2)
BIH NOELA
ACC-A,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
NGWA DESMON CHE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
CHE MARIE SANDRA LUM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,OPR-B
(5)
ACHA HEDWING RIASSA MUNASI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(6)
AWA PEACE NKAM
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 3
MBUYA EXCEL NGEY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
ATENIEH BELIEVETH ANJOANIH
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
(3) BANI MINIVIA KFUKFU COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
TOMLAH CLAUDIA YIIKA
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
BIH CYNTHIA AMBE
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
CHENWI ADE JUNIOR
COM-B,ECO-A,ENG-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NATSI TRACY BANDI COM-C,ECO-B,ENG-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) FRU CLEVET ADE COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22018 Christ The King College Tiko
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
VERONICA AYUK IKECHUKWU
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
KAHBIT RENATE PEGME
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FNU-B,MAT-C,REL-B,BMAT-C,OP
R-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
MC COLLINS EKOMBE MBWANGE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,HSC
(1)
-A,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
MOYALY MIRELA GLORIA ORUME
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
KAH EMMANUEL BAMA CHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
MAGGIE BRONZ NJOUMOU NKEMBE
ENG-B,FNU-C,FRE-C,REL-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
CHIMAMBOM YUO MARIE KENLA KIMENG
ENG-B,FNU-B,MAT-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
BERKLYN KEMENDE BOBGHA
ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-C,OPR-B
(1)
Centre No: 22023 Government Technical High School, Nkwen
Regist: 28, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 12
% Passed : 44.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NEBA NGELA’A ROSIBEL
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
WANKWI FATEH NJUALEM
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Building Construction Specialty: 2
TATA RAMSOM NYAMNYOR
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(1)
MBONYI MILAND TEN JONCHA
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(2)
Passed In Electrical Technology Specialty: 5
WIRNGO CARL WIYSAHNYUY
ENG-C,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-B
(1)
NKEMOFAH GORBI NGEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(2)
JUSTIN ONYEDIKACHUKWU OKOYE
ENG-B,MAT-C,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-C
(3)
FORNJINJU CHRISTOPHER NGUATEM
ENG-C,MAT-C,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-C
(4)
(5) FOIN CLIVE AWU-AYUMA ENG-C,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
(1) JUDE AMAHBO EGE-B,ESC-C,MME-B/A,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TANKO LIVINUSE NGEH ENG-C,EGE-B,TDR-C
(2) NGANDONG KANJOH LEATITIA COM-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22024 Governement Technical High School Kang
Barombi, Kumba
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 3
% Passed : 27.27, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NJETI MIRRIAM ASANGAMBIRI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OP
R-B
(1)
(2) AYU ERIC ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) ELANGWE JOHNSON MANNA BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
Page 2 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22026 Government Technical High School Buea
Regist: 59, Sat for 4 or more Subjects: 58, Passed : 27
% Passed : 46.55, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
NGONGANG MURINE NJENU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
NCHEH HOPE NJUNG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(2)
FUHNWI ROSELINE LUMNWI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-C
(3)
ADIJA TRIYA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(4)
AKONI SANDRA NANGE
ACC-C,COM-B,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(5)
NEBA ASOH LAURA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
MBENGHONDIEH FRANK NDENTUO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
FLORIDA NEH WOLOWA ASHU
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
BLESSING MANKAA YONG
ACC-C,COM-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(9)
AZISEH JOEL NKESELLE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(10)
NSABINLA PEARL- PRECIOUS FIRN WIRBAH
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(11)
AKOKO MINEVA MOTALE
ACC-B,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(12)
TIANG LUCIEN TENG
ACC-B,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(13)
NTUI DELIS AGBOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(14)
MUANJO TINA NDOME
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(15)
ELSA SONA SARPHIS
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(16)
(17) ASONGU FRITZ ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-C
Passed In Building Construction Specialty: 1
NGWA BLAISE SUH
ENG-C,MAT-B,CSC-C,BCO-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
(1) KEH TUNG FREDERICK ENG-C,EGE-A,L&G-B,TDR-B,WWK-B/A
(2) CHI FONDIKUM ASANJI ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-B
CLOVIS-YORDY ANKIAMBOM
COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3)
NDESSAP LAURENTINE NGWENYI
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) EKWIA VANESIA TABI ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) SOLANGE MESANGA LIKAMBI ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(2) AJABNWOH CLETUS COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(3) MUSI BABILA BRYANT ENG-C,CSC-C,ESC-C,TDR-C
(4) CHENUI LANGSHI ALUH ENG-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22029 Government Technical High School Nkambe
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 16
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
GHANY PRECIOUS NKINI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,CSC-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(1)
CHAM BAMA SYLVANUS
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(2)
TUMENTA VEMA CHAFU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NDAPNJONG CLAUDETTE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(4)
NDANJO NKEH TIKUM GLEN
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(5)
KINTANG ADAMU NTUNYU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-C
(6)
GANGTAR SANDINE JAH
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
TAMNGWA BRITNEY KWIKE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
GWEI MARION KEHGO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(9)
NGENGE CHANTAL NDOKOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(10)
(11) BAWE STEPHANI NDFUBU ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 2
YUNCHU GLORY NKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(1)
(2) KEYI GRACE AMINA VAFI ACC-C,COM-B,ECO-B,ICT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NJI EMMANUELLA MURKWI
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) TALLA REMI MBAYA ENG-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(2) NUHU MUSA ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22030 Government Technical High School Bamenda
Regist: 88, Sat for 4 or more Subjects: 84, Passed : 45
% Passed : 53.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
EBAN LEKU LINDA EGBE
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
MBOUAPOU FOUONGWANG HENNELY ROSE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(2)
ASANGBEH DELPHINE BINUE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
LUM BLESS NFON
ACC-B,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
WELENSACK LUFEYIN ELODIE NGONSAI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
LINDO ASHLINE
ACC-B,COM-A,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(6)
MOMO BEATRICE
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(7)
INNOCENTIA ASHLY BIH
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
NKEZI NGWENYI BRIANDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(9)
FONDZE KINYUY ZIHNDE
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(10)
LEMNUE CLOUDIA TEYIM
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(11)
(12) MUKI CALISTUS TEMBU ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,OPR-B
Page 3 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Building Construction Specialty: 4
KENNE NYINTEDEM BELCLAUDE
ENG-C,MAT-A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
(2) NKWANA FABRICE ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(3) SIRRIMUNTIH AFATA NGOHTILO ENG-C,MAT-C,L&G-C,TDR-B
TCHOFOR HUBERT-PROSPER AZIENWIE
ENG-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-C,TDR-C
(4)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
(1) JEMIMAH NCHANG ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 8
TABEFOR GENEVIVA BINUE
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
KWACHUH HILARY FONGWA
ENG-B,MAT-A,ICT-B,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(2)
AMBENESANG SERGIUS AMBE
ENG-C,MAT-A,ICT-B,EGE-A,TDR-B
(3)
VUYOF CHRISTIAN GEMUH
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-B
(4)
(5) NDE TSE NTSEH NCHOTU ENG-C,MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-C
FEUYEM CHANYON ERIC
ENG-C,MAT-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(6)
(7) TATONG TIRILE MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(8) TATAH BRINCELY SAHMO MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
MAFOGHO EMMANUEL SAMA
ENG-B,MAT-C,ICT-C,MME-B/B,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
BIH RIGHTEOUS FUH
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-A
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
LENDZEMO ETIENNE
ENG-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) CHUYEH DIANA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(2) MIRIAM BIH YANDE FNU-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-B,L&G-C
(3) NCHINDA FELICIA ENG-C,FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
TITENDE AMSLEM MBANGHONYUI
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(4)
BIMELA PARACLITA KILIRGHA
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
NCHIA WANKAM ANDY AFUOKEDZEE
ENG-B,FRE-C,MAT-C,ESC-C,TDR-C
(6)
(7) AFUHNUE YANIK ABONGWA ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(8) JOFACK DONGMO DARIL ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 9
DINGBOBGA VALDERNO DOPGIMA
MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C
(1)
(2) NGANYU VANISIA BERI ENG-C,FFD-B,PDS-B,FTT-C
(3) NSOH RONALDO NDE ENG-B,MAT-C,EGE-C
(4) NDZE PRINCELY NYUYKONGI ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B
(5) BALONG BRIAN BASSILIKIN ENG-C,FRE-C,TDR-B
(6) BERKA DELVINE WUYIKA FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-C
(7) SENYUY DELIS KIVEN COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(8) SCOFIELD NEBA BELL ENG-C,EGE-C,TDR-C
(9) FONGOH TIMOTHY NYAH ENG-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22031 Government Technical High School Kumba
Regist: 16, Sat for 4 or more Subjects: 16, Passed : 8
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
BERGELINE IYA ANWI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 2
HELLEN LUNYI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
TAKIE GRACE AGHIE
COM-B,ECO-A,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AGUM BIH ASCHLEY COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) PEARL BIH AGAKI COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(2) FANG BERTRAND ASHU COM-C,ENG-B,L&G-C,OPR-C
(3) OBEN PRECIOUS BECHEM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(4) FRANKLINE UGOCHUKWU OKANI COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22033 Government Technical High School Ombe
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 1
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) VESSEMEH IBRAHIM MABONG ENG-C,BCO-A/A,L&G-C,TDR-A
Centre No: 22037 Marthlo Comprehensive Bilingual College,
Buea
Regist: 36, Sat for 4 or more Subjects: 34, Passed : 20
% Passed : 58.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
TATAH MIRABEL WIYLANYUY
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
KA’NYUY MUUM YINDA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(2)
NGWE NDIFORMA GLORY SHAMA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
FAI HILDA MUMBOH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(4)
NGONKEM WINDOLINE
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(5)
FOSHI YVETTE LISENGE
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 3
NOHFEH CHENYEI EMMANUELA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
AJUME BEVALY KERNYUY
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-A
(2)
NTUNMBOVE CHRISTIANA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-B
(3)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
KAMDEM MARY MAYONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(1)
Page 4 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) LIMA ENJEMA JOANA COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(2) FORBI CONRAD NSUH ENG-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(3) KENSO FRANK BOLTON ENG-C,EGE-C,L&G-B,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 7
(1) MUNJO KAISEN SHEY ENG-A,ICT-C,BCO-B/A,TDR-C
(2) AGAH FAITH NGOMUN COM-C,ENG-C,EGE-A,L&G-C
(3) JOHN ELIVE ESOVA COM-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(4) ANUMBODEM DESMOND ANU COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(5) NJEA MOSES KOMBESON ENG-C,EGE-B,TDR-C
(6) CATHERINE ENANGA EFESOA COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
ELOVE MARI-CLEOPHAS MESSANGA
COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Centre No: 22044 Longla Comprehensive College Mankon
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 29, Passed : 15
% Passed : 51.72, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
REFOR KENEDY YAMNJONG
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 4
CHE GILBERT ANYE
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
INDA PRECIOUS NGWE
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
LUM LIZZETTE
LUM LIZZETTE COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
TSE DESMOND AKUNDU
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 3
TOSOMU NYENDAMARK-DAVIS
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) SHU JULIUVIC CHE ENG-C,EGE-C,HSC-B,TDR-C
EWALA PRECIOUS NGWE
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) BUM OLANDO DIANG COM-C,ECO-A,BMAT-B,OPR-C
KIDIO ODETTE NAINMBONG MENIGHA
COM-C,ENG-C,MAT-C,OPR-B
(2)
(3) SUH GABRIEL NUMFOR COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
(4) DABA JEPHTHAN AKAM ENG-C,EGE-C,TDR-C
(5) TIMAH BLESSING ANABIT COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(6) MANDI KEREN HAPPUCH ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7) WENJEH LINDA TENENG COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22045 Limbe External
Regist: 117, Sat for 4 or more Subjects: 91, Passed : 48
% Passed : 52.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 16
BAKAM KAMGA MORINE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-B,REL-B,ICT-B,EGE-A
,BMAT-A,OPR-A
(1)
FADIMATOU INNA HALILOU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
DIN BRYAN ANDERSON
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-B,ICT-A,EGE-A,BMAT
(3)
-A,OPR-A
THELSY KENG ABANDE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(4)
MBANGWE EDJENGUELE MATHILDE NAINA
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(5)
YANGA TCHAPTSA VIRGINIE LAURA
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(6)
NEBASI FRANK JEORELL CHE
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(7)
CHIMUNU PRAISES SHIMINYI
ACC-B,COM-B,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(8)
NGOE PRECIOUS BOSEME
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(9)
MARTHA EPOSI NGANGE LOBE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(10)
NEDVED NDANEH MUJEIN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
MUYANG LUIZA NJOH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
CHIE GILAND NDIBABONGHA
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(13)
ANENG QUINIVATE AFOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(14)
QUEENETH SARAH ETONDE TAMBE
ACC-C,COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) CEDRIC AKENJI NGU ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Business Studies Specialty: 7
TARAFOR EMMACULATE MUNSI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A
(1)
ASSI MOUSSI CLAIRE PATRICIA
COM-A,ECO-C,ENG-A,FRE-A,REL-C,BMAT-C
(2)
AMEY ALVIN AYABA
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-B
(3)
SIDOLINE NDONGA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-B
(4)
DJUIGUI SHUALA AERINE PREMIERE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(5)
MOKASE SERAPHINE MONJOA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C
(6)
(7) BUHDENG ERFRANK BAHBILLA COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
NKONGHO PETER OJONG
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-B
(1)
KEREUH LYZETTE YENGEH
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
BONIA DIRANE DINGANA
COM-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
LEKUNZE BELINDA NKONGANYI
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(4)
NKONGHO DENIS CLYDE NKWANYUO
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) TEMNYONG DERIC COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,L&G-A
(2) ESOLE YANNICK NGOLE COM-A,ENG-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
(3) ABEI SABINA COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
MALONDO MAA ABDOURAHMAN
COM-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) ACHU ZITA GHANG COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NSHIDON PATIENCE AMOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(6)
(7) NYEMB THIERRY MAIER COM-C,ENG-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
Page 5 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 13
(1) NGWA LINDA BIH COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-A
(2) MATINA MALIVA TUE COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(3) OJONG VALENCIA AGBOR COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(4) MBU DIEUDONNE YABA COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(5) ABENGANG LUCIA UGITOH COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(6) ANU KAREN AWUNG FOBELLAH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(7) EDNA ENBU BETIKA COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(8) NZENDO GILLES CHUSINU COM-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(9) BETONDI JENNET WEMO ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
EFANGE CATHERINE WELISANE
COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-C
(10)
(11) ENEKE BLESSING ARREY COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
(12) BATE STEPHANE TABI ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(13) TAKU VIRGINETTE AGHAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
Centre No: 22046 Mamfe External
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 9
% Passed : 81.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ARREYTAKANG ASHLEY-TINA OJONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
OROCK OJONG BLANDINE
ACC-B,COM-A,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
EBEN HELMINA AGBOR
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
TANYI MATHIAS TANYI
ACC-C,COM-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
OBENTAKANG SOLEDAD TANYI
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) AYUK KELLY NDIP COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,OPR-C
(3) EBOT LARISA ANEGE ACC-C,COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TENGOMOH ZITA CHIAFIE COM-B,ECO-C,EGE-B,OPR-B
(2) EBEN EMMANUEL TABI ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B
Centre No: 22051 National Comprehensive High School Limbe
Regist: 101, Sat for 4 or more Subjects: 101, Passed : 54
% Passed : 53.47, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 25
MOFOR HANSEL ACHU
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(1)
TRACY NABILA KOBE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-C
(2)
KONGNYUY NWEMBOH SERGIUS
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-B
(3)
TIZAH HARRIS TONAIN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-C
(4)
KONGNYUY NDAMNSAH THIERRY JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
(5)
-B
MIYANWEI IYA-ONGIE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(6)
CLIFF NGEMBU ALBERT
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(7)
AARON MFONYO EBOTAGBOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(8)
MBAH BERTINE NGUM
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A
(9)
ATTIA ALEXIS ZIH KUM
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-B
(10)
DALIA LIMUNGA NJIE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(11)
BAYE GAEL JUNIOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(12)
NGU NADIN FRI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(13)
ALPHONSUS NYUYDINI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(14)
AYUK ASHLEY ANYUNGNAW
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(15)
BESIN MENDI ESTHER
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(16)
NUKAM SHETU BABILA
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(17)
ANGAN BRIGHT ENJOGANOH
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(18)
MOKOM BLOSSOM
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(19)
EBUNGE SHARON NGIDE
ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(20)
(21) TIMAH MELANIE KAH ACC-C,COM-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
ENOH RONICK NWACHAM
ACC-C,COM-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-C
(22)
FONYUY BRANDY KONGNYUY
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(23)
BATE MATILDA OJONG NKONGHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(24)
(25) EYONG MARIE ATEM ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B
Passed In Business Studies Specialty: 5
ENOW KELSON NKONGHO
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
NTAHLABO THELMA NUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B
(2)
(3) NDEH BORIS CHE COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
(4) NDAFOR MINET DOH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
AGWENJANG ZOUM MANETE TABI
COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
PRECIOUS ENJEMA MONDO
COM-B,ECO-C,ENG-A,REL-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
AKOMBO RITA NANA
COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
ACHUO OSCAR TAKU
COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ISABEL EPOSI NGESSA
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(4)
Passed In 6 Subjects: 3
ABA SHELLA ANOH
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
MADJIDOU MOHAMED
COM-B,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
DESMOND BOBVALA TITANJI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 5
Page 6 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
MBU NNOKO PRECIOUS ESANYU
COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
(2) NDI MACCARTHY KANJO COM-B,ECO-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
BOHNI RELIANCLIFF MBOTIJI
COM-B,ECO-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
NKENGAFAC RUMI NKENFUA
COM-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) AYUH GISLEIN SAHFE COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C
Passed In 4 Subjects: 12
(1) LEKE TINA TEMPLA COM-C,ECO-B,BMAT-B,OPR-B
(2) MABALI SIMON PIERRE COM-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3) EYONG EMMANUELLA EBOB COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(4) BOUKEDZONG ROLLINS NGWOH COM-B,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(5) ABUNAW GIOVANIE MUKETE COM-B,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(6) ROSEMARY NYUYMENGKA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7) AKAH BELVEJUE AJUH COM-C,ECO-B,ICT-C,OPR-C
(8) EUNICE NCHANGNWI NGWA COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
(9) MANG CHANTICLAIR KUM COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(10) KAYA FAITH MIRACLE EYIE COM-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(11) DOH VICKECY WABILA COM-C,REL-C,ICT-C,OPR-C
(12) MBAH DERICK MBACHAM COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22053 Nkambe External
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 33, Passed : 26
% Passed : 78.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
RINGNYU PATIENCE KASHARA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(1)
TANTOH BORIS
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
TALLA THEIRY TANYA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(3)
JIBIRILU MEKAILU
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
Passed In Building Construction Specialty: 4
GUR CHRISOGONOS LANYAM
ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) ALEX KEMENI ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(3) MOHAMADU ALIMAGAJI MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
RAMADAN HAMZA NDZI KANFON
ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,L&G-B,TDR-A
(4)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
MOHAMMADOU AWALU
ENG-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/C,ESC-C,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
SUNJO GLEN BERLA
ENG-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-C
(1)
GHANY TALLA PROMISE
ENG-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
NGANSAH NADIA YAJE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(3)
NGENGE GRATEFUL RINGYU
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
NFOR COURAGE NYAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(5)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NFOR ESTHER YAAH ENG-B,FNU-B,HSC-A,HMGT-B,L&G-B
(2) NFOR MACLAUDE SHEY ENG-B,EGE-B,L&G-B,MME-B/B,TDR-B
(3) AGAMBOM DAVID VUMOMSE ICT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(4) FRANK BAIMA ENG-C,BCO-A/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(5) SHEY TITIANA ENG-C,FNU-B,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(6) NJUH ERICA MBI COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
BANTAR LEATICIA NONKFU
COM-C,ENG-B,FRE-C,ICT-C,L&G-C
(7)
(8) NDI BETILA NTALLA COM-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NFOR CLOURPHA KONGLA FNU-B,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(2) BAWE GILBERT CHUYE COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C
(3) ALI SUIBU ENG-C,EGE-C,TDR-C
(4) TAMNGWAH LOUIS GANTAR ICT-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22055 Progressive Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 59, Sat for 4 or more Subjects: 58, Passed : 45
% Passed : 77.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 14
WIBAH NOELA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-A,OP
R-C
(1)
MBOGNING FERNANDES CHIATIM
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A
(2)
NEBA DESMOND NEBA
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(3)
MBA NORA JENKUO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR
-C
(4)
ATEAFAC DESLINE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(5)
FONGHO LEONADA AKWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(6)
NJUNG CHINELLE WAMAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(7)
NGAH GOD’SWILL VITAVYVENYUY
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(8)
BERNARD NDIFON
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(9)
FUOH ROLANDA BAINSI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(10)
NSHOM BERNADETTE FOINJUNG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(11)
KUNYU IVANA ASEGAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(12)
MUFUA BORIS TUFOIN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(13)
NGEK DERRICK NJIOKOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(14)
Passed In Business Studies Specialty: 1
NTSINDA ACHIRI ALBERT
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
BOSSA TRINITY FRI
COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
AKUMA MILANIE NCHANG
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) ABONGWA JUNIOR DAVE NUWFOR
Page 7 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
Passed In 7 Subjects: 3
KALIESEMO BLANDINE
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
TUFOIN CLOVIS AJIMSIMBOM
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(2)
SUH COURAGE AFUMBOM
COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
(1) SUH NOELA ZIE COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,L&G-B,OPR-B
CHIFU GERIS RINGNYU
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(2)
DJAM JENEFA MAIH
COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
(4) LORIA BABOU COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-B,EGE-C,OPR-C
BABILA BLESSING LEHNA
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C,OPR-C
(5)
AJEAKWA KEZIAH UMENEK
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-B
(6)
WIRBA SHARETTE YINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C
(7)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) LINKE KELLY NFOR ACC-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B
NJOBUIN NAOMI AFA’ANWI
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
BAINKONG BRIZEL CHUNG
COM-B,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(3)
(4) AFUNUI PRECIOUS COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(5) MUKONG CARINE MBU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(6) KUM MIRABEL KOM COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7) SIRRI NDOH JENNIFER COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 10
NFURCHANG HUMBLELINE LUM
COM-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
(2) MANKA BENITA FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(3) NEBA JOEL AMBE COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(4) NSAH HERIBERT FONYUY COM-C,ICT-C,EGE-B,OPR-C
(5) NKAWAH LYZETTE NGUNSUH COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-B
(6) TANTEH VIVIAN LEM COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-B
(7) ATEMA MELALINE ANGAWA COM-C,ENG-C,L&G-B,OPR-C
(8) BANADZEM BETRAND FONYUY COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(9) BLESSING BIH ABONGWA COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(10) ABDEL RAHIM FONOCHO COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
Centre No: 22060 Fonab College Kedjom – Keku, Bamenda
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
NJUABEH SENEH LIONEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) GEJUNG ELEANOR COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22062 Nacho Comprehensive High School Mankon
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AMBE ROSABEL LUM COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
NYENTY GERALDINE AGBOR
NYENTY GERALDINE ABGOR ENG-C,FFD-C,PDS-B,FTT-B
(1)
Centre No: 22065 Saint Ritas Technical & Commercial College,
Nkambe
Regist: 37, Sat for 4 or more Subjects: 37, Passed : 34
% Passed : 91.89, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
OBI IJEOMA BLANDINE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
NKWA BARACK BRANDY ASHU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(2)
KANJO JUNIOR NDZI
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-C
(3)
NKOKO NAOMI RINYU
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
TALLA RASHIDATU CHECHE
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A
(5)
Passed In Building Construction Specialty: 3
ATIRLII JERSEY-BRADSON WIRNGO
ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,TDR-B
(1)
NKWI DERICK KIYAM
ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BCO-A/A,L&G-B,TDR-C
(2)
NDI NLOMO RAOUL
ENG-B,MAT-C,REL-B,BCO-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 7
JITI EBENEZER CHUKWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,L&G-C
(1)
TANTOH PETRA NGU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-B,L&GB
(2)
KEYANTIO BORIS NGU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G
-B
(3)
SHEY NELLY MBULI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(4)
KOYE RENA DAMUE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,L&G-C
(5)
NFOR EMMANUEL SHEY
COM-C,ECO-B,ENG-A,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-C
(6)
BANJE CORNELIUS TAMBING
COM-C,ECO-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C
(7)
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
NFOBENEH KUME ABENYAM
ENG-A,FRE-C,REL-B,ICT-A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-C
(1)
(2) KAY MABEL BIY ENG-A,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
TANLAKA JOEL SHAHYEH
ENG-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,ESC-C,L&G-C,MME-A/A,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
MBAH FAVOUR TIMAH
ENG-C,REL-C,ICT-A,EGE-A,L&G-B,MME-B/B,TDR-C
(1)
ASENGE ARMSTRONG SOH
ENG-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B,WWK-B/B
(2)
Page 8 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
SUNJOH BETRAND SUNDAY
ENG-C,REL-C,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(3)
NDEWA HILARY NDI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,L&G-B
(4)
Passed In 6 Subjects: 4
KONGNSO CONFIDENCE WAZILA
ENG-B,FNU-B,EGE-A,HSC-B,HMGT-A,L&G-C
(1)
(2) TUME HOPE MBORONG ENG-B,FRE-B,EGE-A,L&G-C,TDR-C
BANDE BENITA TIFUH
COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C
(3)
SAHWAI MAC BRIGHT LIHNYUE
REL-C,ICT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4)
Passed In 5 Subjects: 6
(1) NDI KELLYDIAN NSIRBU ENG-A,REL-B,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-C
NJIAKI FABRICE NTUNTU
REL-C,EGE-B,L&G-B,TDR-B,WWK-B/A
(2)
(3) LAGHAI ANGELO YUFENYUY ENG-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
NOULETEKA FELICITY BOUBA
ENG-C,FNU-C,EGE-B,HSC-B,HMGT-B
(4)
BAN NDIKUM SAB ADONIS RONALD
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ESC-C
(5)
(6) ZULIKA ALI COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) DAMIAN NGHOMBOUCHE WOUZIZUNG ENG-C,ICT-C,EGE-B
(2) DAMUE JUDE TARLA ICT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
Centre No: 22066 Molyko External, Buea
Regist: 41, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 12
% Passed : 33.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
EBONG JAMES DOLAN EPIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
AWAUNDEM BRANDON
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
ANZAH EGIDIS AFADZOH
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
FODJOU BOUCHE VIVIANE LARRISSA
ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
EFUANYI NGOASONG RAHEAL
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
MBUNKUR BERNICE MUFER
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) ANDIN MERCY DOHMUSI ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NAH JACKELINE TAFREE
COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
AYUKNDANG SOPHIE AYUK
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) CHE JEVIS NGONG COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
AKONJI SHERON AYEBOH
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
NKWINSACK BLESSING NDUSNDA
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(1)
Centre No: 22068 St. Pauls Bilingual Comprehensive College
Nkwen
Regist: 54, Sat for 4 or more Subjects: 52, Passed : 39
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 15
MBUH LYNN NGECHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-A,ICT-A,BMATA,
L&G-C,OPR-B
(1)
AMBINGPOH ETOULIA NEH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-A,REL-B,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-B
(2)
AZEH ADNA NGEMINANG
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-B
(3)
ANJANGHA LISA FINIH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-A,ICT-A,EGE-A,BMAT
-C,OPR-C
(4)
NEH DANILYNE NJI
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-A,ICT-B,EGE-B,BMAT
-C,OPR-B
(5)
TANEFIRM ABONGWA NDUMU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-B,L&GB,
OPR-C
(6)
ZENKENG CHELSEY NKWETE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(7)
ACHU MOKOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-C,L&G
-C,OPR-B
(8)
BELVIS LIMNYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A
(9)
ANKINIMBOM THERESE FRANCISCO TOSAM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-B,OPR
-B
(10)
LUMNWIE ELODIE-EDWIGE FOCHEN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-B,OPR
-B
(11)
HANNAH MBEL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(12)
FOMONYUY AIPHONSA MBIYDZENYUY
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,OP
R-C
(13)
BIH IMANI-JERMILLA ANDAH
ACC-C,COM-B,ENG-A,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(14)
MANKA’A OSLA BELICE BELL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,BMAT-C,L&G-C
(15)
Passed In Business Studies Specialty: 6
ASTRID BRITNEY AWASUNG
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,OPR
-C
(1)
NCHANG FRU KLEIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-C
(2)
KIEN KEZIAH BABILA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR
-C
(3)
NDUM CLEOPHAS
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
EMILIANA NDOHO NGUEMA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C
(5)
(6) NGWA NOEL COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
ASHWEMBOM LANITA KEBENG
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-A,OPR
(1)
Page 9 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
-C
Passed In 8 Subjects: 4
MAKAPING TANIA ALBRIGHT NIDADAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
FUL SANCHEZ BOISIMBOM
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-C,BMAT-C
(2)
BANBOYE PRECIOUS CELINE CHI
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
SIRRI MARIE BERNADETTE ADEY
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 7 Subjects: 3
BOYENE IVY-SOLEDAD
COM-C,ENG-A,REL-A,ICT-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
AZEH VINNA BIH
COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-A,EGE-B,OPR-C
(2)
LAMANGO LERRY TAHNIA MULUH
COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
NTUMNWI RINA MEYANWI
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-B,EGE-B
(1)
NTUMNWI MILTON AFENWI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 5
LIVARO PEGUY PAMFURE
COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A
(1)
(2) ZONYIN SONIA DAKOA COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-C,OPR-C
TENCHA RANDY PENN CHO
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(3)
IRENAEUS-LUKE NYUYKONGMU FONYUY
COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C
(4)
NKONGUI PRINCE TANTOH
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NDEGESHE DAVY NDIKUM COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(2) VUGAH MEGAN NJUNGMBUE COM-C,ECO-C,REL-C,EGE-B
(3) NDI BETILLA MUNSING COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22071 Presbyterian Comprehensive High School
Limbe
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 32, Passed : 8
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
MBENDA OWENJOLANA ANNIE GISELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) TSAFACK BERLIN COM-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
AKONGNWI LUM MARIE-CLAIRE
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) FUHNWI MALVINE YUNWEN COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
LUWANGA BOTDJILA CHRISTIANE VANELLE
COM-B,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(2)
(3) GOLAH NADINE NAYOH COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(4) MPAH CHANSHILINE AYINDA COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(5) RITA OKORONKWO COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22073 Atlantic Technical Commercial College Limbe
Regist: 58, Sat for 4 or more Subjects: 56, Passed : 34
% Passed : 60.71, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
LEUDJOU YOUMSSIE NELLY MARRIANE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
AMBE SARAH MAGNE
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Building Construction Specialty: 2
CHEMSI EUGENE TIMNGE
MAT-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) TEMBI HUMPHREY MOMA MAT-C,EGE-A,L&G-B,TDR-C
Passed In Business Studies Specialty: 3
NGUM KALSIE RACHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&
G-B,OPR-A
(1)
ASHLEY BEN NABILA FONKEM
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-B,L&GB,
OPR-B
(2)
(3) UMBU DESTEN OKOM COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
CHE ERIC NYAH
ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NDANGOH BELDWIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 6
OKON BRENDA EDIDIONG
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
(1)
CHENDJE MUNKAM CINDY
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,OPR-C
(2)
NFORMI HOLYSON ASONYU
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,OPR-B
(3)
ENOW PECKINS ELONDE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,L&G-B,OPR-C
(4)
EKA CELINE NSELEMA
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
MBELE SMITH NDINGI
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
Passed In 5 Subjects: 11
(1) EYA CLEVIS MBUN COM-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2) IKOME JOSEPH MOKOTE COM-B,ECO-C,EGE-A,L&G-C,OPR-C
(3) AZUH CLOVIS OBASE ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(4) FONYUY JOANES RANNYUY REL-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(5) TONDE KONGO GABRIEL COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A
(6) KUOH LAWRENCE MUSI ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
FORKAM DEEDRAVICK IJANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(7)
(8) MANKAA GLORY SHU COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,OPR-C
MIGINSY WENDY AKUMCHO
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
(10) NDZI EVODIA YUUH COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
KANGE ENJEMA CHARNEL MANYI
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(11)
Passed In 4 Subjects: 8
(1) RAMSEY NOAH KEBILA SAMA COM-C,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(2) TEMBE EWOH LUCIA COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(3) AZEH FRANMA REL-C,EGE-B,TDR-C
(4) FOKUM MBONGEH VANESSA ENG-C,FRE-B,L&G-C,OPR-C
Page 10 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 8
(5) MUSANGO PHIENA ACC-C,COM-C,EGE-B,OPR-C
(6) ETONDE CHARLINE EKO COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
(7) FON CLIFORD MEH COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(8) EWOWEH NGOUATE NELLY ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22075 Frankfils Comprehensive College Buea
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed : 7
% Passed : 77.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
WENONG GENEVIEVE EGOWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G
-C,OPR-A
(1)
NGONG SONEDITA NYEAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
TIKUM CHICK BRANDON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 2
EGUTE RUMOE APPONO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
DJOUSSI MARIE THERESE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 7 Subjects: 1
NJIMA RAMSON KETU
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) ACHEGENUI DUNSTAN COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
Centre No: 22078 Inter Comprehensive College Great Soppo,
Buea
Regist: 95, Sat for 4 or more Subjects: 76, Passed : 51
% Passed : 67.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
NYIMEH ARSENE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
MBIWANG BRANDON TEYANG ABAH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-A
(2)
AWONGU AGABI THERESE-CLAIRE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
ELEMPIA JENNIFER NKONGHO
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(4)
ANWI KELLYVILLE GAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(5)
ETA TELMA OFUKA
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(6)
ESUMUH THIERY MBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(7)
NSOSAH TRACY LEINYUY
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(8)
ECOMBI KELLY EKIAFANG
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(9)
KU TRESTINE NGEH
ACC-C,COM-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(10)
MARK-DANIEL MBACHAM AKUM
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
Passed In Business Studies Specialty: 23
MBONGHEUH AKWI WENDY SIGALA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(1)
EMBI EMMANUELLA ABOH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(2)
LEKUNZE MANYI GERTRUDE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
AHONE EBENDA JENNIFER
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B
(4)
TANTOH DEREK ASONYU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(5)
TEKOH CORINE ENYEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(6)
CLIFF NGOMBA WOLOKO
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B
(7)
EFETI MAIRAL JANE IKOMI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(8)
NWAKUNA CLIVERT EFUETNCHA
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(9)
AWOH-EKPO JORGE JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(10)
YANCHO ZENNING-KING MBUNDA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B
(11)
MOSIMA CLINTON DIOH-MBILE
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C
(12)
ISAAC MONGAMBE MONONO
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B
(13)
ITOE JONAS NANJE
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(14)
TONYI SHALLOTE NJENKUO
COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(15)
NEMOH ZINTA OFFUNDEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(16)
TITA GEORAN NCHONG
COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-C
(17)
SWIRRI JUNOLINE NSOH
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(18)
MANA BERNADETTE KAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(19)
BRADLEY KUVE MAKIA ESUKA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(20)
(21) NDIFON NERIS ATICHIA COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(22) MBANGCHIA AMINKENG JUNIOR ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B
(23) NWANGO JUNIOR OSAKE COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
AGBOR CHARLEVELYN AGBOR
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 2
NJOCH URSULA WACHI
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(1)
BRENISE LIMUNGA MOTOMBI
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 5
AKWAYUE TRAORE ANDONG
COM-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
AFANYU CARLTON TALLA
COM-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(2)
(3) ADA AUDREY WACHE COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(4) JETTY ELIZABETH NGOWO NDUMBE
Page 11 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(5) IWI ALVINE COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 9
(1) METOMBE JOHN MOTUMBA COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B
(2) NIMUNOH TANYA BIH COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-B
NDI NKENGAFE FALLONE YVETTE
COM-B,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
(4) AKURO BRIYANA TIFUH COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5) GWANGWA TINA NYONGBOBMIH COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(6) FORSUNG MALUANYI THEORINE COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(7) NGANJE ROBINSON WILLIAM COM-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(8) NGENYI CHRISTEL ANU COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(9) ACHE FLOBERT SOH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22084 Douala External
Regist: 363, Sat for 4 or more Subjects: 333, Passed : 160
% Passed : 48.05, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
TEWUM ALPHA NDOULA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-B,REL-A,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-A
(1)
MEBUNE ALICE AKENG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,REL-C,ICT-B,BMATA,
L&G-C,OPR-A
(2)
NDIZANG LILIAN ACHE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(3)
AGBOR FRANCISCA BATE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT
-A,OPR-B
(4)
NANJI MOFOR BLANCHE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,HSC
-B,OPR-B
(5)
BECHIBU JANE-CLAIRE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G
-C,OPR-C
(6)
TATAH AMMED
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-A
(7)
NDU SANDRA NGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-B
(8)
TEH SIDOINE MEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(9)
FEH LUCIE BATAMBUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(10)
NGANDJEU SAMIRA ENTECHEU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(11)
ACHUH ASHLEY AWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
NEYLIE ASSEMO DORESTIN EKANG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(13)
TANGKA MERVEILLE YEFON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(14)
(15) NFOR DANIELLA MANLI ACC-C,COM-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
AKO ARRAH ZENGUE TAMBE
ACC-B,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(16)
AYUK BENEDICTA TAWABI
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-B
(17)
Passed In Building Construction Specialty: 14
NKWAIN BRIAN ASUNKWAIN
ENG-C,ICT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
(2) JOEL MENDONG FOMUNUNG
MAT-C,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
FOMBANG TRAVIS DAIGA
ENG-A,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(3)
TIKUM RANSOM KARH
ENG-B,FRE-C,MAT-A,BCO-B/A,ESC-C,TDR-A
(4)
(5) BACHIEH BLAISE ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
GODLOVE NGUM WUNG
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(6)
NJEH DESIRE ACHU
FRE-C,MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(7)
(8) ATEH FRANKLINE MBAH ENG-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(9) TIWUH BLAISE ATUD ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,TDR-B
(10) ENOW ANO AFFUEMBEY MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(11) WOFON GLIFFIN MAT-C,BCO-B/A,L&G-C,TDR-B
(12) TUFOIN CLOVIS YEM BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
(13) KHAN BRULINE PENN ENG-C,MAT-C,TDR-B
(14) LOH HARRISON CHE MAT-C,ICT-C,TDR-B
Passed In Business Studies Specialty: 23
ITOE THEOPHILOUS MUNDI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(1)
SUH VINCENT MUTEH
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-A,OPR
-C
(2)
FUWEN OTHNEIL VEGAH
COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-A
(3)
NJIFORFUT FRIZ NUKAMYAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B
(4)
TAMO EKOUMA 1ERBENIT MON-AMOUR
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(5)
NWACHAN FABIOLA ENJEI
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(6)
NJI PRECIOUS BIH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(7)
NEH YVONNE NGWA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
TEBIT CHERIFA KAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(9)
KUH DENZEL KETCHU NKUOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(10)
KAMENI JANET ENGONWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(11)
NTEIBOH THOMAS
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(12)
(13) TOH ENIH STECY ACC-C,COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
NDUM JULIETTE BEKENI
COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
KOLLE QUEENTEX AKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(15)
ENEKE TAMBE TABE CELES
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
KONGNYUY PROSPA KIBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(17)
(18) NZOMBO ANNE COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C
AMINDE ALIMA MARIE CHANTAL
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(19)
(20) NGORIKE RITA AKEWA COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(21) NJI SHEILLA ABIGAIL CHUO ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-A
(22) BRACKSON MPOH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(23) NSUH BESHERINE KEMBEH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
BURIVEN NJAH CHRISTEL DZERINYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-B,OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 11
KIVEN ABDUL- AZIZ
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B,TDR-B
(1)
MUYUYUVEN TELCY NGO
FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(2)
Page 12 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Electrical Technology Specialty: 11
TUFOIN ARKLAND MUNANG
ENG-C,MAT-C,ICT-B,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(3)
ADAMY BRIGHTLY TENKEH
ENG-C,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(4)
(5) DOBE KING MAT-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-B,TDR-C
NGOU NGON SAMBOU OLIVIER
ENG-C,FRE-B,MAT-B,ETEC-B/A,ESC-C
(6)
TCHOUCHO FRITZ KESSNEL
ENG-C,FRE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(7)
NDIFOR HYACINTH AWA
FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(8)
(9) NTEHTOI DERICK FOMONYUY ENG-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
(10) NGALIM BRIYAN FONGUY ENG-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C
(11) GAMA LASERIAN NKWAIN EGE-B,ESC-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 5
SUH JUVETTE TADAH
COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
CHI BLANDINE SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
KEME BEYONCE NDUM
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
MEGNE TCHOMTCHOUA LETYCIA LAURICE
COM-C,ECO-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
NFONDU MARIS ACHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
Passed In 6 Subjects: 16
NDAMBOSEH TENGWING AKOW
ENG-B,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(1)
ESSOMBEY NDAMBWE EMILE NESS JASON
COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
SONTAH DELSON TANGMOH
COM-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(3)
TOH RITA KWITEKETSI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-A,OPR-B
(4)
MULUH NADINE MENGWI
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-B
(5)
TCHINDA FOPENA LOIC
ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(6)
(7) INTONG NEDVED COM-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
STEPHANY KEIN AKENJI
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
VITUNG ERIC AKUMBOM
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-B
(9)
FONGOLE RACHEALINE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(10)
(11) ASEH NOBERT ENG-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(12) AGHA TIA SERGE COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
NGUM RELINDISE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(13)
EBONKENG ROSESIMARNA AQUELLI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(14)
MBONG KAH JULIA JONES
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
ASONGTIA JOYCELINE FUEZENG
ACC-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,HSC-C,OPR-C
(16)
Passed In 5 Subjects: 26
(1) KWO BERNARD NYANG ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2) NDASI HYACINTH AKWEWO ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
NGIMAFAC DERICK TANKENG
ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
NDIWARA HORACE AGWO
ENG-B,ICT-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C
(4)
AYACHE THOU JUNIOR PAUL
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A
(5)
(6) AKEM HYGENOUS TANGU ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-A
(7) MOFFO NJOGA DUVUOL ENG-C,FRE-C,EGE-C,MME-B/A,TDR-B
(8) NDANJIM BARZIL ANJI COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(9) CHI WILFRED MBUH ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B
ZENEXOU ORACLE AZOH-MBI
ENG-C,FRE-C,ICT-C,ETEC-B/A,L&G-C
(10)
WIRBA MAGDALEN KINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(11)
NGNIKILECHI PEMTE RUTH
ENG-C,FRE-C,BMAT-B,HSC-C,OPR-C
(12)
(13) NEBA FANGBENG JUNIOR CHE ENG-C,ICT-C,EGE-B,TDR-C
(14) ANCHANG DESMOND NJUNG ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(15) MARIUS MBOMCHOM AKOTOHM ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(16) TSAMO RICHARD ENG-C,FRE-C,HSC-B,L&G-C
(17) FUH BERNADINE NEBA ENG-C,EGE-B,HSC-C,TDR-C
(18) NDAP EMMANUEL AYABA ENG-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(19) AKEM DORATINE NAGIA COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(20) GUILLIAN MEGASE COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
FONKAM FRI BRITNEY FAITH
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
(22) TEKU NELLY ASHLEY ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
KAMENI GLWADYS FRANCKELLE
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(23)
(24) EBI ALEX AMBELE COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(25) NDOH BRIAN JUNIOR NKENG ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
(26) EYONG AGBOR HANS JULIUS ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 47
(1) SONG DESMOND YEM ENG-B,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(2) NGOH BERLINDA ENGONWEI ENG-B,FNU-B,HSC-B,HMGT-A
(3) KHAN IVO AWA ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-A
(4) FOBI EMMANUEL NEBA ENG-C,BCO-B/B,EGE-A,TDR-B
(5) FRU MARK-STEVE NDE COM-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(6) TATANG FABIAN LUEONG BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(7) NIVEH DIRAN SUMVI ICT-C,EGE-A,TDR-B
(8) KHAN LOUIS NJI FRE-C,EGE-B,TDR-B
(9) NGUEYONG LAUREINT AUDREY COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B
(10) DIOM JOHN PAUL AKONI EGE-B,HSC-C,TDR-B
(11) CHI FRU TSE ENG-C,ICT-B,TDR-B
(12) HARMONY ENOW BESSONG COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B
(13) TSE BEDES NJI ENG-C,ICT-C,MME-B/A,TDR-C
(14) CHE EDWIN NEBA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NJIKI GUEMOU CHRISTIANE GUILLENE
ENG-C,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) AKUH ROBERT ACHE COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B
(17) TABAH ANANG SHU COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(18) NJETI BRYAN NJETI COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(19) KWALAR KEVIN SUSUNG ACC-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B
DIVINE FAVOUR OLUCHUKWU EBUBECHUKWU
COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(20)
(21) ATAKIE NELSON ACHA ENG-C,EGE-C,TDR-B
(22) MANKAH ZITA TANGUIN COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(23) NDZE GEORGE -MICHAEL NTUNYUY ENG-C,FRE-C,TDR-B
(24) SEH RENA TEM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(25) AKOFOR YVAN MUKONG ENG-C,FRE-C,TDR-B
(26) NDAKWI NATHALIE AMBANG COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(27) NKENG PROMISE PENN ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(28) ELEANOR LUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(29) AKWOCHA SERAPHINE COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C
(30) NYOH KELLY TAH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(31) BUA CHARLAINE MEMANEH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(32) PENN MENDOLINE ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(33) NGOUENI DZUEPA MYLENE COM-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
(34) TEGOMO LORNA TRACY ADAMU COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(35) FOKOUN NGASSAM PRINCE EMMANUEL ENG-C,FRE-C,EGE-C
(36) SAMA HENMIS MBAH ENG-C,ICT-C,TDR-C
(37) BERY WAWA LYSETTE COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(38) MAUDOU SOULEMANOU ZOFOA FRE-C,ICT-C,TDR-C
Page 13 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 47
(39) MEKOMBA BLESSING NEMA COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(40) OBEN TABI OBEN MAGDALINE COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(41) NADIA WELLE NAKOMO COM-C,ECO-C,FRE-C,OPR-C
(42) NYAMSI BRIGITTE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(43) PEKUM JOEL FIJIAH ENG-C,MAT-C,EGE-C
(44) KUKWAH DERICK NKWAIN ENG-C,EGE-C,L&G-C
HANDJEU DALEU HELENE PAOLA
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
(46) SONGSI NERISA NDZI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(47) MBAMINA TAKAM JOEL ENG-C,FRE-C,TDR-C
Centre No: 22086 St. Pauls Higher Technical Comp. Coll.
Bonjongo
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 3
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
CHU FRANCIS MEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
NTOKO EBONGBELLE GLEN
COM-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
ATEMKENG YANNICK ACHALEKE
COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22089 Salvation Bilingual High School Molyko, Buea
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 8, Passed : 6
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
(1) AKU LYDIA ANNA ACC-C,COM-B,FNU-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2) ELIVE ENYENGE ELEANOR ACC-C,COM-C,ECO-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 2
MILO LINDA SOWANIMBA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
FRANKA WACHABAH TASHI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
ELIVE SIMON NDIVE
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NGOH NGUM JOY COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22090 Yaounde External
Regist: 430, Sat for 4 or more Subjects: 415, Passed : 319
% Passed : 76.87, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 122
BIME ANCELA BEEFE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-A,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-B
(1)
ENOH CONSTANCE EBANGHA AKO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
(2)
T-A,L&G-B,OPR-B
NGECHO PRECIOUS ALOMOWING
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(3)
WAINACHI VANISSA NJANG
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A,OPR-A
(4)
BORIS FOTABONG ACHENEK
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A,OPR-B
(5)
MBARGA ESUNG ANN MANUELLA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(6)
MBIYDZELA ADRIAN KONGNYUY
ACC-A,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(7)
OBOGOBE JOSEE PRISCILLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(8)
MERCY FAITH NKANPIRA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(9)
AMADOU CLINTON NKIRI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-C,OPR-A
(10)
NKAIN NGAM EMIELDA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(11)
BEKEMEN ILOUGA ALIZEE FARELLE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(12)
NGEH AMANDINE NDAGUE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(13)
SUNDAY NGEMNI PAULA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(14)
NJEH MONIC WARIGWE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(15)
AMBOMO ATEBA PATRICK STEAVE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(16)
NCHE SYDNEY FRU
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-B,CSC-C,EGE-A,BMA
T-B,OPR-B
(17)
NJINI BRENDA NOUKFU
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&
G-C,OPR-B
(18)
BIMNENUI KESIAH TAMUKUM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-B,OPR-B
(19)
LEYUGA ORNELLA DOBGIMA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-A
(20)
NKEMACHI THEOPHILUS NKEMACHI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(21)
ELANGWE ROSE WASE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(22)
NINYING NORBERT
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(23)
YUFENYUY MODEST MONYUYKONGHI
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(24)
NAH ROSETTA MUNGUH
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(25)
NJI HOPE NTALLAH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(26)
Page 14 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 122
NCHANGNWI ASHLY
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,BMAT-B,L&G-B,OPR
-B
(27)
JOSEPH DERICK NGAM
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(28)
NOUBISSIE MEGANE SANDRA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(29)
BIH ROSELINE ANYE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(30)
MUMFOR JOHN FONCHA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(31)
SHU JUNIOR FUHNWI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(32)
NIBA AKONGNWI BOSSEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(33)
CALTON KUBONG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(34)
MOLLA DERRICK FONDZENYUY
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OP
R-B
(35)
ASAHFOR RYAN CHINJE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(36)
NJANDJA KAMDOUM AUDREY NOEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(37)
FRANCISCA SHEELAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(38)
BONGFEH MONIRU SHIYNYUY
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(39)
AYOUGNIGNI NTIECHE MOUHAJIROU
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-A,OPR-B
(40)
BUNG SEM CEDRICK
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(41)
BENGWA SHELA BISAHNYU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(42)
MAMBE EMMANUELLA SAH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(43)
NIBA BERTRAND FUHNWI
ACC-B,COM-A,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(44)
EPOLE RENE JORDAN
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(45)
NKWAIN NAURA MBU JEH
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(46)
NKWENTI FRANKLIN FUNUE
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(47)
WABI MPOMBO SIDOINE NJINYA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(48)
KEMLON JUNIOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(49)
CHE CHRISTABEL SIRRI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(50)
AFANWI BELVIAN YECHUPI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(51)
AMAH BERRIS AKUM
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(52)
SUNDAY DOREEN PEDNJOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(53)
DIANA SENGHE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(54)
TIKWE LEONEL FON
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(55)
(56) ZEMPOUH ANNETTE ROSINE
ACC-C,COM-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
FONLON GODAINA BUINDI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(57)
BOBUIN CHRISTABEL KWASINWI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(58)
NJITAKE CLARIS NENSI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(59)
BERINICE NAYAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(60)
NGEMUNANG NOELA TANGANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(61)
SHURRI CYNTHIA NA ABESI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(62)
NJECK CLARENCE NJECK
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(63)
FORTI ATANGA GHISLAIN
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(64)
NTWAIN EMMANUEL NDEIMIAH
ACC-B,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(65)
DIVINE NGOH ACHU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(66)
MEDOLINE MANTON PEKELEKE
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(67)
AZIPOH NTUMFOR PETISUNG
ACC-C,COM-A,ECO-A,REL-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(68)
FONJINDAM DESTINE YARO
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(69)
ZEE SIDONIE NDANGOH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(70)
CLARIS TAKEPEH
ACC-C,COM-A,ECO-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(71)
SANDRINE VERNYUY LEHNJOH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(72)
NGO BANINI EDEN HUGETTE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-C
(73)
POPPA FRANCK KURTIS
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(74)
NJEKO GRACIOUS NJEKO
ACC-C,COM-A,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(75)
EWANE TATIANA EPOLE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(76)
AGEH JOEL ANYAH
ACC-C,COM-A,ECO-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(77)
KUM TAHMBONG RUTH ZOU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(78)
MFORLEM AKONWI NEBA
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(79)
NDUM CHANCELINE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(80)
NKWOMBO SYNTHIA ANYENG
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(81)
NGWEFAH ANNA JOY NDEFRU
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(82)
BLANDINE VERNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(83)
KELLY CLAUDIA SIH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(84)
NGALAME LAURENTA EBUDE
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(85)
MENGUE BLANDINE FARIDA LATHIFA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,OPR-C
(86)
NKAMELOU TCHELE BEAU-CLAIRE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(87)
FEYUFE LILIAN TING
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(88)
AYAFOR DERICK PEYELE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(89)
(90) BIH QUEENIVA ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,OPR-B
AMBE IMMACULATE BI
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(91)
(92) LEONARD AMBE ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(93) MBAH MICHAL FRI
Page 15 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 122
ACC-B,COM-C,ECO-A,CSC-C,BMAT-B,OPR-C
KUM SYLVAIN UKU
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(94)
MUMBONG ROBERT O’NELL
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-B
(95)
TANKOH GEORGEANA
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(96)
NGEBONG YVETTE VECHUEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(97)
TANGMOH APABELOI MAC DONALD
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(98)
FORKWEN KEREN ENJOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(99)
MUMANCHO NELRIS MBUNOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(100
)
BAPI NELSON CARY
ACC-B,COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(101
)
BIME LOUISA YENNYUYGHA
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(102
)
TABUH YVONNE KEMAI
ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(103
)
AYENNIKA ZITAGRATER LIMNYUY
ACC-C,COM-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(104
)
MAROLINE CHEFU
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(105
)
MBUNWE MARCELINE MANKEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(106
)
OKOMONO NDONGO JEAN-PIERRE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(107
)
ABIDAMBE LIVINGSTONE FONYAM
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(108
)
NGWA CHARLOTTE BINWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
(109
)
MONJOH DESMOND NDASEN
ACC-C,COM-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(110
)
SUNJO CHELCY FOLA BENINYUY
ACC-C,COM-A,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(111
)
DEUGOUE TCHAMENI GODWIN MERVEILLE
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,OPR-B
(112
)
SOH BELTINE ENGONWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,OPR-B
(113
)
(114 MATA NYANGWI LAURA ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
)
NKANGHAPERRE LURKMAN
ACC-C,COM-C,ECO-A,BMAT-B,OPR-C
(115
)
BABILA VICTORY TADOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(116
)
(117 MAHKIEH ESTHER ACC-C,COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
)
(118 SWIRRI CARINE NSOH ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
)
(119 MANTOH ZITA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
)
(120 MBONGEH GILIAN ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
)
(121 MBUH EVANISA MAGHA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
)
(122 BERNADETTE ESA ATEKWANA ACC-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
)
Passed In Business Studies Specialty: 84
KIAMBI CYNTHIA BEMIAHTI
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-C,L&G-C,OPR-A
(1)
NGEA HEDRINE NSEN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,BMA
T-A,L&G-C,OPR-A
(2)
BASSEGA JEAN JOEL
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(3)
(4) SIMO JANINE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
SIRRI BRENDA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&
G-C,OPR-B
(5)
YOYOH EDITH KENYI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(6)
OBANDE BORIS EGOH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(7)
TATA RODRICK BERINYUY
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(8)
AKONI DERICK GHUMBESALU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OP
R-B
(9)
WIRNGO GOODNESS NYUYICONGI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(10)
ACHOTIA GERALDIN AMBUMAKOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,CSC-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(11)
TADTIFO ARSENE KEVIN
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(12)
NCHANJI NICOLINE KAKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B
(13)
TIFUH LOIS ASAH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B
(14)
CLINTON NGAN SANGO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(15)
CHE KENWEL AKON
COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(16)
KAN DIVINE MBUH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(17)
SERGINE NEMAIN RIKA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(18)
ANKIAMBOM RAYAN JICK
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(19)
NGUINI EBODE NACHA REBECCA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(20)
KRIS SERAFIN BIKUY COURAGE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
(21)
NYINGA NDASI CELESTINE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(22)
ANGAFOR BENITA FUENTUA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
SIRI ZITA FRU
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(24)
NDIFINE NORIVON NSAMEH
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,BMAT-B,OPR-C
(25)
TIBAH VANESSA ENDUM
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(26)
EFETI EWENYE ROSALINE ILONGO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(27)
WULTOF CARLSON NDONG BEMSIMBOM
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(28)
DZEMNYUY GODLOVE KRISHNA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(29)
CLAUDE NDI NGRINGEH
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A
(30)
ONANA SIMON BRAND
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(31)
NDASI ELVIRA NDAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-A,L&G-C
(32)
SAMA TORI – PRIDE NDAWO
COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(33)
MBANGA EL-MIRA ACHU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A
(34)
HELEN NGELA FEBKWU
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A
(35)
(36) NGWENCHU DIANE
Page 16 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 84
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
NEBA HYCENTH AMBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(37)
TATAH RODRICK LIMNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B
(38)
ENOW KELLY AYAMBA
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(39)
TENENG QUENIBERT MAGHA
COM-A,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(40)
NFOR CYNTHIA BONGYO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(41)
TANYU VERA MUNYAP
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C
(42)
TEBOH BRONHILDA FRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(43)
WANDJI JOEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(44)
ACHO SANDRA ANYANG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
MBALLA KUETE MARTINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
(46)
CHO ASHLEY MEZOH
COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(47)
MOMO OUGON RIDGE CARAL
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,BMAT-A,OPR-B
(48)
TILONG DJATSA ALLIANCE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C
(49)
MBATU WALTERS MOFOR
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,L&G-B
(50)
NSONG QUEENTA FUAM
ACC-B,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(51)
SIGNI TALA JASMIN
COM-A,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(52)
MEH MBEH MARIE-CLAIRE EMILY
ACC-C,COM-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(53)
BANTAR MINET GIWEH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C
(54)
MBOLE CLAUDIA AKWESHH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(55)
MBAH ATUD FRANK RODIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(56)
TAKOH SHARON MANJUOGO
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(57)
ASONGAFAC NKEMNJU HELLENA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(58)
GWANKOBE DILLAND FRU
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(59)
(60) AMINA ADAMOU COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
NGANDO KEUATSOP ERNEST GUILLAUME
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(61)
FUH NJWI SHALLOTE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(62)
ANDUSAH FLAVINE
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(63)
KAMAH PROMISE KANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C
(64)
BUMOM EUKARIA TATA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(65)
(66) AKENJI BRUNO FOBANG COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
FONBAH MELODY BOBUH NSANGUI
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-A
(67)
ABOUMAM MBOANDJOCK CARINE
COM-B,ECO-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C
(68)
EKUNE PRECIOUS NKWELLE
ACC-C,COM-C,ECO-A,L&G-C,OPR-C
(69)
NGONG EMMACULATE NABI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A
(70)
HANNUEL NJIORO LYOKE
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(71)
TEBAH WILBROAD TEMBOCK
COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B
(72)
(73) ABE COURAGE KOYEH ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-A
VALERIAN YIINYUY LENJOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(74)
(75) MBEH SYLVIA ASEH ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
KAMENI LEUMALEU BRENDA MIXON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(76)
GHAM TELMA KIMBONEN
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(77)
NGALA BRENDALINE FONYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(78)
(79) NTUMVI COLLINS NJINUWO COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A
(80) WANZIE LUM KORIDA CRUSITA ACC-C,COM-C,ECO-A,BMAT-B
(81) AKAMBA SANDRA COM-C,ECO-A,FRE-C,BMAT-B
(82) CHE NELLY PRIDE COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A
(83) CHE AMSTRONG BENG COM-C,ECO-A,BMAT-C,OPR-C
(84) SYLVIA AWUM WABIT COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 4
ONANA JACKY DORCAS
COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
YUVEN BLESSING WANYU
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(2)
MUBONGHO CLIVERT WADMI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
NDIWUM MARY FULAI KA’AH
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 7 Subjects: 16
ANKYAMBOM DAMIAN
COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(1)
PECHAKE NADEGE BIYOUNG
COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
IKWAH ROCORD WAN – FOBANG
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NGOMBA TERRY ASHLEY
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4)
AKWE LAURITA KAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
AKEUH FRANCOISE PIERRINE MICHELLE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(6)
SONGWAT TICHA SHERON
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
LUM ROSABEL
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
KIA VANESSA SANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(9)
AWA FRITZ MBUH
COM-B,ECO-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(10)
NGUM STEPHANIE
COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
PRINCESS LEVIA ETONDE NGALE
COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(12)
AWA CLAUDIA MAGHA
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(13)
AGBOR NADINE ASHU
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
ASEH PHILEMON CHIMABOM
COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(15)
NDIP ETHEL NKONGHO
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
Passed In 6 Subjects: 17
MUNGO GILINDA ENIH
COM-B,ECO-A,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
NKENGAFACK BLANDINE AZEM
COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
CHIAMUSI COURAGE NAIN
COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3)
MOUAFO TOUKEM PAULE DORNELLE
COM-B,ENG-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
Page 17 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 17
NEBA PETRAH NGUM
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-A,OPR-B
(5)
PENN PROMISE TAMUNIU
COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
WIYSANYUY VIDIA ARCHLEY LEINYUY
COM-C,ECO-A,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(7)
MOMO PATRICK NKWAIN
COM-B,ECO-A,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(8)
TEKE PRECIOUS HARRIS AMEI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(9)
(10) BI ANNE – MARIE COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
WHASS CONSTANCE NERSEI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(11)
TUMA BELINDA LANGMIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(12)
NCHANG CARINE CHE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
CHWEFOR CONFIDENCE AWEYIM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(14)
TSE NSOLO JERRY ENRIQGUE ONDO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
AJUKE GUY ABEGELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,OPR-C
(16)
TIMCHIA MAXMILLIAN DIANGHA
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,OPR-C
(17)
Passed In 5 Subjects: 35
GOMNA METANGMO SHARONE PHILISTA
COM-C,ENG-B,FRE-A,BMAT-B,OPR-C
(1)
(2) EWI CLARIS ZAIGHA COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(3) JUSTEN NGALIM ANDIME COM-C,ECO-A,ENG-B,L&G-C,OPR-C
BRANDY FABIOLA KAH ASIBOH
COM-C,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
(4)
KONGNYU MAXWELL KINFER
COM-B,ECO-B,FRE-C,REL-B,OPR-C
(5)
LAHKA SANDRINE BONGWIR
COM-B,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(6)
FUMBANG BRONHILDA ZUH
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(7)
FOUODJIE TATANG LESLIE LEA
COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
LAURANTINE AWASIRI FORBEN
ECO-A,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(9)
(10) TAH BLESSING NJWENG COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(11) BETHWA MICHELE COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,EGE-C
(12) SHIRI FAITH AFUANJIH COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(13) IVAN NGANG NDE COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A
(14) TUBUO SIDOINE BIHMBU COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
NJAFUH BORIS YERECEN
COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(15)
(16) ADE SANDRA ATUH COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,OPR-A
(17) KELLY-BRIGHT FRI COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
TANIFORM CHESLY BINUE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(18)
SEVEDZEM BATHELOMEW WIRNKAR
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(19)
KEUATSOP BOWEN FAYELLE CASSANDRA
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,OPR-C
(20)
NGO MASE II BIYIHA YVETTE LYDIE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(21)
(22) NDOH BRIAND TUFOIN COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(23) KAMENI YAMSSI YVAN COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
DJOUMESSI EUNICE LAURICE
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,OPR-C
(24)
ACHEVGWAH MARBEL ASOMANDE
COM-C,ECO-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(25)
(26) KINYAM CLIFFORD YUH COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C
(27) FOUEJIEU DONGMO OLIVE ROXANE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(28) NEKAH JECENTA COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
TUMNJANG EMMACUSE LUM
COM-C,ECO-B,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(29)
CHE EMMANUELA MANTA’A AKONGNWI
COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(30)
(31) AWA CHELSEA MENYAM COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,OPR-C
(32) BUMUH JUNIOR HANS COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(33) KENGHO RAMSON COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
TEKET NKOM CLEMENTINE ABE
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(34)
SAM BOUKEL MARIE ABIGAIL
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(35)
Passed In 4 Subjects: 41
ESSALA ESSOMBA ANTOINE DONALD
COM-C,ECO-B,FRE-A,OPR-B
(1)
(2) ANJEH TRACY AKUM COM-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(3) ASANG MARY KIWUMEN COM-C,ECO-B,EGE-B,L&G-B
(4) IJANG OLIVIA COM-B,ENG-B,BMAT-A,OPR-C
(5) NEBA BRIYAN MUNYANGO COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(6) ABE MADINE MBONG COM-B,ECO-B,ENG-C,L&G-C
(7) SHU CHE CALEP COM-B,ECO-B,FRE-C,OPR-C
BEVELYNE AKWI OYENCHE OBAYAM
COM-A,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
(9) EPIEJOME KINGSLY NDENG ACC-C,COM-B,ENG-C,OPR-B
(10) ATEH MARGARET COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(11) ASAH VANICIA ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C
(12) FOUMAN HANS GABIN COM-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-C
(13) YUH MISPA NANGE COM-C,ECO-B,ENG-C,OPR-C
(14) KAMGA VOUFO ELENA COM-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
FONGWA MEZULA AIME PRECILLE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C
(15)
(16) ATEWA DIVINE COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(17) NGEFOR IVOUN TANTOH COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(18) BOTANGA GODLOVE SAMA COM-C,ECO-A,BMAT-C,OPR-C
KOODA TCHOFFO MICHAEL DAVID
COM-C,ECO-B,FRE-C,OPR-C
(19)
(20) NUBIA PASCAL COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(21) NOGHOLESSO FOUEKENG COM-B,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(22) LUKONG MELVIS GHAKANYUY COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(23) AKUPU ROSEMARY ADU COM-C,ECO-B,REL-C,OPR-C
(24) SIMO TEKA ADRIAN KARIM COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
SAHA MOUAFO JOVANIE EMELDA
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(25)
(26) MBALLA ABOGHE LOUIS COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-C
(27) ACHU SHARON REGONWIE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(28) FORBI SAMUEL CHE COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NKENDONG STEPHANIE WOGINISAI MASABA
COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(29)
BONGMOYONG SANDRINE SOFOMO
ACC-C,COM-C,L&G-C,OPR-C
(30)
EKABE ENONGENE GERMAINE DIELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(31)
(32) ANITA KEFAM COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(33) AZAAK KELY INJECK COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(34) LUW MARRIETTE MBUH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(35) TCHAPDA SONIA ANDERSON COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C
(36) MUMA DARAIN AWAMBENG COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(37) PATOU SAMIRA LEBI NGATCHA COM-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(38) SIBEN LEONARDA VERNYUY ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
(39) TIMBEN ZEPHANIA NDUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(40) NAAH TERCY FON COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(41) TEBID SYLDRED ENGONWEI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Page 18 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22091 St. Fredericks Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
LEMNUE STEPHANIE ATIGHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(1)
ADE THARTAR AWAH
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-C
(2)
BERINYUY LEONARD WIRKUI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(3)
TEBI IVORITA ENGOZEH
ACC-C,COM-C,ENG-A,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 4
AKUMO DIALETTE ABO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-C
(1)
VIVIAN SIRRI NYAMSI
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(2)
ANWI MIRANDA EFU
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
ATOH FAITH NJWENG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
MBAKWA PAULETTE YENNYUY
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B
(1)
OKITI IFEOMA CHIDIEBERE
COM-B,ECO-A,REL-C,ICT-C,L&G-B,OPR-B
(2)
NWANCHAN EZITA AWAN
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(3)
CHE KALAINGLENN NGWA LEARBUSONG
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,OPR-C
(4)
(5) BI ANESET COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 1
TANGANG COURAGE NGEKWI
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MALAH CLAUDINE LUMA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
Centre No: 22093 Government Technical High Tiko
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 8
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
KEMAYOU DATCHIE LUCAS
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
AZENWI ELIZABETH NGWENING
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
NDE CHE MICHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In Building Construction Specialty: 1
NDUBUISI KENNETH ARIRIGUZA
ENG-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NGWE SOVARISTA COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
POPDINGA JOEL WATYO
ENG-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) BARYO MOGO NDI GERALD ENG-C,EGE-C,TDR-B
(2) TANTOH RAISSA FUNENG COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22096 Presbyterian Comprehensive Seccondary
School Buea
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed : 10
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
CHOU MARIE-FAITH OJONG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT
-B,L&G-A,OPR-B
(1)
NEBA LEROY TUMUTOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(2)
ANGONO JERRY MOLIFY
ACC-C,COM-A,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(3)
TATE CHELSEA MAKOCHI
ACC-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 1
GEORGE-BLAKE KINGE WANA MBUA
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FORBI KIRIAN-NEREUSE NEBA
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
MBAH KEREAN BAH
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
LINONGE PRECIOUS EFANGE
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) CHEFEH NINA NGANG COM-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) IDEN NCHONG NKAH ENG-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C
Centre No: 22098 Regina Pacis Higher Techn. & Comm. College
Mutengene
Regist: 37, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 34
% Passed : 94.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
MBEI ELVIRA CHIOMA NDUBUISI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
KUMFA JINA WHEINGANG BESIBANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-A
(2)
NDZONYI ASHLEY KAMDOM LONGSTIEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT
-A,L&G-A,OPR-B
(3)
NDAM EMMANUELLA INJOH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT
-A,L&G-B,OPR-B
(4)
ANZINKENG NKENGBEZA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(5)
JONG HERRIS VERJEE NKWUNG TABATSI
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-A,HSC
(6)
Page 19 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 10
-A,OPR-B
NWANJE RENE ENYI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G
-C,OPR-B
(7)
WANG WHITNEY – WESLEY ESUNG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-C
(8)
ASONGLEFAC MARIE SANDRA NZOGOA ACHA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,REL-B,ICT-B,BMAT-C,OPR-C
(9)
ABENG NCHOMBUWOH ATANGANA CONSTANCE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(10)
Passed In Business Studies Specialty: 12
NJONGUO NGUETSOP ABEL JUNIOR
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-A,L&GB,
OPR-C
(1)
ELAD ALIVIC FOSSEN
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-C
(2)
NYENDIA BORIS EBAN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMA
T-A
(3)
EDOH ESUNGE ALIDA
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-C
(4)
NDANGOH DARLINE MAH-BIH
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-B,OPR
-B
(5)
OROCK BATE MATINI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-C
(6)
PRECIOUS AJAPNJI ASABA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-B,ICT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
ASONGWE ALBRIGHT ENI
COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
ASAAH DIEUDONNE NGANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(9)
KEMAYOU DANIEL KEMAYOU JUNIOR
ACC-C,COM-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(10)
GWANKOBE EVELYN LEKUNA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(11)
NDOB GABILA TERENCE JORDAN
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
NKAFU CARINE BLANCHE
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
KELTIS LIH JONG
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(1)
NWOKORIE JULIET CHIOMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 4
TAKANG NGUAI GLENN
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
(1)
ADEH ANINIA MUNOH
COM-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
CHUEGONG LIETICIA SOREL
COM-C,ECO-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(3)
NOELA MUNAKWA
COM-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 2
PERFECT SANCTA-CRUZ AJONG
COM-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
EBONGO HARRISON ATAKA
COM-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGONG PERPETWA BWI COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C
AJONG DARCY MICHAEL TAZANU
COM-B,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(2)
(3) KAMJO WHITNEY WEPANDWE COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C
Centre No: 22108 Fonab High School Nkwen, Bamenda
Regist: 29, Sat for 4 or more Subjects: 29, Passed : 8
% Passed : 27.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ABONGKECHU GAELLE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,OPR-A
(1)
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) KWE BERNARD KWE ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) SHU GAIUS ABENWI ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SHEY FABRICE NSABINLA ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) KATENSI GILDAS COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(2) MULUH LEE TANNI ENG-B,EGE-C,TDR-B
(3) THIEBET JOHN NJAMBA ENG-C,ICT-C,TDR-C
(4) FUMSA HILARY ENG-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22109 Mutengene External
Regist: 5, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 2
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
WANG SERAH NANGE
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-B,OPR-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KUDI PROTUS AKAH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22111 Government Technical College Santa
Regist: 3, Sat for 4 or more Subjects: 3, Passed : 2
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
FRU BRANDON
ACC-B,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
NGANG BRANDON SONKWA
COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Centre No: 22113 Bamenda New Layout External
Regist: 108, Sat for 4 or more Subjects: 77, Passed : 26
% Passed : 33.77, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
Page 20 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 6
UTANG ABIGEL ASAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,BMAT-B,L&G-A,OPR-B
(1)
NCHANG NAOMI JUH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(2)
ETOH JOEL ANGYEIUNO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(3)
TEKWE JOB AGWOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) TSEKWI GLENDA NWAYAH ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B
(6) AGATHA AKUMBOM ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NEBA EMMACULATE NGUM
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
KONI BEVERLY NGWAKFU
COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
NJIKI NGASSA GISELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C
(2)
DANYONGA DERICK
COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
Passed In 5 Subjects: 5
(1) MBUH LOVET MENYIAM ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
MASSA EMMANOELA YAAH
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(2)
TATINYUY BLANDINE NDZEM
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(3)
(4) ESTERBEL NGWEZOH COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,OPR-C
MENE STEPHANIE SOBAH
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 11
(1) SUNDAY MATILDA BOKA COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A
(2) TAH BORIS BIMELA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-A
MANKAH FRANCINE FOMBALANG
COM-C,ECO-C,ENG-A,EGE-B
(3)
(4) MOIRA BIH NGANGDOR ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(5) BESONG SUSANA NCHA ECO-C,ENG-B,EGE-C,L&G-B
(6) ALIEH FAITH OLIVE ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(7) ABONG EUBEL VIFEMEH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(8) ANYERE ASHLEY NGUM COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(9) SHEY AILEEN BERI ENG-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C
(10) NGWEKEM DELIGHT SELAMBI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(11) NDE LOUIS CHI COM-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22114 Kulu Memorial Comprehensive High School,
Limbe
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 6, Passed : 1
% Passed : 16.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
FONKI SONITA MASAFI
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22122 Foundation Education Technical College,
Mutenteng
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ENGONWEI TEBIT BRAINY
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Centre No: 22126 Summerset Bilingual College Buea
Regist: 76, Sat for 4 or more Subjects: 71, Passed : 33
% Passed : 46.48, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
KUM JOSEPH MEH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-B
(1)
MENDI ASHLEY OWI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
NGUM BELANI CHE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(3)
NKIANYI ALBERTO
ACC-C,COM-A,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(4)
EBIA CLINTON AKO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
(6) NORA BONGLA ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
TAKOH DIANE MANJONGO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 10
DIONE BEAUTTY NGWESE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
TANOH DINGKAH ROMAIN JOHN
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
EBONGKOME FRED MOTALE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(3)
RANDAL MOH ABUGICHE
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
TAH RHODA LUM ANWI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(5)
NADAGE MBUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(6)
AKONGNWI HANSLY NGWA
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A
(7)
TANGA VANISIA ECHONG
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(8)
ENOANYOR RYAN JENKINS TANYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B
(9)
ASONGACHE CHIAJOH ANOTHNY
COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A
(10)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
MBENDE DINA-RECHEL NGALAME
COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
NEH CHELSY CHE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(1)
TIGOH BORICE ABAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,L&G-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 8
MBUA DANIEL IKOME
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,L&G-B,OPR-C
(1)
(2) BEI MERIT NCHIA COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
LEBONG ASONG AZELL
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(3)
YERIMAH ANNETTE SHALAH
COM-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
TINYA CONSTANCE NOJANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(5)
MENDI LUCINDA INSI KINDE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(6)
EKANE MMEJAME DOLIAN SENZE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(7)
Page 21 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 8
(8) CHO ALEX ZOUM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 1
NGWENCHU DEZY-CLAIR MBOSI
COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) MARIA JUSUF AKERE COM-C,ENG-C,REL-B,EGE-B
(2) PETISUNG JEFFERSON FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
MOKOKO BRIAN ELESA LISINGE
COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
(4) ABAIN ZSEDIGGHO CAUIS COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22133 Cambridge Comp. Bilingual College
Mutengene
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed : 4
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
SEM SEN ASHLEY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
KAN ELVIS KIWA MEGIDA
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-A,L&G-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NCHOTU QUINET SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NJUMINING ALVINE COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22134 St. Theresa International Bilingual
Comprehensive Buea
Regist: 34, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 17
% Passed : 62.96, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
NGWE CHRISTA RAISSA CHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
ALEMAWUNG TEBONG CARINE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-B,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
AWAH NOELA NGONO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-A,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMATA,
OPR-A
(3)
CHARLOTTE ENANGA NANYONGO AGBOR
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(4)
LIKAMBI SOPHIE LIKOWO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
MENDI EVARISTUS NYOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 5
ENEKE SERAPHINE TANYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(1)
NGEH ASHLEY ABAH
COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
CHIDINMA WINSLET MUNGWARI OKORIE
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
FEH NDOLO HEATHER
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(4)
NYOMA EMMA FONGE
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-A,MAT-C,BMAT-A
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) CHUO NDUM MARION COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,OPR-B
TANKEU MBOME JESSMEN
ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B
(2)
(3) ANONG TERRY ASEKEDO COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) ECHE DERICK AJESAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A
(2) ETOKE VICTORINE EMAMBU JR COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(3) TECHE MOREBLESS COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22140 Mankon External, Bamenda
Regist: 5, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 2
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ZEE MARILYN NDE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
(1) MULUH MALYOUD TENENG MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
Centre No: 22141 Presbyterian Comprehensive Secondary
School, Azire
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 6
% Passed : 85.71, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
AGWENJANG JOYCE ENGWARI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(1)
ANNABELA BIH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
SIENGA TONYCLARET TCHAKOUNTE LOH
COM-B,ENG-A,MAT-C,CSC-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
MENGLA JENNIDELA DOBGIMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) FORTU THELMA ENNI COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NGOH DEZICLAIRE AWAH COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Centre No: 22146 Baptist Comprehensive College Great Soppo,
Buea
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 17
% Passed : 73.91, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
AJONGACHA MARIE-LOIS NJIJONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
TREVOR NYAMEKA ONYAMA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(2)
BINUI IRENE ASOGOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 5
Page 22 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 5
KOME MARY EBUDE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(1)
EKANGWO DIANE EPOLLE
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
FAATANI NILAN KUHVINYO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(3)
NGULEFEH THERESIA TASOH
ACC-C,COM-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
KIYECK ITONGO DANIELLE ORIANE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NJOBARA BORIS-NELSON NJI
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 6
(1) KANG CEDRIC BUO COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
TABENYANG NDUMBE BARRY-ANDY
ENG-B,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) EWUSI ALICE EKIA-ESE COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
ENOW ENOW CHRIS ASEMOT
COM-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(4)
GEORGE TONGA MOTOMBI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(5)
CHITA HAMSLEM AOUDOU ATEMKEM
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KUMA DEARISE MAYEN COM-C,MAT-C,EGE-B,OPR-B
(2) AWACHI FON BRYAN COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
Centre No: 22147 Ayungha Bilingual College Ngousso, Yaounde
Regist: 306, Sat for 4 or more Subjects: 298, Passed : 205
% Passed : 68.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 49
MUKAM TAFAM EMMANUEL
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-A,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
NDIFOR BIH CLOUDIA-RITA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMATB,
L&G-B,OPR-B
(2)
MBAH JOSEPHINE KIEN
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(3)
NUKOPJE GIDEON AZISEH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(4)
DJUIDJE NGUEYEMNO BERNADETTE FARELLE
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(5)
NGUVE JABEA JEMEDI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-A,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(6)
KAMDEM NGAINGNE HENRIETTE YVANNA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(7)
MUNDU ACHA SHARMELA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(8)
AHMADOU BADJI BABA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(9)
MAC-MUABE FAITH NKALLE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G
-B,OPR-B
(10)
NCHE EUCARIA WEHLEESENYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C,OPR-C
(11)
VUSHEVUTCHEM CONFIDENCE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(12)
LEINYUY ARMATA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(13)
NKENG SHEMAIAH NJI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(14)
NDIFOR BILL NDIFOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(15)
ACHU FARKILIA INDAM
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(16)
CLAIRE HENRI NGONO
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(17)
BOBGALA DESMOND
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(18)
NGALLA PASCAL FORNYUY
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(19)
MANTA EMMANUEL CHE
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR
-B
(20)
NYEGHOBUA DELAN MBITUWOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(21)
MBU KAREN CHIA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-A,ICT-C,BMAT-B,L&G-A,OPR-A
(22)
PANGETNA KEPTOUNDJI LATHIFA
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(23)
ENAMA NDJIKI ANAIS JOCELINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(24)
TEMMA BERRY SAMGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,HSC-B,L&G-C,OPR-A
(25)
NGUMO PATRICE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(26)
ANDIN DORIS DOBGIMA
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(27)
KAMGUE MADOMGUE LAETICIA KEVINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(28)
FONYUY BLANCHE NYUYTIYMBIY
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(29)
MBZINGEH NINADEGE MBU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(30)
ACHONDO BRENDA NSANG
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(31)
NGWINUI GILDAS AKWANUI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(32)
ESUA EMMANUELLA DAISY EBAMU
ACC-A,COM-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(33)
TATA FLORA FOMUNYUY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(34)
SIL SIL ROY MAXWELL
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(35)
KUNZEH BRANDON FOZOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(36)
AFANUI ANASTASIA CHE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(37)
CHAHTOH PRAISE NCHAM
ACC-B,COM-C,ECO-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,OPR-B
(38)
NGWIMUTOH ANABEL CLODIN
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(39)
EKUH MARIE YVONNE AKURO
ACC-C,COM-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-A
(40)
(41) LUM FABIOLA NJI ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
Page 23 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 49
NGWINGMOWING FAITH MBONWUM
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(42)
EXPEDIT ALBERT ATEBA AWONA
ACC-C,COM-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(43)
AGWOMBU PROMISE NJANG
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(44)
MOUTAMBOU KELCY AKWEH
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
(46) NGWA LOVEST ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(47) MARY GORETTI EKAH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
NGULEFAC ACHALEKE LOVERT
ACC-C,COM-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(48)
(49) BAN ELSY NATI ACC-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 18
KENDANG BORIS NGONG
ENG-B,FRE-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
SHILACKWE DESTIVO
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(2)
FIRNYUY MOHAMED CHERIF
ENG-A,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-A,TDR-B
(3)
KIKISHIY KEVIN TALLA
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(4)
TOH EVANS WAINMBONG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(5)
DAMYL BEHNKE EFUFA WOSE
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(6)
MANA VAGNEZZI ABUNGONG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(7)
NFOR YANNICK LORATER
ENG-C,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(8)
PIGHA-TAKOUSSAP-YVAN LANDRY
ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,L&G-B,TDR-B
(9)
CHEWIE KISITO ACHU
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(10)
AKONGNUI ROGERS
ENG-C,MAT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(11)
SAHLA GLEN NYUYKONGMO
ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(12)
NJINABO EMILE FOINTAMA
ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(13)
(14) LOH MILTON LOH ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,L&G-B,TDR-B
(15) ANENG ROSTAN CHE MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(16) CHE JUNIOR FUH ENG-C,FRE-C,MAT-C,TDR-B
(17) FORLEBA ELVIS TITAMUSING MAT-B,EGE-A,TDR-B
(18) GEMOH JACQUINO TOMOU MAT-C,EGE-C,TDR-A
Passed In Business Studies Specialty: 11
TANTOH NECODEMUS NGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMA
T-A,OPR-B
(1)
SAUNIER JORDANE OCEANE VALENE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(2)
MBA-MBOLE GILATE MUMOUKUL
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(3)
TOWDA ZADIA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(4)
NGWA GODWILL FUNWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(5)
LAMBOU MANUELA AUDREY
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,ICT-A,BMAT-B
(6)
NGWA GRACE NGUM
COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(7)
WIBUEBUOM SERGINA SHISEH
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(8)
SHU CARITON NWUMFOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,BMAT-A,L&G-C
(9)
(10) MBIYDZENGEH REINETTE WIRNOH
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(11) NKONTAN UNISE GWANMESIA ACC-C,COM-B,BMAT-B,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 19
FOMAGHA TASSONLA JUNIOR
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B,TD
R-B
(1)
NDJONEWONE HERVA WUKIEZI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(2)
NDUM BLOMMESTEIN NDUM
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(3)
NJEICK LARIHANCE FORBID
ENG-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(4)
NGANDI VALERY ANKINIMBOM
ENG-C,FRE-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(5)
NGNINTEDEM TEGUEM DONALD
ENG-C,FRE-C,MAT-B,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(6)
FONYUY BEN-LOIC BERINYUY
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(7)
MIAFO DONGMO DAGUER
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(8)
FOINMUJANG CYRILLE JUAKOM
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(9)
AWAH FREDRICK MUNOH
MAT-C,EGE-A,ETEC-B/B,ESC-C,L&G-B,TDR-B
(10)
YIMNGONG HANSON MBUNWE
ENG-B,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(11)
TESSODONG URICH
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(12)
ABDOUL KARIM NYUYFONI
FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(13)
MENGNJO FABRIS KIVEN
MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(14)
YUVEN PASCAL JUNIOR
ENG-C,FRE-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(15)
LEINJUNG RAFFAYETTE MKONG
FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-B
(16)
TATA SEDRICK DINNYUY
ENG-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/C,TDR-B
(17)
ABUDOU WAHABU SHINA AKANDE
MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-B
(18)
WULBA NELSON ABEMBOM
EGE-C,ETEC-B/B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(19)
Passed In Motor Mechanics Specialty: 2
SHAIDOU MOBARAK DANLAMEY
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
(2) PRINCEWILL FRU TCHE ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 3
NGONG JORAM KIFEH
COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPRB
(1)
NONO FABRICE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(2)
TENGUNGWOH ASONGAFAC CYRIL
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(3)
Passed In 8 Subjects: 3
ABATSONG AYOMBA CHRISTINE MARCELLE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-A
(1)
FUNWIE LEONEL TANWEA
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
EKEMA PHILIP ATOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 7 Subjects: 8
TAMAJONG LESLIE NEBA
ENG-C,FRE-B,REL-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(1)
Page 24 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 8
WEPNDA BOLACK NESTOR
ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(2)
TOH FABRICE VICHIA
ENG-C,FRE-C,EGE-A,HSC-B,L&G-C,TDR-B
(3)
CLINTON NTEMNAH AFONGANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(4)
ATSEMBOM YVES VEBEMEH
ENG-A,FRE-C,REL-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(5)
TANJECK CHELSE AKUM
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-B,BMAT-C,OPR-B
(6)
BERN MEH THOMAS HAROLD
ENG-C,FRE-A,REL-C,EGE-C,HSC-C,L&G-C
(7)
AMECK SYMAILLEN TEBAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 6 Subjects: 29
NGAM CLOUYAND GAM
ENG-B,FRE-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(1)
KONGNSO PROSPER KINYUY
ENG-C,FRE-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(2)
BAILAK BLESSING NDAI
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(3)
KIDEWA BRIAN KIYEANI
ENG-C,EGE-A,ETEC-B/A,HSC-B,L&G-C,TDR-B
(4)
(5) WAH BLESS DOH COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
NONGA ASSEN DANIELA JOYCE
ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,HSC-C,OPR-B
(6)
NZELENOU TCHINDA YANN ANSEL
COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
ESONG JENNET MBAGOR
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(8)
(9) ANUNELEH LEONEL TIMEH ENG-C,ICT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
NJONG BRICE LANDRY MIMBEMSIMBOM
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(10)
EBOA KATSING BESIN
ACC-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(11)
EFOUBA ONANA GENEVIEVE MANUELA
ENG-B,FRE-A,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(12)
(13) TETUH MARIUS MEKWI ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(14) MBOUTOU SHALE YVAN ENG-C,FRE-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(15) YENWO MENGNJO MBUY ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
YONG BRIYAND ANKINIMBOM
ENG-C,FRE-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(16)
(17) DESIRE MYOBIWOSHO ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-B,TDR-C
MBOH GODLOVE NGONDANG
ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(18)
NDIKUM BIH STEPHANGE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(19)
FORTECK EMMANUEL FORBIYA
COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(20)
(21) CHUYE EDMOND NGENGE ENG-C,EGE-B,HSC-C,L&G-C,TDR-B
NGUOH MAFOUO LARIVANE
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(22)
NWUNAGEH CHRISTOPHER CLOVIS
COM-C,FRE-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(23)
(24) TEMESANG GODWILL ENG-C,FRE-B,HSC-C,L&G-C,TDR-C
BAWA NGOLO CECILE LOUISE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(25)
NWANKO AMSTRONG LAINWI
COM-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(26)
(27) ENYEGUE POLYCARPE ENG-C,FRE-B,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(28) ACHU DESMON AZINWI ENG-C,ICT-C,HSC-B,L&G-C,TDR-C
ALBIDINE RAMADAN NYUYKONGI
ENG-C,ICT-C,EGE-C,HSC-C,TDR-C
(29)
Passed In 5 Subjects: 30
(1) JEAN CLAUDE BEIZIA ENG-C,FRE-C,BCO-B/B,EGE-A,TDR-B
(2) TAAH FIMMELY LEDUNE COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(3) OUABO RIKY ANELKA COM-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
ESSIMI NGOLO JEAN ANICET
ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(4)
APIMBOH KELLY BRAINDA
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(5)
EWOLO BAKABE MARIE CAMILLE
ENG-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NGOCHI EDISON ATETASHI
ENG-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(7)
(8) NWANEGE SERGE TEMBAN ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(9) AKONI MELVIS NDIM COM-C,ECO-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
BRIAN TIMBEN BEZENDIA
ENG-B,FRE-C,EGE-B,MME-B/A,TDR-C
(10)
(11) TADAH DEUKOU VIANY ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(12) CHE CLINT NEBA ICT-C,EGE-B,ETEC-B/B,L&G-C,TDR-C
ASSONFACK KENFACK HARRY YVAN
FRE-B,ICT-C,L&G-C,TDR-B
(13)
(14) GHANSIT MARIAMA COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(15) MENANG JUNIOR MAJEM FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(16) FOFACK LONTSI EMMA COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(17) CHO VICTORY TANDONTUOH ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(18) NGALE THIERRY FRED ELIVE ENG-C,EGE-B,HSC-B,L&G-C
(19) AKEUMBOM ONANDO VUSHIGHO ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(20) AKONGSE DESMOND ATETAKO ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
ALUH COLLINS TANIFORM
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(21)
(22) NGWA THEOPHILE NEBA ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-B
(23) NCHE CEDRIC FONTAWAH ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C
NGOUFFO ONGUENE ETIENNE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(24)
(25) FONKPU THIERRY FONDZENYUY ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B
(26) ESENG JESSEN NSOM COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-B
(27) NJINGANG ERIC SUH COM-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(28) CHENAMO BROWN-DON NEBA ENG-C,ICT-C,EGE-B,TDR-C
MIHNANGEH YUSIMBOM LEO
COM-C,ENG-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(29)
(30) BAN NJI DYLAND ENG-B,EGE-C,HSC-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 33
SOPGUI TCHAGHA ASTRID JAVANAUD
BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(1)
(2) KISU PRINCEWILL JUNIOR ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(3) BEJANYI AGENDIA FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(4) OBASE COLLINS RANDOLF BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(5) TAKUKAM BROWNLY TAKUKAM FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(6) ASTRIDE GAELLE EMAH TALOM ECO-C,FRE-A,EGE-C,OPR-C
(7) TSESAK NELVIS COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(8) NGUM LAURETTA NCHUO COM-B,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(9) EMMERENCIA SIRRI COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B
(10) MOHAMADOU NASSIR ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
ATETAKO ALONGIFOR PRINCEWILL
FRE-C,ICT-C,BCO-B/A,TDR-B
(11)
(12) VERSHIYI FRANKY FOMONYUY FRE-C,EGE-C,TDR-B
(13) TIAKO ALBERT BRICE FRE-C,EGE-B,TDR-C
(14) REGA PRINCE RUDOLF ENG-C,FRE-B,TDR-C
(15) NDEKEH SMITH LANDONG EGE-C,L&G-C,TDR-B
(16) BANTEK DONATUS NGWAN FRE-C,ICT-C,TDR-B
(17) SANGWA BROWNWER CHE ENG-C,FRE-C,TDR-B
(18) TANWIE MELVIS NCHANWIE COM-C,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(19) FABRIS TETUH TEBONG ENG-C,EGE-B,TDR-C
(20) ZO’O ASSOUMOU STYVE FRE-C,EGE-C,TDR-B
(21) CHENYUI LANDIS FUHNKUEH ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(22) DAUDA MUHAMAD JADILHAG KOGNUY FRE-C,L&G-C,TDR-B
(23) SUH BRYAN NGANG FRE-C,EGE-C,TDR-B
(24) AGHETSE ALOMONWING BERTRAND ENG-C,EGE-C,L&G-C
(25) ERAN MIMB NGEMBUS FRE-C,EGE-C,TDR-C
(26) ANDONG JUNIOR ETEANO ENG-C,EGE-C,TDR-C
(27) PEFITECK CLINTON NUMFOR ENG-C,FRE-C,TDR-C
Page 25 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 33
(28) MALIANO CAMERON MUKONG MBI FRE-C,EGE-C,TDR-C
(29) NEBA QUINTA NEH COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(30) NEGNIBOUE FOTIE ARTHUR ENG-C,FRE-C,EGE-C
(31) NORO GLEN KOME FRE-C,ICT-C,EGE-C
(32) MUYIH JAMILATOU NJILA COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(33) EKO PETER MAC-BRIGHT COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
Centre No: 22148 Star Modern College Of Technology Tiko
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 25, Passed : 9
% Passed : 36.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
ENOWETENGENENG HAZEL ARREYEBOT
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
EVELYN OWOBO
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
(3) IHIMBRU MBONG REGINA ACC-C,COM-C,L&G-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NGO BEAUTY NDABU COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) EBOT EUNICE BISSONG COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
CHIMEZIE ENYINNA NOBLE-CLINTON
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2)
(3) JENNITER JOHN MBAH COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) EWAH MANUEL CARL MENDI COM-C,ENG-B,L&G-B,OPR-B
(2) KOME PIERETTE NZELLE COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22149 College Denseignment General Et Technique
Commercial Bonaberi Douala
Regist: 63, Sat for 4 or more Subjects: 63, Passed : 59
% Passed : 93.65, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
EGBE KELLY BAWACK
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT
-A,L&G-C,OPR-B
(1)
MANKA’A YOLANDE TANWIE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
YUFENYUY ELODIE LIMNYUY
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-C
(3)
KIMO JOYCE MKPIEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(4)
ASONDO PROSPER ABUNGWO
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OP
R-B
(5)
NJIE LAWIRE CHARLOTTE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(6)
NGULLA SANDRA NFOR
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OP
R-C
(7)
MPAKO RODRIGUE ENONGENE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(8)
ISABELLA YUVEYONGE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(9)
MAGOUA WOKAM STYVE LOIC
ACC-B,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(10)
YUFENYUY ELVICE FOMONYUY
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(11)
NEBA PRIDE AMMIE NIBA
ACC-C,COM-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
Passed In Business Studies Specialty: 30
ANDUNGONG KELLYDIANA ACHA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
GANYI TEBOH BECKLY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
TAKWI NGUMBUH LESLIE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
MBAPTE MATELE MOTSA WILLIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-B,OPR-A
(4)
NUMFOR KELDER NEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(5)
ARIMBOH FON DRENA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-C,BMAT
-A,OPR-B
(6)
NICOLE GABRIELA MBOGEH CHINDO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-A,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(7)
EMMA PHEROLE AKARA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(8)
MAMBO NEH CHI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-C
(9)
MANEKENG ANTEH ROCHNELLE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-C
(10)
TAMIA CYNTHIA BIH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(11)
TUMENTA NORBERT YUIBING
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C
(12)
NDIFOR NOELA FAFUNG
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(13)
AKERE SKYLER
COM-C,ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(14)
BIH EMMANUELLA FON
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(15)
NGWA NDE SI-NEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
WANKE ANNABEL NJECHA
COM-A,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(17)
VERLA MARIE ETHEL KINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(18)
NDI ELMA RINGNYU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(19)
KECHOM NANCY ZHIA
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(20)
WENONG ESTHER BESSEM
COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(21)
YELANG BRITNEY FUMUH
ACC-C,COM-B,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(22)
MUKOM KWENCHU SANDY NGUM
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(23)
TANGWAN AGWAFOR BRIAN NDZE
ACC-B,COM-A,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(24)
MBU HULDA EFONDEM
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(25)
AKOH TATIANA TABAH
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(26)
TANKAM TCHOFFO JEANNE HENIONE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-A
(27)
(28) OBIDIENCE WUNDUNG NYIUJEU
Page 26 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 30
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
NYUYSEVER ARMEL BURINYUY
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C
(29)
(30) NDOKE GODWILL NOHMBOH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
BWANG SHINA AHONE
COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
EPIE MUKE WILMA ASHLEY
COM-C,ENG-B,FRE-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
BISONG STEVEN SCOTT ESONG BEJUH JR
COM-C,ENG-B,FRE-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 3
OBI SHINAIDA ASHLEY
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,OPR-B
(1)
NKIAMBO BRANDON SOMNDAH
COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
NGON LELE MORELLE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) BIOKOU CECILE SONIA ENG-C,FRE-A,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
MULAH TREVINE NCHANGNWI
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
KONYUI VALENTINE BEBANDIA
COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) ESUH DERRICK KANG COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
SOBZE TOUKAM HENRIETTE GRIPHINE
COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
KINANG SHERON MAFON
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
NEMNCHACK NFOUNCHURCH GLORY
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
(8) BANTAR LESLY NFOR COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) DJIYA NGANDJOUO BERAMISE COM-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
FOMUKI ROMARIC DECLARC AKUM
COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2)
EPEPE MISPA MATIO MOUEYAN
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Centre No: 22151 Sure Foundation Comprehensive College Tiko
Regist: 56, Sat for 4 or more Subjects: 54, Passed : 32
% Passed : 59.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 22
MAMBO THELMA NSOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT
-A,L&G-B,OPR-B
(1)
FON ARNOLD MBAH MIDUG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(2)
NAHBILLA NORAL FOYABO
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NJUKANG MERVIS
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G
-B,OPR-B
(4)
ESSOMBE LIENGU MEBRINA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(5)
(6) KETO KELVIN AGBOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OP
R-B
TIMBU CONFIDENCE ALAWA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OP
R-C
(7)
LORDS KELVIN BLESS
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-C
(8)
CHE MIRIAM KEWOLEH NGUM
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(9)
SOUME AKOUE MICHAEL JORDAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(10)
MESEMBE BEATRICE ISANGA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(11)
HEIRMANN TANGWA MAFANY AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(12)
EBAI MANYI ABIGAIL
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(13)
SYLLYBRI KUJEH BACHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
KEZOH SHARON ANGIEGEN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C
(15)
MBELLE GRACIOUS ROLAND CHE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
OJONG BRYAN BUINDA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(17)
SINDERILLA EYONG NSO
COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(18)
ESONG MARINET MIROW
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(19)
FEMBE BLANDINE KARI
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(20)
VAVA CHIMBO KAILABRAY
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
COLLET CHINYERE OGADINMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 4
EGBE CHRISTOPHER LATIA
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(1)
ELANGWE KILVERT MOSONGO
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(2)
EMAMBU CLAUDINE EBAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,OPR-C
(3)
SABRIEN BROWN TIMBO
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) EDEN AMAH TAKAH COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2) AHYIBIA PRECILIA NDEFE COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
ENOW EDNA NKWOWEH BESSEM
COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-B
(1)
(2) IKOME MOSES IKOME COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(3) SANDRA NGOWO ESUNGE COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(4) ENONGENE DILAN EKAMBI COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22155 Atlanta Bilingual Comprehensive High School
Douala
Regist: 82, Sat for 4 or more Subjects: 81, Passed : 59
% Passed : 72.84, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
SUH EMMANUELA NUMFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-B
(1)
Page 27 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 12
ANGUH STEPHAN FOWA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(2)
ASIH RANALD MISIMBE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(3)
TANG PASCALINE FUEN
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-B,L&GC,
OPR-A
(4)
WEH TELMA TCHINDA
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-C
(5)
FRU PRECIOUS AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(6)
NKEH BELIZETTE LABU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(7)
TETUH CLARISE ENGOH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-A
(8)
NIKOBI NJIKEU FAITH-FUL LINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(9)
SANDRA MENGWUH ABONGE
ACC-C,COM-B,ECO-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(10)
MONI STARINE NCHANG
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
NGONG BALAH BETHERLOT
ACC-C,ECO-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(12)
Passed In Building Construction Specialty: 5
KHAN JUNIOR
ENG-B,MAT-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
M’SIDZE NOEL
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,TDR-B
(2)
(3) MBAH JOHN MBAH ICT-C,BCO-B/B,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
CHE ROLAND NEBA
MAT-C,REL-C,BCO-B/B,EGE-B,HSC-C,TDR-B
(4)
FORSUH ZIDANE AZIWOH
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(5)
Passed In Business Studies Specialty: 9
ASANG SHARON NGEFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-A
(1)
ASANGA ADELE-NOELYNE FIGHENDOH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
NGWA GIBONG BRIAN
COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(3)
ABANG CHARONE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(4)
CALISTA KUNA FONGU
COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(5)
MANDAH BRIGHTNEY TITA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
MOZAMILA MONYUYTA-AH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(7)
(8) MEDIAN BONGYU COM-C,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
ANANG GLORY JESSY COLLINS
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(9)
Passed In Electrical Technology Specialty: 15
NGUM BREAYON KWE
ENG-B,FRE-B,MAT-A,ICT-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,HSC-A,L&G
-C,TDR-B
(1)
FOKUNYANG DOBGIMA JERRY
ENG-C,FRE-C,MAT-A,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-B,HSC-B,L&
G-C,TDR-B
(2)
BONG NOAH MBOGAH
ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-B,TD
R-B
(3)
ACHIRI DONALBAIN GEH
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,HSC-B,L&G-C,TD
R-C
(4)
WINSAKWIY DIEUDONNE MBUH
ENG-C,MAT-A,ICT-A,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-B,TDR-B
(5)
CHO JIPAP ADAM JUNIOR
ENG-C,MAT-A,ICT-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(6)
TANTOH BORIS BANYU
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(7)
NEBA DYLAN CHE
ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(8)
YUYUN KESTER
ENG-B,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(9)
MOHAMED AWAL YUFONYUY
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(10)
WIYLINYUY NATHAN FONYUY
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(11)
(12) MUKWE JUNIOR TEKU FRE-C,MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-C
NONI YANNOU SERGE WILFRED
FRE-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(13)
(14) AMBE TIMOTHY CHE JR FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-B
(15) DONKENG FOFACK URBAIN FRE-C,MAT-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FOMEKONG NADIA LACTIO
COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
NGANGE CHRISTABEL KINSHA
COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(1)
NGUM FELICITA MBONG
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 3
KIA BERNICE BIMOH
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) NCHE BIHNWI ULRIKA ENG-C,ICT-C,EGE-B,HSC-C,TDR-B
BLANDINE SYNANG
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 5 Subjects: 4
(1) ZANG DELLANE ZIH ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
CHIMANYINE TERENCE MOFOR
ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(2)
TICKY DIKONGUE NOELLE PRISCA
ENG-B,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
(4) CHI BERNICE SIH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 8
(1) MBAH BRANDON NJANG ENG-B,EGE-B,TDR-A
(2) RINDA AFANWI JUMBUIN REL-C,BCO-B/B,EGE-B,TDR-C
(3) NGANG ARMEL CHE ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,TDR-C
SAMBA KOKO ROSINE MERVEILLE
COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) LEMEH BLANDINE COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(6) CHI TANTEH ZIDANE CHO COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(7) NSOYUKA GUY-BRUNO MAIMO ENG-C,EGE-C,TDR-C
(8) NJEMCHE LESLY FUNWI COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C
Centre No: 22156 College Prive Laic Nguesson Charles Douala
Regist: 38, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 15
% Passed : 41.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
NINLA NGOUMPA JEFFE VIANE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
(2) NDIALLE NNOKE SERGE LANDRY
Page 28 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 4
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
KIMBI LEATISIA LONKE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(3)
KUITCHE NOUFAHO KIRIN DAVY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
Passed In Building Construction Specialty: 1
CHI CEDRIC NGONG
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 3
(1) ABUJA NERI SABI COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
NEMBO SERAH MALU
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
(3) ACHU MELISSA ACHA COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
FIEN TRACY WAM
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
SHIMINYI KATIMA NDAKEH
COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
TAMUNANG JANDA NGENWIE
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
AMBE BENJAMEN LAMBI
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) MUMA ARSHLEY NAYAH ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2) NGWA NORIS ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) WUAH SHARON NEIMA COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22157 Central Bilingual College Bepanda, Douala
Regist: 73, Sat for 4 or more Subjects: 66, Passed : 52
% Passed : 78.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
DENIS MBAIN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(1)
ANGUH NOAH NDIE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(2)
NGUEMBONG BOGNE THERESE DIVINE
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NGONG VERGINA NEKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(4)
BOGHUMA EMANUELA FONTAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
MARIO NGU NKEMAYANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(6)
MANEGANG ROBY
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
NDZI GHISLAINE NKFUNKFU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(8)
TUMENTA GIRLRES MECGI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(9)
AYUK ROLLINS NJOCK
ACC-C,COM-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(10)
Passed In Business Studies Specialty: 22
NDONUI NEVILLE CARL AFUNGCHWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
MEKEMTIE ORNELLA
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(2)
TCHOFFO LAPA CEDRICK
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(3)
BAHTINYUY CLIFFORD
ACC-A,COM-A,ECO-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(4)
DONFACK DOUNTIO LINE ROCHELLE
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
NKAH MIRIENE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
BOGHUMA GLENISE NUMVI
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
MUNYENGE EKOLE ITOE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
MBONGUOH TRAICY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(9)
MIYANUI SANDRINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,OPR-C
(10)
NGOZI JOYCE BLESSING OKEH CHUCKWU
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(11)
MOHFESAMA MOHAMMED NTIRIPANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(12)
CHANTALE JESSICA KOUL
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
BORRIS NJUAFACK ACHA
COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(14)
NOUNKOU DANIELLE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
CYNTHIA EWELE MOTOVE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(16)
NAYAH SONIA NJUAKOM
COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(17)
LAMBI EMMANUELLA EKONKEFEU
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(18)
(19) TEBI MELVIS AZOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
DJOUMENE MBOGNING DALIPHA
ACC-C,COM-A,MAT-C,BMAT-A
(20)
NYAKE MOUANDJO ROSE ALBERTINE
ACC-C,COM-C,FRE-B,BMAT-B
(21)
(22) KIMAL DOURALINE SIH COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
CHE VERA NGWE-NGANGA
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
ANDONG RUTH ACHEABOU
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
ABWE SYLVIA DIONE EHOWEH
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NJIKE VICTORIA JUMENI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(1)
AMICHOH MARKPRIDE AJUNEI
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) PERINE MBOH COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
MABOA BYANG ANNETTE
COM-C,FRE-A,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
ABATSONG KITH KARL RUUD
ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Page 29 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 7
AWAH PRINCESS TAMARA
COM-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
(5) TATA DESTINE NFOR ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B
MILOL ENGANEBEN TCHABAT OLGA ANNICK
ACC-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,OPR-C
(6)
MEMBEMSIMBOM ELODIE MUSIKEH
ACC-C,COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 8
NONO NGNEGUEP MARIE LOUISE
ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
(2) BIH SANDRA MANUELA NDIKUM COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B
(3) NGUEDA WAFO IDRISS WILSON ACC-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B
(4) FON MARION ANGWI ACC-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(5) AMIBANG NGEM LAETICIA ENG-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(6) ESONG BELINDA OKEH COM-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(7) FEIN LARISSA MBO-OH COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8) LOURATINE BECHIA NDEFUNG ACC-C,MAT-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22158 Christ The King High School Nkwen Bamenda
Iii
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 5
% Passed : 71.43, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NGWANG REJOICE RINGNYU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
MUE MACELINE NDUM
ACC-A,COM-B,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 2
NDONGLA DONALEO NGU
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
(2) ABUOH BRIGHTER EGANDUOH COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NYUYKIGHAN QUEENPALVET WIRAYEN
COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,OPR-B
(1)
Centre No: 22160 Bonaberi External
Regist: 252, Sat for 4 or more Subjects: 249, Passed : 155
% Passed : 62.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 30
SEMINA NORA KETCHEN MPE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-A,L&G-C,OPR-A
(1)
TABE BESSEM COMMY DIANE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-A,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(2)
KUEKO DESTMOND TEFFO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(3)
TANEKEU TCHUGMO ZIDANE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(4)
SUH NGWABINE AKONGNWI KILLIAN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(5)
AGBOR SANDRA AGBOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(6)
SONE SAMIRA SIRRI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(7)
CHIOMA JESSITA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-A
(8)
AKU MARION ANGU LEREH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-A
(9)
MAIMO KELLY BRIGHT LIDIKA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(10)
WEYIH RENDER SUNGFE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(11)
MABOH TATIANA
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(12)
SANDRA NGWE NDIFOR
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(13)
YUNYI BABAH NOBERTA
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(14)
FAI RACHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(15)
WIRKOM SIDONI BERINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
NGAH ODILIA LIMNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(17)
SAMA BILLY BRAWN KUBILLA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(18)
FONANE SHENA MUMBO
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(19)
NGUM JENEFER NSOH
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(20)
FORJIA MARIE WUABEA
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(21)
FORFAH CLINTON CHENUI.JPG
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
NGIE NABELLA NUNKFU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,BMAT-A,OPR-C
(23)
NDEMMAFFO KENFACK BETHANIE RAINA
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(24)
KUM MILOGAT MBU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(25)
MEZOH SERAH ANNICK PIZIE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(26)
(27) NANA BRENDA ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(28) UFEINGO MINETTE ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
TENENG BRAIN PUWAGHA-AKEFO
ACC-C,COM-C,MAT-C,BMAT-B
(29)
(30) SWIRRI VANESSA ANYE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 65
BABEH YOLANDE AHONE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-A,L&G-C,OPR-B
(1)
MBAH STEPHEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-C
(2)
AMBE HENRY DANIEL CHI
COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B
(3)
MITEN HILARY AFONGANG
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-A,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(4)
ACHU JUNIOR PENN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
SHU SONIA LUMNWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OP
R-B
(6)
ABEIGHEN KELLY BRIDE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(7)
Page 30 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 65
ANYAH PRIDE TEKE TEBID
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(8)
ASHU PAVILLA OBI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(9)
MALLAH JAMBA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(10)
KOUAKAM NGONGANG MARC SMITIS
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-A,BMAT-A,L&G-C
(11)
MANKAKWANG ULRICH
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
SUMBEDE NAOMI TAKANG
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(13)
KUM CERENA LYDIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(14)
EPIE NZUE ENONGENE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(15)
TCHAMAKO KODELLIA IYE
COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(16)
RAYE NSORO SALIMAT LAFORTUNE
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-A,BMAT-B,OPR-A
(17)
NCHEZA ERNESTINE GBOKO
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(18)
KEFANG CHARLOTTE VUSHENG
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(19)
PETEH LINDA
COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(20)
AHOUFACK IDRIS PERCIANO
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(21)
MULUH KELIPRIDE FRI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(22)
ANDINE KLERITA FONGOD
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C
(23)
ENGOWEI CHAM BRENDA
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(24)
MALOMGNANG KANOUA BRINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(25)
BESONG POUFONG LOIC PROSPER
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(26)
LILIAN NAHBILA DOBGIMA
ACC-C,COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(27)
(28) BAKO ADAMA COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-A,BMAT-A
MBIANDOU NJABO IVAN-CASONI
COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(29)
NOUBISSIE CLINTON
COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-B,BMAT-B,L&G-B
(30)
WAFI NDOVI JULIUS
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(31)
FINDO ABEDINE NGWANYU
ACC-C,COM-C,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(32)
FONYUY SHERIFATU SANI
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-C
(33)
(34) NDI RUTHA BEI ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
YAMEN HILLARY JORDAN
ACC-C,COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(35)
MOKUBE PAUL ASENEK
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(36)
SAMARI CLEARANCE NGWAMBA
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(37)
AFUHNUI ELODIE AFEGENUI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(38)
LUM SYLVIA NJALAH
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(39)
AYIMANA VERA ANCHI
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(40)
JUSTIN NGHOKAZI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(41)
DOH MARILYN PEKUNA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(42)
BINUI LORIANE ATANGA
ACC-C,COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(43)
BIH HANNA ANYE
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(44)
NGUENOU SANSI PAOLA TAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C
(45)
(46) CHI SONITA RAPHA ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(47) TEBUG KELLY IJANG ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
VUKUGA AMSTRONG CHUGWUKUNSE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(48)
NFOR CONFIDENCE MUYU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(49)
ALEKEAMIN MARGARET ATEMKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(50)
(51) TIH CLARIS NGWETOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(52) STEPHANIE NDUIENDAP ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
ATANGCHU SINCLAIR ESENKE
ACC-C,COM-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(53)
(54) FON RELINDIS NGUM COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(55) FELACK BRENDA COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(56) UNJI HANNAH YIWUMU ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
KUWAN SUCCESS YASHUO
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(57)
(58) KUKO CHASEY CHO COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(59) LARICIA MELINGA ANAGHO ACC-C,COM-B,BMAT-B,OPR-B
AKANJUH MENCHANGUI JOHN NDEM-ALLAH
COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(60)
(61) AYUK KETTY NDIPETTA COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C
(62) TAMBE VERONICA LEDA ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-C
(63) FORBANG STEPHANIE NYOH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(64) FORBUGWE TATIANA BEBIH COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C
(65) AMBOH CLAUDETTE COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
NCHUYEKE NGWENYI COURAGE
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In 8 Subjects: 1
NJAH LINDA NSOYE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 12
FENUI FOSHI NGAKO O. FABYOLA
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,OPR-C
(1)
LAIFATOU HAMADU
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
ABWE BEATRICE MESAME
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-B
(3)
NZEGGE SHARON EMADE
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C
(4)
ALI FAVOUR NFUNJE
COM-A,ECO-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
FONDOUM STYVES DARYL
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(6)
MAKWENTE FORBUH AURIANE CABREL
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(7)
NCHANG QUEENIVA FRU
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(8)
AGEDINA FLORENCE
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(9)
CHO NEH BIH LIEZIE
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(10)
SEKNI TCHENEPA ISAAC
COM-C,FRE-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(11)
EGBE RONATE PISANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
Passed In 5 Subjects: 21
(1) MUNJU RAISSA KINZEKA COM-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2) ODEN MATTHEW IKPEI ACC-C,ECO-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(3) NKENYAM SEABLE SANDE
Page 31 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 21
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B
NGWIANMBI CASMIAR AYEN
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(4)
OJONGARREY VANDREASE AGBOR-NDIP
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
NYIENGWENG THEOPHILUS NGWA
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) NDIP FRANCIS EYONG COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8) NOUTI NKENG PERRY COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(9) NFORMI MILTON CHEO ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(10) BIH RECILE COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
WANG LARROLE TAGNIE YOBUNO
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(11)
NDZELEN HELEN NOEL MEYEH
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(12)
(13) AGNES BESSEM TAMBE ECO-B,FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-C
(14) NJANG MAGDALINE KAH COM-C,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
NJONBE FADENE NAHBILA SONIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) NOURA YAKUBU COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
HAMIDOU BRENDA DOLORES ASSECK
COM-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(17)
BLESSING VUBAN VUGHE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(18)
AQUANAMBOMBI NAOMI AFEH
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(19)
(20) NFORMI ZITA NTALA COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
MAKOUTSING THERESE MERVEILLE
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
Passed In 4 Subjects: 25
(1) MBUH ERNEST NKAIMBI COM-B,ECO-B,EGE-B,L&G-B
(2) MBAH PRINCEWILL NDUM COM-B,ECO-C,EGE-A,OPR-C
(3) LIBONG MIRACLE ABIGAIL ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4) ASHU SONITA MANJI COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(5) TANTOH EMELDA AGUISEH ACC-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(6) CHE BIHNWI SHINAIDA COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(7) MADJUNE CHINA TECLAIRE COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(8) BAYONG LARISSA MUYANAWEI COM-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-B
(9) YUMBI LIZETTE COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A
(10) BONSSEU BETINA DIBUIN COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(11) AYISE LARISIA ATEH ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C
(12) BOSUNG BRANDY SIGALA COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(13) KELLY MANKA COM-B,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(14) MAXCINE YELUMA MBUTIJI COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(15) MANGE BELTINE FON COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(16) NENG ADELINE NDUM COM-C,ECO-C,ICT-C,OPR-C
(17) EGHUMA STEPHEN NTI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(18) KOUGOUM TIOKEMG DILANE ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(19) NGWIMBAH LEONIE BUNDOH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(20) MBAH GLORY ATUH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(21) YUCKWI WEBNGONG FAITH COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
BLANCHAL-BLAKE EKOLE TALANG
COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
(23) NDANGLA BLESSING COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(24) BIA HENDRETA NJEH COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(25) GEMUH FERA VIYOFF COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22162 King David Comprehensive College Douala
Regist: 70, Sat for 4 or more Subjects: 59, Passed : 53
% Passed : 89.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 21
DJUIEKOUO FOSSO WILFRIED LATIFAH
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
FONGANG BIMIGO JONATHAN
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(2)
KUM CALEB EBUA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(3)
ETAPE NGABE DIONE
ACC-A,COM-B,ECO-B,FRE-B,MAT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(4)
GOKO NGANGOUM CYR STEBAN
ACC-B,COM-A,ECO-A,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(5)
FRU SIDONIE ANYE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(6)
NGOUGUE KONHAWO KEMPESS GLOIRE
ACC-C,COM-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(7)
ATAMAYA REJOICE ANOGAH
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(8)
TIBUH GODWILL CHI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(9)
MENGYENTOH GLORY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(10)
WABET KETCHADJI MOISE MARVIN
ACC-B,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(11)
KUITCHOUA TAKOUFET LUTHER JOAN
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(12)
NGAGEU LEUWE DANIELLA SABASTINI
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(13)
KUATE TALOM JOSEPH
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(14)
NGUEBOU FEYOU LAURIE MORELLE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-C
(15)
OTTOKO FRANKLIN OKRY
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(16)
MEDOMNOU CHARONNE KELLY
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-A,L&G-C,OPR-C
(17)
BAHIN MOUDJOKO URELLE KESSY
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(18)
DIKOBO EYIDI STEPHAN
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(19)
NGOUNOU KENMOE DONALD ISSA
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(20)
NKWEPET NAMMY HENRI JOB
ACC-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(21)
Passed In Business Studies Specialty: 10
TCHAKOUNTE NGANKOU CASSANDRA LAURENCE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
GIRESS KEFUNYAKEH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
MANJO JAFF BANABAS
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(3)
ABA KAZIA MAYIA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
NESEKE DASSI ELIANE ARHLETTE
COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
DJOMO TADJOUONG PASCALE SANDRA
ACC-C,COM-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
ASHUI CHE FRANCK DYLAND
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(7)
AJAMAH ASONGU BLESSING
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(8)
TCHAPDA NOUTCHOUA ARIANE LEANDRE
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(9)
(10) LUCHUNWE SALIM ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NDUM ZOUBEDIN ATUD
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
Page 32 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
MFOUT MOUNPOU DORETTE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
NDONKOU YIMNGA CHRIST BRONLY
COM-B,ECO-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
ASEH SOLANGE NANGE
COM-C,ECO-B,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
NGHEUPEPO DAMCHEU PAMELLA MAEVA
COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NCHIA NAOMI NEMIE COM-B,ECO-B,FRE-C,L&G-C,OPR-A
ASHUI TCHAYOU YVANNA STEPHIE
COM-C,FRE-A,MAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
CHOGA SIEWE ALEX APOLLIN
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
TEUTCHOU FEUMBA ARMEL LEDOUX
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) AKEM HARVEY ACHA COM-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
MBWAMEYINGONG SCOT LINDA
COM-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
EBOMBE FABRICE NDIALLE
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
ANGWI ZELIA NIH ANDRELLIA
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 4 Subjects: 9
(1) MIRACLE WALVIFIYIN COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-B
(2) ZOCK STANLEY RENE COM-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(3) TANMEN NICK JUNIOR COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
FANMOU TCHAKOUNTE SYCTCHA ARMELLE
COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
NGACHIE CHOUASSI JONITA RUNELLE
COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
(6) NYAMBOT DUCAS ANGUM COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(7) NZIE MOUPOU BRENDA COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8) NJI MIRIELLE DOLLAR NJWENG COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
TESSE DJUINI EMERY MERVEILLE
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
Centre No: 22164 St. Benedicts Comprehensive College
Widikum
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
BERINYUY SONIA FONYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&
G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AKE CYNTHIA NJI ACC-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22168 Oxford Bilingual Comprehensive College
Mutengene
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
NJI VALENTINA NGWENG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
AWAFONG VALENTINA AWAH
COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGWA MARYLINE NTUM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) FUNWI LUMNWI IRIS COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C
Centre No: 22169 Regina Coeli Comprehensive High School
Tombel
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
AKILE EMMANUEL ETONE
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NYAME EMMANUALA MUKE EKEME
COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22170 Government Technical High School Tombel
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 1
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) ESIMENE KOUZO KELLY NIDELE ENG-C,FRE-C,MAT-C,TDR-C
Centre No: 22174 Baptist Comprehensive College Nkwen
Regist: 26, Sat for 4 or more Subjects: 26, Passed : 24
% Passed : 92.31, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
EDMOND WEMNGONG KOYO
ACC-A,COM-A,ECO-C,ENG-A,MAT-A,REL-B,CSC-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-A
(1)
GABSA MUHVA – KAROL BAHBIT
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-B,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(2)
NGWAINMBI JOY NENG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,MAT-C,REL-B,CSC-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NSHOM KELLY ASSHLY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(4)
TAAL FENKUM JOYCELINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(5)
AMUH MERCY NDJIEW
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(6)
TANYU LARESSIA AMIKE
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NYONG SERGE MBZIMBI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-B,REL-B,CSC-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
KINI OSWARD GHIICHI
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
NGEK CYRIL KENKOH
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
(4) NKAM JOCELINE NGUM
Page 33 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 6
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
NFORMI CHRISTABELLA
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
NYAMNSAI VICTORY AFANYU
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
ANKONGNDA PENIEL ANKIAMBOM
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
DIDI HANS LIKOKE NJOH
COM-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
EKOTI EKANE MBINDE CYNDY
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,L&G-C,OPR-B
(2)
GAH RITA VEBOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 6
LUMNWI MACFAITH CHE
COM-B,ECO-B,ENG-A,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
AWASUM ROMEODINO NEBA
COM-C,ENG-A,REL-C,CSC-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
MEH DELLA MOUM ZAM
COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-B,OPR-A
(3)
YEMBE PRINCESS SHANTI NTANDFUNG
COM-C,ENG-C,REL-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
SHEKINA ADIJA NTEMFAC OFEGE
COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(5)
YENGONG GRACE ASONYU
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MULUH KELLY WANDUN COM-A,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22179 Government Technical High School
Bamendankwe
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 28, Passed : 15
% Passed : 53.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
NJEI EMMANUELA BEI
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(1)
SAMIRATU HAMADU
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(2)
ADE MIREL LEMNUE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
SIRRI KELLY-PRIDE TAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(4)
NTABI ZITA BINUE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(5)
ADANGDANG JULINNA BILEM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(6)
HADIZAH NGECHE ACHOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(7)
DIANA ROSE NGWAFU TAMANCHAMBI
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(8)
(9) NJA BARNABAS FOBUGWE ACC-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NDOH BLESSING MANKA
ENG-C,FNU-C,FRE-C,EGE-A,HSC-B,HMGT-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) FUNGWA VICTOR CHESI ENG-B,REL-C,CSC-C,EGE-B
Passed In 4 Subjects: 4
(1) AKUM MOMAH NEASTUS ENG-B,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(2) MUMA BLANDINE NGEFOR COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
WIRNGO CONFIDENCE NANGSINYUY
ENG-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C
(3)
(4) MOKOM CHANTAL NEH FNU-C,EGE-B,HSC-C,HMGT-C
Centre No: 22183 Government Technical High School Limbe
Regist: 18, Sat for 4 or more Subjects: 18, Passed : 9
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 8
KELLY ANN WAKWE NGAMENI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(1)
NADINE ELIZABETH BESSEM EKAMBA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(2)
ESTHER BAAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(3)
NJIPGANG NANWOUO AUREOLE
ACC-A,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(4)
TANG CARINE EMBI
ACC-B,COM-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(5)
(6) FON VANESSA ALANDO ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-A
(7) EWO MARYANN BUA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-A
(8) AMBE SIRRI HANNAH ACC-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TITA DINGA JORDAN COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22184 Likomba External
Regist: 87, Sat for 4 or more Subjects: 76, Passed : 28
% Passed : 36.84, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ANDO BARJONAH WAZABUA
ACC-B,COM-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
TAKOR SANDRA KESHI
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 5
ANTEM REGINA AGBOR
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-B,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
KATE VALERIE IKOME MOJOKO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(2)
AYUK AGNES ETENGENENG AYAMBA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
(4) GILLIAN AKWEN NDIM COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(5) TEKOCK ZENOVIA ETAH ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
SALLY SHIDFONE AZOH-MBI
COM-B,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
EPIE JOHN NGUNDE PALLE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(2)
ANUCHEM HOSEA ANUCHEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
ZIMASSA DESTINY CHEFOR
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-A,L&G-B,OPR-C
(1)
(2) MWAMBO MAURICE MBENDI
Page 34 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 7
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
MARIE THERESE KISOB AYONPE
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ELIZABETH BEKERI SAKWE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
(5) NGHA BRONDEL COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
OROCK EMMANUEL ARREY
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
MERCY BWIMI SAMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In 5 Subjects: 5
EBONTANE BERINE ELOBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(1)
KINKOH ERICNEUS FORGWEI
COM-A,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
MBELLA MALONDE JOSEPH
COM-B,ECO-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ETAME MACHENRY EBUNG
COM-C,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
HONORINE NGUNEYI FORKA EKENYA
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 6
(1) BELIE CHOUDOUGAM CLARA COM-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
NGOKAM BLANDINE CHARLESY NGANG
COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(2)
(3) FORKWA TARH SAMUEL COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(4) MUMA SIDONY ANWI COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(5) FRANCO FOUMBA COM-C,ECO-C,REL-C,L&G-C
(6) TONJONG JENNIFER NKEMFOR COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C
Centre No: 22185 Emergence Bilingual College Miaffo Solange
Bonaberi
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 11
% Passed : 52.38, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
GWANPU BUMA GHISLAIN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(1)
(2) BIH GRACE CHE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 7
TAH TREVOR MUNA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR
-C
(1)
AKO ESTELLE NDUA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(2)
KEPWA BELDIA MERVEILLE
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NEBA MIRELLE NEH
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(4)
TATAHNGOH BRANDON BUNKWE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C
(5)
FUENUNYOH ETHEL EJEFIYELE
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
NGONGIA MBIAKOUE GAEL
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(7)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NCHENGE CALVIN TAMBE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TSAKMO NGUECHOUNG RAPHAELLA CHARNELLE
COM-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22186 Bepanda External
Regist: 117, Sat for 4 or more Subjects: 107, Passed : 63
% Passed : 58.88, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 20
PENN BLESS NKAM
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(1)
NKENG BRANDON PONGWE
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(2)
KUM DAISY SIH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-C
(3)
JUNIOR LEBAGA MONGWE
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(4)
NAMBA FEUHEU STEVE ROSNI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(5)
AJAB EMEKENG SHARON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(6)
NZANWI PAMELA NGWENZACK
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(7)
SHURI STEPH-NORA CHE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(8)
NCHANG EMELTINE B.
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-A
(9)
QUAN EKEKE HENRI PAUL ALEXANDER
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(10)
ICHU OLIVIA BABA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
VISOHGAH PATIENCE ZENEBONG
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
LUM AISHATU CHO
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(13)
LAPAH TERRY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(14)
MABBUISI CALESTA MAKUGHOAMBOM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,OPR-B
(15)
NGOUPEYOU ROMUALD LANDRY
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(16)
NGWANI GLENN AFANYU
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(17)
NGAKOP NGWANG ERIC
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,REL-C,OPR-B
(18)
(19) WAMBA KIUTIO DANIEL ACC-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(20) FORSOH KELLY ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 16
LAMFU MARIE-CLAIRE ASUNYU
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
PANGWEH NDAWA VERA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(2)
CHIA HAPPINESS WIINAIN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(3)
NYONGPUA IRIS TITA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(4)
NDUAH IBRAHIM GUEHOP
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(5)
NTEA BRAIN AUSTIN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A
(6)
NKENGANYI GIFTY AMINGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
(8) KIMBI LIFTEL
Page 35 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 16
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
NGEBONG ROGERS
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-C,L&G-B,OPR-B
(9)
KUKA FABRICE CHINDA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B
(10)
EWO BRENDA BIN
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
KEKAH CARINE NUPEN
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
BAWE PRECIOUS BIH
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C
(13)
SUNDAY EMMANUEL NFIHNYU
COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(14)
KELECHI STEPHEN SAMUEL
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(15)
(16) NDEH EMERENSIA MEH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
VICTORY UCHECHUKWU ANIAGBA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
KAH SHERON MBAPEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
KAZEEM ZAINAB
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
PEKEUE ABOUBAKAR JUNIOR
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 8
MALLE SERAPHINE NGAME
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
TASHI FORNGE JUNIOR ARISTIDE
COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(2)
SOLLOH EMMANUEL ATSI
COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
AFUMBOM SHARON ROSE CHIA
ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
MADIE KUEDA MURIELLE
ACC-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C
(5)
CHIN HILDA KEHVEN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(6)
MOKAM FOTSO ERNA
ACC-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
EBUA LOVELINE NTANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(8)
Passed In 5 Subjects: 7
NGOE TESSY PATU MARIKE
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-B
(1)
(2) EGBE AGNES AGBOR COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-B,OPR-C
M’BEH MERVEILLE ORNELLA
ACC-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
(4) TEH TILDA TUNG ACC-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
BAKILAM LILIAN MUNSHAP
COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
ABANG LEUTCHOM JUNIOR AGNES
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
NGONO BONYOMO DOLINE YOLANDE
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 8
TATCHOU AZOBOU FRITZ STEVE
MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C
(1)
(2) YENKONG ELVIS PANGDAP COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(3) AKWE ELVIS NJUMBE EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4) ANGEL FRANCOISE SEN SOUHE FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5) NTUMKEWOHVIGILANT MAKEYI ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(6) NFOR MABEL NYEMKUNA COM-C,ECO-C,FRE-C,OPR-C
(7) SIH RITA TEM COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(8) FADIMATOU ADAMOU COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22196 Sabibi Comprehensive College Tiko
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 6
CHARLINE CHALMA BELIA NANJE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
NGAH BRUSTABEN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR
-B
(2)
TAM JUSLINE ONJANG
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(3)
ETEM PRECIOUS VENETTA EBOT
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
TABI SUCCESS ENOP
ACC-C,COM-C,ECO-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
MENANG JESLINE MESI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) CHU SERAPHINE NDUM COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(2) ELDIN SALLY NFANG ESEME COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C
Centre No: 22197 Nabesk Comprehensive College Buea
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 32, Passed : 14
% Passed : 43.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
MUKETE JULIE ILUE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(1)
NGONGANG INGRID SYLVIE MOFOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
MBOKE AIME NGUH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(3)
CHANCELINE MANKA TENJOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
BOKENGE MERCYBLESS AJOKE ARREYNOW
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(5)
FOFUNG BABILA DIVINE MASUMBE
ACC-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 4
OBEN SARAH EWUNE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR
-B
(1)
AFONI KILO WILFRED
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-B
(2)
AGENDIA CLOUDIA WOKONGO
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(3)
(4) TABI TABOT MANYOR ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
TCHAMBEI DALIDA BETEKONG
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
VALENTINE BONA MANGA BELL ABGBOR
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 36 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KEDINGA NKONGHO GODLOVE COM-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
(2) MOKI GEORGE DESMOND NDI COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22198 Golden Institute Yaounde
Regist: 27, Sat for 4 or more Subjects: 26, Passed : 19
% Passed : 73.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
RAWDA JANATOU FOMONYUY
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,FRE-B,MAT-A,REL-C,CSC-B,BMA
T-A,L&G-B,OPR-B
(1)
NDEKEH JENIFER TANSE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,REL-B,CSC-B,BMAT
-A,L&G-B,OPR-C
(2)
NGONG ANNA-VERONICA MAI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,CSC-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
WAGAB AWLENSA OUZAIMINE ABDERRAOUF
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(4)
BERINYUY BRENDA BANLA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMA
T-A,OPR-C
(5)
AZENUI DESMOND
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,CSC-C,BMAT-A,OP
R-C
(6)
WANJE MELANIE M’KUME
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(7)
TEGHA FABRICE NDIFOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
MULUH VICTORY WOPONG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 1
MACHE DEFO SANDRA MAEVA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 2
BONYEKI CLEMENT MASOMA
COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
NGUM FAITH BEGHELE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-B,CSC-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NGWA SHARON LUM
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A
(1)
TOH BASILE NGEH
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
OLUCHUKWU YANNICK NNAMDI
COM-C,CSC-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
NJENTO IWUJI PIERRE GUERIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(2)
TUBUG NERIS GOLDA BIH
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) MBEDE OWONA GUY HERMAN COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-C
(2) MUSA MIRANDA AKEH ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B
Centre No: 22199 Integ Bilingual College Douala
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
PETRAHARAN ASHLEY MANKA’A AMBE
PETRAHARAN ASHLEY MANKA’A AMBE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-A,REL-A,CSC-A,BMAT
-A,L&G-B,OPR-A
(1)
EBUDE NKALLE GAELLE FLEURE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(2)
LABUI JAMES SERGES SONG
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(3)
PECHANGOU RETOUYAP AARON HONORE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(4)
TIBUCK NERICE ENIECK
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(5)
MEKINDA GILIAN ATUD
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 2
GWEKENYI MARIE-LOUISE WOUKENZEN
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
BAME LEVINUS NSANBILA
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B
(2)
Centre No: 22200 Mugheb Nkwen External
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
ACHIRI CLINTON
COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,BMAT-A,L&G-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
NDIEDZE DOLLY NGEHMEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(1)
TATA BLESSING MBESE
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
NCHANGNWIE RHODA SANGTUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(1)
Centre No: 22202 Tiko External
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 2
% Passed : 16.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ABEN JARETH NGOH
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) MBAKE PETER BELTOES ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
Centre No: 22205 St. Michaels Academy Of Science And Arts
Nkwen
Regist: 43, Sat for 4 or more Subjects: 43, Passed : 31
% Passed : 72.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
Page 37 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 12
NURUDINE TANGUNU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
FUH NADAGE BIH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(2)
MBONG VANISTELROY DOBGIMA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-A,ICT-A,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
ASHU-ETCHI FAVOUR EBAI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(4)
LAWSAMBA OLIVE NJE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
ASOH MEBELINE KEZAF
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
CHE LEWIS NGWA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(7)
DINE EMMANUELA BATINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(8)
FULI RENATA LIEMBUNUI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(9)
LEMNYUY PENUEL YENSINKEM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(10)
SULEMAN MOHAMMED INUWA
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-C,OPR-B
(11)
NYUYKONGHI DAPHNE TRACY LENDZELE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(12)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGWEMETOH SHERIDAN
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
KENDZENG FAVOUR MONJU
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(2)
DOH VANESSA NEUPBABONU
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
LUKONG FABIOLA MOOKIA
COM-B,ECO-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
(5) ACHU NILEN AWA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
AZUNISI BELYNDA NGEFOR
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
(1) MARK-FALE CHE COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
Passed In 5 Subjects: 7
KETSEMAMBOM BLESSING
ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) DIANG BENIS FUNKUIN COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(3) ZUWAIRATOU LAME COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,OPR-B
(4) SOH VIOLET ZINIKEH COM-C,ECO-B,ENG-C,L&G-C,OPR-B
(5) NJOH DAISY MODUM COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(6) MAIMUNA UMAROU COM-C,ECO-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
MAFFO NGOUNFO SARAH
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TANTOH PRECIOUS MA’BAH COM-C,ENG-B,L&G-C,OPR-B
(2) LABO ACGUINA RITA COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3) DIANG IRENE NAIN COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(4) ABWONGDO ALEXINE NSAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(5) TATAH MEDIATRICE KINYUY COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C
Centre No: 22207 Christ Winners Academy Yaounde
Regist: 14, Sat for 4 or more Subjects: 14, Passed : 11
% Passed : 78.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 2
VERLA MOUHAMADOU LEYNYUY
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
NSABINLA PRICEWILL VERNYUY
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(2)
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
SANDRA NOIBI
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) MBABIT BLESS TEKOM EGE-B,ESC-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
HELEN MOJOKO NGALE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
SAH – ADZEM CLARA KERNYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) ACHE DELIGENT ENG-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
(2) CHE NATHANIEL NJI ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
Passed In 4 Subjects: 3
(1) MUDOH GIDEON TIFUH FRE-C,BCO-B/B,EGE-B,TDR-C
(2) CHE KENEDY NEBA FRE-C,EGE-C,TDR-A
(3) ESSALA ZINGA SAMUEL FRE-B,CSC-C,ESC-C
Centre No: 22209 Gopal Bilingual Technical College Yaounde
Regist: 86, Sat for 4 or more Subjects: 84, Passed : 64
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 40
FONYUY ASHLY MARRIETTE KERNYUY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-C
(1)
ASSIGA OBI SERENA LEA
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(2)
ATIMENE NGUETOUM MARIE PIERRE
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(3)
NJUABE SUCCESS YUNIKA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(4)
TEMBAN KARIN AMEI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(5)
KADJIO DJEUFACK JOYCE VIANY
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(6)
BAHNI BENADETTE AMINYEN
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(7)
EBUA RODALICK ACHUO
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(8)
LIWO PONANOH ROSVALL BRYAN
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(9)
YAYA MINARD NYUYDZE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
(10)
Page 38 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 40
G-C,OPR-C
TUMASANG MAHABO AGHENBOM ELINE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(11)
MFOUAPON NFONDEN SUZY INGRID
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(12)
ABEN JONNIVET ENGWARI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(13)
`BENEDICTA NALIYONG TIAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(14)
CYNDIE LETICIA MANKA
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(15)
DJIMOU DJONTE JEANNE D’ARC STAVIA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,OP
R-C
(16)
KUETCHE SANDEU STEVE ALDO
ACC-A,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
NENKAM MEUMIOK GRACE LOISKA
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(18)
SEMVAGAH JESSE TABUKUM
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(19)
NGANGUE-NGANGUE PRECIOUS WISE J
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(20)
ANIM PRECIOUS MBIKENWE
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(21)
NGONG-NASSAH CHIMI BEMSIMBOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(22)
TEMBAN JOEL FORGHANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
LIKENYE ELODINE LOTRO
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(24)
FOBASSO NZOKEM MA GRACE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A
(25)
KPWE SHALLOTE EKAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(26)
EYENGA MVONDO ADRIENNE LUCIE
ACC-A,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(27)
CHICK MAGDALINE ANJOH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B
(28)
NTANG ROSINE ZITA
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(29)
BOHOL II DYLAN BRANLY
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(30)
NGOA BESSALA DANIEL ERASTE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(31)
SIRRI KEZIAH ASHISI
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(32)
NDIFOR FERDINAND TANJANG
ACC-B,COM-A,ECO-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(33)
TIBAB DIANE ATUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(34)
TADONGTOUO BEAULYS MICHAEL
ACC-C,COM-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(35)
KEBANKE FANTCHO NATACHA
ACC-B,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
(36)
FUNUE FORMUKONG BERNARD
ACC-B,COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(37)
(38) ABONKAP NAPTALINE ATEH ACC-B,COM-C,FRE-C,BMAT-A
(39) NTINMESHI ANGELA TSIKYUNG ACC-C,COM-B,BMAT-C,OPR-C
(40) LIRESTONE BIHNEBA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Building Construction Specialty: 4
TANGYE BRANDON ANUATIZIH
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(1)
NGANTY YANICK NFIEH
REL-B,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(2)
NGOLEFAC DORIAN NKAFU
MAT-B,REL-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(3)
ELANGUE KAMPO RICK MAELE
FRE-B,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 3
CHISONG GODSON SHU
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C
(1)
ALEH SYNTHIA SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(2)
NOUSSI TETSE ULRICH JEFFRIZ
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(3)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
AKOSA DAMARIS AGWE
ACC-C,ECO-C,ENG-A,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
WUNG FAUSTINO KUM
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/C,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
MBASSI ASSE ANGE BEAUREL
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
YOLANDA ATUNDOH TAMASANG
COM-B,ENG-B,FRE-C,CSC-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
WEYIH DESTINE NFORBAH
FRE-C,REL-C,ICT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
VERNYUY ASMAHU BERINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
MBAYEN JUNIOR ALAIN CARLOS
ENG-C,FRE-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(1)
NKEHFU ASONGANYI MICHEAL
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
WIYLANYUY ,ABEL KONGNYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A
(1)
NDA DECLEAR MENKEMATOH
ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(2)
(3) ALOTA NGONGHA GERARD FRE-C,EGE-C,ESC-C,L&G-C
Passed In 4 Subjects: 6
(1) NIFANG CLERIFF ICT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(2) OBI SANDRA EBOB ACC-C,COM-B,REL-C,OPR-C
(3) NKEMBOH HILLARY NKEMOFAR ENG-C,EGE-C,TDR-B
(4) NKEMNTA NIMOSOH ESTHER COM-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(5) WONG VALATINE KAI ENG-C,FRE-C,EGE-C
(6) KEMMOUE TEYOU DRISCOL MALLAU FRE-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22213 Nitop External
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NEH MAFOR VICTORY
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 39 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22214 Wokoko External
Regist: 30, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 8
% Passed : 34.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NTAH BALBINA ABU
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-C
(1)
MBESEH ELAD MARTIN
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
HENRY FUDA OWAN
ECO-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
VIRGINIE NALOWA KEDZE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) KUMA WILSON NSANGTUM ENG-C,FRE-B,BCO-B/A,TDR-C
(2) YAOUNDE BLAISE NGOH COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(3) TANDU VITALIS TAWET COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(4) MBE VANDOLINE AZANGWA COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22219 Isokolo External
Regist: 140, Sat for 4 or more Subjects: 128, Passed : 38
% Passed : 29.69, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
DOH DAMARIS AFOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NGEH SAMUEL WEYI
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2)
AWUNO PATRICIA TAKOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(3)
AWUNGJIA CHRISTEL TUMI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
JACOBINE MALOKO NAME-SENGE
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
(6) NUBEA NJEH OLGA NJAFON ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 8
NGWANA FAVOUR ANDA
ACC-B,COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
CHIA CONFIDENCE NGANGNDI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
MANGA BLANDINE NANYONGO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(3)
ORIMISAN EGBOWON JUNIOR
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C
(4)
ASONGAFAC PRISCA ATABONG
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
(6) VARELINE MANGIEMNUI ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(7) CARLSON NGOMBA CARR COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-C
KYLIAN ENGEMISE TAFFOR KOFFI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(8)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
SAH CHOMEH RACHEL
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
(2) IDA ETOMBI EJU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 4
(1) CHANTAL ENANGA BAYIE COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,OPR-C
MAURICE MANOJI VERSHIYI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,L&G-B
(2)
(3) ENCHO REGEAN NDUM ENG-B,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(4) REMI JOSHUA ETANA COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 18
(1) ENOW CALVIN ENOW COM-B,ECO-B,EGE-B,OPR-C
(2) NGOH MARCEL MBZILAIN BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(3) SAHMBONG NOELLA COM-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4) MUNJAM SIGALA FEH JUNIOR ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
EBAKU SANDJO EMMANUEL JUNIOR
ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(5)
(6) NKWAIN RANIBEL SAH COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(7) OTTE CHARLES ELANGWE EGE-C,L&G-C,TDR-B
(8) MAGRET NWESE ELANGWE ACC-C,COM-C,EGE-C,L&G-B
(9) PHILOMINA EJANG BUA ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B
(10) TABONG BELDWIN ASA COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(11) NATHALIE SIH BUO COM-C,ENG-B,REL-C,OPR-B
(12) LYDIA EWI ELONGE COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(13) JEFUCK BLESS KIANTAM COM-C,REL-C,EGE-C,L&G-C
(14) ABONGWA QUINIVELL KIEN COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(15) NAHLELA LILIAN TITANJI ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(16) STEPHANIE KENNEH COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(17) NSINGHA NYEH BEMI COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(18) TCHITIO ZENON LAURA COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22221 Charles De Gaulle College Logpom Douala
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 18
% Passed : 81.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
TAYONG SIELINOU DAVID JUNIOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
FRU BERRY-ANNE BIH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(2)
BANMBUH SANGNYUY SIMAAH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(3)
YUSINYUI SOLANGE NKEH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(4)
EKOUET ALABONG ROSITA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 3
NYA YONGUET SERDIE FERLAND
COM-C,ECO-C,ENG-A,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
FONKONG TSOBOU ALEXANDRE BRANDON
COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
NGUEMETA MICHEL STEVE
COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
METOUKE NTONG SILVANO
COM-B,ECO-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
SOLANGE EFUA EMISAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 4
NDOKON GISI JEANNETTE MAEVA
COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
(2) CHE LARISSA MANKA COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
(3) NGWE CYNTIA NDIKUM COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
VERTUEUX URIEL NEMBOT
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
Page 40 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 4
MBAKOP NGUENTCHA VALDINY CABREL
COM-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
(2) SIGNE TALLA RAYMOND DYLAN COM-C,ECO-B,ENG-C,OPR-C
(3) NKEMBI ELISABETH LECHA COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(4) NDUM MELANI AGUM COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22222 College Bilingue Prive Laic Tongo, Douala
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
MONDAMEH CLOVERT NAMASU
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Centre No: 22223 College Of Hopes, Arts And Sciences
Bepanda Douala
Regist: 93, Sat for 4 or more Subjects: 83, Passed : 65
% Passed : 78.31, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 49
AKWA TIFFANIANBURG CHI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
AGBOR BLANDINE FANGWOH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
AYISI COURTNEY ANDOKKE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(3)
BLAISE NYUYUNI
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(4)
AWUNGFOR KEAH JUNIOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(5)
CHRISTY – CHELSEA WULU NGOTTO
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(6)
NGOCHE BRANDON BAWE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(7)
MABENWOH RHYNA NOSOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C,OPR-B
(8)
SUH – BANG PERCY YADIA
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(9)
ELANGA CARLIA BIH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(10)
TABENG YANITRA MAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(11)
TABE LINUS ATANGANA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(12)
MENYIN SCORDIAN TAZEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(13)
TALEH HELMOND TAJOCHA
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(14)
(15) TALIAH LEONG HERMAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
GLADYS FOLEBE SILLA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
MENJIKOUE NJIKAM FADILATOU MABELLE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
AZEBAZE WILSON
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(18)
CHIOMA NSIANYA VERONICA CHINEKE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(19)
NKEZE NDEMAZE
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(20)
FOZOH KINGSLY CHIWO
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(21)
FORGAH NELLY NGOBA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(22)
ORUME MARIKA BRENDA FERNANDE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(23)
PATIENCE BIH ASANJI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(24)
EBONG ANITA MUNGE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(25)
TONIFAR BENIS AYAM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(26)
SIMTOH NIKEL YABLEWOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(27)
NJI SIMOBOH ASHLEY
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(28)
AGBOR AGBOR FRANCKLIN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(29)
TENCHIA LATEIH CLARKIN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(30)
FRIZTYKELLY TENDONGWA
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(31)
BOUKAM FAITH WATARD
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(32)
MAHU MAHU VIVIEN PAULIN
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(33)
EYONG SOPHIE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(34)
MBONG NGAHMA JOAN SALAH
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(35)
ALOBWEDE JEFFERSON ENONGENE
ACC-A,COM-B,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(36)
MBATCHOU KAMYA CEDRIC GASINEL
ACC-B,COM-A,FRE-A,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(37)
(38) GRACE ENO ACC-C,COM-B,ECO-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
VEZHUGHO STEPHANIE ATSIMBOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(39)
NGUEFOUET NZEUFACK RAOUL MIGUEL
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(40)
DAN FON DILAND MUCHU
ACC-A,COM-C,ECO-C,BMAT-A,OPR-B
(41)
ANDRIEN TSOFAH FOLIKE JUNIOR
ACC-A,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(42)
(43) CHUNKA DESMOND ACC-B,COM-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
EBOKA HENRY RAUL NAURAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-B,OPR-B
(44)
(45) ESENGWA AGBE ANNE ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
BEBETTA MELVIN FONKITA
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(46)
(47) ANNA NEH BENITA ACC-C,COM-B,ENG-C,OPR-B
(48) VOYUF KELSY FOLA ACC-C,COM-C,FRE-C,OPR-C
(49) EYONG PURA NJUI ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
ARREY – NSO HERGAROY EBOT
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
Page 41 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
ATOH BLAISE NGWA
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
NAMBUIN VANISSA
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NDAM NJIGEH GILBERT
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NEI CLUDINE JAM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
KAMY WANDJI INDIRAH MERVEILLE
COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-B,OPR-C
(1)
NOULEGUEU DOLORES BELLA
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
(3) NEBA NJI ERNEST COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In 4 Subjects: 8
LISA OLUCHI EBIKA OKONKWO AKO
COM-B,FRE-B,BMAT-B,OPR-B
(1)
(2) GEH DAMARICES BIH ACC-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(3) DJAMOU TCHINOU YANNE COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(4) EPIE ABRAHAM ASUE COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(5) AJONGAKOA BRENDA EBESOH COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C
(6) AGBOR KELLY AYUK COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
YEMDJI BAFOR HORNELA MONIQUE
ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
PENANG MBASOH DARIFRIENDS
ECO-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Centre No: 22224 Du Vaal Bilingual Comprehensive College
Beedi -Douala
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
SEH FABRICE MBUH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMATA,
L&G-B,OPR-B
(1)
Centre No: 22225 Douala Academy Of Arts And Science,
Bonaberi
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 40, Passed : 37
% Passed : 92.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
EBONGUE TESSY EDUKE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
LONGMENGEM EMMANUEL AFEWOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-B,L&G
-B,OPR-B
(2)
NYEMBE TRACY SANDRA NGIABPI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-B
(3)
ATUD MBAKU ROYAL ENJONG
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(4)
EPOLE DEKLINE NGOLE-ENOME
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
MIYANUI QUEENCY
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(6)
BATE ZACHAEUS ARREY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(7)
PROSPER KIAWUNI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
TITA PETER MBAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(9)
TAFUH BLANDINE AYINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C
(10)
ATEPANG JOY NCHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(11)
MADINDO DELEEN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
BIH PRECIOUS
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(13)
SANDA STEPHANIE NKEHGWI
ACC-B,COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
NADINE TAKIE MUGHAH
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(15)
EZIOGE CLAUDIA KERE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(16)
MBACHAN CYRIELLE OBELLE ENJECK
ACC-B,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(17)
Passed In Business Studies Specialty: 16
MODIKA RACHEL ITEKE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A
(1)
KONGNYUY EBENIZAR SAHKA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A
(2)
AWASUNG ZIDANE KENYUYFOON
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G
-A
(3)
ABORO BLANCHE ANGEIK
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(4)
TADIE SAAH JOINITO
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(5)
YUKEM ANSLEM MANNYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A
(6)
AKO GEORGE TEKU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
KEJUM PARTEM BRONDON
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
NKENG NIGELINE NGU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(9)
NAHBILA WESLINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(10)
WIRNGO THIERRY MICHAEL SEVINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-B
(11)
NFOR CHIMAINE MANKFU
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(12)
ELAT MISSOP FRANCK
COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(13)
NGWA MACBETH CHEO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B
(14)
(15) TSE BRIAN FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C
(16) NOFOR DIANE MBONG ACC-C,COM-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 4
(1) SENDELA TENDONG WANDUM COM-C,ENG-A,BMAT-C,OPR-C
(2) ETAME DESMOND EKWE COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(3) NANGA THIARINE CHO COM-B,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(4) VAKEHNA MELISSA FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22226 Rapha Bilingual School Complex Douala
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 22
% Passed : 95.65, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 8
MBACHI BRYAN NDEH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
(1)
Page 42 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 8
-A,OPR-B
BOUSSILIE KEGHA PAVELLE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(2)
CHOFOR CHI TAMUNGANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(3)
NYIANG CHRISTEBEL CHING
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(4)
AZEH DESMOND FRU
ACC-B,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(5)
ASEGAH EBENEZER NDONG
ACC-B,COM-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(6)
VILMA NNAMBU ABU – CHIA
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
SHU PRINCE NFORNNEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(8)
Passed In Business Studies Specialty: 5
MBEVO RAWLINGS
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(1)
PHILOMINA OYERE LUCIA EYONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
NGOH GODLOVE TEBOT
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) EBATAH PRINCE EDJIE COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
NJI SYNTHIA SHURI WOTOH
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 3
NJIKAM RANDY AYINUI
COM-B,ECO-A,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
YEBGA JEAN PIERRE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
FONDAP DIRANE AWAH
ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 2
TAKU ALBERT LYSINGE MBONGO
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
TUMASANG LONGTIOH RICHARD JUNIOR
COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NGALE FRITZ MBELLA FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2) FOMEKONG GUY JILLAS COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
ENJEMA MANA HILLARIA AMANWI
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
(3)
(4) BATEG DANIELLE KASANDRA COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22227 College Catholique Bilingue Notre Dame Des
Nation, Douala
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 15
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
KONGNI YAGUE RIKELLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGEA,
BMAT-A,OPR-B
(1)
KANA TSAGUE FRANCK BRANDOLPH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGEC,
BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 7
(1) NDI CLETUS ACHUO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR
-C
BURINYUY CLIFFORD BERNSAH
COM-A,ECO-B,FRE-B,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(2)
NGAFI TCHAMAKEN ARMELLE LESLIE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
NGAYE SITCHI GEDEON
COM-A,ECO-B,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(4)
TAMWO GUEDEM NAOMI LAURE
COM-C,ECO-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
MBIANYI VIVIAN NAMA BOKENG
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(6)
AKUH HEDWIG ONYA
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(7)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
MANKOLA CLARISSE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
CLAUDE MARCEL ELLA EYENGA
COM-B,ECO-B,FRE-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 2
MELI LONGSI BRICE JORDAN
COM-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NJAKOMO NOJANG MINETTE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
NCHINDA ASHLEY LEAMNYUY
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) SOYANG GARVEY COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22228 College Prive Laic Polyvalent Bilingue Les
Fermions Bafoussam
Regist: 86, Sat for 4 or more Subjects: 85, Passed : 69
% Passed : 81.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
NSAI VIGIL BOTILA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(1)
TAAL BERNICE GHANYEN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(2)
WANDJI YVANNE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
MEYEPJO LIZYGESSICA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
AMINDEH AROKE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,CSC-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
NTUNGWEN MELVIS FEH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NJI AMABO MAXCEL
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(7)
ENDAH KAREN ATONGWE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(8)
FRANK TITAKUNA BABILA
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
(10) TASONG MBUAFAC VANETTE ACC-C,COM-C,EGE-B,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 10
MBOHOPA TENDIKA HERNANDEZ
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TD
R-B
(1)
YIMNAI NJINIO LEMONGOH
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(2)
Page 43 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Building Construction Specialty: 10
DIAGHA NDOUM IVERSON
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(3)
AKAFAC TEDY FONJU
ENG-A,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(4)
BANDO JORDAN-PROMISE BANDO
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(5)
GISLAIN TCHNO FOMUGWE FUH
ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(6)
FOFIE LONTSIE TCHOFFO RIVALDO
FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-C,ESC-C,TDR-C
(7)
MOTAPON NGOUYAP MARCEL
FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-C
(8)
AFUEH BLESS AMOHMOH
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
(9)
(10) FON SOP JORDAN FRE-C,BCO-B/A,ESC-C,TDR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 14
ALA-AKO’OH MBA-AFACK CELIS
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-B,TD
R-B
(1)
KINDO NDIFOR JUNIOR
ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(2)
KUM GASTON AJI NENG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(3)
ABAH CEDRIC MUA
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(4)
SHIWUN DARREL
ENG-C,FRE-B,MAT-A,CSC-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,TDR-B
(5)
FOKA ALEX DONALD
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(6)
ETOE STUKI ENONGENE
ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(7)
FONYUNI STANLEY LIENYUY
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ESC-C,TDR-C
(8)
NSEBESSEU GLORY
FRE-C,MAT-C,CSC-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(9)
FANKEM STEVE AUDREY
FRE-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(10)
TEMBU FAITH BAHSAMBA
ENG-C,MAT-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(11)
TANGRILA HARIS BURINYUY
ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(12)
SIEBATCHEU FRANCOIS CEDRIC
EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(13)
TATOH BECKEY MBAH MASANGAH
EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(14)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FAUPA TCHATCHOUANG PETER JOY
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 5
BESONGASOH LINDA
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
MAHSIH SHEY DIANE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
ENCHO TONY CHRISTOPHER MEBURG
ENG-C,FRE-B,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
NGES ANNA BONI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
SONE EBUDE SHARON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In 6 Subjects: 8
CHICK HARIET NGUM
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(1)
(2) PRISCA BONJAB COM-B,ECO-C,ENG-C,CSC-B,BMAT-A,OPR-B
WIRKOM KESHIA MBIVKA
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
BRADLEY NZANTE METOUKE
COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
BABE CLARIS CHUBO BAMBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
LAMUN-DORASMITH AWUNJIA
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) BATI JUNIOR ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
NSANGLI HAPPINESS WAINKEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 5 Subjects: 9
FONYUY ESTEL WIYLINYUY
COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(1)
AFUHNCHUNG LAURENTIN ZIAGHA
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
MBUNYA ALOUSIUS TANGWA
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(3)
(4) KITIO JUDE CHOLONG ECO-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5) OLIAN MBUMENYUY COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6) EWI PATRICK TEGHA ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(7) MBAI-ARIM DANOL ENG-C,FRE-B,EGE-B,TDR-C
FONGUI DJOKOUE ROBIN HERMANN
FRE-C,CSC-C,EGE-B,TDR-C
(8)
(9) WATCHOU NCHANJI CLLIF ENG-B,FRE-C,L&G-C,TDR-B
Passed In 4 Subjects: 12
(1) TENDONGMO CLAUDE CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
NDIFORAMANG JORDAN JUNIOR
COM-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2)
(3) NJUKANGZIFAC CARLVINOUS BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4) NJINGHE WALTERS TENENG MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C
(5) NJIENDEM JOSEPH CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-C
(6) NGIM BRAZIL FORYIM ENG-C,CSC-C,EGE-B
(7) BIHNWI LIDINUMA COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(8) ABANG BRYAN PRISO KUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(9) AKWANI VOROLINE ANWI COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(10) YOUEKATE DIOLA CLARISE ENG-C,FRE-C,EGE-C
KEMBEU NKWEMO FRANKLIN BEAUCLAIR
ENG-C,FRE-C,TDR-C
(11)
(12) SAINGI NOEL MBIFUNG ENG-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22229 Grace Comprehensive High School
Ngaoundere
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 12
% Passed : 52.17, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
CYNTHIA NAOMI BALOMOG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
BISSONG SUSAN NKONGHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-B
(2)
SAFIYATOU ISSA MAIGARI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-B,OPR
-C
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 4
KUDOM NGOUE SOPHIA MC- KENZIE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-A,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
MULUH DIEUDONNE MBUH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(2)
KUMATOH KELICIA MUBEMSIMBOM
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-A,OPR-A
(3)
(4) OUMMOUL HAIRI
Page 44 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 4
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-A,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
DEUGOUE CHIAGA JOSLIN WILFRIED
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
MAIBA GANGAN YVETTE
COM-C,ENG-C,FRE-A,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
MAMOUDOU SAYIDA MAIRAMA
COM-B,ENG-C,FRE-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
AICHA YASMINE YOUSSOUF
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) HADJA DIDDI SOUADATOU COM-C,FRE-B,EGE-B,L&G-C
Centre No: 22230 Kings Bilingual Community Comprehensive
College Bonadikomo, Limbe
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 8
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
AKULI EKONDE CHANCELIN
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
NGANG METUGE NGANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
(3) TANYI CARLEB ABANG ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
AMBE FAVOUR CLARIBEL IKIANE
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
TANGA NOBERT AMBE
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SOP TEGUIA LIONEL COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) EGBE WILNES NDIP COM-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B
(2) ENANGA TONGA SPORA ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22232 Oxford Academic Complex Tombel
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 38, Passed : 31
% Passed : 81.58, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
JOHNSON-RAOUL AJEBE JUNIOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-A,OPR-A
(1)
KAMGAIN GUMMEGNE BRADLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-A,OP
R-B
(2)
SAMJELA RICHARD YEBILLA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(3)
NJIKANG CHRISTABEL MUKE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(4)
TABUEAM MICHELE MBIABO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(5)
ESAMBE TONNE NGWANE
ACC-C,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-A,OPR-C
(6)
ESUNG GILLIAN MBULLEKEH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(7)
AZEMAFAC DUCLARE
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
NZEGGE EMEH – BWANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGALLE JACKIE NTOMBI
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(1)
BUH CHARITY SIH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(2)
EPIE WILSON KOME
ACC-C,COM-A,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(3)
SHU EPHESIANS CHELNI
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C
(4)
MBELLE BLAIS NGOME
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
YONGHA YANIK BENG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NJONG SIDONIE NAIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
MBIAFOR MMANARIE CHUCHWI
COM-B,ECO-C,ENG-A,BMAT-C,L&G-A,OPR-B
(1)
MESAPE MUNDU RICLEAN
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(2)
KUMA VIRGILINE MUSI
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NKUOH GIZEL NABI COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
NGOMENI TIONZANG FRANCK
COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
CHUNGA JORDAN – BRIGHT FARINKIA FAI
COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(3)
(4) EKANE VALDO ENANG COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(5) LEWAT BRENDA TANYI COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
CHIWOH SYNTIA ABAINDO
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
(7) SIRRI TATIANA NABILA COM-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
EPOLE NKALLE LAMINE FABIOLA
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(8)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NDAH RUTH SAMSIMBOM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
TEING ESSAMPI MARGUERITTE MABEL
COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) EBULLE FALON-GRACE EBUDE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(4) AWAH CLOTIL BIH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22233 Amasia Bilingual Secondary School Ekounou
Yaounde
Regist: 142, Sat for 4 or more Subjects: 135, Passed : 96
% Passed : 71.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 24
AMBLESSED FON ABONGWA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
KUATE MOGOUONG GISELE BASILE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B
(2)
Page 45 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 24
,BMAT-A,OPR-B
NTUM PEACE AZAH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-A
(3)
AZIPOH PEKWALEKE MBASSANGWING
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-A,OPR-B
(4)
FUEN THESSA ASOGHO
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-C
(5)
TASAH SANDRA SHOLA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-C,OPR-A
(6)
NKENG ZYPORAH TEBUG
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,OPR
-A
(7)
DOUNGUE YONTA KELSY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(8)
NSOM VIVIAN NEH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(9)
YOAH CYNTHIA LOH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(10)
AKARAGWE BRENDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(11)
WAKUNA RITA NYAMA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(12)
SMITH BENI RUTH KESTIA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(13)
NOUMSI NKEUTCHA DARLY BRUNEL
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,ICT-B,BMAT-C,OPR-B
(14)
CHEGHE HAPPINESS NCHUNG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(15)
NGALA KELLY MANGWANG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(16)
SIRRI SHERABEL NDE
ACC-B,COM-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
NJAH UNATE FEKWENG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(18)
MIH QUINCIA KIMBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(19)
KHAN DILAND TENENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,CSC-C,BMAT-B,OPR-B
(20)
NIBA MEVERICK AZIWOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(21)
BDJONGOUE CHRIST JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(22)
NYOH LORITER MEMEH
ACC-B,COM-A,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
BEKWI TAGA VICTORINE PRISCA
ACC-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(24)
Passed In Building Construction Specialty: 16
KERE MUSTAPHA
ENG-C,FRE-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
KITI BERTRAND SONGBEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(2)
MBEB CLETUS NKANJI
ENG-C,MAT-C,CSC-B,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(3)
FAKOH BRANDON KETI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
(4)
AMBE RAYMOND NGWA
ENG-B,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(5)
NDAM GADEL MBAH
ENG-B,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(6)
NDINKWAH HERMANN YAMBAH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(7)
(8) ACHU BRIGHT NDAH
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-B,BCO-B/A,ESC-C,TDR-B
VESHETEH ETIENE BANGENG
ENG-C,MAT-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(9)
BAME CHEGHE KASINA
MAT-B,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(10)
FONYUY EBENEZER KIVEN
ENG-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(11)
MBELU NAZEROU TATANSHASHI
MAT-C,BCO-B/B,EGE-C,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(12)
SHU PRESCIOUS HALVICK NJI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
(13)
(14) NDIKUM BRANSON NJI ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-B
(15) NGEM MC CAULLY KALA FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
(16) NGOUANA FEUTIO ISMAEL ENG-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
Passed In Business Studies Specialty: 1
NTENKA RAISER NGWEMETA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 8
TABU LOUDRIC ACHA
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
EVERTIUS WABILA FOREST
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
SAAH-MEZA CELESTIN BILA
ENG-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(3)
TCHOUASSEU NANDJOU CHRISTIAN
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(4)
CHADEU NGOUABE PAGNOL VANI
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C
(5)
(6) ETIENE AFONGOH ENG-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(7) BIJESANG KELVIN ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-B,TDR-C
(8) PUH KAH FABRICE ENG-C,MAT-B,ETEC-B/B,ESC-C,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 4
KENNE FOUOGUE ORNAILA
ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,L&G-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
NKENG LESLY TEZEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,MME-A/A,TDR-C
(2)
AKUM BRANDON TEKO
ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,MME-B/A,TDR-B
(3)
MBUJIHO HYSEN TIAYAH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,MME-B/A,TDR-C
(4)
Passed In Woodwork Specialty: 1
MUA EWI RYAN ROCHNEL
ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 2
MBAH KELSON MBAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPRB
(1)
GEH CHU PRAISES AMAIHISEBIAHBI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,CSC-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-A
(2)
Passed In 8 Subjects: 2
NGWENYI KENDRA APONGPEPE
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
NTUI ABEY EGBE DEXTRA JUNIOR
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 7 Subjects: 3
KEISHA CHEAMBONG AKONI
ENG-C,FNU-C,MAT-C,EGE-B,HSC-B,HMGT-C,L&G-B
(1)
WIRBA VERA KEAFO-ON
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
NORMAN CHE NDIKUM
FRE-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
Page 46 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 7
MBALLA FOUDA DAVILA PRINCESSE
ENG-C,FRE-B,FFD-C,L&G-C,PDS-B,FTT-B
(1)
(2) AWAH RUTH COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
AFEMBOMBI EMMANUELA
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
NDIFOR CHRISTINA NGENUE
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
(5) NJOYA FIDELIS COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,L&G-C,OPR-B
NGUTI PEACE ACHA
COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
(7) BECKER KELIANE ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 10
(1) LYONGA FAITH NAMANDO EGE-B,FFD-C,L&G-C,PDS-B,FTT-A
(2) GIMA GELASIUS TAMBI ENG-C,EGE-B,L&G-B,TDR-B
MBONO MINKOULOU JACQUELINE ELVIRE
ENG-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
(4) TOH MICHEAL KOIN EGE-B,HSC-B,L&G-C,TDR-C
(5) FUNUE HARIS NGWA ENG-C,FRE-B,L&G-C,TDR-B
SHEY CONFIDENCE FUEN
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
DIVINE CHANGNWI ANGAFOR
ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(7)
CHIAYAFI CLAUDINE FIENAYOUH
COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
STACY ALLIEHBOM NGUBE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(9)
(10) CHE LOUIS FAN COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 18
(1) JATOH WEYIH REAGAN FRE-C,EGE-B,MME-B/A,TDR-B
EMVOUDOU NGUE ALPHONSE FLORENT
FRE-B,BCO-B/A,L&G-C,TDR-B
(2)
(3) GUR PRINCEWILL NDI ENG-C,FRE-B,TDR-B
(4) LUFUNG BETAKEH TREVOR ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,TDR-B
(5) NJI GLEN NDIKUM ENG-B,FRE-C,MME-B/A,TDR-C
(6) BRANDON GABSIA FRE-C,CSC-C,ETEC-B/A,TDR-C
(7) OFON SIDOLINE BETTEH COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(8) MBUFONG JORDAN FIKAH FRE-C,L&G-C,TDR-B
(9) FONTOH RANDY GWANANJI ENG-C,L&G-C,TDR-B
(10) CHUPIPWOH LESLEY ENG-C,FRE-C,TDR-B
(11) NKWAIN RANDIN NTONG ENG-C,L&G-C,TDR-B
(12) NDONG TERENCE PENG ICT-C,L&G-C,TDR-B
(13) SANFANG LONGTSI LIVYSTONE FRE-C,EGE-C,L&G-C
(14) TARDZENYUY ROLAND JUNIOR ENG-B,EGE-C,TDR-C
(15) NAHLELA EMMANUELLA COM-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(16) NJABYA YANNICK TATAH ENG-C,ICT-C,TDR-C
(17) NDANG VERA BIHNDUM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(18) NSABINLA BENOIT YUSEEM EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22234 Akwa Douala External
Regist: 44, Sat for 4 or more Subjects: 42, Passed : 23
% Passed : 54.76, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
SUH CHE REGEAN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(1)
TEGHEN BRITINEY ANOH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(2)
DANIEL TANTO
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) SEUDIE EMO ENGELA MERVEILLE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
NASERI ALICE RINDE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(5)
ZOUH JEOGETTE WASAH
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NGASSAM NDOUMBE JEANNE DARLENE
ACC-C,COM-B,FRE-B,BMAT-A,OPR-A
(7)
(8) NGATABI GRACE TAKU ACC-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-B
(9) ALI OUSMANOU ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(10) NYILABENE LIZETTE ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-B
(11) AFUH SOLANGE ACC-C,COM-C,FRE-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 1
DOBIL LARBAYE LETICIA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
CHE SAMUEL JOHNSON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,REL-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
NKAPIYA MYRIAM ANGE DANIELLE
COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
MAMBOUNE CYNTHIA AMINATOU
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) BIH MONICA ALOH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
YEPMENI MBIEDA VANESSA LINE
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 6
(1) MANGWI VALENCIA AGHANGU COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
PRINCESS ORIANE ULORMACHI NWOKE
ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
(3) MULUH GHANG ELVIRA ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4) NKWENCHA NARISIA BIH COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(5) NGOMENONGENE CLINTON COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(6) MARY MBOLE COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
Centre No: 22238 Institute Prive Laic D’Etudes Techniques
Bonaberi, Douala
Regist: 47, Sat for 4 or more Subjects: 45, Passed : 26
% Passed : 57.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
WASHA VERA NGAH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
TANGYI PETER NJI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
FOWAH TANWANI CLAUDE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
SOKANG LOVETTE MBOLLE
ACC-C,COM-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
EMILIA FAVOUR AGBOR TANKA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(5)
Passed In Business Studies Specialty: 16
LEMONWU CHIAMAKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(1)
FUWAH QUEENTABEL NCHANGNWI
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
TIMAH ADELINE AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
(4) TAKEH LAMBRICE EMBE
Page 47 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 16
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B
TADOH SYLVIE NUBONYIN
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(5)
NJEMEH ABIGAIL SHIMINYI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(6)
TEKWE CHE NEYE
ACC-C,COM-A,ECO-C,MAT-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-A
(7)
ASHU JULIE JENNIFER
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
NFORNKA’A ABIENWI THIERRY AMANWI
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(9)
MANKA MARTINET
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
(10)
(11) BAMBO FLAVIA BIYEH COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(12) TANWIE DYLAN TALLA ACC-C,COM-A,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(13) TABI MARION BESSONG ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
CHINIPOH SILVANUS NKEMBE
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(14)
LEKANE TAGUETEM ROCHNELLE
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C
(15)
(16) TITANG VIOLET NGWE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
INDA SANDRINE SAKWE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,EGE-A,OPR-B
(1)
AGBOR ENOW FELICITY
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
LOYA NAMONDO SEREH AMANDA
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TIBAM NAYA CASANDRA COM-B,ECO-C,L&G-B,OPR-B
(2) HILLARY MUKI CHICK TATAH COM-B,ECO-A,L&G-C,OPR-B
Centre No: 22240 National Bilingual College Bonaberi Douala
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 11
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
GABUIN NATHALIE NGONFASS
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
NCHINDA JECOLIA NKENGNE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&G-A,OPR
-A
(2)
MEH MILDRED MBONG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&G-A,OPR
-A
(3)
NGYIA SONITA BIH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-C
(4)
KILLA SIDONEY
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(5)
LEKOBOU AIDA
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-A
(6)
ESUO NZALIE JANE
ACC-A,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
NJONG ROSE PETULAR ANGUM
ACC-B,COM-B,ECO-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
BIN DIEUDONNE KEDZE
ACC-B,COM-C,ECO-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 2
YELUMA BELVA SAMA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
KAMENI KAMGA HERVE SOREL
ACC-C,COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2)
Centre No: 22242 Honour Bilingual High School Yaounde
Regist: 19, Sat for 4 or more Subjects: 19, Passed : 14
% Passed : 73.68, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGWAFOR SHERON MAKEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(1)
MOFORKETUM FABRICE JONG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(2)
KOMBEL GEORGINA CLAUDE KIEN
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
NGIKEM ENI GILLY GEVA NJAH
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4)
CLAUDETTE BIH CHE
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
NGHOZIZENJI MODESTINE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(6)
Passed In Electrical Technology Specialty: 3
AYIAGNIGNI NDAM CALVAIN BRICE
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,ETEC-B/C,ESC-C,TDR-C
(1)
TCHOUAKAHUI KAMDEM LUCIANO
ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-A,ETEC-B/A,TDR-B
(2)
AFUNGCHWI BRANDON ZAFOR
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ETEC-B/B,ESC-C,TDR-B
(3)
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
TCHOUFACK NGAMENI BRANDY CARNEL
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
CHELSY -ANNA MALUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
HALIMATOU YOUNOUSSA
ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KWEMI NSONKOUA JEREMIE LANDRY FRE-A,ICT-C,TDR-C
(2) TOUKEM TCHEUDJO ORNEILL COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
Centre No: 22243 College Polyvalent Bilingue Prive Laic Tama
Bafoussam
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 39, Passed : 31
% Passed : 79.49, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 13
EUNICE ADA-MATA PEMAMBUH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
PROTUS MUNANG FANGYONG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
NELLY TENGU NDIFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(3)
PETANGBOU DORAPHIL MBONWU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(4)
(5) YEMEFOU TIWA LORIANNE
Page 48 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 13
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
NTEMGWA SINERAL FORTSAH
ACC-B,COM-A,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(6)
ENOW OLIVIA NAH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(7)
TANGMO NADINE
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(8)
KELLY BIH NDIFOR
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
LAIRI PEREZ CHIANAGEH
ACC-B,COM-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(10)
DOH THOUGWAT JESIE OKIN
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(11)
KENFACK FOULA ULRICH
ACC-B,COM-A,ECO-C,BMAT-A,OPR-B
(12)
KINYUY WASILATU NJODZEVEN
ACC-B,COM-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
Passed In Building Construction Specialty: 1
AWAH EMMANUEL FUH
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
ATAH GODSLOVE ANIMBOM
COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-A
(1)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
NSOYE MOHAMMADU NYUYFONI
ACC-C,COM-B,ENG-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 7
KAGHO DONFACK JERSON KEVIN
ENG-C,FRE-A,MAT-B,CSC-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-A
(1)
KAMOGNE TATCHUM OLIVIER RUFIN
ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(2)
BOWO MBONWOUO FRANCOIS XAVIER
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(3)
MBE FONKOU BORIS
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(4)
FORPEH ADAMOU DANJUMA
MAT-C,CSC-C,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-C
(5)
(6) MUBE MBA TAKAM AUBIN FRE-B,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-C
(7) AWA BLAISE AWA MAT-C,CSC-C,ETEC-B/A,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
NDIFOR MINETTE ABONGBUH
COM-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
TCHAMBIA JOSEPH JUNIOR
FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(2)
NJOYA NSANGOU YASSINE
ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A
(3)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TEBI THEIRRY CHICK COM-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
TCHOUKEU TCHUISSA VANITE DU BERCAILE
FRE-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(2)
(3) NJOH HIOB MBOME COM-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(4) CHUI CHARLES-MOSES CSC-C,ETEC-B/A,HSC-C,TDR-C
(5) MBIPEFA HAMZA NCHUHNYUI EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22244 Half Mile Limbe External
Regist: 31, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 6
% Passed : 26.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
(1) CHIAFIKEH MBOM GILBERT
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMA
T-B,L&G-B,OPR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NZONYI NYITIVE SALOMEN COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
VANIELLE NDIGAP FANWI
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A
(1)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NEBETA MBONE GRACE COM-B,ECO-C,EGE-C,L&G-C
(2) NDOUTOU MARIE PAUL ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
KANGA SONG PRINCE MICHEL LEVI
COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(3)
Centre No: 22247 Bamendzi Bafoussam External
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 5
% Passed : 71.43, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
AKEM RALLYBRIGHT SIRRI
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(1)
(2) MBAH CLAUDIA ENOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 2
(1) FUH BORIS MUEGHE ENG-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
ATSIMBOM MARIANA VITIEN
COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NYICHENTA MAGHE BORIS ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
Centre No: 22249 Complexe Scolaire Bilingue Saint Gabriel Rita,
Douala
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 5
% Passed : 45.45, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 2
ARRABISSON BANLA ABANDA
MAT-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,TDR-B
(1)
(2) MBUIH ISIAKA NCHIMINYI MAT-C,EGE-C,TDR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
BENG JUDE JUNIOR WUNG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C
(1)
(2) NYAFE MELVIN PAH ENG-C,MAT-C,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KANGMIMEH VICTOR PARMI ENG-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22250 College Polyvalent Bilingue Des Champion
Makenene
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 16
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
DJINABOU
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-C
(1)
YANGSIH ETELINE NIH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPRB
(2)
Page 49 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 7
TAMBELE BORIS ABIA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(3)
MMBEIN CLOVIS FOINJONG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(4)
YONG GLORY NANGEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
FONCHA SUNYIN BLANCHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(6)
TCHATCHOUANG LEBE RAOUL
ACC-A,COM-C,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In Building Construction Specialty: 1
YONG PRECIOUS AKWOCHU
ENG-C,MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 6
GWANE MIRABEL GHAIFE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
TITAKOU OUSEWOU ROSINE
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
STANDLY TARLA NGWANG
COM-C,ECO-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(3)
YUH RAMSON NKWAIN
COM-B,ECO-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(4)
KEGHANG PATIENCE BIH
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(5)
NKWAIN EMMANUELLA NDUM
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NJUOH BETRAND DENG
ENG-C,FRE-C,ICT-B,BCO-A/A,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SAHTEH GRACE FEYUI COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22700 Buea Special Centrer
Regist: 1, Sat for 4 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
MBATE VEWEOD NFOMI
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 50 of 50

By KumKum Massa

Born and bred in Momo, NW Region of #Cameroon ūüá®ūüá≤.. Travelled the world. Victim of Ambazonia terrorism. Ambazonia Terrorism MUST be destroyed by ANY MEANS NECESSARY.

Leave a Comment