Cameroon

2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL

Download the FULL results PDF document below

Exam Results O-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results A-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results O-Levels General – 29 July 2019

Exam Results A-Levels General – 29 July 2019

Centre No: 22005 Bamenda External
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 16
% Passed : 59.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
MBUYEH COLETTE YENLA
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) SANDRA TEWAH ACC-B,COM-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
Passed In Building Construction Specialty: 2
MENGNJO EMILE NYUYDZE
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(1)
NSOM LEONARD WOH
ENG-C,MAT-B,REL-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
TARDZENYUY FABIOLA DZEKASHU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
(1) FRU CORNELIUS NSOH ENG-C,MAT-C,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
TSEMBOM PROSPA AMUH
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
FAI DANIEL NYUYKONGE
COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
NDUSIFAIN KELLY NGONG
FRE-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) BAMBOT WEYI SAINT GERMAIN ENG-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(2) CHE LORDCLIF FORBI BCO-B/B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3) CHE CLAUDINE ANYEN COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B
(4) ACHINDO ELICE CHE ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,TDR-B
(5) WIYSAHNYUY JALIL MUSA ENG-C,L&G-C,TDR-B
(6) SEVERINE BESI FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(7) BEKIEBANG HARISON BETUEH REL-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-C
Centre No: 22006 Institut Tonji (It) Douala
Regist: 36, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 20
% Passed : 55.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
ABUE BRENDA MANKA’A
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
TANIFORM FALON BIH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(2)
NGWA ISABEL MANKA’A BI
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-A,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(3)
NJINJU DESMOND MASANGO
ACC-C,COM-B,ECO-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
EVETTE TOMLA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(5)
SAMA KEREAN NGUEGOU
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 7
CHEFOIN RACHEAL PIH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
(1)
-A,OPR-A
TABOKO JANE NDANDIP
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2)
SAKE KATE ZOFENYUI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
NOTUE CHOUDJA DARREN JOVAN
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
NKANGWOH NKONGHO DOROTHY
COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
AZAH CLARISE FARINKIA
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
(7) SUH CHESY TIFUH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NGINGSIKO JERRY REFUH
COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
TANUE FLAVIOUS NSUFOR
COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-A,OPR-B
(1)
(2) CHICK PRISCA MAMBO COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C
(3) ANCHANG EDINA BIH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGANTU NOELA FORBE TA COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(2) LUMBIH DERRICTON NDE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(3) NGEFOR BERTILLA ASANJI COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22008 Atlantic Bilingual College Mabanda-Bonaberi,
Douala
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 4
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
TIWUH BERTINE ANOM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,OPR-C
(1)
(2) NDE JANINE ANGWI ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
NJONDI MUSI SAMPSON
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) ACHUA YVETTE AMAH ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22009 Buea External
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 2
% Passed : 28.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
MONKGUO PILAR MEWLA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) STEVE MBONGI LIKIYE COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22010 St Theresias Comprehensive College Djottin
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Page 1 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
ENGIE KATHLEEN ACHO
ENG-B,FNU-B,REL-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-B
(1)
Centre No: 22012 City College Of Commerce Mankon, Bamenda
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
NGUM SHARLINE KUMA
ACC-B,COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(1)
NGONG ARMSLEM MBAINWUL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-A,OPR-C
(2)
BIH NOELA
ACC-A,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
NGWA DESMON CHE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
CHE MARIE SANDRA LUM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,OPR-B
(5)
ACHA HEDWING RIASSA MUNASI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(6)
AWA PEACE NKAM
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 3
MBUYA EXCEL NGEY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
ATENIEH BELIEVETH ANJOANIH
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
(3) BANI MINIVIA KFUKFU COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
TOMLAH CLAUDIA YIIKA
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
BIH CYNTHIA AMBE
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
CHENWI ADE JUNIOR
COM-B,ECO-A,ENG-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NATSI TRACY BANDI COM-C,ECO-B,ENG-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) FRU CLEVET ADE COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22018 Christ The King College Tiko
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
VERONICA AYUK IKECHUKWU
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
KAHBIT RENATE PEGME
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FNU-B,MAT-C,REL-B,BMAT-C,OP
R-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
MC COLLINS EKOMBE MBWANGE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,HSC
(1)
-A,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
MOYALY MIRELA GLORIA ORUME
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
KAH EMMANUEL BAMA CHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
MAGGIE BRONZ NJOUMOU NKEMBE
ENG-B,FNU-C,FRE-C,REL-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
CHIMAMBOM YUO MARIE KENLA KIMENG
ENG-B,FNU-B,MAT-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
BERKLYN KEMENDE BOBGHA
ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-C,OPR-B
(1)
Centre No: 22023 Government Technical High School, Nkwen
Regist: 28, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 12
% Passed : 44.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NEBA NGELA’A ROSIBEL
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
WANKWI FATEH NJUALEM
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Building Construction Specialty: 2
TATA RAMSOM NYAMNYOR
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(1)
MBONYI MILAND TEN JONCHA
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(2)
Passed In Electrical Technology Specialty: 5
WIRNGO CARL WIYSAHNYUY
ENG-C,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-B
(1)
NKEMOFAH GORBI NGEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(2)
JUSTIN ONYEDIKACHUKWU OKOYE
ENG-B,MAT-C,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-C
(3)
FORNJINJU CHRISTOPHER NGUATEM
ENG-C,MAT-C,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-C
(4)
(5) FOIN CLIVE AWU-AYUMA ENG-C,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
(1) JUDE AMAHBO EGE-B,ESC-C,MME-B/A,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TANKO LIVINUSE NGEH ENG-C,EGE-B,TDR-C
(2) NGANDONG KANJOH LEATITIA COM-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22024 Governement Technical High School Kang
Barombi, Kumba
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 3
% Passed : 27.27, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NJETI MIRRIAM ASANGAMBIRI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OP
R-B
(1)
(2) AYU ERIC ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) ELANGWE JOHNSON MANNA BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
Page 2 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22026 Government Technical High School Buea
Regist: 59, Sat for 4 or more Subjects: 58, Passed : 27
% Passed : 46.55, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
NGONGANG MURINE NJENU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
NCHEH HOPE NJUNG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(2)
FUHNWI ROSELINE LUMNWI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-C
(3)
ADIJA TRIYA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(4)
AKONI SANDRA NANGE
ACC-C,COM-B,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(5)
NEBA ASOH LAURA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
MBENGHONDIEH FRANK NDENTUO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
FLORIDA NEH WOLOWA ASHU
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
BLESSING MANKAA YONG
ACC-C,COM-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(9)
AZISEH JOEL NKESELLE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(10)
NSABINLA PEARL- PRECIOUS FIRN WIRBAH
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(11)
AKOKO MINEVA MOTALE
ACC-B,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(12)
TIANG LUCIEN TENG
ACC-B,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(13)
NTUI DELIS AGBOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(14)
MUANJO TINA NDOME
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(15)
ELSA SONA SARPHIS
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(16)
(17) ASONGU FRITZ ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-C
Passed In Building Construction Specialty: 1
NGWA BLAISE SUH
ENG-C,MAT-B,CSC-C,BCO-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
(1) KEH TUNG FREDERICK ENG-C,EGE-A,L&G-B,TDR-B,WWK-B/A
(2) CHI FONDIKUM ASANJI ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-B
CLOVIS-YORDY ANKIAMBOM
COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3)
NDESSAP LAURENTINE NGWENYI
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) EKWIA VANESIA TABI ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) SOLANGE MESANGA LIKAMBI ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(2) AJABNWOH CLETUS COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(3) MUSI BABILA BRYANT ENG-C,CSC-C,ESC-C,TDR-C
(4) CHENUI LANGSHI ALUH ENG-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22029 Government Technical High School Nkambe
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 16
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
GHANY PRECIOUS NKINI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,CSC-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(1)
CHAM BAMA SYLVANUS
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(2)
TUMENTA VEMA CHAFU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NDAPNJONG CLAUDETTE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(4)
NDANJO NKEH TIKUM GLEN
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(5)
KINTANG ADAMU NTUNYU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-C
(6)
GANGTAR SANDINE JAH
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
TAMNGWA BRITNEY KWIKE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
GWEI MARION KEHGO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(9)
NGENGE CHANTAL NDOKOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(10)
(11) BAWE STEPHANI NDFUBU ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 2
YUNCHU GLORY NKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(1)
(2) KEYI GRACE AMINA VAFI ACC-C,COM-B,ECO-B,ICT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NJI EMMANUELLA MURKWI
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) TALLA REMI MBAYA ENG-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(2) NUHU MUSA ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22030 Government Technical High School Bamenda
Regist: 88, Sat for 4 or more Subjects: 84, Passed : 45
% Passed : 53.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
EBAN LEKU LINDA EGBE
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
MBOUAPOU FOUONGWANG HENNELY ROSE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(2)
ASANGBEH DELPHINE BINUE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
LUM BLESS NFON
ACC-B,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
WELENSACK LUFEYIN ELODIE NGONSAI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
LINDO ASHLINE
ACC-B,COM-A,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(6)
MOMO BEATRICE
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(7)
INNOCENTIA ASHLY BIH
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
NKEZI NGWENYI BRIANDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(9)
FONDZE KINYUY ZIHNDE
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(10)
LEMNUE CLOUDIA TEYIM
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(11)
(12) MUKI CALISTUS TEMBU ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,OPR-B
Page 3 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Building Construction Specialty: 4
KENNE NYINTEDEM BELCLAUDE
ENG-C,MAT-A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
(2) NKWANA FABRICE ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(3) SIRRIMUNTIH AFATA NGOHTILO ENG-C,MAT-C,L&G-C,TDR-B
TCHOFOR HUBERT-PROSPER AZIENWIE
ENG-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-C,TDR-C
(4)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
(1) JEMIMAH NCHANG ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 8
TABEFOR GENEVIVA BINUE
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
KWACHUH HILARY FONGWA
ENG-B,MAT-A,ICT-B,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(2)
AMBENESANG SERGIUS AMBE
ENG-C,MAT-A,ICT-B,EGE-A,TDR-B
(3)
VUYOF CHRISTIAN GEMUH
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-B
(4)
(5) NDE TSE NTSEH NCHOTU ENG-C,MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-C
FEUYEM CHANYON ERIC
ENG-C,MAT-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(6)
(7) TATONG TIRILE MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(8) TATAH BRINCELY SAHMO MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
MAFOGHO EMMANUEL SAMA
ENG-B,MAT-C,ICT-C,MME-B/B,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
BIH RIGHTEOUS FUH
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-A
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
LENDZEMO ETIENNE
ENG-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) CHUYEH DIANA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(2) MIRIAM BIH YANDE FNU-C,EGE-C,HSC-B,HMGT-B,L&G-C
(3) NCHINDA FELICIA ENG-C,FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
TITENDE AMSLEM MBANGHONYUI
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(4)
BIMELA PARACLITA KILIRGHA
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
NCHIA WANKAM ANDY AFUOKEDZEE
ENG-B,FRE-C,MAT-C,ESC-C,TDR-C
(6)
(7) AFUHNUE YANIK ABONGWA ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(8) JOFACK DONGMO DARIL ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 9
DINGBOBGA VALDERNO DOPGIMA
MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C
(1)
(2) NGANYU VANISIA BERI ENG-C,FFD-B,PDS-B,FTT-C
(3) NSOH RONALDO NDE ENG-B,MAT-C,EGE-C
(4) NDZE PRINCELY NYUYKONGI ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B
(5) BALONG BRIAN BASSILIKIN ENG-C,FRE-C,TDR-B
(6) BERKA DELVINE WUYIKA FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-C
(7) SENYUY DELIS KIVEN COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(8) SCOFIELD NEBA BELL ENG-C,EGE-C,TDR-C
(9) FONGOH TIMOTHY NYAH ENG-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22031 Government Technical High School Kumba
Regist: 16, Sat for 4 or more Subjects: 16, Passed : 8
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
BERGELINE IYA ANWI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 2
HELLEN LUNYI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
TAKIE GRACE AGHIE
COM-B,ECO-A,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AGUM BIH ASCHLEY COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) PEARL BIH AGAKI COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(2) FANG BERTRAND ASHU COM-C,ENG-B,L&G-C,OPR-C
(3) OBEN PRECIOUS BECHEM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(4) FRANKLINE UGOCHUKWU OKANI COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22033 Government Technical High School Ombe
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 1
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) VESSEMEH IBRAHIM MABONG ENG-C,BCO-A/A,L&G-C,TDR-A
Centre No: 22037 Marthlo Comprehensive Bilingual College,
Buea
Regist: 36, Sat for 4 or more Subjects: 34, Passed : 20
% Passed : 58.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
TATAH MIRABEL WIYLANYUY
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
KA’NYUY MUUM YINDA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(2)
NGWE NDIFORMA GLORY SHAMA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
FAI HILDA MUMBOH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(4)
NGONKEM WINDOLINE
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(5)
FOSHI YVETTE LISENGE
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 3
NOHFEH CHENYEI EMMANUELA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
AJUME BEVALY KERNYUY
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-A
(2)
NTUNMBOVE CHRISTIANA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-B
(3)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
KAMDEM MARY MAYONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(1)
Page 4 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) LIMA ENJEMA JOANA COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(2) FORBI CONRAD NSUH ENG-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(3) KENSO FRANK BOLTON ENG-C,EGE-C,L&G-B,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 7
(1) MUNJO KAISEN SHEY ENG-A,ICT-C,BCO-B/A,TDR-C
(2) AGAH FAITH NGOMUN COM-C,ENG-C,EGE-A,L&G-C
(3) JOHN ELIVE ESOVA COM-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(4) ANUMBODEM DESMOND ANU COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(5) NJEA MOSES KOMBESON ENG-C,EGE-B,TDR-C
(6) CATHERINE ENANGA EFESOA COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
ELOVE MARI-CLEOPHAS MESSANGA
COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Centre No: 22044 Longla Comprehensive College Mankon
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 29, Passed : 15
% Passed : 51.72, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
REFOR KENEDY YAMNJONG
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 4
CHE GILBERT ANYE
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
INDA PRECIOUS NGWE
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
LUM LIZZETTE
LUM LIZZETTE COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
TSE DESMOND AKUNDU
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 3
TOSOMU NYENDAMARK-DAVIS
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) SHU JULIUVIC CHE ENG-C,EGE-C,HSC-B,TDR-C
EWALA PRECIOUS NGWE
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) BUM OLANDO DIANG COM-C,ECO-A,BMAT-B,OPR-C
KIDIO ODETTE NAINMBONG MENIGHA
COM-C,ENG-C,MAT-C,OPR-B
(2)
(3) SUH GABRIEL NUMFOR COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
(4) DABA JEPHTHAN AKAM ENG-C,EGE-C,TDR-C
(5) TIMAH BLESSING ANABIT COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(6) MANDI KEREN HAPPUCH ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7) WENJEH LINDA TENENG COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22045 Limbe External
Regist: 117, Sat for 4 or more Subjects: 91, Passed : 48
% Passed : 52.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 16
BAKAM KAMGA MORINE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-B,REL-B,ICT-B,EGE-A
,BMAT-A,OPR-A
(1)
FADIMATOU INNA HALILOU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
DIN BRYAN ANDERSON
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-B,ICT-A,EGE-A,BMAT
(3)
-A,OPR-A
THELSY KENG ABANDE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(4)
MBANGWE EDJENGUELE MATHILDE NAINA
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(5)
YANGA TCHAPTSA VIRGINIE LAURA
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(6)
NEBASI FRANK JEORELL CHE
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(7)
CHIMUNU PRAISES SHIMINYI
ACC-B,COM-B,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(8)
NGOE PRECIOUS BOSEME
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(9)
MARTHA EPOSI NGANGE LOBE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(10)
NEDVED NDANEH MUJEIN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
MUYANG LUIZA NJOH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
CHIE GILAND NDIBABONGHA
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(13)
ANENG QUINIVATE AFOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(14)
QUEENETH SARAH ETONDE TAMBE
ACC-C,COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) CEDRIC AKENJI NGU ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Business Studies Specialty: 7
TARAFOR EMMACULATE MUNSI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A
(1)
ASSI MOUSSI CLAIRE PATRICIA
COM-A,ECO-C,ENG-A,FRE-A,REL-C,BMAT-C
(2)
AMEY ALVIN AYABA
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-B
(3)
SIDOLINE NDONGA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-B
(4)
DJUIGUI SHUALA AERINE PREMIERE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(5)
MOKASE SERAPHINE MONJOA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C
(6)
(7) BUHDENG ERFRANK BAHBILLA COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
NKONGHO PETER OJONG
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-B
(1)
KEREUH LYZETTE YENGEH
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
BONIA DIRANE DINGANA
COM-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
LEKUNZE BELINDA NKONGANYI
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(4)
NKONGHO DENIS CLYDE NKWANYUO
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) TEMNYONG DERIC COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,L&G-A
(2) ESOLE YANNICK NGOLE COM-A,ENG-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
(3) ABEI SABINA COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
MALONDO MAA ABDOURAHMAN
COM-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) ACHU ZITA GHANG COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NSHIDON PATIENCE AMOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(6)
(7) NYEMB THIERRY MAIER COM-C,ENG-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
Page 5 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 13
(1) NGWA LINDA BIH COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-A
(2) MATINA MALIVA TUE COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(3) OJONG VALENCIA AGBOR COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(4) MBU DIEUDONNE YABA COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(5) ABENGANG LUCIA UGITOH COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(6) ANU KAREN AWUNG FOBELLAH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(7) EDNA ENBU BETIKA COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(8) NZENDO GILLES CHUSINU COM-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(9) BETONDI JENNET WEMO ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
EFANGE CATHERINE WELISANE
COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-C
(10)
(11) ENEKE BLESSING ARREY COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
(12) BATE STEPHANE TABI ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(13) TAKU VIRGINETTE AGHAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
Centre No: 22046 Mamfe External
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 9
% Passed : 81.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ARREYTAKANG ASHLEY-TINA OJONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
OROCK OJONG BLANDINE
ACC-B,COM-A,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
EBEN HELMINA AGBOR
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
TANYI MATHIAS TANYI
ACC-C,COM-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
OBENTAKANG SOLEDAD TANYI
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) AYUK KELLY NDIP COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,OPR-C
(3) EBOT LARISA ANEGE ACC-C,COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TENGOMOH ZITA CHIAFIE COM-B,ECO-C,EGE-B,OPR-B
(2) EBEN EMMANUEL TABI ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B
Centre No: 22051 National Comprehensive High School Limbe
Regist: 101, Sat for 4 or more Subjects: 101, Passed : 54
% Passed : 53.47, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 25
MOFOR HANSEL ACHU
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(1)
TRACY NABILA KOBE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-C
(2)
KONGNYUY NWEMBOH SERGIUS
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-B
(3)
TIZAH HARRIS TONAIN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-C
(4)
KONGNYUY NDAMNSAH THIERRY JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
(5)
-B
MIYANWEI IYA-ONGIE
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(6)
CLIFF NGEMBU ALBERT
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(7)
AARON MFONYO EBOTAGBOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(8)
MBAH BERTINE NGUM
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A
(9)
ATTIA ALEXIS ZIH KUM
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-B
(10)
DALIA LIMUNGA NJIE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(11)
BAYE GAEL JUNIOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(12)
NGU NADIN FRI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(13)
ALPHONSUS NYUYDINI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(14)
AYUK ASHLEY ANYUNGNAW
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(15)
BESIN MENDI ESTHER
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(16)
NUKAM SHETU BABILA
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(17)
ANGAN BRIGHT ENJOGANOH
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(18)
MOKOM BLOSSOM
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(19)
EBUNGE SHARON NGIDE
ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(20)
(21) TIMAH MELANIE KAH ACC-C,COM-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
ENOH RONICK NWACHAM
ACC-C,COM-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-C
(22)
FONYUY BRANDY KONGNYUY
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(23)
BATE MATILDA OJONG NKONGHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(24)
(25) EYONG MARIE ATEM ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B
Passed In Business Studies Specialty: 5
ENOW KELSON NKONGHO
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
NTAHLABO THELMA NUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B
(2)
(3) NDEH BORIS CHE COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
(4) NDAFOR MINET DOH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
AGWENJANG ZOUM MANETE TABI
COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
PRECIOUS ENJEMA MONDO
COM-B,ECO-C,ENG-A,REL-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
AKOMBO RITA NANA
COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
ACHUO OSCAR TAKU
COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ISABEL EPOSI NGESSA
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(4)
Passed In 6 Subjects: 3
ABA SHELLA ANOH
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
MADJIDOU MOHAMED
COM-B,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
DESMOND BOBVALA TITANJI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 5
Page 6 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
MBU NNOKO PRECIOUS ESANYU
COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
(2) NDI MACCARTHY KANJO COM-B,ECO-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
BOHNI RELIANCLIFF MBOTIJI
COM-B,ECO-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
NKENGAFAC RUMI NKENFUA
COM-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) AYUH GISLEIN SAHFE COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C
Passed In 4 Subjects: 12
(1) LEKE TINA TEMPLA COM-C,ECO-B,BMAT-B,OPR-B
(2) MABALI SIMON PIERRE COM-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3) EYONG EMMANUELLA EBOB COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(4) BOUKEDZONG ROLLINS NGWOH COM-B,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(5) ABUNAW GIOVANIE MUKETE COM-B,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(6) ROSEMARY NYUYMENGKA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7) AKAH BELVEJUE AJUH COM-C,ECO-B,ICT-C,OPR-C
(8) EUNICE NCHANGNWI NGWA COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
(9) MANG CHANTICLAIR KUM COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(10) KAYA FAITH MIRACLE EYIE COM-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(11) DOH VICKECY WABILA COM-C,REL-C,ICT-C,OPR-C
(12) MBAH DERICK MBACHAM COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22053 Nkambe External
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 33, Passed : 26
% Passed : 78.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
RINGNYU PATIENCE KASHARA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(1)
TANTOH BORIS
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
TALLA THEIRY TANYA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(3)
JIBIRILU MEKAILU
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(4)
Passed In Building Construction Specialty: 4
GUR CHRISOGONOS LANYAM
ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) ALEX KEMENI ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(3) MOHAMADU ALIMAGAJI MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
RAMADAN HAMZA NDZI KANFON
ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,L&G-B,TDR-A
(4)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
MOHAMMADOU AWALU
ENG-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/C,ESC-C,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
SUNJO GLEN BERLA
ENG-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-C
(1)
GHANY TALLA PROMISE
ENG-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
NGANSAH NADIA YAJE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(3)
NGENGE GRATEFUL RINGYU
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
NFOR COURAGE NYAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(5)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NFOR ESTHER YAAH ENG-B,FNU-B,HSC-A,HMGT-B,L&G-B
(2) NFOR MACLAUDE SHEY ENG-B,EGE-B,L&G-B,MME-B/B,TDR-B
(3) AGAMBOM DAVID VUMOMSE ICT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(4) FRANK BAIMA ENG-C,BCO-A/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(5) SHEY TITIANA ENG-C,FNU-B,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(6) NJUH ERICA MBI COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
BANTAR LEATICIA NONKFU
COM-C,ENG-B,FRE-C,ICT-C,L&G-C
(7)
(8) NDI BETILA NTALLA COM-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NFOR CLOURPHA KONGLA FNU-B,EGE-C,HSC-C,HMGT-B
(2) BAWE GILBERT CHUYE COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C
(3) ALI SUIBU ENG-C,EGE-C,TDR-C
(4) TAMNGWAH LOUIS GANTAR ICT-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22055 Progressive Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 59, Sat for 4 or more Subjects: 58, Passed : 45
% Passed : 77.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 14
WIBAH NOELA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-A,OP
R-C
(1)
MBOGNING FERNANDES CHIATIM
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A
(2)
NEBA DESMOND NEBA
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(3)
MBA NORA JENKUO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR
-C
(4)
ATEAFAC DESLINE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(5)
FONGHO LEONADA AKWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(6)
NJUNG CHINELLE WAMAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(7)
NGAH GOD’SWILL VITAVYVENYUY
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(8)
BERNARD NDIFON
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(9)
FUOH ROLANDA BAINSI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(10)
NSHOM BERNADETTE FOINJUNG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(11)
KUNYU IVANA ASEGAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(12)
MUFUA BORIS TUFOIN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(13)
NGEK DERRICK NJIOKOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-B,OPR-C
(14)
Passed In Business Studies Specialty: 1
NTSINDA ACHIRI ALBERT
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
BOSSA TRINITY FRI
COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
AKUMA MILANIE NCHANG
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) ABONGWA JUNIOR DAVE NUWFOR
Page 7 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
Passed In 7 Subjects: 3
KALIESEMO BLANDINE
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
TUFOIN CLOVIS AJIMSIMBOM
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(2)
SUH COURAGE AFUMBOM
COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
(1) SUH NOELA ZIE COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,L&G-B,OPR-B
CHIFU GERIS RINGNYU
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(2)
DJAM JENEFA MAIH
COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
(4) LORIA BABOU COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-B,EGE-C,OPR-C
BABILA BLESSING LEHNA
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C,OPR-C
(5)
AJEAKWA KEZIAH UMENEK
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-B
(6)
WIRBA SHARETTE YINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C
(7)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) LINKE KELLY NFOR ACC-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B
NJOBUIN NAOMI AFA’ANWI
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
BAINKONG BRIZEL CHUNG
COM-B,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(3)
(4) AFUNUI PRECIOUS COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(5) MUKONG CARINE MBU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(6) KUM MIRABEL KOM COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7) SIRRI NDOH JENNIFER COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 10
NFURCHANG HUMBLELINE LUM
COM-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
(2) MANKA BENITA FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(3) NEBA JOEL AMBE COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(4) NSAH HERIBERT FONYUY COM-C,ICT-C,EGE-B,OPR-C
(5) NKAWAH LYZETTE NGUNSUH COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-B
(6) TANTEH VIVIAN LEM COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-B
(7) ATEMA MELALINE ANGAWA COM-C,ENG-C,L&G-B,OPR-C
(8) BANADZEM BETRAND FONYUY COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(9) BLESSING BIH ABONGWA COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(10) ABDEL RAHIM FONOCHO COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
Centre No: 22060 Fonab College Kedjom – Keku, Bamenda
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
NJUABEH SENEH LIONEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) GEJUNG ELEANOR COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22062 Nacho Comprehensive High School Mankon
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AMBE ROSABEL LUM COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
NYENTY GERALDINE AGBOR
NYENTY GERALDINE ABGOR ENG-C,FFD-C,PDS-B,FTT-B
(1)
Centre No: 22065 Saint Ritas Technical & Commercial College,
Nkambe
Regist: 37, Sat for 4 or more Subjects: 37, Passed : 34
% Passed : 91.89, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
OBI IJEOMA BLANDINE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
NKWA BARACK BRANDY ASHU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(2)
KANJO JUNIOR NDZI
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-C
(3)
NKOKO NAOMI RINYU
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
TALLA RASHIDATU CHECHE
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A
(5)
Passed In Building Construction Specialty: 3
ATIRLII JERSEY-BRADSON WIRNGO
ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,TDR-B
(1)
NKWI DERICK KIYAM
ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BCO-A/A,L&G-B,TDR-C
(2)
NDI NLOMO RAOUL
ENG-B,MAT-C,REL-B,BCO-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 7
JITI EBENEZER CHUKWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,L&G-C
(1)
TANTOH PETRA NGU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-B,L&GB
(2)
KEYANTIO BORIS NGU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G
-B
(3)
SHEY NELLY MBULI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(4)
KOYE RENA DAMUE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,L&G-C
(5)
NFOR EMMANUEL SHEY
COM-C,ECO-B,ENG-A,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-C
(6)
BANJE CORNELIUS TAMBING
COM-C,ECO-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C
(7)
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
NFOBENEH KUME ABENYAM
ENG-A,FRE-C,REL-B,ICT-A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-C
(1)
(2) KAY MABEL BIY ENG-A,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
TANLAKA JOEL SHAHYEH
ENG-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,ESC-C,L&G-C,MME-A/A,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
MBAH FAVOUR TIMAH
ENG-C,REL-C,ICT-A,EGE-A,L&G-B,MME-B/B,TDR-C
(1)
ASENGE ARMSTRONG SOH
ENG-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B,WWK-B/B
(2)
Page 8 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 4
SUNJOH BETRAND SUNDAY
ENG-C,REL-C,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(3)
NDEWA HILARY NDI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,L&G-B
(4)
Passed In 6 Subjects: 4
KONGNSO CONFIDENCE WAZILA
ENG-B,FNU-B,EGE-A,HSC-B,HMGT-A,L&G-C
(1)
(2) TUME HOPE MBORONG ENG-B,FRE-B,EGE-A,L&G-C,TDR-C
BANDE BENITA TIFUH
COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C
(3)
SAHWAI MAC BRIGHT LIHNYUE
REL-C,ICT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4)
Passed In 5 Subjects: 6
(1) NDI KELLYDIAN NSIRBU ENG-A,REL-B,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-C
NJIAKI FABRICE NTUNTU
REL-C,EGE-B,L&G-B,TDR-B,WWK-B/A
(2)
(3) LAGHAI ANGELO YUFENYUY ENG-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
NOULETEKA FELICITY BOUBA
ENG-C,FNU-C,EGE-B,HSC-B,HMGT-B
(4)
BAN NDIKUM SAB ADONIS RONALD
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ESC-C
(5)
(6) ZULIKA ALI COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) DAMIAN NGHOMBOUCHE WOUZIZUNG ENG-C,ICT-C,EGE-B
(2) DAMUE JUDE TARLA ICT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
Centre No: 22066 Molyko External, Buea
Regist: 41, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 12
% Passed : 33.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
EBONG JAMES DOLAN EPIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
AWAUNDEM BRANDON
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
ANZAH EGIDIS AFADZOH
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
FODJOU BOUCHE VIVIANE LARRISSA
ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
EFUANYI NGOASONG RAHEAL
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
MBUNKUR BERNICE MUFER
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) ANDIN MERCY DOHMUSI ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NAH JACKELINE TAFREE
COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
AYUKNDANG SOPHIE AYUK
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) CHE JEVIS NGONG COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
AKONJI SHERON AYEBOH
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
NKWINSACK BLESSING NDUSNDA
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(1)
Centre No: 22068 St. Pauls Bilingual Comprehensive College
Nkwen
Regist: 54, Sat for 4 or more Subjects: 52, Passed : 39
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 15
MBUH LYNN NGECHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-A,ICT-A,BMATA,
L&G-C,OPR-B
(1)
AMBINGPOH ETOULIA NEH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-A,REL-B,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-B
(2)
AZEH ADNA NGEMINANG
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-B
(3)
ANJANGHA LISA FINIH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-A,ICT-A,EGE-A,BMAT
-C,OPR-C
(4)
NEH DANILYNE NJI
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-A,ICT-B,EGE-B,BMAT
-C,OPR-B
(5)
TANEFIRM ABONGWA NDUMU
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-B,L&GB,
OPR-C
(6)
ZENKENG CHELSEY NKWETE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(7)
ACHU MOKOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-C,L&G
-C,OPR-B
(8)
BELVIS LIMNYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A
(9)
ANKINIMBOM THERESE FRANCISCO TOSAM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-B,OPR
-B
(10)
LUMNWIE ELODIE-EDWIGE FOCHEN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-B,OPR
-B
(11)
HANNAH MBEL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(12)
FOMONYUY AIPHONSA MBIYDZENYUY
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,OP
R-C
(13)
BIH IMANI-JERMILLA ANDAH
ACC-C,COM-B,ENG-A,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(14)
MANKA’A OSLA BELICE BELL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,BMAT-C,L&G-C
(15)
Passed In Business Studies Specialty: 6
ASTRID BRITNEY AWASUNG
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,OPR
-C
(1)
NCHANG FRU KLEIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-C
(2)
KIEN KEZIAH BABILA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR
-C
(3)
NDUM CLEOPHAS
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
EMILIANA NDOHO NGUEMA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C
(5)
(6) NGWA NOEL COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
ASHWEMBOM LANITA KEBENG
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-A,OPR
(1)
Page 9 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
-C
Passed In 8 Subjects: 4
MAKAPING TANIA ALBRIGHT NIDADAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
FUL SANCHEZ BOISIMBOM
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-C,BMAT-C
(2)
BANBOYE PRECIOUS CELINE CHI
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
SIRRI MARIE BERNADETTE ADEY
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 7 Subjects: 3
BOYENE IVY-SOLEDAD
COM-C,ENG-A,REL-A,ICT-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
AZEH VINNA BIH
COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-A,EGE-B,OPR-C
(2)
LAMANGO LERRY TAHNIA MULUH
COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
NTUMNWI RINA MEYANWI
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-B,EGE-B
(1)
NTUMNWI MILTON AFENWI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 5
LIVARO PEGUY PAMFURE
COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A
(1)
(2) ZONYIN SONIA DAKOA COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-C,OPR-C
TENCHA RANDY PENN CHO
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(3)
IRENAEUS-LUKE NYUYKONGMU FONYUY
COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C
(4)
NKONGUI PRINCE TANTOH
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NDEGESHE DAVY NDIKUM COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(2) VUGAH MEGAN NJUNGMBUE COM-C,ECO-C,REL-C,EGE-B
(3) NDI BETILLA MUNSING COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22071 Presbyterian Comprehensive High School
Limbe
Regist: 32, Sat for 4 or more Subjects: 32, Passed : 8
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
MBENDA OWENJOLANA ANNIE GISELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) TSAFACK BERLIN COM-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
AKONGNWI LUM MARIE-CLAIRE
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) FUHNWI MALVINE YUNWEN COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
LUWANGA BOTDJILA CHRISTIANE VANELLE
COM-B,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(2)
(3) GOLAH NADINE NAYOH COM-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(4) MPAH CHANSHILINE AYINDA COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(5) RITA OKORONKWO COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22073 Atlantic Technical Commercial College Limbe
Regist: 58, Sat for 4 or more Subjects: 56, Passed : 34
% Passed : 60.71, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
LEUDJOU YOUMSSIE NELLY MARRIANE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
AMBE SARAH MAGNE
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Building Construction Specialty: 2
CHEMSI EUGENE TIMNGE
MAT-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) TEMBI HUMPHREY MOMA MAT-C,EGE-A,L&G-B,TDR-C
Passed In Business Studies Specialty: 3
NGUM KALSIE RACHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&
G-B,OPR-A
(1)
ASHLEY BEN NABILA FONKEM
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-B,L&GB,
OPR-B
(2)
(3) UMBU DESTEN OKOM COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
CHE ERIC NYAH
ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-B,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NDANGOH BELDWIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 6
OKON BRENDA EDIDIONG
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
(1)
CHENDJE MUNKAM CINDY
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,OPR-C
(2)
NFORMI HOLYSON ASONYU
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,OPR-B
(3)
ENOW PECKINS ELONDE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,L&G-B,OPR-C
(4)
EKA CELINE NSELEMA
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
MBELE SMITH NDINGI
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
Passed In 5 Subjects: 11
(1) EYA CLEVIS MBUN COM-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2) IKOME JOSEPH MOKOTE COM-B,ECO-C,EGE-A,L&G-C,OPR-C
(3) AZUH CLOVIS OBASE ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(4) FONYUY JOANES RANNYUY REL-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(5) TONDE KONGO GABRIEL COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A
(6) KUOH LAWRENCE MUSI ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
FORKAM DEEDRAVICK IJANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(7)
(8) MANKAA GLORY SHU COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,OPR-C
MIGINSY WENDY AKUMCHO
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
(10) NDZI EVODIA YUUH COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
KANGE ENJEMA CHARNEL MANYI
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(11)
Passed In 4 Subjects: 8
(1) RAMSEY NOAH KEBILA SAMA COM-C,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(2) TEMBE EWOH LUCIA COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-C
(3) AZEH FRANMA REL-C,EGE-B,TDR-C
(4) FOKUM MBONGEH VANESSA ENG-C,FRE-B,L&G-C,OPR-C
Page 10 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 8
(5) MUSANGO PHIENA ACC-C,COM-C,EGE-B,OPR-C
(6) ETONDE CHARLINE EKO COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
(7) FON CLIFORD MEH COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(8) EWOWEH NGOUATE NELLY ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22075 Frankfils Comprehensive College Buea
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 9, Passed : 7
% Passed : 77.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
WENONG GENEVIEVE EGOWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G
-C,OPR-A
(1)
NGONG SONEDITA NYEAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 1
TIKUM CHICK BRANDON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 2
EGUTE RUMOE APPONO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
DJOUSSI MARIE THERESE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 7 Subjects: 1
NJIMA RAMSON KETU
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) ACHEGENUI DUNSTAN COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
Centre No: 22078 Inter Comprehensive College Great Soppo,
Buea
Regist: 95, Sat for 4 or more Subjects: 76, Passed : 51
% Passed : 67.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
NYIMEH ARSENE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
MBIWANG BRANDON TEYANG ABAH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-A
(2)
AWONGU AGABI THERESE-CLAIRE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
ELEMPIA JENNIFER NKONGHO
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(4)
ANWI KELLYVILLE GAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(5)
ETA TELMA OFUKA
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(6)
ESUMUH THIERY MBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(7)
NSOSAH TRACY LEINYUY
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(8)
ECOMBI KELLY EKIAFANG
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(9)
KU TRESTINE NGEH
ACC-C,COM-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(10)
MARK-DANIEL MBACHAM AKUM
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
Passed In Business Studies Specialty: 23
MBONGHEUH AKWI WENDY SIGALA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(1)
EMBI EMMANUELLA ABOH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(2)
LEKUNZE MANYI GERTRUDE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
AHONE EBENDA JENNIFER
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B
(4)
TANTOH DEREK ASONYU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(5)
TEKOH CORINE ENYEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(6)
CLIFF NGOMBA WOLOKO
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B
(7)
EFETI MAIRAL JANE IKOMI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(8)
NWAKUNA CLIVERT EFUETNCHA
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(9)
AWOH-EKPO JORGE JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(10)
YANCHO ZENNING-KING MBUNDA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B
(11)
MOSIMA CLINTON DIOH-MBILE
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C
(12)
ISAAC MONGAMBE MONONO
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B
(13)
ITOE JONAS NANJE
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(14)
TONYI SHALLOTE NJENKUO
COM-C,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(15)
NEMOH ZINTA OFFUNDEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(16)
TITA GEORAN NCHONG
COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-C
(17)
SWIRRI JUNOLINE NSOH
ACC-C,COM-C,ENG-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(18)
MANA BERNADETTE KAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(19)
BRADLEY KUVE MAKIA ESUKA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(20)
(21) NDIFON NERIS ATICHIA COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(22) MBANGCHIA AMINKENG JUNIOR ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B
(23) NWANGO JUNIOR OSAKE COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
AGBOR CHARLEVELYN AGBOR
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 2
NJOCH URSULA WACHI
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(1)
BRENISE LIMUNGA MOTOMBI
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 5
AKWAYUE TRAORE ANDONG
COM-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
AFANYU CARLTON TALLA
COM-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(2)
(3) ADA AUDREY WACHE COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(4) JETTY ELIZABETH NGOWO NDUMBE
Page 11 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 5
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(5) IWI ALVINE COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 9
(1) METOMBE JOHN MOTUMBA COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B
(2) NIMUNOH TANYA BIH COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-B
NDI NKENGAFE FALLONE YVETTE
COM-B,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
(4) AKURO BRIYANA TIFUH COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5) GWANGWA TINA NYONGBOBMIH COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(6) FORSUNG MALUANYI THEORINE COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(7) NGANJE ROBINSON WILLIAM COM-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(8) NGENYI CHRISTEL ANU COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(9) ACHE FLOBERT SOH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22084 Douala External
Regist: 363, Sat for 4 or more Subjects: 333, Passed : 160
% Passed : 48.05, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
TEWUM ALPHA NDOULA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-B,REL-A,ICT-A,EGE-A
,BMAT-A,OPR-A
(1)
MEBUNE ALICE AKENG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,REL-C,ICT-B,BMATA,
L&G-C,OPR-A
(2)
NDIZANG LILIAN ACHE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(3)
AGBOR FRANCISCA BATE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT
-A,OPR-B
(4)
NANJI MOFOR BLANCHE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,HSC
-B,OPR-B
(5)
BECHIBU JANE-CLAIRE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G
-C,OPR-C
(6)
TATAH AMMED
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-A
(7)
NDU SANDRA NGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-B
(8)
TEH SIDOINE MEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(9)
FEH LUCIE BATAMBUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(10)
NGANDJEU SAMIRA ENTECHEU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(11)
ACHUH ASHLEY AWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
NEYLIE ASSEMO DORESTIN EKANG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(13)
TANGKA MERVEILLE YEFON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(14)
(15) NFOR DANIELLA MANLI ACC-C,COM-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
AKO ARRAH ZENGUE TAMBE
ACC-B,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(16)
AYUK BENEDICTA TAWABI
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-B
(17)
Passed In Building Construction Specialty: 14
NKWAIN BRIAN ASUNKWAIN
ENG-C,ICT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
(2) JOEL MENDONG FOMUNUNG
MAT-C,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
FOMBANG TRAVIS DAIGA
ENG-A,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(3)
TIKUM RANSOM KARH
ENG-B,FRE-C,MAT-A,BCO-B/A,ESC-C,TDR-A
(4)
(5) BACHIEH BLAISE ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
GODLOVE NGUM WUNG
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(6)
NJEH DESIRE ACHU
FRE-C,MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(7)
(8) ATEH FRANKLINE MBAH ENG-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(9) TIWUH BLAISE ATUD ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,TDR-B
(10) ENOW ANO AFFUEMBEY MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(11) WOFON GLIFFIN MAT-C,BCO-B/A,L&G-C,TDR-B
(12) TUFOIN CLOVIS YEM BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
(13) KHAN BRULINE PENN ENG-C,MAT-C,TDR-B
(14) LOH HARRISON CHE MAT-C,ICT-C,TDR-B
Passed In Business Studies Specialty: 23
ITOE THEOPHILOUS MUNDI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(1)
SUH VINCENT MUTEH
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-A,OPR
-C
(2)
FUWEN OTHNEIL VEGAH
COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-A
(3)
NJIFORFUT FRIZ NUKAMYAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B
(4)
TAMO EKOUMA 1ERBENIT MON-AMOUR
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(5)
NWACHAN FABIOLA ENJEI
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(6)
NJI PRECIOUS BIH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(7)
NEH YVONNE NGWA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
TEBIT CHERIFA KAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(9)
KUH DENZEL KETCHU NKUOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(10)
KAMENI JANET ENGONWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(11)
NTEIBOH THOMAS
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(12)
(13) TOH ENIH STECY ACC-C,COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
NDUM JULIETTE BEKENI
COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
KOLLE QUEENTEX AKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(15)
ENEKE TAMBE TABE CELES
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
KONGNYUY PROSPA KIBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(17)
(18) NZOMBO ANNE COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C
AMINDE ALIMA MARIE CHANTAL
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(19)
(20) NGORIKE RITA AKEWA COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(21) NJI SHEILLA ABIGAIL CHUO ACC-C,COM-C,ECO-C,BMAT-A
(22) BRACKSON MPOH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(23) NSUH BESHERINE KEMBEH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
BURIVEN NJAH CHRISTEL DZERINYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-B,OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 11
KIVEN ABDUL- AZIZ
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B,TDR-B
(1)
MUYUYUVEN TELCY NGO
FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(2)
Page 12 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Electrical Technology Specialty: 11
TUFOIN ARKLAND MUNANG
ENG-C,MAT-C,ICT-B,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(3)
ADAMY BRIGHTLY TENKEH
ENG-C,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(4)
(5) DOBE KING MAT-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-B,TDR-C
NGOU NGON SAMBOU OLIVIER
ENG-C,FRE-B,MAT-B,ETEC-B/A,ESC-C
(6)
TCHOUCHO FRITZ KESSNEL
ENG-C,FRE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(7)
NDIFOR HYACINTH AWA
FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(8)
(9) NTEHTOI DERICK FOMONYUY ENG-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
(10) NGALIM BRIYAN FONGUY ENG-C,MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C
(11) GAMA LASERIAN NKWAIN EGE-B,ESC-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 5
SUH JUVETTE TADAH
COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
CHI BLANDINE SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
KEME BEYONCE NDUM
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
MEGNE TCHOMTCHOUA LETYCIA LAURICE
COM-C,ECO-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
NFONDU MARIS ACHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
Passed In 6 Subjects: 16
NDAMBOSEH TENGWING AKOW
ENG-B,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(1)
ESSOMBEY NDAMBWE EMILE NESS JASON
COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
SONTAH DELSON TANGMOH
COM-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(3)
TOH RITA KWITEKETSI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-A,OPR-B
(4)
MULUH NADINE MENGWI
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-B
(5)
TCHINDA FOPENA LOIC
ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(6)
(7) INTONG NEDVED COM-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
STEPHANY KEIN AKENJI
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
VITUNG ERIC AKUMBOM
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-B
(9)
FONGOLE RACHEALINE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(10)
(11) ASEH NOBERT ENG-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(12) AGHA TIA SERGE COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
NGUM RELINDISE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(13)
EBONKENG ROSESIMARNA AQUELLI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(14)
MBONG KAH JULIA JONES
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
ASONGTIA JOYCELINE FUEZENG
ACC-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,HSC-C,OPR-C
(16)
Passed In 5 Subjects: 26
(1) KWO BERNARD NYANG ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2) NDASI HYACINTH AKWEWO ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
NGIMAFAC DERICK TANKENG
ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
NDIWARA HORACE AGWO
ENG-B,ICT-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C
(4)
AYACHE THOU JUNIOR PAUL
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A
(5)
(6) AKEM HYGENOUS TANGU ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-A
(7) MOFFO NJOGA DUVUOL ENG-C,FRE-C,EGE-C,MME-B/A,TDR-B
(8) NDANJIM BARZIL ANJI COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(9) CHI WILFRED MBUH ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B
ZENEXOU ORACLE AZOH-MBI
ENG-C,FRE-C,ICT-C,ETEC-B/A,L&G-C
(10)
WIRBA MAGDALEN KINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(11)
NGNIKILECHI PEMTE RUTH
ENG-C,FRE-C,BMAT-B,HSC-C,OPR-C
(12)
(13) NEBA FANGBENG JUNIOR CHE ENG-C,ICT-C,EGE-B,TDR-C
(14) ANCHANG DESMOND NJUNG ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(15) MARIUS MBOMCHOM AKOTOHM ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(16) TSAMO RICHARD ENG-C,FRE-C,HSC-B,L&G-C
(17) FUH BERNADINE NEBA ENG-C,EGE-B,HSC-C,TDR-C
(18) NDAP EMMANUEL AYABA ENG-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(19) AKEM DORATINE NAGIA COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(20) GUILLIAN MEGASE COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
FONKAM FRI BRITNEY FAITH
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
(22) TEKU NELLY ASHLEY ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
KAMENI GLWADYS FRANCKELLE
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(23)
(24) EBI ALEX AMBELE COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(25) NDOH BRIAN JUNIOR NKENG ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
(26) EYONG AGBOR HANS JULIUS ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 47
(1) SONG DESMOND YEM ENG-B,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(2) NGOH BERLINDA ENGONWEI ENG-B,FNU-B,HSC-B,HMGT-A
(3) KHAN IVO AWA ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-A
(4) FOBI EMMANUEL NEBA ENG-C,BCO-B/B,EGE-A,TDR-B
(5) FRU MARK-STEVE NDE COM-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(6) TATANG FABIAN LUEONG BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(7) NIVEH DIRAN SUMVI ICT-C,EGE-A,TDR-B
(8) KHAN LOUIS NJI FRE-C,EGE-B,TDR-B
(9) NGUEYONG LAUREINT AUDREY COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B
(10) DIOM JOHN PAUL AKONI EGE-B,HSC-C,TDR-B
(11) CHI FRU TSE ENG-C,ICT-B,TDR-B
(12) HARMONY ENOW BESSONG COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B
(13) TSE BEDES NJI ENG-C,ICT-C,MME-B/A,TDR-C
(14) CHE EDWIN NEBA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NJIKI GUEMOU CHRISTIANE GUILLENE
ENG-C,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) AKUH ROBERT ACHE COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B
(17) TABAH ANANG SHU COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(18) NJETI BRYAN NJETI COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(19) KWALAR KEVIN SUSUNG ACC-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B
DIVINE FAVOUR OLUCHUKWU EBUBECHUKWU
COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(20)
(21) ATAKIE NELSON ACHA ENG-C,EGE-C,TDR-B
(22) MANKAH ZITA TANGUIN COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(23) NDZE GEORGE -MICHAEL NTUNYUY ENG-C,FRE-C,TDR-B
(24) SEH RENA TEM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(25) AKOFOR YVAN MUKONG ENG-C,FRE-C,TDR-B
(26) NDAKWI NATHALIE AMBANG COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(27) NKENG PROMISE PENN ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(28) ELEANOR LUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(29) AKWOCHA SERAPHINE COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C
(30) NYOH KELLY TAH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(31) BUA CHARLAINE MEMANEH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(32) PENN MENDOLINE ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(33) NGOUENI DZUEPA MYLENE COM-C,ICT-C,L&G-C,OPR-C
(34) TEGOMO LORNA TRACY ADAMU COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(35) FOKOUN NGASSAM PRINCE EMMANUEL ENG-C,FRE-C,EGE-C
(36) SAMA HENMIS MBAH ENG-C,ICT-C,TDR-C
(37) BERY WAWA LYSETTE COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(38) MAUDOU SOULEMANOU ZOFOA FRE-C,ICT-C,TDR-C
Page 13 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 47
(39) MEKOMBA BLESSING NEMA COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(40) OBEN TABI OBEN MAGDALINE COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(41) NADIA WELLE NAKOMO COM-C,ECO-C,FRE-C,OPR-C
(42) NYAMSI BRIGITTE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(43) PEKUM JOEL FIJIAH ENG-C,MAT-C,EGE-C
(44) KUKWAH DERICK NKWAIN ENG-C,EGE-C,L&G-C
HANDJEU DALEU HELENE PAOLA
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
(46) SONGSI NERISA NDZI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(47) MBAMINA TAKAM JOEL ENG-C,FRE-C,TDR-C
Centre No: 22086 St. Pauls Higher Technical Comp. Coll.
Bonjongo
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 3
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
CHU FRANCIS MEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
NTOKO EBONGBELLE GLEN
COM-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
ATEMKENG YANNICK ACHALEKE
COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22089 Salvation Bilingual High School Molyko, Buea
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 8, Passed : 6
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
(1) AKU LYDIA ANNA ACC-C,COM-B,FNU-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2) ELIVE ENYENGE ELEANOR ACC-C,COM-C,ECO-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 2
MILO LINDA SOWANIMBA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
FRANKA WACHABAH TASHI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
ELIVE SIMON NDIVE
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NGOH NGUM JOY COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22090 Yaounde External
Regist: 430, Sat for 4 or more Subjects: 415, Passed : 319
% Passed : 76.87, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 122
BIME ANCELA BEEFE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-A,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-B
(1)
ENOH CONSTANCE EBANGHA AKO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
(2)
T-A,L&G-B,OPR-B
NGECHO PRECIOUS ALOMOWING
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(3)
WAINACHI VANISSA NJANG
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A,OPR-A
(4)
BORIS FOTABONG ACHENEK
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A,OPR-B
(5)
MBARGA ESUNG ANN MANUELLA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(6)
MBIYDZELA ADRIAN KONGNYUY
ACC-A,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(7)
OBOGOBE JOSEE PRISCILLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(8)
MERCY FAITH NKANPIRA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(9)
AMADOU CLINTON NKIRI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-C,OPR-A
(10)
NKAIN NGAM EMIELDA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(11)
BEKEMEN ILOUGA ALIZEE FARELLE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(12)
NGEH AMANDINE NDAGUE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(13)
SUNDAY NGEMNI PAULA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(14)
NJEH MONIC WARIGWE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(15)
AMBOMO ATEBA PATRICK STEAVE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(16)
NCHE SYDNEY FRU
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-B,CSC-C,EGE-A,BMA
T-B,OPR-B
(17)
NJINI BRENDA NOUKFU
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&
G-C,OPR-B
(18)
BIMNENUI KESIAH TAMUKUM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-B,OPR-B
(19)
LEYUGA ORNELLA DOBGIMA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-A
(20)
NKEMACHI THEOPHILUS NKEMACHI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(21)
ELANGWE ROSE WASE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(22)
NINYING NORBERT
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(23)
YUFENYUY MODEST MONYUYKONGHI
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(24)
NAH ROSETTA MUNGUH
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(25)
NJI HOPE NTALLAH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(26)
Page 14 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 122
NCHANGNWI ASHLY
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,BMAT-B,L&G-B,OPR
-B
(27)
JOSEPH DERICK NGAM
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(28)
NOUBISSIE MEGANE SANDRA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(29)
BIH ROSELINE ANYE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(30)
MUMFOR JOHN FONCHA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(31)
SHU JUNIOR FUHNWI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(32)
NIBA AKONGNWI BOSSEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(33)
CALTON KUBONG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(34)
MOLLA DERRICK FONDZENYUY
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OP
R-B
(35)
ASAHFOR RYAN CHINJE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(36)
NJANDJA KAMDOUM AUDREY NOEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(37)
FRANCISCA SHEELAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(38)
BONGFEH MONIRU SHIYNYUY
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OPR-A
(39)
AYOUGNIGNI NTIECHE MOUHAJIROU
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-A,OPR-B
(40)
BUNG SEM CEDRICK
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(41)
BENGWA SHELA BISAHNYU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(42)
MAMBE EMMANUELLA SAH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(43)
NIBA BERTRAND FUHNWI
ACC-B,COM-A,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(44)
EPOLE RENE JORDAN
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(45)
NKWAIN NAURA MBU JEH
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(46)
NKWENTI FRANKLIN FUNUE
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(47)
WABI MPOMBO SIDOINE NJINYA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(48)
KEMLON JUNIOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(49)
CHE CHRISTABEL SIRRI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(50)
AFANWI BELVIAN YECHUPI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(51)
AMAH BERRIS AKUM
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(52)
SUNDAY DOREEN PEDNJOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(53)
DIANA SENGHE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(54)
TIKWE LEONEL FON
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(55)
(56) ZEMPOUH ANNETTE ROSINE
ACC-C,COM-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
FONLON GODAINA BUINDI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(57)
BOBUIN CHRISTABEL KWASINWI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(58)
NJITAKE CLARIS NENSI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(59)
BERINICE NAYAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(60)
NGEMUNANG NOELA TANGANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(61)
SHURRI CYNTHIA NA ABESI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(62)
NJECK CLARENCE NJECK
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(63)
FORTI ATANGA GHISLAIN
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(64)
NTWAIN EMMANUEL NDEIMIAH
ACC-B,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(65)
DIVINE NGOH ACHU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(66)
MEDOLINE MANTON PEKELEKE
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(67)
AZIPOH NTUMFOR PETISUNG
ACC-C,COM-A,ECO-A,REL-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(68)
FONJINDAM DESTINE YARO
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(69)
ZEE SIDONIE NDANGOH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(70)
CLARIS TAKEPEH
ACC-C,COM-A,ECO-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(71)
SANDRINE VERNYUY LEHNJOH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(72)
NGO BANINI EDEN HUGETTE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-C
(73)
POPPA FRANCK KURTIS
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(74)
NJEKO GRACIOUS NJEKO
ACC-C,COM-A,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(75)
EWANE TATIANA EPOLE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(76)
AGEH JOEL ANYAH
ACC-C,COM-A,ECO-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(77)
KUM TAHMBONG RUTH ZOU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(78)
MFORLEM AKONWI NEBA
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(79)
NDUM CHANCELINE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(80)
NKWOMBO SYNTHIA ANYENG
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(81)
NGWEFAH ANNA JOY NDEFRU
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(82)
BLANDINE VERNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(83)
KELLY CLAUDIA SIH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(84)
NGALAME LAURENTA EBUDE
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(85)
MENGUE BLANDINE FARIDA LATHIFA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,OPR-C
(86)
NKAMELOU TCHELE BEAU-CLAIRE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(87)
FEYUFE LILIAN TING
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(88)
AYAFOR DERICK PEYELE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(89)
(90) BIH QUEENIVA ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,OPR-B
AMBE IMMACULATE BI
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(91)
(92) LEONARD AMBE ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(93) MBAH MICHAL FRI
Page 15 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 122
ACC-B,COM-C,ECO-A,CSC-C,BMAT-B,OPR-C
KUM SYLVAIN UKU
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(94)
MUMBONG ROBERT O’NELL
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-B
(95)
TANKOH GEORGEANA
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(96)
NGEBONG YVETTE VECHUEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(97)
TANGMOH APABELOI MAC DONALD
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(98)
FORKWEN KEREN ENJOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(99)
MUMANCHO NELRIS MBUNOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(100
)
BAPI NELSON CARY
ACC-B,COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(101
)
BIME LOUISA YENNYUYGHA
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(102
)
TABUH YVONNE KEMAI
ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(103
)
AYENNIKA ZITAGRATER LIMNYUY
ACC-C,COM-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(104
)
MAROLINE CHEFU
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(105
)
MBUNWE MARCELINE MANKEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(106
)
OKOMONO NDONGO JEAN-PIERRE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(107
)
ABIDAMBE LIVINGSTONE FONYAM
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(108
)
NGWA CHARLOTTE BINWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
(109
)
MONJOH DESMOND NDASEN
ACC-C,COM-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(110
)
SUNJO CHELCY FOLA BENINYUY
ACC-C,COM-A,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(111
)
DEUGOUE TCHAMENI GODWIN MERVEILLE
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,OPR-B
(112
)
SOH BELTINE ENGONWEI
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-C,OPR-B
(113
)
(114 MATA NYANGWI LAURA ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
)
NKANGHAPERRE LURKMAN
ACC-C,COM-C,ECO-A,BMAT-B,OPR-C
(115
)
BABILA VICTORY TADOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(116
)
(117 MAHKIEH ESTHER ACC-C,COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
)
(118 SWIRRI CARINE NSOH ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
)
(119 MANTOH ZITA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
)
(120 MBONGEH GILIAN ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
)
(121 MBUH EVANISA MAGHA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
)
(122 BERNADETTE ESA ATEKWANA ACC-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
)
Passed In Business Studies Specialty: 84
KIAMBI CYNTHIA BEMIAHTI
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-C,L&G-C,OPR-A
(1)
NGEA HEDRINE NSEN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,BMA
T-A,L&G-C,OPR-A
(2)
BASSEGA JEAN JOEL
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(3)
(4) SIMO JANINE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
SIRRI BRENDA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&
G-C,OPR-B
(5)
YOYOH EDITH KENYI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(6)
OBANDE BORIS EGOH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(7)
TATA RODRICK BERINYUY
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(8)
AKONI DERICK GHUMBESALU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OP
R-B
(9)
WIRNGO GOODNESS NYUYICONGI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(10)
ACHOTIA GERALDIN AMBUMAKOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,CSC-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(11)
TADTIFO ARSENE KEVIN
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(12)
NCHANJI NICOLINE KAKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B
(13)
TIFUH LOIS ASAH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B
(14)
CLINTON NGAN SANGO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(15)
CHE KENWEL AKON
COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(16)
KAN DIVINE MBUH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(17)
SERGINE NEMAIN RIKA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(18)
ANKIAMBOM RAYAN JICK
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(19)
NGUINI EBODE NACHA REBECCA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(20)
KRIS SERAFIN BIKUY COURAGE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
(21)
NYINGA NDASI CELESTINE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(22)
ANGAFOR BENITA FUENTUA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
SIRI ZITA FRU
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(24)
NDIFINE NORIVON NSAMEH
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,BMAT-B,OPR-C
(25)
TIBAH VANESSA ENDUM
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(26)
EFETI EWENYE ROSALINE ILONGO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(27)
WULTOF CARLSON NDONG BEMSIMBOM
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(28)
DZEMNYUY GODLOVE KRISHNA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(29)
CLAUDE NDI NGRINGEH
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A
(30)
ONANA SIMON BRAND
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(31)
NDASI ELVIRA NDAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-A,L&G-C
(32)
SAMA TORI – PRIDE NDAWO
COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(33)
MBANGA EL-MIRA ACHU
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A
(34)
HELEN NGELA FEBKWU
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A
(35)
(36) NGWENCHU DIANE
Page 16 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 84
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
NEBA HYCENTH AMBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(37)
TATAH RODRICK LIMNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B
(38)
ENOW KELLY AYAMBA
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(39)
TENENG QUENIBERT MAGHA
COM-A,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(40)
NFOR CYNTHIA BONGYO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(41)
TANYU VERA MUNYAP
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C
(42)
TEBOH BRONHILDA FRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(43)
WANDJI JOEL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(44)
ACHO SANDRA ANYANG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
MBALLA KUETE MARTINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
(46)
CHO ASHLEY MEZOH
COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(47)
MOMO OUGON RIDGE CARAL
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,BMAT-A,OPR-B
(48)
TILONG DJATSA ALLIANCE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C
(49)
MBATU WALTERS MOFOR
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,L&G-B
(50)
NSONG QUEENTA FUAM
ACC-B,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(51)
SIGNI TALA JASMIN
COM-A,ECO-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(52)
MEH MBEH MARIE-CLAIRE EMILY
ACC-C,COM-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(53)
BANTAR MINET GIWEH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C
(54)
MBOLE CLAUDIA AKWESHH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(55)
MBAH ATUD FRANK RODIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(56)
TAKOH SHARON MANJUOGO
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(57)
ASONGAFAC NKEMNJU HELLENA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(58)
GWANKOBE DILLAND FRU
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(59)
(60) AMINA ADAMOU COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
NGANDO KEUATSOP ERNEST GUILLAUME
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(61)
FUH NJWI SHALLOTE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(62)
ANDUSAH FLAVINE
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(63)
KAMAH PROMISE KANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C
(64)
BUMOM EUKARIA TATA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(65)
(66) AKENJI BRUNO FOBANG COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
FONBAH MELODY BOBUH NSANGUI
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-A
(67)
ABOUMAM MBOANDJOCK CARINE
COM-B,ECO-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C
(68)
EKUNE PRECIOUS NKWELLE
ACC-C,COM-C,ECO-A,L&G-C,OPR-C
(69)
NGONG EMMACULATE NABI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A
(70)
HANNUEL NJIORO LYOKE
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(71)
TEBAH WILBROAD TEMBOCK
COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-B
(72)
(73) ABE COURAGE KOYEH ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-A
VALERIAN YIINYUY LENJOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(74)
(75) MBEH SYLVIA ASEH ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
KAMENI LEUMALEU BRENDA MIXON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(76)
GHAM TELMA KIMBONEN
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(77)
NGALA BRENDALINE FONYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(78)
(79) NTUMVI COLLINS NJINUWO COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A
(80) WANZIE LUM KORIDA CRUSITA ACC-C,COM-C,ECO-A,BMAT-B
(81) AKAMBA SANDRA COM-C,ECO-A,FRE-C,BMAT-B
(82) CHE NELLY PRIDE COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A
(83) CHE AMSTRONG BENG COM-C,ECO-A,BMAT-C,OPR-C
(84) SYLVIA AWUM WABIT COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 4
ONANA JACKY DORCAS
COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
YUVEN BLESSING WANYU
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(2)
MUBONGHO CLIVERT WADMI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
NDIWUM MARY FULAI KA’AH
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 7 Subjects: 16
ANKYAMBOM DAMIAN
COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(1)
PECHAKE NADEGE BIYOUNG
COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
IKWAH ROCORD WAN – FOBANG
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NGOMBA TERRY ASHLEY
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4)
AKWE LAURITA KAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
AKEUH FRANCOISE PIERRINE MICHELLE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(6)
SONGWAT TICHA SHERON
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
LUM ROSABEL
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
KIA VANESSA SANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(9)
AWA FRITZ MBUH
COM-B,ECO-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(10)
NGUM STEPHANIE
COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
PRINCESS LEVIA ETONDE NGALE
COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(12)
AWA CLAUDIA MAGHA
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(13)
AGBOR NADINE ASHU
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
ASEH PHILEMON CHIMABOM
COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(15)
NDIP ETHEL NKONGHO
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
Passed In 6 Subjects: 17
MUNGO GILINDA ENIH
COM-B,ECO-A,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
NKENGAFACK BLANDINE AZEM
COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(2)
CHIAMUSI COURAGE NAIN
COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(3)
MOUAFO TOUKEM PAULE DORNELLE
COM-B,ENG-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
Page 17 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 17
NEBA PETRAH NGUM
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-A,OPR-B
(5)
PENN PROMISE TAMUNIU
COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
WIYSANYUY VIDIA ARCHLEY LEINYUY
COM-C,ECO-A,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(7)
MOMO PATRICK NKWAIN
COM-B,ECO-A,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(8)
TEKE PRECIOUS HARRIS AMEI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-C,OPR-C
(9)
(10) BI ANNE – MARIE COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
WHASS CONSTANCE NERSEI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(11)
TUMA BELINDA LANGMIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(12)
NCHANG CARINE CHE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
CHWEFOR CONFIDENCE AWEYIM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(14)
TSE NSOLO JERRY ENRIQGUE ONDO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
AJUKE GUY ABEGELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,OPR-C
(16)
TIMCHIA MAXMILLIAN DIANGHA
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,OPR-C
(17)
Passed In 5 Subjects: 35
GOMNA METANGMO SHARONE PHILISTA
COM-C,ENG-B,FRE-A,BMAT-B,OPR-C
(1)
(2) EWI CLARIS ZAIGHA COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(3) JUSTEN NGALIM ANDIME COM-C,ECO-A,ENG-B,L&G-C,OPR-C
BRANDY FABIOLA KAH ASIBOH
COM-C,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
(4)
KONGNYU MAXWELL KINFER
COM-B,ECO-B,FRE-C,REL-B,OPR-C
(5)
LAHKA SANDRINE BONGWIR
COM-B,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(6)
FUMBANG BRONHILDA ZUH
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(7)
FOUODJIE TATANG LESLIE LEA
COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
LAURANTINE AWASIRI FORBEN
ECO-A,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(9)
(10) TAH BLESSING NJWENG COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(11) BETHWA MICHELE COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,EGE-C
(12) SHIRI FAITH AFUANJIH COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(13) IVAN NGANG NDE COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A
(14) TUBUO SIDOINE BIHMBU COM-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
NJAFUH BORIS YERECEN
COM-B,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(15)
(16) ADE SANDRA ATUH COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,OPR-A
(17) KELLY-BRIGHT FRI COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
TANIFORM CHESLY BINUE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(18)
SEVEDZEM BATHELOMEW WIRNKAR
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(19)
KEUATSOP BOWEN FAYELLE CASSANDRA
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,OPR-C
(20)
NGO MASE II BIYIHA YVETTE LYDIE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(21)
(22) NDOH BRIAND TUFOIN COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(23) KAMENI YAMSSI YVAN COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
DJOUMESSI EUNICE LAURICE
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,OPR-C
(24)
ACHEVGWAH MARBEL ASOMANDE
COM-C,ECO-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(25)
(26) KINYAM CLIFFORD YUH COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C
(27) FOUEJIEU DONGMO OLIVE ROXANE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(28) NEKAH JECENTA COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
TUMNJANG EMMACUSE LUM
COM-C,ECO-B,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(29)
CHE EMMANUELA MANTA’A AKONGNWI
COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(30)
(31) AWA CHELSEA MENYAM COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,OPR-C
(32) BUMUH JUNIOR HANS COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(33) KENGHO RAMSON COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
TEKET NKOM CLEMENTINE ABE
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(34)
SAM BOUKEL MARIE ABIGAIL
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(35)
Passed In 4 Subjects: 41
ESSALA ESSOMBA ANTOINE DONALD
COM-C,ECO-B,FRE-A,OPR-B
(1)
(2) ANJEH TRACY AKUM COM-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(3) ASANG MARY KIWUMEN COM-C,ECO-B,EGE-B,L&G-B
(4) IJANG OLIVIA COM-B,ENG-B,BMAT-A,OPR-C
(5) NEBA BRIYAN MUNYANGO COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(6) ABE MADINE MBONG COM-B,ECO-B,ENG-C,L&G-C
(7) SHU CHE CALEP COM-B,ECO-B,FRE-C,OPR-C
BEVELYNE AKWI OYENCHE OBAYAM
COM-A,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
(9) EPIEJOME KINGSLY NDENG ACC-C,COM-B,ENG-C,OPR-B
(10) ATEH MARGARET COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(11) ASAH VANICIA ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C
(12) FOUMAN HANS GABIN COM-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-C
(13) YUH MISPA NANGE COM-C,ECO-B,ENG-C,OPR-C
(14) KAMGA VOUFO ELENA COM-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
FONGWA MEZULA AIME PRECILLE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C
(15)
(16) ATEWA DIVINE COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(17) NGEFOR IVOUN TANTOH COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(18) BOTANGA GODLOVE SAMA COM-C,ECO-A,BMAT-C,OPR-C
KOODA TCHOFFO MICHAEL DAVID
COM-C,ECO-B,FRE-C,OPR-C
(19)
(20) NUBIA PASCAL COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(21) NOGHOLESSO FOUEKENG COM-B,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(22) LUKONG MELVIS GHAKANYUY COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
(23) AKUPU ROSEMARY ADU COM-C,ECO-B,REL-C,OPR-C
(24) SIMO TEKA ADRIAN KARIM COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
SAHA MOUAFO JOVANIE EMELDA
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(25)
(26) MBALLA ABOGHE LOUIS COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-C
(27) ACHU SHARON REGONWIE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(28) FORBI SAMUEL CHE COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
NKENDONG STEPHANIE WOGINISAI MASABA
COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(29)
BONGMOYONG SANDRINE SOFOMO
ACC-C,COM-C,L&G-C,OPR-C
(30)
EKABE ENONGENE GERMAINE DIELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(31)
(32) ANITA KEFAM COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(33) AZAAK KELY INJECK COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(34) LUW MARRIETTE MBUH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(35) TCHAPDA SONIA ANDERSON COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C
(36) MUMA DARAIN AWAMBENG COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(37) PATOU SAMIRA LEBI NGATCHA COM-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(38) SIBEN LEONARDA VERNYUY ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
(39) TIMBEN ZEPHANIA NDUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(40) NAAH TERCY FON COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(41) TEBID SYLDRED ENGONWEI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Page 18 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22091 St. Fredericks Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
LEMNUE STEPHANIE ATIGHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(1)
ADE THARTAR AWAH
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-C
(2)
BERINYUY LEONARD WIRKUI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(3)
TEBI IVORITA ENGOZEH
ACC-C,COM-C,ENG-A,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 4
AKUMO DIALETTE ABO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-C
(1)
VIVIAN SIRRI NYAMSI
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(2)
ANWI MIRANDA EFU
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
ATOH FAITH NJWENG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 5
MBAKWA PAULETTE YENNYUY
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B
(1)
OKITI IFEOMA CHIDIEBERE
COM-B,ECO-A,REL-C,ICT-C,L&G-B,OPR-B
(2)
NWANCHAN EZITA AWAN
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(3)
CHE KALAINGLENN NGWA LEARBUSONG
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,OPR-C
(4)
(5) BI ANESET COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 1
TANGANG COURAGE NGEKWI
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MALAH CLAUDINE LUMA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
Centre No: 22093 Government Technical High Tiko
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 8
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
KEMAYOU DATCHIE LUCAS
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
AZENWI ELIZABETH NGWENING
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
NDE CHE MICHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In Building Construction Specialty: 1
NDUBUISI KENNETH ARIRIGUZA
ENG-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NGWE SOVARISTA COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
POPDINGA JOEL WATYO
ENG-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) BARYO MOGO NDI GERALD ENG-C,EGE-C,TDR-B
(2) TANTOH RAISSA FUNENG COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22096 Presbyterian Comprehensive Seccondary
School Buea
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed : 10
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
CHOU MARIE-FAITH OJONG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT
-B,L&G-A,OPR-B
(1)
NEBA LEROY TUMUTOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(2)
ANGONO JERRY MOLIFY
ACC-C,COM-A,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(3)
TATE CHELSEA MAKOCHI
ACC-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 1
GEORGE-BLAKE KINGE WANA MBUA
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FORBI KIRIAN-NEREUSE NEBA
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
MBAH KEREAN BAH
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
LINONGE PRECIOUS EFANGE
COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) CHEFEH NINA NGANG COM-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) IDEN NCHONG NKAH ENG-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C
Centre No: 22098 Regina Pacis Higher Techn. & Comm. College
Mutengene
Regist: 37, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 34
% Passed : 94.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
MBEI ELVIRA CHIOMA NDUBUISI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
KUMFA JINA WHEINGANG BESIBANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-A
(2)
NDZONYI ASHLEY KAMDOM LONGSTIEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT
-A,L&G-A,OPR-B
(3)
NDAM EMMANUELLA INJOH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT
-A,L&G-B,OPR-B
(4)
ANZINKENG NKENGBEZA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(5)
JONG HERRIS VERJEE NKWUNG TABATSI
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-A,HSC
(6)
Page 19 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 10
-A,OPR-B
NWANJE RENE ENYI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G
-C,OPR-B
(7)
WANG WHITNEY – WESLEY ESUNG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-C
(8)
ASONGLEFAC MARIE SANDRA NZOGOA ACHA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,REL-B,ICT-B,BMAT-C,OPR-C
(9)
ABENG NCHOMBUWOH ATANGANA CONSTANCE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(10)
Passed In Business Studies Specialty: 12
NJONGUO NGUETSOP ABEL JUNIOR
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-A,MAT-C,REL-B,ICT-A,BMAT-A,L&GB,
OPR-C
(1)
ELAD ALIVIC FOSSEN
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-B,OPR-C
(2)
NYENDIA BORIS EBAN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMA
T-A
(3)
EDOH ESUNGE ALIDA
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-C
(4)
NDANGOH DARLINE MAH-BIH
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT-B,OPR
-B
(5)
OROCK BATE MATINI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-C
(6)
PRECIOUS AJAPNJI ASABA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-B,ICT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
ASONGWE ALBRIGHT ENI
COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
ASAAH DIEUDONNE NGANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(9)
KEMAYOU DANIEL KEMAYOU JUNIOR
ACC-C,COM-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(10)
GWANKOBE EVELYN LEKUNA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C
(11)
NDOB GABILA TERENCE JORDAN
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
NKAFU CARINE BLANCHE
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
KELTIS LIH JONG
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(1)
NWOKORIE JULIET CHIOMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 4
TAKANG NGUAI GLENN
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B,OPR-C
(1)
ADEH ANINIA MUNOH
COM-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
CHUEGONG LIETICIA SOREL
COM-C,ECO-C,MAT-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(3)
NOELA MUNAKWA
COM-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 2
PERFECT SANCTA-CRUZ AJONG
COM-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
EBONGO HARRISON ATAKA
COM-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGONG PERPETWA BWI COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C
AJONG DARCY MICHAEL TAZANU
COM-B,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(2)
(3) KAMJO WHITNEY WEPANDWE COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C
Centre No: 22108 Fonab High School Nkwen, Bamenda
Regist: 29, Sat for 4 or more Subjects: 29, Passed : 8
% Passed : 27.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ABONGKECHU GAELLE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,OPR-A
(1)
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) KWE BERNARD KWE ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) SHU GAIUS ABENWI ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SHEY FABRICE NSABINLA ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) KATENSI GILDAS COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(2) MULUH LEE TANNI ENG-B,EGE-C,TDR-B
(3) THIEBET JOHN NJAMBA ENG-C,ICT-C,TDR-C
(4) FUMSA HILARY ENG-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22109 Mutengene External
Regist: 5, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 2
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
WANG SERAH NANGE
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-B,OPR-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KUDI PROTUS AKAH COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22111 Government Technical College Santa
Regist: 3, Sat for 4 or more Subjects: 3, Passed : 2
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
FRU BRANDON
ACC-B,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
NGANG BRANDON SONKWA
COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Centre No: 22113 Bamenda New Layout External
Regist: 108, Sat for 4 or more Subjects: 77, Passed : 26
% Passed : 33.77, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
Page 20 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 6
UTANG ABIGEL ASAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,REL-B,BMAT-B,L&G-A,OPR-B
(1)
NCHANG NAOMI JUH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(2)
ETOH JOEL ANGYEIUNO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(3)
TEKWE JOB AGWOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(4)
(5) TSEKWI GLENDA NWAYAH ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B
(6) AGATHA AKUMBOM ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NEBA EMMACULATE NGUM
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
KONI BEVERLY NGWAKFU
COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
NJIKI NGASSA GISELE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C
(2)
DANYONGA DERICK
COM-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
Passed In 5 Subjects: 5
(1) MBUH LOVET MENYIAM ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
MASSA EMMANOELA YAAH
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-B
(2)
TATINYUY BLANDINE NDZEM
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(3)
(4) ESTERBEL NGWEZOH COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,OPR-C
MENE STEPHANIE SOBAH
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 11
(1) SUNDAY MATILDA BOKA COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A
(2) TAH BORIS BIMELA COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-A
MANKAH FRANCINE FOMBALANG
COM-C,ECO-C,ENG-A,EGE-B
(3)
(4) MOIRA BIH NGANGDOR ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(5) BESONG SUSANA NCHA ECO-C,ENG-B,EGE-C,L&G-B
(6) ALIEH FAITH OLIVE ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(7) ABONG EUBEL VIFEMEH COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(8) ANYERE ASHLEY NGUM COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(9) SHEY AILEEN BERI ENG-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C
(10) NGWEKEM DELIGHT SELAMBI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(11) NDE LOUIS CHI COM-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22114 Kulu Memorial Comprehensive High School,
Limbe
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 6, Passed : 1
% Passed : 16.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
FONKI SONITA MASAFI
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22122 Foundation Education Technical College,
Mutenteng
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ENGONWEI TEBIT BRAINY
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(1)
Centre No: 22126 Summerset Bilingual College Buea
Regist: 76, Sat for 4 or more Subjects: 71, Passed : 33
% Passed : 46.48, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
KUM JOSEPH MEH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-B
(1)
MENDI ASHLEY OWI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
NGUM BELANI CHE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(3)
NKIANYI ALBERTO
ACC-C,COM-A,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(4)
EBIA CLINTON AKO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
(6) NORA BONGLA ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
TAKOH DIANE MANJONGO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 10
DIONE BEAUTTY NGWESE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
TANOH DINGKAH ROMAIN JOHN
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
EBONGKOME FRED MOTALE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(3)
RANDAL MOH ABUGICHE
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
TAH RHODA LUM ANWI
COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(5)
NADAGE MBUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C
(6)
AKONGNWI HANSLY NGWA
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A
(7)
TANGA VANISIA ECHONG
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(8)
ENOANYOR RYAN JENKINS TANYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B
(9)
ASONGACHE CHIAJOH ANOTHNY
COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A
(10)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
MBENDE DINA-RECHEL NGALAME
COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
NEH CHELSY CHE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(1)
TIGOH BORICE ABAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,L&G-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 8
MBUA DANIEL IKOME
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,L&G-B,OPR-C
(1)
(2) BEI MERIT NCHIA COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
LEBONG ASONG AZELL
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(3)
YERIMAH ANNETTE SHALAH
COM-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
TINYA CONSTANCE NOJANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(5)
MENDI LUCINDA INSI KINDE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(6)
EKANE MMEJAME DOLIAN SENZE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(7)
Page 21 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 8
(8) CHO ALEX ZOUM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 1
NGWENCHU DEZY-CLAIR MBOSI
COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) MARIA JUSUF AKERE COM-C,ENG-C,REL-B,EGE-B
(2) PETISUNG JEFFERSON FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
MOKOKO BRIAN ELESA LISINGE
COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
(4) ABAIN ZSEDIGGHO CAUIS COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22133 Cambridge Comp. Bilingual College
Mutengene
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 10, Passed : 4
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
SEM SEN ASHLEY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
KAN ELVIS KIWA MEGIDA
ACC-C,COM-B,ECO-B,BMAT-A,L&G-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NCHOTU QUINET SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NJUMINING ALVINE COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22134 St. Theresa International Bilingual
Comprehensive Buea
Regist: 34, Sat for 4 or more Subjects: 27, Passed : 17
% Passed : 62.96, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
NGWE CHRISTA RAISSA CHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
ALEMAWUNG TEBONG CARINE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-B,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
AWAH NOELA NGONO
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-A,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMATA,
OPR-A
(3)
CHARLOTTE ENANGA NANYONGO AGBOR
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(4)
LIKAMBI SOPHIE LIKOWO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,REL-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
MENDI EVARISTUS NYOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 5
ENEKE SERAPHINE TANYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(1)
NGEH ASHLEY ABAH
COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
CHIDINMA WINSLET MUNGWARI OKORIE
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
FEH NDOLO HEATHER
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(4)
NYOMA EMMA FONGE
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-A,MAT-C,BMAT-A
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) CHUO NDUM MARION COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,OPR-B
TANKEU MBOME JESSMEN
ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B
(2)
(3) ANONG TERRY ASEKEDO COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) ECHE DERICK AJESAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A
(2) ETOKE VICTORINE EMAMBU JR COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(3) TECHE MOREBLESS COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22140 Mankon External, Bamenda
Regist: 5, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 2
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
ZEE MARILYN NDE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
(1) MULUH MALYOUD TENENG MAT-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
Centre No: 22141 Presbyterian Comprehensive Secondary
School, Azire
Regist: 9, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 6
% Passed : 85.71, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
AGWENJANG JOYCE ENGWARI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(1)
ANNABELA BIH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
SIENGA TONYCLARET TCHAKOUNTE LOH
COM-B,ENG-A,MAT-C,CSC-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
MENGLA JENNIDELA DOBGIMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) FORTU THELMA ENNI COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NGOH DEZICLAIRE AWAH COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Centre No: 22146 Baptist Comprehensive College Great Soppo,
Buea
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 17
% Passed : 73.91, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
AJONGACHA MARIE-LOIS NJIJONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
TREVOR NYAMEKA ONYAMA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(2)
BINUI IRENE ASOGOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 5
Page 22 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 5
KOME MARY EBUDE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(1)
EKANGWO DIANE EPOLLE
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
FAATANI NILAN KUHVINYO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(3)
NGULEFEH THERESIA TASOH
ACC-C,COM-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
KIYECK ITONGO DANIELLE ORIANE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NJOBARA BORIS-NELSON NJI
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 6
(1) KANG CEDRIC BUO COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
TABENYANG NDUMBE BARRY-ANDY
ENG-B,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) EWUSI ALICE EKIA-ESE COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
ENOW ENOW CHRIS ASEMOT
COM-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(4)
GEORGE TONGA MOTOMBI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(5)
CHITA HAMSLEM AOUDOU ATEMKEM
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KUMA DEARISE MAYEN COM-C,MAT-C,EGE-B,OPR-B
(2) AWACHI FON BRYAN COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
Centre No: 22147 Ayungha Bilingual College Ngousso, Yaounde
Regist: 306, Sat for 4 or more Subjects: 298, Passed : 205
% Passed : 68.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 49
MUKAM TAFAM EMMANUEL
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-A,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
NDIFOR BIH CLOUDIA-RITA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMATB,
L&G-B,OPR-B
(2)
MBAH JOSEPHINE KIEN
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GA,
OPR-A
(3)
NUKOPJE GIDEON AZISEH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(4)
DJUIDJE NGUEYEMNO BERNADETTE FARELLE
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(5)
NGUVE JABEA JEMEDI
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-A,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(6)
KAMDEM NGAINGNE HENRIETTE YVANNA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(7)
MUNDU ACHA SHARMELA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(8)
AHMADOU BADJI BABA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(9)
MAC-MUABE FAITH NKALLE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G
-B,OPR-B
(10)
NCHE EUCARIA WEHLEESENYI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C,OPR-C
(11)
VUSHEVUTCHEM CONFIDENCE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(12)
LEINYUY ARMATA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(13)
NKENG SHEMAIAH NJI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(14)
NDIFOR BILL NDIFOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(15)
ACHU FARKILIA INDAM
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(16)
CLAIRE HENRI NGONO
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(17)
BOBGALA DESMOND
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(18)
NGALLA PASCAL FORNYUY
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(19)
MANTA EMMANUEL CHE
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR
-B
(20)
NYEGHOBUA DELAN MBITUWOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(21)
MBU KAREN CHIA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-A,ICT-C,BMAT-B,L&G-A,OPR-A
(22)
PANGETNA KEPTOUNDJI LATHIFA
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(23)
ENAMA NDJIKI ANAIS JOCELINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(24)
TEMMA BERRY SAMGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,HSC-B,L&G-C,OPR-A
(25)
NGUMO PATRICE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(26)
ANDIN DORIS DOBGIMA
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(27)
KAMGUE MADOMGUE LAETICIA KEVINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(28)
FONYUY BLANCHE NYUYTIYMBIY
ACC-C,COM-C,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(29)
MBZINGEH NINADEGE MBU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(30)
ACHONDO BRENDA NSANG
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(31)
NGWINUI GILDAS AKWANUI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(32)
ESUA EMMANUELLA DAISY EBAMU
ACC-A,COM-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(33)
TATA FLORA FOMUNYUY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(34)
SIL SIL ROY MAXWELL
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(35)
KUNZEH BRANDON FOZOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(36)
AFANUI ANASTASIA CHE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(37)
CHAHTOH PRAISE NCHAM
ACC-B,COM-C,ECO-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,OPR-B
(38)
NGWIMUTOH ANABEL CLODIN
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(39)
EKUH MARIE YVONNE AKURO
ACC-C,COM-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-A
(40)
(41) LUM FABIOLA NJI ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
Page 23 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 49
NGWINGMOWING FAITH MBONWUM
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(42)
EXPEDIT ALBERT ATEBA AWONA
ACC-C,COM-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(43)
AGWOMBU PROMISE NJANG
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(44)
MOUTAMBOU KELCY AKWEH
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(45)
(46) NGWA LOVEST ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(47) MARY GORETTI EKAH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
NGULEFAC ACHALEKE LOVERT
ACC-C,COM-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(48)
(49) BAN ELSY NATI ACC-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 18
KENDANG BORIS NGONG
ENG-B,FRE-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
SHILACKWE DESTIVO
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(2)
FIRNYUY MOHAMED CHERIF
ENG-A,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-A,TDR-B
(3)
KIKISHIY KEVIN TALLA
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(4)
TOH EVANS WAINMBONG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(5)
DAMYL BEHNKE EFUFA WOSE
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(6)
MANA VAGNEZZI ABUNGONG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(7)
NFOR YANNICK LORATER
ENG-C,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(8)
PIGHA-TAKOUSSAP-YVAN LANDRY
ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,L&G-B,TDR-B
(9)
CHEWIE KISITO ACHU
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(10)
AKONGNUI ROGERS
ENG-C,MAT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(11)
SAHLA GLEN NYUYKONGMO
ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(12)
NJINABO EMILE FOINTAMA
ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(13)
(14) LOH MILTON LOH ENG-B,MAT-C,BCO-B/A,L&G-B,TDR-B
(15) ANENG ROSTAN CHE MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(16) CHE JUNIOR FUH ENG-C,FRE-C,MAT-C,TDR-B
(17) FORLEBA ELVIS TITAMUSING MAT-B,EGE-A,TDR-B
(18) GEMOH JACQUINO TOMOU MAT-C,EGE-C,TDR-A
Passed In Business Studies Specialty: 11
TANTOH NECODEMUS NGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMA
T-A,OPR-B
(1)
SAUNIER JORDANE OCEANE VALENE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(2)
MBA-MBOLE GILATE MUMOUKUL
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(3)
TOWDA ZADIA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(4)
NGWA GODWILL FUNWI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(5)
LAMBOU MANUELA AUDREY
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,ICT-A,BMAT-B
(6)
NGWA GRACE NGUM
COM-B,ECO-B,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(7)
WIBUEBUOM SERGINA SHISEH
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(8)
SHU CARITON NWUMFOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,BMAT-A,L&G-C
(9)
(10) MBIYDZENGEH REINETTE WIRNOH
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(11) NKONTAN UNISE GWANMESIA ACC-C,COM-B,BMAT-B,OPR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 19
FOMAGHA TASSONLA JUNIOR
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-B,TD
R-B
(1)
NDJONEWONE HERVA WUKIEZI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(2)
NDUM BLOMMESTEIN NDUM
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(3)
NJEICK LARIHANCE FORBID
ENG-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(4)
NGANDI VALERY ANKINIMBOM
ENG-C,FRE-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(5)
NGNINTEDEM TEGUEM DONALD
ENG-C,FRE-C,MAT-B,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(6)
FONYUY BEN-LOIC BERINYUY
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(7)
MIAFO DONGMO DAGUER
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(8)
FOINMUJANG CYRILLE JUAKOM
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(9)
AWAH FREDRICK MUNOH
MAT-C,EGE-A,ETEC-B/B,ESC-C,L&G-B,TDR-B
(10)
YIMNGONG HANSON MBUNWE
ENG-B,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(11)
TESSODONG URICH
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(12)
ABDOUL KARIM NYUYFONI
FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(13)
MENGNJO FABRIS KIVEN
MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(14)
YUVEN PASCAL JUNIOR
ENG-C,FRE-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(15)
LEINJUNG RAFFAYETTE MKONG
FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-B
(16)
TATA SEDRICK DINNYUY
ENG-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/C,TDR-B
(17)
ABUDOU WAHABU SHINA AKANDE
MAT-C,EGE-B,ESC-C,TDR-B
(18)
WULBA NELSON ABEMBOM
EGE-C,ETEC-B/B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(19)
Passed In Motor Mechanics Specialty: 2
SHAIDOU MOBARAK DANLAMEY
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ESC-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
(2) PRINCEWILL FRU TCHE ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 3
NGONG JORAM KIFEH
COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPRB
(1)
NONO FABRICE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(2)
TENGUNGWOH ASONGAFAC CYRIL
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(3)
Passed In 8 Subjects: 3
ABATSONG AYOMBA CHRISTINE MARCELLE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-A
(1)
FUNWIE LEONEL TANWEA
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
EKEMA PHILIP ATOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 7 Subjects: 8
TAMAJONG LESLIE NEBA
ENG-C,FRE-B,REL-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(1)
Page 24 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 8
WEPNDA BOLACK NESTOR
ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(2)
TOH FABRICE VICHIA
ENG-C,FRE-C,EGE-A,HSC-B,L&G-C,TDR-B
(3)
CLINTON NTEMNAH AFONGANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(4)
ATSEMBOM YVES VEBEMEH
ENG-A,FRE-C,REL-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(5)
TANJECK CHELSE AKUM
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-B,BMAT-C,OPR-B
(6)
BERN MEH THOMAS HAROLD
ENG-C,FRE-A,REL-C,EGE-C,HSC-C,L&G-C
(7)
AMECK SYMAILLEN TEBAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 6 Subjects: 29
NGAM CLOUYAND GAM
ENG-B,FRE-C,BCO-B/B,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(1)
KONGNSO PROSPER KINYUY
ENG-C,FRE-C,BCO-A/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(2)
BAILAK BLESSING NDAI
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(3)
KIDEWA BRIAN KIYEANI
ENG-C,EGE-A,ETEC-B/A,HSC-B,L&G-C,TDR-B
(4)
(5) WAH BLESS DOH COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,L&G-C,OPR-B
NONGA ASSEN DANIELA JOYCE
ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,HSC-C,OPR-B
(6)
NZELENOU TCHINDA YANN ANSEL
COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
ESONG JENNET MBAGOR
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(8)
(9) ANUNELEH LEONEL TIMEH ENG-C,ICT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-B
NJONG BRICE LANDRY MIMBEMSIMBOM
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(10)
EBOA KATSING BESIN
ACC-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(11)
EFOUBA ONANA GENEVIEVE MANUELA
ENG-B,FRE-A,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(12)
(13) TETUH MARIUS MEKWI ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(14) MBOUTOU SHALE YVAN ENG-C,FRE-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(15) YENWO MENGNJO MBUY ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
YONG BRIYAND ANKINIMBOM
ENG-C,FRE-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(16)
(17) DESIRE MYOBIWOSHO ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-B,TDR-C
MBOH GODLOVE NGONDANG
ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(18)
NDIKUM BIH STEPHANGE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(19)
FORTECK EMMANUEL FORBIYA
COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(20)
(21) CHUYE EDMOND NGENGE ENG-C,EGE-B,HSC-C,L&G-C,TDR-B
NGUOH MAFOUO LARIVANE
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(22)
NWUNAGEH CHRISTOPHER CLOVIS
COM-C,FRE-C,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(23)
(24) TEMESANG GODWILL ENG-C,FRE-B,HSC-C,L&G-C,TDR-C
BAWA NGOLO CECILE LOUISE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(25)
NWANKO AMSTRONG LAINWI
COM-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(26)
(27) ENYEGUE POLYCARPE ENG-C,FRE-B,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(28) ACHU DESMON AZINWI ENG-C,ICT-C,HSC-B,L&G-C,TDR-C
ALBIDINE RAMADAN NYUYKONGI
ENG-C,ICT-C,EGE-C,HSC-C,TDR-C
(29)
Passed In 5 Subjects: 30
(1) JEAN CLAUDE BEIZIA ENG-C,FRE-C,BCO-B/B,EGE-A,TDR-B
(2) TAAH FIMMELY LEDUNE COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(3) OUABO RIKY ANELKA COM-C,FRE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
ESSIMI NGOLO JEAN ANICET
ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(4)
APIMBOH KELLY BRAINDA
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(5)
EWOLO BAKABE MARIE CAMILLE
ENG-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NGOCHI EDISON ATETASHI
ENG-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(7)
(8) NWANEGE SERGE TEMBAN ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(9) AKONI MELVIS NDIM COM-C,ECO-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
BRIAN TIMBEN BEZENDIA
ENG-B,FRE-C,EGE-B,MME-B/A,TDR-C
(10)
(11) TADAH DEUKOU VIANY ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(12) CHE CLINT NEBA ICT-C,EGE-B,ETEC-B/B,L&G-C,TDR-C
ASSONFACK KENFACK HARRY YVAN
FRE-B,ICT-C,L&G-C,TDR-B
(13)
(14) GHANSIT MARIAMA COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(15) MENANG JUNIOR MAJEM FRE-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(16) FOFACK LONTSI EMMA COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(17) CHO VICTORY TANDONTUOH ENG-B,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(18) NGALE THIERRY FRED ELIVE ENG-C,EGE-B,HSC-B,L&G-C
(19) AKEUMBOM ONANDO VUSHIGHO ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(20) AKONGSE DESMOND ATETAKO ENG-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
ALUH COLLINS TANIFORM
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(21)
(22) NGWA THEOPHILE NEBA ENG-C,FRE-C,EGE-C,TDR-B
(23) NCHE CEDRIC FONTAWAH ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C
NGOUFFO ONGUENE ETIENNE
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(24)
(25) FONKPU THIERRY FONDZENYUY ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B
(26) ESENG JESSEN NSOM COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-B
(27) NJINGANG ERIC SUH COM-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(28) CHENAMO BROWN-DON NEBA ENG-C,ICT-C,EGE-B,TDR-C
MIHNANGEH YUSIMBOM LEO
COM-C,ENG-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(29)
(30) BAN NJI DYLAND ENG-B,EGE-C,HSC-C,TDR-C
Passed In 4 Subjects: 33
SOPGUI TCHAGHA ASTRID JAVANAUD
BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(1)
(2) KISU PRINCEWILL JUNIOR ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(3) BEJANYI AGENDIA FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(4) OBASE COLLINS RANDOLF BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(5) TAKUKAM BROWNLY TAKUKAM FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(6) ASTRIDE GAELLE EMAH TALOM ECO-C,FRE-A,EGE-C,OPR-C
(7) TSESAK NELVIS COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(8) NGUM LAURETTA NCHUO COM-B,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(9) EMMERENCIA SIRRI COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B
(10) MOHAMADOU NASSIR ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
ATETAKO ALONGIFOR PRINCEWILL
FRE-C,ICT-C,BCO-B/A,TDR-B
(11)
(12) VERSHIYI FRANKY FOMONYUY FRE-C,EGE-C,TDR-B
(13) TIAKO ALBERT BRICE FRE-C,EGE-B,TDR-C
(14) REGA PRINCE RUDOLF ENG-C,FRE-B,TDR-C
(15) NDEKEH SMITH LANDONG EGE-C,L&G-C,TDR-B
(16) BANTEK DONATUS NGWAN FRE-C,ICT-C,TDR-B
(17) SANGWA BROWNWER CHE ENG-C,FRE-C,TDR-B
(18) TANWIE MELVIS NCHANWIE COM-C,ENG-B,EGE-C,OPR-C
(19) FABRIS TETUH TEBONG ENG-C,EGE-B,TDR-C
(20) ZO’O ASSOUMOU STYVE FRE-C,EGE-C,TDR-B
(21) CHENYUI LANDIS FUHNKUEH ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(22) DAUDA MUHAMAD JADILHAG KOGNUY FRE-C,L&G-C,TDR-B
(23) SUH BRYAN NGANG FRE-C,EGE-C,TDR-B
(24) AGHETSE ALOMONWING BERTRAND ENG-C,EGE-C,L&G-C
(25) ERAN MIMB NGEMBUS FRE-C,EGE-C,TDR-C
(26) ANDONG JUNIOR ETEANO ENG-C,EGE-C,TDR-C
(27) PEFITECK CLINTON NUMFOR ENG-C,FRE-C,TDR-C
Page 25 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 33
(28) MALIANO CAMERON MUKONG MBI FRE-C,EGE-C,TDR-C
(29) NEBA QUINTA NEH COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(30) NEGNIBOUE FOTIE ARTHUR ENG-C,FRE-C,EGE-C
(31) NORO GLEN KOME FRE-C,ICT-C,EGE-C
(32) MUYIH JAMILATOU NJILA COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(33) EKO PETER MAC-BRIGHT COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
Centre No: 22148 Star Modern College Of Technology Tiko
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 25, Passed : 9
% Passed : 36.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
ENOWETENGENENG HAZEL ARREYEBOT
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
EVELYN OWOBO
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(2)
(3) IHIMBRU MBONG REGINA ACC-C,COM-C,L&G-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NGO BEAUTY NDABU COM-C,ECO-B,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
(1) EBOT EUNICE BISSONG COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
CHIMEZIE ENYINNA NOBLE-CLINTON
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2)
(3) JENNITER JOHN MBAH COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) EWAH MANUEL CARL MENDI COM-C,ENG-B,L&G-B,OPR-B
(2) KOME PIERETTE NZELLE COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22149 College Denseignment General Et Technique
Commercial Bonaberi Douala
Regist: 63, Sat for 4 or more Subjects: 63, Passed : 59
% Passed : 93.65, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
EGBE KELLY BAWACK
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT
-A,L&G-C,OPR-B
(1)
MANKA’A YOLANDE TANWIE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
YUFENYUY ELODIE LIMNYUY
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-C
(3)
KIMO JOYCE MKPIEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(4)
ASONDO PROSPER ABUNGWO
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OP
R-B
(5)
NJIE LAWIRE CHARLOTTE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(6)
NGULLA SANDRA NFOR
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OP
R-C
(7)
MPAKO RODRIGUE ENONGENE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(8)
ISABELLA YUVEYONGE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(9)
MAGOUA WOKAM STYVE LOIC
ACC-B,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(10)
YUFENYUY ELVICE FOMONYUY
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(11)
NEBA PRIDE AMMIE NIBA
ACC-C,COM-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
Passed In Business Studies Specialty: 30
ANDUNGONG KELLYDIANA ACHA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(1)
GANYI TEBOH BECKLY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(2)
TAKWI NGUMBUH LESLIE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
MBAPTE MATELE MOTSA WILLIE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-B,OPR-A
(4)
NUMFOR KELDER NEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(5)
ARIMBOH FON DRENA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-C,BMAT
-A,OPR-B
(6)
NICOLE GABRIELA MBOGEH CHINDO
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-A,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(7)
EMMA PHEROLE AKARA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(8)
MAMBO NEH CHI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-C
(9)
MANEKENG ANTEH ROCHNELLE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-C
(10)
TAMIA CYNTHIA BIH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(11)
TUMENTA NORBERT YUIBING
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C
(12)
NDIFOR NOELA FAFUNG
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(13)
AKERE SKYLER
COM-C,ECO-A,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(14)
BIH EMMANUELLA FON
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(15)
NGWA NDE SI-NEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(16)
WANKE ANNABEL NJECHA
COM-A,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(17)
VERLA MARIE ETHEL KINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(18)
NDI ELMA RINGNYU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(19)
KECHOM NANCY ZHIA
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(20)
WENONG ESTHER BESSEM
COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(21)
YELANG BRITNEY FUMUH
ACC-C,COM-B,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(22)
MUKOM KWENCHU SANDY NGUM
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(23)
TANGWAN AGWAFOR BRIAN NDZE
ACC-B,COM-A,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(24)
MBU HULDA EFONDEM
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(25)
AKOH TATIANA TABAH
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(26)
TANKAM TCHOFFO JEANNE HENIONE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-A
(27)
(28) OBIDIENCE WUNDUNG NYIUJEU
Page 26 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 30
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B
NYUYSEVER ARMEL BURINYUY
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C
(29)
(30) NDOKE GODWILL NOHMBOH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
BWANG SHINA AHONE
COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
EPIE MUKE WILMA ASHLEY
COM-C,ENG-B,FRE-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
BISONG STEVEN SCOTT ESONG BEJUH JR
COM-C,ENG-B,FRE-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 3
OBI SHINAIDA ASHLEY
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,EGE-B,OPR-B
(1)
NKIAMBO BRANDON SOMNDAH
COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
NGON LELE MORELLE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) BIOKOU CECILE SONIA ENG-C,FRE-A,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
MULAH TREVINE NCHANGNWI
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
KONYUI VALENTINE BEBANDIA
COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) ESUH DERRICK KANG COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
SOBZE TOUKAM HENRIETTE GRIPHINE
COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
KINANG SHERON MAFON
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
NEMNCHACK NFOUNCHURCH GLORY
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
(8) BANTAR LESLY NFOR COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 3
(1) DJIYA NGANDJOUO BERAMISE COM-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
FOMUKI ROMARIC DECLARC AKUM
COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2)
EPEPE MISPA MATIO MOUEYAN
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Centre No: 22151 Sure Foundation Comprehensive College Tiko
Regist: 56, Sat for 4 or more Subjects: 54, Passed : 32
% Passed : 59.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 22
MAMBO THELMA NSOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT
-A,L&G-B,OPR-B
(1)
FON ARNOLD MBAH MIDUG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(2)
NAHBILLA NORAL FOYABO
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NJUKANG MERVIS
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-C,L&G
-B,OPR-B
(4)
ESSOMBE LIENGU MEBRINA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(5)
(6) KETO KELVIN AGBOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OP
R-B
TIMBU CONFIDENCE ALAWA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OP
R-C
(7)
LORDS KELVIN BLESS
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-C
(8)
CHE MIRIAM KEWOLEH NGUM
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(9)
SOUME AKOUE MICHAEL JORDAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(10)
MESEMBE BEATRICE ISANGA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(11)
HEIRMANN TANGWA MAFANY AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(12)
EBAI MANYI ABIGAIL
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(13)
SYLLYBRI KUJEH BACHE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
KEZOH SHARON ANGIEGEN
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C
(15)
MBELLE GRACIOUS ROLAND CHE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
OJONG BRYAN BUINDA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(17)
SINDERILLA EYONG NSO
COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(18)
ESONG MARINET MIROW
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(19)
FEMBE BLANDINE KARI
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(20)
VAVA CHIMBO KAILABRAY
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
COLLET CHINYERE OGADINMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 4
EGBE CHRISTOPHER LATIA
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(1)
ELANGWE KILVERT MOSONGO
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(2)
EMAMBU CLAUDINE EBAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,OPR-C
(3)
SABRIEN BROWN TIMBO
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) EDEN AMAH TAKAH COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(2) AHYIBIA PRECILIA NDEFE COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 4
ENOW EDNA NKWOWEH BESSEM
COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-B
(1)
(2) IKOME MOSES IKOME COM-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(3) SANDRA NGOWO ESUNGE COM-C,ECO-C,L&G-C,OPR-C
(4) ENONGENE DILAN EKAMBI COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22155 Atlanta Bilingual Comprehensive High School
Douala
Regist: 82, Sat for 4 or more Subjects: 81, Passed : 59
% Passed : 72.84, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
SUH EMMANUELA NUMFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-B
(1)
Page 27 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 12
ANGUH STEPHAN FOWA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-B,EGE-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(2)
ASIH RANALD MISIMBE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-B,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(3)
TANG PASCALINE FUEN
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMAT-B,L&GC,
OPR-A
(4)
WEH TELMA TCHINDA
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-C
(5)
FRU PRECIOUS AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(6)
NKEH BELIZETTE LABU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(7)
TETUH CLARISE ENGOH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-A
(8)
NIKOBI NJIKEU FAITH-FUL LINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(9)
SANDRA MENGWUH ABONGE
ACC-C,COM-B,ECO-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(10)
MONI STARINE NCHANG
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
NGONG BALAH BETHERLOT
ACC-C,ECO-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(12)
Passed In Building Construction Specialty: 5
KHAN JUNIOR
ENG-B,MAT-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(1)
M’SIDZE NOEL
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,TDR-B
(2)
(3) MBAH JOHN MBAH ICT-C,BCO-B/B,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
CHE ROLAND NEBA
MAT-C,REL-C,BCO-B/B,EGE-B,HSC-C,TDR-B
(4)
FORSUH ZIDANE AZIWOH
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-A
(5)
Passed In Business Studies Specialty: 9
ASANG SHARON NGEFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-B,OPR-A
(1)
ASANGA ADELE-NOELYNE FIGHENDOH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
NGWA GIBONG BRIAN
COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPR
-B
(3)
ABANG CHARONE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR
-B
(4)
CALISTA KUNA FONGU
COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(5)
MANDAH BRIGHTNEY TITA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
MOZAMILA MONYUYTA-AH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(7)
(8) MEDIAN BONGYU COM-C,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
ANANG GLORY JESSY COLLINS
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-B
(9)
Passed In Electrical Technology Specialty: 15
NGUM BREAYON KWE
ENG-B,FRE-B,MAT-A,ICT-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,HSC-A,L&G
-C,TDR-B
(1)
FOKUNYANG DOBGIMA JERRY
ENG-C,FRE-C,MAT-A,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-B,HSC-B,L&
G-C,TDR-B
(2)
BONG NOAH MBOGAH
ENG-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-B,TD
R-B
(3)
ACHIRI DONALBAIN GEH
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,HSC-B,L&G-C,TD
R-C
(4)
WINSAKWIY DIEUDONNE MBUH
ENG-C,MAT-A,ICT-A,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-B,TDR-B
(5)
CHO JIPAP ADAM JUNIOR
ENG-C,MAT-A,ICT-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(6)
TANTOH BORIS BANYU
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(7)
NEBA DYLAN CHE
ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(8)
YUYUN KESTER
ENG-B,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(9)
MOHAMED AWAL YUFONYUY
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(10)
WIYLINYUY NATHAN FONYUY
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(11)
(12) MUKWE JUNIOR TEKU FRE-C,MAT-C,ICT-C,ESC-C,TDR-C
NONI YANNOU SERGE WILFRED
FRE-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(13)
(14) AMBE TIMOTHY CHE JR FRE-C,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-B
(15) DONKENG FOFACK URBAIN FRE-C,MAT-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FOMEKONG NADIA LACTIO
COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
NGANGE CHRISTABEL KINSHA
COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(1)
NGUM FELICITA MBONG
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 3
KIA BERNICE BIMOH
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) NCHE BIHNWI ULRIKA ENG-C,ICT-C,EGE-B,HSC-C,TDR-B
BLANDINE SYNANG
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 5 Subjects: 4
(1) ZANG DELLANE ZIH ICT-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
CHIMANYINE TERENCE MOFOR
ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(2)
TICKY DIKONGUE NOELLE PRISCA
ENG-B,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
(4) CHI BERNICE SIH COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 8
(1) MBAH BRANDON NJANG ENG-B,EGE-B,TDR-A
(2) RINDA AFANWI JUMBUIN REL-C,BCO-B/B,EGE-B,TDR-C
(3) NGANG ARMEL CHE ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,TDR-C
SAMBA KOKO ROSINE MERVEILLE
COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) LEMEH BLANDINE COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(6) CHI TANTEH ZIDANE CHO COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(7) NSOYUKA GUY-BRUNO MAIMO ENG-C,EGE-C,TDR-C
(8) NJEMCHE LESLY FUNWI COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C
Centre No: 22156 College Prive Laic Nguesson Charles Douala
Regist: 38, Sat for 4 or more Subjects: 36, Passed : 15
% Passed : 41.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 4
NINLA NGOUMPA JEFFE VIANE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
(2) NDIALLE NNOKE SERGE LANDRY
Page 28 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 4
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
KIMBI LEATISIA LONKE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(3)
KUITCHE NOUFAHO KIRIN DAVY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
Passed In Building Construction Specialty: 1
CHI CEDRIC NGONG
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,ESC-C,TDR-C
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 3
(1) ABUJA NERI SABI COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
NEMBO SERAH MALU
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
(3) ACHU MELISSA ACHA COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
FIEN TRACY WAM
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
SHIMINYI KATIMA NDAKEH
COM-C,ECO-B,ENG-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
TAMUNANG JANDA NGENWIE
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
AMBE BENJAMEN LAMBI
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) MUMA ARSHLEY NAYAH ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2) NGWA NORIS ENG-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) WUAH SHARON NEIMA COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
Centre No: 22157 Central Bilingual College Bepanda, Douala
Regist: 73, Sat for 4 or more Subjects: 66, Passed : 52
% Passed : 78.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
DENIS MBAIN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(1)
ANGUH NOAH NDIE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(2)
NGUEMBONG BOGNE THERESE DIVINE
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NGONG VERGINA NEKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(4)
BOGHUMA EMANUELA FONTAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
MARIO NGU NKEMAYANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(6)
MANEGANG ROBY
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
NDZI GHISLAINE NKFUNKFU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(8)
TUMENTA GIRLRES MECGI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(9)
AYUK ROLLINS NJOCK
ACC-C,COM-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(10)
Passed In Business Studies Specialty: 22
NDONUI NEVILLE CARL AFUNGCHWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
MEKEMTIE ORNELLA
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-B
(2)
TCHOFFO LAPA CEDRICK
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(3)
BAHTINYUY CLIFFORD
ACC-A,COM-A,ECO-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(4)
DONFACK DOUNTIO LINE ROCHELLE
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
NKAH MIRIENE
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
BOGHUMA GLENISE NUMVI
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(7)
MUNYENGE EKOLE ITOE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
MBONGUOH TRAICY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(9)
MIYANUI SANDRINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,OPR-C
(10)
NGOZI JOYCE BLESSING OKEH CHUCKWU
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(11)
MOHFESAMA MOHAMMED NTIRIPANG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(12)
CHANTALE JESSICA KOUL
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
BORRIS NJUAFACK ACHA
COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(14)
NOUNKOU DANIELLE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(15)
CYNTHIA EWELE MOTOVE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(16)
NAYAH SONIA NJUAKOM
COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(17)
LAMBI EMMANUELLA EKONKEFEU
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(18)
(19) TEBI MELVIS AZOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
DJOUMENE MBOGNING DALIPHA
ACC-C,COM-A,MAT-C,BMAT-A
(20)
NYAKE MOUANDJO ROSE ALBERTINE
ACC-C,COM-C,FRE-B,BMAT-B
(21)
(22) KIMAL DOURALINE SIH COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
CHE VERA NGWE-NGANGA
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
ANDONG RUTH ACHEABOU
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
ABWE SYLVIA DIONE EHOWEH
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NJIKE VICTORIA JUMENI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(1)
AMICHOH MARKPRIDE AJUNEI
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 7
(1) PERINE MBOH COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
MABOA BYANG ANNETTE
COM-C,FRE-A,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
ABATSONG KITH KARL RUUD
ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Page 29 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 7
AWAH PRINCESS TAMARA
COM-C,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
(5) TATA DESTINE NFOR ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B
MILOL ENGANEBEN TCHABAT OLGA ANNICK
ACC-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,OPR-C
(6)
MEMBEMSIMBOM ELODIE MUSIKEH
ACC-C,COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 8
NONO NGNEGUEP MARIE LOUISE
ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
(2) BIH SANDRA MANUELA NDIKUM COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B
(3) NGUEDA WAFO IDRISS WILSON ACC-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B
(4) FON MARION ANGWI ACC-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(5) AMIBANG NGEM LAETICIA ENG-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(6) ESONG BELINDA OKEH COM-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(7) FEIN LARISSA MBO-OH COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8) LOURATINE BECHIA NDEFUNG ACC-C,MAT-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22158 Christ The King High School Nkwen Bamenda
Iii
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 5
% Passed : 71.43, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NGWANG REJOICE RINGNYU
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
MUE MACELINE NDUM
ACC-A,COM-B,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 2
NDONGLA DONALEO NGU
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(1)
(2) ABUOH BRIGHTER EGANDUOH COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NYUYKIGHAN QUEENPALVET WIRAYEN
COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,OPR-B
(1)
Centre No: 22160 Bonaberi External
Regist: 252, Sat for 4 or more Subjects: 249, Passed : 155
% Passed : 62.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 30
SEMINA NORA KETCHEN MPE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-A,L&G-C,OPR-A
(1)
TABE BESSEM COMMY DIANE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-A,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(2)
KUEKO DESTMOND TEFFO
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(3)
TANEKEU TCHUGMO ZIDANE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(4)
SUH NGWABINE AKONGNWI KILLIAN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-A
(5)
AGBOR SANDRA AGBOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(6)
SONE SAMIRA SIRRI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(7)
CHIOMA JESSITA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-A
(8)
AKU MARION ANGU LEREH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-A
(9)
MAIMO KELLY BRIGHT LIDIKA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(10)
WEYIH RENDER SUNGFE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(11)
MABOH TATIANA
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(12)
SANDRA NGWE NDIFOR
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(13)
YUNYI BABAH NOBERTA
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(14)
FAI RACHEAL
ACC-C,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(15)
WIRKOM SIDONI BERINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
NGAH ODILIA LIMNYUY
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(17)
SAMA BILLY BRAWN KUBILLA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(18)
FONANE SHENA MUMBO
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(19)
NGUM JENEFER NSOH
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(20)
FORJIA MARIE WUABEA
ACC-C,COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(21)
FORFAH CLINTON CHENUI.JPG
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
NGIE NABELLA NUNKFU
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,BMAT-A,OPR-C
(23)
NDEMMAFFO KENFACK BETHANIE RAINA
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(24)
KUM MILOGAT MBU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(25)
MEZOH SERAH ANNICK PIZIE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(26)
(27) NANA BRENDA ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(28) UFEINGO MINETTE ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
TENENG BRAIN PUWAGHA-AKEFO
ACC-C,COM-C,MAT-C,BMAT-B
(29)
(30) SWIRRI VANESSA ANYE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 65
BABEH YOLANDE AHONE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMA
T-A,L&G-C,OPR-B
(1)
MBAH STEPHEN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,REL-B,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B,OPR-C
(2)
AMBE HENRY DANIEL CHI
COM-B,ECO-B,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-B
(3)
MITEN HILARY AFONGANG
COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-A,EGE-B,BMAT-A,OPR
-B
(4)
ACHU JUNIOR PENN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
SHU SONIA LUMNWI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OP
R-B
(6)
ABEIGHEN KELLY BRIDE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(7)
Page 30 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 65
ANYAH PRIDE TEKE TEBID
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(8)
ASHU PAVILLA OBI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(9)
MALLAH JAMBA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(10)
KOUAKAM NGONGANG MARC SMITIS
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-A,BMAT-A,L&G-C
(11)
MANKAKWANG ULRICH
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(12)
SUMBEDE NAOMI TAKANG
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(13)
KUM CERENA LYDIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(14)
EPIE NZUE ENONGENE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(15)
TCHAMAKO KODELLIA IYE
COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(16)
RAYE NSORO SALIMAT LAFORTUNE
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-A,BMAT-B,OPR-A
(17)
NCHEZA ERNESTINE GBOKO
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-A
(18)
KEFANG CHARLOTTE VUSHENG
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(19)
PETEH LINDA
COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(20)
AHOUFACK IDRIS PERCIANO
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(21)
MULUH KELIPRIDE FRI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(22)
ANDINE KLERITA FONGOD
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C
(23)
ENGOWEI CHAM BRENDA
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(24)
MALOMGNANG KANOUA BRINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A
(25)
BESONG POUFONG LOIC PROSPER
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(26)
LILIAN NAHBILA DOBGIMA
ACC-C,COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(27)
(28) BAKO ADAMA COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,EGE-A,BMAT-A
MBIANDOU NJABO IVAN-CASONI
COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(29)
NOUBISSIE CLINTON
COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-B,BMAT-B,L&G-B
(30)
WAFI NDOVI JULIUS
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(31)
FINDO ABEDINE NGWANYU
ACC-C,COM-C,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(32)
FONYUY SHERIFATU SANI
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-C
(33)
(34) NDI RUTHA BEI ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
YAMEN HILLARY JORDAN
ACC-C,COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(35)
MOKUBE PAUL ASENEK
ACC-C,COM-C,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(36)
SAMARI CLEARANCE NGWAMBA
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(37)
AFUHNUI ELODIE AFEGENUI
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(38)
LUM SYLVIA NJALAH
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(39)
AYIMANA VERA ANCHI
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(40)
JUSTIN NGHOKAZI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(41)
DOH MARILYN PEKUNA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(42)
BINUI LORIANE ATANGA
ACC-C,COM-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(43)
BIH HANNA ANYE
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(44)
NGUENOU SANSI PAOLA TAH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C
(45)
(46) CHI SONITA RAPHA ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(47) TEBUG KELLY IJANG ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
VUKUGA AMSTRONG CHUGWUKUNSE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(48)
NFOR CONFIDENCE MUYU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(49)
ALEKEAMIN MARGARET ATEMKENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(50)
(51) TIH CLARIS NGWETOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(52) STEPHANIE NDUIENDAP ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
ATANGCHU SINCLAIR ESENKE
ACC-C,COM-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B
(53)
(54) FON RELINDIS NGUM COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(55) FELACK BRENDA COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(56) UNJI HANNAH YIWUMU ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C
KUWAN SUCCESS YASHUO
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(57)
(58) KUKO CHASEY CHO COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(59) LARICIA MELINGA ANAGHO ACC-C,COM-B,BMAT-B,OPR-B
AKANJUH MENCHANGUI JOHN NDEM-ALLAH
COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(60)
(61) AYUK KETTY NDIPETTA COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C
(62) TAMBE VERONICA LEDA ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-C
(63) FORBANG STEPHANIE NYOH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(64) FORBUGWE TATIANA BEBIH COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C
(65) AMBOH CLAUDETTE COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
NCHUYEKE NGWENYI COURAGE
COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In 8 Subjects: 1
NJAH LINDA NSOYE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 12
FENUI FOSHI NGAKO O. FABYOLA
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,OPR-C
(1)
LAIFATOU HAMADU
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
ABWE BEATRICE MESAME
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-B
(3)
NZEGGE SHARON EMADE
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C
(4)
ALI FAVOUR NFUNJE
COM-A,ECO-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
FONDOUM STYVES DARYL
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(6)
MAKWENTE FORBUH AURIANE CABREL
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(7)
NCHANG QUEENIVA FRU
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(8)
AGEDINA FLORENCE
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,L&G-C
(9)
CHO NEH BIH LIEZIE
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(10)
SEKNI TCHENEPA ISAAC
COM-C,FRE-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(11)
EGBE RONATE PISANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
Passed In 5 Subjects: 21
(1) MUNJU RAISSA KINZEKA COM-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2) ODEN MATTHEW IKPEI ACC-C,ECO-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-C
(3) NKENYAM SEABLE SANDE
Page 31 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 21
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B
NGWIANMBI CASMIAR AYEN
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(4)
OJONGARREY VANDREASE AGBOR-NDIP
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
NYIENGWENG THEOPHILUS NGWA
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) NDIP FRANCIS EYONG COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8) NOUTI NKENG PERRY COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
(9) NFORMI MILTON CHEO ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(10) BIH RECILE COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
WANG LARROLE TAGNIE YOBUNO
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(11)
NDZELEN HELEN NOEL MEYEH
COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(12)
(13) AGNES BESSEM TAMBE ECO-B,FNU-C,EGE-C,HSC-C,HMGT-C
(14) NJANG MAGDALINE KAH COM-C,ECO-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
NJONBE FADENE NAHBILA SONIA
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(15)
(16) NOURA YAKUBU COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
HAMIDOU BRENDA DOLORES ASSECK
COM-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(17)
BLESSING VUBAN VUGHE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C
(18)
AQUANAMBOMBI NAOMI AFEH
COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(19)
(20) NFORMI ZITA NTALA COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
MAKOUTSING THERESE MERVEILLE
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(21)
Passed In 4 Subjects: 25
(1) MBUH ERNEST NKAIMBI COM-B,ECO-B,EGE-B,L&G-B
(2) MBAH PRINCEWILL NDUM COM-B,ECO-C,EGE-A,OPR-C
(3) LIBONG MIRACLE ABIGAIL ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4) ASHU SONITA MANJI COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(5) TANTOH EMELDA AGUISEH ACC-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(6) CHE BIHNWI SHINAIDA COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(7) MADJUNE CHINA TECLAIRE COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B
(8) BAYONG LARISSA MUYANAWEI COM-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-B
(9) YUMBI LIZETTE COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A
(10) BONSSEU BETINA DIBUIN COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(11) AYISE LARISIA ATEH ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C
(12) BOSUNG BRANDY SIGALA COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(13) KELLY MANKA COM-B,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(14) MAXCINE YELUMA MBUTIJI COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(15) MANGE BELTINE FON COM-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(16) NENG ADELINE NDUM COM-C,ECO-C,ICT-C,OPR-C
(17) EGHUMA STEPHEN NTI COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(18) KOUGOUM TIOKEMG DILANE ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(19) NGWIMBAH LEONIE BUNDOH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(20) MBAH GLORY ATUH COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(21) YUCKWI WEBNGONG FAITH COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
BLANCHAL-BLAKE EKOLE TALANG
COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(22)
(23) NDANGLA BLESSING COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(24) BIA HENDRETA NJEH COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(25) GEMUH FERA VIYOFF COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22162 King David Comprehensive College Douala
Regist: 70, Sat for 4 or more Subjects: 59, Passed : 53
% Passed : 89.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 21
DJUIEKOUO FOSSO WILFRIED LATIFAH
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
FONGANG BIMIGO JONATHAN
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(2)
KUM CALEB EBUA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(3)
ETAPE NGABE DIONE
ACC-A,COM-B,ECO-B,FRE-B,MAT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(4)
GOKO NGANGOUM CYR STEBAN
ACC-B,COM-A,ECO-A,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(5)
FRU SIDONIE ANYE
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(6)
NGOUGUE KONHAWO KEMPESS GLOIRE
ACC-C,COM-B,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(7)
ATAMAYA REJOICE ANOGAH
ACC-B,COM-B,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(8)
TIBUH GODWILL CHI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(9)
MENGYENTOH GLORY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(10)
WABET KETCHADJI MOISE MARVIN
ACC-B,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(11)
KUITCHOUA TAKOUFET LUTHER JOAN
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(12)
NGAGEU LEUWE DANIELLA SABASTINI
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(13)
KUATE TALOM JOSEPH
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(14)
NGUEBOU FEYOU LAURIE MORELLE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-C
(15)
OTTOKO FRANKLIN OKRY
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(16)
MEDOMNOU CHARONNE KELLY
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-A,L&G-C,OPR-C
(17)
BAHIN MOUDJOKO URELLE KESSY
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(18)
DIKOBO EYIDI STEPHAN
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(19)
NGOUNOU KENMOE DONALD ISSA
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(20)
NKWEPET NAMMY HENRI JOB
ACC-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(21)
Passed In Business Studies Specialty: 10
TCHAKOUNTE NGANKOU CASSANDRA LAURENCE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
GIRESS KEFUNYAKEH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
MANJO JAFF BANABAS
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(3)
ABA KAZIA MAYIA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
NESEKE DASSI ELIANE ARHLETTE
COM-B,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
DJOMO TADJOUONG PASCALE SANDRA
ACC-C,COM-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
ASHUI CHE FRANCK DYLAND
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(7)
AJAMAH ASONGU BLESSING
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(8)
TCHAPDA NOUTCHOUA ARIANE LEANDRE
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(9)
(10) LUCHUNWE SALIM ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NDUM ZOUBEDIN ATUD
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
Page 32 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
MFOUT MOUNPOU DORETTE
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
NDONKOU YIMNGA CHRIST BRONLY
COM-B,ECO-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
ASEH SOLANGE NANGE
COM-C,ECO-B,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
NGHEUPEPO DAMCHEU PAMELLA MAEVA
COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NCHIA NAOMI NEMIE COM-B,ECO-B,FRE-C,L&G-C,OPR-A
ASHUI TCHAYOU YVANNA STEPHIE
COM-C,FRE-A,MAT-C,L&G-C,OPR-B
(2)
CHOGA SIEWE ALEX APOLLIN
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(3)
TEUTCHOU FEUMBA ARMEL LEDOUX
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(4)
(5) AKEM HARVEY ACHA COM-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
MBWAMEYINGONG SCOT LINDA
COM-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
EBOMBE FABRICE NDIALLE
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
ANGWI ZELIA NIH ANDRELLIA
COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 4 Subjects: 9
(1) MIRACLE WALVIFIYIN COM-B,ECO-C,EGE-B,L&G-B
(2) ZOCK STANLEY RENE COM-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(3) TANMEN NICK JUNIOR COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
FANMOU TCHAKOUNTE SYCTCHA ARMELLE
COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
NGACHIE CHOUASSI JONITA RUNELLE
COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(5)
(6) NYAMBOT DUCAS ANGUM COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(7) NZIE MOUPOU BRENDA COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8) NJI MIRIELLE DOLLAR NJWENG COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
TESSE DJUINI EMERY MERVEILLE
COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
Centre No: 22164 St. Benedicts Comprehensive College
Widikum
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
BERINYUY SONIA FONYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&
G-C,OPR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) AKE CYNTHIA NJI ACC-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22168 Oxford Bilingual Comprehensive College
Mutengene
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
NJI VALENTINA NGWENG
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
AWAFONG VALENTINA AWAH
COM-C,ENG-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGWA MARYLINE NTUM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 1
(1) FUNWI LUMNWI IRIS COM-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-C
Centre No: 22169 Regina Coeli Comprehensive High School
Tombel
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
AKILE EMMANUEL ETONE
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
NYAME EMMANUALA MUKE EKEME
COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
Centre No: 22170 Government Technical High School Tombel
Regist: 4, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed : 1
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 1
(1) ESIMENE KOUZO KELLY NIDELE ENG-C,FRE-C,MAT-C,TDR-C
Centre No: 22174 Baptist Comprehensive College Nkwen
Regist: 26, Sat for 4 or more Subjects: 26, Passed : 24
% Passed : 92.31, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
EDMOND WEMNGONG KOYO
ACC-A,COM-A,ECO-C,ENG-A,MAT-A,REL-B,CSC-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-A
(1)
GABSA MUHVA – KAROL BAHBIT
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-B,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(2)
NGWAINMBI JOY NENG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,MAT-C,REL-B,CSC-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
NSHOM KELLY ASSHLY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(4)
TAAL FENKUM JOYCELINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(5)
AMUH MERCY NDJIEW
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(6)
TANYU LARESSIA AMIKE
ACC-C,COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
(7)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NYONG SERGE MBZIMBI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-B,REL-B,CSC-B,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
KINI OSWARD GHIICHI
COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
NGEK CYRIL KENKOH
COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
(4) NKAM JOCELINE NGUM
Page 33 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 6
ACC-C,COM-B,ENG-C,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
NFORMI CHRISTABELLA
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
NYAMNSAI VICTORY AFANYU
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
ANKONGNDA PENIEL ANKIAMBOM
COM-C,ECO-B,ENG-B,MAT-C,REL-B,CSC-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
DIDI HANS LIKOKE NJOH
COM-B,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
EKOTI EKANE MBINDE CYNDY
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,L&G-C,OPR-B
(2)
GAH RITA VEBOH
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 6
LUMNWI MACFAITH CHE
COM-B,ECO-B,ENG-A,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
AWASUM ROMEODINO NEBA
COM-C,ENG-A,REL-C,CSC-C,BMAT-B,OPR-B
(2)
MEH DELLA MOUM ZAM
COM-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,BMAT-B,OPR-A
(3)
YEMBE PRINCESS SHANTI NTANDFUNG
COM-C,ENG-C,REL-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
SHEKINA ADIJA NTEMFAC OFEGE
COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(5)
YENGONG GRACE ASONYU
COM-C,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MULUH KELLY WANDUN COM-A,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22179 Government Technical High School
Bamendankwe
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 28, Passed : 15
% Passed : 53.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
NJEI EMMANUELA BEI
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(1)
SAMIRATU HAMADU
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(2)
ADE MIREL LEMNUE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
SIRRI KELLY-PRIDE TAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(4)
NTABI ZITA BINUE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(5)
ADANGDANG JULINNA BILEM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(6)
HADIZAH NGECHE ACHOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-B
(7)
DIANA ROSE NGWAFU TAMANCHAMBI
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(8)
(9) NJA BARNABAS FOBUGWE ACC-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NDOH BLESSING MANKA
ENG-C,FNU-C,FRE-C,EGE-A,HSC-B,HMGT-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) FUNGWA VICTOR CHESI ENG-B,REL-C,CSC-C,EGE-B
Passed In 4 Subjects: 4
(1) AKUM MOMAH NEASTUS ENG-B,BCO-A/A,EGE-B,TDR-B
(2) MUMA BLANDINE NGEFOR COM-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
WIRNGO CONFIDENCE NANGSINYUY
ENG-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C
(3)
(4) MOKOM CHANTAL NEH FNU-C,EGE-B,HSC-C,HMGT-C
Centre No: 22183 Government Technical High School Limbe
Regist: 18, Sat for 4 or more Subjects: 18, Passed : 9
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 8
KELLY ANN WAKWE NGAMENI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(1)
NADINE ELIZABETH BESSEM EKAMBA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(2)
ESTHER BAAH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(3)
NJIPGANG NANWOUO AUREOLE
ACC-A,COM-B,ENG-C,FRE-C,MAT-B,BMAT-A,OPR-B
(4)
TANG CARINE EMBI
ACC-B,COM-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-B
(5)
(6) FON VANESSA ALANDO ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-A
(7) EWO MARYANN BUA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-A
(8) AMBE SIRRI HANNAH ACC-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TITA DINGA JORDAN COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Centre No: 22184 Likomba External
Regist: 87, Sat for 4 or more Subjects: 76, Passed : 28
% Passed : 36.84, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ANDO BARJONAH WAZABUA
ACC-B,COM-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(1)
TAKOR SANDRA KESHI
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 5
ANTEM REGINA AGBOR
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-A,MAT-B,REL-B,EGE-B,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
KATE VALERIE IKOME MOJOKO
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(2)
AYUK AGNES ETENGENENG AYAMBA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
(4) GILLIAN AKWEN NDIM COM-C,ECO-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(5) TEKOCK ZENOVIA ETAH ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 3
SALLY SHIDFONE AZOH-MBI
COM-B,ECO-A,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
EPIE JOHN NGUNDE PALLE
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-A
(2)
ANUCHEM HOSEA ANUCHEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
ZIMASSA DESTINY CHEFOR
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-A,L&G-B,OPR-C
(1)
(2) MWAMBO MAURICE MBENDI
Page 34 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 7
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
MARIE THERESE KISOB AYONPE
COM-B,ECO-B,REL-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ELIZABETH BEKERI SAKWE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
(5) NGHA BRONDEL COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
OROCK EMMANUEL ARREY
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
MERCY BWIMI SAMA
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In 5 Subjects: 5
EBONTANE BERINE ELOBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(1)
KINKOH ERICNEUS FORGWEI
COM-A,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
MBELLA MALONDE JOSEPH
COM-B,ECO-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
ETAME MACHENRY EBUNG
COM-C,ENG-B,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(4)
HONORINE NGUNEYI FORKA EKENYA
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 6
(1) BELIE CHOUDOUGAM CLARA COM-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
NGOKAM BLANDINE CHARLESY NGANG
COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(2)
(3) FORKWA TARH SAMUEL COM-C,REL-C,EGE-C,OPR-C
(4) MUMA SIDONY ANWI COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(5) FRANCO FOUMBA COM-C,ECO-C,REL-C,L&G-C
(6) TONJONG JENNIFER NKEMFOR COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C
Centre No: 22185 Emergence Bilingual College Miaffo Solange
Bonaberi
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 11
% Passed : 52.38, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
GWANPU BUMA GHISLAIN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(1)
(2) BIH GRACE CHE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 7
TAH TREVOR MUNA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,OPR
-C
(1)
AKO ESTELLE NDUA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(2)
KEPWA BELDIA MERVEILLE
ACC-C,COM-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
NEBA MIRELLE NEH
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(4)
TATAHNGOH BRANDON BUNKWE
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C
(5)
FUENUNYOH ETHEL EJEFIYELE
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
NGONGIA MBIAKOUE GAEL
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(7)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NCHENGE CALVIN TAMBE
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TSAKMO NGUECHOUNG RAPHAELLA CHARNELLE
COM-C,FRE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22186 Bepanda External
Regist: 117, Sat for 4 or more Subjects: 107, Passed : 63
% Passed : 58.88, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 20
PENN BLESS NKAM
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT
-A,OPR-B
(1)
NKENG BRANDON PONGWE
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(2)
KUM DAISY SIH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-C
(3)
JUNIOR LEBAGA MONGWE
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(4)
NAMBA FEUHEU STEVE ROSNI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(5)
AJAB EMEKENG SHARON
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(6)
NZANWI PAMELA NGWENZACK
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(7)
SHURI STEPH-NORA CHE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(8)
NCHANG EMELTINE B.
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-A
(9)
QUAN EKEKE HENRI PAUL ALEXANDER
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(10)
ICHU OLIVIA BABA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(11)
VISOHGAH PATIENCE ZENEBONG
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
LUM AISHATU CHO
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(13)
LAPAH TERRY
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(14)
MABBUISI CALESTA MAKUGHOAMBOM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,OPR-B
(15)
NGOUPEYOU ROMUALD LANDRY
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(16)
NGWANI GLENN AFANYU
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,OPR-C
(17)
NGAKOP NGWANG ERIC
ACC-C,COM-B,ECO-C,FRE-C,REL-C,OPR-B
(18)
(19) WAMBA KIUTIO DANIEL ACC-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(20) FORSOH KELLY ACC-C,COM-C,ENG-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 16
LAMFU MARIE-CLAIRE ASUNYU
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(1)
PANGWEH NDAWA VERA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(2)
CHIA HAPPINESS WIINAIN
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(3)
NYONGPUA IRIS TITA
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(4)
NDUAH IBRAHIM GUEHOP
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(5)
NTEA BRAIN AUSTIN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A
(6)
NKENGANYI GIFTY AMINGWA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(7)
(8) KIMBI LIFTEL
Page 35 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 16
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
NGEBONG ROGERS
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-C,L&G-B,OPR-B
(9)
KUKA FABRICE CHINDA
COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B
(10)
EWO BRENDA BIN
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(11)
KEKAH CARINE NUPEN
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(12)
BAWE PRECIOUS BIH
COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C
(13)
SUNDAY EMMANUEL NFIHNYU
COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(14)
KELECHI STEPHEN SAMUEL
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(15)
(16) NDEH EMERENSIA MEH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
VICTORY UCHECHUKWU ANIAGBA
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
KAH SHERON MBAPEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
KAZEEM ZAINAB
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
PEKEUE ABOUBAKAR JUNIOR
COM-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 8
MALLE SERAPHINE NGAME
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
TASHI FORNGE JUNIOR ARISTIDE
COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(2)
SOLLOH EMMANUEL ATSI
COM-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(3)
AFUMBOM SHARON ROSE CHIA
ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
(4)
MADIE KUEDA MURIELLE
ACC-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-B,L&G-C
(5)
CHIN HILDA KEHVEN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(6)
MOKAM FOTSO ERNA
ACC-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
EBUA LOVELINE NTANG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(8)
Passed In 5 Subjects: 7
NGOE TESSY PATU MARIKE
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,OPR-B
(1)
(2) EGBE AGNES AGBOR COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-B,OPR-C
M’BEH MERVEILLE ORNELLA
ACC-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
(4) TEH TILDA TUNG ACC-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
BAKILAM LILIAN MUNSHAP
COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
ABANG LEUTCHOM JUNIOR AGNES
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
NGONO BONYOMO DOLINE YOLANDE
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 8
TATCHOU AZOBOU FRITZ STEVE
MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C
(1)
(2) YENKONG ELVIS PANGDAP COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(3) AKWE ELVIS NJUMBE EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4) ANGEL FRANCOISE SEN SOUHE FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(5) NTUMKEWOHVIGILANT MAKEYI ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(6) NFOR MABEL NYEMKUNA COM-C,ECO-C,FRE-C,OPR-C
(7) SIH RITA TEM COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(8) FADIMATOU ADAMOU COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22196 Sabibi Comprehensive College Tiko
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 6
CHARLINE CHALMA BELIA NANJE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-A
(1)
NGAH BRUSTABEN
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,BMAT-A,OPR
-B
(2)
TAM JUSLINE ONJANG
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(3)
ETEM PRECIOUS VENETTA EBOT
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
TABI SUCCESS ENOP
ACC-C,COM-C,ECO-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(5)
MENANG JESLINE MESI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) CHU SERAPHINE NDUM COM-C,ECO-C,EGE-C,OPR-C
(2) ELDIN SALLY NFANG ESEME COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C
Centre No: 22197 Nabesk Comprehensive College Buea
Regist: 33, Sat for 4 or more Subjects: 32, Passed : 14
% Passed : 43.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
MUKETE JULIE ILUE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(1)
NGONGANG INGRID SYLVIE MOFOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
MBOKE AIME NGUH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(3)
CHANCELINE MANKA TENJOH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
BOKENGE MERCYBLESS AJOKE ARREYNOW
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(5)
FOFUNG BABILA DIVINE MASUMBE
ACC-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 4
OBEN SARAH EWUNE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-C,OPR
-B
(1)
AFONI KILO WILFRED
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-A,OPR-B
(2)
AGENDIA CLOUDIA WOKONGO
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(3)
(4) TABI TABOT MANYOR ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-B
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
TCHAMBEI DALIDA BETEKONG
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
VALENTINE BONA MANGA BELL ABGBOR
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 36 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KEDINGA NKONGHO GODLOVE COM-C,ICT-C,EGE-C,OPR-C
(2) MOKI GEORGE DESMOND NDI COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C
Centre No: 22198 Golden Institute Yaounde
Regist: 27, Sat for 4 or more Subjects: 26, Passed : 19
% Passed : 73.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
RAWDA JANATOU FOMONYUY
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,FRE-B,MAT-A,REL-C,CSC-B,BMA
T-A,L&G-B,OPR-B
(1)
NDEKEH JENIFER TANSE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-A,REL-B,CSC-B,BMAT
-A,L&G-B,OPR-C
(2)
NGONG ANNA-VERONICA MAI
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,CSC-B,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(3)
WAGAB AWLENSA OUZAIMINE ABDERRAOUF
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(4)
BERINYUY BRENDA BANLA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,CSC-C,BMA
T-A,OPR-C
(5)
AZENUI DESMOND
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,CSC-C,BMAT-A,OP
R-C
(6)
WANJE MELANIE M’KUME
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(7)
TEGHA FABRICE NDIFOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
MULUH VICTORY WOPONG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 1
MACHE DEFO SANDRA MAEVA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 2
BONYEKI CLEMENT MASOMA
COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(1)
NGUM FAITH BEGHELE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,REL-B,CSC-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NGWA SHARON LUM
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A
(1)
TOH BASILE NGEH
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
OLUCHUKWU YANNICK NNAMDI
COM-C,CSC-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
NJENTO IWUJI PIERRE GUERIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(2)
TUBUG NERIS GOLDA BIH
ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) MBEDE OWONA GUY HERMAN COM-C,ECO-C,FRE-B,BMAT-C
(2) MUSA MIRANDA AKEH ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B
Centre No: 22199 Integ Bilingual College Douala
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
PETRAHARAN ASHLEY MANKA’A AMBE
PETRAHARAN ASHLEY MANKA’A AMBE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-A,MAT-A,REL-A,CSC-A,BMAT
-A,L&G-B,OPR-A
(1)
EBUDE NKALLE GAELLE FLEURE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(2)
LABUI JAMES SERGES SONG
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(3)
PECHANGOU RETOUYAP AARON HONORE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OP
R-C
(4)
TIBUCK NERICE ENIECK
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(5)
MEKINDA GILIAN ATUD
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A
(6)
Passed In Business Studies Specialty: 2
GWEKENYI MARIE-LOUISE WOUKENZEN
ACC-C,COM-C,ECO-B,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-C
(1)
BAME LEVINUS NSANBILA
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B
(2)
Centre No: 22200 Mugheb Nkwen External
Regist: 6, Sat for 4 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 1
ACHIRI CLINTON
COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,BMAT-A,L&G-A
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
NDIEDZE DOLLY NGEHMEH
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-B
(1)
TATA BLESSING MBESE
COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-C,L&G-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
NCHANGNWIE RHODA SANGTUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(1)
Centre No: 22202 Tiko External
Regist: 12, Sat for 4 or more Subjects: 12, Passed : 2
% Passed : 16.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
ABEN JARETH NGOH
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) MBAKE PETER BELTOES ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,OPR-C
Centre No: 22205 St. Michaels Academy Of Science And Arts
Nkwen
Regist: 43, Sat for 4 or more Subjects: 43, Passed : 31
% Passed : 72.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 12
Page 37 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 12
NURUDINE TANGUNU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
FUH NADAGE BIH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-B,REL-C,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(2)
MBONG VANISTELROY DOBGIMA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-A,ICT-A,EGE-A,BMAT-A,OPR
-A
(3)
ASHU-ETCHI FAVOUR EBAI
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(4)
LAWSAMBA OLIVE NJE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(5)
ASOH MEBELINE KEZAF
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(6)
CHE LEWIS NGWA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(7)
DINE EMMANUELA BATINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(8)
FULI RENATA LIEMBUNUI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(9)
LEMNYUY PENUEL YENSINKEM
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-A
(10)
SULEMAN MOHAMMED INUWA
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-C,OPR-B
(11)
NYUYKONGHI DAPHNE TRACY LENDZELE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(12)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGWEMETOH SHERIDAN
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-B
(1)
KENDZENG FAVOUR MONJU
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-A
(2)
DOH VANESSA NEUPBABONU
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
LUKONG FABIOLA MOOKIA
COM-B,ECO-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
(5) ACHU NILEN AWA COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
AZUNISI BELYNDA NGEFOR
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
(1) MARK-FALE CHE COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
Passed In 5 Subjects: 7
KETSEMAMBOM BLESSING
ENG-C,MAT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
(2) DIANG BENIS FUNKUIN COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(3) ZUWAIRATOU LAME COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,OPR-B
(4) SOH VIOLET ZINIKEH COM-C,ECO-B,ENG-C,L&G-C,OPR-B
(5) NJOH DAISY MODUM COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(6) MAIMUNA UMAROU COM-C,ECO-C,FRE-C,L&G-C,OPR-C
MAFFO NGOUNFO SARAH
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(7)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TANTOH PRECIOUS MA’BAH COM-C,ENG-B,L&G-C,OPR-B
(2) LABO ACGUINA RITA COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3) DIANG IRENE NAIN COM-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
(4) ABWONGDO ALEXINE NSAM COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(5) TATAH MEDIATRICE KINYUY COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C
Centre No: 22207 Christ Winners Academy Yaounde
Regist: 14, Sat for 4 or more Subjects: 14, Passed : 11
% Passed : 78.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 2
VERLA MOUHAMADOU LEYNYUY
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
NSABINLA PRICEWILL VERNYUY
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(2)
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
SANDRA NOIBI
ENG-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-B,L&G-C,TDR-B
(1)
(2) MBABIT BLESS TEKOM EGE-B,ESC-C,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
HELEN MOJOKO NGALE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
SAH – ADZEM CLARA KERNYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 2
(1) ACHE DELIGENT ENG-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
(2) CHE NATHANIEL NJI ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
Passed In 4 Subjects: 3
(1) MUDOH GIDEON TIFUH FRE-C,BCO-B/B,EGE-B,TDR-C
(2) CHE KENEDY NEBA FRE-C,EGE-C,TDR-A
(3) ESSALA ZINGA SAMUEL FRE-B,CSC-C,ESC-C
Centre No: 22209 Gopal Bilingual Technical College Yaounde
Regist: 86, Sat for 4 or more Subjects: 84, Passed : 64
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 40
FONYUY ASHLY MARRIETTE KERNYUY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-C
(1)
ASSIGA OBI SERENA LEA
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(2)
ATIMENE NGUETOUM MARIE PIERRE
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(3)
NJUABE SUCCESS YUNIKA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-B,OPR-B
(4)
TEMBAN KARIN AMEI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(5)
KADJIO DJEUFACK JOYCE VIANY
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(6)
BAHNI BENADETTE AMINYEN
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(7)
EBUA RODALICK ACHUO
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-B
(8)
LIWO PONANOH ROSVALL BRYAN
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(9)
YAYA MINARD NYUYDZE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
(10)
Page 38 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 40
G-C,OPR-C
TUMASANG MAHABO AGHENBOM ELINE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(11)
MFOUAPON NFONDEN SUZY INGRID
ACC-A,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(12)
ABEN JONNIVET ENGWARI
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,REL-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(13)
`BENEDICTA NALIYONG TIAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,L&G-C,OP
R-B
(14)
CYNDIE LETICIA MANKA
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(15)
DJIMOU DJONTE JEANNE D’ARC STAVIA
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,REL-C,EGE-C,BMAT-A,OP
R-C
(16)
KUETCHE SANDEU STEVE ALDO
ACC-A,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
NENKAM MEUMIOK GRACE LOISKA
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(18)
SEMVAGAH JESSE TABUKUM
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(19)
NGANGUE-NGANGUE PRECIOUS WISE J
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(20)
ANIM PRECIOUS MBIKENWE
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(21)
NGONG-NASSAH CHIMI BEMSIMBOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(22)
TEMBAN JOEL FORGHANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
LIKENYE ELODINE LOTRO
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(24)
FOBASSO NZOKEM MA GRACE
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A
(25)
KPWE SHALLOTE EKAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(26)
EYENGA MVONDO ADRIENNE LUCIE
ACC-A,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(27)
CHICK MAGDALINE ANJOH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B
(28)
NTANG ROSINE ZITA
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(29)
BOHOL II DYLAN BRANLY
ACC-B,COM-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(30)
NGOA BESSALA DANIEL ERASTE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(31)
SIRRI KEZIAH ASHISI
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(32)
NDIFOR FERDINAND TANJANG
ACC-B,COM-A,ECO-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(33)
TIBAB DIANE ATUH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(34)
TADONGTOUO BEAULYS MICHAEL
ACC-C,COM-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(35)
KEBANKE FANTCHO NATACHA
ACC-B,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B
(36)
FUNUE FORMUKONG BERNARD
ACC-B,COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(37)
(38) ABONKAP NAPTALINE ATEH ACC-B,COM-C,FRE-C,BMAT-A
(39) NTINMESHI ANGELA TSIKYUNG ACC-C,COM-B,BMAT-C,OPR-C
(40) LIRESTONE BIHNEBA ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C
Passed In Building Construction Specialty: 4
TANGYE BRANDON ANUATIZIH
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(1)
NGANTY YANICK NFIEH
REL-B,ICT-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(2)
NGOLEFAC DORIAN NKAFU
MAT-B,REL-C,BCO-B/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(3)
ELANGUE KAMPO RICK MAELE
FRE-B,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4)
Passed In Business Studies Specialty: 3
CHISONG GODSON SHU
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C
(1)
ALEH SYNTHIA SIRRI
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B
(2)
NOUSSI TETSE ULRICH JEFFRIZ
ACC-B,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(3)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
AKOSA DAMARIS AGWE
ACC-C,ECO-C,ENG-A,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&GB,
OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 1
WUNG FAUSTINO KUM
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/C,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
MBASSI ASSE ANGE BEAUREL
COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 3
YOLANDA ATUNDOH TAMASANG
COM-B,ENG-B,FRE-C,CSC-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
WEYIH DESTINE NFORBAH
FRE-C,REL-C,ICT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
VERNYUY ASMAHU BERINYUY
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
MBAYEN JUNIOR ALAIN CARLOS
ENG-C,FRE-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(1)
NKEHFU ASONGANYI MICHEAL
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
WIYLANYUY ,ABEL KONGNYUY
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A
(1)
NDA DECLEAR MENKEMATOH
ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(2)
(3) ALOTA NGONGHA GERARD FRE-C,EGE-C,ESC-C,L&G-C
Passed In 4 Subjects: 6
(1) NIFANG CLERIFF ICT-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-B
(2) OBI SANDRA EBOB ACC-C,COM-B,REL-C,OPR-C
(3) NKEMBOH HILLARY NKEMOFAR ENG-C,EGE-C,TDR-B
(4) NKEMNTA NIMOSOH ESTHER COM-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(5) WONG VALATINE KAI ENG-C,FRE-C,EGE-C
(6) KEMMOUE TEYOU DRISCOL MALLAU FRE-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22213 Nitop External
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NEH MAFOR VICTORY
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 39 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Centre No: 22214 Wokoko External
Regist: 30, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 8
% Passed : 34.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
NTAH BALBINA ABU
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-C
(1)
MBESEH ELAD MARTIN
ACC-C,COM-B,ECO-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
HENRY FUDA OWAN
ECO-C,MAT-C,REL-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
VIRGINIE NALOWA KEDZE
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) KUMA WILSON NSANGTUM ENG-C,FRE-B,BCO-B/A,TDR-C
(2) YAOUNDE BLAISE NGOH COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
(3) TANDU VITALIS TAWET COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
(4) MBE VANDOLINE AZANGWA COM-C,ENG-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22219 Isokolo External
Regist: 140, Sat for 4 or more Subjects: 128, Passed : 38
% Passed : 29.69, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 6
DOH DAMARIS AFOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NGEH SAMUEL WEYI
ACC-C,COM-B,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2)
AWUNO PATRICIA TAKOR
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-C
(3)
AWUNGJIA CHRISTEL TUMI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(4)
JACOBINE MALOKO NAME-SENGE
ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
(6) NUBEA NJEH OLGA NJAFON ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 8
NGWANA FAVOUR ANDA
ACC-B,COM-C,ENG-C,REL-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
(1)
CHIA CONFIDENCE NGANGNDI
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
MANGA BLANDINE NANYONGO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(3)
ORIMISAN EGBOWON JUNIOR
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,L&G-C
(4)
ASONGAFAC PRISCA ATABONG
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
(6) VARELINE MANGIEMNUI ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B
(7) CARLSON NGOMBA CARR COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-C
KYLIAN ENGEMISE TAFFOR KOFFI
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(8)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
SAH CHOMEH RACHEL
COM-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
(2) IDA ETOMBI EJU COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 4
(1) CHANTAL ENANGA BAYIE COM-A,ECO-A,ENG-C,EGE-B,OPR-C
MAURICE MANOJI VERSHIYI
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,L&G-B
(2)
(3) ENCHO REGEAN NDUM ENG-B,EGE-B,L&G-B,TDR-C
(4) REMI JOSHUA ETANA COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 18
(1) ENOW CALVIN ENOW COM-B,ECO-B,EGE-B,OPR-C
(2) NGOH MARCEL MBZILAIN BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-C
(3) SAHMBONG NOELLA COM-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(4) MUNJAM SIGALA FEH JUNIOR ECO-B,ENG-C,EGE-B,OPR-C
EBAKU SANDJO EMMANUEL JUNIOR
ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(5)
(6) NKWAIN RANIBEL SAH COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(7) OTTE CHARLES ELANGWE EGE-C,L&G-C,TDR-B
(8) MAGRET NWESE ELANGWE ACC-C,COM-C,EGE-C,L&G-B
(9) PHILOMINA EJANG BUA ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B
(10) TABONG BELDWIN ASA COM-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(11) NATHALIE SIH BUO COM-C,ENG-B,REL-C,OPR-B
(12) LYDIA EWI ELONGE COM-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(13) JEFUCK BLESS KIANTAM COM-C,REL-C,EGE-C,L&G-C
(14) ABONGWA QUINIVELL KIEN COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(15) NAHLELA LILIAN TITANJI ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(16) STEPHANIE KENNEH COM-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(17) NSINGHA NYEH BEMI COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C
(18) TCHITIO ZENON LAURA COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22221 Charles De Gaulle College Logpom Douala
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 22, Passed : 18
% Passed : 81.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
TAYONG SIELINOU DAVID JUNIOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
FRU BERRY-ANNE BIH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(2)
BANMBUH SANGNYUY SIMAAH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR
-A
(3)
YUSINYUI SOLANGE NKEH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(4)
EKOUET ALABONG ROSITA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 3
NYA YONGUET SERDIE FERLAND
COM-C,ECO-C,ENG-A,FRE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
FONKONG TSOBOU ALEXANDRE BRANDON
COM-A,ECO-C,ENG-B,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
NGUEMETA MICHEL STEVE
COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 6 Subjects: 2
METOUKE NTONG SILVANO
COM-B,ECO-C,FRE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(1)
SOLANGE EFUA EMISAH
COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 4
NDOKON GISI JEANNETTE MAEVA
COM-B,ECO-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
(2) CHE LARISSA MANKA COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,OPR-C
(3) NGWE CYNTIA NDIKUM COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C
VERTUEUX URIEL NEMBOT
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(4)
Page 40 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 4
MBAKOP NGUENTCHA VALDINY CABREL
COM-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
(2) SIGNE TALLA RAYMOND DYLAN COM-C,ECO-B,ENG-C,OPR-C
(3) NKEMBI ELISABETH LECHA COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(4) NDUM MELANI AGUM COM-C,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22222 College Bilingue Prive Laic Tongo, Douala
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
MONDAMEH CLOVERT NAMASU
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C
(1)
Centre No: 22223 College Of Hopes, Arts And Sciences
Bepanda Douala
Regist: 93, Sat for 4 or more Subjects: 83, Passed : 65
% Passed : 78.31, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 49
AKWA TIFFANIANBURG CHI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-B,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
AGBOR BLANDINE FANGWOH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
AYISI COURTNEY ANDOKKE
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(3)
BLAISE NYUYUNI
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(4)
AWUNGFOR KEAH JUNIOR
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(5)
CHRISTY – CHELSEA WULU NGOTTO
ACC-A,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(6)
NGOCHE BRANDON BAWE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(7)
MABENWOH RHYNA NOSOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&
G-C,OPR-B
(8)
SUH – BANG PERCY YADIA
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(9)
ELANGA CARLIA BIH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
(10)
TABENG YANITRA MAH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(11)
TABE LINUS ATANGANA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(12)
MENYIN SCORDIAN TAZEH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(13)
TALEH HELMOND TAJOCHA
ACC-A,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(14)
(15) TALIAH LEONG HERMAN
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-B
GLADYS FOLEBE SILLA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(16)
MENJIKOUE NJIKAM FADILATOU MABELLE
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-A,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
AZEBAZE WILSON
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(18)
CHIOMA NSIANYA VERONICA CHINEKE
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(19)
NKEZE NDEMAZE
ACC-C,COM-B,ENG-C,FRE-B,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(20)
FOZOH KINGSLY CHIWO
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(21)
FORGAH NELLY NGOBA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(22)
ORUME MARIKA BRENDA FERNANDE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(23)
PATIENCE BIH ASANJI
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(24)
EBONG ANITA MUNGE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(25)
TONIFAR BENIS AYAM
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(26)
SIMTOH NIKEL YABLEWOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(27)
NJI SIMOBOH ASHLEY
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(28)
AGBOR AGBOR FRANCKLIN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(29)
TENCHIA LATEIH CLARKIN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(30)
FRIZTYKELLY TENDONGWA
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-B
(31)
BOUKAM FAITH WATARD
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-B,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(32)
MAHU MAHU VIVIEN PAULIN
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(33)
EYONG SOPHIE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(34)
MBONG NGAHMA JOAN SALAH
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(35)
ALOBWEDE JEFFERSON ENONGENE
ACC-A,COM-B,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(36)
MBATCHOU KAMYA CEDRIC GASINEL
ACC-B,COM-A,FRE-A,MAT-C,BMAT-B,OPR-B
(37)
(38) GRACE ENO ACC-C,COM-B,ECO-A,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
VEZHUGHO STEPHANIE ATSIMBOM
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(39)
NGUEFOUET NZEUFACK RAOUL MIGUEL
ACC-C,COM-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-B,OPR-C
(40)
DAN FON DILAND MUCHU
ACC-A,COM-C,ECO-C,BMAT-A,OPR-B
(41)
ANDRIEN TSOFAH FOLIKE JUNIOR
ACC-A,COM-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(42)
(43) CHUNKA DESMOND ACC-B,COM-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
EBOKA HENRY RAUL NAURAH
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-B,OPR-B
(44)
(45) ESENGWA AGBE ANNE ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
BEBETTA MELVIN FONKITA
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(46)
(47) ANNA NEH BENITA ACC-C,COM-B,ENG-C,OPR-B
(48) VOYUF KELSY FOLA ACC-C,COM-C,FRE-C,OPR-C
(49) EYONG PURA NJUI ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
ARREY – NSO HERGAROY EBOT
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 2
Page 41 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 2
ATOH BLAISE NGWA
COM-C,ENG-B,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
NAMBUIN VANISSA
COM-B,ECO-B,ENG-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 6 Subjects: 2
NDAM NJIGEH GILBERT
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NEI CLUDINE JAM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 5 Subjects: 3
KAMY WANDJI INDIRAH MERVEILLE
COM-C,ECO-C,FRE-A,BMAT-B,OPR-C
(1)
NOULEGUEU DOLORES BELLA
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
(3) NEBA NJI ERNEST COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In 4 Subjects: 8
LISA OLUCHI EBIKA OKONKWO AKO
COM-B,FRE-B,BMAT-B,OPR-B
(1)
(2) GEH DAMARICES BIH ACC-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(3) DJAMOU TCHINOU YANNE COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(4) EPIE ABRAHAM ASUE COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(5) AJONGAKOA BRENDA EBESOH COM-C,ECO-C,FRE-C,MAT-C
(6) AGBOR KELLY AYUK COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
YEMDJI BAFOR HORNELA MONIQUE
ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(7)
PENANG MBASOH DARIFRIENDS
ECO-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Centre No: 22224 Du Vaal Bilingual Comprehensive College
Beedi -Douala
Regist: 2, Sat for 4 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
SEH FABRICE MBUH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-B,MAT-C,REL-B,ICT-C,BMATA,
L&G-B,OPR-B
(1)
Centre No: 22225 Douala Academy Of Arts And Science,
Bonaberi
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 40, Passed : 37
% Passed : 92.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 17
EBONGUE TESSY EDUKE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
LONGMENGEM EMMANUEL AFEWOH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-B,L&G
-B,OPR-B
(2)
NYEMBE TRACY SANDRA NGIABPI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR
-B
(3)
ATUD MBAKU ROYAL ENJONG
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(4)
EPOLE DEKLINE NGOLE-ENOME
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-A
(5)
MIYANUI QUEENCY
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(6)
BATE ZACHAEUS ARREY
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(7)
PROSPER KIAWUNI
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
TITA PETER MBAH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(9)
TAFUH BLANDINE AYINDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C
(10)
ATEPANG JOY NCHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(11)
MADINDO DELEEN
ACC-C,COM-C,ECO-A,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(12)
BIH PRECIOUS
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(13)
SANDA STEPHANIE NKEHGWI
ACC-B,COM-B,ECO-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(14)
NADINE TAKIE MUGHAH
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(15)
EZIOGE CLAUDIA KERE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
(16)
MBACHAN CYRIELLE OBELLE ENJECK
ACC-B,COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(17)
Passed In Business Studies Specialty: 16
MODIKA RACHEL ITEKE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-A,BMAT
-A
(1)
KONGNYUY EBENIZAR SAHKA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G
-A
(2)
AWASUNG ZIDANE KENYUYFOON
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,L&G
-A
(3)
ABORO BLANCHE ANGEIK
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OP
R-C
(4)
TADIE SAAH JOINITO
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(5)
YUKEM ANSLEM MANNYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A
(6)
AKO GEORGE TEKU
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
KEJUM PARTEM BRONDON
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-B
(8)
NKENG NIGELINE NGU
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(9)
NAHBILA WESLINE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(10)
WIRNGO THIERRY MICHAEL SEVINYUY
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,L&G-B
(11)
NFOR CHIMAINE MANKFU
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(12)
ELAT MISSOP FRANCK
COM-C,ECO-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(13)
NGWA MACBETH CHEO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B
(14)
(15) TSE BRIAN FRU COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C
(16) NOFOR DIANE MBONG ACC-C,COM-C,EGE-B,BMAT-C
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 4
(1) SENDELA TENDONG WANDUM COM-C,ENG-A,BMAT-C,OPR-C
(2) ETAME DESMOND EKWE COM-C,ECO-C,EGE-B,OPR-C
(3) NANGA THIARINE CHO COM-B,FRE-C,L&G-C,OPR-C
(4) VAKEHNA MELISSA FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22226 Rapha Bilingual School Complex Douala
Regist: 25, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 22
% Passed : 95.65, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 8
MBACHI BRYAN NDEH
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-C,EGE-A,BMAT
(1)
Page 42 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 8
-A,OPR-B
BOUSSILIE KEGHA PAVELLE
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,EGE-A,BMAT
-A,OPR-B
(2)
CHOFOR CHI TAMUNGANG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-A
(3)
NYIANG CHRISTEBEL CHING
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(4)
AZEH DESMOND FRU
ACC-B,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(5)
ASEGAH EBENEZER NDONG
ACC-B,COM-B,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(6)
VILMA NNAMBU ABU – CHIA
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
SHU PRINCE NFORNNEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,FRE-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(8)
Passed In Business Studies Specialty: 5
MBEVO RAWLINGS
ACC-B,COM-C,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-B
(1)
PHILOMINA OYERE LUCIA EYONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
NGOH GODLOVE TEBOT
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) EBATAH PRINCE EDJIE COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
NJI SYNTHIA SHURI WOTOH
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 3
NJIKAM RANDY AYINUI
COM-B,ECO-A,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
YEBGA JEAN PIERRE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
FONDAP DIRANE AWAH
ENG-C,FRE-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 2
TAKU ALBERT LYSINGE MBONGO
COM-C,ECO-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
TUMASANG LONGTIOH RICHARD JUNIOR
COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NGALE FRITZ MBELLA FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2) FOMEKONG GUY JILLAS COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
ENJEMA MANA HILLARIA AMANWI
COM-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-B
(3)
(4) BATEG DANIELLE KASANDRA COM-C,FRE-C,EGE-C,OPR-C
Centre No: 22227 College Catholique Bilingue Notre Dame Des
Nation, Douala
Regist: 20, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 15
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
KONGNI YAGUE RIKELLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,REL-C,ICT-C,EGEA,
BMAT-A,OPR-B
(1)
KANA TSAGUE FRANCK BRANDOLPH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGEC,
BMAT-A,OPR-B
(2)
Passed In Business Studies Specialty: 7
(1) NDI CLETUS ACHUO
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR
-C
BURINYUY CLIFFORD BERNSAH
COM-A,ECO-B,FRE-B,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-B
(2)
NGAFI TCHAMAKEN ARMELLE LESLIE
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(3)
NGAYE SITCHI GEDEON
COM-A,ECO-B,FRE-C,REL-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(4)
TAMWO GUEDEM NAOMI LAURE
COM-C,ECO-B,FRE-B,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(5)
MBIANYI VIVIAN NAMA BOKENG
COM-B,ECO-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(6)
AKUH HEDWIG ONYA
ACC-C,COM-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(7)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
MANKOLA CLARISSE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,REL-C,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-C
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
CLAUDE MARCEL ELLA EYENGA
COM-B,ECO-B,FRE-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 2
MELI LONGSI BRICE JORDAN
COM-C,FRE-C,REL-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(1)
NJAKOMO NOJANG MINETTE
COM-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
NCHINDA ASHLEY LEAMNYUY
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) SOYANG GARVEY COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22228 College Prive Laic Polyvalent Bilingue Les
Fermions Bafoussam
Regist: 86, Sat for 4 or more Subjects: 85, Passed : 69
% Passed : 81.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 10
NSAI VIGIL BOTILA
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(1)
TAAL BERNICE GHANYEN
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(2)
WANDJI YVANNE
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(3)
MEYEPJO LIZYGESSICA
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-C
(4)
AMINDEH AROKE
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-B,CSC-C,BMAT-C,OPR-B
(5)
NTUNGWEN MELVIS FEH
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NJI AMABO MAXCEL
ACC-C,COM-C,ECO-B,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(7)
ENDAH KAREN ATONGWE
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(8)
FRANK TITAKUNA BABILA
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
(10) TASONG MBUAFAC VANETTE ACC-C,COM-C,EGE-B,OPR-C
Passed In Building Construction Specialty: 10
MBOHOPA TENDIKA HERNANDEZ
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-C,TD
R-B
(1)
YIMNAI NJINIO LEMONGOH
ENG-B,FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(2)
Page 43 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Building Construction Specialty: 10
DIAGHA NDOUM IVERSON
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-C,TDR-B
(3)
AKAFAC TEDY FONJU
ENG-A,FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-B
(4)
BANDO JORDAN-PROMISE BANDO
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
(5)
GISLAIN TCHNO FOMUGWE FUH
ENG-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-A
(6)
FOFIE LONTSIE TCHOFFO RIVALDO
FRE-C,MAT-C,BCO-A/A,EGE-C,ESC-C,TDR-C
(7)
MOTAPON NGOUYAP MARCEL
FRE-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-A,TDR-C
(8)
AFUEH BLESS AMOHMOH
ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,ESC-C,TDR-B
(9)
(10) FON SOP JORDAN FRE-C,BCO-B/A,ESC-C,TDR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 14
ALA-AKO’OH MBA-AFACK CELIS
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-B,TD
R-B
(1)
KINDO NDIFOR JUNIOR
ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(2)
KUM GASTON AJI NENG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(3)
ABAH CEDRIC MUA
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,T
DR-B
(4)
SHIWUN DARREL
ENG-C,FRE-B,MAT-A,CSC-B,EGE-A,ETEC-A/A,ESC-B,TDR-B
(5)
FOKA ALEX DONALD
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(6)
ETOE STUKI ENONGENE
ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(7)
FONYUNI STANLEY LIENYUY
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,ESC-C,TDR-C
(8)
NSEBESSEU GLORY
FRE-C,MAT-C,CSC-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(9)
FANKEM STEVE AUDREY
FRE-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(10)
TEMBU FAITH BAHSAMBA
ENG-C,MAT-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(11)
TANGRILA HARIS BURINYUY
ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(12)
SIEBATCHEU FRANCOIS CEDRIC
EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(13)
TATOH BECKEY MBAH MASANGAH
EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-C
(14)
Passed In Single Subjects
Passed In 8 Subjects: 1
FAUPA TCHATCHOUANG PETER JOY
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-A,MAT-C,CSC-C,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 5
BESONGASOH LINDA
COM-B,ECO-B,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
MAHSIH SHEY DIANE
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
ENCHO TONY CHRISTOPHER MEBURG
ENG-C,FRE-B,CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
NGES ANNA BONI
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(4)
SONE EBUDE SHARON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(5)
Passed In 6 Subjects: 8
CHICK HARIET NGUM
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-A
(1)
(2) PRISCA BONJAB COM-B,ECO-C,ENG-C,CSC-B,BMAT-A,OPR-B
WIRKOM KESHIA MBIVKA
COM-C,ECO-B,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(3)
BRADLEY NZANTE METOUKE
COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(4)
BABE CLARIS CHUBO BAMBE
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(5)
LAMUN-DORASMITH AWUNJIA
COM-C,ECO-B,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(6)
(7) BATI JUNIOR ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
NSANGLI HAPPINESS WAINKEM
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(8)
Passed In 5 Subjects: 9
FONYUY ESTEL WIYLINYUY
COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(1)
AFUHNCHUNG LAURENTIN ZIAGHA
COM-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-B
(2)
MBUNYA ALOUSIUS TANGWA
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-A,OPR-C
(3)
(4) KITIO JUDE CHOLONG ECO-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5) OLIAN MBUMENYUY COM-B,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6) EWI PATRICK TEGHA ENG-C,BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(7) MBAI-ARIM DANOL ENG-C,FRE-B,EGE-B,TDR-C
FONGUI DJOKOUE ROBIN HERMANN
FRE-C,CSC-C,EGE-B,TDR-C
(8)
(9) WATCHOU NCHANJI CLLIF ENG-B,FRE-C,L&G-C,TDR-B
Passed In 4 Subjects: 12
(1) TENDONGMO CLAUDE CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
NDIFORAMANG JORDAN JUNIOR
COM-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(2)
(3) NJUKANGZIFAC CARLVINOUS BCO-B/A,EGE-C,L&G-C,TDR-B
(4) NJINGHE WALTERS TENENG MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C
(5) NJIENDEM JOSEPH CSC-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-C
(6) NGIM BRAZIL FORYIM ENG-C,CSC-C,EGE-B
(7) BIHNWI LIDINUMA COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B
(8) ABANG BRYAN PRISO KUM COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(9) AKWANI VOROLINE ANWI COM-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(10) YOUEKATE DIOLA CLARISE ENG-C,FRE-C,EGE-C
KEMBEU NKWEMO FRANKLIN BEAUCLAIR
ENG-C,FRE-C,TDR-C
(11)
(12) SAINGI NOEL MBIFUNG ENG-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22229 Grace Comprehensive High School
Ngaoundere
Regist: 23, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 12
% Passed : 52.17, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
CYNTHIA NAOMI BALOMOG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-C,OPR-B
(1)
BISSONG SUSAN NKONGHO
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,ICT-C,EGE-A,BMAT-B,OPR
-B
(2)
SAFIYATOU ISSA MAIGARI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-B,BMAT-C,L&G-B,OPR
-C
(3)
Passed In Business Studies Specialty: 4
KUDOM NGOUE SOPHIA MC- KENZIE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-A,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
MULUH DIEUDONNE MBUH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-C,BMAT-C,L&G-C,OP
R-C
(2)
KUMATOH KELICIA MUBEMSIMBOM
COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-A,BMAT-C,L&G-A,OPR-A
(3)
(4) OUMMOUL HAIRI
Page 44 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 4
COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-A,EGE-A,BMAT-C,L&G-B,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
DEUGOUE CHIAGA JOSLIN WILFRIED
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR
-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
MAIBA GANGAN YVETTE
COM-C,ENG-C,FRE-A,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
MAMOUDOU SAYIDA MAIRAMA
COM-B,ENG-C,FRE-B,EGE-A,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
AICHA YASMINE YOUSSOUF
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) HADJA DIDDI SOUADATOU COM-C,FRE-B,EGE-B,L&G-C
Centre No: 22230 Kings Bilingual Community Comprehensive
College Bonadikomo, Limbe
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 20, Passed : 8
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 3
AKULI EKONDE CHANCELIN
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,REL-C,BMAT-B,OPR-C
(1)
NGANG METUGE NGANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(2)
(3) TANYI CARLEB ABANG ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
AMBE FAVOUR CLARIBEL IKIANE
COM-C,ECO-C,ENG-B,REL-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 1
TANGA NOBERT AMBE
COM-C,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SOP TEGUIA LIONEL COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) EGBE WILNES NDIP COM-C,REL-B,EGE-B,BMAT-B
(2) ENANGA TONGA SPORA ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
Centre No: 22232 Oxford Academic Complex Tombel
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 38, Passed : 31
% Passed : 81.58, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
JOHNSON-RAOUL AJEBE JUNIOR
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-A,OPR-A
(1)
KAMGAIN GUMMEGNE BRADLE
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,REL-B,EGE-A,BMAT-B,L&G-A,OP
R-B
(2)
SAMJELA RICHARD YEBILLA
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(3)
NJIKANG CHRISTABEL MUKE
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-A,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(4)
TABUEAM MICHELE MBIABO
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,EGE-A,BMAT-C,OPR-B
(5)
ESAMBE TONNE NGWANE
ACC-C,COM-B,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-A,OPR-C
(6)
ESUNG GILLIAN MBULLEKEH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-C,BMAT-A,OPR-C
(7)
AZEMAFAC DUCLARE
ACC-B,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(8)
NZEGGE EMEH – BWANG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-C
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGALLE JACKIE NTOMBI
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-C
(1)
BUH CHARITY SIH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(2)
EPIE WILSON KOME
ACC-C,COM-A,ECO-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(3)
SHU EPHESIANS CHELNI
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-A,BMAT-C,L&G-C
(4)
MBELLE BLAIS NGOME
COM-C,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
YONGHA YANIK BENG
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-C,L&G-B
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
NJONG SIDONIE NAIN
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(1)
Passed In 6 Subjects: 3
MBIAFOR MMANARIE CHUCHWI
COM-B,ECO-C,ENG-A,BMAT-C,L&G-A,OPR-B
(1)
MESAPE MUNDU RICLEAN
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(2)
KUMA VIRGILINE MUSI
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(3)
Passed In 5 Subjects: 8
(1) NKUOH GIZEL NABI COM-C,ECO-C,ENG-B,BMAT-B,OPR-B
NGOMENI TIONZANG FRANCK
COM-B,ECO-B,EGE-B,BMAT-C,OPR-C
(2)
CHUNGA JORDAN – BRIGHT FARINKIA FAI
COM-C,ECO-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(3)
(4) EKANE VALDO ENANG COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C,OPR-B
(5) LEWAT BRENDA TANYI COM-C,ECO-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
CHIWOH SYNTIA ABAINDO
COM-C,ENG-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(6)
(7) SIRRI TATIANA NABILA COM-C,ENG-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
EPOLE NKALLE LAMINE FABIOLA
COM-C,ECO-C,ENG-C,L&G-C,OPR-C
(8)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) NDAH RUTH SAMSIMBOM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
TEING ESSAMPI MARGUERITTE MABEL
COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(2)
(3) EBULLE FALON-GRACE EBUDE COM-C,ECO-C,ENG-C,OPR-C
(4) AWAH CLOTIL BIH COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Centre No: 22233 Amasia Bilingual Secondary School Ekounou
Yaounde
Regist: 142, Sat for 4 or more Subjects: 135, Passed : 96
% Passed : 71.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 24
AMBLESSED FON ABONGWA
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,REL-B,ICT-B,BMATA,
L&G-A,OPR-A
(1)
KUATE MOGOUONG GISELE BASILE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-A,FRE-B,MAT-C,REL-B,ICT-B,EGE-B
(2)
Page 45 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 24
,BMAT-A,OPR-B
NTUM PEACE AZAH
ACC-B,COM-A,ECO-B,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-A
(3)
AZIPOH PEKWALEKE MBASSANGWING
ACC-A,COM-A,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,REL-C,BMAT-A,L&
G-A,OPR-B
(4)
FUEN THESSA ASOGHO
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,BMAT
-A,OPR-C
(5)
TASAH SANDRA SHOLA
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-C,OPR-A
(6)
NKENG ZYPORAH TEBUG
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-B,ICT-B,BMAT-A,OPR
-A
(7)
DOUNGUE YONTA KELSY
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-A,EGE-A,BMAT-B,L&G-B,OP
R-B
(8)
NSOM VIVIAN NEH
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(9)
YOAH CYNTHIA LOH
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-B
(10)
AKARAGWE BRENDA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-B,OP
R-C
(11)
WAKUNA RITA NYAMA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-A,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(12)
SMITH BENI RUTH KESTIA
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(13)
NOUMSI NKEUTCHA DARLY BRUNEL
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,ICT-B,BMAT-C,OPR-B
(14)
CHEGHE HAPPINESS NCHUNG
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(15)
NGALA KELLY MANGWANG
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(16)
SIRRI SHERABEL NDE
ACC-B,COM-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(17)
NJAH UNATE FEKWENG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(18)
MIH QUINCIA KIMBONG
ACC-C,COM-C,ECO-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(19)
KHAN DILAND TENENG
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,CSC-C,BMAT-B,OPR-B
(20)
NIBA MEVERICK AZIWOH
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(21)
BDJONGOUE CHRIST JUNIOR
ACC-C,COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(22)
NYOH LORITER MEMEH
ACC-B,COM-A,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(23)
BEKWI TAGA VICTORINE PRISCA
ACC-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(24)
Passed In Building Construction Specialty: 16
KERE MUSTAPHA
ENG-C,FRE-C,MAT-B,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
KITI BERTRAND SONGBEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,CSC-B,BCO-B/A,EGE-A,L&G-B,TDR-A
(2)
MBEB CLETUS NKANJI
ENG-C,MAT-C,CSC-B,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(3)
FAKOH BRANDON KETI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,EGE-B,L&G-B,TDR-B
(4)
AMBE RAYMOND NGWA
ENG-B,MAT-B,BCO-A/A,EGE-A,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(5)
NDAM GADEL MBAH
ENG-B,FRE-B,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(6)
NDINKWAH HERMANN YAMBAH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,BCO-B/B,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(7)
(8) ACHU BRIGHT NDAH
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ICT-B,BCO-B/A,ESC-C,TDR-B
VESHETEH ETIENE BANGENG
ENG-C,MAT-C,ICT-B,BCO-B/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(9)
BAME CHEGHE KASINA
MAT-B,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-A
(10)
FONYUY EBENEZER KIVEN
ENG-C,MAT-C,EGE-A,L&G-C,TDR-A
(11)
MBELU NAZEROU TATANSHASHI
MAT-C,BCO-B/B,EGE-C,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(12)
SHU PRESCIOUS HALVICK NJI
ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
(13)
(14) NDIKUM BRANSON NJI ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-B
(15) NGEM MC CAULLY KALA FRE-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
(16) NGOUANA FEUTIO ISMAEL ENG-C,MAT-C,L&G-C,TDR-A
Passed In Business Studies Specialty: 1
NTENKA RAISER NGWEMETA
COM-C,ECO-C,ENG-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 8
TABU LOUDRIC ACHA
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(1)
EVERTIUS WABILA FOREST
ENG-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(2)
SAAH-MEZA CELESTIN BILA
ENG-C,EGE-A,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(3)
TCHOUASSEU NANDJOU CHRISTIAN
ENG-C,FRE-C,EGE-C,ETEC-B/A,ESC-C,TDR-B
(4)
CHADEU NGOUABE PAGNOL VANI
ENG-C,FRE-C,MAT-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C
(5)
(6) ETIENE AFONGOH ENG-C,EGE-B,ESC-C,L&G-C,TDR-C
(7) BIJESANG KELVIN ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-B,TDR-C
(8) PUH KAH FABRICE ENG-C,MAT-B,ETEC-B/B,ESC-C,TDR-B
Passed In Motor Mechanics Specialty: 4
KENNE FOUOGUE ORNAILA
ENG-B,FRE-B,MAT-C,EGE-A,L&G-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
NKENG LESLY TEZEH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,L&G-C,MME-A/A,TDR-C
(2)
AKUM BRANDON TEKO
ENG-C,MAT-C,EGE-C,L&G-C,MME-B/A,TDR-B
(3)
MBUJIHO HYSEN TIAYAH
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,MME-B/A,TDR-C
(4)
Passed In Woodwork Specialty: 1
MUA EWI RYAN ROCHNEL
ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-C,L&G-C,TDR-C
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 2
MBAH KELSON MBAH
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-B,ICT-B,EGE-A,BMAT-A,OPRB
(1)
GEH CHU PRAISES AMAIHISEBIAHBI
COM-B,ECO-C,ENG-B,FRE-C,REL-C,CSC-C,BMAT-B,L&G-B,OP
R-A
(2)
Passed In 8 Subjects: 2
NGWENYI KENDRA APONGPEPE
COM-B,ECO-C,ENG-B,REL-C,ICT-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-B
(1)
NTUI ABEY EGBE DEXTRA JUNIOR
COM-B,ECO-C,ENG-C,REL-B,ICT-C,EGE-B,BMAT-C,OPR-B
(2)
Passed In 7 Subjects: 3
KEISHA CHEAMBONG AKONI
ENG-C,FNU-C,MAT-C,EGE-B,HSC-B,HMGT-C,L&G-B
(1)
WIRBA VERA KEAFO-ON
COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-B
(2)
NORMAN CHE NDIKUM
FRE-C,REL-C,ICT-B,EGE-B,L&G-C,TDR-B
(3)
Passed In 6 Subjects: 7
Page 46 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 7
MBALLA FOUDA DAVILA PRINCESSE
ENG-C,FRE-B,FFD-C,L&G-C,PDS-B,FTT-B
(1)
(2) AWAH RUTH COM-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-A,OPR-C
AFEMBOMBI EMMANUELA
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
(3)
NDIFOR CHRISTINA NGENUE
COM-C,ENG-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
(5) NJOYA FIDELIS COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,L&G-C,OPR-B
NGUTI PEACE ACHA
COM-C,ENG-C,REL-C,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
(7) BECKER KELIANE ECO-C,ENG-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In 5 Subjects: 10
(1) LYONGA FAITH NAMANDO EGE-B,FFD-C,L&G-C,PDS-B,FTT-A
(2) GIMA GELASIUS TAMBI ENG-C,EGE-B,L&G-B,TDR-B
MBONO MINKOULOU JACQUELINE ELVIRE
ENG-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
(4) TOH MICHEAL KOIN EGE-B,HSC-B,L&G-C,TDR-C
(5) FUNUE HARIS NGWA ENG-C,FRE-B,L&G-C,TDR-B
SHEY CONFIDENCE FUEN
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(6)
DIVINE CHANGNWI ANGAFOR
ENG-C,FRE-C,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(7)
CHIAYAFI CLAUDINE FIENAYOUH
COM-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(8)
STACY ALLIEHBOM NGUBE
COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-B
(9)
(10) CHE LOUIS FAN COM-C,ECO-C,EGE-C,L&G-C,OPR-C
Passed In 4 Subjects: 18
(1) JATOH WEYIH REAGAN FRE-C,EGE-B,MME-B/A,TDR-B
EMVOUDOU NGUE ALPHONSE FLORENT
FRE-B,BCO-B/A,L&G-C,TDR-B
(2)
(3) GUR PRINCEWILL NDI ENG-C,FRE-B,TDR-B
(4) LUFUNG BETAKEH TREVOR ENG-C,FRE-C,BCO-B/A,TDR-B
(5) NJI GLEN NDIKUM ENG-B,FRE-C,MME-B/A,TDR-C
(6) BRANDON GABSIA FRE-C,CSC-C,ETEC-B/A,TDR-C
(7) OFON SIDOLINE BETTEH COM-C,ECO-C,BMAT-B,OPR-C
(8) MBUFONG JORDAN FIKAH FRE-C,L&G-C,TDR-B
(9) FONTOH RANDY GWANANJI ENG-C,L&G-C,TDR-B
(10) CHUPIPWOH LESLEY ENG-C,FRE-C,TDR-B
(11) NKWAIN RANDIN NTONG ENG-C,L&G-C,TDR-B
(12) NDONG TERENCE PENG ICT-C,L&G-C,TDR-B
(13) SANFANG LONGTSI LIVYSTONE FRE-C,EGE-C,L&G-C
(14) TARDZENYUY ROLAND JUNIOR ENG-B,EGE-C,TDR-C
(15) NAHLELA EMMANUELLA COM-C,ENG-C,ICT-C,OPR-C
(16) NJABYA YANNICK TATAH ENG-C,ICT-C,TDR-C
(17) NDANG VERA BIHNDUM COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
(18) NSABINLA BENOIT YUSEEM EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22234 Akwa Douala External
Regist: 44, Sat for 4 or more Subjects: 42, Passed : 23
% Passed : 54.76, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 11
SUH CHE REGEAN
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-B,MAT-B,EGE-A,BMAT-A,OP
R-B
(1)
TEGHEN BRITINEY ANOH
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-A
(2)
DANIEL TANTO
ACC-B,COM-C,ECO-B,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OPR-C
(3)
(4) SEUDIE EMO ENGELA MERVEILLE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
NASERI ALICE RINDE
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
(5)
ZOUH JEOGETTE WASAH
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
(6)
NGASSAM NDOUMBE JEANNE DARLENE
ACC-C,COM-B,FRE-B,BMAT-A,OPR-A
(7)
(8) NGATABI GRACE TAKU ACC-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-A,OPR-B
(9) ALI OUSMANOU ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(10) NYILABENE LIZETTE ACC-C,COM-C,EGE-C,BMAT-B
(11) AFUH SOLANGE ACC-C,COM-C,FRE-C,OPR-C
Passed In Business Studies Specialty: 1
DOBIL LARBAYE LETICIA
ACC-C,COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 9 Subjects: 1
CHE SAMUEL JOHNSON
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-A,REL-B,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
(1)
Passed In 7 Subjects: 1
NKAPIYA MYRIAM ANGE DANIELLE
COM-C,ENG-C,FRE-A,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR-B
(1)
Passed In 5 Subjects: 3
MAMBOUNE CYNTHIA AMINATOU
COM-C,ENG-C,FRE-B,BMAT-C,OPR-B
(1)
(2) BIH MONICA ALOH COM-C,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
YEPMENI MBIEDA VANESSA LINE
COM-C,ECO-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 6
(1) MANGWI VALENCIA AGHANGU COM-C,FRE-C,BMAT-B,OPR-B
PRINCESS ORIANE ULORMACHI NWOKE
ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(2)
(3) MULUH GHANG ELVIRA ENG-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(4) NKWENCHA NARISIA BIH COM-C,ENG-C,BMAT-B,OPR-C
(5) NGOMENONGENE CLINTON COM-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(6) MARY MBOLE COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
Centre No: 22238 Institute Prive Laic D’Etudes Techniques
Bonaberi, Douala
Regist: 47, Sat for 4 or more Subjects: 45, Passed : 26
% Passed : 57.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 5
WASHA VERA NGAH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&GB,
OPR-A
(1)
TANGYI PETER NJI
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(2)
FOWAH TANWANI CLAUDE
ACC-C,COM-A,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(3)
SOKANG LOVETTE MBOLLE
ACC-C,COM-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-B
(4)
EMILIA FAVOUR AGBOR TANKA
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C
(5)
Passed In Business Studies Specialty: 16
LEMONWU CHIAMAKA
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-A,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,OP
R-A
(1)
FUWAH QUEENTABEL NCHANGNWI
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-B,FRE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(2)
TIMAH ADELINE AWAH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(3)
(4) TAKEH LAMBRICE EMBE
Page 47 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Business Studies Specialty: 16
ACC-B,COM-B,ECO-B,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B
TADOH SYLVIE NUBONYIN
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,REL-C,EGE-B,L&G-C
(5)
NJEMEH ABIGAIL SHIMINYI
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,L&G-C
(6)
TEKWE CHE NEYE
ACC-C,COM-A,ECO-C,MAT-C,ICT-C,EGE-C,BMAT-A
(7)
ASHU JULIE JENNIFER
COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
NFORNKA’A ABIENWI THIERRY AMANWI
COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(9)
MANKA MARTINET
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,BMAT-B,L&G-C
(10)
(11) BAMBO FLAVIA BIYEH COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
(12) TANWIE DYLAN TALLA ACC-C,COM-A,ICT-C,BMAT-C,OPR-B
(13) TABI MARION BESSONG ACC-C,COM-B,ECO-C,BMAT-C,OPR-C
CHINIPOH SILVANUS NKEMBE
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(14)
LEKANE TAGUETEM ROCHNELLE
ACC-C,COM-C,FRE-C,BMAT-C
(15)
(16) TITANG VIOLET NGWE ACC-C,COM-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 2
INDA SANDRINE SAKWE
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-C,EGE-A,OPR-B
(1)
AGBOR ENOW FELICITY
COM-C,ECO-C,ENG-C,EGE-B,L&G-B,OPR-C
(2)
Passed In 5 Subjects: 1
LOYA NAMONDO SEREH AMANDA
ACC-C,COM-C,ENG-C,EGE-B,L&G-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) TIBAM NAYA CASANDRA COM-B,ECO-C,L&G-B,OPR-B
(2) HILLARY MUKI CHICK TATAH COM-B,ECO-A,L&G-C,OPR-B
Centre No: 22240 National Bilingual College Bonaberi Douala
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 11
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 9
GABUIN NATHALIE NGONFASS
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G
-B,OPR-B
(1)
NCHINDA JECOLIA NKENGNE
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&G-A,OPR
-A
(2)
MEH MILDRED MBONG
ACC-B,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,ICT-A,BMAT-A,L&G-A,OPR
-A
(3)
NGYIA SONITA BIH
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-A,OP
R-C
(4)
KILLA SIDONEY
ACC-A,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR
-A
(5)
LEKOBOU AIDA
ACC-C,COM-C,ECO-A,FRE-C,MAT-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,OPR
-A
(6)
ESUO NZALIE JANE
ACC-A,COM-C,ECO-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(7)
NJONG ROSE PETULAR ANGUM
ACC-B,COM-B,ECO-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(8)
BIN DIEUDONNE KEDZE
ACC-B,COM-C,ECO-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-C
(9)
Passed In Business Studies Specialty: 2
YELUMA BELVA SAMA
ACC-C,COM-C,ECO-B,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-B,OPR-B
(1)
KAMENI KAMGA HERVE SOREL
ACC-C,COM-C,FRE-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(2)
Centre No: 22242 Honour Bilingual High School Yaounde
Regist: 19, Sat for 4 or more Subjects: 19, Passed : 14
% Passed : 73.68, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Business Studies Specialty: 6
NGWAFOR SHERON MAKEH
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(1)
MOFORKETUM FABRICE JONG
ACC-C,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,BMAT-A,L&
G-C,OPR-C
(2)
KOMBEL GEORGINA CLAUDE KIEN
ACC-C,COM-C,ENG-C,FRE-B,MAT-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(3)
NGIKEM ENI GILLY GEVA NJAH
COM-C,ECO-B,ENG-B,FRE-B,EGE-B,BMAT-A,OPR-C
(4)
CLAUDETTE BIH CHE
COM-C,ECO-C,ENG-B,EGE-B,BMAT-C,L&G-C,OPR-C
(5)
NGHOZIZENJI MODESTINE
COM-B,ECO-C,ENG-C,EGE-B,BMAT-B
(6)
Passed In Electrical Technology Specialty: 3
AYIAGNIGNI NDAM CALVAIN BRICE
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,ETEC-B/C,ESC-C,TDR-C
(1)
TCHOUAKAHUI KAMDEM LUCIANO
ENG-B,FRE-A,MAT-C,ICT-A,ETEC-B/A,TDR-B
(2)
AFUNGCHWI BRANDON ZAFOR
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ETEC-B/B,ESC-C,TDR-B
(3)
Passed In Motor Mechanics Specialty: 1
TCHOUFACK NGAMENI BRANDY CARNEL
ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-C,MME-B/A,TDR-B
(1)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
CHELSY -ANNA MALUNG
COM-C,ECO-C,ENG-C,FRE-B,EGE-B,OPR-C
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
HALIMATOU YOUNOUSSA
ENG-C,FRE-B,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) KWEMI NSONKOUA JEREMIE LANDRY FRE-A,ICT-C,TDR-C
(2) TOUKEM TCHEUDJO ORNEILL COM-C,FRE-C,BMAT-A,OPR-C
Centre No: 22243 College Polyvalent Bilingue Prive Laic Tama
Bafoussam
Regist: 40, Sat for 4 or more Subjects: 39, Passed : 31
% Passed : 79.49, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 13
EUNICE ADA-MATA PEMAMBUH
ACC-B,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-B,REL-C,EGE-A,BMA
T-A,L&G-B,OPR-A
(1)
PROTUS MUNANG FANGYONG
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-A,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-B,OPR-A
(2)
NELLY TENGU NDIFOR
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&
G-C,OPR-A
(3)
PETANGBOU DORAPHIL MBONWU
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,MAT-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(4)
(5) YEMEFOU TIWA LORIANNE
Page 48 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 13
ACC-B,COM-A,ECO-C,ENG-C,FRE-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-C,OP
R-B
NTEMGWA SINERAL FORTSAH
ACC-B,COM-A,ECO-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-A
(6)
ENOW OLIVIA NAH
ACC-C,COM-A,ECO-C,ENG-B,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(7)
TANGMO NADINE
ACC-C,COM-B,ENG-C,EGE-A,BMAT-A,L&G-B,OPR-B
(8)
KELLY BIH NDIFOR
ACC-B,COM-B,ECO-C,ENG-C,FRE-C,BMAT-C,OPR-C
(9)
LAIRI PEREZ CHIANAGEH
ACC-B,COM-A,ICT-C,EGE-B,BMAT-B,OPR-B
(10)
DOH THOUGWAT JESIE OKIN
ACC-C,COM-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(11)
KENFACK FOULA ULRICH
ACC-B,COM-A,ECO-C,BMAT-A,OPR-B
(12)
KINYUY WASILATU NJODZEVEN
ACC-B,COM-B,BMAT-C,OPR-C
(13)
Passed In Building Construction Specialty: 1
AWAH EMMANUEL FUH
ENG-C,MAT-C,BCO-B/A,EGE-B,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 1
ATAH GODSLOVE ANIMBOM
COM-B,ECO-C,ENG-B,ICT-C,EGE-C,BMAT-A
(1)
Passed In Clerical Studies Specialty: 1
NSOYE MOHAMMADU NYUYFONI
ACC-C,COM-B,ENG-C,ICT-C,EGE-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-A
(1)
Passed In Electrical Technology Specialty: 7
KAGHO DONFACK JERSON KEVIN
ENG-C,FRE-A,MAT-B,CSC-B,EGE-B,ETEC-A/A,ESC-C,TDR-A
(1)
KAMOGNE TATCHUM OLIVIER RUFIN
ENG-C,FRE-B,MAT-C,CSC-C,ETEC-A/A,ESC-C,L&G-C,TDR-B
(2)
BOWO MBONWOUO FRANCOIS XAVIER
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-C,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-B
(3)
MBE FONKOU BORIS
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,L&G-C,TDR-C
(4)
FORPEH ADAMOU DANJUMA
MAT-C,CSC-C,EGE-B,ETEC-B/A,TDR-C
(5)
(6) MUBE MBA TAKAM AUBIN FRE-B,MAT-C,ETEC-B/A,TDR-C
(7) AWA BLAISE AWA MAT-C,CSC-C,ETEC-B/A,TDR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 3
NDIFOR MINETTE ABONGBUH
COM-A,ENG-B,EGE-B,BMAT-B,OPR-C
(1)
TCHAMBIA JOSEPH JUNIOR
FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A,TDR-C
(2)
NJOYA NSANGOU YASSINE
ENG-C,FRE-C,CSC-C,EGE-C,ETEC-B/A
(3)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TEBI THEIRRY CHICK COM-B,ENG-C,BMAT-A,OPR-B
TCHOUKEU TCHUISSA VANITE DU BERCAILE
FRE-C,BCO-B/A,EGE-C,TDR-A
(2)
(3) NJOH HIOB MBOME COM-B,ENG-C,EGE-C,L&G-C
(4) CHUI CHARLES-MOSES CSC-C,ETEC-B/A,HSC-C,TDR-C
(5) MBIPEFA HAMZA NCHUHNYUI EGE-C,L&G-C,TDR-C
Centre No: 22244 Half Mile Limbe External
Regist: 31, Sat for 4 or more Subjects: 23, Passed : 6
% Passed : 26.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 1
(1) CHIAFIKEH MBOM GILBERT
ACC-C,COM-B,ECO-A,ENG-B,FRE-C,MAT-C,REL-C,EGE-A,BMA
T-B,L&G-B,OPR-B
Passed In Business Studies Specialty: 1
(1) NZONYI NYITIVE SALOMEN COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 1
VANIELLE NDIGAP FANWI
COM-B,ECO-A,ENG-C,EGE-B,BMAT-A
(1)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NEBETA MBONE GRACE COM-B,ECO-C,EGE-C,L&G-C
(2) NDOUTOU MARIE PAUL ENG-C,EGE-C,BMAT-C,OPR-C
KANGA SONG PRINCE MICHEL LEVI
COM-C,ENG-C,FRE-C,OPR-C
(3)
Centre No: 22247 Bamendzi Bafoussam External
Regist: 7, Sat for 4 or more Subjects: 7, Passed : 5
% Passed : 71.43, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 2
AKEM RALLYBRIGHT SIRRI
ACC-C,COM-C,ECO-A,ENG-C,MAT-C,BMAT-A,OPR-A
(1)
(2) MBAH CLAUDIA ENOH ACC-C,COM-C,ENG-C,BMAT-C,OPR-C
Passed In Single Subjects
Passed In 5 Subjects: 2
(1) FUH BORIS MUEGHE ENG-C,BCO-A/A,EGE-B,L&G-C,TDR-B
ATSIMBOM MARIANA VITIEN
COM-C,ECO-A,ENG-C,BMAT-A,OPR-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NYICHENTA MAGHE BORIS ENG-C,BCO-B/A,EGE-B,TDR-B
Centre No: 22249 Complexe Scolaire Bilingue Saint Gabriel Rita,
Douala
Regist: 11, Sat for 4 or more Subjects: 11, Passed : 5
% Passed : 45.45, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Building Construction Specialty: 2
ARRABISSON BANLA ABANDA
MAT-C,REL-C,BCO-B/A,EGE-A,ESC-C,TDR-B
(1)
(2) MBUIH ISIAKA NCHIMINYI MAT-C,EGE-C,TDR-B
Passed In Electrical Technology Specialty: 2
BENG JUDE JUNIOR WUNG
ENG-C,FRE-C,MAT-C,EGE-B,ETEC-B/A,ESC-C,L&G-C
(1)
(2) NYAFE MELVIN PAH ENG-C,MAT-C,TDR-B
Passed In Single Subjects
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KANGMIMEH VICTOR PARMI ENG-C,EGE-C,TDR-C
Centre No: 22250 College Polyvalent Bilingue Des Champion
Makenene
Regist: 21, Sat for 4 or more Subjects: 21, Passed : 16
% Passed : 76.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Accounting Specialty: 7
DJINABOU
ACC-C,COM-A,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,ICT-B,BMAT-A,L&G
-A,OPR-C
(1)
YANGSIH ETELINE NIH
ACC-A,COM-A,ECO-A,ENG-B,FRE-B,ICT-B,BMAT-A,L&G-B,OPRB
(2)
Page 49 of 50
2019 RESULTS: GCE ORDINARY LEVEL TECHNICAL
Passed In Accounting Specialty: 7
TAMBELE BORIS ABIA
ACC-A,COM-B,ECO-A,ENG-C,FRE-C,MAT-C,BMAT-A,L&G-B,OP
R-B
(3)
MMBEIN CLOVIS FOINJONG
ACC-C,COM-B,ECO-B,MAT-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-B,OPR-C
(4)
YONG GLORY NANGEH
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(5)
FONCHA SUNYIN BLANCHE
ACC-B,COM-A,ECO-A,EGE-B,BMAT-B,L&G-B,OPR-B
(6)
TCHATCHOUANG LEBE RAOUL
ACC-A,COM-C,ECO-B,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(7)
Passed In Building Construction Specialty: 1
YONG PRECIOUS AKWOCHU
ENG-C,MAT-C,ICT-C,BCO-A/A,EGE-B,ESC-C,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In Business Studies Specialty: 6
GWANE MIRABEL GHAIFE
ACC-C,COM-B,ECO-B,ENG-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(1)
TITAKOU OUSEWOU ROSINE
ACC-C,COM-B,ECO-A,FRE-C,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(2)
STANDLY TARLA NGWANG
COM-C,ECO-C,FRE-C,ICT-C,BMAT-C,L&G-B,OPR-B
(3)
YUH RAMSON NKWAIN
COM-B,ECO-B,ICT-C,BMAT-A,L&G-C,OPR-C
(4)
KEGHANG PATIENCE BIH
ACC-C,COM-C,ECO-B,BMAT-B,L&G-C,OPR-C
(5)
NKWAIN EMMANUELLA NDUM
COM-C,ECO-C,EGE-C,BMAT-B,OPR-C
(6)
Passed In Single Subjects
Passed In 6 Subjects: 1
NJUOH BETRAND DENG
ENG-C,FRE-C,ICT-B,BCO-A/A,L&G-B,TDR-A
(1)
Passed In 5 Subjects: 1
(1) SAHTEH GRACE FEYUI COM-C,ECO-C,FRE-C,EGE-C,L&G-C
Centre No: 22700 Buea Special Centrer
Regist: 1, Sat for 4 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In Single Subjects
Passed In 7 Subjects: 1
MBATE VEWEOD NFOMI
COM-B,ECO-B,ENG-C,FRE-C,REL-C,L&G-C,OPR-C
(1)
Page 50 of 50

Previous post

American Congress Destroy #Ambazonia dreams. America is a #BlackLeg

Next post

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL TECHNICAL

KumKum Massa

KumKum Massa

I, KumKum Massa is a proud Cameroonian, born and bred in NW Region of Cameroon, although I have spent the last two decades travelling the world, from Asia (UAE, Qatar, Bahrain), South America, North America (USA and Canada) as well as several countries in Africa, Europe and the Caribbean.

I have varied interests from sports to music, food, and culture, but one thing is for certain.. I love Cameroon, and I Love Cameroonians.

No Comment