Cameroon

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL

Download the FULL results PDF document below

Exam Results O-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results A-Levels Technical – 29 July 2019

Exam Results O-Levels General – 29 July 2019

Exam Results A-Levels General – 29 July 2019

2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11001 Buea External
Regist: 167, Sat for 2 or more Subjects: 149, Passed : 75
% Passed : 50.34, Sanctioned : 4
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) MOJOKO LYSETTE MBENE ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(2) EKILI FERDINAND ACHA ECO-D,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(3) BIN BRENDA SIH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(4) MOSUME MARTHA NASAKO ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 35
(1) AGBORTAEYONG ARREY ECO-A,GEO-C,PMS-A
(2) WIRBA MARIYAMU LEINYUY FSN-C,HIS-C,PHI-B
(3) MIRANDA LEKUNGA FOTACHWI ENG-B,FSN-D,HIS-B
(4) NTAMBI SONE EBOKOLLE GEO-C,HIS-B,REL-D
(5) FABRICE FRU NGAN KINDZEKA ENG-C,LIT-D,HIS-C
(6) ISABELLA MUNGFU ECO-E,HIS-C,PHI-B
(7) EDIMEJANG NDIE HERBERT ECO-D,GEO-C,HIS-C
(8) TARNTEH RASHIDATU YEWOHBENYI ECO-C,GEO-E,HIS-B
(9) NGWA PRYDE SHU ECO-D,HIS-B,PHI-E
(10) ANAKALA BLAISE FUKALA ECO-E,FSN-D,HIS-C
(11) ESEH AKIDE MARILYN EKUSU ECO-C,GEO-E,HIS-D
(12) WERETAI COLLINS NJEI ECO-E,GEO-D,HIS-C
(13) BESONG FRANCIS TEKE LYSINGE ECO-E,FSN-D,HIS-C
(14) BALEMBA AGNES BARANA ECO-D,HIS-C,REL-E
(15) METUGE MELISA MBULLE LIT-E,HIS-E,PHI-B
(16) ANN MARICE AMBELA ECO-E,HIS-D,PHI-D
(17) EPOLLE BRENDA MISSIMA ECO-E,HIS-E,REL-C
(18) NJI MINETTE LACHI ENG-D,LIT-E,HIS-D
(19) BEJEAMIA MERCY NYANI ECO-D,GEO-E,HIS-D
(20) LACHE ASSIE CHRISTIAN TAMBE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(21) GRACE-KELLY ENANGA FENDE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) EDJUA SANTOS AKWO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(23) ESUA CLEMENT ENAMBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(24) NGEH LILIAN CHO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(25) MOSUKA PHILIP LIFIENJA ECO-D,GEO-E,ICT-E
(26) ESUA NELSON AKOKI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(27) NJIKANG KELLY DEBEME ECO-E,ENG-E,HIS-D
(28) AKUMBOM PATIENCE ACHOGE ECO-E,ENG-D,PMS-E
(29) LAURA KILA WONGBI GHAMOGHA ECO-E,HIS-E,REL-D
(30) HENRIETTA NAMONDO NJOMBE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(31) BESONG LAURA ASHU LIT-E,HIS-D,PHI-E
(32) NDE BERNICE ZENGEH ECO-E,ENG-E,HIS-E
(33) RABBI ADAMOU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(34) ABONGBUNG GRACE LEMBI ENG-E,FSN-E,HIS-E
(35) NOBONDA LYDIA NDEN ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 36
(1) AWAH FERDINAND MBOE BIO-B,FSN-C
(2) LAISSIN HANS FILMFINYOYEA ECO-B,HIS-C
(3) MANGA AGI MARTHA MANGA BIO-C,FSN-B
(4) NKWELLE DESIRE MEM HIS-D,REL-B
(5) KENGNE PENKA ALINE FLORE ECO-D,FRE-C
(6) TAMINANG ROGERS FONCHAM GEO-E,HIS-C
(7) EKUKA MAC-NOELLA EPUPA LIT-E,HIS-C
(8) ENOCK VINCENTIA EBAH ECO-E,HIS-C
(9) NTUBE PALVIN EDIAGE ENG-C,HIS-E
(10) TUKU FAITH NALOVA NGOH ENG-E,LIT-C
(11) STEPHANY ABIT NWACHAN ENG-E,HIS-C
(12) NOELLA AHONE HIS-D,REL-D
(13) KUNGANG ACHALEFAC GENEVIEVE ECO-D,GEO-E
(14) AZINWI MAC-COLLINS NGWA ECO-E,HIS-D
(15) ETEK BRINE ASHU HIS-D,PHI-E
(16) BISMARK ANAGOH AMBEDEK ECO-E,HIS-D
(17) BETAFO ZIDANE BINDEREH ECO-E,HIS-D
(18) JOSEPH TEKE NJOH GEO-E,HIS-D
(19) NDOLO VIVIAN MOLOMBE HIS-D,REL-E
(20) EBUNG KINGSLEY NGOLLE ECO-D,GEO-E
(21) KOUAKAM CLEMENTINE CLAIRE WAMBE HIS-D,REL-E
(22) LOURE EKAH NJI ENG-D,HIS-E
(23) AMIN ISAAC MOKOKO ECO-E,PHI-D
(24) REINA ESUKA LYONGA ENG-E,HIS-D
(25) NGWA MALIKE EDUM HIS-E,PHI-E
(26) MBELLA TIMOTHYJACKAI ENG-E,HIS-E
(27) ASOH HENRY EKABA GEO-E,HIS-E
(28) MODIKA SUSAN BELOWE ECO-E,HIS-E
(29) BEUWOH HEGIRA NJOMBU ECO-E,HIS-E
(30) FRITZ NWAMBO NGALE HIS-E,REL-E
(31) NJABEH BLAISE ABDULAHI ENG-E,HIS-E
(32) MBANGE HADIDJA CELESS HIS-E,REL-E
(33) EBAH GWENDOLINE TONZOCK ECO-E,HIS-E
(34) LIKOWO REBECCA ESELLE ECO-E,ENG-E
(35) ABURI FAVOUR OJONG HIS-E,PHI-E
(36) EKWA TCHOYE ELISABETH ENG-E,REL-E
Centre No: 11002 Bamenda Small Mankon External
Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 3
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) NKWATI NIDELLE GHIMOH ENG-D,LIT-E,FSN-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 2
(1) LOVALLA EMOS ECO-E,GEO-E,HIS-C
(2) WIRBA LAURETTA NANGSIN ECO-E,GEO-E,HIS-D
Centre No: 11004 Government Bilingual High School
Nkongsamba
Regist: 215, Sat for 2 or more Subjects: 215, Passed : 174
% Passed : 80.93, Sanctioned : 4
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 14
(1) CHINDO TERENCE CHIA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
DONGMO ANGE MERVEILLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
WAMBA NGUESSONG ARCELLE EDOUADA
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(3)
(4) MAKOGE ALDRINE EWANE BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
TAM GUEMMEGNE MEGANE PRISCILLE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-A
(5)
TAKAM DZUNE WAREN LOIQUE
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-C
(6)
MFONGUIE NJOYA ABOUBAKAR NASSER
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(7)
(8) NCHIA EMMANUELA EKEI BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-C
KALDADJA BERI DANIELLE LEATICIA
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(9)
NGWENYI MOFOR SONITA PRESTLEY
ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-D
(10)
NGAMINYI SPLENDID NSEIMOH
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(11)
(12) FONCHO DOTLY FUHNWI BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-C,ICT-D
(13) FOPPI ORLANE ECO-E,ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(14) NCHAFAC MINETTE ZENONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
Passed In 4 Subjects: 41
(1) MUSA LOGO PRIDE BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-A
(2) DOH CYRILLE NJEI BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(3) TCHOUPOU FOUODJI DARRYL CHE-B,PMM-A,PHY-C,ICT-C
(4) MEMOH GHISLA MANGEH BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B
Page 1 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 41
(5) NGWI NJIKE ROBERT BELMOND BIO-C,CHE-C,PMM-A,PHY-C
(6) BANDE CHARITY SONE ECO-A,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(7) MOUGOUE YOUDJEU MAEVA BIO-B,CHE-E,PMS-B,ICT-C
(8) SEGNING FOPA ZINA KARELLE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-B
(9) NDI ODILON JUMFONGAI BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(10) AKWE MESAME SYNTHIA ECO-B,ENG-C,LIT-E,HIS-C
YETOH EMMANUEL WEPNJOH GAMWI
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(11)
MBANGUE MBANGUE JUDITH CARINE
ECO-B,FRE-E,GEO-C,PMS-C
(12)
(13) TEMBECK RAGIF FOMUNOH BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14) HANDBE MOA JEFF LANDRY BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
KONKET KEMEGNI CHARLYSE MERVEILLE
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(15)
(16) NKOU EFANDENE PAULINE ECO-E,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(17) BENG VOILET MBI BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(18) NYA ELAH BRICE RONALDO BIO-D,CHE-D,PMS-C,ICT-D
(19) TASHI AZISEH KWONTEGEH BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(20) NJABYAH YAMSEN PATIENCE BIO-B,CHE-D,PMM-D,ICT-E
TCHATCHOUA KUATE MEGANE VANELLE
BIO-C,CHE-E,PHY-D,ICT-C
(21)
(22) ESSENGUE ALIDA ORCHELLE BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(23) HAPPI TIAKO PAMELA BRENDA CHE-D,PMS-C,PHY-C,ICT-E
(24) KIGWE ARIEL OCEANE SORELLE BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(25) YOMOG TIBERE BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(26) AWANGA NFON SEPHORA GRACE BIO-C,CHE-D,PMS-E,PHY-D
(27) MANIGUEN HERVANE SOREL ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(28) NGOLE EKANE SUMO ROLAND BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(29) NZEGGE CLAUDINE DIONE BIO-B,CHE-E,PHY-E,ICT-D
(30) KENFACK KENNE ELIANE BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(31) IDIO MELVIS UYOKUOWM ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(32) TAWULA STEGER BOBGA BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(33) MBAH NGWA DIEUDONNE ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-C
(34) MVO SANDRA KOM BIO-E,CHE-D,PMM-D,ICT-D
(35) ONGBALINDI MVOGO LILIANE BIO-C,ECO-D,FRE-E,GEO-E
(36) NTUBE KOME BRANDA BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(37) CHWIMEYEGE JULIEN ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(38) NZILLE NOKWE BELTUS NGULLE ECO-C,GEO-E,HIS-E,ICT-D
NDOH AMOUGOU MARGUERITE HUGUETTE
BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-E
(39)
(40) DOH JOSIANE SORELLE BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(41) UNJI MARTIAL KUM BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 66
(1) ELUME EKUNGWE KANG LUCKE ECO-A,ENG-C,HIS-B
(2) ETIBA CASNA EKOKE ECO-A,GEO-C,HIS-C
(3) BIME NGASSA NADEGE NORA BIO-A,CHE-C,GGY-C
(4) NDIP DONICIA AGBOR ECO-C,LIT-B,HIS-B
(5) FOLEFAC REMOMD NZINKENG ECO-A,GEO-C,HIS-C
(6) ESSAMBE MARTIAL ECO-B,HIS-B,PHI-D
(7) NJAH KIZETUS NJAH ECO-B,GEO-E,HIS-B
(8) ABANDA NEVILLE KENDU ECO-D,GEO-C,HIS-B
(9) ZOUAKEU YACHEUN ORLY FADELLE BIO-B,CHE-D,PMS-C
(10) BOBOIN KACHU JORDAN ECO-C,GEO-C,HIS-C
(11) MBULEM LARISIA EKWOMBUH BIO-B,CHE-D,GGY-C
(12) MAKIA PRISCILLA TAWA BIO-B,CHE-C,PMM-E
(13) ANOFIE CAVINE BIO-A,CHE-E,GEO-D
(14) YAOUBA UMARU ECO-C,GEO-C,PMS-D
(15) AKANDONG DOVINE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(16) NYOUDA SIME NJONDA ZIDANE BIO-B,CHE-D,GEO-D
(17) NKEDE DILAND NTUNGWE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(18) SAMOU AURELIE VICTOIRE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(19) SANDJO DESIRE TOURE ECO-C,ENG-B,GEO-E
(20) AMAKE JOEL NDANDO ECO-C,GEO-E,HIS-C
(21) NDEDIBELLE MINETTE ENG-D,LIT-C,HIS-D
(22) TANDU JOHN DABAN BIO-D,CHE-D,GGY-C
(23) ELAD ASSOUA JOSEPH BIO-B,PMM-D,PHY-E
(24) ANDEJI BENJAMIN E ECO-C,GEO-C,PMS-E
(25) NKUMBE SONE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(26) AKIME EPIE ELVIS BIO-E,CHE-D,PHY-C
(27) AKWAH VASTOR ECO-C,GEO-E,HIS-D
(28) TAWAH LYDIA MAREN ECO-C,GEO-E,HIS-D
(29) NDAGSONG KWATCHI SANDRA ENG-B,LIT-E,FRE-E
(30) SIH CHE NADINE ECO-C,LIT-E,HIS-D
(31) MBANCHIA TENDONGFACK CARISTER ECO-C,GEO-E,HIS-D
(32) RINNETTE NGUIKOH FORMIN TAZANU ENG-C,LIT-E,HIS-D
(33) BUH VANESSA MBONG ECO-C,FRE-E,HIS-D
NKEM ETOUMAN QUENTIN STEEVE DEAN
ECO-B,GEO-E,PMS-E
(34)
(35) KWENE DARRYL PENDA ECO-E,FRE-D,HIS-C
(36) TALLA FOTSING RODRIGUE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(37) TAKOU TANE ANNIE LUCRECE ECO-C,GEO-E,PMS-E
(38) SANGHA JOY EBUA BIO-D,PMS-E,PHY-D
(39) EBONDJI MIHENG ANGE BIO-D,CHE-D,ICT-E
(40) NOUGNI CHRISTEL BIO-E,CHE-E,PMS-C
NGAND0 DE BAYOKOLAK YVANN SERGE JUNIOR
ECO-C,GEO-E,HIS-E
(41)
(42) NDIWANJE BLESSING NGWASHA ENG-D,LIT-E,HIS-D
(43) ZIFOR JECIRA CHOMOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(44) EKANE NJOUME DONALD STEVE PMM-E,PHY-D,ICT-D
(45) MAKOU TAKOU CLEMENCE BIO-E,CHE-D,PMS-D
(46) MEDJEWE REVED ECO-D,GEO-D,HIS-E
(47) YUYAR LENORA LEMNYUY ECO-D,GEO-E,HIS-D
(48) AKWEH AKAME ERICK DICKSON ENG-E,GEO-E,HIS-D
(49) RUKAYYA ADAMU ECO-E,GEO-E,HIS-D
(50) ETONE DICKSON ETONE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(51) SUIKA SHERIFATU KINYUY BIO-E,CHE-E,GEO-D
(52) NGANG LIVINUS NGWE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(53) NEBA IGNATIA MANKA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(54) MVENACHA AGENDIA JUDITH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(55) ESAMBE NDAPE LEONARD ECO-E,GEO-D,HIS-E
(56) BABOKA MOUAKA MARIE LAFORTUNE BIO-D,CHE-E,PMS-E
(57) SAMON EMMANUEL BIO-E,CHE-D,ICT-E
(58) AJANG LOIC NFORNZOUK BIO-E,CHE-D,PHY-E
(59) KENDU HERVETUS AZI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(60) TCHABOYA NANA VICLAY CARNEL ECO-D,GEO-E,HIS-E
(61) NJANKEP SAMHOU SYNTHICHE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(62) LAINJO NASURU YUFONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(63) SATCHA NGASSAM ROMARICK ECO-E,GEO-E,HIS-E
(64) ANDANG THIERRY MBAH EKUKOLE CHE-E,PMM-E,ICT-E
(65) NJOH EBONGUE DYLAN ECO-E,FRE-E,GEO-E
(66) AWASUME LEONEL MESUMBE GEO-E,PMS-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 53
(1) ESUH CLINTON NDAPE ECO-B,GEO-B
(2) TCHATAT NGASSA BLONIDA PATRICIA PMM-B,FMA-C
(3) EBONG AUGUSTINE KOME BIO-B,GGY-C
(4) ABAH JOEL CHE GEO-C,HIS-C
(5) FANI TOKO ANGE JUNIOR BIO-B,GEO-D
(6) NGWA KERRIE TELMA MAMBO BIO-B,PHY-D
(7) MOTCHEKA WIYSANYUY ANDY BRYAN BIO-D,PMS-C
(8) OUSMANOU TAFOUA ECO-C,HIS-D
(9) NJAZE TETSO SYLVANIE MERVEILLE BIO-B,CHE-E
(10) SATCHOM BONIFACE ROMEL ECO-C,PMS-D
(11) NABON ANGE DORIANE ECO-C,PMS-D
(12) NYA JOREL GAETAN BIO-C,GEO-D
(13) FORCHICK SYPHANNY ANGEIK BIO-D,PHY-D
(14) BEBETO NEMNLACK VEGAH BIO-D,CHE-D
(15) ALOBWEDE MELLE EPIEWANG ECO-C,HIS-E
(16) NTA NELSON TIKU BIO-E,ICT-C
(17) NOUMABIEU FOBANG LEITHYSSIA DARYLE BIO-C,GEO-E
Page 2 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 53
(18) EWANG NGONDE NESLA MEJANG ECO-D,HIS-D
(19) NGOME DILAN ETONE NTOKO PHY-E,ICT-C
(20) NASSER ABDOULAYE BIO-D,CHE-D
(21) MUNGE NZILLE RAISSA BIO-D,PMS-D
(22) MANCHANG POLYCARP TAKUNYOH ENG-D,HIS-D
(23) EPIE CLIFF NKWANG ECO-D,GEO-E
(24) ABAH BLANDINE ECO-E,HIS-D
(25) MEWOU KOUAKAM LETICIA BRENDA BIO-E,PMS-D
(26) MBAH MITERAND AGWOH BIO-E,CHE-D
(27) BUBOH BERTHILA ECO-D,HIS-E
(28) NZINKE ASAKWA CYNTIA ECO-D,PHI-E
(29) EROH RAPHAEL ASHU ENG-E,HIS-D
(30) NZEGGE CLOVIS BWENE BIO-D,ICT-E
(31) FOKAM SANDRA AMBANG BIO-D,PMS-E
(32) AMBE HIBLESS AMOTENWI BIO-E,CHE-D
(33) NKWEMOU DANNY JORDAN BIO-D,GEO-E
(34) GODBLESS INNAH EWI ENG-E,HIS-D
(35) EWANE PATRICK JUNIOR BIO-E,ICT-D
(36) NDIWANJE KELVIN TAMGONG GEO-D,HIS-E
(37) EFONG NGUEPEYI BODUM CHANEL PMM-D,PHY-E
(38) KOME BLAISE NGOLE CHE-E,GEO-E
(39) NANA TCHIANDJIEU JASON FRANKLIN BIO-E,FRE-E
(40) NNENE ELLENON U IBE BIO-E,PHY-E
(41) NJAUMENI MOUSSAH BRICE JUNIOR ECO-E,HIS-E
(42) MAHWO ORLLIAN JAIKA ENG-E,FRE-E
(43) JISELLE BIANDECK ECO-E,GEO-E
(44) EPOTIE MBEBI ARMAND SERGE ECO-E,HIS-E
(45) NDEMAH MARIUS MBEBANGMEL LIT-E,HIS-E
(46) NZEMBONG NYAMBOH MERYLINE BIO-E,PHY-E
(47) EMENI MBOUALIE STEVE LANDRY BIO-E,GEO-E
(48) ANKUNGHA SHERON MBONGHA ECO-E,GEO-E
(49) MESUE MIRANDA MEJANE HIS-E,PHI-E
(50) KUTCHE KARIS BALVILLE SENGE CHE-E,ICT-E
(51) MOKOM KEMY NGWI ENG-E,HIS-E
(52) METUGE MPONGE EVITA ENG-E,HIS-E
(53) KEME BRENDA ESUNGE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11005 Kumba External
Regist: 68, Sat for 2 or more Subjects: 65, Passed : 33
% Passed : 50.77, Sanctioned : 9
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
MATHIAS KUBUBU ODI JUNIOR
ECO-C,LIT-D,HIS-C,REL-B,PHI-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) MOSONJI MIRACLE MELIKI ECO-C,GEO-E,HIS-B,REL-C
(2) KANOUO CRUSITA CTHOFFO ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 7
(1) NDIGWAN PELAGIE MUYANG SAMIA BIO-B,FSN-B,GGY-B
(2) BAKIA LUCAS ENOW BIO-D,GGY-E,ICT-D
(3) MOBANI BORIS TAH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(4) EPIE NOELLA NZELLE ENG-E,HIS-E,PHI-D
(5) ELUME BEATRICE EMADE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(6) AKILLE COMFORT AHONE ECO-E,ENG-E,GEO-E
(7) AMBE DUIZEL KLIEN NGOLE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 23
(1) SUH DENIS NEBA JUNIOR ENG-B,PHI-B
(2) LUKU FANNY CHI IZALE ENG-B,LIT-D
(3) NGANFOR BLESSING NKEH BIO-B,CHE-D
(4) ETONGWE QUINTUS ITUKA HIS-D,PHI-C
(5) NJABE STELLA BETAPO ECO-C,HIS-D
(6) AKO DORIS NGAYUK FSN-D,HIS-D
(7) PEFOK SOPHIE ANDIN ENG-E,FSN-C
(8) INYANG RAPHA MBAKU PHY-E,ICT-C
(9) MONJUM LEONEL MONJUM ECO-C,GEO-E
(10) ASHU THIERRY HARRY BISONG ECO-E,HIS-D
(11) BEKOMBE MUNJONGE BEBE ECO-D,LIT-E
(12) ACHALE WISDOM AGBOR TIKANG GEO-E,HIS-D
(13) EPIE ERUA REGINA HIS-D,PHI-E
(14) ACHE VALERY TEBECK ECO-D,GEO-E
(15) FONGANG MATHIAS AZEMNGANG ENG-E,LIT-E
(16) TAKANG GORVINAL ETENGENENG ECO-E,HIS-E
(17) THIERRY TAYONG NDAYA ECO-E,HIS-E
(18) AWANDA MALVIS EBE ECO-E,ENG-E
(19) MUSONG FABIAN NTOFI ECO-E,HIS-E
(20) MENTI MARIE CHANCELYNE ANCHI ECO-E,HIS-E
(21) OBASE QUEENTA LABILE ENG-E,HIS-E
(22) ATEMA NOELA EBENGWI ENG-E,HIS-E
(23) ETCHU TAMBE EBOB CHARLOTTE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11006 Mamfe External
Regist: 82, Sat for 2 or more Subjects: 80, Passed : 49
% Passed : 61.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) ABANG LAKSMI EWA ECO-D,ENG-C,LIT-D,HIS-E
(2) ARREY LOVEDONALD ENOW ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(3) MBU PATRA BESSEM ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 19
(1) ABANG ODETTE MUKONE ECO-D,GEO-B,HIS-D
(2) TABE AYUK PRINCESS FELLE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(3) ABBO SOULEYMANOU BETOUNDJI ECO-D,ENG-E,HIS-C
(4) BESONG WILLIAM SMITH ECO-D,GEO-C,HIS-E
(5) NTEIN LILIAN NANA ECO-E,FSN-C,HIS-E
(6) EFANG IVO TIMAH ECO-D,ENG-E,HIS-D
(7) ENOW BENADETTE ETAKA ENG-D,LIT-E,HIS-D
(8) EGO EDUM GAEL TANKE CHE-D,PMM-D,PHY-E
(9) ETTA VIGUEL ARONG BIO-C,CHE-E,GGY-E
(10) AGBOR GEDION AGBOR ECO-E,ENG-E,GEO-C
(11) EBOT MAX TABI-CHUO ECO-D,ENG-E,HIS-E
ETCHU TANYOR GABRIEL PRINCZA ETCHU
ECO-E,GEO-E,HIS-D
(12)
(13) TAKANG MAVELINE EBOT ECO-E,GEO-D,HIS-E
(14) DEGHA MIRABEL MBEI ENG-E,GEO-E,HIS-D
(15) KOGGE STEPHANIE NTUKE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(16) NKONGHO LUCY AKO ENG-E,GEO-E,HIS-D
(17) NTARIBO-TATAW HARRY KETCHEN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(18) KUKU SEDONE EBAI ECO-E,LIT-E,HIS-E
(19) ACHU RUTH MEZOH ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) BAWA ELIZABETH OROCK-TANYE FSN-D,HIS-D
(2) AGBOR ENOW NDEM ECO-E,HIS-C
(3) EGBE ROLAND AGBOR ECO-E,HIS-C
(4) AKO JUNIOR AGBOR BIO-D,FSN-D
(5) TANYI LYDIA AYUK LIT-E,HIS-C
(6) EKU GUSTAV TABE ECO-E,HIS-C
(7) NDIMUNGWE BLESSING NGWAGOUNG ECO-E,GEO-C
(8) AWUH DOUGLAS ONOR GEO-D,HIS-E
(9) AWA GLORY LUM GEO-D,HIS-E
(10) ANOH VANESSA AZAH ECO-E,HIS-D
(11) NTALOU TACHI CLETUS ECO-E,HIS-D
(12) ENOW GODFRED ETTA ECO-D,GEO-E
(13) ASHU CLINTON EBAI BIO-D,GGY-E
(14) NJOCK JOHN NJOCK ECO-E,HIS-D
Page 3 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 27
(15) NKIRI DIVINE OJONG ECO-D,HIS-E
(16) ARREY JOSEPH EGBE BIO-E,FSN-D
(17) ELUMPE SANDRIAL NKONGHA ECO-E,HIS-E
(18) TABOT COMFORT BAYONG ENG-E,HIS-E
(19) AGBORTOKO AGBORTOKO MBENG ECO-E,GEO-E
(20) TABE MBI PETER BIO-E,FSN-E
(21) APAH VICTOR MEME GEO-E,HIS-E
(22) OSANG BLESSING BANYI ECO-E,LIT-E
(23) ASHU SYLVIE MARKO GEO-E,HIS-E
(24) APAH ANNA MBAJOH ECO-E,HIS-E
(25) AVAILETH PRUDENCE BATE ENG-E,GEO-E
(26) LUM LIZETTE NDONWI ECO-E,ENG-E
(27) ATEH LILIAN EGBE ECO-E,ENG-E
Centre No: 11008 Yaounde External
Regist: 555, Sat for 2 or more Subjects: 533, Passed : 353
% Passed : 66.23, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) GUO RELINDIS BUSSE BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
YADOUA NJANKOUO AMSETOU ISSA
ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-D,HIS-E
(2)
Passed In 4 Subjects: 61
(1) KANG PERCIVAL ACHEGHE ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(2) NING SANDRINE EZONG ECO-B,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(3) MPALA KOUMBIO YVES ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-D
(4) RUSEL IKOME LYONGA ECO-B,FRE-C,GEO-B,PMS-D
(5) KANG ISABELLA NGIY ECO-B,ENG-D,GEO-B,PHI-C
NDZEYONLEMA FATIMA NCHUSHIEKE
ECO-A,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(6)
(7) TEMBENG CALEB MBI ECO-B,GEO-B,HIS-C,PHI-D
(8) NDIWANE ELISABETH ZUPONYUI ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-B
KAMGAIN NKAMTOH JORIEL DUMOND
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(9)
(10) EPIE JULIUS AJANG ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-E
MBAZOA ELOUNDOU JACQUELINE AURORE
ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(11)
(12) TOMBIR MARIANA DUBILA ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-D
(13) BIH AMBE TRACY ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-B
KONGEH RAOUL WHITE BELTUS EKONGWI
ECO-B,LIT-E,HIS-B,ICT-D
(14)
(15) MBI EZECHIEL ETAKA ECO-B,FRE-E,GEO-B,HIS-D
(16) NKEMECHI READLY CHEFOR ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(17) AYEAH VANITY NDOSAH ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-D
(18) AMBANG RASHEAL PIH ECO-A,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(19) ATEMNKENG ATEM NELLY ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(20) YUVEN VELMA BONGSUIRU ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(21) BENG CHANSELINE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(22) CHO LUM TATIANA PRESIOUS ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-D
(23) EBOT ATTOH DEZERIA ARRAH ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-C
(24) NOUBESSI ANGE TRACY ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(25) DAYEBGA GUSTAVE NDANGO ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(26) DOH FINLEY FONDO BIO-D,CHE-E,GGY-C,ICT-C
(27) LUM SCENETIA ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(28) BISSE PEMHA INDYRAH PRAXEDE ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(29) CATCH WOODY ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(30) NGUNI AKANA FIORE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(31) DORIS FAVOUR TANDANGU ENG-D,HIS-C,REL-D,PHI-E
(32) TEBO ABECK CLAUDINE ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(33) FUMLAK RENE RIGWIH BIO-D,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(34) MBI DELPHINE FU-UF ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(35) NYAMSI ONDOA FRANCK DILAN ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(36) NAIN ANATTE TOHNAIN. ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(37) MBAH CLEANSEN CHIA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(38) TAMANDI TEKU MALDINI ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(39) NGONG BONAVENTURE CHONG ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(40) PENN BETRAND ASOBO ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(41) NVENANKENG MARIAM ECO-C,GEO-E,HIS-D,REL-E
(42) KIDIO ANNE BI ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(43) KENFACK JUNIOR ARTHUR ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(44) KEBEI QUINTA ZOU ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
TANGAI ATAPA BETSALEEL JEPHTHE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(45)
(46) MBELYIA QUINCIA NGONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(47) ETAPE JENNIFER NGOH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(48) MAFFO FORTUNA KEVINE ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(49) KFUTUAH GRACIANA BIMISIMBOM ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(50) FONYE CERDRICK FONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(51) DJUEFOUO KUETE LOIVA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(52) LUKONG MACVIBAN LEWIS ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(53) JUMLA CHANTAL KUMO ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(54) MEUDOM DJEMTCHEMEU ANGE ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(55) LUM NADEGE CHINJE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(56) ASHU PRECIOUS ETINDIP ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(57) KIDIO BERYL GHEASI ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
ELOUGA ETOA VICTORINE NICOLE DARLINE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(58)
(59) CHE CLINTON TABARA FRU ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-E
(60) AGWENJANG MAUREEN EFON ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(61) TUMLA AUDRELLA LIMNYUY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 148
(1) NJODZEKA JOSEPH NTUMNYUY BIO-B,CHE-B,GGY-A
(2) NGANTA JASPA NGANTA ECO-B,GEO-B,HIS-B
(3) TIBEN SHERONE NDUM ECO-B,GEO-B,HIS-C
(4) CHOUGOUE TCHUALEU MIGUEL VALOR ECO-C,GEO-C,HIS-B
(5) WIRSIY BERINYUY HORACE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(6) FOPAH KENNE DESMOND ECO-B,GEO-C,HIS-C
(7) WIRBA PERPETUA NYUYYENI ECO-C,GEO-B,HIS-C
(8) TAH HARRISON NJI ECO-C,GEO-A,PMS-D
(9) NKWETE EXPEDIT MEKONGE BIO-C,FSN-B,GGY-C
(10) DIANGHA KOLBERT ANKINIMBOM ECO-B,GEO-C,PMS-D
(11) AJI CHINDO WILLIAM. ECO-C,GEO-D,ICT-B
(12) TEBOH BRONHILDA ABECK ECO-C,LIT-D,HIS-B
(13) EDOUMBONG THERENCE NTOKO ECO-D,GEO-D,ICT-A
(14) ELANGWE ROSALINE MANDE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(15) NDIP ELVIS ARREY GEO-D,HIS-C,PHI-B
(16) NKWAIN ANTHONY NGONG ECO-B,GEO-C,PMS-D
(17) MILTON JAM ECO-C,GEO-D,HIS-B
(18) YIVEYUVI ARMAND BERINYUY BIO-B,GGY-D,ICT-D
(19) BUNG KUBE PENN EDMOND ECO-D,GEO-C,HIS-C
AMOUGOU AMOUGOU MARCELIN TOUSSAINT
ECO-C,HIS-C,PHI-D
(20)
(21) NSAI SANDRINE SEVIDZEM BIO-D,FSN-C,GGY-C
(22) ENOW MOURINE KETCHEM ECO-C,HIS-C,PHI-D
(23) ADEL MBUO NGONG ECO-C,GEO-C,HIS-D
(24) AGWE TANWEH DELORIS ECO-C,GEO-C,HIS-D
(25) NGALA HILDER MUJEH ECO-B,HIS-C,PHI-E
(26) AMANDA NGWA AWAH LIT-C,FRE-E,HIS-C
(27) TALEH CLIFORD ECO-D,GEO-D,HIS-C
(28) SYNTHIA NDIAMENGHANG FOSI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(29) TONYE III PAUL JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-D
(30) EDOUNG ASSOA ULRICH ECO-C,GEO-D,HIS-D
(31) TIAH BRANDON KEMAH ECO-D,GEO-C,HIS-D
(32) MAMBO NOELA NDIFORMAH ECO-C,ENG-C,HIS-E
(33) TARI EMMACULATE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(34) RINGNYU SANDRINE ASONYU ENG-E,LIT-D,HIS-B
(35) AKWAGOH EMELDA EKIAFANG ECO-C,GEO-D,HIS-D
(36) ACHENPEZIH EMMANUEL NGONGEH CHE-D,GGY-C,ICT-D
Page 4 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 148
(37) DOGO NANCY YEYO ECO-C,LIT-E,HIS-C
(38) KENCHUO FLORA BIH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(39) KUM SOLANGE NYIA ECO-C,LIT-D,HIS-D
(40) LIDWIN KINYUY ECO-C,GEO-D,HIS-D
(41) DZELAMOONYUY ROSETH ECO-C,GEO-C,PMS-E
(42) ASONGU SHARON NTEMGWA ECO-E,FSN-C,HIS-C
(43) FOMBAIT EMMANUEL WASI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(44) NDIFOR GODLOVE OWAMBA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(45) BASSEY EDUON ANWA ECO-D,GEO-D,HIS-C
(46) BIMENSAI DENIS AYENI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(47) BUH JUDE ECO-E,HIS-C,PHI-C
(48) ACHUO DICKSON ENOW ECO-E,GEO-E,HIS-B
(49) INACK NJOKI MARTIN WILSON ENG-E,FRE-D,HIS-C
(50) VANESSA NGEGAH NGWA ECO-D,GEO-C,HIS-E
(51) HAMMANN NASSOUROU ZAWOUN ECO-C,GEO-D,HIS-E
(52) NANKAM CHRISTIAN NARCISSE ECO-C,FRE-E,HIS-D
(53) ENAMA NTSA DERICK ECO-C,GEO-E,HIS-D
(54) KLINSMAN KUM MIH GEO-E,HIS-C,ICT-D
(55) KEDZE GLINIS MBONG ENG-E,LIT-D,HIS-C
(56) KENFACK WAMBA ELISABETH ECO-D,GEO-D,PMS-D
(57) NJONGA VANESSA NJOMEN ECO-D,GEO-D,PMS-D
(58) AKWAGOH ALLUTIUS ATONGU ECO-C,GEO-D,HIS-E
(59) OSSONO MVONDO WILLY BRANDT ECO-C,FRE-E,GEO-D
(60) PENDA EKANG GILBERT BIO-C,CHE-E,PHY-D
(61) TANGHA MALICE BIH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(62) DINGHA JOYCELINE PENKWANG ECO-C,LIT-E,HIS-D
(63) DABA CLAUDE ENWESON LIT-E,HIS-B,PHI-E
(64) CHIN CYRIS NYUYKI ECO-D,GEO-E,HIS-C
(65) FONBOD PRINCEWIL AGWEWAH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(66) ABONGSHING ABEL ANGAFOR ECO-D,GEO-D,HIS-D
(67) MAWO SUSARINE SUINYUY ENG-D,LIT-E,HIS-C
(68) MANGEH NERIS BATINYUY ENG-C,HIS-D,PHI-E
(69) NGNABEU TCHACHOUA IVAN WILLFRID FRE-E,HIS-C,PHI-D
(70) RUTH NFIYINYUY ALI ENG-E,FSN-C,REL-D
(71) BAKO RENE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(72) NKENG JETSEN NDIP ECO-D,GEO-E,HIS-C
(73) CHI ATEH VANESSA BIO-B,CHE-E,GEO-E
(74) BUNJI LARISSA LAKE LIT-E,HIS-B,PHI-E
(75) MBIANDA KELLSON BOUMSSOMIA ECO-C,GEO-E,PMS-D
(76) MBUH PRISCILIA BONGSHE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(77) BONGKEM RACHEL DZELAMONYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D
MBEZELE ASSIGA STEPHANE BRYAN LOIC
ECO-C,FRE-E,HIS-E
(78)
(79) TAPONG BLESSING AKWI ENG-E,LIT-E,HIS-C
(80) KARCHE POKAM IBRAHIM KALIL ECO-E,GEO-D,HIS-D
(81) NYAMA SERGE ROMEO LIT-E,FRE-D,HIS-D
(82) TITA FONCHAM SERGIO ECO-E,GEO-C,HIS-E
(83) NKENGAFAC MACDEUEL NGEMOH ECO-D,GEO-E,PMS-D
(84) FOGNING MANUEL NKWEMOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(85) NKWAIN RENE WAINKEM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(86) ALAIN MOMENE MILLA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(87) KIJIKA BLANDINE FONYUY FRE-E,HIS-C,PHI-E
(88) MOUSSONO HAL MESUMBE ECO-E,FRE-E,HIS-C
(89) OLOUME ERNEST ANDY ECO-D,GEO-E,HIS-D
(90) EBAI SEAN OROCK BIO-E,CHE-D,FSN-D
(91) NYAKO LIZETTE NKEH BIO-E,CHE-E,GGY-C
(92) EKONDO SERAPHINE MANDE LIT-E,HIS-D,PHI-D
(93) FOTACHWI STEFAN LESIGA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(94) NGUNO MVOGO EDWARD CLINTON BIO-C,PHY-E,ICT-E
(95) AKUM RICHARD ARREY HIS-E,PHI-D,ICT-D
(96) KAH LIDWIN BEH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(97) LEYNYUY CHARLOTTE ECO-E,HIS-C,PHI-E
(98) EJOB ROSINE NTCHOYOH ENG-C,LIT-E,HIS-E
(99) NGEH CLINTON NGOH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(100) NGOH BRANDA ASAAH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(101) ATUD CLARIS EMUH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(102) NJI BUMAH MARCEL-DONALD ECO-E,GEO-E,HIS-C
(103) ANNUABUEH JOSHUA AKANGTEH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(104) BISONA CLAUDINE BUMA ENG-D,LIT-E,HIS-D
(105) TENYAH CASSANDRA ABEN ECO-D,LIT-E,HIS-E
(106) SAMA CHRISTEL ADOH ECO-D,GEO-E,PHI-E
(107) WIRBA ANASTHASIA BERINYUY ECO-D,HIS-E,PHI-E
(108) TABE CAMERICA ATOP ECO-E,GEO-E,HIS-D
(109) TOH ESIBA CHIA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(110) NMAGUE A BEB CLAUDE SOPHIE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(111) TIOFACK RUCHEL PAVEL ECO-E,GEO-D,HIS-E
(112) KENGNI NWANTSA LUCHELLE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(113) CHAH DELISAL YAFIE ECO-E,ENG-E,GEO-D
(114) HENDRETTA BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(115) LUNGCHI ANIZEL ANWEAJI ECO-E,LIT-E,HIS-D
(116) ALIEH DAISY ECO-E,HIS-E,ICT-D
(117) YUVEN BURINYUY ECO-D,LIT-E,HIS-E
(118) ALENWI BEINWI FUSI ENG-D,LIT-E,HIS-E
(119) NIKANG BILLY ROGER SANAMA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(120) JENESER SWIRRI YELUMA NSOH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(121) MBUH RIZAH ECO-E,ENG-E,HIS-D
(122) NCHUOKEH BLANDINE MANGIE ECO-D,GEO-E,PHI-E
(123) TIKUM EVODIA ENJONG ECO-E,GEO-E,PHI-D
(124) KAMENI PETTANG ARMELLE CAROLE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(125) TOH JULLETE ZIA ENG-E,LIT-D,HIS-E
(126) AJUH ROLOGLEIN TEMESANG FRE-E,GEO-D,HIS-E
(127) BAYE EGBE MICHEL PMM-D,FMA-E,PHY-E
(128) MBOSECKO FRANKLINE KULU ECO-E,GEO-D,HIS-E
(129) CHI VERA SEWAH ENG-E,HIS-D,PHI-E
(130) LAADOR DZELAMONYUY SHARLOTTE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(131) NKOESU MELANIE VUBAN ENG-E,LIT-E,HIS-D
(132) NDIMONGANG GLEN KENKOH ECO-D,HIS-E,PHI-E
(133) ATUD KELLY ENGONWEI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(134) NGUM HYSCENTA ECO-D,LIT-E,HIS-E
(135) ATUD RENE MBAH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(136) FONJECK AKOM NADEGE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(137) MBAKO SHERON NGUNGU ECO-E,LIT-E,HIS-D
(138) WIYKIYNYUY FRANCINA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(139) BANGFE WABI ROLAND ECO-E,GEO-E,HIS-E
(140) TIBAB CYNTHIA ECHICK ECO-E,ENG-E,GEO-E
(141) TIBAB LOVISE NDAM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(142) TSE ROMARIC AFUAH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(143) ABOLO NDO JANNICK MYLENA ENG-E,LIT-E,FRE-E
(144) MUH KENNETH FUH ENG-E,HIS-E,PHI-E
(145) FORTI TRACY SANDRA NGWEGANG ECO-E,LIT-E,HIS-E
(146) YUSINYU LEONEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
(147) AGHEDSEH YVONNE WOPONWOH ECO-E,GEO-E,PMS-E
(148) BERSHU SULIY SANDRA ECO-E,ENG-E,LIT-E
Passed In 2 Subjects: 142
(1) MENGUENE ZOA ULRICH PIERRE LANDRY FRE-B,HIS-C
(2) NJEH COLLINS FORTI ECO-B,GEO-C
(3) LEMBEH SUIEBU NYIKE GEO-C,HIS-C
(4) NDASSI LIONEL MBAKU ECO-B,GEO-D
(5) KEASI CANDIDA NTINI FSN-D,GGY-C
(6) OBI ASHU ASHU BIO-B,PHY-E
(7) NGONO ONANA ELIE EMMANUEL HIS-D,PHI-C
(8) AMAH SYLVIE AMEI ECO-C,HIS-D
(9) NAMAM PATRICIA ECO-C,GEO-D
(10) MOFOR CLINTON NCHINDE FRE-E,HIS-B
(11) ETOUKE THIERRY ECO-E,HIS-B
(12) ACHU MOKOM GUSTAV BIO-C,CHE-D
(13) SOKEM NDONGO NGONDE ECO-E,HIS-B
(14) TAKANG VICTOR ETENGENE ECO-D,HIS-C
(15) CARINE NOUM NGONG ECO-C,HIS-D
Page 5 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 142
(16) AMSTRONG NGHOZIZENJI ECO-D,HIS-C
(17) LOBAH ODETTE BANJEU FSN-E,GGY-C
(18) YANDA WANLEBELE CHRISTIAN CHE-E,ICT-C
(19) NTEMI PILATE NYANGA BIO-D,CHE-D
(20) AMBE ELIZABETH BIH ECO-C,GEO-E
(21) AMINDONG OPRAH NKWETTA ENG-C,LIT-E
(22) CHENWI SANDRA LUM FSN-D,GGY-D
(23) MENO YVAN ULRICH ECO-E,GEO-C
(24) NOGHA PAUL JANVIER BIO-C,GGY-E
(25) MBAMTE BUPYAH FELISITE ENG-E,HIS-C
(26) KEM FARBRIS FONGANG BIO-C,CSC-E
(27) AYUK MYRENE ENAGHA BIO-D,FSN-D
(28) NJOMO NJIOLEU FRANCK CABREL PMM-E,PHY-C
(29) CHONGSI EMMANUEL NSOM FRE-E,HIS-C
(30) PITRAN TOH FOINSEH ECO-E,HIS-C
(31) ENGO COLLINS ABI ECO-D,HIS-D
(32) LACKSOH MARVIS YETTAH ECO-C,HIS-E
(33) MANGWE MARIE ANTIONETTE ENG-D,HIS-D
(34) KAMDEP KOUTEU EDITH FLORE ENG-E,FRE-C
(35) OJONG EMMANUEL TIKU HIS-C,PHI-E
(36) TAMIGHANG FIDIA TANUI ECO-C,HIS-E
(37) WINGO JULIE NAGE ECO-D,HIS-D
(38) MBANG YICHI OWEN VALERY ECO-C,PMS-E
(39) BUMA KEHBILA EUGINE ECO-E,HIS-C
(40) DJONGUE LAURETTA KUNJU ECO-D,GEO-D
(41) EBAI NALENYA OSANG ECO-C,GEO-E
(42) DULCIMAR BIH NGWA ECO-C,PHI-E
(43) BUCHU RIGOBERT ACHE GEO-E,HIS-C
(44) NJANG DELCON NYAH GEO-E,HIS-C
(45) CHOH NADINE SIRRI ECO-C,ENG-E
(46) HAMUN STEPHAN NJENJI ECO-D,GEO-D
(47) FORTECHA CLETUS ATANGANGE ECO-E,HIS-C
(48) NGALLA CINTHIA NKFVEME BIO-C,PHY-E
(49) EWOME MANYAKA DANIEL JUNIOR ECO-E,HIS-D
(50) ABOH TERENCE AYANG ECO-E,HIS-D
(51) AKWANWI ADELINE ECO-D,GEO-E
(52) NKUNGUE JACQUES NGOLE BIO-D,CHE-E
(53) GYPSY WILDA ABEDANG EBO’O FRE-E,HIS-D
(54) MUNAI CLAUDIA PANGMWEH ECO-E,HIS-D
(55) FOUDA ONANA SERGES ARMEL ECO-E,HIS-D
(56) BESEN CYNTHIA BIO-E,FSN-D
(57) NYAMA BEAUDOIN GHISLAIN PHY-E,CSC-D
(58) NGOE FELISHIA BWINDGA HIS-D,PHI-E
(59) NGAMGA NKEUTCHA LEANDRA DIVINE ECO-E,HIS-D
(60) COMFORT NYANGA NDAMASON ECO-E,GEO-D
(61) NGAMGA TSIMI FRED VIANEY ECO-D,HIS-E
(62) NTAM EUNICE LIMA LIT-E,HIS-D
(63) ATEMENGUE ESSAMA JACQUES MARVIN ENG-E,FRE-D
(64) BABOUNA ELOUNDOU ROSETTE BRINDA ECO-D,HIS-E
(65) NKONGNIO ODIA HENRY STEPHAN ECO-E,FRE-D
(66) EMMANUELLA FUNDOH NGANTE ECO-E,HIS-D
(67) SO’OGHU DESMOND KAOWSEIH ECO-E,HIS-D
(68) JINI GODWIN NGEH CHE-D,PMM-E
(69) NDOMBOL NGUIMBUS CALVIN CHRISTIAN ECO-D,GEO-E
(70) NDOMUH ACHU CYRILLE ECO-D,HIS-E
(71) TEMBE MATILDA ANYEN ECO-D,LIT-E
(72) TANGA GIDEON DINYA GEO-D,HIS-E
(73) NNOGE JACQLINE NYAKE ECO-E,HIS-D
(74) NKENGFUA BRADIA NGOASONG ECO-E,HIS-D
(75) NGUBE CLAUDINE NTUBE LIT-E,HIS-D
(76) MANI MANI PAUL DE L’OR HIS-E,ICT-D
(77) MUNDI BORIS ANGAFOR HIS-D,PHI-E
(78) MULUH PRINCESS BLANCHE MAFOR ECO-E,HIS-D
(79) TAMFU DIEUDONNE LAIMO ECO-D,HIS-E
(80) FRU GEDEON ECO-E,HIS-D
(81) SUNDAY MAGRETTE LABUH GEO-E,PMS-D
(82) MANGWE SYLVIE VIFIEH ECO-D,ENG-E
(83) NWAHA ARSENE FREDRICH FRE-E,HIS-D
(84) DOH AGNES EMMA ECO-E,HIS-D
(85) BUMA FELECIA WAKUNA GEO-E,HIS-D
(86) FRU CHO PRIESTLEY ECO-E,HIS-D
(87) LIRFEE MARY CATHERINE MOVENI GEO-E,HIS-D
(88) GLAINE BURINYUY LIT-E,HIS-D
(89) TCHUISSEU FUL BLESSING BIO-E,CHE-D
(90) CHE GOLDER BI GEO-D,HIS-E
(91) NEBA ROBERTA LUM ECO-E,HIS-D
(92) TCHEUMAGA KAMELEU CYRIAC GAETAN PMM-E,CSC-E
(93) AGWE FRITHY NAH LIT-E,HIS-E
(94) ANYA MODESTINE ENGWO ECO-E,HIS-E
(95) TEBANG MATHIAS TINONG BIO-E,PHY-E
(96) SEVIDZEM ETIEN NYUYKONGE BIO-E,GEO-E
(97) LIMNYUY RACHAEL-BIMELA LIT-E,HIS-E
(98) MANICO YVONNE MAMBO ENG-E,HIS-E
(99) TSANTSUINING MEKONANG DIANE ELIZABETH LIT-E,HIS-E
(100) FUL MABEL YUTEH HIS-E,PHI-E
(101) NKALLE JULIETTE SENZE LIT-E,HIS-E
(102) GOUNE DONFACK MAXIME JOEL FMA-E,PHY-E
(103) AVINA MESSI MARIE CHRISTINE ENG-E,HIS-E
(104) TANYU BLESSING MAYAH ECO-E,HIS-E
(105) KUSI GUYLIE NYOUNKAH LIT-E,FRE-E
(106) ASAH MELVIS BIH ECO-E,HIS-E
(107) SALAH DELPHINE NKUMI ECO-E,HIS-E
(108) MOFOR LINORAL MANGE BIO-E,CHE-E
(109) MUGUO JUNIOR JOHNSON GEO-E,HIS-E
(110) GUEGO MURIELLE ECO-E,GEO-E
(111) NDONG MVOLO FRANCINE BLONDELLE ECO-E,FRE-E
(112) TAH THEOPHILUS AKAI GEO-E,HIS-E
(113) CHICK CARLSON NJI ECO-E,HIS-E
(114) KIMBI BLESSING NKFUNJE ENG-E,LIT-E
(115) MALLISA NJEUE AWAH ENG-E,HIS-E
(116) CHEFOR NESTOR CHE ECO-E,PHI-E
(117) DIANA CHAKUNTE MBIANDA ECO-E,PHI-E
(118) ONDIGUI NKONOG JOSEPHA DANIELLE ECO-E,FRE-E
(119) KANGA FOUMAN ABRICOTINE ESTHER LIT-E,HIS-E
(120) SANGA BIPA YANNICK ENG-E,HIS-E
(121) MUNGWA HENRIETTA MAGAH ECO-E,HIS-E
(122) BRENDA NANJE WASE BIO-E,GGY-E
(123) DJEUGOUM WAMBA STEVEN WILFREID LIT-E,HIS-E
(124) CHOUINYIM MARCELLE LESLIE FSN-E,GGY-E
(125) SEEDO EZO KAYI ECO-E,HIS-E
(126) CHEGANG NOUNENE KEVINE ECO-E,HIS-E
(127) TIDA DAWE MICHEL ECO-E,HIS-E
(128) MUNGONG MEROLINE NTACHEH ECO-E,HIS-E
(129) MUNA VANESA ECO-E,HIS-E
(130) MBIBUH EVETT NDZI ECO-E,HIS-E
(131) CHI EDISON MUGONG ECO-E,GEO-E
(132) ISABELLE CHRISTIANE FOMENOU MELLO ECO-E,ENG-E
(133) AWOUJEH BOBKUN AURELIA ECO-E,HIS-E
(134) RAYE CHACHA CHARIFA ECO-E,HIS-E
(135) JAFF ACHILLEUS YIIVEN ECO-E,HIS-E
(136) NGWISEH NKEMNGUATEM DORIS ECO-E,HIS-E
(137) FORKAM CALEB ASOBO ECO-E,GEO-E
(138) FOPA NGNINTEDEM JUNIOR GEO-E,HIS-E
(139) IBRAHIM GARBA ECO-E,HIS-E
(140) FOLA MARBEL MUAYUN ENG-E,LIT-E
(141) EMMANUELLA LEINYUY ECO-E,HIS-E
(142) FORCHU FRANKLIN NYUYKONGHI ECO-E,GEO-E
Page 6 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11009 Government Bilingual Prac. High School
Yaounde
Regist: 192, Sat for 2 or more Subjects: 192, Passed : 167
% Passed : 86.98, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 23
CHINDA HISWILL PREVAIL ABIGAIL
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
NANGWOU DJOUNANG SHENNEL
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
DONFACK NGOUFACK LYSAN MORELLI
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(3)
(4) KONANG GINYU SYLVIE ENG-B,LIT-B,SBEF-C,HIS-C,PHI-A
(5) SUCCESS NGEKE MAFANY BIO-A,CHE-C,GGY-C,PMM-B,PHY-B
FONGANG NGAH FONGANG
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(6)
(7) EWAH NAOMI ANCHI ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B,PHI-A
NJAMUTOH BRENDA BOHTI
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(8)
KOUNDJO NGUEPKAP BRENDA AUDREY
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-B,PHY-C
(9)
KANDJA BARBARA DORCAS
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(10)
(11) CLOVISE BONGGYNAJUM BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(12) TAMFU MILAN NJESHU ECO-C,GEO-B,PMS-D,PHI-B,ICT-C
SELLY NGALOUMO DJAMILA MAIMOUNA
BIO-B,CHE-C,GGY-D,PMM-C,PHY-B
(13)
ASONGALEM ACHANBENG ACHANKIA
CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-A,CSC-E
(14)
(15) PAUL ABUBAKA EWI NING BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-B
DJOUELAH KAMGANG MANOUCHECA YVETTE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(16)
(17) LUM COURAGE SU BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
SIYAP NKWAYEP NOE JOSIAS
BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(18)
TANGRILA WANDA OLGA SENYUY
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(19)
NDAH-ENOW KELLY-DAISY TAKU
BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-B
(20)
(21) TSOFACK RANDINE FLORE BIO-B,CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C
ANGWII DIANA ROSE MBARIKA
BIO-C,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(22)
DJAPA NDJIONKOU DRUSILLE MELISA
BIO-C,CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(23)
Passed In 4 Subjects: 44
(1) TAKEM YAOU ENOW EBAI ECO-B,GEO-B,PMS-B,ICT-B
(2) KADJI JEAN CHRISTIAN ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-A
(3) KUMA NELSON JOHN ECO-C,GEO-B,HIS-A,ICT-C
(4) MBALLA NTEDE CAROLINE BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-A
(5) MABU KHARIS DJE ENG-B,LIT-C,SBEF-B,HIS-C
(6) TELLA VANICK CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(7) NDIFOR FULBERT METAH BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(8) OTTE PRUDENCIA BUME ECO-A,FRE-E,GEO-B,PHI-C
NUEMHOUA KOMMEGNE MANUELLA LYDIA BRIGITTE
ECO-B,FRE-C,GEO-C,PMS-C
(9)
(10) ANDELA AMAH CINDY SOPHIE ECO-B,GEO-C,PMS-D,ICT-B
(11) TSOALA FOFIE DURELLE BIO-A,CHE-D,GGY-C,PHY-C
(12) NUNYUI TITABUAH SHADRACK ECO-B,FRE-E,HIS-B,PHI-B
(13) GUEYAP KAMDEM DAYNA BIO-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(14) NSAWIR HONOURA VERANYUY ENG-B,LIT-B,FRE-E,HIS-C
(15) TAMFU MELIVA KUYA’A ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-C
(16) ZE EMILIE BECKY KARMEL BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-B
MBOUA MBOZO’O BLANDINE BEATRICE
ENG-E,SBEF-C,HIS-C,PHI-B
(17)
(18) DJONTU SANDRINE NINA ECO-C,FRE-E,GEO-A,PMS-D
(19) AYINA NTEDE ARTHUR CHE-D,PMM-C,FMA-C,PHY-C
(20) FEUKEU FONKEU HERMANN JUNIOR
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-C
(21) GWADE STEVE CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-B
MOETA TCHOUANTE OLIVIA CAREL
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(22)
(23) MEFIRE FOUAPON JAMAL ECO-C,FRE-E,GEO-B,PMS-D
(24) MBOLO NTSO VIDEL ARMEL ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-B
NDOH ATANGANA THÉRÈSE NATHANAËLLE
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(25)
(26) SUH EMMANUELLA SIRRI BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(27) KOUGANG NGAMEGNI JACKSON BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-E
(28) DEMBO NTAHA JEANNE GRACE BIO-B,CHE-D,GGY-C,PHY-E
NGOUFO SYLTO LEOPAUL DUPLEX
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(29)
(30) JOU KUETA PELAGIE BIO-D,PMM-D,FMA-E,PHY-B
NYEMB NDJEM EONE ANDRE KEVIN
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(31)
(32) NFORMI HELIY FAI BIO-C,GGY-C,PMM-D,PHY-E
(33) HALIMATOU SAADIA AMADOU BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(34) AISSATOU TALLE BAWA BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(35) NGAKOU KAMGANG WINNY DAINA ECO-C,GEO-E,HIS-C,ICT-E
(36) NABINDA SUBIRUS AKE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(37) NDIFON QUINIVETT ENGONWEI BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-D
TETCHOUANG NOUKIMI MERVEILLES
BIO-E,CHE-D,GGY-C,PHY-E
(38)
(39) SOH SUFFO JOSEPH EMMANUEL CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(40) RAMATOU AMADOU ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(41) MFORTEH STERCY NGUMSI BIO-E,CHE-E,GGY-C,PMS-E
(42) NDOGA AMOA GHISLAINE AUDREY ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(43) DJOFANG MERCY PERSIDE ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(44) NDIANG NJOYA AUDREY JENNIFER LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 61
(1) WETE RONEL KWANANG ECO-B,GEO-A,HIS-C
(2) KWEDU SIANNA EPOLLE BIO-A,CHE-D,GGY-B
(3) AGBOR GUIDION EYUMINE ECO-C,GEO-B,HIS-B
(4) ACHI FADI ECO-B,GEO-B,PMS-C
(5) FONGE CHARLES NGANGHA ECO-C,GEO-B,ICT-B
(6) TIMNGUM HELEN CHOU BIO-A,CHE-D,GGY-B
(7) NDI YEMSONG ABRAHAM BIO-B,CHE-D,GGY-B
(8) KENEWOH TAFFOCK LESLIE WILFRIEDE FRE-C,GEO-C,HIS-B
(9) PECHONKWEI BECKY MBIENGHO ECO-D,GEO-B,HIS-C
(10) UWANATU KUURNYUY AMEDU BIO-A,CHE-E,GGY-C
(11) NFOR BLESSING ECO-C,GEO-D,HIS-B
(12) BIHINA MANGA AIMEE CYRILLE ECO-C,GEO-B,HIS-D
(13) ANYAM DONALD MULUH ECO-B,GEO-C,PMS-D
KENG-NSHOM PRECIOUS TE-EH KEFEYIN
BIO-C,CHE-D,PMS-B
(14)
(15) LAPAH BRENDA NZOYIM ECO-C,LIT-C,HIS-C
(16) UNA TIBA STANISE LAURETTE ECO-C,FRE-D,GEO-C
(17) THOM NYA LOIC ECO-E,GEO-B,PMS-C
MKPOKONOU ADJIA MARTIALE BERINELLE
BIO-B,CHE-D,PHY-D
(18)
(19) BOPDA TUEKAM FRANCK GEOVANY CHE-D,PMM-C,PHY-C
(20) NGAKE NOUKOUA FLEURETTE NATACHA BIO-C,FRE-D,GGY-D
(21) NGOUMBE ABDEL LATIF BAGGIO ECO-E,GEO-C,ICT-C
(22) EPIE CARINE MOUALONG ECO-E,LIT-C,HIS-C
(23) FAIEMATU AL KAREEN ECO-C,GEO-E,HIS-C
OKALA ARIKEN LORREDANA CHRISTELLE
ECO-D,FRE-D,GEO-C
(24)
(25) ABOH HILDINE ACHA ECO-D,GEO-C,HIS-D
(26) MASSANG MAYANG JOSEPH CYNCLAIRE ECO-B,GEO-D,ICT-E
ESSOMBA SONKE AZEME BENJAMIN MARIE WILFRIED
CHE-D,PMM-D,PHY-C
(27)
(28) ELUMBAT GEORGETTE BIO-B,CHE-E,PMS-D
(29) TIAMBOU MANFOUO ZIDANE BIO-B,CHE-E,PHY-D
(30) OJONG TAMBE BERNICE MANGWOH BIO-A,CHE-E,PHY-E
(31) TATSA KENFACK HONYLD BIO-C,CHE-D,PMM-D
(32) MEKENG KÉROL VALDY PMM-C,FMA-E,PHY-C
Page 7 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 61
(33) QUACENUY PAMELA DIANE BIO-D,PMM-D,PHY-C
(34) MOUGNOL EKWA KENNETH KENDRICK FRE-C,HIS-E,PHI-D
(35) ASHUENOWMBI OJONG LIT-C,FRE-E,HIS-D
(36) BUKO KETSIA BIO-C,CHE-D,PHY-E
(37) YIMGA TONGA CABREL DIMITRI PMM-D,FMA-E,PHY-C
(38) TAMBUE DJOMKAM RUDDY BRYAN PMM-B,FMA-E,PHY-E
(39) NJIKANG LOIC EKWOGE BIO-E,GGY-C,ICT-D
(40) CHOE SIMON FON CHE-E,PMM-D,PHY-C
(41) ENNI ENJEI TEBO ENG-D,LIT-C,HIS-E
(42) MESSINGA ANABA VALENTINE LIT-E,SBEF-C,PHI-D
(43) TETUH RANSOM WADINGA GEO-D,HIS-C,ICT-E
(44) AYUK JOSEPH BESONG ECO-E,GEO-E,HIS-C
(45) MENGUE KADJI BENEDICTE ERINE BIO-E,CHE-E,GGY-C
(46) ENYONG BRYAN FONGANG ECO-C,ENG-E,HIS-E
(47) MBUNDA NKAKAM SAGESSE MAEVA ECO-D,GEO-D,HIS-E
(48) EWANG SAMUEL NGONDE ECO-E,HIS-D,ICT-D
(49) WANGUE AOUDI CHRISTINE MICHELE BIO-D,CHE-D,GGY-E
(50) MECHANE SUSAN AKUME ENG-E,FRE-D,HIS-D
(51) NAKURE JUSTINE BIO-E,CHE-E,PHY-C
(52) FORKAH BLESS BRIAN ABARA BIO-D,CHE-E,PMM-D
(53) BIBAKE ASSALA YVANA JANILA ENG-E,FRE-E,HIS-C
(54) ABOUBAKAR SIDIKI ECO-E,GEO-D,HIS-D
(55) DONGMO NAWESSI CARMENE LORICE LIT-E,FRE-D,HIS-E
(56) WIRSUNGNIN MARWATU MBIMENYUY ECO-D,GEO-E,HIS-E
(57) NDZI LESLLY TAMFU ECO-D,GEO-E,HIS-E
(58) INACK NJOKI MARTIN WILSON BIO-E,GGY-D,PHY-E
(59) ALHADJI ABBA SALI BIO-D,CHE-E,PHY-E
(60) ANNIE NAOMI PAULE MBOENÉ MEKOLÉ ENG-E,LIT-E,FRE-E
(61) NGEH GERMAINE NACHAIN LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 39
(1) AGBOR RUDOLF AYUK BIO-B,GGY-B
(2) KWENE SUME EKOTE ARMSTRONG BIO-B,GGY-B
(3) NITCHEU LIELE CHRISTIAN OLIVIER PMM-C,PHY-B
(4) MANJO SOLII NYUYKII BIO-C,GGY-B
(5) AGHEOMBOH VICTORY APISEH GEO-C,HIS-C
(6) MPELE DAVID JOSUE PMM-C,PHY-C
(7) NKENDO ARISTARQUE YVAN BIO-B,PHY-E
(8) NNANGA ZEH NKOUDOU RANA BRITHNEY BIO-D,FRE-C
(9) AHISSOU WAFACK AROL DAURA BIO-C,PHY-D
(10) NOUTAGNIE MASSO IVANA INGRID BIO-B,GGY-E
(11) OLOA TABI LUCYA PRESCILLIA BIO-D,GGY-C
(12) TAMBI BESONG NDANJI OBEN CHE-E,PHY-C
(13) YARI ABDUL-HALIM SHIMENYI BIO-C,CHE-E
(14) AGNOUNG MICHELLE DORIA BIO-C,PHY-E
(15) NFOR THECLE SHIYU ECO-D,HIS-D
(16) DIMOU TCHUIGWA YVAN BIO-C,PHY-E
(17) EDOA ESSOMBA JOSEPH JUSTE BIO-D,CHE-D
(18) KONGNYUH ROLAND NDI BIO-E,GGY-D
(19) NJIFON SIMO RAISSA TASLIM ECO-E,GEO-D
(20) SALONG FOBASSO ADRIEL JUVET PMM-D,PHY-E
(21) LEMNYUY KELLY KINYUY BIO-D,CHE-E
(22) ACHA RESCUE AYIRI BIO-E,GGY-D
(23) NANTCHOUANG NATACHA YASMINE BIO-D,PHY-E
(24) MUFFUH RECSON AKWO NDANGANG HIS-D,REL-E
(25) HENRY EYONG BETANG BIO-E,PHY-D
(26) ARRAH TABE SEDNEY-KERON TAKANG FSN-E,GGY-D
(27) OTU JOHANNES ADOUH ECO-E,PHI-E
(28) BANGDANG SANDRA PERLA ROÏSSA ENG-E,HIS-E
(29) NGOUOPOU PAULINE RAÏSSA LIT-E,HIS-E
(30) SIEBATCHEU JOSEPHA RAISSA ECO-E,GEO-E
(31) NGOLE DIO ASIKORI GEO-E,PHI-E
(32) EWANG LUCIEN EPIE ECO-E,HIS-E
(33) NDJE JEANNETTE VICTOIRE BIO-E,CHE-E
(34) NDOUGSA NDZIE GAEL ECO-E,GEO-E
(35) NTAM CAROLINE NENG BIO-E,CHE-E
(36) SEN MARTHE ALICE GEO-E,HIS-E
(37) MENGUE EBELA ERICA LORLY BIO-E,GGY-E
(38) OKALA AVOM MARIE VANELLE BIO-E,GGY-E
(39) DOTSOP DEMANO MURIENA ANNAEL BIO-E,GGY-E
Centre No: 11010 Bilingual Grammar School Molyko
Regist: 379, Sat for 2 or more Subjects: 378, Passed : 329
% Passed : 87.04, Sanctioned : 3
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 45
NKENGLEFAC DIVINE ASONGU
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
NDAH MUNANG OLIVERSCORT TOMNTOM.
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
NSUME-AKWANGA TRACY NZUME-ETUGE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(3)
NYAMBI VANESSIA ADINGUM
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(4)
(5) FOMONYUYTAR JOSEPH BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(6) KAMGO NJOMO ELTON CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(7) NDALEH NCHUMI SAH BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
TENDONGFOR YIMNAI NAOMY TENKIANG
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(8)
(9) NDAH RUTH KAH BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(10) OBEN WILSON EWUBE BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(11) JINGWI CARLSON BOBUIN BIO-B,CHE-B,FSN-B,PMM-A,PHY-C
TABE SORDRA- BERNICE AGBOR
BIO-B,CHE-B,FSN-B,PMM-B,PHY-C
(12)
NDIWAGO MOUTAPHA NCHUPOK
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-B
(13)
(14) ZHIA NAOMI PI BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(15) TAYONG CHICK CEDIC BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(16) OBEN TAMBE DORCAS BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(17) OBEN KELVIN ENOW BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
AYUKNCHONG HERMAN EGBE
ECO-D,ENG-A,LIT-B,HIS-B,ICT-D
(18)
(19) BERI BIH NABILA FOMBOH ECO-A,ENG-B,GEO-E,PMS-C,ICT-B
CHE BROWNDON NDEH MUSANGO
ECO-B,ENG-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(20)
ANJE NOFANJO MAC GEORGES
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(21)
(22) ISONG LEONARD AZAH CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-D
(23) MUMA BRIAN ATANGA CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C,CSC-C
ZONE NGUEMFOUO FRANK JORDAN
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-D
(24)
TENDONGE NDEMBEZEH TIAZEH DOLLY
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,CSC-E
(25)
(26) MBENG OJONG ETA ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-B,PHI-B
ABBEYTAKOR MARK ATONG
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(27)
ARREY- MANYI BERNICE OFUNDEM
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(28)
SIGNIE TALLA JULIEN CAROL
BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-E,CSC-E
(29)
EKWEKUM ELAD PIUS JUNIOR
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C,CSC-D
(30)
ASONGANYI VILAROY BELANKWALE
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(31)
EJELLENDILLE VENICE SENGE TUGE
ECO-C,GEO-D,HIS-B,REL-D,PHI-D
(32)
(33) TUKOV HOSEA NJODZEKA ECO-E,GEO-D,HIS-B,REL-C,ICT-D
(34) NZO ETORH SOLANGE BIO-C,CHE-E,FSN-C,PMS-D,PHY-C
AJOACHA ATEMNKENG RANDIBELL
BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-D,ICT-D
(35)
JOHNGWE MAC JULLIETTE NJEKEH
BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-E,CSC-D
(36)
Page 8 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 45
(37) MBECHIEAH ROSSA MACHI BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-D,CSC-E
(38) PRINCELEY LAKA ECO-D,GEO-E,HIS-B,REL-E,PHI-C
(39) WENO NDUM BILLY HANS CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-B,CSC-E
NAMESRENGE ENJEMA LYONGA
ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C,REL-C
(40)
(41) EBAI TIKU CARLIS CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D,CSC-C
(42) CHRISTY FIEMNA TAKU CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,CSC-E
(43) NYAMYA SHEARIAH NUNG BIO-D,CHE-E,PMS-D,PHY-E,ICT-C
MAURINE KEFANG ABWOENGMO
ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E,ICT-D
(44)
LIKANJE KARL VASEN MOKOKO
ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-E,PHI-B
(45)
Passed In 4 Subjects: 96
JOE-WRUTHIA MESODE LYONGA ETUTU
ECO-A,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(1)
NKECHINYERE JOYS ADAMMA IROEGBU
BIO-A,CHE-B,FSN-A,GGY-C
(2)
(3) EKWE MATHIAS MA SINGO BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-C
(4) ANGE LOIC TAGNE MOTADJE CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-C
OGORK BESONG BRYAN BESONG-AYA
BIO-A,CHE-D,PMS-C,ICT-A
(5)
(6) OJONG CECILE TABI BIO-B,CHE-C,FSN-A,GGY-C
(7) TENDONGZE NGOETSOP RINALAIN ECO-A,GEO-B,HIS-D,ICT-B
(8) MBELLA IRENE EWELISANE BIO-A,CHE-B,PHY-D,ICT-B
(9) NDONG AUSTENCIA MBO ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(10) SANDA JOYCE MABEMBE BIO-A,CHE-E,FSN-B,PMS-B
(11) DOBGIMA DOH KEITH ECO-A,ENG-C,GEO-C,HIS-C
(12) MANACHI BRYAN TISATI BIO-B,CHE-C,PHY-C,ICT-B
TENG-ENAH SAGHIETSILLY QUALA
BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-C
(13)
(14) AGEBOH ATEMNKENG ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B
ATEMBE-AFAC MARIE ROSE ASONGU
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(15)
(16) KUM NCHIA ORNELLA EKEI ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
EZEM MANKA’A LINETTE STACY FOMUWOT
BIO-A,CHE-E,FSN-B,PMS-C
(17)
(18) MBOBAH BRAIN NCHU BIO-B,CHE-C,FSN-C,GGY-C
DONGO NANFACK LOIC DE PARIS
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(19)
(20) RENE NANJE NAMAKIA BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D
(21) MORIA – EL ASHU TANGA BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(22) TEBONG DIVINE ABOH CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(23) TEKAM NDENSI GAMALIEL M CHE-C,PMM-D,PHY-B,CSC-C
(24) SONE DILAN SUBE BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(25) EFETI BUMA IKOME BIO-C,CHE-D,FSN-B,GGY-C
(26) CARRIN FIAMITIA BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(27) SALLY NGOWO NJIE. BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(28) JOSEPH NKEM FONGE JR BIO-B,CHE-D,FSN-B,GGY-D
(29) IKOME NUMBI SALLY BECKIE BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-D
(30) CHU NING NEVILLE BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-E
NWENZAK BARRY- DENZEL DZEMNWI
ECO-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(31)
(32) NCHUNKA LOUISSANE MAFOR ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-B
(33) NJIKANG DOROTHY MBONE ECO-D,ENG-B,GEO-C,HIS-D
(34) MBAH GABRIEL BAH BIO-B,CHE-C,PHY-C,CSC-E
(35) NKENGAFAC LADEVIN ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(36) TABI MANASSEH AYAMBA. BIO-C,CHE-C,GGY-D,ICT-C
(37) MENJI BRIAN MBI BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-C
(38) NYA MILDRED MBOLLE ECO-D,ENG-D,LIT-C,HIS-B
(39) MOKI JOSEPH ETUKENI JNR ECO-D,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(40) PINETEH FRIENZY AZAH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(41) CHIA FRANKA MBONGHADUM ENG-C,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(42) MUSONGE MWAMBO RICHARD ECO-C,GEO-C,HIS-C,REL-E
ZEMFACK ASSONTSA ROLAN BERTUS
ECO-B,GEO-E,HIS-B,REL-E
(43)
(44) CHI MARION EKONG BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(45) ANYEH ERNEST NDAMBI BIO-C,CHE-C,PHY-C,CSC-E
(46) ACHALEKE KELLY AGENDIA ECO-D,ENG-C,GEO-D,ICT-C
(47) AGHOH ZIDETH ENJOH BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-C
(48) MUENE JESSE AKANG. BIO-C,CHE-C,PHY-D,CSC-E
KOLE MBONG MESUMBE BILL CLINTON
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(49)
(50) LURLAK NFUANPHET BRENDA ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(51) BIH MARION OFON ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-B
NANFACK CHEZING FRANCK JAMES
BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(52)
(53) KUKI ANIM KEZIA BIO-E,CHE-C,PMS-C,PHY-D
(54) NGUH PATRICIA AMBUH ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-C
(55) ACHALLE SHENIADER ENOWNFOR ENG-C,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(56) MEMBONG JOYCIE NGONG BIO-A,CHE-E,PHY-D,CSC-E
(57) ANJOIKA BIH STARIST NGU BIO-C,CHE-D,FSN-C,GGY-E
(58) OZEH JENNIFER OWI ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B
SIMON MWAMBO MBELLA JUNIOR
CHE-E,PMM-D,PHY-C,CSC-C
(59)
(60) TAMBE MBUARREY RUMPEL BIO-C,CHE-D,FSN-C,PHY-E
(61) ANYIFUA TERESITA BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(62) ANYE NADYA JOSEPHINE LUM ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(63) TANZE CLINTINE NGONDONG CHE-E,PMS-C,PHY-E,ICT-C
(64) AYUK AMARACHI NAOMI BIO-E,CHE-E,FSN-C,PMS-C
AMBENDEKSON ELIZABETH REWARD
BIO-E,CHE-D,PMS-D,ICT-C
(65)
(66) KUISSU WABO STELLA NAOMI ECO-E,GEO-E,PMS-C,ICT-C
(67) CALEB TIFUH NKOK BIO-B,CHE-D,PHY-E,CSC-E
(68) EKOKO MICHEALIN NKONGHO ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(69) BIKOBO DESTAING VALERY BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(70) NGANDO SHARON MENDE ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(71) BANADZEM JUNIOR BANLANJO ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(72) CARLICE-PRINCE JOSO ELONGO BIO-E,CHE-C,FSN-D,PHY-D
(73) OJONG SYDONE AWU ECO-D,ENG-E,HIS-B,PHI-E
(74) NCHINDIA NKIANGU VIGINIE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(75) TABI AGNES ENYANGAROH BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(76) NGAAJE ASHU NGWESE BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(77) TAWUNG BRIYAND LEKE BIO-C,CHE-E,FSN-D,PHY-E
(78) JITI YANNICK NFOR KWEFI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(79) ACHALE ACHALE BESONG BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(80) LAMBEH MARC KONYUI ECO-D,GEO-E,PMS-D,ICT-D
(81) NDESSOKO TCHOKO YVAN LOIC CHE-D,PMM-C,PHY-E,CSC-E
(82) FANLE FODJOU JULIE HERMOINE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(83) CLARA OTANG BESONG BIO-D,CHE-E,PMS-D,ICT-E
(84) EDUM GILLIAN MBAH BIO-E,CHE-E,PMS-D,PHY-D
(85) BONG-KWE NOELA WHAI BIO-E,CHE-E,FSN-C,PHY-E
(86) IKOMBE JULIE NONGA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(87) ALI-NDI NESINYU TATAH CHE-E,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(88) SIKEM ZITA LEH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(89) NTSOU HANAH MBUA ECO-D,LIT-E,HIS-D,REL-E
(90) HELEN LIMUNGA TEKE NGALE ENG-E,LIT-E,FSN-E,HIS-C
(91) MVO EKEI BLANDINE ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(92) KEITH VESEKE ELINGE JEME ECO-E,GEO-E,PMS-E,ICT-C
(93) DENGHA HENRIETHA NDESI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(94) NGWESE METUGE EBAH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(95) FUANYI SYLVIE ALEMBONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(96) NAMME MALVIN NDIVE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 113
(1) LYONGA LARRY KALE ECO-C,GEO-A,HIS-B
(2) SAKWE ANABI ECO-A,GEO-C,HIS-B
(3) AKWOH ASHU KENNEDY EPEY ECO-A,GEO-D,HIS-B
(4) JOSEPHINE RUTH MONDOA LIT-C,HIS-B,PHI-B
(5) LEKU OWAN PRECIOUS OJONG BIO-C,CHE-B,PHY-B
(6) YIMNAI MATILDA BIO-A,CHE-B,PHY-E
(7) NGULEFEH NGEWUNG RANDY – MINES BIO-A,CHE-E,FSN-B
(8) MONYONG JOEL MONYONG BIO-B,CHE-D,PMS-B
Page 9 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 113
(9) NFORMI GRACIOUS NDZI ECO-D,GEO-B,HIS-B
(10) MBEN CLOVIS APON ECO-C,GEO-B,PMS-C
(11) KINGPELE IKOME KULU ECO-C,GEO-D,HIS-B
(12) DAKOL ITI -MERVIT ECHONG ECO-B,ENG-D,GEO-C
(13) BEZEATEME ARIANE ASONGLEFACK BIO-C,PMS-C,ICT-C
(14) TENSAH SECUNDA NAKONG BIO-B,CHE-C,PHY-D
(15) EDZIMBI CHRISTINE ARREY ECO-C,GEO-D,HIS-B
(16) EWI BRONDINE YUO ECO-C,GEO-D,HIS-B
(17) OTTE DONMARIS IYA-BIE ENG-D,LIT-D,HIS-B
(18) SENGE ERICA ASALLE LIT-C,FRE-E,HIS-B
(19) EYONG MARGARET AKO BIO-D,CHE-D,FSN-B
(20) MEFEREH LADIFATOU HUSSENI BIO-C,FSN-B,GGY-E
(21) KUM EMMANUELLA MBONG ECO-D,GEO-D,HIS-B
(22) MABEL GAAHMVOUH ZHUH ECO-C,LIT-E,HIS-B
(23) OTIA MENGING RUTH BIO-B,CHE-E,FSN-C
(24) PERCY CHIDERAH SORIBE BIO-C,CHE-D,PHY-C
(25) TAJIANOU FRANKLINE CHIAMOH BIO-D,PHY-B,CSC-D
(26) EPIE NISSI ECO-C,LIT-E,HIS-B
(27) NJUME EWANE CYRIL BIO-B,CHE-D,PHY-E
(28) FONTINDONJI VERA TONZOCK ECO-C,GEO-E,HIS-C
(29) NWANCHAM GILISE TEBECK ECO-C,ENG-D,HIS-D
(30) NYIWUNG CHIARA BIO-B,CHE-E,PHY-D
(31) NZANG NJUME ONEL ENOME ECO-E,GEO-C,HIS-C
(32) EGBE TRACY NTOH BIO-C,CHE-D,PMM-D
(33) PRUDENCE – KATE MATHIO NARTEY BIO-D,FSN-C,PMS-D
(34) ANNABEL AKO OYERE LIT-D,HIS-E,PHI-B
(35) TENDONG MOH ALEX NDUNGATEH BIO-B,FSN-D,GGY-E
(36) AKWONYAMBI IRENE EYO-ANNEH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(37) BEJUKA BRENDA BEBONGCHU ECO-E,LIT-D,HIS-B
(38) TSAM KEVIN MAI BIO-C,CHE-C,PHY-E
(39) NDIALE GODLOVE KWENE BIO-D,CHE-C,PHY-D
(40) NOELLA NDU EMANY ECO-C,GEO-E,HIS-C
(41) NTENYA CARINE WANDA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(42) NJONG BERNICE UNJWE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(43) ABANG EGO JOEL BIO-C,PMS-C,PHY-E
(44) EKINDE VANESSA HIEH ECO-C,LIT-E,HIS-C
(45) AMAYENA ENOW THERESE KEZIAH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(46) NJEI MELVIS AWONG ECO-C,GEO-C,HIS-E
(47) TEKUH DOHCAS ANDONG ECO-B,GEO-D,ICT-E
AKOACHERE JACQUELINE MANYI TABOT-EREM
ECO-D,ENG-C,GEO-D
(48)
(49) TABU ORIDON NJU ECO-E,GEO-E,HIS-B
(50) AKEM PAUL PROSPER ECO-D,GEO-E,HIS-C
(51) TONGTEGEP ELVIS NDOLARE BIO-E,PMS-C,ICT-D
(52) ENOW MIRIELLE BESSONG ECO-C,ENG-D,GEO-E
(53) NGAMENG STEEVE JOVANY BIO-E,PMS-C,PHY-D
(54) NJEMSY NTEZEA CHE-E,FSN-B,PMS-E
(55) NFONGU ANTOINETTE NKUME ECO-D,GEO-E,HIS-C
(56) METANGPA TSOFACK NADINE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(57) AKO JUDE OROCK BIO-C,CHE-D,PHY-E
(58) LONI TANDE MIRIAM EBENYE PMM-D,PHY-C,CSC-E
(59) TANGA MARTIN ENCHO BIO-C,CHE-D,PHY-E
(60) TANYI NKONGHO RENETA OJONGEBOT BIO-C,PMM-D,FMA-E
OJAGE- JIPWE NANA DERYL-LINUS OJANG
ECO-E,GEO-D,HIS-C
(61)
(62) TANTO NORA LIHMBE. BIO-D,CHE-C,PHY-E
(63) EBONG JAMES MUABE ECO-D,GEO-D,PMS-D
(64) ANGWA FOMSI NJOROGI TELMA ECO-D,LIT-E,HIS-D
(65) ANNETTE NANYONGO NDIVE ENG-D,LIT-D,HIS-E
(66) ENOW CARINE MANCHONG ENG-C,GEO-E,HIS-E
(67) BRANDON KONGNYU NJAPBA YENSI ECO-E,GEO-D,PMS-D
(68) MBONGO RENNE MUKETE CHE-E,FSN-D,GGY-D
(69) EGBE TATAW EMMANUEL ECO-E,ENG-E,HIS-C
(70) FOSSO LAMBERT NDEMSAH ESENDEGE BIO-D,CHE-E,PHY-D
MAPOURE NSANGOU CLAUDIO LE GRAND
ECO-D,GEO-E,HIS-D
(71)
(72) NJANG WILSON BATE ECO-D,ENG-E,GEO-D
(73) ENOH ASHU EYONG LIT-E,HIS-C,PHI-E
(74) ABACHE ELISHA OTTIA BIO-D,CHE-D,PHY-E
(75) NKENGAFACK VARIDO ATEMKENG BIO-E,CHE-E,FSN-C
(76) BRANDLEY TENDO TEGHEN ENG-E,GEO-E,HIS-C
(77) EWANE KWENE CYRIL ECO-E,GEO-E,HIS-C
(78) NEH-ABENWI ADELINE ECO-D,ENG-E,HIS-D
(79) ABIAH DIANE MARIETTE AMAH LIT-E,HIS-C,PHI-E
(80) ALOBWEDE ERIC KOME ECO-E,GEO-E,HIS-C
(81) NKENGAFAC CALISTA ANUCHEM ECO-D,GEO-E,HIS-D
(82) AZA LESLIE UGANG. ECO-E,GEO-E,HIS-C
(83) TANDONGFOR MODESTA NKAFU BIO-E,FSN-C,PMS-E
(84) HERRIETTA DJEUNENI NJIFOR ECO-D,LIT-E,HIS-D
(85) ACHATOH GIZELLE EYERE BIO-E,FSN-C,GGY-E
(86) BONGNI MARIE CLAIRE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(87) ATABONG PEGGY MEKEMASHA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(88) NKONGHO ANDREW EPEY CHE-E,PMM-D,PHY-D
(89) PECHU MARCELIA ASANJI BIO-D,GGY-E,PMS-D
(90) AKEUFACK WACFACK JORELLE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(91) NYABFU CYNTHIA YAAH BIO-D,CHE-E,PHY-E
(92) EKOTE GEORGE ECO-D,HIS-E,ICT-E
(93) BISONG KIRIAN AYUKMBOH ECO-E,GEO-E,PMS-D
(94) MBAH LORA NWANJEH BIO-D,CHE-E,GGY-E
(95) KWUMBONTI JANNET EBESOH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(96) AKOACHERE RICHARD AYUK JR ECO-E,GEO-E,HIS-D
(97) WUNG STEPHANNY ZUH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(98) NANSI CECILE ULE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(99) NDONGMBEI SHELLA NGWO BIO-E,FSN-D,GGY-E
(100) NCHOU LARISSA ECHI BIO-D,CHE-E,PHY-E
(101) AGBOR DARLYTINE CHISUM ECO-E,HIS-D,PHI-E
(102) NANGA ZENGUEBOT LUCIE ORNELLA LIT-E,FRE-E,HIS-D
(103) IRENE LIMUNGA EFOME MATIKE BIO-E,CHE-D,PMS-E
(104) ASONGANYI ARSHLY NGULEFAC PMM-E,PHY-D,CSC-E
(105) YUSUMBONG THOMAS FOKOM BIO-D,CHE-E,PHY-E
(106) KUM CYPRIAN NGOH BIO-E,CHE-D,PHY-E
(107) THIERRY FORSACK FOTABONG BIO-E,PMM-D,CSC-E
(108) TEBO BRICE MBEH ECO-E,GEO-D,HIS-E
(109) SEMA GELDOVE GADINGA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(110) DIOR MOSCOW BOUDDIH BIO-E,PMM-E,PHY-E
(111) EPOSI SONITA MARTIN ECO-E,GEO-E,REL-E
(112) INYANGI NICOLINE MBESE ECO-E,LIT-E,HIS-E
(113) AYUK RENETTE ETTA. ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 75
(1) NKWAINGUH BORIS TICHAH ECO-B,HIS-B
(2) MOKUNDU JUNIOR NDINGE HIS-B,PHI-B
(3) GEMUH THIERRY NTUMSE PMM-B,PHY-C
(4) MAUREEN ANNEASHU MBUENOW BIO-D,FSN-B
(5) TAMBONG ABIGAIL MA-EYONG BIO-B,FSN-D
(6) AYUK FAITH NKONGHO BIO-D,FSN-B
(7) ABILANDOU JOB OROCK BIO-D,FSN-B
(8) NGALE HARRIES EKEKE BIO-C,CSC-C
(9) KUM BENABEL CHEGHE ENG-D,HIS-C
(10) AKO -TARH CYNTHIA MOKPING BIO-D,FSN-C
(11) TIKU YVETTE ASHU ECO-D,HIS-C
(12) ASONGKENG DESMOND ASONGKENG BIO-B,PHY-E
(13) LYONGA MARTHA NAMONDO BIO-D,FSN-C
(14) AGBOR ELIZABETH AKI ECO-E,HIS-B
(15) YANGEH RAJOULE ACHA BIO-C,GGY-D
(16) NJANGE ETIENNE NANYE FSN-B,GGY-E
(17) NONGSI SONIA BIO-E,FSN-B
(18) IKOE JACOB EYAKWE ECO-C,HIS-D
(19) AJONGAKOH PETER LEBONGNWOH GEO-D,HIS-D
(20) EGEH BORIS EKINE BIO-D,CHE-D
Page 10 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 75
(21) NAMONDO KATTY EKOSSE LIT-E,HIS-C
(22) ATEMBE JUSPAIN NKENG BIO-E,FSN-C
(23) MENGOT BORIS TABE BIO-C,CHE-E
(24) AWUNGJIA DOMITILA BEBONGCHEM BIO-C,FSN-E
(25) BAMBO JOHN TATA BIO-E,FSN-C
(26) MENGOT LARINDA ENOW ECO-E,ENG-C
(27) NSO LAWRENCE- CHURCHILL FSN-D,GGY-D
(28) OROCK AGBOR NELLY ADELE BIO-D,FSN-D
(29) AYANKENG MARENTA ASONG ECO-D,HIS-D
(30) LEMUEL NATABORE GEO-E,HIS-C
(31) ETANG AGBOR ETA MINNET ECO-E,HIS-C
(32) AKONDI PORTIA MEFOR ENG-C,LIT-E
(33) ARREY MELANI BESONG ECO-E,HIS-C
(34) ARREY LAURA OBEN BIO-C,FSN-E
(35) MALLE PASCAL NATIMBO ECO-D,HIS-D
(36) ANCHI VENERIA TAMBE ECO-E,HIS-D
(37) AKO PAULINE BESSEM BIO-E,FSN-D
(38) TAYONG BIH CEDIENNE ECO-D,HIS-E
(39) BETILAH MUNGUH ECO-E,HIS-D
(40) NJEI JOEL MBAH BIO-D,GGY-E
(41) BESONG MILDRED ECO-D,LIT-E
(42) AKARANJOH CHANCELLINE ESOH BIO-D,GEO-E
(43) TICHA MULUH JUNIOR CHE-E,PHY-D
(44) INNA MANGA SUKPA ECO-E,PMS-D
(45) ENOKENWA NKONGHO TABI DANIEL BENARD ECO-E,HIS-D
(46) NAJELA GOLDA FORKUSAM LIT-E,HIS-D
(47) NKWETE MARY EYONG LIT-E,HIS-D
(48) TUMENTA EMILIA ZOVENYUI ECO-E,ENG-D
(49) ATEMNKENG MICHELLINE MBIAOH HIS-D,PHI-E
(50) CLARAH NALOVA NDUMBE ECO-E,HIS-D
(51) BENG PASCHALINE TUNG BIO-E,CHE-D
(52) BLANDINE LENYONGA TUTUWAN BIO-E,FSN-D
(53) NGABI EDWIN PMM-E,PHY-D
(54) NGALA KUH BLANDINE ECO-E,GEO-E
(55) CHRISTELLE EPOLLE ECO-E,HIS-E
(56) NANGUNDA GERALD NJIMELEKI BIO-E,PHY-E
(57) KIA JENEFAR NJANGEH ECO-E,HIS-E
(58) WAFEU HUBRICHE FLAURE ECO-E,GEO-E
(59) NJOCK ACHEM BELDEMA BEJU ECO-E,HIS-E
(60) PASCAL ACHE NYAH BIO-E,PHY-E
(61) ECHEMBE STEPHANY ENDOH GEO-E,HIS-E
(62) NJUAFAC FONGE NOEL NGU ENG-E,HIS-E
(63) KANJOH FALENNE NJESHI BIO-E,FSN-E
(64) BRENDA ESONG MOLIMO ECO-E,HIS-E
(65) NGOLE RUTH EMAGA ECO-E,HIS-E
(66) EMMA JULIE NGOH LIT-E,PHI-E
(67) EBOT VALERY EYONG ECO-E,HIS-E
(68) MBWOGGE THERESE BIO-E,CHE-E
(69) TANTO GRATEFUL BONGBIE ECO-E,ENG-E
(70) EFETI LYDIA. CHE-E,PHY-E
(71) AYUK BESSEM MARIE-STEGA ECO-E,GEO-E
(72) NGOE BLAISE NGOE PMM-E,PHY-E
(73) ACHIE SHIRLY AKONJI HIS-E,PHI-E
(74) KHAN EUGERNE TENENG ECO-E,HIS-E
(75) MABENG VANNESA FSN-E,GGY-E
Centre No: 11011 Bishop Rogan College Soppo
Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 15
% Passed : 93.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
HARLEY NTANKEU YOBA NTANKEU
BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-B,REL-B
(1)
(2) NKENG JUNIOR BEZA ECO-A,GEO-A,HIS-B,REL-C,PHI-B
(3) KOME BRANDON EKEME ECO-C,GEO-A,HIS-B,REL-B,PHI-B
(4) CLETIVO NKUMBE WOUM BIO-C,CHE-A,PMM-B,PHY-C,REL-B
ELANGWE JOSEPH BOYA JUNIOR
ECO-C,GEO-C,HIS-B,REL-B,PHI-B
(5)
(6) JINGWA ASONGU KLEIN BIO-B,CHE-A,PMM-B,PHY-E,REL-C
(7) JAFF VENYUJIKA BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-D,REL-B
(8) EPIE HUMPHREY NGWENE ECO-C,LIT-D,HIS-C,REL-C,PHI-E
(9) NUMEN NUMEN JUNIOR BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-E,REL-D
Passed In 4 Subjects: 5
(1) ELONGE UPSON-BRIGHT ELONGE ECO-A,GEO-A,HIS-B,REL-B
(2) TEMNNAM RICHARD DECLAN LIT-C,HIS-B,REL-B,PHI-B
(3) KARL-PRIMUS NDASI EKEMA BIO-C,CHE-C,PMS-E,REL-A
(4) ALAIN NKOME MAYAH MEJABE BIO-C,CHE-B,PHY-E,REL-C
(5) ETCHU MBU ANSELM ECO-D,LIT-E,HIS-B,REL-D
Passed In 3 Subjects: 1
(1) HONGLA FRANCIS HONGLA JUNIOR LIT-C,HIS-B,REL-B
Centre No: 11013 Cameroon College Of Arts Sc. And Tech.
Bambili
Regist: 52, Sat for 2 or more Subjects: 52, Passed : 38
% Passed : 73.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) NGIAH MEDIANA ABANYAH BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
TANIFORM KEZIAH AMBIFUH
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2)
Passed In 4 Subjects: 9
(1) KATAT JASPA CHUMTAN BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(2) NUIKWEH LEWIS BIO-B,CHE-C,PHY-C,CSC-D
(3) NDIMUANGU CLEMENT KINYUI BIO-B,CHE-D,GGY-D,ICT-C
(4) LANJO AUDREY FONYUY ECO-B,GEO-C,HIS-C,PHI-E
(5) AKUM RAYMOND ECO-B,GEO-C,HIS-D,ICT-E
(6) SUH MANKA’A ABONGNWI BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(7) LUEONG FAITH NGHOMBIKAZI BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(8) AKWENUI GERIS TABAH BIO-C,CHE-D,PMM-D,CSC-E
(9) TEKOCK RUDIN EKIEN ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 14
(1) AZENUI RITA BIO-C,FSN-B,GGY-C
(2) MEH BERTILA NSEI ECO-A,GEO-D,HIS-C
(3) NUIBIM LEWIN BIO-E,FSN-B,ICT-C
(4) NEBA TABITHA LUM ECO-C,LIT-E,HIS-C
(5) GAMSI DELIGHT BEMSIMBOM BIO-C,CHE-D,PHY-E
(6) AKAME FRANCIS NGUH ECO-C,GEO-D,HIS-E
(7) CHENUI DIVINE NGUNUI ECO-C,GEO-E,HIS-E
(8) ZITA FEHKEH BIO-E,CHE-D,PMM-D
(9) NGWEN LUCIEN ECO-E,ENG-D,HIS-D
(10) TAFOUH MILVIA SHIINGHO BIO-E,CHE-E,FSN-C
(11) NZEH IRENE BONGMEYONG BIO-E,CHE-D,FSN-D
(12) NDOH QUEENTA ETUMA ECO-D,LIT-E,HIS-E
(13) MOFOR EBENEZA LEMULA CHE-E,PMM-D,PHY-E
(14) SEFOLA KEMOA KELLY ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 13
(1) ASONGWE PRINCESS DIANA MINEE BIO-C,PHY-D
(2) AZWINUI RODERICK BIO-D,ICT-C
(3) FORCHICK ENGONWEI ANGEG BIO-C,CHE-E
(4) MUKA MBUHNUI ALBERTINE ECO-D,GEO-D
(5) NGONG IVORINE KEDJE BIO-D,FSN-D
(6) NGONG PATIENCE WIYIKA LIT-E,FSN-D
(7) ATEWARE ERIC ENG-E,HIS-D
(8) YEGA SAMJEH JEAN CLAUDE ECO-D,GEO-E
(9) OBURI EMELINDA ADEMENE BIO-E,GGY-D
Page 11 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 13
(10) NGEFACK EDEL BELVERIE NKASSI BIO-D,GGY-E
(11) AYAFOR SOLANGE NKIMIH ECO-E,HIS-E
(12) OKARAH ISAIAH MPAKO ECO-E,HIS-E
(13) BAFON DIANA NKENIN BIO-E,GGY-E
Centre No: 11014 Cameroon College Of Arts & Science Kumba
A
Regist: 239, Sat for 2 or more Subjects: 237, Passed : 194
% Passed : 81.86, Sanctioned : 23
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 16
(1) TERY KEVEN EKU BIO-B,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(2) ORUH MARION TAKU BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-B
CHUNOW BLANCHE BECHEM
BIO-D,CHE-B,FSN-A,PMM-C,PHY-B
(3)
(4) CHUO MELVIS NNAM BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
EKOLE-MOTANGE CHARITY NDATAKE
BIO-D,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(5)
OJONG ASHU PETER OJONG TANYI
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(6)
(7) SINGKE RUGAITU BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(8) ATANGA GHISLAIN BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
ECHERUO FLORENCE CHISARA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(9)
BOLABO BERNARD LIKONDI
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(10)
AGBORTAR BESONG ESTHER ETANDO
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(11)
(12) AGHA DELMAS MBEKWA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-B
(13) NDIFON BELMOND FOMBI BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-D
DZENZENYUY BRANDON SMITH AJONG
BIO-D,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(14)
(15) LOBE REBECCA FENDE BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(16) BENAZIA BEBONGCHU ENG-D,LIT-E,HIS-E,REL-E,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 40
YOUSA-ENGA MBENG NCHINGBA MICHAELA-BLANCHE
ENG-B,LIT-B,HIS-B,PHI-B
(1)
(2) NTUBOVE KUIESSIE BRIGHTWELL ECO-D,GEO-A,HIS-B,REL-D
(3) AYAMBA MESUMBE ETCHI ENYONG ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-A
(4) BESONG SALLY TAKANG BIO-B,FSN-C,GGY-B,ICT-D
NGOH EBOB FLORENCE-RITA EBOT
ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-C
(5)
(6) ELIZABETH NKONGHO MUKETE BIO-D,CHE-D,GGY-B,ICT-B
(7) BAH BISMARCK FON LIT-E,HIS-B,REL-C,PHI-B
(8) DINGMUA TERVEN GANG BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-B
(9) ISONG SAMUEL NWENYOH ECO-D,GEO-D,HIS-B,ICT-C
(10) SHERON EFFENGE EWULE ENG-C,LIT-D,HIS-E,PHI-B
(11) BISONG AGBOR LUCY ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-C
(12) MOTALE BORIS NANGANA ECO-D,GEO-D,PMS-C,ICT-C
(13) MESAPE ITERH BWESIE ECO-C,GEO-E,HIS-C,ICT-C
(14) AZIE AMEH-MBO MYRA BIO-B,CHE-E,FSN-B,PMS-E
(15) MUMA SERGIO TABIFOR BIO-D,CHE-E,GGY-B,PHY-C
(16) EFUBAI THOMAS ADI ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-C
(17) NGOLE SARAH DEBINE ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(18) FORH LAURYN NGUM ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(19) WIRKOM RICKORD EKIRI BIO-C,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(20) ACHAMA HANNAH AGYEKUM BIO-C,CHE-E,FSN-C,PHY-E
(21) NSO EMMANUEL AJUTAH BIO-E,CHE-E,GGY-B,ICT-D
(22) AYUKNCHONG PRIDE ENOW ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(23) ASETA NATHANIEL AMBUH BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(24) BAU MERLINE ISANGE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(25) AZEH MICHEAL NISI ATANGA BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(26) ANYIATEH FINADESH ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(27) MESUMBE GRACE MUNGE ECO-C,LIT-E,HIS-C,REL-E
(28) BATE PRECIOUS AGBORSONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(29) NSO COSTELLA NAZAH BIO-C,CHE-E,PHY-E,ICT-D
ARREYSOH EMMANUELLA EYONG
BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(30)
(31) ABIA GODLOVE CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(32) NFONGANG LEANDRE TAKOH BIO-B,CHE-E,FSN-E,PHY-E
(33) AISHATU ALI ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(34) NJOH SHARON ANNE ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(35) EPIE MBENDE MARGARET ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(36) AJANGAHONE LIZETTE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(37) NYAME BRENDA EPOLLE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(38) AGBOR ANN-LOUIS NDEH ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(39) JOEFREY BWANG EYEMBE ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E
(40) AGBOR MARTHA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 73
(1) EBONG NAPOLYON MENGALLE BIO-B,CHE-C,FSN-A
NKEMATABONG EFEHMBANG ANASTERSIA
BIO-B,CHE-C,GGY-A
(2)
(3) NKEM AGISHERON NYANGOCK BIO-B,FSN-B,GGY-B
(4) ABAM GLADYS KOTUKU ENG-B,LIT-C,HIS-B
(5) TIKU IRENE ANGIE BIO-A,GGY-C,ICT-D
(6) ASHU SEVERINE AYUKNKONGHO BIO-A,CHE-D,PHY-C
FOUODJI NGNOUKAHO CHANNELLE MIRICE
ECO-C,GEO-C,PMS-B
(7)
(8) NDUM COMFORT ORUKA BIO-C,CHE-D,GGY-B
(9) NJINYI NKENGASONG NADINE BIO-B,CHE-D,ICT-C
(10) ABUM PHILOMINA EBOB ECO-C,GEO-C,HIS-C
(11) ENOW FIDELIS- FAITH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(12) EGBE ARREY MARILYN DEBRA BIO-C,FSN-B,PHY-E
(13) MANGA PRECIOUS DIASY AKOM ECO-B,LIT-E,HIS-C
(14) AYUK TITUS BESSONG-TABOT BIO-B,CHE-D,PMM-D
(15) ARREY JENNET NGONE ECO-B,PMS-D,ICT-D
(16) MOFORMI CARINE BILE BIO-B,CHE-D,PHY-D
(17) EKITI EWANE GEORGE ECO-E,GEO-C,HIS-B
(18) SYKPO LEONARD IYASSA FSN-C,PHY-E,ICT-B
(19) NGHA BRANDON AFUKEZE BIO-B,CHE-D,PHY-D
(20) SHALE DJEMILA BIO-E,FSN-C,GGY-C
(21) EKWOGE RACHEAL-PRECIOUS MBOLE BIO-B,PMM-E,PHY-D
(22) DANG MAURICE KETCHEM BIO-C,CHE-D,PHY-D
(23) KUH ELIZABETH ULLE BIO-C,FSN-E,GGY-C
(24) NDIANCHI BLESSING NGOLAFACK ECO-E,GEO-D,HIS-B
(25) NCHEMLEFUA CLINTON ABOHFU BIO-E,CHE-D,GGY-B
(26) ANUTELEUH ETIENDEM ETIM ECO-D,LIT-E,HIS-B
(27) NTUI OBI ISELLE BIO-C,PHY-E,ICT-C
(28) MANYO MBULE BARUO ENYONG BIO-D,CHE-D,ICT-C
(29) DERRICK AMARA IJEZIE TABE BIO-D,GGY-D,ICT-C
(30) NDIFOR DONABELLA ORNELLA MUYANG BIO-B,CHE-D,PHY-E
(31) DIPOKO DENZEL SONA BIO-E,GGY-D,ICT-B
(32) MAFAIN YVONNE MUNDUM BIO-B,CHE-D,PHY-E
(33) AJEBE FLORA MESODE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(34) BAKANE ELIZABETH NKALE ENG-B,LIT-E,HIS-E
(35) MOTINA ESTELLA OBIE BIO-E,FSN-B,PHY-E
(36) BUKA ESTHER ORINGE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(37) HARRY AYUK NGOJO TABI NDI BIO-C,PMM-E,PHY-D
(38) MUFOR ZIKO LIT-E,HIS-C,PHI-D
(39) AKEN COMFORT API BIO-D,CHE-D,PHY-D
(40) BUE BUE ELIJER ECO-D,GEO-E,HIS-C
(41) OROCK ALICE NDUM ECO-D,HIS-D,PHI-E
(42) NYENTI JULIUS EKPO ECO-E,GEO-E,PMS-C
(43) EYONG STIVE MARC AURIEL ECO-E,GEO-E,ICT-C
(44) AKWAYI ALVINE ANGWACHE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(45) NGULLE BRAWNDON ALIGE BIO-C,CHE-E,PHY-E
(46) JERRESSE IKOGA ANGI ECO-D,GEO-E,HIS-D
(47) TENYIKO BRANDY CLAIRE FANDA BIO-E,FSN-C,PHY-E
(48) MANYOR JETTY NCHACHA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(49) TAKEM BAIYEE VICTORINE ETANOW ENG-C,HIS-E,PHI-E
Page 12 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 73
(50) AJONGAKO WILSON ASAHA BIO-D,CHE-E,PHY-D
(51) TANYI ASHU EGBE BIO-C,PHY-E,ICT-E
(52) NJOCK-TABE STEVEN AGBOR ECO-C,GEO-E,HIS-E
(53) NGUM FABIOLLA NFORH ECO-D,GEO-E,PMS-D
(54) SIH FOSTIN WANGLOH BIO-D,CHE-D,PHY-E
(55) NAOMI MAKANE BIO-D,CHE-E,PHY-E
(56) RACHEAL CHELSE ELOUMOU ENG-D,LIT-E,HIS-E
(57) COMFORT BENEM MBU-TATAW BIO-E,CHE-D,PHY-E
(58) WEPJEH BISMARK KARNGONG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(59) ENOW-MOH MONIQUE NJUWKEM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(60) MFAWMOR ANDY ETA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(61) BATE MAGDALINE AGBOR ENG-E,LIT-E,HIS-D
(62) JERRY MOLEKA MOKUBE SAKWE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(63) TEBI SANDRINE ACHICK ECO-E,LIT-E,HIS-D
(64) NDIFOW MELANI NJWENG BIO-D,CHE-E,PHY-E
(65) KIANGNO REINE AIMEE BIO-D,CHE-E,ICT-E
(66) EBAN SYNTHIA OKAM ECO-E,ENG-E,HIS-E
(67) PRECIOUS AJIERO KELECHI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(68) CASEY OUMAR SIHNYUY ECO-E,LIT-E,HIS-E
(69) SANUI BRIYAN MUBUELA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(70) ASHU KATY BABEH ECO-E,LIT-E,HIS-E
(71) NGWE ERIC MBAH GEO-E,PMS-E,ICT-E
(72) SHU SARAPHINE SIRIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(73) NGUM DIANA ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 65
(1) NJINU LEONARD SMITH NYONKA’ A GEO-A,ICT-B
(2) RUKAYATU ADAMU BIO-B,GGY-B
(3) AGBOR SANDRA KOCU ECO-B,HIS-C
(4) ROMARIC MBENDE JANEA BIO-B,GGY-C
(5) AKURU EMMANUEL TOCHE GGY-B,ICT-C
(6) BESONG KELLY AKO AYA BIO-B,GGY-C
(7) ELANGWE CATHERINE BESUMBU BIO-A,PHY-D
(8) GERMAIN SAKWE AGWU BIO-C,FSN-B
(9) ESUA MBIADOU MARCEL MARVEIL BIO-B,PHY-D
(10) LARISSA OBASE TEMBI BIO-C,GGY-C
(11) BEONGO BLESSED JOHN ECO-B,PMS-D
(12) MOKUBE SALLY BOANGWES BIO-D,FSN-B
(13) DIPITA EKAMBI MUKETE ECO-D,PMS-C
(14) LIGBWAH GILLIAN NGOWO BIO-C,FSN-D
(15) TIFUH NIBRIGHT NGUH BIO-C,FSN-D
(16) OBI ELIZABETH AKO GGY-D,ICT-C
(17) AJUH FOCHO KEVIN BIO-E,GGY-B
(18) TCHEWA MARIE LAURE ENG-B,LIT-E
(19) WEPNGONG THECLA BENYUKLE BIO-B,PHY-E
(20) EBONEGHENE JONES EBUSA FSN-C,ICT-E
(21) MBUAZEA PETINO BIO-D,FSN-D
(22) MUKWELLE COMFORT MBONE LIT-D,PHI-D
(23) AMAKA PROMISE AGHAEZE BIO-C,ICT-E
(24) METAH MARINUS BIO-E,FSN-C
(25) AYUK NKAM JUSTINE ECO-D,HIS-D
(26) CHIMOLUH BRANDON STAR ECO-C,ENG-E
(27) AGBOR JECOLIAH TABOKOW LIT-E,HIS-C
(28) MBONG ARMSTRONG MBONGO BIO-E,CHE-C
(29) OTUAYUK CHARITY MBUOBEN EBIKA BIO-D,FSN-D
(30) DIKONG AKWO BILL JEFFERSON ECO-C,HIS-E
(31) ANANE FELIX EKANE ECO-E,GEO-C
(32) OJONG AYAMBA VIOLETE NCHUNG BIO-E,ICT-C
(33) NDI FRANCIS MANJE CHAISSEM PHY-E,ICT-C
(34) MOKOLE PAULINE FULE ECO-D,HIS-E
(35) NDIP BRANDON AGBOR ECO-D,GEO-E
(36) BUKA MOLI BINDAKA ECO-D,HIS-E
(37) CHEBI RANDY BERINYUY LIT-E,HIS-D
(38) YENIKA EMMANUEL TITANG ECO-D,HIS-E
(39) AMIH ROLAND MUA BIO-E,FSN-D
(40) ASSOH MERCY BIO-D,PHY-E
(41) ABRAHAM AMARAH CHUKWU ECO-D,HIS-E
(42) MESUE ELVIS EKANDILLE BIO-E,PHY-D
(43) AGBOR JULIUS EBOT ECO-E,GEO-D
(44) FAITH HAWA FOMONYUY BAME BIO-E,FSN-D
(45) OBIE OBEN NCHENGE JULIETTE CHE-E,PHY-D
(46) MUKWELLE PALVIN MBONE CHE-D,PHY-E
(47) NDUNDAT AHMED SALIM MBINWI BIO-D,CHE-E
(48) AGBOR EBEN ANGELO BIO-E,FSN-D
(49) NELLY AYAMBA AGBE LIT-E,HIS-E
(50) MARVELOUS IGWE ECO-E,PHI-E
(51) NGAH ANEH CARL LIT-E,PHI-E
(52) SYNTHIA BAROME OBEN ECO-E,GEO-E
(53) TABI YANICK TAMBO ECO-E,GEO-E
(54) ETTA ASHLEY BESSEM GEO-E,ICT-E
(55) NDUBU RICHARD ATTAH EGBE ECO-E,HIS-E
(56) TABE VICTORINE SHETU ECO-E,HIS-E
(57) OROK BATE DANNTE EBOT CHE-E,PMS-E
(58) BATE ENERSTINE NCHANG HIS-E,PHI-E
(59) SAKEM BODRUINE ECO-E,HIS-E
(60) NJINEH FAVOUR ALEAH LIT-E,HIS-E
(61) NZELLE NTIEGE MELISSA ENG-E,HIS-E
(62) OKEREKE SHEILLA OZIOMA ECO-E,HIS-E
(63) RELINDIS NGWINWAREH NGAMBOUG ECO-E,ENG-E
(64) OJONG RAWLINGS AGBOR ECO-E,HIS-E
(65) AKO LAWRENCE TONYE BESSONG ENG-E,HIS-E
Centre No: 11017 City College Of Commerce Mankon
Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
AWUNGLEFEH GODLOVE NKEMASONG
ECO-C,LIT-B,HIS-B,REL-B,PHI-B
(1)
ANGWANTU MELY-JANE ANTIMY
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(2)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) ENJECK MBEH CLEOPATRA CHE-B,PMM-B,PHY-C,CSC-C
(2) BENG HERODINE ZOW ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-C
(3) NJONG BRANDON FONGANG ECO-D,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(4) BONGAJUM GRACIOUS BERINYU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(5) KIENG PRUDENCIA FORCHEMBIH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 8
(1) KEKIRH EDITH TOTO ECO-D,GEO-D,HIS-D
(2) KUKO VENESIA CHI ENG-E,LIT-C,HIS-E
(3) MOMA CALVIN CHIFON CHE-D,PMM-E,PHY-E
(4) BERN MIDRATE FOI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(5) SAMBA BLANDINE AMBO ENG-E,LIT-E,HIS-D
(6) ENYEJI SYLIA ABO ECO-E,LIT-E,HIS-D
(7) NFOR CLUADIA BONGABI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(8) LUKONG SYLVANUS YIWIRI ECO-E,GEO-E,HIS-E
Centre No: 11018 Government High School Mamfe
Regist: 114, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 95
% Passed : 83.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 6
(1) ORANG ELVIRA MMA OKON BIO-A,CHE-B,FSN-A,PMM-D,PHY-E
NCHIANANG EVARIS PADDY FONYUY
BIO-B,CHE-D,FSN-B,PMS-D,PHY-D
(2)
(3) NEBECHI KELLY ONYINYE BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D
Page 13 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 6
(4) NGUWE CLOVET NDEP BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(5) AGBOR ABANG PRYDINE CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-C
(6) TAKOR JENIFER OTANG BIO-B,CHE-D,FSN-C,PMM-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 26
(1) ACHEM MARIBELLA BETEK BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(2) ESHUA FRANCIS TEKE LYSINGE BIO-A,CHE-E,FSN-A,GGY-D
(3) EBOT ONEGE LYDIA ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C
(4) NKONGHO JINEL MA-NKONGHO ECO-B,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(5) BOKANGO GERADINE ESAW ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(6) NTUI BESONG RANDY OBEN BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(7) PEREM BERINE-HELDRINE MBENG ECO-C,LIT-C,HIS-D,PHI-E
(8) AGBOR JANE TABE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(9) OJONG AYAMBA REINE AYUK BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(10) TABE GLORY ADA ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(11) EKURI GISELLE ANNE BIO-C,CHE-D,PMS-D,PHY-D
(12) AYUK DORCAS BESSEM ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(13) EBAI VANNESSA ETENGENENG ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-E
(14) NCHA JENET TABE BIO-D,CHE-E,FSN-B,PHY-E
(15) LACHE JOSEPH OTANG ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(16) EBENEZA SERAPHINE MIRIAM BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(17) BISONG MELWIN BOJOR BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(18) TANYISONG TANYISONG ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(19) ETCHU BRADON ENOW-MBI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(20) EKURI GULIBERT MBI BIO-D,CHE-E,FSN-C,GGY-E
(21) EBOTACHERE ETTA SHINA ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-E
(22) ONDIALA JOEL ONDIALA ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(23) NGENYI DIANNE-FLORETTE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(24) ENOW JOSEPHINE NIKAH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(25) AGBOR LEONEL OJONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(26) EBOT MARY-ANNE TABI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 40
(1) AKUM RODRICK BISONG ECO-A,GEO-B,ICT-C
ESTHER ENOW LAETITIA EGBENCHONG II
BIO-B,CHE-C,FSN-B
(2)
(3) EBI TIKU MAUREEN EKWONDE ECO-C,ENG-C,GEO-B
(4) OROCK FLORENCE OKIE ECO-C,GEO-D,HIS-B
(5) ANTEM KELLY BETEK BIO-B,CHE-E,FSN-B
(6) AYAMBA PRYDIN ATAH-NSUN ECO-D,GEO-B,HIS-D
(7) ETAMBI SHARONTINE ASHU BIO-B,CHE-C,PMM-E
(8) EBOT HONORINE ASHU ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) BESONG BORIS ESIM BIO-B,FSN-C,GGY-E
(10) ENOW ELIZABETH TABI ECO-D,GEO-D,HIS-B
(11) TAMBONG AUGUSTINE EYONG ECO-D,LIT-D,HIS-C
(12) ABUNAW CLINTON OBEN ECO-C,GEO-D,PMS-D
(13) OJONG NAOMI TABI ECO-C,GEO-C,HIS-E
(14) ARREY JENNYSON AKO ECO-E,GEO-D,HIS-C
(15) OTU CALICE BEKEH BIO-D,FSN-C,GGY-E
(16) MBENG CLARA EBAI-AKO ECO-C,FSN-E,HIS-D
(17) AYUK AGBOR FABRICE LIT-E,HIS-B,PHI-E
(18) ARREY NOEL AYAMBA BIO-D,FSN-C,PHY-E
(19) MBUI SANDRA OJONG ECO-D,GEO-D,HIS-D
(20) OKINDI MELVIS AGU ECO-E,LIT-E,HIS-C
(21) EYONG CHRISTINE ECHAN BIO-E,FSN-C,GGY-E
(22) CHUKWU BLESSING NGOZI ENG-D,LIT-E,HIS-D
(23) ENOWMANYI PAUWEL BESONG LIT-E,HIS-C,PHI-E
(24) ANGELA ANIAGU CHIOMA LIT-E,HIS-D,PHI-D
(25) EBAI JOEL EBAI BIO-E,PMS-D,PHY-D
(26) NCHIA JAMES CHAM BIO-D,FSN-D,GGY-E
(27) AZANGUH ZIDANE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(28) MUKETE MINEVA NGUESA BIO-E,FSN-C,GGY-E
(29) NJOCK-OBI FRIDA AGBOR LIT-E,HIS-E,PHI-D
(30) TANYI DOLLY AGBOR ENG-E,LIT-E,HIS-D
(31) NTUMA CYNTHIA ENOW ECO-D,ENG-E,GEO-E
(32) EZAH GERMAINE ANDE LIT-E,FSN-E,HIS-D
(33) NANJE SERAPHINE BUME ENG-E,LIT-D,HIS-E
(34) EKWENA RICHIE EGRIE ECO-E,ENG-D,HIS-E
(35) EBOCKAYUK MAGDALINE ONEKE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(36) OBEN IMMACULATE EKPA ECO-E,LIT-E,HIS-E
(37) AKO MARGRET ARREY LIT-E,HIS-E,PHI-E
(38) ETENG SOLANGE AGBOR ECO-E,LIT-E,HIS-E
(39) TABOT MATHIAS MBENG ECO-E,LIT-E,HIS-E
(40) NDEP ROSE BAKIN ECO-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 23
(1) AKO MIRIAM ESAGBE BIO-B,FSN-D
(2) BILONG TCHAMI SERGE BIO-C,PHY-D
(3) ATEM COLLETTE MA-AKO LIT-D,HIS-C
(4) TAMBE AGBORTOKO BRANSON HIS-B,PHI-E
(5) NFOBA WILSON YUSINYUH NGIYUH LIT-D,HIS-C
(6) AYUK ETTA LEONEL NGUI TABI BIO-B,PHY-E
(7) AGBOR-ABANGMA MAENJAEH ADA BIO-E,FSN-B
(8) EWANE NESLA YAKA BIO-D,FSN-D
(9) LACHE ALICE AYUK ECO-E,HIS-C
(10) NEMBA RODRIGUE EGBE ECO-D,HIS-D
(11) AKEVA MELVIS OFUNDEM BIO-E,FSN-C
(12) ETEGA GLORY OKUKUH ECO-E,HIS-C
(13) EBONGO VALERY NANJE BIO-E,FSN-C
(14) EBAI KELVIN AGBOR ECO-E,GEO-D
(15) TEGUM NOEL ABONG GEO-D,HIS-E
(16) TAMBETTA CLAUDINE AROUNG LIT-E,HIS-D
(17) AYUK AUGUSTINE EYONG ECO-E,HIS-D
(18) NGASSA DILLAN JEFF FSN-D,GGY-E
(19) ENOW MANDA IMMACULATE FSN-E,HIS-E
(20) AYUK BEATRICE TAMBONG ECO-E,HIS-E
(21) ENOW ENDURANCE NDEH ECO-E,HIS-E
(22) TABOT MANDA CHARLES TABE MANYI BIO-E,PMM-E
(23) ACHU YANICK MONDI BIO-E,PHY-E
Centre No: 11019 Government Bilingual High School Nkambe
Regist: 114, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 97
% Passed : 85.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 15
NFOR CHRISTOPHER BIMILA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(1)
(2) MBURLI RODRICK TATA CHE-C,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-D
LAMNGING SEDRICK FEBNKUM
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-A,PHI-B
(3)
NSHANJI BRANDON TANYU ASONYU
BIO-C,CHE-B,PMM-A,PHY-C,CSC-E
(4)
(5) ADAMU ZENABU ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-C,ICT-C
(6) NDI BLESSING NTUBO BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D
MFIEKWE BARBARA NGONGO
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(7)
(8) NYANDA ALAIN BUBE BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(9) NGI NGANJO GORDON BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,CSC-E
(10) ANDO DYLAN ACHENYU CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-D
WIYSAHNYUY STEPHANIE NFOR
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D
(11)
(12) NFOR RAOUL TALLA BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
NDI LIONEL-RIGOBERT AFANYU
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,CSC-D
(13)
(14) NFORMI DIDIER BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(15) CHIA KONCHI BERNARD BIO-E,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 18
(1) NWAMBE VANESSA TOHSHI BIO-B,CHE-B,FSN-B,PMS-C
(2) NDINWA DIEUDONNE NGWAN ECO-B,GEO-C,HIS-C,PHI-B
(3) GWEI ALLAIN KONGNYU BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-C
Page 14 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 18
(4) BANNI BENEDICTA MUNTUNG ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-B
(5) KONFOR RACHEL BOKAH ECO-B,GEO-D,HIS-C,PHI-B
(6) NFOR WILLY LINWE BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-D
(7) EKU-ELUME DESMOND ECO-B,GEO-E,HIS-B,PHI-D
(8) NDAKE NADESH NJUNJU BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(9) BWAMBA GODICIDE MBO-OH BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-D
(10) BLESS TANI BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-B
(11) NGEH BENOIT KILLAH BIO-B,CHE-E,FSN-B,PHY-E
(12) NGWANG PETRA NKFUNJE BIO-C,CHE-D,FSN-B,PMM-E
(13) GAMGBEN ZEBULUN KOMSAH BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-D
(14) KOPSIP ELVINE KIMBI ENG-E,LIT-C,HIS-D,PHI-C
(15) SAKBO NANCY TSIBE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(16) NFOR NICOLINE KIKWI BIO-D,CHE-D,PMM-D,FMA-E
(17) GHAMUI KERLCY ARINWI ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(18) NGWAYI LYDIA NJIKOP ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 37
(1) NDICHO NELLY NDFUNJI ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2) NJI HERIBERT MBONG BIO-B,CHE-C,GGY-B
(3) JITI YVONNE CHECHE ECO-A,GEO-D,HIS-B
(4) TANGEM ROBIN-CLIFFORD NDICHO ECO-C,GEO-C,HIS-B
(5) MUSA GILDAS GIWA BIO-A,CHE-C,PMS-D
(6) DIMLA STANLEY FAI BIO-B,CHE-D,PHY-C
(7) SABO BRENDA MBULI BIO-C,CHE-C,PMS-C
(8) FUENUNYOH LAWRENCE CHIE BIO-D,CHE-D,GGY-A
(9) NJONG ABANDA DIRANE BIO-D,CHE-C,GGY-B
(10) GUYSIH CLIFFORD NANJI BIO-B,CHE-C,PHY-E
(11) SHEY VALERY TANKO BIO-C,CHE-C,PHY-D
(12) SOUMAYYA ZAINAB NYAH KANFON BIO-C,CHE-C,PHY-D
(13) ARRABISON FELEKILOH TANGWA BIO-C,CHE-C,PHY-E
(14) ABUA VALENTINE MBOWA ECO-D,GEO-D,HIS-C
(15) SIMO NKENGNE BORIS EVRARD BIO-C,CHE-C,CSC-E
(16) GWEI GOLDER CHEWE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(17) ABU AMINA WINTOH ENG-C,LIT-E,HIS-C
(18) ADAMU JEANEVETTE MAKOR ENG-B,LIT-E,HIS-D
(19) NSABU ELECTA MBONG BIO-E,CHE-D,FSN-C
(20) NDANGO BELINDA DIJAH BIO-E,CHE-E,GGY-B
(21) ASENGE HILDA NDABU ECO-C,LIT-E,HIS-D
(22) WUNO SANDRA KABIT BIO-C,CHE-D,PMM-E
(23) ISA HASSAN AHMADU BIO-E,CHE-D,GGY-C
(24) NSAH GIFT NYEH BIO-E,CHE-D,PMS-C
(25) NTONGI DAMUE DESMOND BIO-D,CHE-D,GGY-D
(26) MUAYO MARITINE YODE BIO-E,CHE-E,GGY-B
(27) CHUYE COLINS NDI BIO-D,CHE-D,GEO-E
(28) NGEH EVANS SAHNDA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(29) NFOR LAKEYIKEMISI YIMISI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(30) SHEY PROMISE NKEH ECO-E,LIT-D,HIS-E
(31) JATO ZITA YAAH BIO-E,CHE-D,PHY-E
(32) KONFOR SILVIE MUNYAP BIO-E,CHE-D,PMM-E
(33) NFOR RODRICK NDI ECO-E,HIS-D,PHI-E
(34) NUNNI USMANU ECO-E,GEO-E,PHI-D
(35) BAWE LAETISIA MENGLA BIO-E,CHE-E,PMS-D
(36) NDAMO LOUIS NTHEFI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(37) NFORKEMBA JUSTICE YUKWA PMM-E,PHY-E,CSC-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) IDIRISU NUHU ECO-C,GEO-C
(2) PAULINA NKENA FUH CHE-D,GGY-C
(3) MBURLI SAMBA NOELLA BIO-D,CHE-C
(4) NGWANG JUSTINE NYUYDZI BIO-C,CHE-D
(5) BERNGE ELOYSE WIYKIYNYUY BIO-D,CHE-C
(6) SHEY GODWILL YUSINYU CHE-D,GGY-D
(7) KINTANG AFANYU BIO-D,CHE-D
(8) ABDUL KARIMUN SHEY BIO-D,CHE-D
(9) KEYI ANITA ALIMA MBAVIO BIO-E,GGY-C
(10) KAWU PRODENCIA NYINCHE CHE-E,GGY-C
(11) NGAH BASIMATH ATARIBEY BIO-E,GGY-C
(12) NDUKONG THELMA YAAH GEO-E,HIS-D
(13) MBOCHU BELLO MBOCHU BIO-E,GGY-D
(14) TAMNJONG BELTINE MUYER BIO-E,CHE-D
(15) KOKO YANICK CHUYE BIO-E,PMS-D
(16) JEROLINE NTALA BIO-E,FSN-D
(17) NDUKONG MIRIELLE MUNCHO ENG-E,HIS-D
(18) NFORMI PRINCEWILL PASCAL TANYU CHE-D,PHY-E
(19) KIDAYEH GISELA KOYEH BIO-D,CHE-E
(20) TANJONG DANIEL NKENDA BIO-E,GGY-D
(21) NDI NADESH MBULI LIT-E,HIS-E
(22) ENOGO OBEDIENCE MBURLI CHE-E,FSN-E
(23) KONFOR RELYNDIS DRELABONG LIT-E,HIS-E
(24) TARLA DRENA CHINIBU BIO-E,CHE-E
(25) NDI STANLY WEPNJE GEO-E,HIS-E
(26) NJAH PASCAL KWEBE BIO-E,CHE-E
(27) NGEBI RITA NJIWA LIT-E,HIS-E
Centre No: 11022 Longla Comprehesive College Mankon
Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 12
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 3
(1) SUANFOR SEVERINE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(2) FON KLINSMAAN NGWA ENG-E,GEO-E,HIS-B
(3) MBOUKEU KEMTA CLALICE BIO-E,CHE-E,FSN-D
Passed In 2 Subjects: 9
(1) INYANG QUEENATE COLLINS BIO-B,PHY-D
(2) SIRRI PROSPERINE NDE GEO-D,HIS-D
(3) DIANA KINYUY CHE-D,FSN-D
(4) ATEH EMMANUELA NYAMBUH ENG-C,ICT-E
(5) NSANGONG MIRABEL KINYUY BIO-D,CHE-E
(6) NOPEN BLAISE ECO-E,HIS-E
(7) PENN JACQUELINE MEGHA ECO-E,GEO-E
(8) NGEFAH HIEDI ABUCHU ENG-E,HIS-E
(9) ACHENDU MARIE-LOUIS EKWA ECO-E,GEO-E
Centre No: 11025 Our Lady Of Lourdes Secondary School
Mankon
Regist: 37, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 37
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 27
(1) TEBOH TESSY ABONG BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(2) TACHANG LIZA VETMIA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(3) NGWA ZIE BRITNEY BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
CHINDO BRENDALINE NGOINTOAH
BIO-A,CHE-A,PMS-A,PHY-C,ICT-B
(4)
(5) YEE TATIANA YUFUIY ECO-B,GEO-A,PMS-C,REL-A,ICT-B
ANONG REGINA GABRIELLA FOMBEN
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-B,CSC-D
(6)
(7) BI STEFANIE AMBENGWA ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B,REL-A
(8) WONJI MAGRETTA AWETUA ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-B
AKONGNWI ALVYNE AKEMVIE CHUNGONG
BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMS-B,PHY-D
(9)
NDETSE NOSOG-ASONGWO CONSOLAR
BIO-A,CHE-B,FSN-B,PMS-B,PHY-E
(10)
BERNICE-LESLEY MANKWA’A BAMBO
BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(11)
JENETTE LAUZEN AKWI ANYANGWE
ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-C,REL-B
(12)
(13) LUM ABONGNWI AMBE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C,CSC-E
Page 15 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 27
MARION SEFUO CHWINGUM
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(14)
(15) FRU SHARON BIH -MAHNWI BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-E,ICT-B
BAH MORIT NGUM ECHECK
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(16)
JANICE-IMANI ASONG FONEBI
BIO-B,CHE-B,PMS-D,PHY-E,ICT-A
(17)
(18) KAMAYOU QUEEN SEKUNA ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-C,REL-B
KAMAZHIA JENNIFER KOBUFENE
ECO-C,GEO-C,PMS-D,REL-A,ICT-C
(19)
MENGNJO OLIVE YAYA REMLA
ECO-E,ENG-B,LIT-B,HIS-C,PHI-B
(20)
NDOFEKEH MARY-ALBRIGHT MAFUANG
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(21)
MEGHA LONGLA JERMAINE
BIO-B,CHE-A,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(22)
BULAMI MANNYUY NYUYKIMO
ECO-D,GEO-D,HIS-B,REL-B,ICT-B
(23)
(24) CHELSEA AWAH NDUMU BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-E,ICT-B
ANDIN ASHLEY NDAMUKONG
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(25)
NYINGMAH NELLY AKEMBOM
BIO-B,CHE-B,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(26)
(27) TCHINDA POKAM GAILE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-E
Passed In 4 Subjects: 9
(1) NAMBU MARION ANONG ECO-A,GEO-B,PMS-A,ICT-A
NINGPAH NKONGNI MADELEINE GAELLE
BIO-B,CHE-A,PMM-B,PHY-C
(2)
(3) NEH LYNN NDIKUM CHE-A,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(4) TEM CAROLE EKEI ECO-D,GEO-D,HIS-B,REL-B
(5) NDOFOR LEMNWI GEORGIA DALIA BIO-B,CHE-D,PMS-C,ICT-C
(6) ASONGANYI NANCY MANYI BIO-D,CHE-B,PMM-B,PHY-E
(7) NTOBAN LAUREEN THELMA FEH ECO-E,GEO-B,PMS-D,REL-C
(8) AZENUI BLESSING ABONGBAN BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(9) ABEH SANDRA NAMBU BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 1
(1) ANUTUMANGHO RUTH MAYANI CHE-C,PMM-D,PHY-E
Centre No: 11029 Muea External
Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 10
% Passed : 83.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) EJONTAH NANCY ESO ECO-E,ENG-E,FSN-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 3
(1) NAMATA ALFRED CHANENI ECO-B,GEO-E,ICT-B
(2) SHARON LIMUNGA LYONGA ECO-E,ENG-D,HIS-D
(3) ADEIDONG DORIS ADUFAH ECO-E,FSN-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) AKAH RUTH AKENGIM ECO-E,FSN-D
(2) VENESSA MOJOKO FOLEBE ENG-E,HIS-D
(3) BIH MARY WOFANG ECO-E,HIS-D
(4) NJUME JOEL EWANG ECO-E,HIS-E
(5) KENGNI MTAPIE PASCALINE ECO-E,HIS-E
(6) NKONGHO ELIZABETH MANCHANG ECO-E,HIS-E
Centre No: 11030 Queen Of The Rosary College Okoyong
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) TAKWO MIRIAM AKUMUNU ECO-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) EGO EDUM ANTHIA ENGWO LIT-E,HIS-D
(2) MEKA EVODEN MANYA LIT-E,FSN-E
(3) DOTA GLORY AJE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11031 Sacred Heart College Mankon
Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 20
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 15
(1) BAH AWAZI BLESS BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
TEBOH TEBOH RYRAN SHALANYUY
ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-A,PHI-A
(2)
(3) ANGWAH WICLIFF TAH BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
ANYE TCHOULI CALNE FORKOB
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(4)
(5) ETA KELLY ETA ECO-A,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-A
(6) BRICE FORGHAB BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(7) NGU TCHOUALA YANE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
NJUNCHOP BONIS NKENGFACK
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(8)
MEKONTSO NGOULA SERGE KAREL
ECO-B,ENG-B,FRE-C,GEO-A,PMS-C
(9)
GWANMESIA ERIC KEHBUMA JUNIOR
ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-C,PHI-B
(10)
(11) ORUH BONZ ORUH BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(12) NJI WILLIAM ECO-C,ENG-B,FRE-C,GEO-B,PMS-B
(13) MBAMI CARLOS NOUMI ECO-C,ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B
TAPA NGOULA ANELKA DAREL
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(14)
(15) ANYE PRIDE ANGONG BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 2
(1) NJINJOH GLENN FOMBUTU BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(2) LUKE ALOH YATO KATTE BIO-D,CHE-E,PMM-C,PHY-C
Passed In 3 Subjects: 3
(1) DJOUFACK NOUBISSI NELSON GREG CHE-D,PMM-D,PHY-B
(2) TAMBE AKPAMIE EFAMBA CHE-D,PMM-D,PHY-E
(3) NGU SÉBASTIEN TANDI BIO-E,PMM-E,PHY-D
Centre No: 11035 Saint Josephs College Sasse
Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 36
% Passed : 100.00, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 21
RANDY-PRAISE BATEKI NDIFOR
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(1)
(2) FOMENKY JASON EWANE ECO-B,ENG-A,GEO-B,HIS-B,ICT-C
PRINCEWILL CHIEBUKA CHIJIOKE
BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-C,ICT-A
(3)
(4) JOSEPH MOKI MBELLA ECO-A,ENG-C,GEO-C,PMS-B,ICT-C
OBEN KINGSLEY TABEREM
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(5)
(6) MUNA DATAH PROSPER BIO-A,CHE-D,PMS-A,PHY-E,ICT-B
GEORGE NKENG TABI NTANGSI
BIO-C,CHE-B,PMS-A,PHY-D,ICT-C
(7)
(8) ENGEMISE LUMA BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
SALLE-NJUME BRIAN SALLE
CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C,ICT-B
(9)
(10) NFOR TREVOR CHIA ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-B,REL-B
(11) NGOH BERNARD ACHA BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-D,ICT-C
GIOVANNI PAOLO NASAH AKWARANDU
ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(12)
Page 16 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 21
LIE BANLOCK GUYMAX LEGRAND
BIO-C,CHE-D,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(13)
ETONGWE BRANDON MOTIA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(14)
(15) ENOH DAVID OTANG ECO-C,ENG-D,GEO-D,PMS-B,ICT-E
(16) NGANGMI MILLENIAN NGU BIO-E,CHE-D,PMS-D,PHY-C,ICT-B
ABOSI ABOSI GIVENKING JNR UBI
ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-E,PHI-B
(17)
(18) EBAH ESUA NELSON ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E,REL-B
HUMPHREY EKEMA ITAMBI NDIBA
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(19)
MCWILLIAMS MBUA KINGE MAKOLO
ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C,ICT-E
(20)
EWARE HOFMAN BAIYE AYUK
ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E
(21)
Passed In 4 Subjects: 14
(1) ETAME ETAME PRECIOUS ECO-A,GEO-B,PMS-B,ICT-A
(2) PROMISE NJOCK FONGE ECHIA BIO-A,CHE-B,GGY-E,ICT-B
(3) PRISO EKWA PRISO DYLAN BIO-B,CHE-C,GGY-D,ICT-A
RAYMOND MADUABUCHI OBIKWELU
ECO-C,GEO-E,HIS-B,REL-B
(4)
NGOUNOU EMMANUEL ESEYE JUNIOR
ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(5)
(6) LIFIO CARR ZAPHNATH ECO-B,GEO-E,PMS-C,ICT-C
(7) ATANGA TITA FON NAT-GLENN CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(8) AMUAM-BENG HERMANN NANG ENG-C,LIT-C,HIS-D,REL-C
(9) SAMUEL NGOLE MBOGE ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-C
(10) NGULEFAC ACHANKENG GEO-E,PMS-C,PHI-D,ICT-C
(11) ASSAH ABEL NKE ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-B
(12) EBONG DESMOND NGOME BIO-C,CHE-D,GGY-E,ICT-D
(13) OROCK MANCINI BATE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(14) FOLEFAC TAJA BELMOND ECO-D,ENG-E,HIS-E,REL-C
Passed In 3 Subjects: 1
(1) AYUK NEVILLE MBENG ENG-B,LIT-E,HIS-D
Centre No: 11036 Government Bilingual High School Yaounde
Regist: 403, Sat for 2 or more Subjects: 402, Passed : 341
% Passed : 84.83, Sanctioned : 6
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 73
(1) SOKAMTE HOLLAND BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
NOUMDA FOTSING FRANCK RONADINI
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
(3) ATEAFAC KLAUSTEVIE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4) NDOP BORIS MUSONG BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-A,ICT-B
TAMDJO MOYOPO SHARON SIEGFRIED
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(5)
TCHEUWE MICLANCHE ANESTA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(6)
ALOUNA MVIGNE THEOPHILE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(7)
KONGNYUY ABDULRAHIM MENGNJO
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(8)
MBIAPIAP NGOUNE AXEL AURIEL
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(9)
AGOUMELA FOBASSO DERIK
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-D
(10)
MAFOUA SONGUIE BERNNICK BROWNS
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(11)
BIFINE FONDZEMBAM DAROLL ASHLAIN
BIO-A,CHE-D,GGY-B,PMM-A,PHY-A
(12)
TSAGO TSAGUE MANOELLA STELLA
BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-A
(13)
GUTCHOU TAGHEU BORIS CABREL
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-A,ICT-B
(14)
(15) SHEY MARCEL WINYU BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
BAHEL FOTSO MIGUEL JORDAN
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(16)
NYANDJOUMBI ELOUNDOU LYDIE
BIO-A,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(17)
(18) TABUEU NEHEMIE CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(19) OUSSEINI ALI BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
TCHATAT TCHUIMOU LEONEL DELON
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-B
(20)
(21) FOKO GUY MATHIEU BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
ACHEGHE EMMANUEL KUM
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(22)
(23) DJOLEU TAME RODAN BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(24) ATOH TENGUH SAMUELLA BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
KEABOU MELI ARIF GEROLD
BIO-A,CHE-D,PMM-A,PHY-B,CSC-D
(25)
(26) ABONG STEVY STEAVEN CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-C,ICT-C
SAKWE GEORGE MBOTAKE JUNIOR
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(27)
NKWETACHA TERENCE NGWEN
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-B,CSC-B
(28)
(29) FEYUFE VERA GHESINDA ENG-C,LIT-B,FRE-D,HIS-B,PHI-A
KENGNE FONKOU JORDAN
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(30)
KWENGOUA CHEUNTEU EMMANUELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(31)
(32) GEGAH KARIS BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,CSC-E
NOUTON WOUAKO DAVID STILLES
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(33)
(34) ENOWABANG NJUI ENOW BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
NZEDEU KAKMENI STEPHANE PEDROS
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(35)
NKWETAKEM TABO BRUNO
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-C
(36)
MACHE YOUMBI INGRID ORLANE
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-C
(37)
BOULI NKOA ROSE ANGELE ERICA
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(38)
(39) TCHIAZE WILFRIED CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-D
UNJI PRECIOUS BLESSING BAKEME
BIO-A,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(40)
NAHYONGA RONETTE BABILA
BIO-A,CHE-D,PMS-A,PHY-C,ICT-E
(41)
(42) CHE FIDELE CHE BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-D
DASSI TCHOUELA YOAN JUNIOR
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(43)
NGHECHI FOSSI NELLY SAMATHA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(44)
(45) SILAPU NOELLA AUSTINE BIO-A,CHE-D,PMM-D,FMA-D,PHY-B
MABONG MAGNE CHRISTIANE ELVINE
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-C,CSC-E
(46)
MBOU NSAHA VANELLE KARLA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(47)
NEGHA FOSSO ALAIN JOEL
BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(48)
DJOMNE FOTSO PRINCESSE EMMANUELLE
ECO-B,ENG-C,GEO-D,HIS-C,PHI-D
(49)
(50) LOLIKA GOTRAN SIYSINYUY ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(51) EGBE NESTA ENOW CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,CSC-E
KOUNGA NINYIM DONALD JUNIOR
CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-C,ICT-E
(52)
AKWAKO NGOUPA JOVANIE NATACHA
BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(53)
WAMBA CHIGUI ARREY MAXWELL
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(54)
NYUTSEM CHRYSTELLE NYINCHO
BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMM-E,PHY-C
(55)
(56) TCHOFFO JUNIOR BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C,CSC-E
MARIE ALBERT MBOMBO BELL
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(57)
(58) MBONG SEMBE DONALD BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
Page 17 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 73
DOMCHE EUNICE KARELLE
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(59)
(60) KINDEH NOELA OFON ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B,PHI-B
TOUKAM TOCHE ULRICH JUDICAEL
CHE-D,PMM-D,FMA-D,PHY-C,CSC-D
(61)
(62) ELIE NYEMEK A EKOUAL BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
NGUEKAP KEPTCHOUANG EVERA SHANTI
ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-C,PMS-D
(63)
(64) BENMUH FAITH MARKUAT BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-D
KUETCHE MARTIAL HERMANN DOLANESS
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,CSC-E
(65)
ONANA ONOGO LOUIS STEPHANE
CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-D,CSC-D
(66)
ASSIENE JUNIAS VICTOIRE
ECO-E,ENG-C,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(67)
TSOBGUE MELI LORIS JORDEL
BIO-E,CHE-E,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(68)
BAKELACK LIMANGNACK KELLY MORGAN
CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-D,CSC-E
(69)
MEFOUET ATEUMENA ANANIE CANIDIA MERVEIL
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E,CSC-E
(70)
BELINGA II EMILIE JOSEPHINE EMMA
ECO-C,FRE-E,GEO-E,PMS-E,ICT-D
(71)
MAGNE TOUKAM INGRID LETHICIA
ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-E,ICT-E
(72)
MEVENG MENDO AIMEE MARTHE DANIELLE
ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-E,PMS-E
(73)
Passed In 4 Subjects: 92
(1) MOUGOUE MOUGOUE ISMAEL BIO-A,CHE-A,PMM-C,PHY-B
TCHOUANTE DOMFANG WILSON THIERRY
PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(2)
(3) TAKWE BLAUDON CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4) LELE TOKAM VANECK AURIOL CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(5) KEMADJOU ZOUKIO CLAUDIA BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
NCHOMBENG SAFOURATOU PUZENYUI
ECO-A,GEO-B,PMS-C,ICT-E
(6)
(7) DAKOUENG DJETCHEM BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(8) MANI DOMINIQUE GABRIELLA ENG-C,LIT-C,FRE-C,HIS-B
BATEBE AGBOR EPEY TAKU MERVIN
ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-C
(9)
(10) MARTHA LUCIA LIKOWO ITONGA ENG-B,LIT-B,FRE-D,HIS-C
(11) WABO KAMDEM WILFRIED CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C
DEMGNE TALOM ORNELLE NAOMI
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(12)
(13) NGUH PRAISES BESAMOH LIT-D,FRE-E,HIS-B,PHI-A
DZEKUI TCHINDA SYNTIA MABELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(14)
MADOUM TAGANG CYNTHIA VADELE
BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-B
(15)
(16) LEM BRENDA ACHU BIO-B,CHE-D,ENG-B,PMS-D
BELL PAULETTE ANGE DOMINIQUE
ECO-A,ENG-D,GEO-E,HIS-B
(17)
(18) NDIFUSAH AHMED JAFAR BIO-A,CHE-C,PHY-C,CSC-E
(19) EBANE EKOME LINDA BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(20) EWODO PO’O DANIEL ECO-B,ENG-E,GEO-C,PMS-C
(21) TATAW EGBE MARTHE AUDREY BIO-B,CHE-C,PMS-C,CSC-E
NOUNDJIO NZESSEU EUNICE JOVANIE
BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(22)
MEGNE NENGUM EUNICE SIBELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(23)
(24) LENGA ABDOULAZIZI DAVID ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
FOGAIN KAMGUIA EVAN WINFRIED
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(25)
(26) FOTIEU SOB CAMUS BORDA PMM-D,FMA-E,PHY-B,CSC-B
(27) CHE MAH BLANCHE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E
BOKWE SUSAN ESONA IKECHUKWU
ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(28)
(29) NGAMI YANNICK STEVE BIO-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(30) NGOLO EFFA CYRIAQUE ANDY ECO-A,ENG-D,GEO-C,HIS-E
(31) KANG SHALEN EWEH ECO-B,ENG-E,GEO-E,HIS-B
POKAM POPON DORIANE ARIELLE
ECO-D,GEO-B,PMS-C,ICT-E
(32)
(33) OBEN OBALLE SOLOMON ETA ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-E
DJOUKOUO MBAH ABIGAELLE DORCASSE
ECO-B,GEO-D,PMS-D,ICT-D
(34)
(35) YIMFACK BOGNI BARESI DIVANE CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(36) EMADE SHELLA NDILLE ECO-B,ENG-E,GEO-C,PMS-D
EFANGON EMELDA NGAH YOLANDE
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(37)
AMOUNGUI ESSOKA EMMANUEL RUDY
CHE-D,PMM-B,PHY-C,CSC-E
(38)
(39) NCHE BENJAMEN MEFACNEY BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(40) HAKO KOUAMEN ARSENE BIO-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(41) TANIA VEDMIA GWANGWA’A BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(42) TABU VICTORINE MAYAH ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(43) NAHA KOLIE MARIE FRANCOISE BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
CASSANDRA IFUNANYA CHUKWU CHELSEA
ECO-E,ENG-D,LIT-B,HIS-C
(44)
(45) EGBE TAKOR MA-TABOT BILING ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(46) BIVOUNA ASSENE LAURENTINE BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
KOUOGANG KOUNCHOU HANS FLORIAN
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(47)
(48) MBEH NOEL EKUENE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B
NGUENKENG WOUNDA YACYNTHE DAPHANE
ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-B
(49)
(50) NKWENTI IMMACULATE NGNECHE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
SIKOUE YAMNA AUDREY GIRESSE
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(51)
(52) NJONG JUNIOR BRIAN YENCHEH ECO-C,GEO-E,HIS-C,ICT-D
(53) MUKONG GILDAS YENGWU BIO-E,CHE-C,PHY-D,CSC-C
(54) YAMDJEU SIAPI YANNICK BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(55) SEDOU JEHU LOPEZ CHE-E,PMM-C,PHY-D,CSC-C
MUNTAPMBEME AKELA ABIBA HILDEGARDE
BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(56)
(57) ASHANOH BUTUH TATIANA ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(58) ONONO NANGA BLESSING BIO-A,CHE-D,PHY-E,CSC-E
(59) MBIDA KONO DANIEL KEVIN ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(60) FONJOCK AZENJU BRYAN BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(61) MAGMIENE LOUIS III CHE-D,PMM-D,PHY-E,CSC-C
(62) DJONGUE KOBOU BLONDEL BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
LINONGO MONJOWA MANYONG EMMANUELLA
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(63)
(64) FORPAH NUMFOR KENT-CALVIN BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-C
(65) FRAMBO JOAN MPEY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(66) KAMWA TEGUIA ESDRAS VANEL BIO-C,CHE-E,PHY-E,ICT-C
MIANO HEYA RENAUD FRANK DASTIN
BIO-C,FRE-E,GGY-C,PMS-E
(67)
(68) BINGAN VENANCE MERVEILLE ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(69) NZALI JOSEPHA ELIM PMM-C,FMA-E,PHY-C,CSC-E
(70) NATTI ESTELLE DANIELLE ELLA CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(71) TONME NZALI SYLLA ROMINE CHE-E,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(72) MEGNE KOAGNE PRODIGE BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(73) NGOUAKAI TAMBA FREDY ECO-C,GEO-D,PMS-E,ICT-E
(74) GODIAN NFUNKU BIO-D,GGY-C,PMS-E,ICT-E
(75) EKANI DIDIER CHANEL BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(76) TANKEU SASTINE SORELLE BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D
MABONGUE LOBE WOUAFO ROSIAND STEPHANE
CHE-E,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(77)
(78) ATEH CYNTHIA METI ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(79) PEZOH CLAUDIA ANUMBOSEH ENG-E,LIT-C,FRE-E,HIS-D
TATCHINDA NJIOJIONE WILLDI FRANCIS
CHE-E,PMM-E,PHY-C,CSC-D
(80)
KEPGANG KAMENI FANDEL ULRICH
ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-E
(81)
(82) NDOH MOLANGO EMMANUELA ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(83) OLOA ASSENGUE FIDELIO ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E
Page 18 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 92
(84) POUOMBE MOUICHE SARAH BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(85) DJOKO STEPHANE ARIEL BIO-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E
NDONO BEKOLO RUBEN CEDRIQUE
ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(86)
(87) EBAH ONDOUA MONIQUE ROSE ECO-E,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(88) TATAPONG AMAZIAH BABULUNG BIO-D,CHE-E,PHY-D,CSC-E
(89) KAME NTSAMA GUILLENE BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(90) DIBAKBO BILEGA RUDY PRINCE I CHE-D,PMM-E,PHY-E,CSC-E
(91) AMALA LUTECE INGRIDE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
EBANGA ELOUNDOU JUSTIN BLONDEL
ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-E
(92)
Passed In 3 Subjects: 100
(1) NOMI ARTHUR LOIC ECO-A,GEO-A,ICT-C
(2) WIRKOM SEIFUDIN IBRAHIM ECO-A,GEO-C,HIS-B
(3) LEBGA ANNAN FONKEM BIO-A,GGY-B,ICT-C
(4) ITUMU KIKORA LEA CHRISTINE BIO-A,PMM-D,PHY-B
(5) BILLA SIMON DILIKA ECO-A,GEO-C,HIS-C
(6) MBIDA MENYE DANIELLE ERICA ECO-A,GEO-B,PMS-D
(7) WIYKIYNYUY SANDRA BERINYUY BIO-B,CHE-C,GGY-B
(8) TEKAM TASSIN CHRISTIAN BIO-B,CHE-C,PHY-C
(9) NSOA ANNE CLAUDE ECO-A,FRE-E,GEO-B
(10) MELI YONTA NGUETSA RENETTE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(11) TITA DIEUDONNE DINGAH BIO-C,PHY-D,ICT-B
(12) DEUGOUE TCHOLIEU BIO-B,CHE-E,GGY-B
(13) MBONG ANGELA ACHA-MORFAW ENG-C,FRE-C,HIS-C
(14) NGONO NANA AUDREY ECO-C,GEO-C,PMS-C
(15) AYUK CHANGO GABI-ROY ECO-C,ENG-D,GEO-B
NGUEKO ZEGO CHRISTABELLE CARELLE
ECO-A,FRE-E,GEO-C
(16)
(17) TEKAM FOTSO CYRIELLE MYLENA BIO-C,CHE-C,PMS-C
(18) TATAPONG HEZEKIAH FEHNYUI ECO-D,GEO-C,HIS-B
(19) NDAME MBONTEH LOMBE LILIAN KEREN BIO-A,CHE-C,PHY-E
(20) SYLVIA NAHGWA’A BIO-C,CHE-D,GGY-B
(21) NGO BELL BATOUM MARTHE FLAVY BIO-B,CHE-D,PHY-C
(22) NGWANA KELBY BIO-C,GGY-B,ICT-D
NGUEUNKENG DONGWE HELGA GERMAINE
BIO-B,CHE-E,PHY-C
(23)
(24) DANNOUE KAMDEM GRACE OREADE BIO-B,PHY-C,CSC-E
(25) KUM CATHY DOLVINE KINDE BIO-B,CHE-E,GGY-C
(26) PINGPOH LEWIS TENSHE POH ECO-D,GEO-C,HIS-C
(27) OLOUME MBABE RODRIGUE BIO-C,CHE-D,GGY-C
(28) AZIWOH BENARDETTE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(29) MAADONG PENAYE MERVEILLES BIO-B,PMM-D,PHY-D
TCHOKONTE TCHOUALAK AGATHE MARTINE
ECO-C,GEO-C,PMS-D
(30)
(31) SIHOM TCHINDE SORELLE BRANDY PMM-B,FMA-E,PHY-C
(32) DAYELA YOUMBI CHANELLE BIO-A,PMM-E,PHY-D
(33) MAFOR SANDRA NDIKUM BIO-B,CHE-E,GGY-C
(34) NKENG ARREY ASU BIO-D,CHE-D,GGY-C
(35) TCHOANWOU CHUNAH FRANK JUNIOR BIO-D,CHE-D,PHY-C
(36) DJATHEU FEUZEU DJAPHET PHAREST PMM-C,FMA-E,PHY-C
(37) BILOGUI NGA DELPHINE DORIANE BIO-D,PMM-D,PHY-C
(38) DJUIKAM KAMDEM GUERAR ECO-D,ENG-D,ICT-C
(39) NDANGLE LIONEL MBAKOH BIO-B,GGY-E,ICT-D
(40) MAWAL MARIAMA IBRAHIM ECO-C,ENG-E,HIS-C
(41) BONGNSO LIMNYUY GOHLAFEN BIO-C,CHE-E,GGY-C
(42) DSCHANGA LEUBOU BRONSTED LEWIS BIO-D,GGY-C,ICT-D
(43) MULUH ALFRED ZILEFAC NJIFUA ECO-E,GEO-D,HIS-B
(44) RAMLATOU AHMADOU ECO-D,GEO-E,HIS-B
(45) EPAH WAMBO JORDAN KEVIN ECO-B,GEO-E,HIS-D
(46) KAPSEU NZESSEU MATHAUS JUNIOR ECO-C,FRE-E,HIS-C
(47) MATATEYOU KADIJE BIO-B,CHE-D,PHY-E
(48) DJIAH YONKWI MARIE ROSINE BIO-C,GGY-C,PHY-E
(49) ADAMOU ABDULLAHI ADAMOU BIO-C,GGY-C,CSC-E
(50) SOBOTH SHEKINAH BIO-B,PMM-D,PHY-E
(51) MBIBE GRACE WISIY BIO-C,CHE-D,PHY-D
(52) MFORGANG DANIEL MBI CHE-D,PMM-E,CSC-C
(53) NGUIMEZAP FOUDJI GUIDEON BIO-D,CHE-E,GGY-C
(54) MEFOGAN FOUA DOMINIQUE ESTONE BIO-B,PMM-E,PHY-E
(55) YENYINYI SAMIRATOU NGHONYUIBEH BIO-D,CHE-D,PMM-D
(56) GUELLAP NZUGUEM HILARY BIO-B,PMM-E,PHY-E
(57) TCHOUTA BERYS BLONDON PMM-C,FMA-E,PHY-D
(58) GUIFO JUNIOR NELSON BIO-C,PMM-D,PHY-E
(59) KENFACK NANDJOU STEVE MARVYN CHE-D,PMM-C,PHY-E
ONANENA AYANGMA AUDREY SAMANTHA
ECO-E,GEO-D,HIS-C
(60)
(61) NTENKIA WILLET AYOMBOM ECO-C,ENG-E,HIS-D
(62) NYUYKONGI USAMA DAUDA BIO-B,CHE-E,PHY-E
(63) EBEGNE LOBE CLAIRE JUDITH BIO-B,CHE-E,PMM-E
(64) CHAM EVELYNE WAI ENG-C,LIT-D,HIS-E
(65) CHUINTE TAKALA JORDAN JUNIOR PMM-D,FMA-E,PHY-C
(66) NGO GWETH ANNE EXAUCEE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(67) UM JOSETTE HERVE BIO-D,CHE-E,PHY-D
(68) DJOUKAM TENE CHRISTIAN KERRY BIO-C,CHE-E,PHY-E
(69) WATAT NGASSA CYNDY BIO-D,PHY-D,CSC-E
(70) NDJOCK BABYLON BIO-D,CHE-D,PHY-E
(71) NGALLE MPAKO ESTELLE STELLA BIO-C,CHE-E,PMS-E
(72) NGO NTONGA ELISABETH ECO-E,ENG-E,HIS-C
(73) AMAL DANLAMI ECO-D,FRE-E,GEO-D
(74) DONGMO ARIANE DORVALE ECO-D,GEO-E,ICT-D
DOMTCHUENG NZOKOU RONALDO STYVE
CHE-D,PMM-D,PHY-E
(75)
(76) TOUKAM DJOUEDJONG JORDELLE ECO-D,GEO-E,PMS-D
(77) MATTAH DJODJOL NELSON ECO-C,GEO-E,ICT-E
(78) NGABIKOUE DE NOAH MARTHE DIVINE ENG-E,FRE-C,HIS-E
(79) NZIE NZOUANGO CALEB FERDINAND ECO-D,GEO-E,HIS-D
(80) TAKOUKAM POPON AURELIEN JAURES ECO-E,GEO-D,HIS-D
(81) TCHAMBA NKAMLEU LOIS DURAND ECO-D,GEO-E,HIS-D
(82) IGWI BRENDA TADOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(83) TEBOH MODEST TEBOH BIO-D,PMM-D,PHY-E
(84) PEJUIHO KAMLAK DILAIN GAUTIER BIO-D,PMM-E,PHY-D
(85) KENMOGNE DOMCHE CORINNE LAURE BIO-E,FRE-E,GGY-C
(86) NKWENTI FRED FRU ECO-C,ENG-E,FRE-E
(87) TAMANJONG IMBOLE ELANGE NUPUKU CHE-E,PHY-E,ICT-C
(88) FOGUE FOTSO GAUTIER BIO-D,PMM-E,PHY-E
(89) MBANKEZI KELVIN NDANGLE BIO-D,CHE-E,PHY-E
(90) TEBECK TERENCE GOBNYOH ECO-D,ENG-E,LIT-E
(91) TAGHA CLEMENT NYANYOH BIO-E,PMM-D,PHY-E
(92) SAMA TOKOTO PETKUN BIO-E,CHE-E,GGY-D
(93) ONGUM MARVYN KUDI CHE-E,PMM-E,PHY-E
(94) BIWAH MCBRYAN NDOFOR ECO-E,HIS-E,ICT-E
(95) BENDECK ETIENNE LOIC ENG-E,GEO-E,HIS-E
(96) KALACK ESSINDI SIMON ENG-E,FRE-E,HIS-E
(97) MBOMBOH DELPHINE AZOMBI LIT-E,FRE-E,HIS-E
(98) MEDJO CONVERS PIERRETTE FRE-E,HIS-E,PHI-E
(99) NGWOMEH FALIAN NGECHWIWOH ECO-E,ENG-E,HIS-E
(100) TCHAPTCHET TANKEU YVANA ORCHELE BIO-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 76
(1) NGALA SANDRA MANGWANG ECO-A,GEO-C
(2) NDASSI KENMOGNE AUDREY MARINA BIO-C,PHY-B
(3) NGEFOR FANNYMIRELLE DOBGIMA BIO-B,GGY-C
(4) NYAH MELISA MEZOH ECO-C,GEO-C
(5) NEBA PAULINE NCHANG BIO-C,GGY-C
(6) NDZIGUI ANGE MELISSA BIO-B,PHY-D
(7) MENTSIA II POUTINE VLADIMIR BRANDY BIO-B,PHY-D
(8) MEBOPDA PENKA SABELLE BIO-C,PMS-C
(9) KENMOGNE FOGE JEANNETTE LESLIE PMM-C,PHY-C
(10) BABASSAGANA ASSALA FRANCK CHRISTIAN PMM-D,PHY-C
(11) DISSOK TIOMELA LESLY BIO-B,PHY-E
Page 19 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 76
(12) TCHEWEDJOU NGATCHOU ALEX EVRAD PMM-D,PHY-C
(13) KAMDEM KEVIN FABRICE BIO-B,PHY-E
(14) LONGHI MELI STECY KENDRA BIO-E,GGY-B
(15) NFOR BLESSING NDFUBFU BIO-E,GGY-B
(16) CHEDJOU MARIE-ROSINE BIO-C,PMS-D
(17) NDE NGANNI GARCIAL ULRICH BIO-C,ICT-D
(18) CHIGUE TCHOFFO LESLIE AUDREY PMM-C,PHY-D
(19) FOTSING GNIEPI LETICIA AIMEE ECO-C,GEO-D
(20) NGOE JUSTINE IRONDI BIO-D,GGY-C
(21) ALEHNWI FELIX NJI BIO-D,GGY-C
(22) NDONDJANG MOMO ULRICH ZIDANE BIO-D,PHY-C
(23) AKWESEH MERCY BIO-D,GGY-C
(24) NGONG JOYCELINE SUIGISE ENG-D,GGY-C
(25) FONGANG NAOMI AKO ECO-C,GEO-D
(26) EVINA WA MUKETE LOUIS CHRISTIAN ECO-D,HIS-C
(27) FANLE REBECCA ECO-D,PMS-C
(28) TATIEMZI FOKA JORDAN PHY-C,CSC-E
(29) MOUTCHEU POUNDEU AUDREY-LAURE ECO-C,GEO-E
(30) DIMOLE MOUSSI SORELLE CARMELLE PHY-D,ICT-D
(31) DOMBUE KAMDEM CLAUDELLE ECO-E,HIS-C
(32) GHANI DAPHNY DINYUY ENG-D,HIS-D
EGBEAKWENE NKONGHOAYAMO EBAIMPEY DENNING
BIO-E,PMM-C
(33)
(34) DJOMATCHOUA NEMALIEU JASMINE OLGA BIO-E,GGY-C
(35) NJOH KOME EKOUALA NOE ISRAEL PMM-D,PHY-D
(36) KAPNANG TCHANAMOU HIPPOLYTE PMM-C,PHY-E
(37) MESSOLO EUTYCHE RYCKIEL ECO-D,GEO-D
(38) AGBOR DOPMOU EMMANUEL PMM-D,PHY-D
(39) DJUIKUI FONEPI BELDOLINE BIO-D,GGY-D
(40) EYATTA HENRIETTE STEPHANE BIO-D,CHE-D
(41) PIERRET ATUD MIYANG AFOH BIO-D,GGY-D
(42) TONFACK LOIC ARTHUR PMM-D,PHY-D
(43) AROGA ALIMA CALEB ARMEL BIO-E,GGY-C
(44) HAYATOU GAMVALLA IYA BIO-E,CHE-C
NGANZEU TIENTCHEU ANNA MERVEILLE AXELLA
BIO-D,CHE-D
(45)
(46) NWANA FRITZ BOBDINGA ECO-E,HIS-C
(47) TCHOMKEM RYAN JUNIOR PHY-C,CSC-E
(48) FEUBIE JOEL LOIC ECO-D,HIS-D
(49) ONDOBO MENGUENE CLAIRE LYNDA ECO-D,GEO-D
(50) FOMBAT TABELA ALLAN JAUREST PMM-D,PHY-E
(51) ASSANA BATCHAMA THESY GUYRELLE GGY-E,CSC-D
(52) NTOH ELLA CHIMENE LIT-E,HIS-D
(53) FLEURDEMAI JEANCLAUDE MBA ECO-E,GEO-D
(54) MEGNE MIRIAM VANESSA ECO-D,FRE-E
(55) TAMBE JENNET AGBOR GEO-E,HIS-D
(56) TCHOUPE KENMOE LYRIEL KEVIN GEO-E,HIS-D
(57) TAMNJONG GERIS NDABU BIO-E,PMS-D
(58) NGU PRINCELY ECO-D,FRE-E
(59) NDIMUNDOH SARAH NGUPI LIT-D,FRE-E
(60) BISSOHONG ROSTAND YAN ADONIS BIO-D,CHE-E
(61) KEMOUE WILFRIED D’AQUIN PMM-D,PHY-E
(62) NTEH MBEBANG SOPHIE ECO-E,GEO-D
(63) MIPO LORINCE PMM-D,PHY-E
(64) CHE BRANDON WAFOR BIO-E,GGY-E
(65) HONA EMALA EMILE PHY-E,CSC-E
(66) MBEUMI TCHOUBEM ARIANE NELDA BIO-E,CHE-E
(67) CHOFOR FONDA CARLTON JORDAN CHE-E,PMM-E
(68) NGASSA AUDREY GAELLE BIO-E,PHY-E
(69) KA’MBYWA TIEMENI MARC GODLOVE BIO-E,PMM-E
(70) FIFEN MOHAMMED HAMZA ECO-E,HIS-E
(71) NCHANG SOLANGE BIO-E,GGY-E
(72) AYENJIKA ZEANODIN MBIYDZENYUY GEO-E,HIS-E
(73) SIMEU NZEUKOU BRENDA BIO-E,GGY-E
(74) TEUKEU ALOISE BIO-E,PMS-E
(75) MANDENG DANIELLE AUDREY BIO-E,PHY-E
(76) TEUMA BOUYA KENY DARYL VANEL CHE-E,PHY-E
Centre No: 11037 Saker Baptist College Limbe
Regist: 37, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 37
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 6
SAM-OYENIYI MARIA DIEKOLOLAOLUWA AYOMIDE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
ANGELE LEPSIA GWANMESIA
ECO-A,ENG-B,GEO-D,HIS-B,REL-A
(2)
ANGELA ASHLEY DANLEY EBINI
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(3)
(4) STACEY NDIEP FONKI BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
ETCHU ASHLEY TABE NDIP
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(5)
RITA EBONGKENG ASUA BISSONG
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-B
(6)
Passed In 4 Subjects: 23
CASSANDRA BERYL EWUNE NDONGO MONONO
ECO-A,ENG-B,LIT-A,HIS-B
(1)
(2) MBENG DELMA AKO BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-B
(3) OBEN RENELDA-PINKI ETA ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-C
(4) ASAFOR PRINCESS AFONDOH ECO-C,ENG-B,GEO-D,HIS-B
(5) NNOKO KELLY DIONE ECO-B,ENG-C,GEO-D,HIS-B
BAIYEE BESSEM ETHEL KARINE AYUK
BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(6)
GRACE BAYOMBE NIYEMA EBANJA
ECO-B,ENG-D,GEO-D,HIS-B
(7)
(8) QUEEN SIMEN MBIANDA EPOSI ECO-B,ENG-C,GEO-B,PMS-E
(9) ADELINE EPOSI AFOR NGALE BIO-C,CHE-C,PMS-D,ICT-B
AGBOR MC CHELSEA JACKSON NJONG
ENG-B,LIT-D,HIS-C,REL-D
(10)
(11) NGINYU ESTHER BERI BIO-C,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(12) CHE JOY NEH ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C
KELLY NANYONGO EKAMBI-MENYOLI
BIO-B,CHE-D,PHY-C,ICT-D
(13)
(14) RITA-CASCIA OBEN-TEKU ENOW ECO-E,ENG-D,LIT-B,HIS-C
(15) BIH SALLY ECO-E,ENG-B,GEO-D,HIS-C
(16) EKEMA ASHLEY ENOW-EBOB ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(17) MABELLE CATHERINE YUO KUMBO ECO-E,ENG-D,LIT-B,HIS-C
(18) NKOME BELLE MARIE-BLANCHE BIO-C,CHE-C,PHY-E,ICT-D
(19) AYUK AMINATOU USAMATOU ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(20) NJABE EPOTE MARLINE ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(21) TAMFU COLETTE MUNGO GIYO BIO-C,CHE-D,PHY-D,ICT-E
KATHLYN-CYRIAN NDUMA MOANGA
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(22)
(23) ARRAHMBANG TABENDANG ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D
Passed In 3 Subjects: 7
(1) CHELSEA MONJOA-MOLONGA MOLUA BIO-B,CHE-B,PHY-B
(2) AZAH ESTHERNIC EFU-BANYIAN BIO-B,CHE-C,PHY-C
(3) VICTOIRE PAULE TOUBE MAKEMBE BIO-B,CHE-C,PMS-D
(4) TENDA LYN SANDRA BIO-B,CHE-C,PHY-D
(5) TINA WASE NKEMAYANG BIO-C,CHE-C,PHY-D
(6) LACHE KAIROS OJONG TABOT ECO-E,LIT-C,HIS-E
(7) MARYANN JOFI ENONGENE ECO-D,ENG-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 1
(1) MBANG SHERON BONGKA CHE-D,PHY-E
Page 20 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11040 Nkambe External
Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 21
% Passed : 58.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 5
(1) NFOR LOUIS BIO-B,CHE-B,PHY-D,CSC-E
(2) NFORMI NOELA MUNCHEP ENG-B,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(3) NSANYU JULIUS TATA ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(4) KINTUM IMMACULATE MBIMBI ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(5) MOHAMMADU ADAMU LIMNYUY BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 7
(1) NGEQUEH GRACIOUS TCHIMFOU ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2) TANTO ROGACIAN CHILA ECO-D,GEO-C,HIS-C
(3) GRACE WIRNYUI ECO-D,GEO-D,ICT-E
(4) JAMAH ASSUMPTA YAH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(5) NGI MEEKNESS CHUFE ECO-D,GEO-D,ICT-E
(6) NFOR LINDA LIMBI ECO-E,GEO-D,HIS-D
(7) NGENGE KELLY FAKE ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) TAMNJONG JACKSON JAFF ENG-D,HIS-C
(2) TAKWAH LARISSA KWIKEH CHE-D,PMS-D
(3) TANGIRI CLIFFORD BANGDA ECO-D,GEO-D
(4) SAMA CLAUDE TENKU BIO-D,CHE-D
(5) NFORMI MUSTELLA MURING BIO-E,FSN-D
(6) TAMFU IMMACULATE YENTOH ECO-E,HIS-D
(7) NJUH GENEVIS GEO-E,HIS-E
(8) NYUAFA SEGLANA BIBNINDA HIS-E,PHI-E
(9) NDUKONG EDMON WEYIH BIO-E,CHE-E
Centre No: 11041 Limbe External
Regist: 297, Sat for 2 or more Subjects: 286, Passed : 167
% Passed : 58.39, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) IYO A IYOH AUDE MERLIN ECO-D,ENG-D,GEO-D,PMS-E,REL-E
Passed In 4 Subjects: 28
(1) TIFUH DARIS JANA EDAM ECO-A,GEO-C,HIS-C,PHI-D
(2) EMOH GAVINE ONU ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-B
(3) NKONGHO LIBERTY AGBORMBONGO LIT-E,HIS-B,REL-C,PHI-B
(4) AYANG BORIS TANDU ECO-C,ENG-E,GEO-D,REL-B
(5) RUTH NICOLE LIMUNGA ENG-A,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(6) ASHU NELSON TANYI ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
KOUPHE KELLY BRIGHT MANWUENA
ECO-D,ENG-E,GEO-B,ICT-D
(7)
(8) NONDEM SANDRA NZOYIM ENG-C,LIT-C,HIS-E,PHI-D
(9) HANS MOSEMBE EKILE BIO-E,CHE-C,PMS-C,PHY-D
(10) ANICET DUBOIS NLEND ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(11) BERTRAND DIKANJO EKOKA ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-E
(12) ENO WUCHA ANYI ECO-C,ENG-E,GEO-C,REL-E
(13) AFUH MARELYNE ERUKE ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(14) NJEI CLARIS AKWI ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(15) NJUALEM LIZZY MIENTCHOUP ECO-E,ENG-D,LIT-C,HIS-E
LITOMBE LYONGA LUMA FREDRICK
ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(16)
(17) NGOME STEPHANIE MBENG ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(18) GLORIA KELLY ASHU AGBOR-ENOH ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(19) ALAIN BECKHAM ETTA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
FARNESE GESNERE LOVCRYV KOMBO II
ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(20)
(21) AJEBE DENIS NGOE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(22) EBOMBE MARY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(23) UKOM PELAGIE EBOH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(24) AGBOR SUZIBELLE AGBOR ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(25) AMENENE BLANCH EDONGINDEK ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(26) PELAGI MENGI NGENGE ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-E
(27) DINGHA BRANDON SEHMMI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(28) AHILE JOEL CHILUNDA ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 55
(1) TEM ROLAND BUO ECO-C,GEO-B,HIS-B
(2) TEMBONG JUNIOR FRANK ECO-B,HIS-C,PHI-D
(3) NAMONDO MOSIMA MARY ECO-C,ENG-B,HIS-D
(4) ABANDA ROLAND ECHONYI ECO-E,GEO-B,HIS-B
(5) AKAM SIXTUS EKIRA ECO-D,GEO-C,HIS-C
(6) AZONG ERNEST KUM BIO-D,CHE-D,PMM-B
(7) NGABE KOME MARVELOUS DIANGE ECO-A,GEO-D,HIS-E
(8) AGBOR FRANK OJONG ECO-C,ENG-E,HIS-C
(9) NJIMELIKI ELIBE MBAPPE JULES ECO-C,GEO-D,HIS-D
(10) BATE NTUI STEPHENSON ETTA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(11) FONJOCK RUTH FONCHE ENG-A,LIT-E,HIS-E
(12) AKA WISDOM AKA BIO-E,ENG-D,FSN-B
(13) SILIDJEU FANMAE THIERRY ECO-E,GEO-B,HIS-E
(14) AKAWUNG FRANCA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(15) NANJE LAWRENCE ELANGWE BIO-C,CHE-D,REL-E
(16) NGALE LIKINE PAUL ECO-C,LIT-E,HIS-D
(17) AYUK VALERIE AWU ENG-C,LIT-E,HIS-D
(18) LIEONEL NJOCK SUNDAY ECO-C,GEO-E,HIS-D
(19) PHENGEH DANIELLA ECO-D,GEO-E,ICT-C
(20) NGUH THOMAS ECO-C,ENG-E,GEO-D
(21) BEBULA BELTINA OKAMERE ECO-E,HIS-C,PHI-D
(22) DIANG CLETUS YAH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(23) NDITAMEH NURUDINE ZIWOH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(24) ABIA FRITZ AWUROBI ENG-E,HIS-C,PHI-E
(25) MOKO GAIUS NFORSUH ECO-C,ENG-E,GEO-E
(26) SOUKA JEAN BETRAND ECO-D,ENG-E,GEO-D
(27) MUKETE MARGARET WAMBA ECO-C,ENG-E,GEO-E
(28) TIGHA JEFFERSON NDZE ECO-C,ENG-E,LIT-E
(29) ABA BRINO TAKO ECO-E,LIT-E,HIS-C
(30) KUNGANG ASONGAFAC ROSE MARY BIO-C,ENG-E,GGY-E
(31) MIH KENDEL KHINGKILE ECO-E,GEO-C,HIS-E
(32) TAKOW CELOSIA TAMBONG LIT-E,HIS-C,PHI-E
(33) AGBOR JANICIA NYANGAROU ECO-D,LIT-D,HIS-E
(34) FUH ROSALINE MANDAH ECO-E,ENG-E,HIS-D
(35) BENDE DERICK LUMA ECO-D,ENG-E,HIS-E
(36) NJEYIHA THIERRY TALLA LIT-E,HIS-D,PHI-E
(37) SUMEKWE MARINETTE MESAMA ECO-D,ENG-E,HIS-E
(38) NKWANCHUNG ELIZABETH ASEK ENG-D,LIT-E,HIS-E
(39) EDICK JUNIOR-PRIDE KINDO LIT-E,HIS-D,PHI-E
(40) MAYSON NJIYAM BOBJOE TAH ECO-E,GEO-D,HIS-E
(41) EBONG PENDE DORABEL NNEH ECO-D,LIT-E,HIS-E
(42) TCHOLA WEMBONG VANESSA LIT-E,HIS-E,PHI-D
(43) VANESSA MAH MUKI ECO-D,ENG-E,HIS-E
(44) JULIENNE MESHIE FUNWIE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(45) MUNYAR NADIA NGAFI ECO-E,ENG-E,LIT-E
(46) LIWOTO WESLEY MOLELI-LUMA ECO-E,ENG-E,HIS-E
(47) ETENGENENG PATRICK MBIKEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(48) CHENGWEN WERLNHER SHUAMBE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(49) MOFOR LUM NADINE ECO-E,ENG-E,GEO-E
(50) EKAME DIANE MBONGO ECO-E,ENG-E,HIS-E
(51) OJONG NTUI NELLY ECO-E,LIT-E,HIS-E
(52) NJOCK MARIE SAKOLINE NDIP ENG-E,LIT-E,PHI-E
(53) ALICE SAILE MEKANO ECO-E,ENG-E,LIT-E
(54) SHANTA KATE CHEKEKOH ENG-E,LIT-E,PHI-E
(55) BRANDON NGALE MWAMBO ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 83
Page 21 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 83
(1) ASUKWA MAC-DAVID TIBA PMS-B,PHY-C
(2) FONANE PAULINE NGENTAN BIO-C,ENG-C
(3) SONENGOLE DIANE EPOTE ENG-B,LIT-D
(4) MOSONGO GILBERT MOFA BIO-C,GGY-C
(5) NGOE RENE BAKINDAKA ECO-B,HIS-D
(6) IKILE FELIX EKABE BIO-D,GGY-C
(7) NGOPOUHE YONG MARIE NOEL ECO-B,GEO-E
(8) NANJE CLARISA DIALE ECO-C,HIS-D
(9) NJI DESMOND KPWE ECO-C,ENG-E
(10) DABAH BORIS DAGA ECO-D,GEO-D
(11) M’ONEKE-TAMBE MARIE-CLAIRE ARREY-TANYI ECO-D,ENG-D
(12) NAYOMBE JERRY ESINO ECO-D,GEO-D
(13) EWANE SONE NKWELLE ECO-D,HIS-D
(14) CHU SHARON ZUH ECO-D,HIS-D
(15) IDAH MENDE EPUPU ECO-D,HIS-D
(16) MAKAIN EDWIN SONG ECO-C,GEO-E
(17) NDAKANA BENADETTE NGWANUI ECO-C,PMS-E
(18) ECHE MENSMITH EDO ECO-C,HIS-E
(19) NYA GNOUGA MARINA HILL FRE-D,HIS-D
(20) NDIP EDWIN NSO ECO-D,HIS-D
(21) ACHAW CHANTAL EYAW ECO-C,HIS-E
(22) ZITANAL NYAMBI FON ECO-C,GEO-E
(23) LINDA ANYA NEBGOU BIO-E,FSN-C
(24) ABEH ANNET ATOUGWAH ECO-C,ENG-E
(25) NINGPEYE LONGMENE ROUSSEL ECO-D,GEO-D
(26) MAMUZAH LUM BRIAN NJI ECO-D,HIS-E
(27) ENOW SAMPSON ACHERE ENG-E,GEO-D
(28) MARLENE AKE TAH ECO-D,GEO-E
(29) SUZIE NGO-TANJE MATEMB ENG-D,HIS-E
(30) ENOKWEH SHILOH NEGK ECO-D,ENG-E
(31) SAKWE RADIS MUKETE MOSINE WATITI ENG-D,LIT-E
(32) NUMFOR SERAPHINE SIRRI ENG-D,GEO-E
(33) TAKOR DENZEL TAKOR JU. ECO-E,ENG-D
(34) ANNAH NJIE MBANGO ECO-D,LIT-E
(35) VICTORINE PULE ABANGI ECO-D,LIT-E
(36) NEBA MANKA NAOMI ECO-D,LIT-E
(37) CHE CLEMENTSIA MANKA’AH LIT-E,HIS-D
(38) CHUO YANNICK FUNG ECO-D,HIS-E
(39) AFIAH DANG OKOTCHIA KAVEN ECO-D,HIS-E
(40) NDEME NDEME ALAIN DESIRE ENG-E,FRE-D
(41) NTAH-NTAH LETICIA LENYIN ECO-D,GEO-E
(42) CHRISTINA EBENYE MOLENDE ECO-D,LIT-E
(43) GODLOVE MUEMUE KUBUS ENG-E,HIS-E
(44) PAUL ETONGWE MBONGO HIS-E,REL-E
(45) REGI-KATE IKALA TAKAH ECO-E,HIS-E
(46) KANG QUINTABEL CHUO ECO-E,ENG-E
(47) HABIBA ABDOU ECO-E,HIS-E
(48) EBAMU BRILLIAN FONGWA ECO-E,ENG-E
(49) MALAWAH MARY NABI NDUAWO ECO-E,ENG-E
(50) NGO BISSOHONG MAGDALENE ECO-E,ENG-E
(51) NJINKENG AWUNG DESMOND ECO-E,HIS-E
(52) MESANG VIVIAN MESUMBE ENG-E,FSN-E
(53) FRU ZITA MAMBO ECO-E,LIT-E
(54) SOLANGE NKENGLEFAC HIS-E,PHI-E
(55) NBIJHO NGOUAGNA LORETTA BEBE ECO-E,ENG-E
(56) LUM GRACE ENG-E,HIS-E
(57) YEMFAR FRANKLIN NDI ECO-E,HIS-E
(58) NJOBE YVONNE YAYUH CHE-E,ENG-E
(59) NUBIDGA KELLY SANGALEM ECO-E,ENG-E
(60) BERNICE EWOKOLO MOLINDO ENG-E,PHI-E
(61) NDOH NVENYA ORNELLA ENG-E,LIT-E
(62) ANYEN MARVINE ANDANG ENG-E,LIT-E
(63) ARREY AKEM MARIETTE ENG-E,LIT-E
(64) EBENYE CHRISTINA MOLENDE ECO-E,ENG-E
(65) MBAH JANICE NZELLE ENG-E,LIT-E
(66) BATE OJONGNDIP CRYSTAL-BRENDA ECO-E,GEO-E
(67) BLESSING EDOH TAKOH ECO-E,GEO-E
(68) NYONGBET NADINE JUPSIH ECO-E,HIS-E
(69) OBEN OJONG ARREY ECO-E,HIS-E
(70) AGBOR SAMUEL AKOKO ECO-E,HIS-E
(71) TEBO MAH LOUISE ENG-E,HIS-E
(72) NJIKENG MELVIS NKAMANYI LIT-E,HIS-E
(73) TOCHUKWU COLLINS NJOKU ECO-E,GEO-E
(74) FONKENG RAYMOND FORZONG ECO-E,HIS-E
(75) ANASTASIA ENANGA NJOMBE ECO-E,HIS-E
(76) BIH AZIEH LAWRINE HIS-E,PHI-E
(77) ETENGENENG MANYO AKO LOVELINE LIT-E,PHI-E
(78) TIFUH RUTH DOH ECO-E,LIT-E
(79) HELLEN AGWAH YAB ENG-E,PHI-E
(80) NGOISAH LARIS EPOSI ECO-E,ENG-E
(81) MISODI MAJORY BIE ECO-E,ENG-E
(82) MESODE ETUGE MIREINNE ECO-E,HIS-E
(83) DAHREL LIFOFA ESINGILA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11045 Government Bilingual High School
Mundemba
Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 6
% Passed : 85.71, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 4
(1) MULANGO FRANCIS BEMELI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(2) LIVINUS NGEHDZELA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) NWENYOR MELANIEMEBOKA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(4) KITE GIDOEN KINOR ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) INYANG BUKPIYA BENJAMIN ECO-E,HIS-E
(2) NGOE EVELYN ITALE ECO-E,REL-E
Centre No: 11046 Baptist High School Buea
Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 21
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) OBASE SPENCER IYASE ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-A,REL-A
(2) ZEH BRIEN GOH CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-B
THEOLA NGANKENG ATONLEUCK ASHU
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(3)
NKENG-SAMA AGNES WA’AH
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(4)
KONO NGAMVENG STEVE MORGAN
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-C
(5)
Passed In 4 Subjects: 11
(1) NTUBA MBOE ESEME ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-B
(2) HALLE ANTHONY NGONDE JR. ECO-C,GEO-D,HIS-B,REL-B
(3) MOJOKO DAISY-FAITH MWENDE BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-E
(4) AKONJANG ENOW TABI JOEL BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-D
RICHARD MOKY MATANGA MONONO
ENG-D,LIT-C,HIS-D,REL-B
(5)
(6) ACHI PRECIOUS ZEYTEM ECO-C,GEO-D,HIS-B,ICT-D
(7) AFANWI KINGE EDMOND NEBA BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C
ATABONG SHEKINAH-GLORY ATEM
BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(8)
(9) MOSINGE FRANK LIKINE BIO-E,CHE-C,PMS-E,ICT-C
(10) AYUK-OBI BERNARD TABI BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-D
(11) NDICHIA ROSELINE NJANG ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 5
(1) MBENG TANYI NTUI NJOCK ECO-C,LIT-C,HIS-B
Page 22 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 5
(2) NYONG WUKE JOAN BIO-C,FSN-B,ICT-D
(3) MBETOH CLINT-WAYNE BUMA ENG-D,GEO-E,HIS-B
(4) MARIANA ENANGA EKEMA ECO-D,REL-C,ICT-D
(5) PERSESI NAMONDO TEGUIA BIO-E,CHE-E,FSN-C
Centre No: 11048 Government High School Limbe
Regist: 284, Sat for 2 or more Subjects: 284, Passed : 241
% Passed : 84.86, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 34
(1) MELI TCHOUALA IMELDA BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,CSC-C
TSAFAC NKOMBONG REGINE CYRILLE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-A,CSC-B
(2)
(3) NTUNG NGELA LANDON BIO-A,CHE-B,PMS-A,PHY-B,CSC-B
ASANG NEHEMIAH FORGWE
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-C
(4)
ENJELBELTHA NGUYI FONGE
ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-B
(5)
AFANWI TELVIN PRIESTLEY ASANJI
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,CSC-C
(6)
(7) ACHUO BERTILLA ZUH BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
NJOH NOH PRINCE JUNIOR
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(8)
(9) KARL AYOKEMANYOR BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(10) ARREY MARION ENEKE BIO-A,CHE-C,FSN-C,PMS-B,ICT-C
AGBOR BESONG BERTRAND
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(11)
(12) MARICA YAMEBAI FORSI ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-B,ICT-C
CHIKANGWA NGUEKEP MONIQUE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-C
(13)
DOMINIC APONG APANIFU
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-D
(14)
OJONG-EBOT VANESSA ONEKE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(15)
(16) DALMA ETTA EGBE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
MOKFENBAM RODRIQUE LOWEH
BIO-A,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-B
(17)
(18) LUM GLENNA BIO-A,CHE-C,PMS-C,PHY-D,CSC-D
MIRANDA QUENAFA VINOUGNON NTUI
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(19)
(20) ACHIRI AZINWI NGWI BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-B
(21) XENA EBOT ETCHI BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(22) STEPHEN NGWA TITA CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C,CSC-C
(23) MOTCHEMIEN FOSSO DIRK BIO-A,CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-B
KOUANG KINDE BRITNEY MEGANE
BIO-B,CHE-E,FSN-C,PMS-D,ICT-C
(24)
FOUDJO TCHINDA EPIPHANIE
BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(25)
(26) FUH NDOKFACK TRACY ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C,ICT-D
MARVELOUS-BRANDON EJONGHI MBONG
CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C,CSC-D
(27)
(28) AKUM DIANE ABANG BIO-C,CHE-D,ENG-B,PMM-E,PHY-D
(29) RAY FORSAC-ELAD IYOK BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(30) ZIRABELLE OJONG BATE BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E,CSC-C
NDIKVU VASHTI WULWIMBOM
BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-D,CSC-E
(31)
(32) AGWE BRYAN MUNAKWA CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,CSC-D
NKONDEM NJINKEM GISELE
ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C,ICT-E
(33)
(34) NGWENA CADY NDONWIE CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C,CSC-E
Passed In 4 Subjects: 75
(1) EKE CHRISTIAN ALBERT ECO-A,GEO-A,HIS-B,ICT-B
(2) FONGANG RAPHAEL SAADEU ECO-A,GEO-B,HIS-B,ICT-C
(3) AGBOR GEREX ABANG ECO-A,ENG-D,LIT-B,HIS-B
(4) TANYI SHARON NSOOROCK EGBE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(5) JEROME OBI BELOMBO ECO-A,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(6) SONG BRENDA NGOINJANG ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(7) MANI TONI FRANZ ECO-B,GEO-C,HIS-B,ICT-C
(8) PETER ACHIDI BERCHIGIM ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-B
(9) EYONG NADEGE AGBORSONG ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(10) EKANYU VANESSA KENGUE ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(11) CLARIBEL BIH ECO-D,ENG-B,LIT-B,HIS-C
(12) FONDEH BRENDA MAZONGUE BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(13) NCHEKU VEMO THELMA ECO-A,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(14) KINYUY NGALIM ECO-B,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(15) ASUKWO ASUKWO SAMUEL ECO-C,GEO-D,HIS-A,ICT-C
(16) MARTHA NAMONDO IKOME ENG-E,LIT-B,HIS-B,PHI-B
(17) MOH MIRRIELLE ENGOWEI ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-C
(18) CONSTANCE VERBE NVARJI ECO-B,ENG-E,LIT-C,HIS-B
(19) EMMANUELLA KERNYUY NGALIM ENG-D,LIT-C,HIS-C,PHI-B
(20) BARANA LYDWINE SAKWE ECO-B,GEO-A,HIS-D,ICT-E
(21) KOGE PRECIOUS BONSUH ECO-B,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(22) AWOH JACE ARREY-BPHIT BIO-A,PMS-C,PHY-D,ICT-D
(23) ASANDANG RICHU AYONGWIA ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(24) NGWA WILLIANWHITE FON ECO-B,GEO-C,HIS-D,ICT-D
(25) FILI FAUSTINA DINGA ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-B
(26) PUWE NNOKO ELIZABETH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(27) AZAH PRECIOUS CHO ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(28) NJORIM BRANDON BIMMOH ECO-D,GEO-B,HIS-D,ICT-C
(29) FOMENKY NKENGATEH ECO-C,GEO-D,HIS-B,ICT-D
(30) EWELISANE ILIMBI RUTH ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(31) APONG DESMOND AMBENDECK CHE-D,PMM-D,PHY-C,ICT-C
(32) FUH EMILIEN SIH ECO-B,GEO-D,HIS-C,ICT-E
(33) KOUAKEP NGONGANG JUNITA ENG-B,LIT-D,FRE-D,HIS-D
(34) EBAI CARINE WASE BIO-C,ENG-D,GGY-B,ICT-E
(35) ADAMMA SHARON EGBULE ECO-B,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(36) BESONG KELLY AGBOR BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-D
(37) NGUM EUFRESIA CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(38) EKWENA KELLY ATEM BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(39) NOYE NGENZE NESLIE ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-D
(40) NDAKWA ANSLEY YOUNGA CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-C
(41) LIMUNGA ROMELINE ELIVE ENG-C,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(42) AMBEGANG JOEL AMBEGANG BIO-C,CHE-D,GGY-D,ICT-D
(43) ETCHI SERAH BESSEM ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(44) MBOK NATHAN OJONG BIO-C,CHE-E,PMS-D,PHY-C
(45) JENICK BAKIE ETONGWE BIO-C,CHE-E,GGY-C,ICT-D
(46) LUMSI RONICE NIBA ECO-C,GEO-D,HIS-D,ICT-D
(47) NJANG EMMANUELA EBIKA BIO-D,CHE-D,GGY-B,CSC-E
TINGJINGNUI THIERRY PICHOUNJEH
CHE-D,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(48)
(49) MOKOKO MOMEH LISUKE ECO-D,ENG-E,GEO-E,ICT-B
KARLYN PAYONG CHUIJANG NDEN
ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(50)
(51) AWANAYA QUINIVERT OKAWAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(52) NFENDE ANDRILINE BELENDE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(53) OTTO BRYAND ESSELE ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(54) CHIDERAA PRECILLIA CHUKWU BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(55) EMADE EPIE KARTHLEEN-DAIZY BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(56) YELLA RUSSEL GANSEH CHE-E,PMM-E,PHY-C,CSC-C
(57) TENGU ESTHER AKWA ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-E
(58) OROCK DERICK ACHUO ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-D
(59) SAMUEL MILTON NJIE ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-E
(60) NDOH BRUNO OMPOH-NKU BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(61) KEBEI OLIZETT MOM ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(62) LEKEALEM BORIS ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(63) TIKU LYDIA ARONG ECO-B,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(64) ELAH SYDONY EPOLE ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(65) LUKONG JAMILATU ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(66) EPEY BOLDUINE ABANGE BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(67) SEIDOU MOHAMADOU NKEKUEYEH
Page 23 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 75
ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D
(68) OBEN SHALET MAMBU ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-D
(69) AYAMBA JOEL ETA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(70) EYAMBE CHRISTOPHER AJOH CHE-E,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(71) PROGRESS UFORO KENNETH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(72) TAKOW MARGARET MANYI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(73) ECHARI SHARRIS BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(74) ASSANGA ESTHER OKAM-ASU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(75) SANDRA NGEMKE PEMAMBO ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 80
(1) BOKWE BRANDON NANJE ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) ATAGWE LEONEL ACHU ECO-A,GEO-D,HIS-B
(3) AJERE NADESH EDOKUH BIO-B,FSN-C,PMS-B
(4) JOHN BOKANDA ECO-C,GEO-B,HIS-B
(5) CHIOH CLINTON NKWAH ECO-B,LIT-D,HIS-B
(6) ATENCHONG BENEDINE ECO-B,GEO-C,HIS-C
(7) ESTHER SENGELE JASSA ECO-A,GEO-C,HIS-D
(8) YENGHOZE JOSEPH LEH ECO-C,GEO-C,HIS-B
(9) AJIENYU TENENG PILA ECO-B,GEO-D,HIS-B
(10) NDIESUMA ENOW DUMEKA BIO-C,CHE-D,GGY-B
(11) TCHE BRIAN SUH BIO-B,GGY-D,ICT-C
(12) ASONGANYI CLIFORT FORCHA ECO-B,GEO-E,HIS-B
(13) ESEHNKAME KOME BIO-B,FSN-D,GGY-C
(14) ABANGTAMBI SYLVESTER EBI ECO-A,GEO-E,HIS-C
BESSONG-OJONG WILLINGTON EBOB-AYUK
BIO-A,CHE-E,PMS-C
(15)
(16) ATEMKENG THIERRY AGBOR BIO-B,PMS-B,PHY-E
(17) ANYIAJONG SINORITA ALEMNGE ECO-B,GEO-D,HIS-C
(18) ANTEM BESSEM GWENVINCENT BIO-C,CHE-D,FSN-B
(19) BAWAK MANFRED OBI ECO-C,LIT-E,HIS-B
(20) CHELSEA ALIAH NGIMOH NDOMEGANG ECO-B,LIT-D,HIS-D
MAWAMBA NKEUDADJIE NYLDA DYSTELE
BIO-D,GGY-B,PMS-D
(21)
(22) ESSIM MARIE-NOELLE EMERI ECO-D,GEO-C,ICT-C
(23) HOISTON MEKANYA NGEMBENI ECO-D,GEO-C,HIS-C
(24) CHINDA HEDSTEN NORSOH BIO-B,CHE-E,GGY-C
(25) AMBEGANG JENNIFER BIO-B,CHE-E,GGY-C
(26) NJINGTI DECLAN ECO-C,GEO-C,HIS-D
(27) NKENGAFAC CHIAZO JENNINE LIT-D,HIS-B,PHI-D
(28) BUM MARY LOH BIO-B,CHE-D,PMS-D
(29) HUDJICAREL KIEKEH BIO-D,CHE-C,GGY-D
(30) ATEH-ZE LOVERT ALLOBANG ECO-E,ENG-C,ICT-C
(31) TABI HENRY NJANG ECO-D,GEO-B,HIS-E
(32) AGBOR EBOT ASHUKEM CLIFORT ECO-C,LIT-E,HIS-C
(33) EYONG VANISIAH EBAI BIO-B,CHE-E,PMM-D
(34) AJEFEH RUTH PWAM MUCHO BIO-D,GGY-C,ICT-D
(35) NNENNA RUTH ONYE DI ANYANWU BIO-D,GGY-C,ICT-D
(36) AME ALLEN ATUD ECO-C,GEO-C,HIS-E
(37) NGOE MARY BEKONO ECO-D,GEO-D,HIS-C
(38) SENGE NAOMI ATABE ECO-C,LIT-E,HIS-C
(39) AYONG FLEMING ABANG ECHARI BIO-B,CHE-E,PHY-E
(40) KIMBI MELITA GLORY KESAL BIO-C,CHE-E,FSN-D
(41) TATA CLIFORT NJOBARA BIO-B,GGY-E,ICT-E
(42) LEONARD VEFONGE NGOMBA BIO-E,GGY-C,ICT-D
(43) ETTA MANYONG BRITTA-BECKY ENG-B,LIT-E,FRE-E
(44) ITOE ROBERT MOKUBE PMM-D,PHY-D,ICT-D
(45) AFAHNYU TENENG PILA CHE-D,PHY-C,CSC-E
(46) AMBENO CLINTIN EFIWAT ECO-D,GEO-C,HIS-E
(47) TANYI TABENYANG BIO-B,PHY-E,CSC-E
(48) EWOUKEM-MIEGUEP NICE-DORIANE ECO-C,GEO-E,PMS-D
(49) ANDONG AVOLINE ANGUM BIO-E,PMS-C,ICT-D
(50) AWAN MAURICE FONGO ECO-C,GEO-E,HIS-D
(51) ESSAMAYOH DESMOND EBAI ECO-E,GEO-C,HIS-D
(52) NZEBILE FRANCIS MENEIMOH BIO-E,PMS-D,ICT-C
(53) FONYAM FABIUS NJAH PMM-D,FMA-E,PHY-D
(54) ANGELA ALFRED SUNDAY BIO-E,ENG-E,GGY-C
(55) MBOZA QUINTA MENGYENTOH ENG-D,LIT-E,PHI-D
(56) ANASTASIA FOLEFE TAKAWOH BIO-E,CHE-E,ICT-C
(57) ASHU-DEBA JOALICE OSOH CHE-D,PMM-D,CSC-E
(58) ARREY DIANE PEKWELEKE BIO-E,CHE-E,GGY-C
(59) TAYONG SHALOM ANWI CHE-D,PHY-E,CSC-D
(60) ETINGE ANDREW AKAMA ECO-E,GEO-D,HIS-E
(61) SILAS NKEH TANYU ECO-E,GEO-E,ICT-D
(62) BENEDICT LIFANJE BILLE ECO-D,ENG-E,GEO-E
(63) NJOH BRANDON NJOH BIO-E,CHE-E,ICT-D
(64) AGBOR MANYO AKO FREDRICK ECO-D,HIS-E,ICT-E
(65) FON THEIRRY FOMUJANG BIO-E,GGY-D,ICT-E
(66) KUM ERIC UZEH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(67) EBOT TABE EDWARD ECO-E,GEO-E,HIS-D
(68) FAKOUNYUI FLORENTIN BENTEH ECO-E,GEO-D,HIS-E
(69) OTTO TABE OBENETCHI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(70) FUNDOH MICHAEL JING ENG-D,LIT-E,HIS-E
(71) LOVERT AMBENO JULIUS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(72) FUSI FESTUS CHENWI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(73) FONTEM TRACY MALIKE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(74) NANGAH RUTHDIFAITH CHE LIT-E,HIS-E,PHI-E
(75) CHE VICMANG NCHE ECO-E,ENG-E,HIS-E
(76) MBILONG DYLAN BIO-E,GGY-E,ICT-E
(77) FONKWA GENEVETTE KUMBONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(78) AMBOUNDEM RUCAYATOU HUSSENI BIO-E,FSN-E,GGY-E
(79) ATEMNKENG BLAKE NGU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(80) GWANPUA JOYCE BOCHUKEH ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 52
(1) SAMUEL OYETOMI ENUMIDU BIO-A,GGY-C
(2) JULIET NDUMA ESEYA BIO-B,GGY-B
(3) NJOMBE PRINCEWILL ETONDE BIO-B,ICT-B
(4) BANKI LESLEY AKAMANGWA BIO-B,GGY-C
(5) NTUI MIRACLE TABI PMS-D,ICT-B
(6) TEBAH RUTH ENJOH BIO-B,FSN-D
(7) BATEARUNG OBENARREY THOMAS BIO-C,GGY-C
(8) EBAN ALOYSIUS AKOM BIO-C,GGY-C
(9) ABUAMBOH DILAN AGWAMBE BIO-B,PHY-D
(10) LEHNA NAOMI SAMA BIO-C,PMS-C
(11) NDIZEM VANESSA AZEMNZI BIO-B,FSN-D
(12) ETU AKIME YANNICK BIO-B,PMS-D
(13) ATUH LIRA MBAH BIO-B,PHY-E
(14) TANJOCK JEFF TABONG PHY-D,ICT-C
(15) SILIDJEU KAMMOE ULRICH ECO-E,GEO-B
(16) BIHNWI SYLVIE SHU BIO-B,PHY-E
(17) IYA WINIFRED MAFANY ENG-D,HIS-C
(18) NJANGUMANI MAGDALENE BOSEME BIO-E,GGY-C
(19) METUNO NGUTIBONG RONALDO VALDEX ECO-C,HIS-E
(20) TESHOUKONG ACHANGWO ASHLY BIO-C,FSN-E
(21) SAMUEL IMMASON CHE-NEBA GGY-E,ICT-C
(22) ABANGMA RENE ANJAH LIT-E,HIS-C
(23) ANYANGWE ETUNYI YAHWAD BIO-C,PHY-E
(24) NGENDOH AGNES NDAHPBE ECO-D,HIS-D
(25) BAH SERGE MBOE BIO-C,CHE-E
(26) ISAH YANICK SONJENEKE ECO-D,GEO-D
(27) ETHEL AGBOR BESSEM OBENSON BIO-D,CHE-D
(28) FANDA NDEBE EMMANUEL CONSTANT FRE-D,HIS-E
(29) FOKUM NADIA MBONGO ENG-E,HIS-D
(30) AMBANG TABAH CINDY ENG-D,LIT-E
(31) AGNES EBOB LYONGA BIO-D,PHY-E
(32) WUNG CLINTON ZANG BIO-D,PHY-E
(33) MBEYA ALFRED JOEL ECO-D,GEO-E
(34) NKENGENYI BRAIN BETANGBEH PHY-E,ICT-D
(35) NUKWA SHARON AFANWI ENG-E,PHI-D
(36) ETA NELSON ETA BIO-D,GGY-E
Page 24 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 52
(37) AMAH MAC-MOLINE TAH PHY-D,CSC-E
(38) PAUL MBUA MOFOKE BIO-D,CSC-E
(39) ASTA-DJAM ATOUR ENG-D,FRE-E
(40) TAKARA NYOH LOMA FSN-D,GGY-E
(41) OYEBOG VANESSA KEWDI MANDI LIT-E,PHI-E
(42) ESAKA MARVIN TAMBWOH ENG-E,HIS-E
(43) TUMENTA GABRIEL AYUEKEH CHE-E,PHY-E
(44) MFORIFOUM MOFIRE ABDEL JALIL ECO-E,ICT-E
(45) MATOMBO EPAKA GERMAINE BIO-E,PHY-E
(46) DANIEL NGOSSO ENGEMISE PMM-E,PHY-E
(47) ETA EMMANUEL AGBORNYOR ECO-E,GEO-E
(48) KELLY-LAURA NJIMEREKI NGEMBENI ENG-E,HIS-E
(49) FAPNGIR GISELE BONGAKE ECO-E,HIS-E
(50) SILINOU MBOUGANG BORIS CARMEL ENG-E,LIT-E
(51) NJOCK CATHERINE NJAMUHA ENG-E,LIT-E
(52) NGANGE CLINTON EKWEMPE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11050 Garoua External
Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 87, Passed : 43
% Passed : 49.43, Sanctioned : 4
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) ABDOURAHIM ABDOULAI KIGNEY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(2) KONE FABRICE ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(3) AISSATOU HAMADOU ENG-E,LIT-E,SBEF-D,HIS-D
(4) AISSATOU YAYA DAIROU ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 12
(1) MAHAZOU ALHADJI MALLOUM GONI ECO-D,GEO-B,HIS-D
(2) AVACKANE GRACE AMBANG ECO-B,LIT-E,HIS-E
(3) DJAMILATOU FAOZIA LIT-E,FRE-E,HIS-C
(4) ANDWI ZITA BUG ECO-E,GEO-E,HIS-C
(5) KUCHAMBI MIBANG JERRY NGWAFANG BIO-D,GGY-E,ICT-D
(6) MOHAMADOU AMINE SAIDOU ECO-D,GEO-D,HIS-E
(7) NGWA-AH NADESH NGEMBE ECO-C,GEO-E,HIS-E
(8) FOBID BLANCHE TENGUH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(9) AÏCHA HANNIA SALIHOU ECO-D,FRE-E,GEO-E
(10) MOUHAMAD HASSANA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(11) AMILE PENTACOSTA GODBLESSES ECO-E,FRE-E,GEO-E
(12) MAHAMAT DJIBRINE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) MOUSSA SALIHOU BIO-C,GGY-C
(2) SIIMGNAGUE INNA TALATOU BIO-B,GGY-D
(3) DJOULEIHA BOUBA ECO-C,GEO-D
(4) AMADOU CHRISTIAN ECO-E,GEO-B
(5) MAMMA DEBORA ECO-D,GEO-D
(6) ABDOUL BAASSIT MAMADOU PMS-D,ICT-D
(7) MERCO SARRI NSHANJI BIO-E,GGY-D
(8) MATSAN BITCHA DANIELA BLANCHE ENG-E,FRE-D
(9) NGOH NORRIESIA ANWECK ECO-D,GEO-E
(10) MOUKAM JOAN MIYEH LIT-E,FRE-D
(11) MAIKAYA YOLANDE GESSICA ECO-E,GEO-D
(12) HAOUA ABBARE DAHLINE ECO-E,HIS-D
(13) HAOUA ADAMOU SANGO ECO-D,GEO-E
(14) KOUMAY SINGONG’NE HERVE GEO-E,ICT-D
(15) ABDOULAYE MAMOUDOU ECO-E,HIS-E
(16) OUMATÉ ISMAEL HASSAN ECO-E,GEO-E
(17) PAKALAKA ASTA FIDELE LIT-E,FRE-E
(18) MAIPA JACQUELINE FRE-E,HIS-E
(19) AZAIH VIOLET AMAKU ECO-E,PHI-E
(20) EBULLE MAUREEN MUNGE GEO-E,HIS-E
(21) HAOUA MAMOUDOU FRE-E,HIS-E
(22) AISSATOU ABDOUL AZIZ ECO-E,GEO-E
(23) BOULMO DJORWE KAREM ECO-E,GEO-E
(24) ISSA DOUWORE HABIB BIO-E,CHE-E
(25) FIDJAM LAÏLA LIT-E,HIS-E
(26) SAMIRA MOKTAR FRANCISE ECO-E,HIS-E
(27) BIROU HINSIA GEO-E,HIS-E
Centre No: 11053 Bertoua External
Regist: 82, Sat for 2 or more Subjects: 82, Passed : 43
% Passed : 52.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
(1) NJEM CLAUDIA TENGI ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-E
(2) NKOA ESSIMI VANNEL ECO-E,ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) NDIMBARA GAVIN NGHOPOMBOI ECO-C,GEO-B,HIS-C
(2) MANJANG JEAN COLLINS SIVLA ECO-D,GEO-B,HIS-C
(3) CHAFAH AWELOU MBINYUI ECO-C,GEO-D,HIS-B
(4) ASSANGUINA SAMUEL JUNIOR ECO-B,ENG-E,GEO-D
(5) FUH PAUL ECO-D,ENG-E,GEO-B
(6) NGUINDA DJIGOUE STELLA ORCHELLE ENG-C,LIT-E,FRE-D
(7) MBAKU SANGCELINE MEYEN ECO-D,GEO-D,HIS-E
(8) KONGNSO SOLANGE VERNYUY LIT-D,FRE-E,HIS-D
AMBASSA DJOSSING TATIANA GABRIELLA
ECO-C,FRE-E,GEO-E
(9)
(10) NGONO DANIELLE GERVAISE ENG-D,LIT-E,FRE-D
(11) DIALLO ABDRAMANE ECO-C,ENG-E,GEO-E
(12) ANANGAFAC CHANCELINE CHAFAC ECO-E,LIT-E,HIS-D
(13) MERCEH STEPHANIE MBOHLI ECO-D,LIT-E,HIS-E
(14) NDANG WILTONNETTE ANAM ENG-D,LIT-E,HIS-E
(15) ATABONG PAMELA NKENGASONG ENG-E,LIT-E,HIS-E
(16) TETOH KAMDEM MARC AURELE ECO-E,ENG-E,FRE-E
(17) NGUM CHANTAL ECO-E,GEO-E,HIS-E
(18) NJIKE TANKEU ULRICH DUCLAIR ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 23
(1) KWAYE MARVIS SIYSI LIT-D,HIS-B
(2) VIFONGE NATHANIEL AKWE ECO-D,HIS-C
(3) BIANDJONBE TIGNARA ANNA FRE-E,HIS-B
(4) DZEKAMILIF EDWARD GEO-E,HIS-C
(5) MUJAM CALEP PERIMETA ECO-C,HIS-E
(6) EBAN CLINTON OSANG ECO-E,HIS-D
(7) MWEKE DJOAW DONALD ENG-E,HIS-D
(8) HAWA SY ECO-E,HIS-D
(9) NDI KENNETH MONIE ENG-D,HIS-E
(10) MENKA CLOUDIA LEKEAKA ECO-E,GEO-D
(11) MBIRWONG HARMONY SUIRU ECO-E,HIS-E
(12) AMAVI TOUMGUEM DOMINIQUE LAURE FRE-E,HIS-E
(13) FOUODMENE WOUMFO MALDOCHE FRE-E,GEO-E
(14) NGAYISSI NDZODO JUSTINE FLORE FRE-E,HIS-E
(15) NWOING VAILLAM JOSEPH ECO-E,FRE-E
KATOUA TSHISEKEDI ALEXANDRA MARGUERITTE
ECO-E,GEO-E
(16)
(17) MASSAO ANICET ULRICH ECO-E,FRE-E
(18) MOHAMAN ABDOUL AZIZ ADAMOU ECO-E,HIS-E
(19) NDJARO BOUNDAR WILLIAMS CYRILLE ECO-E,HIS-E
(20) GARBA THEOPHILE JOEL FRE-E,HIS-E
(21) FOZO NKEMTA ZAMBO ANDREW LIT-E,FRE-E
(22) TAMIBE ODETTE GEO-E,HIS-E
(23) RAMATOU ECO-E,GEO-E
Page 25 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11054 Bafoussam External
Regist: 209, Sat for 2 or more Subjects: 200, Passed : 127
% Passed : 63.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) BORIS TAFON SJINKWE BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-E
NWAFORJI CHIJIOKE JOHN BOSCO
BIO-E,CHE-E,PHY-E,REL-B,ICT-D
(2)
(3) TARSHI RASHEL NKINI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
Passed In 4 Subjects: 16
(1) FOPI TANKEU FAITH BIO-B,CHE-C,PHY-D,ICT-B
(2) AKUM DEBORAH ENOW ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(3) FON PRICILIA NAYAH ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-C
KOMOFOR MINETTE NGHOPONGNEYIH
ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-C
(4)
(5) NDENDA MAXMILL ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(6) BISAH KELLY ABONGMEUZAH ECO-E,ENG-C,FSN-C,HIS-D
(7) NJEH FABRICE MONGWE ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E
(8) EMMANUEL TENE SAA BIO-D,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(9) DIFFO FOMENA DERIC ECO-C,GEO-D,PMS-E,ICT-E
TANKEU TCHENGYOU MAURICIA SAURALIA
ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(10)
(11) IMBIOM RHODA NTEH ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(12) KOUAMBO DIDIER AHMED ECO-C,GEO-E,HIS-E,ICT-E
(13) NYUYDZELE RUTH KINYUY BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(14) ALAMBONG NKIMBI VINCENT ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-D
(15) KAMGA FOTSO LEOMELA SORELLE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(16) NDJANG LEILA FANY ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 55
(1) BONGYU SOLACE BERINYUY ECO-A,GEO-A,HIS-A
(2) FONKEM THOMA NDUNI ECO-A,GEO-D,HIS-B
(3) MULUH MAGHA LOVELINE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(4) NGUNU MARC JORDAN GEO-C,HIS-B,ICT-C
(5) VAMBI JOFFRED USUBONG ECO-B,GEO-C,HIS-C
(6) NJIKAM ARSENE JUNIOR ECO-C,GEO-B,HIS-C
(7) NFOR JANINE MAYAAH ENG-B,LIT-D,HIS-C
(8) NGWA LARIS CHE BIO-C,CHE-B,PMM-D
(9) KOMBAN COMFORT MENGLA ECO-B,LIT-E,HIS-B
(10) DJOUMESSI SYLVANIE KEVINE BIO-C,CHE-D,PHY-C
(11) MAMBO LARISSA FRU BIO-C,CHE-D,FSN-C
(12) NGIEMBI KILLIAN NSAKSE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(13) MASSOUA SONE III NDASSI KEVIN ECO-C,GEO-D,HIS-C
(14) SHEY CORITHIANS NGEH ECO-C,HIS-B,PHI-E
(15) TAM ERICA FUA ECO-C,GEO-C,HIS-D
(16) ANGYEH MICKAEL NDIMUYANG GEO-C,HIS-E,PHI-C
(17) MUSI WOEPIZEK JONATHAN ECO-E,GEO-B,PMS-D
(18) TAGNE OUAFO BRICE LEONEL ECO-C,GEO-E,HIS-C
(19) NJI DESMOND TAWE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(20) ANSAH GOODENOUGH CHIANJANG ECO-E,GEO-C,HIS-C
(21) TARDZENYUY LANDRY VERANSO ECO-E,GEO-C,PMS-C
(22) FUNG FIDELINE NSEN ECO-C,GEO-D,ICT-E
(23) EWANDA NGENGE MEHDI NATHANIEL ECO-D,GEO-D,HIS-D
(24) MBI KUM LILIAN ECO-E,GEO-C,HIS-D
(25) NJESHU GLADIA MANKFU ENG-E,LIT-D,HIS-C
(26) MBAH BLESSING MUNGDINING ECO-C,ENG-E,GEO-D
(27) CHANGUE TCHOUIMO DIANE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(28) TAMBAGERE RILEAN TAPENG CHE-E,PHY-E,ICT-C
(29) MATCHEU RUCKIE GARCIA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(30) NENG KANG ALAIN DOUGLAS ECO-E,GEO-D,HIS-E
(31) KUATE DOUGLAS TARSITUS ECO-D,GEO-E,HIS-E
(32) NCHIFOUA GLORY MOUANUI ENG-E,LIT-E,HIS-D
(33) NDE NDE JUNIOR PEREZ ECO-E,FRE-E,GEO-D
(34) TSEMBEWO KENGUO JACKSON BIO-E,CHE-E,GEO-D
(35) OUBAIDA SALIOU LIT-E,FRE-E,HIS-D
(36) BINDA STEPHANE NGUPKWOU ECO-D,GEO-E,PHI-E
(37) TOKAM MOUAFFO LARISSA VANIELLE ECO-E,GEO-E,PMS-D
(38) ENZENG CHU LOVELINE ECO-D,ENG-E,GEO-E
(39) KENFACK ZAPGO HARRYSON LYCCIN ECO-D,FRE-E,HIS-E
(40) NJYSI SHANSLINE NKENYUI GEO-E,HIS-E,PHI-D
(41) NGWAYI THESIE MANJUH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(42) DNOUTEMGNE MOUBE BENEDICTE ECO-E,GEO-E,ICT-E
(43) NUBOSI REVEAL WISDOM ENG-E,LIT-E,HIS-E
(44) KUNSAY JOYCE DOHNTAH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(45) JENETTE NGWENYI ECO-E,ENG-E,HIS-E
(46) PEKA TONDJI SYLVANIE BRANDY LIT-E,FRE-E,HIS-E
(47) TCHETGNIA GAELLE ENG-E,FRE-E,HIS-E
(48) MBAH KENNETH NKEH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(49) SIKATI FOKA EDDI CYRILLE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(50) TARANG FERDINAND AKIM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(51) KAMMOGNE KAMTCHOUOM ANABELLE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(52) GUEKAM KALLO ELVIRA MERVEILLE ECO-E,ENG-E,HIS-E
(53) FEZEU FRANK CEDRIC ECO-E,GEO-E,HIS-E
(54) KATOE MBI MUA ENG-E,HIS-E,REL-E
(55) KIKISHIY MARY MAGDALEN YENSILA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 53
(1) NDIMBU JAPHETH ALOAH HIS-B,PHI-B
(2) FORBUWEH FABRICE FORSI ECO-C,HIS-C
(3) YILA RENE AGEM GEO-D,HIS-B
(4) YANN EMMANUEL GAMWO TCHEUFFA BIO-B,PHY-D
(5) NWOMBUOMBOEN KEVIN GGY-C,ICT-D
(6) ALI HAROUNA HIS-C,REL-D
(7) EPIENJUME DAVIS ASUMTONG BIO-D,CHE-C
(8) AYUVEA ZEINABU LEMFE ECO-D,HIS-C
(9) ZHUH VAROLINE VEYIH ECO-C,PMS-D
(10) BANBOYE SULIY DELVETTE GEO-D,HIS-C
(11) EFFIM EMMANUEL AYA ECO-C,HIS-D
(12) FORCHE BELTUS FUALEFAC ECO-D,GEO-D
(13) MBINYUI PATRICIA CHOMELANG LIT-E,HIS-C
(14) NGWA LANDRY NGWA BIO-D,CHE-D
(15) MEYANUI JESSIE NGWA GEO-E,HIS-C
(16) FUNWI SAMSON TANJONG GEO-E,ICT-C
(17) NJIKAM ANATU PISHOGAMINN BIO-D,CHE-D
(18) SAHLO CAROLE LEINYUY LIT-E,HIS-C
(19) NGWA ANABEL NDEH LIT-D,HIS-D
(20) EJEH ELSIE TANGOH ECO-D,HIS-D
(21) NJANKEU LEUWAT LOIC DONAL ECO-E,PMS-C
(22) MBOLUEH SOHOH AVILLA LARISSA FRE-E,HIS-D
(23) NGAM MAXIMILIAN NGONG ECO-E,HIS-D
(24) ERNESTINE BIH TSUMBANG HIS-E,PHI-D
(25) NGUEGIO BLECK MARNEAU PMM-D,ICT-E
(26) GEH KEREEN MUMENE ECO-D,GEO-E
(27) AGWA SANDRA ECO-E,HIS-D
(28) MBANWE BLESSED JOHNSON ECO-E,GEO-D
(29) FAI ROSWITHA SHIYNYUY GEO-E,HIS-D
(30) ABETY PETER ECO-E,HIS-D
(31) KWALAR BERIAN DRUTOH GEO-E,HIS-D
(32) CAMENI SIYAM ALPHONSE SBEF-D,HIS-E
(33) TANKEU DJAPOU DYLAN ARNAUD ECO-D,HIS-E
(34) MBIALEU NANDJOU JOSEPH DESIRE BIO-D,CHE-E
(35) KWEYAP LINDA YRINA BIO-E,CHE-D
(36) EMEFUA CHIARITA FUANYI HIS-D,PHI-E
(37) NYONG ROBERTINE BIH ECO-E,HIS-D
(38) RUTH NCHONGAYI LIT-E,HIS-D
(39) MAMNO KOUOKAM FABIOLA ECO-E,GEO-E
(40) NGAKOU NYAMBA NEHEMIE RUPHIS ECO-E,GEO-E
(41) MASSOUDOM GHISLAINE NATACHA LIT-E,HIS-E
(42) SHALOM BIH MACCELINE BENG ECO-E,HIS-E
Page 26 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 53
(43) YANG JANE FRANCIS NGANKOH LIT-E,HIS-E
(44) KENFACK SOBTANGOU MELAINE CHRISTELLE FRE-E,HIS-E
(45) VERAFERI ASMA’U ECO-E,HIS-E
(46) FONBAN LILIAN WIYEE ECO-E,HIS-E
(47) TUME VIVIAN BERINYUI ENG-E,LIT-E
(48) VERDZEKA HANIFATU JAVNYUY ECO-E,HIS-E
(49) SOUMO IMELI ARNOLD ECO-E,HIS-E
(50) NJIDDA ISHAGA YASSINE BIO-E,GGY-E
(51) NGWIETAING ALBERTINE ENG-E,HIS-E
(52) ITOE AZIAWONG VANESSIA ENG-E,HIS-E
(53) NOLAH SOH ALAN PATRICK ECO-E,GEO-E
Centre No: 11055 Douala External
Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 85, Passed : 50
% Passed : 58.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) EFUETLEFEH JOSHUA BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-C
(2) AMAH PHELEMON ASAAH CHE-E,ENG-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C
Passed In 4 Subjects: 6
(1) AMBE NDANGO JOB ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-E
(2) FOMINEH ETIMBI IDRIS BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-D
(3) TOUYEM LEONARD ATONGDA SUH ENG-E,HIS-D,REL-B,PHI-D
(4) EBONG MARIO MESAPE CHE-E,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(5) EBENGUE AUDREY LAURE ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
FONCHAM NAHLELA EMMANUELLA
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(6)
Passed In 3 Subjects: 21
(1) NJUTAPVEU LOKMAN ECO-C,GEO-B,HIS-B
(2) WANI BERTINE NNAM ECO-C,GEO-E,HIS-B
(3) NTHONE LAURENT DESIRE ECO-C,HIS-B,PHI-E
(4) MALONGA BELOE MIRRIAM ECO-B,GEO-E,HIS-C
(5) TABEARUH LOIS MA-TABE TANYI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(6) KEMENDE EVENTUS NWANDENG ECO-D,ENG-D,GEO-C
(7) AFFUE REGINA EWUBE ENG-E,FRE-E,REL-B
(8) ADAMU EMMANUEL BRANDON CHE-D,PMS-D,ICT-D
(9) TATANG FORMBUWING MACSMITH BIO-C,FSN-D,GGY-E
(10) BUH LEVIS GHONG ECO-D,GEO-E,HIS-C
(11) OBEN BRANDON ETTA ECO-E,GEO-C,HIS-D
(12) YEWONG MIRENE MBI LIT-E,HIS-D,REL-C
(13) NKAM ANITA WOTEH ECO-E,GEO-C,HIS-E
(14) INIMBOCK NGWE RACHEL LYDIE FRE-C,HIS-E,PHI-E
(15) DINGSANGHA CASPA CHE-E,PMM-D,PHY-D
(16) SHIYFEN BRANDON DZESINYUY ECO-D,GEO-E,HIS-E
(17) ZITA NEYA YESI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(18) SHECHANG MELANIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(19) NGOUNJOH OLIVIA NDIASHO LIT-E,HIS-E,PHI-E
(20) MBONG LYDIA ENG-E,LIT-E,FRE-E
(21) EKEDI EDIMO ARMELLE JANICE ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 21
(1) TSANANG YNIS WILSON ECO-B,GEO-D
(2) JEAN NOEL ELAD ELOUH ECO-C,GEO-C
(3) AYANDA DIVINE TAMUKUM ECO-C,HIS-D
(4) DIONGE JUDE NZEGGE ECO-C,GEO-E
(5) TIBAB ACHU ROLAND ECO-D,GEO-D
(6) KEMDIB TANKEU MARIE CHANTAL FRE-C,ICT-E
(7) NKEHMBENG CARINE ECO-D,GEO-D
(8) NEBA JUDE CHE ECO-E,HIS-D
(9) BIABI A ZINTCHEM CASSANDRA AUDREY LIT-E,HIS-D
(10) YOUSHE JOSEPH JUNIOR ENG-E,HIS-E
(11) LITTI LOBE ANTHONY KEVIN ECO-E,HIS-E
(12) MAKAMDIN NJOUSSI JULIENNE FLORA ECO-E,HIS-E
(13) KUM EBUA JOSPEN ENG-E,LIT-E
(14) EPIE VANNISSA PAH ECO-E,HIS-E
(15) NDE BRANDON ECO-E,GEO-E
(16) BIH YVETTE NKWENTI LIT-E,HIS-E
(17) KATCHA KAPTA AMADINE HIS-E,PHI-E
(18) BEATRICE MANTAN LIT-E,HIS-E
(19) MONANGON NJASSAM ALIX VANELLE FLORA ECO-E,HIS-E
(20) LUMNWI NADAGE CHENGWEN BIO-E,CHE-E
(21) KENGONG ELVIS SUNDAY ECO-E,HIS-E
Centre No: 11059 Government Bilingual High School
Sangmelima
Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 25
% Passed : 86.21, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 10
(1) VIFEME EMMA GHONGEH ECO-B,ENG-B,GEO-E,PMS-C
(2) NDO ZE LOIC RICHARD ECO-B,FRE-E,GEO-C,HIS-C
(3) FIAM JOYCELINE ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(4) EVEE DJEUGOUE MEGHANE ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-C
(5) MASSONG JONATHAN DANIEL ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(6) VIVIANE BRENDA MEKA MEKA ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(7) ASHUOROCK MITEL AKONJANG ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
ABONDO FLEURETTE CHARLEINE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-B
(8)
(9) NGANYA DAVID LOBE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
ZONGO NGANE MERVEILLE VARICK
ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-E
(10)
Passed In 3 Subjects: 15
(1) REMYEE ODETTE ECO-C,GEO-B,HIS-B
(2) WANYU BLANDINE LIMNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-B
(3) NDISAW RENE SHARE ECO-A,GEO-D,PMS-C
(4) BGANDA COLLETTE DOBU ECO-D,GEO-D,HIS-C
(5) MBIAP ESEPETISONG AYAFOR ECO-C,GEO-E,HIS-D
(6) MEBANDA AXELLE POUPETTE FRE-E,GEO-E,HIS-C
(7) AKUMBOM KELVIN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(8) AYISSI CYRILLE LIONEL ECO-E,GEO-E,HIS-C
(9) NZEMBOMEYI CLEMENT NQUIWOH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(10) EKONE HORTENSE ALDINE FRE-E,GEO-E,HIS-C
(11) WADZE BENETE BERINYUY ECO-C,GEO-E,HIS-E
(12) ZONGO KAPWELL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(13) TEMAMEN NANA HERMANN EVRAD ECO-D,GEO-E,HIS-E
(14) EFENGOH ABANDA SHELLA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) ELVIRA CHIYERE IKECHUKWU ECO-E,FRE-E,GEO-E
Centre No: 11063 Presbyterian High School Nkambe
Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 12
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) BANDE LARRISSA YANG ECO-E,LIT-C,HIS-B,REL-B,PHI-B
(2) MUNKI ANIZET MANJUH ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C,REL-B
Passed In 4 Subjects: 6
(1) TANKFU NTOBOH ENERSTINE A. ECO-D,HIS-B,PHI-B,ICT-C
(2) FEGHANG JAI BLESSING ECO-C,ENG-B,LIT-E,HIS-B
(3) AKEBE BRENDA ATOH ECO-D,ENG-B,LIT-D,HIS-C
NDZI RIDLEY KILESEN NYONUNFON
ECO-E,GEO-C,HIS-B,REL-D
(4)
(5) TANGEM DAISY NCHA ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(6) NSAH LYNN CAROS GIYI ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 2
Page 27 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 2
(1) NDUKONG FAITH KFUKFU GEO-E,HIS-C,ICT-D
(2) NCHAM NANGEH LIT-E,HIS-E,REL-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) NDOH FRANKLINE MBUNA HIS-C,PHI-B
(2) NFOR ZELDA HIS-E,REL-E
Centre No: 11068 Saint Francis College Fiango
Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 15
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
KEMELAH MARILYN GURISH.N
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(1)
EBONG PEARL-MARGO DIONE
ECO-E,ENG-C,GEO-E,PMS-C,ICT-E
(2)
Passed In 4 Subjects: 5
ACHANGA BILL SMITH ANYINKENG
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(1)
(2) OBEN GWENDOLINE BATE ECO-D,LIT-E,HIS-C,REL-B
(3) ANDITE BLANDINE EBAH ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-D
(4) EPAH ONEIL FONGE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(5) LUM INDIRA MOUNTIO FANGDA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 6
(1) EPONGO RELINDISE SASSE ROLIVIA ENG-B,LIT-D,HIS-D
(2) AHAPE BROWN-HILDA ASHU BIO-D,FSN-B,ICT-E
(3) EWU-BELLE AHONE FLORA MEJANG ECO-C,GEO-E,HIS-C
(4) KUM SANDRINE MBONG ECO-C,GEO-E,HIS-D
(5) NKAFU CYNTHIA NGULEFAC LIT-E,HIS-D,PHI-D
(6) BATCHANOU PRINCEWILL ENOW CHE-E,PMM-D,PHY-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) YEM KINDNESS BIH ECO-D,HIS-D
(2) ENOW CYANI TABI PMS-D,ICT-E
Centre No: 11075 Government Bilingual High School Bamenda
Regist: 203, Sat for 2 or more Subjects: 197, Passed : 171
% Passed : 86.80, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 31
(1) AMBE JOYCELINE NGUM ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-A,PHI-B
NTOBOW RODRICK WAINTU
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2)
(3) NKWETI NDOH-AWA BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-A,CSC-C
(4) NDOH PAUL BRANDON ECO-A,ENG-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C
(5) AFANWI DIANE BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMM-D,PHY-C
(6) CHANTAL NEH PENN BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-B,CSC-D
(7) CALLIS VILLIAH VISHITI BIO-C,CHE-B,FSN-B,PMM-B,PHY-D
AKWESE MBENDANG MILENE MAJOLIE
BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMM-C,PHY-C
(8)
(9) MANKA MELISSA FRU BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMM-D,PHY-D
NDANSAH NADERGE NEKOMA
BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(10)
(11) NWACHAN BORIC NJOYO BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(12) KEABOU DJIALA ERASTE BIO-D,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(13) NDEKWENA NED JICK BIO-D,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-D
NEMBO ALINDA MALUMANYI
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(14)
GEORGETTE KUTYEP NJOKO
BIO-B,CHE-C,FSN-B,PHY-D,CSC-E
(15)
(16) TAMANJI COURAGE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C,CSC-C
(17) FOUKANG WILLY RANDI TEBA
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(18) AKWA OLIVIA ANYE BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMM-D,PHY-C
(19) EGOH KELLSER ABLA BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
MUFUR AKWEN CHEALSEAPEAL
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(20)
FOUONGWANG RUDY JARDEL
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(21)
(22) AKENJI CARINE NGUM BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(23) JOY MUNDI FOMBI BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(24) NDZI PATRICK MANSA BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(25) DAINE MANDA TINWA ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C,PHI-D
NGOUEMETA TCHOFFO NICAISE
BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-E,CSC-E
(26)
DINE LOUISA NYUYMENGKA
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(27)
MANJONG GLADNESS BUNYA
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(28)
FOMBUNG STEPHANIE FONGWI
BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(29)
(30) NGONG EMILE SENTIE ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-E,ICT-D
TCHEFOUO FONCHA BOREL
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D,CSC-E
(31)
Passed In 4 Subjects: 41
(1) NGOUANFO LONTSI BRENDA CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(2) NGWANI THIERRY KIYO BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-D
(3) ACHU TANGIE FRU ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(4) NDZEGHA SHALINE LEINYUY ECO-C,GEO-B,PMS-C,ICT-D
(5) NIPOH MAJIDOU YUH PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-E
(6) KUM CYNTHIA BEI ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-A
(7) TENKEH JOEL NGHOTOW BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(8) KENNE JASMINE LAURE TAMBOU BIO-B,CHE-D,FSN-A,PHY-E
(9) DASSIE PARTRIC EMMANUEL ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-C
(10) EGOH KELLSIE MFUA ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-B
(11) MUKETE MBOKE MBONE ADEL ECO-D,ENG-B,LIT-D,HIS-C
(12) NEBA DIEUDONNE MANGE BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(13) KUM THEOPHILE MVO BIO-B,CHE-C,FSN-C,PHY-E
(14) NWABOH EMMANUELLA UNGITOH BIO-A,CHE-E,PHY-C,CSC-E
(15) ASOM KOUAMO ANITA FLORETTE ECO-D,GEO-C,PMS-C,ICT-D
(16) FORKWA DELQUEEN ENJEI BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(17) ABONG PRETTY EMMANUELA CHE-D,FSN-B,PMS-D,PHY-D
(18) KHAN SIRRI AFUHNWI BIO-D,CHE-D,FSN-A,PHY-E
(19) NTOHBOH ELMA NKENYUI ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(20) NGI SHANCELINE SUNNI ECO-D,GEO-C,REL-D,ICT-D
(21) MENGET BLESSING ATEAH BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(22) AYUMBI GRADOLF NGWA CHE-D,PMM-B,PHY-E,CSC-D
(23) NIBA SIMPLICE SUH BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(24) ANYA HERODIAS AKWI ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(25) ISRAEL MBEDIMBOM ASONG ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-B
VALENTINE BENGYELLA FORTINGO
ECO-E,GEO-C,PMS-C,REL-E
(26)
(27) IHIMBRU WISDOM YEWOH CHE-D,PMM-C,PHY-D,CSC-E
(28) WANDJI TCHAKOUNTE FREDY CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(29) ASANJI DAISY ANIBOM BIO-D,CHE-E,FSN-C,PHY-E
(30) KOM BENETIST NSEN ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(31) ACHA HERMINE MAKU ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(32) KIPAT ESTHER MAFOR BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(33) SAMBA BRANDON AKOB BIO-D,FSN-C,GGY-E,PHY-E
(34) MOYA SYLVIE NWIFA ECO-D,GEO-D,PMS-E,ICT-E
(35) ALO FAITH ZUHNIPUH ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(36) NGEBUM MARIE-NOEL FOZO ECO-D,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(37) NJUANGE ITEL MIMI ASAAH ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-E
TCHOUPOU NOTEZE LAURA STEPHANE
BIO-E,CHE-D,PHY-D,CSC-E
(38)
(39) NEBA NEWTON FUH BIO-E,CHE-E,PMM-D,FMA-E
(40) YUFANYI MULUH CHENWI ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(41) SWIRRI LINDLYN MANTOHBANG BIO-E,CHE-E,PHY-E,CSC-E
Page 28 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 62
(1) KEKOMI TENDREST ASHINGWI ECO-A,GEO-C,HIS-A
(2) MBUH GLORY NGWI ECO-C,GEO-A,HIS-B
(3) NDITAWEL RODRIGUE NGEK BIO-B,CHE-C,PMS-A
(4) MONGHA BERYLE NAHBIT ECO-B,GEO-B,PMS-C
(5) MBINGLO MEDIAN MANKA’AH FOLA ENG-C,LIT-C,HIS-B
(6) MBIPEFAH MARIE-PELAGIE MBIPONYUI CHE-D,FSN-B,GGY-B
(7) ANYINKENG ADRIENNE ZINKENG BIO-B,FSN-B,PHY-D
(8) TSEH BLESSING TEWAH ECO-C,GEO-D,HIS-B
(9) LENGHA PETULA ECO-C,GEO-C,HIS-C
(10) NGIN FULBERT FIIEN BIO-B,CHE-C,PHY-D
(11) ABENGETU SHERON AMUNDAM ECO-C,GEO-D,HIS-C
(12) AZABU PIUS ECO-E,GEO-B,HIS-C
(13) MOFOR CLAUDINE MENKA ECO-D,GEO-B,PMS-D
(14) TIKU RANDIS MBOGHI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(15) GAI HADIJA BURINYUY ECO-D,HIS-B,PHI-D
(16) BUH MISPA NWA BIO-B,CHE-E,FSN-C
(17) NKEZA ASEM MALDINI ENG-C,GEO-C,HIS-D
(18) FORGAMBE SONY NEGHOP BIO-D,CHE-E,FSN-B
(19) NGORAN MARIE CLAIRE DZEWOHLA ECO-E,GEO-C,ICT-C
(20) NGAAHOLI HILDA MENANG ECO-C,ENG-D,HIS-D
(21) JOMI NJINGKA SEMILAIN BIO-C,CHE-E,FSN-C
(22) KUETE MOUAFFO ADALBERT MARIUS BIO-B,GGY-E,ICT-D
(23) NDAM KENNEDY ECO-D,GEO-D,PMS-C
(24) FOMEKONG MEFEUNG THIERRY ENG-B,LIT-E,HIS-D
KEUMAWOUAK DOUNLA FRANCK RODIER
ENG-D,GEO-D,HIS-C
(25)
(26) MBULAV CYNTHIA BONGSUIRU BIO-E,FSN-C,GGY-C
(27) NKENGAFAC AMELIAN TAZI ECO-C,GEO-D,PMS-D
(28) ACHU KALSON ASAAH BIO-C,CHE-E,PHY-C
(29) WAI ACHEMKEZI CHE ENG-B,LIT-D,HIS-E
(30) MAFIAMBA NGANG FELIX ECO-E,GEO-C,HIS-D
(31) ATANGA BRIAN FON ECO-D,GEO-E,HIS-C
(32) NGWA DESMOND NGWA GEO-E,HIS-B,REL-E
(33) LENA CHRISTA FELIX KOYIMAH ENG-B,LIT-E,HIS-E
(34) TALIAH MARK URIN CHELEH BIO-E,GGY-C,ICT-D
(35) HANATOU BOHBIMWOE FONGOD YEBBA ECO-E,GEO-D,ICT-C
(36) ASANA NAWA ECO-D,HIS-C,PHI-E
(37) MUGUO OSRIC AKEM BIO-E,CHE-D,FSN-C
(38) TIM OLIVIA MAIH BIO-C,CHE-D,PHY-E
(39) TABE AGBOR KELMA BIO-E,FSN-B,GGY-E
(40) FRU DESMOND CHE BIO-D,CHE-E,PHY-D
(41) NKONLACK TCHOFFO VALDES PERES ECO-E,GEO-D,ICT-D
(42) THERESE CLAIRE LEMNYUY ECO-E,GEO-C,PMS-E
(43) NSHOM CHRYSOGONUS NDIM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(44) SUMFOR LOIC FUH BIO-E,PHY-E,ICT-C
(45) ASOH CHRISTIAN MBE BIO-C,CHE-E,PHY-E
(46) NGO NHANAG CECILE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(47) SHU OLIVER ECO-E,GEO-D,PMS-D
(48) CLAUDETTE KELANG BIO-D,CHE-E,PMS-D
(49) AKUH HILBERT ATE ECO-D,ENG-E,HIS-E
(50) KIMBI MILDRATE NNAM ECO-E,LIT-E,HIS-D
(51) NDIFON PAULINE NUBUNYIN ENG-E,LIT-E,HIS-D
(52) CHEM HERBERT MBUNWE ECO-E,GEO-E,ICT-D
(53) PANGWEH IMMACULATE CHU ECO-E,ENG-E,HIS-D
(54) NEBA AMSTRONG TAMANJI FSN-E,PMS-D,ICT-E
(55) LADIFATU MEFEREH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(56) TSI PRECIOUS NTSANG BIO-E,PHY-D,CSC-E
(57) ANUTEMEH FRU FAITH JUNIOR BIO-E,PMM-E,PHY-D
(58) ZAH PERSEVERANCE NTSOU ECO-E,GEO-D,HIS-E
(59) OTEH LILIAN YONUMU ENG-E,HIS-D,PHI-E
(60) NGEPKEP CORINA SHAMA ENG-E,GEO-E,HIS-D
(61) TAMEKONG QUEENIVA SEGNING LIT-E,HIS-E,REL-E
(62) MOUJANG MARY EWI ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 37
(1) GAJU KEHLI KONGNYUY BIO-C,GGY-C
(2) YOUNKWE WILLET ANKINIMBOM FSN-C,GGY-C
(3) TUMENTA SERGINE MBUATOH BIO-B,FSN-D
(4) MBAN RUTH LUH ENG-D,HIS-B
(5) SUNGYO CLARISE JEP FSN-C,GGY-D
(6) TUBUA LARISSA – PRIDE KUOBUE BIO-C,CHE-D
(7) ENGANG GILLET EMBOUA HIS-B,ICT-E
(8) LAMFU SANDRINE CHANGHA GEO-E,HIS-B
(9) BAIMBO SYLVIAN KEBUEL BIO-E,GGY-C
(10) TENENG JUSTICE AWA BIO-E,GGY-C
(11) MASEMI BRIAN YUH LIT-E,HIS-C
(12) FRANCO NJOH FONKENG OBI JUNIOR BIO-C,PHY-E
(13) NDEMAH CALISTA BEYOMBEH ECO-D,HIS-D
(14) ESENI MALVIS AMBU BIO-E,FSN-C
(15) EBEN SARAH BAKOU FSN-C,GGY-E
(16) MBANWIE HILDA AWAN FSN-C,GGY-E
(17) MANFOR URSULA BIO-E,CHE-D
(18) KWENYUI ISLANDA MBUTOH BIO-E,FSN-D
(19) SHU GLENISE MANKA’AH BIO-E,FSN-D
(20) AWAH PATRICK JUNIOR ECO-E,HIS-D
(21) NDEKWENA ROY MBUWEL BIO-E,PMM-D
(22) MBUHYAM SONITA WOPONG GEO-E,HIS-D
(23) FULMOM JOYCELINE IBA – I CHE-E,PMS-D
(24) FOUNSIE FRANCIS JAPHARO BIO-D,PHY-E
(25) TAMBE VICTORINE TANDEH FSN-D,PHY-E
(26) MAKAM KENGNE GLADISSE ZAINA BIO-E,PHY-E
(27) AMABO SIRRI CLAUDETTE ECO-E,HIS-E
(28) DANG WESLEY ALEH AGHADE CHE-E,PMM-E
(29) GWEI BLAISE NFOR HIS-E,ICT-E
(30) BIH ETOUNDI IRENE BIO-E,CSC-E
(31) TIMTI BLAISE CHIAMBAH BIO-E,PHY-E
(32) AWAH EUGENE AWEH ECO-E,GEO-E
(33) NEBA GIDEON NGWA JUNIOR BIO-E,CHE-E
(34) CHU NAOMI ABIGAIL ETA ECO-E,HIS-E
(35) NDISANG THELMA ENI ECO-E,GEO-E
(36) SIRRI TATIANA CHE BIO-E,CHE-E
(37) LANDJO ARMEL NGONG BIO-E,CHE-E
Centre No: 11076 Presbyterian Secondary School Mankon
Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 23
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
(1) FUH FRANKLINE CHENUI BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-A,CSC-D
(2) EDVIGE NINDUM ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-C,REL-B
(3) MBANGE ASONO EJAH ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-D
ABIENWI NELLY-WILLMA NEBA
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(4)
NFONGEH QUEEN LAURE NGUM
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(5)
NGEMBANE HEPHSIBA MBOEH
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(6)
(7) NGENUE MARY ADAMU BIO-C,CHE-D,PMS-B,PHY-D,ICT-D
(8) SUNJO KONG KINYUY BIO-C,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-D
(9) SANDRA ASAKWA AKUNJI BIO-C,CHE-E,PMS-C,PHY-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 11
(1) NEBA AGAPITUS NFORBI ECO-B,GEO-B,HIS-B,REL-C
(2) KELSIE EBENYE NUNYI TABALI ECO-B,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(3) MUANKANG JUNIOR TEGHA KUM BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-B
(4) FAH LAURYN MUYANG ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-D
FONGANG MODEST HAMIDOU MUNYOH
ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-C
(5)
(6) ETOUBEKE ANDREA PIERRE ECO-C,GEO-E,PMS-C,ICT-D
Page 29 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 11
(7) MULUH KLUIVERT AWAH BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(8) JATO DIVINE NJESHU CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-E
FRU ZUTCHI NORRIS BRIGHT CALTON
CHE-E,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(9)
(10) BATITA BRANDON ASAH CHE-D,PMM-E,PHY-C,CSC-E
(11) DAVID APANA TAKWI JUNIOR BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 3
(1) TATSA KENFOUE NGUELEWEA KELY BIO-D,CHE-C,PMM-D
(2) TAYONG HYACINTH ANIM BIO-C,CHE-E,ICT-C
(3) FON DIETRICH-LEE TIKUM BIO-E,CHE-E,PHY-E
Centre No: 11077 Mother Teresas College Bonaberi Douala
Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 29
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
FORBI KATTY-LEE AKONGNWI
BIO-A,CHE-C,PMM-A,PHY-B,ICT-A
(1)
AYUKACHALE EGBE EBANGHA
BIO-A,CHE-C,PMS-C,PHY-C,ICT-C
(2)
(3) KATTY MWINDO TONDO BIO-A,CHE-C,FSN-B,PMM-D,PHY-C
DIWOU MBEUTCHA ANANIAS KAREL
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(4)
AJOUATSA TEDON ICHINIC CLEF-CIEL
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(5)
(6) BAKEH BAH BRIAYAN BIO-C,CHE-D,FSN-C,PMS-D,ICT-C
(7) ELAD LYONGA LA NJIE BIO-C,CHE-C,FSN-C,PMS-D,PHY-D
(8) YEK ROCHEL MINEVA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(9) AGBORTOGO JOAN ASECK BIO-B,CHE-E,PMS-C,PHY-E,ICT-D
(10) TCHINDA SAAH BRANDON BIO-B,CHE-E,PMS-E,PHY-E,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 11
(1) AYUK EBAI ABIGEL EGBE ECO-D,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(2) AYUK JIREH NAKUMBA BIO-A,CHE-D,PMS-C,PHY-D
ODU DAVINA NWAKEGO OLUWABUNMI
ECO-C,LIT-D,HIS-C,REL-C
(3)
(4) MOUYEME MOUYEME FELD ALEX ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-D
(5) ENANY GEORGIANA ENDELEY ECO-D,ENG-D,LIT-C,HIS-B
(6) INES NZANG NDONG MANGUE BIO-A,CHE-E,GEO-B,ICT-E
(7) TEMBECK PARLVINE FRIE BIO-D,CHE-D,PMS-C,ICT-E
(8) MANGU DICKSON ASONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(9) EWANG BRANDA NZELLE ECO-E,ENG-E,GEO-D,PMS-C
(10) DEUDJUI HYTEMBE CLOPATRA ECO-E,ENG-E,LIT-E,REL-C
(11) NSOGA ETIENNE GREGORY ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 7
(1) ALIAH STEPHANIE CHE ECO-C,GEO-C,PHI-B
(2) ACHA NICK-MILLEN NKENGIM BIO-C,CHE-E,GEO-B
(3) NYAMBOD RODERICK MUNDAM BIO-B,PHY-E,ICT-C
NDJEUKAM NGOMPE ROSELINE BEAU-CLAIRE
BIO-C,FSN-C,PMM-E
(4)
(5) ASONG JUDE-BRYAN NKEMBEJA PMM-E,PHY-D,ICT-C
(6) CHE BLANDINE SHIRI ECO-E,LIT-E,HIS-C
(7) NGWANA PENANDJIO DUCIENNE LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 1
(1) ACHARE JARDEL AYUK BIO-E,ICT-C
Centre No: 11087 Ebolowa External
Regist: 53, Sat for 2 or more Subjects: 53, Passed : 28
% Passed : 52.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 5
(1) LENDZELLE GISELE WIYKIYNYUY ECO-C,ENG-B,LIT-E,HIS-B
(2) NDO’O EVA MARCEL ELIE ECO-C,ENG-E,FRE-C,HIS-E
(3) DINI DORA PETKUNGHA OBEN ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(4) MOUTEA MOUOTEU KEVIN ECO-D,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(5) MEMPEL DARRYL FABREY ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 10
(1) EWI DENIS WABANG ECO-B,GEO-B,HIS-C
(2) CHE FRU YANNICK ECO-C,GEO-C,HIS-C
(3) BEYEME CHANCY TELLY ECO-D,GEO-E,HIS-C
(4) ZIDAN KUME LUM ECO-E,GEO-E,HIS-B
(5) AZISE RACHEAL MATIATEH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(6) FOTSING KENPE JUNIOR BODOUIN ECO-D,GEO-E,HIS-E
(7) AKONO ZEH JORDN PLACIDE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(8) BENGA CATHERINE GAELLE FRE-E,GEO-D,HIS-E
(9) SAA BONI FRANCK LEROY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(10) EKOUMA AYO DANIEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 13
(1) TANTOH SIRI NADEGE ENG-B,HIS-D
(2) BIKIDICK MICHEL THIERRY ECO-E,HIS-B
(3) MBOGEH SHELLA KEHDINGA KE FRE-E,HIS-C
(4) SHALANYUY MBU VANESSA LIT-E,HIS-C
(5) NNOKO SONE KARL ECO-E,PMS-D
(6) WILLIAMS ARYELLE BOYA ANYOUNG ENG-D,HIS-E
(7) KOUAMEN NGUINA CHRISTINE PIERRE BIO-E,FRE-D
(8) NGOUM FINKE MONIQUE LAURE ECO-E,GEO-E
(9) FORTISHA CARINCABEL LUM ECO-E,GEO-E
(10) NJUWOUO MEGHOUE SAFIATOU ECO-E,GEO-E
(11) MAYANG WARI INGRID CIRIELLE LIT-E,FRE-E
(12) AMABO CHE EUGENE GEO-E,HIS-E
(13) DJONKAM DEFO RICARDO ECO-E,HIS-E
Centre No: 11088 Ngaoundere External
Regist: 123, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 55
% Passed : 48.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGEFAC EFUETZI THIERRY ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-A
Passed In 4 Subjects: 7
(1) AKE BRENDA NJONG ECO-B,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(2) MAOROCK JENIFER ENOH ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(3) OUMAROU SOULEY ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-C
(4) ANKINIMBOM VANEL FOIN ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(5) AMINATOU TILMISA ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(6) MBIMILA ALICE GHAKANYUY ECO-D,ENG-E,HIS-E,PHI-E
(7) GANGDIA TERENCE DOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 12
(1) PATIENCE SHITNAAN KOPWA LIT-E,HIS-D,REL-A
(2) ETTA ROMINAL ETTA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(3) HAMIDOU BOBBO ECO-D,HIS-C,ICT-D
(4) AHMADOU BOBBO ECO-E,HIS-C,ICT-D
(5) TAWONG BRUCE TUME ECO-E,GEO-D,HIS-D
(6) TCHOUMTSEU FOWO ROSE MONDE ECO-D,ENG-E,LIT-E
(7) MOHNCHITIH AISHA NUOMINYI ECO-E,HIS-D,PHI-E
(8) NGALIWA RACHEL NEH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(9) ABDOUL HAZIZ LAMINOU ECO-E,HIS-E,REL-E
(10) MBANWI AARON NGOH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(11) NGUM BARBARA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(12) GUMUH KUGAHME SAMUEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 35
(1) MAMOUDOU BOUBA ECO-A,PMS-C
(2) HOUSSEINI HIS-D,REL-B
Page 30 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 35
(3) SANA HAMAN DJODDA GEO-B,HIS-D
(4) EBACHA ROGERS AYONGNEH ENG-D,ICT-B
(5) NKWAIN ARMEL TOHNAIN PMM-C,CSC-C
(6) LAZARUS MUSA BIO-C,CHE-D
(7) ABBAYI MOUSSA ECO-E,HIS-C
(8) METUGE FENORA EPEDE ECO-E,HIS-C
(9) TANDA SERGE PINNUI ECO-C,GEO-E
(10) VUYOF PRINCEWILL ABONGE LIT-E,HIS-D
(11) NANA NAFISSATOU ECO-D,HIS-E
(12) BIYA FABILOU GEO-E,HIS-D
(13) KOGGE ROSE MELIOGE ENG-E,HIS-D
(14) OUMAROU MOCTAR ECO-D,GEO-E
(15) LUKONG YOLANDE LEINYUY ECO-E,HIS-D
(16) HAMZA PALALOU FRE-E,HIS-D
(17) AISSATOU ADAMOU ECO-D,GEO-E
(18) TAKONG CLAUDINE NGANDONG ECO-D,HIS-E
(19) ESSOBE RUTH ETONGUE MARIE ANGE LIT-E,HIS-D
(20) MOHAMADOU HAFIS SAIDOU ECO-E,HIS-D
(21) HAMIDOU OUSSOUMANOU ECO-E,HIS-E
(22) MOHAMAN DAHIROU ECO-E,GEO-E
(23) KULO MELVIS MBONG ECO-E,HIS-E
(24) MEBOUET ORNELLA PATRICIA ECO-E,GEO-E
(25) NDONGUE AFUNDU ILARI MARCELLE ECO-E,GEO-E
(26) MUHNYONG SERAPHINE VETLA ECO-E,GEO-E
(27) NJONG IRENE TIFUH ENG-E,PHI-E
(28) IBRAHIMA MOUSSA BINI ECO-E,HIS-E
(29) MOHAMADOU MOUDJAHID GEO-E,HIS-E
(30) NGASSAM BELL LUCIE RAYMONDE GEO-E,HIS-E
(31) WANGO LOVELINE ANGA ENG-E,LIT-E
(32) MBOLE EMILIE SHARON HIS-E,PHI-E
(33) ABDOUL WAHABOU YOUNOUSSA ECO-E,HIS-E
(34) TENBONGOH MONICA MBE-FUET ENG-E,HIS-E
(35) TSAMO MARINA ROSALINE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11089 Deido External
Regist: 217, Sat for 2 or more Subjects: 199, Passed : 85
% Passed : 42.71, Sanctioned : 3
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) MAGNE SOYOWE EILEEN ECO-D,ENG-C,GEO-E,PMS-D,ICT-B
Passed In 4 Subjects: 7
(1) MEH NOELLA MANGZAM BIO-E,CHE-E,PMS-B,PHY-C
(2) NDJIKE NDJODO GUY NATHAN ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(3) DIANA CHASI ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(4) NCHA EMMANUEL TABE ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(5) BUMA PERISE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E
MONTCHE CHOKOUADEM MADELEINE
BIO-E,CHE-D,ENG-E,PHY-E
(6)
NDAM PAHBOUNDEM DJAMILA MOUNIRA
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(7)
Passed In 3 Subjects: 24
(1) FUNWIE NESTOL TANWIE BIO-C,CHE-C,GEO-B
(2) DINGA BRICE CHULANG ECO-B,GEO-C,HIS-D
(3) EBONG TELMA NANGUE ECO-C,LIT-D,HIS-B
(4) TALO KAMDEM HERMANN DUBIEN ECO-C,PMS-A,FMA-E
(5) MBATTA ESSEME PAULINE FORTUNE BIO-C,CHE-D,PMS-C
(6) BRIAN TONG ADIET CHE-C,PMM-C,CSC-D
(7) ADE DESMOND CHI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(8) ELOCHUKWU JOY CHINEYENWA ENG-E,LIT-D,REL-C
(9) JUDE FAI KWAH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(10) BUM ZACHARIA BOAH BIO-C,CHE-D,GEO-E
(11) NJENJE BERTRAND COLLINS ECO-C,GEO-E,HIS-D
WANKAM ROGER KRYSLAIRE NGUEMACHI
BIO-E,CHE-C,PMS-E
(12)
(13) NOUMDEM NOUBOUWO INGRID PASCAL ECO-E,FRE-C,HIS-E
(14) IKUENONBONG JULIE HIS-D,REL-D,PHI-E
(15) MESINZE – MPAGE MARGRET ATABE LIT-E,HIS-C,PHI-E
(16) SONG BOUMA ACHILLE RYAN FRE-D,PHY-E,CSC-E
(17) NGASSEU SYNTHIA NAOMIE ECO-D,FRE-E,HIS-E
(18) ABANG FOSTER MUA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(19) NWECHAH LYNCEY PEMINYI ECO-E,ENG-E,LIT-D
(20) KONGNSO QUEENIVETTE KINYUY ECO-E,ENG-E,HIS-D
(21) TSONWANG DOMEZA CLAUDE JUNIOR ECO-E,GEO-E,PMS-D
(22) NKAN DIM YANN JOSIAN ECO-E,FRE-E,GEO-D
(23) MAMADOU MOCTAR GARBA ECO-E,FRE-E,HIS-E
(24) YOGBAG EMMANUEL MAYOR ECO-E,ENG-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 53
(1) FOTSO DONKAP DOMINIQUE KENDRA BIO-B,CHE-C
(2) MAFO KAPTIO RUPHINE DUCLATELLE BIO-C,PMS-B
(3) BERTILA SEVIDZEM ECO-B,GEO-C
(4) KAMENI TANKEU MC JOVIN PMM-C,PHY-C
(5) MBEUDA NDONGLA AURELLIENNE ENG-C,LIT-C
(6) BITHA NNOMO JOKEBED MARANATHA ROSALIE ECO-C,FRE-C
(7) DJUISSI BAKY ANGELA GLENN CHE-D,PHY-C
(8) NCHOHNA ABANDA BLAISE HIS-E,FMA-C
(9) TEMBENG CIEUNI AKWI GEO-D,HIS-D
(10) NJEFOR ERNESTINE FOKOU ENG-E,HIS-C
(11) TIENSI SEMO PAUL CEDRIC FRE-E,HIS-C
(12) MBOZIKE CHARLES PECHUFE ECO-E,REL-C
(13) .NGASSAM NKOUANZOA CHRYSTELLE ECO-C,PHI-E
(14) NCHANJI DESMOND NGANDO ECO-C,GEO-E
(15) ATEM ABANG DEBORAH NJUALLE ENG-C,LIT-E
(16) FUHWI SAMA SUSANTI NAHKUM ENG-D,HIS-D
(17) KUM JENKLINS NKOUNYUH ECO-E,HIS-C
(18) AMADOU DJIBRIL ECO-C,FRE-E
(19) TITANDE ZIGGY JUNIOR SHININYI ECO-E,HIS-D
(20) ALOYS- BRANDON LEKEATEH NONJANG ECO-E,HIS-D
(21) NYONGABSEN GANA NYAMDON VITALIS ECO-E,GEO-D
(22) TEKE ETTIENE MUCHUP GEO-E,HIS-D
(23) MBOGNENG TSAMO PRINCESSE THALIA BIO-E,CHE-D
(24) EKOLI MILLICENT MBOE ECO-E,HIS-D
(25) LEHNJOH LARISA BONGSIYSI ECO-D,GEO-E
(26) FULA SANDRINE ENG-D,HIS-E
(27) NONGHO ROLAND TASHIE ECO-E,HIS-E
(28) RUTH MICHELLE ELODIE TICKY DIWOUTA ECO-E,ENG-E
(29) NSOME ARSENE FRE-E,PHY-E
(30) KOTCHAP SIMANI NAOMI LUCIENNE ECO-E,FRE-E
(31) TIMFUKAH ANSLEN PENG ECO-E,HIS-E
(32) TAMBE PELAGIE ONEKE ENG-E,LIT-E
(33) ODETTE NGELAH WAZEH ENG-E,GEO-E
(34) YUWA JERI KUNDE ECO-E,HIS-E
(35) CHEGAN DJIONANG JEANIE PAMELA ENG-E,GEO-E
(36) HAMED ZIRAHYANE HASSAN ECO-E,HIS-E
(37) CHERYL LESLIE JONES MAYO FRE-E,HIS-E
(38) TASSE TCHOUMBA JUNIOR MALCOM ECO-E,ENG-E
(39) NWANYEK LAURETTA NAHKUM ECO-E,HIS-E
(40) TOKO NGALE CAROLE THERESE ECO-E,FRE-E
(41) MAFOTSING MOUMBE LETICIA-KEVINE ECO-E,GEO-E
(42) ABA ESTHER MUYA ECO-E,HIS-E
(43) EMAKA ALVARENS ESEKA ENG-E,LIT-E
(44) TAKU MILANI BONYUI ECO-E,HIS-E
(45) TABE BESONG MARTIN GEO-E,HIS-E
(46) BOBBOY ABDOULAYE BIO-E,FRE-E
(47) BOND JACQUELINE DYANE FRE-E,HIS-E
(48) YOUSSA YOUSSA RICH BIO-E,FSN-E
(49) MEGNE SIMO DAINA DAROLE ECO-E,ENG-E
(50) AWUNDEM THOMAS NJIFACK ECO-E,HIS-E
Page 31 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 53
(51) CHINENYENWA MARY-ANN ENG-E,HIS-E
(52) MA FOGAIN ANDREA KELLY ENG-E,FRE-E
(53) NZECHE NZECHE MACK CABREL ECO-E,FRE-E
Centre No: 11093 Government Bilingual High School
Eyumojock
Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 5
% Passed : 38.46, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 3
(1) MBIEWOH SERGE-BETRAND ECO-E,GEO-D,HIS-E
(2) BESONG SANDRINE OBEN ECO-E,ENG-E,HIS-E
(3) NDONE NGUBE SIMON NKWAN JANVIER ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) NSO-MIC BEN JUNIOR ECO-E,ENG-E
(2) AYUK EMMANUEL OTU-OKANG ECO-E,GEO-E
Centre No: 11094 Unity Comprehensive High School Tombel
Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 28, Passed : 18
% Passed : 64.29, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) EDIAGE COLLET NNEH ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-C
(2) KULA JORDAN SUH ECO-C,GEO-E,HIS-D,PMS-E
(3) NCHUOJI CLARISE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 6
(1) EMMARANCE MOTANGA EKABE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(2) NGWENYOH MARIANA ITOE GEO-D,HIS-E,PHI-D
(3) KISHA NCHANDONE MICHEL ECO-C,GEO-E,HIS-E
(4) NGANG STEPHANIE MANKAH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(5) DIONE NGUCHEDE ENG-E,GEO-E,HIS-E
(6) ASEN NADESH EWOH ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) NGONG NEREUS ECO-C,GEO-C
(2) FOMANGUE DORIS ECO-D,HIS-E
(3) EBANE MIREL MARIE EDIAGE ECO-E,HIS-D
(4) EKWELLE SHARON SENZE ECO-E,HIS-D
(5) ZOFEGNUI ISSA MIREILLE ECO-E,GEO-D
(6) NINANGI EYABE-BE-EYABE ECO-D,GEO-E
(7) NTONGWE AMINA EBONZE LIT-E,HIS-D
(8) EPOTE CHERIBEL NTIEGE ECO-E,GEO-E
(9) ETUMBE SHELLA KENG ECO-E,HIS-E
Centre No: 11097 Government Bilingual High School
Mudeka-Tiko
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 2
(1) NDENE KEVIN NGIDE ECO-D,HIS-D,REL-D
(2) ENGOME MARIE EMMANUEL ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) NICOLE IJANG NJI LIT-E,HIS-E
(2) ETCHUTAKANG TESSY ARRAHAGVBOR ECO-E,HIS-E
Centre No: 11098 Government Bilingual High School Tiko
Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 93, Passed : 79
% Passed : 84.95, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 14
(1) ANGELA AFOR CHI ECO-A,ENG-B,LIT-A,HIS-B,PHI-B
(2) TEH TRIUMPH KIA BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
MUGHA MBAH PIRES JUNIOR
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(3)
(4) NFON SANDRA MULOH ECO-B,LIT-C,FSN-C,HIS-B,REL-B
(5) NKWELLE DIVINE FOTABI BIO-A,CHE-C,FSN-C,PMS-B,PHY-C
(6) NDUM BELDIANIQUE NCHIA BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMS-D,ICT-C
OSONDU GABRIEL CHUKWUEBUKA
BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(7)
(8) KENAN KETU KETUNZE BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9) IBETU SONARIE SIH BIO-A,CHE-D,FSN-B,PMS-D,PHY-D
VICTOIRE MAWUKOENYA TAKU BROWN HIAMEY
ENG-B,LIT-B,FSN-D,HIS-C,PHI-E
(10)
(11) MUNDAME CELINE ESINOH ENG-B,LIT-D,HIS-D,REL-C,PHI-D
(12) NDONG HARISON NDIVE BIO-E,CHE-C,PMS-D,PHY-C,ICT-C
(13) ARREY GLORY TIKU ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-C,REL-E
(14) FOTABONG PAUL EBAH BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 15
(1) FONBAH BERRYNICE NEH BIO-A,CHE-C,FSN-B,PMS-C
(2) CHIA MERCY SAH BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-C
(3) CHIZOBA ESTHER NWOGU BIO-A,CHE-C,PMS-B,PHY-C
(4) GILDAS BIH NKWAIN LIT-C,FRE-B,HIS-D,PHI-C
(5) BESSONG OYERE VELMA ENG-D,LIT-C,HIS-C,REL-C
(6) MENKEM ZITA BIO-B,CHE-D,PMS-E,PHY-D
(7) NGOMBA MOTULU COLLINS BIO-C,CHE-D,FSN-C,PHY-E
MANYAYA GEORGE BERKELLEY MOKOKO
CHE-E,FSN-C,PHY-E,ICT-C
(8)
(9) ALONJANG LOVERT NDOFOR ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-D
(10) AMEH CLINTON NINGEM BIO-D,CHE-D,PMS-D,PHY-D
(11) MUKETE BARI BIO-D,CHE-C,GGY-E,ICT-D
(12) ASHU BRONHILA AKA ENG-C,LIT-E,HIS-C,REL-E
(13) ANYI CLARISSE WANJA BIO-D,CHE-D,GGY-E,PMS-D
(14) ACHA QUINTA MAFUAYA ECO-E,LIT-D,HIS-C,REL-E
(15) BEKAKA ELIZABETH NDEH ECO-E,LIT-E,HIS-E,REL-E
Passed In 3 Subjects: 32
(1) KATE NAMONDO MUSONGE ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2) NGWAIN BASILE ASEH BIO-A,CHE-D,FSN-B
(3) NCHOUNG ARREY BRANDON ECO-B,GEO-C,HIS-B
(4) BRITNEY AMBIT SAMBA BIO-B,CHE-D,FSN-B
(5) BIH STEPHANIE ECO-B,GEO-D,HIS-B
(6) PHUKENSAM MIRIELLE ANUH BIO-B,FSN-C,GGY-C
(7) NKIEH FONJI PIERRA BRANDY BIO-C,FSN-B,PMS-D
(8) EWIH KUBUH GRACE ECO-B,GEO-E,PMS-B
(9) IVO ATAFACK NJOTSA BIO-C,CHE-C,PHY-C
(10) EUNICE WAKI BIO-B,CHE-D,GGY-D
(11) EBOT LANDRY LOPEZ BIO-B,FSN-C,GGY-E
(12) FRED MBANGWIH FONJI ECO-C,GEO-E,HIS-B
(13) SONJU ISAAC PMM-E,PHY-C,ICT-B
(14) ANYENE NELLY ABEGEWI ECO-A,GEO-D,PMS-E
(15) UNOKAH GEORGE JUNIOR ECO-D,ENG-E,HIS-B
(16) MBOPOCK WILFRED VICTOR BIO-C,CHE-D,PHY-D
(17) TAKANG OJONG BELTUS BIO-B,CHE-D,PHY-E
(18) ARREY BERNARD AGBOR BIO-B,CHE-E,PHY-D
(19) TONJOCK MARRIETTE BIO-E,FSN-C,GGY-D
(20) KILOH BLESSING MUNCHEP BIO-C,CHE-D,GGY-E
(21) NGWAN FELIX CHIAYEAH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(22) NDZO DAVID MEH BIO-E,CHE-D,FSN-D
(23) MBONDE MATUTE JEAN PIERRE PMM-D,PHY-E,ICT-D
Page 32 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 32
(24) AMBAIN BLESSING FIEN ECO-D,ENG-E,HIS-E
(25) CHUNGA NGU NGWEBAH SHARON ECO-D,GEO-E,HIS-E
(26) FORFU JOHN JONG BIO-E,CHE-D,PMS-E
(27) FOGNO KAMDEM JUNIOR BIO-E,PHY-E,ICT-D
(28) MELI AMELLE STALIANE BIO-D,CHE-E,PMS-E
(29) ENGWARI JUBILLIAN TEBIT BIO-D,CHE-E,PHY-E
(30) AKE VANESSA ESANG ECO-E,ENG-E,LIT-E
(31) MIMBA SOLANGE MUNGONG ECO-E,HIS-E,REL-E
(32) NGWAN CLEMENTINE JIH BIO-E,CHE-E,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 18
(1) BOI FUMESAH TOH BIO-C,ICT-A
(2) ZINKENG DESMOND BIO-B,FSN-C
(3) BWENE NELYN LONGE BIO-C,FSN-C
(4) GAMILIA YUMWIE BIO-B,FSN-D
(5) MUKOI KUBUH JOHN BIO-D,CHE-C
(6) NGONGA TRACEY JORDAN KOM BIO-C,ICT-E
(7) CHRISTINA ENANGA KONGO ECO-C,ENG-E
(8) MFOATOW ENGEL JUNIOR MBU-ENOW BIO-E,ICT-C
(9) ABANG TOBIAS BAKE BIO-D,PMM-D
(10) QUINNETTE MAA BIO-D,FSN-D
(11) FOMBONG CASMIL NJECK ECO-C,HIS-E
(12) ALOBWEDE HANS PABLO EPIE BIO-D,PHY-E
(13) CELINE NKWEMENSHE YUMASI LIT-E,HIS-E
(14) TIKUM JOHN NAMBO BIO-E,PMM-E
(15) EGBEMBA MICHAEL ETEM ECO-E,LIT-E
(16) TUMA TATIANA DENDIE BIO-E,FSN-E
(17) STEPHANIE KIBELIE ECO-E,HIS-E
(18) FRI CHRISTABEL MBOYAM BIO-E,FSN-E
Centre No: 11099 Government Bilingual High School Bangem
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 1
% Passed : 33.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) EKANE QUEENIVA MBULLE ECO-D,ENG-E,HIS-C
Centre No: 11100 Government Bilingual High School Ekondo –
Titi
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 2
% Passed : 40.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 2 Subjects: 2
(1) NZOYIM APPOULINIER BOSCO GGY-E,REL-E
(2) NEKONGO MINEVA WASE BIO-E,GGY-E
Centre No: 11105 College Of Commerce Mendankwe
Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 2 Subjects: 1
(1) FELA BRENDA NKAMBI ECO-E,HIS-D
Centre No: 11107 Tiko External
Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 17
% Passed : 73.91, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGALE DECLAN NENE MOJOKO ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-C
(2) ASSAM FIDELLIN MPEY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(3) LISANJA MENGE ERICK ECO-D,GEO-E,HIS-E,ICT-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) ASONG MARIO NENI OKOLE ECO-D,GEO-C,HIS-C
(2) NDI FLORENCE ANDE ECO-C,ENG-E,HIS-D
(3) EWANG AKUME JUNIOR ENG-E,LIT-E,ICT-B
(4) ENANG ISABEL MESODE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(5) GRACE MESOE ELANGWE ECO-E,HIS-D,REL-E
(6) CATHERINE NALOVA JOKE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(7) ZAMA SHARON NGUM ECO-E,ENG-E,HIS-D
(8) BUJI EMMANUEL MBIGHA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) DEBA SIMON ATEM BIO-C,FSN-D
(2) MOTASE WELISANE BORIS GGY-E,ICT-C
(3) TAAKUH LUDOVIC FRANK MBASHIE ECO-C,GEO-E
(4) AKO KELVIN TANYI CHE-E,FSN-C
(5) BAMCHE GLORY HAMWIT CHE-E,FSN-D
(6) NJI MIRIAM EGWO HIS-E,REL-E
Centre No: 11108 Bangem External
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 2
% Passed : 25.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 2 Subjects: 2
(1) AKIDE NGALLE NADESH MPONGE LIT-D,HIS-D
(2) ESAMBE NEVIL NKUMBE GEO-E,HIS-D
Centre No: 11109 Ekondo – Titi External
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) OTTU EMMANUEL OTTU ECO-E,HIS-C,REL-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) VICTORINE NYANDO BABEYAKA LIT-E,HIS-C
(2) VEGA BERNARD AWASUME HIS-D,PHI-E
Centre No: 11112 Essos External
Regist: 281, Sat for 2 or more Subjects: 261, Passed : 124
% Passed : 47.51, Sanctioned : 12
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
EYAH ENEGUE CHARLES CHAVELIE
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 21
(1) AMBELE INNOCENT AGREH ECO-C,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(2) KANGHAWA ANNET NJOMWE ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-D
MEFFO KAMGOUM IDENNE SPACHELLE
ECO-A,ENG-E,FRE-C,HIS-D
(3)
(4) MUNDA PEDICTA EPAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(5) FRU SONITA NTSANG ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-B
NGONG MARIECLARE MBUMENYUY
ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(6)
(7) NKENGONG KENNETH FERIM ECO-D,ENG-E,FRE-E,HIS-B
CHOUPOU TANANKONG EUDOXIE LAURE
ECO-C,ENG-E,FRE-D,HIS-E
(8)
(9) NKAEKOH GEOMORIUS FOLEFAC ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(10) ETIM SAMUEL ETIM J.R ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(11) KOMBELE ILLONA MAEVA ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(12) FAI DAYANA NTALA ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(13) MANKAA DECKLA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
Page 33 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 21
(14) MEVO JEAN PIERRE FILS ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(15) MULUH LAURA MENGWI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(16) YUSUFU ABUBAKAR ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(17) CYNTHIA OZIOMA NJOKU ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-E
OYIE KELL BERNADETTE MERVEILLE
ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D
(18)
(19) FORCHU CLOTILDA NGONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(20) IKOUMBA SHANGHA ELIZABETH ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
MARIAMA MARIE- LAURE OUSMANOU
ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-E
(21)
Passed In 3 Subjects: 42
(1) AZENUI BELLA MBUNWEN ECO-D,GEO-B,HIS-A
(2) EMEAGI JOFFREY EMERENU ENG-E,FRE-C,HIS-A
(3) CHIGISHI JUNIOR ECO-B,ENG-E,HIS-C
(4) NGWU ANABA CHRISTIAN ECO-C,GEO-D,ICT-C
(5) WOUANGUEM LESLY SCHARON ECO-C,FRE-D,PMS-C
(6) AYUK KINSLY AYUK ECO-D,HIS-B,PHI-E
(7) FOKWEN EPELLA ENIG ECO-C,GEO-E,HIS-C
(8) ERATUS NDUEH HIS-D,REL-D,PHI-C
(9) ISA ABDORAMAN ECO-D,GEO-E,HIS-C
(10) AKWEN STEPHANIE NDE ECO-E,LIT-C,HIS-D
(11) MERBEL LIEMEH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(12) NANGA TAKANG MONIQUE ENG-E,LIT-E,FRE-B
(13) BABOKE SAMBA OSWALD FLORENT ECO-C,FRE-E,HIS-D
(14) MBIYDZENYUY SAMIRATU JAVNYUY ENG-C,LIT-E,HIS-D
(15) ZIMBI DERRICK PENDAL ECO-C,GEO-D,HIS-E
(16) ZUMME DIANA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(17) MBAH MINETTE MAH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(18) HAMSA FANNSER ECO-C,GEO-E,HIS-D
(19) AGWE JENNIFER AKWESA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(20) FORBI MILDRED NEH ECO-D,HIS-D,PHI-E
(21) MEHLI MERCY BIKWINDE ECO-D,ENG-E,HIS-D
(22) MANKA’A CYNTHIA CONIC AMBE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(23) QADDAFI MOHAMMED SALI ENG-E,LIT-E,HIS-C
DJEUTCHA NJITCHOUANG JOFFRED STEVENS
ECO-D,GEO-E,HIS-D
(24)
(25) FOSSI MAKAMWO SUZANNE BARDO ENG-E,LIT-E,FRE-C
(26) EKOLLE NONGO CINDY FARELLE ECO-E,FRE-D,PMS-D
(27) KANG EBONG NDUMBE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(28) BERNICE NGWISHI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(29) NGUAKEUP NOKADJI JOYCE JESSICA ECO-E,FRE-E,HIS-D
(30) WOWAHMBONG FATHILA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(31) NCHORI AMBROSIA MUSHIR ECO-D,GEO-E,HIS-E
(32) NDIFOR SANDRA ASAKERI ENG-E,LIT-E,HIS-D
(33) KWALAR CHRYSTELLE KFU – KFU ECO-D,FRE-E,PHI-E
(34) EDZIMBI MARIE THERESE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(35) TCHOMOZONI KAMTCHAH CHARLY ECO-E,GEO-D,PMS-E
TCHOUPE NGANDJOUONG YVAN CYRILLE
ECO-E,FRE-E,HIS-D
(36)
(37) MESSI NSIMY JOHANN MENELIK BIO-E,CHE-D,FRE-E
(38) NAIN NATHALIE MUKONG ECO-E,LIT-E,HIS-E
(39) IVOLINE BURINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(40) BODO ANDERSON MBAKU ECO-E,FRE-E,HIS-E
(41) KIMBAM MICHAEL NGONG ECO-E,GEO-E,ICT-E
(42) ZONI GUELAK’HA LAETITIA MAHEVA ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 60
(1) DIEUTCHOU YOUMOU SVEN ECO-A,GEO-D
(2) DAVID BEN ZAZA BIO-B,CHE-C
(3) MADIE JEZIKA MAELLE ECO-A,HIS-D
(4) NOAH GERVAIS MILENE ECO-B,FRE-C
(5) LUMFOR BEATRICE CHE ENG-B,FRE-D
(6) ERASTUS CHEM HIS-D,PHI-B
(7) AKEM VANELLE TOEKWATEH ECO-D,ICT-C
(8) NDIFON FISTEL TAAH ECO-D,HIS-C
(9) NGOH DIANE EBECH ECO-C,GEO-D
(10) MBOUTNE PEMI MARYAM BIO-C,CHE-D
(11) MENGOLO KARA JUSTIN ECO-C,GEO-E
(12) SUH BORIS ECO-D,HIS-D
(13) ANGAAMA SHALOM AFFAH GEO-E,HIS-C
(14) WILLIAM MBOLE NJIE GEO-E,HIS-C
(15) DJIEYANG LEUKEU NADINE DANIELLA ECO-C,GEO-E
(16) CHWEFUNG ANASTHASIA ECO-E,HIS-C
(17) NDASSE FOKOU MERLIN FRE-D,HIS-D
(18) MBABI A NYASSI DONALD ENG-E,FRE-D
(19) RIBOUEM TOBI PHILIPPE ROBERT ECO-D,GEO-E
(20) EPANE MOUSSOLEE BENJAMIN FRE-E,ICT-D
(21) NJI EZEKIEL ASIKENG ECO-E,HIS-D
(22) VALENTIN MOMONJONG GEO-E,HIS-D
(23) NOUBISSIE ZANG NOADIA CALIXTE ECO-D,GEO-E
(24) KEFANGMBOM RITHA ANGUH ECO-D,GEO-E
(25) NCHANG LOVELINE NGWINMOWING CHE-E,PMS-D
(26) ABUMBIE SUSAN NIWHEH GEO-E,PMS-D
(27) FOTSING TALLA JUNIOR CEDES ECO-E,HIS-D
(28) WILLIAM BLAISE LEMNYUY ECO-E,HIS-D
(29) AICHATOU ANGELA OUSMANOU ENG-E,HIS-D
(30) NGANSO WANDJI FRANCK JORDAN ECO-D,GEO-E
(31) EMBOLO ONDOUA MARTIN CLAUDE SORELE FRE-E,HIS-D
(32) ASONGWE NGWI JANINE ENG-E,LIT-E
(33) NKAMA BILOA MARTINE LENA ECO-E,FRE-E
(34) GEMUH ROBERTO AKUMBOM ECO-E,HIS-E
(35) NKEN MAKON PAUL LIONEL ECO-E,FRE-E
(36) NGU ERNESTINE BIECHU ECO-E,GEO-E
(37) NGOUH HOUAMBO ELISE JOCELLYNE FRE-E,HIS-E
(38) MENTSOPEE YOUMDI ALAIN JUNIOR FRE-E,GEO-E
(39) ETIM ELIZABETH NDARAKE LIT-E,HIS-E
(40) NZUME EPI – SAMME ECO-E,HIS-E
(41) TCHEUBOU ROSALIE FRE-E,HIS-E
(42) CHIA BLESSING NDU LIT-E,HIS-E
(43) OBINCHONG NORRIS ENAKAH BIO-E,ICT-E
(44) FOSSO GIRESSE DARNOLD ECO-E,HIS-E
(45) MBOLE PROMISE NGWEPEKEM ECO-E,HIS-E
(46) FOHOM KOWOUE BRANDON ROQUISSE ECO-E,HIS-E
(47) NKOMIDIO A MOUYAKAN SALAMATOU HIS-E,PHI-E
(48) POUMENI ADRIELLE ECO-E,FRE-E
(49) MBA ADANNA TYRA ENG-E,FRE-E
(50) NGANG KENNETH ANYE ENG-E,HIS-E
(51) MULUH SHANSLINE MESHI ENG-E,LIT-E
(52) DJOUKOUO KINGNE FERNANDE FRE-E,HIS-E
(53) SHIRE SONIA ASONGWE ENG-E,LIT-E
(54) NGALLA DYLAN MBIEKEU ENG-E,HIS-E
(55) ONANA BELINGA IRINA MICHELLE MADINA ENG-E,FRE-E
(56) MBONWO SEGNING ANGE CLEMENCE ECO-E,HIS-E
(57) OKE GOTOM ELISABETH SANDRA ENG-E,FRE-E
(58) ANAPSOUM SAPSA AMADOU DJAMILA ECO-E,GEO-E
(59) FOSSI MODESTE BROLIN ECO-E,HIS-E
(60) SANAMA BOMBANG DANIELLE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11114 Ntamulung External
Regist: 49, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 23
% Passed : 52.27, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) FRU CLINTON CHO ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(2) NWANJOH PRECIOUS NGOH ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-D
(3) ENO SALLY – BLOSSOM ETAKA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 9
Page 34 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 9
(1) ANCHI GRATITUDE ABANG ECO-C,GEO-C,HIS-C
(2) KUDI SIMON IHIMBRU ECO-C,GEO-D,HIS-D
(3) TAPONG SANDRINE TENGUH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(4) NGEAFAC TELEMACUS AZOACHA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(5) ATAUBOH GIBOU AWUANOU ECO-E,LIT-E,HIS-C
(6) TUNDA FRANKLINE ADAMU ENG-E,HIS-D,PHI-E
(7) AZAH CHALLOTE MEYANI ENG-E,LIT-E,HIS-D
(8) MBUN JEAN BOSCO DABA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(9) FUH COLETTE SIRRI ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 11
(1) MENIMOH VICKLINE AZOACHA ECO-C,GEO-E
(2) NDIFOR SALLY ANENECK ECO-D,HIS-D
(3) MBAH DIEUDONNE AKURO FSN-C,GGY-E
(4) NIBA LOUIS CHE FSN-D,PMS-D
(5) MBANGE CARINE ABI ENG-E,HIS-D
(6) GAI MOHAMMED TATINYUY ECO-E,HIS-D
(7) SHUMIYA CHANTAL NGUM ECO-E,GEO-E
(8) MACHOP KENGNE LIDIAN ARMELLE ENG-E,HIS-E
(9) TANYI ASSURANCE BIH GEO-E,HIS-E
(10) NAMDOA JENEVIE NJOMI ECO-E,HIS-E
(11) NDUNG ATTIA GREGORY EBUA ECO-E,PMS-E
Centre No: 11115 Molyko External 1
Regist: 182, Sat for 2 or more Subjects: 169, Passed : 91
% Passed : 53.85, Sanctioned : 7
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) DOKITA MOKUBE ALEX BIO-B,CHE-D,PMS-B,FMA-E,PHY-C
Passed In 4 Subjects: 7
(1) NDUM CHARLOTTE ABECK ECO-B,FSN-B,HIS-B,PHI-B
(2) TACHUA MACMILLAN ANJA CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(3) NKWADA NORA SOLONKO BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(4) NDONGO CECILIA NDZI ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(5) TARAZULLAH NKOCK NEMBO BIO-D,CHE-E,PMM-C,PHY-D
MBIEPA DEFFO LARISSA MANUELA
CHE-D,PMM-C,FMA-E,CSC-E
(6)
(7) AYUK SHALOM NDIP BIO-E,CHE-D,PMS-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 23
(1) ASONGCHA BELTUS TONGWA BIO-B,FSN-B,GGY-D
(2) GODFRED MBUTAH AJUAGONG BIO-B,FSN-C,PMM-E
(3) ANYERE ENDAM BELOWNI ECO-B,ENG-C,GEO-E
(4) NGOLE ESONG EVETTE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(5) EKWENA HOSEA ABIA ECO-C,LIT-E,HIS-C
(6) ABAJONG RAISA TANA ECO-C,LIT-E,HIS-C
(7) OROCK TAKU JOAN NDIFON ECO-C,GEO-E,HIS-C
(8) TERENCE BEH MEH BIO-D,CHE-E,FSN-C
(9) ANDO REGINA EMBI – TAMO ENG-E,HIS-D,REL-C
(10) BANLANJO YUFENYUY ROBERTO ECO-E,GEO-D,HIS-C
(11) NGWESSE MAC-CROMWELL ECO-D,LIT-E,HIS-D
(12) MIRALINE NGOSONG TONGWA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(13) NDOMU LAURA ABOWSHING ECO-E,GEO-E,HIS-C
(14) EGEBE VIRGINEE ANNIWA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(15) NZELLE ETAPE LOIS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(16) EGBE SALLY EGBE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(17) MALOKE SUSAN MONDOA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(18) NGOFACK FODUNGALA ROLAND ECO-E,GEO-D,HIS-E
(19) AYEAKEH FOSSUNG BORIS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(20) SONA BLESSING BONAM ECO-E,ENG-E,GEO-E
(21) MOTANGA HELTA NYANGI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(22) AKUMBU LAURINE NGWE ECO-E,LIT-E,HIS-E
(23) KAHPALA PATIENCE NWACHAM ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 60
(1) ROSE FENGEAN NDIFON ECO-C,HIS-B
(2) MBAH LOVETTE TAH ECO-B,HIS-D
(3) EVELYNE NDOBE NZAMS FSN-C,HIS-D
(4) BESSIEH FRANKA MBONE HIS-D,REL-C
(5) ETA JOHN ENOW ECO-C,HIS-D
(6) ATABA EMMANUEL JUNIOR PMM-B,PHY-E
(7) LOUTI MELVE NAIEGAH BIO-C,CHE-D
(8) MENGE ETTIENNE EYOH BIO-B,ENG-E
(9) AGBOR NESTA AKANJI ECO-D,HIS-C
(10) EYABI BERTHA ANUNGA ECO-D,HIS-D
(11) NGAM ROLAND ECO-E,HIS-C
(12) NOUNGA NDJOMOU LEONARD CIBENE ECO-C,REL-E
(13) MISODI MUKWELE SHERRYL ENG-D,HIS-D
(14) KUM ELIZABETH NYAMBO ENG-D,HIS-D
(15) ENORSOCK JUDE ASSOUA LIT-E,HIS-C
(16) MOLEKE LEOTIUS ITOE HIS-D,ICT-D
(17) TASHA JULIETTE EMBI ECO-E,HIS-C
(18) NKENGAFEH CLACKSON FOMBEH ECO-D,HIS-E
(19) MAURICE MBOME EFUKANE ECO-E,HIS-D
(20) FONGE CATHERINE TONZOCK ENG-D,LIT-E
(21) JULIET SASSE NGOMBI HIS-D,REL-E
(22) ESEMU VALERIE FOMANYI GEO-E,HIS-D
(23) FRANCA NTELAH FONGU LIT-E,HIS-D
(24) ACHU SHELLA WOPONG ECO-D,HIS-E
(25) JONG JULIE MACHOP ECO-E,HIS-D
(26) NAMME JACKLINE BERE ECO-D,HIS-E
(27) NDIP RITA MUNJUM ECO-E,HIS-D
(28) AJONGASAP CHRISANTUS ECO-E,HIS-D
(29) EMBOH VOILET ECO-E,HIS-D
(30) AYABO KINGSLEY ECO-E,HIS-D
(31) EYONG MARY MBENG HIS-D,PHI-E
(32) MENSHI NSO PRAISES ECO-E,HIS-D
(33) JEFFREY KWENE ECO-E,HIS-D
(34) ARREY BESONG VERENA BESONG ECO-D,HIS-E
(35) NKWENTI MANYINGA RITA. ENG-E,HIS-D
(36) BATUMANI KEVIN NGASI ECO-E,HIS-D
(37) NEBA YAKINI SUH ECO-E,HIS-E
(38) NKEMKANG GORDIN ZECHA ECO-E,HIS-E
(39) INTET BAKUNE ZIDANE JR GEO-E,HIS-E
(40) TABI COURAGE MODEST MANYI LIT-E,HIS-E
(41) MOLEKE FINELA IYABIE BIO-E,CHE-E
(42) NJINUWO BISHERRIE BIYOGHA ECO-E,GEO-E
(43) MORFAW ROBERT PRINCELY MBENG ECO-E,HIS-E
(44) MENDE PAMELA ATALI ELEDI ENG-E,HIS-E
(45) COMFORT ZIBEH ECO-E,HIS-E
(46) ATANGA ROSE ANTSE ECO-E,HIS-E
(47) TANYI FONTEM JOYCE MANGEM LIT-E,HIS-E
(48) MAFANY DESTIVELLE MOKONYA HIS-E,REL-E
(49) OBEN MARIE- CLAIRE AGBOR ENG-E,HIS-E
(50) EGBE VANNESSA OBEN TONZOCK ENG-E,HIS-E
(51) AYUK EGBE CYNTHEA ECO-E,HIS-E
(52) NTAM PACHALICE NJANG ECO-E,HIS-E
(53) PAUL MOKOTO NGALLE ECO-E,GEO-E
(54) ANYI CLOVIS AGEH ECO-E,HIS-E
(55) DOHALAH NOUKEGI RICARDO ECO-E,HIS-E
(56) LUKONG CATHERINE MODUFE ECO-E,HIS-E
(57) BETALI OKENYE JAMES ECO-E,GEO-E
(58) NJOCK BRAWNSON ECO-E,HIS-E
(59) BEBRINA ETOH ECO-E,HIS-E
(60) AGHEN WATSON AMBILI PMM-E,FMA-E
Page 35 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11116 Government Bilingual High School
Bafoussam
Regist: 343, Sat for 2 or more Subjects: 343, Passed : 320
% Passed : 93.29, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 86
(1) TOHSON FALAKE TOH BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(2) KOMOFOR NIKENZE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(3) SIKATI SOUOP INESSE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
LAMBOU FOLA RAPHAELLA ROSE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(4)
MBAH TCHATEGOUANG ARCHANGE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(5)
(6) DJIMELI TCHOUALA JOEL CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-A
(7) NSEGUET YANKAM STEVE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
KENNETH TIAYA CHRISTAGI
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(8)
GUIMEYA KEMDA MANUELA VERNEL
BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-C,ICT-A
(9)
TENE SIGNE NIKY MURIELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(10)
ANTISIMBOM ELVIRA MUNANG
ECO-A,ENG-B,GEO-B,PMS-A,ICT-B
(11)
NKEMENYI MEKEMGUEM HEMA SERENA
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(12)
KUTNJEM MUKHTAR MAKOLO MONKAREE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(13)
(14) SIMO KAMTIN ULRICH CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-C
(15) NEH MARCELLA FUH BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(16) TIDDING ASHLEY AMBOCK BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-B,ICT-B
MBEMO TADJUIDJE FERNANDO
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(17)
NKOUAMEDJO NJIEMELI EDDY GIOVANNI
BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(18)
IFOUE NGUIMFACK RITA MARIE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(19)
DJINANG MAKOUGOUM ANDREA ERINE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(20)
NOUH NDANG RAOUL VIERA
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B
(21)
AYEMELE TEOUABA ANGE PAULIN
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(22)
TIAM KOAGNE ELIE BRONDOL
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(23)
LUKONG ANNE MACHINDA BERINYUY
CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-A
(24)
(25) CHE NGUM SUSIE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-B
MEFIRE NSANGOU FAUSTIN
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(26)
(27) GAFUA PALED YUINLACK BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(28) SIEWE WAKAM JOADDANE ECO-D,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-B
TCHEPOUMO KANMOGNE JUSTLEY ANDERSON
BIO-B,CHE-A,PMM-D,PHY-B,ICT-B
(29)
NGUIMKENG NJUKENG G. FRED
ENG-C,LIT-A,SBEF-C,HIS-B,ICT-B
(30)
(31) KITIO KITIO MERITT ORCEL CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C,ICT-C
SILINNOU SONNA EMMANUEL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(32)
(33) SAHA KEUNANG SYLVAIN BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(34) THALHATOU YAHYA BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(35) INUSA MARIATOU AGNES ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-C,ICT-B
NGUENANG TCHATE MAYEVA MOHANE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-D
(36)
TAMDJO WAGFIN CHRISTIAN DIOR
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(37)
FRITZ MOUKOURI MABOM LIONEL
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(38)
GABRIEL-ATANGANA MBOA BRYAN
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(39)
DJOUMBISSI YMELE YVAN JONATHAN
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B,ICT-B
(40)
(41) AZAAH AGWA CLECY BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
MBOUOMANGUERE NZOUTA BENIE GODCHOICE
ECO-C,ENG-B,LIT-B,SBEF-C,HIS-C
(42)
(43) GHISLAIN WANYU-LIMNYUY BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
MAKOUGOUM SOKOUTCHOUP URIELLE DEESSE
BIO-D,CHE-A,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(44)
CHARITY CHIWENDU OKOLIE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(45)
(46) DIA FOUOMENE MURIEL ENG-C,LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-B
ARREY-ETTA MANDELA OKHOT-OBASI
ENG-D,LIT-B,SBEF-D,HIS-B,ICT-B
(47)
TCHOUANMEGNE NZENSSIEU NANCY
BIO-B,CHE-A,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(48)
BAKAM KENGNE LAURIVA FLORE
BIO-B,CHE-A,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(49)
(50) POTSE NONO STELLA BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C
NONO FOTSEU MARCELLE ELVIRA
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-E
(51)
KWATE KWATE URIOL LEDOUX
ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-D,ICT-C
(52)
(53) KENGNE MBA VALERIE BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C
NKENLA TONFACK MICHEL JAHFORT
BIO-B,CHE-C,FSN-D,PMS-C,ICT-C
(54)
(55) KENNE TIAH ARIELLE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-D
KEMCHE NOUMBI MERVEILLE PAMELA
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(56)
KAPCHE CHOUDJA SONIA AUDREY
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-D
(57)
(58) BIKE NZEAGNI CEDRIC CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C,ICT-B
MAMBO EMMANUELA NDEH
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(59)
DOMCHE GAPIMSI HERMANN RUDDY
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(60)
(61) MENGNJOH BERI PAMELA ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-D,ICT-D
(62) NFOR MBANG DAISY BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(63) NANYEM TIWA RAEL BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
MEGNE WABO MARGARET CYNTHIA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(64)
TEGHA HEN-ANGEL KADIKAH
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(65)
MBOTUIAH MBOLUEH HENRY
BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(66)
GUIADEM TCHUIAM ANGE LAETICIA
ECO-C,ENG-D,FRE-C,GEO-D,HIS-C
(67)
NGANOMO NGOUPEYOU DAVID
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(68)
YENDZE ANCELA WHITNEY BERJINYUY
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(69)
MOGUEM TASSE LAYLISS-KARELE
ECO-E,ENG-B,LIT-D,SBEF-C,HIS-C
(70)
SIGNE MOUKAM FRANCK ARMEL
BIO-D,CHE-B,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(71)
(72) DJONTU DILAN CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-D
NGNANG DJOUKA ARMELLE DIANE
BIO-C,CHE-D,PMS-D,PHY-C,ICT-C
(73)
NGONG COURAGE NEKONG
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(74)
(75) SUH AKONGNWI MILLAH BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(76) NENE AISSATOU BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-C
NYKAM FEUGO LYNN WILLIAMS TATIANA
ECO-A,ENG-E,GEO-E,PMS-C,ICT-E
(77)
KOMUFOR RAFIATOU NGUMETA
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(78)
NGAMOUN VICTOIRE MARANATHA
ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(79)
(80) KUH FAVOUR KEMAH BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-D
NJONKEP NJONKEP EDDY GAETAN
ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D,ICT-C
(81)
(82) NGUEMOU KOUAFANG LETISSIA CAMELLE
Page 36 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 86
ECO-E,ENG-E,LIT-C,SBEF-D,HIS-E
(83) MBA NGAKOU WILFRIED BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(84) WAFO MBOPDAH CABREL BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-E,ICT-E
(85) NDUMA ALAIN NDUONYIKE BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(86) BOPDA CHETUE CARINE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 108
(1) NGONG AMY FUTELA BIO-A,CHE-B,PMS-B,ICT-B
(2) TCHOMGUI TANTO ALICIA SONIA ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(3) AZEFACK NOPUNKWE GEORGE ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-B
SOYANG RODRIGUE NJUABENYUI
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(4)
(5) TETCHA DENNI-CHRIS BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-C
(6) NYINGKA THELMA ABURINYUY BIO-B,CHE-A,PMS-C,ICT-C
(7) FOKAM FOKA LEONNEL AROLD ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-C
(8) TEKOCK CAISELY SMITH BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-B
NEMBOUE KUITCHOU YVAN ROLLY
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(9)
(10) PUOPOBOP ROMEO KWESSIE BIO-A,CHE-B,PMS-C,PHY-C
(11) SONE ARNOLD MBALLE BIO-A,CHE-B,ENG-C,ICT-C
DJUISOP DJEUTCHOUANG EMMANUELA
ECO-A,ENG-C,GEO-B,ICT-D
(12)
(13) NJOYA NJIMONGNI ABDEL AZIZ BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
TSAGUE HOUAMEGNI EROLE VANELLE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14)
(15) CHO GLEN AKUMSON BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-E
(16) MBAKWA ANGWI TINGEH BIO-B,CHE-C,PHY-C,ICT-C
BOUGUEU KENMEGNE ANGE MERICI
ECO-A,FRE-E,GEO-B,HIS-C
(17)
MENGUE MENDOUGA JOSE ASTRID
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(18)
TCHOULA NGOUMENE EMMANUEL JUNIOR
CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-A
(19)
(20) ELIME ENONGENE ELIME ENG-C,LIT-C,HIS-C,PHI-C
(21) NGANG JUNIOR FOMASOH ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-B
ANKIAMBOM KENNY PRIDE KOYELLA
ECO-A,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(22)
(23) ELANGWE LEONEL SAKWE ECO-B,GEO-C,HIS-B,ICT-E
(24) DJEUYAP AGNES PASCALE BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(25) FONGONG SHARON GHRANUI CHE-E,PMM-C,PHY-A,ICT-C
(26) DONGMO SOKENG PATRICIA BIO-C,CHE-C,PHY-C,ICT-C
(27) BEBONGCHU ACHA NKEMASONG BIO-E,ENG-D,FSN-A,GGY-C
(28) NZINWI LAURA AZINWI ENG-D,LIT-B,FRE-D,HIS-C
(29) RYGNY FROTSA WOO SYNTHIA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(30) NONO KAPNANG JORDAN CHE-E,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(31) PANGOP NDE JORDAN CABREL CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(32) TINGUENG ASAPH JUNIOR ENG-D,LIT-D,FRE-B,HIS-C
(33) NGVUMAH HONORINE MAI ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(34) KAH FELICIEN ENAH BIO-B,CHE-C,PMS-E,ICT-C
NKOUNGA SOB DE OUAFO BLAISE PHANUEL SAKEO
BIO-D,CHE-A,PMM-D,PHY-D
(35)
(36) NDANSI DENAND KUMFA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(37) BAYO MOTNDOU FREDY LARISSA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C
DOUANLA MATCHOUMGANG RONELLE
BIO-A,ENG-E,FSN-C,PMS-D
(38)
(39) AWAH BLANDINE AJIHNO NDEDI BIO-B,CHE-D,ENG-E,GGY-B
(40) WONGIBE LYNDON BERINYUY BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(41) TALOM TALOM WILFRIED BIO-D,CHE-C,GGY-C,ICT-D
(42) KENNE NJAMEN DANY BIO-E,CHE-C,GGY-B,ICT-D
(43) TANTOH CYNTHIA MANGONG ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-D
(44) TANGO BRANDON CHOFOR BIO-B,CHE-D,PMS-E,ICT-C
(45) FOKAM MBOPDA YANN PHILIPPE BIO-E,CHE-D,GGY-C,ICT-B
TCHIMI POUNDE MONIQUE MICHELLE
BIO-B,CHE-E,FSN-D,ICT-C
(46)
(47) EFFIM GRACE ECO-A,GEO-D,PMS-E,ICT-D
WOPOUNMOU LAKLA CYNDIE ORNELLA
ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(48)
(49) PEWAGHA GLEIN NTENKAH ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(50) CELSSA CANDICE KAMGA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
MEDAVE FONGUIENG DAMARICE IDRISSELLE
ENG-D,LIT-C,SBEF-C,HIS-D
(51)
NGUIKO NOUBOU CIBELLE LATOYA
ENG-E,LIT-B,SBEF-C,HIS-D
(52)
(53) KAMGANG SEDRIQUE ARNAULD ECO-D,GEO-D,HIS-C,ICT-C
(54) NJI WENDY LUM ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(55) NZESSO NGANYO JURIS BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-D
ACAKPO OLOUWAFUMI JENNIFER MERVEILLE
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(56)
(57) EBAMU N0ELA FONGE BIO-D,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(58) ERICCA TOTOH NEGUE A. BIO-B,CHE-B,PHY-E,ICT-E
(59) NKETCHO MBOUANI MARCELLIN BIO-E,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(60) NGUEPI FEUJIO DORIEN BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-E
TCHOUASSEU NKWANOU ANGELINE VALENTINE
BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-E
(61)
(62) NKWENTI BLESSING MABAH BIO-D,CHE-D,PMS-C,ICT-D
(63) TAMAH ALEX TASHA BIO-C,CHE-D,GGY-D,ICT-D
(64) MBIAME BERTILLE NYUYFONI ENG-E,LIT-B,FRE-E,HIS-C
(65) FOUPAPOUOGNIGNI DIANA RAISSA ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-D
(66) NONO TCHOUASSO AUDREY BIO-C,CHE-C,ENG-E,FRE-D
(67) TIFANG FOKA COLLINS BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
NJOFANG TCHOUYA JOICE MIRANDA
ECO-C,ENG-E,GEO-C,ICT-D
(68)
SUH MAKWETE MARY IMMACULATE
ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(69)
(70) NGASSA CARYL ROMANIC BIO-E,CHE-C,PHY-E,ICT-B
(71) KESHI MINETTE CHOM BIO-C,CHE-D,ENG-D,PMS-D
(72) DZUDIE DZUDIE KYLLIAN JUNIOR BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(73) NKAFU BLESSING AFOR BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(74) TINOUE TCHOMTCHOUA INGRID BIO-C,CHE-D,FRE-E,ICT-C
KENMOE PEDZIO FLORIAN NELSON
CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-B
(75)
GUIADEM SIMEU BERYLE CABRELLE
BIO-E,CHE-C,GGY-D,ICT-C
(76)
(77) MBOUTCHING WUBILLA BRADLEY BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(78) YUH CHRISTABEL BIH ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-D
(79) FEN CHRISTABEL KOYEN ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(80) MBEUGUET MORELLE EURCLINE ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-D
(81) SHIPHTAN TAMWOUO TAMO ECO-B,GEO-E,HIS-E,ICT-D
(82) NKUMBE DERICK NKUMBE ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(83) TAKAM TENE IDRISS SATURNIN ECO-D,ENG-E,GEO-D,ICT-C
(84) MBONGALLE KELLY EDIBE ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(85) TCHEWONG KAMGA LAETITIA ENG-D,LIT-D,SBEF-C,HIS-E
(86) WAI PRISMA KEBEI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(87) GOUSHISHA BARRY SYLVIE ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(88) NDASSI NOUSSI INGRID BLANCHE BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-D
(89) SIZE MEKAMTO TRYPHENE BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-E
DJOUMESSI DJOUMETSA LEWIS BERTOL
CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(90)
GUEMGNO DEFEUGAING HAROLD
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(91)
(92) TAKEM NZITOUO STEVE JUNIOR CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(93) KEALACK TITSOP RONALD CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(94) NDIKE MVUNGI MARK GEORGE BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-D
(95) MUYA NJANG ARIANE FLORE BIO-C,CHE-E,FSN-D,GGY-E
(96) POKAM TALLA BERINYUY ENG-D,LIT-E,HIS-E,PHI-C
SHIMENYI PRESILIA FOGLAMENTCHI
ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E
(97)
LAKOUNDJI LEUNDOU MERVEILLE NELLY
ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(98)
(99) KAMTCHUIN TCHUISSEU CAROLE BIO-D,CHE-D,PMS-D,ICT-E
KEUTCHAFO FEDMI MURELLE BRENDA
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(100)
AJOUMOU GAHANE LILIANE MAMICETTE
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(101)
(102) CHIOZEM ZABATIO CHANELLE CHE-E,ENG-E,FRE-E,GGY-C
Page 37 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 108
NKENG-EFOUET-ALANGO CARLINE-ROSALIE
BIO-E,CHE-D,FSN-D,PMS-E
(103)
NYONGO KAMDEM EMMANUEL BRANDON
ECO-E,FRE-E,GEO-E,ICT-C
(104)
SEKOUE KOUAMENI DURANNE RADEGONDE
ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(105)
(106) KUMFA CARLSON BEKOH BIO-E,FSN-D,GGY-D,ICT-E
(107) CHI ANICETTE LIMNYUY BIO-C,CHE-E,ENG-E,ICT-E
MEKONTCHOU FOULIFACK ANGE-JUNIOR
BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(108)
Passed In 3 Subjects: 95
(1) TENTOP NOEL YOMBI ECO-B,GEO-B,HIS-B
(2) MBANG KETI WEIH BIO-A,CHE-B,PMS-C
(3) KONGNSO ALFRED MAILAM BIO-A,CHE-B,PMS-C
(4) TCHONLAK NOUBIGA LINDA SANDRINE BIO-B,FSN-B,ICT-C
(5) ELSIE MBONG TUNA ECO-A,GEO-C,HIS-C
(6) KEMAJOU NGUEDOU CHELSEA GLADYS ECO-B,GEO-C,PMS-C
(7) SOKOUDJOU TAKAM MENDEL DUPLEX BIO-A,CHE-D,FSN-C
(8) MOUAFO AUDREY CHANELLE BIO-B,CHE-C,PMS-C
(9) ENJEMA RITA JINWEN ECO-B,GEO-C,HIS-C
(10) AYUK YANICK EBOT ECO-D,GEO-B,HIS-B
(11) BANINLA BERNARD BONGNSO BIO-B,CHE-B,PHY-D
(12) PHILEMON NSAHLAR ECO-B,GEO-D,HIS-C
(13) WIRNDZEREM MOHAMED FONYUY BIO-B,CHE-C,PMS-D
(14) MEH MIRABEL NGUEMBOU ECO-C,GEO-C,HIS-C
(15) WANDJI TCHAMBA LYDIE BRENDA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(16) DJILA SEUGNOU BEBETO SORIAP BIO-D,PMM-C,PHY-B
(17) LAURETIA MANKA NDIASHE ECO-B,GEO-D,PMS-C
(18) KANGOH MAIVINA LAURE MEZOH BIO-B,CHE-D,GGY-C
(19) LENGOUH VALENTINE TANGUNU BIO-C,CHE-C,GGY-C
(20) KONGE FELLAN ASONYU BIO-B,CHE-D,GGY-C
(21) NTCHIMOU TOCHIE JULIANA VINCIANE BIO-B,CHE-C,PHY-D
(22) MAZOH YEMELI MYRLEINE KERRY BIO-B,CHE-D,PHY-C
(23) NDAME NGANDO DAVID CHE-D,PMM-C,PHY-C
(24) NZEUSSEUH NANA HILARY CHRISTOLE BIO-B,CHE-E,GGY-C
(25) MEHELOUNE NGUEFO MANUELA NIDELE BIO-C,CHE-D,FSN-C
(26) NZUDIE-TENGOUANA FLORIANE BIO-B,CHE-D,ICT-D
(27) TASSA TANKEU ARIEL JERRY BIO-B,PHY-E,ICT-C
(28) NOUMI MIPO BRICE NIKE PMM-C,PHY-E,ICT-B
(29) FOKETCHIANG TCHAPDA RAOUL PELE ECO-C,HIS-D,ICT-C
(30) DAPEU LONTSI LOIC BIO-C,PMS-B,FMA-E
(31) MEDOM KEGNE ANNIE MERVEILLE ECO-D,GEO-C,HIS-D
(32) SONGSANG NECDEM ECO-C,GEO-D,PMS-D
(33) MUANSIH PETER ACHUO ECO-E,GEO-D,HIS-B
(34) MEFIRE OSOH LEOVANFORT ECO-C,GEO-D,HIS-D
(35) MUANSIH PAUL KUM ECO-E,GEO-C,HIS-C
(36) PHUBU MUBAH IVAN LOIC ECO-C,GEO-E,HIS-C
(37) KAPCHE VALERIE VALDESE ECO-B,GEO-D,PMS-E
(38) NTIRPANG LOUIS PMM-E,PHY-E,ICT-A
(39) COURAGE AJIMSIMBOM TOSAM BIO-C,CHE-D,PHY-D
(40) TAGNE TAPCHOM ILORSON DELOR CHE-C,PHY-E,ICT-C
(41) YENDZE TAKOUKAM MICHELLE ECO-C,GEO-C,HIS-E
(42) ETERMESO GLOIRE ENG-C,LIT-E,FRE-C
(43) BONGYU TALLA HERMAN ENG-C,LIT-C,FRE-E
(44) TANLAKA MOHAMED SADIK BONGFEN BIO-B,GGY-E,ICT-D
(45) FOYA YANN HANNIEL BIO-C,CHE-D,ICT-D
(46) BURIYA QUINTA NGUM BIO-E,FSN-C,GGY-C
(47) NDIYAI MARIE CLAIRE NAAN BIO-C,CHE-C,PHY-E
(48) NJI DESLINE MENYEN LIT-B,FRE-E,HIS-D
(49) NDZE DESTINY BIH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(50) YUYUN BENSMITH BANADZEM ECO-D,GEO-E,HIS-C
(51) NIMPA VICKY ANDY IGOR BIO-C,CHE-D,PHY-E
(52) TCHUISSE ELIZABETH NGEYUP ECO-C,GEO-E,HIS-D
(53) AMBOAKWE PRAISES ENGONWIE BIO-C,CHE-D,ICT-E
(54) KAMGA DJUIDJE MERVEILLE BIO-D,CHE-D,ICT-D
NKETCHANKEU TCHOUTEU RODDY BONACHIE
BIO-E,CHE-D,GGY-C
(55)
(56) NDEDNCHA TATIANA YOUNGBUE BIO-D,CHE-E,GGY-C
(57) BIATU CLARIS GOMOH BIO-D,CHE-C,PHY-E
(58) KONGNE FOTIO VANESSA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(59) KENNE TCHINDA MURIELLE YOLANDE ECO-C,GEO-E,HIS-E
(60) JAMAN KARL RAWLINS ABANDA ECO-C,GEO-E,PMS-E
(61) MOKOM WISDOM PENNYU ECO-E,GEO-C,HIS-E
NGNOGANG DEUMENI ERVANE MIDRELLE
ECO-E,GEO-E,PMS-C
(62)
(63) NGU FAITH ANWI ECO-E,GEO-E,HIS-C
(64) NEBO MARUK SOREILLE BIO-C,GGY-E,ICT-E
(65) DJONTZO SAH LINE AURIOLE BIO-C,CHE-E,PHY-E
(66) ADAMOU TCHIMISSO SERGES CAMILLE CHE-E,PHY-E,ICT-C
(67) TITASHIPU ROMEO MIERENJEM ECO-C,GEO-E,HIS-E
(68) AZOSSIE MAGA BERNADETTE STEVINE BIO-E,CHE-D,PHY-D
(69) TCHAMBA TANKEU NAOPHAL BIO-E,CHE-E,GGY-C
(70) TEBO REMILET NWANCHAM CHE-E,GGY-D,ICT-D
(71) JAKI IDIRISOU ADAMU BIO-E,CHE-D,GGY-D
(72) KAMME KOUONPIEDA AUDREY VANELLE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(73) DOMBOU WEYEPE NIL’S ROGELA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(74) ANDICK LOUISA AGWE BIO-D,FSN-D,ICT-E
(75) MADJOU KOMGUEP VANELLE ELSA FRE-E,GEO-E,HIS-D
(76) YOUEGO TOCPA RHINEL ASNATH ECO-E,FRE-D,GEO-E
(77) FON KEVIN BLESSED NGASAH .S. BIO-E,CHE-D,PMM-E
(78) YOPA TCHOUYOU STAN STEEVEN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(79) NGWIBOH NANCY AWEMO ECO-D,GEO-E,HIS-E
(80) KANGOH RONARD THINWAH NZEBELAH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(81) TUETE GUETCHUENG ANNE ORIANE ECO-D,FRE-E,GEO-E
(82) KENGNE TAGNE SERAPHIN JUNIOR ENG-E,PMS-D,ICT-E
(83) NGADAM BOUMABELLE RIOMEL BIO-E,CHE-E,PMS-D
(84) LEUKAM MICHELLE ORNELA ECO-E,GEO-E,PMS-D
(85) TIKUM DESMOND BAH BIO-D,CHE-E,PHY-E
(86) FINJOH EMMACULATE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(87) MAJING BLESSING NYOE ENG-E,LIT-D,HIS-E
(88) MATOU WOUOFO FATIMATOU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(89) KEIWE NGUETCHUSSI SYLVIE VANIOLA ENG-E,LIT-E,FRE-E
(90) PONE KAMTO BEATRICE ECO-E,GEO-E,HIS-E
NDJOMOU TCHATCHOU THEOLENE MAEVA
ECO-E,GEO-E,HIS-E
(91)
(92) GHATSEM SOLANGE BIO-E,CHE-E,PMS-E
(93) AKWASILI SHARON EXCEL NJI BIO-E,PHY-E,ICT-E
(94) MENGUE TOCPA GEORGES PATRICIA BIO-E,FRE-E,PHY-E
(95) ETONGWE ANKY BELOLE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 31
(1) NKIANGU CHRISANTUS ASONG BIO-B,FSN-C
(2) NDOMBE TCHODU VANELLE SERENA BIO-B,CHE-C
(3) MEKAM MEMBOU KEVINE NADIA BIO-B,GGY-D
(4) SONWA YONTI JULVANCE BIO-B,ICT-D
(5) MBAH LYDIA NDOMBOH BIO-D,GGY-B
(6) EKONTANG ELAT AMEDEE JUNIOR ECO-C,HIS-C
(7) FEUKOUA FOTSING GHISLAIN ECO-C,HIS-D
(8) DJOUMBISSIE FANKAM FIDELE YVAN CHE-D,PMM-C
(9) FADIMATOU MUSA BIO-D,GGY-C
(10) NOUPA NGONGANG EMMA MARCELLE ECO-B,GEO-E
(11) SHEY HONORA MBULI BIO-C,ENG-E
(12) FONYUY AMABILIS NYUDZEWON BIO-E,CHE-C
(13) NINGMAH MOYO ORNELA DOMINIQUE ECO-C,GEO-E
(14) MENKEMCHA SOLANGE MAKU BIO-D,CHE-D
(15) WAMBANG MERCY OYEB BIO-E,GGY-C
(16) MBIDJIHO LOREZ BIO-C,PMM-E
(17) AWUNTI KELVIN PHY-E,ICT-D
(18) NGNEPI OWONO CAREL FRANCK BIO-E,PHY-D
(19) AWAH KERYNE CHEFOR CHE-E,ICT-D
Page 38 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 31
(20) MULANGO ESEMBE GILBERT BIO-D,ICT-E
(21) WATCHUENG CHRISTIAN DIVINE BIO-E,GGY-D
(22) TIOBOU TAFEM EPIPHANIE LIT-D,HIS-E
(23) FUNZEU TENKEU JEAN ROMARIC GEO-E,ICT-D
(24) KUISSUI ADRIELLE MELISSA LIT-E,HIS-D
(25) LOUIS NEIL TANIE CHE-D,PMS-E
(26) TANGWING MANLEY NDONG ECO-E,HIS-D
(27) GUEMTCHUENG GILDAS KANTSE CHE-E,PHY-E
(28) WORIBAT JULIUS AJECK CLAK ECO-E,HIS-E
(29) ACHINTIH LUCIEN NGWA AKONWI BIO-E,ICT-E
(30) ATABONGAFAC MAXCELUS NGULEFAC CHE-E,PMM-E
(31) MATSOGUEM FOTSO LARISSA BIO-E,CHE-E
Centre No: 11122 Progressive Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 145, Sat for 2 or more Subjects: 144, Passed : 133
% Passed : 92.36, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 6
MUKORO VICTORY FONMUWID IHIMS
BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-A
(1)
(2) ATAMBIRI JACOB BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-B,ICT-B
NANGU ALLEN BRIAN NDZEMBOMENYI
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(3)
(4) ABEINWI TRAZY FRU BIO-E,CHE-D,FSN-B,PMM-D,PHY-C
AWAH HALLEY-HART ASANJI
ECO-E,ENG-E,GEO-C,PMS-E,ICT-C
(5)
(6) TEZOH MIRELLE ENGOINYI BIO-E,CHE-E,ENG-E,FSN-C,GGY-E
Passed In 4 Subjects: 41
(1) ANIH PRINCELY TONGKA ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(2) MBELIKA KELVIN FEH BIO-C,CHE-B,FSN-A,PHY-D
(3) WOPYEP DESMOND BIO-A,CHE-D,PMS-D,ICT-B
(4) NDENECHO KELLY AMBO ENG-C,LIT-B,FRE-D,HIS-B
(5) GLORY MANGWANG RING BIO-C,CHE-D,FSN-B,GGY-C
(6) TEWAH SANDRA ECO-C,GEO-D,HIS-B,ICT-C
(7) MBOLE BLESSING BIH BIO-B,CHE-D,FSN-B,GGY-D
(8) BERINYUY SUINYUY RICHARD BIO-B,CHE-D,FSN-B,PHY-E
(9) ADAM FRANKLINE ANYI BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-B
(10) AKUM PERCUS MBINDA BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-C
(11) TALAM EMMANUELLA ECO-E,ENG-B,GEO-D,HIS-B
(12) WISE NJI ANYEMA BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(13) JUM THEOPHILUS YUH BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-C
(14) WOYA DOROTHEE BIO-B,CHE-E,FSN-B,PHY-E
(15) FONDAH BELTINE BIH BIO-C,CHE-E,FSN-B,GGY-D
(16) OROCK RUTH AYAMBA BIO-D,CHE-D,FSN-B,PHY-E
(17) MUTA SONITA BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(18) KELVIN BASIH MANJUO CHE-D,FSN-C,PHY-E,ICT-C
(19) AWA NELLY LUM BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-C
(20) BONGSUIRU THELMA KIDZERU ECO-E,ENG-C,FSN-C,HIS-D
(21) SIRRI QUINTA CHE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(22) MUKORO RYAN-KARL BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-C
KOUAMMASSONG DOUNGUE RIVALDO
ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-B
(23)
(24) CHICK STELLA AWA ENG-D,LIT-E,HIS-E,PHI-B
(25) NGWE NELINE LUM ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(26) AKONI NAOMI NANGE BIO-E,CHE-E,FSN-C,GGY-C
(27) LEAH WOBE MBEWOU AICHA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(28) DIANGHA MILDRED FIEN ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D
(29) NADESH PATAINKOH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-B
NYAMUSA FAITH YVETTE AMUZANG
BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(30)
NDZEMAH PULCHERIA DZELAMONYUY
ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(31)
(32) KETOMA PATIENCE EGHABE MBOMA
BIO-E,CHE-E,FSN-B,PHY-E
(33) NDIFOR BENICE NGUOZONG BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(34) NGUFOR PRISCA SONGKWAT ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(35) INDIA MBURLI CHEM ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(36) GWE BERTILLA NTEIN ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(37) TSANGO KELLY-DIAN NGWAJO ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(38) MESAME LAURA ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(39) WONDOH OLIVIA VUZUFAMBOM ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(40) YOKINILA MOONYUY THERESIA BIO-E,CHE-D,PHY-E,CSC-E
NKENGZO SINDY SHEN NDONGFACK
GEO-E,HIS-E,PHI-E,ICT-E
(41)
Passed In 3 Subjects: 56
(1) ACHU SANDRA LUM BIO-B,CHE-B,FSN-B
(2) MULUH PRISCO PENN ECO-C,GEO-A,ICT-D
(3) NGWA JOY SIRRI MEYANWI BIO-B,CHE-C,PHY-D
(4) BIH EMILIE NGWA BIO-D,CHE-E,FSN-A
(5) ABDULRAMAN IBRAHIM ROMANCE BIO-C,FSN-C,GGY-D
(6) NGONJI ESTHER MBEUBO BIO-E,CHE-C,FSN-B
(7) KUDI IGNATIUS KARANA ECO-D,GEO-C,HIS-C
(8) FONJAH FRED AKENEBI BIO-E,FSN-B,GGY-C
(9) CHOFOR FRU MARCEL BRICE BIO-C,FSN-C,GGY-E
(10) YOH MILTON FUL ECO-C,GEO-E,HIS-C
(11) MUHAMMED MUNIR MUSA ECO-D,GEO-C,HIS-D
(12) MAFOKAM INES BABETH NKIFOR BIO-E,CHE-E,FSN-A
(13) TCHONG ANOUNCIATA NYUO ENG-C,LIT-E,HIS-C
(14) AKONI CLARIS NTEIN BIO-D,CHE-E,FSN-B
(15) SEINO ANTUANETTE AJUGAKOH ECO-E,GEO-D,HIS-B
(16) MILDRED MENGHAWU ECO-E,GEO-B,HIS-D
(17) FOMBONG TEBON LOIC HERNANDEZ ECO-D,GEO-D,ICT-C
(18) NEBA FANISE BIH ECO-D,LIT-E,HIS-C
(19) SIRI TRIFOSIA CHE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(20) MARGARET-MARY MAMBO NFI BIO-D,CHE-E,FSN-C
(21) AKORO FRANCES ABO ECO-E,GEO-C,HIS-D
(22) MBE CEDRICK NTAH ECO-D,GEO-D,HIS-D
(23) NOCHIA TONY BRIGHT MIFUONG GEO-D,HIS-D,ICT-D
BELLA NGWANGUNG NDEHGELA TELELEN
ECO-E,GEO-D,ICT-C
(24)
(25) AGIEN YVETTE ATUH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(26) NUMFOR LESHINA LUMNI BIO-D,CHE-D,PHY-E
(27) KAH KELLY-DIAN NDUM ENG-E,GEO-D,HIS-D
(28) NSAISI KELLY MARIA GORETTI FONAYEN BIO-D,CHE-D,PHY-E
(29) NGUETSOP GIZERA NKWENKEM BIO-E,FSN-C,GGY-E
(30) SUNKEKANG RACHAEL MANGWE ECO-D,ENG-E,HIS-D
(31) NUVI MARIE-NOEL NYANI CHE-E,FSN-C,GGY-E
(32) VASEGMI GEORGIA PENNKWAHN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(33) MIRABEL NGENEFEM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(34) TANYA BERTRAND TABI CHE-D,PHY-E,ICT-D
(35) GWANI GAMBO ECO-E,GEO-D,HIS-D
(36) UKU OLIVIA ODUWUMU ECO-E,GEO-D,HIS-D
(37) TETUH ROSANA UNDAM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(38) TSOALA DJOUSSE FERDINARD CHE-E,FSN-D,GGY-E
(39) MBESSA GISAWO GRACIELLE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(40) EBOT IRENE NKONGHO CHE-D,PMS-E,PHY-E
(41) TENENG SALOME BIH ECO-D,ENG-E,HIS-E
(42) TUMI HASSANATU YENWONG LIT-E,FRE-E,HIS-D
(43) CHI SONITA BIH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(44) GISELE NCHANG ECO-E,GEO-E,REL-D
(45) NDOWO IMMACULATE FUL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(46) NJWEI JEFERSON KAKA ENG-E,GEO-E,HIS-D
(47) NDIP BETRAND ASHU ECO-E,ENG-E,HIS-D
(48) MERCY DZELAMONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(49) KFILOM BORIS YUH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(50) CHENWIE BLAISE CHEO ENG-E,LIT-E,HIS-E
(51) NGUEGUIM NOELA CARINE CHOMBA LIT-E,HIS-E,PHI-E
(52) CHIN NSAIDZEKA SABRINA ENG-E,LIT-E,HIS-E
Page 39 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 56
(53) KWAMU GISLAIN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(54) NGENUE CELESTINE FONGOH ENG-E,GEO-E,HIS-E
(55) AMUNGWA IVETTE NGWEFORM ECO-E,LIT-E,HIS-E
(56) FORSUH JULIETTE NGENUE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 30
(1) ENDAM SANDRINE ACHA BIO-B,FSN-B
(2) NJOMGOUE HAPI MAYEVA ECO-C,GEO-A
(3) FUH LOVELINE SIRRI BIO-B,CHE-B
(4) YENGONG SOLANGE GOOH BIO-C,FSN-B
(5) NGWANG JEAN NJILA GEO-B,PMS-D
(6) ASHETIMBOM MELODY VULIA GEO-C,HIS-C
(7) NSOH EMMANUELA LUM FSN-B,GGY-E
(8) LAWONG ROSEVENGE LEINYUY HIS-D,REL-C
(9) SILACHOM KAMDEM EDOUARD GGY-C,ICT-D
(10) FAI PEACE NTUMBI ECO-D,GEO-D
(11) JULIE ANGATOH AKONJI ECO-E,PMS-C
(12) ATUBAH BLESSIDIAN ASANDE FRE-E,HIS-C
(13) DUNG LABELLE FALORN MBONG BIO-E,FSN-C
(14) ANYE SANDRA MANTA GEO-D,HIS-D
(15) TANKWA THOMAS AFEGNUI CHE-E,GGY-C
(16) SIRRI BLANDINE CHE BIO-E,FSN-C
(17) TAWAH MERCY MATOH FSN-D,GGY-D
(18) AKUMENGWA SIRRI CINDY CHE-D,PHY-D
(19) SHIELA SIGHAN KIDZERU GEO-E,HIS-D
(20) NYUYNDZERIA ZUWAIYATOU SHUAIBOU ECO-E,PMS-D
(21) AKELE ODATTE ATSELAR GEO-E,HIS-D
(22) ATALI DORIS FSN-D,GGY-E
(23) SHEUMEN CLAUDINE NONO GEO-E,HIS-D
(24) EUNICE TIFUH AGWE GEO-E,HIS-E
(25) AKUH ROYETTE ANCHI LIT-E,HIS-E
(26) LAURENTINE NGUENGANG ANYERE LIT-E,HIS-E
(27) ANGELE AFONI SUINYUY ECO-E,HIS-E
(28) CHUYUM CHANTAL NANGE CHE-E,PHY-E
(29) LIMA OLIVIA LENA HIS-E,PHI-E
(30) NDIWUM JESSICA AFUMBOM SAMA LIT-E,ICT-E
Centre No: 11126 Christ The King College Tiko
Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 29
% Passed : 96.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 19
(1) RANDY ARREY FANDO BIO-A,CHE-A,PMS-A,PHY-A,ICT-A
VENESSA AFUGNUI NWENCHAM NGWAFOR
BIO-A,CHE-A,FSN-B,PMS-A,PHY-C
(2)
FOMECHE NJUKANG PRIESTLEY
BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-C,ICT-B
(3)
ELIVE NDUMBE JOFFI ROSELIN
BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMS-B,PHY-C
(4)
(5) NGWENGUM SABIN-JONES BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-C,ICT-A
(6) FUH HELINA NTONG BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMS-A,ICT-C
DEUKO FOKAM CLEBERT DESIRE
BIO-A,CHE-C,FSN-B,PMS-B,ICT-D
(7)
DEUKO FOTSO ISMAELLA VAELLA
BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-B,ICT-D
(8)
TCHIEKOUA MBIANDA BRICE DARLIN
BIO-B,CHE-B,GEO-E,PMS-A,ICT-B
(9)
KISSOK MELVIN JEFFERSON
BIO-B,CHE-D,FSN-C,PMS-B,ICT-B
(10)
KAMWA SANDJO MARILYN CYNTHIA
BIO-B,CHE-D,FSN-C,PMS-B,PHY-D
(11)
FRU MUKETE NYABILA ERNEST
ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-B,REL-C
(12)
NVENAGO CHRISTABEL NDEMALIA
ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C,REL-B
(13)
AGBOR SERENA CHRIS MA NKONGHO
ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-C,REL-B
(14)
(15) FIH CHESLSEA KIBI ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C,REL-B
(16) TIFUH CHELSEA WERENGA ECO-D,ENG-E,LIT-C,HIS-D,REL-B
(17) TEMBAN QUEENALINE ABEG ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-B
EFUMA HANBLING MOKOSSO
BIO-C,CHE-D,GEO-E,PMS-B,ICT-E
(18)
(19) EMELDA SUBEPIE SENGE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D,REL-E
Passed In 4 Subjects: 6
(1) NSONG STELLA MESODE BIO-B,CHE-D,FSN-A,PMS-A
(2) DORCAS EKEATTE ENEIFIONG BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-B
OFFA ENOW FLODINAND BESONGOFAR
CHE-B,PMS-A,PHY-D,ICT-A
(3)
(4) BESONG CHRISTA EBOB BIO-C,CHE-B,GEO-C,PMS-C
(5) JOEL LESINKI KANYI TOMETI ECO-C,ENG-E,GEO-E,ICT-C
(6) TAMBEAGBOR QUEEN AYUK ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-B
Passed In 3 Subjects: 4
(1) EKWOGE BRENDALINE SOBE LIT-E,HIS-D,PHI-C
(2) BRINCLY TASSA MBE CHE-D,GEO-E,ICT-C
(3) LYNN MEKUNDJOU SIMO LIT-E,HIS-E,REL-C
(4) EGBE BRANDON MALANGE ENG-E,GEO-E,HIS-E
Centre No: 11133 Government Bilingual High School Bonaberi
Regist: 242, Sat for 2 or more Subjects: 242, Passed : 224
% Passed : 92.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 56
(1) KIIGWI YEUSIH JOEL BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2) NJI HOPE MUNYAM BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
FOUOMENE KOUETSA DEVALOIRE
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-A
(3)
(4) ASHU PERRELIS ULE CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-A
NJOMO DANJA MARIE ADELE
BIO-A,CHE-B,PMS-A,PHY-C,ICT-B
(5)
KAMGUEM FOTSO APOLLINE ARMELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(6)
MAYEKE LOK JACQUES LANDRY
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B
(7)
(8) MANKA LINDA CHE ECO-A,ENG-B,GEO-C,PMS-C,ICT-B
TIAMAH CHETNOOH NAOMI DEBORA
CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-C
(9)
(10) NJINJOH ANTHONY FON CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-B
MONGOUE TIENTCHEU PAULE TIFFANY
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(11)
(12) KITU SINNING IVAN DUPLEX BIO-B,CHE-A,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(13) NGUEDONG KUIDJA BIO-C,CHE-B,PMS-B,PHY-C,ICT-C
NANTCHO FREDY ALLANDY
CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-B,ICT-B
(14)
NDOUMBE KOTTE YVES GABIN
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-C
(15)
HONKAM SADO MANUEL JOSIAS
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-C
(16)
(17) TABI ENOW NKU LUCIEN ECO-B,ENG-B,GEO-C,PMS-D,ICT-C
(18) FOMO DARRYL EDMONIA ECO-B,ENG-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C
TCHANKO DJOMENI TEPI MICHELLE MERVEILLE
ECO-B,ENG-C,SBEF-A,GEO-E,HIS-C
(19)
(20) HAOUAOU SAIDOU ENG-D,LIT-C,SBEF-C,HIS-C,PHI-B
(21) NESLINE MBEIH YUNWI ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-B,ICT-C
(22) NYUYSEVER ELISABETH BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
NGOUEKA MENON ALIDA CLEVA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-D
(23)
NKOUOMBO NGOUESSE MANUELA SANDRA
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(24)
(25) AMAH IRENE WANSOH CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-D
(26) FAI MORELLE SANGNYUY BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-E,ICT-B
(27) KOUEKAM NGANGUE ROGER
Page 40 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 56
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D,ICT-C
(28) NDZI BLESSING RINGNYU ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(29) EBAI-NDIP BORIS TABE BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(30) FORSAH CHIARA WISE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
DJOMNANG TEGANTCHOUANG MICHEL STEPHANE
BIO-E,CHE-A,PMM-C,PHY-E,ICT-C
(31)
(32) ENGOUE DIANE NGELLA ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-E
ETAKA NOUPEPON CLARISSE
ENG-D,LIT-B,FRE-E,HIS-C,PHI-D
(33)
NDIBNU EMMANUEL DOBGIMAA
BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(34)
(35) ZONG JUDE AKAH BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-B
PHALOTINE GHOGEH TAMUKUM
ECO-D,LIT-C,SBEF-D,HIS-C,PHI-D
(36)
NGALE SIGALA DESIRE WILFRIED
BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(37)
(38) FUH BELTINE NJWHA ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-D,PHI-D
JIMDJIO DOODJEANG FRANK DESSALLI
CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-D,ICT-D
(39)
NDIP FAITHFULNESS AYAMBA
ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-C,PHI-D
(40)
KEMMO CHANTELIA NICANGE
BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-D,ICT-D
(41)
ATENGONG MBOLE CONSTANTIN STEVE
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(42)
MBOWO TCHOUKEU CESARIE JUNIOR
BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(43)
(44) VEMOMBI TRACY NJUNG BIO-D,CHE-C,PMS-D,PHY-E,ICT-D
(45) EGBE MPEH ROSE BIO-C,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(46) DONTSI CONSOLATEUR BIO-D,CHE-C,PMM-D,FMA-D,PHY-E
NGUKEM KENFACK CLAUDIA MIGUELE
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(47)
(48) TANGIRI HARRY NGEH CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-D
EGBE SHILTON PRINCEWIL OROCK
BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(49)
(50) BLAISE PASCAL TALLA CHE-D,FRE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
WAMBA DONGMO GISELE CHRISTELLE
CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D,ICT-E
(51)
(52) ENOW SEAN WESLEY TANYI BIO-D,CHE-E,ENG-D,PHY-E,ICT-C
(53) NZEUKOUG IDA DAIDA ECO-D,ENG-E,SBEF-D,GEO-E,HIS-D
(54) PEHUIE BILL RYAN ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E,PHI-D
YIMBOU NGOMDJOM DANIELLE JEANISSE
BIO-C,CHE-E,PMM-E,FMA-E,PHY-E
(55)
KAMDOM DJIMYIN JOANSY MARCELLE
BIO-E,CHE-D,FRE-E,PHY-E,ICT-E
(56)
Passed In 4 Subjects: 86
(1) TAYANG ABEI MIRABEL ECO-A,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(2) FRIDA MOJOKO NJIE TEKE ECO-A,GEO-B,PMS-C,ICT-B
(3) TCHINA YOTTA ORLANE LOR BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-C
(4) LANGEH RAHMATOU KENSANG ECO-A,ENG-B,GEO-A,PMS-D
(5) FEUGEZAN JASMINE LAORA BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-C
(6) NOUBOWO IDRIS EMMAUEL CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-C
FANKEP NGUIESSEU LOUISIANE
ECO-A,SBEF-A,GEO-D,PMS-C
(7)
TAMBE ARREY JESSICA TAMBONG
ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(8)
(9) ZAOTSA QUEENETTE ZENCHIA ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(10) FOTIO TATSAHA STHEVE BRUYO BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(11) NGWA DESMOND FUHNWI BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D
(12) TANDJOUKTA MBOMO DANIEL CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(13) NGEMUYUNG CLAUDIA MUNDI ECO-B,ENG-C,LIT-C,HIS-C
(14) NYITIOSEH BRIGHT IBRAHIM BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D
MVEINGNIE TSAFACK IX IVANA LINDA
ECO-C,LIT-D,HIS-C,PHI-A
(15)
(16) TANLAKA BELTHA LIMNYUY ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-C
(17) EGBE BECKY MACHI BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-E
(18) NJAPSI RAPHAEL BIO-B,CHE-E,PMM-B,PHY-C
(19) LAMBE MATHO SERAPHINE ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-D
ETUGE NGWESSE FATIMA EMADE
ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-D
(20)
(21) ATEM KELVIN NSO ECO-C,ENG-E,HIS-B,ICT-B
(22) ESUM BRADLY AYUKNCHONG BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-E
DIEUPE TCHEMANA ELISA LARELLE
ECO-A,GEO-D,PMS-C,ICT-D
(23)
(24) EGBE ONEGE RANSOM BIO-C,CHE-B,PHY-D,REL-C
(25) NNAM NIBRIGHT NCHIA ENG-E,LIT-B,HIS-C,PHI-B
(26) NUCHAM MBOIME STECY LINDA BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-C
(27) AGBOR KELLY EBOT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(28) SANY WOUAPY LEATICIA DAPHNE ECO-B,GEO-E,PMS-B,ICT-D
MAKEUGUIM KODJIO ORCY MEGANE
BIO-C,CHE-C,PMS-C,PHY-D
(29)
(30) NGUM MBIGHA VERA BIO-C,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(31) NJOYA TOURE AHMED AZIZ CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-D
(32) CHE NELSON BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMS-D
(33) EMOH PFLANZ OBASSI BIO-B,CHE-D,PMS-D,ICT-C
(34) SOPPO SAMIRA ETONDE BIO-D,CHE-D,PMS-B,ICT-C
MIYAGUE TSAGUE CHIRANELLE ANGELE
BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-E
(35)
(36) MANTHO DJOUDJO YVANA ENG-D,LIT-C,FRE-C,HIS-C
TAGUENANG TAFOUENA AUBIN GAUTIER
ENG-D,LIT-C,FRE-D,HIS-B
(37)
(38) KODJU ZENGUINI JORDAN CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(39) FOUMEGNAM NGAMDOYA ABASS BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(40) BANTAR SANDRINE CHEWEH ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B
FEUMBA TCHUINDJANG SANDRA JIOVANNIE
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(41)
KENFACK LEKEUMO GILDAS PIERRE
ECO-D,SBEF-C,GEO-D,HIS-C
(42)
(43) NKWEYIKA CASIE TUONUI BIO-D,CHE-D,PHY-C,ICT-C
BUHVEN CARLOSPERRY VERANSO
BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-D
(44)
(45) TONYE SAME ARCHILLE ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-D
(46) TANWIE CHEFOR PAVEL BIO-D,CHE-C,PMM-D,ICT-C
LLOYD WILLIAMS JURGEN DISSAKE NGANDO
ECO-A,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(47)
YOUMBI NGU MAXIMILIENNE DONALD
CHE-C,PMM-B,FMA-E,ICT-D
(48)
(49) OHO KANGUE EMMA INGRIDE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(50) NDETA ALPHONSINE MANTOH ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-C
(51) WANSI HOMOT MATHURIN ECO-B,FRE-E,GEO-E,HIS-C
CHENDJOU FOTSING JUNIOR CABREL
BIO-D,CHE-D,GGY-C,PMS-D
(52)
(53) OTTO ENOW RANDY BIO-C,CHE-D,PMS-C,ICT-E
(54) DAKAYI CHEUWA JOYCE-JORDAN BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E
(55) KUA KINGSLY KUA PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-C
YOUNGUETCHOUA KEMADJOU PATRICIA JULIENNE
BIO-C,CHE-D,FRE-D,PMS-D
(56)
(57) MBIBA KALEN DYLAN BRANDON BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(58) NYASARE TABILA MARY BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(59) FETIE YOUOMEDI SAMIRAH ECO-E,FRE-D,HIS-C,ICT-C
(60) NGONKEM MARBELL EFUETLEKE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(61) FAI CHEM BENEDICT ECO-B,GEO-D,HIS-D,ICT-E
(62) POUGOM PELAMIE YOANN DIMITRI BIO-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C
NGUIENANG PUENGUE WIRILCH LANDRY
BIO-C,CHE-C,PMM-E,ICT-E
(63)
(64) NKONDOCK EMILY VALENTINE BIO-B,CHE-E,FRE-D,GGY-E
(65) LEGIMA MELDINE LENA ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-E
(66) SARAH BALLE EPOKE-SONA ECO-E,ENG-D,LIT-B,HIS-E
(67) AMBONG BERNADETTE MBONG BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(68) GAPINGSI KUATE RUTH BIO-E,CHE-D,ENG-C,PMS-D
(69) ASHU MACMILAN ASHU CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(70) JUNIOR FRANCIS TABE NDANGUM ECO-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B
(71) YODJEUA JORELLE TILIASM ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(72) AZONG ERIC CHE-E,PMS-B,PHY-E,ICT-D
(73) MAFFO TONSI ERICA ANGE CHE-C,PMS-C,PHY-E,ICT-E
Page 41 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 86
(74) BAGA MBAKOP VANELLE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-E
(75) EKANE MARIE – FLEUR ECO-D,ENG-E,LIT-D,FRE-D
NGOUNJOH SYLVANUS NCHONIENG
BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(76)
YOUMBI YOUSSA MYLENE AUDREY
BIO-D,CHE-D,ENG-E,PHY-D
(77)
(78) FUNG LAURENT KUM CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-E
(79) YUTIAMBOH LEWISKY TITA MUFUT ECO-C,GEO-E,HIS-D,ICT-E
DJEUTCHA NGASSA DANIEL STEPHANE
CHE-E,PMM-D,FMA-E,ICT-D
(80)
(81) LABIEM CAMINE NFOR CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-D
(82) METO KAMGA BLANDINE CAROLE ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(83) AKEM MARIETTE ANJI ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(84) NGWAYIH ALEXIA GOOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,ICT-E
(85) NGWAYI THALIA GIWE ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E
DONFACK ATONGUEFO CAROLE BELVANIE
BIO-E,CHE-E,FRE-E,PMS-E
(86)
Passed In 3 Subjects: 55
(1) SHIYFEN ERIC BONGSIYSI ECO-B,GEO-B,HIS-B
(2) VOUFO TIAGO BRUNECK DARYNE ECO-B,SBEF-C,PMS-B
(3) NDITAPAH DIANE KONENYUI ECO-C,GEO-B,HIS-C
(4) NJICHOUWAT MOUHAMED ABDEL FAICAL ECO-A,LIT-E,HIS-B
(5) KINYUY LOUISA BONGKIREH ECO-C,LIT-D,HIS-B
(6) NZOCK A MOUTHE FRANK JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) METINGONG JEMIMAH PEKIE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(8) NDIPAPEH AISHETOU NGWETEE ECO-B,GEO-D,HIS-D
(9) NDAH CHRISTABEL GNANGBI BIO-D,CHE-D,GGY-B
(10) NGOMPE NEKUI VERDIANE BIO-B,PMS-D,ICT-D
(11) ETIENZOCK NOHE MOIRA LEENE BIO-B,CHE-D,PMS-D
(12) NDANSA QUINIBETH GINYOH ECO-C,LIT-E,HIS-B
(13) EKEME ASSANGO JEANNE GABRIELA BIO-C,CHE-D,GGY-C
(14) ARRAHROCK ASHU PAULINA CHE-C,PMM-D,ICT-C
(15) YULA ESTELLE MANUELLA SIVERBEN BIO-E,CHE-E,PMS-A
(16) AIME AHMED NSORO MOUSTAPHA BIO-B,CHE-D,GGY-E
(17) NYAMSI LESLY NJI BIO-B,CHE-E,PHY-D
(18) TABI ELIZABETH AYUK BIO-C,CHE-D,ICT-D
(19) KAMGANG TANGUE EDDY JEFFERSON CHE-D,PMM-D,PHY-C
(20) ESEH KEDE ORNELLA LAETITIA BIO-B,CHE-E,PMS-D
(21) NFOR JEPTHER NGOME CHE-D,PMM-C,PHY-D
(22) MBOKOU VILARIOLE MAFOUO BIO-B,CHE-D,GGY-E
(23) DINGANA NAHGELA SANDRINE BIO-B,CHE-E,PMS-D
(24) CHEUJIEU MAMIAFO PRISCIL FORTUNE CHE-E,PMM-B,FMA-D
DEMANOU MEFOKO SANDRA FORTHUNE
CHE-D,PMM-D,ICT-C
(25)
(26) DOUN MOUICHA KURT JORDAN ECO-C,GEO-E,PMS-C
(27) KOBEWO NGOUNOU ELYSE PARFAIT BIO-D,CHE-D,PMM-D
(28) BAUDRY DOMOU JOTY CORETTA BIO-D,CHE-C,PHY-E
(29) NGENG MAKOK FLORENCE LADOREE BIO-C,FRE-E,PMS-D
(30) ANYA JESSE ANEME BIO-E,CHE-D,PMM-C
(31) NDJOMBO PAULINE PRUDENCE LIT-D,FRE-E,HIS-C
(32) NJAH NJAH MOULELA LUDOVIC DILANE ENG-D,LIT-E,SBEF-C
(33) NGANDJIE DJEUGOUE BORIS STEPHANE BIO-B,FRE-E,ICT-E
(34) NGULEFAC FELIX TELELEN ECO-C,GEO-E,HIS-E
(35) SHEY LOVELINE ECO-C,GEO-E,PHI-E
(36) MARCEL JEB GEMNDA ENG-E,HIS-C,PHI-E
(37) BEH KUM SYLVIE BIO-E,CHE-D,PMS-D
(38) TSAMENE DJIOZAN PELAGIE FLORE ECO-E,LIT-D,HIS-D
(39) ADE ROLAND NDE BIO-E,CHE-E,GGY-C
(40) NGANE ANITA MUNCHOP BIO-D,CHE-D,ICT-E
(41) NJIKANG NZEMELLE CLINTON BIO-C,PMM-E,PHY-E
DOUNIA NYOUNGUE MESSOUA CHELSEA
BIO-D,PMS-D,PHY-E
(42)
(43) FON FEH TUMO ECO-D,GEO-E,HIS-E
(44) ARREY RUTH ACHERE MINGHELLA CHE-D,PMM-E,ICT-E
(45) NOCHI MEFOLA GERTRUDE ECO-E,LIT-D,HIS-E
(46) PANGWOH JESICA NUPENDAP BIO-D,CHE-E,PHY-E
(47) AJAGA STEFAN TIMO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(48) VICTORY – LYDIA EXCEL HALLELUYAH CHE-D,PHY-E,ICT-E
(49) MADIM TAKAM KYNDIA JOYCE BIO-E,CHE-E,GGY-D
(50) ABRAHAM MARTHE SANDRA LIT-D,FRE-E,HIS-E
(51) NANA TCHAPNGA SELA PRINCIA BIO-D,CHE-E,PHY-E
(52) TESSA KOUAM BORIS GUY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(53) BOMBA AMOUGOU ANDRE CHE-E,PMM-E,PHY-E
(54) DONGMO ASSONGZIA DAULVIN LEROY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(55) EMAMBU RAISSA KUKU BIO-E,CHE-E,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) ATAAJI HARRY ATAAJI BIO-B,CHE-A
(2) MANYO BRENDA NJIE ECO-B,GEO-B
(3) MAKA MPONDO JUNIOR STEEVE BIO-B,CHE-C
(4) OROCK HANS AYUK BIO-C,PHY-C
(5) TEKE CHRISTABEL EYEN BIO-D,GGY-C
(6) KONRAD MAX EXCELL DISSAKE NGANDO CHE-E,ICT-C
(7) EGBE GLEN ENOW BIO-E,GGY-C
(8) AYANG MBENG SARAH BIO-C,GGY-E
(9) PEHUIE STEVE JUNIOR FRE-D,PMM-D
(10) KENGNE TCHINDA DANIELA EDITH BIO-D,CHE-D
(11) TINDO NAKOFOPA MERVEILLE BIO-E,GGY-C
(12) EMAMBU SANDRINE FONKA BIO-E,GGY-C
(13) LAPANAH MERCY MINGOH BIO-E,GGY-C
(14) TCHAFFA TOMPE CYRIELLE MORGANE BIO-E,GGY-C
(15) NGUIYA NDJEUIM PAULINE LEONIE ECO-E,PHI-D
(16) NGALLE MBUSA DEMOND MBONG ECO-D,HIS-E
(17) AKU FANNY AGBOR ECO-E,HIS-D
(18) ACHU CLINTON NJIFUNUH PMM-D,PHY-E
(19) GRACE NCHOMEH AFUNGONG BIO-E,GGY-D
(20) MAWAMBA KOUKAM CAMILLE CHE-D,PHY-E
(21) TCHOFFO TCHOFFO LOIQUE WILSON BIO-E,CHE-D
(22) NASAKO TEDDY JR MOLONDO LIT-E,HIS-E
(23) MACBORIS FOKOBO MBANWEI ENG-E,HIS-E
(24) GNINTEDEM MARIMA BRUNEL LIT-E,HIS-E
(25) CHO RODRIGUE LIT-E,FRE-E
BISSI DIKOUME BRIELLE CASSANDRA MIRCIELLE
ECO-E,FRE-E
(26)
(27) NJAH ESTHER BIO-E,GGY-E
Centre No: 11134 Government Bilingual High School Ebolowa
Regist: 105, Sat for 2 or more Subjects: 105, Passed : 88
% Passed : 83.81, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
DEFO NONO ANICK JOELLE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(1)
AGBOR VICTOR LAWRENCE MBU
BIO-A,CHE-C,PHY-C,REL-B,ICT-E
(2)
(3) MBENG NJONG VALENTINE ENG-C,LIT-D,HIS-B,REL-D,PHI-B
DJOPKOP TCHATCHOUANG MAC ARTURE
BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(4)
GUEGNE CHOUDJEM JOLIVINE MERVEILLE
ECO-B,ENG-E,FRE-C,GEO-D,HIS-C
(5)
(6) NGANTOMBA MARIE DORRIS ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-B
OBONO NGUEMA CHARLES GWENDOLINE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D,PHI-B
(7)
Passed In 4 Subjects: 27
(1) ACHA DIRAN EYOH CHE-B,PMS-C,PHY-B,ICT-C
(2) KENGNE HERMAN BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(3) YAOUBA MAMOUDA ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-D
(4) AVOMO ELLA SHARON LYNDA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(5) ENDELE DURELL EDWIN CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
Page 42 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 27
(6) WOINGBANE HOUNBE EMMILIENNE ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-C
(7) SONZEU MBETI VALEX BRUNELLE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(8) AKOSAH EMMANUEL AFESEH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(9) YEWOH LESLY APONGNDE ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(10) MFOUAPON BISSA AICHA ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(11) AKUA TIWA GRACE ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(12) AGBOR JOSEPH ASEK ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(13) MVEME BIWOLE ULYSSE DANIEL BIO-E,CHE-C,PHY-E,ICT-C
BOUEDJILA ANGOUANDE VEROUSCHA
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(14)
(15) AKWA MATILDA AZAH ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(16) KUICHET LEUNKEU KLIS MAN CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(17) MENGUE SALLA ROSINE BIJOU ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(18) NDIKUM ELIJAH TASONG LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E
(19) TAKU ARRAH SONIA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
TCHUIDJANG TCHUITCHE VICHY MARLEY
ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(20)
(21) WOREBAT BERNADETTE AGWI ENG-D,LIT-E,SBEF-E,HIS-D
(22) NGAM LAURATA MBEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(23) ANGUH THIERRY BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(24) ANTHONIA MBU ELUMBAT ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
MEYENGONO OLANGANA ALINE GWLADYS
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(25)
(26) MENSY KEVINE ARIANE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(27) KUNTUM HILARIA PEGHAMMAH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 39
(1) KUMA SERGE ACHOR ECO-A,GEO-A,PMS-A
(2) KUMA EMMANUELLA BIH ECO-A,GEO-A,HIS-B
NGUEMENE SONGWA DEVINCY GERAUD
ECO-B,GEO-C,PMS-A
(3)
(4) ACHA MILDRED ENGONWEI ECO-A,LIT-E,HIS-B
(5) NJAMNSHI JOTRICK FOTI ECO-C,GEO-B,HIS-C
(6) AKWAINTA SIDOLINE NDUMBE ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) TERENCE NWANMI SAMLENYONG ECO-C,GEO-D,HIS-B
(8) LOIC RICHEL JORDAN MEDJA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(9) SHALANYUY BLANDINE BONGATE BIO-C,CHE-D,GGY-B
(10) NKOU’OU ZANG MARIE CELINE OCEANE BIO-C,CHE-D,GGY-B
(11) PATEM GHISLAIN ECO-D,GEO-C,HIS-B
(12) FRINUE RITA BIO-B,CHE-E,GGY-B
(13) MBUWIR OBIA COURAGE PRESLEY ECO-C,GEO-D,HIS-B
(14) AYAME ZEH KARL HYACINTHE ECO-E,GEO-C,HIS-B
(15) EBO MVE DONALD BIO-B,CHE-D,GGY-D
(16) NFORBA LEONARD GADUMA ECO-C,GEO-D,PMS-C
(17) NDI CARL MBIANDO LIT-C,HIS-B,PHI-E
(18) EMMERENCIA SIKEM ECO-C,GEO-D,HIS-C
(19) MBIPEH NAFISATOU TSOTSEKAH ECO-C,LIT-E,HIS-C
(20) BINUE SCHINIADA ECO-D,LIT-E,HIS-B
(21) SODEA HAMADA MARCELLIN JONATHAN ECO-E,GEO-D,HIS-B
(22) MILDRED BONGWONG BIO-B,CHE-D,PHY-E
(23) AFANE EBA MYRIAME LIT-E,SBEF-B,HIS-D
(24) TECHONGUI JERRY ECO-C,GEO-D,HIS-D
(25) CHAMBAR KIETUH PHILIS ECO-C,GEO-D,HIS-D
(26) KUM BLESS NGHA ECO-C,GEO-D,HIS-E
(27) ANUACHIMBI VANISA APONGSHINE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(28) EKOUO JOSHUA DJETCHA BIO-D,CHE-D,PHY-D
(29) MBOM YATIE ULRICH WILFRIED ECO-E,GEO-C,PMS-D
(30) CYNTIA MIRENJEM BIO-B,CHE-E,GGY-E
(31) HANNETTE FABUIN ENJEMA SANJO ECO-C,GEO-D,HIS-E
(32) GILEAN NGWEWOH BIO-E,CHE-E,GGY-C
(33) OSSANGO NNOKE JUNIOR FLORENT BIO-D,CHE-D,PHY-E
(34) MAGANG NGO’OKO ORIANE BRENDA ENG-E,LIT-E,FRE-C
(35) ESSIANE ALEX BOBY BIO-E,CHE-D,PHY-E
(36) CHENUI JUDE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(37) ASSOM OSSELE MARCELIN WILLIAM ECO-D,FRE-E,GEO-E
(38) MEDJA MENDONG MANUELA ENG-E,LIT-E,SBEF-D
(39) ACHEGENUI NATHAN KINGSLY BIO-E,CHE-E,GGY-D
Passed In 2 Subjects: 15
(1) CHAH MALISE ANDIENSA BIO-B,GGY-C
(2) MBARGA DANIEL LE SAGE FRE-D,HIS-C
(3) BENTINI NWAHA BISONG BIO-C,GGY-D
(4) ZANGUE KAMGA VALNO ENG-E,HIS-B
(5) MOSONGO PIUS MOSONGO JR BIO-C,GGY-E
(6) ENOW MODEST TANCHIE BIO-E,GGY-C
(7) MBILI SIDOINE BIENVENU FRE-E,HIS-C
(8) NGUYI ROSELINE FOBELLA LIT-E,HIS-C
(9) NKOMO METENDE STEVE JORDAN ECO-C,HIS-E
(10) NSEUNGA NJINGUET KENNY STAEL ECO-D,HIS-D
(11) ZONGO MENGUE THERESE LUNA DORIA ENG-E,HIS-C
(12) NGINYU EDISON BIO-E,GGY-D
(13) PEWING HOSEA ZIME BIO-D,PHY-E
(14) MAGNIE NGUEN LESLIE FRE-E,HIS-E
(15) ONDO EDOU ARNOD JEAN-STEVE HIS-E,PHI-E
Centre No: 11135 Government Bilingual High School
Ngaoundere
Regist: 137, Sat for 2 or more Subjects: 135, Passed : 102
% Passed : 75.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
TEGEUM NGUEYE DORIANE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
(2) MOHAMADOU HADI KAMI BIO-B,CHE-A,PMS-C,PHY-C,ICT-B
KEN MANJONG DARLINGTON
BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(3)
MAYANG WAGUEBE YASMIN
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(4)
(5) AHONE CECILIA SONE ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C,PHI-B
OUMAR MOUDARRISSE AHIDJO
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-B,CSC-E
(6)
(7) FONJAH SOLANGE ATAM ENG-E,LIT-C,SBEF-D,HIS-D,PHI-D
(8) ISMAELA MOUSA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E,CSC-E
TCHOKO NGAKAM AHYINA ANGE HONOREE
ENG-D,LIT-E,SBEF-C,HIS-E,PHI-D
(9)
Passed In 4 Subjects: 24
(1) MAIRAMA MUSA BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-C
(2) YOUSSOUFA ABBASSI CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3) ISMAILA HAMADINA BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-C
(4) NJOAKA ETHEL YONGVEN ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-C
(5) GHONG RONALD AKWO CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(6) DAWAYE DAWAYE BRUNO BIO-B,CHE-C,FRE-E,GGY-B
NKWENKEU TETCHOU AUDRE ELODIE
BIO-E,CHE-D,PMS-A,FMA-D
(7)
(8) MBAH NDAM BLAISE BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-D
(9) UNITY MURKWI BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(10) NYAMBECK BESSALA LUCIEN BIO-E,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(11) NGORAN HARIETTE LEINYUY ENG-D,LIT-D,HIS-B,PHI-E
(12) ABDOUL SALAM FONDZEYOUV BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(13) DEWA MOHAMADOU DALIL BIO-D,CHE-E,GGY-C,ICT-C
(14) MUTE SIGNORINE ATAM ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
SIGHA STELLA LAURE TATSINKOU
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(15)
(16) YUVEN MELISSA KINYUY ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-E
(17) NKEMBATAAH PIMEWOH GRACE LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-B
ABDOUL NASSIR YOUSSOUF BAOUSSI
BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-E
(18)
(19) KIMBI MUKU BEATRICE ABGOR ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(20) MBANG DORRISON NDAI ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
GUENING KAM KEVINE GABRIELLE
BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(21)
(22) SHEENA MBONGBOWO ENG-E,LIT-D,SBEF-E,HIS-E
Page 43 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 24
KASSALA KASSALA SYLVAIN NARCISSE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(23)
TWINING BAIDJOLNE MOHAMADOU
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(24)
Passed In 3 Subjects: 41
(1) SOH TAMEU YVES MARIUS BIO-B,CHE-D,GGY-B
(2) ABOUBAKAR MAHMOUDOU GEO-D,HIS-C,REL-B
(3) KOMBOU NJAYA WILFRIED BIO-B,CHE-C,GGY-D
(4) FONDZEYUF ANELINE NANGSINNYUY BIO-D,CHE-D,GGY-B
(5) AZI AZIRINI CHARLOTTE BIO-C,CHE-E,GGY-B
(6) SAFRAOU HALILOU ECO-B,GEO-E,HIS-C
(7) NEGANG TCHABOM ELIAS PMM-B,FMA-D,PHY-D
(8) GAMNGONG AUSTEN NGALA BIO-B,FRE-E,ICT-C
(9) FELIX MBOLACK BIO-C,CHE-C,PHY-E
(10) NGUH NOELA NENG ECO-C,GEO-C,HIS-E
(11) MELEU VERO SOPHIE FRANKLLINE BIO-B,CHE-D,PHY-E
(12) DEMTALE MARIE FRANCOISE BIO-C,CHE-D,PHY-D
(13) NGANJO BENEDICT SHEY ECO-C,GEO-D,HIS-D
(14) NGWANG KEVIN NDI ECO-D,GEO-D,HIS-C
(15) SOUADATOU IDAYA BIO-D,CHE-D,GGY-C
(16) NDANGOH EMMANUEL BENYELA ECO-D,GEO-E,HIS-B
(17) HADJA MAÏMOUNATOU ECO-C,GEO-E,HIS-C
(18) VISHI LARISSA NGANGSE BIO-E,GGY-C,ICT-C
(19) YEUPKOUP TCHUENKAM RUSSEL BIO-D,CHE-C,PHY-D
(20) KOBILI GONWELO IDA BIO-D,CHE-E,GGY-C
(21) FENAN HAMASSELBE PHILIPPE BIO-D,CHE-E,GGY-C
(22) AGHA JAVESON TSABE BIO-C,PMM-D,ICT-E
(23) ESAPA GRACE LYMUNGA AMA ENG-E,LIT-E,HIS-C
(24) FARIDATOU FONYUY ECO-D,GEO-D,HIS-E
(25) TANE TIODJOU MARC LEVINSON ECO-D,GEO-E,HIS-D
(26) ADJOU BELOKO THEOPHILE BIO-E,CHE-E,GGY-C
(27) NANA ISMAÏLA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(28) MARYAM DIDDI BIO-E,CHE-D,PHY-D
(29) ABDOULLAHI IBRAHIM GEO-E,HIS-D,REL-E
(30) CALEB NGENWUI CHE-D,PMS-E,PHY-E
(31) ADJI BOUBA FRE-E,HIS-E,REL-D
(32) MAMUDA SUMAIYA AMINATOU BIO-E,CHE-D,PHY-E
(33) FORYOUNG EXPENDINE FRU LIT-E,FRE-E,HIS-D
(34) BELAKA MOHAMADOU NGUER – MBOUM ECO-E,GEO-E,PMS-D
(35) OURELIA BONGAMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(36) ABOUBAKAR BOUKAR ECO-E,HIS-D,REL-E
(37) AÏCHA ADAMA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(38) NANA ZOKNEYI CAROLL BIO-E,FRE-E,GGY-E
(39) MBASSA NONO VARIETTE BIO-E,CHE-E,PHY-E
(40) OKACHA HAROUNA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(41) NGANDA BRIDGET NJUMBE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 28
(1) CLARKSON MPENYE DIBONGO BIO-B,GGY-B
(2) ASMAOU HASSAN BIO-D,GGY-A
(3) WAM ERNEST YIBAIN BIO-C,GGY-B
(4) KHAN RAPHEAL PENN BIO-B,GGY-D
(5) NKANDJO RITA NJOZOCK BIO-C,GGY-C
(6) MBI BAMO CHRISTIAN BIO-C,GGY-C
(7) GONMOGA THEODORE DJAAWA BIO-C,GGY-C
(8) FADIMATOU MAMMA ECO-D,GEO-C
(9) HAMIDOU TICKE BIO-C,CHE-D
(10) MOUNIRA MOCTAROU BIO-E,CHE-C
(11) DOMTOUNE MOHAMAN BIO-D,ICT-D
(12) HALLE MBONG NDILLEY ECO-C,GEO-E
(13) HALIMATOU SADIYA ISSA BIO-E,GGY-C
(14) ZARA DJIDITA ADAM ECO-E,GEO-C
(15) BICHARA ISSA AMINE BIO-C,PHY-E
(16) MBANWI MIRIAM ANIM ECO-C,GEO-E
(17) NJUO KEVIN CHIA BIO-E,GGY-D
(18) OUMAR SADOU ECO-D,GEO-E
(19) TAMENAI BORIS TITATAH ECO-E,HIS-D
(20) NGO NTEBGA MONIQUE LEUTRICIA SBEF-D,HIS-E
(21) NEBA JOHNSON NEBA ECO-E,HIS-D
(22) WIHKOCHO BRANDON TOH ECO-E,GEO-D
(23) FADIMATOU ABOUBAKARI BIO-D,CHE-E
(24) MOHAMED YOUSSOUFA HIS-E,REL-D
(25) DOMTOUNNI SOUMANNA DANIEL ECO-E,GEO-E
(26) NGUEZAYE JACQUELINE CHE-E,GGY-E
(27) FOUKA JASMINE CHRISTELLE CHE-E,PHY-E
(28) TCHAGOUA TCHEPEGNI APPOLYTE ARISTOTE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11136 Government Bilingual High School Garoua
Regist: 100, Sat for 2 or more Subjects: 98, Passed : 84
% Passed : 85.71, Sanctioned : 3
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
MOTIE FOKA ANGE CHYLLY
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(1)
(2) MAIGAMNE GILIAN ISSA ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-B
KAMGA KENGNE KEVINE LUCRESSE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(3)
NGOSSO BATACKA III SAMUEL
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(4)
(5) NADJAD HAWAOU BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,CSC-E
(6) BAH NIGEL BUNRI CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D,CSC-D
DJAMILATOU HINSOU ESTHER
BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-E,CSC-D
(7)
Passed In 4 Subjects: 23
(1) ALHADJI IBRAHIM ABDOULAYE ECO-C,GEO-A,HIS-A,ICT-B
(2) AYUKMBUOH AYAMBA ASHU ENG-B,LIT-B,FRE-B,HIS-B
(3) KUM EVERT ETAKAH BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-B
(4) AYUKMBUOH MANYOR ASHU ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B
(5) KANGI SONIA NDUM ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C
BELLA-KONA HAMASSELBE BILKISSOU
BIO-B,CHE-B,PMM-C,ICT-C
(6)
(7) NSAME THEMOME TANTOH BIO-C,CHE-B,GGY-C,CSC-C
(8) DANE DORCAS ECO-D,ENG-C,LIT-B,HIS-C
(9) NIMTI AMDJI JEREMIE CHE-D,PMM-C,PHY-B,CSC-C
(10) HYA-ZIBE ZOUA LAURANTINE ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C
MOHAMAN DAOUDOU OUSSOUMANOU
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(11)
(12) FADENE MARCELINE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(13) KAMENI NOUWE URIELLE ELLA CHE-D,PMM-B,PHY-D,CSC-E
(14) ZENABOU DAOUDOU LADI TENE ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(15) ETINE BLESS TAH ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-C
(16) IJEOMA LOVETT ENG-E,LIT-E,FRE-B,HIS-D
(17) JIKU GODWILL NSANWI BIO-D,CHE-C,PHY-E,CSC-D
(18) NKOH CLAUDINE MURING BIO-C,CHE-D,PHY-D,CSC-E
SIGNE KUITCHE CHESNAY JUNIOR
ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-E
(19)
(20) TAO MAN BU URAY ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(21) BAISSI FOUKTA TIERRY CHE-D,PMM-E,PHY-D,CSC-E
FANDIO NGUETHIE LIDWINE MAEVA CAROLE
ECO-E,GEO-E,PMS-C,ICT-E
(22)
(23) LEMOTIO KENGNE BLONDEL ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 33
(1) KIESSU GRACIANE PEPITA ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) MAMOUDOU OUMAROU AMAN ECO-A,GEO-A,HIS-B
(3) FONYUY JOYCELINE BATINYUY BIO-A,CHE-B,GGY-C
(4) ISRAEL KOBA JOSUE BIO-B,CHE-C,GGY-B
(5) KONGFIYEN PRAISE BAILACK LIT-E,HIS-B,PHI-B
(6) NGETAR MARIE WIRDZELIY ECO-E,GEO-B,HIS-C
Page 44 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 33
(7) ABIBA VEADEL BEBAIBE ECO-D,GEO-C,HIS-C
(8) MBIACHAGHA VALDO MBUNYA ECO-C,LIT-E,HIS-C
(9) NFONGFI GAEL ALEH BIO-B,CHE-D,PHY-E
(10) ABDEL-NASSER BEN MOHAMED BIO-B,CHE-D,GGY-E
(11) OUMAR ADAMA ECO-E,GEO-A,ICT-E
(12) NGECHA ADVENTURE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(13) GANGNONG MIAKI ESAIE EVARISTE CHE-E,PMM-C,PHY-D
(14) KOMBA NKOULA GHISLAINE LIT-E,FRE-C,HIS-D
(15) NONOOHI HUBERTE ENG-D,LIT-E,HIS-C
(16) NDI FLORA MAMBO ECO-C,LIT-E,HIS-D
(17) BAIDOLAR JUNIOR THIERRY LEROY BIO-C,GGY-E,ICT-E
(18) BAILAK VERA KUH ECO-E,GEO-C,HIS-E
(19) ISSA BOBBO IBRAHIM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(20) MAIBA FERNEST BENNI LAURETTE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(21) ABONG VITAL DUTRUEL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) TAGNE FOTSO CHRIST RAYAN CHE-E,PMM-E,PHY-D
(23) AMINATOU DJIBRINE ENG-E,LIT-D,HIS-E
(24) AISSATOU ABDOULKARIMOU ENG-E,LIT-D,HIS-E
(25) PELBA ARIELLE WANGKO ECO-E,FRE-D,GEO-E
(26) NFOR BRILLIANT ECO-E,GEO-D,HIS-E
(27) TOGODNE HINSOU GRACE RACHEL ENG-E,LIT-E,FRE-E
(28) MOMO DONFACK SCHADRAC ECO-E,GEO-E,PMS-E
(29) GONG-POMBE FOUYABE PIE DONALD ECO-E,GEO-E,HIS-E
(30) PEMBOURA AMINATOU LIT-E,FRE-E,HIS-E
(31) MEGNE NDEJOUONG DELPHINE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(32) LESLEY NINA BAKOH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(33) SAFIATOU OUSMANE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 21
(1) ITONG BORIS PWA PMM-B,PHY-C
(2) OUMAR AHMAT KAMSOULOUM BIO-B,GGY-D
(3) TANGOH CEDRICK BAMI ECO-C,HIS-D
(4) MBARGORBA CYRILLE MARCUS FRE-C,HIS-D
(5) BAME JANE NTALAH BIO-D,CHE-C
(6) OUMMOUL KOULTCHOUMI BAH BIO-D,GGY-D
(7) BASSEMBEKI KENDI SUZANNE ECO-D,GEO-D
(8) AYUKNDIP CALEB TAMBE AGBOAKOM ECO-E,HIS-C
(9) TCHONING TAKO SYLVAIN DIOR BIO-C,FRE-E
(10) NDONGO MVONDO SANDRINE VIVIANE LIT-E,FRE-D
(11) MAIMOUNA INNA AMAOUNDE ENG-E,HIS-D
(12) TOUGUERI MAKDI CHRIS MICHEL FREDERIC PMM-E,PHY-D
(13) MOUNOUNA DOUMA BENJAMIN BIO-D,PHY-E
(14) DJARMAILA WILBA LEON GEO-E,HIS-E
(15) BEBAH COMFORT NTANGNAIN LIT-E,HIS-E
(16) BEKA A BABAN ULRICH KARL BIO-E,ICT-E
(17) HOUSSEINATOU MAMADOU SALI LIT-E,HIS-E
(18) FEZEU KAM ET FILS JOEL BRYAN BIO-E,CHE-E
(19) EBENGUE YANNICK BERTRAND BIO-E,CHE-E
(20) FAOUZIATOU ZAHRIA OUSMANOU ECO-E,FRE-E
(21) TAMBE BENJAMIN AGBORAKOM ENG-E,HIS-E
Centre No: 11137 Government Bilingual High School Maroua
Regist: 118, Sat for 2 or more Subjects: 118, Passed : 106
% Passed : 89.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 13
OLAMA MBIDA RAPHAEL SOREL
BIO-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C
(1)
(2) MOUNAGUI ANNE BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(3) IN-YEON FAH’SSE MOFFO BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
KIPOULA ANGE MARTHIAL ARSENE
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(4)
(5) MOUBARAK ABDOUL-RAOUF
ECO-A,ENG-D,GEO-A,PMS-D,ICT-D
(6) DJEBBA AISTA IBRAHIM BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(7) ISMAIL MOHAMAN SANI BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-E,ICT-C
(8) YASMINE BOUBA ENG-D,LIT-D,SBEF-B,HIS-C,ICT-E
(9) HARA DANIEL BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E,ICT-C
AZHINWI AMBESHU NJIMUWE
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(10)
KHADIDJATOU DYA KOUBRA
BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-E,ICT-C
(11)
(12) GODWE WAIBE ALAIN BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
NDAOKAI GUIDONA LUCRESSE
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(13)
Passed In 4 Subjects: 24
(1) ABDOUL BAGUI BIO-A,CHE-A,GEO-A,ICT-A
(2) BIGOUMAI NGAIBI JOSEPH BIO-B,CHE-C,PMM-B,ICT-C
(3) TOKO KAMGA CHRISTIAN BIO-A,CHE-C,PMM-D,ICT-C
(4) DJUIDJE KAMTO NELLY BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-E
(5) SAMBO SOKWA CONSTANT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
BOUBAKAR DIALLO ALI BADARA MOUSSA
ECO-C,GEO-B,PMS-C,ICT-D
(6)
(7) PATIENTINE DAGUEBA NADEGE ENG-D,LIT-C,FRE-C,HIS-C
(8) HAOUAOU SAIDOU ECO-B,GEO-C,PMS-E,ICT-C
(9) SAID ALIM HAMADOU ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(10) MAIDJARE DAYANG ANGELE ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(11) AYIKO EMMANUEL ISHAYA BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(12) ISMAEL FAD HAMIDOU ECO-C,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(13) GOLIME BAGANAMA PARFAIT BIO-B,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(14) MAGOU MAIFEGUE GLAWDYS ENG-C,FRE-D,HIS-B,ICT-E
(15) AHMED NASSIF BOUBAKARI BIO-B,CHE-E,PMS-D,ICT-C
(16) KODA CHRISTIAN YASSER BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(17) YOUMBI NGAMENI WILFRIED CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-E
(18) MOUHAMADOU BACHIR ECO-D,GEO-C,PMS-D,ICT-D
(19) NKAL BERGO JACKIE FARIDA ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(20) NDICHO ROSWITTA NYAH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(21) SENGHOR MOUSSA DICKO ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(22) MOHAMADOU OUMAROU BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D
(23) NGONG IRINE NKAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(24) ANDREW OBINNA ENG-E,LIT-E,SBEF-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 43
(1) TABEKO TABEKO KEVIN JUNIOR ECO-B,GEO-D,HIS-B
(2) GODWE KOSSIBE GISELE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(3) ABA ABA JUNIOR BIO-B,CHE-C,PHY-D
(4) YACOUB MAHAMAT ECO-C,GEO-B,HIS-D
(5) NYUYSENE MOHAMMAD BARKAT ECO-C,GEO-D,HIS-B
(6) DJOULEYATOU SALIOU ECO-C,GEO-C,HIS-C
(7) REMKOU FABETO STANISLAS ECO-D,GEO-D,HIS-B
(8) ABOUBAKAR ECO-C,GEO-D,HIS-C
(9) NGUAZONG CHAFAC ZILIAN ECO-C,LIT-E,HIS-B
(10) YANTCHIEKA MOUSSA ESTHER ECO-C,GEO-D,HIS-C
(11) KEBTEBE BAIKAME LINDA BIO-B,GEO-E,ICT-D
(12) NKWAMBENG GUILLIAN BIO-B,CHE-D,PHY-E
(13) YAMBA MEDJE CLEMENT BIO-C,CHE-C,PMM-E
(14) SOP-EINGKA MASSI YABOYA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(15) HAWADAK BRUNO CHE-E,PMM-B,FMA-D
(16) DOUZAKA BOUOBE FRANKLIN BIO-C,CHE-C,GEO-E
(17) KAWAINA DIGUERA AMOS BIO-C,GEO-D,ICT-D
(18) NGUAZONG EFUETLEFAC ZIDANE ECO-E,GEO-B,HIS-D
(19) ATEACHA AZENCHA THEORAYMA BIO-B,CHE-D,PHY-E
(20) ZO’O NGONO LOIC DURAND BIO-B,CHE-D,ICT-E
(21) TABE STEPHANIE ARREY BATE ECO-E,LIT-E,HIS-B
(22) WONOU MANTO IRYNA ECO-D,GEO-E,PMS-C
(23) ABDOURAMAN ALI ECO-E,GEO-D,HIS-C
(24) HAKHILOU SALAM KADRY ECO-D,GEO-D,HIS-D
(25) MOUHAMADOU SANI BIO-D,CHE-D,PHY-D
(26) TEZONG NGUEAGNI FRANKY ROSNY ENG-E,FRE-E,HIS-C
Page 45 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 43
(27) SESSO GORSOU ARTHUR ECO-D,GEO-D,HIS-E
(28) VAIDAM TATIANA BARAYA ENG-D,FRE-E,HIS-D
(29) FARHATOU GUYAT ZAWAI LIT-D,FRE-D,HIS-E
(30) FEH VERA KWELLA NDAHLEIN ECO-E,LIT-E,HIS-C
(31) MOUSSA HADI JULES ECO-E,GEO-E,HIS-D
(32) NDICHO MIREILLE SEH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(33) ABDOUL NASSER NDJIDDA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) BA-NWANE TAOWA ESAIE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(35) FRANCIS JOHN BIO-E,CHE-D,PMM-E
(36) LADDY DIGARA TCHENKAMG YESSICA ECO-E,GEO-D,HIS-E
(37) DUBEN MIRANDA BUASAR ECO-E,LIT-E,HIS-D
(38) FANTA MBEKERE LIT-E,SBEF-E,HIS-D
(39) DJAFAROU AMINOU BIO-E,GEO-E,ICT-E
(40) MONDAY JEMES ECO-E,GEO-E,HIS-E
(41) KIN ATEH WHITNEY PRIDE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(42) TIENTCHEU TOMTA GELASE MARIE CHE-E,PMM-E,PHY-E
(43) BOULOUM COLLIN ECO-E,GEO-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 26
(1) KIOSSI WOMO CLEMENT ECO-B,HIS-B
(2) BELBELE SIDONIE BIO-B,CHE-C
(3) HADJA MAIRAMOU ALH ABDOU BIO-C,GEO-C
(4) NUBIHGA LANGMIA CALVERT BIO-B,GEO-E
(5) DJOUMESSI JEAN PRISCIL ECO-B,GEO-E
(6) ROMNO CHRISTIAN BIO-D,CHE-C
(7) YAKADAM AMEL SBEF-D,HIS-C
(8) YEUGOUM METISSA DIANA LIT-E,HIS-B
(9) ETONGWE LENYA ETONGWE GEO-D,HIS-C
(10) MOUMBE FRANCOISE FRANCK ELSA ECO-D,HIS-C
(11) TCHIENTCHEU NGANGOUM ERFKINE CARRICK BIO-D,CHE-D
(12) ASSAIMEY VICTORINE ECO-E,HIS-C
(13) BADAWE BELLO FRE-E,HIS-C
(14) HAMADOU NFOR ECO-D,HIS-D
(15) NJEGANI DONARD NGALA BIO-D,CHE-E
(16) HAPSATOU MBAMMIYA SADJO ASSINE LIT-E,HIS-D
(17) OUAMBO NEUKAM GERALD PMM-D,PHY-E
(18) HADIDJATOU BARKINDO LIT-E,HIS-D
(19) FATOUMATA BINT ABOUBAKARY SBEF-D,HIS-E
(20) LONTSIE DJOUA MUREILLE STEVE LIT-E,HIS-D
(21) TCHOUTO KAIGAMA GILLETTE ECO-E,HIS-D
(22) SAKAVA JONATHAN BIO-D,PMM-E
(23) NGO BIKOK SOUAD ALICE GEO-E,HIS-E
(24) DIONA DON ARTHUR TOUKOU I FRE-E,HIS-E
(25) CLINTON NKWINJEH FOWANKO CHE-E,PMM-E
(26) MAIMOUNATOU YAWATA SADJO ASSINE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11138 Government Bilingual High School Bertoua
Regist: 249, Sat for 2 or more Subjects: 249, Passed : 210
% Passed : 84.34, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 23
TIOMELA LYZEREINE TCHOUANWO
BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-A,CSC-C
(1)
(2) ABANDE VIOLET DIONE BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
NDELOGAKEH DANIEL NDABOSE
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-D
(3)
TALIKONG MARION MUYANG
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(4)
TENNYUY LUCIEN KEIVESA-AH
ECO-A,ENG-E,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(5)
(6) SAH CRUZ NYIMANEKE ECO-D,ENG-B,GEO-C,HIS-B,ICT-C
(7) JUA ROBERT RENYI BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(8) YOKEU MENSI ELISEE CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-E
(9) ST CHARLES NGOMENDE ALOMBAH
ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
KOWO MARY AMELA NJINGE
BIO-B,CHE-C,ENG-E,PMM-C,PHY-C
(10)
(11) TACHI JOY NKANGSEN ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-B
(12) ATANGA BRANDON BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
FONGANG NANDJO PASCAL LIAM
BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(13)
(14) ANDWI LAWRENCE ANDWI BIO-D,CHE-D,PMM-B,PHY-D,ICT-C
YONTA MOFOR EMMANUEL FOMAT
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D,CSC-D
(15)
(16) SAH YURI KOR-NYUI ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-D,ICT-D
(17) SUH STEPHANIE NCHANG ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-C,REL-E
(18) RODRICK KOMBE ALIBE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B,ICT-D
ZONGA-BIRO AMINA REBECCA
ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-E,PHI-C
(19)
NDJIKE TCHOUTANG STELLE MANUELA
BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(20)
(21) TEMBAN ELIZABETH AJECK ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(22) MBAKU LOUIS NWACHANE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(23) MEZATIO JORDAN ARTHUR BIO-D,CHE-E,FRE-E,PHY-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 71
(1) BELTIN LEYNYUY ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-A
(2) ADAMOU DAVID-KINGS BABA ECO-A,GEO-B,HIS-A,ICT-D
(3) BOBAH CLINTON KOHTEM BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(4) NYONG SYNORINE MBAYI ECO-C,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(5) MBELLEM GARBA PARFAIT BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-B
(6) ALKALI BARKA MALACK BIO-D,CHE-B,GGY-B,ICT-B
ABIYE YAKANA DIVINE HENRIETTE
BIO-C,CHE-C,PMM-A,PHY-C
(7)
(8) OBIAKO BLANDISH ETENGENENG ENG-D,LIT-B,FRE-C,HIS-B
(9) LEM IRENE MBUH ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-D
(10) BONGBEN VERONICA KINYUY ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(11) EFUETMECHE SUZI BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
TAKEDJO MANFOUO DAVINA AUDREY
ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-C
(12)
MANGO MBOGNOU VALENCE TRUSYLE
LIT-D,FRE-C,HIS-B,PHI-B
(13)
(14) KIMA ELVIRA ARRAH BESSEM ENG-D,LIT-D,FRE-B,HIS-B
ASSAHA SEGNOU RONALD WICKEL
ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-C
(15)
(16) SENGHO SHERON ABONGHO N ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-D
(17) NUNWA BEBILA BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-D
DOHMATOB CYNTHIA KAH-PENSIGA
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(18)
(19) DIANG APAULINUS MUTIIH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(20) DJOMS WOLFENSON CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(21) OKET JUNIOR HILARIS ANITA ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(22) PUFUNG VINA THERESE YEFON BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(23) SELAGSA MOFFO SERGEO CHE-E,PMM-B,PHY-C,CSC-C
(24) FOPA TANEKO FRANCKY LOVY ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-E
(25) FONKEM AMINAKE FRANK BIO-A,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(26) ZOCK BARAN JOSEPHINE ENG-E,LIT-B,FRE-C,HIS-C
(27) NINTAI HERMANN TUNGE ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(28) TAMBAH PRIDE NUGA BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(29) VIBAN VENYUY MIRANDA ENG-E,LIT-C,HIS-D,PHI-B
(30) SAH PEARL BAYUNG BUNJI ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(31) AKANDE RAWLINGS AZAH BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(32) FORTI BLANDINE LEPSIA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(33) AKWA KAREY-OLGA CHE BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(34) TIAYA NYOMENE BIDOANE ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-C
(35) AWA MAKUMCHE MFOKOU NELY LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-B
(36) NCHACHEMBE CHERIFAT LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-B
(37) DION OKASSIE REINE YOLANDE ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(38) NGWA EMELINE LUM BIO-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(39) ATANGANA EDOUARD CARMEL CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(40) JOYCELINE NGWENGANG ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(41) FUH CLIFF FUHCHE ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-D
Page 46 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 71
(42) MBOMBE JORESSE ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-B
(43) YONG CHRISTABEL KEBLE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(44) HAZILATU WIYKIYNYUY ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(45) YOUNOUSSA ISMAILA CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(46) ETTA JAMES ENOW ECO-D,GEO-C,HIS-D,REL-E
(47) NAPO MARIE WAMBA VANESSA ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(48) JOYCE VOILET KEMJEEY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(49) FANG DESLINE NASEN ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B
MOMPALA SOUNG LOTHAR GHISLAIN
ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E
(50)
(51) TCHOUALA EMMANUEL MERVEIL CHE-C,FRE-E,PHY-E,CSC-C
(52) TEAGUE BENG FRANCKLIN BIO-E,CHE-D,FRE-E,ICT-B
(53) CHITWAH ETHELBERT GWAIN ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C
NTSOMPENO ANAMI ESTELLE VANELLE
ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(54)
FEMDA TAGASING MPESSIE CREYOLLE
ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D
(55)
FOUELEFACK KENFACK NININE BRENDA
ENG-E,LIT-E,FRE-B,HIS-E
(56)
(57) MAKUETE NANGUE ADELAIDE ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-D
(58) CHINEPOH CLINTON NKEZI ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E
OMGBA AYEMEYEME BARBARA HILLARY CHANCY
ECO-D,FRE-D,GEO-E,HIS-D
(59)
(60) ADAMU MOHAMMED BIO-E,CHE-D,PHY-D,ICT-D
(61) AJOABOUGHO LOIC STEVE BIO-D,CHE-C,PHY-E,CSC-E
(62) NJWENG STELLA MUNAKWA ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D
NTOLO DJABOU JULIENNE LABONTE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(63)
(64) NGWA JEAN CLAUDE AZINWI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(65) SAADATOU BAKO MAHAMA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(66) NYUHGI BLESSING NJESI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(67) BILOUNGA EBOLO HONORINE VERA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(68) AKAMBA PIERRE ELYSEE BIO-E,CHE-D,FRE-E,GGY-E
(69) VOUMIA BANEKE EMILIE AUDREY ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(70) KAMMOGNE YVANNA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
TOUSSI OUMAROU THERESE ADELAIDE
ECO-E,GEO-E,PMS-E,ICT-E
(71)
Passed In 3 Subjects: 66
(1) CHIA CONSTANCE ANKIAMBOM BIO-B,CHE-D,GGY-B
(2) ANUONO JOYCELINE KEGENG ECO-B,PMS-C,ICT-D
(3) ANANGAFAC FRICS ABESO BIO-C,CHE-D,GGY-B
(4) RELINDIS MEYANG MUGRI ECO-C,GEO-B,PMS-D
(5) PETIENCE TATAMUWENKI NGAUNYUI ECO-C,GEO-D,PHI-B
(6) YUVEN FELICITY NYUYDZEWIRA ECO-D,GEO-C,HIS-B
(7) TANG DORIS CHOU ECO-B,ENG-E,GEO-C
(8) SHU ASOH AFANWI BIO-D,CHE-C,PHY-C
(9) AGWO RELLINDIS ABEN ECO-C,GEO-E,HIS-B
(10) FANGAJAI HANIFATU KERNYUY BIO-D,CHE-C,GGY-C
(11) IBRAHIM MOUSSA ECO-C,GEO-C,PHI-D
(12) ATUMEMBOM EMMANUEL GEMOH ECO-D,GEO-C,ICT-C
(13) NKEMTAJI REGINA NKWONG BIO-E,CHE-C,PMS-B
(14) NGANKE LEVISIA ECO-B,GEO-E,HIS-C
(15) BAIYE BLANCHE EBANGHA ECO-D,HIS-D,PHI-B
(16) AWOE AWOE PAUL ALEXANDRE ECO-C,GEO-D,PHI-D
(17) TIMTI OLIVIA KAIN BIO-E,CHE-C,GGY-C
TONGWANG WAKEU BRODON FRESNAILE
BIO-B,CHE-D,GGY-E
(18)
(19) BOMBATA BOKALI DELPHINE BIO-C,CHE-E,PMS-C
(20) FONKENG ROSTAND TEMBI ECO-E,LIT-D,HIS-B
(21) TAKU EPAFITHA NGWA BIO-D,CHE-C,PHY-D
(22) TEBEN FRANCIS KWENE LIT-D,FRE-E,HIS-B
(23) TEM VALARY KANG ECO-C,ENG-E,HIS-C
(24) AWOUATSA LINA MARLEINE CHE-D,PMM-C,PHY-D
(25) CHI BRIAN LONGCHI ECO-E,GEO-D,HIS-C
(26) NGOTO SANDRA JOAN DIONDA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(27) EBOA SAHNCHINI BIH BIO-D,CHE-D,GGY-D
(28) GEH SHEILLA NGAM ECO-E,GEO-C,HIS-D
LONTSI TCHOUPOU NATHANAEL MESMER
BIO-D,CHE-E,PMM-C
(29)
(30) BENYOMO PEE PIERRE FRANGE ELOISA ENG-D,FRE-D,HIS-D
(31) MANFOUO KUETE ROMEO FRANCK PMM-C,PHY-D,CSC-E
(32) MBUH CHRISTABEL NAH BIO-B,CHE-E,PHY-E
(33) SHU VANESA BIH ECO-D,LIT-E,HIS-C
(34) AZIMI BEKA FANY DENISE BIO-E,FRE-D,GGY-C
(35) MENKABA MEDJOUNO AUDREY BIO-C,FRE-E,PHY-D
(36) MBAH JUNIOR KENFACK BIO-D,PMM-D,PHY-D
(37) NFOR ONORINE OJEI BIO-C,CHE-E,PHY-D
(38) YONTA DAPA VALDECE DIANDRA BIO-E,CHE-E,GGY-C
(39) NOSSI TENESSO GILDAS AUDRAY BIO-D,CHE-D,PHY-E
(40) AYAFOR BROWNSON FOZOH BIO-D,CHE-D,PHY-E
(41) MEWENANG FOTSO YEMIMA ECO-E,GEO-D,HIS-D
(42) ESSINDI JEAN PAUL GAEL ECO-E,GEO-E,HIS-C
(43) FOTSING SIGNE MACKEL GIRESSE BIO-E,CHE-D,GGY-D
(44) KAMO KAMPI ULRICH JOEL BIO-C,PMM-E,PHY-E
(45) YEKABONG NGWENWACK CAROL ENG-E,LIT-E,HIS-C
(46) NANA NKWESSEU SABINE MURIEL CHE-D,PMM-D,PHY-E
OKODO DAOUDA VII JEANNE D’ARC NAISSA
LIT-E,FRE-D,HIS-D
(47)
(48) ELIAS NKENG NKEH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(49) YEBGA SAMNICK ALBERT MAGLOIRE GEO-E,HIS-C,PHI-E
(50) NYAPOMBE MILIESSE SYNTYCHE VICTOIRE LIT-E,HIS-D,PHI-E
(51) KAMWO MBIEDA CHIVA LOVELYNE BIO-D,PHY-E,ICT-E
(52) TCHOUODJAN KAMAYOU INES ENG-E,FRE-D,HIS-E
(53) ACHEMETYAE DANIEL KEVIN BIO-E,CHE-D,FRE-E
(54) NSAMBUH SAKINATU FONYUY ECO-E,LIT-E,HIS-D
(55) ZAMENGONO BALBINE AUDREY LIT-E,FRE-D,HIS-E
(56) NCHIENYI CARINE NONOH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(57) PIANTA KEMEKA MERLINE ECO-D,GEO-E,HIS-E
KENMEUGNE IMANDY MADELEINE JUDITH
BIO-D,FRE-E,GGY-E
(58)
(59) SOUNKOU MBENG MIRABELLE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(60) OLUCHUKWUKA LOVELYN NWANKWOR ECO-E,HIS-D,PHI-E
(61) GUIMGO TSANA DILANE FRE-E,GEO-D,HIS-E
(62) FEUSSOM FRANCOIS MARSHALL CHE-E,ENG-E,FRE-D
(63) AWONO EFFA CLAUDE MANUELA ENG-E,LIT-E,FRE-D
(64) MBANG NDOUNG ALIX FABRICE BIO-E,FRE-E,GGY-D
(65) ATANGANA NGABA DIEUDONNE ECO-D,GEO-E,PMS-E
(66) GBEMENDI BOKOH CHRIST DILANE FRE-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 50
(1) NGEH GLEN NGANDI BIO-C,GGY-B
(2) ZOK GUY CHRISTIAN BIO-B,CHE-C
(3) TANGKO GILLES BERINYUY BIO-D,GGY-B
(4) MESSE NGOUFACK STERVY CARELLE BIO-C,GGY-C
(5) NGOUTANE AWAWOU JIHANE BIO-E,GGY-B
(6) YAMB SABELA PIUS CHRISTOPHE CHE-D,GGY-C
(7) TACHIM MINSOZO THIERRY ZIDANE ECO-C,ICT-D
(8) ATEHAWUNG BETRAND GEO-E,HIS-B
(9) KEMPE SOUMELE MANASSE GEO-D,HIS-C
(10) FOKOU SIKATI JAURES AURELIEN BIO-D,PHY-C
(11) ASSENG KOFFI STEVE BERTRAND BIO-E,GGY-C
(12) MANDA AMANE JOHANNA ANGE MELISSA BIO-E,GGY-C
(13) OKALA EMINA ASHLEY FRE-E,GGY-C
(14) WAFFO TENE BLAISE BIO-E,GGY-C
(15) NINTAI JORDAN FUNYI ECO-E,PMS-C
(16) OBI MICHAEL NTUI CHE-E,GEO-C
(17) MITOFE GOMBA JILL PASCAL BIO-E,GGY-C
(18) NDENGUE AVOM MARIE LAURE BIO-D,CHE-E
(19) ERIKA MBONE AGBWO ECO-E,GEO-D
(20) NDZEGHAH ATANGA SHALLOT LIT-E,HIS-D
(21) MICHEAL EBENEZER BIO-E,CHE-D
Page 47 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 50
(22) YEFOUE NGOUANET THERESA LEODA FRE-E,HIS-D
(23) LEMA OLINGA PERSIDE ADELE PMM-D,PHY-E
(24) MULUH SANDRA MESHI LIT-E,HIS-D
(25) ITEKE CATHERINE NASERI LIT-E,HIS-D
(26) LEKEUFACK BENG YVAN BIO-E,FRE-D
(27) NGRIMA BLESSING METOKO BIO-E,ICT-D
(28) NKAFOR EMMANUELLA FORLACK BIO-D,PHY-E
(29) RODRIQUE FUL TIM BIO-D,GGY-E
(30) MOUSSA APANDE SEVERIN ECO-E,HIS-D
(31) MAGHAILEOK BRIAN FIEGHO BIO-E,GGY-E
(32) MOMFOW ROSITTA CHA MALUMANYI LIT-E,HIS-E
(33) NEH COURAGE NJI ECO-E,PHI-E
(34) NDIALELOH ZINGWA THOMAS BIO-E,PHY-E
(35) KUMA RUDOLF NDAH CHE-E,PHY-E
(36) MBOENE BILAI MARIE ROGER JAVELIE FRE-E,HIS-E
(37) AFOU ANABA PRISCILLE BIO-E,CHE-E
(38) ONGHAYENE ETHEL ANGWABU ENG-E,GEO-E
(39) YEPGOUE MANUELLA DALSOVINE ECO-E,FRE-E
(40) NGAZANG ONDOUA JUSTINE FLEUR REINE PHY-E,CSC-E
(41) LEKELEFAC FLOURBERT LECHINDEM BIO-E,GGY-E
(42) LOVETTE LASHEH LIT-E,HIS-E
(43) AZIA MEIGALI PAUL CYRILLE BIO-E,FRE-E
(44) WEMBE GERMAIN RONALDO GEO-E,HIS-E
(45) FEUTSA TESSOP PASCAL JUNIOR PMM-E,PHY-E
(46) NDI JEAN FERRY BIO-E,PHY-E
(47) ENGUENE BIKOLO NGUINI M-NOEL ARLETTE ENG-E,LIT-E
(48) NGUIONKOING MFAIN ARMEL BIO-E,PHY-E
(49) ESSOUMBA NDJE VICTOR LOIC ENG-E,HIS-E
(50) NGEH GIYOH KONGNYU CHE-E,ICT-E
Centre No: 11143 Saint Pauls Bilingual Comprehensive College
Nkwen
Regist: 94, Sat for 2 or more Subjects: 92, Passed : 82
% Passed : 89.13, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 11
(1) NKEFOR NJUKANG ROSITA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2) ANNAMARIA NGUM WANJI BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(3) VANESSA BERINYUY BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-D,CSC-D
(4) TANGTOH CLAUDETTE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
BILLA DULCIBELLA BOMKI KAH
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(5)
NJINGTI FABRICE YUHSENYU
ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-C,ICT-C
(6)
DIANGHA BETRAND TIMGUM
BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-D
(7)
KUM HENI CHRISLLA LIMNYUY NNAM
BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-C,ICT-E
(8)
(9) CHI THIERRY BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-B
KENGMO NKEMUBUH JENNIFER
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(10)
(11) LUM LARISSA CHO BIO-D,CHE-E,PMS-D,PHY-E,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 28
(1) SONDE CHINEBU MARIE BIO-A,CHE-A,PMS-B,PHY-C
(2) CHOVES JESSE NKINYAM ECO-B,ENG-B,GEO-A,HIS-B
(3) BODEH MILVIA MENSIH BIO-B,CHE-D,PMS-A,PHY-D
(4) OSMANUOU BRANDON ELAME BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(5) TAMUGRI EDGAR SEMA ECO-B,GEO-D,PMS-B,ICT-C
(6) LEHNA FANNIE DEVALA BIO-C,CHE-D,GGY-C,PMS-B
(7) MATOLY EARNEST ABOSOM ECO-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(8) LUIZZA NGUM TAKWI BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-C
(9) BIME ROBERTSON GHAKANYUY BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-C
(10) NENG PETER-JUNIOR ANZEH BIO-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(11) POWAH BORIS KUSHINENHO BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(12) AZEH ZELA NCHANG BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-D
(13) CHI HUBERT KAIDIN CHEO BIO-D,CHE-D,FSN-A,PMM-E
NGO KONA ROUDY JORDANNE NAH
BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-D
(14)
(15) NYUYKONGMO KATHLEEN KIKA BIO-B,CHE-E,PMS-C,PHY-E
(16) SAMGWA LIWA CARLSON BIO-D,CHE-E,PMS-B,PHY-E
CHEFOR AUSTIN GENTLE FUNDOH
BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(17)
(18) TSE MICHAEL FATH NKWETE ECO-E,GEO-D,PMS-C,REL-D
(19) NGOUMLACK KENNE NADINE BIO-D,CHE-E,PMS-B,PHY-E
(20) MANITOH MIRIENE BIO-C,CHE-E,PMS-D,PHY-E
(21) NJONG CHELCY LIMNYUY ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(22) LOIS KUH PENDA EWOLE BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(23) FANYUY BERYL WIYKIYUYUY ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(24) SUZIE O’QUINN JEMUEL MIBANG BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(25) BANYE MILTON DZELAMONYUY BIO-D,CHE-E,PMS-E,ICT-D
(26) NGWAIN PETER – CANISIUS NSOM ECO-E,GEO-D,HIS-E,ICT-E
(27) AFUMBOM MICHAEL FUCHI BIO-E,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(28) GHOGOMU JINUI BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 23
(1) LATAR BRIAN SHALLANYUY BIO-B,CHE-D,ICT-B
(2) VENESSA SUI-BERKA SENDZE ECO-C,ENG-C,GEO-C
(3) AKENJI GILDAS FONGWEN CHE-D,PMM-B,FMA-D
(4) ANUATEZI SANDRA NGIFOR BIO-C,CHE-D,PMM-C
(5) BUHARI MOHAMED SHANUNU BIO-C,CHE-D,PHY-C
(6) FRUASAFOR IAN NAH ECO-C,GEO-D,HIS-D
(7) KATHY-NELLY MOJOKO WAMFOR ECO-E,ENG-B,HIS-D
(8) NUGH CYNTHIA TEBOH ENG-C,LIT-D,HIS-D
(9) KONGNYUY ABERTINE BERKA ECO-D,HIS-D,REL-C
(10) SHEHTANG BERTRAND NKWANUI ECO-C,GEO-E,HIS-D
(11) NDIANGO BELTINA MINGO ALLIANCE BIO-B,PMM-E,PHY-E
(12) FONCHAM ANNITA YIENGIEH NAHLE CHE-E,PMM-C,PHY-E
(13) FOLA THALYA DELORIS THERESE BIO-E,PMM-D,PHY-D
(14) MBEH DELPHINE PIH ECO-E,HIS-D,REL-D
(15) SWIRRI BRANDIE NJI BIO-E,CHE-E,GGY-C
(16) BARAH FONDZE NYUYDZE TAR FSN-D,PMM-E,PHY-E
(17) KONGYUF SANDRA ASHERI ECO-E,HIS-E,REL-D
(18) BINWIE LELITIE ECO-D,HIS-E,REL-E
CHRISTIEN NKENGWE ALUSOHMBOM BUWAH
BIO-D,PMM-E,ICT-E
(19)
(20) GAHBIH BERCLINE ABONGE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(21) WIRKOM DONALD LEENYUY BIO-E,GGY-D,ICT-E
(22) MONICA KILA VEGA ECO-E,GEO-E,ICT-E
(23) TANYU STANLEY NCHUKWI ECO-E,GEO-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 20
(1) BUNJOH BAKHITA LOVENNA LEHMBEH FSN-C,GGY-C
(2) LONTUM LIONEL AYENIKA BIO-B,PMS-D
(3) KONGNYUY ARNAUD SEVIDZEM BIO-D,GGY-C
(4) KONGNYUY ASHERINYUY VERLA BIO-C,GGY-D
(5) NGENSO KEMANN FABRICE HIS-D,PHI-C
(6) NGEFOR VANISSA TANWIE ECO-D,HIS-C
(7) WOLANI ROMARIC FONYUY PMS-C,ICT-D
(8) ACHINUI DONALD BIO-D,ICT-D
(9) SAMJIA LIWA CALVIN FSN-C,GGY-E
(10) AFANYUY DERICK NFOR BIO-D,PMS-D
(11) CHENWI FIDELIS CHE BIO-E,GGY-C
(12) NGU DALIFARD ASONGWED ENG-D,HIS-E
(13) SHERINYUY LARISA HIS-E,REL-D
(14) LONTUM LAURETA TATINYUY ECO-E,HIS-D
(15) NYUYFONI GLEN KONG GEO-D,HIS-E
(16) YONDOH NDZEMBOMINYI BLANCHE BIO-E,CHE-D
(17) FUL GAIUS JAM ECO-E,HIS-D
(18) ANABEL SIMBAM ECO-D,HIS-E
(19) TAMASANG LIONEL AKEMNGWA CHE-E,PHY-E
(20) NAFISATU HARUNA UMARU BIO-E,GGY-E
Page 48 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11145 Government High School Idenau
Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 2 Subjects: 1
(1) MOSES CHULLEY ASEI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11151 Government Bilingual High School Atiela
Regist: 131, Sat for 2 or more Subjects: 130, Passed : 98
% Passed : 75.38, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) SUH PIERRA LUM BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-D,ICT-B
NYINGCHO EMMANUEL ABONG
ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 24
(1) BINWIE FANUELLA SHU BIO-B,CHE-C,FSN-B,ICT-B
(2) NYUYSHU MARLINE YUFENYUY BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(3) FONYUY ZENO FONDZEYUV BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(4) NGALA DAISY-SONIA MUNCHEP BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(5) ABAHNICK CHANCELINE ECO-B,GEO-B,HIS-C,PHI-C
(6) KONGNYUY SPELLIAN NSOYUNI ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(7) LENDZEMO PELLY-RAY KINWIE ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-C
(8) BEBANG VANISA NGUM ECO-C,LIT-D,HIS-D,PHI-B
NKWAGOH MYRA NCHRANJUERE MBAH
ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(9)
(10) CHOH-TAKU REMYLENE LUM ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-C
(11) NDIFON DELVINE NKAIMBI ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(12) KONGNYUY JOY TSENGHE ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-D
(13) NGU JESSICA FRINWIE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(14) MBUTI BRIGHT ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(15) BOSE MINATE BOOME ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(16) DEFFO BRANHAM JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-E,CSC-E
(17) NGWA EMILE NDIMBE BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-E
(18) KEJIKA ANICET ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(19) NFORMI YUHSINYU YENDA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(20) WAKILI BRENDA MUSAH BIO-E,FSN-C,GGY-E,ICT-E
(21) BANTAR FABIAN NGINYN ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-C
(22) NGALA VILMA GOOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(23) DINAYEN SUNITA KANLA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(24) FUNWIE BRIAN ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 45
(1) NDONGHO VIOLET NJONG ECO-A,GEO-D,HIS-C
(2) SUH MICHAEL NCHIAMBI BIO-C,CHE-C,ICT-B
(3) JAFF BLAISE BERINYUY ECO-C,GEO-C,HIS-C
(4) MBI EMMANUELLA VUGHOSE ECO-B,GEO-C,HIS-D
(5) ATANCHE SIRRI SANDRA ECO-C,GEO-B,HIS-D
(6) NFON NARCISSE GHISLAIN NYOHNULO BIO-C,CHE-D,ICT-B
(7) FONYUY ZITA BURINYUY ECO-C,GEO-D,HIS-B
(8) ATANGA VAROLINE LEM ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) MUKUM TEKA BRANDON ECO-B,GEO-D,ICT-D
(10) FUL JERODINE KESHEI ECO-B,GEO-D,PMS-D
(11) CHINJI MARBEL NJARBU ECO-B,LIT-E,HIS-C
(12) EARL=MILLEN TOH AKWE BIO-C,CHE-C,PHY-E
KOTIM AUGUSTINE JUNIOR WIRDZENYUY
BIO-D,CHE-C,PMM-D
(13)
(14) ANSAHMBOM BETRAND LOAH ECO-D,GEO-C,HIS-D
(15) TASSSI ANTUANET NGWEH BIO-D,CHE-D,FSN-C
(16) WALTER CAMEL LOIQUE BEZENG ECO-C,GEO-D,HIS-D
(17) KAKAH DELPHINE YAFE ECO-D,GEO-C,HIS-D
(18) CHEKENDE STEPHANIE REGINE BIO-E,FSN-C,GGY-C
(19) DELPHINE NYANGHACHI BIO-C,CHE-D,PMS-D
(20) PIZIEH IRENE MEGHA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(21) TENDONGMO OTAVIE CHE-E,FSN-D,PMS-C
(22) HADI SHALIHU IDRIS ECO-C,GEO-E,HIS-D
(23) CHI CHELSIE FRI ENG-C,LIT-E,HIS-D
(24) KILESEN BRIGET NJENYOH ENG-D,LIT-D,HIS-D
(25) NKEH MAVEL ENKWI ECO-D,GEO-D,PMS-D
(26) KPUYUF KINGSLEY FAMJANG ECO-D,GEO-E,HIS-D
(27) TAFON DERICK NKUH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(28) JAMBA ANITA RINGNYU BIO-D,CHE-D,ICT-E
(29) ADONG MARISKA CHICK ECO-E,GEO-D,HIS-D
(30) NOCHEMBOU HOSEA TONSONG ECO-E,GEO-E,HIS-C
(31) AKOLAH VERA AKWANG ECO-D,GEO-D,HIS-E
(32) KONGNSO GAYEL MODUFE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(33) BEIZEH AMALIA FIENKUOH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(34) LIZETTE LAYE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(35) NTANSI NATHALIE KUNA ECO-D,GEO-D,ICT-E
(36) ANNEBELL NEH ASANGWA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(37) FANSO ANDREW SA-ADZEM ECO-D,GEO-E,HIS-E
(38) BRENDA NDZI LIGMBI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(39) NAPTI LINDA KETAL ECO-E,LIT-E,HIS-D
(40) NGUFOR JEREMIAH NTEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(41) ALHADJI YAHYA MAIWADA ECO-E,ENG-E,GEO-E
(42) HANLA SOLANGE SINKWAGHO ECO-E,GEO-E,HIS-E
(43) MBENTEH SHALIDA MANJOUH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(44) KEMING SINCLAIRE KEBONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(45) ASSAN MUHAMADU UBALE BIO-E,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) NFORMI BRUNO MINGNJO BIO-B,CHE-D
(2) NFORMI BERTILLA KILANG BIO-C,ICT-D
(3) NKONGME ANGELINE SHENYEN BIO-D,CHE-D
(4) KUTWAH SHANSLINE TEKONG CHE-E,GGY-C
(5) JULIETTE WOZIZUNG ECO-C,GEO-E
(6) TIHNGANG CYRIL BIO-E,GGY-C
(7) ATANGA MICHAEL WANTANG ECO-D,GEO-E
(8) NGELO EMMANUELA TANTEH BIO-E,CHE-D
(9) NGU KENNEDY NDONWIE ENG-D,HIS-E
(10) FOZOH RUTH MEFORMBAH ENG-D,LIT-E
(11) NDIFOIN PATRICIA NTEIN BIO-E,CHE-D
(12) EBUI NICHOLAS NGAH CHE-D,CSC-E
(13) GRACE ZEHNYUI NDI BIO-E,CHE-D
(14) WENJIM GERALD WENONG BIO-D,PHY-E
(15) BINUI BERNICE ASONGWE BIO-E,CHE-D
(16) LAISIN MARIETTE VERNYUY BIO-E,CHE-D
(17) BUMA SEMA FABIOLA LIT-D,HIS-E
(18) NCHIA BETRAND NYOH GEO-E,HIS-E
(19) NDONGLOH HILDA AMBONGHA ECO-E,GEO-E
(20) AYIWOH EUNICE NKWINDE ECO-E,HIS-E
(21) KIMAH OLIVE BURINYUY ECO-E,HIS-E
(22) LUKONG EMELDA LAMINYUY BIO-E,PMS-E
(23) NGWA SONITA LUM ENG-E,HIS-E
(24) LUM MARTHA NEBA GEO-E,HIS-E
(25) NGWEBAY SANDRINE ECO-E,GEO-E
(26) VIBAN FRANCIS MAYI GEO-E,HIS-E
(27) EWI RAPHEAL NYANDONG ECO-E,HIS-E
Centre No: 11155 Big Mankon External
Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 13
% Passed : 81.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
KUNSAH ANNE-SORELLE BERINYUY
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(1)
(2) JOSEPHA RAISSA DZEKEM ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-D,ICT-C
Page 49 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 4
(1) META BRENDA BALIKI BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMS-B
(2) DUFE LAURENTINE GHANSENYUY BIO-C,CHE-C,FSN-B,ICT-B
ADINWO FUMA JUDY-KAY DOBGIMA
ECO-C,PMS-C,REL-B,ICT-B
(3)
ABIGAIL MAMUA BONGYU MONEKOSSO
ECO-E,LIT-E,HIS-E,ICT-D
(4)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) MENGNJO BRUNHILDA NGAMENYUY BIO-A,CHE-C,FSN-A
(2) FORMUCHA NAOMI AGHETSE ENG-D,GEO-E,HIS-B
(3) NDE BOLVIN CHI ENG-D,GEO-E,HIS-C
Passed In 2 Subjects: 4
(1) BANG AUGUSTINA NAHBILA BIO-E,FSN-B
(2) PEDJIOYE SONKOUAT HIPPOLYTE LIT-E,ICT-D
(3) KUDMIA STECY MUNYONGHA ECO-E,HIS-E
(4) BONGAM NDOH DURIE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11156 Atuakom External
Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 19
% Passed : 90.48, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) BERTRAND NJINUWO ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-B,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 10
(1) MUE GABIN KAFOLE DEGHE ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-B
(2) IRVIN WILS NWAOBI OFFONDE ECO-A,GEO-D,PMS-C,ICT-C
(3) PEGIRKEH CHEHONG BIO-B,PMS-E,PHY-E,ICT-C
(4) NGESANG DORSON AWA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(5) EGEM OTU BLESSING LEMBI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(6) BIHNWI BRENDA AMBEBI ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E
ZENABU MAMBO NFORCHI ADAMU
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(7)
(8) LEMBEI ADELINE ENG-E,LIT-E,FSN-D,HIS-E
(9) BUDI COLLINS YINDA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(10) MUE EUCLID KASINA BONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 6
(1) ATUMO MANJI KHURDE BIO-B,CHE-D,PHY-E
(2) ANJOAMBUM JAMES BIO-D,PMS-D,PHY-D
(3) KUNGABA JANICE NINA ECO-D,GEO-E,PMS-C
(4) NANENG JANE NICHEU ECO-D,LIT-D,HIS-E
(5) NZINA GLORY POUNTOUGNIGNI BIO-E,CHE-E,PMM-D
(6) NTANGEE JOY NYA BIO-E,FSN-D,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) DZEDZENE FLORA SHWEMYAR LIT-C,HIS-E
(2) TAKAPA LILIAN LEMA LIT-E,HIS-D
Centre No: 11159 Nkwen External
Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 15
% Passed : 55.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 10
(1) BATE TAKANG BOYIS ECO-B,ENG-E,HIS-B
(2) AWAH RYAN NJIMAFON ECO-D,ENG-B,REL-D
(3) AYAMAJAMI RAHIMATOU ECO-D,GEO-E,HIS-B
(4) AKOH BRAINDA CHANGWIE ECO-E,ENG-C,HIS-D
(5) LUKONG CHRISTABEL BURINYUY ECO-E,ENG-B,GEO-E
(6) ZYUH KENDRA VEMUOM ECO-E,ENG-D,HIS-D
(7) NDAMENANG JOSEPH TAMBANG ECO-D,GEO-E,ICT-D
(8) AWA COLLINS ANYAM ECO-E,ENG-E,HIS-D
(9) CHONGONG BLANDISH VUKEHY ENG-E,LIT-E,HIS-E
(10) ALAIN NSAILA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) KOME AISSATOU KIMENG ECO-D,HIS-D
(2) ATINBOM VITALIS VUSHEGEH HIS-E,ICT-D
(3) ATEH MILDRED FUNUE ENG-E,HIS-E
(4) MBONO MICHAEL BESENENWUE ENG-E,HIS-E
(5) NADESH MAYAAH MABO BIO-E,CHE-E
Centre No: 11161 Tubah External
Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 14
% Passed : 48.28, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
AWAH KHAN KITCHA DIPLOMACY
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(1)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) PITUNG KELVIN KWENUI ECO-B,GEO-D,HIS-C
(2) ASEH BETRAND SHU ECO-B,GEO-E,ICT-D
(3) NSAH RACHEL GOLAH ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 10
(1) ABANG HARISON TEBO ECO-C,GEO-D
(2) ACHA FRIDABELLA ENDAM ECO-D,GEO-D
(3) AWA BRICE TCHINDA PMS-D,PHY-E
(4) SIFEW KELLY MULAAH GEO-E,HIS-D
(5) ABANG WALTERS ADU ECO-E,GEO-E
(6) YUH ETHELINE TAKWE LIT-E,HIS-E
(7) ACHU CLARISE AKONGNWI ENG-E,LIT-E
(8) NGUM BRENDA LIT-E,HIS-E
(9) MENJONG GLORY AFOLUNG ECO-E,GEO-E
(10) DJIOGUE DJOU NINA CLAIRE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11167 Government High School Buea
Regist: 98, Sat for 2 or more Subjects: 98, Passed : 81
% Passed : 82.65, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGWANBI ZITA ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-D,REL-D
Passed In 4 Subjects: 15
YONKEU DISSAKE AGATHE ADRYANA
ECO-A,GEO-B,PHI-B,ICT-B
(1)
(2) OJONG JUSTINE NCHONG ECO-A,ENG-B,GEO-D,HIS-B
(3) WUNG JUSTUS TEM ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(4) ETA KENGNE CHARIS MICHELE ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B
(5) MANKA HELEN ECO-C,GEO-B,PHI-C,ICT-C
(6) GABSA KIRIAN SUVAH ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(7) ETANE NINA AKWO MUKWELE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(8) BRANDON EVAKISE MBELLA ECO-C,GEO-E,HIS-C,ICT-C
(9) GOEGETE NGWE ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(10) MOKI GILBERT LYOMBE ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(11) SALAMATU DAHIRU MUHAMADU ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(12) KUM DARLING CHRISTABEL TCHU ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(13) PETER REX LYONGA EFANGE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(14) ZONKI MAURINE YAMESE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(15) NAMONDO CHRISTINA ISELE BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 39
(1) EKURI DELINE EYONGANYOR ECO-A,ENG-B,GEO-C
(2) MONJU ITA ECO-D,GEO-D,HIS-B
(3) KELLY MOJOKO NDUMBE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(4) MBENG CATHERINE NKONGHO ECO-C,LIT-D,HIS-C
(5) HALLE EKANE UNICE EDUKE ECO-C,GEO-E,HIS-B
Page 50 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 39
(6) NJOJO BRENDA NKEH BIO-D,CHE-D,PMS-B
(7) EKPWAI OLIVIA LOKILI ECO-D,GEO-D,HIS-B
(8) NGASSA NANDA LAURIANE ECO-C,LIT-D,HIS-C
(9) CHEKA BERINE KEBOUNE ECO-E,LIT-B,HIS-D
(10) MARIA NDA ANDIEH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(11) ATIYA MIDRED ANYE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(12) EYABI ARMSTRONG ENOW ECO-D,LIT-E,HIS-C
(13) ENCHO JUDE EJOB BIO-D,PMM-E,CSC-C
(14) EJOLLE DORCAS TABITHA EMANGE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(15) SIRZARINE MALOBA MBAH ECO-E,LIT-D,HIS-C
(16) MOKEBA JOAN MOSELE ECO-E,GEO-E,HIS-B
(17) NGASSA JOYCE EDIBE ECO-E,LIT-E,HIS-B
(18) NZEGGE CYNTHIA NTUBE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(19) EBONG TERENCE NGOME BIO-C,GEO-E,REL-E
(20) DANGHA CHE SEN STEPHIEJONES BIO-D,CHE-E,PMM-D
(21) AKENG JIOVETTE APPOWE BIO-D,CHE-D,PMM-E
(22) NGANYE NADDIN SIWELI ECO-D,ENG-E,HIS-D
(23) AKAME EDUKE MUDIME CHE-D,FSN-D,PHY-E
(24) MALANGE DANIEL MONONO BIO-E,CHE-E,GGY-C
(25) OKOLE MONICA BUME ECO-D,ENG-E,HIS-E
(26) CHAIB SAID BEN GUIDJIM ECO-D,GEO-E,HIS-E
(27) NGEH CLIFORD NGANJOH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(28) NKWAMBO SHARON LIT-E,HIS-E,PHI-D
(29) EBOKO MANSFIELD EFAMBA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(30) EWANG SANDRINE NKONGE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(31) TSEMBOM BRIDGET PHUNGEH LIT-E,HIS-D,REL-E
(32) BRANDON LIKAKE ELINGE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(33) KUM DENILSON AKIGH ECO-E,ENG-E,HIS-E
(34) NEBA ELENDIS BIH ECO-E,ENG-E,LIT-E
(35) AKO DOCAS SHUM ECO-E,LIT-E,HIS-E
(36) NJOMBU SIDONIE YENBAN ECO-E,LIT-E,HIS-E
(37) FONKENG GILIAN EWELISANE FSN-E,GGY-E,ICT-E
(38) KIEN SHARON ADE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(39) ASONGLEFAC CLINS ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 26
(1) YANGSI DANIELA KEN GEO-D,HIS-C
(2) EBAKO BORIS NTUWA MBOH PMM-C,FMA-E
(3) LADYMINE NGOWO NJIE BIO-D,CHE-D
(4) NFOR ANNETTE GUYA FSN-C,GGY-E
(5) EKPAI IVO NGIMANI HIS-C,PHI-E
(6) ETOKI FRIDA EKUBA ECO-E,HIS-C
(7) ONGOLO NDIP HENRY PMM-D,FMA-E
(8) NGWA TERRENCE AMBE BIO-D,CHE-E
(9) TAKEH BRENDA ENGOWEI CHE-E,ICT-D
(10) TAMBI TABE MAWAN-ASU PMM-E,PHY-D
(11) LAMBI MEAGAH YAMOH JOESANNE HIS-E,PHI-D
(12) NAKELI CLAUDET MALINGO BIO-D,CHE-E
(13) EBONG JUSLEN APARJIE HIS-E,ICT-D
(14) NNANE DAISY NANGE BIO-E,FSN-D
(15) AKIME EYABI JUNIOR ECO-D,HIS-E
(16) MATUTE ROBINSON MASANGO BIO-E,GGY-D
(17) MBOH REBECCA NUNG ECO-E,HIS-D
(18) JAM ELMER ODILONE MBONDE ECO-E,PHI-D
(19) MPEYAKO ACHARE FSN-E,GGY-D
(20) MIRIAM ASYWENI MBENE ECO-E,HIS-E
(21) BESONG ELSHENDA EBOT LIT-E,HIS-E
(22) NAMONDO SHARON NOELA LYONGA ENG-E,LIT-E
(23) SAKWE ANDREAS ETONGWE BIO-E,CHE-E
(24) FONCHENELA EKWOMBU CECILIA ECO-E,HIS-E
(25) DANIEL MASANGO LIMBA BIO-E,GGY-E
(26) AGBOR CYNTHIA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11168 Bokwoango External 1
Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 43
% Passed : 59.72, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) DANIEL MOSIMA MBELLA ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B,REL-E
Passed In 4 Subjects: 5
(1) CATHERINE MAHKAPING FEKO ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(2) JOKE JOFFI EMMANUELLA ECO-D,ENG-A,LIT-E,HIS-E
(3) MERYLINE EPOSI NJOH ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(4) SUME GASTON ELUME LIT-E,HIS-E,REL-E,PHI-D
(5) BIE CLARENCSIA ETONGWE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 10
(1) EBAT ROCKSIAN WACHA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(2) LARRISSA INDAM FOMUM ENG-E,HIS-E,PHI-B
(3) JOSEPHINE BISONG NJIE ECO-D,ENG-E,FSN-D
(4) TAKU FRANK AGBOR LIT-E,HIS-E,REL-C
(5) ARREY AKORNAW ENG-E,HIS-E,PHI-D
(6) AKANA FONJU JULIANA CHE-E,FSN-D,PMS-E
(7) SUITENG LEMLII MFIKELA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(8) TABOT AYUK LAURNA BRIGHT ENG-E,LIT-E,HIS-D
(9) WIYSANYUY VELDA-KELLY NYUYRERI ECO-E,ENG-E,LIT-D
(10) NJANG ESTHER DIALLE ECO-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) TIVEKONE ELIZEBETH WESHONG LIT-D,REL-D
(2) UJUACHO EMMANUEL ECO-E,HIS-C
(3) CHU-BISONG NOELLA BESSEM ECO-D,GEO-E
(4) THEOPHILE NGANG FRU FSN-D,GGY-E
(5) EKEMA EDWIN EBONG LIT-E,HIS-D
(6) BOTAME YOLE ESTHER ECO-D,HIS-E
(7) EPONG COLLINS PAULOH ECO-D,HIS-E
(8) ETUGE LUCY KENG ECO-E,HIS-D
(9) EYONG TAKOR DESMOND ECO-E,HIS-D
(10) NURINGMBU GILFORT MBUNWE FSN-D,GGY-E
(11) AMBOZUM MARVIN ECHENJEH ECO-E,HIS-E
(12) WOLSON -JONES MENYOLI NDUMBE ENG-E,LIT-E
(13) FIDELIS NANJI JUNIOR BIO-E,FSN-E
(14) KONGNYUY SANDRA LAMNYUY ECO-E,HIS-E
(15) JOFFI CHRISTINA MWAMBO ENG-E,HIS-E
(16) EYONG ANASTASIE BRENDA HIS-E,PHI-E
(17) OROCK SONITA OJONG ECO-E,REL-E
(18) JEME SUSAN LIMUNGA MALANGE ECO-E,HIS-E
(19) MBUA FRITZ EKEMA ECO-E,GEO-E
(20) BOTAME DIBO MARIE THERESE ECO-E,HIS-E
(21) KESHUIKI BLESSING LEINTENG ENG-E,FSN-E
(22) SUMELONG BEGARETTE MBINDE ECO-E,HIS-E
(23) AKO QUEENTA TIKU EBANGHA HIS-E,PHI-E
(24) JUSTINA IMBOLO KINGE ECO-E,HIS-E
(25) EFETI RUTH MOKA ENG-E,LIT-E
(26) ABIA CLAUDINE HIS-E,PHI-E
(27) ATAJI FRANKLIN ITTARAII ECO-E,HIS-E
Centre No: 11169 All Saints Bilingual College Bonaberi – Douala
Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 26
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
DIVINE OGBONNAYA AGBAI
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(1)
(2) DICKMU FANWI PATIENCE BIO-C,CHE-B,FSN-A,PMS-A,PHY-E
Page 51 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 7
(3) EMMANUEL MGBOJI CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C
(4) NDOH FAVOUR AFAAH-NYU BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E,ICT-B
(5) OKORO NKEIRUKA REGALE BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(6) ABIGAIL KYEN FOTEH BIO-C,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-B
(7) TAMUKONG TRACY JINUI BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 15
OJONG-OBENESAW AGBORSANGAYA PAUL
BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(1)
(2) ASHLEY LONGE MUKETE ECO-A,ENG-B,LIT-C,HIS-D
(3) BOLO OMISAKIN ELVIS CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4) NDOFOR TINGU MARION BIO-D,CHE-C,PMS-B,PHY-D
(5) UMOREN EKEMINI TREASURE BIO-E,CHE-E,FSN-A,PMS-C
(6) EBELE ALAIN-LAMBERT JUNIOR LIT-E,FRE-C,HIS-D,PHI-B
PATIENCE-ARABELLA NJOMO LIFANJE
ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(7)
(8) MOUNDA MIRRIELLE FOTENDONG BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-E
(9) NJAFUH NATASHA AFIANDEM BIO-E,CHE-D,FSN-C,PMS-E
(10) SIMO POUMENI YANNICK YASER CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(11) ELIZABETH SHALOM UKOH KAMGA ENG-B,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(12) NAOMI AYUK MANGA BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E
NGWA NFONCHO ESMIRADA STEPHANIA LUM
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(13)
(14) GIFT ADEOLA JAMES ISAYODE BIO-D,CHE-E,GEO-E,PMS-E
TAFENKENG SADEM JOREL RODNEY
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(15)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) AWUNG YANNICK ASONGACHE BIO-D,CHE-D,FSN-A
(2) NTUBE BLESSING ESELLE ECO-B,GEO-D,ICT-E
(3) TENDEM CLARIS BEKONGCHO ECO-E,LIT-E,PHI-B
Passed In 2 Subjects: 1
(1) ENJEH MARION-JONES FOTU CHE-E,PMM-C
Centre No: 11170 Government Bilingual High School Limbe
Regist: 112, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 100
% Passed : 90.09, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 8
FONDONG MILANIE AKWANWI ANDINWOH
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(1)
NDOLO MALIGA BIKAI WALIMBE
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(2)
(3) AMBE RANSOME TUMJANG BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(4) FON BLESSING NJEKEH BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(5) NCHANG AMFO NEBA BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
MOMAMSSO MINNEIAH ASHERI BERNADETTE
BIO-A,CHE-D,ENG-D,PMS-C,ICT-D
(6)
(7) USUMANU AMINA JUDITH BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E
AYANG BLESSING ENJONG
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(8)
Passed In 4 Subjects: 31
(1) KAMGAING II CYRILLE FRED ECO-A,GEO-C,PMS-B,ICT-B
(2) ASHU MOSES BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-C
(3) NGULEFAC FOLEFAC FOBELLA CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4) NAME DIDIER MAXULLIN BIO-B,CHE-C,PMM-D,ICT-C
(5) WUNG PAUL TEH BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-D
(6) PAJEP TENTCHOU CEDRICK ECO-A,ENG-D,GEO-E,HIS-B
(7) LAETITIA EVENYE ETONGO ECO-C,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(8) BRYAN KAI ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-E
(9) WIRBA ODILIA BINNYUY ECO-A,ENG-D,LIT-D,HIS-E
(10) NUNG-BIANKA’A LESLEY TAH ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-C
METIEGAM FOTSING LINDA PRISCA
ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(11)
(12) NANGERI VICKIA BESSEM BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(13) SAMUEL MOTUTU NJIE BIO-B,CHE-C,PHY-E,ICT-D
(14) BESSONG-ARAH RUDY NTUI ECO-D,ENG-C,LIT-C,HIS-D
(15) BESSEM VANILLA ORANG ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-D
(16) NZAPI DJEUMENI MACWILLS CHE-C,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(17) BABILA KEREN JABUSUNG ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-E
(18) WAYI DYLANE EDET ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(19) EHOWE JERRY NEST CHARLY BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(20) MICHAEL ESUA NGONYI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(21) BIN EMMACULATE NDUM ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D
(22) CHRISTABEL ANEH FONYAM ECO-C,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(23) SAHKANG DIONE UNICE ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(24) VALERY EBELE SAMUEL BIO-D,CHE-E,GGY-D,REL-D
(25) SHIFU GOODNESS MBULI ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(26) DEMASSE SOLEFACK BRENDA BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(27) BLANDINE SIH DZE NGHA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(28) BEPIPA BIENHEUREUX LIVIEN BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-E
(29) TABE ACHAW BEATRICE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(30) NASAKO IMMACULATE MUSANGO ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(31) EMILIA KEUKEH TUMENTA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 44
(1) FOMENYAM LEROY YAWEH ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) IBRAHIM NJIASSE ECO-A,GEO-A,HIS-B
(3) ENOW EDOUARD HELMAN BIO-A,CHE-B,GGY-B
(4) BIH KRISTEL AMBE BIO-C,CHE-C,GGY-B
(5) ACHUO EMMANUEL ATEM BIO-A,CHE-D,ICT-C
(6) KEBOUYEU IMMACULATE ECO-B,GEO-B,PMS-D
(7) BONUH KENFACK MERLIN ECO-D,GEO-C,HIS-B
(8) NGWESE NOELLA MBWENZE BIO-B,FSN-D,GGY-C
(9) NGONI MBARANG JUNIOR BIO-B,GGY-B,ICT-E
(10) LABERT MARVIN ASHU ECO-C,LIT-D,HIS-B
(11) FORKENGYA TEOPHYL KONIKUNALANG ECO-A,GEO-D,HIS-D
(12) MBACHAM NGU AGWETANG BIO-B,CHE-E,GGY-C
(13) ITOE AZEL MOKWE BIO-B,CHE-E,PMS-C
(14) BORIS AGBORTAH BAIREM BIO-B,CHE-C,PHY-E
(15) EPOLLE SIDONY MEBUNE BIO-D,CHE-D,GGY-C
(16) OBAJIE LARISSA ENIKEU BIO-C,CHE-E,GGY-C
(17) GODLOVE KFUTWAH BIO-C,CHE-D,PMM-D
(18) OBEN ELTON TANYI BIO-C,GGY-D,ICT-D
(19) ELIZABETH NGUM BALIMA ECO-D,GEO-B,PMS-E
(20) FELIX NYENTI NGOH ECO-C,GEO-C,HIS-E
(21) TANYI RODRICK TABI BIO-B,CHE-D,ICT-E
(22) JOLIE ARREY NSO EGBE ECO-B,LIT-D,HIS-E
(23) MISORI MOFA ESTELLA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(24) EBEKABO VEBU VERA BIO-D,CHE-E,GGY-C
(25) WIRKOM JULLIET LIMNYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D
(26) NKWETA BLONDINE MANGEM BIO-D,CHE-D,GGY-D
(27) NJOGYOGHO AMZA TACHE BIO-C,CHE-D,GGY-E
(28) NYIAWUNG CLAUDIA AWUNG ECO-D,LIT-E,HIS-C
(29) NGO OUM GWETH JEANNE HORTENSE BIO-D,PMS-C,ICT-E
(30) GANSEH RHODA PIHMI ECO-C,GEO-E,HIS-E
(31) TAYO WAMBA IDRIS PMM-C,FMA-E,PHY-E
(32) NAWOBE ANNA KOFFI ECO-E,LIT-D,HIS-D
(33) DJEUNDJIE NOUBISSIE LILIANE STELLA LIT-C,FRE-E,HIS-E
(34) TCHOUMENI NKWADI RITELLE BIO-E,CHE-E,GGY-C
(35) NKWELBELT BLESSING SAIFORE ECO-E,GEO-C,HIS-E
(36) TAYO CHANTAL ANU ECO-C,LIT-E,HIS-E
(37) FOKA MAMBOU SUSTAIN ECO-D,GEO-E,HIS-D
(38) MISSE MELAINE ROMARIC SIDOINE ECO-C,FRE-E,GEO-E
(39) CATHERINE IRENDE OROWOLE MBELLA BIO-E,CHE-C,GGY-E
(40) EKWALE REGINA MENGE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(41) MANGO GEORGIAN MALIKE ECO-D,ENG-E,HIS-E
(42) ASTA BOULO CHAPIRA BIO-E,CHE-D,GGY-E
(43) MANGA BEVERLINE BAFARD ECO-E,ENG-E,HIS-E
(44) MOTUTU VALORINE WELLE ECO-E,LIT-E,HIS-E
Page 52 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 17
(1) JANET LIMUNGA LIKINE BIO-B,GGY-A
(2) TCHOIASSI EMANI FRANC RAPHAEL ECO-C,GEO-C
(3) ENOW JOSEPH EJUBA BIO-B,CHE-D
(4) NDJISSANA EBOUMBOU JACQUES JUNIOR BIO-D,GGY-C
(5) CHU LESLEY BONG CHE-D,GGY-C
(6) FRANK ENJECK AYONG ENG-E,HIS-C
(7) TADOUM KENGNE GLOIR A-DIEU BIO-C,GGY-E
(8) MANDONG ZERUBABEL NJUH TEKE BIO-C,PMS-E
(9) ABEY BRANCO ETA-OROCK BIO-E,GGY-C
(10) NGEH AREX NFOR BIO-D,CHE-D
(11) DJIMELI FOUODJI AURIAN ECO-C,GEO-E
(12) TCHAMKO NINA LAURE BIO-D,PMM-D
(13) AWOH IVAN-CLIVE AWOH ECO-E,HIS-D
(14) ELVIS WOLETE HIS-E,REL-D
(15) DJITCHEU MOKAM SIMONE ORNELLA CHE-E,GGY-E
(16) MANGA ANNETTE BIH ENG-E,LIT-E
(17) AWAH FRITZ AKARANJOH GEO-E,HIS-E
Centre No: 11171 Limbe Newtown External
Regist: 115, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 61
% Passed : 54.95, Sanctioned : 5
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) NALIANGI LOVELINE NDIE ECO-A,ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(2) MUMA WANKI LENA KUNA ECO-A,ENG-C,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(3) LYONGA COMFORT IME ENG-E,LIT-C,HIS-C,REL-D,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 8
(1) EDWINA NAYOH KINDONG ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-C
LIENGU AGNES BREASE ENGEMESE
ECO-D,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(2)
NNOKO-MBOH IRENE NGOWO FUE
ECO-A,GEO-D,PMS-E,ICT-C
(3)
(4) MANYI BECKY AGBOR MBENG ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(5) FOGWE ROMEO EBIELE ENG-E,LIT-D,HIS-D,PHI-D
(6) ARAFAT ABDOULAYE JINGI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(7) NDI DIEUDONNE GWEI ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-C
(8) ACHA ODETTE BELIE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 24
(1) TATAW FELIX TATAW ECO-A,LIT-A,HIS-A
(2) ADAMOU RICARDO ICHU ECO-B,GEO-D,HIS-C
(3) FOBANG RANSOME CHICK ECO-D,HIS-D,PHI-B
(4) BAH COLINS NDENG ECO-C,ENG-C,GEO-E
(5) EKONDO BECKY MANDE ECO-E,LIT-C,HIS-C
(6) ANSEH NAFTY ALBRIGHT NCHO ECO-D,HIS-D,PHI-D
(7) BIH SONITA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(8) EBONG JULIENE TONGE LIT-E,HIS-D,PHI-C
(9) JUNIOR NAUOLA BASENGE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(10) FRANKLIN UGO OKEKE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(11) GUSSA KESTINE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(12) MARIE-BLANDINE AKATE ATEM ECO-E,ENG-E,HIS-D
(13) NAYONGO FRIDA MOKOTO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(14) AYUK GOODNESS AGBOR ECO-E,GEO-E,PMS-D
(15) LOBE MAUREEN BASAKA LIT-E,HIS-E,PHI-D
(16) WOBYEB HILDA WACON ECO-E,HIS-E,PHI-D
(17) EKPORO BELDINE IYA MONDE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(18) CHIMUANYA GIFT HAGBE ECO-E,LIT-E,HIS-E
(19) APANG CHERION ESUNGE ECO-E,ENG-E,ICT-E
(20) ONJOLIKA MAGDALENE ISANGE LIT-E,HIS-E,PHI-E
(21) TIKU CLAUDIA TANDE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(22) TOH EUNICE NYINGMAH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(23) KERIAN NA-NAHNYONG LAJONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(24) MEKUMBA GABRIHEN BELOE ECO-E,GEO-E,PMS-E
Passed In 2 Subjects: 26
(1) LAMBI STEVE GUWEIN LIT-D,HIS-B
(2) ADIZA BELIE EPAMBA ECO-B,GEO-D
(3) VERONICA LIMUNGA KAME ENG-C,REL-D
(4) ORU ESTHER OJONG ECO-C,HIS-D
(5) GHAWIR ELVEDENCE DIEW LIT-C,HIS-D
(6) TAMBE AGLLA RIDLEY ABU HIS-D,PHI-C
(7) BATENCHANG NGOHAKUM ECO-C,GEO-E
(8) GAMUTI NAGWA QUEENTARJI ECO-E,PHI-C
(9) BATUPE TCHEUGOUE BRIYANT ECO-E,HIS-C
(10) TOUKEM MARIE LUBICH ECO-E,HIS-D
(11) BESONG MILDRED AGBOR ECO-D,ENG-E
(12) NGIDE SHARON NTUBE LIT-D,HIS-E
(13) PALVINE NALOWA MBOME HIS-E,REL-D
(14) OJONG MARINETTE ASSEM GEO-E,HIS-E
(15) TANGU VEGILAS FIEN ECO-E,HIS-E
(16) TABEBESEM NOELLA ARIT ENG-E,HIS-E
(17) KAYEH TATIANA NGINGTIA ENG-E,LIT-E
(18) BARON LANGBA EGBULE HIS-E,PHI-E
(19) OTTIA ANNET MAKOOH LIT-E,HIS-E
(20) BESSONG OBEN ALVIRA HIS-E,PHI-E
(21) ETTA ENOW SOLOMON ECO-E,HIS-E
(22) GEORGE ESSEMBE MOKONYA ECO-E,HIS-E
(23) MOUHAMED HAMADJAM ADAMOU ECO-E,GEO-E
(24) MEJAME JUDE NGEME ECO-E,HIS-E
(25) LEBGA RENE NDANSI HIS-E,PHI-E
(26) ANGWENDONG BRENSIGGREY ENG-E,HIS-E
Centre No: 11174 Government Bilingual High School Kumba
Regist: 35, Sat for 2 or more Subjects: 35, Passed : 25
% Passed : 71.43, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
(1) EGBE GIFT ETUKA BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(2) DIENGA JOHN DIVINE CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C,ICT-B
ETAPE NGABE BEATRICE DIELLE
BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMM-D,PHY-D
(3)
(4) MBIEH NWOKIMBE BECKY BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
Passed In 4 Subjects: 4
(1) ALOBWEDE HENRY-JOEL EPIE ECO-C,LIT-D,HIS-A,PHI-A
(2) NTUA MASOMA HOPE-ROY ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-A
(3) NGONGE MEIVA EJOME BIO-C,CHE-D,PMM-E,ICT-C
(4) TEKE EMELDINE EKUM BIO-E,FSN-D,PHY-E,ICT-B
Passed In 3 Subjects: 6
(1) MEBUNE BRANDON NDILLE ECO-B,GEO-A,HIS-A
(2) NWIRA BRIAN OBASE ECO-B,GEO-C,HIS-C
(3) OTTE MAGDALINE KORY MENDE ECO-C,GEO-D,HIS-E
(4) BOKWE EDITH CHIOMA ENG-D,LIT-D,HIS-E
(5) ITOE KEREEN BEA ECO-E,LIT-C,HIS-E
ASONGLEFACK NGUETSOP MARTHE NOEL
BIO-E,FSN-C,PHY-E
(6)
Passed In 2 Subjects: 11
(1) MEMBONG EPIE MEMBONG ECO-C,GEO-A
(2) TITIA BRENDA YUMBI LIT-D,HIS-C
(3) TAMBONG VANESA MARIKE BIO-E,FSN-B
(4) ETTA ELVINA AKI BIO-E,FSN-C
(5) MBU CATHERINE ECO-E,LIT-D
(6) MONYONGO ALUCIUS NDINGI ECO-D,GEO-E
(7) NAOMI MANTAB FORBAI FSN-D,GGY-E
(8) ISOH AWOH ABISHAG ENG-E,LIT-D
(9) EBEN JUNIOR AGBOR GGY-E,PMS-D
(10) EKONI CLETUS OJONG ECO-E,GEO-E
Page 53 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 11
(11) AHAPE MBIH FLORENCE LIT-E,HIS-E
Centre No: 11175 Kumba Station External
Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 24
% Passed : 53.33, Sanctioned : 4
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
EMEH MESAPE ANNA SERAH ESUNG
ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-C
(1)
(2) EGBE JOEL EDJUA PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-C
Passed In 3 Subjects: 8
(1) ONGOLO JULLIET OBONO ECO-D,GEO-E,HIS-C
(2) TINGON JESINTA EDAM ECO-D,GEO-E,HIS-E
(3) NJEO ELMA BELIE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(4) NGOH MAI PRECIOUS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(5) OBIE GIFT ESONO ECO-D,ENG-E,LIT-E
(6) KOMESUME DESMOND ECO-D,GEO-E,HIS-E
(7) NJI CYNTHIA NGUM ENG-E,LIT-E,HIS-E
(8) EBONG DERICK NDELLE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) FINTA ROMAN ENG-E,REL-C
(2) NKENGAKIE DERICK BIO-D,GEO-D
(3) MUKI QUEEN SELINE ANJOH ECO-E,LIT-C
(4) CARLISTA EVENYE IKUNDI ENG-E,REL-D
(5) MASUE ESTHER MARIKA ECO-D,HIS-E
(6) AMALIA BELOLE ELANGWE PMS-E,ICT-D
(7) NFOR HERALDA EBAI-CHA ECO-E,LIT-D
(8) MOTALE BEMOE EFIMBA GEO-D,HIS-E
(9) MERLIN NDUMBE FALE ENG-E,REL-D
(10) NZIME SYLVANUS ABIGAIL ECO-E,GEO-E
(11) AKAME NTUBE WUKE ENG-E,LIT-E
(12) AKO NKONGHO NOEL EGBE ECO-E,GEO-E
(13) ARIFECK CATHERINE FONDO ECO-E,HIS-E
(14) OFFONDE NDAKAW ANNORA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11176 Fiango External
Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 16
% Passed : 72.73, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
(1) FORCHU TCHOUPA VANESSA BIO-B,CHE-D,FSN-C,PMS-D
(2) BANFON THELMA VALLA-EPONGE ENG-C,LIT-D,HIS-C,PHI-C
Passed In 3 Subjects: 4
(1) TAKUETE THIERRY ROMEO ENG-C,FRE-D,HIS-C
(2) AMBE PAMELA NEWU ECO-E,LIT-E,HIS-C
(3) LEKEAKA MAROIN ECO-E,GEO-E,PMS-C
(4) EPIE MOTUBA EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) SAKWE ESINO EBENEZER ECO-E,HIS-C
(2) LACHE EMILY-FAITH EBOT ENG-E,REL-E
(3) ETTA ESTHER AMAH ENG-E,LIT-E
(4) ASONG QWENDOLINE ASOH GEO-E,HIS-E
(5) ASHU EMILIENNE BIO-E,PHY-E
(6) ALEMNKENG EDITH ECO-E,HIS-E
(7) WOKE SUSAN NDIAKA ENG-E,HIS-E
(8) NGONGANG SOLAGE SIEWE ECO-E,ENG-E
(9) AHONE FLORENCE EPIE HIS-E,PHI-E
(10) MAPEH QUEENETTE YOH ENG-E,HIS-E
Centre No: 11180 Douala Academy Of Arts & Science Bonaberi
Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 49
% Passed : 96.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 8
(1) JOUSSI TCHOUATA VIDAL BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
AWAH SAMUEL FOHSIAE JUNIOR
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(2)
MBONG AICHA KANG SAIDOU
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(3)
(4) MEGHELE MARLIS NTULE ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(5) ELLOKO KONG CHIRAC ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-D,ICT-B
(6) TANTOH CLAUDINE KOYE ENG-C,LIT-E,HIS-B,REL-C,ICT-E
PONLEGNOU NGOUEFO ANGE DANIELLE
ECO-E,ENG-D,LIT-C,FRE-E,HIS-D
(7)
(8) TEGHA CLINTON NCHIA ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D,PHI-D
Passed In 4 Subjects: 20
(1) LUM MIRIAM SUH BIO-B,CHE-B,GEO-A,PMS-A
(2) WIHBUENMBOM BERTILA ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B
(3) NGENBUNE ROKAYA ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-B
(4) NGAM FANNETTE ESEI ENG-D,LIT-C,HIS-B,REL-B
(5) AYUK ETA-LAP BIO-C,CHE-C,PMS-A,PHY-E
(6) ANKINIMBOM NADINE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(7) YENGEH NGWAFES BRANDA ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(8) EYONG SHALOM ISAAC NEBA CHE-E,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(9) TATIANA BESSONG EBOT ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(10) CHI RITA NCHANG BIO-D,CHE-D,PMS-C,ICT-D
(11) ESONOH STELLA MENDE ENG-D,LIT-D,HIS-E,PHI-B
ISAAC FREDERICO KOMBA KANGUE
ENG-D,LIT-E,FRE-C,PHI-C
(12)
(13) ABDELLAH TALAL ELBABA CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(14) MANUKEH MARIE TCHEUMENI ECO-B,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(15) BERINYUY ANSELM LASHEH ENG-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B
CHAH LINTEL LAREINE CLOWE BESSEM
ENG-E,LIT-D,HIS-D,PHI-D
(16)
(17) MOLANGO MINETTE MUNCHE ENG-E,LIT-C,HIS-E,PHI-D
(18) LANTANG MAKCELINE NGWASHE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(19) LANG FRANK JUNIOR DAYEBGA ECO-D,GEO-E,HIS-E,REL-D
(20) IPENSI SUSAN BESSEM ENOW ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 17
(1) KEBILA DENIS MOFOR BIO-A,CHE-B,PHY-B
(2) TIDAMAH YANICK ECO-B,GEO-B,HIS-A
(3) WIRSIY GUERISH DZESINYUY BIO-A,CHE-C,GEO-B
(4) AKWO NDOH MASANGO ECO-A,GEO-C,HIS-B
(5) ALO PUIRA ACHARE ECO-B,GEO-C,HIS-B
(6) NGWANA BRADLEY BONGFEN ECO-C,GEO-B,HIS-B
(7) TAHLA PAVEL NYUYDZE BIO-A,CHE-C,PHY-D
(8) EBOT PELAGY ENOWNYA KET BIO-B,CHE-C,PMM-D
(9) ETTA SANG YANICK EGBE ENG-E,HIS-B,PHI-B
(10) MUMA BRANDON CHE AMBE LIT-C,HIS-D,PHI-D
(11) KAM MARAIN ABONG BIO-B,CHE-D,PHY-E
(12) NGAH SANDRINE KUHVINYOH ENG-E,LIT-C,HIS-C
(13) TANWI BELTHA ADANGFENG ENG-B,LIT-E,HIS-D
(14) KOYUE TOUNKA ANTHONY FRED CHE-C,PMM-E,PHY-D
(15) NYENTI MOUREEN TIKUTABA GEO-E,HIS-C,REL-E
(16) TEWARA MADEL AGWA ENG-D,LIT-E,HIS-E
(17) BEPWO GLORY SEMA ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) AZAAH BINTU ATEBI ENG-D,LIT-D
(2) MUNUNG ANGWI ROSE NGONG LIT-E,REL-D
(3) AKONG DIANE AUDE NCHEH LIT-E,HIS-E
(4) NGUMA MISPA NYANGHA PHY-E,ICT-E
Page 54 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11181 Institut Tonji Bonaberi
Regist: 81, Sat for 2 or more Subjects: 81, Passed : 54
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) NSENWU IRENE CHINDA ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B
(2) AGBOR CYRIEL AGBOR BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 10
(1) NKEMBOH LARRISA AMA-AMBOH ENG-B,LIT-B,HIS-B,PHI-B
(2) LEKE CLARISSER NKENAFAC ENG-C,LIT-B,HIS-C,PHI-A
(3) FORKUSAM VALEMIA NADEGE ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(4) AFANWI BOUDUINEGREG SUH BIO-E,CHE-D,FSN-B,PMS-D
(5) NKEN MU NSEKE YOLLO ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-C
(6) NJIKI KAJIO CYRILLE DJIBRIL ECO-E,GEO-E,HIS-B,ICT-E
(7) NDIFORCHU LEVI TABEH ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(8) AGBOR BECKY NKUMBE ALOBIA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(9) MANEFO TADEFI SAUREL ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D
(10) FOTSO STAYELLE HODREY ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 20
(1) NOUPOUPON DJEUKOUA ANGE LETICIA ENG-E,LIT-D,HIS-C
(2) MBUH YANICK ECO-C,GEO-E,HIS-D
(3) IBRAHIM SADIO ECO-E,ENG-E,HIS-B
(4) TUMENTA HYCINE TIMIH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(5) MUKUMU EMMANUEL TANGI ECO-E,GEO-D,ICT-D
(6) MBONYAM SAM NSHOM ENG-E,GEO-E,HIS-C
(7) TENG BENADETTE AKWENI ECO-E,LIT-E,HIS-C
(8) NUKUNA FLORENCE KAHBESSEN ENG-E,LIT-E,HIS-C
(9) MAWAMBA PAGUI MERVEILLE ARIOLE ENG-E,FRE-D,PHI-E
(10) FORSAH DJOUFACK LOIE BLONDOL ECO-E,HIS-D,PHI-E
(11) FANG BENSLINE LIT-E,HIS-E,PHI-D
(12) FONTEM SOLANGE BENAKA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(13) ETCHU BERTRAND ETTA ECO-E,ENG-E,HIS-D
(14) DONGM0 TSAGUE FRANCK LOIC BIO-E,CHE-D,FSN-E
(15) PRINCESS NCHANG NUMFOR ENG-E,LIT-E,HIS-E
(16) NAVELA CATHERINE NYAMSENKWEN ENG-E,LIT-E,HIS-E
(17) ATEMNKENG GLEN BIO-E,CHE-E,PHY-E
(18) NGUM FELISTA NDAH ECO-E,ENG-E,HIS-E
(19) EYAH MIRABEL TIMAH ECO-E,ENG-E,LIT-E
(20) FUNGSEN PERPETUA TSUNG ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 22
(1) BEBULU GEORGE GREAT LIT-D,HIS-C
(2) MABINGPING LAURA ECO-C,HIS-D
(3) DJUKUI ADJOUTSA ALICE CHANTAL BIO-B,ICT-E
(4) NDINGOLE HILARY NUNYUI ECO-C,HIS-E
(5) BONG DYLAN BONG GEO-E,HIS-C
(6) SEUNTCHA TONJI MARLINEI REINE ENG-D,FRE-D
(7) NDINGOLE GILIAN BIOTIYUI ECO-D,HIS-D
(8) EKOUME EKOLLO RUBEN HEARTMAN ECO-C,ICT-E
(9) NGWAFU BLESSING BIH BIO-E,FSN-C
(10) MEZEMO LUCIENNE BIO-E,FSN-D
(11) DIOH WELISANE BEYONGO ECO-E,HIS-D
(12) FOMLAH ROMAIN NGWA HIS-E,PHI-D
(13) JAMES NGOLE BIO-E,CHE-D
(14) ANDEH JUDE MAMUZANG ECO-E,HIS-E
(15) GRACIANA AKEH FOKUM ECO-E,ENG-E
(16) MESSODE EBONG JASMINE GEO-E,HIS-E
(17) NJU-KENZENEH RELINDIS ECO-E,GEO-E
(18) FUSI RODRICK SUH ECO-E,HIS-E
(19) NGWINGTSE LYDWIN ECO-E,GEO-E
(20) FUH VANISSIA NGUM ECO-E,GEO-E
(21) NKONGHO NDASEH BELOVE LIT-E,HIS-E
(22) NDIA MOUOFO FALONE LIT-E,HIS-E
Centre No: 11199 Reunification Bilingual College Bafoussam
Regist: 148, Sat for 2 or more Subjects: 148, Passed : 126
% Passed : 85.14, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
(1) PECHIAMBAIH WARDIOUS BIO-A,CHE-A,PMS-B,PHY-A,ICT-B
NYONGAMSEH CLINTON BANA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(2)
(3) NGONG ITUNG REVEL BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
ASANJI CORISON NDAJONG
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(4)
(5) ELIOT FON NKWENTI BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
NGEPGOU BECKLINE TAZOAH
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(6)
NCHOFOUNG ALAND TANGOUNG
BIO-D,CHE-E,PMS-C,PHY-D,ICT-E
(7)
Passed In 4 Subjects: 32
(1) NWANYEK CYNTHIA NAHYEK ECO-B,ENG-B,LIT-C,HIS-A
(2) SAMA SAINTE DECLAIRE ECO-C,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(3) NOUTAHO EVODIA ARREY ECO-C,ENG-B,GEO-B,HIS-B
(4) NAHBILA STEPHANIE BABILA ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-A
(5) TEKU ORAZEL TAKERE ECO-C,GEO-A,HIS-B,ICT-C
NWACHUKU BERNARDINA NWANEH
ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-B
(6)
(7) NDOH DESMOND NJI ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-D
(8) MBAKU LOUISA TEZAH BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
LEUSSA SIEWE SANDRA LAURENE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(9)
(10) NJIE CYRIL MUEGHE ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B
(11) NWOTEH MAGUNG ISSABEL BIO-B,CHE-C,PHY-D,ICT-C
FONGANG FONKOU JORDANE LIONNEL
BIO-B,CHE-D,GGY-D,ICT-C
(12)
(13) ABDUL MUMINI AWA ECO-A,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(14) MBAKU DILAND LINGWEI ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(15) NKEMEWIH CLEMENT ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(16) DJOMO IVAN OBERLIN CHE-C,PMS-C,PHY-E,ICT-C
(17) THEZAN CORINE TIMBU BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
NGAPFACK NGUEMENI PAGANY AURIOL
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(18)
(19) NGANG DESMOND BIO-C,CHE-E,PHY-D,ICT-C
KAMNE TCHATCHOUANG VICTOIRE JEMIMA
BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-D
(20)
(21) NGWANG BARBARA BOLOPIA ENG-B,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(22) AKO JAMES TANYI-MBI BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-C
(23) NDAM STEPHANIE NWANJONG ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(24) GIWE REJOICE WEPNJE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(25) ASONGLEFAC BRANDON NJINJU BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(26) LONGFOR GAIUS GAVILAN MBAH ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(27) AFOUH NGU HOPE ECO-C,ENG-E,GEO-D,PMS-D
MBOMMEYENEYES ELDEL AKIMBOM
ECO-D,ENG-C,GEO-E,HIS-D
(28)
(29) GWANULLA LYDIA LUMA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(30) BANMBUH LETITIA DANIRNYUY ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
KINGAH ASSUMPTA ABERINYUY MBUUM
ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(31)
(32) FIESHI MELISSA NDREMBOMINYI ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 51
(1) BINANGE SECUNDA NKESSA BIO-A,CHE-C,PMS-C
(2) SHEY JULIETTE MANGWANG BIO-C,CHE-B,GGY-B
(3) WUGHENKEH INUSA ECO-C,GEO-B,HIS-B
(4) NGONJANG EMMANUELLA TRACY CHE ENG-C,LIT-D,HIS-B
(5) AZEH BLAISE BIO-C,GGY-B,ICT-D
(6) ANGUO ISIDORE AJIMSIMBOM ECO-C,GEO-D,HIS-B
Page 55 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 51
(7) CHUITUMOH NELLY BIO-B,CHE-C,PHY-E
(8) GWE VALENTINE CHIA BIO-B,CHE-C,PHY-E
(9) AKEM KETREM ELVICE BIO-B,CHE-E,ICT-C
(10) NEMLACK NELSON KAMOBO BIO-B,CHE-D,PHY-D
(11) ADEY NSTEH KENNEDY BIO-C,GGY-C,ICT-D
(12) MELVISE NGWEMETA BIO-B,GGY-C,ICT-E
(13) FOLABIT FRANCIS SAMBILA BIO-B,CHE-C,PHY-E
(14) LUM CYNTHIA NJI BIO-B,GGY-C,ICT-E
(15) WOPIWO FOSSO JEAN DAVID BIO-B,GEO-D,ICT-E
(16) NDIACHI KLUIVERT MBANGHO BIO-B,CHE-D,PHY-E
(17) ENOW WILSON ENOW BIO-C,CHE-D,ICT-D
(18) TUMBONG JENNIFER NKATNUWOH ECO-D,LIT-E,HIS-B
(19) MBIYIWOH CELESTINE TANIYOKWI BIO-C,CHE-D,PMS-D
(20) NGONG MISPA KEBONG BIO-C,CHE-E,GGY-C
(21) HILDA MBURLI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(22) KENNE TIWA SOLESE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(23) WIRNGO BRIYAN BURINYUY ECO-D,GEO-D,PMS-D
(24) TABOT EMMACULATE BESSEM ENG-E,LIT-E,HIS-B
(25) NANA NANHOU BRICE ALFRED CHE-D,PMS-C,ICT-E
(26) KAMMOGNE TCHEUMI KAM MARGUERITE BIO-B,PMS-E,ICT-E
(27) SUIYI ANASTHASIA NTFUL ECO-E,GEO-C,HIS-D
(28) KUFIA GERMAINE EVE ELONGO ENG-C,LIT-D,HIS-E
(29) KWO MWOFOH HANNIEL-URIEL CHE-D,PHY-E,ICT-C
(30) KUMBU FRITZ TIM BIO-E,GGY-D,ICT-C
(31) SILVIAN SHIRI SUH ENG-C,LIT-E,HIS-E
(32) DAYE FOKOU BRENDA BIO-C,PMS-E,ICT-E
(33) WAMBA TALONWA YANNICK BIO-D,PHY-E,ICT-D
(34) MAKENGUET PARFAITE SYLVIANE BIO-D,CHE-E,PHY-D
(35) FORTAMBIA CYRILLE NONG BIO-D,PMM-E,PHY-D
(36) ONDE EXPERINCIA MBE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(37) PENN BELINDA MEFOR BIO-E,CHE-E,GGY-C
(38) AMINGWOH BERRELLAND BETANBAH ECO-D,GEO-D,HIS-E
MATCHIOFO FOUGNOU INGRIDE DOUCHELLE
ECO-E,HIS-E,PHI-D
(39)
(40) MBAKAM FOBUTU WINNY FRANCK ECO-E,GEO-E,HIS-D
(41) MBEUFO F. ANGE GLAYDS ECO-E,ENG-E,HIS-D
(42) AFOH ELIJAH TENEG ECO-D,GEO-E,HIS-E
(43) ASONGANYI CYNTHIA ENG-E,LIT-E,HIS-D
(44) PENN HENRETA MEZUH ENG-D,LIT-E,HIS-E
(45) BANABE NUBIA FOMBUTU ENG-E,GEO-E,HIS-D
(46) AZEMAFACK TEMGOUA PAUL EPHRAIM ECO-E,GEO-D,HIS-E
(47) NGWEKO SUSAN SUH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(48) BAGNA KOUBA SOLANGE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(49) NGEME EMMANUEL MPAKO BIO-E,CHE-E,PHY-E
(50) NCHUNG LOVELINE AKWE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(51) ALEMNJI AMINNDEH MAUREEN ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 36
(1) KENGKOH RIOK NGUM ECO-A,HIS-B
(2) DJUIMO-TCHAMABE DYVANE AHOLE BIO-B,CHE-C
(3) TANJONO ERIC YAKUM ECO-B,GEO-C
(4) FOMBUTU HERMAN NGUBE BIO-B,GGY-C
(5) FORYIM DAWLEN ZETANG BIO-C,GGY-C
(6) ACHU NURSELINE MEGHA BIO-D,GGY-C
(7) PIH CLARIS AKAIN LIT-E,HIS-B
(8) TAKAM TENE OURSON JUNIOR BIO-D,GGY-C
NKOUAMEGNI KETSAMENG ULRICHE DESTIVELLE
LIT-E,HIS-B
(9)
(10) DADJI TCHUIMO JOELLE STEPHANIE BIO-C,GGY-D
(11) YUSIMBOM NELSON BIO-D,PMS-D
(12) POKEM FEUDJIO LAURENE NAVAROLE ECO-D,HIS-D
(13) NDI LOVELINE FUENUNYOH ECO-D,HIS-D
(14) PENN GODSWILL BIO-D,PHY-D
(15) YUKA GILLES MYENNI BIO-D,GGY-D
(16) TAWE DARYL TAYAH BIO-E,GGY-C
(17) ATEM EBANG BORIS ATEM BIO-D,GGY-D
(18) TEGANG MIRANDA LIT-E,HIS-C
(19) TALLA UNOIR NGWAYI BIO-E,GGY-D
(20) LANJOH BLAISE GGY-D,ICT-E
(21) ZAOLEFACK SOLANGE ECO-E,HIS-D
(22) FORTU KISSINGER ACHIE CHE-E,ICT-D
(23) MULUH FRI BIO-E,GGY-D
(24) ZELIO LODRICK ZAOMOH ECO-E,HIS-D
(25) KULEMIA KELLY BAMBOT ENG-E,HIS-D
(26) KOMMI VETUS TUHMAH ECO-E,GEO-D
(27) ASONGNWOH CLAUDIA LIT-E,HIS-D
(28) TANYI LUDOR INNOCENT BIO-E,PHY-E
(29) NFOR COLLETE MANJUH LIT-E,HIS-E
(30) FUBE DONATUS PMM-E,PHY-E
(31) NANFACK DONFACK NELSON JIROLD GEO-E,HIS-E
(32) AZILEFAC BRINA AJIAWUNG HIS-E,PHI-E
(33) KOAGNE KOAGNE HYLARI DARIELLE ECO-E,GEO-E
(34) TCHINDA CHRISTABEL ENG-E,LIT-E
(35) KIMBI EMMACULATE MBURLI ECO-E,LIT-E
(36) TENDONGMO CLARIS CHOPAZONG GEO-E,HIS-E
Centre No: 11203 Government Bilingual High School Mabanda
Douala
Regist: 109, Sat for 2 or more Subjects: 109, Passed : 101
% Passed : 92.66, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 22
(1) MBENG JUVIS BESSONG BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(2) AROKO NKONGHO CURTIS BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-B
(3) SANI NYIFEH ALI KUNYI CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-A
(4) FUH BENFIDELLE CHE BIO-A,CHE-C,GGY-B,PMS-B,ICT-B
(5) BELITER NDJESE ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C
TSAFACK FOUELEFACK HENRI VOLINAIR
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C,ICT-B
(6)
METINEGHOH BLANDIN TESIH
BIO-B,CHE-A,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(7)
FOYET GANMINI RUSSELL DUTRIC
BIO-D,CHE-C,GGY-C,PMS-A,FMA-D
(8)
TSAPI LONTSI WILFRIED ROOKER
BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(9)
TCHUENDEM TCHOMGUI MAURIALE MANUELA
ENG-E,LIT-B,FRE-E,HIS-C,PHI-B
(10)
FOBANG DODDRIDGE BANKE TOH
BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(11)
(12) AZENUI NWELA NIBAFU BIO-A,CHE-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C
(13) ZUO FORSHI MBI ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(14) ASHU LOIC CESAR MUMA BIO-E,CHE-C,PMS-D,PHY-C,ICT-C
LEMONGO ASSONKENG VERLEINE PATRICIA
BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(15)
(16) ACHANG TINA MAFORKOH BIO-D,CHE-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C
NGOUEGNI NOBUSSI DIANE SYNTHIA
BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(17)
ZEUFACK TAMEZE PRINCE
BIO-D,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(18)
(19) MOMO DIVAN BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(20) FOTIO KUETSOP SERGEO ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E,PMS-C
MAKAMTA TAZIBOU ASTRIDE MICHELLE
ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(21)
HYOUNIE PEUGUEFFA MAEVA CANEVARES
ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(22)
Passed In 4 Subjects: 26
(1) KUM ORLANDO WACHONG ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-D
(2) MULUH LIZETTE BIH ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-C
(3) NEBA SAMA THIERY BILINGWE ECO-C,GEO-A,PMS-D,ICT-C
(4) FOBANG MIERIELLE NEH ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(5) ANONG JUNIOR EMBANI BIO-B,CHE-C,GGY-C,ICT-C
Page 56 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 26
(6) ANSELME DINGKA SAMA WAFOR BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(7) NDIFOR AJIEH NIBRAIN ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(8) KENFACK TSOPFACK JOSE MAIDO ENG-C,LIT-C,FRE-C,HIS-D
(9) ASAH ZAPFACK FAUSTIN ECO-D,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(10) TANEKEM TIOBOU NELSON BRIGHT LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-B
(11) BALEMBA RAISSA MUCHANGO ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(12) AYONG MACLOVE ANJI ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-B
FEUGO FOZONG MAXIME DORVAN
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(13)
(14) SHEY JOEL NGANJO BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(15) SHU SHYNAIDA KELLY MAMBO ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B
(16) BAKO FAURE BORIS BIO-C,PMM-E,PHY-D,ICT-C
(17) GUIMO FRANCKY LAURET ECO-D,GEO-D,PMS-C,ICT-E
(18) BUJONG AKWA CYNTHIA ANIH ECO-C,GEO-D,HIS-E,ICT-D
(19) NGAMAGNI DONFACK JULLIAN ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-B
(20) NGOLUI ALESLINDA YATAH ENG-B,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(21) JEATSA KOUENEZI RITA CAROLE ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(22) GUEGNI LEILA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(23) NGOUEGOU ADELIADE LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-E
(24) RUTH FEH TITA FOMUNUNG LIT-E,FRE-E,HIS-D,PHI-E
MEFOUET NGONGUE YVANY PATRICIA
ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-D
(25)
MEDONGTSOP PATIGO MAELIS GRACE
ECO-E,GEO-E,PMS-E,ICT-E
(26)
Passed In 3 Subjects: 36
(1) SAMBA NKANDA STEVE BRANDOWN BIO-C,GGY-B,ICT-B
(2) ESEME NTUBE JOANA ECO-C,GEO-C,HIS-B
(3) ISIDOR PIPMENYI BIO-B,CHE-B,PMS-D
(4) FONYUY FELIX JUNIOR NGONG ECO-B,GEO-B,ICT-D
(5) NSANGOU NJIMBOUEM AHMED FADIL BIO-C,GGY-C,ICT-B
(6) NANFA DEMPOWO JORDIE DERLICH BIO-B,CHE-C,ICT-D
(7) WAINFEN TERENCE FUL BIO-B,CHE-D,ICT-C
(8) MANA HONORE BIO-B,PHY-C,ICT-E
(9) TITA ZIFUE BASHIRU ECO-C,LIT-E,HIS-C
(10) CLIFFORT FONYUY TAKWI BIO-B,CHE-E,GGY-D
(11) EYONGNSO THELMA NKONGHO BIO-A,CHE-E,PHY-E
(12) EFFI BRANDON AMBE BIO-C,CHE-D,ICT-D
(13) SHANCELINE NGIYIMAGHA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(14) FANG NICOLINE MBEI ECO-D,LIT-E,HIS-C
(15) NANGMO TSAGUE CHANELLE BIO-D,CHE-D,PHY-D
(16) DONFACK YMELLE NARICE BIO-C,CHE-E,PHY-D
(17) DANIELLA WEBNWI TOGE ENG-B,LIT-E,FRE-E
(18) YENKONG MBONNJOH LOUIS ECO-C,GEO-D,HIS-E
(19) NGOMO VICTOR ESEME ECO-E,GEO-D,HIS-C
(20) NGUM ELLA-BLANDINE ENG-D,LIT-D,HIS-D
(21) NGUEKO WAMBA RICHEL ELISEE ENG-C,LIT-D,FRE-E
(22) DONFOMEJUI JOKEU MERVEILLE ECO-D,GEO-D,PMS-D
(23) MAKOUGOUM NGOH SYLVIA LUDIVINE BIO-D,CHE-D,PMM-E
(24) AGYINGI AFOR AKAM SANDRA BIO-C,CHE-E,PHY-E
(25) NGUEKENG STYVE WILSON BIO-E,PMS-E,ICT-D
(26) NEBA SYLVIA SIRRI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(27) NGWA CLINTON NGWA ECO-E,GEO-E,PMS-D
(28) DIEFFI KENGNE JUNIOR TRESOR BIO-D,PHY-E,ICT-E
(29) NEBA LYDIA NEH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(30) KALUNKONG MARC LEDOUX ENG-E,LIT-D,FRE-E
(31) FOUONDJING HERMANN BIO-E,CHE-E,PMM-D
(32) SEKO BEKI JEJA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(33) ACHICK JOYCE MUSONG ENG-E,GEO-E,HIS-E
(34) OBIE JOSEPHINE BAKOTWE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(35) ELANGWE MELANI ETTE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(36) TOUNGHA NELLY MBONG ECO-E,ENG-E,LIT-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) MAMUDA FADIMATOU MBOUMAGERAH BIO-B,GGY-C
(2) FUHNWI BRYAN SUH BIO-B,CHE-D
(3) EPANG WALLA THEOPHILE BIO-B,CHE-D
(4) ATONG PRECILIA NGO BIO-D,GGY-C
(5) POKAM DURICE RIVALDO ECO-C,HIS-D
(6) DONFACK FOPAH ALAIN DELORD CHE-D,PHY-C
(7) MEIKENG DJOUBOU JOSIANE AUDREY GEO-C,PMS-D
(8) SAMA EMMANUEL NYISOMEH BIO-C,GGY-D
(9) NGANKAM TCHAPDA JULIO JUNIOR GGY-E,ICT-C
(10) SENYUI ABDEL AZIS TITA CHE-D,PMS-D
(11) NDONGMO DIANE ECO-E,PMS-D
(12) THELMA LAURYA NGUM LIT-D,FRE-E
(13) YANTOH PRIDE BIO-D,GGY-E
(14) DONGMO BOUGO YVAN ROMUALD ECO-E,HIS-E
(15) AKUM RUTH MEYOH ECO-E,GEO-E
(16) NSHANJI RITA KFUBFU ECO-E,ENG-E
(17) NGOH EBANGO JEANNETTE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11208 Mevick Bilingual Grammar School Yaounde
Regist: 61, Sat for 2 or more Subjects: 61, Passed : 58
% Passed : 95.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
(1) NDI RANSOM LINWE ECO-A,GEO-A,HIS-A,REL-B,PHI-A
(2) NDI RANDY NKEH ECO-A,GEO-B,HIS-B,REL-B,PHI-A
FOHOM TCHUENTECHRISTIAN ARMAND
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3)
(4) SIYSI VALERY SOBUNRI BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(5) FEI NORA ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-B,PHI-B
SHANG SERGE TAMBINKAR
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(6)
KAMMOGNE TCHUENTE CARELLE ANGE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(7)
(8) DUNA CALEB BILLA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
AWUNGDEH VANESSA NKEMASONG
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-D
(9)
Passed In 4 Subjects: 19
(1) ITOE RAYMOND NANGO ECO-A,GEO-B,HIS-B,PHI-C
(2) VERNYUY SYLVIE BIO-A,CHE-E,FSN-A,GGY-B
(3) ANAGHO SHERADE NJIKE ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(4) MBAH MAXWELL MBABIT ECO-A,ENG-C,GEO-B,HIS-C
(5) SUNJO NATHAN USINYU BIO-A,CHE-C,FSN-C,GGY-C
(6) BATO CHANCELINE NENI BOWELI BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(7) NGABE RANDIBELLE NTOH ECO-C,ENG-E,HIS-B,PHI-B
(8) NFORYA FULBERT NFINYOH BIO-A,CHE-D,FSN-B,PHY-E
(9) ZALIATOU YEBA FORMBASONG BIO-B,CHE-E,FSN-B,ICT-D
(10) NDUSHOP JEREMIAH TAH BIO-E,CHE-D,PMM-B,FMA-D
(11) MAGUE GISLAINE DIANA BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E
(12) NGWE BENADETTE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(13) MUGRI BORIS FONCHAM BIO-B,CHE-D,PHY-E,ICT-E
(14) WEREH ELIZABETH NANGIA ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(15) NDZI KENESON NGANKIR ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(16) MUNONGO NANYONDO VANNESSA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(17) FORCHE FABRICE ACHUNCHE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(18) MBUCKSEK QUINTA RANSI ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(19) ASONGWE CARINE A ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 17
(1) FON ARNOLD CHO ECO-A,GEO-B,PMS-D
(2) AKENJI FRU NGONGBAN ECO-C,GEO-A,ICT-C
(3) TATAH NELIBERT LEINTENG BIO-B,FSN-B,PMS-D
(4) FORKWA EMILE NYAMBOT BIO-B,CHE-D,GGY-B
(5) FON GHISLAINE TICHUCK ECO-C,ENG-D,HIS-B
(6) TARI RACHEAL NDIAGHA ECO-B,GEO-D,HIS-C
(7) FOVEN KERAN KETTY DZELAMONYUY ECO-B,ENG-D,GEO-C
(8) AWEH OTEH JUDE KUDI BIO-A,CHE-D,GGY-D
Page 57 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 17
(9) TAMBE ANDREW TANYI BIO-B,GGY-D,ICT-C
(10) TENZEM VANISA PON-AFEREH BIO-B,CHE-E,GGY-C
(11) FOTE EVANGELINE BIH BIO-B,CHE-D,GGY-E
(12) AWAH YANITA AZUH ECO-B,LIT-E,HIS-E
(13) AKUM DERICK GABRIEL LIT-E,HIS-D,PHI-E
(14) EBANGHA ETCHU ARREY ENG-E,LIT-E,HIS-D
(15) TANTOH KENNETH NYUYDZE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(16) NWESE EMMERENCIA IBOKA ECO-E,LIT-E,HIS-E
(17) AYUK LUCY OBEN ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 13
(1) NDEH CONSCIENCE MBUFIEN BIO-B,GGY-C
(2) EBOCKAYUK LAMBERT EBOCK BIO-A,GGY-E
(3) FOLEFOCK JUNIOR C.AKONGANDI BIO-C,PMM-D
(4) HELSEN ATIA MEJANG PMS-D,ICT-C
(5) KANYIMI ALAIN MAURICE OTEH BIO-C,GGY-E
(6) MANGA BRIGHT LITUMBE PHY-D,ICT-D
(7) KWILABUIN KUKU DORA BIO-D,PHY-E
(8) FOKOU IVAN LEOLIN ECO-D,GEO-E
(9) NKONGHO ETAKA DIEUDONNE ECO-E,HIS-E
(10) EYONG GRACE NCHUNG HIS-E,PHI-E
(11) DJIOTSOP DOUANLA DYLAND ECO-E,GEO-E
(12) ATSANG AKOUNG EMILIENNE GERALDINE ENG-E,LIT-E
(13) LOWE NAOUSSI INESSE MANUELLA FRE-E,HIS-E
Centre No: 11210 Sin. Government Bilingual High School
Foumban
Regist: 191, Sat for 2 or more Subjects: 191, Passed : 163
% Passed : 85.34, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 13
TANGIRI MICHAEL NDZEDZENYUY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
(2) MAILES LAMBE BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
NUPUKU REMI HANS TACHI
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(3)
MENGJO CUTHBERT VERNYUY
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(4)
SHOFOLA GODBLESS LEINYUY
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(5)
ABOUBAKAR VESSAH MARAFA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(6)
(7) TINGWEI LINUS FORCHIBI BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
NJUKANG HARMONY ATETSA
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(8)
(9) KWENTIE NUDI TAPISHIE BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(10) BAMBO MARIE NOELLE BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(11) KOM MARCEL KUM BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(12) SOULEMAN OMAR ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B,REL-C
(13) GIRBONG ARMAND NUKI CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 32
(1) YUVEN NAOMI JAVNYUY BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(2) NGULAKE FANIBELL NGUTE ECO-A,ENG-C,LIT-C,HIS-B
MESSINA KOUTOU WILFRED VANEL
BIO-A,CHE-C,GGY-B,ICT-C
(3)
(4) AFANANYINYI JUNIOR JUM ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-C
NSANGUO SECHOUTDI ABDOUL KARIM
BIO-A,CHE-D,PHY-C,ICT-B
(5)
(6) GONIGNI BLAISE BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(7) NTOH BELTON NTOH BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(8) ICHAMBUNUI GODLOVE BIO-A,CHE-D,GGY-C,PHY-D
(9) MBOUOMBOUO FADILAH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(10) SANGNYUY CHRISTEL NYUYYENI ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-B
(11) NDIMUNGWE RENE FONGOUNG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(12) TOUHSTA FADIMATOU ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(13) NDOH LARISSA NAKUMA ECO-A,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(14) STELLA DIANGHA BEGHENI ECO-E,LIT-C,HIS-B,PHI-C
(15) BANKOUE ELIJAH CHE-E,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(16) TIMNGUM RANDY TIMNGUM CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(17) WUYEKUE NCHUVEH MARIE ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-C
MATANJU MOULIOM CHARLY JUNIOR
BIO-B,PMM-E,PHY-D,ICT-C
(18)
FOUPAPOUOGNIGNI MOUHAMED NOURDINE
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(19)
(20) MOHAMED PEKASSA ABDEL AZIZ ECO-A,GEO-E,HIS-D,REL-D
NGAPNA KPOUMIE GEORGES JORDAN
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(21)
(22) KAMMOGNE FOTSO BIENVENUE CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(23) NDI FAITH NKFUNJI ECO-C,ENG-B,LIT-E,HIS-E
(24) MFOPOU MOHAMED MOUSTAPHA BIO-C,CHE-E,ENG-E,ICT-C
RAOUDATU FONDZENYUY AOUDOU
BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-D
(25)
(26) JIBO HABIBA JAI BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(27) ASOH BRIAN AKOH BIO-D,FSN-E,GGY-D,ICT-D
(28) BUINLEM ISABELLE BONGNWI BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(29) MATTTHEW BURINYUY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
AGNOPEH MICHEL EDRIS LE DOUX
CHE-D,ENG-E,PMM-D,PHY-E
(30)
(31) TIBAB SINORINE ENGONWEI BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(32) MEGAN YUNTIEH WIRBA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 59
(1) GWANKOBE PAULA GAYELLE YAJEH ECO-B,ENG-B,GEO-A
(2) BETRAND PIGHENJEU ECO-B,GEO-A,HIS-B
(3) MUTAH NGUMBETAH BIO-B,CHE-C,GGY-B
(4) YISA ETHIENNE CHIA BIO-A,CHE-B,PMM-D
(5) MBUH PRIDE FONCHA ECO-A,ENG-C,HIS-C
(6) BAH GIDEON NGOH ECO-C,GEO-B,HIS-C
(7) NJIMBOT SANDAMOUN ELODINE ECO-B,GEO-B,PMS-D
(8) FEH NGANSI MAYFLOWER BIO-B,FSN-C,ICT-C
(9) TEBECK MIRIAM ENGONWEI ECO-B,GEO-C,PMS-D
(10) MOPIT ABDEL MOUHAMED MOUSTAPHA ECO-A,GEO-E,REL-C
(11) NGOUCHEME MBEMAP ABDEL GAFAR ECO-C,ENG-E,GEO-A
(12) ROMEO VENDUFE BIO-D,PHY-C,ICT-B
(13) DJIEUFACK PHILADELPHE BIO-B,CHE-D,GGY-C
(14) AZONG CLAUDIA ACHA BIO-B,CHE-C,ENG-D
(15) FAGNI NSANGOU ALIMA SADIA LIT-D,HIS-C,PHI-B
(16) TIBAB RANIBELLE ANWEI ECO-C,GEO-B,HIS-D
(17) MPEZENYUI EVETTE BIO-B,ENG-E,GGY-C
(18) SENGAFO SANDRA FONYUY BIO-C,CHE-E,GGY-B
(19) ABOUBAKAR SIDIKI BIO-B,CHE-E,GGY-C
(20) SIH BERTILLA NGO AH BIO-C,CHE-D,GGY-C
(21) MBIYDZELA KONGLIM LISBELTHA BIO-B,ENG-E,GGY-C
(22) LADIFATOU NDAM BIO-B,CHE-D,GGY-D
(23) NKONDA VANESA ANYA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(24) NDJATE EYANGO HELENE MICHELE ENG-C,FRE-C,HIS-E
(25) KOLOUGNA ORNELLA PRADEL ECO-D,LIT-C,HIS-D
(26) AZETEH PRUDENCE TENDONGMOH BIO-D,CHE-D,GGY-C
(27) YINKFU SARAH MBUN ECO-C,GEO-D,HIS-D
(28) NYAMKA TRINITA BERAKE BIO-D,GGY-D,ICT-C
(29) TIBAB RAMTOINE ENGWARI BIO-C,CHE-C,PHY-E
(30) BAH LOUIS YUFENYUY BIO-B,CHE-D,PMM-E
(31) NDIFUSA MOHAMMED MBUNGAWOH BIO-C,CHE-E,GGY-C
(32) BUNJI FABIEN RINGNYU BIO-B,CHE-E,PHY-D
(33) MBANJONO LINDA NGWATANG BIO-C,CHE-E,PMS-C
(34) NSUNGGUNDI ABDOU BIO-C,CHE-E,GGY-C
(35) MONJAP MOLUH SOUMIATOU ECO-B,FRE-E,HIS-D
(36) NSUNGUNDIH ENUSA MEFIRA BIO-B,CHE-D,PHY-E
(37) KARI KENETH BOCHU ECO-C,GEO-D,HIS-E
(38) SAHFE ANDRIANNE WIYKIIYNYUY ENG-E,LIT-D,HIS-C
(39) YANGSI EDELBERT NJOYA ECO-C,GEO-D,HIS-E
(40) TANUI VINCENT BETRAND AFAH BIO-E,PMS-D,PHY-C
Page 58 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 59
(41) NCHARE PEKASSA NABIL BIO-B,PHY-E,ICT-E
(42) MFOUT NZIE ASSANA LIT-D,FRE-D,HIS-D
(43) NSANGOU NGOUPAYOU RAISSA ECO-D,GEO-D,HIS-D
(44) LEMNYUY WALTERS NJONGAI BIO-D,ENG-E,GGY-C
(45) NKENGNUI LAMA ECO-C,GEO-D,HIS-E
(46) FOUAPON TCHAMEN ERIC ADRIEN BIO-E,ENG-C,GGY-E
(47) NFOUPAPOUONYINYI RABIATOU ECO-D,LIT-E,HIS-D
(48) FOUPAPUEGNIGNI ADIJA BIO-E,CHE-D,PMS-D
(49) NGORAN FARAHA AT WIYSAHNYUY BIO-E,GEO-E,REL-C
(50) NGUEYAP NOUBISSI ASTRID GABIN ECO-C,GEO-E,HIS-E
(51) NGWIMETOH LEOPODINE ECO-D,LIT-E,HIS-E
(52) GIMDA GILBERT ECO-E,GEO-E,HIS-D
(53) NCHOFUA SIDIKI WEHTINYI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(54) NGOUNGOURE NJANKOUO PHILOMENE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(55) FUASHI RIENATOU NJEHKEYU BIO-D,PHY-E,ICT-E
(56) FONGONG MODESTE KWENUI BIO-E,CHE-E,GGY-D
(57) NJODZEKA MOHAMMADOU FANNSO ECO-D,GEO-E,HIS-E
(58) NWENZAK LIOUS YAMSELACK BIO-E,GGY-E,REL-E
(59) TSOPACHA FABRICE DJE BIO-E,ENG-E,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 59
(1) NGAH GRACIOUS MASSAH BIO-B,GGY-B
(2) MODOM KOUNGA ALLIANCE CARELLE BIO-A,GGY-C
(3) MOHAMED MOLUH NASSOUROUDINE BIO-A,PHY-D
(4) AFUMBOM DAISY CHEAH MBONG BIO-C,GGY-B
(5) POPIEKO YOUSSOUF BREMER BIO-C,GGY-C
(6) NJIMONA MUKTAR NDEHKUE BIO-C,GGY-C
(7) BUINWI CONSTANCE KWASINWI BIO-B,GGY-D
(8) NJIFON NSAPKAIN HUSSEIN BIO-C,GGY-C
(9) AZUNUI COURAGE MUANDO BIO-C,GGY-C
(10) NGOUNGA ZAKARI NCHARE HIS-B,PHI-D
(11) PETIH ABDEL RAHAMAN NUIDEBEU BIO-C,GGY-C
(12) NGUMBISUH LUCY AKUMENGWA BIO-B,GGY-E
(13) GARING JERED DOTHE BIO-C,GGY-D
(14) NCHADZE TIMOTHY NYUYMENGKA BIO-C,GGY-D
(15) PIKIAKA MAHMUD ABAS BIO-D,GGY-C
(16) NJOH RUTH NDIP LIT-C,HIS-D
(17) BATE ANDREAS OJONG GEO-E,HIS-B
(18) FARICO TUINKU BIO-D,GGY-C
(19) MOH FORBE DAVID BIO-B,GEO-E
(20) NGONGANG MERVEILLE BRENDA BIO-B,ICT-E
(21) NJIMBOUOMBOUO ?MOHAMED NAZIROU BIO-D,GGY-C
(22) KOTCHAP KOUEKAM KESIA ECO-C,PMS-D
(23) TOLE RHODA KONDO ENG-D,HIS-D
(24) AFEGNUI GUILLAUME PHUMBOH BIO-D,GGY-D
(25) NFONGHAM SAID MOCTAR BIO-C,GGY-E
(26) KETCHEMEN FOPPA GAIUS BIO-E,GGY-C
(27) NDINIMBUE ESTEL NANJI BIO-C,CHE-E
(28) FORNGOT IBRAHIM SENYUI BIO-C,GGY-E
(29) KOM MARCELOUS NGONG CHE-D,PMM-D
(30) TUSHIE PROVIDENCE NGAI BIO-C,PHY-E
(31) LINJOM MBOMBO ERICSSON JUNIOR PMS-D,PHY-D
(32) VOUKENG TCHOUPA FRANK JUNIOR ECO-D,GEO-D
(33) BONGSIYSI MARIAMA GEOJET BIO-D,CHE-D
(34) LINDA LINUS VAHSHUNGWE PMM-E,PHY-D
(35) LAH MOUNDE YASSINE BIO-E,PHY-D
(36) FONDOUN RAYEE CHARIFA LIT-D,HIS-E
(37) FIBUIN RINWIH HARMONY BIO-E,PHY-D
(38) AKIEW SYLVESTER FORKA ECO-E,HIS-D
(39) NGUM HERODIA BIO-D,GGY-E
(40) WINKAR LOUIS NGOFI BIO-D,GGY-E
(41) NDISUFAH MELVIS NCHOTOU BIO-D,GGY-E
(42) MFOUMFONDI MOULIOM ADIJA ECO-D,HIS-E
(43) NKILOH NGEH ROGER LIT-E,HIS-D
(44) RAYE NDAM RABIATOU BIO-E,ENG-E
(45) PATIENCE DZERAMONYUY GEO-E,HIS-E
(46) BIMELA BLANDINE NDZEKASHU LIT-E,HIS-E
(47) NSANGOU MOUHAMED MOUCTAR ECO-E,HIS-E
(48) MOTANGU VALEURAN TIBA ECO-E,GEO-E
(49) TANGWA LAMBERT VERNYUY BIO-E,PHY-E
(50) MBEMAP JASMINE RAMATOU ZIEGAM ECO-E,ENG-E
(51) NGUEFACK ZOBOU CORINE ORNELA ECO-E,GEO-E
(52) JEUTSA TEMGOUA BLINDA BIO-E,CHE-E
(53) TAPISSI ABDOU YAKUM BIO-E,PHY-E
(54) MIRENJEM BERENICE LAREINE LIT-E,FRE-E
(55) SEKE A BEKEN YVANA BELONE FRE-E,HIS-E
(56) MBOHOU MACHE RACHIDA LIT-E,FRE-E
(57) NGANGMBAM PRUDENT BIO-E,CHE-E
(58) NJODZEKA ZOULAYATOU SHALANYUY BIO-E,CHE-E
(59) TAJONG AMINGWA JUNIOR BIO-E,ICT-E
Centre No: 11211 Presbyterian Secondary School Bafut
Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 26
% Passed : 86.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
NEBA MONICA SHALANYUY MANKA’A
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(1)
(2) FEH ELSIE KYLIE ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C,ICT-C
TEMBAN DESTINY BRIGHTVINE
BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(3)
(4) NGAIYI BIHLETT NGASO BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-C
(5) MUTEKE CLARISA MBONG ECO-C,ENG-C,GEO-B,PMS-C,ICT-D
(6) MBUNYA DEISY MBUNYA BIO-D,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
ALOUZEH BRANDONE MAHBUH
BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-B,CSC-E
(7)
Passed In 4 Subjects: 7
TEMUKUM ACHATESEH ALOTA JESSY
BIO-B,CHE-D,FSN-B,PHY-C
(1)
(2) MBONGBOWO JEMIMA NUNGMUA BIO-C,CHE-D,FSN-A,GGY-D
NEBA FORMULUNG PRIDE ABONGNWI
BIO-C,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(3)
(4) MEMOH BRANLEY CHENKUMI III BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(5) TABO EVETTE LUM ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(6) BIH JOYCY AKUM ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(7) ANDONGATEI GLENDA AYONGWE BIO-E,CHE-E,PHY-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 9
(1) NDONWI DIEUDONNE ECO-C,GEO-C,HIS-B
CHUNGONG MANJONG BIYANKA MBIBONG
BIO-B,PMS-D,ICT-D
(2)
(3) PENN CHO JUNIOR BIO-E,PHY-D,ICT-C
(4) AKUMBOM ADONAI EMMANUEL TSEH CHE-C,PHY-D,ICT-E
(5) ASAAH KELVIN BIO-E,PMM-D,PHY-C
(6) ELIZA MAYOU NGUH NYOH ENG-C,LIT-E,HIS-E
(7) NDIFORCHU SYLVIAN AFEGHENUI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(8) MUENYI LADIFATU EMBEI ENG-D,LIT-E,REL-E
(9) EWI PROSPER MVO ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) LUM COURAGE AWONDO BIO-D,FSN-C
(2) PRINCESSE NGWAFOR BRENDA NGUM ENG-D,LIT-E
(3) AWANTU YVONNE BIH ENG-E,LIT-E
Centre No: 11214 Our Lady Of Mount Carmel College Muea
Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Page 59 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 2
(1) MBIACHA HEUKA TELMA ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-E,REL-B
(2) CHI PETLEY AWA ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-B,PHI-C
Centre No: 11216 Inter Comprehensive High School Great
Soppo
Regist: 63, Sat for 2 or more Subjects: 63, Passed : 46
% Passed : 73.02, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) AMBE BLESSED FANG BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(2) ELAD VERICA NSALE ECO-D,ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(3) NJOBARA PAUL AFANYU ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C,REL-A
BRITNEY SOPHIA NAMONDO KALE
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,REL-C
(4)
(5) TACHINDA EQUOPI LEONIE ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
Passed In 4 Subjects: 11
(1) BALEMBA SAMUEL MOLI ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-B
(2) MELANIE ANNE NALOWA LIKAFI ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(3) NSANGE CHRISTY TEMBE ENG-E,LIT-D,HIS-B,REL-B
(4) DJOMO TCHOUTENG BRYAN BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(5) TADEM NORIS JUNIOR TATA ECO-A,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(6) PERECIA BILOLA FOMBAHSONG ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D
(7) FONJI DJINA EBANMU BIO-E,CHE-C,PMS-C,ICT-E
LIZETTE TOUCHUYUNG NFONGOH
ECO-D,GEO-E,HIS-E,REL-C
(8)
EBONGUE PARLVIN ANJEI UBANAKO
ENG-D,LIT-E,HIS-D,REL-E
(9)
(10) DARLENE-CLAIR EBENYE ENDELEY ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(11) AMEH GEORGIANA MANKAA ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-E
Passed In 3 Subjects: 19
(1) NJUBUENSE LANDRY BIO-C,PMS-C,ICT-B
(2) TEKEH MANASSEH TEKEH LIT-E,HIS-B,PHI-B
(3) LAPEWO JULIENNE BIO-B,FSN-C,GGY-E
(4) BILLA ERNEST FOGAH ECO-D,LIT-D,HIS-B
(5) LYONGA ENJEMA MERIT BIO-C,FSN-C,ICT-D
(6) WOULOU NDZENKENG LINUS ECO-D,GEO-D,HIS-C
(7) NDI CLEARANCE BICHUNDA BIO-E,CHE-C,PHY-D
(8) EWANE KELVIN ETAH GEO-E,HIS-C,REL-D
(9) AGBOR HARISSON NCHENGHE HIS-D,REL-C,PHI-E
(10) NGWONAM LAWRENCE SAMA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(11) LEKE JOEL BIO-E,CHE-D,PMM-D
(12) MVEDZE BERINE LIMNYNY ENG-E,HIS-D,PHI-D
(13) TABE DIANE MBE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(14) FORBI ANNE-KAREN BIH GEO-E,HIS-C,REL-E
(15) NDIBONG GILLIAN NKINGWA ECO-E,ENG-C,FSN-E
(16) TADZENYUY HONORE MEYE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(17) LIMFENYUY KONGNSO ELVIS ECO-E,HIS-D,PHI-E
(18) OBI MIRIAM EBOB TAKU ENG-D,LIT-E,HIS-E
(19) NKEH BLESSING TEWAH BIO-E,FSN-D,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 11
(1) LATICE ENDAH FOMBANG BIO-C,FSN-A
(2) FORBI CATHERINE NGUM BIO-A,GGY-C
(3) LIMUNGA REGINA MWAMBO BIO-C,FSN-C
(4) FULEM CYNTHIA SIRRI BIO-C,FSN-E
(5) EKALLE EKORI PATRICIA LIT-E,REL-C
(6) ABIE CHRISTIAN ABIE ECO-E,HIS-C
(7) ENONGENE RUTH SUBEN GEO-E,HIS-D
(8) NTUBE EASTEL MBWOGE BIO-D,FSN-E
(9) EKWET ROSELINE TONGZOH LIT-E,HIS-E
(10) ABONO BERGONIA ANAM HIS-E,REL-E
(11) TEBO DAYANNE NKANGOUM ENG-E,LIT-E
Centre No: 11222 Government Bilingual High School Santa
Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 23
% Passed : 76.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 6
(1) AYIMBO MABEL ECO-B,ENG-E,HIS-D
(2) ANGUH RASHEL NGWE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(3) AZAH RANIBEL TAKWI ECO-D,ENG-E,HIS-C
(4) MBUYEH MARIE – CLAIRE ECO-C,GEO-E,PHI-D
(5) MBE ANBI YOAMBUOJU ECO-C,LIT-E,HIS-E
(6) NKOUNGLACK LINDA TOUOKOUNG ECO-D,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) AWA CARINE ECO-C,HIS-C
(2) WANKI CLINTON MBIRATIBIM HIS-C,PHI-D
(3) AKUMA ABELTINE KEH ECO-D,HIS-C
(4) NGWENGYI MACLAIRE ECO-C,HIS-D
(5) MBONWU DIVINE LEKONKENG BIO-D,GGY-C
(6) CHOFOR SEZAWO MARIAN BIO-E,GGY-C
(7) OBEN – ORUH RUTH NTOH ECO-C,GEO-E
(8) NGOCHI NGWING – MEKO NKEJI BIO-E,GGY-C
(9) KAHNUAH CHRYSTELE TANJONG ECO-C,GEO-E
(10) AWA YOUMBA DORINE LIT-E,HIS-C
(11) HAWAH BIO-E,GGY-C
(12) FONYAM TIGHOMO PETRAND BIO-E,GGY-D
(13) TANIFOR BERYL – FLEUR SIRRI BIO-E,GGY-D
(14) NJOMEN BLESSING BIO-E,GGY-D
(15) FORTSUH BLAISE NDAH ECO-D,HIS-E
(16) NKONMENAH ROLINDA TENDONGFOR ECO-D,HIS-E
(17) ZELEH NELSON MOFOR BIO-E,PMS-E
Centre No: 11223 Mile One Limbe External Limbe
Regist: 59, Sat for 2 or more Subjects: 55, Passed : 28
% Passed : 50.91, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
ASHUNTANTANG TAKU ELLIEN KELDA
ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(1)
Passed In 3 Subjects: 6
(1) AMBENO PAULINE ENOH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(2) ABI RONALDO NYAH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) BERTIN LOBE EKUSO ECO-D,ENG-E,GEO-D
(4) SHALOM NGOH AWAMBENG ECO-D,GEO-E,HIS-D
(5) NDZE PRIDE FANG ECO-D,GEO-D,HIS-E
(6) YALEU BAYO LOUISE ENG-E,FRE-C,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 21
(1) ABIMNUI HENSHELL NKONGNUI BIO-B,GGY-E
(2) NABUKA SOLOMON NABUKA PMM-B,PHY-E
(3) MBIELOKE EDWARD WAULO PMM-C,PHY-E
(4) TANYI EMMANUEL BETECK ECO-C,GEO-E
(5) TANGNYUY EVAGELINE ENG-D,PHI-D
(6) NKWEBELT DIVINE NJIKE ECO-D,GEO-D
(7) MOFOR SHELLA MABOH ECO-C,HIS-E
(8) AZENWI GLORY MAMBO ECO-D,GEO-E
(9) EHOMBO ISABELLA NGWA BIO-D,FSN-E
(10) TANYI SOPHIE TAKU ECO-D,HIS-E
(11) SUMELONG FIDELIS EJOMUA ECO-E,GEO-E
(12) TANGWA JESINTA ANONG ECO-E,GEO-E
(13) MALANGE DANIEL NDIVE ENG-E,HIS-E
(14) CHRISTIANA KWASINWI LANKAH LIT-E,HIS-E
(15) NGALIM LAURANTINE LEINYUY ECO-E,HIS-E
Page 60 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 21
(16) DIEKA-DI-USONG JERES ECO-E,HIS-E
(17) JENET TITI ERENDE ECO-E,ENG-E
(18) EDWARD EYAMBE NGWA HIS-E,PHI-E
(19) NJALUI MARTIN SEVERIN LIT-E,HIS-E
(20) TOMI FRIDA ECO-E,ENG-E
(21) MOSENGE COLLINS ESONO M, ECO-E,HIS-E
Centre No: 11224 Government Bilingual High School Bangante
Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 57
% Passed : 91.94, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) BUH FABRICE FU-UH BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
ADE-WACHAM SHYRON TISHIE
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-D
(2)
NGWA NDANJI SERGE LEDOUX
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(3)
Passed In 4 Subjects: 24
(1) MPONGE ETUBE NJABE ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(2) FUH NDONWI BELMOND ECO-A,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(3) ANEMBOM EMMANUELA VINYING ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-B
(4) BANGHA RANSOM ANKIAMBOM ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-C
(5) YANCHO CHARLES GWATANG ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-C
(6) NGENIFUM SOLANGE NFORBI BIO-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(7) ASONGACAP CONRAD ECO-A,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(8) NGADJOU SIMO YAMINE ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-C
(9) KWETI PACHELIS ENJECK BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(10) NDAM GUIZERLA NAMAM ECO-B,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(11) LUM NZAMI EPIPHANIE BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(12) NCHONG JACOB LEKU BIO-B,CHE-E,PHY-D,ICT-D
(13) NGUM CENDRES KAN BIO-B,CHE-E,PHY-D,ICT-D
(14) FEUDJIO PAVELLE NAOUMIE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(15) JIEY ELFRIDA LEINYUY ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(16) NGAPURTH DERVAL MAC-BOREL ECO-C,FRE-E,PMS-D,ICT-D
LAETICIA JORDANE DIRANE TAFEN
BIO-D,CHE-D,PMS-D,ICT-D
(17)
(18) AYUKETANG BRANDON NJOKA ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(19) DIFFO KAMDOUM YVAN YANE CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(20) DESMOND TAMASANG AWASUNG BIO-C,CHE-E,PMM-D,ICT-E
(21) NDZENJO COMFORT MBULI ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(22) TONGA TCHAKOUNTE MARIANE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(23) NDOUSE BRIAN KWANDO LIT-E,HIS-E,REL-E,PHI-E
(24) OTABI DEOGRASIA AMEN ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 16
(1) AYEAH PETER BANGHA ECO-A,LIT-E,HIS-B
(2) JONG ANIFLOUR NAKU ECO-B,GEO-D,HIS-B
(3) JONG MAGERET NANYI ECO-C,GEO-C,HIS-B
(4) YUIN JOB CHONGSI ECO-E,GEO-B,PMS-C
(5) NGONO NOAH ELISEE ECO-B,FRE-E,HIS-C
(6) NGONG OLIVER KWA ECO-B,LIT-E,HIS-D
(7) BATOMEN WANDJI DAN DEOGRATIAS ECO-C,GEO-E,ICT-D
(8) NAHJELA AMADINE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(9) FUH AKONGNWI RONALD BIO-D,CHE-D,PHY-D
(10) FATHIMA BINTOU MOHAMMED BIO-D,CHE-D,GGY-E
(11) TCHUISSEU YOUNKAM GOETHE GATIEN BIO-C,CHE-E,PHY-E
(12) DJEUDAM SYNTHIA ORNELLA BIO-E,PMM-D,PHY-E
(13) NIBAH JONATHAN NIYENG ECO-E,ENG-E,HIS-D
(14) MBIDA HECTORINE MASSON BIO-E,CHE-D,PHY-E
(15) TALA FALONE NZON MANI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(16) EWI-MBI PASMA SHARON MBEI IZIA BIO-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) DJOKO DJUIKOUO BIBIANE AICHA BIO-B,PHY-D
(2) NKWELLE MESUMBE LIONEL PMM-D,PHY-D
(3) WOMELA EMILE BAMENJO BIO-D,CHE-D
(4) OUAGA TCHOUACHEU VICTOIRE LAFORTUNE BIO-C,PHY-E
(5) WANDJI ASTAIRE LIVIA BIO-C,PHY-E
(6) CIMO TCHUENTEU AUDREY NOELLE PMM-D,PHY-E
(7) BAM YANICK ECO-D,GEO-E
(8) AWASUME NICOLA EMILE EJOWAH ECO-D,HIS-E
(9) TCHOUA MBOUOMBOUO CHRIST NOEL PHY-D,ICT-E
(10) TCHANTCHOU NJOFANG ULRICH DELMAS GEO-E,HIS-D
(11) BANUAH ARANTES PUMI ECO-D,HIS-E
(12) YOSSA HYACINTHE BIO-E,GEO-E
(13) ONDO ALINE JACKY BIO-E,PHY-E
(14) SAIDU MOHAMADU BIO-E,ICT-E
Centre No: 11228 Government Bilingual High School
Bamendankwe
Regist: 135, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 110
% Passed : 82.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 8
(1) JING FAVOR LEM BIO-A,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2) AWA FAVOUR KHAN BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
LONMENE FOMEFRET WILLY BRANDT
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(3)
(4) TITA BIENVENUE BAFON ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-D
(5) YVSIMBOM NEVIL NJAH BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C,CSC-E
SAHLA BERINYUY BONGSUIRU
BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(6)
(7) NDE ALBAN ATSOH BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-E
NGO VERINE-BLESS TEKU
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D,CSC-D
(8)
Passed In 4 Subjects: 30
(1) WERIWOH GLEN ACHA ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-A
(2) CHING KEZIAH NYOH ECO-B,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(3) OUNGKAM BRANDON NYAME ENG-C,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(4) NTOH TESTIMONY AKINIMBOM ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(5) THEODORE DUMMU LAMBI ENG-B,LIT-B,FRE-E,HIS-B
(6) AYUK TAKANG SUZY ESTELLE ECO-D,GEO-B,PMS-B,ICT-C
(7) TEMBI NERIS AKWI ENG-D,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(8) BAMU JOYCE ZIBON ECO-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(9) NJUMBE DIABE BORIS ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-C
(10) FONING KEVINE ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(11) LAUSHOR MONIQUE SOKANG ECO-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(12) LUEONG VERA MAPEYEWOH ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(13) DIJA ADU ECO-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E
(14) MBENIN MALAIN CHRISTINA ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-D
(15) BIH RACHEAL SHARON NJALAH BIO-E,CHE-D,GGY-C,PMS-C
(16) MBEMS VINITA NGUM ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(17) KENNE KENNE HANGS JUNIOR BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(18) TOH MYRA NIH MBU BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(19) LUKONG LARISSA SEMIRNYUY BIO-E,CHE-D,FSN-E,GGY-B
VUKENKENG HOPE AKONGMBOM
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(20)
(21) MOMO COLLINS BAKARI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(22) ATUNGNUE CHRISTABEL BARCHE BIO-E,CHE-E,FSN-C,PMS-D
NDUNG BARBARA MBUNNWE FONCHAM
ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(23)
(24) AKOH FABRICE FIORESE JUNIOR BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(25) BINUE RITA BIO-D,CHE-D,PMS-D,CSC-E
(26) FORNGOH TIZEH SYNTHIA ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(27) MUMFOR NUELA BI ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(28) NGWA GODRIC MUMA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(29) NGU LAURA WEGANG ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(30) NYANGHA PATRICIA TUFOIN ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Page 61 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 48
(1) ADU USEFA NAINI ECO-B,GEO-A,HIS-B
(2) MOFAW CLIFFORD MFECHO ECO-C,GEO-B,HIS-B
(3) DJOUNDA MURIELLE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(4) MBIH SHIBI NADIA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(5) NEBA SAMUEL NDABILI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(6) NCHEFOR SONIA NGWASIRI ECO-D,GEO-C,HIS-C
(7) TANUE GEORGE TAMASANG ECO-E,GEO-C,HIS-B
(8) AYAH SANDRA TANTOH ENG-D,LIT-D,HIS-C
(9) SHUCHE GERIS BIHNWI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(10) GRACIOUS LUM BONWI ECO-E,ENG-B,GEO-D
(11) NUBED IVINA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(12) DJIN CLARIS NYOKILO ENG-C,LIT-D,HIS-D
(13) BUH MARCELLUS BIAME PMM-B,FMA-E,PHY-D
(14) THIANGUE BALOUS MOFOR BIO-B,PMM-D,PHY-E
(15) MABELE BERNICE MBECHA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(16) TAMFU CLIFFORT NGUZEH ECO-E,GEO-C,HIS-C
(17) NGATCHOUA MBITCHA PATRICK BIO-D,GGY-C,PMS-D
(18) DESMOND ATEH AGWA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(19) BINUE AQUILA NGUTUNGSIRI BIO-E,CHE-D,PMS-C
(20) ENGANDO BIYEK NADINE VALERIE BIO-D,CHE-E,PMM-C
(21) ANGONG MARION NUFOR BIO-E,CHE-E,GGY-B
(22) NJI ANITA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(23) BIH MARILYNE NYONGO ECO-E,GEO-C,HIS-D
(24) MUCHOP SANDRA KANJO ECO-E,GEO-E,HIS-B
(25) CHRISTELLE MBANWAH MBOH CHE-D,FSN-D,PMS-D
(26) AMBIFU SIDONNIE TAKWI ENG-E,LIT-D,HIS-C
(27) NOUMBISSI SERGE BASILE BIO-D,PMM-D,PHY-E
(28) CHIABI GODFREDAFIEN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(29) ALONJE KELVIN ABONGWA ECO-E,GEO-E,ICT-C
(30) AKONGNWI EMMANUELA BIH ENG-E,LIT-E,HIS-C
(31) ASHU AGATHA NTOR ECO-E,GEO-E,HIS-C
(32) MANG MBOU JAPHET BOM ECO-E,GEO-E,HIS-C
(33) TEGUM ATAM IRENE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(34) ROSELINE EBENDE AKPANA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(35) ONURAKWA VIDIA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(36) NKESHI STEPHANIE CHE ENG-D,LIT-E,HIS-D
(37) ENOW CHANTICLAIRE NCHONG LIT-E,HIS-E,PHI-C
(38) ANYE AUSTIN CHE BIO-E,FSN-C,ICT-E
(39) SHERON AKWINZANG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(40) ATANGA DONATUS NJEMENU ECO-E,GEO-E,HIS-D
(41) KENWUH PERILINE NKETIE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(42) SHU AKONGNWI NEVILE BIO-D,CHE-E,PHY-E
(43) NSANG BLAISE JAM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(44) FUEN JESICA ENG-E,LIT-D,HIS-E
(45) SONG BRANDY FUEN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(46) OWENAKWA ANSELM AKUMBOLO ECO-E,GEO-E,PMS-E
(47) NDUMU JUDITH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(48) MARY NAOMI CHILAKA ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 24
(1) VEGAH VANESSA ECO-C,GEO-A
(2) CHEA DAVID NFOR TETUBE ECO-B,GEO-B
(3) NJUNG GENEVIVA NGWE BIO-C,GGY-C
(4) ATEFUH HANAH TANUE FSN-C,GGY-C
(5) TEYE NELLY NYEM GEO-E,HIS-B
(6) TAMASANG RAPHEAL TANUE GEO-D,HIS-C
(7) CHIFOB NOBOSSE MARIE – NOEL FSN-D,GGY-C
(8) FUMYEN HOPE KESHIE BIO-E,GGY-B
(9) LANGMI RITA NYINNAH ECO-E,HIS-C
(10) ANGYESOM VANICARE TACHO FSN-E,GGY-C
(11) TOUKEM QUOIMON MERVEILLE FIACRE BIO-E,FSN-C
(12) SIKOD FAITH MOIWOE LIT-D,HIS-D
(13) NGWANI AMILL MBANWE ECO-E,HIS-C
(14) FORCHE THERESIA NGWINIFORM GEO-D,HIS-D
(15) PATU ADAMU BIO-E,FSN-D
(16) BINUE JACINTA AKOH FSN-E,GGY-D
(17) SIRI EMEDA LOVE BIO-E,PMS-D
(18) FRI REGINA NJITEBAH BIO-E,FSN-D
(19) SHADDAI KYMALONG LIBOG CHE-E,ICT-E
(20) KHAN DILAN TCHOFFO ECO-E,ICT-E
(21) NCHENI CLARISE MENGWE HIS-E,PHI-E
(22) KAZE NDJIMELI STEVIE LAURE GEO-E,HIS-E
(23) ABDUL RAOUFU TAFIDA ENG-E,HIS-E
(24) ANAGHO MARIVON NGBEYA LIT-E,HIS-E
Centre No: 11231 Government Bilingual High School Deido
Douala
Regist: 300, Sat for 2 or more Subjects: 297, Passed : 254
% Passed : 85.52, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 43
GEORGES ARCHIES TAZO TACHEU TAZOVAP
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
TABAH NKFUNJI LIZA SAMANTHA
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-C
(2)
AJAPAWUNG JANE ANUBOWOH
BIO-A,CHE-A,PMM-C,PHY-C,ICT-A
(3)
FOKWEN KELLYBRIGHT ENIH
BIO-A,CHE-B,PMS-A,PHY-C,ICT-C
(4)
TCHOUTEZO KANA JENIFER
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(5)
(6) TIOKENG SAMUEL EDWARD BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
EMGOUE NKAMAHA ADRIENNE FLEURIELLE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(7)
(8) TEBE ZILLAH NGUM BIO-A,CHE-D,ENG-B,FSN-B,PMS-C
(9) KOAGNE TIEKAM CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A,CSC-D
(10) MBANG AGRIPA KUMA BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
KEHDINGA STEVE KUNUWO
BIO-E,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(11)
(12) MEKA MARIUS JAMEA BIO-B,CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-B
NJOYA DURAN ISSAC LOPEZ
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(13)
(14) IMANDI MICHELLE ANGE BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-D
FASSEU SIEYONDJI AKPEVWOGHENE
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-E
(15)
(16) KENMOE DIGNOU YAMIN BIO-D,CHE-E,PMS-A,PHY-B,ICT-B
KOUAM KAMWA ORLANE PACHELLE
BIO-C,CHE-C,PMS-C,PHY-C,ICT-B
(17)
(18) APO ABOH NAOMI BIO-B,CHE-B,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(19) REUBEN PETER EFFIONG BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
NGABA MBALA ARMELLE SANDRA
BIO-D,CHE-C,PMS-B,PHY-C,ICT-C
(20)
NZEFAK FOMO MARIETTE NADIA
BIO-E,CHE-C,PMS-A,PHY-C,ICT-D
(21)
(22) NGANCHO CYNTHIA NDIKUM ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
MATCHOU SIMO CHARLOTTE MANUELLA
BIO-D,CHE-C,PMS-A,PHY-C,ICT-E
(23)
(24) AZANFACK TSAFACK LENA BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-C
(25) NGUM QUINCY BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
KWENTCHEU SIEYONDJI AKPONOME
BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(26)
KELACK BINYON ABEL DANIEL
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C,CSC-C
(27)
DEA KANTCHOUET JEAN OSCAR
BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(28)
NGOUME NSEKE AUGUSTE NOE
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-C
(29)
TCHOUMTSEU NGNITCHOPOP QUEEN PETINA
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(30)
KEMAYOU LITA AUREL DORIAN
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(31)
BERTRAND IKECHUKWU ONUOHA
BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(32)
Page 62 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 43
(33) BONWO FOPA THECLE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-D
NGNIA ELAD PRINCE VANEL
BIO-D,CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(34)
(35) NFORNE PATRICE JUNIOR BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-B,ICT-C
(36) NLOGA HANS JOSPIN BIO-E,CHE-B,PMM-D,PHY-C,ICT-E
(37) FOMBA FOMBA JOSEPH CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-D,CSC-E
ABONGWEH YIGHA SMITH PLEASURE
BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(38)
ENONGENE GILIAN NYUNGE
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C,CSC-E
(39)
MBARGA POKASSA HARRY DANIEL
CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-C,CSC-E
(40)
FOTHO ZAMO DIANA STELLA
BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(41)
SOH MANGWA SOH GEDEON
BIO-E,CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(42)
NGUEUMACHI KOUEMO CARREL CINDY
BIO-E,CHE-E,PMS-C,PHY-E,ICT-D
(43)
Passed In 4 Subjects: 82
MENEIMOH NGUENGANG BRANDON
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(1)
(2) AYAFOR GODLOVE FOZOH ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-C
(3) ESSOME TOCKY FRED DIMITRI CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(4) AROKE STEPHANIE AKAMIN ECO-A,ENG-C,GEO-B,HIS-B
(5) ANGONG ATANGA KILIAN BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B
NGUEULEU DJEUGA LAETITIA HENITSOA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(6)
(7) JUMSA KAMTE KARLENE BIO-C,CHE-C,PMS-A,PHY-B
(8) NGOCHE EMMANUEL BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMS-C
NANFACK TONFACK JEFF ARTHUR
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(9)
(10) JUSTINE KEVINE NDOM CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(11) EDIMO ALEX STEPHANE CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
NOKAM YOUOWOP EUTROPE DYLAN
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(12)
DIYOU MBOUWE CHRIST GABRIEL
BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(13)
(14) NGABASSIE RAISSA NATACHA ECO-A,FRE-C,GEO-C,HIS-C
WOUAPI TUEKAM LARRY VELDES
CHE-A,PMM-C,PHY-C,CSC-C
(15)
(16) ANGU ELVIS NJI BIO-B,CHE-C,FSN-C,ICT-C
DAVRELLE WASSA EBONGUE NICAISE
BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D
(17)
(18) WIRAKER RAMATU BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(19) AJOANDEM MARY-QUINE BIO-C,CHE-B,PMS-B,ICT-D
TENADJANG MBIAKEU STEVE RAMSES
ECO-C,GEO-C,PMS-C,CSC-C
(20)
JABEA EBULEY AURASTELL CYBERTON
ECO-A,GEO-E,PMS-C,ICT-C
(21)
(22) NGAMI AYUK IVAN WILFRIED CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(23) ETUMBE AGNES MOSONGO ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-C
(24) TAYOU KOM QUENTIN BIO-C,PMS-C,PHY-B,ICT-D
(25) NOTE NSANGOU GEDEON BIO-D,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(26) MALLA SIMO ADRIENNE NELLY BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(27) KWA CALVIN MAIH BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-C
(28) AFUANKENG BERLICIA AKAHTEH BIO-D,CHE-C,FSN-D,PMS-B
HAPPI TCHEULAHIE SORELLE CYNTHIA
ECO-C,ENG-B,FRE-C,GEO-E
(29)
(30) NJIE ETAH AKO BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-C
(31) BISONG COLLINS AFUGE CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-B
TIANI KAMENI DARIELLE FRANCINE
BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-D
(32)
(33) KENFACK TEMATEU YVAN LOIC ECO-A,FRE-C,GEO-E,HIS-D
(34) BECHEM COUSTINE EGBE BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-C
(35) TCHUITCHA TCHOUOMI VERANE BIO-B,CHE-C,FRE-E,PMS-C
TCHAMKO MBOUWEN CHRISTINA YNGRID
BIO-C,CHE-C,PMS-B,ICT-E
(36)
(37) KONGOR DECLAN WIRBA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
FOGNE DJOUKOUO HILLARY DORSHAIL
BIO-B,CHE-D,FRE-E,PMS-C
(38)
(39) EYADI KENFACK ARNOLD ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-C
(40) OBI AYUK WILLIAM DYLAN BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(41) DJOMENI TIENTCHEU IGOR ROSSI BIO-B,CHE-C,FRE-E,PMS-D
(42) MUNGE NKWELLE MICHELLE LAURE ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(43) MELOUNZOH NGOULA LIPERVELD BIO-B,CHE-C,FRE-E,PMS-D
(44) MEH ZILA MBONG ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(45) NKEH PAULA BERINYU ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(46) TOCHE FRANCK STEVE BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(47) EDOUGN NGAN OBED CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(48) TAKO NZAMBOU LUCIA ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-D
TCHEMOU KUITCHA LYDIE PRISCILLE
BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(49)
DEMAFO ZOBOU HERAD THYPHANE
BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-E
(50)
(51) KOLLE ROSE MARY MEKANG BIO-B,CHE-D,GEO-E,ICT-D
(52) MBELLA BRENDA NAMONDO BIO-E,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(53) FOMO ORELLE CHARLENE BIO-C,CHE-D,PMS-C,ICT-E
(54) OBAYAM ERICA KUMBONG ECO-D,LIT-E,HIS-D,REL-B
BOUJITCHONGWANG DOLY GAELLE
BIO-D,CHE-D,PMS-B,ICT-E
(55)
(56) EWANOGE RICKY BECKLY KOME BIO-B,CHE-D,PHY-E,CSC-E
(57) GADJUI MELANIE DIVINE BIO-B,CHE-E,FRE-D,PHY-E
NKENFACK DJITSA BREINDA CAROLE
BIO-B,CHE-E,FRE-E,GEO-D
(58)
(59) FEUGUEU HURUCHE TILAIRE ECO-B,GEO-E,HIS-D,PHI-E
EPETI YOUMBI AGNES ANGE LARISSA
ECO-E,ENG-C,FRE-C,GEO-E
(60)
(61) BARORA JEAN CHRISTIAN CHE-E,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(62) KAMGA SANDRINE LUM ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(63) BASSO AWAH JOSIANE CHARLIE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(64) OKANG FLORENCE MBONDIP BIO-C,CHE-E,FSN-C,PMS-E
(65) MAMDEM TCHOUPO FERNANDE ECO-C,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(66) NDIME FRANKLIN NJUME ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(67) MBELLA NDI DIMITRI EUVRAN ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-B
(68) ADAMA HAMADICKO ECO-B,FRE-E,GEO-E,HIS-E
TENEKEU TSOLEFACK FABIOLA SANDRA
BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(69)
(70) ACHU BORIS NDIFOR ECO-D,GEO-E,PMS-D,ICT-D
(71) TANIFORM MATA SANDRINE BIO-D,CHE-D,FRE-E,PMS-D
(72) BAH BRANDY KAH NCHANG ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
DINZE WOUNGANG JACQUES DONALD
CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(73)
(74) SAMOURAI WOWE RACHIDA ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-C
(75) TABE TIENTCHEU VICTORIN ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(76) MOUMENI VOMA ROMANCE ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(77) NGOMSU KAMOE MARCEL JORDAN BIO-E,CHE-E,PHY-E,ICT-D
ARSENE MOUKOURI EKOBO FREDERIC LEPRINCE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(78)
(79) MAGO TCHIO KELLY LIVIA ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(80) ROLAND ANGWANG ENOBAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
NINTAI LAURETTE SHANICE MBENYUI
ECO-D,ENG-E,FRE-E,HIS-E
(81)
(82) NGANGUE KOLOKO CATHY LAUREL ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 83
(1) NUMBU ISMAYEAL ECO-A,PMS-A,ICT-C
(2) ULRICH NJEFAH TANGANG ECO-C,GEO-B,HIS-B
(3) TANEKEU TANGMO BELVIANE ECO-A,FRE-E,GEO-A
(4) NJAM MERELINE ABANJEH BIO-B,CHE-C,PMS-B
(5) TEMO DEARLY MEGANG ECO-B,GEO-C,HIS-C
(6) NDI ANZEI LIZETTE BIO-B,CHE-D,PMS-B
(7) NUMBU MELANIE BIO-B,CHE-D,PMS-C
(8) GIDEON BWEN RICHARD ECO-A,GEO-D,HIS-D
(9) NKONGLA MELVIS MAFOR ECO-B,LIT-E,HIS-B
(10) ARUNG BRANDON MBU PMM-A,FMA-E,PHY-C
Page 63 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 83
(11) NDEEHJOU LAURANTINE BIO-C,CHE-D,PMS-B
(12) NEH JISELLE ECO-B,GEO-E,HIS-B
(13) DENDOUBA GEORGETTE EMMANUELLE ENG-B,LIT-D,HIS-C
(14) PHANUELA DZESINYUY ECO-D,HIS-B,PHI-C
(15) ELANGWE CHAMBERLAIN BANGUME PMM-B,FMA-D,PHY-C
(16) MABONG MINERTS BIO-D,CHE-C,PMS-C
(17) DJAMFA WANDJI ANGE CHRISTINE BIO-B,CHE-D,PMS-D
(18) GOUFFO MANTO MARIE-LINE MANUELA BIO-D,PMS-B,PHY-D
(19) VIVIAN CHISOM MMADUBUGWU ECO-B,GEO-D,PMS-D
(20) MEZATIO FABRICE BIO-C,CHE-D,PHY-C
(21) MADAH YOTAH ELIANE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(22) MAYOUMO ANNIE BRENDA BIO-D,CHE-D,FSN-C
(23) TSINDA ZOGNING BERTHOLD PMM-C,PHY-C,CSC-E
(24) TIMENE MOFFO KEVIN FRANCASTEL BIO-B,CHE-D,FSN-E
(25) EDEH STEPHEN CHIDERA BIO-C,PMM-D,PHY-D
(26) AGBOR ARREY BISONG SERGEO ECO-C,GEO-E,HIS-C
(27) ATELIFACK TREVOR PALMER A BIO-D,PMM-C,PHY-D
(28) TAYO MANTHO JULY MARLENE BIO-C,CHE-D,PHY-D
(29) MAKON VERANE LESLY ECO-D,FRE-B,HIS-E
(30) ASONGAMIN PROMISE NJIFONJIA BIO-E,CHE-D,PMS-B
(31) ANANG NERISIA SIH BIO-D,CHE-D,ICT-C
(32) AGWE REMY ABENGTU ECO-C,GEO-D,PMS-D
(33) HONA MARIE MICHELLE ASTRID FRE-D,HIS-D,PHI-C
(34) KENFACK TSOWA HAUREL ECO-C,GEO-E,ICT-C
(35) YANZE KUEGNOU JUFRED PERIN ECO-E,GEO-D,ICT-B
(36) MULUH SERAPHINE MESHI ECO-C,GEO-E,HIS-C
(37) KENNE MODI CHARMELE BIO-C,PMS-C,ICT-E
(38) FOKUM BRENDA MANKAH ENG-C,LIT-E,HIS-D
(39) ANGWI CHRISTY BWEH ECO-E,GEO-E,HIS-B
(40) SUBENG SOUM DEESSE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(41) MONTHE DJEUGA RAY-COPER JUNIOR BIO-E,CHE-D,ICT-C
(42) HADIDJATOU MANA MYLENE BIO-C,FSN-E,PHY-D
(43) NGUEULEU KOTCHAP ALEX LOREIN BIO-D,CHE-D,PHY-D
(44) DSELATCHA KENNE FADIL IVONNE BIO-D,CHE-D,PMS-D
(45) KEUGWA KEUGWA ODETTE FLORE ECO-C,FRE-E,PMS-D
(46) DOUAGNI DONGMO DANIELLE SANDRA BIO-D,CHE-D,PMS-D
(47) EPANE MICHELLE AUDREY BIO-D,CHE-D,PMS-D
(48) JENET UKACHI OKAM PMM-B,FMA-E,PHY-E
(49) RASHEED MUBARA ECO-C,HIS-E,PHI-D
(50) YOMBO LIN JUDE DONALD BIO-D,CHE-C,CSC-E
(51) OBEN BISONG OJONG ECO-E,GEO-E,HIS-B
(52) HEBGA MEINRAD YVES EMMANUEL BIO-B,CHE-E,FRE-E
(53) NOUTA MBONDA STEVE FRANCK CHE-E,PMM-C,PHY-D
(54) OBILE AMBASSA ROSINE LAETITIA BIO-B,FRE-E,GEO-E
(55) BERYL TIFU YELLA BIO-E,CHE-C,PHY-E
(56) BILOGUI NFOR LAURENT LIT-E,FRE-E,HIS-C
(57) BISSO ANNE MARIE BIO-D,PMM-E,PHY-D
(58) NGUETSA DEMASUI ANIE BIO-D,CHE-E,PHY-D
(59) NGOURAYE SAIDA MEMOIRE ECO-D,FRE-D,GEO-E
(60) ILOUNG LAETITIA EVELYNE LIT-E,FRE-D,HIS-D
(61) JEAN PIERRE RITA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(62) AZEMO MIKENSEL YVES PMM-E,PHY-E,ICT-C
(63) TAMBA BRANDON ECO-D,GEO-D,HIS-E
(64) GHEMNING FUMTCHUM STEVE JUNIOR ECO-D,GEO-E,ICT-D
(65) KONGE POULET EPIE ECO-E,ENG-E,HIS-C
(66) NTOKE EWONDO MARIETTE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(67) BISSO YOB BETTINA ULKRAINE BIO-D,FRE-E,PHY-E
(68) TENKEU DJAMI EMMANUEL BIO-E,CHE-D,GEO-E
(69) KELVEN NGUAJONG ASAH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(70) MALVINA YEDIDIA MINYEM ECO-D,ENG-E,FRE-E
(71) NKEHNI SINTIA GAMJE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(72) LIKEUFACK KOUGOUM THERRY TALY FRE-E,GEO-E,HIS-D
EKOUME ESSOUNKAN EMMA LAFORTUNE
ENG-E,LIT-E,SBEF-D
(73)
(74) TEMFACK FOGWAWA BORIS BECKER ENG-E,FRE-E,HIS-D
(75) SHALMA EBAI BESONG ENG-E,LIT-E,HIS-E
(76) DOUNGMENE MOFFO STONE ENG-E,FRE-E,HIS-E
(77) BAWACK ASHU-ENOW RITA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(78) BIDJECK MOUSSI COLETTE PATRICIA CHE-E,PMM-E,ICT-E
(79) DIONE NGOLLE CHINELLE BIO-E,CHE-E,PMM-E
(80) TEZEH EDGAR LOUISE AFIGA EKOBE BIO-E,CHE-E,PHY-E
(81) NGOUEGNI FONING SOPHIA ECO-E,ENG-E,HIS-E
(82) ENDAH ALPHONCINE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(83) ATANGA BENJAMIN CHEFOR ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 46
(1) NOMBET DELIA VAH LENGWET ECO-A,HIS-D
(2) MAGAH SAAH SUZIE BIO-B,CHE-C
(3) BOLACK ZIDANE BRICE ADAMU ECO-C,HIS-B
(4) NKENGFAC ORNELLA FOMENGIA CHE-D,PMS-B
(5) EDZOA BIKELE SERGE WILLIAM BIO-A,PHY-E
(6) DEGHELA ELSTON MELVIN CHEDJOU ECO-C,GEO-C
(7) TONGA NGOUADJEU EDITH MELISSA LAURE BIO-B,PMS-D
(8) AGBOR TARH SYLVIE MORVAN ENYANG FRE-C,HIS-C
(9) RWAN NGWEN JUNIOR BIO-B,PHY-E
(10) NAMANGA NJOH NDELEY AMOS PMM-D,PHY-C
(11) AJIFACK DJIFACK SOREL BIO-C,CHE-D
(12) KWENUI CEDRICK TATANG BIO-B,ICT-E
(13) QUI MBIWONYUI ARNAULD TRESOR BIO-E,ICT-C
(14) GUEKOUE DEMENOU ARSENE COMPASSION PMM-C,PHY-E
(15) ACHU JILLY ENJOH BIO-D,CHE-D
(16) NGWINGMBA NICOLINE BIO-D,CHE-D
(17) WANKOUE TIENTCHEU LETICIA VANELLE CHE-D,PHY-D
(18) ATEBA VICTOIRE AUGUSTINE BIO-C,FRE-E
(19) ZOGO KANDA LONGMIS ALIDA DOVILA PHY-C,CSC-E
(20) JENABU IBRAHIM ENG-E,HIS-C
(21) KAMGUIA NGNIDJO LILIAN PMM-E,PHY-D
(22) NDENGE SANDRINE AMBANG BIO-E,FSN-D
(23) NGUM GRACE EKEI BIO-E,PMS-D
(24) ENEGUE NOAH ROLAND ECO-E,FRE-D
(25) PROSPER CHUKWUEBUKA NZE ECO-E,ENG-D
(26) NGAMALEU DJIKIAKAM ALEXIS CHE-D,CSC-E
(27) NGWINGANG RAISSA VANELLE BIO-E,CHE-D
(28) EFUETLEFAC EFUAGIM CHE-D,PMM-E
(29) FOBELLA PARFAUT AKA BIO-E,FSN-D
(30) ABUANECK GHISLEAN ANDONG ANIETOU ECO-E,ENG-D
(31) DON-HAVERGAL OBEN ARREY BIO-D,CHE-E
(32) NKOUAHA NJOM ODILON- YANNICK CHE-D,GGY-E
KAMAKENG NAITEZEM CHANNELLE LAFORTUNE
PMS-E,PHY-E
(33)
(34) EBAI AGBOR YANNICK ECO-E,HIS-E
(35) DCHOUNE NDEFFO PAUL DOMINICK PHY-E,CSC-E
(36) BONGSUIR IRENE MOKIKINA LIT-E,HIS-E
(37) NJEUKOU DADJEU CARELLE DUCHELLE ECO-E,GEO-E
(38) TANDAAH GIRES BIO-E,CHE-E
(39) LAMBRIS IGNATIUS MUA ACHUO BIO-E,PHY-E
(40) ACHIANJOCK BRENDA EBEBE CHE-E,PHY-E
(41) TABU FAVOUR ANDONG BIO-E,PHY-E
(42) EBAMU ENESTA FONTEM ECO-E,HIS-E
(43) KOUAKAM TSAFACK SHANTY OURIELLE BIO-E,CHE-E
(44) ABUNAW EBANGHA EMMANUELLA JANICE CHE-E,PHY-E
(45) LATSAP FONING JOHANA ECO-E,GEO-E
FOGNE NGOUCHINGHE MBE SYLVESTER RIIJKAR
ECO-E,PMS-E
(46)
Centre No: 11233 Goverment High School Isangele
Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 17
% Passed : 54.84, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Page 64 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 2
(1) EYAMBE JOHN GEO-E,HIS-E,REL-D,PHI-E
(2) DESTINY ITA JOSHUA ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 9
(1) EKUKA CULBERT EBE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(2) NGANDO SOLOMON ITOE ECO-D,GEO-E,PMS-B
(3) MICHAEL DANIEL UDOSEN ECO-E,GEO-C,PHI-E
(4) ANTIGHA EMMANUEL ANJEH LIT-E,HIS-E,PHI-C
(5) ELIZABETH OFFIONG ETAH GEO-E,HIS-D,PHI-E
(6) NAMONDO COMFORT ASUQUO UNAH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(7) LEKINA DJOMO HERVE YANICK ECO-E,GEO-E,HIS-D
(8) EPAMBA CHARLOTTE MACUNGA HIS-D,REL-E,PHI-E
(9) ANDANG SYLVY ONGOLONG GEO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) ASSUMPTA CLEMENT ANONO GEO-E,HIS-C
(2) NAMASOH PEGREEN NAMASOH ECO-E,HIS-D
(3) EBALE CLODICIA INDUI GEO-E,HIS-D
(4) OTTO SIMON TABOT HIS-E,PHI-E
(5) AWANDA NICOLE ANGEL ECO-E,HIS-E
(6) NJABE NJALOLI SHADERLEEN GEO-E,HIS-E
Centre No: 11237 Bamenda Old Town External 1
Regist: 116, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 73
% Passed : 64.04, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) KPWEGHA JOY BEI ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-D,PHI-B
(2) MOMA MARICK NKWAH ECO-D,GEO-E,HIS-C,REL-C,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 10
(1) LOH MARILINE NKENKUH ECO-E,GEO-C,HIS-B,REL-B
(2) SHURI ROSALINE NKEMCHAP ENG-D,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(3) NDOH VANISA MBEDBUGH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(4) -NEBA MELVIS MANKA’A ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(5) CHONGSI BRIAN YUH ECO-D,GEO-E,HIS-C,REL-C
(6) NDONWIE VIGILINE NGUM ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-E
(7) NDUM FUSTINA ENDUM BIO-D,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(8) CHIAGA CONSCIENCE TIH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(9) BANGHA BERNARD ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(10) NDOHSIRI DORIANE FOFOU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 31
(1) NGENSO WIRASHIY GLORIA ENG-B,FSN-A,PHI-A
(2) THELMA-ASHLEY NAHNYONGA SABUM BIO-B,PHY-C,ICT-C
(3) BABILA KELLIE JABUSUNG ECO-C,GEO-D,HIS-C
(4) TUME BILIEN NCHARKWI GEO-D,HIS-C,ICT-D
(5) CHEO MACFILE NJI BIO-E,FSN-C,ICT-C
(6) FONGWA MARY-MAGDALEN NGUM ECO-E,GEO-D,HIS-C
(7) NGENJANG AMBE ESTHER ECO-D,GEO-E,HIS-C
(8) AJAGA MARBEL EJANG ECO-E,GEO-C,HIS-D
(9) SANDRA MATANE CHE ENG-D,GEO-E,HIS-C
(10) ASANGBE RACHEDA AYAH ECO-D,GEO-E,PMS-D
(11) BERTILLA LUM ECO-D,GEO-E,HIS-D
(12) LUKONG GODWILL MBIYZDENYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C
(13) YONG YVONNE BINANGE FSN-D,HIS-D,PHI-E
(14) EMMANUEL SONG NYONGO ECO-C,GEO-E,ICT-E
(15) NJOCK TAKUNCHUNG WILHELM NOLDE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(16) MARIE-NOEL BINGWO YONG ECO-E,ENG-E,HIS-D
(17) AMBE MELVIS LEMANKA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(18) FREDERICCA PENSIGA TITAGHEB ENG-E,LIT-E,HIS-D
(19) ESAM COUVERT ABO ENG-E,LIT-E,HIS-D
(20) NGEBOH CYNTHIA LIMNYUY ECO-E,ENG-E,HIS-D
(21) TAYONG NICAISE ADA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) SHEBIH NOELLA AKOH ECO-E,GEO-D,PMS-E
(23) ELVIS ANYERE AKENJI ENG-E,HIS-E,REL-D
(24) AKEME METIRAN BECHU ECO-D,LIT-E,HIS-E
(25) WANYU MAXIMILIAN BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E
(26) NGWANG GLORY MUYANG ENG-E,LIT-E,HIS-E
(27) MAH BRENDA NJEI ECO-E,LIT-E,HIS-E
(28) FAUSTINA BIH NGWA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(29) TENENG YVETTE WOTEH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(30) FON ROJA MCNSOFON ECO-E,HIS-E,PHI-E
(31) DIANG CYRILLE NDOH ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 30
(1) KAMA JULIE FSN-B,HIS-C
(2) TIBUCK DIEUDONNE TETU HIS-B,PHI-D
(3) API PRECIOUS BIO-D,FSN-B
(4) HOUSAINI HASSAN ECO-C,HIS-D
(5) NDANLE STEPHEN NGONGEH ECO-E,GEO-B
(6) IBRAHIM MUAZIMU MUSA ENG-C,HIS-D
(7) TALETEH MAUREEN MANGIEH ENG-D,LIT-D
(8) NDOMI NOEL NWEBU LIT-D,HIS-D
(9) KEMBONG HELEN GUISELLEN MBELCHIA BIO-E,FSN-C
(10) TITUS NWUMBOH NDEKIE BIO-D,CHE-E
(11) NKANYO BLESSING NTIE LIT-D,HIS-E
(12) YENGONG NOELLA RINGNYU ECO-E,GEO-D
(13) SWIRRI CHANTAL CHI ECO-E,HIS-D
(14) NYANI SOLOMON MBANWI N. MUSORO GEO-D,HIS-E
(15) FONDZEWONG FOMO FRANKLIN ECO-D,HIS-E
(16) ANYERE RONALD GEO-E,HIS-D
(17) CALTIME ABDURAHAMAN LIT-E,HIS-D
(18) AWAH LIZETTE NGWI ENG-D,LIT-E
(19) FUHNWI BLAISE AMBE ECO-E,HIS-D
(20) CARLSON-DERIC SIGALA HIS-D,REL-E
(21) MBIMBE LOVELINE SHENTEH ECO-E,HIS-E
(22) AKUO PETRA KUOKUO LIT-E,HIS-E
(23) KOULEYE ONELA TIWANG GEO-E,HIS-E
(24) NGEGHE SAMIRATU PANGWEH HIS-E,PHI-E
(25) LEKUNZE KELLY CHALEFACK ENG-E,HIS-E
(26) MBE HARISON ANDONG ECO-E,HIS-E
(27) AMBE WOLFGA ANGU ECO-E,HIS-E
(28) NGWAIN IVY MBIEKANG ENG-E,FSN-E
(29) NDONGHO BENOIR FAMINYI ECO-E,HIS-E
(30) ANGUH EVELYN BIHNUE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11238 Government Bilingual High School Edea
Regist: 127, Sat for 2 or more Subjects: 127, Passed : 110
% Passed : 86.61, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 8
HAROLD MANUEL DONA NZEUDEU
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
(2) NYEN NATHANIEL NYEN BIO-A,CHE-B,FSN-C,PHY-C,ICT-A
(3) NYANKA FRANKLINE ECO-A,ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
MAWO MADELEINE DANIELLE
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(4)
(5) TI-NOBOSSI EDDY CLIF BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(6) CHEKA GODFRED TAYAH BIO-A,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(7) MOUTLEN DESIRE CHE-C,PMM-C,FMA-C,PHY-E,ICT-E
MANFO FOKOU SORELLA JOYCE
ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E,PHI-E
(8)
Passed In 4 Subjects: 35
(1) ETONGE CLARINS ESELE ECO-A,HIS-B,REL-B,PHI-B
(2) MULUH ANITA MAGHA BIO-B,CHE-C,FSN-A,GGY-B
(3) TENGEN BENITA ABECK ECO-A,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(4) BENARD TAMANDA NDEH ECO-B,ENG-B,LIT-C,HIS-B
Page 65 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 35
(5) SUNJO TARDZINYUI BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(6) NGEA HARRY KUM BIO-A,CHE-E,FSN-B,ICT-B
(7) EGBE-ENOW BENITA EBOB ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(8) KUDI HILLARY KANYIMI BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(9) NGALIM CLINTON BURYNYUY BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(10) NGUNDI GIDEON ILOUGA CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(11) NGOUYAP CHOUMBOKET JAMILA BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(12) MANKAA SANDRINE AKONWI ECO-E,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(13) YOUBISSI BRENDA MEIDENG BIO-A,CHE-D,FSN-C,GGY-C
DJIMELI TEGHOUNDIO EUNICE JOELLE
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14)
SISSAKO MAWOBE PRINCESSE MARIE CLAIRE
ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(15)
(16) BALON ELVIS MBIYDZENYUY BIO-B,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(17) TIKU KEVIN TEBECK BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(18) OSSOL TSALA PAULE MARIE ECO-B,ENG-B,GEO-E,PMS-D
(19) NGAM ELMA KUH BIO-C,CHE-D,FSN-B,GGY-E
(20) BEME KILLIAN KEVEI BIO-B,CHE-D,PHY-C,ICT-E
(21) DOH CALSON NJEH BIO-D,CHE-E,FSN-B,ICT-C
DAJO SYNTHIA SYNDRATE LEMBE
ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-D
(22)
(23) MBAKU HILARINE ACHA ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(24) APOREKE CHEKORE MARIE ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-D
(25) ALABANG MELVIS SENGHO ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(26) TITANG NORA ABEUK ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-D
VALDEZE SII SONGUE MADELEINE
BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(27)
(28) NJEBA MAGDALINE KOLAH ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(29) NKEH BRENDA MUBA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(30) NGO MBOUA CATHERINE DIANE BIO-A,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(31) DJOUFACK TEMO JUNIOR BIO-D,CHE-D,FSN-D,PHY-E
(32) EWO NJUH SILVER ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D
NDIKEFOR CHRYSANTUS ALOTANG
ECO-D,GEO-E,PMS-E,ICT-E
(33)
(34) MANDONT ISSAH NKUM JELENTA ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(35) YOMONO KWIN ELISABETH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 35
(1) CHIA SONITA TETE ECO-B,GEO-B,HIS-B
(2) SHIPU MBOGSHIKE RUTH BIO-A,FSN-C,GGY-C
(3) TAGNE NKENMAYI EDWIN BIO-B,FSN-B,ICT-D
(4) ADELEKE AWOJIRINE BIO-B,CHE-C,PHY-C
(5) NGOSSI NGOMBA CHLOE OLGA BIO-A,PMM-D,PHY-D
(6) MBACHICK EDWIN NGWA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) TICHA MCCINTYRE ENGOH BIO-D,FSN-B,GGY-C
(8) KAAH MODETH NAYEN BIO-E,CHE-D,PMS-A
(9) NNOKO FRED EKOTI ECO-B,GEO-E,PMS-C
(10) CHIA CLIFORT TATA BIO-D,FSN-C,PHY-D
(11) NKEM STEPHSTEL DJAH LIT-E,HIS-C,PHI-C
(12) NDIDI AMAKA MARIECLAIRE OKAFOR ECO-D,ENG-B,GEO-E
(13) BESONG CALEB AKO ENG-C,HIS-D,PHI-D
(14) EKENNY SIBELLE NDUMBE ENG-B,LIT-E,HIS-D
(15) LAMBO LAMBO THIERRY IVAN ECO-C,ENG-C,PMS-E
(16) JATOR ALPHA LIVEH GOLD ECO-E,HIS-B,PHI-D
(17) DJOGO TCHOUNGA JOSIANNE ECO-C,GEO-E,PMS-D
(18) KUKI SONITA AQUANI ECO-C,LIT-E,HIS-D
(19) TEH LENDA NGEH BIO-D,CHE-E,PMS-C
(20) TCHAMEN MEENDE JOSEPH BROWN BIO-D,PMM-E,PHY-C
(21) MEGAM TCHANTE MARXIME WIEFRIED ECO-C,GEO-D,PMS-E
(22) BOKWE NICOLINE MESOE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(23) SURULERE EBINE PAULIN CHE-E,PMM-D,PHY-D
(24) FONKI ELISABETH MAMFOR BIO-D,CHE-E,GEO-D
(25) BONMAM JEANNE JULIENNE BIO-E,CHE-D,PMM-E
(26) NGWA JUNIOR NGWA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(27) MBOCK BASSAKA MONIQUE CYRILLE ECO-D,GEO-E,HIS-E
CHUIKAK NOUSIMIE MARIE CHRISTIANE
PMM-D,FMA-E,PHY-E
(28)
(29) MAKA ALPHONSE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(30) NFOR AUTANCE MBOBUH CHE-E,PMM-D,PHY-E
(31) BALEBA MARGARET DEBERD ECO-D,GEO-E,PMS-E
(32) TCHINDA NWAMBA EMMANUEL EURAD BIO-D,CHE-E,PHY-E
(33) SEVEHQUO SANYOH MONDAY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) KAKI MAIVA NSHIARO ENG-E,LIT-E,HIS-E
(35) NGALA SAMUEL SHEY ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 32
(1) TABE AYUK NKIRI DIVINE ECO-B,HIS-C
(2) FORGHANG BINET MAPOH ECO-B,GEO-D
(3) KUDI SIMON OTEH BIO-B,GEO-D
(4) BANSAI BRIAN DZEKAMO BIO-B,FSN-D
(5) NGUEFACK VANNEL VADOLF BIO-B,CHE-D
(6) NGANKAM NGANKAM LUCRESSE BIO-B,PMS-D
(7) KEMO NANA SIMON BIO-B,FSN-E
(8) ESTHER AUDREY ULERUCHE MOMASSO BIO-C,CHE-D
(9) TALANGO WAZINEZI JAMES BIO-C,PMM-D
(10) CHUKWU EBUKA ASOANYA JOHN KENNEDY ECO-C,GEO-D
(11) BABILA THIERRY WADINGA ECO-D,HIS-C
(12) EYOLE NELLY GEHMI BIO-C,FSN-D
(13) AYONG CLARISE ACHE BIO-C,PHY-D
(14) KANJO DOREEN MURING ECO-E,HIS-B
(15) KANYIMI VIVIAN ASHIMI ECO-E,HIS-C
(16) AJONG AJONG JEVIS ECO-E,HIS-C
(17) MASSA GERMAINE ZENDE ECO-D,HIS-D
(18) TATA FABRICE TATAH BIO-E,GGY-C
(19) NGUM VANISA KWANGLA BIO-D,GGY-D
(20) MALLO HELENE VICTOIRE ECO-D,HIS-E
(21) NGONG FANNY NASAH BIO-D,GGY-E
(22) NGO NGAMBI EURYDICE VIOLAND PMM-D,FMA-E
(23) KAMWO IV SIBEFEU JOSEPH DE CASIMIR FRE-E,HIS-D
(24) MBORI RENE TANTOH ECO-E,HIS-D
(25) EYAKWE JOY SAKWE ECO-E,PMS-D
(26) FOMBA GILBERT TEKU ECO-E,HIS-D
(27) BOSSIMA LONGONG YNNESE BIO-D,PHY-E
(28) ALOBWEDE ADEL-KELLY MESINZE ECO-D,GEO-E
(29) BUH BRENDA SAH BIO-D,CHE-E
(30) TANGU RITA ABEGWE LIT-E,HIS-E
(31) BACHE LINDA YONUMU BIO-E,PMM-E
(32) NYEMA HILDA EKPO ECO-E,HIS-E
Centre No: 11239 Edea External
Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 12
% Passed : 57.14, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 4
(1) MBUYONGHA ADELINE FUAM ECO-C,GEO-D,HIS-C
(2) TANYI LEONARD ADZONG ENG-D,HIS-B,PHI-D
(3) NGEH CLINTON NFOR ECO-E,LIT-E,HIS-C
(4) BESONG MANYOR ECO-E,GEO-D,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 8
(1) CHIA NOELA MBU ECO-C,GEO-C
(2) KERRY IKOR NANJI ECO-D,HIS-C
(3) KUDI MALACHI OTE ECO-E,HIS-D
(4) TANYI PETSEHO HULLY ASHLY ECO-D,ENG-E
(5) NJEWEH HANS TATA ECO-E,GEO-E
(6) ONGUM ERIC OTEH GEO-E,HIS-E
(7) AMIN NELSON ECO-E,HIS-E
(8) VICTOIRE PEREZ ADAH ZE FRE-E,HIS-E
Page 66 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11240 Nkongsamba External
Regist: 136, Sat for 2 or more Subjects: 131, Passed : 79
% Passed : 60.31, Sanctioned : 6
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGALLE DELAN EBONG ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 5
NGENDE NSIMA-MU-LONGON MBILE LEMUEL
ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-D
(1)
(2) NGEBENUI MELANIE AKONGNUI BIO-B,CHE-D,GGY-C,PHY-E
(3) TEBAH NOELLA NANYI ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(4) EKONNANE NELVY NNANE ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(5) MBAH NIKESE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 31
(1) LYONGA JOHN EVAKISE ECO-B,GEO-D,HIS-B
(2) BESUMBU SERAH ECO-C,GEO-B,PMS-D
(3) TANGI VICTOR ACHU CHE-D,PMS-C,ICT-B
(4) ALAH MARK-MOURICE ELAH BIO-A,CHE-D,GEO-D
(5) NYAMYA KELVIN TITANG ECO-D,GEO-B,HIS-C
(6) BOBGA VICTOR JUNIOR ECO-B,GEO-E,HIS-C
(7) BAWE EUGENE NGINYUI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(8) DJUKA KENNE DORIANE ENG-C,FRE-C,HIS-E
(9) NJOYA EDANGWA RAIMA ENG-E,LIT-C,HIS-D
(10) BABILA LANDRY NDIPNU JUNIOR LIT-E,HIS-B,PHI-E
(11) NJOYA GERMAINE NISHENG ENG-C,LIT-D,HIS-E
(12) NGOE EDITH NTUBE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(13) EWANE ARMSTRONG EBWELLE ECO-C,ENG-E,HIS-D
(14) MESUMBE THERESIA EMADE LIT-E,HIS-C,PHI-D
(15) METUGE CHARLES EBONG ECO-D,GEO-E,HIS-D
(16) NOUDJEU NGOKO DANIELLA ENG-E,LIT-E,FRE-C
(17) EBONG DIVINE ECO-C,GEO-E,ICT-E
(18) MBIBE FESTUS BUJI ECO-D,GEO-E,HIS-D
(19) DIONE ELEA DORINE EMMANUELLA ENG-C,FRE-E,GEO-E
(20) NGWESE EKANEY KONRAD ETUGE ENG-E,HIS-C,PHI-E
(21) ESONG DIDIAN EKAH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) ABANGMA MARY ANGEH BIO-D,ENG-E,GEO-E
(23) NKWENUI BLANDINE NDIANTING ECO-E,ENG-D,LIT-E
POUOMOGNE KAMDEM CHRISTELLE BOLARDINE
BIO-E,CHE-D,GEO-E
(24)
(25) AKIAKEM CYNTHIA ATEMKENG ECO-D,GEO-E,HIS-E
(26) NGWANA GILLIAN BILINGWE ECO-E,ENG-E,HIS-E
(27) ANGEY JEFFKINS NGOH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(28) OBAMA YVANA SANDY ENG-E,FRE-E,HIS-E
(29) CHIOGHE LAMBON SHELLA ECO-E,LIT-E,HIS-E
(30) NGWANYANG JESSICA SIRI TEPANG ECO-E,ENG-E,GEO-E
(31) KENGNE TCHOUMBOU ANGE SONIA LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 42
(1) SONKOUE NZUINNEPOP ALBERTINE ECO-B,GEO-C
(2) VUGAH NOEL NDONG ECO-C,HIS-B
(3) SONE KOME GODWILL BIO-B,PMM-D
(4) NJOH METEH BORIS DANIEL BIO-B,CHE-D
(5) SUME NYOME DICKSON EKWEMBWE ECO-D,HIS-C
(6) FANKOUA NGATCHOU LETICIA ECO-C,GEO-D
(7) NZUME LIONEL EPIE JUNIOR BIO-B,GEO-E
(8) CHA MILDRED NGUNYI BIO-B,PHY-E
(9) TCHOUSSI TCHOUOLONG NARCISSE JOCELYN BIO-B,PMS-E
(10) EWI FABRICE ACHUO ECO-C,HIS-D
(11) ESUME DIDIER NGOME ECO-E,HIS-C
(12) MBIYANG FABRICE ECO-C,GEO-E
(13) KEPCHE NGASSOP VERUCHCKA JADE ECO-C,GEO-E
(14) MANJUANGEN GLORY ECO-D,HIS-E
(15) NDJEUNGA JOELLE IVANA EWANGE GEO-E,HIS-D
(16) KAWEP ERNEST ECO-D,GEO-E
(17) NGWA-AH ESIDOU TAPISHIE ECO-D,GEO-E
(18) TCHEUBEU NGOUGUEU YVAN VIANNEY ECO-D,GEO-E
(19) TALZOUA NGANTCHE JAQUIND ECO-D,GEO-E
(20) TOUKAM DJIALEU RENE AMEL ECO-D,GEO-E
(21) NGANDE EDIMOH CEDRIC ETAH ENG-E,HIS-D
(22) NGOLE NEVIELE SONE ECO-E,HIS-E
(23) NTONGWE SINTIA DIONE LIT-E,HIS-E
(24) EBONG PRINCYNUELLA ENG-E,LIT-E
(25) GUEMIE LEUGA LILIANE GEO-E,HIS-E
(26) NGOMENDA EDWIN ATABONG ENG-E,HIS-E
(27) MOHAMADO ISA TAMBAYA ECO-E,GEO-E
(28) TEFANG KEVINE GILLESSE ECO-E,HIS-E
(29) EBUA CHRISTIAN ENAH ECO-E,HIS-E
(30) YEMDJI NGANKEM FABIOLA KEVINE ECO-E,HIS-E
(31) GIBUIN SOUYA MANUELLA ECO-E,HIS-E
(32) NGWANCHU CORNELIUS NGONBAN ECO-E,HIS-E
(33) DJOUKOUO TCHEUTCHOUA CHRISTELLE LIT-E,FRE-E
(34) NDUE JOEVERTE EPIE ECO-E,GEO-E
(35) MUNGE VANESSA EKUTE ENG-E,HIS-E
(36) MATCHIM TCHENWOUSI STEPHANIE AROLE ENG-E,HIS-E
(37) ADERINE BETEKONG NKOLAKA ECO-E,HIS-E
(38) ANYIFUET ASHU ECO-E,HIS-E
(39) TANKOH BABOH BRANDON ECO-E,HIS-E
(40) ENYALLE NZALLE BERTRAND ECO-E,HIS-E
(41) NGAMTI WINIFRED NTEH LIT-E,HIS-E
(42) MOMFOR ELVIS ADZI GEO-E,HIS-E
Centre No: 11243 Buea Bilingual College Buea
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) ILAMBO MOKEYO NDENACHO ECO-E,HIS-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) ANAYIMASEA BIJOU BLANCHE HIS-E,PHI-D
(2) MAH LENA TAH FSN-E,HIS-E
Centre No: 11249 Government Bilingual High School Santchou
Regist: 73, Sat for 2 or more Subjects: 73, Passed : 65
% Passed : 89.04, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
(1) HUSENI BILKISU MUNTAR BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
EBOT MARIE LAURE BAWAK
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(2)
NZOKESSEU FITONZE URICH DELBREL
BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(3)
(4) EBOT LIZ BRENDA AKANA BIO-E,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
Passed In 4 Subjects: 18
KWALLA-ESSELLEM DILAND DE L’OR
ECO-A,ENG-E,GEO-B,PMS-A
(1)
(2) NSHOME BRANDON DINSE ECO-B,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(3) CHUNG BORIS LAAH ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B
(4) AMANCHO RODINA MANKA’A BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-C
(5) NEPANG AGNES MBOH ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(6) ASAH LILY BESEN ECO-C,ENG-E,LIT-B,HIS-C
(7) NKIE SHAMITA ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-C
NGUAFAC MOUCHEU FRANCK CABREL
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(8)
(9) ETINZOCK ASSOUA BLONDES ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(10) NDICHA TADIANA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Page 67 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 18
(11) NKENFACK TEMKENG SALOMON ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(12) SUNDAY TABOH FRANKLIN ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(13) TENDONGAFAC SONITA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(14) MBO JOY KABI ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(15) KENHOUNG ETIZOCK ALBINE ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(16) FOTABONG SIBYL EZIA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(17) ZHIA SYLVIE MBOH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(18) KOTU CLINTON BUINDA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 36
(1) NKOMBU CHANELLE CLAIRE FORTECK ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) FONTEM KIWANUKA FONGE ECO-A,GEO-B,HIS-B
(3) EBAH NKEZE JOSEPH ECO-A,GEO-C,HIS-B
(4) ESUONKONG NGULEFAC KATEBROWN BIO-B,CHE-D,GGY-B
(5) PATRICK FORZEH LANDI ECO-B,GEO-D,HIS-B
(6) FONYI SHELLA NGONGCHEM ECO-C,GEO-C,HIS-B
(7) FOKEU-TEMGOUA ULRICH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(8) NGONG SOPHIE NABUIN CHE-C,PMM-C,PHY-C
(9) CYRIL FOTABONG FONSA . ECO-C,GEO-D,HIS-B
(10) ABANG BUA ROLAND ECO-C,GEO-D,HIS-B
(11) MOMO ATSAGOU STEVE LEANDRY ENG-C,FRE-D,HIS-B
(12) FUL STANLEY KOM ECO-C,GEO-D,HIS-B
(13) CHE JOYSLINE SIRI BIO-B,CHE-E,GGY-C
(14) NKENGAFAC VANESSA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(15) NYIMEH BERNADETTE WENTA ECO-D,GEO-C,HIS-C
(16) EBAREBAT BROWNSIN AWUNGWANG BIO-C,CHE-E,GGY-C
(17) NFOR BETRIAN LORATAR BIO-A,PMM-E,PHY-E
(18) AKAZI ADELINE BIO-B,PHY-D,ICT-E
(19) MBEKWE MC FERGUS PORSIH ECO-C,GEO-D,PMS-D
(20) NKWOMBO CHRISTINA EPAN ECO-D,GEO-D,HIS-C
(21) FONJI ANTHONY FOMELACK ECO-D,GEO-E,HIS-B
(22) NGWASHI CHANCELINE MBUH ECO-C,ENG-E,HIS-C
(23) EMAMBU LAWRENCIA ESUA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(24) DANYING DOROTHY YIEH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(25) NGUEMEZA LEKEUFACK ISMAEL ECO-C,GEO-E,HIS-C
(26) NGALLE SHELLA MUELUNGE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(27) NJUMBE BECKY NKOMBOH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(28) NGALLE SHERON NGOH ECO-C,LIT-E,HIS-D
(29) SONFACK ATSAFACK LUNIS ROMANI ECO-E,GEO-D,HIS-D
(30) NCHOTENJEM LEOPAUL ECO-D,GEO-E,HIS-D
(31) NKEING-ELAT VANESSA-LAURE ENG-E,FRE-E,HIS-C
(32) FOMIN ELVIS EFUETNGWA BIO-E,CHE-E,PMS-D
(33) MALUM NTUNKEM SANDRINE BIO-E,CHE-D,PHY-E
(34) NGUAFAC MAIVA NTONGAMO ENG-D,FRE-E,HIS-E
(35) NGOFOR DONATUS TENDONGMO CHE-E,PHY-E,ICT-E
(36) ESSOUMAN ASSOUA VANESSA ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 7
(1) KENGUE MARTIAL ECO-C,HIS-B
(2) ESUA PLACID ELAD BIO-C,GGY-D
(3) ETOKWE FOKO MELTTY RAMSSES BIO-B,PMM-E
(4) LUMA MARCEL NDASI ECO-E,HIS-C
(5) NKEMASONG LEKEAKA BERTRAND GGY-C,ICT-E
(6) MAMO TSAMO CHIARA REGINE BIO-C,PHY-E
(7) TUKA JUNIOR NKONGHO ECO-E,ENG-E
Centre No: 11258 Maturite Bilingual High School Douala
Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 28, Passed : 24
% Passed : 85.71, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
KAMENI TCHASSI DILAN BRAIN
BIO-A,CHE-A,PMS-A,FMA-D,PHY-A
(1)
AKANA NKENGAFAC EMMANUELLA
ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(2)
Passed In 4 Subjects: 6
TSAFACK ACHEUGUI CESAHINE COKA
ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(1)
(2) ANGOLERE PAULINA NKEM ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(3) AKANA NJUAFAC RAISSA ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(4) SAMEDA NOUKEGI JOZIANE ECO-E,LIT-D,HIS-C,PHI-C
(5) LUM NOELLA NEBA ECO-E,ENG-E,LIT-C,HIS-D
(6) ABONGSHAH BRANDINE CHENUI ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) MELONG NODEM GHISLAIN JUNIOR BIO-B,PMS-C,PHY-E
(2) WIL BRANDON ACHAMBA BIO-B,PMS-D,PHY-E
(3) NAHBO DOBGIMA FABIOLA CAMENE BIO-D,CHE-E,PMS-B
(4) NTUBE EMILIA MESUMBE BIO-B,CHE-D,GGY-E
(5) KOGGERSON BILLY AKWE BIO-C,CHE-D,GEO-D
(6) JOY FRU BIO-D,CHE-D,PMS-D
(7) KEDJUJONG MIRIELLE MAYAH ENG-E,LIT-E,PHI-D
(8) BENG CARINE BIH ECO-E,LIT-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) AWOUNFACK TSAFACK BROUNA AICHA BIO-B,GEO-D
(2) TOUBOU VALERIE NGUFOR LIT-D,HIS-C
(3) NGEUFACK TIMAMO FRANCK MERLIN BIO-E,PMS-D
(4) FEUGATHEU YOBA RAYMOND GEO-E,PMS-E
(5) MEHUNGSI GISELE EBOT ATAHBU ECO-E,HIS-E
(6) JU BORIS BINE LIT-E,HIS-E
(7) MANIGA VANESSA NGANKAM GEO-E,HIS-E
(8) YONGTCHA BAKA THIERRY GEO-E,HIS-E
Centre No: 11259 Government Bilingual High School Dschang
Regist: 276, Sat for 2 or more Subjects: 274, Passed : 253
% Passed : 92.34, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 55
DJOUMESSI NIMPA STEPHANE NOEL
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(1)
KAMNANG MIYO VANELLE MANUELA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-B
(2)
YEPMO DJUEMO RICK MELVIN
BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-A,ICT-A
(3)
CHEKOUO NITOPOP BOREL
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-B
(4)
NGONG GODWIN FONDZENYUY
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(5)
(6) TABE ANDERSON BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-B,ICT-A
NYAHANU FOLEFACK OLIVE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(7)
(8) PEZOH FRANKLIN NJOREKA ECO-A,GEO-B,PMS-B,PHI-A,ICT-A
LEKEUGO SONFACK DOLLY OLIVIA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(9)
DJOUKENG NOUGNING YANNICK IVAN
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-B
(10)
MUKWACOH NGUETSOP JOSEPH JOSET
BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-B
(11)
MEZATIO TSOPBENG MAINA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(12)
NKOMBOH EUKERIA NKENGFACK
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(13)
(14) ANANTIA BRITHINO BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-C,ICT-A
(15) SONKIN FOZI REINE BIO-B,CHE-C,PMM-A,PHY-B,ICT-A
MUKAM KAMGA FRANCK GILDAS
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-C
(16)
(17) NFOR DESTINE RITA BUVI BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(18) IHIMBRU KANYIMI IHIMBRU BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(19) SONTSA TEMFACK EUNICE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-A,ICT-A
Page 68 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 55
(20) NGES MAXIMILLIAN NKUO ECO-A,ENG-E,GEO-A,PMS-B,ICT-A
(21) WANGO TEJANI TENKANG BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-A
(22) NZOTSA ANEKEU ZITA BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(23) ENGOH BETSY SANGYE BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-A,CSC-C
NCHANG JETHRO ANUASHINE
CHE-D,PMM-A,FMA-B,PHY-C,ICT-B
(24)
NANFA KENFACK STEVE BROWN
BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(25)
(26) NGUIMFACK RIVADORE BIO-A,CHE-D,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(27) MBANGINU AURELIE KFE BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
NINSEKO SONKENG LAURYN IVANKA
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-A
(28)
NGOUFACK KENFACK JOVIE ASTA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(29)
NGULEFAC DOMINIC NJUALEM
ECO-A,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-C
(30)
(31) LONTSIE SAHA INDIRA BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
KENFACK ZEUN’S IVAN JUNIOR
BIO-B,CHE-C,GGY-C,PMS-B,ICT-C
(32)
NANFACK MBOBATSON LAURINE
BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(33)
LEBOH AFAHMENYI FORTUNE
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-C
(34)
MOYE NYUYSONI GLEN PERRY
CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-B,ICT-C
(35)
(36) KANLA BLESSING AJECK BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
TAKONGMO NGUETSI ELVIRA
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-D
(37)
TIEUMENA DONGMO CAROLE
BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(38)
(39) NANJE HELGA BEMOH BIO-C,CHE-D,PMS-B,PHY-D,ICT-C
(40) FEUDJIO ANGE MABELLE ECO-B,ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-C
TAJIONA KEMETIO ACHILE JUNIOR
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-E
(41)
(42) AJONGAFAC JOSIANE ECO-C,ENG-C,FRE-D,GEO-B,PMS-E
TCHOUNDOP TSAMO FRANCK RONY
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-D
(43)
(44) FOINTAMA ETHEL MUSO BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-E
(45) KEMBA ELIZABETH NANJI ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(46) EDITH ZEFOR BIO-E,CHE-D,ENG-D,GGY-B,ICT-C
NGUENA TESSA HENRY TRACY
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-D
(47)
DONGMO NGUENA MAEVA BELDINE
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C,ICT-D
(48)
TIPPOUNOU TEBOUGOU NANFAC EMMANUELLA
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B,ICT-D
(49)
(50) AZEMCHOP DONI BIO-A,CHE-C,PMM-E,PHY-E,CSC-E
SONKENG ANOULEKO IDRISS LEBEAU
BIO-C,CHE-C,FRE-E,PMS-E,ICT-D
(51)
CAMMANDJI PANGOP ANGE DUPRINCE
BIO-D,CHE-D,PMS-E,PHY-D,ICT-C
(52)
WEAJA DONG IRIC BARLOW
BIO-E,CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(53)
CHOMOH MARIE-ASSUMPTA
BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(54)
(55) DZUNO LAURY SONIA BIO-E,CHE-D,GGY-C,PMS-E,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 69
(1) OTANG BERYLE EBOT ECO-A,GEO-A,PMS-C,PHI-A
NKENGAFACK ROBERTO TSOPAZANG
ECO-A,GEO-B,PMS-C,PHI-A
(2)
(3) FORKA VICTORY NATHANE ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-B
(4) SEDJINE FOFOU ANNE PATRICIA ECO-A,FRE-E,GEO-A,HIS-B
(5) ZELEFACK NATACHA BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B
NGULEFAC SHELLA-NELLY AWUNGACHA
ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B
(6)
(7) MAKA BLAISE DENWIE ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(8) EFUANYI KELA LESLIE ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-B
(9) CHE AFANWI JOYCELYN LUM ENG-B,LIT-B,FRE-D,HIS-B
LONGLA MAUREEN NCHONJOH-MO
BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-C
(10)
(11) FOUELEFACK BOLIVE LEGRAND CHE-D,PMM-C,PHY-A,ICT-B
(12) TEFACK RANIAH NOPOUWO BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(13) TAH HAPPY MUBANA JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-C,ICT-B
(14) BERI ANGELA NUMBONUI BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(15) ACHEKWA ZEPH UGUGU SAYURI BIO-A,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(16) MISORI RUTH DIBUTU ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(17) RUTH ESTHER MAFOR NKWENTI ECO-C,ENG-C,LIT-B,HIS-C
KOUEDZO ZEBAZE RICHELLE AUDREY
BIO-A,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(18)
(19) FOMBA DEUTERONOMY LONG BIO-A,CHE-B,PHY-C,ICT-E
(20) NJIFAC VANEL BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(21) DONFACK ZEBAZE DORIAN ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(22) KONGNYUY NANCY BURINYUY BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(23) ATENKENG AZAPMOH MOMEFOR BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
DJOUMESSI ZEBAZE CARELLE MABELLE
BIO-B,CHE-C,PHY-C,ICT-D
(24)
NTONGWALA THEOPHILUS BEKANENYI
BIO-C,CHE-D,PHY-C,ICT-B
(25)
VOUFFO NGUENA LANDER JUNIOR
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(26)
NGUIMGO MURIELLE DAVY VARHOL
BIO-B,CHE-C,GGY-C,ICT-E
(27)
(28) GUMUH DENILSON YUMBOM ECO-C,ENG-D,GEO-D,PHI-B
(29) ACHAMOH BORIS BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-C
CHOUNNA TANFACK RADIVINE LAURA
ENG-C,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(30)
AHOUNTSA DJOUFO BOGNIN BORIS
CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(31)
(32) ZAMO MBIAGWA MILAINE BIO-B,PMS-C,PHY-D,ICT-E
(33) SHU WAA SHARLOTTE BIH ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-B
(34) ATEAFAC SHANEL BIO-C,CHE-D,PMS-C,PHY-E
NDENGUE AYE LIONNEL SYLVESTRE
BIO-D,CHE-D,GGY-D,ICT-C
(35)
NJUMENCHA AZONGMOH CHRIST JOAN
ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(36)
(37) NKEMEZEMOH EDITH NGIMNDOH ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-C
(38) DJANI HATE DERRICK ELVIS BIO-E,PMS-B,PHY-C,CSC-E
(39) NGANJI LUM FALLONE ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(40) AKA NANFACK JUNIOR JOEL BIO-E,CHE-C,PHY-E,ICT-C
(41) MATAGO TOUSSIN JOSEPH ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(42) FONJU LENORA NJULEFAC ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(43) LEUKEULEM STEPHIE LINDA ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(44) CHAFACK DESMOND NGENGANG ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(45) NKENNE ROSTAND ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(46) SARAH BESUMBU ATILANG ECO-C,GEO-E,HIS-E,PHI-C
(47) LEMNYUY RAISA KERNYUY ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(48) ACHANKENG BERTUS NOJANG ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
CHEUSSOPKENG MIAFO ARNAULD PARFAIT
BIO-E,CHE-D,GGY-C,ICT-D
(49)
(50) KENFACK SONWA MERVIE JORES ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-D
(51) TEMGOUA TSAMO IDE LAFLEURE CHE-C,PMS-E,PHY-D,CSC-E
TSAGUE TEDONZAP NATACHA CLAIRENCE
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(52)
(53) AKANA JONAS ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(54) TSUMBANG TUM GABRIEL BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(55) NANA SONFACK ELARION DELMAS ECO-C,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(56) FORGUNE ALAKOH SEYDOU ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(57) AYAMBA CLAUDIA OBEN ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(58) NZUNGE EPI-SAMME ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(59) KONSEY MELANIE DOMU ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
MOBOU DE TAMDEM THERESE DE LISIEUX
BIO-C,CHE-E,GGY-D,PMS-E
(60)
(61) KENFACK DJIOFACK LINDA DIANE BIO-E,CHE-D,PMS-E,PHY-D
(62) BAINKONG JOY MAIMO ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(63) AKUM ONORINE AJUH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Page 69 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 69
APONGTEGEH WAZINEZI WINSLOW
ECO-C,GEO-E,HIS-E,ICT-E
(64)
(65) FOUEDJOU NORBELLE SEEBEYLA BIO-E,FRE-E,GGY-C,ICT-E
(66) NGANDEU BRENDA PAOLA BIO-D,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(67) NGUEFACK NDOMPE STANILLA BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
MANETA SAAKOU CAROLLE XAVIERE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(68)
(69) NAWHESI NKEMCHOP BIO-E,CHE-E,PHY-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 89
(1) NKENGAFAC BRANCO ECO-B,GEO-A,HIS-B
(2) MBUWUL DILAN WAMBA ECO-A,GEO-B,HIS-B
(3) LEKU MAFOR MALANIE BIO-B,CHE-B,GGY-A
(4) TSOPTSO-ZINZI-WALTERE-ROBLEX ECO-B,GEO-A,HIS-B
(5) LONDE PRECIOUS GUKWE ECO-A,ENG-D,GEO-A
(6) MOFOR SHANNEL NKENGLEFACK ECO-B,GEO-B,HIS-C
(7) FOKWA EZEKIEL NJI ECO-B,GEO-B,HIS-D
(8) TAJIONA KENGUE MARLENE ECO-A,GEO-E,HIS-B
(9) NKWIYO VIANICK NYEANGO ECO-C,ENG-D,GEO-B
(10) MAFOR NFOSSOUNG CHENAIDA BIO-C,FSN-B,GGY-D
(11) DJIAGUE WAMENE DAINA CHANELLE ECO-B,GEO-D,HIS-C
(12) KENNE-KAMGANG LEONEL VARESSE BIO-B,CHE-D,PHY-C
(13) NKEMZE TENDONGFOR QUEENETTE ECO-C,GEO-B,ICT-D
(14) FOPA DOUANLA ABNAISE ECO-B,GEO-C,HIS-D
(15) DIFO DZOYEM STEVEN BIO-D,CHE-C,GGY-B
(16) AFUAWUNG STELLA BENAZIA BIO-B,CHE-C,PHY-D
(17) NDIKUM STEPHAN NGWAMENEH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(18) NKENGFUA GODLOVE JEMNKEH ECO-B,GEO-D,HIS-C
(19) MASANGO VERINE MBANYI BIO-B,PMM-D,PHY-C
(20) NGONG MAXIMILIAN CHE-AKIY BIO-C,CHE-C,PHY-C
(21) ACHOH BENEDICT YEM BIO-B,CHE-C,PMM-D
(22) TSOPGUE INES BRINDA BIO-B,CHE-D,PHY-C
(23) TAMKENG JOSPAING DEROL ECO-C,GEO-B,HIS-D
(24) KENFACK ZEBAZE MIRANDA BIO-C,CHE-D,GGY-C
(25) NDJEUFFO SONKIN CHARDEL PATRICK ECO-D,GEO-C,ICT-C
(26) NEBOH COLLINS YUKNWI ECO-C,HIS-D,PHI-C
(27) ZEMOH BRICE-DELORD ECO-C,LIT-E,HIS-B
(28) KANTERI KEVIS FIDA BIO-B,CHE-E,GGY-C
(29) KHEUMO GESSICA SANITA BIO-B,CHE-D,PHY-D
(30) WANDUM MAVELOUS EBJAFF BIO-C,CHE-C,PHY-D
(31) TECHIASOB KELIBRONE TIALEFACK BIO-C,CHE-D,GGY-C
(32) MOKUBE MOTE KINGSLEY ECO-C,GEO-C,ICT-D
(33) KWAWOH THEOPHELIUS BEBANYIA ECO-C,LIT-E,HIS-B
(34) LEKANE ATEM RYANE BRADE ECO-C,GEO-E,ICT-C
(35) WOUATONG KOUANANG RAOUL PMM-C,PHY-D,ICT-D
(36) NSOM REMEDY ANYANGHA ECO-B,GEO-E,HIS-D
(37) NSOM PRAISES KUOH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(38) FONDUNGALAH ALPHONSE-BILIN ECO-B,GEO-D,HIS-E
(39) PHILIBERT NDOKO MBANYI BIO-D,CHE-D,PHY-C
(40) AZANGUE ONNYL VIGNY BIO-C,CHE-D,PHY-D
(41) SAMUEL FOYERE NFORBI ENG-B,LIT-D,FRE-E
(42) ATEMBEAJANG FRANKLIN ECO-C,GEO-C,HIS-E
(43) MAJABI TATIANA NEH BIO-D,CHE-D,GGY-C
(44) PENN CLARIS TEWAH ECO-D,GEO-D,HIS-C
(45) NDONGO LETHISIA-BELTHUS BIO-B,CHE-D,PHY-E
(46) NGAH YENGI JUNIOR BIO-D,PHY-D,ICT-C
(47) NGALA FAITH RINYU BIO-C,CHE-E,GGY-C
(48) FOUELEFACK JOUTAFET EMMANUELA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(49) BANYE CHRISTINA AYOMNYUY ECO-D,LIT-E,HIS-B
(50) TAWE KARLSON WIRNYU PMS-A,FMA-E,PHY-E
(51) NJUNKENG BECLEAN BIO-E,CHE-D,GGY-C
(52) AKENGMOGNE BENEDICTE RAISSA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(53) FORCHOP ZEADAN TSOPMOH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(54) YONKEU JACQUES ONYX ECO-D,GEO-E,ICT-C
(55) EDWIN LAPANGHO YAKUM ECO-E,GEO-D,HIS-C
(56) TENDONGMOH BEKILA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(57) MBAKOP ZENABOU YASMINE BIO-B,PHY-E,ICT-E
(58) KOUALONG FANSEU LOICA MAROLE BIO-E,CHE-D,PHY-C
(59) CHE CLOVIS AMBE ECO-C,GEO-D,HIS-E
(60) SIEWE YISSEU THERRY MAELLE ECO-C,ENG-E,GEO-E
(61) ETIENDEM EUGENE BIO-D,CHE-E,GGY-D
(62) NTEUDEM KENFOUET CHRISTOPHE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(63) AYEMELEH ZINCHA VICALINE ECO-D,ENG-E,HIS-D
(64) DJONGO LABO FRANCK DILANN BIO-D,CHE-D,PHY-E
(65) LADJE TEZEKUI LEROY PHANUEL CHE-D,PHY-D,ICT-E
(66) EKWELLE ELVICE EPIE BIO-D,CHE-D,ICT-E
(67) MULUH GLORY NGWI ECO-D,GEO-E,HIS-D
(68) TENANGFIE BRICE NZOMETIA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(69) GADINGA DESMOND YIVALA BIO-C,CHE-E,PHY-E
(70) NGANSO NJANSI DANIELLE GARCIAL CHE-E,PHY-D,ICT-D
(71) ATEMKENG DESMOND ECO-D,HIS-D,PHI-E
(72) TSATIA DONGMO LETICIA-CHANELLE ECO-D,FRE-E,ICT-D
(73) FOLEFACK NGUEFACK BRINDA BELVINE BIO-D,CHE-D,PHY-E
(74) AKOAMENJEU JULIANA NKEMNKENGAKA ECO-D,LIT-E,HIS-D
(75) ZAFACK TEUFACK ELVIRA SYMELLE BIO-E,CHE-E,GGY-D
(76) FOPA TAGOUADJO BRAWLYN CAYEL BIO-E,CHE-D,ICT-E
(77) MANETSA THERESA VADELE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(78) SYNTHIA NKEANLEFACK ECO-E,GEO-E,HIS-D
(79) AKOWO CHATEAU CHE-E,GGY-D,ICT-E
(80) MBANG LYDIENNE VIRGINIE CHE-E,PMM-E,PHY-D
KENNE TATEPONG PULCHERIE LEONNELLE
BIO-E,CHE-E,PHY-D
(81)
(82) CYNTHIA MESHI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(83) ISAINDANG JACOB ETOINYUEI ECO-E,LIT-E,HIS-D
(84) CHOUNDONG JIOFACK MIKE VANEL ECO-D,GEO-E,ICT-E
(85) AGBOR STEPHEN NFORNJOCK ECO-E,GEO-E,HIS-D
(86) NGUETSE ANGE JOSEPHE ECO-E,FRE-E,GEO-E
(87) TABUFOR KEVINE MANYI ASTA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(88) NKWENJI NEELIE GAELLE ECO-E,ENG-E,LIT-E
(89) KAMGA AZEUFACK DONALD KERSON ECO-E,FRE-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 40
(1) AZONFACK STEVE LOIQUE ECO-A,GEO-B
(2) TAKOUDJOU MIRIAM ECO-B,GEO-C
(3) MANJONG MARIE-KARL KEAFON BIO-B,CHE-C
(4) TSANNANG TONLEU PATRICK ECO-C,ICT-C
(5) NJULEFAC NESLA BIO-C,PMS-C
(6) NTOH ELEONORD BIO-D,GGY-C
(7) NKEMKEANG ROSEMARY ECO-D,HIS-C
(8) NSUTCHE NGEMEGNE MARCY BONDELLE ECO-B,GEO-E
(9) KWIPCHU CONSSOLA WEPKEH BIO-E,GGY-B
(10) NJAMANGONG LINUS RIMUE PMM-C,PHY-D
(11) FORLEMU PARVEL TIAZEH ECO-C,HIS-D
(12) AZEMCHOP MARISCO BIO-D,GGY-C
(13) FOSSI TEMBO ROKENDENAULD CHE-C,PHY-E
(14) MANE DJEUTA CORINE ENG-D,HIS-D
(15) MOHAMMED NASIR SULAIMAN BIO-D,GGY-D
(16) ASONG CHAPNJU JOANSMITH ECO-E,HIS-C
(17) ATABONG NKENG EMILIA FORTUCHANG ECO-C,GEO-E
(18) AZAMENGI CONRAD NJUKENG ECO-D,HIS-D
(19) FOGANG KAMGANG DRICK BORDANE ECO-D,HIS-D
(20) AGBOR KELVIN KEWONG BIO-C,PHY-E
(21) TENDONGMO ANOVAL ZIMEKOP LIT-E,HIS-D
(22) JEOKENG AWAHNEH CLARISSE LIT-E,HIS-D
(23) ANJOH ANTEH DILANE JR ECO-D,GEO-E
(24) CLAUDIA NYUYFONI MUSA ENG-E,HIS-D
(25) DEMANOU DONGMEZA CORINE BRINDA CHE-D,PHY-E
(26) DJIKENG KOUEGOUE ADOLPHE RODELFORE ECO-D,HIS-E
(27) JIOTSA YVAN FRANCK FRE-E,ICT-D
(28) NGONG QUIRINA KIMOH BIO-E,GGY-D
Page 70 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 40
(29) NTOTO CLARIS NDI LIT-E,HIS-E
(30) NKEMTANG RUDOLF ECO-E,HIS-E
(31) KENMETIO TENGUEFO VOUFACK LESLIE BIO-E,PHY-E
(32) NDOUAFAC JOHN FRE-E,HIS-E
(33) FORYIM GODLOVE NKEMNJUTI ECO-E,HIS-E
(34) NGNINTEDEM KEUBOU BRIAND BIO-E,ICT-E
(35) NDEMAZE VANILA AJOCHE ECO-E,HIS-E
(36) TONGWA ROLAND MBEPDEM ECO-E,HIS-E
(37) DONFACK BRACHEL ELDEN GEO-E,HIS-E
(38) DONGMO VOFFO GILBERLIN NELSON ECO-E,ENG-E
(39) NDI EPEY AYUK JOB BIO-E,ICT-E
(40) NKEULIA II YAN ECO-E,HIS-E
Centre No: 11261 Kulu Memorial College Limbe
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KIPEH ABDEL KOUDONS NDECK ECO-E,GEO-D,HIS-D,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 3
(1) SUBINE DJIA ELISABETH BIO-E,CHE-E,REL-D
POCHUOQUIA TATAW HEPHZIBAH-WINNY
ECO-E,GEO-D,PHI-E
(2)
(3) NJADOF EMMANUEL MOHWO GEO-E,HIS-E,PHI-E
Centre No: 11262 Saint Aloysius Minor Seminary Kitiwum
Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 12
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
(1) KEBAM THOMAS ANSHOMA BIO-A,CHE-B,PMS-B,REL-A,PHI-A
(2) OJONG BRIGHT OTOKWA BIO-D,CHE-E,FSN-B,REL-A,PHI-D
NSOM CALLISTUS TOHNAIN
BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-C,REL-C
(3)
(4) TOHMUH LIBERTY KUMA ECO-D,GEO-E,HIS-D,REL-C,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 4
(1) MBORONG DERICK FONSONI LIT-B,HIS-B,REL-A,PHI-B
(2) NJI NICHOLAS NOEL NDUKONG BIO-B,CHE-C,REL-B,PHI-B
(3) TANDU CARLSON TANDU GEO-C,HIS-B,REL-B,PHI-B
(4) NJIPKWO GERALD NGOMBE LIT-D,HIS-C,REL-A,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 4
(1) ATEH ATEH LEGE FRE-D,REL-B,PHI-B
(2) NNACHETAM ANTHONY IZUCHUKWU BIO-C,CHE-E,REL-A
(3) NDI NGALLA HANSON ECO-E,HIS-D,REL-B
(4) NSOSEKA CLOVISE BIO-E,REL-C,PHI-C
Centre No: 11269 Government Bilingual High School Etoug –
Ebe
Regist: 357, Sat for 2 or more Subjects: 357, Passed : 343
% Passed : 96.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 90
NDOASAK CHRISTOPHER TOAH
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(1)
MBINKAR EMMANUEL FONDZENYUY JUNIOR
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(2)
MOTO NKOUAYIEP ARIELLE AUDE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(3)
(4) BOAH-JU BILL BRISBANE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(5) TITA BORIS FORSTER FEH BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(6) DARIO TAWUM MUNYA BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(7) NEBA HETTY SIRRI BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
ALFRED HETSRON YEPNJIO
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(8)
MATCHIM DEFO MANUELA CYNTHIA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(9)
(10) KEGUEP NJOMO HARRIS BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(11) JABO JULES BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(12) ASAH MODESTE MUNGOH BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,CSC-C
(13) TANKO EYONG CEDERIC BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
KENFACK ASSONFACK MARCELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-C
(14)
(15) AKONTEH ALOSIUS BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(16) TAPIBA BRANDON TAPIBA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
TCHUYASSI FOSSO EMMANUEL
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(17)
(18) DJEUFACK YVANA BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
KAMSU TATE PAULE AALIYAH
ECO-B,ENG-B,LIT-A,SBEF-B,HIS-A
(19)
DEUKO TCHOUAGA CAMILLE
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(20)
MAYEMJEU KLORANE-DIVINE FONTET
BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-B,CSC-C
(21)
(22) MUCHI JESSICA AZWE BIO-B,CHE-A,FSN-A,PMM-C,PHY-B
(23) SAKWE ANDERSON DIALE BIO-B,CHE-A,PMM-B,PHY-B,ICT-B
ABONGUJUNG FRU WILLIAM BLAKE CARINGTON GUEMUH
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(24)
(25) WA BLANCH MULUTEKWI BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(26) TANDE JULISE MINGOH BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(27) KENG ELSON MNKONG BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-D
NKOMBOU NKOMKOUA BORIS STEPHANE
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B
(28)
(29) KUMKWE YEMBU FAITH BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMM-C,PHY-B
FONYUY MEDEATRICE BONGSHE VERLA
ENG-C,LIT-B,SBEF-A,HIS-B,PHI-B
(30)
(31) EBAI IVY ENOBAWA BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
BAWE RADISAH NDAPNYU RINYUH
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(32)
(33) FAI NADESH MSEKENYUY BIO-A,CHE-C,GGY-B,PMS-B,ICT-C
(34) TONFACK SANDRA BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
NAKO NOUTONG ERICKA PRISCILLE
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(35)
SOMAFO SOUNA AUDE PEGGIE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(36)
NGEUKEU YOSSA NOEMIE SAMIRA
ENG-B,LIT-B,SBEF-A,HIS-B,ICT-D
(37)
(38) FAI VELMA MUNCHEP BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-B
CHANG COURAGE BONGNUI
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(39)
TAKO MELI JORDAN JUNIOR
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B,CSC-E
(40)
(41) TEZEH CHELSY ENJOH BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-C
ELROY ANKELMBOM KIMBI YONGHABICHIA
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C,CSC-C
(42)
MPESSA NKWANE YVIE MARCELLE
BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-A
(43)
(44) BAKAMEN LESS STEPHANE BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(45) ABEN NADIA CLAIRE AKUM BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(46) SIGNE DAVID MOKOM BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
MBIYDZELIY LAURIETTE YINYUY
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-A
(47)
ENONGENE DORIS MESODE
BIO-D,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(48)
(49) MIREILLE FUAM DIOM ENG-A,LIT-C,SBEF-C,HIS-B,ICT-D
NKENGFAC NGUEFACK JUSLIEN
BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMM-B,PHY-D
(50)
MBI REBECCA VUSHEHTEH
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(51)
SIEGNONG PEFIENERE YVES MESMER
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-D
(52)
Page 71 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 90
TIMNGUME MARINETTE MBEL
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(53)
NGASOH NGWEBUIN MADZA EUGETTE
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(54)
TEBID BRIAN JORDAN ASANJI
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(55)
(56) NGUFOR GAIUS NYIBANDA BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(57) TABI DARLINGTON TAMBE BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(58) NDIPSIRI KELY FRI BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(59) EPANE JEFF TAYLOR BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(60) NSAH CLAUDINE MBUBAI BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-D,ICT-C
MAPPE WOUAMBA JOELLE LAETICIA
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-B,ICT-C
(61)
DZELAFEN MILANIE KERNYUY
BIO-A,CHE-C,FSN-C,GGY-E,PMS-C
(62)
(63) NGAH GRACIOUS BERI BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(64) JONG PRAISE NONG BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
ASSAKANG ZANGUE CHERODE
BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(65)
(66) NDIP OJONG EMMANUEL BIO-D,CHE-C,GGY-B,PMM-D,PHY-C
(67) PANGNWEH RIDEL KEPEH BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
MOHTANGONGHO JOSHUA SAMA
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,CSC-D
(68)
(69) TEMATIO DURAND KARIM CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-C
NGA MBARGA COLETTE PATRICIA
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(70)
FOUAPE ZANTSA MARIE PERECK
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(71)
NJILEFACK FRITZ TAZOCHA
BIO-D,CHE-D,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(72)
ASAH MAXWELL NKEUBOU
BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-D,CSC-D
(73)
NGUECHOUNG KENFACK YVANA AGNES
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(74)
KENGNE POLA ELENA SERENA
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(75)
EBWELLE EKANE MAC BRIAN
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(76)
(77) DSONWA MELI MARIANE BIO-B,CHE-C,FSN-C,PMM-D,PHY-E
NDOTCHOUANG NJOMO THECLE
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(78)
DONGMO TSOMEJIO JEANNE DORIANE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E,ICT-E
(79)
(80) YUNUSA YAKUBU BIO-D,CHE-E,PMM-B,PHY-C,CSC-D
(81) ELIJAH NONGHO YAKUM BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(82) MUAMBI MODESTE ES0H CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-E
(83) FORSI FERDINAND CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D,CSC-E
(84) CHENNY JAPHTA TANKO BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHI-D,ICT-C
SIAKAM SIEWE LOÏC MARCEL
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,CSC-E
(85)
ALIMA FONKOU LUCINDA VALERIE
ECO-C,ENG-E,FRE-D,GEO-E,PMS-C
(86)
TENDONGLEFACK BRAYAN SENGEWEI
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(87)
(88) NKOUM DJINKA LAZARUS BIO-E,CHE-D,FSN-D,GGY-C,PHY-E
NKOM ETAME FRANCK EMMANUEL
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-E
(89)
LANKA HILARY NEMMSELIG-NWI
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E,CSC-E
(90)
Passed In 4 Subjects: 105
(1) NJONGA HELENE AMINETOU ECO-A,ENG-B,GEO-B,PMS-B
(2) PEFUNG MARY MONGU ECO-A,ENG-A,LIT-C,HIS-B
(3) ENANGA-NDIP AGNES ASHU ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B
(4) ELUBE GRACIANA NASARE ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B
(5) MALVINES MBULI ECO-B,ENG-B,GEO-A,PMS-C
(6) SIRRI AFANWI LIZETTE NGWA ECO-A,GEO-A,PMS-B,ICT-D
(7) TONYE MAELLA SERENA ECO-A,SBEF-C,GEO-A,ICT-C
(8) LE-NSI TATEU ANGE ESTHER ECO-C,SBEF-B,GEO-A,HIS-B
(9) KONGBI ANKITRACY BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(10) AZONGWA ELVIS FRU CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-B
NGUEKENG DJIOKENG ROOSVELT
BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-D
(11)
(12) PANKA JUNIOLA ISEH ENG-A,LIT-C,FRE-C,HIS-B
(13) NDAM JUNIOR ATUD ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-C
CHEFOR TATIANER NGWINGHALAH
ECO-C,ENG-C,GEO-A,PMS-C
(14)
(15) SOKENG KENFACK BRENDA BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(16) CASEY-RUDI ENIH NJOH ECO-B,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(17) KONGNYU LINTIA GOOH ECO-B,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(18) TEZAKENG TEDJEU EDDIE FAREL ECO-A,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(19) MOKOM GERALD PENN BIO-B,CHE-C,FSN-B,PHY-C
TCHOUAGANG DONKEP LOANA PISCILA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(20)
NOUTSA KOUOKAM THIERRY DYLANE
LIT-D,FRE-C,HIS-B,PHI-B
(21)
(22) TATA MARY ANN NENE ENG-A,LIT-C,FRE-E,HIS-B
DJOUGANG KAPNANG MANUELA BLANCHE
BIO-A,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(23)
(24) KEDZE BERTRAND NJUH CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(25) AFONG VIRGINIE YENCHEW BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(26) BRENDALINE SONYO MONIE BIO-B,CHE-C,FSN-B,PHY-D
(27) NGUM PRAISE WANASI ECO-D,GEO-B,HIS-C,ICT-C
(28) NGANG PROMISE TIEMBOT CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(29) FOMUM JENNY ALIA MBA’ YIA ECO-C,ENG-B,GEO-D,HIS-C
(30) MFORSONG EBIKA MACDONALD ECO-C,ENG-B,GEO-E,HIS-B
(31) NJUOKAP NANA OLIVIA CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(32) FOKOU DJOUNE DARLINE CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(33) AZENUI RONELD AVENUI BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(34) NKWETESHING EDRICE MOFOR ECO-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(35) MOLO AYISSI AUDREY INES ENG-B,LIT-E,FRE-B,HIS-C
(36) NGANDE JUIF JUNIOR BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(37) ANYE VICKY-PRIDE BIH ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B
KENNE TIAYO CARELLE JOSETTE
CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(38)
TSAKENG MELEFACK KEVINE SANDRA
ENG-B,LIT-D,SBEF-C,HIS-D
(39)
(40) FUHWI JANNINE BIH BIO-A,CHE-D,FSN-C,PHY-E
(41) AWAH KENNETH FRU CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(42) DONHAGHO DEMANOU ENG-B,LIT-E,FRE-C,HIS-C
DONGMO MBOUNOU GIRESSE MERMAN
BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-E
(43)
(44) ANYENG VANESSA AWEI BIO-C,CHE-E,FSN-B,GGY-C
(45) NGEA CHIA ISCLINE ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-C
(46) NAYHIA BERGALICE NGEH BIO-E,CHE-C,GGY-B,ICT-C
(47) AWUNAFAC TERENCES NKENG ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-E
(48) TANLAKA RENE BURINYUY BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(49) MOFOR CLAUDE ATEHMBAPANG ECO-E,ENG-B,GEO-D,HIS-C
CHINWUDE APENBEWO IFESINACHI EMMANUELLA
ECO-C,ENG-C,SBEF-C,GEO-E
(50)
(51) TEMATEH JULIUS NTUGABINA ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(52) ASHUEMBOM KELLY ACHAU ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
PRINCESS DIVINE GOODNESS ACHA
ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-E
(53)
(54) ANDU FELICITE AMBOANDOU BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(55) AZONG KATHLEEN EKUM BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(56) CHIA MARVIS NJANG BIO-B,CHE-C,GGY-E,PHY-D
(57) NSHANJI LORANTINE KIKI BIO-C,CHE-D,FSN-B,PHY-E
(58) AGBOR CLINTON TABOT ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(59) YUTAH JULLIET NIEMENGE BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-D
(60) MANJIA ELISE MABELLE ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(61) BUENGUIA TONFACK LESLAIN CHE-D,PMM-D,PHY-C,ICT-C
NDEFUNG KLUIVERT CHIHNYUI NGEH
BIO-B,CHE-D,FSN-E,GGY-C
(62)
MADJOUGNE FOUDJO DOMIRIANE ORNELA
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(63)
Page 72 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 105
(64) KFEBAN SINCLARE SOLIGWIR ECO-D,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(65) NGINYU DESTINY NDI CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(66) MUNJOH KELLY NONO BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMS-E
CHETKUEGNIGNI NJIKAM MARTIN LANDRY
BIO-C,CHE-D,PHY-D,ICT-C
(67)
(68) SANTUS CYNTHIA MALTHA ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(69) NDIPOWA RUTH MESHI ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(70) TIWA ANGE BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-D
(71) NTUNGWE BACHERINE MBINEH BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(72) AWA MARTHA MEZOH BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(73) POKAM MBA ESTELLE BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(74) AUKUNGHA FLORENCE ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(75) FONCHA FAVOUR NGWE BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(76) NJOYA TCHIADJIE GEDEON CHE-E,PMM-D,PHY-C,ICT-C
ALEMAFACK DJI ANASTASIE MIREILLE
ECO-C,SBEF-D,GEO-C,PMS-E
(77)
(78) ACHUO PROPER KUM ECO-D,ENG-E,GEO-D,PMS-C
(79) PRINCE BOATENG ASONGAYI ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D
BESSONG TAKANG EYANG OBASI PRAISE
ENG-D,LIT-C,HIS-D,PHI-E
(80)
(81) TAKOUGONG YEMENE LETICIA ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
ASONGWE RODNEY CLAIRE LUM CHOABORA
BIO-C,CHE-D,GGY-D,ICT-E
(82)
(83) NJUAFACK SONITA CHOPNJUNG ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(84) KONGNSO AMANDA MUMA BIO-D,CHE-C,GGY-D,ICT-E
(85) NTUME FAITH NGWENYI BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(86) BAH EMMANUEL KIMEH ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-D
(87) EPIEBAH BORIS KANG BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E
(88) TIKUM CLARIS AMEK ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(89) MENGNJO NTUNYU MICHAEL BIO-C,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(90) ROSE MONDE BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
NOGUE TUETE ANGE CHLOE DARYLLE
BIO-B,CHE-E,FSN-E,PHY-D
(91)
(92) TAH BLESSING BIY ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(93) LUKONG ASA BRANDON PMM-D,FMA-E,PHY-E,ICT-C
(94) SOFACK ELIS ZIBERNOL ECO-D,ENG-E,GEO-D,PMS-D
(95) NFI PLACIDIS BIFEENYOH ECO-D,LIT-E,FSN-E,HIS-C
(96) NGOUDJOU SONFACK BERLIN BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(97) LEHDUFE PERCY SUINYUY ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(98) CHESAH AFUBAI BEI ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(99) TANTO ADEL AFANYU ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
DJAMEN KOUENDJA KEVINNE STELLA
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(100)
(101) NANJE CARINE EMELI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(102) KENFACK NGUESSONG AUBRI ECO-E,ENG-E,GEO-D,PMS-D
(103) CHESAH AKEBAI CHEGHE CHE-C,PMM-E,PHY-E,CSC-E
(104) TATAH CALVIN FONDZENYUY CHE-E,PMM-E,PHY-E,CSC-D
(105) NGOH ROSETTE ANWEI ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D
Passed In 3 Subjects: 109
(1) TCHIKAYA TCHIKAYA WYLLIAM BRICE ECO-A,GEO-A,HIS-A
(2) TALLA DJAMNOU LESLY ORLANE ECO-A,GEO-B,PMS-A
(3) ABDOU MARTINO KUPNJONG ELATE ECO-B,GEO-B,HIS-A
(4) MBI AZISEH AZIMBOH ECO-A,GEO-C,HIS-A
(5) FANBOU YASMINE ECO-A,GEO-B,HIS-B
(6) NJUOH LOT TIMNGUM CHE-B,PMM-B,PHY-B
(7) MVOE EDOA ISABELLE ESPOIR BIO-A,CHE-C,PMS-B
(8) NGONGEH NTEKEKANG ALOTA ECO-A,GEO-B,PMS-C
(9) MBOSSO NGOUATE NELORD ECO-A,GEO-C,HIS-B
TCHIKAYA NGOTCHEU FREISH NELLE JOYCE
ECO-B,GEO-B,PMS-B
(10)
CABREL ORLAN DJEUKAM TCHEMATCHOU
ECO-B,GEO-B,PMS-C
(11)
(12) AMBELEM AKUMSI DERICK ECO-A,GEO-C,PMS-C
(13) KHAN MULUH FINALIZ ECO-C,GEO-B,HIS-B
(14) TETUH HILDA ENGWARI ECO-B,GEO-C,HIS-B
(15) ACHUO LIZETTE KUH ECO-C,GEO-B,HIS-B
(16) FORCHULLAH UNELA ANANGAFACK ECO-B,GEO-D,HIS-A
(17) FOUODO MELI CHE-C,PMM-C,PHY-B
MANDENGUE NYINDA JUVENAL PASCAL ELATE
ECO-D,GEO-B,HIS-B
(18)
(19) TONNANG MBOGNING LOIC CABREL ECO-B,GEO-C,HIS-C
(20) NENGHABI ZEBEDEE ECO-C,GEO-C,HIS-B
(21) MBAKU PARIS EWAH ECO-B,LIT-D,HIS-B
(22) TIMCHIA GOODNESS BIH ECO-C,GEO-C,HIS-B
(23) TSOPA TCHINDA CLINTON BIO-B,CHE-D,GGY-C
(24) GHAHKANYUY COLLINS BIO-B,FSN-D,GGY-C
(25) AYENJIKA NESRIN DZELAMONYUY BIO-B,CHE-B,PHY-E
(26) NCHANJI COURAGE BOBOH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(27) GHA-AHJEM BEFAN NAYAH ECO-E,GEO-B,HIS-B
(28) NGWAYI BLESSING YENGE ECO-D,GEO-B,HIS-C
(29) DIANGHABII EMMANUEL AKINIBOM ECO-E,GEO-B,HIS-B
(30) NGETIKEH MISHLA SEMA ECO-C,GEO-D,PMS-B
(31) NARENGA AUGUSTINA NGWANDE ECO-C,GEO-B,HIS-D
(32) AZEFO EKATH LOIS BIO-B,CHE-D,GGY-C
(33) BANGA MONGA MERVEILLE BIO-A,CHE-D,GGY-D
(34) ASANGA PERPETUA MAH SAFO BIO-C,CHE-C,PHY-D
(35) FEUKEU JUNIOR LANDRY CHE-C,PMM-D,PHY-C
(36) TEKUH SIDORINE NECK BIO-E,FSN-C,GGY-B
(37) DJOUKA CHRISTELLE HERMINE BIO-B,CHE-C,PMM-E
(38) NGOTA BLANDINE NGEREH ECO-D,GEO-C,PMS-C
(39) EPIE NOELA NZELLE ECO-D,GEO-C,HIS-C
(40) TOUMKO MICHELLE CABREILE ECO-B,GEO-C,HIS-E
(41) MBEHNWOH WENDY EKOKOBE ECO-A,ENG-D,GEO-E
(42) NGO BINONG MBOMBO BLANCHETTE ECO-C,LIT-E,HIS-B
(43) NYAMKWI ADELQUINE FINYOGAI ECO-C,GEO-E,HIS-B
(44) BESONG KELLY EWUBE LIT-C,HIS-D,PHI-C
(45) NDIMANCHO THEOPHILUS NYOWIKEH ECO-C,LIT-E,HIS-B
(46) TAMBO RANDIBELLA ASOH BIO-D,CHE-D,PMS-B
(47) NSUH NOELA NGWAFU ECO-C,GEO-C,PMS-D
(48) JUNIOR MAMAH BIL-RANDY PHENWI BIO-C,CHE-D,GGY-C
(49) MARIE SOLACE NGWE MUTAH-SUH LIT-E,FRE-C,HIS-C
(50) GHAJENG IMMACULATE AKWOKEZE BIO-D,FSN-D,GGY-C
(51) YONGHA ALICE YUIN ECO-D,LIT-D,HIS-C
(52) NGES HANSON ANKINIMBOM BIO-D,GGY-C,ICT-D
(53) NGOUNGOURE LADIFATOU MAMAH ECO-E,GEO-D,HIS-B
(54) IREZE SUNDAY EMMANUEL BIO-B,CHE-D,PMM-E
(55) NDONGO SOLANGE LOKENYE ECO-B,LIT-E,HIS-D
(56) EYENGA NKOA AUGUSTINE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(57) FOKOU NGOULA TONY VAIRELLES ECO-C,LIT-E,HIS-C
(58) FONDUNGALLAH NKAFU NELSON CHE-D,PMM-D,PHY-D
(59) SILATSA KAMLA ROSE BORELLE BIO-B,CHE-E,ICT-E
(60) LISSOM DIEUDONNE NICOLAS BIO-E,PMM-D,PHY-C
(61) ACHE JOSHUA BRUNO TAYEM BIO-B,PMM-E,PHY-E
MAZOFACK MEFUAMBAH FABRICE BRILLANT
ECO-D,GEO-E,HIS-C
(62)
(63) KAMGAIN DJOUKAM STELLA PRETY ECO-E,GEO-E,PMS-B
(64) KENSUNG BRYAN BIO-D,CHE-D,PHY-D
(65) SONE EUNICIA NTUBE BIO-E,FSN-E,GGY-B
(66) FOMO WILLIAM JEFFERSON PMM-C,PHY-D,CSC-E
(67) KEUGUE KENFACK RODEX CHE-E,PMM-C,PHY-D
(68) OUAMBO DJEUKUI HURELL CARDONNE BIO-D,CHE-E,PMS-C
(69) NSHANJI CARL NGEH BIO-D,CHE-E,GGY-C
(70) MBAH RITA EKEI LIT-D,FRE-E,HIS-C
(71) ATANGANA NAMA FREDDY PROSPER ECO-D,FRE-E,HIS-C
(72) ZIFAC BRENDA ENG-E,LIT-E,HIS-B
(73) NABOBO DANCHI AARON BIO-D,CHE-E,GGY-C
(74) ITOE BORIS WAMBA CHE-E,PMM-C,PHY-D
(75) LEKELEFAC SYNTHIA BIO-C,GGY-D,PMS-E
(76) APANG WILSON OJEH ECO-D,GEO-C,HIS-E
(77) MENEGUE FOUEJIO MARNIX JUNIOR CHE-C,PMM-D,PHY-E
(78) ARRAH-NDIP SHARON MA-AYUK ECO-D,GEO-E,HIS-C
Page 73 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 109
(79) JIFON MOHAMADU HABIBB FOMONYUY BIO-E,GGY-C,ICT-E
(80) NDZESOP BUHARI MBONJOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(81) FONGANG ROMARIC MBONYI BIO-C,CHE-E,PHY-E
(82) KUUM DESMOND BUH BIO-E,CHE-D,PHY-D
(83) SHANG KINGSLY SOLIH ECO-E,SBEF-D,GEO-D
(84) MASSAKO ANNE BIO-C,CHE-E,ICT-E
(85) SONKENG MARIANE KELLY BIO-D,FSN-E,GGY-D
(86) NFORMI MENIKE BONKAR ENG-C,GEO-E,HIS-E
(87) MAH TAMAKO BRIAN PRESLY LIT-E,FRE-E,HIS-C
(88) WIRNGO EMILE NDZEDZENYUY ENG-E,GEO-E,HIS-C
(89) MOKOM DESMOND LAPAH ECO-C,ENG-E,GEO-E
(90) TCHEUTCHOUA SIKADI STEPHANIE BIO-E,CHE-D,PMM-D
(91) NDAM MOHAMMED PMM-C,FMA-E,PHY-E
(92) CHIA ANICET MUKEM BIO-D,CHE-D,PHY-E
(93) SONTSA TAWA JESSIE LAURENNE BIO-D,PMM-D,PHY-E
(94) KENGNE NGUMETE LAURA ECO-D,GEO-D,HIS-E
(95) DJOUSSE KENFACK WILFRIED ECO-D,GEO-D,HIS-E
(96) TEMOUAFO DEFO BORIS JORDAN CHE-E,PMM-D,PHY-E
(97) KONGNYUY BELTINE JAJA CHE-E,PHY-D,ICT-E
(98) AMBE SALLY NUMFOR ECO-D,GEO-E,HIS-E
(99) BONGMEBUEN CHALOTTE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(100) EYONGATEM MARGRET TAMBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(101) AYEAH MERCY NGENGBUEN BIO-E,CHE-D,GGY-E
(102) FAI BLESSING NKEH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(103) KUM SYVIA KWAM LIT-E,FRE-E,HIS-D
LAMARE NOUTTI ABDEL RAHMAN ASTROLAN
CHE-D,PHY-E,PHI-E
(104)
(105) MAFOR KELLY MAFOR ECO-E,ENG-E,HIS-D
(106) MBUKO MBA ROLANDE CHE-E,FSN-E,PMM-E
(107) NDZEKIAGHA CHERIFATOU FUPKEH ECO-E,LIT-E,HIS-E
(108) TAGWA LANDY FOLETIA ECO-E,GEO-E,PMS-E
(109) MAFOTIE GUIFFO ERMA INES BIO-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 39
(1) NGWATEGANG MEYANWI NDENEKEH II BIO-B,CHE-B
(2) EFFUETLACHA JULUIS ALUNGAMOH BIO-A,GGY-C
(3) MBANWEI ELVERA ENJEI BIO-B,GGY-C
(4) ENJOH VIVIAN MOFOR BIO-A,PHY-D
(5) FRU LOVIES ANYERE BIO-C,GGY-B
(6) NNANGOMO JUNIOR NSOH D. G. BIO-B,ICT-C
(7) NDONG MARYLINE KOMBE BIO-C,GGY-C
(8) GLADYS LEMNWI JUNIOR BIO-A,GGY-E
(9) TANKO RANDOF NTARIKEH BIO-C,CHE-D
(10) WILLIS FOMO YENSILA GGY-D,ICT-C
(11) ONYA CHRISTINA NGUM BIO-B,PHY-E
(12) ANJOFUI HOSTINE AJUGENEGE BIO-C,CHE-D
(13) SHINGIRO THIERRY BIO-E,ICT-B
(14) ESONG SERAH WOBE BIO-D,GGY-C
(15) KALU TITUS BONWI BIO-C,CHE-E
(16) MAIMO AMSTRONG GHAKANYUY FSN-C,GGY-E
(17) NJUOH WILLING KUKWA BIO-D,GGY-D
(18) YOUSSOUFA CEDRICK RAOU MBOUM ENG-E,HIS-C
(19) MBAM PRISCA DONG ECO-D,GEO-D
(20) BISSONG CARINE MVOK BIO-E,GGY-C
(21) AKONG RELINDIS NAYAH LIT-E,HIS-D
(22) YANTIO II CEDRIC JOEL BIO-D,PHY-E
(23) LONLA SELABI FRANCK PROSPER BIO-E,PHY-D
(24) GHANI LARISSA NTUBI BIO-E,GGY-D
(25) MBIAYO MBIAYO THIERRY DAREEL CHE-E,PHY-D
(26) NDONFACK MOTANOU DORYLE CHE-D,PHY-E
(27) FRI PIERETTE NDIFOR ECO-E,HIS-D
(28) LINDJECK OUMAROU PATRICE GEO-E,HIS-D
(29) ABESSOLO HUGUETTE RAÏSSA ECO-E,GEO-D
(30) FEN RITA NJONG BIO-E,GGY-D
(31) BENARDINE CHIA BIO-D,GGY-E
(32) SAMBA BLESSING CHUSE BIO-E,ICT-E
(33) NGAH KELLY KWIPSHU BIO-E,CHE-E
(34) ARREY SAMUEL AYUK BIO-E,GGY-E
(35) ZOLEKO ZAMBOU JOSPEN ULRICH ECO-E,GEO-E
(36) ACHAFACK MICHELINE LIT-E,FRE-E
(37) AZIPOH BETTY AZAH BIO-E,GGY-E
(38) NGONG MINETTE NINDUM ECO-E,HIS-E
(39) POUTUGNIGNI PARAP NADINE O BIO-E,GGY-E
Centre No: 11270 Government Bilingual High School Penda
Mboko
Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 10
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 8
(1) NDAPAGHO RONARD WOYEYAH ECO-C,GEO-D,HIS-B
(2) ABA BLANDINE ASHIE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(3) EBOKA CLINTON ETONGWE ECO-C,ENG-C,GEO-D
(4) OJONG NIXSON AYUK ECO-C,ENG-E,HIS-C
(5) MUKETE BRICKNY NSANGOH JUNIOR ECO-C,GEO-E,HIS-C
(6) ASEK CARLSON NCHACHA ECO-C,ENG-E,HIS-C
(7) AMBOKENG DIODONNE ABEGEBE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(8) NKWELLE WENDY EPOLE LIT-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) BERNARDINE KONGWE EKUKA ECO-B,HIS-C
(2) ISABEL LAMBA ASHIBE HIS-D,PHI-E
Centre No: 11273 Government Bilingual High School Misaje
Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KOJI JUSTICE MABU ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-E
Centre No: 11274 Martin Luther King Bilingual College
Bafoussam
Regist: 137, Sat for 2 or more Subjects: 137, Passed : 121
% Passed : 88.32, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
(1) KERRY NGWIE BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
NCHOFOUNG FLAVIS NCHOMBA
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(2)
PENKA NGNOUBISEPO BARESI-B
ECO-A,FRE-E,GEO-A,HIS-B,ICT-C
(3)
DJOKO SIMEU DILANE KEVIN
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(4)
(5) FONGOH FUNWI DIVINE BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
GANSOP KWAMO MISLINE VARELLE
BIO-A,CHE-D,FRE-C,GGY-C,PMS-C
(6)
FONGUIENG TCHIEGMOU MARC DONALD
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(7)
BAFON HAPPINESS EBKAH
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(8)
NSOYENIKA NYUYFONI YASMINATU
BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(9)
Passed In 4 Subjects: 28
TAGNE MAMBOU VALLERY DELOR
ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-B
(1)
(2) SHALINE KONGLA ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B
TARDZENYUY WHITNEY HOUSTEN ANYINI
ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-C
(3)
(4) JAM CLINTON LIUET ECO-A,ENG-D,LIT-E,HIS-B
Page 74 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 28
(5) DUAN ETAME TRINITY BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
NGASOH SACKMAY COMFORT WEPNWI
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(6)
(7) WBENMBOM HILDRETH GA-AH BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(8) MAGNE SIMO SYLVIE ROSE BIO-B,CHE-C,PHY-D,ICT-D
(9) AWUNG NOELLA BIO-D,CHE-C,GGY-C,ICT-C
(10) YENIKA PRINCELY AFONI BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-D
(11) NGAEI VALATINE BAINDOH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
KUATCHE TANEKOU ADRIEN JUNIOR
ECO-A,GEO-D,HIS-E,PMS-D
(12)
(13) DONGMO WINNIE BLONDEL CHE-D,PMM-C,PHY-E,ICT-C
NANTCHOUANG TCHOUGANG THERESE AIMEE
ECO-C,GEO-D,PMS-C,ICT-E
(14)
(15) TSOPMOH NELLY TCHIAFIE ECO-B,GEO-E,HIS-E,PHI-C
(16) DAHE DJEUTCHOUANG VICTOR ECO-D,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(17) TANTO MIRAINE MUNGU ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(18) MUA CLOUDIA KUMBONG BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(19) AJANG BORIS -LORDSON EJINE ENG-C,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(20) NGANGEH KONGNYU STANLEY ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(21) NGAH VERONICA FONYUY ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(22) TALLA LOVELINE GOOH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(23) MOHAMADOU INUSA BIO-D,CHE-E,PHY-D,ICT-D
(24) ANNE JAPBOSUNG BOBGA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(25) NZINA KADIGE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(26) FOKAM NGOMPE GASCOIGNE ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(27) AYUK PALVIN EYONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(28) NJUH MELANIE MAEYEN ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 48
(1) FOLEFOC AJONGAKOH CHANCELINE ENG-C,LIT-C,HIS-B
(2) BILONG DANIEL YANN CHE-C,PMM-B,PHY-C
(3) NJIABO FABRISE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(4) EKOKEM FRANK- JIRESSE BIO-B,CHE-C,PHY-D
(5) NZATEH BLESSING YOUBONWE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(6) FORYET LARISA NANGE BIO-A,CHE-D,GGY-D
(7) TEKWI ACHA NATHALIE ECO-B,GEO-C,HIS-D
(8) ASONGLEFAC JOSEPH AROKE ECO-C,GEO-D,HIS-C
NKWANAN JWEN WAFFO JOEL THIBAUT
ECO-C,GEO-D,HIS-C
(9)
(10) BAFON YVETTE CHIFEYIN BIO-A,CHE-D,ICT-E
NEMBOT NGAPINPUE PRISCILLE MERVEILLE
BIO-B,CHE-C,GGY-E
(11)
(12) TOUOYEM TALLA BROWDON BIO-B,GGY-C,ICT-E
(13) NGUISSI TOGUEM GLADYS AIMEE BIO-C,CHE-C,PHY-E
(14) ANUMBOSEH ROUSSEL NGIMOH ECO-D,GEO-C,HIS-D
(15) NTONGA MEDJE MANUELLA LESLIE BIO-B,FRE-E,PMS-D
(16) TCHOMWA LINNEROL CHLEPHTON ECO-B,GEO-D,HIS-E
(17) KIMAH BRENDA MAMBOH PMM-D,PHY-D,ICT-C
(18) IMMACULATE NKING ECO-C,GEO-E,HIS-C
(19) NDUKONG COURAGE NYAH BIO-D,CHE-C,PHY-E
(20) KAMGUIA TABOUGUIA FRANCK LOIC CHE-E,PMM-D,PHY-C
(21) SINDZE NKOUOKAM FRANK CEDRIC ECO-C,GEO-E,PMS-D
(22) MOUNIAM EKTHER ECO-C,GEO-E,HIS-D
(23) YUSUFU HAMADU ECO-D,GEO-D,HIS-D
(24) LANTUM TRESSI JUDITH NGEH ECO-E,GEO-E,HIS-B
(25) YENGONG EDNA RINNYUY BIO-C,ENG-E,GGY-D
(26) NKEU MENO BORIS ARTHUR ECO-D,GEO-C,PMS-E
(27) KFUSALU SERAPHINE CHITUH BIO-E,CHE-D,GGY-C
(28) EBUDE CONSTANCE . E.EKWOGGE BIO-D,CHE-E,GGY-C
(29) ANDONG MINETTE AMBIDEH ECO-E,LIT-E,HIS-C
(30) NDJIAMEN KAMEN SHANICE PALOMA CHE-D,PMM-E,PHY-D
(31) SONGWA SANDRA MBONWU BIO-C,CHE-E,PHY-E
(32) TOKAM KAMGA STEVE CEDRIC ECO-C,GEO-E,HIS-E
(33) EKEMA CAROLINE DIBO ECO-D,ENG-E,GEO-D
(34) TCHUENKAM MBOMTCHACK CEDRIC HANS
ECO-E,GEO-D,HIS-D
(35) DANGMBE EMARENE BERRY MANJUH ENG-C,LIT-E,FRE-E
(36) LECHANGWA YVONNE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(37) MASSA RAMIBEL BERINYU BIO-D,GGY-D,ICT-E
(38) ESTELLE AMIKE LENJO NJOBARA BIO-C,CHE-E,PHY-E
(39) JOUBISSI KOAGNE ESTHER ECO-E,GEO-E,HIS-D
(40) FUNGIT DANIEL REFOR BIO-D,CHE-E,PHY-E
(41) LEGAH VICTORY WADINGA ENG-D,LIT-E,HIS-E
(42) KFUSALU SYLVELINE NJANG ECO-E,GEO-E,PMS-D
(43) ITOHA ABU IZAH ENG-E,HIS-D,PHI-E
(44) MAHOUEKAM TALLA DIANE DIVINE CHE-E,PMM-D,PHY-E
(45) YAMDJEU YOUAKAM INES ALIDA ECO-E,GEO-E,ICT-E
(46) SOH SIGNE URIEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
(47) FONGANG BRYAN TENDZONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(48) DJIMEFO VLADIMIR IVANOV ECO-E,GEO-E,PMS-E
Passed In 2 Subjects: 36
(1) PAGNA FATIMATOU ZAHARAH BIO-A,PHY-D
(2) GRIFFITH JESSICA SIAKAM BIO-A,GGY-D
(3) ATINGATANG CLINTON FONGANG BIO-B,GGY-C
(4) NGANGOUA NADIA GLADICE BIO-B,PHY-D
(5) NGWANUI WILLINGLY GEO-C,HIS-C
(6) MIH RENDER NANGEH BIO-B,ICT-D
(7) ROMARIOUS NYONGHO NTAMBIE BIO-A,CHE-E
(8) YHAM VANESIA ADZINDA BIO-C,GGY-C
(9) GA-AHBAM NYINCHO RODRIGUE BIO-B,CHE-D
(10) POKA TAFO ESAIE BIO-C,PMS-D
(11) NGNOCHE DORCAS MELE BIO-D,PHY-C
(12) MEKAM TCHINDA ALICE SORELLE ECO-D,PMS-C
(13) FUNG CLINTON ACHUO BIO-B,PHY-E
(14) NEBA EMMANUEL FUH BIO-E,ICT-B
(15) YVETTE VIGANGEH BIO-D,PHY-D
(16) DASSI IDEELLE LAURIANE BIO-D,CHE-D
(17) MEKUE TAFOMBA SHARON BIO-C,ICT-E
(18) KWANG FRANCA MEJANE GEO-C,HIS-E
(19) NDONGTIO FEUJIO ELVANE ECO-D,GEO-D
(20) NGUM CHRISTIAN NJOISE BIO-E,GGY-C
(21) SOUNJOH COURAGE BIO-C,PMM-E
(22) FOMBU KINGSLEY SAGHA ECO-D,GEO-E
(23) AZAPMO FODEM DJOUMESSI KEVIN CHE-D,PHY-E
(24) MOH FLORISH ABECK GEO-E,HIS-D
(25) KAMDEM ELECTA GEORGETTE BIO-E,GGY-D
(26) KEMMEGNE STEPHANE BENEDITE BIO-E,CHE-D
(27) NJI MILI ACHU FOMBU ECO-E,HIS-E
(28) ACHALEKE SANDRINE ECO-E,ENG-E
(29) TAMUFOR FADIL-BRINE SAMA ASAHA ECO-E,HIS-E
(30) FANKA DOLIPH MANGU BIO-E,GGY-E
(31) AKAFU SAMUEL ECO-E,GEO-E
(32) BEUMO FEZEU LIONEL MAXIME PMM-E,PHY-E
(33) INDAH FAITH NDAYA BIO-E,PHY-E
(34) LOMBAT KOH CHANEL FRE-E,HIS-E
(35) FOKA NGUEYAP COLINCE ECO-E,HIS-E
(36) MEFIRE NDAM FRANC EMMANUEL ECO-E,HIS-E
Centre No: 11275 Presbyterian Comprehensive Secondary
School Buea
Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 15
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 6
(1) RYKY AMAKA ELAD BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-B,PHY-B
(2) FORBI DODLY SUH JUNIOR BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-A,CSC-C
LANDI SIROMA DIANE ENJEMA ASIMA
BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMM-D,PHY-B
(3)
ANAIS MARGUERITE NYAKE KOULLA
BIO-C,CHE-D,FSN-A,FRE-C,PHY-C
(4)
Page 75 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 6
(5) NDAH EMMANUEL NJOH CHE-D,FSN-A,PMS-A,PHY-C,CSC-E
NGOLE SIR-ROLAND NGOLE
BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E,CSC-E
(6)
Passed In 4 Subjects: 8
(1) SAKWE IYA NYAKE MAIRONG ECO-B,ENG-B,GEO-B,HIS-C
(2) BERTINE EPOSI EVELLE BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(3) AGBOREBOT FERNANDO EGBE ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(4) SAKWE NANSY MARICA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(5) MBONG CARL-GEORGE NKUMBE ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-E
(6) GANA ESTHER ENGWARI ECO-D,GEO-D,HIS-E,PHI-D
(7) OROCK EVELYNE EMEDE ECO-E,GEO-C,HIS-D,ICT-E
(8) EBAI BISONG JAMES EYONG ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-E
Passed In 3 Subjects: 1
(1) MARTIAL EMMANUEL EYONG BIO-D,CHE-D,PMS-D
Centre No: 11278 Regina Pacis Higher Tech. & Commercial
College Mut
Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 2 Subjects: 1
(1) EDWIN TANGTI PMM-D,REL-C
Centre No: 11279 Ntarikon External
Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 10
% Passed : 62.50, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MAYVAH SANDRA NABUIN ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 7
(1) AKWA SIRRI NJI ECO-C,ENG-E,HIS-B
(2) NJI CHRISTIAN AGU ECO-D,GEO-B,HIS-D
(3) NGUM MIREL TANNY CHE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(4) EYANG VICTORINE CHOU ECO-E,GEO-E,HIS-D
(5) KEDZE EDWIN ACHUO GEO-E,HIS-D,REL-E
(6) VUYOF SYLVIE NGENGENG ECO-E,ENG-E,HIS-E
(7) AYONWI SIRRI CHE – AMBE ECO-E,GEO-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) CHE AZINWI EMMANUEL ECO-D,HIS-E
(2) AWAH WINIFRED NJI ENG-E,HIS-E
Centre No: 11284 Shakespeare Bilingual Sec. School Yaounde
Regist: 176, Sat for 2 or more Subjects: 176, Passed : 134
% Passed : 76.14, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
ESONG EBANGA ATONG RYAN
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(1)
(2) DASSI TAGNE INGRID LEA ECO-B,ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-B
ESONG EBANGA ANGOH BRYAN
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(3)
(4) PENN PETRINA MOZOR ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(5) KEHEGAM CORINE SORELLE ECO-C,ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(6) KONGNYUY NADESH KILAKE ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
MAKOUGOUM TAPKOU CHARLENE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(7)
Passed In 4 Subjects: 26
(1) NJEM NOELLA AGENDIA ECO-A,ENG-C,GEO-B,HIS-B
NGANDEU TCHOKOUAKO PRESTIGE LOGANE
ECO-B,ENG-C,FRE-C,HIS-B
(2)
(3) NOUFOUYO MASSOPI LAURYNE ECO-D,ENG-B,FRE-C,HIS-B
(4) WANDA BAX LAUREL NTABCHU CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-B
MAFFO ZOKOU FRANCINE AURELLE
ENG-C,LIT-E,FRE-B,HIS-B
(5)
(6) ZEILANI BOUBA KHALIL ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-E
DONKENG MOMO PRINCESSE NEIL
ECO-A,ENG-E,FRE-E,HIS-B
(7)
(8) TIANI MBAKAM JULIA-KANCESS CHE-D,PMM-B,PHY-C,ICT-E
(9) NGUE BAKENDJA TADJON ERIC ECO-D,ENG-C,FRE-D,HIS-C
TABE ELIZABETH NKONGHO EGBEFOR
ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(10)
(11) JIFEDIE ALEXANDRA LINE ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(12) YOUNG HERIS NANGE ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(13) KENMOE FEZEU LOICK SERGE CHE-E,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(14) MEH MODESTINE KUMBORG ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(15) NGWINCHI ELRESEB MANUELA ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(16) NKODO NGONO JOSEPH SYLVAIN ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(17) TATDJA ESSO KENYA IVANA ECO-C,ENG-E,FRE-E,HIS-D
(18) DERRICK MOSIMA JACKAI II ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-E
(19) NTUI PROMISE EBOTOJONG ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(20) NKANGOH NGUM MIRABELLE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(21) ROMELIA WINONA MBIEH MBAFOR ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
MBEKOU FEUSSI MARLINIE SCHERONNE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(22)
(23) ALOT DORAINCE ANUNGHO ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(24) CHIARA ANNE AJIJU ANUWOH ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(25) BASSONG DEBORA LESLIE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(26) NJANG CLAUDIA MBONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 59
(1) KARIMA ATUMKEZE NDOFOR ECO-A,GEO-C,HIS-A
ABOUBAKAR DJIBRILLA VAMOULKE BABA
ECO-C,GEO-B,HIS-A
(2)
(3) ETSONG ARNAUD STEVE ECO-A,FRE-C,GEO-B
(4) TAMBE BELAMI TAMBE ECO-C,GEO-B,PMS-C
(5) MUE DESMOND NING ECO-C,GEO-C,HIS-B
(6) WAMBA KENANG THEO WILFRIED BIO-B,PMS-C,ICT-C
(7) ADELQUEEN FOMONYUY ECO-C,GEO-D,HIS-B
(8) NGANZOU JERRIES APUOCHIASOH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(9) POOH ONANA PAUL RYLAN ECO-A,FRE-E,GEO-C
(10) ATEZOE CEDRIC JORDAN ECO-C,FRE-C,HIS-C
(11) ABEI CORDELLIA ENGWARI ECO-E,GEO-B,HIS-C
(12) ABEFIE CHIMBI RACHEL ECO-D,GEO-C,PMS-C
(13) MENYENG TIMMEN MARC AURELIEN ECO-C,ENG-D,HIS-C
(14) NSAH JULIUS TANYI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(15) CHIWUDI PATRICK CHIKWU EMEKA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(16) MATAFEU SIMO FABIOLA FRE-D,HIS-C,PHI-C
(17) TABOU FRANCK JUNIOR EVAN ECO-D,GEO-D,HIS-B
(18) AFOR EBENYE SHANICE ECO-C,ENG-D,HIS-C
(19) BUKWET DIEUDONNE NGHOKUA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(20) MUH SOLANGE MBONG ECO-D,GEO-D,HIS-C
(21) JUNIOR JAMES WAINKANG BIO-C,CHE-D,GGY-D
(22) NKWETA PRECIOU EKONG ENG-C,LIT-E,HIS-C
(23) TIANI TIENTCHEU PINARECH-SHELBY BIO-B,PMM-D,PHY-E
(24) DIGMADAÏ ELISETH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(25) MANJONG PETER TIMFU BIO-D,CHE-D,PMS-D
(26) NGU LAURA MANGWI ECO-E,GEO-E,HIS-B
(27) MACREAN TORNYONG BOBGA ECO-D,LIT-E,HIS-C
(28) NGALA CLINTON KONGNYU ECO-E,GEO-E,HIS-B
(29) TEM MABEL FEI ECO-D,LIT-E,HIS-C
(30) NFOR GLORY KIMBONG ECO-D,GEO-D,HIS-D
(31) BISONG DORCAS SUCCESS BIO-D,PMS-C,ICT-E
(32) KINTANI EVODIA GOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(33) NJAPNDUMA GODWILL ECO-E,GEO-E,HIS-C
(34) BIH ADELINE NJOYA ECO-D,FRE-E,HIS-D
Page 76 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 59
(35) NFON MARIE NYARIKA ECO-D,ENG-E,HIS-D
(36) NGOA MOGHOMYE STEPHANE LANDRY ECO-D,ENG-D,FRE-E
(37) DANIEL NONSO JUNIOR ASAAH OLISAH FMA-E,PHY-E,ICT-C
(38) DJEINABA LO ECO-D,GEO-E,HIS-D
(39) TADJOUON MOGHA BRYNDA GRACE BIO-D,PMM-E,PHY-D
(40) EWANGE BRYAN EWANGE PMM-E,PHY-E,ICT-C
(41) AMBANI CLEMENTINE GLADYS TYRELLE ENG-E,FRE-D,HIS-D
(42) TCHATO MATANJOUOM NZEUTON LAURE ENG-E,FRE-E,HIS-D
(43) MASANGA BRENDA ANGUM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(44) NGNEDJOU FAITH ABOUCHI ECO-E,ENG-E,HIS-D
(45) NGOH CLARIS CHUO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(46) KOUNDI GAEL ANNITA ENG-E,FRE-D,HIS-E
(47) LADIFATOU LEKA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(48) TEBOH SAMANTHA SALOMEN ABOH ECO-E,ENG-E,HIS-D
BIDJOGO BESSENGUE MICHELE MERVEILLE
ECO-D,FRE-E,HIS-E
(49)
BECKEN AGNIMAJOH KWEDI NDOMBE FLAVY
ENG-E,LIT-E,HIS-D
(50)
(51) IBRAHIM TANKO CHE-E,PMM-E,PHY-D
(52) ESSENEME EKOUNDA ELISE ECO-E,FRE-D,HIS-E
(53) NOELLA TCHUO NGUM ECO-E,LIT-E,HIS-D
(54) MATCHUM FOKO MAURIANE SYLVANIE ECO-E,ENG-D,GEO-E
(55) TUMENTA CARINE MUNYAR ECO-E,ENG-D,HIS-E
(56) TOUKAM NDEFO CHANTAL ENG-E,FRE-D,HIS-E
(57) ACHIRI HARIS WANDUM ECO-E,GEO-E,ICT-E
(58) KANA NGOUNOU ANAELLE SERENA ENG-E,LIT-E,FRE-E
(59) MATIP ANGE ALICE FRE-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 42
(1) NWOKORO CHIDI ERIC ECO-C,HIS-C
(2) PRISCA NFAH SHIFU BIO-B,PMS-D
(3) TATAH JULIET BONGSIYSI GEO-B,HIS-E
(4) KUDI AUGUSTINE IHIMBRU BIO-C,CHE-D
(5) MVONDO BECKEY DANIELLE ROSINE ECO-C,HIS-D
(6) DIBANJE NDONG MARTINE GUENOLEE PRISCA BIO-C,CHE-D
(7) CHO MESHI LARRISA BIO-D,GGY-D
(8) YOUNG ELVIS DIANGHA ECO-C,GEO-E
(9) MOUIL MOUDON PROSPER MERIMEE ECO-D,GEO-D
(10) ABEN CHRISTABEL UMBENG ENG-D,HIS-D
(11) BESONG EMMANUEL NSOAGBOR ECO-D,PMS-D
(12) NCHIA STANLEY ICHU ECO-E,HIS-C
(13) EMMANUEL KAKWIN MUKUM ECO-E,HIS-C
(14) TEGUIA KAMGAING JORDAN ECO-E,HIS-C
(15) TANGOU KANO ROBERTO CARLOS ECO-D,HIS-D
(16) OGWANA NKYE MARTIN STEPHANE JORDAN ECO-E,HIS-D
(17) TIKUM GIPSIA ABORONOW ECO-E,HIS-D
(18) CHUO JOYNESS NJANG ECO-E,HIS-D
(19) DIVINE NDANGOH TITANJU ECO-D,HIS-E
(20) BOTOULI N’ZAM ANNE-LAURE ENG-E,FRE-D
(21) MBANGUELA TEKOUTOU HERVE SAUREL ECO-E,HIS-D
(22) NCHIA BRYAN MUA PMM-E,PHY-D
(23) AYUK LEWYS ADIELE ETA ENG-E,FRE-D
(24) TAMBE JENNET ARAH LIT-E,HIS-D
(25) ANAMA CHRISTOPHER LOBE ECO-E,HIS-D
(26) YOUDA ZIKEM ARISTIDE ECO-E,FRE-D
(27) KAMGAING DJUMALA ARIEL STEVIE LIT-E,HIS-D
(28) NKWETA BROLIN EKONG ENG-E,HIS-E
(29) DEMGNE KAMGAING JULIE SANDRA ENG-E,FRE-E
(30) KEMOAH GAEL YEFON DZESINYUY BIO-E,GGY-E
(31) MENGE LAWRAMA TITA NJI GEO-E,HIS-E
(32) EKODO MEKONGO MOISE RENE ENG-E,FRE-E
(33) GUEMNE SANDRINE PAMELA ECO-E,GEO-E
(34) KAMANKE STEPHANIE PMM-E,PHY-E
(35) MENGUE NTEDE ADELINE MOLLY ECO-E,GEO-E
(36) TCHEUMASSI TCHONGA JOYCE PRESTON BIO-E,PHY-E
(37) ESSOMBE TANKOU JEAN DILANE ECO-E,FRE-E
(38) NOUAGUE POUOMEGNE YVAN ENG-E,FRE-E
(39) ALIMA LUCIE ANGE ENG-E,FRE-E
(40) LIDUINA ADIELE NCHONG ETA ENG-E,FRE-E
(41) MANGA MBARGA EMMERAN ELISEE FRE-E,HIS-E
(42) TATAMUWUH BENIS NDUE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11287 Mutengene External
Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 9
% Passed : 56.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) EGBE DERICK TABE ECO-C,GEO-C,HIS-B,REL-D
Passed In 3 Subjects: 3
(1) JACKILINE SIH ATEGHA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(2) CHANTAL EJAH IZIEH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(3) MIRIAM NJEI MUA ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) HONGLA ALIDA ANCHI ECO-B,HIS-B
(2) FOMBEKA MIRABEL BEGHUE ECO-C,HIS-E
(3) MIGIDA MARIESHULET NKUMU ECO-E,HIS-D
(4) ASHU CYNTHIA TAKANG ECO-E,HIS-E
(5) ORU BISSONG EKEP SODOLF ECO-E,HIS-E
Centre No: 11288 Government Bilingual High School Foumbot
Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 80, Passed : 68
% Passed : 85.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NGES DIRAN MBOM ECO-A,ENG-D,LIT-C,HIS-C,PHI-A
Passed In 4 Subjects: 16
(1) KUGHONG LOLITA LOLO ECO-A,GEO-B,HIS-B,PHI-E
(2) NYOH FUASHI AUGUSTINE ECO-B,FRE-E,GEO-A,HIS-C
(3) MFOUTEPOUO AWA AIMEE ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(4) ALEMAWUNG MARITHA ALEMANJI ECO-C,ENG-B,LIT-E,HIS-C
(5) TANKIE CALVIN BENJAMIN ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(6) MOUETEH NDONGA IDEL LAURE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-B
FOTSING FOGOUM EMMANUEL YVES
ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-D
(7)
(8) YUFENYUY DIARA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(9) NKEMBENYAH CHUZE PRISCA ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(10) NJONG GLORY MENGWI ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(11) MASSOH VANESSA CHARNEL ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(12) DJUIKEM PEPOUNA GERTRUDE ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
NGONGANG LONTSI ULRICH MERLIN
ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(13)
(14) TANKO NANCY YUKE ECO-E,GEO-D,PMS-E,ICT-E
(15) NJI MULUH MARIUS ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(16) NGWA DORCAS AFARNIWE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 37
(1) KEYEB HERIBETTE NWANYUNG ECO-B,GEO-B,HIS-B
(2) APENE AFANWI CALEHCS SHU ECO-C,GEO-A,HIS-B
(3) NAHYEK VECKLINE TAMOH ECO-C,GEO-C,HIS-B
(4) NGEH COSTAND NTALA ECO-C,GEO-C,HIS-B
(5) ACHA LANCE AMBO ECO-C,GEO-C,HIS-B
(6) NJOUMESSI ZIFACK DANIEL KONRAD ECO-C,GEO-B,HIS-D
(7) NGUOFAC VANESSA ECO-D,GEO-B,HIS-C
(8) TIGHA SIDWEN EZIAGHA ECO-C,LIT-C,HIS-D
(9) SHEY GILBERT NDIKUAKUA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(10) NJONG ROMARICK BERINYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C
Page 77 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 37
(11) NSANGOU IBRAHIM BEN MOHAMED ECO-D,FRE-C,GEO-D
(12) FEMSHIANG FADIMATU PEGHAMA ECO-D,GEO-D,HIS-C
(13) TASAH DELBERT CHIA ECO-D,GEO-E,HIS-B
(14) NDOAH ESTELLA FEMUH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(15) CHUKIE BORIS NJIMGHEO ECO-E,GEO-D,HIS-C
(16) MOHAMADOU NOURUDINE ECO-C,GEO-E,PMS-D
(17) CHEFOR DESMOND AKOSAH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(18) MINGO NGWANGUNU FELICITA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(19) NWU JELIVER ADZE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(20) NJODZEVEN VALERY SEMERNYUY ECO-D,GEO-D,HIS-E
(21) LAWIR ELVIRA NYUYSHAVEN ENG-E,LIT-E,HIS-C
(22) KETUAFOR KELLY MANTAP ENG-E,LIT-E,HIS-C
(23) AKWANUI SYILVIE AFANWI ENG-D,LIT-E,HIS-D
(24) MOTALE ANGELA ADAMOU ENG-E,LIT-D,HIS-D
(25) SIRRI SOLANGE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(26) LIJOUOM NJIFOU HADIROU ECO-E,GEO-E,HIS-C
(27) KOUOTOU AOUDOU ECO-E,GEO-E,HIS-C
(28) FAITH FEUMBOH YAKUM ECO-E,GEO-E,PMS-C
(29) METUGE HERICK EBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(30) DAHE-KAMENI MANUELA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(31) NGOUANFO CHARRON NICKSON LIT-E,FRE-E,HIS-D
(32) MBIBOI DIMITRICE TATA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(33) JANICE ATINE DUBILA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(34) ZANGHO WILFRED ECO-E,GEO-E,HIS-E
(35) NDI GOODNESS YURENWI ENG-E,LIT-E,HIS-E
(36) NFORMI HAWAU NYEEH ECO-E,GEO-E,PMS-E
(37) MULUH STEPHANIE NINI ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) TEGUIA NGUEAGNI BIKEL REELLE ECO-E,HIS-B
(2) PENN MAFOR BISLAND HIS-B,REL-E
(3) NGAOZONG MARYANNE HIS-C,PHI-E
(4) EMMANUELA BERINYUY NGAIBE ECO-D,GEO-D
(5) KELE FAITH BIY LIT-E,HIS-C
(6) ETIENNE KANJO ECO-D,GEO-D
(7) MADOUNTIO BELLA ECO-D,GEO-E
(8) LEMESSI GEDEON ECO-E,HIS-D
(9) NEMBO DILAN GEO-E,PMS-D
(10) NTENTIE ATIKATOU GEO-E,HIS-E
(11) NYEMTSA LIVINE ENG-E,FRE-E
(12) NGOUTANE NJANKOUO RAINA LIT-E,HIS-E
(13) NDIKUM SYNTHIA LONGLA ECO-E,HIS-E
(14) NEMBO BLESSING CHEOMA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11289 Likomba External
Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 25
% Passed : 46.30, Sanctioned : 3
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TAKA DICKSN KWEBE CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(2) SIMO ANDYBLECK YANKAM ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(3) OBI ALICE AYUK ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E
(4) FOMANYI CHANCELIN MANDSI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(5) MBOUNDA NGANKOUM BLANCHE ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 6
(1) TICHUCK WELMA ETUCK ECO-B,ENG-E,HIS-C
(2) BIH FONGUE GIFTER ENG-D,HIS-C,REL-C
(3) ZOH CYNTHIA BIH BIO-C,ENG-E,FSN-C
(4) NGOE DIANA OWAMBA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(5) NGUPENG LAUREL NKEPO ECO-E,LIT-E,HIS-D
(6) MIMBA TRESOR NSHANYU ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) FEMBE SIRRI EKOLE ECO-A,ENG-D
(2) NDUNDZO EVANGELINE FONJI ECO-C,HIS-C
(3) TANYI OLIVER NUVAGA HIS-C,REL-D
(4) NTOBOH NGEH ODILIA ECO-D,HIS-D
(5) ESTHER MOLONGA TEKE FSN-D,PMS-D
(6) KUM MARIO YUOH ECO-C,ENG-E
(7) MBUA VANESSA NANYONGO HIS-E,REL-C
(8) STEPHANE SAMA DINGANAH ECO-E,REL-D
(9) MOSIMA LIKANJO JARRY ENG-E,HIS-E
(10) PRINCESS MOJOKO EWUMBUA ENG-E,HIS-E
(11) RITA MARTH NTONYI NAYONGO NDULA ECO-E,HIS-E
(12) NGOH-BUEH JOEL NYAMBI HIS-E,REL-E
(13) REMI AKWI ABEGESAH ECO-E,HIS-E
(14) AKAM GENESIS ADU PMM-E,PHY-E
Centre No: 11290 Sacred Heart College Douala
Regist: 90, Sat for 2 or more Subjects: 90, Passed : 90
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 24
MASEH PRUDENCE APEHNGONG
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
(2) NDULUE CHIDERA DIVINE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(3) ELABA DIANE EDWIGE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
NKONGNI ANGWAFOR ASHLEY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4)
MINKA BALEBA LAURENT CEDRIC
CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-A
(5)
YEPDO FONKEU ANGE LAREINE
BIO-A,CHE-B,FRE-C,PMS-A,PHY-A
(6)
TASHA SIMO STELLA LAURE
CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-A
(7)
EWO BOKENG NDEAH VALERY BRIGHT
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(8)
KETCHA NZOUETO LEONELTA KAREN
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9)
MENGUEDE MENDANA JOSEPHINE SANDRA
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(10)
TABET TCHUISSEI DARLENE AUDREY
BIO-B,CHE-A,FRE-D,PMM-B,PHY-C
(11)
KAMDEM GUEMDJO BRIANNA CELIE
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(12)
(13) FORSAB CALEB ENOH BIO-B,CHE-C,GGY-B,PMM-D,PHY-C
GUIAMEGNE TCHUIAM SORELLE STEPHANIE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(14)
(15) EBAI ALVIN ENOWEGBE BIO-C,CHE-D,GGY-C,PMM-B,PHY-C
TOUKA NKUISSEU ORLANE CINDY
CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-A
(16)
(17) SALAMA TRAORE BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C
HIOBY OUM ROLAND DILAN
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D,ICT-B
(18)
SAGE DONFACK JOSIANE MAGNIER
CHE-C,GGY-D,PMS-C,PHY-E,ICT-A
(19)
MOKO POUOMOGNIE CYNTHIA CARELLE
BIO-E,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(20)
(21) DAIROU HANIA HAOUA’OU BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
SIMO MALEU ANGE MAEVA
BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(22)
(23) DELAINE NKUERE ZIBRIL BIO-D,CHE-D,GGY-B,PMS-B,PHY-E
BIATU ARNOLD TIETOUFOR
BIO-E,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(24)
Passed In 4 Subjects: 42
(1) DJAMBOU TIENTCHEU YVAN BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-B
(2) MOTAZE CEDRICK HOPE ECO-B,LIT-B,HIS-A,PHI-B
(3) TEGHO KOUGANG CYNTHIA CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
Page 78 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 42
NGOUSSOMO ROSANNE LAFORTUNE
ACC-C,ECO-B,PMS-A,ICT-C
(4)
(5) FODOUOP BRYAN LANDRY CHE-C,PMS-B,PHY-B,ICT-B
(6) NTAMPE NGUEMEN SYLVAIN CHE-D,PMM-B,PHY-B,ICT-A
(7) EBUA TINA KELLY SIH BIO-A,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(8) UKAMAKA PATIENCE OKAFOR CHE-C,PMS-B,PHY-C,ICT-B
(9) EDA MBEDE HUBERT ALLAN BIO-B,CHE-C,GGY-B,PMS-D
NOTOUM MOBOU ISABELLE CINDY
CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-B
(10)
FONGHO MBOPDA STELLA AUDREY
CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(11)
FOYEN MOUGOU ROBERT CHRISTIAN
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(12)
KENFACK NYABAH CRYSTELLE SARAH BERTHE CATHERINE
BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(13)
(14) AWAH LOBATI ECO-C,GEO-D,PMS-B,ICT-B
(15) NDOMO TSAMO RALFT BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(16) TAMFU DIANNA CHECHE BIO-C,CHE-C,GGY-C,PMS-C
(17) GAMMO KARELLE DANIELA ECO-D,LIT-C,FRE-C,HIS-B
(18) GACHE GLORY LORD CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-C
KABORE PEGWENDE RAISSA CORINNE
BIO-D,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(19)
(20) YOSSA TIENTCHEU TEDDY MIKE CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(21) FORZUH CALTEN FORKAH ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B
(22) SHIYNSA JAVNYUY SANDRA BIO-E,CHE-C,GGY-C,PMS-B
TAKEM AGBOR OLIVE NADIWA MANYI
BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-D
(23)
(24) MASDEL PANSEH DOHBOBGA BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-D
(25) HELENE PAMELA LINTA NGASSA ECO-B,GEO-D,PMS-D,ICT-C
WOUANTOU ODENG VARDAMIDEZ UNITY PARFAIT
BIO-D,CHE-C,PMS-B,PHY-D
(26)
(27) MABES VEREINE CHRISTLANGE BIO-C,CHE-D,PMS-B,PHY-E
(28) EDMOND BAKI JUNIOR BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(29) ISSA ADAMOU BANOUFE CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-B
MPANJO LOBE JEAN JACQUES ARTHUR
ACC-E,ECO-C,PMS-D,ICT-B
(30)
(31) NUALA BONGSUIRU ECO-E,LIT-C,HIS-D,PHI-B
(32) EYONG BRITNEY BESSEM CHE-E,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(33) TOUMEGA NJANGUE STEPHANE ACC-E,ECO-D,PMS-C,ICT-C
MAKAMTE OUMBE ERIKAH INGRID
ECO-C,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(34)
(35) TCHOFFO MENGUEH YORKLE ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E
NGUEMKAM FOTSO CARLOS JULES
ECO-D,FRE-E,HIS-C,PHI-D
(36)
(37) ADAMS FAVOUR LEMSI BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-D
TOUKAM TEKOU FREDDY KHARELL
ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-C
(38)
MEVAH MBELLE MARLENE TATIANA
CHE-C,GGY-D,PMM-E,PHY-E
(39)
DOUGMENE SAHA PAULE STEPHY
BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(40)
(41) TCHAYA CHEUDJEU HILARY JOYCE ECO-D,LIT-E,FRE-E,HIS-C
KAMAGNI SIEWE ANTHEL CHRISTIE
BIO-E,CHE-E,PMS-E,PHY-E
(42)
Passed In 3 Subjects: 21
PRIDE EFETI NAMONDO NANYONGO LIFANJE
LIT-B,HIS-B,PHI-B
(1)
(2) NONO FRANCIOS DARYL NGWOTUEN ECO-C,GEO-A,PMS-C
(3) CHINASSA THEMESIE SYLVIE LIT-D,HIS-B,PHI-B
(4) TATANGMO TIKOMBOUO CHRIS LOGAN ECO-C,GEO-E,HIS-A
(5) NANFACK ATEUFACK ANGE JOSIE ECO-C,GEO-D,PMS-C
(6) NFUPKUE RIANNA NJI LIT-C,FRE-E,HIS-B
(7) MARY- ANN AFOMA NWOSU BIO-B,CHE-E,PHY-D
TASSIN TCHATCHOUANG CHANONE CASSANDRE
BIO-C,CHE-C,PHY-E
(8)
(9) POSSI ENGOUTE MELVYN DAREL ACC-E,ECO-D,ICT-B
(10) ASONGAFAC BONGIANO NGULEFAC ECO-D,HIS-D,ICT-D
(11) EYONG CHELSEY BAROW ECO-E,FRE-D,HIS-C
(12) SAMA MILIEN AMEKE BIO-E,CHE-D,GGY-C
MOUANGUE MIYANGADOU JOSEPH ANTOINE
FRE-D,HIS-E,PHI-D
(13)
(14) KOUNGA GUIADEM JENNY ARIELLE LIT-D,FRE-E,HIS-D
(15) NGOSONG BRANDON ECO-E,GEO-C,PHI-E
(16) EDIMO WILLIAM ANTHONY ACC-E,ECO-E,PMS-C
(17) MAKONDO AGNES MONIQUE LIT-E,FRE-E,HIS-D
(18) KEVINE NJIKE WANJA LIT-D,FRE-E,HIS-E
(19) NWOSU AMAKA EUCHARIA BIO-D,CHE-E,PHY-E
(20) NDANDJI LAURYLE IONNA ECO-E,GEO-E,PMS-D
(21) EGBE BESONG DIVINE ECO-E,HIS-E,PHI-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) SHAKA COLEMAN AYENIKA ECO-B,GEO-B
(2) HAPPI TCHOUPE ELVIRA PMS-C,PHY-E
(3) NKWENTI HARRISON CHIAWA ECO-E,HIS-D
Centre No: 11291 Etoug-Ebe External
Regist: 544, Sat for 2 or more Subjects: 517, Passed : 348
% Passed : 67.31, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
ASONGLEFAC MILLENIUM NZEFE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(1)
(2) DONGMO MILENA DAHLIA ECO-A,FRE-D,GEO-B,PMS-A,ICT-C
ATIA LENSHIA DIOMO GOMEZ
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(3)
(4) THEODORA KWATIKA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(5) FON BERTRAND MBAH ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-C,ICT-C
MEPET BRENDA NJINGWOH
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-D
(6)
(7) AKEMNGU MARTIN BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(8) MANKA NEBA ALEXIA BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(9) AZUMBI JORDAN AGHA BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D
Passed In 4 Subjects: 77
(1) PEMWOYA BRYAN PANGSUI ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-B
(2) NCHITU STEPHANIE NEH ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(3) JANE EPOSI ECO-A,GEO-C,PMS-C,ICT-C
AHISSOU LEKEFACK AUDREY MARCELLE
ECO-A,FRE-E,GEO-B,HIS-C
(4)
(5) KONGNSO LARISSA FAIZA ECO-B,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(6) MUDOH MITTERAND NJECK ECO-A,FRE-E,GEO-C,HIS-B
(7) NYAM EMMANUEL BAMBOT ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(8) ABDOU STEVE KATIKEH BIO-B,CHE-D,PMS-B,PHY-C
(9) BAME BORIS NTUMNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B
(10) NJI KIMBI DARLINGTON CHE-D,PMM-A,FMA-C,CSC-C
ABOGO BENGONO ARISTIDE KEVIN
ECO-C,FRE-E,GEO-B,HIS-B
(11)
(12) AMIH CARDEL EBUA ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(13) ASANG ISAAC JIMA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(14) TALLA WANTO ULRICH CABREL BIO-E,CHE-C,FSN-C,PMS-B
(15) MUGHE FABRICE KPWE ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(16) NGU TERRY NJI ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(17) NNANE LETICIA LOMBE ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(18) TEKE BECKETT TEKE BIO-E,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(19) TASING LARISA JAI BIO-D,CHE-D,GEO-C,PMS-C
(20) MINU BLESSING LUM BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(21) NGUNYI MERANIE NGUMBONG BIO-B,CHE-D,GGY-C,PHY-E
(22) DULE LOUISA KWATINYUY BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(23) JILEFAC TAJOAH BIO-B,CHE-E,FSN-C,PHY-D
(24) AHYUYFOGHA THELMA ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-C
(25) POUANI PAGOP ANTONY ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(26) AYOMA BLANDINE MUBAN ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
Page 79 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 77
EFUENGHO CARLSON CHAFAC NGEMASONG
BIO-D,CHE-D,PMS-D,ICT-C
(27)
(28) NJIE TONGA EKEMA ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(29) NGACHU UBERTH JIBUIN BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
NDOME EDIMO TECLAIRE MARIE INGRID
ENG-C,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(30)
EMESSIENE KILLANGA ERNEST LANDRY
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(31)
(32) FANKA YVES MICHEL FONYUY ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(33) NGWAFOR NYUKONGMO VELPI ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-D
(34) SEWONG BARAKAT NYUYKI ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-D
(35) VERA EBAMU FONKENG ECO-D,LIT-E,HIS-B,PHI-E
(36) NDIYAI PARFAIT BANLA ECO-D,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(37) DERIC AMABOH MOKUM ENG-E,GEO-E,HIS-C,ICT-C
(38) WEMBA OPHILIA YOUNYI ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-E
(39) SONITA JAILA ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(40) MBENG GRACE DIVINA BIH ENG-B,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(41) CHUH DANIEL NCHIMINYI CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(42) ATEH MAGDALENE ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-E
(43) TAFAH ESTHER AMBANG ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(44) WANKI TALA KELVIN ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-E
(45) NNUKA IVAN LINEROL ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
DOUANLA TSIEUMO JOEL CEDARD
CHE-D,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(46)
(47) BASIL NTU MBAKEBO ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(48) ECHU JOSEPH JUNIOR LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-E
(49) NGOMBA CAMERICA ETANE ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(50) TANYINGHA CYNTHIA SANJAM BIO-B,CHE-E,PMS-E,ICT-E
MBUMEN NYAMSIE ANGE – MYRIAM
CHE-D,GEO-E,GGY-E,PMS-C
(51)
(52) BEDINE BABIS LUC THIERRY BIO-E,CHE-C,GGY-E,PMS-D
(53) CHE GRACIOUS KENDZENG CHE-C,PMM-E,PHY-D,CSC-E
(54) NKEH BRENDA FRU ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
KAMDEM DJEUKAM CATHERINE LEA
BIO-C,CHE-E,PHY-E,ICT-D
(55)
(56) AJABI VANESIA DJEKEKUM ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-C
NGASOH LACKNDON BOMON COURAGE
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(57)
(58) CRISTAL CLAIRE ECHU ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(59) MAAH NOAH YVES NICOLE VERA ECO-D,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(60) NGEDE MAKOGE BRITTANY ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
KWUSSEU NSEULEU JUNIOR CARTER
BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(61)
(62) WIRTUM CATHERINE NYUYBIN ECO-E,ENG-C,HIS-E,PHI-E
KENFACK TEMFACK MAURICE JORDAN
ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-E
(63)
(64) ZIH HELDRINE CHI ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(65) NGO LISSOM EMILIENNE CLAIRE BIO-E,CHE-E,PMS-D,PHY-E
(66) AMBE PHILOMINA NENG ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(67) MELVIS NEKUH MBAH ALONGIFOR ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(68) METAMBA TIMOLEON ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D
ADJENG MEVAH COLETTE BARRANO
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(69)
KENMEGNE KENMEGNE SOREL PEACE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(70)
(71) MAI-AWE ABIGAIL JANICE ECO-D,ENG-E,GEO-E,PMS-E
(72) TEBOH CLARIS UNJOH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(73) ENOME MOTTE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(74) AKEFA BRENDA AJUKEU ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
KENFACK TSAFACK FLAVIE ARIANE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(75)
(76) NJI STEPHANIE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(77) LUKONG BETILA SHARILA ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 123
(1) AARON FRANCK MAMEZA BIO-A,CHE-B,ICT-C
(2) CHE INOCENT CHE BIO-B,CHE-C,PMS-B
(3) TABE KELVIN ASHU ECO-B,HIS-C,PHI-B
(4) DILAN NUMBONKET JENABO ECO-B,GEO-C,HIS-B
(5) SIMO KETAMPOP HARDI WILFRIED ECO-A,GEO-D,HIS-B
(6) SAHLA SHIYNYUY YVONNE ECO-C,GEO-C,HIS-B
(7) KEUMATIO KENGA’A JORDAN ECO-C,GEO-A,PMS-D
(8) AGBOR RICHARD AYUK NKONGHO BIO-B,CHE-C,PMM-D
(9) CHIAMBONG LAZARE NKUOH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(10) DJEUKOUA TAMEN PATERNUS CHE-D,PHY-D,ICT-A
(11) BRANDON SUNJO CHE-C,PMM-C,PHY-C
(12) BRANDY AMBIT NDUKO ECO-C,GEO-C,HIS-C
(13) KHAN CLOVIS MBUH BIO-B,CHE-C,PHY-E
(14) BUWEH MARIUS METOH ECO-E,GEO-C,HIS-B
(15) DAISY NENG NDONGKEH ECO-C,GEO-E,HIS-B
(16) PELIEGHO VANESSA LEUHNO ECO-C,GEO-C,PMS-E
(17) MUKUM PRECIOUS ACHA ECO-B,GEO-E,PMS-D
(18) BAYEMI BASSOKO ANDY ALEXANDRA CHE-D,FSN-D,PMS-C
(19) DJEUCHE FALIX KYLIANE ECO-C,GEO-D,PMS-D
(20) BENIE GRACE RACHEL BIO-B,PMS-D,PHY-E
(21) ATEH FRANKLINE ETONG ECO-D,GEO-C,HIS-D
(22) PITIEH NOUELLA NYUINEPONG BIO-B,CHE-D,PHY-E
(23) NGEH CHRISTABEL FOMONYUY BIO-C,CHE-C,PMM-E
(24) NJOKA ALBERT TATA ECO-C,GEO-E,PHI-C
(25) DJEUDJI NKWITCHEU FRANCK MICHEL ECO-C,GEO-D,ICT-D
(26) FAI NERIS MBECY ECO-C,GEO-E,HIS-C
(27) TAKWA VENESAR BONGNYANG ECO-D,GEO-E,HIS-B
(28) NGOH DEZENUEL NDUM ECO-C,LIT-E,HIS-C
(29) FORBERE HASSAN NYIADKAN ECO-E,GEO-E,HIS-B
(30) NJI FRU FRANKLIN ANGU ECO-D,GEO-E,HIS-C
(31) MBAKO ROSINE PRUDENCE ECO-C,FRE-D,GEO-E
(32) ENOW IVO OJONG ECO-E,GEO-D,HIS-C
(33) ATIM CLINTON NYAH ECO-C,GEO-D,HIS-E
(34) NYUYDZE BRUNO ECO-D,GEO-E,HIS-C
(35) BENISA MBU ECO-D,GEO-E,HIS-C
(36) MBAH VIRGINIE ABI ECO-E,ENG-D,HIS-C
(37) AKEM CLEMENT NDOKUOH ENG-E,GEO-D,HIS-C
(38) LAURA ABUNAW AYAMOH ENG-C,FRE-D,HIS-E
(39) NKAFUAH DAVICE WEDZO ECO-B,GEO-E,HIS-E
(40) NGAM TARYLL LEINYUY NGITIR ECO-C,GEO-D,PMS-E
(41) ITEINJOH LARIE ADOLPHE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(42) NYEA TANG CURTIS BIO-C,CHE-D,PHY-E
(43) BALAN EMMANUEL NYUYKONGE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(44) BESONG JOHN AGBOR ECO-E,GEO-D,HIS-C
(45) ABANE DORIS AKOH ECO-D,GEO-D,PMS-D
(46) KEUMENI YOUMENI REINE JOUDIE CHE-E,PMS-D,PHY-C
(47) NDIKUM KENNEDY NJI ECO-E,GEO-D,HIS-C
(48) SAMA GRACIOUS FUCHUCK ECO-D,GEO-D,HIS-D
(49) NCHO JOYSLINE NKEMBOH ECO-D,LIT-E,HIS-C
(50) NKWETI MBUH FONYUY BIO-C,CHE-E,PHY-D
(51) TANGKA MELVIS AFANI ECO-C,ENG-E,HIS-D
(52) KEUDA KEUNE JOEL ADRIEN ECO-E,GEO-D,HIS-D
(53) BADRIYATOU DOUDOU MOUSSA ECO-C,GEO-E,ICT-E
(54) NDZIE ONANA CATHERINE DESIENNE LIT-E,FRE-D,HIS-D
(55) CHEFOR MEFORMBAH ELIZABETH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(56) FUH BLANDINE BI ECO-C,ENG-E,GEO-E
MATCHUM TAYOUO SYRIELLA KARYN ASHLEY
FRE-E,HIS-E,PHI-C
(57)
(58) SONA RUTH NCHUYEKE PMS-E,PHY-E,ICT-C
(59) MEKOFEU NGAPMEN JOYCE SAMIRA BIO-D,GGY-E,PMS-D
(60) BIPA WILLIAM PASSY CHE-D,GGY-E,PMS-D
(61) BRANDON MUMA MUKETE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(62) MBEI JACQUES YANN LOIC CHE-D,PMM-E,PHY-D
(63) BARAH ELIZABETH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(64) MAIYILI CLAUDE ECO-C,GEO-E,HIS-E
ABOFONG CAMILIUS BRAVADO ANUWULASEH
ECO-E,ENG-D,HIS-D
(65)
Page 80 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 123
(66) ASSAM MICHAEL NKONGHO ECO-C,GEO-E,HIS-E
(67) NOUBISSIE NKOUAMO ERINE PENELOPE ECO-D,ENG-E,HIS-D
(68) ZAZI NYAMA CLINTON ECO-C,GEO-E,HIS-E
(69) ANGAFOR CRESCENS LIT-E,FRE-E,HIS-C
YOUDOM DONFACK DYLANNE BLONDELLE
BIO-C,FRE-E,GEO-E
(70)
(71) NJI DERICK TEH BIO-D,CHE-D,PMM-E
(72) OBAMA ELANDI MARC LOIC ECO-E,GEO-E,HIS-C
(73) ANDREW AMIN ASONGANYI BIO-D,GEO-D,ICT-E
(74) ELOKOBI PAUL ARRENEKE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(75) NYOBE SILAS EMMANUEL ECO-D,ENG-E,HIS-D
(76) KIVEN DILILATU VERNYUY ECO-D,GEO-E,PMS-D
(77) YEMBE DEMIAN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(78) ENYICHUKWU EMMANUEL ODIMEGWU BIO-E,CHE-D,PHY-D
(79) MAKOUBO NATHALIE FOTSING ECO-D,GEO-E,HIS-E
(80) LIDWIN LIMNYUY ECO-E,GEO-D,HIS-E
NGONGANG POUEME RACHELE AUDREY REBECCA
BIO-E,CHE-D,PHY-E
(81)
(82) NCHAW MINETTE INDIAKOR ECO-D,LIT-E,HIS-E
(83) MAMBOU DJACTHE FRANCK BIO-D,PMS-E,PHY-E
(84) FORPEH SULEMANU PIKIAKA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(85) DAMDJA TATCHOUA FRIDE DESIREE CHE-D,PMM-E,PHY-E
(86) MAXCELINE DINAYEN ECO-D,GEO-E,HIS-E
(87) JU CANTONARD BUM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(88) NDIFOR RANDY CHE ECO-D,GEO-E,PMS-E
(89) NDANG EMMANUEL NGANG ECO-E,GEO-D,HIS-E
(90) TCHENDJE YANKAM DONALD IGOR ECO-E,FRE-E,HIS-D
(91) MBOGOL COLETTE ALEXANDRA ENG-E,FRE-D,HIS-E
(92) NGUM PATIENCE NGANG ENG-D,LIT-E,HIS-E
(93) NANKAM DERRICK-WALTERS ECO-E,GEO-E,PMS-D
(94) TAWOKAM MAFOTSEU KERI CANNELLE ECO-D,GEO-E,PHI-E
(95) TUME AUGUSTINA VOMA ECO-E,ENG-D,GEO-E
(96) FATIMA ABDOURAHAMAN ECO-E,LIT-E,HIS-D
(97) PENN ETIENNE PENN ECO-D,GEO-E,HIS-E
(98) DJIFACK NGEUFACK LESNIS WUINELLE ENG-E,LIT-E,FRE-D
(99) ASPA NJANG NJANG ECO-D,GEO-E,HIS-E
(100) TAFOUM SISORAN ECO-D,GEO-E,HIS-E
(101) NEBA DILAN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(102) NOUMBA NJONKOU ANGE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(103) NJI BLAISE ANYE BIO-D,PHY-E,CSC-E
(104) ASANA JOYCELYNE BIH BIO-E,CHE-D,GEO-E
(105) EBANJABE VANISA ECO-E,GEO-E,PMS-D
(106) NEMBU ALICE MANTAP ENG-E,LIT-E,HIS-D
(107) SONTIA TEDONFOUET MATHIEU CHE-E,PMM-E,PHY-E
(108) NGONO JULES JUSTIN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(109) NJETA VALENTINE BISAHNYU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(110) NGAM TANGHZOUNGH COURAGE ECO-E,ENG-E,GEO-E
(111) ANCHUNDA JUDE YONGHABI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(112) NGA EDOA BIWOLE FRANCOISE VALERIE ENG-E,FRE-E,HIS-E
(113) IYASE MILDRED BESSEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(114) EFUBAI EGAH VESTA ECO-E,GEO-E,PHI-E
(115) ABIMFUGHI PEACE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(116) TAMASANG DONALD ENG-E,FRE-E,HIS-E
(117) NDJANA II MESSIA LUDOVIC ERVANE CHE-E,FRE-E,GEO-E
(118) METILA NKADA BERNADETTE RAISSA FRE-E,GEO-E,PMS-E
(119) FANSU MICHEL JORDY ECO-E,FRE-E,HIS-E
(120) MAHAMAT EYENGA EDNA TAYS ENG-E,LIT-E,HIS-E
(121) YUYUN COLLINS GHAKANYUY ENG-E,LIT-E,HIS-E
(122) TATAW AKANG BERINE AGBOR ECO-E,GEO-E,HIS-E
(123) BIH ENESTA ENG-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 139
(1) NGAHAME TRESOR VARRICK NOUWI PMM-C,ICT-B
(2) TEMBAN BIJOUR ABEI BIO-C,ENG-B
(3) MURALINE NKAMEUYUY ECO-C,HIS-C
(4) TALLA AMSTRONG KUO BIO-B,CHE-D
(5) NKOUNEPOU SERGE CABREL BIO-B,PHY-D
(6) FOBID FEI BRANDON ECO-B,HIS-D
(7) DANICK RAPHAELLE MBOMENDENG BIO-B,CHE-D
(8) FONGANG ELIJAH UNDOH FSN-C,ICT-C
(9) DJOUKA DONA SHEILLA ECO-C,HIS-C
(10) KEDJU ANTI THERESIA NAGAI ECO-C,HIS-C
(11) FULI CALVIN ECO-E,HIS-B
(12) NYAMBI VANESA ANDIN BIO-C,PHY-D
(13) NKENG TABOT OROHTAKANG MICHEAL PMM-C,PHY-D
(14) EVODIA ANGUM ASSOUH BIO-C,CHE-D
(15) ITEINJOH DENIS BIO-B,GGY-E
(16) NGBWA YVETTE ROGER ORLANE BIO-B,CHE-E
(17) HOUSEINA DODO ADAMOU YASMINE BIO-B,PMS-E
(18) NTUMNYUY PASCALINE BERINYUY ECO-D,HIS-C
(19) NYATU JOHN WILLIAM ECO-D,HIS-C
(20) WIRBA MARY MAGDALEN MENGLA ECO-C,GEO-D
(21) FANTA SAMIRAH BOUKAR BIO-E,PMS-B
(22) PENN NKAM PRINCELY ECO-D,GEO-C
(23) BIBOUM GILBERT PARFAIT BIO-D,CHE-C
(24) NGORAN ELKANA BONGKEM BIO-B,GGY-E
(25) MUCHA ALAIN KUMBU ECO-D,HIS-C
(26) CHI KIDMAN LAINSAH ECO-C,HIS-D
(27) TENENG GLORY MESHI ECO-C,HIS-D
(28) KELA CARINE BERINYUY BIO-D,GGY-C
(29) NFOR ESTHELA NCHENGSI ENG-E,FRE-C
(30) MENGE JAMES AYANG HIS-C,PHI-E
(31) MKONG ASMAU SUINYUY ECO-E,HIS-C
(32) BECHIBU FRANCISCA NKEM GUATEM HIS-D,PHI-D
(33) NGALIM SUZY FOMONYUY ECO-E,HIS-C
(34) ALLADOUM GABRIELLA KODDEE ECO-E,HIS-C
(35) TIKUM DILAND ANNOH GEO-D,PMS-D
(36) JUNIOR SEMA JENABO BIO-D,FSN-D
(37) TANYI-MBIANYOR EUNETTA MANDIP ENG-C,HIS-E
(38) HOPE EVAKISE KAILA HADDISON ENG-C,LIT-E
(39) NGOLE NNOGE PATRICK CHE-E,ICT-C
(40) CHEGUE DIESSE CABREL ECO-D,GEO-D
(41) ENOW LYDIAN EBANGHA BIO-C,ENG-E
(42) VANISA NGENYI MARIA ENG-E,FSN-C
(43) NDIFOR ELIZABETH ANIH ECO-D,HIS-D
(44) PIATA SOBJIOKENG JUNIOR FSN-C,PHY-E
(45) VERLA MARIETTE SHALANYUY ECO-D,HIS-D
(46) NJUMATCHIE SAMUEL TABEYANG CHE-E,PMS-C
(47) WIRNGO ADEL LONYUY LIT-E,HIS-C
(48) MESSI OWONA MARTIN WILFRID ECO-E,HIS-C
(49) TAH SERAPHINE NKUH BIO-E,FSN-C
(50) TITA NAWA JURIATU ECO-D,HIS-D
(51) AGBOR SUSAN ENOW ECO-E,HIS-C
(52) NGOUPAYO KAMNGA MENSIE BIO-C,CHE-E
(53) ANAFACK BEKOUNDI ARABELLA JOSIANE ENG-C,FRE-E
(54) CHE NGWI ALBRIGHT GEO-D,HIS-D
(55) TIESBON BLESSING KUGEH ECO-D,HIS-D
(56) ANYIMA ASHU ECO-D,GEO-D
(57) ARREY ETENGENENG MANYOR ECO-D,HIS-D
(58) TSEMI CLAUDETTE GEO-E,HIS-C
(59) AHMADOU IDRISU LIT-E,HIS-D
(60) KOUATCHO GANKOU REINE ROSE CHE-D,FRE-E
(61) NAHLELA LINDA GWANVALLA FRE-D,HIS-E
(62) NDOASAK LESLIY LAAH HIS-E,REL-D
(63) ENOW-TANYA TARTA EBENEZER ECO-E,HIS-D
(64) GEH PROVIDENCE NGUM HIS-E,PHI-D
(65) ACHA MAUREEN ABOH GEO-E,HIS-D
(66) GUIADEM TALLA ORNELLA ALINE ECO-D,GEO-E
(67) NGAH MELANIA PRUDENCE GEO-E,HIS-D
Page 81 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 139
(68) FORJI MORFOW ECO-E,HIS-D
(69) KALAH ISSABELLA BESIN ECO-D,PMS-E
(70) NGAMGNE SORELLE GEO-E,HIS-D
(71) TABOT GLENHOLDEN TABI ENG-D,HIS-E
(72) MENKEMJONG ELVIRA MANJU ECO-D,HIS-E
(73) NGOA JOSEPH STANISLAS KEVIN ECO-D,GEO-E
(74) FOE BESSAGA IVAN GEORGES BIO-D,CHE-E
(75) KUM HANNAH BAKEME FRE-E,HIS-D
(76) TAKU EMILIA AKO LIT-E,HIS-D
(77) SOUMAIDA DIANE STELLA BIO-D,PMS-E
(78) OFU ABUNAW JEFFERY ECO-D,GEO-E
(79) SALISSOU ABOUBAKAR ECO-E,HIS-D
(80) EMAGAM MARIETTE KAMENI LIT-E,HIS-D
(81) NWULEM CALVIN YAMBUIN ECO-E,HIS-D
(82) CHEMCHU HABIBU GEO-E,HIS-D
(83) CHE CHANTAL NGUM BIO-E,GGY-D
(84) TOKAM CHENDOM GUY ARNOLD ECO-D,HIS-E
(85) MPINA M’MINLA’A OBAME THABO ALEXANDRE ENG-E,FRE-D
(86) MARINATTE BONGLA LIT-E,HIS-D
(87) POUFONG VERONIQUE PALVIN NEH BIO-E,CHE-E
(88) KENOUNOU CHATKOU EMMANUEL BIO-E,GGY-E
(89) PATU BINTA SAIDOU ECO-E,ENG-E
(90) NJUA FOSTINUS ANSAHMBOM HIS-E,PHI-E
(91) APONGNWU ANITA AYIMLE ECO-E,GEO-E
(92) ONELLA MELO CHANEL GEO-E,HIS-E
(93) DZEVERLA SOLANGE FOMONYUY LIT-E,HIS-E
(94) WOH NANGA GLYNISE BIO-E,PHY-E
(95) BELLA AMANA PAULINE DEBORA FRE-E,PHI-E
(96) SHUDZEKA YANNICK BERINYUY ECO-E,HIS-E
(97) AWA CLOVIS NKAM HIS-E,PHI-E
(98) NGALAME AGNES DOINE ENG-E,FRE-E
(99) GNOWPIGHEMBA ALVINE ECO-E,HIS-E
(100) MENGWI NIDEL ANYAM ENG-E,LIT-E
(101) SOH KAMGNE JULES ALEX ECO-E,HIS-E
(102) MBIVNJO JOYCELINE KWANTENG ECO-E,GEO-E
(103) KENFACK NGNINBOGA MARLENE PAOLA ECO-E,GEO-E
(104) CHO BORIS TINGA ECO-E,HIS-E
(105) NKUPKENG VICTORINE NGENG CHE-E,PHY-E
(106) TIAYO TIABOU FRANK GILDAS ECO-E,GEO-E
(107) NDEYH MBOGHE JEZZ GARYSON ENG-E,HIS-E
(108) NGUNO NGA MARTINE CLAUDINE ENG-E,FRE-E
(109) SISHU BLESSING TATAH ECO-E,HIS-E
(110) NJI VALENTINE ECO-E,HIS-E
(111) MAKOULOU AUDREY PATRICIA ENG-E,HIS-E
(112) MANTOH CLAUDETTE ECO-E,HIS-E
(113) MOWOH CHRISPO MOWOH ECO-E,HIS-E
(114) JAARPAN NAOMY RULLY EBUO ENG-E,GEO-E
(115) ATONE ESTHER KWANYUY CHE-E,PHY-E
(116) MBOUANDI PAUL ALEXANDRE GEO-E,HIS-E
(117) FEDJEU KELLY NKEM ENG-E,LIT-E
(118) BELQUEEN MAKIAMBWOM ENG-E,LIT-E
(119) NTOUMSI NEHEMIE ADRIENNE ADMIRABLE ENG-E,HIS-E
(120) TANYI JOSEPH NKOCK ECO-E,HIS-E
(121) TOMEN TCHUITIO AYINDI AUGUSTA MAEVA ECO-E,FRE-E
(122) ADE WHITNEY NKOH LIT-E,HIS-E
(123) MEVA’A MEBOUTOU MICHEL PATRICK CHE-E,PHY-E
(124) NGUFI ADOLF NTUNGWEN ECO-E,GEO-E
(125) THOM MBIADOU CELIA CYNDIE ENG-E,FRE-E
(126) KOUBE FOTSO LUCRECE LEONELLE ENG-E,FRE-E
(127) FOALEM AUGUSTINA VANINA ECO-E,ENG-E
(128) NAMAFON MONIROU NSANGU ECO-E,HIS-E
(129) BILANA ESTHER SARAH ENG-E,HIS-E
(130) TSAMOH LORETTER ECO-E,HIS-E
(131) AYAMBA ASHU ECO-E,HIS-E
(132) BONGABI GRATEFUL SAMBA ECO-E,HIS-E
(133) MBIEDU TCHUISSEU MARIUS TRESOR ECO-E,FRE-E
(134) AZOACHE CYNTHIA LEREAZOH LIT-E,HIS-E
(135) BURINYUY GISELE ECO-E,GEO-E
(136) MBELE BEKAH SABINE KEVINE FRE-E,HIS-E
(137) GAFORBE LITICIA AIMEE BEH ECO-E,HIS-E
(138) MANJO JUDITH DZEKEWONG ECO-E,HIS-E
(139) NTONGO ESSAM LUDIVINE FRE-E,HIS-E
Centre No: 11295 Nitop Bamenda External
Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 14
% Passed : 53.85, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) CHIMANA GRADEN NDIFOR ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 6
(1) CHI CARLSON CHI ECO-A,GEO-B,PMS-A
(2) ENAH ERNEST ABAH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) TAKIE BLECK ENOW ECO-E,ENG-D,HIS-D
(4) AZAH NJIAIGO NDOH ECO-E,GEO-D,HIS-E
(5) SYMTITAMO LESLEY NYENEPOCK ECO-E,GEO-E,HIS-E
(6) TANKA DESMOND ALEH BIO-E,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 7
(1) MUNGOH VICTORINE SHEY ENG-E,FSN-C
(2) AKUM KENNETH ASAAH ECO-E,GEO-D
(3) BUCHA JELVISON ENCHONTA ECO-E,HIS-D
(4) KUKU VELMA NDONWI ECO-E,HIS-E
(5) TEBO ENGWARI ANTOINETTE ECO-E,HIS-E
(6) FUH ANTONIA MANKA ECO-E,HIS-E
(7) FANDONG FUEMBOH MILCAH CHE-E,ENG-E
Centre No: 11296 Biyem-Assi External
Regist: 490, Sat for 2 or more Subjects: 475, Passed : 319
% Passed : 67.16, Sanctioned : 22
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
(1) NGANG CLETUS TICHA BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,CSC-B
(2) NSINI FRANC WILLS CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-D,ICT-D
EWENYE MENE RWENOR JOKE
BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(3)
TAFEJU NGUEMFOUO BRENDA
ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(4)
Passed In 4 Subjects: 63
(1) AMBE SEDRIC JUNIOR ECO-A,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(2) NYUYSEVER ISHMAEL LEINYUY ECO-C,GEO-A,HIS-D,PHI-B
(3) CHEGOU FLORBET CHEGOU ECO-B,GEO-A,HIS-C,REL-D
SANDA MICHAEL NGUFOR JUNIOR
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(4)
(5) NYEANCHI ANGELE YEKWAH ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(6) AUGUSTIN CHEHNUI AZENUI ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-C
JABOSUNG EMMANUELLA FOMUNYI
BIO-A,CHE-E,FSN-C,GGY-D
(7)
(8) ANDUV HANS AKEM ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C
(9) NKEZI DESMOND NKEZI ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(10) MAMBO PRECIOUS CHE ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-B
(11) AMUH CLARISSE NCHUNG ECO-C,ENG-D,HIS-B,PHI-D
CHINENYE CYNTHIA ONYEKWENA
ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C
(12)
(13) YAI ODRETTA WIHNAIN ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(14) NTANG BETILA DUNGHEBOYEN ECO-C,GEO-B,HIS-D,PHI-E
(15) FETE MANYAKA SARAPHINE ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-E
(16) ANYERE LOIS APIH ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C
Page 82 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 63
(17) TAKEM NOELLA NGUM ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-D
(18) MUKUM RUTH NGUM ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(19) NGORAN MALVIS SUIRU ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(20) GESIH GLORY NDEH ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(21) KUVINYUH LOVIS LAFOLIR ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(22) MAFEU TALA LINDA KEVINE ECO-A,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(23) ARREY FANNY MARTHA BESSEM ENG-D,LIT-C,FRE-E,HIS-D
(24) ELOBE SUBE SHARON ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-D
(25) MANJONG SHELLA NKUH BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(26) NGOUMGNE NDE AUDREY PRISCA ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
JAMEE YVANNA TCHOUAMBOU DASSE
ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-D
(27)
(28) LUM FRANCESS NDE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(29) MVOGO ZILLI BENEDICTE STELLA ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-E
(30) CHIA ELMA SONG ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E
(31) WAH BRENDAN NGALA ECO-C,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(32) SEVIDZEM VITALIS JUNIOR ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(33) LEKE HYSON WOBYEB ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(34) JONATHAN CHRISTIAN ANYA ECO-D,ENG-C,FRE-E,GEO-E
(35) AKEMEJIO LEKEUKA THERESA ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(36) NNAMFLEURE WASI ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(37) MAFAIN NELSON ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
KUENOU NDEMA STEPHANY ASSNELLE
ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-E
(38)
(39) EMMACULATE CHE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
ABONWI ESSONO DANIELLE RUCHAMA
ECO-D,FRE-E,GEO-C,HIS-E
(40)
(41) LUM BLANDINE TAMUNTAN ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
MOUNPEN LINE YASMINE DOBERTINE
ECO-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(42)
DJIKENG AWOUNKEU WILDRICH CAREL
ECO-D,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(43)
(44) WIRBA CYNTHIA SOLII ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
FOKEM TCHOFOUO BILL MAXWELL
CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(45)
(46) ABEYINDA NTSAMA SABINE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(47) AYUK ADOLPH EBONGOLLE ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D
(48) NUBONG QUINO MANKA`A ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(49) MONICA LEMNUI AZENUI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(50) AKAM ROSE EJEM ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
MATSINKOU NGNEUPI PAULE ERICA
ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D
(51)
(52) NSOM RANDOL ANKIAMBOM ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(53) MBWOH MELVIS SEN ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(54) TATAH EVANS LIMNYUY ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(55) NSANGOU ELTON ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-E
NZOUNKEU TSAGUE GRACE VICTOIRE
ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-E
(56)
(57) NGEPI EONE MARTINE ALIDA ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-E
(58) AGBOR NARITA ETTA ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(59) FRIKANG FAITH MUSEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
NKOULOU NDJINA DANIEL DARLING
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(60)
(61) FONCHAM COLLINS WABILA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(62) NDIFINE SANDRA BEKENEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(63) MOUSSA OUMAROU OLYMPIC ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 119
(1) SULI CLEMENT ECO-A,HIS-B,PHI-A
(2) SANGNYUY FRANCIS ECO-A,GEO-A,HIS-B
(3) BUNG DERRICK BERN ECO-C,GEO-C,HIS-A
(4) MAMBEH ANICET SEET ECO-A,GEO-D,HIS-C
(5) MAXWEL NKUO ECO-B,ENG-D,GEO-B
(6) NAYOMBO DAQUIN AWOH ECO-D,GEO-B,HIS-C
(7) ACHU FRIDA-BRIGHT UFIE BIO-A,CHE-D,PHY-D
(8) MANKA`A AKONGNWI YOLANDE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(9) TCHOUGWA GUEYEP MONIQUE ECO-D,ENG-B,FRE-C
(10) ANANG GLENN ANANG ECO-D,GEO-C,HIS-B
(11) BETRIUS MUCHE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(12) BESONG GERMAINE MBUANEBE ENG-C,LIT-E,HIS-B
(13) NDUM GISSELLE ENGWALI BIO-D,CHE-C,PMS-C
(14) BEILA SHALINE DZELAMONYUY BIO-A,CHE-E,PMS-D
(15) DJOMI MOUTO ELLIOT WENDY BIO-A,FSN-D,PHY-E
(16) MOFOR RALPH RANDY REFEM ECO-C,GEO-D,HIS-C
(17) TATA ELEAZAR MBUNWE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(18) EKEMA CHI JOHN BIO-B,FSN-C,GGY-E
(19) KHADIJATU SHAIBOU HAJI ECO-B,GEO-E,HIS-C
(20) ETA DANE BRIDGE ASHU BIO-A,CHE-E,PMS-D
(21) MAKAH EMMANUELLA ASANJI ENG-E,LIT-D,HIS-B
(22) KEKO YAKAM LARISSA ECO-B,GEO-E,PMS-D
(23) AYAFOR DESMOND SUH ENG-D,LIT-D,HIS-C
(24) NJIGHE SHELLA NENG ECO-B,GEO-E,HIS-D
(25) ISSA OUMAROU ECO-C,FRE-E,HIS-C
(26) AFOR ALFRED AKWE GEO-D,HIS-B,PHI-E
(27) ATANGA CHELSEA LEMNWIE ENG-E,LIT-C,HIS-C
(28) NDONGMO CHRIST JOEL BIO-B,CHE-D,FRE-E
(29) NDAM SARAH AZOH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(30) DONKENG AUDREY SAMIRA BIO-C,CHE-D,PHY-D
(31) ENOW VALENTIN ETENGENENG ECO-C,LIT-E,HIS-C
(32) FANDIO CYNTHIA CAROLE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(33) LUM THERESE SANDRA NEBA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(34) TIBAB TELMA MBAYI ECO-C,LIT-E,HIS-C
(35) PANG SANDRINE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(36) KPUZENSO OLIVIA KINYUY ENG-D,LIT-E,HIS-C
(37) LANGJI MERCY NCHAINEN ECO-D,GEO-E,HIS-C
(38) NDIFON MIRABEL NDAKOH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(39) CHARFEH GODLOVE GWEH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(40) NDICKA DORIS MERVEILLE ECO-D,FRE-E,GEO-C
(41) PITO YAYA KEYANF DELFI BIO-B,FSN-E,PMS-E
(42) AKEWEAH ELINOR ECO-C,GEO-E,HIS-D
(43) TAH COMMY DEBRA INDAH ECO-C,ENG-D,GEO-E
(44) BORIS ANTOINE TITABENG ECO-D,GEO-D,HIS-D
(45) YINKFU NOELA GOOH ECO-E,ENG-D,HIS-C
(46) NYENCHE NGOHWI NERISE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(47) NEBA RAINER TEINDI BIO-C,FSN-E,PMS-D
(48) LEINYUY SERGE NANGSINYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D
(49) FOSSI MOUDZE FIREX GOBEL ENG-E,FRE-E,HIS-B
(50) NFOR KELVIN NFOR ECO-D,GEO-E,HIS-C
(51) JIOGHO METANMO WILFRIED BIO-D,PMS-D,ICT-D
(52) CHAIFIE JUSCALINE NKEMKANG ECO-D,GEO-E,HIS-D
(53) NFORMI MAVELOUS BARI ECO-D,GEO-E,PMS-D
(54) JUDITH ASHLEY EWELISANE TEMAH ECO-C,ENG-E,PMS-E
(55) YWOUMFEU SIKALI YVAN RENAUD ECO-C,GEO-E,PMS-E
(56) BANTAR SHESHE RASY-KETH ENG-C,LIT-E,HIS-E
(57) FOLA NAFISATU BIMENYUY ECO-E,LIT-E,HIS-C
(58) KONGNYU EMERALD N ENG-D,LIT-E,HIS-D
(59) SHEY SANDRA KENYUY ECO-D,GEO-E,HIS-D
(60) MBAKAM FAGNI CLAUDE VANELLE ENG-C,FRE-E,HIS-E
(61) TUEGUEM FOTSO MICHELINE ECO-C,FRE-E,HIS-E
(62) MELOUGE EBANG MILDRED ENG-D,GEO-D,HIS-E
(63) ZAMBO ROLY WILFREED ECO-C,FRE-E,GEO-E
(64) AKONO ZE EMANA JUNIOR KYLE ENG-C,FRE-E,HIS-E
(65) TABIT SANDRINE ANYA ECO-C,ENG-E,HIS-E
(66) FOKOUE NDASEH KATY VANELLE ECO-D,ENG-D,FRE-E
(67) GOODWILLFUODAKE ECO-D,GEO-E,ICT-D
(68) EWANE ETHEL PELAGIE MEKALO ECO-E,FSN-C,HIS-E
(69) ACHAGYI MELANIE EGANDU BIO-D,CHE-D,ICT-E
(70) MASSODA MADELEINE LAETICIA BIO-D,PHY-E,ICT-D
(71) NANA TCHIADJIE JOEL ECO-D,GEO-E,HIS-D
(72) MBOUMEN NKAMGNA AKRAINEKRISTEVA ENG-D,HIS-E,PHI-D
(73) NGWA NKENYI QUINIVA ECO-D,ENG-E,HIS-D
Page 83 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 119
(74) DEWAH JUNIOR BANGHA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(75) FIFEN NGAPOUNJI FLORIAN YANICE BIO-C,CHE-E,PHY-E
(76) LAIKA BORIS LAIKA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(77) FUANKWETTA AWUNGAFAC FLOBERT ECO-D,GEO-E,HIS-E
(78) NZELLE NGUCHEDE MARGARET ECO-D,ENG-E,HIS-E
(79) ACHU SYNORINE ACHE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(80) AMBAH MIRABEL NJI ENG-E,LIT-E,HIS-D
(81) YONG RAIZA CHE-AH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(82) FEUBI NGASSAM AUDREY ANNICELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(83) SIAKAM HOUDJEU LESLIE PACIFLORE ECO-D,ENG-E,GEO-E
(84) NGAMBI MANDENG FABRICE FONTAINE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(85) NKIESE ELVIS KEMBUNG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(86) AMABO VIOLET BIH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(87) NJONG DOROLENCE TECHEM ENG-D,LIT-E,HIS-E
(88) TALLA FOSSI DYLAN BERLUS BIO-D,PMS-E,ICT-E
(89) NZIMO PHALONE LETICIA ENG-E,LIT-E,HIS-D
(90) ENJEH NONG MELVIS ECO-D,GEO-E,HIS-E
(91) LANG BONAVENTURE KANG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(92) KAMGA KENFACK STIVE ECO-D,GEO-E,PMS-E
(93) BAYIHA BA MBOCK JEAN LAURENT ENG-E,LIT-E,HIS-D
(94) EBAI SAMUEL BETECK ECO-E,LIT-E,HIS-D
(95) WATI FOLEM CHADELINE LAURE ENG-E,FRE-D,HIS-E
(96) NJECK HOTENSIA AYEH ECO-D,GEO-E,HIS-E
(97) NCHA CLAUDIA BESSEM ECO-D,GEO-E,HIS-E
AWOMO MEKOULOU REMY FRANCOIS XAVIER
ENG-E,FRE-E,HIS-D
(98)
(99) MBOGOL MEDOU CHRISTIAN ANICET ENG-E,FRE-E,GEO-E
(100) AWAH MARYTON WEI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(101) CHIBUZO MICHAEL IBEMESI ECO-E,GEO-E,CSC-E
(102) AZISE SANDRA ENG-E,LIT-E,PHI-E
(103) TEBE LESLEY TIFUH ECO-E,ENG-E,LIT-E
(104) DORAH ENJEMA ESEMBE ENG-E,LIT-E,REL-E
(105) SHENA LEOGA TITA NIWOH ECO-E,LIT-E,HIS-E
(106) ETOA ALEXANDRE ECO-E,ENG-E,HIS-E
(107) NTEP NTEP SAINT DENIS ECO-E,GEO-E,ICT-E
(108) NDINTEK MARIE-LOUISE SIY ENG-E,FRE-E,HIS-E
(109) PEWINGHA KERVIN ECO-E,ENG-E,GEO-E
(110) NGADJEU ROSA ANGELLA ENG-E,FRE-E,HIS-E
(111) BOH TREVOR TEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(112) KUM JOY PIH ECO-E,ENG-E,FRE-E
(113) BIAKOP MORELLE PAMELLA ECO-E,FRE-E,GEO-E
(114) TSAPDONG TEDJIO CLIFT ECO-E,GEO-E,HIS-E
(115) DELIVERT KWINE AGBOR TAKU ENG-E,FRE-E,HIS-E
(116) ELONDO AGNES BIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(117) MFONJA KOUKAM HERWANE URSULLE ECO-E,FRE-E,GEO-E
(118) NIBAH KALVIN ECO-E,ENG-E,GEO-E
(119) NGATOM CHUTOH NATACHA ECO-E,ENG-E,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 133
(1) AMENDI BETRAND ALEATENWU ECO-A,GEO-A
(2) KENFACK TETANG ARIANE MAJOLIE BIO-B,PMS-C
(3) TAMON DESMOND TENDE ECO-A,PMS-D
(4) BALEMBA BRANDON MEYANGO IMAH BIO-B,PMS-D
(5) PIVADGA INNOCENT NUMVI BIO-B,CHE-D
(6) NFOR DIDIER REMI BIO-A,FSN-E
(7) DUMA SEPHAST DINKAH BIO-B,GGY-D
(8) OBI MANYO BRANDO ECO-C,GEO-C
(9) MAHI NTOGUE ANDRE DOMINIQUE BIO-C,PMS-C
(10) ASHU BLANDINE BESSEM BIO-B,PHY-E
(11) NTAM EPHESIANS NGONG ECO-D,HIS-C
(12) MASADO VIVIANE ERICKA BIO-C,FSN-D
(13) MAKOUGANG CHENDJOU ROSE MICHELE BIO-C,PMS-D
(14) BEKUNDI MARY ENG-C,LIT-E
(15) TCHAKOUTE YONTANG BUREL OSVALDO BIO-C,ICT-E
(16) KENFACK DJOUTSOP DIMITRI PHY-E,ICT-C
(17) KEGOUM BOUGNA VINNY VALERY ECO-E,HIS-C
(18) FORNYI GODWILL ECO-D,HIS-D
(19) YEMO SAMIRATOU ENG-E,HIS-C
(20) AYUK JERRY NKONGHO ENG-D,HIS-D
(21) ONGA CHARLES PMS-E,PHY-C
(22) WONDJE NGABI BRENDA FLORE CHE-D,PHY-D
(23) ASSOUMOU NSA SERENNA NAOMIE LIT-C,HIS-E
MOUSSIMA MOUNDI JOSEPHA GRACIANE KENDRA
ECO-C,FRE-E
(24)
(25) MAINSAH NJAKOI KELVIN ECO-C,GEO-E
(26) ANYE BLESSING NGUM ECO-E,HIS-C
(27) BUWAH BIH RAISSA ECO-D,GEO-D
(28) EBAI ENOW EBOTMENEM ECO-D,GEO-D
(29) IBRAHIM SHIWOH GEO-E,HIS-C
(30) KUNSONA BELTINE NGONGEH GEO-E,HIS-C
(31) DJAMBONG TESSA ARNOLD JORDAN ECO-C,GEO-E
(32) JIOMO NGUEVO RITA MURIELLE LIT-E,HIS-C
(33) LONTSI MAFOPA ALVINE ECO-C,GEO-E
(34) MESSOMO ERNESTINE KEVINE BIO-C,GEO-E
(35) TEKEU MICHAEL SEDAR ECO-D,HIS-D
(36) CHAKAI KELLY YINBOM ECO-C,GEO-E
(37) NGUAFAC MIRANDA LIT-E,HIS-C
(38) NDONG ELIJAH NJONG ECO-D,HIS-D
(39) MASSOH KAMCHE ORN`ELL BIO-C,FRE-E
(40) BUM EDEQUEEN LEA ENG-E,HIS-C
(41) ABIT WAPALAR LESLY ECO-D,GEO-E
(42) NDIFET EZEKIEL MULUH GEO-E,HIS-D
(43) KANA SONNA CLERENCE LUCRECE BIO-E,PMS-D
(44) MBAH ELLA ENG-D,FRE-E
(45) NDZIGA NGUELE JOSEPH DESIRE DYLAN BIO-D,GEO-E
(46) GUEDONG NGOU KELIANE ECO-D,HIS-E
(47) GWE JEAN CLAUDE MADIH ECO-D,GEO-E
(48) MBENTO TCHOMTE KABRELLE PACHELLE ECO-D,FRE-E
(49) MENKEMKEDJU LILIAN MASSANG ENG-D,FRE-E
(50) EWUSI BELTHA MANGA ECO-D,ENG-E
(51) NDOH QUEENIVETTE ASOKWA ECO-D,HIS-E
(52) NZOUEGO NDJEUCMI FLORINE MIGUELLE ECO-D,GEO-E
(53) NDIFOR VERA MENGWI ECO-D,HIS-E
(54) FUH WALLETTE NGONG ECO-D,HIS-E
(55) MGBATOU VALENTINA TABE ENG-E,FRE-D
(56) GENEVIEVE ZEE ECO-D,GEO-E
(57) ETA BROWN HILDA ETAKA ECO-D,PMS-E
(58) POUN TOUGNIGNI ABDEL MOUBARAK FRE-E,HIS-D
(59) SIMO MOGAYE ULRICH NELSON ECO-D,GEO-E
(60) MBOLO DESIREE CHERONDONE ENG-E,FRE-D
(61) EKOSSO JODIE PAOLA GRACE FRE-D,HIS-E
(62) BESAKA KELINE BEUKONYI ECO-E,HIS-D
(63) NGAH EBIKA LISSETTE ENG-E,HIS-D
(64) WERENGONG MAMMY UNDOH GRACIA ABEI ECO-E,ENG-D
(65) ASHU GWENDOLINE EBOT LIT-E,HIS-D
(66) NSOM PRIDE MBIANMEGNI ENG-E,FRE-D
(67) NEBA BETRAND NSUH BIO-D,PHY-E
(68) ANYE IVO ASANDOM BIO-D,ICT-E
(69) ATEMKENG NSO NANA MADELIENE ENG-E,LIT-D
(70) NJEI MIRABEL NEPAWAH ECO-E,HIS-D
(71) TEBOH JULIETTE ANYA ECO-D,HIS-E
(72) CHEFOR BORIS ALOMBA ECO-E,GEO-D
(73) NDZE LOVELINE KILA ECO-E,HIS-D
(74) KUNMOUE PRISCILLE GRACE ECO-D,FRE-E
(75) TSOPAZANG CHRISTABEL ECO-D,HIS-E
(76) MUYONG BLESSING NDEBEU GEO-E,HIS-D
(77) AYISSI BESSALA VERON MATHIEU ENG-E,FRE-E
(78) BENG SIMON TEH ENG-E,LIT-E
(79) ASONGAFAC FLORENCE GEO-E,HIS-E
(80) WANDJI DANIELLE PRISCILLE ENG-E,LIT-E
Page 84 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 133
(81) MEYA MERCY AKENJI ENG-E,LIT-E
(82) ATAM RANYBEL MADOH ECO-E,LIT-E
(83) TANJON SANDRINE LEWTEH ECO-E,HIS-E
(84) MOSILO MOLINE NJANYELI ECO-E,HIS-E
(85) NGONO NGONO JULES PAULIN ECO-E,HIS-E
(86) LUM RUTH SONDE ECO-E,HIS-E
(87) NGA NYA ROSE AUDREY FRE-E,HIS-E
(88) IMBEU MBEUMO JOVIAL DUCLAIR PMM-E,PHY-E
(89) NDELLE DENIS NKWELLE CHE-E,ICT-E
(90) MOKOM EMMANUELLA STEACY NGUM ENG-E,FRE-E
(91) NGATOM CHRISTELLE ECO-E,ENG-E
(92) NSANI ERICA TEH-NDIM ECO-E,HIS-E
(93) MOKOM KINGSLEY MULUH ECO-E,HIS-E
(94) ABIEDU COLETTE UMEATEI ECO-E,HIS-E
(95) DJAPON TCHOUNANG MOISE FRANKLIN ECO-E,GEO-E
(96) NSOM JARDEL NINEL MBU ENG-E,FRE-E
(97) NGUENA TSOPNY ASTRIDE FRE-E,HIS-E
(98) BAKWO OUM RUBEN STEVE ECO-E,GEO-E
(99) ATANGH ELVIS PENN ECO-E,ENG-E
(100) WENGANG SONIA EMBUT ENG-E,HIS-E
(101) MEVEGUE MARIE BASILIE BIO-E,FRE-E
(102) MOMA PROSPER DOPLEY GEO-E,HIS-E
(103) AYUKETANG MAGDALINE EGBE HIS-E,PHI-E
(104) DJOUBI GUIADEM EMMANUELLE ENG-E,FRE-E
(105) SPENCER YOUNDOU NDONGWA ECO-E,GEO-E
(106) ATEUF NGARTIA PAOLA LOVELINE ECO-E,GEO-E
(107) NAMONDO MARIETTE MWAMO ECO-E,HIS-E
(108) MBINDONG IMMANUEL YIANYUI ECO-E,HIS-E
(109) FON BERTRAND NSOYEE BIO-E,CHE-E
(110) NSAI CHRISTA YAAH ECO-E,HIS-E
(111) JOHN IKOME CHE-E,PMS-E
(112) MANTOU TIEGAM FLEUR DE ROSEE ENG-E,FRE-E
(113) NKONGHO YANIC MBI ECO-E,GEO-E
(114) AYIENWI FEUSI LINDA ECO-E,ICT-E
(115) SHEMLON DIVINE BERINYUY ECO-E,GEO-E
(116) BIKOE BIKOI EMMANUEL ECO-E,GEO-E
(117) EKELLEM ETAKONG BORIS GEO-E,HIS-E
(118) NGWA CECILE BINNI GEO-E,HIS-E
(119) NDIKAKA BLESSING KIJAM HIS-E,PHI-E
(120) NGABI EKUMELE DIBO ENG-E,HIS-E
(121) SHEY SOLANGE NKIHNI ENG-E,LIT-E
(122) BANAKA PAM ANDERSON ECO-E,GEO-E
(123) NGOUTUM JAMES AJEM LIT-E,HIS-E
(124) ASANGAPONG NADEGE EKWAIYA ENG-E,HIS-E
(125) BISSECK YONGA ARCEL ECO-E,FRE-E
(126) FUH RELINDIS MANKA`A ECO-E,HIS-E
(127) ASA-AHNJU GIZARAH NJUKENG LIT-E,HIS-E
(128) NJUIKANG LUCY NKENGHOH ECO-E,GEO-E
(129) MAKIA JOYCIE EBUDE ECO-E,HIS-E
(130) EDOUARDA TEZANO MOMO FRE-E,HIS-E
(131) TYO TIAKEU MARIE ANGE ECO-E,ENG-E
(132) MBAHYI MARY ENG-E,FRE-E
(133) AYENG EVERT AKEW ECO-E,HIS-E
Centre No: 11297 Government Bilingual High School Mbouda
Regist: 148, Sat for 2 or more Subjects: 148, Passed : 141
% Passed : 95.27, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 28
LONTSI BENGMO CARLSON
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
TSAKU NTCHOUAYANG MAEVA
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
(3) DEFFO NEGUE AUBIN CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(4) MBAH MERCY NAAH CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-C
NGUEYA MELONG MANOEL BARRY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-B,CSC-D
(5)
VOUKENG NANGUE NIDELLE
BIO-C,CHE-B,PMM-A,PHY-A,CSC-C
(6)
NGUEMA NSOUROU BRINIE DONA
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(7)
TANDANGWE NORDINE SHUTANG
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(8)
MULUH BERTRAND MULUH
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9)
LASSOCK TCHIPETSA LAURIANE
BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-A,ICT-D
(10)
(11) BESINGI NAURA MABOLA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B
AKWO EZEKIEL CHUNGONG
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-A,CSC-B
(12)
DASSI KENGNE ANGE LAURE
BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(13)
NGUEMA NTO DEDEE DONIA
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B,ICT-C
(14)
(15) ABDUSHAHID TONJI CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-B
CHABLONG CHOLONG SOPHIE
BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(16)
MATAMOU FOKEM DRESNEL EVRARD
ECO-B,ENG-B,GEO-C,PMS-D,ICT-C
(17)
(18) TSOTEZO MARU SANDRA BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-E
DOUANLA TIOTSOP KEVINE BRELLE
BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(19)
TANDANGWE YEKOV CINDY
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-D
(20)
(21) TESENGHA RITA CHOFOR BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-B,ICT-B
MAHAGUEHEME GOUFFO ROXANNE LESLY
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-A
(22)
(23) AJABNWOAH DEFANG BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(24) DOUNGUE FOFIE ARIOLA BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(25) GUETSA WAFEU GLORIA BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-E
NGULEFAC MARIAM ACHIANGIA
BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-E
(26)
NTINWA ROY AQUILA AWA
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C,CSC-E
(27)
YOUMBI KAMENI AUREL STEPHANE
BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-D,ICT-D
(28)
Passed In 4 Subjects: 56
(1) AFOR MARY-ANN ATANGA ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-A
(2) KALAC TSANGUE FELICITE ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-C
(3) NTSO MOKO NELSON ECO-A,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(4) FORZAH OKEH JAMES ECO-A,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(5) TIOTSOP MAFOUO NIKAISE ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-E
KAMDEM TCHUENKAM HOPESON JUNIOR
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(6)
(7) NJOUPOUO BRENDA ENG-C,LIT-C,SBEF-B,HIS-B
(8) MOFO BILLY NELSON CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(9) LEKO WATI LISABRINE CARLINE BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(10) LECPA TAMATIO FABIOLA BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-A
ATEDONKENG TSONA YROINE LADOUCE
ENG-C,LIT-B,SBEF-C,HIS-B
(11)
(12) NTINWA RUTH BLANDINE MESHI BIO-A,CHE-C,GGY-D,PHY-C
(13) MBIYDZENYUY MARINET YIVEN BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14) AWAH NCHULABEMINYE AUSTIN CHE-C,PMM-B,PHY-A,CSC-E
(15) DZOUA TANGUE AUREOLE NOEL ECO-B,GEO-B,HIS-B,ICT-E
(16) KENNE TCHIO PIERRE LIRAISSE BIO-B,CHE-D,PHY-B,ICT-C
BOUGUE TSAMO FRANCOIS BOVET
CHE-D,PMM-B,PHY-B,ICT-C
(17)
TAWANGUE KEMLEU VANEL GHISLAIN
CHE-B,PMM-C,PHY-A,CSC-E
(18)
JOUOTA MEKONTSO VANELLE AUDREY
BIO-B,CHE-C,GGY-B,PHY-D
(19)
(20) USAMBI PIERRETTE EKWAIYA ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-B
Page 85 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 56
(21) TSAFACK KUETEFOUET MILENA ECO-A,GEO-C,PMS-C,ICT-E
(22) ANONG DADOREE NADINE BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(23) TCHOFFO MEKONTSO BRYOL BIO-D,CHE-C,GGY-B,PHY-C
KODJO NOBOSSI DALVINA SANTIE
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(24)
(25) AMFOUO DOUANLA STEVIANE BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(26) NGUELAH FOKOUK LILY DAINA CHE-D,PMM-B,PHY-C,ICT-D
(27) KAMBE ZINADINE BIO-E,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(28) GLORY BIH MAFOR ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(29) ANYAM ANGE – CARINE MEZOW BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(30) CHIVAROLE ASHLY MANA ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(31) YONTA FOUEMENE PAULSON BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(32) LANGOUO FOMEKONG LUTRECE ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(33) KOH TCHOFFO ANGE RUSSEL ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-B
FOBOU CURVINE DIANE DWOUDJI
BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(34)
(35) POUNTOUGNIGNI MEFIRE GLORIA BIO-D,CHE-C,PHY-B,ICT-E
(36) LIMNYUY KATHLEEN BERDU ENG-D,LIT-D,SBEF-D,HIS-B
LANDO KOUGANG VANECK THEODORE
BIO-D,CHE-E,GGY-B,PHY-D
(37)
(38) FUEKENG SONGWA ROSITA ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(39) DJUINE DJOTSOP ARNELCA ENG-E,LIT-E,SBEF-C,HIS-B
(40) FOTSO NOUNBISSI FRANCK ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-E
(41) NKWOWOH TELMA METONMBOMBI ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(42) NUMFOR PRIDE NGWA ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-C
NDOUNTIO FOUOFIE KEVIN GUANOLD
ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(43)
(44) AMAHBUA ANTHONY FON ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(45) FOUWA FEUKENG RONIS ENG-E,LIT-D,HIS-D,PHI-C
(46) TSASSI FOMEKONG BLONDELLE ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-B
LEKOBOUH TAYEMNANG DANIEL HENOC
ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(47)
(48) NKON-SE FOKEM DORCAS BIO-C,CHE-E,PMS-D,ICT-D
(49) NCHINDA NJIMILI LAURA ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B
FIANKEU NGASSA SHARNELLE BRELLE
ENG-E,LIT-E,SBEF-D,HIS-C
(50)
TEOSSOCK KENLACK INGRID EVA ORNELLE
ECO-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E
(51)
(52) DIAPIEH NKAKE DIANNE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(53) FOGANG NEHOR JORDAN CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-E
(54) FAGNI MOKEU ELVIRA LEITICIA ENG-E,LIT-E,SBEF-C,HIS-E
(55) FEDJIO MANDAHA SYNTIA ENG-D,LIT-E,SBEF-D,HIS-E
(56) MEKEMLONG JUVENCE CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 43
(1) TIMENE TEHOSOP RONALDO ECO-A,GEO-A,HIS-A
(2) TCHIMOGUIO JACOB CHE-A,PMM-A,PHY-A
(3) ETIM ANABEL FORKUH ECO-A,GEO-A,HIS-B
(4) AZOLESIE RAFSAN SHUMBANG ECO-A,GEO-A,HIS-B
(5) TSANGWE TANGMO AUDRIAN CHE-A,PMM-A,PHY-B
(6) TCHOFFO JIBRIL AARON ECO-B,GEO-B,PMS-B
(7) AWA CLARIS KHAN ECO-A,GEO-C,HIS-B
(8) ZANGUE MUKONCHU SERGEO JUNIOR BIO-C,CHE-C,GGY-A
(9) LEPAWA ZAPA CLENDA ECO-A,GEO-E,PMS-B
(10) DJUSSE KOUDZO BENEDICTE BIO-B,CHE-C,PHY-C
(11) NGUEKENG ATEUFACK SANDRA BIO-B,CHE-C,PHY-C
(12) KENNE TAJUKUI ULRICH KEVIN PMM-A,FMA-D,PHY-D
(13) SUNJO KELLIDIA SHALANYUY BIO-C,CHE-D,GGY-B
(14) PENN NOELA FONGWI BIO-B,CHE-C,PMS-D
(15) FOMENA NGNIAOUSSI ARIANE BIO-C,CHE-C,GGY-C
(16) MALIEDJE BOGNE TADIEWA MARIANE BIO-D,CHE-C,PHY-C
(17) TASHIE JOCELYN NJINGNUI CHE-C,PMM-D,PHY-C
(18) ESTHER MUNA EZIAH BIO-D,CHE-D,PMS-B
(19) MBOH NANCY POWNGHO ECO-D,GEO-D,HIS-B
(20) AWUNGAFAC MIRIAM ACHIANGIA CHE-D,PMM-D,PHY-B
(21) MENJONG ALAIN FABRICE CHE-C,PMM-D,PHY-C
(22) CHI EMMANUEL KEDZE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(23) TCHOFFO TCHOLONG LEONEL BIO-D,CHE-D,PHY-C
(24) LEKUNJI IVO JONG ECO-D,LIT-E,HIS-B
(25) ESSIMO ETAME ERNEST ECO-D,LIT-E,HIS-C
(26) NGACHI KAMENI WINNIE MYRIAME ENG-D,SBEF-D,HIS-D
(27) KONGUEP BRANDON FUNWIE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(28) NZOYEM KUETE JUNIAS KETSIA BIO-D,FRE-E,GGY-C
(29) KOJIO KENNE SORELSON ECO-C,GEO-E,HIS-D
(30) SONGWA LONTSI RODERGE BRENDA BIO-E,CHE-D,PHY-C
(31) TAGNE WAFO FIDELE DIVIN ECO-E,PMS-B,ICT-E
(32) CHI JUSTINE NDUM ECO-D,GEO-E,HIS-C
(33) MAPOUOKEM ANASTASIE LIT-E,FRE-D,HIS-C
(34) ASAPI TEMNUA CLAUDETTE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(35) JIPAP LARISSA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(36) APEH NGWENGYI AKEWAH ENG-E,LIT-E,HIS-C
(37) AKWANG LEWIS AYONGNE GEO-E,GGY-C,REL-E
(38) PIWO MEZEPO NORINE ENG-E,FRE-E,HIS-C
(39) DOUMMENE LOVELINE AMINA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(40) BERSHA KELLY KEAFON ENG-E,LIT-E,FRE-D
(41) ASONGWI BLECIOUS KETUM BIO-E,CHE-D,PHY-E
(42) HENDRIKUS MARIA THIJS HUIJSKES BIO-E,GGY-D,REL-E
(43) SUNDAY BETRAND AWOH BIO-E,CHE-D,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) ENEIGHO MERVIS EGWOACHOH BIO-C,GGY-B
(2) LONLAC LECBO RUTH BROWNIA BIO-C,GGY-C
(3) ABONGNWI MANSFIELD NGWA CHE-D,GGY-C
(4) NSUFOR EDGAR FUNUE GEO-E,HIS-B
(5) KAMTA CHEFOR BROLIN CAREL ECO-D,HIS-C
(6) MANDEKI NGO BIKOY JACQUELINE HIS-D,PHI-C
(7) SA’A KUETE TSUANGYON BENJAMIN PMM-B,FMA-E
(8) NADMI VELDA MUHNYONGHA ECO-D,PMS-C
(9) LACMAGO LAETICIA CARLA BIO-E,GGY-C
(10) PONE KUTCHOUE CYNTHIA FABIOLE ECO-E,HIS-C
(11) MOGOU LONLA STEPHANIE CHE-E,PHY-D
(12) MOKOH BRANDLEY AFAHNSEH PMM-E,PHY-D
(13) SIANG MARIUS FABRICE ECO-E,HIS-D
(14) CHONGWAN PETER TASEN LIT-E,HIS-E
Centre No: 11298 Government Bilingual High School Penja
Regist: 108, Sat for 2 or more Subjects: 107, Passed : 88
% Passed : 82.24, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) MEH ARMSTRONG EWEH BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(2) TAMBO BESIL NFINYO BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(3) CECILIA MBINOW NNODEM BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(4) JAM DOLIVINE GHIASI ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(5) MBAIN AFUMBOM ELSILIA ECO-E,ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-E
Passed In 4 Subjects: 26
(1) DESMOND TANG AMEH ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(2) TAFON YANGSI PEACEFUL NA-AH ECO-A,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(3) KAMJA IRENE PENGA ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-C
SOPHIBEL NAMONDO MOLUA MBOLLE
ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(4)
(5) BOMOKO GISELLE FAVOR ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C
(6) JAM LETICIA CHOSIJAH BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-D
(7) SALAH CHANCELINE MBUH ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-C
ASONNA KENDJOU BERLINE MARIONE
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(8)
(9) KEMDJI SUSIE NADIA ECO-D,ENG-E,FRE-C,HIS-C
(10) NGUM CHANTAL MBO ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(11) KONGNYU BRANDON NGALA BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
Page 86 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 26
NJUME SENGE BERTAMELA NTUBE
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(12)
(13) KIMBI AMINA HA-AH ENG-C,LIT-E,HIS-D,PHI-D
NGANSOP PEWO CONSTIE VADELLE
ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(14)
(15) EBANE SUMELONG MONYA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(16) CHONGA ASSEU FRANCK-BEL BIO-C,CHE-C,GGY-E,ICT-E
(17) IMMACULATE AJIERO CHIOMA BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(18) KENNE KUETE ANGE DIVIN ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(19) ICHU YOUROUNOU LAURENTINE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(20) WAINDIM NOELLA NANGE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(21) MBOM CLARISA NDARI BIO-D,CHE-D,ENG-E,GEO-E
(22) ESAMBE LIZETTE EBOTE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(23) MEMBONG LAKEN AHONE ENG-E,LIT-D,HIS-D,PHI-E
(24) MUA EVALDINE NNAM ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(25) NDA PRISCA NANZE ECO-E,ENG-E,LIT-E,FRE-E
LEOGUOP NJUMBONG DANNIEL DORRE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(26)
Passed In 3 Subjects: 34
(1) TEMATIO RONALDO ECO-B,GEO-B,PMS-B
(2) NDOMUNANG PAVEL NOEL BIO-A,CHE-C,PHY-D
(3) ABOKE ULRICH JUNIOR ECO-B,GEO-E,HIS-B
(4) ENYALLE DESMOND SANGOME BIO-B,CHE-C,PHY-D
(5) ITOE VIOLET LOKENYE ENG-B,LIT-D,HIS-C
(6) SHITI LEONEL GEMUH ECO-B,GEO-C,HIS-D
(7) BORIS BEUCHEH ECO-C,GEO-C,HIS-D
(8) NKABONG TCHAPDIE MICHEL ECO-D,GEO-C,HIS-C
(9) CHE CHRISTINE SIRRI ECO-B,GEO-D,HIS-D
(10) ASONGANYI STEPHANIE AZETEM BIO-B,CHE-D,PMM-D
(11) NDICHIA LARISSA KUOH BIO-B,CHE-C,PHY-E
(12) MAKASSI YVETTE ECO-C,GEO-C,PMS-D
(13) CHOULA ANNIE SAURELE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(14) WEYOU HOTCHEU AUDREY BIO-E,CHE-C,GGY-C
(15) NOELLA CHOPMEH BIO-D,CHE-D,GGY-C
(16) AYA ACHILLE LIT-E,FRE-C,HIS-C
(17) TIIH CHAMBELINE NGEH ECO-C,GEO-D,HIS-D
(18) AKUME MILTON ASHIE BIO-B,CHE-D,GGY-E
(19) NOFONDO GLORY NASSARE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(20) NJOPGANG GILAND NJONZI ECO-D,HIS-D,PHI-D
(21) FUNWI MILTON SHU ECO-C,FRE-D,GEO-E
(22) NGWESE YANNICK KOLLE BIO-D,CHE-C,ICT-E
(23) SONG CARELY YONG ECO-D,GEO-D,HIS-D
(24) TATA DAMARIS JAIKA BIO-B,PHY-E,ICT-E
(25) AMBAIN BLAISE BONGHA BIO-B,CHE-E,GGY-E
(26) CHAH NINA FIEN ECO-D,GEO-E,HIS-D
(27) NJI FABRICE NYUGAP ECO-C,GEO-E,HIS-E
(28) MBULLE EDITH NTUBE ECO-C,LIT-E,HIS-E
(29) NGIDE-NZUMU JOEL SAME ECO-C,GEO-E,HIS-E
(30) KUM BECLAR MAIH BIO-D,CHE-D,PHY-E
(31) NDA RONALDO OKUMASI ECO-C,GEO-E,HIS-E
(32) KUETE DOUANLA GILDAS ECO-D,LIT-E,HIS-E
(33) MAKAZI MARGARET HONGWE ECO-D,HIS-E,PHI-E
(34) TCHONGWANG GHISLAIN ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 23
(1) NEBA LESLY ABONNWI BIO-A,CHE-B
(2) NYAH JUSPER KIMBI BIO-B,GGY-C
(3) KOWUNAPA ABRAHAM BIO-A,CHE-D
(4) TICHUCK NIMON BRENDABELDINE BIO-B,CHE-D
(5) NENG MARTHA TIM ECO-B,HIS-D
(6) ZHIA JOEL MUH BIO-C,GEO-D
(7) FRIH ZHINUE MODESTINE BIO-D,ICT-C
(8) KOUMTOUSSA MBAKOUP LORYANE FABIOLA BIO-C,CHE-D
(9) ABIA LINDA AWI BIO-B,CHE-E
(10) BABILA CYRIL ECO-D,HIS-C
(11) MAFFO DIANY CORINE BIO-C,CHE-D
(12) MOKOM BELSON PENN ECO-B,HIS-E
(13) TEBI STELLA MASAHI BIO-C,GGY-E
(14) NFOR BRAYAN TANTO CHE-D,PMM-D
(15) FONGIE CHANCELINE ACHO BIO-D,CHE-D
(16) FOMENKEM NELSON TAJOCHA BIO-D,CHE-D
(17) EKANE PRINCELY NGIDE ECO-D,HIS-E
(18) FONGOH NAHVALA WILPHINE ECO-E,HIS-D
(19) AGWEIBAB BEDITA ANGWEI BIO-D,GGY-E
(20) NGUENCHINE FONKI BRENDA ECO-E,HIS-E
(21) LABRU LINDA ADIWAH ECO-E,HIS-E
(22) BAROME BLANCHE KENGNE BIO-E,GGY-E
(23) ESAMBENGULLE BERTRAND NTONGWE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11302 Government Bilingual High School Mbalmayo
Regist: 64, Sat for 2 or more Subjects: 64, Passed : 55
% Passed : 85.94, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
NGOUNOU NGOUNOU AUGUSTIN VIANNEY
BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(1)
(2) MATIOYIM EVANIE BELLA BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
MENEGUEM FOTSI DARLINE INESS
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(3)
DJOMATCHOUA TOUAGA CHRISTANVALE
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-E
(4)
Passed In 4 Subjects: 19
MEYONG III NDJAKOMO VICTOIRE DELAMOUR
BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(1)
(2) MENYE NDONG RAYMONDE MILEY ECO-E,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(3) MENGUE NKILI ESTHER AURORE CHE-E,PMM-B,PHY-E,ICT-B
MATHINIE FONKWA LARISSA BLONDELLE
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(4)
(5) NGWENGANG JOSPHIL LIWOH BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(6) TAMFU AICHATOU MARIAMA ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(7) FOMENGIA BETANG SYNTHIA BIO-E,CHE-E,GGY-B,ICT-D
CLAUDIA YOHANA CARRIE NOUMBA
CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(8)
(9) BIKIE FOUDA MARIE THERESE ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-C
(10) BIH GILIAN NJI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-E
(11) MEVA’A TAMBA CAROLINE DORICE ENG-E,LIT-E,FRE-B,HIS-E
ATANGA EFFA LOUIS STANISLAS JUNIOR
BIO-E,CHE-D,FRE-E,GGY-C
(12)
(13) SAMA STEPHEN ACHIRI JUNIOR ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(14) BONJONG SOPHIE NAYUNGO ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(15) NSEGUE ETOUNDI DORCAS ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-E
MBANI MBARGA AGNES ELZIE REINE
ECO-D,ENG-E,GEO-D,ICT-E
(16)
(17) EMBOLO ODILE RUTH ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-E
(18) NGONG CHANINE-FLEUR EZGHE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(19) AZEH NDI RUTH LUM ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 20
(1) YINGAI FALEX NYAA ECO-B,GEO-A,HIS-B
(2) TAKWE BETRAN TEGHA ECO-C,GEO-B,HIS-B
(3) EKOKO KEMAL WERENGIEN ECO-E,GEO-D,HIS-B
(4) KUMA PRAISES MBE BIO-E,CHE-C,PMS-C
(5) TCHEUGOUE NGALAHA EVELYNE LAURE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(6) MENKOLA BEKOUMB ESTHER PRISCA ENG-E,FRE-C,HIS-D
(7) MELONE STEPHANIE MADELEINE BIO-C,PMS-E,PHY-E
(8) MBICHEUGEH SEVERINE NGAPIME ECO-E,GEO-D,HIS-D
(9) TCHAMENI MIRIAM LAURINDA BIO-D,CHE-E,PMM-D
(10) NOLINGA MIDRET OBONI BIO-D,PMM-D,PHY-E
(11) KIERE ATICATOU MEINDI GEO-E,PMS-C,FMA-E
Page 87 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 20
(12) FAMINYI ARIMIA-U ECO-E,GEO-D,HIS-D
(13) KENGNE BORISE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(14) MOKETE PAULINE MOKABOWE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(15) BOBGA ELEANOR WANYONG ENG-E,FRE-D,HIS-E
(16) PILO BEGUIMA LORNA DJIENNE LIT-E,FRE-E,HIS-D
AKONO MVEME CHRISTOPHE LOIC LE PRINCE
ECO-E,GEO-E,HIS-D
(17)
(18) NDZIE MARIE LETICIA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(19) NGAH ESSAMA EMMANUELLE GHISLAINE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(20) NDEHOH UNICE FONCHENATED LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 12
(1) YOUTA IYANGA AYMAR PHY-E,ICT-B
(2) NGOH EDNA AZOH CHE-D,GGY-C
(3) BOTAH DORIS ECO-E,HIS-C
(4) MAI GLORY NNAM LIT-E,HIS-C
(5) ACHU NDEH BORIES BIO-D,PHY-D
(6) ITOE BLESSED MOTO BIO-E,GGY-C
(7) TCHAKOUNTE KASSI EUNICE VIRGINIA BIO-E,PMM-D
(8) FAKAM HOTCHO ELTONE VALDEX FRE-E,GGY-D
(9) ASSE KOSSINGO JULIATOU CHE-E,FRE-E
(10) TIGOUGMO DJOUMESSI LESLIE MIDRELLE FRE-E,HIS-E
(11) MEKONGO ESSOMBA JEANNINE ECO-E,GEO-E
(12) NDZIGUI ASSALA EBOMBO GABRIEL BIO-E,GGY-E
Centre No: 11303 English High School Yaounde
Regist: 164, Sat for 2 or more Subjects: 164, Passed : 161
% Passed : 98.17, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 19
(1) KINLO MAIMO FLORIBEL BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
MBIAMI YONKEU MAELLA ARNOLDO
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(2)
(3) ASHU STANLEY TAKANG BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
YUVEN EMELINE DZELAMONYUY
ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(4)
(5) KINLO EPHRIAM TANGIRI BIO-E,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-C
TATMBA WANDJA FABRICE AUBIN
BIO-C,CHE-C,FSN-B,PMM-B,PHY-B
(6)
KENMOGNE DEMGNE ANGE FELIXIA FERNANDA
BIO-B,CHE-C,FSN-C,PMS-A,PHY-D
(7)
(8) KINDZEKA GILEAD NJONG ENG-C,LIT-B,FRE-D,HIS-B,PHI-B
AKIKEA BERINICE BERINYUY
BIO-A,CHE-C,FSN-B,PMM-B,PHY-E
(9)
(10) AFOR BLESSING TASI BIO-B,CHE-C,FSN-C,PMM-C,PHY-C
DJOUMESSI TEMGOUA DAPHNEY JORDANE
BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(11)
(12) TAMKO RANDY NGANDEU BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
TCHAWOUO WANDJA SANDRINE LEA
BIO-B,CHE-D,PMS-B,FMA-E,PHY-C
(13)
DIANA-WILLIAMS AGBOR NDIP
BIO-B,CHE-D,FSN-D,PMM-C,PHY-C
(14)
ETENGENENG ONEKE KELVIN OJONG
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(15)
(16) LINDA MAKEU FONKENG BIO-C,CHE-D,FSN-C,PMM-C,PHY-D
NGUEWOUO NJAMEN ANNE DORCAS
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(17)
(18) ELIZABETH KUNA ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(19) TUH JOANNA NYEUH ECO-D,ENG-E,LIT-B,HIS-C,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 62
FOTI HAMEKONG FRANCK LEONEL
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A
(1)
(2) KEDJU MAYAH GLORY LEKUNZE BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-B
SOUOP DJOUMATCHIE MARVIN CLAIR
BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-A
(3)
(4) BADJANG NGUE JOSEPH ANDRE BIO-B,CHE-A,PMM-B,PHY-A
(5) KONGFON GLORIA GOOH ECO-A,GEO-C,HIS-B,PHI-A
NGOBE MILOUMI DESIREE BLANCHE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-B
(6)
(7) TANDI WILMA AKEM CHE-B,FSN-A,PMM-B,PHY-B
LANGMIA NAHLIBA GLADYS-BRIGHT
ECO-A,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(8)
(9) DAUTINE BERINYUY BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-E
(10) SONKENG MAIVA BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(11) SAILAIS TAYONG MAKAM BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(12) TSAHMOH FABRISE YOWTAH BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(13) NGONO II ROGER BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14) KOMUSONG GODWILL TAMNGWA BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-B
(15) CHU FLORENCE MBOTA BIO-C,CHE-D,FSN-B,PMS-B
(16) EKWEBIE CLOTILDA BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(17) CHE FRANK DAVIS FUH BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(18) DJIN ELISABETH KIBONG ECO-A,LIT-D,FSN-C,HIS-C
(19) MFOUT NJOYA ASSANA BIO-C,CHE-D,FSN-C,PMS-B
(20) KENDO DAKEUP ULRICH JORDAN BIO-E,CHE-C,GEO-C,PMS-A
(21) MBAKWA ANYAH BIO-C,CHE-C,FSN-C,PMS-C
(22) MESONGE EBONTANE BENETT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(23) ARREY EGBE JUSPEN ECO-A,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(24) KEJA NELVIN TABEY BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(25) FRU CLINTON AWAH BIO-D,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(26) NDIFOR EMMANUELLA FETUNG ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-C
(27) NGWEN BERYL NGWA ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(28) NIMESSI MOUGOULOU REINE ECO-B,FRE-D,GEO-D,HIS-C
(29) ABERYUF SHALANYUY CLENICE ECO-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(30) HELMINE OYERE TANYI ECO-D,LIT-D,HIS-B,PHI-D
(31) NADEGE VUYUHFAMBOM ECO-C,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(32) FOMBELE REX JIH ECO-C,GEO-D,HIS-E,PHI-B
(33) MANCHO NADIA NGWE BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(34) NJINA NZIE LYZA EMILIE BIO-D,CHE-C,FSN-D,PMS-C
(35) DJI GODSMARK AKWO ENG-E,LIT-D,HIS-C,PHI-B
(36) BOBIMWOH KENA TANYI ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(37) BOUBA BANGA RENE BIO-B,CHE-D,FSN-D,PHY-D
(38) AJUO ELIAN EFANE ECO-B,GEO-D,HIS-D,PHI-D
(39) ANJONG ANITA EWAH ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(40) TABOT MIRAM OFUNDEM ARREY ECO-D,LIT-D,HIS-B,PHI-D
SONKENG JIOKENG REINA FORTLY
BIO-D,CHE-D,FSN-C,PHY-C
(41)
NATANG MAUREEN GEMMA SONG
BIO-C,CHE-E,PMM-C,PHY-C
(42)
(43) OBAMA BECKY ATEM ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(44) MBALLE SUBE MEJANE LENNA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(45) KITCH HEU LIONEL BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-E
(46) BETECK MARLET NGEHFUL ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(47) TANYI JUNIOR EGBESOK BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-D
DINAYEN FONYUY JUNIOR OXBORA
ECO-D,GEO-B,PMS-D,PHI-E
(48)
(49) AGBOR NGENA RUTH ECO-B,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(50) HELEN THONG NDI ECO-D,LIT-E,HIS-B,PHI-E
(51) OJONG EMERENCIA TAKORNDANG ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(52) NGUEMFOUO FOPIE CHANELLE CHE-D,FSN-D,PMM-D,PHY-D
(53) ESONG EKESONG NGIME BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(54) NTSAMENI GABRIELLE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(55) MBONWU DANY-JOEL ECO-C,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(56) NGATCHOU RUTH BIO-C,CHE-D,FSN-E,PHY-E
(57) AZEABEZA GILLET ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
NGO YETNA MONIQUE EMMANUELLE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(58)
(59) METUGE NKWELLE RANDY ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(60) DJIOLEFACK NGUEKOU LYDIA ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(61) YABUA TINGAI SHELLY ECO-C,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(62) BIIKA MARIE VERDZE ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 63
Page 88 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 63
(1) NDODE FAVOR NTUBE ECO-A,GEO-A,HIS-A
(2) NEBA EVANNA BIH ECO-A,GEO-C,HIS-B
(3) FONYE MELVIN BONGTCHU ECO-A,GEO-C,HIS-B
(4) FOPA LACTOUO MERVEILLE ECO-A,GEO-C,PMS-B
(5) NLEME ZO’ONYABA SUZANNE BETTINA BIO-B,CHE-A,PMM-D
(6) SINCLAIR NDOBE LIT-C,HIS-B,PHI-B
(7) ELEANOR NGONG ANSAHMBOM ECO-B,GEO-B,PMS-C
(8) CHINWE VICTORY EGBUKA ECO-A,GEO-D,HIS-B
(9) CHAYI ITA NAYERT ECO-A,GEO-C,HIS-C
(10) KUM ALICE NGEI ECO-B,GEO-C,HIS-B
(11) SOUOBU WAKAM KAREL AYMAR ECO-C,GEO-C,HIS-B
(12) ABONUI NDANGANG REBEKAH LIT-B,FRE-C,HIS-C
(13) BESSEM AWAH LAKEN NGONG ECO-B,LIT-D,HIS-B
(14) FOPPA DJUIKEM ROLANDE AUDREY ECO-A,GEO-D,HIS-C
(15) NJWEIPI STEPHEN JUNIOR EBOULE ECO-B,GEO-C,PMS-D
(16) RUDDY NANYONGO MBAKE BIO-B,GEO-C,PMS-D
(17) ZIFACK FRITZ ECO-D,GEO-C,HIS-B
(18) EMENI MBOUEMENI ANDREAS STECY BIO-A,CHE-D,PHY-D
(19) MANYI COUSTANCE TELSUNKONG ECO-C,GEO-C,HIS-C
(20) MBOUO MBOUO POFOURA ISSAH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(21) TATA BENICE GIE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(22) NGALLE LAURE EWELISANE AKO LIT-D,FRE-C,HIS-C
(23) WIHBUEN CYNTHIA LIT-D,HIS-D,PHI-B
(24) NFORMI BILANYU NSALAR LIT-D,FRE-D,HIS-B
(25) SUNDAY DESMOND NJETA ECO-C,GEO-D,HIS-C
(26) CHAYI EDITH NAWA ECO-C,GEO-D,HIS-C
(27) BABILLA RODISON CHE-C,PMM-D,PHY-C
(28) AJOUTUH RODRIGUE ANJOYOUNG ECO-B,GEO-E,HIS-C
(29) ACHA NAOMI AJONG ECO-B,LIT-E,HIS-C
(30) MONKAM YOSSA MORELL RYAN ECO-C,GEO-D,HIS-C
(31) NABION MARIE-EVE JENNY ORNELLA BIO-C,CHE-D,FSN-C
(32) KONE ALIMA KENZA ECO-C,GEO-D,PMS-C
KEUMENI JAMKOU COLOMBAN NOE FRANC
CHE-D,PMM-B,PHY-D
(33)
(34) KAH CARINE LIT-D,HIS-B,PHI-D
(35) VERNYUY JENNIFER KINYUY ECO-C,GEO-D,PHI-D
(36) SONNAH TABERT TITAJANGHA ECO-D,GEO-E,HIS-B
(37) FONDJA SANI NAOMI MOISELLE LIT-E,FRE-D,HIS-B
(38) EKUME MELLE NANCY BERRY ECO-C,GEO-D,PMS-D
(39) BERYL-SANDRA GEJUNG ECO-D,LIT-E,HIS-B
(40) ASANA SHENGWE DANLADI ENG-E,LIT-C,HIS-C
(41) TEBOH EMELDINE API ECO-B,FSN-E,HIS-E
(42) TAJOCHA DORIANE AWUNG LIT-D,FRE-E,HIS-C
(43) NGUIMDO TSOPBENG RICHINEL GEOL ECO-D,GEO-E,HIS-C
(44) NJIMBONG YANICK ESIMO ECO-D,GEO-E,HIS-C
(45) NJOM CLEMENTINE PERIMENTA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(46) OJONG OBI MARIE-CLAIR LIT-E,HIS-C,PHI-D
(47) TABI STEPHANIE BESSEM ECO-D,HIS-C,PHI-E
(48) CHE ELVIS ECO-C,LIT-E,HIS-D
(49) AMANDA BERI SAMA LIT-C,FRE-E,HIS-D
(50) FOPPA ESHINGWE AGBOR MODESTE LIT-E,FRE-E,HIS-B
(51) BELVIAN BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C
(52) ALIEH LINDA SHU ENG-D,LIT-E,HIS-D
(53) ENI SYLVIA IKENJE LIT-E,HIS-C,PHI-E
(54) KITCH EKANGA PHILIDOR ECO-E,GEO-E,HIS-C
(55) MBANWEI CHRISTELLE ENGOUWEI BIO-D,CHE-E,FSN-D
(56) MONTHE MONTHE NJOUOKEP ROMIDA ECO-C,LIT-E,HIS-E
(57) JOFFI MAGDALENE MWAMBO ENG-D,LIT-E,HIS-D
(58) SIMO PIERRETTE ASHLEY TOUBINWO BIO-E,CHE-E,FSN-D
(59) BANA BINDZI JULIETTE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(60) AKANA OKON JUNIOR GLENN ENG-E,LIT-D,HIS-E
(61) HALLE BELLY-BRANDY EDUKE ECO-E,HIS-D,PHI-E
(62) AKOMBUM SAMUEL AGHOAHIM LIT-E,HIS-E,PHI-E
(63) KENGNE MARIE INGRID CHE-E,FSN-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) AKAME MILDRED EPOLE ECO-A,GEO-D
(2) NGUIMBUS ANTOINE BERNARD BIO-B,CHE-D
(3) MILDRED ANDIN ECO-D,HIS-C
(4) MANKA’A BERYL AMBE ECO-C,HIS-D
(5) ASABA MBOG ARMAND ECO-D,HIS-C
(6) FONCHA NFAWNUI SANDRA ECO-C,LIT-E
(7) NDZENYUY COLLINS POWEL SENYUY BIO-D,PHY-D
(8) ABINA BOLO PHILIPPE KEVIN ECO-E,HIS-C
(9) NCHANG BENARDETTE NJI LIT-E,HIS-D
(10) LAVET OLA NADEGE TITA BIO-E,GEO-D
(11) MBOLE NKALLE CECILLE LIT-E,HIS-D
(12) MBONDI RAHIMATOU GEO-E,HIS-D
(13) FORBANG ABIGEH NENGEH ECO-E,HIS-E
(14) AKOUNOU MESSI MICHELLE CRESCENCE ECO-E,HIS-E
(15) EYEYA NNOMO SCHOL DARVA ROLAND FRE-E,HIS-E
(16) SESHUKETNDI NDOYOUM MIREILLE LIT-E,HIS-E
(17) NTUMNYUY LYNNETTE GHAKANYUY ECO-E,PHI-E
Centre No: 11308 Horizon Bilingual Educational Complex
Douala
Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 71
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 21
LAURA GOHNDUA KOWUKEH BIYI
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
KUATE KEGNE STEVE VIDAL
BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-B
(2)
KAPCHE NKENGNE PAOLA CHLOE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3)
KENFACK NANGUE RAPHAEL STEPHANE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(4)
NYUYUNI KARL DZERKENYUY
CHE-A,PMM-B,FMA-E,PHY-A,ICT-B
(5)
FONSO WINIFRED NTANTIEH
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(6)
NJANA JEFFERSON BAMA MINTSAH
BIO-C,CHE-A,PMS-C,PHY-B,ICT-C
(7)
AFANWI BRANDON AFANWI
ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-B,REL-C
(8)
NKWETEYIM PATIENCE NYEMA CHIAFIE
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(9)
NZEBELIA KELLY NJUMCHOP
BIO-C,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(10)
(11) SHURI EMELDINE NJI BIO-C,CHE-C,PMS-C,FMA-D,PHY-C
(12) LITA LARRY FON ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(13) NKWA BRANSON EBOT BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-B,ICT-C
(14) NENG CINDY TETEH CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-C,ICT-C
NJENFANG RISSA AYUK BOME
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(15)
(16) AICHA ABDOU BIO-D,CHE-C,FRE-D,PMS-D,ICT-C
(17) KADIATOU KEITA ECO-C,LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-B
NJOKE AFESE ASHLEY BONJE BALENG
ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-E,REL-D
(18)
(19) ATUD NATATCHA ATAM ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C,PHI-D
(20) NJOHJAM BRANDY NCHANG ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C,PHI-D
BETCHEM ENDANGA DIANE ERNESTINE RAISSA
BIO-E,CHE-C,PMS-E,PHY-D,ICT-C
(21)
Passed In 4 Subjects: 30
(1) FANDIO DJOMOU ROMAIN CHE-A,PMM-B,PHY-A,ICT-B
(2) ASONGANYI SYLVIA BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-B
(3) NKENGAFAC BRENDA EMEZI BIO-D,CHE-B,PMM-B,PHY-A
(4) MAKOLO DOUALLA ANNE ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B
NGOUNE METIAZE LEKANE PEET PROGRESS
CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(5)
(6) NUMFOR NDI AZINWI CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
Page 89 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 30
(7) BAH LOIC MBONG ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-D
(8) CHIMI KENMOGNE LORELLA ECO-B,FRE-D,PHI-B,ICT-C
(9) DJOUAKEP DIEKEP JUNIOR CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(10) ENANG CHIZOBA LAURA OKOYE BIO-C,CHE-C,FSN-B,REL-E
NDAGA HOUDJEU HONGUEO JOEL EMMANUEL
CHE-D,PMS-B,PHY-B,ICT-E
(11)
SERENA ASTRID MUSENJA ENANGA
ECO-C,FRE-E,PHI-B,ICT-C
(12)
MESSAH KAMDEM BRADINIE BLANDINE
ENG-C,FRE-C,HIS-E,PHI-B
(13)
BOUCHEKA NZENGANG MYRICK ANDY
CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-E
(14)
(15) KAMENI SEKE MARTHE ORNELLE CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(16) TATAH BORIS MBIMENYUY BIO-D,CHE-C,PMS-D,PHY-C
(17) TAMEZA DARRYL STAFORD CHE-D,PMS-D,PHY-D,ICT-B
(18) MOUHAMED ALIOU ECO-C,GEO-C,HIS-D,PHI-D
(19) NDAKEH MIRIAN ROBWOH ENG-D,LIT-C,HIS-C,PHI-D
HILARY EFUA PAINTSIWAA TAWIAH
CHE-C,FRE-E,PHY-D,ICT-C
(20)
(21) NDIMBEH SHEILA MATANG BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(22) PAGO TCHABOE MARCELLIN CHE-D,PMS-C,PHY-D,ICT-D
(23) DJOEMY CLARK YOUATCHA ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-B
(24) MPESSA MAGANG WINNIE INDHIRA BIO-E,CHE-D,PHY-C,ICT-E
(25) FOUONDZONG SERGE JUNIOR CHE-C,FRE-E,PMS-E,ICT-D
(26) NIMO EFETI NTSEH ECO-E,LIT-D,HIS-D,PHI-D
(27) NKAHNWI NDA NTSEH ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-B
(28) OJONG PRIDE TABE-EBOB ECO-E,ENG-C,GEO-E,PHI-E
(29) CHUNGA PRISCILLA SIRRI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(30) MARIAM KEITA LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 15
(1) BIHNWI MARYCLEOPHAS NGWA ECO-C,GEO-C,HIS-C
(2) NWA PRUDENCE KAH ECO-C,GEO-B,ICT-E
(3) NDONGE TERRENCE EWANE ECO-D,GEO-B,HIS-D
(4) DIBOTO NAJEME JEAN ROGER ECO-C,GEO-C,HIS-E
(5) AISSATOU DOUDOU ENG-C,LIT-E,HIS-C
(6) CASEY SAMMY NJUMBE NAJEME ECO-E,GEO-B,HIS-D
EUGENIE CLAIRE NKAIMOH YABUA KUME
BIO-D,CHE-D,PHY-D
(7)
(8) ESSAKA KOTTE LAURE SANDRA ENG-D,LIT-E,FRE-C
(9) NZIDJOUO LEMELA MIKE VALDEZE ECO-D,GEO-E,PHI-C
(10) ECHUEGBE GHASSAN AGBORMPEY BIO-E,CHE-C,PMM-E
(11) JEANINE ORNELLA ABINA ENG-D,LIT-E,FRE-D
(12) EKUMELI ZITA ECHOWAKA ECO-E,GEO-D,HIS-E
(13) NAFISSATOU ALIOU LIT-E,HIS-E,PHI-D
(14) NGOUNE MEGANNE ENG-E,FRE-E,HIS-E
(15) SIAKOUA TOUKAM FLORIEN ECO-E,FRE-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) FEUNE KENGNE CLAUDE KARREN CHE-C,PMM-D
(2) KENMOGNE JEAN JARDEL FRANCK BIO-E,ICT-D
(3) ITIE CHRISTIAN BOSANGI PMM-D,PHY-E
(4) NGANGSON LANWRIGHT FEZILE FUH ENG-E,HIS-E
(5) EKWELLE SANDRA ESSIDIA ENG-E,GEO-E
Centre No: 11310 Government Bilingual High School Down
Town Bamenda
Regist: 116, Sat for 2 or more Subjects: 113, Passed : 90
% Passed : 79.65, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
CHUFOR FERDINAND YUKUNG
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
TABIFOR BRANDON CHOFFOR
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-B
(2)
(3) YAMJONG TILDA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
TALONANG GHONDA AUDREY STAYELLE
ENG-C,LIT-C,FRE-C,HIS-C,PHI-C
(4)
(5) AKWANGA ELIJAH TANGU BIO-A,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(6) SUFFO SOH RAOUL BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-B,ICT-A
NKWETISAMA KHAN REINE FARIDA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(7)
THANG EMMANUELA FOIN-NGEH
BIO-D,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(8)
(9) ROSE NTONE CHUBA BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-C,ICT-D
(10) BACHE LARISSA YAWU ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-D,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 22
(1) TONSONG GLEN AZIMBOHBI ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(2) TEKOM CHARLTON MONGWE CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(3) PEPIHO KAMTA WILSON ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-E
(4) DANANI YVES ECO-B,ENG-C,GEO-E,ICT-C
(5) MBAH BELISE ABEH ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-C
(6) TABAH COURAGE NGENIFORM BIO-C,CHE-E,FSN-C,GGY-C
(7) LETRICIA NGEHNTE ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(8) KHAN NGWI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B
(9) AKEMESEG ALMANG ANAKA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
BONGAMAN MARIE THERESE YENLA
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(10)
(11) NDASHI KELIBLANCHE NJOKANG BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-E
(12) NYONG GODWILL NKWAIN BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(13) UNGOHKEH SANDRINE AYONG BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(14) DAAH MARIETTE KIKI BIO-D,CHE-D,GGY-C,PHY-E
(15) MANKEH KELLY TUMFON ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(16) CHIA ETHELINE SAH BIO-E,CHE-E,FSN-D,GGY-C
(17) NEIDA MERVICE MBAH CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(18) AGAH MARONET ANIESAH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(19) NDI AZISEH VANISA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(20) RAMATU YUSIFUH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(21) TECHE VANESIA AMEI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(22) ACHA DEZICLAIR TIKU CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 31
(1) GEBVAH YOLANDE YELUMA GALABE BIO-C,FSN-B,ICT-C
(2) NJENJI NAOMI NJENJI ECO-C,GEO-B,PMS-C
(3) NDIBABONGA ODETTE NYONKA’A BIO-D,FSN-B,GGY-C
(4) NSELE ROMAIN ENG-E,GEO-B,HIS-B
(5) MANTHO JUDITH BLONDELLE BIO-E,FSN-B,GGY-C
(6) AKWAYI CARINE ANCHI BIO-D,FSN-C,GGY-C
(7) LUM BLESSING TEKWA BIO-B,CHE-D,PHY-D
(8) JIKPU ALDEPHUS BERINYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C
(9) BISMARK NGIJAP NFOR ECO-D,GEO-C,HIS-C
(10) MEYANUI LOIS SHU BIO-E,FSN-C,GGY-C
(11) CHICK RAPHAR KONWEGE ECO-D,GEO-D,ICT-C
(12) FOMUTEH NWATI GESTEN ECO-C,GEO-E,HIS-C
(13) CHI RAMSON ECO-C,ENG-D,GEO-E
(14) MBU LAURA KIMENG CHE-E,FSN-B,PHY-E
(15) NKWOMBI MAC-NIGHT MUMULUH BIO-E,CHE-D,PHY-C
(16) KENNE NGUELA HUGUETTE BIO-D,CHE-E,FSN-C
(17) NKONGNI TCHINDA DANY DARRYL ECO-E,GEO-D,ICT-C
(18) ULRICH GIMA TANGUNU BIO-D,CHE-D,PHY-D
(19) FON NOELA FRU ECO-D,ENG-D,GEO-D
(20) KWENCHIA ERIKA ZUNDA BIO-C,CHE-E,PHY-E
(21) SUH YVETTE BIH BIO-E,FSN-C,GGY-E
(22) MEFORNGI GISELE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(23) NFIABOH PROMISE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(24) TRIYA HABIRU ECO-E,HIS-D,PHI-E
(25) NGWEMETA CHELSEA ATEH BIO-E,CHE-D,PHY-E
(26) MBICHO DAMAIN BIO-D,CHE-E,PHY-E
(27) FOPA LAGOUO ZITA BIO-E,CHE-D,PHY-E
(28) ABDULAHI BUBA TADO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(29) TULAH CHRYSTALINE ENG-E,LIT-D,HIS-E
(30) EBKWOLUKOH GRACIOUS GIESE BIO-E,CHE-E,GGY-D
Page 90 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 31
(31) NYANG ALIKUM SIDOLINE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 27
(1) LOHBAIN MAWHOYA ONELLA BIO-D,CHE-C
(2) JABIRU ADAMU GEO-C,HIS-D
(3) SIMO AARON NDZELEN GEO-D,HIS-C
(4) ONARI MALISTA NJWENG CHE-E,GGY-C
(5) MIRAIM YAYI CHE-E,GGY-C
(6) TANGWE MARINO PHY-E,ICT-C
(7) CHIMANGOH ISOFAH SHADINI ECO-D,HIS-D
(8) ENGWARI-NEH SHEINADA FRU BIO-D,CHE-D
(9) TENYEH FIRMIN ACHA GGY-E,ICT-C
(10) AKO HOPE TAMBE ECO-E,HIS-C
(11) DJATSA MELI JORELLE BIO-D,CHE-D
(12) TEBOH CHANCELINE EKU BIO-E,CHE-D
(13) TEGWI NEG ROSE FSN-D,GGY-E
(14) AZAH JALINE UFOAKA GEO-E,HIS-D
(15) AYANGWO BORIS ENGUNDA ECO-E,HIS-D
(16) NFOR CHELSY MUSHE ECO-D,ENG-E
(17) HAJARA YAKUB ENG-E,HIS-D
(18) SHINAIDA FONKENG NKWENTI CHE-D,PHY-E
(19) NGANG HEDWIG NDUM BIO-E,GGY-D
(20) KETUM CHANCELINE NKENGANYI CHE-E,PHY-D
(21) DAMBI RAYMOND ABANG BIO-D,PHY-E
(22) ATABU WA ATAEYA BIO-E,CHE-E
(23) TALA MOKUE GEORGE ZIDANE GEO-E,HIS-E
(24) CHUMBA DONGUE GHISLAIN JUNIOR CHE-E,PHY-E
(25) MBERH BLANDINE AMAMBUA BIO-E,PHY-E
(26) YUH BERNARD NUNGO FSN-E,GGY-E
(27) MBEI CHE CLAUDIA BIO-E,PHY-E
Centre No: 11313 Government Bilingual High School
Niete-Akom Ii
Regist: 54, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 49
% Passed : 90.74, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) NFON ANDREW TATAH CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C,CSC-E
FOBIWE BORIS-OSWALD ANYE
ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-D,PHI-B
(2)
(3) ASEGO NDEH CLINTIN BIO-B,CHE-C,ENG-E,PMM-D,PHY-E
(4) OMBAKU COURAGE ANIH ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-E,PHI-B
(5) MBU MARION KIVEN BIO-E,CHE-E,ENG-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 9
(1) CHE NKWAYEP ROSE PRISCILLE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(2) BAFON ANEURINE BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(3) NKENGASONG JANVIER ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(4) ANJABE LINOVINE ANKIE ENG-D,LIT-D,HIS-D,PHI-B
(5) FORNGUN BORIS ASAH BIO-D,CHE-C,ENG-E,GGY-C
(6) TARLA EMILE NKEH BIO-E,CHE-E,ENG-E,GGY-D
(7) LUM TATIANA NEBA ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(8) KILOH GWENDOLINE LUM BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(9) TARLA MAURINE MEMGVU ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) NJANG ELISHA NKONGHO ECO-A,GEO-C,HIS-D
(2) CHI FEDRICK NA’ABESI BIO-B,CHE-D,PHY-D
(3) TAMNGWA JULIET BIO-B,CHE-C,PHY-E
(4) TANYU CHARLAINE MUKUU ECO-C,GEO-C,HIS-E
(5) NCHAYI ETHEL ANCHI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(6) TESSA LIENGU NDAKWAH BIO-C,CHE-D,GGY-D
(7) NEBA MELVIS NGUM ECO-C,LIT-D,HIS-E
(8) MALET BITEG NOELLY ESMERALDA ECO-D,GEO-D,PMS-E
(9) KENTA MANFRED BEFEBUH ENG-D,FRE-E,GEO-D
(10) ABONGE KELVIN BIO-E,CHE-D,PHY-D
(11) WANKA’A CLINTIN FUNI BIO-E,CHE-D,GGY-D
(12) ACHI VALERY ATI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(13) AGBOR RAYMOND ETENGENENG BIO-E,CHE-D,GGY-E
(14) NKEN SALOMON BIO-D,ENG-E,GGY-E
(15) KILOH MARIE NOELE NYEH ECO-E,ENG-E,HIS-E
(16) NIH BIH BELAMINE CHE-E,ENG-E,GGY-E
(17) YUKWAH CLAUDETTE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(18) NDUKONG LOUIS MBULI ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) AYANG-NSIA MARVIN ANYE ECO-C,GEO-B
(2) DOPSON ASANA HIS-B,PHI-C
(3) NDOUNG NGONO LUC DE PARIS HIS-E,PHI-B
(4) NGUM CRIPIN KEWEH BIO-D,ENG-D
(5) KENZO GAEL BIO-E,CHE-D
(6) NTANEN FELIX WANTOH BIO-E,GGY-D
(7) JIREH ACHANGHIA HIS-E,PHI-D
(8) ANGEFU BARBARA ECO-D,GEO-E
(9) CHOUAKEN TCHANDEU TANIA HILLARY FRE-D,GEO-E
(10) MANEBO DANIEL BIO-E,ENG-D
(11) BRIDGET NKENG ESUA CHE-E,GGY-E
(12) FUNUE EMMANUEL ECO-E,GEO-E
(13) CHICK BERENISE AKWI LIT-E,HIS-E
(14) NGI MFUFU BLANCHE BIO-E,PHY-E
(15) NGUM NADEGE FRU LIT-E,HIS-E
(16) FOTI NGUM CLEMENTINE ENG-E,HIS-E
(17) CHOKFU CHARLOTTE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11314 Full Gospel High School Bamenda
Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
TISEH MARK DELINGTON SAMBA
ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-C,ICT-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MOYIM MERCY BIH BIO-E,CHE-C,ENG-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 4
(1) SALAH EUPHRED NEYIEH ECO-C,GEO-A,PMS-C
(2) NSENWU NICOLINE NGWEPEKEM ECO-E,HIS-D,REL-C
(3) AMBEITEI GINA ENEIKOH BIO-E,CHE-D,ICT-D
(4) ANYAM JUDITH FON ECO-E,GEO-E,HIS-D
Centre No: 11318 Government Bilingual High School
Mutengene
Regist: 49, Sat for 2 or more Subjects: 49, Passed : 43
% Passed : 87.76, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
(1) TAMFU RACHEAL NYUGI BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMM-D,PHY-D
MBOUZAH PHILOMENE BEJUANDEM
BIO-C,CHE-D,FSN-B,GGY-B,ICT-C
(2)
MOBEY APPOLINAIRE BAILACK
BIO-E,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(3)
(4) KENNE DOUANLA JORDAN BIO-D,CHE-D,PMS-C,PHY-D,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 7
(1) ABONGEH ALEXY AKUMBU CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(2) MINET NABILA GWANMESIA BIO-B,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(3) AMBAN FLORENCE NGAMODIA ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-E
(4) VITIEN ANITA ANEMBOM BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-E
(5) AGBOR JULIUS ABANG BIO-D,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(6) YAMUKEH EMMANUELLA KOUASE BIO-E,CHE-E,FSN-E,GGY-B
Page 91 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 7
(7) DOUNGUE KEVINE BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 17
(1) BAPENDA BLESSING MOKWELLE ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2) MENDONG BALANDINE BESSEM ECO-C,ENG-B,HIS-B
(3) NFONKONG OKONSOH SEBASTIEN LOIC PMM-C,PHY-B,ICT-C
(4) KESSEH LEONARD NYUO ECO-B,GEO-E,HIS-B
(5) AYUK FRANKLINE AYUK PMM-B,FMA-D,PHY-C
(6) TAMBE STEPHEN ENOW TANYA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) NDAMUKONG JOSHUA AMABO BIO-E,FSN-B,GGY-C
(8) NYAM ANORD NDI BIO-C,CHE-D,GGY-C
(9) BONG KLUVERT FUH BIO-B,CHE-D,PHY-D
(10) ENJIEH ANNETTE WERENDENG BIO-D,FSN-C,GGY-C
(11) DECKLINE NGOE ELONE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(12) AZAMAH JOVIS AZAMAH BIO-C,FSN-C,GGY-E
(13) MBI GRACE MASOMA ECO-D,LIT-E,HIS-B
(14) IVO NJIAKA BIO-D,PHY-D,ICT-C
(15) CHE ERIC CHE ENG-E,HIS-B,PHI-E
(16) DUSHEMNYUY BILL ECO-D,GEO-E,HIS-D
(17) TANYA ERNESTINE LAHZI BIO-E,FSN-D,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 15
(1) ENOH THEMA EKEN ECO-D,HIS-B
(2) MUTA JERRY AGWO FSN-C,ICT-D
(3) WEPNJE EVANS MUNKI GGY-D,ICT-C
(4) NGWANG BLESSING SHESHE FSN-D,GGY-C
(5) ARREY BECHEM CALISTA BIO-D,GGY-D
(6) AGBORYAMBE EBOTEGBE TABEEKUVEH BIO-E,FSN-C
(7) KUDIRAT NADIA NOUCHOUCHA FSN-D,GGY-D
(8) BIENOW NELLY YVAN FUSI BIO-C,PHY-E
(9) CHIFEN MICKLEM TSE MBONWI PHY-E,ICT-C
(10) MBENG TABE-BESONG LARISIA BIO-E,GGY-D
(11) ALEKA FLORENCE AGHEN BIO-E,ICT-D
(12) DOCTA ABELTINE KUW BIO-E,FSN-D
(13) ARREY DORCAS NAMONDO ECO-E,HIS-E
(14) KAKWICHA VANESSA BIO-E,PHY-E
(15) ENOW ADIAN MASAH BIO-E,PHY-E
Centre No: 11319 Cbs Bonapriso-Douala
Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 19
% Passed : 86.36, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) ANGU BRANDY TEWAH ECO-B,GEO-A,PMS-A,FMA-D,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 6
(1) OUMMAHANI SALI ENG-D,LIT-C,FRE-D,HIS-C
(2) YONGHABI JOHNPAUL SONG ENG-E,GEO-D,HIS-B,REL-C
(3) NGOUM GABRIEL ENG-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(4) EBINI JACOB TATAW ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
TCHOKOUADI SONE VANESSA DAMARISSE
ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(5)
(6) MALAGUEL ELISABETH JANE ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 4
(1) NAHNDZEOH HASSAN FUESOH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(2) ROFIA ABDUL AZEEZ ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) BIKITIK PAUL MONGO ECO-E,GEO-E,HIS-C
(4) KIBANG GIDEON ABAH ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 8
(1) MANENG MANAMA LOUISE PATRICIA FRE-D,HIS-B
(2) MOTCHOUENG DOUKO RACHELLE CAMILLE FRE-D,HIS-C
(3) NTOKO VIVIAN NANGE LIT-E,HIS-D
(4) MOUTONO PRESCILLA ECO-E,HIS-E
(5) NYOM BRENDA JEANNE WILLIANDRIE FRE-E,HIS-E
(6) YUTEL NELIA VEGLAN YELAH ENG-E,LIT-E
(7) NGATTA ENOW OROCK GILBERT ECO-E,HIS-E
(8) ABOUBAKARY SIDDICKI FRE-E,HIS-E
Centre No: 11321 Christ The King Comprehensive High School
Ekondo-T
Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 18
% Passed : 90.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) OMAKA MIRANDA CHINOYERE ECO-E,GEO-E,HIS-B,ICT-C
(2) BESUMBU BAROLINE IYOTA ECO-E,ENG-E,HIS-C,PHI-E
(3) TIKU MARYLENE NGWA ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(4) BURINYUY ODILE WIRSIY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 6
(1) MUKETE LOVE RANYE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(2) ITOE CHANTAL NGONDE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(3) NGWA EDITH SIRRI AKONGNWI LIT-E,HIS-D,REL-D
(4) AKWARA BELTHA MOSERE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(5) MBOTAKE SILAS NGOE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(6) JOSEPH SUH TANGIE ECO-E,HIS-E,REL-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) NGWANG THIERRY SHINWA BIO-D,REL-D
(2) YVONNE ARREY TANYI HIS-D,PHI-D
(3) MESEMBE DOLLY ATONGA LIT-E,HIS-D
(4) GHAM ENIE NTAMBI GEO-E,HIS-D
(5) TALANG NJANG MARTIN HIS-D,PHI-E
(6) EPIMBA NDINGI EBONG DOMINIC HIS-E,REL-D
(7) KECHOM FEDRICK WALU ECO-E,HIS-E
(8) MELIMA SHULET WASA LIT-E,HIS-E
Centre No: 11327 Government Bilingual High School Bafang
Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 31
% Passed : 91.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
TCHAMTIEU WELAPOCK ORNELA BRENDA
ECO-B,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(1)
(2) KAMENI CEDRIC CARTEL LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E
GUEMGNE MOULAHA ROCKY SORELLE
LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(3)
Passed In 3 Subjects: 17
(1) TCHAMADEU NGALEU ALIDA VANEL ECO-B,GEO-B,HIS-C
(2) NDZI KINBONG CYNTHIA ECO-B,LIT-C,HIS-B
(3) MINANG ALEX ECO-C,GEO-C,HIS-B
(4) MANKA’A PIERRETTE STAR ECO-C,LIT-C,HIS-B
(5) SHUTANG SNOWSFORD TATANG ECO-E,GEO-C,HIS-B
(6) NOUTAMOUSSI DJIGA DORRICK ECO-B,GEO-C,HIS-E
(7) FOLASSIE PUWA DERIC BERTOLIN ECO-D,GEO-C,HIS-C
(8) NGUENGA YOUNGA ELVISA ORNELLE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(9) CHIA SERAPHINE NJANG ECO-E,HIS-B,REL-D
(10) MUH YVONNE NCHIM ECO-D,GEO-D,HIS-C
(11) WANYEH SERGEO JUNIOR ECO-E,LIT-E,HIS-C
(12) NYAH NYAH GAILLAN GORGELEX ECO-E,GEO-E,HIS-C
(13) TOUKO ANNE ROSETTE ECO-E,GEO-C,HIS-E
(14) NSIAZI TIENTCHEU HORLIE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(15) KAMENI AUGUSTINE GRACE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(16) SONKOUE MASSANGO LUCIE GABIE ECO-E,FRE-E,GEO-D
(17) GUIADEM POKAM AUDREY ECO-E,ENG-E,LIT-E
Passed In 2 Subjects: 11
Page 92 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 11
(1) TCHAKO HUGUES-DERICK FRE-E,HIS-B
(2) SONFACK RAISSA GEO-E,HIS-C
(3) NZOUABET TCHANKON CLAUDE MIGRELE ECO-E,GEO-C
(4) NTUBE MARCELLINE NTOKO ECO-E,HIS-D
(5) NYENTY ROLAND ENOWBI GEO-E,HIS-D
(6) FRIDA NCHONG OROCK ECO-E,GEO-D
(7) MONTHE CHRISTELLE GEO-E,HIS-D
(8) NZEUGANG FLORENTIN GEO-E,HIS-E
(9) BAGOP DJIALEU VALLYMENT ECO-E,GEO-E
(10) NKWETA JOHNAS TETU GEO-E,HIS-E
(11) MANIGOP TCHEUBEU CIRIETTE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11329 Lmbc Bonamoussadi-Douala
Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 80, Passed : 74
% Passed : 92.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
GUOTSOP MINDOUMBOU OLIVIA
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(1)
KAROL CHARLES KONARSKI
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-B
(2)
TCHEUTCHOUA GOUAFONG RYAN MUSTAPHA
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(3)
NTAPTIA GBETNKOM LYDIA AURELLE
BIO-B,CHE-D,FRE-E,PMM-B,PHY-B
(4)
FEUKENG TAYONG GUY LANDRY
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(5)
MBAPPOU ISABELLE EULALIE FABIOLA
ECO-D,ENG-C,FRE-B,GEO-D,HIS-C
(6)
(7) TSAKENG AUBERT BRAEL CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C,CSC-E
Passed In 4 Subjects: 23
(1) NGADI ULRICH BENEDICTE BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B
TCHUENTE CATHERINE CHANDELLE
BIO-A,CHE-C,PMS-A,FMA-C
(2)
(3) WATI-NOPOUDEM AURIOLE BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-C
(4) HADIZA BINTOU YACOUBOU BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C
MISSIMIKIM DYEMBA DANIEL OMER
BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(5)
(6) SAMANDARI MARRIAM OROCK ECO-D,ENG-C,LIT-B,HIS-B
(7) FOKAM DOMOU PRINCE DONALD BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(8) MAMBOU MALIETOU MEGANE ECO-C,ENG-B,GEO-C,PMS-D
NTOUBA BEBEY ANGE-ABEL TRESOR
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(9)
TCHIO NGOUMEZA TONY BRAXTON
ECO-B,FRE-E,GEO-E,PMS-A
(10)
TCHUENTE TCHUENKAM ALEXE ADRIANA
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(11)
BILONG NGUE CHRISTINE AUDREY
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(12)
(13) MEMOUNA EDITH SANTUS BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
NGOUANE MANEMEZA RAYANNE ERIKA
BIO-D,CHE-D,FRE-D,PMS-C
(14)
TCHETCHOUA NJELE GRAIG GIOVANNI
ECO-C,FRE-E,GEO-E,PMS-C
(15)
(16) SAMA ROSSETTE KIHLA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
TCHAMBA MIAMO CLAUDE VALDEZE
BIO-B,CHE-D,FRE-E,PHY-E
(17)
(18) PRINCESS DESLOVSKI SIRRI ECO-E,ENG-D,LIT-C,HIS-D
GOBINA CHUKWU MVUH PRINCE ULRICH
CHE-D,FRE-D,PMM-E,PHY-D
(19)
(20) NDEMBE ANNE JAPHET BIO-D,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(21) ARREY EGBE DELMA NDIP ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(22) TAGNE MABOU NELSON ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-D
LOBE IYA MUSANGO ATEMKENG TRENA
ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(23)
Passed In 3 Subjects: 32
HUMPHREY IFEANYICHUKWU NWOYEGBO
BIO-B,PMM-D,PHY-C
(1)
(2) NYEKEU FOMI BOUSQUIANE LAURE BIO-A,FRE-E,PHY-C
(3) KENNE ROSE VICKY LIT-C,FRE-C,HIS-D
(4) TCHAKOUA TOWA JODRELLE MANUELLA BIO-B,FRE-E,PHY-D
(5) NJIGOU LOBE DONALD PMM-B,FMA-E,PHY-E
(6) ABANG FRANKLIN TARH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(7) DIBONDJI NSON IDA DIANE BIO-D,PMS-C,PHY-E
(8) LEUSSA RODRIGUE NOEL CHE-D,PMM-D,PHY-D
(9) POUOMEDJE FOKA JULIENNE BIO-E,CHE-D,PMM-C
(10) AHISHA SAGARA EGWE FRE-E,PMM-D,PHY-D
(11) MADJOU NKOULI ENIS MICHELLE BIO-C,CHE-E,GEO-E
(12) NDOMBI NSOMBI ELISABETH BIO-C,CHE-E,FRE-E
(13) AISSATOU NDIAYE ENG-E,FRE-C,GEO-E
(14) FADEU MIAMO ANGE MAEVA ECO-E,FRE-E,HIS-C
(15) CESILLE MESSE SAMADORA ECO-D,ENG-E,HIS-D
(16) LAMARE MOHAMAD SALIM ECO-E,GEO-D,PMS-D
(17) BOARE AMATIA PIERRE CEDRIC CHE-D,PMM-D,PHY-E
(18) RABIOU SOULE RABIOU BIO-D,PMM-E,PHY-D
(19) ELHADJI IBRAHIMA NDIAYE FRE-D,GEO-E,PHI-D
(20) BALIFOUNE ERNA DIEUBENIE BIO-C,FRE-E,PMM-E
(21) TANTSE FOZO GAETAN CHE-E,FRE-E,PMS-C
(22) NGANDO MATEKE SEVERIN OLIVIER ECO-E,ENG-D,HIS-D
(23) NTSAMO FOWANG ALEXIA MEGUEKOU BIO-D,CHE-E,PHY-E
(24) NGUEMELEU MVONDO GERMINE CATHIA BIO-D,FRE-E,PHY-E
(25) TANIFORM CLARIS BIH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(26) NGANMINI YOULLA HILARY ALAIN ENG-D,FRE-E,HIS-E
(27) ARAFAT NCHARE AZAHAR FRE-E,GEO-E,PMS-D
(28) TACHAGO KENGNE DENZEL LORENSE ECO-D,FRE-E,GEO-E
MANDANDE DJANGA THIERRY THEODORE ELYSEE
BIO-E,FRE-E,PMS-D
(29)
(30) TANKEU BAHO NELSON MOSES ECO-E,FRE-E,GEO-D
(31) LEUMA NKWA MURIELLE SALOME BIO-E,CHE-E,FRE-E
(32) NGOCHE KAMDEM BRANDON BRAD ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 12
(1) NDONGO EYANGO INGRID CHLOEE BIO-B,PMS-B
(2) FOTIE MELE OLGA CARELLE BIO-B,PHY-E
(3) NGOBO NGOUBE MARIE-DENISE ECO-C,HIS-E
(4) KENGNI JASON PAKER BIO-C,CHE-E
(5) LOUISE CYRIELLE KEDE BIO-D,CHE-E
(6) KAMANI DJOMAHA GABRIELA PASCALE FRE-D,PHI-E
(7) TCHETCHOUA FAH GLENN WALLY ECO-E,PMS-D
(8) ESSAME TCHAMDA THANIA MICKAELLA BIO-E,PMM-D
(9) MAEMBLE NDEMBE IDRID JOSIAS PHY-E,ICT-D
(10) FONYUY ANICETTE LEMNYUY ECO-E,HIS-E
(11) MBOYO NYATT AUDREY L’OR ENG-E,HIS-E
(12) ZOUGA ANDEGUE ADELE YVANA ENG-E,FRE-E
Centre No: 11331 Njimoh Nkambe External
Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 3
% Passed : 42.86, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) KEHDINGA BERTRAND BOBGA ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) GODDY IRENE BIENA ECO-C,HIS-C
(2) MAJAM EDWIN NFOR GEO-E,HIS-E
Page 93 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11332 College Saint Laurent De Douala
Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 55, Passed : 53
% Passed : 96.36, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) NDOH LEONEL BEKINDAKA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E
ENWEANI BENJAMIN CHUKWU BUIKEM
BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(2)
Passed In 4 Subjects: 14
BONGWIR AOUNIYYU FONDZENYUY
ECO-B,ENG-E,GEO-A,HIS-C
(1)
(2) DEUMA GISCARD ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-D
(3) ANWA BRAIN NJONG ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C
(4) ENOWBESSEM EYONG GODLOVE ECO-B,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(5) FOLUH DELIA FRU ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(6) ELONG VERONIQUE KARELLE ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(7) KUE TAMTCHAP LYNDA LOVITA BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(8) MBAH PRINCELY TEKE ECO-D,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(9) DEUMASSI DIEUPE DIMITRI ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(10) AMOUWA ISSA HASSANA CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(11) PUNTUM NGNINGI NDAM SAIDA BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-E
TAMDJO SEUNKEP JULIE CHRISTELLE
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(12)
(13) NYAMSI REMEDUIS NKWAMEN ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(14) MAKUETCHE SIDOINE LAURELLE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 22
(1) YOUCHE NGAYE ROSTAND BIO-B,CHE-B,PHY-D
(2) TAKAM FOTSING DILANE STEVE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(3) TABIWOU ORNELLA BIO-B,CHE-D,PHY-E
(4) NGANTCHOUNG ULRICH PMM-C,FMA-E,PHY-C
(5) METAFE SOUOP ESTHER VICTOIRE BIO-B,CHE-D,PHY-E
(6) NDONJI NJENTEUH HILARIE MARCELLE BIO-C,CHE-D,ICT-E
(7) NATAN PECHAINE DIANG ECO-E,LIT-E,HIS-B
(8) DONKEM NGUIMFACK CAROLE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(9) NKENG BALBINE MARILYN ECO-D,GEO-E,PMS-D
(10) DEBOUA KENGNE HERMAN JOFFREY ENG-E,LIT-E,HIS-C
(11) NGUEPONG MOUMBE KEVIN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(12) DJEUMO NEMBOT LAURENT JORES BIO-E,CHE-E,GEO-C
(13) LEKEAFAC MICHELINE FOMBEOH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(14) KEPMOU SYLVIE MARIE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) MBAH CLINTON MANGA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(16) AJUAH MELVIS NKEMATEH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(17) NYA YONKEU AUBIN JOVIAL ECO-E,GEO-E,PMS-D
(18) FAMBOU WANDJI VALDES CHE-D,PMM-E,PHY-E
(19) SIMO NDJEUTANG DORETTE LAURE ECO-E,FRE-E,GEO-E
DEUGOUE KOUETCHEU PATRICE ROMEO
ECO-E,GEO-E,HIS-E
(20)
(21) NETEMOO FEL ADRIEN CHE-E,PMM-E,PHY-E
(22) DADO OSCIANE SONIA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 15
(1) FUTCHE NKUITCHE ARETA NOELLA BIO-B,CHE-C
(2) NDJOUGANG NGNINKELEDJI ERICA ANNABELLE BIO-C,CHE-C
(3) KAMENI MINBA ARTHUR ECO-C,PMS-D
(4) MULUHGANG DECLAIR AMAH BIO-B,CHE-E
(5) KOUAM SIMO PIUS BIO-B,PMM-E
(6) NGAH ASHLEY AGBOR BIO-C,PHY-E
(7) KHAN GLORY MEGHA CHE-D,PMM-D
(8) FEGUEM KAMGA CORINE YELENA CHE-D,PMM-D
(9) ASONG SANDRA ANYINKENG LIT-E,HIS-C
(10) NDJANDA SAMON DENIS ECO-E,HIS-D
(11) DJEUMO FRANCISCA SOREL NAIN BIO-E,ICT-D
(12) DJOUAKEP MATEMATCHAM DIANE CHIRELLE ECO-E,PMS-D
(13) TCHOUTE JOSETTE BIO-E,CHE-E
(14) EWANE NKWELLE BRANDON ENG-E,FRE-E
(15) KHAN DANIEL MULUH BIO-E,ENG-E
Centre No: 11334 Oxford Comprehensive High School Yaounde
Regist: 82, Sat for 2 or more Subjects: 82, Passed : 81
% Passed : 98.78, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 12
MBINKAR BRIAN NYUYYIMADZEM
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
(2) FONTEBO IYETI ANGIECK BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(3) FONYUY KEWIR BERTIN BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A
NDAM MELANIE ENGONWECK
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(4)
WILFRED NJEUNWI TAGHA
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(5)
(6) KUM GODLOVE FUHWAI BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(7) METUGE CELVIN NYAME ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-C,PHI-B
(8) ZANGMIKA ERICA MEGANE ECO-B,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(9) EMMANUELA EJAPI KANKY ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-A
(10) EBAI HARRIS AGBOR TABE BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(11) MBUH ZIDAN ASOBO BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(12) KONE MEFIRE RAISSA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 35
(1) CHE NADIN NEH-AKONGNWI ECO-A,LIT-B,HIS-A,PHI-A
(2) MESEMBE MELODY WASA ECO-A,LIT-C,HIS-B,PHI-A
(3) MESEMBE PRAISE KONGO ECO-A,LIT-D,HIS-B,PHI-A
(4) RINGNYU FAITH MUNJA BIO-B,ENG-D,GEO-A,ICT-C
(5) KELLY CHUYEKE BABILA ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(6) TIKU BORIS TAKANG ENG-B,LIT-C,FRE-D,HIS-A
(7) YONG LESLIE YONG ECO-B,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(8) NSOM PADSON NDIM BIO-A,CHE-C,PHY-B,CSC-E
(9) YUSUF MUHAMMED BARAKAT ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-C
(10) BINDAKA MELODIA ISELE ECO-E,LIT-C,HIS-A,PHI-B
(11) MBIYDZENYUY KELLY DZER-IMLAH ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(12) DINI SANDRA DZERNYUY BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-C
(13) FON PRINCESS MUNGNKAM BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-D
(14) VANIZA VERNYUY ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(15) FENI DANIEL YAM BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(16) KWOKWO BERNICE NKIASII ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-B
(17) NJI FRINWI NANCY ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-D
(18) ESAPA MATILDA AYUK ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-C
(19) VICTOR AZONG FOMBANG ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-B
(20) YUFENYUY LAURA BERINYUY BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(21) LIZETTE NASUA ENG-D,LIT-C,HIS-D,PHI-D
(22) AZISE EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-C
(23) TEMGOUA HEVANELLE JORDINE CHE-D,PMM-C,PHY-D,CSC-E
(24) BANG TERENCE BENG BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(25) WANTOH JANET CHEKENDEH ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(26) MAGDALINE DENGSE KAWAS ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(27) NFOR VERA YEH ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(28) TAMNJONG BRIANDALINE MUSAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(29) MUKONG MANUELA NAYAH ENG-D,LIT-D,HIS-D,PHI-E
(30) NGEM JOYCY MAMBO BIO-D,CHE-E,PHY-C,ICT-E
(31) KENFAIRE TSONGANG DENISE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(32) ETOTO PATIENCE ETEH ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-E
(33) AKPEY AMANATEY JR ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(34) MBON DEBORA NYAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
MAGON A BITHE YAZZ ANOUCHKA
ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E
(35)
Passed In 3 Subjects: 25
(1) TABE LAURA NCHUNG ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) NKWAIN FABRICE ECO-C,GEO-A,HIS-B
Page 94 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 25
(3) MAIH RICADO KEBEI ECO-C,GEO-A,HIS-B
(4) LEMFON BERTILA WIYSENYUY BIO-A,CHE-C,PHY-C
(5) FONGANG PHILEMON AGWO BIO-A,CHE-B,PHY-D
(6) OBI RICARDO NGWA ECO-B,GEO-C,HIS-C
(7) SHEY DERICK LAISIN ECO-C,GEO-B,ICT-C
(8) SHALANYUY PRINCE WILL YUFENYUY BIO-B,PHY-C,ICT-C
(9) NCHO EMMANUELA BRIDE ECO-C,GEO-B,HIS-C
(10) NYOH EDELQUEEN NCHAH ECO-D,LIT-C,HIS-B
(11) FORMBUI EMMANUELA MUSI ECO-C,GEO-B,PMS-D
(12) ABANG MARVELOUS KAH BIO-B,CHE-D,PMM-C
(13) ABANG JOY MBEI ECO-C,LIT-D,HIS-B
(14) NTAM BRIAN NGANG NDUMBE BIO-B,PMS-D,PHY-C
(15) ITEINJOH BLAISE UMENEG ENG-E,GEO-C,HIS-B
(16) WANTOH ERIC NJIOWIY ECO-C,HIS-C,PHI-E
(17) AKURU TIONI MAXWELL TIKU ECO-E,GEO-D,HIS-B
(18) LUM VIVIAN ANYE ENG-E,LIT-D,HIS-B
(19) NDIFOIN LEONORA NANGE BIO-B,CHE-E,PHY-D
(20) AYUNI ALAIN NYUYFONI ECO-E,GEO-E,HIS-B
(21) ATEH FLORASHIED SEI ENG-D,LIT-D,HIS-D
(22) TIENTCHEU CHE JOB ECO-E,GEO-B,HIS-E
(23) ISA JANNATOU KIVEN ECO-E,GEO-C,PMS-D
(24) ISAH GHERMBONG MUBARAKATU BIO-E,CHE-E,PMS-C
(25) YOLANDA ROSINE KWAH ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 9
(1) APONGLEN BRENDA MANGYE BIO-B,GEO-B
(2) EMANGA ETONE MIRANDA BIO-B,GEO-C
(3) GHONG ANNIZETH SEI BIO-A,CHE-D
(4) ESTHER NYUYSONY KARNGONG BIO-B,PHY-D
(5) AKUM RUTHDY TARH PMM-C,PHY-D
(6) TIFUH JUSTICE MUZAM PMM-D,PHY-C
(7) WIRBA DESMOND NYUYSENIMO BIO-D,CHE-E
(8) DIABEKWELLE NYAKE BIO-E,ICT-E
(9) LUKONG SHARON NYUYSHU LIT-E,HIS-E
Centre No: 11335 Government Bilingual High School Batouri
Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 28, Passed : 25
% Passed : 89.29, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
ASSUYA GOUESSA PHANUELLE GRACIANE
ENG-E,LIT-B,FRE-D,HIS-C,PHI-C
(1)
(2) NANA MARIE FRANCE BIO-D,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 8
(1) ITOE BRINE MENDE BIO-A,CHE-C,PMS-B,PHY-C
(2) FUH AFANWI VELDA BIH ECO-B,ENG-B,GEO-C,PMS-B
(3) MAFOMENE GEOSEPHA BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(4) MOHAMADOU DAHIROU CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(5) SAIDOU SOBI BIO-A,CHE-E,PMM-B,PHY-D
OPUTA RIGHTEOUSNESS CHUKWUDI PRAISE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(6)
DJEUKENG SCHADRAC GOODNESS
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(7)
MEFORMBAH SANDRINE FORPESHIH
ECO-B,ENG-E,GEO-E,PMS-C
(8)
Passed In 3 Subjects: 9
(1) NKIABOH COLLINS TAMIGHANG ECO-B,GEO-D,PMS-A
TCHANGOU SIEGNEU JORDELLE ORNELLA
BIO-A,CHE-D,GGY-C
(2)
(3) MVONO MESSANGA JEAN BERTRAND ECO-B,GEO-D,HIS-B
(4) NJIENDEM CLARISSE NKENGAKIE BIO-A,CHE-D,PHY-E
(5) WHASS BELDINE SAH ECO-C,GEO-D,HIS-C
(6) NDIFON FAITH SHIE BIO-B,CHE-D,GGY-D
(7) MOGOGO KESSUIS DIANE BIO-D,CHE-C,PHY-D
(8) ELANGWE COSMAS AFFA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(9) GBAE NARMA VANESSA BIO-E,CHE-D,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) KIVEN MARIENATTE JAVSINLA BIO-A,PMS-C
(2) LOME TABITA ROSE BIO-B,PMM-D
(3) ADJI KONN – MONE FLORENTINE LIT-E,HIS-C
(4) AMPONG TCHIJIOKE VANESSA ECO-E,HIS-E
(5) FORMONYUY DELIGHT METOH BIO-E,CHE-E
(6) NZEFFO TALA MINERLINE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11347 Presbyterian Girls Secondary School Limbe
Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 14
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) NANJE FAITH AYONGWE BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMM-E,PHY-C
NKENGAFAC BESONG EMMANUELLA
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(2)
(3) HERMINE MBONE EPOTO BIO-B,CHE-D,FSN-B,PMM-E,PHY-E
(4) NJI RAISSA ANWI ENG-C,LIT-E,HIS-B,REL-E,PHI-D
(5) FORBI ANNA UNGIETOH BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D,CSC-E
Passed In 4 Subjects: 5
(1) LIMUNGA HANNAH EFUFA ECO-C,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(2) ZANGUE NGUFFO AUDREY BIO-B,CHE-D,FSN-B,PHY-E
(3) MITCHELLE KUNGE CHIFOR BIO-C,CHE-D,GEO-D,PMS-D
(4) AYUK SOLANGE TANYI ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(5) TAMBE CHELSEA EJAH ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 3
(1) IKOME JULIET WASSA BIO-B,CHE-D,FSN-B
(2) ASHU-EBOB KEZIAH FINJAP ECO-E,HIS-E,ICT-D
(3) NDOLO TONYA DOHMANJU ECO-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 1
(1) EGHAI BLESSING EKIABEI CHE-E,FSN-C
Centre No: 11351 Saint Pauls Higher Technical Comprehensive
High School, Bonjongo
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
NGAZIUM NEBA NJOH SAMALINE
CHE-C,PMS-A,FMA-E,PHY-C,ICT-C
(1)
NKAFU BECKLINE TAZORCHA
ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C,REL-C
(2)
(3) OVIA EBIUWE SAILAS ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D,REL-C
Centre No: 11352 Ayungha Bilingual College, Ngousso Yaounde
Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 27
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
MBANGAWOH DESMOND NKEZI
ECO-B,ENG-C,LIT-B,HIS-C,PHI-A
(1)
(2) SAH CALISTUS FUL BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
ECHAM BRUNELLE WENONG
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(3)
(4) AJECK AMELINE ABON BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 11
Page 95 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 11
(1) ENONGENE AZIZ MUABE BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-A
(2) MANGA MBALA LAETHICIA ENG-C,FRE-D,HIS-B,PHI-B
(3) NFOR CHARITY FAHKE BIO-B,CHE-D,PMS-C,ICT-B
(4) TADIKEM ZIDANE BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C
ENOWNYAKET ETENGENENG MARTHA NSO
BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-C
(5)
(6) NGOE FABIAN SONESTONE ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-E
MOGAING CHOUPE EUNICE LARISSA
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(7)
(8) BELINGA BOLO ROSALIE BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-D
(9) NDIANGFOR VIVARY ENG-D,LIT-D,HIS-E,PHI-C
TCHIBAYOU NGOMSIEU II ENZO SHADY
BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(10)
ADIGALEDA OBIOYO PATIENCE DOMINIQUE
ECO-E,FRE-E,GEO-D,ICT-D
(11)
Passed In 3 Subjects: 8
(1) EGBEMBA RELINDIS OJONG ECO-A,LIT-D,HIS-B
(2) ANTENE DORECA AMPO ECO-B,LIT-D,HIS-B
(3) YONG UNITY WULLESII LIT-C,HIS-B,PHI-D
(4) NJEM CLAUDIA BERIGO ENG-D,LIT-E,HIS-C
(5) NDI MILDRED TIFUH CHE-D,PHY-D,ICT-D
(6) PALIMATU AJIMBELAH MBEMBEMEH BIO-D,PMM-D,FMA-E
(7) OKDJOU TAMAGUELONG PATRICIA ECO-D,FRE-E,GEO-D
(8) DELATY KEUTCHA AUDREY BIO-D,GGY-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) ASEBONG QUEENISHA AWENYEI BIO-C,CHE-D
(2) SOULEMANOU KUNCHIEFUH BABANOU BIO-E,ICT-B
(3) ASEBONG QUEENIFA BENYEI GEO-E,HIS-D
(4) LUFONG CARINE LENGFEH PHY-D,ICT-E
Centre No: 11358 Government High School Batoke
Regist: 98, Sat for 2 or more Subjects: 97, Passed : 73
% Passed : 75.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) RUTH ESONGAMI EMMAH BIO-B,CHE-C,PMS-D,PHY-D,ICT-C
(2) MBONDE CYRIL IKOME ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-B,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 13
(1) BATE VALERY BESSEM ECO-C,ENG-B,GEO-E,ICT-B
(2) CHI KARL JUNIOR CHE-D,PMS-B,PHY-E,ICT-B
(3) ACHU SALY PEFORK ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-E
(4) VANESSA KENG MBAMEDIG ECO-C,ENG-C,LIT-D,HIS-D
SANDRA-PATIENCE EPOSI EKEMA NAJEME
ECO-E,ENG-B,GEO-E,HIS-C
(5)
(6) MBUH TONIA NGORH BIO-E,CHE-C,PMS-B,PHY-E
(7) MBUNYA LINDA BECHEM ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(8) GLORY MOTTO ENMERY ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(9) MANDA BAYONGO RILINDICE ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(10) KUM BRENDA MBONG ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(11) LIDWIN NAMONDO NDUMBE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(12) NTANE ROLAND ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(13) KATERUTH FRANCIS ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 39
(1) MERANDA TICHEN MUNANG ECO-A,GEO-A,HIS-A
NDOBEDE MICHAEL PRAISE EBONG-PENDE
ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2)
(3) EDIAGE LAWRENCE EDIE BIO-B,CHE-D,GGY-A
(4) SYNTHIA CLAIRE BIH MAMBOH NGU ECO-B,GEO-C,HIS-C
(5) ANGWI BLANDINE ENG-B,LIT-C,HIS-D
(6) TANBERI LIGHT SUIKWATIYE BIO-B,CHE-C,PHY-D
(7) AUGUSTINA DIBATO MOSERE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(8) NALOWA ALGA MOKOTO ECO-C,GEO-D,HIS-C
(9) FRIDA EPOSI NDUMBE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(10) AMEH LYKEARS BABILA BIO-C,CHE-E,GGY-B
(11) FOKOB CARINE TEKOH ECO-C,GEO-D,HIS-D
(12) MEDIKO CEDRICK NGANDA ECO-C,HIS-C,PHI-E
(13) PELAGIE LIMUNGA ILLI ECO-C,GEO-D,PMS-D
(14) JINUI AMSETU ECO-C,GEO-E,HIS-C
(15) NETONGO ELIZABETH CHARITY BIO-B,CHE-E,PMS-D
(16) NGAAJE ENONGENE NGAAJE ECO-D,GEO-E,HIS-B
(17) ENONGENE TONY-ROYLE DIAME MBALLE BIO-E,GGY-B,ICT-D
(18) THELMA LIMUNGA MOLUA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(19) TATU HEPHZIBA EMERY BIO-D,GGY-C,ICT-E
(20) OTANG OJONG ETTA-MANYO BIO-E,GGY-C,ICT-D
(21) ASHLEY DZEWOLA ENG-C,LIT-E,HIS-D
(22) REGINA TABE BATE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(23) NGUM ANABEL TAYEAH ECO-C,LIT-E,HIS-D
(24) ETONGWE EFETI ALICE ECO-E,ENG-B,LIT-E
(25) MENDI ODETTE ASHE ECO-C,ENG-D,HIS-E
(26) BERN MABERT EZONG ECO-C,GEO-E,HIS-D
(27) KUM CLOVIS CHIE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(28) ITAMBI YANICK NGOBINA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(29) PAULINE NJIMBA SOLOMON ECO-D,LIT-E,HIS-E
(30) ANGU MODESTA ARCHIEM ECO-E,LIT-E,HIS-D
(31) NGONDE NJARU JULIEN ECO-E,LIT-E,HIS-D
(32) ETONGWE MARION DIALE ECO-E,ENG-D,LIT-E
(33) TOBI GLORIA AKO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) EGONG VERA YOH LIT-E,HIS-D,PHI-E
(35) NDILLE FANNY AHONE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(36) IGNETTE NENE NJEMO ECO-E,GEO-E,HIS-E
(37) LIMUNGA ENGANGE PRISCA BIO-E,GEO-E,REL-E
(38) MATUKE BECKLINE HARRY TAKIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(39) RASHMI MOROMBI NASAKO ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 19
(1) EYANYA ESTHER IKILE BIO-B,GGY-C
(2) MELIKI NCHIJIE JORDAN LIT-D,HIS-B
(3) AGBOR NERISIA AYUK OKU ECO-C,HIS-C
(4) VERA NYA BIO-D,GGY-C
(5) NDASI TIJOUN BERTRAN CHE-D,ICT-C
(6) BLAISE FABRICE NJUH ZUO BIO-E,GGY-C
(7) TIKU CLOVERT ONDEH BIO-D,GGY-D
(8) NDIVE DAVID NDUMBE BIO-E,PMS-D
(9) ACHA SHINA MANDANJE ECO-E,HIS-D
(10) ASHU FLEVOUR ECO-E,HIS-D
(11) BUKWANKO LEA FARINKIA TIEFA ECO-E,GEO-E
(12) MAISHU ALAIN TATA ECO-E,HIS-E
(13) TANYIATEM NKENG ECO-E,HIS-E
(14) BATCHATO NSANG LABAN ECO-E,HIS-E
(15) NAKEDI ARIANA GIFT ECO-E,HIS-E
(16) EUNICE RENDA AKWAR ECO-E,HIS-E
(17) SAKO NASELI DIVINE ECO-E,HIS-E
(18) ABIAKO MIERIENE ENG-E,PHI-E
(19) DIOH LESLEY OTTE NYENDI BIO-E,CHE-E
Centre No: 11360 Government Bilingual High School Mbouda –
Banock
Regist: 88, Sat for 2 or more Subjects: 87, Passed : 84
% Passed : 96.55, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
(1) MALLA MOUAFO CEDELLE ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B,ICT-D
(2) ABUMBOM ELEANOR NDIMIH ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-B,ICT-E
LEKUNKENG MANGWI BLESSING
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(3)
KENWAWO FOBASSO MARIE SAMANTHA
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C,CSC-D
(4)
Page 96 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 7
(5) WANJAH NOELA AWA ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-D
SAHLAH DELLA NYUYKIGHAN
ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-E,PHI-B
(6)
(7) LONTCHI NTIYO BRICE BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 24
(1) SUFON EMMARISE BIO-B,CHE-C,GGY-C,ICT-C
(2) NDIFOR KATE ASHLEY KOUNGOUM ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(3) NGAH ELAINE DINYUY ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(4) LEKE LORNA AGENDIA ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-D
(5) LEGANGBONG CHRISDELY ECO-B,GEO-B,HIS-D,ICT-E
(6) MUKONGCHU TSALA NADINE BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(7) SOPPS JONATHAN BIO-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(8) NDIFOR NKWENTI RANSOME BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(9) JESAH NGWISHING LI.LIAN ECO-B,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(10) NKOH MBUNKUR LESLY ECO-C,LIT-E,HIS-B,ICT-E
TSAGUE LOYEM GUILAINE GEORDANE
ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-D
(11)
(12) USAMBI JENNIFER EBITOH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(13) TAFAH JEANICE ADAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(14) BANINLA JOYCELINE BERI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(15) KETUM BREDOM NDAM BIO-D,CHE-D,PHY-C,ICT-E
(16) ZANGUE TCHONDIO ZIDANE BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
MBINKAR CHRISTABEL MBIIYDZENYUY
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(17)
(18) BOUNO KUETE NIDELE INGRID BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(19) FOPA NANYEM ISMAEL BIO-D,CHE-E,PMS-D,ICT-D
(20) BONGNWI GLORY ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(21) BOGNING TIWA FALONE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(22) AKAWUNG FESTILIA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(23) MADJI BRENDA SORELLE BIO-E,CHE-D,PMS-D,ICT-E
(24) GUIAGUIA SOB NADEGE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 43
(1) TALEH SHERON NJIJU ENG-B,LIT-A,HIS-B
(2) ATEMNKENG CINDY BIO-B,CHE-C,GGY-A
(3) NJEI GISELE ECO-A,GEO-C,HIS-B
(4) TAMEKEM TIWA HYMERSON BIO-A,CHE-C,PHY-C
(5) ANGAFOR NGEH EUGINE ECO-C,GEO-C,HIS-B
(6) KUO TEDONGMO BLANCHELIN ECO-C,GEO-B,HIS-C
(7) NEMBO ETTIEN ADZE BIO-B,CHE-C,GGY-C
(8) TEGUE JULIOS CESAR BIO-A,CHE-C,PHY-D
(9) EYA BLESSING NJOH BIO-B,CHE-D,PHY-C
(10) EBAI GRACE ETCHI AYUK ECO-C,LIT-C,HIS-C
(11) KAH FAITH NJANG BIO-D,CHE-C,GGY-B
(12) NDIKUM LOUISA NGUM BIO-B,CHE-D,GGY-C
(13) FOFOU THIERRY DYLANE ECO-C,GEO-C,PMS-C
(14) TADAH SONGMENE GAVEY PAVEL ECO-B,GEO-C,PMS-D
(15) FOMEKONG BRENDA NGAFOR ECO-B,GEO-D,HIS-C
(16) MAGNE NGUEMETA RAISSA MAELLE ECO-D,GEO-B,HIS-D
(17) FINSAH ELZA MICLANCHE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(18) CYRILLE TSI NJI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(19) KEMATIO FOTIO SIROU CINDY BIO-B,CHE-E,GGY-C
NKONLACK TIPECTRUNKEH CHRISTELLE
ECO-C,ENG-D,HIS-C
(20)
(21) MBAKWA REMI TINGEN ECO-C,GEO-C,PMS-D
(22) MBANWEI RAOUL TIMAH BIO-C,CHE-D,GGY-C
(23) NDAMBI RUBINSON ANDUSA ECO-B,GEO-D,HIS-D
(24) LIMEN CEDRICK DJEUMI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(25) PITERECHU LANCE FORSIEH BIO-D,CHE-E,PMS-B
(26) STANDLY LEMUPAH ECO-C,GEO-D,ICT-E
(27) EKENYAM HODIA AFORMBE ECO-D,GEO-D,HIS-D
(28) MBIMBO BRENDA NAGEAN BIO-C,CHE-E,GGY-D
(29) NGUEKUE TCHINDA BILLIONNE BIO-B,CHE-E,PHY-E
(30) WONDON LEWIS BIO-B,CHE-E,GGY-E
(31) FORKU MONTSA DORIAN ECO-D,GEO-E,HIS-D
(32) DJUFFO TAKUETE CHARELLE BRINDA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(33) BODEM KIAMPI CARINE BIO-D,CHE-D,PHY-E
(34) WIRNDZEREM IRVIN-DUANE SEHLA ECO-E,ENG-C,LIT-E
(35) LASHELE NGAGAH IRING NADINE ECO-D,LIT-E,HIS-D
(36) TANEFO RICHARD NELSON ECO-D,GEO-E,HIS-D
(37) MBAH THERESIA APANWUH ECO-D,GEO-D,HIS-E
(38) NCHANGMBAH BRANDON MAMBO BIO-C,CHE-E,PHY-E
(39) CHWEFUNG AWEMU ALIX SOLANGE BIO-E,CHE-D,GGY-E
(40) AMIRAL ZONGNOU JUNIOR FOGOU BIO-E,CHE-E,PHY-D
(41) YEMELONG LAURA STEVINE BANKIH BIO-D,CHE-E,PHY-E
(42) EYONG NKONGHONYOH NATHALIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(43) NGOUTCHIO TCHELE INESSE ECO-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) MAGNIGAM FOMBU AMADINE OLIVE ECO-C,GEO-B
(2) TANEMO WEBE FRED FLORIAN BIO-D,CHE-D
(3) NDEKEH MIREAN BONBENOH ECO-C,HIS-E
(4) MBAYI BRENDA NYAH ENG-C,LIT-E
(5) MBO RICHARD PMM-D,PHY-D
(6) TCHINDA SEGNOU MANUELLA FLORE BIO-E,GGY-D
(7) TCHEKO TALLA LUCRESSE LIT-E,HIS-D
(8) ATEDJOE ASSOUNGO LESAGE BIO-E,CHE-E
(9) NSUECHI DOUANLA FLORIANE ENG-E,LIT-E
(10) ZELIO FALIDA MABELLE BIO-E,PMS-E
Centre No: 11361 Dschang External
Regist: 334, Sat for 2 or more Subjects: 325, Passed : 239
% Passed : 73.54, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) EPOTE EBWE LAWRENA ECO-C,ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B
CALSON MACMILIAN NYUYFONI
ENG-B,GEO-C,HIS-C,REL-D,PHI-E
(2)
Passed In 4 Subjects: 26
(1) MORFAW JOAN NKENGFUA ECO-A,ENG-E,GEO-A,PMS-A
(2) NKEMNGE NGUNYI MARIUS ECO-A,GEO-A,HIS-C,PHI-C
(3) ANUNSHINIH DESMOND NKAYI ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-C
(4) BANDIN DIDIMUS SUINYUY ECO-B,GEO-E,HIS-B,PHI-D
(5) NJEM ROMAIN PEMAMBOH BIO-D,CHE-C,PMS-D,ICT-C
(6) NONKENG VANESSA ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(7) JINGWA NKEMATEH MARILENE ECO-E,GEO-D,PMS-C,PHI-B
(8) FORMENGANG MARIO EFUETZI ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-E
(9) NKENGFAC CLIFFORD FONDEM ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-E
NJOYIM ELISHA BENJAMIN NCHANG
ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(10)
MBAMENANG JULET TENDONGFOR
ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(11)
(12) NWOBWA RENE NOCHA ECO-E,GEO-E,PMS-C,PHI-C
(13) LAWIR LYDIA NYUYKONGI ECO-D,LIT-E,HIS-B,REL-E
(14) LUCIEN FORNUY ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E
(15) YOUDA BORIS ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(16) ASONGLEFAC ROSELINE ALEM ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(17) NJIFAC FELIX NJUKANG ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(18) SELLE PRUDENCIA NCHANG ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C
(19) EKABOLENE ANNESS NYIMANY ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(20) BERILA ANN RINGNYU BUNGANSA BIO-E,CHE-D,PMS-D,ICT-E
(21) LAMFU CARINE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(22) ANATEH JOHN NGUTI ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(23) NKEMEYIM JACKSON NGWONYI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(24) SOBE NJUME ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(25) JATSA CYNTIA DORIMENE BIO-E,CHE-E,PMS-E,PHY-D
(26) ANYAM JUDE PENN ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-E
Passed In 3 Subjects: 98
Page 97 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 98
(1) LEKEMOH ATABONG ISMAEL ECO-A,GEO-C,HIS-C
(2) ATEAWUNG DESMOND ECO-A,GEO-E,HIS-B
(3) ZAOTSA MARONITA TENDONGFOR ECO-A,GEO-D,HIS-C
(4) LONGFOR CEDRICK MENIMOH ECO-C,GEO-D,HIS-B
(5) NKEMCHA PRINCELY NJUANGE ECO-C,GEO-D,HIS-B
(6) CHABEZA DESMOND NKENGAKIE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(7) NKEMKENG EMERENCIA ASONGTSA ECO-C,HIS-C,PHI-C
(8) CHIANANGE MALIVINE BIO-C,CHE-C,PHY-D
(9) NGENGE BRENDA GIJEH ECO-C,GEO-C,PMS-D
(10) CHE BASIL CHE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(11) NGWIKOH MAYRA NJOYA ECO-B,GEO-E,HIS-C
(12) ASA-AHNJU ROLDOPHINE NGUNE ECO-B,GEO-E,HIS-C
(13) NZEFEH TRIVO NKEMNGU ECO-C,GEO-E,HIS-B
(14) AKUM CANISIA FULAI ECO-C,GEO-D,HIS-C
(15) KENFACK MICHELE VALDINE ECO-B,ENG-D,FRE-E
(16) SERAH BIH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(17) TENEFO FOKWOUA FRANKLIN ARTHUR ECO-C,GEO-D,HIS-D
(18) BECHIBUH EBESOH FABRICE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(19) SEVIDZEM COLLINS KINEBEN ECO-C,GEO-D,PHI-D
(20) FOMELLAH MEZOA MELANIE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(21) LOKIMA JAMES JANEA ECO-E,GEO-D,HIS-B
(22) KELE FERDINAND NDUNGMOH ECO-D,GEO-C,HIS-D
(23) NJUME BESSAMBO BERTRAND ECO-E,ENG-D,FRE-B
(24) TSAFACK GEOGINE NCHANJU ECO-C,GEO-E,HIS-C
(25) FORCHIA ELVIS ZENCHA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(26) YOUTHA JILDAS SHUNIA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(27) EBONG DESMOND NGWANE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(28) AMBE DESMOND AKAM ECO-C,GEO-E,HIS-C
(29) DOUANLA NAMEKONG DELMAS FRE-C,HIS-D,PHI-D
(30) LEKEATEH GODLOVE TANGIM ECO-C,LIT-E,HIS-C
(31) MBIANG NANFACK ROUSTA BIO-C,CHE-D,GGY-E
(32) NGUEFACK NGUIMDO ABERTINI ECO-C,GEO-E,HIS-D
(33) AGETLANU DERICK ACHALEKE ECO-D,HIS-D,PHI-D
(34) ASHUNGU MARC BLAISE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(35) TEM PAULINE ZAH ECO-D,LIT-D,HIS-D
(36) TIMTI GRACE AKIAMBOM WIMCHI ECO-C,GEO-D,HIS-E
(37) NKEMANANG VITALIS NGIMNDOH ECO-C,GEO-E,HIS-D
(38) TATUH NELSON ECO-E,LIT-C,PHI-D
(39) FORKA JOYCELINE NKENGANYA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(40) FIEZEH MAOMENTIS MECHI ECO-C,GEO-D,HIS-E
(41) ASANGA ANGELA NGWE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(42) WIRGHAM YVONNE DZERLAMO ECO-D,GEO-E,HIS-C
(43) NDEMEZEH DERICK TEPUT ECO-C,GEO-E,HIS-D
(44) FORBUFACK NGUIMDO MARTINI ECO-D,GEO-D,HIS-D
(45) KIMENG GODWILL NDI GEO-C,HIS-D,PHI-E
(46) ESIEWOH EDWIN FORYIM ECO-D,GEO-E,HIS-C
(47) NZOMETIAH NELLY ECO-D,GEO-E,HIS-C
(48) WANSI KAMGA DORIANE RAISSA ECO-E,FRE-E,HIS-C
(49) NKENGAFACK ANICET ECO-E,GEO-E,HIS-C
(50) WAMBA JORDAN PAVEL ECO-E,HIS-D,PHI-D
(51) NJINYI MELVIS ANKEZE ECO-C,GEO-E,HIS-E
(52) NKAFU TINA ATABONG ECO-D,LIT-E,HIS-D
(53) TANGHI ERNEST PENG ECO-C,GEO-E,PMS-E
(54) ACHAKENG VALDAIR ASONGAFAC ECO-E,GEO-E,HIS-C
(55) NKWAH SAMPSON JONG ECO-E,GEO-E,HIS-C
(56) BUMTU WESLEY NCHACK’KAME ENG-E,HIS-C,REL-E
(57) TENDONGMO LORANTINE ECO-C,GEO-E,HIS-E
(58) NJUAFAC ROSHINUS ECO-E,GEO-E,HIS-C
(59) AJAP DILIS MOKOH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(60) AZETEH DAVID ASHUNGSEH ECO-E,GEO-E,PMS-C
(61) HAIWA DANWE RIGOBERT ECO-E,GEO-E,HIS-C
(62) NKEMNKENG LOVELINE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(63) KINKFUN ELINESS FINYONYAH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(64) ADELINE LOPNI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(65) NINJEH PENN CILVIA ECO-E,GEO-D,HIS-E
(66) MBUH ETEL NKFUSAI ECO-E,ENG-E,HIS-D
(67) ADAMOU SONITA MARINDEM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(68) NJABE TRUDY EPEDE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(69) TUME BLESSING BERI ECO-D,ENG-E,GEO-E
(70) CHUMUNUH GILBERT NGIEMBE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(71) ZOATSA FANESTINE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(72) NOUFACK GENEVIEVE TAH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(73) OBEN EMMANUELLA ARREYCHI ECO-D,LIT-E,HIS-E
(74) FONGOH NELSON ECO-E,GEO-E,HIS-D
(75) MOMO DANIEL BLANCHARD ENG-E,FRE-D,HIS-E
(76) NTANIKWEH GERALD NKAPING ECO-E,GEO-E,HIS-D
(77) TANYI AGBOR SUSAN ECO-E,ENG-E,HIS-D
(78) AYINAFEH CLEARENCE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(79) TAMA BRENDA WENJA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(80) NOUBOZE DAQUINE SONITA ECO-E,GEO-D,HIS-E
(81) NGUENA MARTIN SAKWE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(82) TENEZENCHA RAISSA ATSAMO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(83) FOLEFACK THEOPHILE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(84) TSAGO YMELE JODAILE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(85) ZOATSA KENDAH SHELLA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(86) AKAWUNG REBECCA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(87) NCHOFUA BETRAND TESEMEH ECO-E,HIS-E,PHI-E
(88) NCHUOJI CAISA NAYAH ENG-E,LIT-E,HIS-E
(89) YANGEH IRIS KENSEI ENG-E,LIT-E,HIS-E
(90) CHE LIZETT NCHANG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(91) NGEKEM EUGENIE FONGANG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(92) ESOHNKENG EDMOND ECO-E,GEO-E,HIS-E
(93) MOFOR JEBRAIN ZEMOH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(94) SHUNGMBANG MACBRAIN FIELEFACK ECO-E,GEO-E,HIS-E
(95) MBONGO VANESSA NDIETEMU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(96) FEULEFACK TIOFACK VIDALLY IRNA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(97) GRACE BIH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(98) TENKEU NGOUEMOU JULES-KARELL ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 113
(1) ASONGAFAC EMELDA ASONGAFAC ECO-A,HIS-C
(2) FORMEGANG BRAINDA NTUKEM ECO-C,HIS-C
(3) NJI NOEL MUSE GEO-D,HIS-B
(4) AZOASI CHRISTEL ECO-C,HIS-C
(5) TANOUO JAPHET PMS-C,ICT-C
(6) SEYING JUNIOR NDASI HIS-B,PHI-D
(7) ZOYIM BLECK CARITONE ECO-B,GEO-E
(8) NGONG GLORIA BIO-C,GGY-D
(9) BELA ALFRED NKENGLEFAC ECO-D,HIS-C
(10) FOMBA ELIAS EMBA ECO-D,HIS-C
(11) GHANDANEKAH PRINCEWILL BOMBOH ECO-C,HIS-D
(12) NSAI GILBERT LATAR ECO-D,HIS-C
(13) ASONG DERRICK NKEMNGU ECO-D,HIS-C
(14) ATABONGAKENG MARYANNE ECO-C,HIS-D
(15) ZENKEANG FOJUH MIRANDA ECO-C,HIS-D
(16) ATABONG BERENIS AWUNGAFAC ECO-C,HIS-E
(17) AMINBEZA THERESIA LEKELEFEL ECO-C,HIS-E
(18) WANKA ETHNAN BONI ECO-D,ICT-D
(19) ALIYU UMARU HALIDOU ECO-E,HIS-C
(20) AYUK-ARRAH PRINCELY ASHU ECO-C,HIS-E
(21) SAME JANCELINE MEJANG ENG-E,LIT-C
(22) ZSAGUE FRANK JUNIOR ECO-D,GEO-D
(23) LIBASKY LEMUGEU FORGHAB GEO-E,HIS-C
(24) AKAFUET FOMINKA ECO-E,HIS-C
(25) EBAI ENOW JOSHUA ECO-C,HIS-E
(26) TSOFACK TENDONGMOH AUGUSTINE HIS-D,PHI-D
(27) BEFUMBAH MINEVAR ECO-D,HIS-D
(28) NKAZEH CEDRICK FIENGEO ECO-E,HIS-C
(29) MEPEE TEMGOUA DAVID ECO-D,HIS-D
(30) TENYINKANG OLIVER NGAFOR HIS-D,PHI-D
Page 98 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 113
(31) EFUETMENGIN ROBERT FOSSIMONBIN HIS-C,PHI-E
(32) AGBOR EFANG ANAFOR ENG-D,HIS-E
(33) SETA MEROMP RAUCH GEO-E,HIS-D
(34) ANONG MALEN ATEKWANA ECO-E,HIS-D
(35) NKENGFACK PATRIS MBUNYIA ECO-E,HIS-D
(36) NGOE LAURA MENDE LIT-E,HIS-D
(37) DIOKE DIBEA ISOKPE ECO-D,HIS-E
(38) MULAKU ERIC NUGANGA ECO-E,HIS-D
(39) SIWUN FREDERICK BUNYUY ECO-D,GEO-E
(40) SIMO NANFANG DIMITRI GHISLAIN HIS-D,REL-E
(41) TAH MACDONALD NDONG ECO-E,HIS-D
(42) LASSA HUDU NJUMUVUYI ECO-D,HIS-E
(43) NUGAH PRINCELY GANSEH ECO-D,HIS-E
(44) RAMI SARAPHINE MAKAP LIT-E,HIS-D
(45) AGENDIA CYNTHIA NGU GEO-E,HIS-D
(46) NGUAFAC PATRICK NKENDEM GEO-E,HIS-D
(47) EKWAFOR NELSON FORCHU ECO-E,PMS-D
(48) SONFA DJOUFA DULAIR ECO-E,HIS-D
(49) NJILEFAC CHANCELINE NCHONGANYI LIT-E,HIS-D
(50) NJIKA RITA NKEMBI LIT-E,HIS-D
(51) ASONGAZI BLASIUS MINA ECO-D,HIS-E
(52) MILA EBONLO ARSENE HIS-D,PHI-E
(53) AKANA QUINA NKENGAFACK GEO-E,HIS-D
(54) EFON ASSOUMOU SERGE ECO-E,HIS-D
(55) ANYA WANSA ELIZABETH ECO-D,LIT-E
(56) KAM LOLITA NGOIN LIT-E,HIS-D
(57) ATABONG JEVITA NKENG ECO-D,HIS-E
(58) DJIKENG LOVELYNE LIT-E,HIS-D
(59) NKENGACHA AJUAH BELTUS ECO-E,HIS-D
(60) ALEMSHU JULIAN ECO-E,HIS-D
(61) AJUAH ALICE FONDENGKAP ECO-E,HIS-D
(62) NANFACK NGUEFACK MABEL SOPHIE ECO-E,HIS-E
(63) TENANFIE LOUDRICK FIETSO ECO-E,GEO-E
(64) SHUNGMBANG JUSLENE AZAOFAH GEO-E,HIS-E
(65) NGOM JOHN YIA BIO-E,PMS-E
(66) FONKENG CELINE MADIEH ECO-E,HIS-E
(67) AJOULESEI CYRILLE NKEANGAFACK ECO-E,HIS-E
(68) MBOMBA GENIS NGUNE ECO-E,HIS-E
(69) MACHIFE BETRAND ECO-E,HIS-E
(70) NKEMAJONG FESTUS LEKELEFAC BIO-E,PHY-E
(71) NDULA FAITH BROWN TEH BIO-E,CHE-E
(72) NGANKENG TCHO BEKY DENIAH ECO-E,HIS-E
(73) TEBONGSHUO STEPHEN ATEHNGWA GEO-E,HIS-E
(74) TUME SONIA SHIYNYUY ECO-E,HIS-E
(75) AGBORTARH DERICK EBAIEPI ECO-E,GEO-E
(76) ABASOH MELOVE ASONGCHA ECO-E,HIS-E
(77) NOMBOH EMMANUELLA WANTIEH ECO-E,HIS-E
(78) NWOBEKEM DIANE BEZANKENG ECO-E,HIS-E
(79) CHIA VIOLET MUSI ECO-E,HIS-E
(80) BETE BALLA ELIZABETH NGONDE ENG-E,FRE-E
(81) FONCHINGALAH LAURA NTUOKEM ECO-E,HIS-E
(82) EDONGNEK GOLDEN UMEIKAI GEO-E,HIS-E
(83) SAHGONE ZEUGO ARNOL REMOND ECO-E,GEO-E
(84) LONGMO KONFO ARIANE SANDRA ECO-E,GEO-E
(85) NGOUFACK ROMAILA MADOE ECO-E,GEO-E
(86) ADONFACK RONYS ECO-E,GEO-E
(87) NTEMAFAC ROGER ECO-E,GEO-E
(88) ASONGACAP LEONEL NKWETTA ECO-E,GEO-E
(89) MBOUMANJE DIANA YANGOU ECO-E,HIS-E
(90) TEMATIO DJIKI NAOMY MOUINA ECO-E,FRE-E
(91) TENEZENCHA ONELLA ATSAMO NGUNE ECO-E,HIS-E
(92) MEIKEU MAFOLEQUE BRENDA NADIA GEO-E,HIS-E
(93) NASAH HAPPINESS NGAM ECO-E,PHI-E
(94) NCHONG NACHTIGAL TANGU ECO-E,HIS-E
(95) NKEANGENYI CHIAFIE DILAND ECO-E,HIS-E
(96) SIRRI BELDINE LIT-E,HIS-E
(97) EPANDA ELOBIL EUSTACHE GEO-E,HIS-E
(98) ZEBAZE NGUEGANG NICKY LEA ENG-E,GEO-E
(99) MBOWE RENAULD BAOWOH ECO-E,GEO-E
(100) BABEY JOY CONFIDENCE GEO-E,HIS-E
(101) TAYIMNJOH JEAVISCO ECO-E,GEO-E
(102) LEKU VANESIA DEM ENG-E,HIS-E
(103) NKENGAKEU ATEAFAC ISMAILA ECO-E,HIS-E
(104) NUPUKU JACKFILINE MBEGHE ECO-E,HIS-E
(105) YUVEN IMMACULATE YINYUY ECO-E,HIS-E
(106) EFEMOH MELVIS GEO-E,HIS-E
(107) AWENDEM MELVIS-BRIGHT-NKEMNQUIKA GEO-E,HIS-E
(108) NGU VICTORINE NKENG GEO-E,HIS-E
(109) TAKA DALY MANDAWOH ECO-E,GEO-E
(110) EKWAKE SAMATA MBEH ECO-E,HIS-E
(111) FAMENI JANE HOUSENA NGOKWE ENG-E,LIT-E
(112) DOUON MGNINGUE NOELLE VINITA ECO-E,ENG-E
(113) EFEUTNKIA ITA BEKONGCHO ENG-E,HIS-E
Centre No: 11362 Government Bilingual High School, Magba
Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 28
% Passed : 90.32, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 6
(1) DANGO SERGE RINWI ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(2) JUMFUAN BRAIN YEMUH ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(3) AVINES WEAPSE DANGO ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(4) BUBA PASCAL TANKO ECO-D,LIT-D,HIS-C,PHI-E
(5) ANYAM DELINE MBUH ECO-D,ENG-E,HIS-C,PHI-E
(6) NDAMUKONG HILARY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 16
(1) GIWAN GODLOVE NDONDEN ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) MBIYDZENYUY STANDLY BERINYUY ECO-A,GEO-C,HIS-B
(3) NOUARKEMA HANIEL HERMANN ECO-A,GEO-C,HIS-C
(4) MONKOUM KOUNJIE ROSELINE VERLINE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(5) FANWONG MABEL ABASHINYUYGHA ECO-C,LIT-E,HIS-D
(6) NGEBUIN KANJO MARCEL ECO-C,HIS-D,PHI-E
(7) BOUMBA ATANGA STEPHANE LEDOUX FRE-E,HIS-C,PHI-E
(8) YANGOUO MBOUOMBOUO ARAFAT LIT-E,FRE-E,HIS-C
(9) NSHABIY LIVINUS ASHERINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D
(10) JUMKONDA COLLIN BUIWI ECO-D,GEO-E,HIS-D
(11) AKORO TATIANA TIFUH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(12) YUVEN SANDRINE NANGSINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(13) AFUH CHRISTIAN NDAM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(14) WANG FRED LIT-E,FRE-E,HIS-D
(15) NUMBUES DAVID RIFOR ECO-D,GEO-E,HIS-E
(16) DASIBI PROVERBS ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) FINJOH FIDELIX HIS-E,PHI-B
(2) NGONG BURINYUY ASSIATOU ECO-C,HIS-E
(3) CELETINE GUMON ECO-D,HIS-D
(4) ALEMJU DELQUEEN HIS-D,PHI-E
(5) KOUNJIE NJIPOH BORIS ECO-E,GEO-E
(6) YUNWI KWASSINWI ROSALINE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11363 Government Bilingual High School,
Abongmbang
Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 18
% Passed : 94.74, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
Page 99 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 3
(1) MBOH GUILLEME KONJE ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-C
(2) EYI ANGO ESTHER SARA BIO-E,CHE-D,PMS-D,PHY-D
(3) MEDJANE MESSOUMBE DORCAS ECO-E,ENG-D,LIT-E,FRE-E
Passed In 3 Subjects: 10
(1) WANTE NGUEWO DANIELLE AMANDA LIT-D,HIS-C,PHI-D
(2) NYUYDZE BILLIETTE YINYUY ECO-D,ENG-C,HIS-D
(3) MBIPEH CLITON KADJOH ECO-E,GEO-D,HIS-B
(4) SIMO PIERRE KEVIN BIO-E,CHE-D,GGY-C
(5) BILOUNGA JOREL NARCY ECO-E,GEO-C,HIS-E
(6) YANGA KOESSA SOLANGE DENISE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(7) NOMBA YENE JEFFERSON LEE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(8) TCHOUNKWA DJOFANG ERIC ECO-E,GEO-D,HIS-E
(9) ASSEME MABOUL INES VERLAINE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(10) NKWAMBI CHARITY FIMLE LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 5
(1) SIEH ELISHEBA PUZENYUI ECO-D,HIS-D
(2) NGUFAC SIMONI CHRISTIANA HAZIELA BIO-E,GGY-D
(3) MAGOUFO GAGHA ORIANE BIO-E,CHE-D
(4) TCHOYI MARION ARMEL BIO-E,CHE-D
(5) ADJEBOUMO DANIEL ROMARIC ECO-E,HIS-D
Centre No: 11366 Government Bilingual High School Banyo
Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed : 24
% Passed : 72.73, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MOUHAMADOU LAMINOU ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B
Passed In 3 Subjects: 10
(1) TANTOH EMMANUEL ECO-A,GEO-B,PMS-A
(2) SERAH BERINYUY ECO-A,GEO-A,HIS-B
(3) NSOYIKA LAMBERT VERLA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(4) NGALA CAROLINE MBULI ECO-D,LIT-E,HIS-B
(5) CHOUPAMOM PHILIPPE JUNIOR ECO-D,GEO-E,PMS-C
(6) ABDOULAYE MANI ECO-E,GEO-E,HIS-B
(7) CHIN GODLOVE JAVNYUY ECO-D,GEO-E,HIS-D
(8) NDZE LARISSA LEFE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(9) LACHARA ABAS ECO-E,GEO-E,HIS-C
(10) MENGNJO PAULETE BERINYUY ECO-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 13
(1) TANKO NCHANJI BLESS ECO-C,PMS-B
(2) NFOR RONALD KWA ECO-D,HIS-B
(3) WAN JAH JOY-ATEH LIT-D,HIS-D
(4) NADESH LENYUY ECO-E,HIS-C
(5) TANKO ANSLYME NDI ECO-E,PMS-D
(6) ATTAHIROU SOULEYMANOU GEO-E,HIS-D
(7) ALIDOU OUSEINI TAKO GEO-E,HIS-D
(8) NGANFON EXODUS ECO-E,HIS-E
(9) YAHYA HAMZA ABBO ECO-E,GEO-E
(10) TSENWI BLESSING YUMBEM GEO-E,HIS-E
(11) GUEBI ABDOULAHI GEO-E,HIS-E
(12) NGEH EZIKIEL GEO-E,HIS-E
(13) BAKARI BORIS MAIMO ECO-E,HIS-E
Centre No: 11367 Government Bilingual High School, Bafia
Mbam
Regist: 89, Sat for 2 or more Subjects: 89, Passed : 66
% Passed : 74.16, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
(1) ANDANGNDOH CLODIN BIO-A,CHE-B,GGY-A,PHY-B,CSC-C
(2) ATSENA ANASTASIE LAURA ECO-B,LIT-D,FRE-C,HIS-D,PHI-A
(3) NTUTIN BERNARD YUVEN BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-A
TCHEMENI NGADJUI LOIC HURICHE
ECO-C,ENG-E,LIT-B,HIS-E,PHI-B
(4)
BANVIKUIY CASSIAN KFEBAN
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C,CSC-E
(5)
DIYEN NAOMI FIYINIFETOHNA
BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(6)
(7) SANDRINE NAIN ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-B
(8) MADEH ORNELLA CABREL ECO-D,ENG-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D
(9) MIKAH MADAKI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
ABELE YABOGO HILLARY MARIE GEORGETTE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-E
(10)
Passed In 4 Subjects: 14
(1) ATEBA OTABELA HERMANN RYAN BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-B
(2) NKWAIN TATIANA NANGE ECO-B,LIT-D,HIS-B,REL-D
(3) GANTAR BLESSING BONSUI ECO-B,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(4) NGOTEH RUTH NONO CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(5) FONGWE NELLY ENJEI ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(6) MAGUIP CLAUDIA RACHEL ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-D
(7) SIKINI GNAGUENG ABDEL ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
MOUNDA BIDIAS FRANCK BRYAN
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(8)
(9) NGWANG GLEN SHIMINYI ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
BITSONG ADOMANE PAMELA MAJOIE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(10)
ABILONG A KPOLOM MARTHE GUY FRANCE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(11)
(12) DJOUKOUO LETICIA IVANE ECO-E,LIT-E,HIS-D,REL-D
(13) NAFISATOU OUMAROU BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-E
MA’A FYEY AKOUYI A TCHOYI HONORINE VANESSA
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(14)
Passed In 3 Subjects: 23
(1) NGANG AKWO DESMOND KASINA ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) JALLO YUNUSA ECO-B,GEO-B,HIS-B
(3) FINILA COLLINS FONDZEYUV ECO-D,GEO-C,HIS-C
(4) KEBANG AZIMBOMBI BLESSING BIO-D,CHE-C,GGY-D
(5) VERNYUY SUMIHILA BONGVIKUI ECO-E,GEO-C,HIS-C
(6) EBAI EYONG BRANDON CHE-C,PMM-D,PHY-D
(7) EMBOLO PATRICIA ED IVANA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(8) MINYEM IRENA JACQUY PAULETTE BIO-E,CHE-C,PHY-D
(9) SAHNYUY ROMARIC BIO-E,CHE-C,PMM-D
(10) IDIRISU HASSAN HARUNA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(11) GOMBITANG ORIANIE ESQUIVA BIO-D,CHE-D,PMM-D
(12) MINANG DAPHNE NGWE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(13) KADZEM GEORGETTE KUKU LIT-E,HIS-D,REL-D
NGUEMBOU TCHAKOUA LILIANE BRUNDA
ECO-E,GEO-D,HIS-E
(14)
(15) NEBA ELFRIEDE AZINWI ECO-E,LIT-E,HIS-D
(16) BELL MOUZON BERTHE ARMELLE ENG-E,LIT-E,FRE-D
(17) VOH CLINTON KADZEM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(18) AFOR SIDONIE NKWEN ENG-E,LIT-E,HIS-D
ONANENA A MOUYAKAN ELDAD JOSAPHAT
CHE-E,PMM-D,PHY-E
(19)
(20) YEMELI LONTOUO MANUEL NEVILLE CHE-E,PMS-E,PHY-E
(21) FONCHAM SINAIDA TITI LIT-E,FRE-E,PHI-E
(22) DONGMO ELSA FLORA ENG-E,LIT-E,FRE-E
(23) NEH NADINE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 19
(1) MUBAH KELVIN NGUFI BIO-B,GGY-C
(2) BASSILEKIN CONSTANTIN JUNIOR GEO-C,HIS-B
(3) MGBATOU YOUFOUTE GUY RAOUL CHE-D,GGY-C
(4) NDIFORKWAH TRYPHENA NDUE BIO-E,GGY-C
(5) NJINGTI BISMACK MBOWA ECO-E,HIS-C
(6) NJASE MARIVON CHE-C,PHY-E
Page 100 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 19
(7) BUINDA STEPHANIE HONGSEH BIO-E,CHE-D
(8) MARY GRACE ALEMNGU LIT-E,HIS-D
(9) DOMTCHOUANG YEMBEU CARINE ELODIE ECO-E,HIS-D
(10) WOTONWO KUENONG RIVALDO CHE-D,PMS-E
(11) MENU FELIX NSAKEMEI HIS-D,PHI-E
(12) KEYENYEN DAISY KINYI LIT-E,HIS-D
(13) NCHOFUA ROSALINE MESHENEKE PMM-E,PHY-E
(14) MARY ASSUMPTA AKONGNWI LIT-E,HIS-E
(15) AYONG DIPANDA TEDDY STEPHANE ECO-E,GEO-E
(16) GOMBEKE HABIBA CAPUCINE LIT-E,HIS-E
(17) KINTANG COURAGE KITA LIT-E,HIS-E
(18) KAMGUEM YEMBEU ROSINE ECO-E,HIS-E
(19) NDZANA MINYELI MARIE ROSE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11370 Amasia Bilingual Secondary School, Ekounou
Yaound
Regist: 87, Sat for 2 or more Subjects: 87, Passed : 82
% Passed : 94.25, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 20
DABOVE TAFOUNG AUDREY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
KENGNE LENOU CHRIST-ORELIEN
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-C
(2)
(3) CHUMULUH GEORGES BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-A,CSC-D
(4) TANGMO NANA SAMUEL ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-B
KOA ESSOMBA MARTINE IRENE GRACE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(5)
(6) TANG ELENOR ECO-B,ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-A
HENRY NGALLE NGALLE JR
CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-A
(7)
(8) CHO LALONG SONIA BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
KAMDEM SIMO FIDELE CONSTANT
BIO-B,CHE-B,GGY-D,PHY-D,ICT-B
(9)
NINMOGNE NELSON MANAKEL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-D,CSC-D
(10)
KONLACK ENGOUBOU JUSTINE PHILIPPE
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-C
(11)
ASSEE MICHEL EMMANUEL VALERY
CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B,CSC-E
(12)
EKOULE MPONDO MARGOT HUGUETTE DIANORA
BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-C,CSC-E
(13)
ESSAMBA EBANDA CATHERINE ORNELLA
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C,CSC-E
(14)
GHENE TANSON MARC-WILL
ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-E,ICT-B
(15)
MBARGA MANY GASPARD GAEL
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C,CSC-C
(16)
(17) JUM TERRY KIMBI BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D,CSC-E
(18) TCHAMI KEPEDIN LIONEL BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(19) SAMI KEPEDIN AUDREY BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
CHIWENG KENGNE JAMES FRANGY
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-D
(20)
Passed In 4 Subjects: 34
NOCHEWOH BELGELINE MANJENKO
ECO-B,ENG-B,GEO-B,HIS-B
(1)
(2) NZOL NZOL ERWIN PHINEAS BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C
KENNE KENMAYO EVITALIA JULLY
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(3)
(4) BABILA KENNETH AKUM CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(5) YUNGONG SANDRA NGHOKEH BIO-B,CHE-D,FSN-B,GGY-C
BIYACK ABIDOMANA QUETSIA LYZIE
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(6)
(7) PAMBE DONGMO GLORY ECO-C,ENG-D,LIT-B,HIS-B
(8) AVOTO ZE MYRIAM MANUELA ENG-D,FRE-B,HIS-C,PHI-B
(9) AWASIRH SINTIA FONDOP CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-D
NDANTHE TOGNANG KELINE ERIKA
ECO-B,GEO-B,PMS-D,ICT-D
(10)
(11) DJOKO EWANE NELSON BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-C
FOUEFACK NAGUE GILLES ROSTAND
CHE-B,PMM-C,PHY-B,CSC-E
(12)
(13) UWIKUNDA ANITHA ECO-B,GEO-B,HIS-C,ICT-E
(14) NCHUMULU CLOVISE ECO-C,GEO-C,HIS-D,ICT-B
(15) NGWAINBI RANSON MIH BIO-B,CHE-C,GGY-C,PHY-E
NGOUFO NAMEKONG BRENDA MERVILONE
ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-C
(16)
(17) NANJE JESSY OFAKI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B
(18) SENGWA STEPHANI BLANCH FRU ECO-B,ENG-E,GEO-C,ICT-E
(19) NGANG SANDRA SIH ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(20) BONG AMAELLE NECHING BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(21) CHIELO JECYNTHA OBIANUJU ENG-D,LIT-B,FRE-E,HIS-D
(22) MBENGA PATRICK PAUL ECO-D,FRE-E,GEO-D,PMS-C
(23) NDOH WENSLINE ENGOKUM BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(24) CLARA MAKONGO ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(25) AMBASSA OWONA CECILE AUDREY ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(26) CHAH SONIA NOKONG BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(27) ETOM ALFRED WILLIAM CHE-D,GEO-E,PMM-D,PHY-D
DJINDJEU WEKAK MICHEL PATERNE
CHE-D,PMM-C,PHY-E,CSC-E
(28)
(29) NEBA EDITH NEH BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
EKOLE MOTANGE PETER OWAMBA
BIO-D,CHE-D,PHY-E,CSC-E
(30)
(31) EMAMBU ESEMU MAGREAT ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
TAMEGHE QUCHOUO MIGUEL LANDREAU
ECO-E,GEO-D,HIS-D,ICT-E
(32)
(33) EBENGUE ERIC YVES ENG-E,LIT-E,FRE-D,PHI-E
(34) NCHANG SANDRA NGU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 16
(1) MOFOR STEPHANE FORBALANG ECO-A,GEO-B,PMS-C
(2) MUMEH ZINOR MUSTAPHA ENG-C,HIS-D,PHI-B
(3) EBINI PIERRE EMMANUEL JUNIOR BIO-B,CHE-D,GGY-C
(4) INEGBU OBIOMA EMMANUEL CHE-D,PMM-C,PHY-D
(5) DJOUKA MBA KEVINE HORDALINE ECO-C,GEO-C,HIS-E
(6) MALEH TATSINKOU CARENE BIO-D,CHE-E,GGY-B
(7) SHADRACK CHUKWUEBUKA OGBOH BIO-C,CHE-D,PMM-D
(8) NDZI COURAGE NKUH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(9) AZANJI LUM GRACE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(10) SOH NGWE MARTINA ECO-E,HIS-D,PHI-E
(11) ARON LUCRECE NGONO ECO-E,ENG-D,HIS-E
OUONGNIN DOUA SRECANOA SOUKY ANDREA
BIO-D,PHY-E,CSC-E
(12)
(13) ISSENG SAMUEL MAXIME STEPHANEL BIO-E,CHE-D,PHY-E
(14) TABAH CLITTEN NFOR ECO-E,GEO-E,PMS-D
(15) SONFONG LORRIANE MAUREEN ENG-E,GEO-E,HIS-E
(16) TONGLA GLORY TAH BIO-E,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 12
(1) EVINA MBITI FRANCINE CLAUDINE ENG-C,LIT-D
(2) UMARU ARAFAT ABU IDRISS CHE-B,PHY-E
(3) OROCK EMMANUEL ASHU LIT-E,HIS-C
(4) FRU BLANDINE ECO-E,HIS-D
(5) EKAMBI METOLE ODETTE EUNICE ECO-E,ICT-D
(6) INEGBU OKHECHUKU PATRICK PMM-D,PHY-E
(7) MEMANA ZE NOELLE SANDRINE GEO-D,HIS-E
(8) FRUNJI EPIPHANY ENG-E,HIS-E
(9) NZEGGE KELLY EBUDE LIT-E,HIS-E
(10) DIARRA SAFIATOU BIO-E,CSC-E
(11) NDONGFACK VICTOR JUNIOR ENG-E,LIT-E
(12) NKE CHRISTINE ENARISTE GEO-E,PHI-E
Page 101 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11375 Baho Bilingual High School Bonamoussadi –
Douala
Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 25
% Passed : 86.21, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NWANA GIVERS ECO-A,ENG-B,GEO-C,PMS-D,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 10
DEREMA NJOYA NDAM NOUROUL-ISLAM
ECO-B,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(1)
(2) NEBA JAICA ECO-B,GEO-D,HIS-B,PMS-C
(3) TAH SHERON ANNEH ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C
(4) ASONGAYI RUSMOND LEBATMBU ECO-C,FRE-E,GEO-D,PHI-C
(5) MODJO KUITE ORELIE FAYELLE ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-E
(6) NTUNGWE MARY-ANN MBULLE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(7) ELANGWE DELINO SAVIOUR ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(8) MBAM LAWRENCE AKWANKA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(9) NELSON NDIPNU FOMBANG ECO-E,GEO-E,PMS-D,ICT-E
(10) NTIMBO TCHONKOUANG OLYMPE ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 3 Subjects: 9
(1) MAFOUMOUO DJIOFOUO DAINA ECO-C,GEO-C,HIS-E
(2) ENOWBOT SHARON EBANGHA-TIMBI ENG-D,LIT-D,HIS-C
(3) ABDEL AZIS MOUSSA ECO-E,GEO-D,ICT-C
(4) MOUISSOU OWONA STEPHANE ECO-D,GEO-E,PMS-D
(5) GODWIN AYIBAWANEMI DANIEL ECO-E,GEO-D,ICT-D
(6) MOSIMA CHARISMA BONAM ECO-D,GEO-D,HIS-E
(7) AGBOR ASHLEY AYUK ENG-D,LIT-D,HIS-E
(8) NKAIMA REMY FRANK KAMGA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(9) ANYANG HARNET BESONG ECO-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) TANGI GEORGE TATA ECO-C,HIS-C
(2) DINA NZOMPA FREDERICK WILLIAM ECO-D,GEO-E
(3) LUM BLANDINE FRU LIT-E,HIS-E
(4) NCHEKU ISABELA ECO-E,HIS-E
(5) NJOCK BERIWELL EPEY ECO-E,HIS-E
Centre No: 11381 National Bilingual College, Bonaberi Douala
Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 21
% Passed : 95.45, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) FRUNWI MUGRI NDEH CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-B
Passed In 4 Subjects: 14
(1) NDOH GIZZET MENYI ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(2) KHAN CLAUDETTE WONDON ECO-B,GEO-C,HIS-C,PHI-B
(3) NFONTOH MILVADINE LEMNWI ENG-B,LIT-B,FRE-D,HIS-B
(4) ANYI KESTY JINGWA ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(5) FORJI CYNTHIA CHANZIA ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B
TENDONGZE ZEINKOAN ANDY JOUELLE
ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-D
(6)
(7) KENGNE ODILE CARELLE ENG-C,LIT-B,FRE-C,HIS-D
(8) FON THELMA BERINYUY BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-C
(9) ASHU COLLINES AYUK ECO-C,GEO-A,HIS-D,PHI-E
(10) NDIPETA EUPHEMIA TAKOR ECO-C,GEO-C,HIS-D,ICT-D
NGUEGUIM KENFACK CHARROISE DANEISSA
CHE-D,FSN-C,PMM-C,PHY-D
(11)
(12) TANDE HARISON MOKOM BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-C
(13) KINGNI FONKENG REGIS FRANCK BIO-E,CHE-E,PMM-B,PHY-E
NGO LOGA BAYEMBEL ANNE LAVALLIERE
ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(14)
Passed In 3 Subjects: 4
KEGOUM TCATCHOUA SPENDIDE CONSOLE
BIO-C,CHE-D,GGY-C
(1)
(2) YENKU JEMIMA NJINI CHE-E,PMM-D,PHY-D
(3) NFORBI NONAVAN SHELLEY NIBAH ECO-E,LIT-E,HIS-C
(4) SONE MISPA NDOBE ENG-E,LIT-D,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) FORBIYAM THERESIA TENGU BIO-E,FSN-C
(2) YENKU COURETA NFORSHI CHE-E,PHY-E
Centre No: 11383 Mbalmayo External
Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 19
% Passed : 55.88, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) CHIEK FAITH MBAH ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-E
(2) AKUKERE PROMISE UMBREBA ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-B
(3) BEKOA BERNARD ECO-D,FRE-C,GEO-E,HIS-B
(4) TCHEUCHOUA GRACE LAURIA ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 4
(1) WOTANY RODRIGUE NJIE ECO-D,HIS-C,PHI-D
(2) MBENG DERICK YUH LUUH ECO-D,GEO-D,HIS-E
(3) ENJEMA KETTY MOSOKE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(4) MBANGONO JULIETTE YVETTE ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 11
(1) MBAKAM KAPTUE LARISSA ECO-C,HIS-D
(2) AKOA SIMONE GWLADYS ECO-C,FRE-D
(3) OWONO CHRISTOPHE FRE-E,HIS-C
(4) NSANGOU KPOUMIE OUZAIROU ECO-E,HIS-D
(5) MENDO VICTORIA FRE-E,HIS-D
(6) NGONG ONDOUA JEAN DE DIEU JUNIOR FRE-E,HIS-D
(7) MEGNIGUE GUEDIA ESTELLE AUDREY ENG-E,HIS-D
(8) EVOUNA NOAH JEAN VIVIEN BIO-E,CHE-E
(9) ADJARATOU ISSIAKOU ECO-E,HIS-E
(10) DJUIDJE FEZEU JEANNE FABIOLA ECO-E,HIS-E
(11) EYABI JESSY NOUAH LIT-E,HIS-E
Centre No: 11385 Christian Comprehensive Secondary School
Nkolmbong
Regist: 102, Sat for 2 or more Subjects: 102, Passed : 98
% Passed : 96.08, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 26
(1) JOY NGUM NDALLE BIO-A,CHE-B,FSN-A,PMM-A,PHY-A
KAMGO DOMTCHAMP STEPHANE
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-A
(2)
(3) NDIFON SONIA-FRIDA TIKU BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
KELLY ACHUEG FRU-NGANG
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4)
(5) YUVEN LAURA KINYUY CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-A,ICT-A
(6) WILMA YAFI NKWAIN BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
MANKA’A FA’ANWI NGONGALAH
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-B,ICT-B
(7)
MBOH HONORINE NGAMBOH
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(8)
WUMBINGWO JERRY NGANDJOU
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-A
(9)
(10) ASONDO PELAGIE AFOR BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-C
NCHIFEH MIREILLE LARISSA NKWEHKEH
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(11)
(12) OLONGO ODILE PRISCA BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMM-D,PHY-D
NJOH RICHMOND NDAMUKONG
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(13)
Page 102 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 26
BEMSIMBOM NGUMA EKFUINGEI
ECO-C,GEO-B,PMS-D,PHI-D,ICT-B
(14)
(15) AKONWIE AWUM BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-A
(16) NKEM DYLISE – JOAN AYUK ECO-B,ENG-D,LIT-D,HIS-D,PHI-B
(17) FORBI LOVERT ANGUFOR ECO-C,ENG-C,GEO-C,PMS-D,ICT-C
DIANGHA MALCOM NGONGBI
BIO-A,CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(18)
(19) NJI NIGEL TIMA BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-A
JAFF GEORGE-RANDY BONGDZEEM
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(20)
WANDJA TIOVE LEVI STEPHANE
CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C,ICT-A
(21)
(22) MBAZO’O EBO JOSIANE ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-C,PHI-C
FONGANG KENNY ROY NDIFON
BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(23)
NGWE MBUNYAM BROWN HILDA
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E,ICT-B
(24)
(25) NCHANG VICTORY NDEH BIO-E,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(26) VEDIAN MAZE NYENTY BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 36
JUNIOR NJIE DENIN MAFANY MUSONGE MAKONGO
ECO-B,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(1)
(2) KHANCHA DELVIN KHANCHA ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(3) AKELEKEH APONGLEN NDAH BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(4) EMA-EBANGO NJONJI JUNIOR BIO-B,CHE-C,PHY-C,ICT-B
(5) KOUNG THOMAS ROGER ECO-B,FRE-E,GEO-B,ICT-B
(6) EFIO ETONA IRENE ECO-D,ENG-B,LIT-B,HIS-C
(7) NGANO ALINGI NJEO BIO-A,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(8) NDI MERELYN YAAH ECO-B,GEO-D,PMS-B,ICT-D
(9) NOUHOU STEPHANE XAVIER PMM-B,FMA-E,PHY-D,ICT-A
(10) ONARI STECIE NGWEGHA EMANI BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(11) OLONGO CYNTHIA BERNADETTE BIO-C,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(12) SHEY YENTOH MIRIAMOM BOKWE BIO-C,CHE-D,FSN-B,PHY-D
(13) DAPHNE SIH YUFANYI ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-C
AMBELE CYRIL CHE ANDONGKOBI
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(14)
(15) ZEH-ZE ARNAULD DANIEL BIO-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D
CHIBENDAH NICHOLSON VACHINDE
BIO-B,CHE-E,PMS-D,ICT-D
(16)
(17) LORNA ARAH AKO TABE BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-C
(18) FAYÇAL KHALED WOUDINI ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-B
(19) ENE MIMBA HELENE JESSICA BIO-B,FSN-E,PMS-D,ICT-D
TCHIENDJO TCHANAG LIONEL CAREL
BIO-E,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(20)
(21) NANGA ASTRIDA NJOH ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(22) CHEO RICKSON AKUMA ENG-C,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(23) EPAH FONZOCK BROLIN NKENGFOR ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(24) KHAN SONIA TEWAH BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(25) WOTSESEH DESMOND NGEDLE ECO-C,ENG-D,HIS-D,PHI-E
(26) MULUH MULUH COLLINS JUNIOR CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(27) FON NOELA AMBENG ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-E
TOUNGSI KOUNTCHOU VIVIEN KEVIN
BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D
(28)
(29) YANG RANSOM MBUH ECO-C,ENG-D,GEO-E,ICT-E
MEWANU BLESSING COCOVI GABGHA
ECO-D,GEO-E,PMS-D,ICT-D
(30)
(31) FAWUONGE BELVIENE WAITINYE BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
FONJONG QUEEN-CLARISSE AMBO
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(32)
(33) NDIFON ERIC NDAM BOBBY ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(34) NTSAMA CALINE MARIELLE ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(35) MOKANYA BENIS DISABO ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(36) PANDJA SYNTHIA DANIELLE ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 28
(1) SUH BORIS CHE ECO-A,GEO-C,HIS-B
(2) CHIN DIDIER FONYUY ECO-C,GEO-C,ICT-B
(3) KULOM ATEH ISEH BIO-C,FSN-C,PMS-B
(4) DILAN KAMBO NAKO ECO-B,GEO-C,ICT-D
(5) TAKA KEMALET RUTH MEZOH BIO-C,PHY-D,ICT-B
(6) BASUM BRYAN ENCHOR ENG-C,LIT-D,HIS-B
(7) TAKA LESLIE MARK KHAN BIO-B,GGY-E,ICT-C
(8) SIELIDJE FEZEU JACOB ECO-C,HIS-D,ICT-C
(9) ANDONG HAPPINESS ACHETUGHO BIO-C,FSN-D,GGY-C
(10) NKEMBI CHARLES NGOPI PMM-D,PHY-D,ICT-B
(11) ENWE CALEB NJI ECO-C,GEO-E,ICT-B
TCHAMABEU KENGNE YOUADJEU FRANK
PMM-C,PHY-D,ICT-C
(12)
(13) EYAMBE EVAN WELSANE OBASI ECO-C,GEO-E,HIS-B
(14) LORDSWILL CHUO SHADZEKA BIO-A,CHE-E,GGY-E
(15) NGAH NGAH NJIMEREKI MBANWI BIO-B,CHE-E,PMS-D
(16) TAKWI SHINDOH BRITNEY ECO-C,PMS-D,ICT-D
(17) YOUTA FOUTSOP SHARNELLE BRENDA BIO-C,PHY-E,ICT-C
(18) MBAKU DELPHINE ACHA BIO-C,GGY-D,ICT-E
(19) AKA VANESSA BURINYUY BIO-D,CHE-E,ICT-D
(20) ACHA REMMY WAJU ECO-D,GEO-E,HIS-D
(21) ASANGWE JOHN-PAUL AKUM LIT-E,HIS-D,PHI-D
(22) NDOH BEVOURE LAFORTUNE CALIXTE LIT-D,FRE-E,HIS-D
(23) ABDUL – HADI UMARU ECO-E,LIT-D,HIS-D
(24) BANSI NUBONG SUH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(25) ENONGENE PRIESTLY ETAPE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(26) NWAME NWAE PAULE LA FLEUR ENG-E,LIT-D,HIS-E
(27) GOPAL KUMA YUH CHE-E,GGY-E,ICT-D
(28) KAFETEH MAYEYNMEYN AGAPE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) MENDZE DE TEKAM SOREL MANRO BIO-A,ICT-B
(2) AKEM YVETTE FONYUY BIO-B,GGY-C
(3) FIDELIS NZOPUTA AGUWA BIO-C,ICT-E
(4) KONO BIKOMIN JAMES BRIAN CHE-D,PMM-D
(5) TATAHMENTAN LINETTE NJABEYE BIO-E,FSN-D
(6) NCHOMBENG RANDY FUHNWI ENG-D,LIT-E
(7) FOTABE MABEL ENJOH GEO-E,HIS-E
(8) TATAH DENNING LIT-E,HIS-E
Centre No: 11389 Government Bilingual High School Obala
Regist: 74, Sat for 2 or more Subjects: 73, Passed : 70
% Passed : 95.89, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
NDIFORMUBEH SEDRICK NDIFONCHAN
BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(1)
FINAKIY ALPHONSE NYUIKONGHE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(2)
MVOGO NKOA LINUS DYLAN
ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(3)
(4) WANYU ROSEAME NJAN BIO-C,CHE-D,ENG-D,FSN-C,GGY-B
TCHANGKWI DAVID NGAMBAM
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(5)
(6) NADINE YAA BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
ELOUNDOU BASILE JUNIOR BRYAN
BIO-D,CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(7)
(8) HABIBA AMINOU BIO-C,CHE-E,FSN-E,PMS-D,PHY-E
(9) WANJE CLAUDETTE TIYOH ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
Passed In 4 Subjects: 24
(1) TARDZENYUY BELLA KIVEN ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(2) CHI MISLINE WENENG ECO-C,ENG-C,GEO-B,PMS-D
(3) MUMA RUDOLPH KINYUYU ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(4) NDAM CLEOPAS MBIPEFAH ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(5) MINLO PIERRE BERTHOL ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(6) PENDAT CALEB NJINDA ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C
Page 103 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 24
(7) AMBASSA NGON EMMANUELLE ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(8) WIYSANYUY GASTON BIMELA ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(9) TATAFOSHI AMZA ALITOWAT ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(10) ESSAGA ALEGUE ANNE BIO-E,CHE-D,ENG-E,GGY-B
(11) NYUYKONGE ANSLEM ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-E
(12) LESIGHA SONITA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(13) BALIKI ESTHER MA-NDE ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-D
MELINGUI ONGONO DENISE AUDREY
ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(14)
(15) NGALLA EDMOND NFOR BIO-E,CHE-E,ENG-B,PHY-E
(16) MORFOR VANESA ZINGKENG ENG-B,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(17) FATAAHU NYUYDZE KEHKIMOKI BIO-D,CHE-E,PMM-C,PHY-E
(18) OHANDJA ENGOLO URIEL JOEL ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(19) JOSEPH NDUMBE LYONGA JUNIOR BIO-C,ENG-E,PHY-E,ICT-D
WAINFEN BERNADETTE ESEGHA BIH
BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(20)
(21) NDIMIDA EMELINE AHIADYUI BIO-E,CHE-D,ENG-E,GGY-C
(22) NDONGO NDONGO GAMAEL ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(23) NJOAKA ANITA YENSINLA ECO-E,ENG-E,HIS-E,PHI-E
(24) BITIEH BRENDALINE NCHOUNYUI ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) NDIMUANGU EUNICE NGUPI BIO-C,ENG-C,GGY-C
(2) RIMUH HEZEKAIAH NWIGHABUIN BIO-B,CHE-C,PHY-D
(3) SAH CLARINDIS KEBUANKA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(4) NGAHA NJOYA STEVE SENIOK BIO-D,CHE-D,GGY-B
(5) AJANG SYNCLAIRE SUME ECO-C,GEO-D,HIS-C
(6) NGOLE MODESTINE NZELLE BIO-C,CHE-C,PHY-E
(7) NDUEH RONALD ZEHNENYUI ENG-D,LIT-E,HIS-B
(8) NICOLE ROY NGOUENI BIO-D,PMM-D,PHY-D
(9) LEMA ABEL ABRAHAM JEAN ENG-E,LIT-E,FRE-C
(10) MBOUTENNYINYI ELIZABETH BIO-E,ENG-E,GGY-C
(11) NGONO HUGUES ANICET ECO-E,GEO-E,HIS-C
(12) METSINA OHANDJA RAZIEL ECO-C,FRE-E,HIS-E
(13) TATAFORSHI NAOMI SHIMINYUI ECO-E,ENG-D,HIS-D
(14) NDIFORSETIA MOHAMMED NGOHNUIBEH BIO-E,CHE-D,ENG-E
(15) MEBINA NKE LOIC FRANCK ECO-D,GEO-E,PMS-E
(16) CHUMMEYOU CHAVOM ROUKAYATOU ECO-E,FRE-E,HIS-E
(17) LANYE BELINDA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(18) NJOYAH HAGAR ZUPONYUI ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 19
(1) ABOK SASSOE GOSSELIN BIO-C,ENG-C
(2) KPUYUF EMMANUEL BONGSIYSI BIO-C,GGY-C
(3) ONANA TASSI MARTIN BIO-C,GGY-C
(4) AGHA ACHANA REMI BIO-C,ENG-D
(5) MBOHNKANG PROSPER PUH BIO-C,PHY-E
(6) MBELE AKENGUE JOEL LEDOUX BIO-E,GGY-C
(7) AMBASSA NDZANA EPHREM ECO-D,HIS-D
(8) MINKOE NGONO MARCELIN JOEL ECO-E,FRE-D
(9) BELLA NDJANA JACQUES PHILIPPE BIO-E,GGY-D
(10) MESSINA A DJAM FRANCINE ROSETTE ENG-E,FRE-D
(11) ZOBO RUPHINE ECO-D,GEO-E
(12) DOUMOU JEAN-MARIE BONHEUR PMM-D,PHY-E
(13) NDIMEKEIH KELVIN MBINYUI ECO-E,HIS-E
(14) MBAH VALERY NDAH ECO-E,GEO-E
(15) FONKA JULIUS NDIFORSHU ENG-E,LIT-E
(16) EDENE OKALA YVES CHRISTIAN BIO-E,PHY-E
(17) AYISSI OKALA GABIN PAOLA ENG-E,PMM-E
(18) TOUA ABANDA DINA GEO-E,HIS-E
(19) MBAHNDIFONCHO BISIH BESTINE ECO-E,GEO-E
Centre No: 11392 Mario Academic Complex Mendong Yaounde
Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 62
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 26
GUIAKAVEN NDEMEVENG CHRISTIAN DARRYL
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-A
(1)
(2) AZAH MAGDALENE IJANG BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
NTANG MADE CORINE THERECIA
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(3)
(4) NGU LYSANDA SIECK BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
NGOLE CHRISTIAN STRAKER
BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-B
(5)
(6) BAH ENIH MARION BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-B
TCHAMBA MUNAKWA WENDY
BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(7)
(8) KONGNYUY KLINSMANN ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-B,ICT-C
(9) KUM DIVINE MUEGHA BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(10) KUUM CLIFORT MUGHE BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(11) TAHNJI FAITH AMBENG BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
ANAKOR OLUCHUKWU GOD-FAVOUR
BIO-B,CHE-C,PMM-A,PHY-C,ICT-C
(12)
FOGOU NGUEPI WINDELL SHAVEZ
BIO-B,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(13)
POKONG BOWEN ARIELLE JOSEPHA
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(14)
(15) CHIN SUILA JOYCE CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C
PIEBENG LIZ SHEILA DJIATSA
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-B,ICT-B
(16)
(17) EYONG RICHARD NJOCK BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-B
AGBORAMBANG EBOT GEORGE
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(18)
(19) NKIMBEU NJINUI KERRY BIO-A,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(20) AZIAWUNG AIME NGUJI BIO-B,CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(21) YUFANYI CRESPO VICHE CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-C,ICT-C
BESONGNGEM CEDRIC BESONG
BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(22)
(23) NALE CHRISTINE TIEMAH BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
AJEANJOH CORDELLIA ANOGIKIA
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(24)
(25) CHENWI EDNA NEH BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(26) ADOH SYLVIE DZAGUE BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 17
NDONWI EMMANUELA NCHANGNWI
BIO-A,CHE-C,GGY-A,ICT-D
(1)
(2) FOSSONG NENGI ABIGAELLE BIO-A,CHE-D,PMS-B,ICT-B
(3) ANNU LYNDA NEH ECO-C,ENG-B,LIT-D,HIS-B
TCHAPMEN NGUENTA SAMANTHA
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(4)
(5) AGBAKO SYLVANUS AMBA ECO-A,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(6) FIRIYI EMMANUELA ESAIE BOUKAR LIT-E,FRE-C,HIS-C,PHI-B
(7) ANANGAZEM RAISA CHAMO ENG-B,LIT-D,FRE-D,HIS-C
(8) FRANK CHIBUIKE IKECHUKWU PMM-B,FMA-C,PHY-C,ICT-E
(9) TABAH PRINCELY CARLOS BIO-A,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(10) NDONGO TONYE GILLES FRANCK BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(11) ASHU ELISABETH TAMBE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(12) ASHIME VERON ANDU ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(13) VICTOR KAJOH NUMLIN BIO-B,CHE-E,PHY-E,ICT-D
(14) LEINYUY ROSETTE ENG-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B
(15) CHEKWUM AFUH FRANK JINIOR BIO-C,CHE-E,PHY-E,ICT-C
TCHIENGANG KOUOPDO LENA SYLVANA
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(16)
(17) JAIDZEKA FAITH-REGINE KINYUY ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 15
(1) SONIA NGUM ECO-C,GEO-B,HIS-B
Page 104 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 15
(2) KEDJU CHI FAVOUR DANIEL BIO-B,CHE-D,PMS-A
(3) PANSEH RAINER SAHLANGMI BIO-B,PHY-C,ICT-B
(4) VUSHIGHO NEVILLE TOFALE ECO-B,GEO-C,HIS-C
(5) CARINE NGUM NDIFOR ECO-C,GEO-B,PMS-C
(6) DUME ETUBA BLESSED ECO-B,GEO-D,HIS-C
(7) NGUELE VIANG LOIC DAREL BIO-B,GGY-C,ICT-D
TCHANGMENA A ZINTCHEM ARTHUR JOEL
BIO-B,GGY-D,ICT-C
(8)
(9) ABEN MILDRED ADU ECO-C,GEO-D,HIS-C
(10) GODA FOUOMON FRANCINE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(11) BIDJEMIA ORNELLA KEZIAH BIO-B,PMM-D,ICT-E
(12) DJUMETA YLLARIE BIO-B,PMM-E,ICT-D
(13) OJONG KELVIN AGBOR MONABAN BIO-D,PHY-E,ICT-B
(14) BANTAR GOODNESS YAAH BIO-E,GGY-D,PMS-C
(15) TENENG EMMANUEL NKAM ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 4
(1) NGUEKENG ZANGUIM CALVERIE FRE-E,HIS-B
(2) TOUKAM DIOM JORDANE PEPETOUA BIO-C,PHY-E
(3) TATA BRIDGET ENIH BIO-C,PMM-E
(4) NJINJEH WANKI HELLEN MAH ECO-E,HIS-C
Centre No: 11394 Fultang Bilingual High School Nkongsamba
Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 83, Passed : 79
% Passed : 95.18, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 11
SHERYL BRENDA TAYEM FOMBELE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(1)
(2) ATABONG TAJO ACHA BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
AJONGAFAC ZINKENG MBETEM
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-D
(3)
(4) SENE TELMA ABONGSHA BIO-A,CHE-B,PMS-D,PHY-C,ICT-C
(5) MELONG KUELA NOEL BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(6) TALLA MATAMGWO LOIS BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
NGAMTI EMELDA ATSIMBOM
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(7)
LOMBE PRECIOUS HELGA NZUO SONE
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(8)
BU-GHELAKEH CHRISTELLE TANITAKOH
BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C
(9)
(10) ENOMBE KOME NZUBE BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C
MECHANE ELUNG TRACY BLANCHE
BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-E,ICT-D
(11)
Passed In 4 Subjects: 25
(1) MBENG BENEZET YUH ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-C
(2) SONE DORIS EMANGA ECO-A,GEO-A,PMS-C,ICT-C
(3) TCHAMEGNI YAWO JADEL CHERYL BIO-A,CHE-C,PHY-C,ICT-B
(4) TABI MBONG MBENG PHILIP CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
KEUMOUO TADAHA DIROIL JAMES
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(5)
(6) MPONGE NOELLA EWANE ECO-C,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(7) BIH ALIDA BEBOLAKA ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-D
(8) TU-UH NADINE MUSIH BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(9) AKAME MPODE GERALDINE BIO-A,CHE-C,GEO-B,ICT-E
(10) EBANGHA NADESH ETTAMANYO ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-B
(11) NJUME NNOKO YELSON ECO-A,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(12) ALIEMBOM REGINE METOLO BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(13) NASARE SANE JOAN BIO-A,CHE-D,PMS-C,ICT-D
(14) SIRRI SONIA SHU ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-E
(15) ASHU TABI JOHNBEST ECO-B,ENG-D,GEO-E,HIS-B
NGAMKAN ANGE MERVEILLE GRACE
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(16)
(17) EBINI SUSAN BEKECHENG ENG-D,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(18) NTOH EWEBA CHRISTELLE ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(19) NZILLE SANDRINE NTUBE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(20) EYOME SHALON AKE BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(21) AKAME MEKOH KEVIN ECO-C,GEO-D,HIS-D,ICT-E
(22) EKANE MARVINE MONGUE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
TCHOUTOU NJINANG PRISCILE NIKITA
CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(23)
(24) AWASUNG AZINWIE ARISTON BIO-B,CHE-E,PHY-E,ICT-E
(25) ABENDONG ENEGWEI EYUNGINJEH ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 26
(1) MUMEFEH ARISTEDE PANPEH ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) CHECKNDE TEGUM ANDRE ECO-A,GEO-B,HIS-B
(3) NWANIKUM MBAH PATRICK ECO-A,GEO-B,PMS-C
(4) NKONGHO DICKSON EBAI ECO-B,GEO-C,HIS-B
(5) MOKOM TENENG DANIEL ECO-B,GEO-C,HIS-B
(6) TANDONG ULRICH ACHAH BIO-A,CHE-D,PMS-C
(7) ESUNG PEARL NJIKANG ENG-B,LIT-D,HIS-C
(8) NGHOMGNE FOTIE PETRONINE BELGE BIO-B,CHE-C,PMS-D
(9) TEUMO TAKOU CEDRIC LEONEL ECO-C,GEO-C,HIS-C
(10) NDIALE EDIE BALTES CAROL ABIH BIO-B,PMS-C,PHY-E
(11) DANIELLE NTAMI NDONLAP MBANYA BIO-A,CHE-D,PHY-E
MAKUETE TCHOUOLONG DADIANE FABIOLA
ECO-C,ENG-D,HIS-C
(12)
(13) MBIDZENYUY HANS ECO-C,GEO-D,HIS-C
(14) PATIPEWE TCHENGOUE LAURYL JOYCE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(15) NDIME CONSTANCE NZUNGE ECO-C,GEO-C,HIS-E
(16) OJONG THIERRY EBINI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(17) EPIENGOME GLEIN BIO-C,CHE-D,ICT-E
(18) EWANE DIONE LEAH BIO-D,CHE-D,GEO-D
(19) DJOMO MAYOH BORRIS CYRILLE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(20) KUMBELA EMMANUEL KUMSUH MUDI ECO-E,GEO-C,PHI-D
(21) MBOTE GLORY ENG-E,LIT-D,HIS-D
(22) TANKEU TCHIKAMOUN ORNELLA LIT-E,FRE-E,HIS-C
(23) KWEKWOUA NJANDA JUNIOR AIME PMM-D,FMA-E,PHY-D
(24) MASSOH LOISE BERNICE LIT-E,FRE-E,HIS-D
(25) MBONG JEFF MBELLE ECO-E,LIT-E,HIS-E
(26) MASSA NKEH MAHEVA NANCY ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) NGANE ERNEST NGOLLE ECO-B,HIS-B
(2) SEUGANG DJEUGA FRANKY BIO-A,CHE-D
(3) OBASE MOITI ELANGWE BIO-B,PHY-C
(4) FOWENTI TEGOMOH CHIAMOH ANTONIA BIO-B,ICT-D
(5) DJEUJO CYRILLE PARFAIT GEO-E,HIS-B
(6) ASANGA CASANDRA KENG BIO-B,GEO-E
(7) AGBOR OBI-NKEM BIO-C,CHE-D
(8) NZILLE CARINE DIONE BIO-B,GEO-E
(9) NNANE NGOME BORIS ECO-C,HIS-D
(10) NJUZY WILL-SMITH LEKEAKA ECO-C,GEO-E
(11) NTUNGWE ELMANDINE MUNGE ECO-C,GEO-E
(12) NJIKE NJIKE JUNIOR CHRISTIAN ECO-E,HIS-D
(13) LARISA EHABENZIMBI MUNGE BIO-E,CHE-D
(14) NGENIFORM IMMACULATE ECO-D,GEO-E
(15) BALEMBA LOVE AWU ECO-D,ENG-E
(16) TCHANGOUE LOIC JORESSE FRE-E,HIS-E
(17) JUDITH ASUME ASUA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11395 Government Bilingual High School Kribi
Regist: 95, Sat for 2 or more Subjects: 95, Passed : 85
% Passed : 89.47, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
AKO EBAI TAKANG ETENGENENG
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(1)
Page 105 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 4
(2) ASAMBA MAUREEN NGWEGA ENG-B,LIT-D,FRE-D,HIS-B,PHI-D
WIRSUNGNIN SHERIFATOU SANGNYUY
BIO-B,CHE-C,ENG-E,PMM-D,PHY-C
(3)
(4) AMBE BINWI LIDWINA ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-D,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 22
(1) YINKFU CEDRICK RINGNYU BIO-B,CHE-D,FSN-B,GGY-C
(2) ZAMBEZI NYOBA ANELKA ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(3) YONG EMILIENE ANCHIBOM BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(4) TAL EASTWOOD TAL BIO-B,CHE-D,ENG-E,GGY-B
(5) AZINWI BORIS NIBA ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(6) XENAKIS GALLIENY EBALE BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-D
(7) NGUM PELAGIE NYAMBI ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(8) MBISE ERNESTINE BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(9) ANDONG RACHEL PASCAL NINON LIT-E,FRE-C,HIS-D,PHI-C
(10) KHAN ANDRICK BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-B
(11) NDZEWIE LARISIA KWENBO BIO-D,CHE-C,ENG-D,PHY-E
(12) FOIN CHRONICLES YUH ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(13) BIDSONA VIOLET NDANSI ECO-C,ENG-E,HIS-D,PHI-E
NGALLE BIKA LETHISSIA FIDELINNE
ECO-D,ENG-E,GEO-E,PMS-C
(14)
(15) MBIYIWOH BERTILE NDEMNUKOH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
KEHDIGUI NGALI SAVOLONTE VALDEZ
ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-E
(16)
(17) BEUNGYI CHRONICLE NWUNDEH BIO-C,CHE-E,ENG-E,PHY-E
(18) BIYE MARIE IRENE OLOUA ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-E
(19) MBONWOH BERTRAND MORFAW ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(20) MOUKENGUE THOMAS SAMUEL LIT-E,FRE-E,HIS-D,PHI-D
(21) ABIYA MASHENEY EGUTE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(22) JONG KAY JOY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 23
(1) AYAMBA LIGETTE ENOWMBI BIO-C,CHE-D,GGY-C
(2) SOMNDRE ADAMU MBEKOKEH ECO-C,GEO-D,HIS-C
(3) SOH TALLA MARC YVAN BIO-D,CHE-D,PHY-C
(4) NGUIAMBA BERTRAND PMM-C,FMA-E,PHY-C
(5) MBIMENYUY JAVNYUY IVAN BIO-C,CHE-D,ICT-D
(6) BOUGANG FOGANG LIDOUANE DIMITRIE FRE-D,HIS-B,PHI-E
(7) TANGWA FONYUY FABRICE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(8) NGALA MISPA NYUGI BIO-D,CHE-D,PHY-D
(9) AMABO AMABO JUNIOR RANSOM ECO-D,ENG-E,HIS-C
(10) ASAMBA BORIS CHIFU ECO-C,GEO-E,PMS-D
(11) OTEH SANDRINE YIBIRI LIT-E,FRE-C,HIS-D
(12) SAKWE HANNAH WASE SMILE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(13) ELOUNDOU ANABA PAULE GWLADYS ECO-C,GEO-E,HIS-E
(14) KENDONG CLINTON KAH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(15) NDIBNU GRACE KAH ECO-D,ENG-E,GEO-D
(16) JIRESS PARFAIT MBANG YIJOF ECO-D,GEO-E,ICT-D
(17) OPONDE BAROKO AMSTRONG ECO-D,GEO-E,PMS-D
(18) ESSOMBA YVAN LANDRY ENG-E,FRE-E,HIS-D
(19) AJA NATHALIE AYAKOU ECO-D,LIT-E,HIS-E
(20) SHIYNYUY JUNIOR GEORGE SHIYNYUY ECO-D,GEO-E,HIS-E
(21) NDIBOSE FAITH NTENDA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) EKANE ASHLEY NTUBE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(23) NDJIKI MATIP JOSEPH DESIRE LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 36
(1) NTEJEMPOUO LOUKOUMANE ECO-B,HIS-C
(2) NGALA ELVIN FON BIO-B,GGY-C
(3) NFORMI KESSY NDUKONG ECO-C,HIS-C
(4) AMADOU AHMED JIDDAN BABAJI ECO-C,HIS-C
(5) NELSON GAH NUKI BIO-A,PHY-E
(6) TANGUI FABRICE JUNIOR BIO-B,PHY-D
(7) NGOME BROWNDON NGOME LIT-E,HIS-B
(8) NDJENG CRYSTAL GABRIELLA BIO-C,CHE-D
(9) BETI OUSEINA BIO-D,GGY-C
(10) TAMETSOP FOTSA VITALICE ROBENSON PMM-D,PHY-C
(11) LETSEDJIO KANA ARNAUD SCOTT PHY-C,ICT-D
(12) MANAH MELODY BONGSI BIO-D,CHE-D
(13) GEORGES RENE NGUIDJOE NGUE FRE-E,HIS-C
(14) ZOA ZIBI JAMES WILLIAM RUDDY THEOPHILE CHE-D,ICT-D
(15) AYABA DESIRE INDU GEO-E,HIS-C
(16) NGALA JOYCELINE KILA LIT-E,HIS-C
(17) MOTOKO BIJOU EKARAKA ECO-D,GEO-E
(18) OUM GWET HENRY MARTIAL FRE-E,HIS-D
(19) NAMAYAH NJANGUI ROSE LINDA FRE-D,HIS-E
(20) TINYOUI NDIFONTAH ROLAND ENG-E,HIS-D
(21) EGBE MANFRED MBI BIO-D,CHE-E
(22) ABDOULAZIZ OUMAROU ELIE JUNIOR FRE-E,HIS-D
(23) IHIMBRU CLAUDINE YOFU BIO-E,CHE-D
(24) FORBANG RODRICK GANKOH ECO-D,GEO-E
(25) NGOKOBI KLETT PRINCE BIO-E,PMS-D
(26) BAH RASHMA ACHA BIO-E,PMS-D
(27) ZEH ROMAINE STELLAS FRE-D,HIS-E
(28) NGAIBE BLAISE NDZENDZENYUY FRE-E,HIS-D
(29) MOKEM MANDA LESLINE GEO-E,HIS-D
(30) YIMBNE BOUNDIL RUTH ENG-E,PMS-E
(31) JUDITH EPOSI NGOMBA BIO-E,CHE-E
(32) UNGITOH CHRISTINA ANDANGABIT LIT-E,HIS-E
(33) WESLEY EKANDJOUM FONANE ENG-E,HIS-E
(34) MADUGU EVOLATE LIT-E,HIS-E
(35) NKOE NDJANA JACQUELINE CYRILLE FRE-E,HIS-E
(36) ENOWNDIP SYLVIE OJONG ECO-E,HIS-E
Centre No: 11396 Government Bilingual High School Baleng
Regist: 98, Sat for 2 or more Subjects: 96, Passed : 93
% Passed : 96.88, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 19
(1) NGEFAC NADINE BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
NGOUNOU TSESSILEDE GUSTAVE NICO
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-C
(2)
(3) KAMSU ALEX BELMONDO BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-C
TELONG MAFO FOFOU STEVINE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(4)
(5) METINOU SETOU ISRAEL CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-A
FOKAM TAGNE GILLES AIME
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(6)
FOUODO NZOGOUNG JOYCE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(7)
ATABONGAFAC VICKY-PRIDE NKENGAFAC
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-B,ICT-C
(8)
SIMENOU TAKOUBE SHAKESPEARE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(9)
AZEMAFAC MEFENGAJA BABEL
BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(10)
NZEGA TSOMENE MERVEILLE
BIO-D,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(11)
NDOTUH KEZIA-URSULA NGUFI
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(12)
MATCHINDA JOVANIE STELLA
BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(13)
HADJOCK FONKOU SULAMITHE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(14)
SIGNE MADJUM MANUELA SYNDIE
BIO-E,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-D
(15)
(16) KADJI KAMAHA GUYLAINE BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(17) GUIMDO ZIZONG CARINE ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-C,PHI-D
NKONGMINYUY LARISSA LIMNYUY
ECO-C,LIT-D,FRE-E,HIS-B,PHI-E
(18)
KAYEM KAMSU DIEUDONNE ULRICH
BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(19)
Page 106 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 26
(1) WAFEU FEUSSI FRANCK LOIC CHE-C,PMM-B,PHY-A,ICT-B
NKOUDZOU TOUSSE JORDAN VALDEZ
BIO-C,CHE-A,PMM-B,PHY-C
(2)
(3) KUM PELAGIE NDUM ECO-B,ENG-C,LIT-B,HIS-B
(4) NYAMBOP FOPENI URGUETTE ECO-A,GEO-B,HIS-B,ICT-D
(5) WARA NATHANAEL MUDOH ECO-A,GEO-C,PMS-E,ICT-A
(6) KENGE FONGANG ZIDANE BIO-C,CHE-C,PHY-D,ICT-A
TSAMO NGOUFACK REINE SYNTICHE
BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-C
(7)
CHEBOU SOKOUNDJOU ORNELA DORINE
ENG-C,LIT-C,FRE-D,HIS-B
(8)
(9) NKEMTA RELINDIS KANGOH ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-D
(10) KOUANANG SOSTHENE FREDDY CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-A
(11) AKETUNG NKEMAKE DERICK BIO-D,CHE-C,PHY-D,ICT-B
DONGMO KENFACK BLANDINE NANCY
ECO-D,ENG-B,LIT-D,HIS-C
(12)
(13) DIEKEN GNOUMBA DENIS JEEPH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(14) NGEFAC FELVIE ZEUNCHA BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(15) GOUNE KENFACK DILANE BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-E
(16) AJAMAH NJUNGO AMELIE ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-E
(17) ZEFAC MINET NKEMCHA ECO-C,LIT-E,HIS-B,PHI-E
(18) EMPO GODRIC AZHI BIO-C,CHE-E,PMS-E,ICT-B
CHOKOTE NGUETHA ARNAUD JUERY
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(19)
(20) FOTSOP VANESSA SONGWA ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(21) KENGNE DIVALDE HIRICHE BIO-D,CHE-D,PHY-E,ICT-C
SAMEKONG LONTSI VERDIAN MESMER
BIO-D,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(22)
(23) TEDA LAMBO AURELIE JEODELE BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(24) TAMUNTING HICXSON TANGHIEH BIO-E,CHE-E,PHY-D,ICT-C
NDADJOH NEMBOT SOPHIE ALIANE
ECO-E,GEO-D,HIS-D,ICT-E
(25)
(26) BOMGNI SOP ANGE GIDICAILLE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 36
(1) GAM JOEL KIAWIE ECO-A,GEO-A,PMS-A
(2) TANYU GODIMA ECO-B,GEO-B,PMS-B
(3) TAMACHAMBI LIONNEL TANIFORM ECO-A,GEO-C,HIS-B
(4) TEBOU DONALD WILSON ECO-B,GEO-C,PMS-C
(5) AWAH CHRISTIAN AKWO ECO-D,GEO-C,HIS-B
(6) WATSA HYCENT FORPAH ECO-C,GEO-D,PMS-C
(7) SIGNING NZONKEM AROL CHE-C,PMM-B,FMA-E
(8) TENGIM TSAMOH ZEMOH CYRILLE ECO-B,GEO-D,HIS-D
(9) NKENGANANG CLINTON AJAMAH ECO-C,GEO-D,HIS-C
(10) NGWEFUNI VALENCIA NOYIEH ECO-D,LIT-D,HIS-B
(11) TSOFACK NIDEL EFENGWO ECO-C,GEO-E,HIS-C
(12) FOMBE PAULA LEMNWI ECO-C,GEO-D,HIS-D
(13) TSAPY MAX JAURES BIO-E,GGY-C,ICT-C
(14) KOM SIAKA DILANE WILLFRID PMM-D,PHY-E,ICT-B
(15) AYIAGNIGNI RITA DANIELLE ECO-E,LIT-D,HIS-C
(16) TSOPNJUNG ONELLA ECO-D,HIS-C,PHI-E
(17) KERRY MBONGI NTOH BIO-E,CHE-C,PMS-D
(18) TENDONGMO ANICHRISTEL LIT-E,HIS-B,PHI-E
(19) NKWAIN PELAJIE NINDUM ENG-D,LIT-E,HIS-C
(20) GAM PATIENCE NJANG BIO-D,CHE-E,GGY-C
(21) NTIOKOU NJINGAMBOU WINNIE BIO-E,GGY-D,ICT-D
(22) MEFAH NEMBOT ANGEVINE LIT-E,FRE-D,HIS-D
(23) MENGNJO CHRISTABEL YENSINKEM LIT-E,HIS-C,PHI-E
(24) MBORI SYLVIA MUMAH BIO-E,GGY-C,ICT-E
(25) NCHOPOH TINORA NGUEH-SIYH ECO-E,LIT-E,HIS-C
(26) NGU MEDARD TINCHE CHE-E,PHY-E,ICT-C
(27) NFOTA NONGHA LAURA INGRID BIO-D,CHE-E,PHY-D
(28) DOUMTSOP TSAPI CHRISTIAN JUNIOR ECO-E,GEO-E,HIS-D
(29) NGUETSA SONFACK DEISSE LAURE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(30) EKWELLE ESTHER ESSIDIE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(31) MAMBE DAINA FLASKELLE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(32) NGOUFACK NANGMO SANDRA DANIELLE BIO-D,CHE-E,PHY-E
(33) KAMDEM KALOS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) NGUIEKOU SAFANG LUCRECE BRENDA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(35) FOSO GREGOIRE WAGOUM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(36) KOM FLAVIE SANDRA CHE-E,PHY-E,ICT-E
Passed In 2 Subjects: 12
(1) NTANI BRANDON FONDZENYUY BIO-B,CHE-C
(2) MULUH KUMBERLY ECO-C,HIS-B
(3) AMINKENG FRANK NGUFUET BIO-C,CHE-C
(4) DEMANOU SONGONG CARELLE CRISTAL BIO-D,ICT-B
(5) SHIMENY MALVINE MBONGOEH ENG-E,HIS-C
(6) ASONGAFAC NERA CHE-C,PHY-E
(7) TAKUETE NOUMESSI CABREL GGY-D,ICT-D
(8) NDEUH FOSSO CELESTIN PIERRE BIO-E,GGY-D
(9) TIOTSOP DJOUSSE BRUTELLE CHERINDA CHE-E,PHY-E
(10) MATCHINDA DRUZILE SONIA BIO-E,ICT-E
(11) GAMGNE FOPOUSSI OLIVIA LIT-E,HIS-E
(12) JOYCE WATKUNA FOFUNG BIO-E,ICT-E
Centre No: 11398 Bilingual Private College Foumban
Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 18
% Passed : 69.23, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
NKRAFOU EDMOND TANGOU-AYIM ANUWOUH
ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C
(1)
(2) SAFURATOU PUNTENYUINYUI ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 6
(1) NJUTAPVOUI MOUHAMED MOCTAR ECO-B,GEO-C,PMS-D
(2) VUSENSUBONG DERICK NGANSI ECO-D,GEO-D,HIS-D
NGUEUMALEU TIENTCHEU COLLINS ADRIEN
BIO-E,PMM-E,PHY-D
(3)
FOUMBOURE NJOUDIYIMOUN MOUHAMED
ECO-E,GEO-E,HIS-D
(4)
(5) NDAM NGBETNKOM ABDOU KARIM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(6) MVENYI KIYTENWEA LAWRENCIA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) MANKA NGUIFFO JENNIFER LAGRACE BIO-D,GGY-C
(2) MVI JENNIFER SHETOU ECO-D,HIS-D
(3) MAKWET NJIKAM MOUNIRA BIO-C,PMS-E
(4) FONDIKEH MASSOUDI BIO-D,GGY-E
(5) PEMBOURA NDAM RACHIDETOU BIO-E,PMS-D
(6) BOUOBOUO OUSSAMAH EL BATAL LIT-E,HIS-D
(7) PAFESSIE MFOPAIN KASSIMOU ANAS ECO-E,GEO-E
(8) NCHARE KOUPIT AYOUBA ECO-E,HIS-E
(9) MIYANUI ALINDA GEO-E,HIS-E
(10) MOUNGNUTOU MFOUAPON OUSSENI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11399 Royal Bilingual College Ndogmbong
Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 23
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
GUEPJOP MEGAPTCHE JOHANN HAROLD
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-A
(1)
MAMDJO YOUMTO STEPHANY
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(2)
TASSE NEGOU HEMS STEVEN
CHE-C,PMM-B,FMA-B,PHY-D,CSC-C
(3)
NGOMEDJ DJEUMENI DANIEL
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C,CSC-D
(4)
Page 107 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 7
MELOUNOU AVELE ATHANASE PASCAL
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(5)
MBAGNANG TCHOUGA PATRICK LIONNEL
CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-E,CSC-C
(6)
NANDA AKWA JOY GLAWDYS
BIO-E,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-D
(7)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) MIETCHOP KAMGA FRANCK LOIC ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-B
NENEKTAISSA KADANGAI CELESTE
ECO-C,FRE-E,GEO-B,HIS-B
(2)
(3) EYIDI LAETITIA AUDREY BIO-C,CHE-D,PMS-B,PHY-D
(4) EYANGO GENESE IDRISS ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B
KAMENI KITIO VERA THERESE LOICA
CHE-D,PMM-C,PHY-E,CSC-C
(5)
GWODOG ANGE MADELEINE ELFRIED
ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-C
(6)
(7) MIMB LOGA MADELEINE ALBRIGHT ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 7
(1) NGUEDJI TOLALE SAMIRA JOES BIO-B,CHE-D,PMS-B
(2) LOIC TCHOUMY NDJATCHA PMM-A,FMA-D,PHY-D
(3) AYUKARA TABETANDO NGASHU ECO-C,HIS-C,PHI-C
(4) NGONO ELOUNDOU BARBARA MILENA CHE-C,PMM-B,PHY-D
(5) KEMADJOU NOUMEN DAVE WILLIAMS BIO-C,CHE-B,PMM-D
MAGOUM MEKONTCHOU ANGE PATRICIA
BIO-C,CHE-D,PMS-E
(6)
(7) YAKANA RIGOBERT EMMANUEL DIMITRI ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) MAMNO FOTSO ANNE MARIE PMM-C,PHY-E
(2) NANDA NTSANG JOHANA ASTRID PMM-C,CSC-E
Centre No: 11402 Frankfils Comprehensive College Buea
Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 4
(1) MENGENTOH BLANCH MBONUH ENG-E,LIT-E,HIS-C
(2) NJIA JULIET NEH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(3) CHE NEH FAITH ECO-E,GEO-E,HIS-C
(4) EGBE HENSLA ARREY ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) EKO CHARLES NGALE ECO-C,HIS-C
(2) ETAH NGWI CELINA ENG-E,HIS-E
Centre No: 11404 Global Bilingual Comprehensive College
Kumba
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 6
% Passed : 66.67, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 2
(1) ABE HEDRINE BAKIAH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(2) CARINE ASONG AJAP ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) JOHANES KEVIN ELOMBO MENGU PMS-D,ICT-C
(2) NKUMBE TRACY MBENDE ECO-E,HIS-C
(3) ARAH EMELIA AKOROCK ENG-E,LIT-D
(4) VALERIE SAMA TITANJI HIS-E,PHI-E
Centre No: 11406 Government Bilingual High School Babadjou
Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed : 34
% Passed : 87.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) FOPETOUO MONGOU LOIC BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
YMELONG TOUOMO LITRICE NIDELE
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) LACMANGO TALA RAOUL BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C
LOYK ROLAND TCHOFFO TCHOFFO
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(2)
(3) BORIS KOWOUKOUE TEGOU CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(4) MEDJEU DANIELLI DAINA ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
NGOUEKA DZEUTA UNICE TATIANA
BIO-D,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(5)
Passed In 3 Subjects: 17
(1) MBUHNU INNOCENT ECO-C,GEO-B,ICT-C
(2) MOKOM JOICELINE NGWI ECO-B,GEO-C,PMS-C
(3) FOBASSO TOUNNING SONITA BIO-C,CHE-D,PMS-B
(4) BIEKEH LAWRANTINE LIT-D,HIS-C,PHI-C
(5) TIMENE LEMOUPA ELIANE VADELLE BIO-B,CHE-E,PHY-C
(6) KEMSO AGNES INGRID LIT-D,FRE-D,HIS-B
NOKEUTCHO KENLAHN MALEPAH SYLVIA
ECO-E,GEO-C,HIS-C
(7)
(8) CHO AMOS AKUM BIO-B,CHE-D,PHY-E
(9) TENAMBOU VANIDOR NOBOU ECO-E,GEO-D,HIS-B
(10) BIH VANESSA ECO-E,LIT-D,HIS-B
(11) AGWENJANG ALINE PETCHI ECO-E,GEO-D,HIS-B
(12) SAKOC MAJOU ELVIS BIO-B,CHE-E,GEO-E
(13) NOBOSSI EMELINDE NGWAFON ECO-E,GEO-C,HIS-E
(14) CHO TRESING ATAM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) CYNTHIA GOUEGNI ALVINE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(16) NGUEMDJI BRENDA LAURA BIO-D,CHE-E,PMM-E
(17) ACHA BLESSLINECHANCE TIFUH ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) NGOUEGNI TCHOFFO SYNTHIA BIO-B,CHE-E
(2) PINLONG YVETTE NGWAFON BIO-D,GGY-C
(3) ZEUTAH BORIS TINING BIO-D,GGY-C
(4) KHAM NGUM VANESSA BIO-D,GGY-C
(5) NGEMUKUM LIZETTE BIO-D,GGY-D
(6) TENGHEM NADESH MESHI BIO-E,PMS-C
(7) MBUH BLESS CHO BIO-C,GGY-E
(8) TCHEUDJO MOTSOU SYNTHIA PMM-D,PHY-E
(9) FOMBASSO ANNETTE MIRABELLE LIT-E,HIS-D
(10) MATHO DZOUSSE DAANILLA GEO-E,HIS-E
Centre No: 11408 St. Fredericks Comprehensive High School
Bamenda
Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 11
% Passed : 91.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) ONYA MALCOLM ANYA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(2) JOY NEH GASHU ENG-E,LIT-D,HIS-D,PHI-C
(3) NEH CYNTHIA CHI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(4) NGENGANG TATIANA CHWIFE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 2
(1) MBU SHALOM ASANGBE BIO-E,FSN-B,PHY-E
(2) AZAH EVELINE CHE ENG-E,LIT-E,REL-B
Page 108 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 5
(1) TAAH SANDRA ABOH BIO-E,FSN-C
(2) TAABAY SOCRATES KEHNYONGA ENG-E,HIS-D
(3) SEMA SANDRA MULEM BIO-E,CHE-D
(4) BRENDA NYALUMA FOHTUNG ENG-E,LIT-E
(5) ZEINKOAN ZELIO STEPHANIE HIS-E,REL-E
Centre No: 11410 Foumban External
Regist: 65, Sat for 2 or more Subjects: 61, Passed : 43
% Passed : 70.49, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 22
(1) TACHI PRINCELY ECO-C,GEO-B,HIS-B
(2) KABEROU KINUI ECO-B,GEO-B,HIS-C
(3) NCHANKOU FIFEN HASBIN RAMADAN ECO-B,HIS-C,REL-B
(4) PHILIBERT LIMNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-B
(5) NCHARE MFONDOU YIASSAOU ECO-D,HIS-D,REL-C
(6) NJIASSE LOUKOUMANOU NASSER BIO-B,PHY-E,ICT-E
(7) AZENUI LUTINE LIT-E,FRE-C,HIS-D
(8) MUNCHORO OPHILIA MBINUI BIO-B,CHE-E,PHY-E
(9) TABE VINCENTIA ADU BENEDETTE ECO-C,GEO-D,HIS-E
(10) MUKI PRISCA ANJOH ECO-E,ENG-D,HIS-D
(11) NGOULOURE ARETOUYAP MOUNIR SAID ECO-E,GEO-D,HIS-D
(12) ALLOTEY NJOYA ABDELLADZIZ ECO-E,GEO-E,HIS-C
(13) CHE CHRISTIAN FRU ENG-C,LIT-E,HIS-E
(14) MUFIREH FADIMATOU ECO-D,ENG-E,HIS-D
(15) RANEJOUYOU MOHAMED BACHIROU ECO-D,GEO-E,PMS-D
(16) NTUNFOR HEZEKIAH ANYELE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(17) TOKOH PAMELA MAMON ECO-E,GEO-D,HIS-E
(18) YIMBUN JOHN BOSCO KIVEN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(19) GWAN SHALLOT ANWIE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(20) AWA PASCAL AYIAM ECO-E,ENG-E,HIS-E
(21) NTIENJOM ABOUBAKAR SIDIKI ECO-E,GEO-E,HIS-E
WOUPNDOUNOUO NJOYA MOHAMED MOUBARAK
ECO-E,GEO-E,HIS-E
(22)
Passed In 2 Subjects: 21
(1) NDAM NSNGOU YOUNCHAHOU ECO-C,HIS-C
(2) NGOFIEN UNITY NDAI HIS-B,PHI-E
(3) NJIKAM ABDEL KARIM ECO-E,HIS-B
(4) MOHAMADOU NURUDINI IBRAHAM BIO-E,GGY-C
(5) NUMFOR ABIINUI NEBA BIO-D,GGY-D
(6) LONTSIE TAGUEMFOUO JEFFRIE DONORAN ECO-C,HIS-E
(7) AYAMAH PRISCA ABANG ECO-E,HIS-C
(8) MASSIERA FATIMA MABELLE ENG-D,HIS-D
(9) CORNELIUS AQUIEMENYI GEO-E,HIS-C
(10) MOUNPOU ABDOU GANIYOU GEO-D,HIS-D
(11) KOUENDJO NYONSE ULRICH CEDRIC ECO-D,GEO-E
(12) MBOUOMBOUO ABDOU RAZAK ECO-D,REL-E
(13) MBOUMBOUO MOUSSA SAID ECO-D,GEO-E
(14) AYOUB AHMAD NGAYAP ECO-D,GEO-E
(15) MBOUOMBOUO CHARE OUZEROU ECO-D,HIS-E
(16) HASSIMATOU ZAITOUN IBRAHIM ECO-E,GEO-E
(17) EWEH BRICE ZANG ECO-E,HIS-E
(18) JIKUM ROLAND NZAYOH BIO-E,PMS-E
(19) NAMBOUO NJOYA ASSAMAHOU CLAIRE ECO-E,HIS-E
(20) CHE NGU NDIKUM JUNIOR ECO-E,GEO-E
(21) MAFOTOUO LONLA JINETTE SYNTHIA ENG-E,HIS-E
Centre No: 11411 Premier International College Garoua
Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 16
% Passed : 88.89, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
DOULAN’NI TIZI TOUMBAROU
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(1)
MATAKON NGAROUA MODESTE
CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B,CSC-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) KHONA KLASSOU DONALD BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(2) DJAKBA PAUL ELIE BIO-B,CHE-D,GEO-E,CSC-D
ASMAOU DAOUA YOUSSOUFA YASMINE
CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(3)
Passed In 3 Subjects: 7
SIMO TALLA NZIKO ANGE MICHELE ELVIRE
BIO-A,CHE-C,PMS-C
(1)
(2) GIL’S ALEX KOUM ENG-C,FRE-C,HIS-B
(3) OURAHA LADA CLAUDE BIO-C,CHE-C,PHY-D
(4) NGOMANJI SOLANGE NGWE ECO-E,LIT-D,HIS-B
(5) HAUWA ABDULRAHMAN FARIS BIO-E,CHE-D,PMM-D
(6) DOUKOYE ZIHAD CLEMENTINE BIO-E,CHE-D,PMM-E
(7) DJENABOU MOUSSA ILLA BIO-D,CHE-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) OSANG FIDWIN KUWONG LIT-D,HIS-C
(2) WIYSANYUY YVONNE LIMNYUY ECO-E,PMS-D
(3) KOUOTOU YASSIR AHMED PMM-E,PHY-E
(4) HUSSEIN HAMIT SADJO ECO-E,GEO-E
Centre No: 11412 Salvation Bilingual High School Molyko-Buea
Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 18
% Passed : 90.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) SERAPHINE AYONGWE EGENDOU ECO-A,GEO-B,HIS-B,REL-C
(2) AJAH SMITH ANYI ECO-B,GEO-E,HIS-B,REL-B
(3) BATUONGO AGNES BAROA ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(4) NGANJOH SHALOM FEBGANG ECO-E,HIS-E,PHI-E,ICT-C
Passed In 3 Subjects: 6
(1) NDZI VANESSA YENGSI CHE-E,FSN-B,GGY-E
(2) VANISIA NDIP ANNE ECO-E,ENG-C,LIT-E
(3) AWO MARGREAT AGBOR ECO-E,FSN-D,HIS-E
(4) AYUM FLORENCE ANJI ECO-E,LIT-E,HIS-D
(5) LEKEAKA NGUAYI SOLANGE ECO-E,ENG-E,GEO-E
(6) ELIZABETH YAA WIREDU ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) JUSTICE DADZIE TABI ENOW ECO-D,HIS-D
(2) ARREY JAMES AWU FSN-C,GGY-E
(3) BIN PELAJI CHUA LIT-E,HIS-C
(4) AGBOR KELLY EBENG LIT-E,HIS-D
(5) NGOSONG JOYCY ECO-E,ENG-D
(6) ORU KINGSLEY MANYO GEO-E,HIS-D
(7) TAKIE CORINA WAPPA FSN-E,HIS-E
(8) EBI MALDINI VAN PATRICE TAKO ECO-E,HIS-E
Centre No: 11413 Mbamy Forchada Comprehensive Bilingual
High School
Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 4
% Passed : 36.36, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 3
(1) EPOGE NAOMI DIONE ECO-D,GEO-C,HIS-D
(2) NGOSONG KINGSLEY ALADEM ECO-D,GEO-C,HIS-D
(3) SONE AISHA EBANE ECO-E,HIS-D,PHI-C
Page 109 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 1
(1) NGOLE BERTILLE MESACH ECO-E,GEO-E
Centre No: 11415 Seat Of Wisdom College, Yaounde
Regist: 173, Sat for 2 or more Subjects: 166, Passed : 106
% Passed : 63.86, Sanctioned : 5
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) ABONGE PASCAL ECO-A,ENG-B,LIT-B,HIS-A,PHI-A
(2) LAM REXIA BLESSING ENG-B,LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-C
EYAMBE ODETTE DORINE CLAUDE
ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-E,ICT-D
(3)
NGUINI EBODE AGATHE DIAMELLA
ECO-C,ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(4)
NGANSOP WUDELLE PAOLA
ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-E,PMS-E
(5)
Passed In 4 Subjects: 18
(1) NGWA ROSSELLA ASOH ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B
(2) NDZI CHRISTABLE NKUNKU ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-B
NKOU TSUNGUI CATHERINE CHRISTELLE
ECO-C,FRE-C,GEO-B,HIS-C
(3)
(4) NJONG MAXIMILLIAN KENEH ECO-D,GEO-C,HIS-D,PHI-B
(5) CHICK VANESSIA ENJEI ECO-B,ENG-D,GEO-D,HIS-E
(6) TAKU EVERT CHI ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(7) KOMFOM CARINE AKFUA ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
PELABOU LONGLAK JACQUES ROMEO
ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(8)
(9) BENDA CALVO ECO-C,ENG-E,HIS-B,PHI-E
(10) MBIYDZENYUY VANESSA LEINYUY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(11) FOUDA IVAN CABREL ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(12) TIFUH JOSLINE ADEM ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(13) KONGNYUY FABRICE ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(14) OBEN ALLOYSIOUS ABANE ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(15) AGBOR TARGEM HARMZA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(16) AWACHWI SOLANGE ECO-D,ENG-E,HIS-D,PHI-E
(17) ACHU MICHELLE AJEH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(18) MUNTEH NOELA NAGEH ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 46
(1) NESTOR FONYUY ECO-A,GEO-B,PMS-C
(2) NDUMBONG SYLVIA CHIANYAH ECO-C,GEO-C,PMS-C
(3) NGOU LARICE MAYEVA ECO-C,FRE-C,HIS-C
(4) AFANGA HASSIA ECO-B,GEO-D,HIS-C
(5) NYINGONGYEH SADRIN ANGUH ECO-B,GEO-C,HIS-D
(6) MBANG MBALLA JOSIANE DORCAS ENG-C,LIT-E,FRE-B
(7) SHIRRI JENIFER ENG-D,LIT-D,HIS-B
(8) NGENCHUG RUDA ZAFOR ECO-C,GEO-D,HIS-D
(9) NJOBATI TELMA FOMONYUY ECO-C,GEO-D,HIS-D
(10) GODWIL AGIM FOMBA ECO-C,GEO-E,PMS-D
(11) BIME ROBERTOR NYUYDZEFON ECO-D,HIS-C,PHI-E
(12) GHISLAIN YUH NDIM ECO-C,GEO-E,HIS-D
(13) MAIRAMOU NJIDDAH ECO-E,ENG-E,HIS-B
(14) NGWOH RITA CHUO ECO-C,GEO-E,HIS-D
(15) NUKI JULIUS KONGOR ECO-E,ENG-E,HIS-B
(16) SIMEU WILFRIED ARNOLD ECO-D,HIS-C,PHI-E
(17) NANCY BRIGHT LUM NSOH ECO-C,FRE-E,HIS-D
(18) FONCHA FAITH BERIYUY ECO-B,LIT-E,HIS-E
(19) KANKEU KENGNE FELIX ECO-D,GEO-E,HIS-D
(20) MENGELE MVESSO ANDREE VICTOIRE LIT-E,FRE-D,HIS-D
(21) TIFUH PETER BENENUEC ECO-D,ENG-E,HIS-D
(22) EDZOGO AYISSI STEVE NOLWEN ECO-C,ENG-E,FRE-E
(23) MILTON NKWAIN ECO-D,ENG-E,GEO-D
(24) SIMO ARACHELIS ECO-D,GEO-E,HIS-D
(25) AWASIA VALLERY ECO-D,ENG-E,HIS-D
(26) AKOMEFOR BORIS MENUH ECO-E,HIS-C,PHI-E
(27) TANIFORM MUTEMINUI KENNETH ECO-E,GEO-C,HIS-E
(28) TAFOR CECIL SIGHANG ECO-C,LIT-E,HIS-E
(29) NFORMI NGEH DICKSON ECO-E,GEO-D,HIS-D
(30) ATEMNKENG AKAWUNG ENG-E,HIS-D,PHI-D
(31) AMINATOU HAMAOUNDE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(32) AKONDI BOBCENT ECO-D,GEO-E,HIS-E
(33) TAMOH-MO STEPHEN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) MAGOUA TANING EDEN ECO-E,ENG-E,HIS-D
(35) FAI IMMACULATE NKFUNJI ECO-D,GEO-E,PHI-E
(36) NGWAKONGNUI BRANSON ECO-E,GEO-E,HIS-D
(37) ANKWEY ROMAINE ADELLAIDE ECO-D,FRE-E,GEO-E
(38) SIMAAH ANASTASIA SUILA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(39) CHWABOH NOBEL NGUFI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(40) TUME CONSTANTINE FONYUY ENG-E,GEO-D,HIS-E
(41) AFASEH HORTENSIA ECO-E,LIT-E,HIS-E
(42) NCHUOJI DAISY CHIMAMBOM ECO-E,ENG-E,HIS-E
OWONO BEKOLO PAULE EUNICE VERANE
ENG-E,LIT-E,HIS-E
(43)
(44) BAFON BLESSING LOLO ECO-E,GEO-E,HIS-E
(45) NJODZEKA JUSTAFF BONGKEVEN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(46) SOUNJOH ROZATTA BIHNWI ECO-E,ENG-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 37
(1) YESIE CHENWUH DICKSON ECO-C,PMS-C
(2) MAKOUAM DELBRELLE MEGANE ECO-B,HIS-D
(3) SAHO YVONNE INGRID BIO-C,ENG-D
(4) EBEN PATRICE EBEN ECO-E,HIS-B
(5) LUKONG CLOUTHILE NYUYKI ECO-C,HIS-D
(6) KWATI CYNTHIA ECO-C,HIS-D
(7) YIRAN ALDRICK WINDZEREM PMS-D,ICT-C
(8) NGWEMUTANG GERMAINE ECO-E,HIS-C
(9) CHWABOH CHARLOTTE CHWIFEKAM ECO-C,GEO-E
(10) NGWEPEKEM SANDRA NKAMBI ECO-C,HIS-E
(11) NUMFOR SMITH KOPEKWI ENG-E,HIS-C
(12) MEUDJE NGANCHE ADELINE BIO-C,PMM-E
(13) OLAGA DAVES DENYS FRE-E,HIS-C
(14) FOKOU DJUMETA HILARY SORELLE BIO-D,CHE-D
(15) AZUNUI CHARLOTTE AWASIEH ECO-D,HIS-E
(16) AZOHNCHA FRITZ ECO-E,HIS-D
(17) TANYU JUDE ECO-E,HIS-D
(18) BILLA MELANIE NYALUM ECO-D,HIS-E
(19) CHE MARY BIH NCHANG ECO-D,GEO-E
(20) WEINPE WEMBONG AMANDA ECO-D,HIS-E
(21) MANYI LEM GOODNESS ZOH ECO-D,HIS-E
(22) ABIMNUI LOUIZA ECO-E,HIS-D
(23) NNAMDI LAWRENCE JOSEPH ECO-E,HIS-D
(24) KAMGANG KETCHA WILLIAM JUNIOR ECO-E,HIS-D
(25) DANS BRENDA NGOUAFFOH ECO-E,HIS-E
(26) TCHOUBOU GUY DANIEL ECO-E,HIS-E
(27) KAMDEM TALLA DERICK ECO-E,HIS-E
(28) MBULI RENE NFORMI GEO-E,HIS-E
(29) LUM LINDA FRU ECO-E,HIS-E
(30) NFORMI PATIENCE BONJE ECO-E,GEO-E
(31) FUSONG JEANIFER NGOUBUE LIT-E,FRE-E
(32) MBI CATHERINE TENYON LIT-E,FRE-E
(33) ACHU YVETTE AWASIRI ECO-E,HIS-E
(34) NGO MAKON JACQUELINE LAURENE ECO-E,GEO-E
(35) SINYUY CYNTHIA KINJI ECO-E,HIS-E
(36) ABA AYO MEDJO SARA GABRIELLE ENG-E,ICT-E
(37) AKPE ABODO IDA STELLA OLIVIA ECO-E,FRE-E
Page 110 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11418 Pi And Ju Anglo Saxon International College
Nkomo-
Regist: 91, Sat for 2 or more Subjects: 90, Passed : 90
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 31
WEMBER FRANK DORNBERGER
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
(2) DIFO NGOUANE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
MOMENE MANFOUO SERGINE
ACC-C,ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-A
(3)
SIELENOU MESSOP ERIKA TRICY
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(4)
PUEMI BIETE ARIS JUNIOR
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(5)
FOUYENG MATHEO PARFAIT
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-A
(6)
(7) SUALIY BERINYUY ACC-C,ECO-A,GEO-A,PMS-C,ICT-B
(8) NOUMEDEM JORDAN BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-A
(9) AKWA ELNOEL DOUHLI BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-A
NJIKEUTCHI TCHIAFFI ESMERALDA
ECO-A,ENG-B,FRE-C,GEO-C,HIS-B
(10)
WANYU DIMITRI YILARENG
BIO-A,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(11)
(12) NANA ANEMBOM YEMEU BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-C
FEUKENG KEAMBOU CHRISTELLE ANGE
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-A
(13)
DJOUMESSI TAKOUDJOU KENNETH NELSON
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B,ICT-B
(14)
SINEDJE NGNEDZEKO MANOEL JORDAN
BIO-A,CHE-B,PMM-E,PHY-C,ICT-A
(15)
MAEVA WATO NYA JAUDRELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(16)
(17) NONO WANKO DEXTER BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
TCHATCHOUANG KAMGA MELIE DANIELLA
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(18)
MATSENGOUM NOBOH GODLINE NOELLA
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-A
(19)
TADEFFO PETCHEU STANLEY
BIO-A,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(20)
NYEMKEU MBIADJEU LATIFAT JOYCE
ECO-B,ENG-D,LIT-C,HIS-D,PHI-B
(21)
NKETCHANDJI KOBOU MORELLE
BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(22)
CHICADI NGONGANG DIVINE NOELLE
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(23)
MBA MENDO JOYCE CARMEN
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(24)
(25) OWONA PIE JUNIOR DEX BIO-B,CHE-C,GGY-C,PMS-E,ICT-D
NDAYA BOWO’O ANDREE MAJELLA
BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(26)
NZODJOU DZOKOU LOWAM FREDY
BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMM-E,ICT-C
(27)
(28) TOWA OLIVIER BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-C
DANDI DAOUDA DANIEL DIMITRY
BIO-B,CHE-E,GGY-E,PMS-D,ICT-B
(29)
MBAZO’O MBA MONIQUE MARIE-REINE
ECO-C,FRE-E,GEO-E,PMS-D,ICT-B
(30)
EYEBE OTELE JOSEPH NELSON
ECO-C,ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(31)
Passed In 4 Subjects: 41
(1) URIEL SAMA FOYAH BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-A
(2) SEME MOUANGUE MARC KEVIN CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-B
BOMMUN FABRICE NCHAMUKONG
BIO-A,CHE-E,GGY-C,ICT-A
(3)
(4) NDIKUM FRU BRIANNA CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-A
(5) NDENGA NEMECK YVAN DARYL CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-A
(6) EBIBENDE MBA PATRICK CHRISTIAN
CHE-C,PMM-D,PHY-B,ICT-A
(7) EHABE PEARLY EBANE BIO-A,CHE-D,PMM-D,ICT-A
(8) ANABA MVOGO BORIS CLOTAIRE BIO-A,CHE-C,PMM-E,ICT-A
BALEBA IKONG PARFAIT LUDOVIC
ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-B
(9)
(10) FOKWEN BRADLEY CHIK NJOH BIO-A,CHE-D,PMM-D,ICT-A
(11) NJUME ISAAC LAMBE JUNIOR BIO-A,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(12) EBOGO EBA’A AGNES FERNANDE BIO-B,CHE-C,GGY-C,ICT-C
BERY-NAPO MARTHE SEVERINE ALYSSON
BIO-A,CHE-C,GGY-C,PMM-E
(13)
(14) BERI TSAPWA TIAYON BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(15) MEZOH ZOH TAKA BIO-B,PMM-E,PHY-C,ICT-B
ETUMBE YOUNG EBANGHA BLESSING KEZIAH
ENG-B,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(16)
(17) CHOUNGO NGUETSE LOIC PERIN ECO-A,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(18) KENGNE FEUNOU TIMO JUNIOR CHE-D,PMM-D,PHY-B,ICT-B
(19) LYLI TCHAMBIE DIVANE BIO-A,CHE-E,PMM-C,PHY-D
(20) BASUNG PEARLY KUSONA BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(21) NJIE CECIL NGANDO BIO-B,CHE-C,PHY-E,ICT-C
(22) MBUNKA OBEDATOU MENDI ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(23) AGBORBECHEM TAMBI MBANGE ENG-B,LIT-E,HIS-D,PHI-B
(24) NDIFORMOMBEH CHRIS SAMA ECO-C,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(25) DIENGU MERCY SUMELONG ENG-A,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(26) WAMON FAMI ALBAN ERWIN CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(27) BANGA ONDOUA KARL EDWIN BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(28) NGUEMO ATONMEZE AYMARD CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(29) CHO DOMINGOS BUMAH ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-C
(30) BOMBA ESSINDI ALPHONSE LOIC ENG-B,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(31) YOMI MFABO GOVAN LANDRY ECO-C,GEO-E,PMS-C,ICT-C
(32) KELE MANI EMMANUEL BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMM-E
(33) NTSAMA AWOUMA VANESSA CHE-D,PMM-D,FMA-D,PHY-C
NDI NYANANG ORIELA ANTONETTA LOVARDIE
BIO-C,CHE-D,GGY-C,PMM-E
(34)
(35) NANGLA ANTHONIA NANGLA ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-D
TIENTCHEU TCHOGOUE LOIC ROSTAND
CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-B
(36)
(37) KIEN JOYCELYN ANYE ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(38) FRANCK TRESOR D’ANABA ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-C
MAWABO ASHABI BAKARE SAINOB
ENG-E,FRE-D,HIS-D,PHI-D
(39)
(40) LIMIR GBACTARE LIVIA LEILA ENG-D,FRE-D,HIS-E,PHI-D
ANGONI ATCHONGRO LOISE THERESA FORTUNEE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(41)
Passed In 3 Subjects: 11
(1) AKO FREDDY MBU JUNIOR BIO-A,CHE-C,ICT-A
(2) NYANDOMO ONANA DAVY BIO-A,CHE-C,GGY-C
(3) MAYI ROSE FREDERIC BIO-B,PMM-C,PHY-C
(4) KENGNE TCHENDJE KLINSMAN BIO-C,PMS-C,ICT-B
(5) WAMBA NGUEDOUNG RICK HARROLD BIO-B,CHE-C,GGY-D
(6) DJOUMESSI FEZE GILLES GERSON GEO-E,PMS-C,ICT-B
(7) MENGUE MEKULU ANNE SAMUELLA BIO-B,GGY-E,ICT-C
(8) BONNY MATANDA FRANCIS DENOVANE ENG-D,FRE-D,PHI-C
(9) MBIDA ANAELLE PEGGUY BIO-B,CHE-D,PHY-E
(10) SIMEU LANDRY JUNIOR BIO-D,CHE-D,ICT-D
(11) BILAI OTELE JULIETTE THERESA ENG-E,LIT-D,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 7
(1) TSILA PHILIPPE RAYANE JANASH BIO-C,ICT-B
(2) FOTSO FOSSO STEVE ANTONY BIO-C,GGY-D
(3) TCHAFFA MONTHE THANIA KURTIE BIO-B,GGY-E
(4) BEZANGA HIOBA THEVA ANDY CECILE BIO-B,GGY-E
(5) FOUDA MBATONGA HUBERT BERTRAND MARIE ECO-C,HIS-E
(6) NGEDE MESUE VERONICA DIELE RITA BIO-E,PHY-E
(7) YOUSSOUFA AHMADOU ECO-E,PHI-E
Page 111 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11420 Central Biligual College Bepanda Douala
Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 31
% Passed : 83.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
TCHAMOU TCHANGOU FRANCLINE PATRICIA
ECO-E,FRE-D,GEO-D,PMS-D
(1)
(2) DVUMBIGHE MERCY CHEAH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(3) FOMBA QUINTA LEMA ENG-B,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(4) KIBAMBO RENADA NJETE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 17
(1) VICTORY MISORI BATACARMDEM ECO-B,GEO-C,HIS-B
(2) JOHEBLESS JUNIOR NJIMBA ECO-C,GEO-A,HIS-C
(3) BOMKONG MENANSIUS ECO-B,GEO-C,HIS-C
(4) ACHOU JULIET ENDAM ENG-C,LIT-C,HIS-E
(5) FONGE MATHIAS ECO-E,GEO-C,HIS-C
(6) AWA VICTORY ATEH ECO-E,GEO-B,HIS-D
(7) NUMWI CHARBREY BOBGA ECO-D,GEO-D,HIS-C
(8) ETIM BLESSING ETETIM ECO-C,GEO-D,PMS-E
(9) NGWENYI GAMBEWO FATUMA ECO-E,GEO-B,HIS-E
(10) SHIMENYI SALIMA NDZEKIAGHA ECO-C,GEO-D,PMS-E
(11) TATA ETCHI MARGARET ECO-D,LIT-E,HIS-D
(12) LOUTCHOC AGIEN BRENDA ENG-D,LIT-E,FRE-E
(13) NYEMCKUNA YMELI TITA JOYCELINE LIT-E,HIS-D,PHI-E
(14) ZEH WOOMBE MORGANE AINA GEO-E,HIS-E,PHI-E
(15) LENNA LAMEREST ENG-E,LIT-E,HIS-E
(16) AGOH ANNA OJONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(17) AKOBI QUINIVERT ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) DURU ADAUGO LAURENTINE GEO-D,PMS-C
(2) GRACE ALUBA DIMGBA ECO-D,HIS-D
(3) ACHERE MARIECLAIR TAMBONG ECO-D,LIT-E
(4) SEMA CYRILLE FOMBON LIT-E,HIS-D
(5) BEYANEH BETILA GEO-E,HIS-D
(6) BONGJUNG ANNE-VALIENE NSOSHAVI LIT-E,HIS-D
(7) MOSIMA NDIFON WILLIAMS ECO-E,HIS-E
(8) DINE CLARISE BONGAYU ECO-E,HIS-E
(9) NSANGOU MINGAM LADIFATOU LIT-E,HIS-E
(10) TALATOU CALSON NGUFOR ECO-E,HIS-E
Centre No: 11423 Sangmelima External
Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 13
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) BILO’O ELLA MEGANE PATRICIA ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-B
(2) NYATTE MARIANNE MAELLA ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D
MONEYANG MBA MENDO EMMANUEL FREDERIC
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(3)
Passed In 3 Subjects: 6
(1) NGOUNOU GAYA FERNAND ECO-D,GEO-D,HIS-D
(2) BIOMO JEANNE MAGUY DORIA ECO-E,GEO-E,HIS-B
(3) WERENGIE MELVIS AKUM ENG-E,LIT-E,HIS-C
(4) NYANGONO FLORE PAMELA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(5) EDIMA NKOU RUFELLE SARIENNE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(6) ESTHER ALICE MEKA MEKA ECO-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) FADILAH BEBE BAH CHRISTELLE VITALE FRE-D,HIS-D
(2) EFOUBA NGAH JOSUE PATRICK ECO-E,HIS-D
(3) MOHNDZE MUHAMMED HASSAN FUEPEKU ECO-E,HIS-E
(4) ANGUE EETOMPIE CARELLE IVANA FRE-E,HIS-E
Centre No: 11424 Government Bilingual High School Mombo
Penja
Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 13
% Passed : 86.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KUMA CONRADE NGONG ECO-C,FRE-D,GEO-E,HIS-B
Passed In 3 Subjects: 7
(1) ACHU RUTH KIMBENG ECO-C,HIS-B,PHI-C
(2) NTAM ABEL ECO-C,GEO-C,PMS-C
(3) KUKWA GLOVIS AKFUA ECO-B,LIT-E,HIS-C
(4) NGAYAMA MARIETHA NEWU LIT-E,HIS-D,PHI-B
(5) BAKE AUDREY IYE ECO-C,LIT-E,HIS-D
(6) JAMBUIN BONNY PWASENWI ECO-E,LIT-E,HIS-C
(7) GWAIN NOELA FIENSIE LIT-D,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) TURMBU DORIS ECO-D,HIS-C
(2) ANUGESEI PELAGIE ECO-E,HIS-D
(3) NGUO YVONNE MUKONG LIT-E,HIS-D
(4) NJEI ASIEL ECO-D,HIS-E
(5) UKOB GISELE AWEAPI ECO-E,GEO-E
Centre No: 11425 Enowchong Memorial College Besongabang
Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 14
% Passed : 87.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) TABE AKPOW WESLEY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 7
(1) ETCHU BELMONDO ETA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(2) ENOW SANDRINE MA-BAIYE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(3) OTANG RITA OJONG ECO-E,ENG-D,GEO-E
(4) OTANG CHANTAL BAWAK ECO-D,GEO-E,HIS-E
(5) ARREY COLLINS MANGIEB ECO-E,GEO-E,HIS-D
(6) AYUK NJEH MIISHEILLINE ENOW ECO-E,GEO-E,HIS-E
(7) NYENTY OBI AGBOR ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) TANYI EDWARD ANYIMBI FSN-C,ICT-D
(2) COMMY-BROWN EWOH ENG-E,HIS-C
(3) AGBOR ANITA EBOT ECO-E,HIS-D
(4) AYUK DOROTHY TABI ECO-E,HIS-E
(5) ASUME EWANG DIONE IWOLENTA ENG-E,GEO-E
(6) TANYI REGINA MANYI ECO-E,ENG-E
Centre No: 11427 Bamenda Old Town External 2
Regist: 185, Sat for 2 or more Subjects: 180, Passed : 110
% Passed : 61.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 13
(1) CHUNGOM EMMANUEL FUHBINGUM ENG-A,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(2) VIGILIE BIEH TEM ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-B
MFORLEM ESTHER GRACE LUMFU
ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(3)
(4) KOUYEM KENVO INESSE LADOUCE ENG-C,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(5) CHECK SANDRA ANNI NDUM ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-D
(6) AWAH ROSINE ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(7) CHE DELFNEY LUM ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(8) NIKAH SANDRA MBONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
Page 112 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 13
(9) MEYEH BRUNO WIRDZENSIA CHE-E,PHY-E,REL-E,ICT-B
(10) NDI ZEPHERINUS TATAH ENG-C,LIT-E,HIS-E,ICT-E
(11) LONGCHI VERA ALONDI ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(12) SEVIDZEM KIMERA TCHOFFO BIO-E,CHE-E,FSN-C,PHY-E
(13) MBOHKU VIANNIE NGU BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 49
(1) BANLANJO ELVERA VEEYU ECO-B,GEO-C,HIS-B
(2) NDZELEN BRANDON NYUYDZE ECO-C,GEO-B,HIS-B
(3) NGONGFOR ASAH JUNIOR AMA’CHO BIO-B,FSN-A,PHY-E
(4) SIRRI ALMELE ECO-C,GEO-C,HIS-C
(5) NDIKUM NGESUH VANESSA ENG-C,LIT-D,HIS-B
(6) TEBI SULIVETTE ATUH ECO-C,GEO-D,HIS-C
(7) MISAMA KALVIN TICHA BIO-B,PHY-D,ICT-D
(8) ABAJEIH DESMOND ABEI BIO-C,FSN-C,GGY-D
(9) YIMNAI JOHN STEPHEN KANGKAI ECO-D,HIS-C,PHI-D
(10) NGOH BRANDON MUNGEH BIO-D,PHY-D,ICT-C
(11) HANLA IZABEL PEWENFEHKEH BIO-D,CHE-D,GGY-C
(12) ATIRH GAEL SUH ECO-C,GEO-C,ICT-E
(13) ALUSOHMBOM BRIDGET ENG-D,LIT-C,HIS-D
(14) ALAJEMBA DESMOND CHIDOZIE BIO-C,PMM-D,PHY-D
(15) ACHU KESTY ENGOCHICK BIO-D,FSN-C,GGY-E
(16) NULOUNG RITA NJITA ECO-E,GEO-C,HIS-D
(17) CHUYE NDI ALBERT RENE ECO-D,PMS-D,ICT-D
(18) NFOR DILAN YUFENYUY ECO-D,ENG-E,HIS-C
(19) FORKA DIANNE BERINYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D
(20) BINUE YVONNE TANUE BIO-E,FSN-C,GGY-D
(21) BERYL FULAI YONG ECO-C,LIT-E,HIS-D
(22) TANJONG TATIANA UKUEH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(23) AKAA JOSHUA FANEN LIT-E,HIS-C,PHI-E
(24) NTEMBI NGEFOR BRENDA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(25) ABDULAHI HADIZA NYALUMA ENG-D,GEO-E,HIS-D
(26) NDIFET NADINE NGUM ECO-E,ENG-E,HIS-C
(27) AYUK ROSE OBEN ECO-E,GEO-E,HIS-C
(28) BACHA LORA NAAH ECO-E,GEO-C,HIS-E
(29) TEFEH HELRIANA MAH ECO-E,ENG-C,GEO-E
(30) AWEMO KARLA AWACHWI-NUI ECO-D,GEO-E,HIS-E
(31) AYEAH SHAMMAH KAFEHNI ENG-E,GEO-E,HIS-D
(32) NCHANG EMMANUELA ECO-E,GEO-D,ICT-E
(33) DERIC NUANU BONU ECO-E,ENG-D,GEO-E
(34) AMUNGWA FAITH ANYE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(35) TEGHEN ABIGAIL MUYANG ENG-D,LIT-E,HIS-E
(36) TEM CLIFORD ACHUO BIO-E,GGY-E,ICT-D
(37) NJUH FANG FIDEL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(38) DESMOND TIMCHIA YHUA BIO-E,FSN-D,GGY-E
(39) CHEH WARIS TECHI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(40) RAISA BONGSE SUNA JUMETA NTEMFAC ENG-D,LIT-E,HIS-E
(41) AMUNYEN MAFOR LETICIA ECO-E,LIT-D,HIS-E
(42) FADI ADAMU BIO-E,CHE-E,FSN-D
(43) NGWAYU SETH KEFEYIN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(44) BIH CHRISTABEL CHE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(45) LUM WINNIE NIBA WANDUM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(46) MUBEMSIMBOM KINGHA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(47) FRU NOELA SWIRRI ENG-E,LIT-E,HIS-E
(48) BOH EVINA FONCHAMYO ENG-E,LIT-E,HIS-E
(49) FAITH NUDOYA AKWEN ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 48
(1) SUKA BRENDALINE TATA BIO-C,FSN-B
(2) ALEXI SUBSEH BIO-D,GGY-C
(3) YHAM CLEMENTINE MBONG ENG-E,FSN-B
(4) CHINDO KINSLEY YUH ENG-E,HIS-B
(5) NJEBA ETIENNE HIS-D,REL-C
(6) FOMBALANG DONELL SUH PHY-D,ICT-C
(7) TANTOH CARINE NDFUTO BIO-E,GGY-C
(8) ASANJI RANGER BRIGHT KEKA ECO-E,HIS-C
(9) LAURA LAYE NFOR LIT-E,HIS-C
(10) NDZI GIVEN NGENGE ECO-E,HIS-C
(11) NOUTAT WANDJA GUYLENE BIO-C,ENG-E
(12) MBOKWANG SHAMELINE ABONG BIO-E,FSN-C
(13) NDONWI GLENIS NGEFOR BIO-E,FSN-C
(14) AGBOR TABINGAHI ROSELVETTE ECO-E,HIS-C
(15) LEKUNZE ESTHER NDANGACHA GEO-D,HIS-D
(16) CLIFFORD RANDY MUKETE ENG-D,HIS-D
(17) CHRISTABEL LEMNUE ECO-E,GEO-D
(18) SIRRI CHRISTERLINE TACHE FSN-D,PHY-E
(19) BONGNWE VERA NFUFU ECO-D,GEO-E
(20) NKANYO HANNAH NTIE ENG-D,FSN-E
(21) CHE DORINDA CHUGHO ENG-D,HIS-E
(22) NANGU JOYCE SHIMINYI ECO-E,HIS-D
(23) CHOU NADESH NDUM GEO-E,HIS-D
(24) AFAH TADIANA ECHESA ECO-E,HIS-D
(25) RASSIA PEMA VOMA LIT-E,HIS-D
(26) NZOTAH PRISCO LOLEKO CHE-E,PHY-E
(27) FRU BLANDINE ECO-E,HIS-E
(28) TIMA MIZPAH AFUMBOM ENG-E,HIS-E
(29) WANKAH CLARISSE NGENUE ENG-E,GEO-E
(30) FON LINDWINA NGUM ENG-E,HIS-E
(31) NCHINDO REINE NJUAKOM ENG-E,FRE-E
(32) TABE KERVINE TEMBI PHY-E,CSC-E
(33) WIRNKAR KLUVERT TAHTENG ECO-E,HIS-E
(34) HYCENT NDUKONG NJINI ECO-E,HIS-E
(35) SUH NEBA BORIS ENG-E,FRE-E
(36) AYEAH JOAN KUO BIO-E,PHY-E
(37) ADE PATIENCE CHO ENG-E,HIS-E
(38) ANNE YVONNE TEBO GEO-E,HIS-E
(39) AZOAHNWI ARNAULD FRU GEO-E,HIS-E
(40) BIHNWI STEPHANIE EDNA ECO-E,GEO-E
(41) ANYE YVONNE LUM GASHU GEO-E,HIS-E
(42) SUH MARIGORATE FUNDOH GEO-E,HIS-E
(43) DIBA DOOH AGNES PATRICIA HACHLEY BIO-E,ICT-E
(44) TIMGUM BORIS ENG-E,HIS-E
(45) FEH ABAM GERALD NJUHZE GEO-E,HIS-E
(46) CHENSI CECILIA NTUGWE ECO-E,HIS-E
(47) NICHENG ANGELA CHIANYAH ECO-E,GEO-E
(48) SHU SANDRINE SIRRI BIO-E,CHE-E
Centre No: 11433 Government Bilingual High School Genie
Millitaire
Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 119
% Passed : 88.81, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
NYATCHA MBEUGUEM DORNELLE IVANA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
(2) EDOUARD HENRI ZOE BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
NFONGEN ASSOUA JASON BRYAN
BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(3)
(4) NKEMLEKE CROMWEL BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
CHANDYNI MANUELA GUEDIEU
ENG-D,LIT-C,FRE-C,HIS-B,PHI-B
(5)
ANUKA STEPHAN NGOMESING
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-E
(6)
LORAINE MYLENA DE NDJOH NDJOH
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(7)
NOUBISSIE SIELATCHOM JONATHAN
ECO-C,FRE-D,GEO-B,PMS-E,ICT-B
(8)
TCHENDJE SIEGNI BLONDEL JUNIOR
BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(9)
(10) FONYUY MIRABEL ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E
Page 113 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 40
(1) FOTIE FOKA JUTEL OKRY CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2) ATEMNEKE OBEN ELIZABETH ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-A
(3) NGADJUI HURICH CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4) NGUEMO TAZO RAOUL JAURES BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(5) DJOULDE JEAN CLAUDE BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(6) MBOUA MARIE LAURE ECO-A,FRE-E,GEO-B,HIS-B
(7) SIMO KOUNGA AUDREY CYNTIA BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
MENIALEU TCHICHUI ESTELLE ROXANNE
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(8)
(9) NGALEU NGALEU MELRIM CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-C
SELLE AMOUGOU RICHELLE YORLEINE
CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(10)
NGUODEM KAMGANG STEPHANIE
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(11)
(12) HEGA HAROLD JACKY CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(13) FANKEN FOZIN DAYNALE BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(14) BUH MORIEN BIH ENG-D,LIT-D,HIS-B,PHI-B
MOUEHLA MARIE ISABELLE PATRICIA
ECO-A,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(15)
NJIPGANG DJOBTOUOM KEVIN LANDRY
BIO-C,CHE-D,PMM-B,PHY-D
(16)
(17) DJAFFO MBAHCHAM EVRAED ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-E
SAA NGUEPIE LAURELLE SANDRA
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(18)
(19) EBWEA LEMDJOU MARIE MICHEL BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(20) MBUH DILAN CHO ENG-D,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(21) NAI HAMAN REINE ECO-B,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(22) DEAN MAYAGUI LUKE ANDERSON ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-B
(23) MBAH TCHAYEP DAVID JOEL BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(24) NGWEN LOVELINE SHU BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
NGO MAKON VICTORINE POUPETTE
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(25)
(26) MBONGEH MARILYN FONCHAM ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-D
ONGUENE GOMBO MERLINE ANGE
ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-D
(27)
NOUMEN NOUTSA JULIENNE FRANCINE
BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(28)
(29) YOUMBI MONGOUE ISABELLE ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-C
BILOUNGA EKOUM VICTORIENNE REINE
CHE-E,PMS-B,FMA-E,PHY-C
(30)
MBOUYA KUETE DORVANE FLORA
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(31)
NKENDONG THIERRY GUSTAVE SUH
ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(32)
MOUNOUKOUL SIMON PASCAL JUNIOR
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(33)
(34) NOUDA NGOULEU KEVIN LOIC ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C
(35) EMMANUEL STEVE ATEM ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(36) NKFUNKO JUNIOR NGEH ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(37) BALINGH SANDRA JOSEE ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(38) MENDANA LEON VICTOR ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
TCHOUANDOM ZIMO PAGNOL BRUNDON
BIO-E,FRE-E,GEO-E,GGY-C
(39)
(40) CHE MBALI VALENTINA SIH BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-D
Passed In 3 Subjects: 48
(1) DIYANI ESSOUMBA MELKIOR JOVIAL CHE-C,PMM-B,PHY-A
NKANDJA EKORONG GABRIEL WILFRIED
CHE-C,PMM-A,PHY-B
(2)
(3) MAJAM SONITA ANIM BIO-B,CHE-C,PMS-B
(4) SAFEH SYLEDLE NKEMEH BIO-D,CHE-B,GGY-B
(5) KENFOU LORETE BIO-B,CHE-D,PHY-B
(6) NGALAMO MOUGOU JEAN YVES ECO-C,GEO-C,HIS-B
(7) NDZENZI PROSPAR NJENKWI ECO-C,GEO-C,HIS-B
(8) BAYEGLE NLEND JOHNSON PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9) AGBOR OSANG QUEENTA NDEGE BIO-B,CHE-D,GGY-C
(10) KOUO GHAPINZIE DIANE GENEVIEVE BIO-B,CHE-D,GGY-C
ESSANA KASSA INES PRINCESSE VICTOIRE
BIO-D,CHE-C,PMS-B
(11)
(12) NJOCK DANIEL MON PLAISIR BIO-C,CHE-C,PMS-C
(13) ARTCHOMEN JUNIOR FRANCEL BIO-C,FRE-E,PMS-B
(14) MORTALLA REKIA SAMIRA BIO-D,CHE-C,GGY-C
(15) LINCHUNWE SODATU BIO-B,CHE-E,GGY-C
ASSAADONG TSALEFACK RODELLE MIREILLE
BIO-B,CHE-D,PHY-D
(16)
(17) FOBASSO NWULAYEH LAUREL BIO-D,CHE-C,PMS-C
(18) EDWIN CAMICHAEL NGYFO TENO CHE-D,PMM-C,PHY-C
(19) NGUELE MINLO ALEX BIO-E,CHE-D,PMM-B
(20) KAMDEM KAMPTOUM GILDAS CARMEL ECO-D,GEO-D,HIS-C
(21) MVENE SOKI TATIANA CHE-D,PMM-C,PHY-D
(22) DJIDJOU ELSA MONICA ABISSI ECO-C,FRE-E,HIS-C
(23) DJANGA DOUGLAS EDGAR LIT-E,HIS-C,PHI-C
(24) NYAMA SIRIENE BESINGI BIO-A,CHE-E,PHY-E
(25) MUSEH PRINCELY MUSEH ECO-C,LIT-E,HIS-C
DASSIE YAMEDEU MERVEILLE SAMATHA
ECO-C,FRE-D,GEO-E
(26)
(27) VERNYUY SOLANGE LAFODU ECO-D,GEO-D,HIS-D
(28) TAA NGUIDJO STEVE ULRICH CHE-D,PMM-E,PHY-C
(29) FOFE DESSAP HELDA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(30) TAKU RAPHAEL ANDOH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(31) DJOHOU NJIKMESHI ALISON LARISSA BIO-E,GGY-C,PMS-D
(32) ARREY MARION AKO ECO-D,LIT-E,HIS-C
(33) OBEN SAMUEL NJOCK ECO-E,LIT-D,HIS-D
(34) FUHNWI BRANDON NGWA ECO-D,LIT-E,HIS-D
(35) BENA WILLIAMS JOUVANY PMM-C,FMA-E,PHY-E
(36) KUATSE KENMOE ZIDANE BIO-D,CHE-D,PMM-E
(37) DJIFFO KENFACK YVAN LIT-E,FRE-E,HIS-C
(38) DEVLIN YANGANGE MOLONGE BIO-D,CHE-E,PMS-D
(39) NGUINDJEL PIE BIENVENU CHE-D,FRE-E,PHY-E
(40) YUNGSI SONITA JEH BIO-E,CHE-D,GGY-E
(41) MANG SHEKINAH BUH BIO-D,CHE-E,PMS-E
(42) AYOUMBI TCHATCHOUANG REBECALINE ENG-E,LIT-E,FRE-D
(43) TCHAPDEU NYA LAURIANE STELLA CHE-E,PMM-E,PHY-E
(44) MAGNI TSOMBENG CHANCELINE CHE-E,PMM-E,PHY-E
(45) NKUICHE TCHAYEP LYDIA LIT-E,FRE-E,HIS-E
(46) NWANGNWI HILDA TAKU BIO-E,CHE-E,PHY-E
(47) ONGBASSILIK MARIE FRANCOISE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(48) TASAH RUPHINE FIEN BIO-E,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 21
(1) MBANLI BELLA ECO-B,GEO-C
(2) MOUROUM AHIFO ERNESTINE CORINE CHE-D,PMS-B
(3) KAMDOUM PRINCE JUNIOR PMM-C,PHY-C
(4) NABILA FLORENCE AWEH BIO-C,GGY-C
(5) KUITSA TEFOUNOU ARTHUR ECO-D,GEO-C
(6) NYANSHI NGOUNGOURE AMINA MARINA BIO-D,GGY-D
(7) SHEMELU ROLLAND NTIWAH PMM-C,FMA-E
(8) KEMAYOU NOUKEM RUTH AURELLE BIO-D,GGY-D
(9) SAVIOUR BETA OWAMBA ECO-D,HIS-D
(10) TELEB SERAPHINE BRINDA PMM-C,PHY-E
(11) MDZEFEN TREPHENA SIYSINYUY BIO-D,GGY-D
(12) NTUNGWE MELLE NGOLLE CHE-E,GGY-C
(13) SAHOU NGOULEU TED JUNIOR BIO-E,PMS-C
(14) TOUKEM NOUMEDEM STEVE JUNIOR CHE-E,PMS-D
(15) LENDE DIPITA ROSEMONDE GARANCE CHE-D,PHY-E
(16) FONBAN FAITH LINWE BIO-E,CHE-D
(17) FOKO GUEMNE PAULE RACHIDE BIO-E,CHE-D
(18) SIEGNIE MAGNE INGRID JANELLE CHE-E,PHY-D
(19) BWANDJI TCHOUDJAC PANGLOSS JUNIOR PMM-D,PHY-E
(20) BAGONDA AUGUSTIN NOEL BIO-E,PHY-E
(21) FRI PRICSILIA MOKOM LIT-E,HIS-E
Page 114 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11436 Marthlo Comprehensive Bilingual College
Buea
Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 8
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) ATUNGTANG KELLY NGUH ECO-E,FSN-E,HIS-D,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 3
(1) BOKOE MOTALE ECO-C,HIS-D,REL-B
(2) FOLA ERICA KUMINYUY ENG-E,REL-B,PHI-D
(3) COLLINS NGALLE NDUMBE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) BAIYE-MBU CHRISTINA OROCK GEO-D,HIS-C
(2) MARTHA KINENLA LANGJI ECO-E,HIS-D
(3) FABIOLA ANGARA WUNG NGEKE ENG-E,HIS-D
(4) MBIDE MIRANDA NZELLE ENG-E,HIS-D
Centre No: 11438 St Theresias Comprehensive College Djottin
Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) AGANDONG AMUNG WA NJIABU ECO-D,ENG-E,HIS-C
Centre No: 11439 Orchidee Bilingual College Douala
Regist: 161, Sat for 2 or more Subjects: 160, Passed : 157
% Passed : 98.13, Sanctioned : 8
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 32
FOUEJIEU NINZE JULES MARCEL NOEL
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-A
(1)
TCHIMMEGNE TCHASSEM CHRIS
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-A
(2)
(3) NGANKAM PHIBI ELSA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
GANNO SONFACK HUGUETTE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4)
NDIBA NDOUH FLORIAN DIMITRI
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-A
(5)
KEMMEGNE TCHASSEM JOHAN
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B
(6)
NGAKO TCHAWE ANDY MANUELA
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-A
(7)
BEBONGNCHU YANNICK NKWETTA
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(8)
(9) GHEA SANDRINE MAWEN BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
MELANOUBISSI KEMCHE FRIEDA GUERLAINE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(10)
FONDOP TCHUENTE LESLIE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(11)
(12) MANUELA MOXEBO BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
MAJO NGUIAMBA MAEVA NAOMIE
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C
(13)
KOANGA OUAFO JOSUE-DANIEL
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-A
(14)
(15) JUIMO SYNTHIA BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
BENY BARTLET MFORSONG
CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B,ICT-B
(16)
NGANDJUI KAMWE ORLANDA PERLA
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D,ICT-B
(17)
NGUEUFANG NGUEYONG DARYL STEEVY
CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(18)
WANDJI TOUKAM LOIC TRESOR
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(19)
FOTOK MAMTCHUN GRACE ESTHER
BIO-D,CHE-A,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(20)
KAM TEGANTCHOUANG KYLIAN RANDY
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(21)
TEPONDJOU SOBGUI DUCHEL
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(22)
(23) KENTIO MEGANE AURORE CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-E
NZENTCHEP TCHENKEU PAOLA DOLORES
ECO-A,FRE-D,GEO-D,PMS-D,ICT-D
(24)
MBENGUE ARREY EMMANUELLA LAURE
ECO-C,FRE-D,GEO-C,PMS-C,ICT-D
(25)
MEMONTANT PUFON KALISTA
BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-E
(26)
(27) BESONG BRAYAN MAWAN CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E,ICT-C
NDJEE MINOUE MATHIEU VICTOR EMMANUEL
ECO-D,ENG-D,FRE-C,GEO-D,PMS-E
(28)
DJIKAM POUNGUE DOLLY JOYCE
CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-E,ICT-D
(29)
TCHEUFFA KAMENI DANIELLE LAETITIA
ECO-E,FRE-E,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(30)
MAMIAFOU ANGE MANUELA
BIO-E,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(31)
TADZONG DZEUKUI DHORASSO HAMBER
ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(32)
Passed In 4 Subjects: 78
(1) MBAFOR BELTINE AJECK BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-C
(2) TAMO CEDRIC STEVE BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-A
(3) ANUBONDEM GODWIN MBOWOH BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C
KAMSU YAGOUOT ROSINE SANDRA
BIO-B,CHE-D,PMM-A,PHY-B
(4)
(5) BANTEK ALPHONSUS NJIA BIO-A,CHE-C,PHY-C,ICT-B
(6) AFUE ROSINE MBEI ECO-C,ENG-B,GEO-B,HIS-B
(7) LANGEH LOIC KENJI BIO-A,CHE-C,PMS-B,ICT-C
NOUBISSI MOUATCHO YAN ARSENE
CHE-C,PMM-A,PHY-B,ICT-C
(8)
SYNAJIE NGAMPA FRANCK STEPHANE
ECO-A,GEO-D,HIS-C,ICT-B
(9)
(10) TABALI HELEN CHINYERE BIO-B,CHE-C,PMS-C,ICT-B
(11) TSAFACK MOMO WILFRIED BIO-A,CHE-C,FRE-D,PMS-B
(12) TSAKEM DIVINE PATRICIA BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
MBANDA TOCKO JACQUES CHRISTIAN
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(13)
(14) AMBE AKWANWI GLORY BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(15) MVOGO IGOR JEAN JOEL BIO-C,CHE-C,GEO-D,PMS-A
(16) TAKUM NEMBI WA MENGET BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
YENEDA MBOGNING PRINCESS ANAIDA
BIO-B,CHE-C,PMS-B,ICT-D
(17)
YOUKOUATCHEU MADONG JANE MANUELLA
BIO-B,CHE-C,FRE-D,PMS-B
(18)
ACHUO MARION SANGHA MONTUO
ECO-D,GEO-B,HIS-C,PHI-B
(19)
(20) JOHN PAUL YIVEN ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-C
AWAH NGAMBI CATHERINE HILARY LUCRESE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(21)
TSOPFACK AZANFACK NOELLA MELBA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(22)
(23) NDZEGHA PROMISE NZEVENYUY ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-B
DALEU DIABE AYMERICK MOISE ALAIN
BIO-B,CHE-C,FRE-E,PMS-B
(24)
KOUNCHOU KOUNCHOU HERMANN AUGUSTIN
CHE-C,PMM-B,PHY-E,ICT-B
(25)
DJOUMESSI NZOKAM MARC-OLIVIER
CHE-D,PMM-A,PHY-D,ICT-C
(26)
HAGBE NGUIMBOUS CLARISSE DORETTE
CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-E
(27)
(28) NYATTE BIDJA PAUL PHILLIPE BIO-C,CHE-C,FRE-E,PMS-B
TAGNE MOTEYO GABRIEL MERLIN
CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(29)
(30) MAR JAH ILONA RITA BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(31) TCHENDEM NGUESSI CORETTA ECO-C,FRE-C,GEO-D,PMS-C
Page 115 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 78
(32) KEMTCHOUANG NZALI NELSON BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
KEUGABE TOUBOUOWO DAVIS JEAN MICHEL
BIO-A,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(33)
EITEL-LIAM ESSAKA BILONG SONNA
CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(34)
SANDJON TCHAMBA YANN FREDDY
ECO-C,FRE-D,GEO-C,PMS-D
(35)
METANKEU TCHINGO JESSICA DAINA
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(36)
(37) TCHOUKOUANSI ARTHUR ECO-C,FRE-C,GEO-D,HIS-D
(38) EKALA LEATICIA ASTRIDE ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(39) SEN NDEDI HADIDJA IVANA ECO-D,FRE-D,GEO-D,HIS-B
BOULEMO EKOUEYE FRANKLIN BORIS
CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-E
(40)
DJIONGO KEMGMO NGUEFACK NELSON
ECO-C,FRE-E,GEO-E,PMS-A
(41)
MAYO NDOUMBE ASTRIDE DIANA CAROLE
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(42)
(43) FOSSO FOTSING LANDRY GABIN BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-D
BILO O BELINGA SUZANE DARLENE
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(44)
(45) NCHANKA ALEXIS PEPIN BIO-C,CHE-E,ENG-E,PMS-B
HAGBE NGUIMBOUS MARIE JOSEPHINE
ECO-D,FRE-E,GEO-C,PMS-C
(46)
KWEDJA PATCHEPI JOAN GARADA
ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-D
(47)
KENFACK TSAMO REINA JOYCE MANUELA
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(48)
(49) DIABE RANDIBEL EMADE ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(50) BALENLA DEBORAH GABRIELLE ENG-D,LIT-C,FRE-D,HIS-D
TEDONGMO GANGNIMAZE NATHANAEL
CHE-E,PMM-C,PHY-E,ICT-B
(51)
(52) DJAPOU PEGGY CHE-E,PMM-C,PHY-D,ICT-D
GOUATER WILFRIED ARMAND JUNIOR
CHE-C,PMM-C,PHY-E,ICT-E
(53)
(54) NJOUME EBOULE YVAN LOIC ECO-D,FRE-E,GEO-C,HIS-D
KOUAM MEWA MAELLE GEORGINA
ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(55)
(56) AJONGAKO DERICK ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
BINDANGA SHE ANASTASIE ORLANE VERA
ECO-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(57)
NOUTSAWO GNITIDEM LEVEN CLEVE
BIO-B,CHE-D,GEO-E,PHY-E
(58)
(59) KUISSEU BAMOU GHILAINE LEMIRE ECO-C,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(60) DOUALLA LIONEL VALENTIN ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(61) TCHOUMI YANKAM EMMA-CHRIST ECO-B,GEO-D,PMS-E,PHI-E
(62) TCHOKOTE DJADEU LEONEL ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(63) EBONGUE CHANTAL CLARISSE ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
MBIELEU KAMGA MIGUELLE MADDY
BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(64)
(65) MOKWE SAMUEL NAKAL JR LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-D
(66) NDEFFO WAFO KAREL STIV BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(67) NFORGANG AFRED NJANG CHE-E,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(68) NJEI KELLY ENYUK ECO-D,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(69) KENKEM NKWENTI GIOVANNIE ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(70) KEMI LEKUNGA BIGOGA ECO-E,LIT-D,HIS-E,PHI-C
(71) MBAZOA NGUINI MARGUERITE ECO-E,FRE-E,GEO-D,PMS-D
DJEUMBOU TCHANKO LESLYNE ANAELLE
ECO-E,ENG-E,FRE-C,HIS-E
(72)
(73) KAMENI MBOUYAM LESLIE ECO-E,ENG-D,LIT-D,HIS-E
ROSE ROY HENRIETTA NDOUMBA BEKE
ECO-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(74)
(75) TAMFUH AYABI NANCY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(76) BAMUM NGAKE EMILIE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
BIKELE NGWE EOCK JEFFREY WILLIAM
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(77)
MENO FOUSSA CHRISTIAN MAXIME
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(78)
Passed In 3 Subjects: 37
(1) NKENGBEZA ACHELEBEH NUELLA BIO-A,CHE-C,GEO-C
(2) TSETEZO MAMEZA LONTOUO CARELLE ECO-A,FRE-B,GEO-D
(3) NGUEMDJOM SANDO DENISE CHANEL BIO-B,CHE-D,PMS-B
(4) XAVIERA EFETI MONGAMBE MARTHA BIO-C,CHE-C,PMS-C
(5) KAMGA KRISTIA NOELLE DOMINIQUE BIO-B,CHE-D,PMS-C
(6) MBAH ENJEI KWANYU SUFUCURA CHE-D,PMS-B,PHY-D
(7) NGUIM TAKEM INGRID JOANNE BIO-B,CHE-C,PMM-E
(8) EPOTE NINA NGABE BIO-B,CHE-D,PMS-D
(9) NDJOCKPA HINAK CHRISTIAN GABRIEL ENG-B,LIT-E,FRE-C
(10) YOUAKOUA TOUGOUE JERRY JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-D
(11) PIERRE KEVIN BIHAI ECO-B,GEO-E,ICT-C
(12) NGO MINYEMECK SUZAN GRETA ENG-C,LIT-D,FRE-C
(13) NKWAKAP NKWAKAP JUNIOR LENAIC BIO-B,CHE-D,GEO-E
YAMBOU TCHAMDEU ORNELLE PRISCILLE
BIO-D,CHE-D,PMM-C
(14)
(15) YOMBA NJIKI LOANA KENZA ENG-B,LIT-E,FRE-D
(16) HONTCHEU LIALE LUC STEPHANE ENG-D,FRE-D,HIS-C
(17) TONKEU CYRILLE ELISEE ECO-B,FRE-E,GEO-D
(18) MIEGUIM MARC KEVIN BIO-B,CHE-E,PHY-E
(19) NDJAYIK MATIP LAURENT EDGARD CHE-C,PMM-E,PHY-D
(20) FOTSO TAMO FRANCK SERGE JEREMY LIT-E,FRE-C,HIS-D
(21) SAMBAN MATOUKOU GHISLAIN ECO-E,FRE-E,PMS-B
(22) BAZIRUTWABO BENJAMIN BIO-E,CHE-D,GEO-C
(23) NGUEPI GABRIELLE JANNY ECO-C,FRE-D,HIS-E
(24) MOHAMADOU AMINOU ECO-D,GEO-E,HIS-C
HYAPDO CHOKOUAKEN HONORINE LAURETTE
BIO-D,CHE-D,PMS-E
(25)
(26) WIRBA MARINET SHIYKPU ECO-C,ENG-E,LIT-E
(27) MANFO KANA YANN BIO-D,CHE-E,PHY-D
(28) SANDRA NNEDISO IWUCHUKWU ENG-C,LIT-E,HIS-E
(29) NGOUFFO TCHIENO MURIELLE FRE-E,GEO-E,PMS-C
(30) MBOH ALMARIO FONTE-NGHO ECO-E,GEO-E,HIS-C
(31) FEUDJIO DONDJIO JEANNE LARISSA BIO-E,CHE-E,PMM-D
(32) TEMGOUA FORTUNEE MERVEILLE ECO-E,ENG-E,LIT-D
(33) MOGOU MATCHEU CHRISTIANE BIO-E,CHE-E,PMM-D
(34) MOHANED NAZIR TAJOUDINI ECO-E,GEO-D,HIS-E
(35) TAYONG CYNTHIA ABANGNAKWA ENG-D,LIT-E,HIS-E
(36) VOUFFO STEVE BRYAN ECO-D,FRE-E,GEO-E
(37) TAKU RICHARD TAKU ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) SOP CHRIS RAYAN CHE-C,ICT-D
(2) NJEOUMA BOSSINGA PAP-MARIE BIO-C,CHE-D
(3) FEMBA DYLAN MARC ECO-E,GEO-C
(4) JOEL TASI ABIA MIKI BIO-D,GEO-D
(5) NZIYO TANGWE NICOLSON MARIUS ECO-D,HIS-D
(6) TCHINDA TAKOUGANG TONY YVAN LIT-E,HIS-C
(7) DEFO SANDO BONAVENTURE ECO-E,HIS-E
(8) NGOMO EMBON MANDELA FRE-E,HIS-E
(9) KEMOAH TONGBU STEPHANIE ECO-E,LIT-E
(10) NOUMBISSIE YOUBI JEAN BOSCO ECO-E,FRE-E
Centre No: 11441 Menemo Bilingual College Douala
Regist: 61, Sat for 2 or more Subjects: 60, Passed : 60
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
MOUSSOP BOANENE ALAIN WILFRIED CHRIST
ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-B,PHI-A
(1)
MBOUBI DOUNGMO AUDREY LARISSA
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-E,PHY-C
(2)
TAKUTOH NAH BLAISE JUNIOR
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(3)
(4) SABIRA ABDOULAYE ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-B,PHI-C
Page 116 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 9
(5) FOKOU VINY JORDAN BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D
MANKA A-NEH DORCAS PRAISE CHE
BIO-D,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(6)
TSOPMBENG NAPO DESTINY FORCHAP
BIO-E,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(7)
(8) NZANWI REJOICE FANWI ENG-E,LIT-E,HIS-C,REL-C,PHI-C
KEMAJOU KELISYNTHIA SIWEN
ENG-E,LIT-E,HIS-C,REL-D,PHI-C
(9)
Passed In 4 Subjects: 27
(1) NAHOUSSI NAHOUSSI DYBRIL CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2) CHEFOR LUM MYLENE LAURE ECO-A,ENG-C,GEO-B,HIS-B
(3) DANTO TCHIEMOU ARIUS ECO-A,ENG-E,GEO-B,PMS-A
(4) BOKAM FOTI FAM CAROLE BIO-B,CHE-A,PMS-C,PHY-C
(5) NGOH PHILEMON NJOH ECO-A,ENG-E,LIT-B,HIS-B
DJOUKA DEFFO ERYNE MANUELLA
BIO-B,CHE-B,PMS-C,PHY-C
(6)
(7) BOGNA TEUFACK LIRYSKAIRE BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-C
(8) WOUKENG AUDREY MARTINE ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-C
(9) AKWAN JULLIETE BIO-B,CHE-B,PMM-E,PHY-C
(10) MBAFACK ADELINE ECO-C,GEO-C,HIS-D,PHI-B
(11) KENDONG BENICE NEPEIN ECO-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
BOMO KOUBENA LAURELLE VICTOIRE
ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(12)
TCHOPDJOP NDJIMKAM WILFRIED DIMITRI
ENG-E,HIS-C,REL-C,PHI-C
(13)
(14) MAGNE WAFO OLGA ECO-A,ENG-E,LIT-E,HIS-C
NTONGAMOH EMELDA ATUNGANDEM
ECO-C,LIT-D,HIS-C,REL-E
(15)
(16) NGUECHE DIDIER LAURENS CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(17) GINA LAIKA TABOT ENG-E,LIT-D,HIS-E,PHI-B
MATCHEU SOH SYNTHIA MERVEILLE
BIO-E,CHE-D,PMS-B,PHY-E
(18)
(19) VERA UFOUKA BANKI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(20) SIBONOU SAMIRA BIO-E,CHE-D,ENG-E,PMS-C
(21) ELONDO PETER ESOANE ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(22) NANJAI ABIGAIL TAWUH BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(23) POKWO VAVO ROLYSE CLOE BIO-E,CHE-D,GEO-D,PMS-D
(24) KADJIBOUE EGA MIRICH DURAMEL ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(25) WAUSAI GISLANE ENDAH ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(26) DJOUSSI TALLA VANESSA DIANE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(27) TCHOMO NGANMENI NATHAN ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 20
(1) BONSA JOYCE FAWAH YUKI BIO-C,CHE-B,PMS-B
(2) NOUMBISSI LYNN PETRONIE AKONGNWI BIO-C,CHE-B,PHY-C
(3) ENOW CHARLOTTE MANYI ECO-D,GEO-B,HIS-B
(4) ENOKOM ASU-NDIKHE NTOH BAKO ECO-C,LIT-D,HIS-B
(5) NGANKAM TEKOUA ETIENNE ECO-A,GEO-C,PMS-E
(6) TAMI TAMSIA DILAN ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) BIHEE TSASSE ALEX BIO-D,CHE-C,PHY-C
(8) TITA PIRES CHE-C,PMM-D,PHY-C
(9) LEKE ALEM MIRANDA BIO-C,CHE-D,GEO-D
(10) POLA TAKAM ADREAS VANELLE CHE-C,PMS-C,PHY-E
(11) AYOOLA AJOKE SERIFATOU BIO-D,CHE-D,GEO-C
(12) NGO NKOOH LOIUSE DUCREZ LIT-D,FRE-C,HIS-D
(13) AWAFOR SYDONIE TABAH BIO-C,CHE-D,ENG-E
(14) NDJAKOU PAMEN CARELLE BIO-E,CHE-D,PMS-C
(15) ANAMOH SIFORA ECO-E,LIT-E,HIS-B
(16) TCHIGANG DJAMPOUOP BLAISE BORIS ECO-D,GEO-E,HIS-C
TCHEMTCHOUA MBONG JECENTER GRACE
CHE-D,PMM-D,PHY-E
(17)
(18) METENOUM TEKOUE FLORENT PAGNY BIO-E,CHE-D,PHY-E
(19) NJUAFAC MERVINE BIO-E,CHE-D,GEO-E
(20) ASONGU NKEMNKE ADELINE BIO-D,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) YANDJEU FEZZE MERVEILLE BIO-B,GEO-D
(2) KOUOTOU MOUNCHILI NJIKAM ROSTAND CHE-C,PMS-D
(3) MONDE PENKIDE FULBERT ARMAND CHE-C,PMS-D
(4) NGUEFACK PAUL ECO-E,HIS-D
Centre No: 11447 Summerset Bilingual College Buea
Regist: 250, Sat for 2 or more Subjects: 246, Passed : 146
% Passed : 59.35, Sanctioned : 11
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) TAMANJI KESTIN MUYANG BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(2) TAMANJI AFOR FAVOUR BIO-A,CHE-C,FSN-D,PMM-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 25
(1) WEMBEH CHRUCE AGENDIA ECO-C,FSN-C,HIS-C,REL-B
(2) FUNG ERNESTINE MBONG ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(3) WAJUKU KENNEDY OTEH ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-C
(4) BLAISE NGOMBA LOKA ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-B
(5) MEYEN LANDRY TENYI BIO-C,CHE-C,FSN-D,ICT-D
(6) VEGAH BETRAND VEGAH BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(7) MACNICOL BUMA MBANYI BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-E
(8) KANYIMI BLESSING YEJUBU ECO-C,LIT-E,FSN-E,HIS-B
(9) EBULE ETOH SONITA LIT-E,FRE-E,HIS-B,REL-D
(10) BAKWOWI GIDEON BAKWOWI BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(11) JOHN ESONOH OBASE ECO-D,GEO-D,HIS-D,REL-D
(12) AGELLA EUPHRASIA MKPINGA LIT-E,FSN-C,HIS-D,REL-E
(13) ANNE MARTIN BACHE ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(14) EYONG EVELYNE ECO-C,ENG-E,HIS-D,REL-E
(15) MARIE GORRETI BIH NJUAKOM BIO-E,CHE-D,FSN-D,ICT-E
(16) ABI EMMANUELA OJONG ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-D
(17) TANGWO CLARIS ANYAH ECO-E,FSN-E,HIS-C,REL-E
(18) TAKANG NOELA EBOB ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(19) LEKICK MINET EWANE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(20) IKOME HELINE EWOKOLO ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(21) MBU CLAUDINE ANJEH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(22) NGUM GRACE NGUH ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-D
(23) OBASE KENDRA OBASE ECO-D,ENG-E,FSN-E,HIS-E
(24) NGWANE AMBALO CARINE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(25) OBELLE VICTOR EBUNE ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 52
(1) ALOBWEDE EBAGE RAWLINGS ECO-C,GEO-C,HIS-B
(2) AKAFAC CANICIA NCHANWOH ECO-D,HIS-B,PHI-C
(3) OGORK PRECIOUS SANDRA OBI BIO-C,CHE-D,FSN-B
(4) AGBOR EMMANUEL EFUNDE ECO-D,FSN-C,HIS-B
(5) NFON VALERY BEBENG ECO-C,FSN-C,HIS-C
(6) TANGA NKONGHOUYOH SIDONIE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(7) KUNGANG ATEMAFEH MARBEL ECO-C,LIT-E,HIS-B
(8) NJODZEKA MODESTE FOMBIY BIO-B,FSN-C,PMS-E
(9) NDUM EMMACULATE KPU ECO-D,FSN-B,HIS-D
(10) FOZAO KENEDY ECO-C,GEO-D,PMS-C
(11) GABUIN MARTIN BONGAM ECO-E,LIT-E,HIS-B
(12) ABAH DANIEL ABAH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(13) MBENG MERCYNELLY TAMBE ENG-C,LIT-E,HIS-D
(14) AKONJANG TEDDY TARIKAI LIT-E,HIS-C,PHI-D
(15) LEKE JOHN NJIBEZA CHE-E,FSN-B,PMM-E
(16) NEMBO LARISSA EKUH ECO-E,ENG-D,FSN-C
(17) OWOYELE JUDE ECO-E,FSN-E,HIS-B
(18) PATIENCE ENJEMA TEKE ENG-E,LIT-D,HIS-C
(19) NKWIMTAR SHARON BANWI ECO-E,ENG-D,ICT-C
(20) TEMBE MBAH RODRIQUE ECO-E,FSN-D,HIS-C
(21) MBULLE RACHEL NSULI ECO-D,ENG-E,HIS-C
(22) SONG SYLVIA NJANG FSN-D,HIS-C,PHI-E
(23) AGBOR PELAGY ENG-E,LIT-E,HIS-C
(24) SHADZEKA JOYSLINE BURINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C
Page 117 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 52
(25) MAH NOELA ADOH ENG-D,LIT-E,HIS-D
(26) BATO NGASI EYAKWAN CHE-E,FSN-C,ICT-E
(27) KOMNKAN HERMINE GERTRUDE BIH ENG-D,LIT-E,HIS-D
(28) MUNJO REGIS REGNYU ECO-D,HIS-E,PHI-D
(29) MBOME PRUDENTIA VERENA ENG-D,LIT-E,HIS-D
(30) ATANGANA AMOUGOU BARTHELEMY ECO-E,ENG-E,HIS-C
(31) NGWON AGNES AMBENO ECO-E,LIT-E,HIS-C
(32) NGONG SANDRA ZHIA ECO-D,GEO-E,HIS-D
(33) EYONG DYLAN ASOH ECO-E,LIT-E,HIS-C
(34) NSEN VANESSA BUA LIT-D,REL-D,PHI-E
(35) BENDE VALENTINE BENDE BIO-E,GGY-E,ICT-D
(36) MEPE NGWEMCHE RAISSA ENG-D,FSN-E,HIS-E
(37) ASIKOLI LOVELINE MARABA ECO-E,HIS-E,PHI-D
(38) BESONG NGWENYI VERA NGASSA ENG-E,LIT-E,HIS-D
(39) CHAMNJI FADIMATU HUSSENI ENG-D,LIT-E,HIS-E
(40) DOH JULIEN MBEWO ECO-E,FSN-D,HIS-E
(41) GUR LOIS MBULIH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(42) AKAWUNG EMMANUALLA ENG-E,HIS-D,PHI-E
(43) BESUMBE ESTHER MOTEH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(44) ABONG NORBERT ECO-E,GEO-E,HIS-D
(45) ZISUH ZINJU DIRAN ECO-D,HIS-E,PHI-E
(46) LEMZE BEATRICE TABID LIT-E,HIS-D,REL-E
(47) NGI STEPHANIE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(48) TELMA NKWALA MEH ECO-E,HIS-E,REL-E
(49) MEANGAFO NALOVA REGINA FRANCIA BIO-E,CHE-E,PHY-E
(50) NJEI NOEL MOKWAH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(51) NJUAMBOH CALVIN NAENJOH ECO-E,HIS-E,PHI-E
(52) SENGE GLORY EJOLLE ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 67
(1) NJENE BLAISE ECO-A,HIS-A
(2) IRENE TONJOCK EPUNDUGU FSN-C,HIS-B
(3) EBOTE SEARIN NGWESE HIS-C,PHI-C
(4) NOKWANG COURAGE WUJUNG ECO-C,GEO-C
(5) BUKOMBE JENEVIEVE MALLE HIS-C,REL-C
(6) TAMBI GRAVIS MBENGCHANG BIO-C,FSN-C
(7) HELEN NANYONGO LIVETEMOKALI ECO-E,HIS-B
(8) CHINJEH CLARIS MANDOH HIS-B,REL-E
(9) HALLE KARLDA NGOE ECO-E,HIS-B
(10) NKARIMBI BLESSING NGONDA FSN-C,GGY-D
(11) ELLEANT EGBE MOWE BIO-E,FSN-B
(12) AFONJI GLORY PELAZY ECO-C,HIS-D
(13) BOH BORISE TEKOH FSN-E,HIS-C
(14) ASHU THIERRY TIPPAH ECO-D,HIS-D
(15) SANDRA ETTEH MUKWELLE BIO-D,FSN-D
(16) FON JOYCE ATAM ECO-D,FSN-D
(17) MOU PATIENCE EKAH ECO-E,HIS-C
(18) MBAH BECKLY MBACHAN PMM-D,PHY-D
(19) OBI FRIDER BESEMTAKU BIO-D,FSN-D
(20) TANKA PRECHERIE EWAH ECO-D,HIS-D
(21) ERIC OWOLEMI MEDU OYE ENG-E,FSN-C
(22) ANUNA CYNTHIA AYIBOH ECO-E,HIS-C
(23) AWAH CLEANFORT EHEH BIO-C,CHE-E
(24) AWUNGAFACK BRANDON FOBELLAH ECO-E,HIS-C
(25) AJEUWAI JAVIS AKWI BIO-C,FSN-E
(26) MONGONG JO-JAMES SIH-INJIE BIO-E,FSN-C
(27) MESUMBE PRESTON MESUE GEO-E,HIS-C
(28) ASHLEY ENYONG TABE ECO-E,ENG-C
(29) GWEJI MODESTINE BADAE BIO-E,FSN-C
(30) NJEMENU DORIS NAMAH ENG-E,HIS-D
(31) ATEMANJI BLANDINE ATANGA ECO-D,HIS-E
(32) KELLY NGOMBA NGUM FILS BIO-E,FSN-D
(33) JAIMO BLESSING CHE-E,FSN-D
(34) ELOVE SHANNEZ-ACHA JOSO ECO-E,HIS-D
(35) JABEYA LINDA NALOWA ENG-E,FSN-D
(36) LAFNYAM HIPPOLITA KICHUSI LIT-E,HIS-D
(37) RIFOR JOY OWIH ECO-D,HIS-E
(38) ASEK FAITH EKWELE ECO-E,HIS-D
(39) EYONG-ECHAW JOY MAKOR GEO-E,HIS-D
(40) TAMBA CYNTHIA MBE HIS-E,REL-D
(41) ATABONG NELSON NCHINDIA LIT-E,HIS-D
(42) NGOE CLAUDIA NJEMO HIS-D,PHI-E
(43) KOME NERISE MBONE ENG-E,HIS-D
(44) MONICE MESUA MAFANGI ECO-E,HIS-D
(45) NAMCE MOKONGCHU MBUNGWEN ENG-D,FRE-E
(46) KOMETA JOSHUA TUNGMOUFUA ENG-E,HIS-D
(47) AGBOR LARISSA ENOW ECO-E,HIS-D
(48) MBI CYNTHIA BESONG ECO-E,HIS-D
(49) BLANDINE BETAMABEH NKEGASONG LIT-D,HIS-E
(50) NADINE NAMONDO WOLETE BIO-E,FSN-D
(51) SONE GIFTY- ANNE NTUBE HIS-E,PHI-E
(52) OTIA JENEFA KUMBONG LIT-E,HIS-E
(53) ACHALEKE KOBBI EMMANU ECO-E,HIS-E
(54) AFEMBOMBI LEONEL PIE ECO-E,HIS-E
(55) ANJEH JUSTINE OKENE HIS-E,REL-E
(56) OBEN NEHEMI OBEN REL-E,PHI-E
(57) IBRAHIM ISMAEL LIPBUIN ECO-E,HIS-E
(58) SHALE FAITH HALIMA RABBI BIO-E,FSN-E
(59) AZIMBOMBI LORDFORD GEO-E,HIS-E
(60) MBE MIRABEL ANONG FSN-E,HIS-E
(61) ATEKE MALPHINE MOLIMBOTAKE ECO-E,HIS-E
(62) EMMANUEL NJUANYI ECO-E,HIS-E
(63) MBI LENSHINA ONEKE ECO-E,HIS-E
(64) ANGYE SYLVALINE NDOH BIO-E,FSN-E
(65) AGBOR IMMACULATE BESSEM ECO-E,GEO-E
(66) ABANG LEONELBRIGHT TAMBE ECO-E,HIS-E
(67) TAZIFOR CYNTHIA NGRONU LIT-E,HIS-E
Centre No: 11448 Bonaberi External
Regist: 439, Sat for 2 or more Subjects: 431, Passed : 292
% Passed : 67.75, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 11
(1) CLETUS MBOHMEH ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-C,ICT-C
(2) TANG ENOW MORRIE BIO-B,CHE-E,FSN-B,PMS-C,PHY-E
EDOUMA NDJEMBELE ANNE
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B,REL-D
(3)
(4) EDIMO VICTOIRE BIO-B,CHE-E,PMS-D,PHY-E,ICT-D
(5) KONGO ELIZABETH AMBANG ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E,REL-B
(6) NJIE BLESSING JUNIOR ECO-D,ENG-E,GEO-C,REL-E,ICT-D
NINGPEYE KIMENE CABREL
ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-D
(7)
(8) TATA RANSOME NGALA ECO-D,ENG-E,GEO-E,REL-D,ICT-D
TABI BAWACK SHARON EYONG
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E,PHI-E
(9)
(10) TAMBE MATHIAS TABOT ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-D
(11) CHECHE KELLY NYAH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-C
Passed In 4 Subjects: 50
(1) NKENGAFAC CLINTON TELELEN ECO-A,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(2) WIYSAHNYUY KENNETH ASHERI ECO-C,GEO-A,HIS-B,REL-D
(3) ENGOWIE GILLIAN AKURO ECO-B,ENG-B,GEO-D,HIS-B
(4) TIBU LUCIEN GEVALA ECO-C,ENG-B,GEO-D,ICT-B
KPUNTIR GREGORY WITORD DINNYUY
BIO-B,CHE-E,FSN-B,REL-C
(5)
(6) EBUA DOROTHY ANNE BIO-B,CHE-E,FSN-B,PHY-D
(7) ORNELLA FESTELL BIH AMBE ECO-D,ENG-E,GEO-A,HIS-C
(8) CHUNGONG ANITA AWAHMENGWI BIO-B,CHE-C,PHY-E,ICT-C
(9) KERRY ANYE FRU AZIEH ECO-C,GEO-D,HIS-C,REL-C
Page 118 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 50
(10) ALAMI LIMUNGA KATI ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C
(11) IFUONDOH JOYCELINE ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-E
(12) NDIP GRACE AYAMBA ENG-D,LIT-C,HIS-C,REL-D
CECILIA MEKONE NGALAME NYONG
BIO-B,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(13)
(14) JELISS NGOUM ECO-B,GEO-D,HIS-C,ICT-E
(15) ACHE STELLA NDANGOH ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(16) AMBE CHRISTABEL SIRRI ECO-E,ENG-A,GEO-E,HIS-C
(17) MIYANUI CHELCY ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(18) MBULAV BERNADIN LEENYUY BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-C
(19) BERINYUY KINGSLY DENKA ECO-C,GEO-E,HIS-D,REL-C
KORONDO PAUL PARKINS AYONGBA
BIO-C,CHE-E,FSN-C,ICT-D
(20)
(21) MANKA GISELE NFONTEH ENG-B,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(22) TABE EMILIA ANYINJONG ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(23) LEANYAUNGA MAUREEN SAMA ECO-D,ENG-C,GEO-E,HIS-D
BATCHANKWE KETCHA RICHEZ ALI
CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-E
(24)
(25) MOFOR NSOH MAURICE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(26) KEMGNE FOTSO CHRISTELLE ECO-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(27) SMITH NGONJA NDOKE BIO-B,CHE-E,PMS-E,ICT-D
FANY MOUKOUDI FRANCOISE TATIANA
BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(28)
(29) NGEH BRUNO NFOR ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E
(30) ETUNG SENIDA NKONGHO ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(31) NJI BROWNSON LABOUR CHI BIO-E,CHE-C,PMS-E,ICT-D
OBENASHU AYUK PRIDY EBANGHA
ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(32)
(33) NTEMAFAC FUNWI MARYLINE ECO-E,ENG-E,HIS-E,PHI-B
(34) BORIS SERGE BAWE KANJOH ECO-D,GEO-E,PMS-E,PHI-D
(35) AGNES TIZIA FON-NDIKUM ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(36) ONDE SANDRINE ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(37) KUBE NESTORINE ANDIENSA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(38) ROSIAN ENI MUSONG ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(39) NDI HENRIETTE YEYEH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
PEKELEKE BRIAN NDIFOR NGONJO
ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(40)
NIMPA NGUEDIA CHRISTELLA VANIA
ECO-E,ENG-E,FRE-E,PHI-D
(41)
NGOKO MEGAPTCHE ELISABETH BERNICE
ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(42)
(43) OKOLE SHARON EMADE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
MBIAKOP TCHUISSEU FABRICE JEFFERSON
ECO-E,LIT-E,HIS-D,REL-E
(44)
(45) NJONGAI MARLAIN BERINYUY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(46) NYUYDZESI MARICLEAR ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(47) KAIN JULIUS NANG ECO-E,HIS-E,REL-E,PHI-E
(48) IDA OBEN ULLI ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-E
(49) DIANE DINA ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E
MAGNE MBEKOU CYNTHIA JENNIFER
ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-E
(50)
Passed In 3 Subjects: 117
(1) AKWO BRAYON MBI ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) NDZI EUGENE NFOR ECO-B,GEO-D,HIS-B
(3) AYUKTAKOR ANDDY AYUK ECO-D,ENG-C,HIS-B
(4) NJODZEKA CASSIAN MAIKEM BIO-A,CHE-E,GGY-C
(5) SIANI TAPOKO DOUGLAS CEPHAS BIO-B,FSN-D,ICT-C
(6) SOW OUSMANOU ECO-C,PMS-B,ICT-D
(7) KUM BLESSING FURH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(8) TETUH MALAIKA EKUM ECO-D,GEO-B,HIS-C
(9) JUMRAN BARIZE WIYSAHNYUY ECO-C,GEO-D,HIS-C
(10) NINTAI FRED FUNYI ECO-C,HIS-D,ICT-C
(11) MENCHENG LETICIA NWEMAINDUM ECO-D,LIT-D,HIS-B
(12) NSABINLATHERESIA KONGLA BIO-B,FSN-C,GGY-E
(13) TAH AYUKEM BRILIAN AYAMBA BIO-B,GGY-E,ICT-C
(14) RIDWAN NAEEM ECO-C,GEO-C,HIS-E
(15) NTSE SERGE MISHIMBO ECO-D,GEO-D,HIS-C
(16) KANG PADERIS ALEH BIO-B,PMM-E,PHY-D
(17) BIRSHU LESLY SHALANYUY ECO-E,GEO-D,HIS-B
(18) BEBONCHU FAVOUR ECO-E,GEO-C,HIS-C
(19) FONGOH NJOH FLORENTINE ECO-C,HIS-C,REL-E
(20) NEMBO WILSON KETU ECO-C,GEO-D,HIS-D
(21) WIYDUMO BASIL BERINYUY ENG-E,GEO-D,HIS-B
(22) TIA SHARON ECO-D,GEO-E,HIS-B
(23) KONGBUNRI BRANDON NYUYDZE BIO-C,CHE-C,PHY-E
(24) JOY MAKENLOH ECO-C,LIT-E,HIS-C
(25) TAKOUDJOU LEMOFACK-X ARMELLE BIO-C,FSN-C,ICT-E
(26) TIEMEU NGNICHEYI ANAIS TERESA BIO-D,CHE-D,PMS-C
(27) ETUBA PETER DUME ECO-D,GEO-E,HIS-B
(28) FRU ODETTE NCHANG ECO-C,GEO-E,HIS-C
(29) FERNYUY ASHERI KIVEN ECO-D,GEO-D,ICT-C
(30) AMBE CLEMENTINE ASOH ECO-C,LIT-E,HIS-C
(31) NGEH JOYCELINE AWONG ECO-C,ENG-D,HIS-D
(32) TABI AYAMBA ALICE-ROSE ECO-D,HIS-C,REL-E
(33) LEKUNA MIDRETE ECO-E,LIT-C,HIS-D
(34) TAKU JOVERT TUNDA HIS-C,REL-D,PHI-E
(35) AGWE HANDSON MBAH ECO-C,GEO-D,HIS-E
(36) MANGHE OLIVIEN ECO-E,HIS-C,REL-D
(37) SHAKNGANG SORING BIO-C,CHE-D,PHY-E
(38) AWA CARINE LUMKAAH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(39) ANAGHE MERVIN JABEA ECO-E,GEO-C,PMS-D
(40) SEBEI KOLLEM SHERON ECO-D,GEO-E,PMS-C
(41) MESUE LOVE NTUBE BIO-E,CHE-C,PMM-D
(42) OTU AGBOR ENU DAVID ECO-C,HIS-D,REL-E
(43) NAH JESSICA TAHIFON ECO-E,LIT-D,HIS-D
(44) YANNICK DONFACK NTUBE CHE-E,PHY-E,ICT-C
(45) NZOKE MILANIE LIT-E,HIS-C,REL-E
(46) KENJIE MIRIELLE KAAN – MBEH BIO-D,CHE-E,GEO-D
(47) TABOT DESMOND TAKANG ECO-D,GEO-D,HIS-E
(48) KELLY SIRRI MUMAH BIO-E,FSN-E,GGY-C
(49) ACHO FAVOUR MBUNGNUI ENG-D,LIT-E,HIS-D
(50) ASONGLEFAC VINCENT ENG-D,HIS-D,PHI-E
(51) NGAMI NJAPON LINCOLN BERICE ECO-C,HIS-E,PHI-E
(52) NJUAFAC MAYLOVE NJUMOH ECO-C,ENG-E,GEO-E
(53) GANA EMAD FUSOH NTUMNGIA BIO-E,FSN-C,ICT-E
(54) FOWU LEVI MBAMUBAT ENG-E,LIT-E,HIS-C
(55) MBINYUI MAHAMOUD BUTNGAWOH ECO-C,GEO-E,ICT-E
(56) CHOFOR TINING SEDRIQUE NSEFUN ECO-E,HIS-D,PHI-D
(57) CHO RUTH NGO ECO-E,GEO-D,HIS-D
(58) NKWA OSCAR AGBOR ECO-D,GEO-E,ICT-D
(59) TABOT MILDRED ENOW ECO-E,GEO-D,HIS-D
(60) NGUM ELDA NEBA ECO-E,GEO-C,PHI-E
(61) BAYE NELVIS NGANGWA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(62) CHE FUHNWI ERNEST ECO-C,GEO-E,HIS-E
(63) CHIA LOUIS KANGHI ECO-E,GEO-D,HIS-D
(64) GONGA AYATU ECO-C,GEO-E,HIS-E
(65) FONGANG FOWANG DESMOND PRIDE LIT-E,HIS-C,PHI-E
(66) BESONG ADOLPHINE AGBOR ENG-C,LIT-E,HIS-E
(67) AMBE BEAULAH AZINWI ENG-C,LIT-E,HIS-E
(68) AFUNGCHWI WALTERS ZAFOR ECO-E,HIS-E,PHI-C
(69) NGENTUM MARY – QUIN ECO-E,ENG-E,HIS-C
(70) AGBOR JAMES ESAKENONG ECO-C,GEO-E,HIS-E
(71) MANDESI CLINTON ICHOANEA BIO-E,GEO-E,ICT-D
(72) ASONGALEM ONORINE MORFAW LIT-E,HIS-D,PHI-E
(73) FOMUKI SANDRA NGUM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(74) KONGNYUY ONOELLA DZESINYUY ECO-E,LIT-E,HIS-D
(75) AKON CLARA ABOKO ECO-D,LIT-E,HIS-E
(76) MIH DESMOND CHIA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(77) EPOLE AJANG MIRANDA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(78) BECHEM EMILIA BECHEM ECO-E,LIT-E,HIS-D
Page 119 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 117
(79) LINA EDNA MESIH MBOUNDIA LIT-E,HIS-E,PHI-D
(80) MBUO BRIAN – BRINSLEY TAMANJONG BIO-E,CHE-D,PHY-E
(81) NYAMSI KOUAYI LOICA NOELINE PMM-E,PHY-E,ICT-D
(82) WIRNKAR ZENABOU NYUYBIN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(83) AWAH AKO CLOVERT ECO-E,HIS-E,ICT-D
(84) SHEY KELVIN AFANYU ECO-E,LIT-E,HIS-D
(85) NDOPING FEULEFACK CHANCELINE LIT-E,HIS-E,PHI-D
(86) TANTOH BRENDA NZEUKOUA ECO-E,ENG-D,LIT-E
(87) BOTAMBU DONALD TIKU ECO-E,GEO-E,HIS-D
(88) NKONGHO NTUI AYUK PAULINE ECO-E,HIS-D,PHI-E
(89) DONFACK TIOGO LINE MERVEILLE ENG-E,FRE-E,HIS-D
(90) NKEUTCHA NKEUTCHA FRITZ SANCHEZ ECO-E,GEO-E,ICT-D
(91) BIEPIAPNE TANTOH DIANE ENG-D,LIT-E,HIS-E
(92) NTENMISE BERNICE MAYE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(93) MUBAH NATHALIA KUMBU ECO-E,LIT-D,HIS-E
(94) ELONGO II KEVIN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(95) LOBE LYDIA MABIAN EMAMBU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(96) MBANGA YEMILIE VANEL ENG-E,LIT-E,HIS-E
(97) BERSHU LARISA NYUYDINKONG GEO-E,HIS-E,PHI-E
(98) MOFOR NGWEKA FAITH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(99) CAPRIATY MARKSIA NGWEMAZON ENG-E,LIT-E,HIS-E
(100) AKWANG DAISY AWAH ANJIE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(101) NJOCK ALICE BESSEM ECO-E,HIS-E,PHI-E
(102) NGOLE ASSURANCE NUMFOR ENG-E,LIT-E,HIS-E
(103) MUE NILEY BAMA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(104) ALOBWEDE BELLE WEKNEBETH ECO-E,HIS-E,REL-E
(105) MOTALE LOIS ONGEA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(106) NJWEN-EBOULE MANUELLA-NIKE ECO-E,GEO-E,PMS-E
(107) NFANYI LETYCIA YIBAH ECO-E,ENG-E,LIT-E
(108) EPUNDUGU JACKSON ELAD GEO-E,HIS-E,REL-E
(109) KAMNANG NANA RAYMOND CHE-E,GGY-E,ICT-E
(110) NOCHE NGUEMNE ROSINE GAELLE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(111) NDONGMO NSOH NGEMO ENG-E,FRE-E,HIS-E
(112) NCHADZE CARRET AFOKELA ECO-E,LIT-E,HIS-E
ETENGENENG TEDD-CORLEY TAMBONG AKO
ECO-E,GEO-E,ICT-E
(113)
(114) NANA JOEL ESUM ECO-E,GEO-E,ICT-E
(115) DEUKEU NGNINTEDAM IDRICE LANDRY ECO-E,ENG-E,HIS-E
(116) TALE SANDRA NKENGFACK LIT-E,HIS-E,PHI-E
(117) NJI GENESIS CHE ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 114
(1) LONKONG NGWANIA JOHN PMM-A,FMA-C
(2) WIRBA HONESTLY NYUYKONGADZEM BIO-B,ICT-C
(3) AYUK THOMAS ANTEM ENG-C,FRE-B
(4) FONYUY JOY TARDZENYUY BIO-C,CHE-C
(5) GHEMA LIDWIN ZUH BIO-A,GEO-E
(6) HOUDOU MAINA SANI ECO-C,HIS-C
(7) NDE MERRATE ENJOH BIO-D,FSN-B
(8) ATONGNONG JEANI ENDAH BIO-C,CHE-C
(9) ELIZABETH ISSENUI TANJONG ECO-E,GEO-B
(10) MBAH THEODELLA ENDAM BIO-C,CHE-D
(11) AYUKMBENG SUSAN OBOH LIT-D,HIS-C
(12) AKO TARH ALEXENDER AKPOW ECO-C,HIS-D
(13) ATEM ENOW OROCK ENOW GEO-D,HIS-C
(14) NKALEFAC FAITH LELINU LIT-C,HIS-D
(15) MENGOT ASHU ROSE BIO-D,CHE-C
(16) NKENG RAISSA – KELLY NJULEFEH BIO-B,PHY-E
(17) KALVINE TANGWI SAMA BIO-B,CHE-E
(18) OJONG JAMES ATUMBA BIO-B,PMS-E
(19) TSAFACK WAMBA JAURES ECO-C,GEO-D
(20) EMMANUEL NDAM JUNIOR BIO-D,GGY-D
(21) MOFOR BONAVENTURE NDAH ECO-E,HIS-C
(22) ENOW HANS NSO LIT-E,HIS-C
(23) NFORTAYONG MALAIKA TENGUH PMS-D,ICT-D
(24) WIRAKER ELLA SHAVLA LIT-E,HIS-C
(25) TANYI KELVIN ENOW ECO-E,HIS-C
(26) RIANATOU NGELAH MFOUAYIE ENG-D,LIT-D
(27) NGWINGHMECHI PROMISE FOZOH BIO-D,CHE-D
(28) ENOW DAVID BAIYE FSN-C,ICT-E
(29) NDASI PRINCEWILL LIT-E,HIS-C
(30) NCHUKIE CEDRICK CHIRAME BIO-D,ICT-D
(31) TABI BORIS WILSON NEKONGO ESABOKI BIO-D,ICT-D
(32) ETIME NTUMBE ALAIN NNOKO BIO-C,ICT-E
(33) LONGO MALOUCK JOYCE NATACHA PRESILA LIT-D,FRE-D
(34) NDIFOR SYLVIA NCHANG BIO-E,FSN-C
(35) CHI AWAH BELINDA GEO-E,HIS-C
(36) BATE DESMOND BATE BIO-C,PHY-E
(37) FRAMBO PRINCE AKO ECO-E,ICT-C
(38) MAWOH AISHATOU FOYENKA ECO-E,GEO-C
(39) TASHU MANKA MARINETTE MBONJE BIO-C,CHE-E
(40) TOH PRAISE FONSOH PHY-E,ICT-C
(41) TAKANGASANG HARRISON BESSONG ENG-E,HIS-D
(42) FONSUI MUNKAH RAHINATOU ECO-E,HIS-D
(43) ASOBO BLAISE MULUH-NGANG ECO-E,HIS-D
(44) BARINEM EMMANUEL MON ECO-D,GEO-E
(45) TEKO CLEARANCE ENYONG ECO-E,ICT-D
(46) FRU NDI CLINTON NDASAH ECO-D,GEO-E
(47) TENENG QUINIVETTE MAKA GEO-E,HIS-D
(48) MBANWEI ACHU RODERICK FON ECO-E,HIS-D
(49) ASHU ASHUMANYOR ECO-E,PHI-D
(50) KOHGONG STELLA AZANUI LIT-E,HIS-D
(51) KIMAH CAROL NTALA BIO-D,GGY-E
(52) TCHAMGUEM TCHOUPE MARIOL BIO-D,GEO-E
(53) TAKANG ENOKENWA SAMUEL ECO-D,GEO-E
(54) SEGAH CLODIA MBI ENG-D,GEO-E
(55) ARREY LOIS NDIP LIT-E,HIS-D
(56) TENGEN EMILIE ANDIN ENJEMA ENG-E,HIS-D
(57) DEFO FOBA ITIEL ECO-D,FRE-E
(58) LEKI PRECIOUS ZORABA LIT-D,FRE-E
(59) MOUANGUE DOUALLA JEAN TIMOLEON ECO-D,HIS-E
(60) TCHAMADEU CEBASTIEN VALDO PHY-D,ICT-E
(61) YOTTE LOBE ERIKA PRINCESSE ECO-E,ENG-D
(62) PRINCESS BELLA MAFOR BIH NCHANG ECO-D,GEO-E
(63) NDZEGHA SHALINE ECO-E,HIS-D
(64) ATONGNANG MESSA MIRABEL HIS-E,PHI-D
(65) NKUO JOHNPAUL TIMNGE HIS-E,PHI-D
(66) AYENI ANITA LEINYUY BIO-D,PHY-E
(67) MBAH CODELLA ENJEI ECO-D,HIS-E
(68) MILDRED NSHAMING CHE-E,ICT-D
(69) MOUKAM MICHELLE STALINE ECO-E,LIT-E
(70) NGOH FRANK VERA ANYE GEO-E,HIS-E
(71) NGONGALAH SIBI SANDRINE FLORE ENG-E,FRE-E
(72) ANGOULA CLAUDE LEVIS ECO-E,ENG-E
(73) EKALLA JERIUS KEBILA PHY-E,ICT-E
(74) AKWEN KEZIAH NKWETI LIT-E,HIS-E
(75) FOMUM CEDRIC ASAAH BIO-E,CHE-E
(76) ASEBE EUNICE HIS-E,PHI-E
(77) AYUK-EGBE DANIEL EGBE ECO-E,GEO-E
(78) VERKA MALVIS ENG-E,LIT-E
(79) AYUK VICTORY MBOKUM ECO-E,HIS-E
(80) ESAME ALUZIOUS BECHEM ECO-E,HIS-E
(81) BONGWONG BRIAND BURINYUY ECO-E,GEO-E
(82) ALHBENKUEH ELVIS LIT-E,HIS-E
(83) LUM NINA FONAZWE ECO-E,GEO-E
(84) SAMERIC BABILA TITA ECO-E,GEO-E
(85) DOUFACK ANGE SYRIELLE ECO-E,GEO-E
(86) CHU AKAMA MAKIA AYUK ENG-E,REL-E
(87) NTOH RITA VOKWA HIS-E,REL-E
Page 120 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 114
(88) NSILENE FAVOUR ECO-E,GEO-E
(89) LUM PATIENCE CHE LIT-E,HIS-E
(90) KENWOUNG DONFOUET NIDEL FLAUR ENG-E,HIS-E
(91) AGBOR THURSVETTE ENOW ECO-E,GEO-E
(92) OTU AGBOR EVADINE OMA LIT-E,HIS-E
(93) AFUH ALMA ECHECK ECO-E,REL-E
(94) KANA FOGHO PERESS ECO-E,HIS-E
(95) KIKA SERGE FONYUY ECO-E,GEO-E
(96) SIDJOU SANCHEZ BESEM DJOMAJEU ENG-E,LIT-E
(97) ACHAH CHELSY CHERRY ENG-E,REL-E
(98) ETOUKANG ELOK MARIE MAGDALA FRE-E,HIS-E
(99) NJI REANER SHIRI ENG-E,LIT-E
(100) NJI EMILIENNE CHAP LIT-E,PHI-E
(101) PETRONILA LADZEE ENG-E,LIT-E
(102) ACHEM CLARA NCHIN ECO-E,HIS-E
(103) BELLA XAVERIE ARMANDE – JOSEE CHERYL CHE-E,FRE-E
(104) NKWAMEE NJONJO WENDY CECIL ENG-E,HIS-E
(105) AWAH ALEXY ABIT GEO-E,HIS-E
(106) NGWIMUTOH COLETTE ENG-E,LIT-E
(107) ASHU BENNIECE ANYI ECO-E,GEO-E
(108) ARIKA MARIE LOUISE TANTANG ENG-E,HIS-E
(109) NAHBILA SHALOM NJI GEO-E,HIS-E
(110) YVES VICTORY TALAFANKEN NDOPING GEO-E,HIS-E
(111) EYONG BANNET FOTSO ECO-E,HIS-E
(112) FUEN SANDRINE NKWAMBI ECO-E,HIS-E
(113) MENANG PATRICIA DUDZERNYUY BIO-E,PMM-E
(114) OJONG ANNTTA ASHU ECO-E,PHI-E
Centre No: 11449 Nescas Etoug-Ebe Yaounde
Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 130
% Passed : 97.01, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 26
DJOUMESSI TEKEUM LEONARDO
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
WELEPE YONTA NISSE CYBELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(2)
TCHOUTEZO FOUAZE GABRIELLA MURIELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(3)
INAWA MEMOUSSA TSEMO ALICE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(4)
(5) TCHEUNO TSAYEM SERGE BIO-A,CHE-A,PMS-D,PHY-C,ICT-A
ASHLEY EDIAGE MPAKO KASAMA
BIO-A,CHE-B,ENG-B,PMM-C,PHY-C
(6)
ITOUMBOU ALBERT GEORGES J.R
BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(7)
(8) WONGEH BRUNO NGONG BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
ALEXIS DZEUTOUOPI JINEH KONGEH
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(9)
DASSI KOUAM GEDEON BRAYEL
BIO-A,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(10)
KETCHEMEN KAMMI DUPRELLE
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(11)
NGANG CLEMENTINE ENDAH
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(12)
EBUDE LINDA NGEDE NTOKO
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(13)
EKANE ESAMBE BRIGHT EPIE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(14)
(15) ETANG GEMAIN RABI-RAVE ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-B,PHI-B
NJAHA SIGANG GABRIELLE MELISSA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(16)
NONGNI GNIDJIO ELOGE DIVINE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(17)
(18) NZUME EWANG SENGE BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(19) MASSONG DAVID JAMES BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
ATEMBA NYANSHI FERNANDO KENNEDY
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(20)
(21) TCHOUFANG AUGUSTINE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D
FONYUY ALPHONSE KERNYUY
ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-C,PHI-C
(22)
SOUNDJOCK NGO NYOM NADIA ANGE
BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(23)
(24) AJONG RICHMA ASEN ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E
OSANG JENNET BRIDGET ODI
ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-C
(25)
NKOUN NJENG SARA LABELLE
BIO-D,CHE-D,ENG-E,PMM-E,PHY-E
(26)
Passed In 4 Subjects: 55
AZANGUE CHOUNNA NEULLY FRANZIA
BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(1)
(2) ARMEL KIYETE NANA VANESSA ECO-A,GEO-B,HIS-B,PHI-C
(3) AGBOR-OBI JOYCE NJAH ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-A
(4) NGO BIMBAI LEA PHILOMENE BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B
SOB DJUELA VERONIQUE CLAUDIA
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-B
(5)
(6) BELIBI MYRIAM ECO-C,ENG-C,GEO-C,PMS-A
DJEUTCHEU TCHIALEU CHERYL KENZA
ECO-B,FRE-D,GEO-B,PMS-C
(7)
MEWOLO MIASSE SOPHIE AUDREY
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(8)
(9) ACHA GILDAS NEMBO BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(10) FOPET BILL ERICKSON BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(11) EKUNE-KANG LAURA EPOGE ENG-A,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(12) BANACK EBOUE LAROSE BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(13) AOUTACSA ASTRIDE LAURINE ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C
(14) NEMBO PHOEBE MAKU BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C
DOMMEGANG FOMEKONG ROSTHANY
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(15)
(16) NJANGA TSELE FLEURINE PAOLA BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-B
(17) MELI MANFO JANNET-VANELE BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(18) DONGMO SHARON ILARY BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C
NGUIMFACK NGUESSONG YANNICK URSUL
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(19)
(20) TANYISONG ABIGEL ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(21) DOH ASHLEY MAYIWOH ECO-D,ENG-B,GEO-D,HIS-C
(22) LOBE KINGUE GEORGE JEFFERS CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(23) BIH-SUH HADASSA NGANG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
ESONG NGWANE KENNY-DARIN DIONE
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(24)
NSANGOU CHONYAM ORNELA MEGANE
ENG-C,LIT-D,HIS-C,PHI-D
(25)
(26) MONJI LUDENCE TAMBU ECO-E,ENG-B,GEO-D,HIS-C
(27) AGOKWE BRYAN AYI BIO-A,CHE-E,PMM-D,PHY-D
ENGO MBOENE LINDA MARLYNE FLORE
ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(28)
(29) ETAMKPOT PELAGIE BESSEM ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-C
(30) CHE DANIEL MEUGHE BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(31) KOYEP KELLY SCOTT FORSO ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(32) NDZO EMILE KUM ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-B
MENGUE ME NKOMO KATHERINE SAMANTHA
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(33)
(34) MELINGUI ABENA VIANEY MOISE ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(35) ARAFUG NJOH LYDIA ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(36) TIKUM IRENE ENGONWECK ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(37) ASHANGWA THIERRY NGWASHI CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-E
(38) NGALEU NGAKO STEPHANE BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(39) GEORGE BRANDON GANA ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(40) NCHA BLADINE EVAYA ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(41) NJIKE NGAHA DUFRED DIVANE CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(42) AJONGAKO SONITA NGUATEM ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
THYLA DOUANLA NICAISE LAURE
ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(43)
Page 121 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 55
AZANG DJUFFO VALODETTE ELSA
BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(44)
(45) MBANG DIANA CYNDI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(46) DJOUM ALANN ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-D
(47) KUM EWI SEVERIN BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(48) TCHAKOUNTÉ EXCELLE DIVINE BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(49) TAMO MANUELLA EBUDE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(50) AWAH JUNIOR N’NTARH EBONGO ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E
MBAKE HADDASSAH PRECIOUS LIMUNGA
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(51)
(52) EYAMBA SAIBO TRACY IYA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(53) MUKUM ENDAM SOREL KEVINE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(54) ETUGE-NDUE TARTIANA LEMANA ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(55) NTANJON PAULINE SANGNI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 33
(1) HASSAN ISHATOU YUH BIO-A,CHE-B,PMS-C
(2) CHWABO PEARL BRANDON AFAH BIO-B,CHE-C,PMS-B
(3) WENDA BENDERA ORNELLA MARTHE BIO-B,CHE-C,PHY-C
(4) TENYONG CLAUDIA LESLIE BIO-B,CHE-D,PHY-C
(5) SIMO CHATUE JEAN BAPTISTE CHE-D,PMM-B,PHY-D
(6) NKENGAFAC BRANDON NDENDEM ECO-D,GEO-D,HIS-B
(7) WATEU BILLGATES VICTOR PMM-C,FMA-E,PHY-C
(8) SOH BRYAN DIMITRI CHE-D,PMM-C,PHY-D
(9) TETOU KEHEGNE RENE BENJAMIN CHE-E,PMM-D,PHY-B
(10) KONI GRACE ASONYU BIO-C,CHE-D,PHY-D
(11) DJIOGUE KANOUO BLONDELLE BIO-D,CHE-C,PHY-D
(12) IVAN NOUKOUA NANA MARIUS ENG-E,LIT-E,HIS-B
(13) ZOLEKO WAMBA MAELLE CLAIRE BIO-B,CHE-E,PMM-E
(14) GUIA EMMANUEL, JR. CHE-D,PMM-D,PHY-D
(15) ATIAMEI CALISTA ATONJEI ECO-C,GEO-D,HIS-E
(16) ETUBA BORIS NKANGWO SIMON ECO-E,GEO-D,HIS-C
(17) ELOMESONE MBOLE BIO-B,CHE-E,PHY-E
(18) EYOCK GEORGINA JOSEPHINE LIT-E,FRE-D,HIS-C
(19) MBONG TCHANGA RENEE STEVIA ENG-E,FRE-D,HIS-C
(20) NDASHI KELLY AKE BIO-E,PMM-D,PHY-C
(21) YOUANI A NYAM YANN WILLSON CHE-D,ENG-D,PHY-E
(22) AMBU SANDRINE AKE ECO-C,ENG-E,HIS-E
(23) NCHULA CONCILIA ENG-E,HIS-E,PHI-C
(24) TAMAJONG SYLVIA NAAH LIT-E,HIS-C,PHI-E
(25) AATSA NJIKI DIDIER VALMY ECO-D,ENG-E,GEO-D
(26) DESMOND FONJONG ABANDA ECO-E,GEO-D,HIS-D
NJOMBISIE KAMTCHUEN SHERYL DANIELLA
ENG-E,LIT-E,HIS-C
(27)
(28) NENINGHO HARIETTE LUWEH LIT-E,FRE-E,HIS-C
(29) NKFUNKO MAIKA NINAC LAIRE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(30) OSSEH MARIE CLAIRE ECO-E,FRE-E,PMS-D
(31) MILENG BRIAN CHIWO BIO-D,GEO-E,PMS-E
(32) EYISAB COMFORT AGBOR ECO-E,GEO-E,HIS-E
(33) KAMENI WASSI SYLVIE BIO-E,PMS-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 16
(1) EWANE GRACIA MERVEILLE SARAH BIO-A,PHY-D
(2) NTCHOUANDEM LESLEY KENMOE BIO-B,PHY-D
(3) NZIWA NZEPANG ALBANE DANIELLE BIO-B,PHY-E
(4) NDITAFON FRANCOISE NGWANGUNU CHE-D,PHY-C
(5) NGALLEMBUSA ESUNGE SHULAMITE ECO-D,HIS-C
(6) MIEDJI NKAMENI WILFRED PATRICK BIO-B,PMM-E
(7) NINGO EMMANUEL FRU ECO-D,GEO-D
(8) FONCHA HILARY MUNGEH FRE-E,HIS-C
(9) EKWEHNTANG NTANG BIO-C,ICT-E
(10) SAMIRATOU ASSMAOU BIO-C,PHY-E
(11) TCHASSOM POUMA SANDRA ENG-E,FRE-D
(12) NEWTON BABIAKA PHI-E,ICT-D
(13) NJAMDUMA MILDRED MAYAAH BIO-E,GEO-E
(14) NUMFOR CHELSY BINWI LIT-E,PHI-E
(15) NTOH ROSYBENSON ADAMA ENG-E,LIT-E
(16) NGNINTEDEM TEMFACK DIMITRI ECO-E,GEO-E
Centre No: 11452 Sure Foundation Comprehensive College,
Tiko
Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 50, Passed : 38
% Passed : 76.00, Sanctioned : 3
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TARH SUZANNE ENYANG BIO-E,CHE-C,FSN-C,PMS-C,PHY-C
Passed In 4 Subjects: 10
(1) LARRINETTE BESONG EBOT BIO-D,CHE-B,PMS-C,ICT-C
(2) ANDUSAH MALEROTA KENG ECO-A,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(3) NAZI ANI-BRIGHT NGWA BIO-C,CHE-E,FSN-D,ICT-E
(4) MBANWEI LARISA ENGUARY ECO-C,ENG-E,HIS-D,REL-E
(5) MBONGO ARREY MOTALE RAUL ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(6) TEKA DECI CLAIR ASHOB ECO-C,ENG-E,HIS-E,PHI-E
(7) SANDRINE AGWARANYAM NGWI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(8) NGUPENG MATILDA TABE ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(9) MASONG LUCIA ELAD ECO-E,LIT-E,FSN-E,HIS-E
(10) TIAGUE ELIZABETH TSOPZE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) BOUBA SAMIRA MENGE BIO-C,CHE-C,PMS-D
(2) NDI JOYCY FANWI BIO-D,CHE-C,ICT-C
(3) CYRIL TAMBE BESONG OTTO JUNIOR ECO-A,LIT-E,HIS-E
(4) NDULLA MARIE YINGOIN ECO-C,ENG-E,HIS-C
(5) NGENGE COLLINS CHUYE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(6) ETOGUE DEGAULLE NZSONGE ECO-C,HIS-D,PHI-E
(7) KUBRUH DELILA YOH ENG-D,LIT-E,HIS-D
(8) AKWA FEH SANDRA SUH ECO-C,ENG-E,HIS-E
(9) MOTANGA CLINTON SAKWE ECO-C,GEO-E,HIS-E
(10) EYONG NYENTI BELLA ECO-C,ENG-E,HIS-E
(11) JUSTIN EMAMBU TEMBONG ECO-C,ENG-E,LIT-E
(12) KENNETH WANJAH NGUMO CHE-C,PMM-E,PHY-E
(13) RACHEL LIEH KWAI ECO-E,HIS-D,REL-E
(14) KAISA NCHANI ECO-E,ENG-E,HIS-D
(15) ETONGWE LAVOISY BIE BIO-E,CHE-E,FSN-D
(16) KAKOH VANESIA BALACK ECO-D,ENG-E,GEO-E
(17) EBOT ETTA MARU ECO-E,LIT-E,HIS-D
(18) ETANDU CHRISTABEL ESONG ECO-E,ENG-E,LIT-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) MBAKWA STABAN ANANG ECO-C,HIS-C
(2) BEGHAI EMILIA MENSI CHE-E,FSN-C
(3) MAKA NELRICE NKOKE ENG-C,FRE-E
(4) ATEM LOVERT ATEM ECO-C,ENG-E
(5) LINDA MEKARO MOLIKA ECO-E,HIS-D
(6) ENOKENWA SHARON DENNIS OJONG ENG-D,LIT-E
(7) RAHEAL AYUK BESONG ECO-E,ENG-E
(8) TASHANIA NUH BEFUI ENG-E,HIS-E
(9) TAMBE ASHU DYLAN TABOT ENG-E,HIS-E
Centre No: 11454 Unic Secondary School, Limbe
Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 14
% Passed : 82.35, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) TAGNE NOBERT BRUNO ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(2) AYUK-OBI MANYI BESSEM ENG-D,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(3) AYUKMANYOR NADESH AYUK ECO-E,ENG-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 5
Page 122 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 5
(1) UNONJI RONALD NWEINEG ECO-C,GEO-B,HIS-C
(2) YAKHAM JAVAN ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) PRINCESS NEWTON ANDY ENG-E,LIT-E,HIS-D
(4) DOHBIT VIRGINIE KUNSEH ECO-E,LIT-E,HIS-D
(5) EGBE REGINA AGBOR ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 6
(1) BESONG DERRICK EBINI ECO-D,HIS-B
(2) NDI LOUIS NGAM HIS-C,PHI-C
(3) GERALDINE OGUNOYIBO AYOMBO ECO-E,HIS-C
(4) NJAH PRECIOUS AKAH ECO-E,HIS-C
(5) ETONGO FRANKLINE SAKWE ECO-E,HIS-D
(6) QUEEN WANTEM NYONGA LIT-E,HIS-D
Centre No: 11461 Complexe Polytechnique Bilingue Prive, Laic
Tama
Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 11
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) LUMA NAHSU BERYL ALBRIGHT BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(2) FAUSTINE OGOLUA ACHA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(3) MARIA NGWALEM NKEMTEBA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 6
NGUYIDZE NOUANENGUE LINDA RAMELINE
BIO-C,CHE-D,PHY-D
(1)
(2) TABIT SHELLA AGI ECO-D,LIT-D,HIS-D
(3) GANSEY SEAN PENYIT BIO-D,CHE-E,PHY-D
(4) AYOMPE RUDOLF OSONG ECO-E,GEO-D,HIS-E
(5) SENOU WANKOU ELISABETH NAOMI ENG-E,LIT-E,FRE-D
(6) TINGON MAJULINE ANJEH ECO-E,LIT-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) YOUMESSI FRANC DONNAL BIO-E,PMS-E
(2) MBIADA TCHOUKEU JOSEPH ECO-E,GEO-E
Centre No: 11465 Government Bilingual High School, Meiganga
Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 16
% Passed : 69.57, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
(1) NAFISSATOU OUMAROU ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(2) SALLE LETRICE NANGOH ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 5
(1) DJOULAIHATOU MOUSTAFFA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(2) SUH STEPHEN NEBA ECO-D,GEO-E,HIS-C
BELLOH BATOUA PIERRE LAZARE LEDOUX
ECO-E,GEO-D,HIS-C
(3)
(4) AISSATOU AMIRA MOUHAMADOU ECO-D,GEO-E,HIS-C
(5) FOKOUA LADJOU ULRICH STALONE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) JEGHA JOYCELINE DEKUMSEH ECO-C,HIS-C
(2) SOSSO MBOTTI ANNETTE PAOLA CANDICE ENG-E,FRE-D
(3) NJAPDOUNKE NJOYA BALKIS GEO-D,HIS-E
(4) TEGEUM SADIYA ANAIS CHYNTIA FRE-E,HIS-D
(5) LIDA DIDJA ADELE ECO-E,ENG-E
(6) KAMENI MITCHOP FLORENCE ECO-E,HIS-E
(7) AJADJI YMELI CHRISTIAN LEVOY FRE-E,HIS-E
(8) MBELLE HOUMA EMILLIENNE FRE-E,HIS-E
(9) ZIM MARIE NOEL FRE-E,HIS-E
Centre No: 11466 Government Bilingual High School Tibati
Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 16
% Passed : 72.73, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 5
(1) AKOH LUM NEVABEL ENG-E,LIT-C,HIS-B,PHI-C
(2) ESONG OPEH MALIKE ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-D
(3) NGANFON ABRAHAM ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(4) EZIEMEKA TINA NGOZI ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-D
(5) NGUATEM CHANCELINE AZIE ECO-E,ENG-E,GEO-D,REL-D
Passed In 3 Subjects: 7
(1) ENANCE RIFOR BOBUIN LIT-E,HIS-B,PHI-B
(2) BALA ZALIFATU NDZEDZEMO-ON ECO-C,GEO-D,HIS-C
(3) MOHAMADOU OUMAROU ECO-E,GEO-D,HIS-C
(4) HADIDJATOU IBRAHIM ECO-E,LIT-D,HIS-C
(5) DJANABOU ADAMOU FRE-E,GEO-D,HIS-C
(6) YUFELA CLAUDIA NYUYKONGI ENG-E,LIT-D,HIS-D
(7) MOKOM WOPONG NADEGE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) LANJO MOHAMADOU ABASSI GEO-C,HIS-C
(2) TATA DIEUDONNE KIJIKA GEO-D,PHI-D
(3) TAH MARGHA PRESCILIA LIT-E,HIS-E
(4) VERSI LARISSA NORBERTA TATINYUY ECO-E,HIS-E
Centre No: 11467 Government Bilingual High School Mendong
Yaounde
Regist: 162, Sat for 2 or more Subjects: 161, Passed : 149
% Passed : 92.55, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 29
(1) KENGMO ARIANE SONIA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
KAMDA TEZEBO DIBREY JONATHAN
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(2)
ZETANG CLINTON FOSSIMOCK
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(3)
(4) EYAMO ZOA IVAN RICK CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-B
VERNYUY BERYLE DEL’OR
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-B
(5)
DJAKOU NJEUTA ORCHELLE MIRANDA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(6)
NGUEGANG TSOPMO ULRICK EDWIN
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(7)
DONGMO TSAPGO BRENDOOM
CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A,CSC-C
(8)
MARTIN ARNAULD ZEH NKOU BA NKOUMOU
BIO-A,CHE-B,PMS-B,PHY-C,ICT-A
(9)
SONKOUE TADONGMO STEVE RONDOLF
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-B,CSC-E
(10)
EYONG TAMBI BRIAN BAKIA
BIO-A,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(11)
(12) FUH LAURA CHUO ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-A
NZIENKOU NGUECHUIE BRENDA DARCY
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(13)
LOUM FOUH FATIMATOU NJIFOTIE
ENG-D,LIT-B,FRE-B,HIS-C,PHI-A
(14)
(15) NGWA JOYCE NGUM ENG-B,LIT-B,FRE-D,HIS-B,PHI-B
FOUEFACK PELATCHEU AUDREY SORELLE
ENG-B,LIT-C,FRE-B,HIS-C,PHI-C
(16)
(17) NZEYE DJEMENI PHILIPPE BIO-A,CHE-D,GGY-C,PMM-D,PHY-C
CHOP QUEENOBEL NTEMBOAH
ENG-B,LIT-B,FRE-E,HIS-B,PHI-D
(18)
MARILYN MARTIALE MBELE ELOUNDOU
ECO-C,ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(19)
(20) NKAMDOUM NGAMI RALPH SPENCER
Page 123 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 29
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(21) CHO JUNIOR CHI CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C,CSC-C
YEBESSI DOMOU DARLENE CORNELIA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(22)
(23) KENFA YEMELE HALDANE BIO-B,CHE-E,PMS-D,PHY-C,ICT-D
KWAHOU MBANZEU INGRID LAUREY
ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-B
(24)
TCHINDA SAHADIO GEORDAN
BIO-B,CHE-D,GGY-D,PMM-E,PHY-D
(25)
NZONTUN MATCHOUP JEDDAI
ECO-D,ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-E
(26)
(27) MATANFACK MARLONE VERA ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-D,PHI-D
DEFEUGAIN TCHUENKAM VANELLE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-D
(28)
WOUAMBA NGUEFO GEMY SHELSA
ECO-E,ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(29)
Passed In 4 Subjects: 57
(1) MAKAMDEM TAGNE ABIGAELLE BIO-A,CHE-A,PMM-B,PHY-A
(2) DJOU TCHOUPOU YVANNE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-B
DASSI FENGAING ALAIN THEOPHILE
BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(3)
TCHINDA DJOUDA CHANA MABELLE
BIO-B,CHE-C,PHY-C,ICT-B
(4)
SONGMY TSANGUE MARLENE YVANA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(5)
(6) ACHU TINA ACHA ECO-B,GEO-A,PMS-D,ICT-C
(7) DONGMO JEFF JORDAN CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(8) TIKU JUNIOR ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-D
(9) NDONGLA CHIARA NGWAKFU ECO-C,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(10) WAWOH ULRICH JOUEL BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-B
(11) DONGMO TSAGUE ROBERTE ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-C
DIMOUAMOUA KOUASSI CHRISTELLE
BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(12)
(13) WANDJI FABIOLA JOVANIE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(14) WAINTSI SONIA NAYAH BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-B
NAIMBU FOGUE BRESDELLE BERTILE
BIO-A,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(15)
BIKOKO ETIENNA AUDREY CLAUDIA
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(16)
YEMTE KAKMENI CLEMENCE NOELLA
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(17)
(18) SIATOU CHOUAPI LARISSA BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-D
SANDJONG DIMO BELVINA JUBILE
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(19)
BOUPIE TCHOUATE MICHAEL JORDAN
ECO-C,GEO-D,PMS-C,PHI-C
(20)
(21) TSAFACK MATANKO STEVE BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(22) ACHINEK JOSHUA NGAKO ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-D
NGUEPKAM TCHATCHOUANG CYNTHYA DORANTE
ECO-C,FRE-D,GEO-C,HIS-C
(23)
(24) MBUNUI NGIEBONG VANIA ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(25) FOZEKENG KENNE EMA WILTORD ECO-B,ENG-E,FRE-E,HIS-B
(26) TAMOMO DIFFO JOSE TEOFANE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(27) MUYA BLAISE AKAH BIO-A,CHE-E,PHY-E,ICT-C
(28) TSI LAUREAT CHO BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-E
(29) DJEUGOUE DJIKEUGOUE MANUELA ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(30) NONGNI JEAZET NIBELLE BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-E
(31) NANA TCHEBOU JORDAN ECO-D,GEO-C,PMS-B,PHI-E
(32) NINTIDEM KENKO ARIANE ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(33) YANKAM NESSI BIO-B,CHE-E,GGY-E,ICT-B
(34) FUALEFAC NELSON FORCHE ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-C
MAKOU TAKOUDJOU ESTHER DIANE
ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(35)
(36) TIBA NGUENA VICKY LAURA ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(37) AMESINDA DORCAS EKWI BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(38) NGUEMETSING KADJO CHILDERIC BIO-B,CHE-D,PMS-E,PHY-D
(39) ASANE DERICK ENOW CHE-C,PMM-B,PHY-E,CSC-E
MANKOU PENKA MIREILLE ASSOMPTA
ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-C
(40)
(41) BECHNUI BRENDAN FONKEH ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B
DJOUSSE YONTA LOIS ROOSVELT
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(42)
(43) JINGLA LOVELINE KINYUY ECO-D,GEO-E,HIS-B,PHI-E
(44) NGUEFFO SOB GRACE ECO-C,GEO-D,PMS-D,PHI-E
(45) EMMANUELLA AMBANG ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(46) FONGA ROMAIN ALEX ECO-E,FRE-E,GEO-D,ICT-C
(47) AKONG BAZINETTE MANGEM ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(48) NANCY WINTOH ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(49) NDZE BETTINA KUMBONG ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C
MEPOUI A DOOKO GRACE GABRIELLE PRINCIA
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-E
(50)
(51) NJUTI NANCY NKAPLEWEH ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(52) KOUAKAM DJAKOU CINTYA ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
NKWANKAM NDENGA BRIDDIE MAEVE
ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-E
(53)
(54) SOL SANDRA PAOLA ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(55) AKANGA RAISSA MUNGUIE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(56) NDONDA NJOH IRENE GRACE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(57) MBOLE NGWESSE VIOLET ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 38
(1) TEM BRAIN CHOU ECO-C,GEO-C,HIS-B
(2) NGAMEN MBIAMI RYAN LAUREN BIO-B,PMS-C,PHY-C
(3) ULRICH FANKAM ARIEL BIO-B,PMS-C,ICT-C
(4) BAYERE CLAUDINE ANWI ECO-C,GEO-C,HIS-C
(5) POUMENI NGADJUI ARCANGE BIO-C,CHE-D,PMM-C
(6) KENOH LAURELLE KWENYI LIT-E,HIS-C,PHI-B
(7) ZANGA MEBOUAMA RAOUL ARIEL ECO-D,GEO-E,HIS-B
(8) TEGUEBOUG YANNICK CABREL ECO-C,ENG-E,GEO-C
(9) MEBAND YEBGA ULLYSSE ANGELINE CHE-E,PMM-C,PHY-C
(10) GAM VALERIE MAI BIO-C,PHY-E,ICT-C
(11) ZANGUE NGUIMEZAP BERTIN JUNIOR ECO-C,GEO-D,PMS-D
(12) KENNE LAPA JIRELLE PMM-C,FMA-E,PHY-D
(13) FONJAH FANNY-BROWN NABILA ECO-D,GEO-D,HIS-D
(14) ABURO NANFAH STANN PATERSON PMS-C,PHY-D,CSC-E
(15) KAYI YOUMBI FRANCINE GRACE ECO-E,GEO-D,HIS-C
(16) TAH EMMANUEL AGWA ECO-D,GEO-C,HIS-E
(17) NGOULA NGUEPI NOELLA AUDREY BIO-C,CHE-E,PHY-D
(18) DJAKOU MFAPO YVES D’AQUIN PMM-D,PHY-E,ICT-C
(19) NGI BASILLE KARNGONG BIO-B,CHE-E,PHY-E
(20) FORKANG BLAISE ACHUCKANYU BIO-C,GGY-E,ICT-D
(21) NKONO ADIOBO DAREL HAROLD BIO-D,CHE-E,PMS-D
(22) PETRA DZESINYUY CHE-E,PHY-E,ICT-C
(23) DONGUE ZEUNA SANDRINE ERIKA ENG-D,FRE-D,HIS-E
(24) EMADE MESUE MODESTTA ECO-E,ENG-E,HIS-C
(25) GHUEFOK TEMBI NIDELE BIO-D,CHE-D,PMM-E
(26) BEZANKENG JUSTINE NKENGASONG ECO-E,LIT-E,HIS-C
(27) NELSON NEBA NDE ENG-D,LIT-E,HIS-D
(28) TAKU KELLINE KAH LIT-E,FRE-E,HIS-D
(29) EBAMI NDUMBE SOLANGE ENG-E,LIT-D,HIS-E
(30) FONBIN DELMA BINWI BIO-E,PHY-E,ICT-E
(31) KENGNE FAHA CAROLE ECO-E,FRE-E,GEO-E
(32) MBWOBWO ABAS ECO-E,GEO-E,HIS-E
(33) KENFACK FANUEL BRYAN FRE-E,GEO-E,HIS-E
KARIS BAYIHA KODOCK MARIE-JOSEPH GERMAINE
ECO-E,FRE-E,GEO-E
(34)
(35) DJUIGNE DEFFO MANUELA PATRICIA ECO-E,LIT-E,HIS-E
(36) CHEFORE ALBRIGHT NGU ECO-E,GEO-E,HIS-E
(37) SUNITA NGEM CHI ECO-E,ENG-E,GEO-E
(38) FORLEMU BAZIL CHAINKEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 25
(1) MEFEU FENGAING NADINE KARELLE BIO-A,PHY-C
(2) TINKAM ALMA ENYEH LIT-C,HIS-B
Page 124 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 25
(3) WOUMPE KENFACK GUYFER PMS-B,PHY-C
(4) AKEUFACK STEPHANE BEAUREL BIO-A,ICT-D
(5) MBANWIE TIFUH KINGSLEY BIO-B,PHY-D
(6) ENEIGHO SANDRA BENYUEI BIO-B,GEO-E
(7) MELO DELIA FORCHU ECO-C,HIS-D
(8) KOTTOCK SIMONE SAUREA DANIELLE BIO-C,PHY-D
(9) DORCAS NJUH NFORNGWA ECO-E,GEO-C
(10) AZIPOH CHERLCY BIO-D,ICT-D
(11) MOUJEFOU NOUFOHO DONCIEL PRESLEY BIO-D,PHY-D
(12) NCHANG ZITA BIO-D,CHE-D
(13) DARYL MBENG SANGO ECO-E,ICT-C
(14) BOULA NDONGO JOSEPHA NATACHA LIT-E,FRE-C
(15) NGUIMFACK DONJIO LOIC NELL BIO-C,CHE-E
(16) MBARGA OKALA PATRICE WILLIAM BIO-C,CHE-E
(17) NSANGU RINDA SMITH BATE BIO-C,PHY-E
(18) LAME EUNICE NGWEMBAM ECO-E,HIS-D
(19) LIYAI MOKAKE GIDEON LIT-E,HIS-D
(20) TCHOUPOU FOFIE BRILLANT JEFFERSON PMM-E,ICT-D
(21) NZONTUN MASSOH ELISCHA REBECCA CHE-E,ICT-D
(22) CHI HANSON ANYE GEO-E,HIS-E
(23) KAKANOU TCHAMAKO ALBERT KEVIN BIO-E,PHY-E
(24) NWATIO MELI ULRICH VERDANN ECO-E,GEO-E
(25) NZOLEFAC SONITA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11468 College Bilingue Fokamnga Joseph 2
Dauphine 3 Ndo
Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 38, Passed : 35
% Passed : 92.11, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
(1) ANYIK CARINE ASEGEYUA ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-A,PHI-A
MONTHE PENE YANNELLE STELLA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(2)
(3) DALEU TIETCHEU ORNELE BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-A
(4) MBA NAOMIE SINDI BIO-D,CHE-C,GEO-C,PMM-E,PHY-C
(5) TENDONG PHILEMON MBA ECO-C,GEO-E,PMS-D,REL-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 15
(1) MBVOU SALLA GRACE MANUELLA BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(2) KETU BETFIAN CHARITY BIO-A,CHE-C,PMS-D,ICT-A
TCHINDA KUESA BRELLE LANDERS
BIO-A,CHE-D,PMS-C,ICT-D
(3)
CHARLES EMMANUEL MPESSA BILLE
CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(4)
WAFFO KAMDEM GILLES EPHREM
CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(5)
(6) DZEUGANG NOUADJE STELLA BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-C
CHASSEM KAMGA CYNTHIA REVEDOR
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(7)
(8) WADEU TIMENE RHANE ORPHEE BIO-C,CHE-D,PMS-E,ICT-B
(9) MOUAHA BIBOUM FIDELE LYNN BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-C
DJOUSSI GUBON ORNELLA BRUNELLE
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(10)
(11) NDOGNOU NDOGNOU MALVINA CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
NGASSAKI MAAH YVAN JALLABERT EBDINS
ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(12)
(13) KIBENA HIOL PEANS AUREOLE BIO-E,CHE-E,PMS-C,ICT-D
(14) MBAH ERASTE ADRIAN ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(15) WADJE ORNELLA CHRISTELLE ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-D
Passed In 3 Subjects: 12
(1) AMADOU BAH BIO-A,PMS-C,ICT-C
MANDJOKAM TAGUEHOUA NAOMIE ANGE
BIO-B,CHE-D,PHY-C
(2)
(3) DIPOKO NGAMBI SERGINE TRACY BIO-C,CHE-E,PMS-B
(4) SONA PRESLEY TABI BIO-A,CHE-D,GEO-E
(5) SONGUE MBOKA PAULINE CHLOE ENG-D,LIT-E,FRE-A
(6) NGNIE FOUEGUE PAOLA SYNTICHE BIO-D,PMS-B,ICT-D
(7) NIBA AMBE PETER JUNIOR BIO-E,GEO-C,ICT-C
(8) LONGTSIE LONGSIE V JUDELLE BIO-B,CHE-E,ICT-E
(9) PONDI EDING JULIETTE PHERNADA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(10) DJIFACK LAURINE STELLA BIO-C,CHE-D,PMS-E
(11) HILLARY-ANNE NNEOMA NANGAH ECO-D,FRE-D,GEO-E
(12) NGONGANG TONMO GUILVINE CHAVET ECO-E,FRE-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) SITCHAMA RUTH CHE-C,PMS-C
(2) CHAMA KETU MAEVA BIO-D,ICT-C
(3) OTOM SOLANGE AZONG ECO-E,HIS-E
Centre No: 11469 Government Bilingual High School Yom 3
Bandjoun
Regist: 37, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 36
% Passed : 97.30, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
BASSANG’NA BELIAS ESDRA DONALD
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
Passed In 4 Subjects: 13
(1) AGBOR ANAFOR AWO ECO-A,ENG-C,LIT-B,HIS-B
KAMGA FOTSO WAFO GUY-LEONARD
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(2)
MAMTCHUENG TALOM HERBERTE BRUNELLE
BIO-A,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(3)
(4) LELE KAMGA ELVIS PROSPER BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(5) KENMOGNE MAEVA BRISTELLE LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-A
(6) NDI JERRY ALBANIE NSAGHA BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(7) SADEU TCHOUPE JUSTE ARMEL BIO-B,CHE-D,PMS-B,CSC-E
(8) ASIANGYIE SYNTHIA NEH BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
MKEM-NKENG CHRISTABAL NDOUH
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(9)
(10) MELETEH BLANCHE NKENG BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(11) NKEUKANG ATEMKENG ROZITA LIT-C,FRE-E,HIS-C,PHI-C
(12) TEMBEI KELLY NGUM BIO-B,CHE-D,PHY-E,CSC-D
(13) TENENG VENASIUS TITAH BIO-C,CHE-E,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 14
(1) MANGA ABENG ALAIN PATRICK ECO-B,GEO-A,PMS-C
(2) MABAH MINETTE BIH BIO-B,CHE-D,GGY-B
(3) TEKU PROMISE KHAN BIO-B,CHE-D,GGY-B
(4) TCHOFFO NINZEU EMMANUEL JORDAN ECO-D,GEO-D,HIS-B
(5) TIH RANDY VIFIEH ECO-D,GEO-D,HIS-B
(6) MESSUDOM SIMO ANGELE DIANE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(7) MARIE VICTOIRE FOTSO FRE-E,PMM-C,PHY-C
DJOUAKA NDEM-MEH-FO’O PRINCESSE LOIS
ECO-D,GEO-C,PMS-D
(8)
(9) CHATUE TAMDEM DANIELLE ADRIELLE BIO-E,CHE-C,PMS-C
(10) ILAMBO HANS ACHO ECO-E,LIT-E,HIS-B
(11) EWI ROMEO KAPTUE ECO-E,LIT-D,HIS-C
(12) KIDZE NADIN SHALANYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C
(13) NTENGKEH BERYL NJEUHNUI CHE-D,PHY-D,CSC-E
(14) KHAN SYNTHIA WONDON ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 8
(1) NGWA LOUIZA JITAR BIO-B,GGY-B
(2) DIANA AWATA CLAUDIANE BIO-D,PMS-B
(3) BEKONDO BETHUNE UTOH LIT-C,HIS-C
(4) SHU SANDRA LUM BIO-C,PHY-C
(5) ASOBO MELISSA WOTI BIO-D,GGY-C
(6) MELETEH MITTERANT NONG BIO-E,GGY-D
(7) MEGNE WATO LINE EMMA ECO-E,GEO-D
(8) PEKAM WEMBE ROMUALD ECO-E,GEO-E
Page 125 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11477 Government Bilingual High School, Baham
Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 32, Passed : 24
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
SAHAMENE FOMEKONG EDZIANE FLORA
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) SYLVIE NDALEPANG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(2) NKENG NOELA MESHI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 12
(1) DONFACK SONFA FRANKY ULRICH PMM-B,FMA-C,PHY-D
(2) NDANSACK NEOLLA EBKAAH ECO-C,GEO-C,PMS-D
(3) MOSOKE MAFANY JOHN ECO-C,GEO-D,HIS-C
(4) MUNYUH BRANLEY ENJECK BIO-D,CHE-C,PMM-D
(5) PEFITEKE FLORAL MENGWE CHE-D,PMM-D,PHY-D
(6) NDZE ELOIS KERNYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C
TSAMO NOUKOUANKOUANG JORES CARLOS
PMM-D,FMA-E,PHY-D
(7)
(8) SIGNE NZOGNE STEPHANE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(9) NKENGAFACK SOLANGE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(10) WINIFRED MBIMINYUY ECO-E,LIT-E,HIS-D
(11) JOSEPH MOSOKE MOSOKE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(12) TAH BLADINE PIWAH ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) KUIBU DELPHINE VENKIJIKA BIO-C,GGY-E
(2) NGUEPSI NZEUGANG ANGE PMM-C,PHY-E
(3) TCHAPDA TCHEPABONG JOSIANE CHE-D,PMM-E
(4) TOTIE KOM STEVE PATRICK GEO-E,HIS-E
(5) OKON WEGANG NAVIDA JENNY CHE-E,PHY-E
(6) NTINWA DESMOND TENTANG ECO-E,HIS-E
(7) NEBA EMMANUEL NGWA GEO-E,HIS-E
(8) CHO JUSKA PENN BIO-E,PHY-E
(9) GESLIANCE BURINYUY BIO-E,CHE-E
Centre No: 11480 Step By Step Secondary School, Mankon
Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 38, Passed : 23
% Passed : 60.53, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
MANKA’A BESSIA NAH PENN
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 1
(1) AKWA KELLY-PRIDE FRU CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
Passed In 3 Subjects: 15
(1) AMBANG VICTORY AMAH ECO-B,GEO-C,HIS-B
(2) ENEIGHO LYSSY-NEOL NAH ECO-B,GEO-C,HIS-C
(3) AMAH FERLARINE MBOUH ECO-C,GEO-E,HIS-B
(4) TA-AL LARISSA NICOLE ECO-D,GEO-C,HIS-C
(5) SIRRI MINETT FRU ECO-E,GEO-B,HIS-D
(6) CHECK BORIS DINKA ECO-C,GEO-D,HIS-D
(7) MUDOH JEALINE LEINYUY ECO-D,GEO-C,HIS-D
(8) TATAH HERMINE NJWENG ECO-D,LIT-E,HIS-B
(9) BIH MILDRED ACHU ECO-E,GEO-D,HIS-D
(10) ATEH YVONNE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(11) NOELA KAH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(12) NGWA EMMANUEL TENYA CHE-D,PHY-E,ICT-D
(13) ONARI MARONETTE OKAWAH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(14) WAJIRI MELVIS KIENG ECO-D,GEO-E,HIS-E
(15) CHE ROZALIA MANKA’A AKONGNWI ECO-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 6
(1) MANKA’A AFANWI BLEZANIKE BIO-B,GGY-D
(2) NGUM MARIE-NOEL SUH PMM-D,PHY-C
(3) ANYE BLANDINE KIEN ECO-D,GEO-C
(4) TAKWI ITA AWAWING BIO-E,PHY-D
(5) MBOGHI ZEPHANIAH NDUM PMM-D,PHY-E
(6) AMBEIGWOH JOYNELLE SIRRI CHE-E,PHY-E
Centre No: 11481 Cameroon School Of Excellence Nkolmeseng
Yaounde
Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 23
% Passed : 95.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
KAMAYAM NGOUBEYOU AUDREY LIZA
ECO-B,ENG-B,FRE-C,GEO-C,PMS-C
(1)
FOUEFACK TIOKENG SORIANE LA ROSE
ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-A,HIS-D
(2)
Passed In 4 Subjects: 7
(1) MAGNI TETIO CLODELLE ENG-D,LIT-B,FRE-B,HIS-E
(2) OKOA STEVE IGOR ECO-B,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(3) SIHABI CHEGUE SAMUEL ECO-A,GEO-E,PMS-E,ICT-D
(4) AWAH ISAAC TANIFORM ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D
(5) ENOW TABOT EMMANUEL ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(6) NOUBISSIE FREDERIC LEDOUX ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-E
NOUTEU NGADEU GWLADYS DORIANE
ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E
(7)
Passed In 3 Subjects: 10
(1) ATUMBA STANLY KENDUAYI ECO-A,ENG-B,HIS-A
(2) AYUK AYUK DESIREE ECO-E,GEO-B,HIS-B
(3) SOH TAGNE ACHILLE IVES ECO-C,GEO-D,HIS-C
(4) TABOTNDIP CLINTON EKA-ZACHARIA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(5) MADZO MOUAFFO MICHELE DIBORESSE ENG-D,FRE-E,HIS-D
(6) NGEMNI CARMELA MIRIANE FRU ENG-D,GEO-E,HIS-E
(7) WAKU SANDRA ANDANGCHWI ECO-E,ENG-E,HIS-D
(8) AKEH ULRICH CARELLE ENG-D,FRE-E,GEO-E
(9) PENDA EWOMBE CECILE YVANNA ENG-E,LIT-E,FRE-D
(10) GHOMDUM TAGNE RICHARD CAMICAEL ECO-D,ENG-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) TIANI NOEL FRANCISCA ECO-D,HIS-E
(2) KOUAMEN CHRISTINA EMMANUELLA FRE-E,HIS-E
(3) NDIFFO FOUAKENG ANGE MIREILLE ECO-E,GEO-E
(4) TOLEN JEAN LE PRINCE FRE-E,HIS-E
Centre No: 11482 Comprehensive Bilingual College Baham
Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1
% Passed : 50.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) GUIMMATIO KENNE ANDROMAQUE ECO-D,FRE-D,GEO-E
Centre No: 11485 Holy Infant High School Yaounde
Regist: 105, Sat for 2 or more Subjects: 105, Passed : 105
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 37
TSAFACK NGUIMEGO GLORY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(1)
(2) MBAH ROYCE CHUM ALEM BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(3) ABETY MARIE GISELE BINAH ECO-A,ENG-B,LIT-B,HIS-B,PHI-A
Page 126 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 37
AKERE TAMO KAKEU BILL GARNEL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-B
(4)
DINNYUY LEMNYUY FRU ANGU
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(5)
NDJENGUE ANDJOUGA THOMAS D’AQUIN BLAISE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-A
(6)
(7) AGHA CANIVA KUNG ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-B,PHI-A
AUTTOU ENYEGUE MICHELE
BIO-A,CHE-B,PMM-E,PHY-B,ICT-A
(8)
(9) YENISI CYNTHIA MUBAN ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B,ICT-D
AYUKNGANG BECKS MANTIRE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-B,ICT-C
(10)
DUFAJ EMMANUELA AMBRE VIOLETTA
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-A,ICT-B
(11)
(12) MOLOMBE DANIEL LIKAKE ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B,ICT-C
YENISI ATABONGAWUNG BRENDA
ECO-B,GEO-A,PMS-D,PHI-B,ICT-C
(13)
(14) BENGYELLA PEACE BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(15) MUNDI SIMEON TOBUH ECO-C,GEO-A,HIS-C,PHI-B,ICT-C
DJOMO KAPWA EMERYL VALDO
CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(16)
NCHARE BUELUE ABDUL RAZZAQ
ECO-B,FRE-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(17)
ESSEBA ABOUDE GRACE PATIENCE
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-B,ICT-B
(18)
AWAH GOTHARD NDEMOFOR
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-A
(19)
SAHNUI AMANDINE MAHKEUH
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(20)
AYEMTSA TCHOUPEUA ANGE DAINA
ECO-C,GEO-A,PMS-D,PHI-B,ICT-D
(21)
EMGBANG BINDZI ANTOINE MARIALE PRISCA
BIO-A,CHE-E,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(22)
FATIMATOU ZAHARADDINE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(23)
YENFOLA ETHELDA SINKAR
BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-D,ICT-C
(24)
TAKALA TAKOUDJOU ULRICH DONALD
BIO-A,CHE-D,PMS-C,PHY-C,ICT-D
(25)
NOUBET MBANJI YVES ROCHELLA
ENG-C,LIT-D,FRE-B,HIS-B,PHI-D
(26)
KOLLOL GWET FRANCOIS PAUL XAVIER
BIO-B,CHE-D,PMS-D,PHY-C,ICT-C
(27)
BIDIAS A ZOCK MANUELA ANDREA
ENG-B,LIT-D,FRE-B,HIS-C,PHI-E
(28)
ASSONFACK VOFFO JOE KEVIN
BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(29)
(30) ERIKA KINYUY ACHU BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
AMINKENG ANDAWAH LOVELINE
BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-D,PHY-C
(31)
SILEDJIE MAMBOU ROLAND LANDRY
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-C
(32)
(33) SYDNEY NICE ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-B,HIS-C
DZEWONG GIANCARLO NYUYSENI
ECO-C,GEO-C,HIS-D,PHI-C,ICT-E
(34)
ATANGA DESMOND TANTOH
ECO-E,ENG-E,GEO-A,HIS-C,ICT-E
(35)
KOFANE MAANA ANDREA ANOUCHKA
ECO-E,ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(36)
DJIOFANG METCHUETKENG ANNE DARELLE
ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-E,ICT-D
(37)
Passed In 4 Subjects: 49
(1) AGIEN SHARON AMBI ENG-A,LIT-B,FRE-B,HIS-B
(2) NIASSAN RYAN STEPHAN ECO-B,ENG-B,GEO-A,HIS-B
(3) GUEGUIM SONNA ZITHA UNELLE BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-A
TANKAM CHEDJOU SAMORY JOEL
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4)
MBOUANGORE AYISSI DJAMILA ROUCHDA
BIO-A,CHE-C,PHY-B,ICT-B
(5)
(6) WILLENG PRESIOUS NGWALEH ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B
(7) BOBVALLA LESLY FOMANTUM BIO-A,CHE-C,GEO-A,ICT-C
NYAMOUT NLANGA CHRISTINE LYNDA
BIO-A,CHE-D,PHY-B,ICT-B
(8)
(9) ABOYA BEGUIDE INES LETICIA ECO-A,GEO-A,PMS-D,ICT-C
MBEVO PROWO PASCAL DURAND
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(10)
(11) LONGLA KUETE FLAVIE CARELLE ECO-B,FRE-D,GEO-A,HIS-C
(12) BANBOYE DIVINE NYUYSEMO BIO-B,CHE-D,GEO-A,ICT-C
(13) FONYUY RICARDO KENYUY BIO-B,CHE-C,PMS-B,ICT-C
(14) NGWANG IRINA KIMA ECO-D,GEO-A,PHI-C,ICT-C
HANFFOU YANZEU ASTRID MYLENE
ECO-C,FRE-C,GEO-A,PMS-D
(15)
(16) MAINIMO WINSTON BURINYUY BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(17) JUMBAN GRACE-CHELSEA KUNA BIO-B,CHE-C,PMS-C,ICT-C
(18) NDE SOPGOU CABREL BRYAN BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-C
(19) YEMBE SALIM-SIDIQ AFAMENYI ECO-B,GEO-C,HIS-D,PHI-B
(20) CHINEDU MBILA PHIL ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-B
(21) MBEDJA ABOMO MADELEINE ECO-C,FRE-D,GEO-B,HIS-C
(22) MOKABE MADINE ECO-C,GEO-A,HIS-C,ICT-E
(23) TAMEKUM KENDRICK CHE ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-D
(24) DIA BOULO BABA AUDREY ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(25) NDILLE JUNIOR ROMEO BIO-B,PMS-D,PHY-C,ICT-C
EMENDIE MANYE PERSEVERANCE MERVEILLE
FRE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(26)
(27) RHODALINE YOTI KALE EWUSI ECO-E,ENG-A,LIT-C,HIS-C
(28) NDJUIKA MIRABELLE ECO-E,FRE-C,GEO-B,HIS-B
(29) MAFEUSSOM TALLA MEGANE BIO-A,CHE-E,PHY-C,ICT-C
TEM PRAISE ASALIKEZE NGWAAKONGNWI
ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-D
(30)
EYENE ELOUNDOU JEAN JACQUES MICHEL
ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-D
(31)
(32) IKOT LOLITA SANDRINE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(33) KATCHANYI ABDUL AZIZ MBANGA ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-E
EBELLE DOUMBE PRINCESSE MERVEILLES
BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(34)
(35) TUTUWAN SAMA DAVID ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-E
(36) TCHINDEBE SOUDI EMMANUEL BIO-A,CHE-C,PHY-E,ICT-E
(37) CHEKEP FANKOU ANGE JUNIOR ECO-E,FRE-D,GEO-B,HIS-C
(38) MUWUD TEBO DONALD BIO-B,CHE-E,PMS-D,ICT-C
(39) NNOKO CHANTAL OSOH BIO-A,CHE-E,PMM-E,PHY-D
KENFACK MIAFO MAURICETTE VARONNE
ECO-D,FRE-C,GEO-E,PMS-C
(40)
BANIA EYUNGHAWA STEPHANE BLANCHE
ECO-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(41)
(42) NJI TONG EWO EMMANUELA ECO-E,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(43) KHING CELDRICK CHIACHONG LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-C
(44) MONUOH NADESH MAA-BOH ECO-E,GEO-B,HIS-E,PHI-D
(45) SIYAP TOWA NATHAN FRANKLIN ECO-E,GEO-C,HIS-E,ICT-C
EMBOLO MANGA THERESE MANETTE
ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-E
(46)
(47) ACHOH GRACE ANDONG ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-D
(48) CHESAMI QUINISIA AKONG BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(49) GEH CYPRIAN NGUM JUNIOR ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 16
(1) SHIPU AISHA NJOGYOGHO ECO-A,GEO-A,PHI-C
(2) SAMOU KEPMBOU FRANKY LOIS ECO-C,GEO-C,HIS-B
(3) LAIKA KINYUY ANITA BIO-A,PHY-D,ICT-C
(4) PINJINAKEH RANDY NKANAKEH BIO-C,CHE-C,GEO-B
(5) LIPPOT ZAMBO EMMANUELLE-NEEVES BIO-B,GEO-D,PMS-C
(6) DJINE VANELLE FLORA BIO-A,PHY-E,ICT-C
(7) KUEFANG FONKOU YOWAN PIERRE CHE-D,PHY-A,ICT-E
(8) TUTAH CARINE WANCHE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(9) MBOMBO PIERRE ETIENNE BIO-B,CHE-E,PHY-C
(10) NGOUNOU VERLA SANDRA BONGLAM BIO-B,PMM-E,PHY-C
(11) KALTOUME MOHAMADOU ECO-D,LIT-E,HIS-B
(12) NDASSE NANGUE EMMANUELA FLORE CHE-D,PMM-E,PHY-C
Page 127 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 16
(13) NANYONGO NJUMBE CLAUDIA ENG-E,LIT-D,HIS-C
(14) HAWA MOUSSA ECO-E,GEO-C,HIS-E
(15) OBEN VICTOR ENOW CHE-D,PHY-E,CSC-D
(16) BISSAMA NSOLIE ARMELLE RITA LIT-E,FRE-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) DJOMO SIMO LAETICIA BIO-A,PHY-B
(2) CHIAMBAH SIRAN TIMGUM BIO-B,GEO-D
(3) NYING JOSHUA GAMSE BIO-B,PMM-E
Centre No: 11486 Chuo Bilingual Comprehensive College,
Carriere –
Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 22
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) NJONG JOEL NDOASAK ECO-D,GEO-D,HIS-C,REL-C,PHI-B
NTANGTCHOU NGALEUN GUY
ECO-E,ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 14
(1) MAIMUNA RABIU ECO-A,ENG-B,GEO-B,HIS-A
(2) WOLANI CHARLES YUKENG ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B
(3) MOUICHE BOLIVIE BRANDON BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-E
(4) IPHIGENIE ANGE ROGSON BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-E
(5) JUNCHAP KLESINE ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-E
(6) LATCHE BRANDON EWUBEKEN ENG-C,LIT-D,HIS-C,REL-C
BOLOMBI TCHOUAPE RYANN DARRYL
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(7)
(8) ADETIMEHIN FERANMI BLESSING LIT-D,HIS-C,REL-D,PHI-B
(9) MBENG MELVIS ZOU ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-C
(10) DIANA HEYO NGWE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(11) BILOA NTI ARIELLE CORALIE ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(12) LARISSA NYUYFONI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
CHIMI NGONGANG CABRELLA GINA
ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E
(13)
NYINKEU TATCHOU WILLIAM JEFFERSON
ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D
(14)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) DIANGHA NJUMA ANTOINETTE ECO-B,GEO-C,HIS-B
MAPEE NGANDIMOUN MICHELLE FLORA
ECO-C,FRE-E,GEO-E
(2)
(3) KUISSUE BOYOM LIDVINE FAUSTINE ECO-D,FRE-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) FINJI DOMINIC NJONG BIO-C,CHE-E
(2) NKONO NDEDI MARTIN RAYMOND FRE-E,HIS-D
(3) CHE LOIC BRANDON FRE-D,HIS-E
Centre No: 11488 Kings Bilingual Community Comprehensive
College Bo
Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 4
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) FLORENCE EFOSI MANGA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 3
(1) CHIA MARY VERSHEQ ECO-C,GEO-E,HIS-C
(2) VICTORINE BIH KINAH ENG-D,LIT-E,HIS-D
(3) ENONGENE NOELA NZELLE ENG-E,LIT-E,HIS-E
Centre No: 11491 Complex Scolaire Prive Laic Bilingue Emmaus
M
Regist: 49, Sat for 2 or more Subjects: 49, Passed : 48
% Passed : 97.96, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 4
NYABA GHANY ELISHAMMAH
ECO-A,ENG-A,GEO-A,PMS-A,PHI-A
(1)
(2) LAURANTINE AZAH AWAH BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3) MIAFFO DESCARTES BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4) NDUNGBOWO NOELA BIO-C,CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-B
Passed In 4 Subjects: 14
NGUEPTCHUAG KATHYLORE AGAKI
ECO-A,ENG-B,GEO-B,PMS-B
(1)
(2) LINSLY-HERMINE MBONE NKWENTI ECO-A,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(3) TICHA CHRISTIAN NDIBANG ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-B
(4) CHII BRIDNEY BRIGHT KEFUM BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-B
MAKUETCHE TAYO MAEVA URCILLE
ECO-A,ENG-E,GEO-C,PMS-C
(5)
(6) TONGWA RODRICK ATEHNKENG ECO-D,GEO-C,HIS-D,PHI-C
(7) LUM SIDONIE FRU BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(8) AWUNGKENG JOHN FOBELLAH BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(9) NKOLO MBOULA WHITNEY-INDYRA ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(10) SHISUH MELANIE ABAMUKONG ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(11) EGBE JOYCE NCHONG ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-D
NZEUKEU NDIPATCHOU BEN ALVINE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(12)
(13) ACHU BLESSING ETIH ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
MBANGA MULUH MANGWI EUPHRESIA-QUINCY
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(14)
Passed In 3 Subjects: 22
(1) NDI ABELTINE ANYEN ECO-A,GEO-C,HIS-C
(2) PIANKUE THEODORA ENI MEDEN BIO-B,PMS-C,PHY-B
(3) AZANKIA TSOBENG FEREL CHE-D,PMM-B,PHY-C
(4) EBONGKIE ESOH ANGEL PATRA OCHI BIO-C,CHE-D,PMS-B
(5) NKIMBEU BRANDON TANGUNU BIO-B,PMM-D,PHY-C
(6) OWONO ZANG VINCENT DE PAUL RUEL FRE-E,HIS-C,PHI-B
(7) MOUNCHIKPOU MEFIRE IDRISS ECO-B,GEO-E,PMS-C
(8) DIEUDONNE KUM ETIA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(9) MBI ESTHER ETENG BIO-C,CHE-D,PMS-C
(10) FORKWEN NGUM JACINTA ECO-B,GEO-D,HIS-D
(11) KEUGMO MEFOUET M. TATIANE ECO-B,GEO-D,HIS-D
(12) ENOW COLLINS EYONG BIO-B,CHE-D,PHY-E
(13) RAHOUL GOYDIMA KEHBUMA ERIC ECO-C,ENG-E,HIS-C
(14) NZOUPET TCHAPDI MAX JORDANE ECO-C,GEO-D,HIS-D
(15) NGONKEM JUSTINA NKAN ECO-C,GEO-E,HIS-D
(16) MEDIFFO KAMTCHI MONIQUE BIO-C,CHE-D,PHY-E
MBOUTCHING MFOPOU MOHAMED STEPHANE
BIO-D,CHE-E,PHY-C
(17)
(18) EKPE TABITHA NTUI ECO-C,LIT-E,HIS-D
(19) APONGNKWELE EMELDA CHINEPOH BIO-D,CHE-D,PMS-D
(20) AJABI PRECIOUS TAYONG ABILI ECO-C,GEO-E,HIS-D
(21) BESONGNGEM QUINTA ENOWAYOR ECO-E,LIT-E,HIS-E
(22) FAITH EPHRAIM EDET ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) NDEMANU CHIARAFAITH ZELIO ECO-C,HIS-B
(2) FOLEFAC RONALDO BELLA BIO-B,PHY-E
(3) NNOKO NNOKO ELISEE PMM-D,PHY-C
(4) HONORINE ATEMKENG BIO-C,CHE-D
(5) KAMTA MADJI SIDOINE LAURA BIO-D,CHE-E
(6) TITANJI MARVELOUS NDI ECO-E,HIS-D
(7) NJI CLINTON CHE ECO-E,HIS-D
(8) NGUEMETA ANYIHNEBA SHWARTZ AGAKI PMM-E,PHY-E
Page 128 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Centre No: 11497 College Intellexi Dschang
Regist: 138, Sat for 2 or more Subjects: 138, Passed : 131
% Passed : 94.93, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 12
TEUFACK AUGUSTIN ROCHINEL
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(1)
(2) TENDONGKENG KELLY BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3) NGUNYI SIFORA ECO-A,ENG-C,LIT-D,HIS-B,PHI-A
SONFACK KAMDOUM IVAN NYTHO
BIO-D,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4)
ANYIFUET ELIZABETH FONGUNG
ECO-A,GEO-D,HIS-B,PMS-C,ICT-C
(5)
NGUEKEU TCHOUBOU RIVAROLE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D,ICT-C
(6)
KEDZE KWA KUM VALLY WALTERS
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(7)
(8) LOVET NDUKU WANDUKU BIO-E,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9) JIATSA ROLIS PARFAIT BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-B,ICT-D
(10) NJIFUA ETIENDEM BIO-D,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
SOFEU YOUNSSI ROVALIONA SOREILLE
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(11)
MENO TCHOUKOUEGNO FRED PATRICK
BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-E,CSC-E
(12)
Passed In 4 Subjects: 48
(1) LYNN -BROWN BONJE ECO-A,ENG-A,LIT-B,HIS-A
(2) TEMATEH JAVIS ECO-B,GEO-B,HIS-A,PHI-A
(3) DOUANLA DJOUTSOP THIBAUT BIO-C,CHE-A,PMS-A,ICT-B
(4) RUTH MIRALYSE NDEMMEKONG ECO-A,ENG-B,GEO-B,PMS-B
(5) NONGHO KELLY YASHOW ECO-B,ENG-B,LIT-B,HIS-B
NGUBEJOH MERVIS YOCHEMBENG
ECO-A,ENG-B,GEO-B,PMS-D
(6)
(7) ASONGU NIDDEL TOFAC ECO-A,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(8) DZENYUY BERYL DZELAMONYUY BIO-C,CHE-C,GGY-B,PMS-A
(9) ANANFACK CECILE AIME BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(10) NFOR NDE NYAMBI OBI ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-A
(11) ANYAM TALAM BLAISE BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-C
(12) FON LOUISA AYENNYUYGHA BIO-D,CHE-B,GGY-B,ICT-B
(13) SAMWAGAH PERCY GEBDENG BIO-B,CHE-C,GGY-A,ICT-D
(14) SUNJO RAISSA BONGSIYSI ECO-C,ENG-B,GEO-D,HIS-B
(15) ALEMGEH SHARON LEKE BIO-B,CHE-C,PMS-C,ICT-C
(16) DOGO BELVIN YEWONG ENG-B,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(17) NDONWI FABRICE NGWA BIO-C,CHE-D,GGY-B,ICT-C
(18) MBA GOUDJIO STIVEN MARC ECO-D,GEO-D,HIS-B,ICT-C
(19) AKEFAC VISNELSON NJUNGO ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-B
(20) NZOYEM EDJAN YOLANDE ENG-D,LIT-E,FRE-B,HIS-B
(21) LEKEAKA DELAND ACHANKENG BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(22) TAMFU DAHIRU PEMMINYI BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(23) SALA NANCY NECK BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-E
(24) KENFACK BELVINE LAURA CHE-E,PMS-A,PHY-C,ICT-D
NDIANGANG TELMO-OUDRY ATESIRRI
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(25)
(26) AHOUNFACK NESMIE-GUILLENE BIO-D,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(27) ASSONFACK DAILIANE BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(28) MBWOGE NZELLE EMMERENCE BIO-D,CHE-C,GGY-C,ICT-D
(29) ATEYA DORIS NGO ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(30) NDUNGAFAC MARONITA ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(31) ANUMEDEM DELPHINE ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(32) DONGMO NANZONG LAURA ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(33) BUCHU TRACY WUCHECK BIO-C,CHE-C,PHY-E,CSC-D
(34) TCHINDA KENE NADINE IRENE BIO-C,CHE-E,GGY-C,ICT-D
(35) ASSONFACK TSAZONG MERVEILLE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(36) CHEKENG JAMBONG ROSSINY BIO-B,CHE-E,PMS-C,PHY-E
(37) DJEUFACK BRENDA YEFON BIO-E,CHE-D,GGY-B,ICT-E
(38) BILLA CLINTON NUVAGHA BIO-C,CHE-C,PHY-E,ICT-E
(39) NGUEMI STEPHAN ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-B
(40) AZEMAKIET RISPA FOSSONG BIO-E,CHE-D,GGY-C,ICT-E
(41) TEMEKEU FERGUS ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(42) ATEASONG PATRICK NKENGAFAC ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(43) AJAPNGU ADRAIN CHAPNKENG BIO-D,CHE-E,PMS-C,PHY-E
(44) KETAT JEANNE CLAUDIA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(45) KALLE NEVILLE MASANGO BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(46) NGWA LETIS NJUME ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C
NDEMEBAU NGUEFACK ALAIN JUTHAU
CHE-E,PMS-E,PHY-D,ICT-E
(47)
(48) NGUNE STEPHANIE NKEMCHA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 56
(1) TEBEI COLLINS MBAH ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) NKEMOFA GODWILL FOMBUWING BIO-A,CHE-C,GGY-B
(3) AMANDINE NANGE FUL ECO-B,GEO-C,HIS-B
(4) MBAPEH NOUHU ATANGA ECO-B,GEO-C,HIS-B
(5) NKIANGU ALEXANDER BIO-B,CHE-D,GGY-A
(6) NSIOH MESUMBE JUNIOR BIO-B,CHE-D,GGY-B
FONKOU NGAMTIATE GINETTE ROMAINE
ECO-B,GEO-D,PMS-B
(7)
(8) MEPABANDEM TSEPAZANG LIVINUS BIO-B,CHE-D,GGY-B
(9) ANYINGOH CHIBELIE LIT-E,HIS-B,PHI-A
(10) DEKOU HIDZEM MYRA FERANE BIO-B,CHE-D,GGY-C
(11) NAHMBUBI SHERIFATU PERINENTA BIO-B,CHE-E,GGY-B
(12) ATUD RADEL TIFUH BIO-B,ENG-E,GGY-B
(13) EWOHNZO JUNIOR YANNICK BIO-B,CHE-E,PMS-B
(14) NJUMECHA SONITA ANATEH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(15) NKENTSOP VIOLA NKEMNGOH ECO-B,GEO-E,HIS-C
(16) NDEMAZE RONALDO SINJU ECO-C,GEO-D,HIS-C
(17) BWENE NADESH AHONE BIO-B,CHE-D,ICT-D
(18) SOKOUDJOU NANFACK CHRISTABELLE ECO-E,HIS-C,PHI-B
(19) MEZATIO FEUJIO NIBELLE CHE-D,PMS-B,PHY-D
(20) DJIONJIP MAGWA LETISSIA LEA BIO-C,CHE-D,PMS-C
(21) TEBEI ZIBEL WAMUKA LIT-E,HIS-B,PHI-C
(22) EFENGANG NGUIMAFAC IRENE ECO-C,GEO-C,HIS-D
(23) ITOE ELANGWE MBORENE ECO-C,LIT-E,HIS-B
(24) FORTEH SANDREN AFEGONG BIO-B,CHE-E,GGY-D
(25) ATEAKENG BRIGET BIO-E,CHE-D,GGY-B
(26) TEGUNGMOH MARIEMET ENG-D,LIT-E,HIS-B
(27) FONGE TENDONGMOH CLINTIN BIO-C,CHE-C,PHY-E
(28) NJIFAC S. FONWEDLUNG ECO-C,LIT-E,HIS-C
(29) MOMO NGUEKENG ANNIE DEBORA ECO-D,GEO-D,PMS-C
(30) LAMBU SANDRA VERNYUY BIO-C,GGY-E,ICT-C
(31) NKEMZI EVANUS BIO-D,CHE-D,PHY-D
(32) NJIMOH LOVELINE BIO-D,PMS-C,PHY-E
(33) LUNJOH MAKEBE FAITH CHE-C,PMM-D,PHY-E
(34) TSAFACK MATEM LOIC HERVE BIO-C,CHE-E,ICT-D
(35) FADIMATOU BOBBO BIO-D,CHE-E,GGY-C
(36) ELAD EPAN EDWIN BIO-C,CHE-E,GGY-D
(37) NGUNI VERA NGUAJONG ECO-D,ENG-E,HIS-C
(38) NDOGMEGANG CYNTHIA ECO-D,GEO-D,HIS-D
(39) NKWETESHING BRENDA TSILEFACK ECO-D,GEO-E,HIS-C
(40) NJUAFACK KENNEDY TENDONGMOH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(41) FOLEFAC CAROLINE AZILEBONG ECO-D,ENG-E,HIS-C
(42) EFEZE CAROLINE BIO-E,CHE-C,PHY-D
(43) MUSONGO SAMUEL MAHOP ECO-D,GEO-D,HIS-D
(44) ATEMLEFAC BEN ANUMBONDEM ECO-C,GEO-E,HIS-E
(45) ASEUBEZA SHELLA TAZANU ECO-D,GEO-E,HIS-D
(46) CHIALEFACK DAISY ZAOLEFACK ECO-D,GEO-E,HIS-D
(47) KENFACK -OINGUELA CEDOU CHE-D,PMM-E,PHY-D
(48) ATABONG WALTERS BIO-E,CHE-E,PHY-C
(49) NJUAFAC DESIRE ECO-E,ENG-E,HIS-C
(50) ZISUH PETER ECO-E,GEO-E,HIS-C
(51) NGUAFACK LEOPOLDINE ECO-E,GEO-E,HIS-D
Page 129 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 56
(52) YEMELE DJOUTSOP JORDAN BIO-E,PHY-E,ICT-D
(53) ATABONGKENG VERA ECO-E,HIS-E,PHI-D
(54) FONCHA CLERIA ATEMBEAFAC ECO-E,GEO-E,HIS-D
(55) NTCHOPOU NTOH BRENDA ECO-E,GEO-E,HIS-E
DJOUFACK NKENDJI CHANCELINE FLORE
BIO-E,CHE-E,GGY-E
(56)
Passed In 2 Subjects: 15
(1) NKEMFIEH NOELA TEDONGE BIO-B,GGY-C
(2) LUKMANU YUSUFA SALE BIO-C,GGY-C
(3) NYOH GIDEON FONYI BIO-C,GGY-C
(4) BELO CELESTINE BOLINGI BIO-D,GGY-B
(5) MEPABANDEM FEIMOH CELINE BIO-D,GGY-B
(6) TSAPMO TATANG GODINO BIO-B,PHY-E
(7) MANKA LUCIA NGWA BIO-B,PHY-E
(8) FOTSOP MAFOR YIMNAI CHE-E,GGY-C
(9) TSEPNJUNG BERDINE AZEMCHOP BIO-D,PHY-E
(10) ABE GERALDO BIO-D,GGY-E
(11) SALAMATU SULLEY BIO-E,GGY-D
(12) NJIOWEI GHENDEH LAURA LIT-E,HIS-D
(13) MUTUBILA TCHATO SANTOS PMM-D,PHY-E
(14) NJUASSONG GAELLE GEO-E,HIS-E
(15) AGBOR WEBSTER ATAKABUM PMM-E,PHY-E
Centre No: 11498 College Letoile, Logpom – Douala 5eme
Regist: 107, Sat for 2 or more Subjects: 107, Passed : 103
% Passed : 96.26, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 23
DONGMO CHOUNA CLAUDIA
CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A,ICT-A
(1)
(2) TEBOU TIYO AUBIN BRICE CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-B
FESSI TAYO FREEDY CAUREL
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-B
(3)
DJIONGO NKANA ALAIN GEOFFREY
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-B
(4)
LATALE LATALE ANGELE LAFORTUNE
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(5)
HAPPY NYA TCHUENKOU DIANA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(6)
MELI KEYANFE ODILETTE HAVILA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(7)
ADIAH AMUWA LA DIVA AMADOU
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(8)
NOKAM GAMGNE KENDRA INES
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(9)
EYAAN ZEEYAAN ANTHONY JONATHAN
CHE-D,PMM-A,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(10)
MAYOUGO AKINGNI LEONELLE MISBELLE
CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-C,ICT-A
(11)
TEGANG NJOMATCHOUA SHONES
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(12)
KAMWA EMMANUELLE ALIX
CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(13)
FEJIO FOUFOUO DARYL CLEVAL
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(14)
MERANG A IBONG VERONIQUE BLANCHE
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(15)
AGOKENG AZANGUE LUCIE CLAUDIA
BIO-C,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(16)
NANA SIEGNING CAPUCINE
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(17)
FOKAM KAMDEM ANGE PAMELA
BIO-B,CHE-E,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(18)
(19) BANKOU TAKON GAELLE ECO-B,ENG-E,FRE-E,GEO-C,HIS-D
MARC-AUREL KOUOTOU MANTOUM
ECO-C,ENG-E,FRE-D,GEO-D,HIS-E
(20)
NGONGA MBIDA AUDREY KEVIN
ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(21)
(22) SIYAPZE AUREL JORDY ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-E
EBENE TAGNE LISA DARLENE
ECO-D,ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(23)
Passed In 4 Subjects: 41
(1) NZEGANG KOUMGANG JOEY ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(2) TEKAM FOTSO LESLY FLORE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B
KENFACK ZONNING NATHALIE LUCIE
BIO-C,CHE-D,PMM-B,PHY-B
(3)
(4) FRANCK FRITZ NKOUE ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(5) KEUGNOR MBANGO CHE-E,PMM-E,PHY-B,ICT-A
(6) NDEGOUE DOMOU YVANA KELLY BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
ZOUKOUA TCHUINDJANG MARIE SARAH
ECO-C,FRE-C,GEO-E,HIS-C
(7)
(8) TCHUITE WANDJA ULRICH LOIC ECO-B,ENG-C,GEO-E,PMS-D
TCHAMBA NGUETGNIA NINA MERVEILLE
PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-D
(9)
DOUATEU DJIO FABRICE PESSET
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(10)
TCHOUPOU KUETE GHISLAINE KERRY
BIO-D,CHE-D,PMM-B,PHY-D
(11)
NDJE MENGUE ESSOMBA MARVYN
CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(12)
TCHAKOUNTE TCHAMKOU BRENDA DARNELLE
BIO-B,PMM-C,FMA-D,PHY-E
(13)
(14) KEUNANG DONFACK JUNIOR ECO-B,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(15) NYA MARIE-NOEL ECO-C,GEO-C,HIS-D,PHI-E
TCHANA TCHANTCHOU YVAN ANDERSON
ECO-C,ENG-C,GEO-E,PMS-D
(16)
(17) CHINENYE BLANCHE ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(18) NKENHOUNG WILFRED BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-C
HONGLA MONG HASSAN CHARLES LILIAN
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(19)
(20) EYENGA NGOK MARIE MICHELLE BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(21) NOKAM FOTSO CHRIST BRYAN CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(22) YONTA TADINFOCK DILANE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(23) NGUENMENI SADIA NCHANG ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(24) NYASOKE BICKO MANUELLA ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-D
(25) CYNTHIA DOREGO JIANYNY ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(26) TATA MICLANGE KAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
NEFFE KAMGUE DARLINE CLAUDE
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(27)
GUEMGNE KAMDEM JOYCE MANUELA
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(28)
(29) NYAH JOYCE ENGONWEI ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(30) WABO TIELA SANDRA CHRISTEL ECO-D,ENG-D,FRE-D,GEO-E
TCHONING KAMGA PHILIPPE SARIELLE
BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D
(31)
NDONGO DE EKOPPE JACKY VANESSA
ECO-D,ENG-E,FRE-C,HIS-E
(32)
(33) LEMEJOUK ATONLEU CHARLES ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
WANMEGNI TABOUGUIE AHMED KAREL
ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(34)
(35) KAMGA TOWA HIPPOLYTE BIO-C,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(36) DIFFANG NDONKEU VOLTAIRE ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(37) WOAPPI KAMENI AREL JUNIOR ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(38) TEGEUDONG NGOULA VADEL ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-E
HONGLA MONG MAMMA LYNE KELLY
CHE-E,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(39)
(40) NGAFFO DJIO ANGE MERVEILLE BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(41) TUEDEM FOTSO INES BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-D
Passed In 3 Subjects: 29
(1) FOKAM FOTSO LUCIEN CHE-D,PHY-B,ICT-B
(2) KENNE NZOUTSI CARELLE CHE-D,PMM-A,PHY-C
(3) MANDENG BANACK JUNIOR FADY BIO-C,PMM-C,PHY-C
(4) MBOUGUE MIGUEL BORIS ECO-B,GEO-D,PMS-C
Page 130 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 29
(5) DENZEL ELAD EWONGKENG BIO-C,CHE-D,PMS-C
(6) TCHAMABE DJOMGA PARFAIT PMM-B,FMA-C,PHY-E
(7) TSOPMATSA MANFOUO DIRAN ECO-C,GEO-E,HIS-B
(8) KAAH TIONANG KEVINE ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) SAPEPA TATKEBO LOIC EMMANUEL ECO-B,GEO-D,HIS-D
MBONGUE NJOYA EDWING FRANCK KAROLL
PMM-E,PHY-D,ICT-B
(10)
(11) JAMES ARTHUR EPESSE AMEGAVIE ECO-C,ENG-D,GEO-D
(12) MAKOU FOTSING ALICE DIANE BIO-C,CHE-D,PMS-D
(13) FOTSO FOALENG CONSTYL DUVAL CHE-E,PMM-D,ICT-B
(14) SAMAGAC AMSTRONG ECO-D,GEO-D,PHI-D
(15) FOMEKOU TCHOFFOUO STEVE CABREL BIO-C,CHE-D,PHY-E
(16) SIDJUI NGUENDJUI FRANCK LIONEL ECO-C,GEO-D,HIS-E
(17) CHETCHUEN TCHUISSEU JEFF CARLTON BIO-C,CHE-E,PHY-D
(18) MBENE EBOLA DANIEL CHE-D,PMM-C,PHY-E
(19) OLEMBE CHLOE JOELLE ENG-E,FRE-E,HIS-C
(20) KAMGAING ANDREA REINE FRANCINE ECO-C,ENG-E,GEO-E
(21) M BEL M BEL KEVIN JUNIOR ECO-C,GEO-E,HIS-E
(22) TCHANA YOMBA PATRICK MANUEL ECO-E,LIT-E,HIS-C
TCHIEDJOUO DJOMO CYNTIA JESSICATH
ECO-E,ENG-D,GEO-E
(23)
(24) FEUGUIM FRANCINE ARIANE ECO-E,ENG-E,GEO-D
(25) TEHGU NATALIE AWACHI ECO-E,GEO-E,HIS-E
(26) WILFRIED JOSEPH BINDZI MEKONGO BIO-E,CHE-E,PHY-E
(27) TONFACK SAPZE GAVIN ECO-E,GEO-E,PMS-E
(28) DZEFACK MARTIAL DE SYLVESTER CHE-E,PMM-E,PHY-E
(29) MBAME MAKOMBY TED NATHAN ECO-E,FRE-E,PMS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) DJIOGO WAMBA MERVEILLE ECO-C,GEO-D
(2) KAMGANG NGAMENI LESLIE XAVERIE CHE-D,PMM-D
(3) BEMELINGUE JOSUE AQUILAS ECO-C,ENG-E
(4) WIRBA NGANTUM FRANCOIS VIGHAA BIO-D,PMS-D
(5) KOME NATHANIEL NKWELLE ECO-D,ENG-E
(6) NJITAM KUITCHOU EMMANUELLE ANGE PMM-E,PHY-D
(7) MASSEMBELE BENDEGUE MARC LEGRAND ECO-D,GEO-E
(8) BIYO O CHRISTIAN LENS BIO-D,PHY-E
(9) NJAMEN INGRID JULIE GARANCE PMM-E,PHY-E
(10) MOUYOUKOP MEFIRE NJOYA YACINE CHE-E,ICT-E
Centre No: 11503 Down Town Bamenda External
Regist: 84, Sat for 2 or more Subjects: 78, Passed : 43
% Passed : 55.13, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) TAKOR JOSEPH AKWA ENG-A,LIT-B,FRE-C,HIS-B,PHI-B
Passed In 4 Subjects: 8
(1) FONANJONG CHRISTINA BOH BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-B
(2) ANJEH AGNES BIH TUMA ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-D
(3) NEH AKONGNWI CYNTHIA NGU ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-E
(4) AKWI EMMANUELA BAYONG ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(5) CHAFEH DIDIEN GWELOH ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(6) NPAKO MOUDI IVOLINE ENG-D,LIT-E,HIS-E,REL-D
(7) NGUM CLOVIS NYUK ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D
(8) SANDRA EVENYE ITAMBI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) NKAH CHE KELVIN LIT-B,FRE-C,HIS-B
(2) YVETTE PEZONGHA BIO-B,FSN-B,PHY-E
(3) TATA JOEL AYOUNG ECO-C,GEO-C,ICT-C
(4) NGEH ALDIAN CHI ECO-C,GEO-D,PMS-C
(5) NDI BERTILA MBURLI ECO-E,HIS-C,PHI-B
(6) NYUONGUO BENSMITH ECO-E,GEO-E,HIS-B
(7) MANCHO LEGGERFIELD NDI ECO-E,GEO-C,HIS-D
(8) NGUM FAITHFUL TECHE ECO-D,GEO-E,ICT-C
(9) MANDE BLESSING ANJEH BIO-D,ENG-E,GGY-C
(10) TEBI NJEIK BLESS TEBI ECO-E,GEO-E,ICT-C
(11) PHUGEH BRANDY ENG-C,LIT-E,HIS-E
(12) NGAH JUNIOR CLOVET BIO-E,GGY-E,ICT-C
(13) NELSON TANGOUNG ECO-E,GEO-D,HIS-D
(14) FONACHU GRATIANA CLAIRE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) BUP ROLAND LINWE BIO-E,FSN-D,GGY-E
(16) NDIMONONGANG IDANNIE NGIFOR ENG-E,LIT-E,REL-D
(17) AMBE WILFRED FUH ECO-E,GEO-E,ICT-E
(18) LANGEM MIRANDA CHE ENG-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 16
(1) TSANGO WADOUM MAKUETE BRENDA JUNIORE ECO-C,HIS-D
(2) TATA SCHERODER FORBID ECO-E,ENG-C
(3) NSOH FELIX NDONGO GEO-E,HIS-C
(4) KUMCHO TSI BRANDON ECO-E,ICT-C
(5) AZAH SANDRA CHEFOR GEO-E,HIS-C
(6) HALLE SMILER MAMOH ENG-E,FSN-C
(7) NGANJE DARLINGTIN POPMI LIT-E,HIS-C
(8) DOM ODILIA TEH ECO-D,PHI-E
(9) MBUYONGHA BLAISE TOSAM ENG-E,HIS-D
(10) NGWA SEAN ALBERT CHE BIO-D,CHE-E
(11) NDANGA EDISSA WIRMUM ENG-E,REL-E
(12) FRU PROMISE NDE PHY-E,CSC-E
(13) TIA FOTSA JAHCONSOLE PMM-E,ICT-E
(14) TSAMOH GAEL MNECDEM ECO-E,LIT-E
(15) WIRMVEM EMILE TARDZENYUY GEO-E,HIS-E
(16) NAGEL OLIVETTE TANGIE HIS-E,REL-E
Centre No: 11505 Government Bilingual High School Logpom Ii,
Douala
Regist: 128, Sat for 2 or more Subjects: 128, Passed : 119
% Passed : 92.97, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 17
(1) MANFO TSASSE ELIANE BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
LEMNSA CHRISPINA BERINYUY
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(2)
VOUGUE DONFACK NASSER VALDEZ
ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(3)
BOGNY DIEUDONNE JUNIOR
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(4)
NOUAFO WENDJA AUDREY MANUELLA
ECO-B,ENG-D,LIT-C,HIS-C,PHI-A
(5)
TCHOUA FRANCK BERTHOUMIEUX
BIO-C,CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(6)
NDIMBOH LOVETTA NDIAMIGHANG
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(7)
NDEUTCHOUA NGAHA LYRELLE VESNA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(8)
SANDJONG SAUREL CHYRILE
ECO-A,ENG-D,FRE-D,GEO-D,PMS-B
(9)
WINSTON LOIC WARRANT MOUE
ENG-C,LIT-C,FRE-D,HIS-C,PHI-B
(10)
(11) BUGUY DETASSI BIBAO I BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
MOFFO NDESSAP ELEONORE ANAISSE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(12)
NGAMGA FEUNKEU FRANCHESCA LAFORTUNE
BIO-D,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-E
(13)
NGWEN MBANG LESLY SUZY SANDRA
BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(14)
LEMNSA STEPHILE BANFEGHA
BIO-E,CHE-C,FSN-E,PMM-B,PHY-C
(15)
KIVEN FRANCIS NYUYKONGHI
BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(16)
(17) NOUNO FOGANG REY CASTILLO
Page 131 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 17
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 45
SOLEFACK NGUETSOP KEVIN RAOUL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(1)
MBOUWE DONGMO RAWLINGS AUSTEN
BIO-B,CHE-C,GGY-B,PMS-C
(2)
(3) CHESON BERTRAND ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-B
(4) SINGE CLAUDIA FOMONYUY BIO-A,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(5) AKENFACK DOUANLA BRICE BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-C
NGANKWE NGANKWE THOMAS JEFFERSON
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(6)
(7) NGUEGANG TSUANYO ORLINE BIO-B,CHE-D,FSN-B,GGY-D
NCHANKOU NSANGOU AMINOU RAZACK
ECO-B,FRE-E,GEO-B,HIS-C
(8)
(9) DADA WEGANG LYDIE LESLIE BIO-B,CHE-D,PMS-B,PHY-D
(10) DIETCHI LYNE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(11) FULMOM MUNYA IVO JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(12) NFORMI PATIENCE NDAPKWI BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-D
NOUASI TAWANGUE IVAN BARTHELEMY
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(13)
TCHINDA NJAMBOU ELLA JENNIFER
BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(14)
(15) NOUBISSI CHANCELINE BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(16) NKAZI LUCIANI AZIWI BIO-B,CHE-C,PMS-C,ICT-E
DJAMBOU GOMENI MICHELLE AUDREY
BIO-B,CHE-C,FRE-E,PHY-C
(17)
(18) MBOUYA DJIALIEU FRANCK LOIC CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(19) NWINJIE SILAS BUINDA ECO-B,GEO-C,HIS-D,ICT-E
(20) KENFACK TALEDJEU PATRICIA ECO-C,ENG-D,GEO-D,PMS-C
NZEBAZE TEMGOUA IVANELLE ALINE
ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(21)
(22) MOUNA BICKO ANGE LAUREINE ECO-C,FRE-C,GEO-D,HIS-D
TCHIDJO TCHIDJO MARCELLE GHANDI
BIO-C,CHE-E,PMM-C,PHY-C
(23)
(24) YAMPE GODLOVE KUMATEH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(25) TOCKE NOUHANE NATACHA NORA BIO-D,CHE-E,PMS-C,ICT-B
SAMENDEU SOUMOKBI DANIELLE NOEMIE
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(26)
(27) DONGMO TSAMO ELSA JOYCE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
MANEGUE NTANGMBA ANISTRA VIANIE
ECO-C,FRE-D,GEO-D,PMS-D
(28)
(29) NGUEMI NJINKWE THEOPHILE ECO-C,FRE-E,GEO-D,PMS-C
MATSAGOUM NGOUMGANG ADY HYSTELLE
BIO-C,PMM-D,FMA-E,PHY-C
(30)
(31) NEBA EVODIA KORNA ECO-E,ENG-E,LIT-C,HIS-B
ACHENDAT BLANDINE NGWEBUSONG
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(32)
(33) DJAMOU NOUPA ANGE AUDREY BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(34) GOUNOU TEMDEMNOU MICHEL BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
MEDIFO TCHODJOU MYRIAM IVANA
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(35)
(36) LYOMBE ROSELINE LIFEKA LOKO ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(37) NGOUGNOU MOUAFO RIODAN ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(38) GUIADEM NEUMEGE FLAVIENNE ECO-E,GEO-C,PMS-E,ICT-D
(39) DADEM ROMARIC CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
TEGUIA PIELEU CLAUDE FRANCESCA
ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-E
(40)
NKENG PRIDE NDEHNDEM ABOUSOUO
BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(41)
SIEMENI MOUKAM SYLVIA YVONNE
ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-E
(42)
OMOHOGA NDOUM HILARY GABRIELLA
ECO-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(43)
(44) GIOIA JONES NDOH AGBOR ETTA ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(45) ABEI BELDIN DINKA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 37
(1) MELI WAMBA DIMITRI WILFRIED BIO-A,CHE-C,GEO-A
(2) KOMENI MOUKAM PRISCA LOVELINE ECO-B,GEO-C,PMS-B
(3) DISSAKE NGALLE HENRI DIDIER BIO-B,CHE-C,PMS-C
(4) ETCHI DAMARICE BESONG-AKO BIO-B,CHE-D,GGY-B
(5) DELMA ADAM OGWO ECO-D,GEO-C,PMS-B
(6) NAIN BELINDA BIO-C,CHE-D,GGY-C
(7) LUM BERNADETTE CHE ECO-C,GEO-D,PMS-C
(8) ANIH OMAROU ABUTU ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) NGUEDJIYE RITA ECO-C,GEO-E,PMS-B
(10) DJIMELI DARLINE CLEMENCE ECO-D,GEO-D,PMS-C
(11) NDAH MENGOUNOU AXANA JOANNA BIO-C,CHE-D,PMS-D
(12) ZEBAZE DJERELLE LARISSA BIO-C,CHE-E,GGY-C
(13) PIANE WOUMWA BRUNELLE BIO-C,CHE-D,PMS-D
(14) MAXCELUS TASSONSOP BENS BIO-C,CHE-D,PHY-D
(15) NEMBO ADRIEN NEMBUAYI ECO-B,ENG-E,HIS-D
(16) MBISEH NELVIS NWUNASUNGAZI ECO-D,GEO-C,HIS-D
(17) TATSA AJIAUH AGREPINE LAURE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(18) DOUBIA RHONY MOHAMED ECO-D,GEO-E,HIS-C
(19) CHE MARTHER NEH BIO-C,CHE-D,PHY-E
(20) FONYUY JUNIOR ALBERT ASHIYI BIO-B,CHE-E,GGY-E
(21) NYOLO NYOLO HANS REMY BIO-B,CHE-E,GEO-E
(22) TEUMENA MEIKENG IVANA CHAZAL BIO-D,PHY-D,ICT-D
(23) NGWA BRUNHILDA LUM ECO-D,GEO-E,HIS-C
(24) ASHU PRODENCIA BEYANG ECO-C,ENG-E,GEO-E
(25) EPIEMELLE DICKSON EPIE ECO-D,ENG-E,GEO-D
(26) PATOU KAMAHA LYDIE CLAUDE ECO-C,FRE-E,HIS-E
(27) NYAMSI VAGNICK CYRILLE LIT-E,FRE-E,HIS-C
(28) MBADOUET GHOKENG NATACHA NIKY CHE-E,FRE-E,PMS-C
(29) MECHUM SIMO LEATICIA LOPEZE BIO-C,FRE-E,PMM-E
(30) AGBOR JOYCE TIKU ECO-D,LIT-E,HIS-D
(31) MAKEMKENG KEMDENG ANNE SOPHIE FRE-D,HIS-E,PHI-D
(32) TIMYU SANDRA KINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(33) ZEUCHA DANNY LANDRY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) TATANG GLORY NGYEKE ENG-E,LIT-E,HIS-D
(35) DONFACK JUMETTE DIMINE ECO-E,ENG-E,HIS-D
OHONONG NSANGOU RACHID MOHAMED
ECO-E,GEO-E,HIS-E
(36)
(37) FABIOLA LAKINYO ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 20
(1) FOKWA FOGUE STEVE ROMARIC BIO-B,GGY-C
(2) SEKTEM MISTRAL FAUREL BIO-B,PMS-D
(3) EFIO ETONGO MICHAEL II ECO-D,GEO-B
(4) MOGOUON TETOUOM HILARY ANITA FRE-C,PMS-C
(5) ALIMA NGEH LINDA GALINA BIO-C,GGY-C
(6) SANGUE JULIENNE ROSINE CHE-D,ICT-C
(7) ELANGO TEFON ROBSON BIO-C,GGY-D
(8) NKOUIGA NEBA VANIA LIT-E,HIS-C
(9) NOH HONORINE AZOH ECO-C,GEO-E
(10) TESORE FOPI NGOUFFO BORIS CHE-E,PMM-C
(11) ELOMBO CHIUMOUN STEVE BIO-D,FSN-D
(12) NEBA YANCHO BONGNWI MANKA’A ECO-D,ENG-D
(13) NGALAME NGALAME HUMPHREY NJUME BIO-E,GGY-D
(14) MAWABU TCHUENTE VIVIANE CHE-E,PMM-D
(15) DONFACK FEULEFACK FRANCK KERYL BIO-D,CHE-E
(16) SEKOUE MICHELLE PAMELLA BIO-D,GGY-E
(17) CHARLOTTE PETERS NJI BAMARE BIO-D,FSN-E
(18) MBENGMO VOUTSA YVAN ROY FRE-E,ICT-E
(19) ANGOH CLOVIS AJONG ECO-E,HIS-E
(20) CHOUNDON STELA – LORITA BIO-E,CHE-E
Centre No: 11508 Etoug-Ebe External 2
Regist: 341, Sat for 2 or more Subjects: 338, Passed : 273
% Passed : 80.77, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Page 132 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 8
(1) SANIKI BRONDONE BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-B,ICT-C
(2) CHALSTINE YEMBEH ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-C,PHI-D
(3) LEGWIBEH JOUVENCELLE ECO-D,FRE-D,GEO-D,HIS-D,PHI-B
DJIOGAP NGOUFO LORELLE
BIO-C,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(4)
NGUPENG BENEDICTA BIEGBAH
ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(5)
TAKOUDJOU TENE LOIC JUNIOR
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(6)
NDZENKENYEM GINERU FOGMBOG
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E,PHI-E
(7)
SINGNING BLASSING VICTORY
ECO-E,ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(8)
Passed In 4 Subjects: 73
(1) AYUK BERNADETTE AYUK ECO-B,ENG-A,LIT-B,HIS-B
(2) AKOLO EMMANUEL NKIMBLAH ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B
(3) TAKE RAWLINGS MLAFEYEH ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B
(4) KENCHA AMADOU ECO-B,GEO-A,HIS-C,PHI-C
(5) NJODZEKA SHALOM WIYKINYUY ECO-D,GEO-A,HIS-B,PHI-C
(6) NGENGE NOELA RINGNYUY ECO-C,LIT-C,HIS-B,PHI-B
TCHOUNDE NDJANGOU JOSEE CAROLE
BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(7)
(8) MANGE JOYCE FON ECO-A,ENG-D,GEO-B,PMS-D
(9) MBANG MARIE-ANGE MBIAKOP BIO-A,CHE-C,PMM-E,PHY-B
(10) KAMTAYO ISAAC JOEL LIT-C,FRE-D,HIS-C,PHI-B
DZELAMONYUY BERTRAND BURINYUY
BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(11)
LONGKU YANNICK LOUIS NCHWOJI
ECO-C,GEO-A,HIS-C,PHI-E
(12)
(13) ACHEBUSONG DIANA AYINDANG ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B
(14) TATA BLANDINE MUSSA ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-D
STEPHANIE WUBNYONGA FOMBUTU
BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-B
(15)
(16) NDIFON KIMBONG LOUISA ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B
(17) ONGUENE FRANCOISE SANDRA BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(18) OGECHI RAINA ORNELLA IBEH BIO-A,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(19) TABI MOUGNOL JULIEN LAURENT ECO-B,GEO-C,PMS-D,PHI-D
TEBONG MICHAELANGELO FONGANG
BIO-B,CHE-C,GEO-E,ICT-C
(20)
(21) TCHINDA DJIMELI RONY DYLAN BIO-B,CHE-C,PMS-D,ICT-D
NWATCHOK A ZINTCHEM SAMUEL ARSENE
ECO-D,FRE-C,GEO-D,HIS-C
(22)
(23) NANFACK SYNTHIA VANELLA BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(24) LANTUM LYDIA KERNYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-B
(25) WIRSIY ADREIN SEFONYUY ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(26) GWAYA KENEDY ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-B
MEMBEMSIMBOM GRACE-RUTH KIMBI
ENG-C,LIT-B,FRE-E,HIS-D
(27)
WEVINGE TEKE MBWANGE MONYONGE
ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B
(28)
(29) BESONG MARYLYN EYONG BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(30) NGUEMEGNI DILANE ARNAUD ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-E
(31) NCHIFEH YEGHOLIOH SANDRA ENG-D,LIT-D,HIS-D,PHI-C
(32) EZEAPUTA MARYJANE ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(33) MBENTY OLAMA ANNICK LAETITIA ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-E
(34) CHIFOR DERIC CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-E
(35) NYEBAKI PALVINE DANKOBA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(36) YIMBANGYA IVOLINE PANGYERE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(37) BOBGA ROSELINE LEKUNGHA ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-E
(38) NKWAIN SHARON AKA-AH ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(39) FAOUZIRA MAIRIGA TAAPOM BIO-A,CHE-D,PMS-E,ICT-E
AFONDIGHA MEFEGYA ARMEL PERIN
BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(40)
(41) YOUMBA ALDRINE NGASSA ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(42) NJI CORDELIA OSOH AKOH ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(43) TENENG KHAN JEFFESON ENG-D,FRE-E,HIS-C,PHI-D
(44) NJI CLARIS NGUM ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(45) ODI ADA ELODIE WILLIAMS ECO-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(46) AKOICHOU SYNTHIA AYUGOSOU BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(47) WUYEMOLEH RENETTE MENANG ECO-C,ENG-E,HIS-C,PHI-E
(48) ELUME HOULE RAUSTADT ECO-C,GEO-D,PMS-D,PHI-E
(49) DINDZEE CLOVIS VERLA BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-D
(50) TATA CLAUDIA LINWE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(51) ASSAN YASMERATU SEVIDZEM ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(52) MUANZE PEPIHLA EVANS BIO-C,CHE-E,GEO-E,ICT-C
(53) WIRBA ELFRIDA MAIKA ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(54) MBIH BLANDINE ATEFE ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-E
(55) REMMIE NANZI NEMBO ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(56) NTU-ALEX JUNIOR TANGA ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(57) KENG SARRETTE FRU ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(58) AKOM JERALDINE ABO ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(59) FIETSO LOYS FIELEFACK ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-C
(60) NGUM CHANTICLAIRE JOHDY ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(61) SHEY PROMISE YUUH ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(62) TENENG LESLEY AWA ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(63) NKENGNI DORCAS ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(64) SOPPI MADIBA IDRILLE LETHYCIA ECO-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(65) BARBARA AKWEN ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(66) SHERIFATU USMANU MOHMUKWE ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(67) ATIKUH RUDA MAHELE ASSIATOU BIO-E,GEO-D,PMS-E,ICT-E
(68) TAGNE KAMTCHOUOM PATRICIA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
GAWOLUBI SAMNAVALA RAYMOND
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(69)
(70) FRANCINA NAWANGHA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(71) TOMBIR JOYCE-MARY SOLIWIR ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(72) NDZI EMELDA NDAPFU ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(73) BOMKI MICHELINE WHIYSENYUY ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 113
(1) GWETIE KONYI CALEH ECO-B,HIS-B,PHI-A
(2) NKART BORIS NGWA ECO-B,GEO-A,HIS-B
(3) PUH MBIDADAH PLATINI ECO-B,GEO-A,HIS-C
(4) ATSIMBOM FAGA’ ABAM ECO-A,GEO-A,PMS-D
(5) NDI GEALORD JUMBAM ECO-B,GEO-C,HIS-B
(6) NGORAN JOY GHAKANYUY ECO-C,GEO-B,HIS-B
(7) EYONG MESUMBE ASOH MODEST CHE-D,PMS-B,PHY-B
(8) NKUIN JASPA NGAM ECO-D,GEO-A,HIS-C
(9) MBINIWOH MUNARY ANUBEB BIO-B,CHE-C,PHY-C
(10) SONJONG JANE-FRANCIS FUNYUI BIO-C,CHE-E,GEO-A
(11) MBELLA GENUELLE NUAH ENJEMA BIO-A,CHE-C,PHY-E
(12) ATEKWANA DEARDON AKONJI BIO-A,PMS-E,ICT-C
(13) MANIGHA GABRIEL TOH ENG-E,LIT-B,HIS-B
(14) SAMBA BERTRAND NGIRI ECO-C,GEO-D,HIS-B
(15) MBUH BRENDA NGWI ECO-C,GEO-B,HIS-D
(16) MUNA SANDRA LAM ECO-C,LIT-C,HIS-C
(17) LAFON FRANZITCA KINYUY ECO-C,GEO-D,HIS-B
(18) TOHNAIN HYCINT ENG-D,LIT-C,HIS-B
(19) KAMENI PANGOP ANGELA MERVEILLE BIO-A,CHE-E,PHY-C
(20) NGIEBUI TATIANA BIO-B,CHE-D,GGY-C
(21) ZOMBONG SANDRA NGAISE BIO-A,ENG-E,GEO-C
(22) LUKONG NELLY HE-EN BIO-B,CHE-D,PHY-C
(23) WIRBA FRANCIS DZEMO BIO-B,CHE-D,PMS-C
(24) TETEH BLAISE BIYINDEH ECO-C,GEO-C,HIS-C
(25) TABE CHRISTOPHER KONJEH ECO-D,GEO-C,HIS-B
(26) TATMI MBAKOP LOIC BIO-A,GEO-D,PMS-D
(27) EYAMBE VICTORY TONG BIO-A,CHE-D,PHY-E
(28) ATABONG PROMISE ATOQUI ECO-C,GEO-B,HIS-E
(29) MUSONG DIMILFRANKA ENGONWEI LIT-C,HIS-D,PHI-C
(30) SHEMLON SERGE YUKA BIO-C,CHE-D,PHY-C
(31) TANYUI BELINDA MAMI ECO-D,GEO-B,PHI-D
(32) NWESINUIBUEH LADINE ECO-D,GEO-B,HIS-D
(33) YENKONG KARIMUN KARIM PERRPUEFUH
Page 133 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 113
ECO-C,ENG-E,HIS-B
(34) TANYI AGNES MBI ECO-C,GEO-B,HIS-E
(35) LUKONG NOLINE SEYSENYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C
(36) LEYONG BERNICE ECO-E,HIS-C,PHI-B
(37) DERICK BINSI VENKININI ECO-C,GEO-B,HIS-E
(38) FONYUY RAWDAJANNA VERNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-D
(39) NKOUZA MARIE PAULE ECO-C,GEO-C,HIS-D
(40) FONANG BENITA MAFOK BIO-B,CHE-D,PHY-D
(41) NYAMBE MUKETE MICHAEL ECO-D,HIS-B,PHI-E
TCHONGO EMMANUEL STEPHEN ADEMIYI
ECO-E,GEO-C,HIS-C
(42)
(43) TATAH CLAUDETTE TOMLA ECO-D,GEO-C,PHI-D
(44) SAMIRATOU SOUAIBOU BIO-B,CHE-D,PMS-E
(45) TUME SYNTIA SEVIDZEM ECO-C,LIT-E,HIS-C
(46) NGAM LIZZY REINE ECO-D,LIT-D,HIS-C
(47) ZULEHATU SHIMINYI ECO-D,GEO-D,HIS-C
(48) YINYUY UMU BARKART BIO-C,CHE-E,PMS-C
(49) GAKWI DONALD NGIRI CHE-D,PMM-D,PHY-C
(50) DONGMO TEOUABA CHARLOTTE DORA BIO-C,CHE-C,PMS-E
(51) CHIATIAH FERNANDO KUH BIO-B,GEO-D,ICT-E
(52) OYEDIKACHI STEVE BASILE ECO-C,FRE-E,HIS-C
(53) KIA EMMANUEL PONG ECO-D,GEO-C,HIS-D
(54) KONGNSO FRANKLINE TANAYEN BIO-B,PMM-E,PHY-D
(55) NYUYKI STELLA MENGLAMO ECO-C,LIT-E,HIS-D
(56) NJEI ESOTE FELICIA ECO-C,GEO-D,HIS-E
(57) YEFOUO KENYO CHRISTIAN BRAYANE BIO-B,FRE-E,PMM-E
(58) YONG FABIOLA BI ECO-D,GEO-D,HIS-D
(59) NKOE EBONGLA BRICE DESIRE CHE-D,PMM-E,PHY-C
(60) VISHAANE WIDIN BONGASU ECO-E,GEO-E,HIS-B
(61) MBAANGYEN PRINCE MUSIBE ECO-D,GEO-E,HIS-C
(62) BONGWONG DONALD BERINYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D
(63) TAMBI EMILIA NCHAK LIT-D,HIS-D,PHI-D
(64) AGHANI SONITA VERNYUY ECO-D,GEO-C,HIS-E
(65) NCHIMINYI NURIATU BIO-D,CHE-D,GGY-D
(66) NGWAH ABDOU WUDEKEH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(67) MOUDIKI LIONEL PMM-D,FMA-E,PHY-C
(68) FOGLAMECHI UMI ANIFA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(69) AGBOR ERIC TAKANG BIO-E,PHY-E,ICT-C
(70) KEBEH LEVIS NFUA ECO-E,GEO-D,HIS-D
(71) MANKA DAMARIS ENG-E,LIT-C,PHI-E
(72) NSAME STANLEY TAHLAI BIO-D,CHE-D,PMM-E
(73) NJODZEKA CLAUDINE WIYSAHNYUY ECO-E,GEO-C,HIS-E
(74) FON SONI-BRIGHT AZOH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(75) BRANDOLINE NAVOMA BIO-C,FSN-E,PHY-E
(76) PHANUEL YARO NGU ECO-E,ENG-E,HIS-C
(77) NELENG MENGWEMEKOH SERAPHINE ECO-E,LIT-D,HIS-D
(78) ANGHIE JEAN PAUL CHIAMBIEN ECO-D,GEO-D,HIS-E
(79) NYEBAKI GENEVIVE LITUH ECO-D,ENG-E,HIS-D
(80) BESONG SHANTAL AYAMBA ECO-E,GEO-D,HIS-D
(81) KENJIH BORIS NJODZEBEN ECO-E,GEO-D,HIS-D
(82) MOIWO GILIAN TAWU ECO-C,HIS-E,PHI-E
(83) NDUKONG GERMAIN MBAAKEY ECO-E,GEO-E,HIS-C
(84) NDI SILAS MELUNG BIO-C,CHE-E,GGY-E
(85) CHE ADDISON JABURI ECO-E,GEO-C,HIS-E
(86) TENDONGMOH ROBERSTINE ECO-E,GEO-C,HIS-E
(87) NKENG ESTHER MBENG ECO-D,LIT-E,HIS-D
(88) TASHA CLOVIS MINGOH BIO-C,CHE-E,PHY-E
(89) BENA ZOA EUGENE ARISTID DONALD FRE-D,GEO-D,HIS-E
(90) NGADJUI SARAH PRISCA BIO-E,CHE-D,PHY-D
(91) NGOMENDE BLESSING MEFORNAH BIO-E,CHE-D,GGY-E
(92) NGWANG CLOVIS NGWANI ECO-D,ENG-E,PHI-E
(93) OMI ODETTE NWAFOR ECO-E,ENG-E,GEO-D
(94) SHANG SHELLA ASENI ENG-E,HIS-D,PHI-E
(95) NJODZEKA FAITH FONYUY ECO-E,GEO-D,PHI-E
(96) BABEY ODETTE WANFON ECO-D,GEO-E,HIS-E
MEMPOUO NGUENANG RIGOBERT JUNIOR
FRE-E,GEO-E,PMS-D
(97)
(98) NDINDUMUH MOHAMMED ECO-E,GEO-E,HIS-D
(99) FAI MESPARINE YENBOSUI ECO-D,HIS-E,PHI-E
(100) MBUH ROMARIC NJI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(101) MENDEH CLARENCE LEPASHIA BIO-E,CHE-E,PHY-E
(102) MATILDA KILA KIFEM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(103) SILVIAN NJWENG SAMBA ENG-E,LIT-E,HIS-E
(104) ACHU IDRISS NJANG ECO-E,GEO-E,HIS-E
(105) MARY JUDITH SIBEN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(106) AKWA FRANKLINE TICHA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(107) TAPCHE NJINSAH ABDEL HAMID ECO-E,HIS-E,PHI-E
(108) NYAH MERCY AKWEN BIO-E,PMM-E,PHY-E
(109) ATANGA BERYL LAHMBUH LIT-E,FRE-E,HIS-E
(110) KUM HILDA WAI ECO-E,ENG-E,LIT-E
(111) MBONGO DIBO PIERRE LEGRAND ECO-E,FRE-E,GEO-E
(112) AYEAH YANNCK NGES ECO-E,GEO-E,HIS-E
(113) ALUBONG MINANG SANDRINE ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 79
(1) TSAFACK TONLEU DAMARIS HIS-B,PHI-C
(2) ARREYAKPOH EMILIA EBOT BIO-B,GEO-C
(3) NGALIM BERYL BROWN BERINYUY BIO-A,PMS-D
(4) TALLA DONARDSON SIMNJOH BIO-A,GGY-D
(5) MAYIKEU NANA ANGES CARELLE BIO-A,PMS-D
(6) EWOME DESMOND-BRYAN MANYAKA BIO-A,PHY-D
(7) ANGU JOEL NSOFOA GEO-C,HIS-C
(8) NDAM AHMAD HOUZEFA ECO-C,ICT-C
(9) AYABA LEROY MULUH BIO-A,PHY-E
(10) KUNDE PISHERIE BUENDEH ECO-C,HIS-D
(11) DOBLA TYSON NYAMBU ECO-D,HIS-C
(12) AKUM HANSON CHO BIO-B,PHY-E
(13) ANYIH EDDY ATEKWANA BIO-D,PMS-C
(14) CHIN MARK-WILLIAM ADZENYUYA GEO-D,HIS-C
(15) AGBOR REJOICE GRACE GEO-C,HIS-D
(16) ANGWEWAH SARAZEAL EKUNUNG BIO-C,PMS-D
(17) USMANU AHMADOU AHIDJO ECO-C,HIS-D
(18) AWAWUH NCHUPANGHA BIO-C,PMS-D
(19) TIPOH SHANTAL PIH ECO-C,GEO-D
(20) MELO BRANDON SHIPU ECO-E,HIS-C
(21) NGAH MARISA SUIFE BIO-C,PMS-E
(22) CHUNGONG NISA BIO-E,FSN-C
(23) TANYU PROSPER TUMI PMM-D,PHY-D
(24) NITCHEU NJOYA SAIDA FRE-C,HIS-E
(25) LOHBAN EFILOS ENG-C,GEO-E
(26) AWUDU SOLANGE NDFUBU BIO-D,CHE-D
(27) EWANG ELVIS EWANG GEO-E,HIS-C
(28) MANJINDAP EUNICE FONKI LIT-C,HIS-E
(29) GEMUH PHILIP ATEMKUH CHE-D,PMM-D
(30) NYUYGIRKA DALISATU ECO-E,HIS-C
(31) MANDELA KELLY BIO-D,GEO-E
(32) NSADZEBAM BENEZET BERINYUY BIO-D,PMS-E
(33) TAM YOLAND NANAMBANG GEO-E,HIS-D
(34) NCHANJI BLESSING BERI ECO-D,GEO-E
(35) FOTIO DJOUDA BRELL ECO-D,HIS-E
(36) DESMOND ANYENCHU ECO-D,HIS-E
(37) NSO REBECCA ENOW ECO-E,HIS-D
(38) HAMUN BORIS NGEYI PMS-D,PHY-E
(39) NJITA MUNSHILI CHRISTIAN BIO-D,CHE-E
(40) BATE FLORENCE OROCK LIT-E,HIS-D
(41) CHINGME GOODNESS MEGHA BIO-E,CHE-D
(42) TSE DESMOND AYAFOR ECO-E,HIS-D
(43) BISHERINE NJINYUY BIO-E,CHE-D
(44) CHRISTAMARY MLOA GEO-D,PMS-E
(45) AKOYONG SANDRINE AYONGWE BIO-E,CHE-D
Page 134 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 79
(46) ALABOH VANESA NWEHZA ECO-D,LIT-E
(47) TAKA OMEGA MBUH BIO-E,CHE-D
(48) TUBUOH JOYCELINE NGUOH ECO-E,HIS-D
(49) ABONGA FLORENCE LIT-E,HIS-D
(50) KIMENG RHODA NYANGHA ECO-E,HIS-D
(51) SIGNING KOUOMEU LAETITIA FARYDAH ECO-E,FRE-D
(52) AMINATU HAMMADOU ECO-E,HIS-D
(53) MENGNJO LIMNYUY FRANKLIN ECO-E,HIS-D
(54) ENAH CHELSEA ZAGHA ECO-E,HIS-E
(55) TAM PRINCEWILL BAWE GEO-E,HIS-E
(56) ASHLINE MALANGFE NYINGMEH ECO-E,GEO-E
(57) NSAKWA YANICK TACE ECO-E,GEO-E
(58) TENENG AZUUH SOLANGE GEO-E,HIS-E
(59) NDIFON OPHILIA FRINUE BIO-E,CHE-E
(60) ANDO PRISCA KULANG GEO-E,HIS-E
(61) MARCELINE ASHERI BIO-E,GGY-E
(62) MIJI BLAISE AKONGNUI ECO-E,GEO-E
(63) NDASHI NEVIES ECO-E,GEO-E
(64) KABI EMILIA MBO ECO-E,HIS-E
(65) VIOLET DIARA TATANA LIT-E,HIS-E
(66) TABOT WINSLET NENGHWA ECO-E,ENG-E
(67) NKUTE EMABA MARTINE LIT-E,HIS-E
(68) LANJO SPORA MARY MMBIINYUY ECO-E,GEO-E
(69) PANGMASHI AMISU SHIWOMEH ECO-E,GEO-E
(70) AZOH VANESSA KUBONG ECO-E,GEO-E
(71) ATEHMALO JULIET NDAH ENG-E,GEO-E
(72) NDZEMBOPUH USENATU ECO-E,GEO-E
(73) WEREGUN MELVIS ECO-E,GEO-E
(74) JEMOUN BELLA MARIE MOUSANDE BIO-E,GEO-E
(75) NCHINTOUO MOUBARAK ECO-E,HIS-E
(76) ANGAFOR MOMBOOH NWELANUI EMMANNUEL PMM-E,PHY-E
(77) BAGNAMA NKOA LEMA ISSA GEO-E,HIS-E
(78) DAYE KAMGA LYSA STEPHANIE BIO-E,GEO-E
(79) MBOLE WONDERFUL NDENKOK ECO-E,HIS-E
Centre No: 11511 St. Michael Academy Of Science And Arts
Nkwen
Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 55
% Passed : 88.71, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
NGUMIH FIEN MBIMSI-MBOM
BIO-B,CHE-A,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(1)
NDONG EMMANUELLA VEMIEME
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(2)
Passed In 4 Subjects: 13
(1) KESAM SONITA VEFEMEH ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(2) ANAZEH EMMANUELA LAMBI ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-C
(3) SAMA FAVOUR LUVALA ECO-C,GEO-B,HIS-D,REL-E
(4) YOVLA SERGIUS KEEMAN BIO-C,CHE-C,PHY-E,REL-D
TATIANA ASHLEY SHEMBOM MBUNGONG
ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(5)
(6) NGWANG NJESHI PECULIAR ECO-D,ENG-E,LIT-C,HIS-C
(7) YUH PROSPER NJINABO ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(8) SAMA AISHA NAHBEUH ENG-D,LIT-C,HIS-E,PHI-D
(9) NGWAINMBI LARIS TVE ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(10) TATIANA MOLO AGI ECO-E,ENG-E,LIT-C,HIS-D
(11) NWOPEN COURAGE MALAMFEH BIO-E,CHE-D,FSN-D,ICT-E
(12) AWABENG KELLY NGENWIE ECO-E,ENG-E,FSN-D,HIS-E
(13) EZE OBINA ECO-E,LIT-E,HIS-D,REL-E
Passed In 3 Subjects: 20
(1) LUKONG LANDRINE FANGAJAI LIT-C,HIS-B,PHI-A
(2) BITUA NOELLA NABIT ECO-D,GEO-B,HIS-B
(3) NDONYI TRUELY IJUNGIWAIMBI SEI ECO-C,GEO-B,HIS-C
(4) TAYEM JUNIOR NONG ECO-C,GEO-C,HIS-C
(5) BISONG JULIE NSHUME ECO-C,GEO-C,HIS-C
(6) LUWE PETER KWEMING ECO-E,GEO-C,HIS-B
(7) NJI MCDONALD NYANKWE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(8) ANGUH KELLY KESAM ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) AKUA EMMANUELA ECO-C,GEO-D,HIS-C
(10) NAHMEN VANESSA NCHEH ECO-D,GEO-C,HIS-C
(11) NAVTI PASCHALINE BERINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-B
(12) CHARANJWERE FABIOLA YERIMAH LIT-D,HIS-D,PHI-C
(13) AHONE MEKOLLE KOME ELVIE ECO-E,GEO-D,HIS-C
(14) NGORAN SHELLY SHAMIR ECO-E,GEO-D,HIS-D
(15) NENGA RUTH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(16) WOBYEB GRAPHLAIN BIO-E,PMS-D,PHY-E
(17) MAIRAM WEFINE NOMBO ECO-D,GEO-E,HIS-E
(18) KAHLES SYNTHIA ECO-D,GEO-E,HIS-E
(19) MOHTANGONGHO SAMA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(20) NGIKWOA ERNESTINE NGOCHO ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 20
(1) WIRSIY BUVERT KUMENYUY ECO-A,GEO-A
(2) AYONG QUINSHIPBELL EKAICHEK BIO-B,FSN-B
(3) MUNAYA CHRISTEL EPOSI BIO-B,FSN-C
(4) TIZIE RONNET NYOUNGSUN BIO-C,FSN-C
(5) LUKONG EMMANUELA DZEKEM BIO-D,FSN-B
(6) KUM SEDONY YITOUH BIO-B,FSN-D
(7) TAMANJI FABRICE DONG ECO-E,HIS-B
(8) AGAHVENDO GOLDA VUGAH BIO-C,FSN-D
(9) HILDA BIH TAKWI GEO-D,HIS-D
(10) NSOM LARISSA MBONGHE BIO-C,ICT-E
(11) TATA JOY NYANDAP BIO-E,FSN-C
(12) TENSAH WENDY FUMSI MAFAI LIT-E,HIS-D
(13) NYAMBOT SYNTHIA EYEN GEO-D,HIS-E
(14) NJIKE NCHOPAH BRISCAMELA NJENDE ENG-E,LIT-E
(15) MAIMO JUDITH BERI LIT-E,HIS-E
(16) MOHTANGONGHO DELORIS ASHIMENYI ECO-E,GEO-E
(17) ONWUJIARIRI VISHENG PRECIOUS ENG-E,LIT-E
(18) ANYIKEH JULIET ALEMKIA ECO-E,GEO-E
(19) BILLA PECHORA NAHLUM ECO-E,GEO-E
(20) TAMON YVONNE JINUI BIO-E,PHY-E
Centre No: 11514 Baptist High School Yaounde
Regist: 88, Sat for 2 or more Subjects: 88, Passed : 87
% Passed : 98.86, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 29
TARH-EBAI CHRISTOPHER ARREY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(1)
(2) BATE BITA TAMBE ECO-A,ENG-B,GEO-A,PMS-A,ICT-A
(3) FAH NDE ATANGA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(4) NCHI JOSEPH MUHVU CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-B
(5) NTOKO NGOME-NGOME CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-B
(6) MARIAM SAIDU BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(7) FAI FANYUY NYUYDZE BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(8) MOFOR RODRIGUE VISI BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(9) KAHOU TINDO ANDREA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
MOYOU NOUTSA CALEB ANGELO
CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-B
(10)
(11) KAMCHE CORNWALIS KAM BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
BAFRI FOMACHA SCHNEIDER
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(12)
NTARIBO-TATAW JUDE MANGA
ECO-A,ENG-C,GEO-A,PMS-D,ICT-A
(13)
(14) FIPA NANKAM GRACE ECO-A,ENG-C,GEO-B,PMS-B,ICT-C
(15) FORGWEI CHEBO GOMNA BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-A
Page 135 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 29
JEANMARC ADII AWURO ATOGHO
BIO-A,CHE-B,PMM-D,PHY-A,CSC-C
(16)
EKOUA II GRADAK HERMANN SETH
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-D
(17)
(18) TREPHINA NA’AH ATANGA BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
NGUM RANSOME NKWUATEWEH
CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-C
(19)
(20) MOUSSA MOHAMED BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-E,PHY-C
MUANZE SHIMEYUI BRYAN
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-C
(21)
(22) FOKA NGWEMOU ROMARIC BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-C,ICT-B
FONYUY STACY KPUFOTITIN
BIO-C,CHE-C,PMS-C,PHY-D,ICT-A
(23)
MAHORO GERMAINE EL-ELYON
BIO-D,CHE-C,PMS-B,PHY-D,ICT-A
(24)
(25) ACHU ALICE NGUM BIO-B,CHE-C,PMS-B,PHY-D,CSC-E
PRINCESS ELISA NYOH ATEH
ECO-A,ENG-E,GEO-D,PMS-D,ICT-B
(26)
BAWACK MA AGBOR EBANGHA
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E,CSC-D
(27)
(28) SEUKAM KAMADEU SAMIRA BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-E,ICT-B
(29) ANNE NGUM FON CHUMBOW ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 50
(1) TANYI LAURA BESEM MBEEH BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A
(2) NDAKWAH FLORIAN BECHU BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-B
(3) TAMFU ASHLEY NONKFU ECO-A,LIT-B,HIS-B,REL-A
(4) PENN ROY NDAH ECO-B,GEO-B,HIS-B,ICT-A
(5) LESTER NGEDE EBAH-NTOKO II ECO-B,GEO-D,PMS-A,ICT-A
(6) OBI OKPUN OBI STIEVE ECO-B,GEO-B,PMS-C,ICT-A
(7) KELLY ENANGA LYONGA ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-A
(8) NJIH BERI NKINI ECO-D,ENG-B,GEO-A,HIS-B
NGA OWONO ELIAN MARIE MORGAN
ECO-B,GEO-C,PMS-D,ICT-A
(9)
(10) MBOUKAM PENGOU YVANA ENG-A,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(11) BRYAN TIBEMAINE NSOH ECO-C,GEO-C,PMS-B,ICT-B
NGENGE NGINYU CEDRIC AUDREY
CHE-C,PMM-B,PHY-B,CSC-C
(12)
(13) AWAH SUH NINGO CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(14) BATE MANYOR KELLY ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-B
(15) MALOKE EMBUA TAKWA-EMOH ECO-C,ENG-B,LIT-C,HIS-B
ATCHOUNKEU YONKEU OUSMANOU MISPAH
BIO-D,CHE-B,PMM-B,PHY-B
(16)
(17) NDI EDWARD AFUMBOM ECO-C,GEO-D,HIS-B,ICT-B
(18) UWMABIT ANGEL ENIMBAH ECO-D,LIT-D,HIS-B,ICT-A
(19) NDI PETER BERTOLD TEBECK ECO-C,GEO-C,PMS-D,ICT-B
(20) TOLEFAC EFUETLEFAC SOLOMON ECO-D,GEO-D,HIS-C,ICT-A
(21) CHUO VOLUNTAS DEI AFUMBOM BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-D
SAFFO TAYEMKON EULALYE AUDREY
ECO-C,ENG-E,LIT-C,HIS-B
(22)
(23) MENCHA TEMBONG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(24) ENYONG STACEY ANGYIE-ANGUM ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(25) NWANTI LAURA ENGWALI BIO-C,CHE-C,PHY-E,ICT-B
(26) CHIMINYI SAMIRATU YOGYOU ECO-C,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(27) GHAWI NYOFI ROSINE ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-B
(28) NJOCK SARAFINA EGBENKPANG ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(29) SOPHIA AFOR NNEH PANJE ECO-E,ENG-B,LIT-D,HIS-B
(30) FOMBU NGU ROGERS BIO-C,CHE-C,PHY-D,ICT-C
(31) KELLYPRIDE MENDE MOTALE ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C
(32) FONYEH LISA CINDY AGIRKA ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-B
ASSO’O AKAM RACHEL YOANNA MIRANDA
ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-C
(33)
(34) WIHBEDIMBOM SANDRIN BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-B
(35) YUH PATRICK HUBERT LIT-D,FRE-E,HIS-C,REL-B
(36) TEKE GRATEFUL ANWI ECO-A,GEO-E,PMS-E,ICT-C
KILLA WIRSIY EDJINDEH BERNADINE CARINE SIMO
BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(37)
(38) JULIA-NOELLA NDINGAYA ASUMU ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(39) NTAMAK NGUEN GWEHA BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(40) TETOG NOUMO SYRIUS CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-D
(41) TANG ENOW ORANG BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(42) LYDIA-DAISY NDIP BESONG ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(43) SHALO BRANDON FORCHI BIO-E,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(44) TEKE GLORY ENGWARI BIO-E,CHE-D,PMS-D,ICT-C
DZOU ESSOMBA HARRY THEOPHILE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B
(45)
DISSAKE MAFANY MICHEL ANGE LOIC
ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(46)
(47) WILSLIN BANFILA NGAM ECO-C,GEO-D,PMS-E,CSC-E
(48) MICHAEL ESTHER OYEINMIEBI ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(49) MANGUE LAURALEE NDIFOR ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(50) SAKWE MARIETTE MARIKE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 7
(1) AGBOR JACOB EBOT ECO-C,GEO-B,HIS-B
(2) MOHAMED CHIFU BUNJI ECO-A,ENG-C,GEO-C
(3) MBANGA THEODORE ESONG CHE-C,PHY-C,CSC-C
KWASSENYI TCHOUANTCHIE RHODA YU’NZUR
BIO-B,CHE-D,PHY-D
(4)
(5) FORGWEI LUM YAH BIO-E,CHE-D,ICT-A
(6) NGOME DAIZY NTOBO ECO-C,LIT-E,HIS-C
(7) CHEBONGKENG LORDSON BONWI CHE-D,PMM-E,PHY-D
Passed In 2 Subjects: 1
(1) NGALA DURRELL JITZI PHY-C,CSC-E
Centre No: 11522 Grace Bilingual Secondary School
Ngaoundere
Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 40
% Passed : 83.33, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 8
ANONG AROGA FREDERIC ELLIOT
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-B
(1)
MEGANBEU NOUPEYE MERVEILLE AUDREY
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-E
(2)
(3) MOUNIRA ISSIAKA BIO-B,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(4) ABBO MOHAMADOU BADJO BIO-A,CHE-D,FRE-E,PMS-D,PHY-E
(5) GARBA DAVID JORDAN ECO-C,ENG-E,FRE-C,GEO-E,ICT-D
KAKANOU TCHANA VANICA FLORA
ECO-D,ENG-E,FRE-C,GEO-E,HIS-D
(6)
(7) HASSIATOU NABILA ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(8) MONJIE AMTSE RANCE ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 10
(1) KHAN SHEKINAH NFOGWI BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D
BENGONO NDJANA MICHELLE DORCACE
ENG-D,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(2)
(3) FONGOH BOGHEKO ROSALIA ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-E
ADAMOU ZONTE BIENVENUE CHAMAN
ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(4)
MAMA EBOUMBOU ESTHER CHRISTIANE
BIO-D,CHE-E,PMS-B,ICT-E
(5)
(6) SERAH KEREN NAYONGO BIO-D,CHE-E,GGY-D,ICT-E
(7) AISATOU ABDOU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D
(8) NDJON NGOME MICHELINE BIO-E,CHE-E,GGY-D,ICT-D
(9) NGOULOURE JAFAROU ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(10) HOUMMA AISSATOU ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 12
(1) AMINOU GARBA BIO-B,CHE-D,ICT-B
(2) FADIMATOU ZAHRA BIO-B,CHE-C,PMS-C
(3) AHMED-SALIM TATAH NYUYKIGHAN BIO-B,PHY-D,ICT-C
(4) AHMADOU BELLO ECO-D,GEO-B,HIS-D
(5) ASAH BARRY ASANE CHE-E,PHY-E,ICT-B
Page 136 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 12
(6) DONGMO BRINDA BIO-C,PMS-D,ICT-E
(7) SOUADA BAKARI ECO-D,ENG-E,HIS-D
(8) WEI PAULA BIO-E,PMS-D,ICT-D
(9) HADIDJATOU AHMADOU ECO-E,GEO-D,HIS-E
(10) FADIMATOU YASMINE ECO-D,ENG-E,GEO-E
(11) NKWENTI RONALDO FRU ECO-E,ENG-D,HIS-E
(12) SUNJO MODEST BONGSIYSI ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 10
(1) ADAMA MANSSOUR BIO-C,CHE-D
(2) TCHOUANGUE KAMENI NIK KENZO PMS-D,ICT-C
(3) AISSATOU MOUSTAPHA DOGO ECO-D,ENG-D
(4) DOUPOOM NAHNDOU INES BIO-D,PMS-D
(5) WANDJI TCHAPTCHET CHARMELLE FRE-E,HIS-D
(6) ABOUBAKAR AHMADOU ECO-E,HIS-D
(7) AYAH SHARON AISHA ATEM ECO-E,HIS-D
(8) BABAH BONAVENTURE TASHING ECO-E,GEO-E
(9) MUTEKA IGDALIAH YEHENYUI ENG-E,LIT-E
(10) ZAM-ZAM AHMAT FAYE ENG-E,GEO-E
Centre No: 11523 Government Bilingual High School Nyalla
Douala
Regist: 146, Sat for 2 or more Subjects: 145, Passed : 125
% Passed : 86.21, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 15
POUOKAM KAMGAING VANELA PALOMA
BIO-C,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
(2) ACHO MELVIN CHAM CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-C
ATSINA MEVO YANNICK JUNIOR
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-E
(3)
EDIMA MEBALE LAETITIA BERNADETTE MARNELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(4)
(5) MANDJONGUI ESSOME CHE-C,GEO-D,PMM-A,PHY-B,CSC-D
(6) CHIN VERDA LAMENYUY ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-B,PHI-D
(7) ANYAM PRINCEWIL ASEH BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-E
(8) TONGUE ALICE NATACHA ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-B,PHI-C
FONJI NATHAN FOR-BISSONG
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(9)
NOUDJOM TCHOMBOU ELIELLE CLEA
BIO-A,CHE-E,PMM-C,PHY-E,ICT-E
(10)
SIMO NJIMBOUM FILS AIME MAGLOIRE
CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-E,CSC-E
(11)
TARKU ESTHER LAURA ATEM
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(12)
NTACHNCHUH HILLDRICKS MUMA
BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-E,ICT-D
(13)
MEYEBE AYISSI YVAN MARTIAL
BIO-D,CHE-D,ENG-E,PMM-E,PHY-E
(14)
(15) NENG IDA NLUA BIO-E,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-E
Passed In 4 Subjects: 45
(1) ANDONGMA OLGA AKWI ECO-A,LIT-C,HIS-B,PHI-A
YANZE TCHOUALEM DOMINIQUE DELORD
CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(2)
(3) FANYU GRACIOUS BERI BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(4) MOUOTCHO ARIEL FRANCK BIO-D,CHE-C,PMM-A,PHY-A
(5) ANIM WISDOM TIMAH ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-E
KEMCHEU JOUBONG FRANCK EANDIN
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(6)
DJOUKOUO TAKAM ANGE ELISABETH
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(7)
TCHAKO NJINLEE LORAINE VANELLE
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(8)
(9) LUCY EBOT ENOW-MBI NYENTI ECO-E,ENG-B,LIT-B,HIS-B
(10) MBANGYEH RICLEY ACHEH ECO-A,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(11) BAYI KALDJOB FRANCK SIMON CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B
DJUATIO TCHINDA EMMANUELLE BRINDA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(12)
(13) NJANG ADELINE ENGONWEI ECO-A,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(14) BOKOLEN REMY LILIANE ENG-B,LIT-E,HIS-B,PHI-C
NODEM CHIAKA PRINCE ROCHINEL
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(15)
(16) TFUMGAH BERI ELIZABETH ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-D
(17) NJOYA MBOUM BELNISSE ERICA BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(18) FOYEM ISSA OUSSEINA BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C
(19) NEBA CHEMKA WINIFRIDA ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(20) SEUKEP FOGANG YVAN HOSNICK BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(21) DJONTU KOUKAM SAURELLE BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-D
DJEUDJA NGASSAM ISRAEL ONIL
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(22)
(23) MATHO MBOH MELONIE CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(24) NDONGLA MANTHO DARLENE BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
NYANSE BIADOU DOLORES ANAIS CARMENE BABETTE
BIO-B,CHE-E,PMS-C,ICT-D
(25)
(26) BILLONG MARIE ANNIE MELISSA ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(27) MAGNE FOKA JENNI ORLANE BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-E
MEZU FOKOUO PRISCILLE MANUELLA
ENG-E,LIT-B,FRE-B,HIS-E
(28)
(29) BELA ZAMBO LUCIENNE LAURE ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-E
AYUNI BERINYUY OLIVE MANUELLE
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(30)
(31) TCHAPGA NGOBO B RAISSA ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(32) NDOUM KECHAH EMELDINE BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D
OTETA AMBEME MARIE SOSTHENE FERNANDE
ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(33)
ARREY MINYOUNGUE ALAIN GIRESSE
ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-E
(34)
(35) BEBEY BLANDINE CASANDRA BIO-C,CHE-E,PMS-D,ICT-E
(36) BIA EPALLE ORTANCE LYNDA ECO-C,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(37) NGUMBI BLAISE FONCHAM BIO-B,CHE-E,GGY-E,PHY-E
(38) MAFFO ZEUFACK LISA BRENDA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C
GNITINDEM FOSSO VINNY MARCONY
ECO-D,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(39)
MOYIM KENMOGNE JACKY MICHELE
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(40)
(41) KESSENG NKAMA CYNTHIA YVANA ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-E
MAGNE KAMGA ATAINA NADEGE
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(42)
KEMOGNE EBOLO SANDRA LAURE
ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(43)
(44) FONIKA ISABELLE ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(45) NDOGAM FOKA ERNA VANELLE ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 46
(1) NSOYUKA ALPHONSE WIRAKER ECO-A,GEO-B,HIS-B
(2) KEMGANG IFEANYI DALIAH MERCY BIO-A,CHE-D,GEO-A
(3) KAININ MUHAMED RAZAK BIO-A,CHE-B,PMS-C
(4) TENENG NELLY NGOM ECO-A,GEO-C,HIS-C
(5) CHE DIVINE NEBA BIO-A,CHE-B,PHY-D
(6) EYEBI HANS HENRI ECO-C,GEO-C,PMS-B
DJOUOMO NJOUONANG ARIELLE FALONNE
BIO-A,CHE-E,PMS-C
(7)
(8) AGWE BARUCH EGWE CHE-C,PMM-C,PHY-C
(9) NDONGLA EMMERS NILIS ECO-C,GEO-E,HIS-B
(10) MATOH NIMPA DULCY RINELE ORNELLA BIO-B,ENG-E,GEO-C
(11) NAFISSATOU MISRIYATOU ECO-C,GEO-D,HIS-C
(12) NTUMNYUY CHANTAL KINYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C
(13) NGAWE ROBERT DAVID JUNIOR ECO-C,GEO-D,ICT-D
(14) BAKAM SYNTHIA BIO-B,CHE-E,PMM-D
(15) BIDE HONORINE AHONE ECO-B,GEO-E,HIS-D
(16) NCHINDA BRANDON MOUAFO BIO-B,CHE-E,PMS-D
(17) MBENDE ELIMBI VERONIQUE CASSANDRA LIT-C,FRE-E,HIS-C
(18) TOIDA DILINA JOCELINE FRE-D,HIS-C,PHI-E
(19) MABI XAVERINE SANGO ECO-C,ENG-E,LIT-D
Page 137 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 46
(20) MOUTOMBI SERGE AUDREY BIO-E,CHE-C,PMS-D
(21) NABUM TONGMAM SABINA BIO-B,FRE-E,PMM-E
(22) AYI PANGOUP ROMARIC THEODORE ECO-E,FRE-E,HIS-B
(23) SAKWE MODRESS NAKOMO ECO-D,GEO-E,HIS-D
(24) DEREK NJI TANGI ECO-C,GEO-E,HIS-E
(25) NJOKO SOPBWE AUDREY JUNIOR CHE-E,PMM-C,PHY-E
(26) TEYIM NADESH WOPONG MARIE ECO-E,ENG-E,HIS-C
(27) KINGEH NGEH SYLVIA ECO-E,LIT-E,HIS-C
(28) AFINGWE SIMOND TEBONGNKONG ECO-E,GEO-D,HIS-D
(29) KENGNE TUEGNO LYDIE JOELLE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(30) CHE MANGA OTHNEAL KUM FRE-D,HIS-D,ICT-E
(31) KEMOE KAMTA JUNIOR RAOUL BIO-E,CHE-C,PMM-E
(32) TABE MARY MANYIAGBOR ECO-E,ENG-D,HIS-D
(33) MBESSE NGABE NNOKO MICHAEL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(34) NKEUGNA MBAKOP ARTHUR STEPHANE BIO-D,CHE-E,PHY-E
(35) SIGNE NZONDA EUGENIE BEATRICE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(36) CHANA YOURI PEREZ CHE-E,PMM-D,PHY-E
(37) TIWA AICHA BIO-D,CHE-E,PMS-E
(38) MAGNI MAGNI NELLE MAEVA FRE-E,HIS-D,ICT-E
(39) NJAPNDOUNKE FATIMA SHAYANE LIT-E,FRE-D,HIS-E
(40) NECHI MENZEPOUNG DANIELLE PATRICIA ECO-E,LIT-E,HIS-D
(41) TCHOFFO TATCHI EMILE LE DOUX BIO-E,CHE-E,PHY-E
(42) SANTHE YOUMBI YVAN MOREL ENG-E,FRE-E,HIS-E
(43) EGENE CHANCELINE YAMTCHE E ECO-E,ENG-E,GEO-E
(44) MOLAHA TCHUENTE JOELLE DAVINA LIT-E,FRE-E,HIS-E
(45) BELA NDJOH PAOLA DESIREE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(46) MOHFESAME FUESOH SAMA BIO-E,CHE-E,PMM-E
Passed In 2 Subjects: 19
(1) NDE MGBA CARREL ROGER BIO-B,PMS-C
(2) NDZI CHRISTABEL NDZINGI ECO-C,HIS-C
(3) DAPITEDJO TEDZEM BERTHE BIO-D,PMM-C
(4) NKUINANG CHRISTIAN ANGE BIO-C,ICT-D
(5) DJAMDJEU ANGELO CALMAR BIO-C,CHE-D
(6) ONDOUA EMMANUEL BIO-C,CHE-E
(7) FOLEFAC ABONGJOH EMMACULATE ECO-E,HIS-D
(8) ETCHU NJOCHUI SAMUEL FRANKLIN ECO-E,HIS-D
(9) NGO BOUM MARIE FRANCE BIO-E,PMS-D
(10) MEFURA MOUPAIN ABDEL HAZIZ BIO-D,PMM-E
(11) TONGWA CLOVERT NDUGMOH BIO-D,PHY-E
(12) FEPESSI TCHOUANGANG OLIVE MAEVA FRE-E,HIS-D
(13) BATEMP JOHANNE FRANCELE ECO-E,PMS-E
(14) NKOUMBA EMMANUELLE CARRELLE BIO-E,FRE-E
(15) MAFFO MBOUO ASPEDINE EMELDA LIT-E,HIS-E
(16) KOUAMOU INES MANUELLA BIO-E,FRE-E
(17) KAMENI LIEMENI YVANA MORELLE ECO-E,GEO-E
(18) ANIM ELIZABETH KENG ENG-E,HIS-E
(19) YOSSA MONKAM YVE WILFRIED BIO-E,CHE-E
Centre No: 11529 Queensway International College Yaounde
Regist: 95, Sat for 2 or more Subjects: 95, Passed : 94
% Passed : 98.95, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 37
(1) LENA BRIGHT GALEGA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
TAMESSE MAGNE IDOSIE NOELLY
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(2)
(3) ANTI TCHINDA MANUELA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
BIOCK BAKOUBECK MICHAELA SIRANIA DAVIS
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(4)
MONKAM MAGALI MICHELLE
ECO-A,ENG-B,FRE-B,GEO-A,PMS-A
(5)
FOGANG FOKOU MANUEL ADRIEN
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(6)
BANGBANG JOEL FRANCOIS
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-C
(7)
ASABA MARTIN BAMUKONG
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-C
(8)
LAMO FOASSO PRETTY SALOMON
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(9)
KOMOKCHEUA FANGUEN ULRICH
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(10)
MOCTO NGATCHOUISSI ANDRE STEEVE
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A,CSC-C
(11)
OUMAROU MOHAMED NASSER
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(12)
(13) ACHA FAVOUR NKONG ECO-A,ENG-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C
NGALLE NGOSSO KEVIN BRYAN
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(14)
(15) MBEY NJE YVES JUNIOR BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(16) NYA SIYOU MAYAROXANE BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
NKEMOUO SAMEKONG FRANCK BILLY
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(17)
(18) OUMOUL KOULSOUM ENG-B,LIT-D,FRE-C,HIS-B,PHI-B
FOUNDIKOU NJOYA KHADIJA NAWALE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(19)
BINGAN NDJENG EMMANUEL MIRACLE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-C
(20)
NGENGE JEMIMAH MUSHIE
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-E,PHY-C
(21)
(22) NGYIENDI NGWE MBUNMI BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D
MAGNI KOMBEL DAVINA FLORA
ECO-B,ENG-D,FRE-C,GEO-B,HIS-C
(23)
(24) ATIOKI MAGNO BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(25) SAMIRA ALI ADJI ECO-B,FRE-C,GEO-C,PMS-B,ICT-D
BALEMAKEN BOHEK EMMANUELLE MORELLE
ECO-B,FRE-E,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(26)
(27) ACHA JEREMIAH KWETA ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-C
MABOU FOTSO NICK KEVIN
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(28)
TCHOUAGUE LEUDJEU ROSALIE BRINDA
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(29)
MBAZOA ABESSOLO ERNEST MANUEL
ENG-B,LIT-E,FRE-C,HIS-C,PHI-C
(30)
AMOUGOU A RESSOUCK MARIE OCEANNE CLAUDE
ENG-B,LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-B
(31)
FOKOU PATCHAYA BRANDON
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(32)
TOWA MAKONI POUADAM ALVINE ELISA
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D,PHI-B
(33)
(34) BONE DA-INA PHILOMENE ECO-C,ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-C
NGONI ETELE NERFERTITI SIBYLLE BEATRICE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-B
(35)
(36) TSALA OLAMA PIERRE-MARIE ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-B
TOCHAP DJEUKWI AUDREY
BIO-E,CHE-D,PMM-D,FMA-D,PHY-E
(37)
Passed In 4 Subjects: 44
(1) DOH STEVE YVAN BIDBEUNG ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-A
BOSSECK TOUKOMBO FRANCK EMILIO
ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-C
(2)
NOUBISSIE NGUEKENG CHANY CARLET
ECO-A,GEO-B,PMS-A,ICT-B
(3)
(4) KOUOTOU HAFSA AMIRA BIO-B,CHE-B,PMM-A,PHY-B
(5) ASHLEY BATO EYABI BATUPE BIO-A,CHE-B,GGY-C,PMS-B
(6) TAKO CLARA ENOWQUEN ECO-B,GEO-B,PMS-A,ICT-C
(7) NSEGUE OPHELIE CHANCELLE ECO-A,FRE-B,GEO-B,HIS-C
(8) NAAH KEHSIGHA BABILA ECO-A,GEO-C,PMS-B,ICT-B
(9) EMILY LUCY BABE NLEND BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C
(10) ABENA KEMAYOU LISE LAURE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-D
DAMADEU TOWO NANGA LAETICIA
ECO-B,GEO-B,PMS-A,ICT-D
(11)
(12) MVOGO BINDZI YANN GERMAIN ECO-B,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(13) FOTSO FOTSO YANN WILFRIED ECO-C,GEO-B,PMS-B,ICT-C
(14) MBASSI YVAN ALBAN BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C
Page 138 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 44
(15) DONACHI KEUATSOP GERMAIN BIO-B,CHE-C,PMM-A,PHY-D
NDICHOUT GHAMOGHA DIANA WINDY
ECO-A,ENG-C,LIT-D,HIS-C
(16)
ETOKE NKONGO PATRICE EMMERY
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(17)
DJUIDJIE KEMBOU GLORY MAEVA REGINE
ECO-D,GEO-C,PMS-B,ICT-C
(18)
MEBENGA MEBENGA FRANCOISE CORNELIA
ENG-C,FRE-C,HIS-D,PHI-B
(19)
(20) MELIGA SALEM ECO-B,ENG-E,HIS-C,PHI-B
(21) ETOUNDI NGAH JOSEPH JUNIOR BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(22) LOLE FRANCIS BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(23) MAZIKI ENYEGUE JULIEN LANDRY ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-C
NIMPA TSOPITITH KEVIN FRESNEL
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(24)
(25) GOUNOUE JOEL ADRIEN CHE-D,PMM-B,FMA-C,CSC-E
(26) SANGO BAYEMI YVAN RACHID ECO-C,ENG-C,FRE-E,HIS-C
(27) SACK SAMUEL VANNEL JORDAN ECO-C,ENG-E,FRE-D,PMS-B
NGUEMA BILOUNGA JEAN CLAUDE STEVY CHRISTOPHER
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(28)
(29) SALLE ADJI KHADIDJA BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-E
ANGE DE PAIX KAREN LINDSAY MATEKE NGALLE ROMANE
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(30)
(31) NGO NDJOGA BIKIM ELISABETH CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(32) DENGOUE LOIC LANDRIN ECO-D,GEO-C,PMS-E,ICT-D
KAMKUIMO HAROLD BLONDEL LUCIANO
ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D
(33)
(34) KOUNGOU ABE RENE ARISTIDE ECO-D,ENG-E,HIS-C,PHI-D
(35) MALCOM X BAHELL-BABOG ECO-C,ENG-E,GEO-C,ICT-E
SOUCK 1ER NDJEBAKAL GAUTHIER ROSTANT
ECO-C,ENG-D,GEO-E,PMS-D
(36)
TCHUISSEU TCHANKOTE AURELIE STELLA
ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(37)
(38) NGU NJOMO MANUELA ECO-D,ENG-E,HIS-E,PHI-C
(39) KWETA DORCAS MABEH ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(40) MESHE INUMIDUN AGNES ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(41) ABDOULAYE BAYERO OUSMANOU ECO-E,FRE-D,PMS-E,ICT-D
KAMENI FAKAM BRANDA LUCELLA
BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(42)
(43) AICHATOU LABRANG KAMSSEU ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(44) BALA BOUNOUNGOU J. PHILIPPE ECO-E,GEO-E,PMS-D,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 10
(1) KAMDEM SOFO MARIUS DIMITRI BIO-B,CHE-B,PMM-B
(2) DJAM DOUDOU YASMINE AHMADOU BIO-A,CHE-C,PMS-B
(3) NOUCKA RYAN FRANCK STANLEY ECO-B,GEO-B,HIS-D
(4) NGUINI GHISLAINE BERTRAND BIO-C,CHE-C,PMS-C
(5) NGAKU FOSSO IVAN YANN CHE-E,PMM-B,PHY-C
(6) MASSE MBENOUN YANN MAURICE BIO-D,CHE-C,PMM-D
(7) ASHLY NSIH CHUO ENG-C,HIS-E,PHI-D
(8) POUGA EVA STEPHY BIO-E,CHE-D,GGY-D
(9) TEKE MAXIME NDI BIO-D,CHE-E,PHY-E
(10) NGANDEU POULEWA LARRY ASTRID ECO-D,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) MASSOUGSA BEFOUNE MIREILLE CHRISTINE CHE-C,GGY-D
(2) ZOUA TANIA LENA GISELE ANIFAH BIO-C,CHE-E
(3) KOUAM BATE HAREL ECO-E,HIS-D
Centre No: 11530 Government Bilingual High School Guider
Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 15
% Passed : 78.95, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
FOMATH FOSSO LOÏC CHAMBERLIN
ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(1)
Passed In 3 Subjects: 10
(1) TONGOU VOUNDOU MARIETTE ECO-B,GEO-B,HIS-C
(2) NGWOH JULIET MBOH ECO-C,GEO-B,HIS-B
(3) MOHAMADOU ABOUBAKARI ECO-E,GEO-C,HIS-C
(4) DIBAIBAWA HONORINE ECO-E,GEO-D,HIS-B
(5) MARAKE RABIATOU OUSMANOU FRE-D,GEO-D,HIS-D
(6) TEGOURBE TCHONFABO EDITH LIT-C,FRE-E,HIS-D
(7) DJEBBA YANGA DORCAS ECO-E,GEO-E,HIS-D
(8) BOYABE HINFENE SOPHIE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(9) HAYATOU KALDA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(10) NADJIBATOU DEVAOUISSA ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) ABONGKEJUNG GLORY ABONGALI LIT-D,HIS-D
(2) BOYABE SINGNIBA VIRGINIE ENG-E,FRE-D
(3) DJILBE VONDOU SYLVIE FRE-E,HIS-D
(4) ABOUBAKAR KALDA FOULA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11531 Government Bilingual High School Koutaba
Regist: 53, Sat for 2 or more Subjects: 53, Passed : 46
% Passed : 86.79, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
TONKA NA-IMATU YENLANYUY
ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-C,REL-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 6
(1) NCHITU SIBASTIN TATA ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-B
(2) NANJI LINDOU RAISSAH ENG-E,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(3) ADEH SANDRI ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(4) DULE LORETTA YEFON LEINYUY ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-D
(5) ABONGMBUH RUTH SUNDAY ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(6) ASUIYI ADELQUEEN BURINYUY ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 22
(1) ATEH SERGEO ABONWON ECO-B,GEO-C,HIS-A
(2) KIVEN BARRY SEMERNYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C
(3) TASHI ALAIN MENGUE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(4) LUKONG IVOLINE BINYUY ECO-C,LIT-E,HIS-C
(5) YASMIN AHMADOU ECO-B,LIT-E,HIS-D
(6) RUTH PRISCILLE YEGHA BERI NWANA ENG-D,LIT-D,HIS-D
(7) NCHUPANGHA ABETINE YUPENTIEH ECO-D,GEO-E,HIS-C
(8) NIH BRIAN TAH ECO-E,GEO-C,HIS-D
(9) WAINDIM MERILINE FUAM LIT-C,FRE-E,HIS-D
(10) DZEKENYUY BRIAND DZEKENYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C
(11) BEA SARAH NGONDE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(12) FON BORIS NYUYKIGHAN ECO-E,GEO-D,HIS-C
(13) MFUT MFOKEU OSSIENATOU ALICE ECO-D,LIT-E,HIS-D
(14) ZEINABOU SOULEIMANE ECO-D,LIT-E,HIS-D
(15) MAYOU AWAH ECO-C,GEO-E,HIS-E
(16) CLEMENTINE MUNGU KIVON ECO-D,LIT-E,HIS-D
(17) CLARIS TUTUGHI ECO-E,GEO-D,HIS-D
(18) NJIKAM HAROLD VERNET ECO-D,GEO-E,PMS-D
(19) YEMBE TATIANA NJUH ECO-E,LIT-E,HIS-E
(20) NGWINUI ADELINE SUNDAY ECO-E,ENG-E,GEO-E
(21) DJONGA NGUENKAM PATRICK ENG-E,FRE-E,HIS-E
(22) NJOYA NSANGOU ALI ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 17
(1) NJOLAH ODILE SUINYUY BIO-C,GGY-C
(2) MESSAH JEUWOU VERDELLE LAETICIA BIO-C,GGY-C
(3) CHIMIGNI CHARLOTTE FRE-E,HIS-C
(4) KIVEN AMSHATOU KERNYUY BIO-D,GGY-D
(5) ABEL MONDOA NJOMBE GEO-E,HIS-C
(6) WIRNKAR FARIDA KINYUY BIO-E,FSN-C
Page 139 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 17
(7) ASHU MESHACK NCHENG ECO-E,HIS-C
(8) NGWA JOHN NEBA BIO-E,CHE-D
(9) MARY LIMUNGA NJOMBE LIT-E,HIS-D
(10) TAKWI RHANDA ABONGBOU BIO-E,GGY-D
(11) INYETO BETYERO JUNIOR GEO-E,HIS-D
(12) NGOUFE NSANGOU KHADIJAT KAMILA BIO-E,PHY-E
(13) FOKA ALIYU BARKAD FONYUY BIO-E,PHY-E
(14) KONUFOR CLITON MBONDOP ECO-E,GEO-E
(15) FONDZE BELTINE NJOCKMENTA BIO-E,GGY-E
(16) TONGTENGEP FORCHEH ECO-E,GEO-E
(17) SAMBA CLAIVE NFOR ECO-E,GEO-E
Centre No: 11536 Government High School Buea Town
Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 54
% Passed : 87.10, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
AMARACHI GLORY ANYANWU
ECO-A,ENG-A,LIT-D,HIS-A,REL-B
(1)
(2) FOMBANG RANDY TENJE CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B,ICT-C
(3) TAH DINABEL MAKUM ENG-E,LIT-D,FSN-C,HIS-D,PHI-B
NKONHOATAW MICHAEL BESSEM
BIO-E,CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(4)
(5) NGWA FRED NGUNJOH BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 15
(1) TEAGHA JENNIFER MBEI ECO-A,LIT-C,HIS-B,PHI-A
(2) GILLIAN MBUA ESUKA LUMA ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(3) NFORBINEH ZITANIQUE AMAAH ECO-B,ENG-B,LIT-D,HIS-C
(4) CLAUDINE NGOWO NYOKI ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(5) KOMBE ROSE NAMONDO ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(6) JENET MBOTI NJIE ECO-D,LIT-D,HIS-C,PHI-B
ELIZABETH ELIVE LIMUNGA NGANJE
ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C
(7)
(8) KINGE WILLIAMS NJIE ECO-D,ENG-B,LIT-E,HIS-C
CHESI KIRSTY KAMCHUENG NYINJE
ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(9)
(10) LENA XINNA BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMM-E
(11) NAFISATU ASABE ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(12) GREENLIS MBAKO EKO ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(13) TEHGEU NOELA VEUNGI ECO-E,LIT-D,HIS-D,REL-D
(14) LYONGA DAVID KOTO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(15) NFORMI KWILA LINDA ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 22
(1) CAWNE BORIS NDULA ECO-A,GEO-A,PMS-B
(2) DOCGNE KAMDEM CYRILLE KEVIN CHE-C,PMM-B,PHY-C
(3) LADI MARIAMA ENG-E,LIT-C,HIS-B
(4) TANYI GHEMNING GILDAS ECO-C,GEO-E,HIS-B
(5) BELOGIE VANISSA ZOGO ENG-D,LIT-E,PHI-B
(6) ANUASHI CHRISTOPHER BIO-D,CHE-D,PHY-D
(7) TANYI ANKEH MAVIA EBINI-AKO BIO-E,FSN-C,PMS-D
(8) NFOR NYEH NERIS CHE-D,PMM-C,PHY-E
(9) DORA EFASOA EWOKOLO ENG-E,LIT-D,HIS-C
(10) KWAH MALORY LEON INDA BIO-E,FSN-B,GGY-E
(11) DESLYN NYONGI VEVANJE BIO-D,CHE-D,ICT-D
(12) NAOMI JOFFI EPUNG LYONGA ECO-E,GEO-E,HIS-B
(13) KOUATCHEUT DJANKAM HULDA EUNICE ECO-C,HIS-D,REL-E
(14) ALI ONORINE CHECHE ECO-D,ENG-C,GEO-E
(15) MEGOUJOU AMADINE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(16) NSO BRANDON ETTA BIO-E,GGY-C,ICT-E
(17) SIH KIZETA AWAH ECO-C,ENG-E,GEO-E
(18) NDIVE DARA BRUCE RAHHIM BIO-D,PHY-E,ICT-E
(19) MOLIKA PATIENCE MAKANE ENG-E,LIT-D,HIS-E
(20) MUJUNG LAURA ATUH ECO-E,GEO-E,HIS-D
(21) NANYONGO SOPHIE NJIE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(22) NJI LELY JELTA BIH ECO-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 12
(1) MBENDU EMMANUEL NGANJE FSN-C,GGY-C
(2) VEVANJE MAX ELIVE FSN-B,ICT-D
(3) TUFOIN BORIS KOMGHEH BIO-D,GGY-C
(4) NFOR NIXON NYAMNYOR PMM-C,FMA-E
(5) DONGMO KITIO ELISABETH LIT-E,HIS-D
(6) BERTHA ENJEMA KUNA NKOKE LIT-E,HIS-D
(7) NFORMI VANESSA LABUH FSN-D,GGY-E
(8) KUKU REBECCA TAMBE ECO-D,HIS-E
(9) NTENGWU CLINTEN GGY-E,ICT-E
(10) MONICA MAH MAFANY ENG-E,HIS-E
(11) NDIWA ASA NGOE ECO-E,GEO-E
(12) BRANDOM-JOE ETONGO LIBAMI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11537 Teerenstra Bilingual College Bertoua
Regist: 54, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 50
% Passed : 92.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 15
(1) CHE NGAH YANN ALLAN BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
FOUMBOUM NGALLE SANDRINE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(2)
DJOMO TCHIEMO RICHIE BRONDOL
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(3)
FEGUE ETOGO COURTNEY EUNICE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(4)
(5) MAHAMAT SAMIRA BIBEN ECO-A,ENG-D,FRE-C,GEO-A,PMS-C
DEUGOUE NGAKO WESLEY BRAHENA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(6)
MBOL MESSINGA LOIC VALDEZ
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-C
(7)
NANG NANG EBOKO PATRICIA
ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-D,PHI-E
(8)
ANKOUME BOUKNEBOUT REINE BRENDA
BIO-D,CHE-B,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(9)
NAMADAM BOYOGUENO BOUT DE CHOUX
ECO-C,ENG-B,FRE-E,GEO-B,HIS-E
(10)
LAGHAI CHIARA JECENTA BONGLAM
ENG-E,LIT-C,FRE-C,HIS-C,PHI-E
(11)
PASIAH NINA NYONGLEMA BULLA
ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-C,PHI-E
(12)
BAYGUIE MPOK LOUISE YVETTE
ENG-E,LIT-C,FRE-D,HIS-C,PHI-E
(13)
WANDJI TCHIYEP CHRISTIE ELONA
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-E,PHI-E
(14)
NYENNANG ATEMENGUE STEPHANIE MAURELLE
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E,REL-D
(15)
Passed In 4 Subjects: 23
(1) TCHANGA ULRICH VIANNEY BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-B
(2) AKA FRITZ NGUNYI BIO-C,CHE-B,PMM-C,PHY-B
(3) NYOHNUFON EVODIA NAAH ECO-C,ENG-D,LIT-C,HIS-B
ENOWEBAI VALDES EBAIEGBENOW
BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E
(4)
(5) TCHAMBA TCHIZE BRICE VANEL CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-C
ONGMEGNANG AHOLA MICHELLE HERVEE
BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(6)
SIMO GOUGNOUE ULRICH CABREL
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(7)
(8) OWONA NOAH PIERRETTE EDITH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-D
(9) YAMB EMMANUELLE GRACE ENG-B,LIT-E,FRE-C,HIS-E
(10) NGATSING OUMBE FLORA ECO-C,ENG-D,GEO-C,PHI-E
ATTAMAK BINANEN YVES DURAND
ECO-C,ENG-E,FRE-E,HIS-C
(11)
Page 140 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 23
MEYO FOUMANE LEONIE GRACE LUCRESSE
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(12)
(13) NDEMAZIA PROMISE ATEMNKENG ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
TSENGO OLINGA PATRICIA CORNWELL
ECO-E,ENG-A,GEO-E,PMS-E
(14)
(15) MULUTEKWI FLAVIE MEGHA BIO-E,CHE-E,PMM-C,PHY-D
SA’A FOMEKONG MARTIN FABRICE
ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(16)
TAKAM AWANDIA BASIL JEFERSON
BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(17)
(18) NSANGOU MOHAMED BACHIR BIO-C,CHE-E,FRE-E,ICT-D
(19) BEBINE ZE YVES EMMANUEL ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B
(20) MESSAS CEDRIC ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(21) TCHANCHOU SERGE CHE ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
MBOLO MODO ARTHURE WILLIAMS
ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E
(22)
KAMGA MALA KADJE CARLINE DENEUVE
ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D
(23)
Passed In 3 Subjects: 8
(1) ABONGWA BONALAIS AMAHNUI CHE-A,PMM-A,PHY-B
(2) JAMEL NKAMSAO ECO-B,ENG-D,GEO-E
(3) ESSIMI NGONO MARLENE FLORIANE LIT-D,FRE-C,HIS-E
(4) SEIGNING KEUBENG OTHNIEL CHE-D,PMM-C,PHY-E
(5) MAIRAMOU ADAMOU BIO-C,CHE-D,PMS-E
(6) EWA HAMLET OFANG LIT-E,FRE-E,HIS-C
(7) MESSI BAONGA STEEVE PATRICK ENG-C,LIT-E,FRE-E
(8) YEFOUO TEDONGMO WILFRIED DECARD LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) NLEM ELLA MELANIE BIO-C,CHE-D
(2) KAFANDE OCEANE MARINA BIO-C,CHE-E
(3) DONGMO MELI STAEL DIVANE LIT-E,FRE-D
(4) MABOUNE AYUE KADHIJE ECO-E,ENG-E
Centre No: 11538 St. Johns College Kumba
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 9
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 5
ASONGTIA CELESTINE NKENGFAC JUNIOR
BIO-C,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(1)
SANDRA HANNH BANYI EBENSON
BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-D,ICT-B
(2)
(3) BROWN EWALO DIKANA BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E,ICT-B
(4) NEBOTA THOMS NEBOTA BIO-D,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D
(5) AGBOR NKENG ROSETTE BIO-E,CHE-E,GGY-E,PMS-D,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 2
(1) NANKENG TOUOTSAP NELDRA LIT-D,HIS-C,REL-E,PHI-D
(2) AKO DORIS-VICTOR NKONGHO ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 2
(1) TENG PARISHERE EKANGWO LIT-E,HIS-C,REL-D
(2) MAGWA TINANG DUPLEIX CHE-D,GGY-E,PMS-D
Centre No: 11543 Maroua External
Regist: 32, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 11
% Passed : 36.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 3
(1) DOR BANINLA ETIENNE ENG-D,FRE-D,HIS-B
(2) MUNTAH JOSY ENG-C,HIS-E,REL-C
(3) WONOU MADA BRYELLE ECO-E,GEO-E,PMS-C
Passed In 2 Subjects: 8
(1) DIKLAOUNA FANGHA SOPHONIE AMPLIAS PMS-D,ICT-D
NDJEPENDA PHILEMON COLLINS FRITZ GERALD
GEO-E,HIS-C
(2)
(3) SUHTAH AKUMAH HANS BIO-D,PHY-D
(4) ONANA BILOA FABRICE STEPHANE CHE-E,PMM-D
(5) MODOU ABOUKAR ECO-E,HIS-D
(6) KOUYANG MENDANDI ECO-E,HIS-E
(7) WAZIRI MODOU ABOUKAR ECO-E,HIS-E
(8) DJAMAL HAMZA AL MANCHAWI ABDOULAYE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11544 Government Bilingual High School Nkoteng
Upper San
Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 7
% Passed : 70.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) GADAIBAI NATHACHA ECO-E,LIT-B,FRE-C,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 3
(1) TABE LAWRENCE AYUK ECO-C,GEO-D,PMS-C
(2) NDJASSEP NGOUEATE ALVINE DANIELLE LIT-E,FRE-C,HIS-D
(3) BILOK MBOGANI CYRILLE IGOR ECO-E,GEO-C,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) NGABENA MARIE GERMAINE INGRID GEO-E,HIS-D
(2) ESSOUMA KOMBO GYSLAIN ECO-E,GEO-E
(3) KANA NGOUGNE TATIANA L ECO-E,FRE-E
Centre No: 11548 Government Bilingual High School Mokolo
Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 15
% Passed : 93.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
(1) MBIRTCHENE ELISE ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-E
(2) NGUM PETSOU OLIVE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) LIMANE ABBO ECO-B,GEO-E,HIS-B
(2) SALI OUMAROU KOTADIA ECO-C,GEO-E,HIS-B
(3) HAWAOU ECO-C,GEO-E,HIS-C
(4) NGOSSAHA RUTH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(5) ALAIN DIDIER FAISSAM ECO-E,GEO-E,HIS-B
(6) BALDENA SAMUEL MOUSSA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(7) KAH MIRABELLE EYA LIT-E,FRE-E,HIS-D
(8) DANIEL MOUSSA ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 5
(1) FIDAY NGUELEO HILAIRE FRE-D,HIS-B
(2) TSOPNJUNG FOCHAP DONALD ROBERTO ECO-E,HIS-B
(3) WILIE MOUSSA ECO-D,HIS-D
(4) DJOULAIHA AMEN ECO-E,HIS-D
(5) TCHIDEME GUIYONDO ECO-E,GEO-E
Centre No: 11550 Orient Bilingual College Bertoua
Regist: 43, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 36
% Passed : 85.71, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
SONGWAH FEUKENG BETHANY BLONDE
BIO-C,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(1)
(2) TANGANG FEVOUR TAMUH ECO-C,GEO-C,HIS-D,REL-C,PHI-D
MTABOU GUEBOU GABRIEL OKRY
ECO-D,GEO-E,HIS-E,REL-E,PHI-D
(3)
Page 141 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 5
(1) TSAMENE TAKOUDJOU ARNAUD BIO-D,CHE-C,GGY-C,ICT-E
(2) ZOYEM DANY PEREST BIO-E,CHE-D,PMM-D,ICT-E
(3) AYISEH THEOPHILE AKISAH ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
OWONAH ASSOULAH ASTRID VINCENT
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(4)
(5) MEGNE TCHADO ANNE ESTHER ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 14
(1) KEUBENG MAMBO DUCHEL ROSS ECO-A,GEO-E,PMS-C
(2) NJIKAM ABDOU RAZAK ECO-C,GEO-D,PMS-D
(3) KUETE NGUEPI VALEX ECO-C,FRE-E,PMS-D
(4) NTIECHE MOHAMED AMINIAN ECO-C,GEO-D,HIS-E
(5) SAMBA GBALANG PHILIPPE BIO-D,CHE-E,GGY-C
(6) ACHEM HELLEN ASECK BIO-E,CHE-C,GEO-E
(7) NTENGUE MELISSA ECO-C,GEO-E,HIS-E
(8) KENLEPONG NAGUE AICHA ECO-E,HIS-E,PHI-D
(9) ASONG NGOB BECKY BIO-D,CHE-E,GGY-E
(10) LUM NDJANKOUM EDWIGE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(11) SOKENG TCHINDA DANIEL ECO-D,FRE-E,GEO-E
(12) NGUELE JASMIRA LESLY ENG-D,HIS-E,PHI-E
(13) MPONO MBAM CHANCYNE ENG-E,LIT-E,FRE-E
(14) FOLLAH BERTINE MAJEU ECO-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) BABILA LEONARD SUNGNYIN ECO-C,HIS-C
(2) AWA NDI JESSICA VICTOIRE ECO-C,HIS-D
(3) NGBANG MARINA INGRID ECO-C,HIS-E
(4) NKE MARIE SORELLE ECO-C,HIS-E
KAKOUAND ABENGMONIE DANIELLE ELEONORE
BIO-D,GGY-D
(5)
(6) AYUK PAUL EGBE-TAKANG BIO-C,ICT-E
(7) DIPOU MAUREL GHISLAIN BIO-D,CHE-E
(8) NSANGOU ABDEL AZIZ ECO-E,GEO-D
(9) MVOGO YVES LONGIN ECO-D,HIS-E
(10) MEZOUOGUE MEFAMETO RICHELETTE AURORE ECO-E,HIS-D
(11) DOMO GBATOKOU RODRIGUE KEVIN ECO-E,GEO-E
(12) DOUMBE ELIMBI FRANCOIS CHE-E,GGY-E
(13) NJOBE HELEN YAA LIT-E,FRE-E
(14) ALIMBOH BLESSING CHO GEO-E,HIS-E
Centre No: 11551 Genie Millitaire Bassa Douala External
Regist: 92, Sat for 2 or more Subjects: 89, Passed : 55
% Passed : 61.80, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 7
(1) EBELE ESTHER NYAMA ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-C
(2) MAFOR MBAH EPONG BLESS BIO-D,CHE-C,ENG-D,PMM-E
(3) ELOUNDOU DYLAN EMERY ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(4) NAVTINYUY DAPHNE NGAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(5) KANOU PIANKEU KELY BREDA ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-E
(6) MOUKAM AKOM LESLY ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(7) ANZEH ARIANE NKEH ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 25
(1) ITOE PROSPER SIMO ECO-C,GEO-B,HIS-C
(2) ISHAGA ABDULLAHI ECO-C,GEO-C,HIS-C
(3) NGAM NYANYOH KIBVUH ECO-E,GEO-C,HIS-C
(4) ANGEL-BERTY KENGNE FOKOU ECO-E,ENG-D,GEO-C
(5) AZEH JOHN NGOTSOH ECO-D,GEO-D,HIS-D
(6) BAYOUM ELAD SANGHAKEU-NKAH ECO-D,GEO-E,HIS-D
BIDIAS BEDIOUHOUNE NICODEME DIMITRY
ECO-E,FRE-E,HIS-C
(7)
(8) NGOUFACK NORABINE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(9) BEKENE EBENEZA BOOH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(10) LEPAWA NOGHOUO JOLISSA LIT-D,HIS-D,PHI-E
(11) MABO THEODORE NDONGO ECO-D,GEO-E,HIS-D
(12) YETNA MBOG CECILE SHARONNE ECO-E,ENG-E,HIS-D
(13) BYE SIGNING ORNELA ESTELLE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(14) AGBOR BEN JONES EGBE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) NANGE ELIZABETHE SU-UH BIO-D,CHE-E,PHY-E
(16) ETUGE CALEB SONGE ECO-E,HIS-D,PHI-E
(17) NJIOKOU NJIKE SARAH MIRABELLE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(18) NKIE FOTABONG DESTINY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(19) MAKOLO LOVERT ARUGWIASEA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(20) ESSOME NDOMBI SARIETTE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(21) JAIBE BETILA YAYA ECO-E,GEO-E,HIS-E
(22) SIEWE BEALOU ULRICH GAEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
(23) GUEDOUNG MOMO FLORIAN VIANNI ECO-E,GEO-E,PMS-E
(24) ATEMKENG TONLEU MARIETTE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(25) TENKOUA SIANTOU BITRUS CHANFORD ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 23
(1) NDIKAKA ODDETTE MANGAN BIO-B,CHE-D
(2) KAMMENI JEAN DE DIEU GEO-E,HIS-C
(3) EKOKO ESSOMBE HENRIETTE SAMANTHA GEO-E,HIS-C
(4) KAMGA YOMBA ULRICH BIO-D,CHE-D
(5) TCHOKOMAKOUA MARTIN TRESOR CHE-D,PMS-D
(6) NKOULOU AFAN DANIELLE SAMIRA ENG-E,FRE-D
(7) ISABELLE BANGEH ECO-D,GEO-E
(8) SUNDZE RASHIDATU NJOMWEH ECO-E,HIS-D
(9) NJITAFOU YOUSUF ABAS FRE-E,GEO-D
(10) KUETE JAH-MERVEILLE LADOUCE ECO-E,HIS-D
(11) FRANCIS MOLINGE YANGANGE ECO-D,HIS-E
(12) BIHEMLE NKENDO GAE LAJOIE BIO-D,PHY-E
(13) KAMDOM KEMENI SIRIANE ELSA ECO-E,PMS-E
(14) BOUNDIL MONI INNES CHANCELLE ECO-E,FRE-E
(15) NFORMI VIALATE MANJU ECO-E,GEO-E
(16) ZE CHRISTIAN DANY ECO-E,GEO-E
(17) ANEE ANEE PHILOMENE FRE-E,HIS-E
(18) ETUGE ESLI NDUA ECO-E,HIS-E
(19) NYOT MARCELLE CLAUDE ECO-E,ENG-E
(20) DJEUTIO KEUMBOU BRICE VANEL ECO-E,GEO-E
(21) WAMBO FOKAM FRANCK DELANEL ENG-E,FRE-E
(22) NKOMBOU JOSEPHINE SANGHAKEU-NKA ENG-E,FRE-E
(23) ADMIRABLE SENTINELLE BOUBANOI FRE-E,HIS-E
Centre No: 11553 Government Bilingual High School Mfou,
Yaounde
Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 15
% Passed : 93.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) ASSELIN ABBE CLAIRE ENG-C,LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-B
(2) ANGOULA TAMA MARC ENG-E,LIT-C,FRE-E,HIS-B,PHI-B
NSIMEGONO MARIE THERESE
ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-C
(3)
Passed In 4 Subjects: 2
(1) MBALLA OWONA ESTHER LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-E
(2) MEHNONG PHILEMON CHU ENG-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 8
(1) ASSENA ONANA JOCELINE LIT-D,FRE-E,HIS-C
(2) MILDRED AKANIGE ANJUBILIU ECO-E,GEO-E,HIS-C
(3) BACHE MADU YONUMU ECO-D,GEO-D,PMS-E
(4) BACHE BLAISE OTEH ECO-E,GEO-C,PMS-E
(5) NDANGOH NGWEKIENG GLORY ECO-E,LIT-E,HIS-D
(6) FONYUY NYUY KONGHI LOIC GEO-E,HIS-E,ICT-E
NDONG NANFACK ANGE ANNICK ELDRICK
ECO-E,FRE-E,GEO-E
(7)
(8) NDAH DILYSE ANGAH ECO-E,GEO-E,HIS-E
Page 142 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 8
Passed In 2 Subjects: 2
(1) JENNIFER TSEUH TANNI ENG-E,GEO-E
(2) NJAPDOUNKE SAMIRA HABIBA LIT-E,HIS-E
Centre No: 11555 St. Theresa International Bilingual
Comprehensive
Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 12
% Passed : 75.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) TRACY-THOMASS NSONYA AYUK CHE-C,FSN-C,PHY-E,ICT-C
(2) AKAFU BELTRAND ASONGACHA ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E
(3) SUH MELVIS BISHINGTI BIO-E,CHE-D,PMS-C,PHY-E
(4) BUTBELA MARIE-NOEL AWAH ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 3
(1) TEGWI EDWIN MUTAMA ECO-C,GEO-D,HIS-C
(2) MUJOH IAN TANGA BIO-B,CHE-E,PHY-E
(3) TANGIE L’IONCE ARDENCE ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 5
(1) NJENEH BLESSING ENG-A,HIS-B
(2) EYONGORARY EYONGOTANGENG ALVINE BIO-C,FSN-B
(3) ENAH SOLIVANS TEGHA BIO-E,PHY-E
(4) OBEN RIMA AYUK LIT-E,HIS-E
(5) NKALLE PERLLGY EMADE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11583 Alfred And Sara Bilingual Academy
Sangmelima
Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 17
% Passed : 68.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) CHI BIHLUMNWI MAAFOR ENG-C,LIT-D,HIS-B,REL-D
MADJO PEWOUPA OLIVIA MAURELLE
BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-C
(2)
MBOUGUET TAYOMNOU MUGUELLE ELVA
ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(3)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) BELLA ABA’A BERTHE PALOMA ECO-D,FRE-C,PMS-E
(2) ANNE-RUTH GOD’S GLORY ECO-E,FRE-E,HIS-E
(3) MEGNO TATSIKAM MARIE SYLVIE ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 11
(1) FON FRINUI BELTINE ECO-E,HIS-C
(2) ONDO BIDJA PATRICK GEO-E,HIS-C
(3) NJI ZERIS WANSOH ENG-E,HIS-C
(4) ALICE FRI ASANJI ECO-E,HIS-C
(5) NGAMMENDZOU ZOUOMO GAELLE PANGRACIA ECO-E,HIS-D
(6) MEKOUI MENDOULA LOUISE MURIELLE FRE-D,HIS-E
(7) EKOUMA EKOUMA ROGER SOUVERAIN GEO-E,HIS-D
(8) EKANE ROMEO NGAME FRE-E,HIS-D
(9) NGORAN FELIX ECO-E,HIS-E
(10) KIHLA ZEINAB UMARU BIO-E,ENG-E
(11) RACHIDATOU BABA MOUSSA ECO-E,HIS-E
Centre No: 11587 Bafang External
Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 8
% Passed : 72.73, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 3
(1) NGALIEU ALEX NARCEL ECO-E,GEO-E,HIS-D
(2) LONTCHI RUTH ARMELLE FRE-E,GEO-D,HIS-E
(3) NZEGGE CLOVIS AJANG ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) NGAM BERYL NJANG ECO-C,HIS-D
(2) AKOBI BOG A-SAG MAORY DORCAS ECO-D,GEO-D
(3) FANKAM NZEFA BRYAN GEO-E,HIS-D
(4) TCHAMENI NGANGOUM LAURA SONITHA GEO-E,HIS-E
(5) TANJU KELLY MAGU HIS-E,PHI-E
Centre No: 11590 Government Bilingual High School Melong
Regist: 72, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 58
% Passed : 80.56, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) MBONG NGONG SONITA BIO-B,CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(2) ASAH PAMELA IYA ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E,PHI-D
Passed In 4 Subjects: 11
(1) CHAH PROMISE NGANG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(2) WEFON ROSINE NDUM BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-C
(3) NGENGE MIMBA CARLSON BIO-C,CHE-C,PMS-D,PHY-D
(4) NJIKE KAMJA GERVAIS AUREL BIO-D,CHE-D,PHY-C,ICT-D
(5) MBAH FABRICE NJUH BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(6) EMAMBU DORIS FOLEKICK BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-E
(7) EBIEH DEJOLI ELAT BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(8) EPANDA NADINE TATIANA ECO-E,ENG-C,FRE-E,GEO-D
(9) BAAH COURAGE NSANI BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(10) TEBIT SANDRA ENJE ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D
(11) NDEH MARY ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 25
(1) NGATCHU LOVELINE NZEMUI BIO-C,CHE-C,PMS-B
(2) ADANGHA ELVIS NGANGE BIO-C,CHE-C,GGY-C
(3) EWANE KLIENE EJUBA BIO-B,CHE-D,GGY-C
(4) NANZE LUCY KIMORA BIO-C,CHE-C,GGY-C
(5) YONTA TSINDA KALONE BIO-B,CHE-E,FSN-B
(6) NZEME TSINJIO MICHAEL BRAS-FORT ECO-C,GEO-D,PMS-C
(7) NUEGEH VALORINE BIO-B,ENG-E,GEO-C
(8) MBONG MAIVA ECO-E,GEO-C,HIS-C
(9) AZAAH JULIETTE ANYGICK BIO-C,CHE-E,FSN-C
(10) ABAH SOLOMON FRU BIO-D,CHE-D,PMM-C
(11) NDENJISOB EVARISTUS FORBA BIO-D,CHE-D,GGY-D
(12) MALONGOU LAGMAGO SONITA MABELLE BIO-B,CHE-E,PHY-E
(13) MBELLA EWANJE NELLIE BRENDA BIO-D,CHE-C,GGY-E
(14) AYONISEH EVARISTUS NCHONGBOH BIO-C,CHE-E,GGY-D
(15) MOLOKA ALEX MBAKE BIO-D,CHE-D,GGY-D
(16) PALLE MEJAME FRANKLIN CHE-E,PMM-C,PHY-D
(17) NGOUEMAZONG FALONG BIO-B,FSN-E,GGY-E
(18) MUTAH ENGONWI MARY BIO-E,FSN-D,GGY-D
DJEPTCHAP DIGNOU PRISCILLE SYNTICHE
BIO-E,CHE-D,PMS-D
(19)
NGANTCHEU DONGMO SANDRA ROLLAND
BIO-E,CHE-D,GGY-E
(20)
(21) AMATE LAWRENCE EPIE ECO-E,GEO-D,HIS-E
(22) IRENE DEJUH NKO’O BIO-E,CHE-E,PHY-D
(23) DOREYANE ETECK BIO-D,CHE-E,GEO-E
(24) DOUANDJEU FORLOY DILAN MICHAEL CHE-E,PMM-E,PHY-E
(25) NGANDEU MICHELE AIMEE BIO-E,CHE-E,GGY-E
Passed In 2 Subjects: 20
(1) LAMENE YOTA GUILAINE BIO-B,GGY-D
(2) MBAKWA ENGOWI BENITA BIO-D,GGY-C
(3) KONWA LAURELLE CELINE BIO-E,PMS-C
(4) RINFON STEPHANIE DHOU BIO-D,PHY-D
(5) VIBIME DORIS MBOUH NDIFON BIO-C,GGY-E
Page 143 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 20
(6) NANCY KWICHUR BIO-D,PMS-D
(7) TCHOUTENG MBIANDJA EPHRAIM BIO-C,GGY-E
(8) EKOBE ESSOUNG BRINDA FAILONE ECO-C,HIS-E
(9) BORIS ETUMBO BIO-E,CHE-D
(10) AMBU SHULAMMITE ASETEK BIO-D,ICT-E
(11) ADJHO ASSOUMA BORICE AIMAN BIO-D,GGY-E
(12) EPIEKANE ZITA MPONGE LIT-E,HIS-D
(13) ABUWAH TITUS AKUA BIO-E,CHE-D
(14) NGUEPI MEKONTCHOU PAUL BENOIT CHE-E,PHY-D
(15) NDEMA EPOTE FRANCE DE MURIELLE BIO-E,PMS-D
(16) TEBID NOCOLINE AMECK BIO-D,GGY-E
(17) TIAKO KAMDA AURELIEN FORTUNY BIO-E,PMS-D
(18) KWEN FELICIA ETANKI BIO-D,CHE-E
(19) SONE RANDY EBUH BIO-E,PHY-D
(20) HEUBET NGNABEU CLAUDE DARIELLE ENG-E,LIT-E
Centre No: 11595 Government Bilingual Secondary School
Ngalbidje Ga
Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 14
% Passed : 77.78, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 5
(1) DIONE NESLA ESAMBE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(2) ASSIATOU YASMINE ENG-E,LIT-E,HIS-C
(3) KWA LIOUS RINGNYU ECO-E,GEO-E,HIS-D
(4) NGOH MARTINS NAWO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(5) ABDOUL-HAMID OUSMAN DJIBO ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) YUSUFA AHMADOU AHIDJO ECO-E,HIS-B
(2) NDUKU-MUYA VICTOR MBUOSHI FRE-E,HIS-D
(3) SENGE SADOU GRACE ECO-E,HIS-D
(4) KOSSENI EDITH DELI ECO-E,HIS-D
(5) AKOH LIDI TIMBOM VANESSA LIT-E,HIS-D
(6) ISSA ABDOUL-WAHID ECO-E,HIS-D
(7) ABATCHA YAOUBA ECO-E,GEO-E
(8) YAYA HAMAN BIANZOUMBE GEO-E,HIS-E
(9) HASSIATOU SALI LIT-E,HIS-E
Centre No: 11597 Government Bilingual High School
Nanga-Eboko
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) SIPEDJOUMO MAFO ALIDA ECO-D,LIT-E,FRE-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 2
(1) NGANGEH GOODNESS NGWANYA LIT-C,FRE-C,HIS-B
(2) NYIMBOL NANG LUCILE ECO-E,LIT-E,HIS-C
Centre No: 11598 Government Bilingual High School Mbandjock
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 9
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
KENDI ONGBIBU PAULINE LAURE
ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-D,PMS-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 5
(1) WANKO NGANSOP THIERY LEO ECO-A,FRE-D,GEO-C,PMS-C
(2) EBALE SOUMBOU SAMIE JORDANE ECO-C,LIT-C,FRE-C,HIS-B
(3) NGOMBE GALKA NANCY ENG-D,LIT-C,FRE-D,HIS-B
(4) IKOULA MARTHE CLEONCE ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B
ASSOUKTE ZINTSEM PATRICIA JURELLE
ECO-D,ENG-E,GEO-D,PMS-D
(5)
Passed In 3 Subjects: 3
(1) FORMEKA ALOYSIOUS FUANYI ECO-D,GEO-C,HIS-B
(2) YUFENYUY AUGUSTINE ARISTIDE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(3) FORBANSON REDEEMER BIH ECO-E,GEO-E,ICT-E
Centre No: 11603 Government High School
Motombolombo-Tiko
Regist: 58, Sat for 2 or more Subjects: 58, Passed : 52
% Passed : 89.66, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
(1) DEFANG NGENYI MARIAN ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-C
(2) LOBE MERCY BETOBE ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C,REL-D
NDUMU MARRIMA GISELLE ARONOL
ECO-C,LIT-E,HIS-B,REL-D,PHI-C
(3)
(4) KEN TEZE MATHIAS ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C
(5) ORUME SHERITE NDE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C,REL-D
(6) ASHU STEPHINE TAKUJU ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-D,REL-E
(7) SUSAN KIMBI NANA NJAH ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-D,REL-D
MOTIMBE SUSAN NANYONGO
ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D,REL-E
(8)
(9) BECKLINE LAMBEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,REL-E
(10) SANGA JOAN ANNE ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E,REL-E
Passed In 4 Subjects: 15
(1) CHIBUEZE KINGSLEY ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B
(2) DIBAMOU YONKI BARON ENG-E,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(3) TEKUH EVODIA ENGWARI ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(4) FANKOU BESONG DANIEL ENG-D,HIS-B,REL-D,PHI-E
(5) JOSEPHINE KWANJE CHOUGANG ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(6) FOMBAD DILAND TANGI ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(7) NZIH BLESSING FIESO ECO-C,ENG-C,LIT-E,HIS-D
(8) AKOMBO QUEENZELA ENG-E,LIT-C,HIS-C,REL-E
(9) BESONG PAULINE ANYI ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(10) ARREY TINE ARREY ENG-D,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(11) TUMJOH EMMANUEL MADUKA ECO-E,GEO-D,HIS-E,REL-E
(12) KONGWE YVONNE EKWA ECO-D,LIT-E,HIS-E,PHI-E
(13) NYENTI EBAI MINETTE ECO-E,LIT-E,HIS-D,REL-E
(14) MARY EPHIREMEN OMOIGBERALE ECO-E,LIT-E,HIS-E,REL-E
(15) TIENDEFUH EBOB EUNICE ECO-E,ENG-E,HIS-E,REL-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) EWOLO ARNOLD EKO EDJIMBI JNR ECO-C,GEO-C,HIS-C
(2) ATAFACK NGUEDONG PAMELA DIVINE LIT-D,HIS-C,PHI-C
(3) EMAMBU TEMBONG ERICA GEO-C,HIS-D,PHI-C
(4) JULIA BANGOLE ABWA ENG-D,LIT-C,REL-D
(5) EWANE TARH ALVAREZ EWANE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(6) AYIBE MBASI SHERON ENG-D,LIT-E,HIS-C
(7) AKANANG MARTHA NOKANI ECO-D,GEO-D,HIS-D
(8) SAKWE SAM-MLAR LYONGA ECO-D,HIS-C,PHI-E
(9) SHALOTTE MULUM KHAN ECO-D,ENG-D,LIT-E
(10) NKENG BESONG EBAI GEO-E,HIS-C,PHI-E
(11) JUSTINE FAVOUR EGBE OJONG ECO-D,LIT-E,HIS-D
(12) KELLY EGBE FITT OBI ECO-D,LIT-E,HIS-E
(13) CHAPBEJONG CAROCLARE TANKENG ECO-D,ENG-E,LIT-E
(14) TAYEM NATHALIA NAMEH ECO-E,HIS-E,REL-E
(15) ENOW EMILIA ARREY ENG-E,GEO-E,HIS-E
(16) NGWA AKENZE JESSY ENG-E,LIT-E,HIS-E
(17) NGOSSONG MESSA MARRIETTE ECO-E,HIS-E,PHI-E
(18) MELVERT NEPI TAWAZHIA ECO-E,ENG-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) ATAM KELLY-PRIDE ANOH LIT-E,HIS-C
Page 144 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 9
(2) TIZIE CLODINE PIH ECO-D,HIS-D
(3) FADIMATU WEKESEYI YANDI LIT-E,HIS-D
(4) BAH GILDAS NDEH ECO-D,GEO-E
(5) BUO EMMANUELLA BEI ENG-E,HIS-E
(6) DEKWE CLOVERT NCHOPIKEREKEH ECO-E,GEO-E
(7) TEBUG MARION ACHICK LIT-E,HIS-E
(8) ENOW EMILIA MBIA GEO-E,HIS-E
(9) NOCHI MICHEL BLARIOT DJEUTA ENG-E,HIS-E
Centre No: 11609 Mazenod Bilingual College Ngaoundere
Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 45
% Passed : 93.75, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 14
TATSADJIEU NGOUNE LEOPOLDINE SYBILE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(1)
(2) WIRBA AISHA SEVIDZEM BIO-A,CHE-C,PMS-A,PHY-D,ICT-A
NKENMEGNY DJIME BRANLY AURIOL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,CSC-B
(3)
SHALANYUY NABIL KINDZEKA
BIO-A,CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-B
(4)
BADAWE DIKWA MARIE PAULE
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(5)
KUATE KAMGA ETIENNE ZIDANE
BIO-B,CHE-D,PMS-B,PHY-C,ICT-B
(6)
SAHA ELFRIED LONTCHI MAMOPI
BIO-B,CHE-E,PMS-A,PHY-C,ICT-C
(7)
LAGHOM TALLA NZIKO KEVIN ROLDAN
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(8)
(9) DJIDERE ALAIN JUNIOR BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(10) BILLYVE NYA NEBA BIO-B,CHE-C,PMS-C,PHY-D,ICT-C
(11) NKWENTI PHILIPE FRU CHE-D,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-E
FOMETEU WOUASEHA ROSANE LIVIA
BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(12)
(13) NZIKEU AICHA ECO-C,ENG-E,GEO-E,PMS-D,ICT-C
ANYOUAG CHRISTOPHE MAURELLE
ECO-D,ENG-E,FRE-C,GEO-E,HIS-E
(14)
Passed In 4 Subjects: 13
(1) NSUN MA-AYA AGBORNAW LUCIEN ECO-A,ENG-B,LIT-D,HIS-A
(2) NZEUFO TCHASSEM EMMANUEL CHE-D,PMS-A,PHY-C,CSC-C
(3) ABDOULRAOUF ALFAKI ECO-C,GEO-C,PMS-C,ICT-C
(4) QUEEN PETERS VEKECHOTE ECO-B,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(5) CHEFOR ELVIRA AZUASEH ECO-B,GEO-C,PMS-E,ICT-C
(6) ZONIA OGHAS EVARISTE ECO-D,GEO-D,HIS-B,ICT-D
(7) KAMGA KYLE LOWEH CHE-C,PMM-B,FMA-D,CSC-E
NDONGO NDONGO CINDY LORAINE
BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-C
(8)
(9) TAWAH VIOLA MULUH ECO-E,LIT-B,HIS-D,PHI-D
(10) DJOUAGA DJONGMA MICHAEL BIO-C,CHE-E,GGY-C,ICT-D
(11) SOUREYA ISSA MAIGARI BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-E
(12) BUMA MYRARIZA NAHBILOT ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(13) SYLVIA BONMA NWENJOH ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 14
(1) NGABA NANCY KFUKFU ECO-C,GEO-B,PHI-B
(2) DJIKA IBRAHIMA HAMAN ECO-C,GEO-C,HIS-B
(3) ATEDZOE JEROME MICHEL ECO-D,ENG-B,GEO-D
(4) ELOUNDOU AYINA JOSEPH PIERRE BIO-B,PMS-D,ICT-E
(5) OTSOMOTSI JEAN LEONARDI CHE-D,PMM-D,PHY-D
(6) DEKBAI MIRIMBAI MARIE NOELLE BIO-C,GGY-D,ICT-E
(7) DJIHAWANE ZAKAYE EVARISTE LIT-E,FRE-D,HIS-C
(8) NKWAWIR CLOVIS BURINYUY ECO-E,GEO-E,ICT-C
(9) HADJE HAWA CHIDI GALMAYE ECO-C,ENG-E,GEO-E
(10) DJONDOBARAGA ALPHONSE BIO-E,PMM-E,ICT-D
(11) FONKOU TAMBA RYLAND LUCCHINI PMM-D,FMA-E,PHY-E
(12) BADANGO GNOWA CALEB PMM-D,PHY-E,CSC-E
(13) OONA AFUMBOM MUSHING LIT-E,FRE-E,HIS-D
(14) ZARA BOUKAR BIO-D,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) KOUCHIACBE JEAN NOEL BIO-D,GGY-C
(2) NESSANGUE CHARITE BIO-D,ICT-C
(3) CHEFOR AWA CHI LIT-E,HIS-C
(4) TUMWUI JOHNA JAMLACK ECO-E,GEO-E
Centre No: 11610 Holy Cross International College Yaounde
Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 23
% Passed : 95.83, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
NJI TUMASANG ALAN NGAFOR
ENG-B,LIT-C,FRE-B,HIS-B,PHI-A
(1)
(2) BEI ASHELI MOFOR BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
MBORONG TERRY BONGBEN
BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-A
(3)
HOUECHIM MBIONGUERI HYLDEGARD JULIE
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(4)
ALIOUM MOUSSA SOUAIBOU MODIBO BELHADJI
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(5)
NANA MENTHONG ANTHONY MICHAEL
BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(6)
FERNELA KAH MAGNE TITA ALIYAH
ENG-B,LIT-D,FRE-D,HIS-C,PHI-D
(7)
(8) ENYEGUE INES CAROLINE ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-D,PHI-D
NGO BEA ANNETTE MUSTELLA
ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D,PHI-D
(9)
Passed In 4 Subjects: 13
(1) KRISTINA BONG FUNJONG ECO-A,GEO-A,PMS-A,ICT-A
(2) FORCHU HARVEY AKUNG ECO-A,ENG-B,GEO-A,PMS-A
(3) KECHAWAH SHARON BALINJE ECO-A,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(4) ANJORIN MANYAKA NGALE KEKA BIO-D,CHE-C,PMS-A,ICT-A
(5) FONTEM CHIARA ALEMNGU ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-D
MADIBA JADE KAREN ELEISON ANJORIN
BIO-E,CHE-C,PMS-C,ICT-B
(6)
FOUMANE MBOUTOU TEDDY ULRICH
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(7)
(8) ATEMNKENG HENRIETTA TELELEN ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-B
(9) BETENE FRANCK LOIC BIO-E,CHE-D,PMS-B,ICT-C
(10) BRADLEY VERNYUY BERI BINFON BIO-E,CHE-D,PMM-B,PHY-C
(11) WILLIAMS JEFFREY EKOE CHE-E,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(12) STEPHANY CHIAMAKA CHILAKA BIO-E,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(13) AGBOR DAMIAN ATA-MBU ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 1
(1) BEYALA EFEGUE JUSTINE JOANNA LIT-E,HIS-B,PHI-D
Centre No: 11613 Gopal Bilingual International College Yaounde
Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 39
% Passed : 76.47, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
MFORSOH JULIUS SUH JUNIOR
ECO-E,ENG-B,LIT-C,HIS-B,PHI-B
(1)
(2) NJOKO CHESTEL NUBIMSIN ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NDI LOUISA NYUYDZE ECO-C,ENG-E,FRE-E,HIS-C
(2) CHIA CHRISTABEL BI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(3) KAJIE TAGNI CEDRIC ECO-D,ENG-E,FRE-E,HIS-C
Page 145 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 10
(1) TAHNWE BASILE ECO-C,GEO-E,HIS-C
(2) NDZANA BELEBEGNE WILLY BERLIN ECO-D,FRE-D,HIS-C
(3) TAKU SHALIS NGWI ECO-E,ENG-D,HIS-D
(4) NJOYA ABDAL JAMAL ECO-D,GEO-E,PMS-D
(5) WANKAH JOHNAS ASONGWE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(6) NGAM NADEGE SAH LIT-E,HIS-D,PHI-E
(7) TONI ONDOA CATHY LAFORTUNE ENG-E,FRE-D,PHI-E
(8) DONGMO KEUBOU PRINCESSE LEILA LIT-E,FRE-E,HIS-D
(9) ZANG SAMBA ANASTASIE PASCALINE ECO-D,GEO-E,HIS-E
(10) IYON IYON DERBOISE LOUISE ECO-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 24
(1) NSIOGE DANIEL MPAKO’O ECO-C,HIS-C
(2) BEBEL BABARI BERTHE ANGE ECO-D,HIS-B
(3) SYLVIA NWENLANUI ECO-D,HIS-C
(4) AFOUGUIE ESTHER LOUANGE FRE-D,HIS-C
(5) PAHO TCHATCHOUA DIVIN PAULIN ECO-D,PMS-D
(6) BERNICE CHEHNWI KASSINGONG ECO-E,HIS-C
(7) DJONGLON MENOUNGA MIC HELLE LUISERNE ECO-E,HIS-C
(8) BACHE ELIJAH BANGA BIO-D,PMM-D
(9) SANGMI FLORANCE ECO-D,HIS-D
(10) AWA PRIDE NKENG ECO-E,HIS-C
(11) EWI MELANIE NSHIA ECO-E,HIS-D
(12) YEMELONG BURELLE VAQUAIRE ECO-D,HIS-E
(13) AJI FLAVINE NSEN ECO-E,HIS-D
(14) MONGO NGOMB SAMMY IVAN FRE-E,HIS-D
(15) ABOUBAKAR KANA ETIENNE BRANDON PMM-D,PHY-E
(16) NDEMA DIANE JUSTINE BRUNELLE FRE-E,HIS-D
(17) BONUWI RAYMOND ECO-E,HIS-D
(18) NGO NYEMEK NJAPENDA FRE-E,HIS-D
(19) NGONG QUEENALICE FIEN ECO-E,HIS-D
(20) OTTOU MARIE PRISCILLE PRISCA FRE-D,PHI-E
(21) GHOUH KPOUMIE ABDOURRAHAMANE ECO-E,HIS-D
(22) BILOA NGOMBA CESARINE MERVEILLE FRE-E,HIS-D
(23) DJOUHOU SOH ORNELA ECO-E,HIS-E
(24) EDZA AMBOMO DANIELLE BRENDA BIO-E,PMM-E
Centre No: 11614 Nono Bilingual College Yaounde
Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 18
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
TCHINDA NOUTSEYABO JOSUE DEBRIN
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-B
(1)
(2) NOURA MOLUH OUSSEINA ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 5
(1) MAFOUAR STONE ECO-B,FRE-E,GEO-C,HIS-C
(2) TCHUENKAM TCHUENTE BRENDA BIO-D,CHE-D,PMS-B,PHY-E
(3) EVENGUE ABE SALOME TATIANA ECO-E,ENG-E,FRE-C,ICT-C
(4) DZONDE TENE STEVE ECO-C,FRE-D,HIS-D,PHI-E
(5) MUTOMBO MUSANGO DAVID ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-B
Passed In 3 Subjects: 8
(1) POKAM KENGOUM SIBEFO MARTIAL BIO-C,CHE-D,PMS-D
(2) BESSOUBE BIDE CELENA DANIELLE BIO-E,CHE-D,PMS-C
(3) ADJE NOMO JONAS EPAPHRAS ECO-E,PHI-E,ICT-C
(4) MAFFO NOUTSEYABO LAURE CYNTHIA ENG-D,LIT-E,FRE-D
(5) MBAKWA HELEN NJWENG ENG-E,LIT-E,HIS-D
(6) DJEUGA NTOUKO ALPHONSINE FRE-E,GEO-E,HIS-D
(7) MANGA NKUME HILLARY MARIE LOUISE ENG-E,FRE-E,HIS-E
(8) MGBOA ROBIN ECO-E,FRE-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) DONG ATCHANG ARISTIDE FRE-E,HIS-B
(2) YAN INES PAUL BITOUNOU ECO-D,FRE-E
(3) FOKOUA FONGANG LOIC KEVINE FRE-E,HIS-E
Centre No: 11619 Deido External 2
Regist: 266, Sat for 2 or more Subjects: 257, Passed : 156
% Passed : 60.70, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 9
BEHYIA NANCY-ANNE ENANGA
ECO-C,LIT-C,FRE-E,HIS-B,ICT-C
(1)
(2) CHICK JOSEPH TITA CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D,ICT-E
NGUENA WONTEU GUERICHE STANISLAS
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(3)
(4) NGOUFACK LEONEL BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
MACLION AZENUI AMUNGWA
BIO-D,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(5)
NGUIMBUS APISE-YEPA WENDY
ENG-D,LIT-E,FRE-D,HIS-D,REL-C
(6)
(7) NFOR SOPHIA GIWEH ECO-E,ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-E
MOUAFO WAMBA FLORIAN KEVIN
ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(8)
(9) LUM TATIANA FON ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 19
(1) ELOMBA ELOMBA PRINCE JUNIOR ECO-C,LIT-E,HIS-B,PHI-A
(2) PENN ERNEST NDA’A BIO-C,CHE-D,PHY-C,ICT-C
(3) WOGU RICHARDSON EYONG ENG-C,LIT-C,FRE-E,HIS-B
MANFOUO TCHOUOMENE FRANCK JERIOL
ENG-B,LIT-B,FRE-E,HIS-E
(4)
(5) NDOASAK ALLAIN CHIA ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-B
(6) CRISPUS LEONEL NANCY WABO ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(7) ZAMO TANFACK RODRIGUE ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-C
MBEUH SCHNEIEDER BRIDE BUSEH
ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(8)
(9) MOKOSSO AKAME EKINDI FRITZ ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-B
BOMBA OTTOU MARC EMMANUEL
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(10)
(11) KOM KAMWOUO MARC RAOUL ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-C
DOUNLA NJITIEU MICHEL BRAYAN
ECO-E,GEO-E,PMS-D,ICT-C
(12)
(13) NJONG NGANI SHERON ECO-C,GEO-E,HIS-E,PHI-D
(14) NDI KEVIN NGALA ECO-D,FRE-E,GEO-E,ICT-D
(15) NYAME EMILIA MEKENE ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(16) MANKOCHI PRUDENCIA NYAMSI ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-E
(17) ACHA COLLINS ASHU ECO-D,ENG-E,HIS-E,ICT-E
ATONFACK NANGMO FRANCIS KEVIN
ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E
(18)
(19) ASTRIDE MBAPE KEKA ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 55
(1) ITOE BIDOPH MOTURE ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) NKWELLE MBIDE JONAS BIO-B,CHE-B,PMS-B
(3) NGOLE EBUDE CHANITA ECO-A,GEO-E,HIS-B
(4) BERN CASON AYINA ECO-A,GEO-D,HIS-C
(5) DJOUGANG LAPE GERTRUDE BIO-B,CHE-D,PMS-C
(6) NGWA NDASSAH CLOVIS ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) MBANYOH NESCO FON ECO-B,GEO-E,HIS-B
(8) NELSON NKWAIN JICK ECO-C,GEO-D,HIS-B
(9) ADELA KILAGHAN ECO-C,GEO-C,HIS-C
(10) NGALAKO MADELEINE SORELLE ECO-C,FRE-E,HIS-B
(11) N THEPE ENGOME ELSE ORNELLA ENG-E,LIT-C,FRE-B
(12) OFON DESMOND MENDI ECO-B,GEO-E,HIS-D
(13) TEBI UNICE AKUM BIO-C,CHE-D,PMM-D
(14) BONYEKI JUDE MOFOR ECO-D,GEO-E,HIS-B
(15) EVETT MANINA MA-ACHO ECO-E,GEO-C,HIS-C
(16) JACKSON ATONG ENOW-ACHUO ECO-E,GEO-D,HIS-B
Page 146 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 55
(17) ¨TAMFU BELTA KWEPCHU ECO-C,GEO-D,HIS-E
(18) KOM GATCHUESSI LAURIANNE MAELLE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(19) HANFOU NOUBISSIE AUDREY FAREL BIO-C,PMS-D,ICT-E
(20) DONGMO NOULE FLORIAN LOIC ECO-D,GEO-E,ICT-C
(21) NDIKAKA CLAUDETTE KEFFI ECO-C,GEO-D,HIS-E
(22) MEGNE RUSSELL FOTSO FRE-D,GEO-E,HIS-C
(23) MUBBAH SHALLINE NGWASHANG ECO-D,GEO-E,HIS-D
(24) NTIOGOU YEFOU AUREOLE SANDY BIO-E,CHE-D,PHY-D
(25) ATU ELISCLAIRE ECO-D,LIT-E,HIS-D
(26) BIH SIDONI FORKU ENG-E,LIT-D,HIS-D
(27) GUR COLLINS UMARU ECO-E,LIT-E,HIS-C
(28) NGUEYO MASSA FRANCK OLIVIER ECO-C,GEO-E,HIS-E
(29) TCHIKANGA PRINCE NDINGI ECO-E,ENG-D,HIS-D
(30) KENMOGNE KOYOUE MARLYSE LAURE ECO-E,FRE-D,HIS-D
MPANJO EDEME KINYUY ANDRE GRIMAUD
BIO-E,GEO-E,ICT-C
(31)
MCSTEVE NGUFORMUDEH NSANYUI TUMENTA
ENG-C,GEO-E,HIS-E
(32)
(33) KEJIKA COLBERT VERNYUY ECO-E,GEO-C,HIS-E
(34) BEZEBOH VERBECK ECO-E,GEO-D,HIS-D
(35) TCHOUANI SIANTO YANNICK ELISEE CHE-D,PHY-D,CSC-E
(36) ADAMS AZIM HAMOA PMM-E,PHY-E,ICT-C
(37) NKORFON GILIAN MAAI ECO-E,FSN-C,HIS-E
(38) NDOMUNANG CHANCELINE CHUFF ECO-D,GEO-E,HIS-E
(39) NDIKUM LINDA – CLAIRE LUM ENG-E,GEO-D,HIS-E
(40) KUBA ETHEL MBEL ENG-E,LIT-D,HIS-E
(41) KENMOGNE TCHOUPE KEVINE ECO-D,FRE-E,HIS-E
(42) NJIKAM NORA TECCY SARA ECO-E,ENG-D,FRE-E
(43) NCHINDO GILBERT CHAMBUEN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(44) YENGO SHALOTTE NFOR ECO-E,ENG-D,FRE-E
(45) AMANDELINE NGEHPEHDY LOMBA BIO-E,CHE-D,GEO-E
(46) ANDIN KAREN NUBILA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(47) JUH BLESSING TUMI ECO-E,HIS-D,PHI-E
(48) SOH MBAFE BORIS STEVE ECO-E,PMS-E,ICT-D
(49) WOUFO DONGMO ULRICH FAITH ECO-E,GEO-E,HIS-E
(50) ETAYAH MEYANU MOREN ECO-E,ENG-E,GEO-E
(51) DOCUTBAT DESMOND NDAM ECO-E,GEO-E,HIS-E
(52) ETAYAH MAKWENU MARVETTE GEO-E,HIS-E,REL-E
(53) DJUENA TOKO FRANCK ALLAN ECO-E,FRE-E,GEO-E
(54) NDIKUM WOUGUE DYLAN LIT-E,FRE-E,HIS-E
(55) FOTSING MOUAFO DJIBRIL ECO-E,FRE-E,PMS-E
Passed In 2 Subjects: 73
(1) GERALD MUNGOH ENG-B,LIT-B
(2) MABOB BABILA ELVIS ECO-B,GEO-D
(3) ASHUKEM MICHEAL ENOW ENG-C,HIS-C
(4) CHIA KUM VIODEMA ECO-B,GEO-D
(5) MBEM KOTE THOMAS MELY BIO-C,PMS-C
(6) FOUEDJIO MAGNIBIET JENNY BARELLE BIO-C,PHY-C
(7) TSAFACK KWIFO SATHYA MIKHAELA ENG-B,FRE-D
(8) DJOUSSE MARIE CHIMELLE ECO-D,HIS-C
(9) MOUKAM NGOUNOU ROMARIO FSN-D,ICT-C
(10) DJOMOU CHOUTEDJEM BERTHOLD JORDAN BIO-B,ENG-E
(11) NUNWEH CLAUVIS SUNJOGHO ECO-C,GEO-D
(12) BIH BERNADETTE BIO-B,CHE-E
(13) EBAI BARACLE ABANG ECO-D,GEO-C
(14) EMMERENCE KWAM SAH BIO-C,GEO-D
(15) MBENGO MBICHAE VANESSA LIT-C,HIS-D
(16) ASOPO VINCENT NZO ECO-D,HIS-C
(17) KOKO EBONGUE NAOMIE NORANN RUSSELL BIO-D,PHY-D
(18) MBOH DIEUDONNE DJOH ECO-E,HIS-C
(19) MOKOTO ROLFSCHANHSNER MOLONGWE GEO-D,HIS-D
(20) NCHANG JUSTICE EKFINGEHI ECO-C,GEO-E
(21) DIANGHA NELSON YUH ENG-D,GEO-D
(22) KEKO DEUDJUI ANGE FRANCINE BIO-E,PMS-C
(23) MAFOUGAN LINE ELVIRA ECO-C,HIS-E
(24) AMBOUM PRISCILLIA NDUM LIT-E,HIS-C
(25) NOUBISSIE SIDOINE ECO-D,HIS-D
(26) TAFLIY BRANDON TAPIDOR BIO-C,CHE-E
(27) TCHOUTCHEDJEM DOMCHE AUDREY ECO-C,FRE-E
(28) EDWIN BONGKEM GEO-C,HIS-E
(29) NZOCK SINGHE PRIVATTE ECO-C,GEO-E
(30) MARY-ANNE ASHIATOU MBOH NUISHIADEH ECO-C,HIS-E
(31) OBI IVERT TIKU ECO-D,GEO-E
(32) NSHANJI ELAINE MUNSA GEO-E,HIS-D
(33) TSOPMOH SHENYDER NSELEFACK GEO-E,HIS-D
(34) NGWA MANKA A EVERT ECO-D,GEO-E
(35) KIKISHY ERELLE KINYUY LIT-D,FRE-E
(36) LOH ROSE NABI ECO-D,HIS-E
(37) MIKI YVONNE NEH ECO-E,HIS-D
(38) NANG-TOCK RITA YUMBI ECO-E,HIS-D
(39) TIVEKEH AGNES BUNJI ENG-D,GGY-E
(40) NEBA SILVICE SIRRI ECO-D,GEO-E
(41) ABOUEM LUC MARTINO BIO-D,PHY-E
(42) CHIATA GEORGE AKAM BIO-E,GGY-D
(43) NGUEWA EFANGON MADELEINE SAGESSE LIT-E,FRE-D
(44) TATA JOSHUA BULI ECO-E,HIS-D
(45) TAHIM REMI TATA ECO-E,HIS-E
(46) NGWAGFU CLAIRE ENG-E,LIT-E
(47) ALDRICK JASON EPOKO BADJECK ECO-E,FRE-E
(48) TEMBENG RICHARD OKON ECO-E,GEO-E
(49) MESSELA ABESSOLO RITA MYLENA ENG-E,FRE-E
(50) MBO SONA FONDONG ECO-E,GEO-E
(51) VULONEGHO RONALDO BIO-E,GEO-E
(52) SIDJEU NGUEKAM JACQUES ARNOLD ECO-E,GEO-E
(53) ADJI SAIDOU MIROUANE BABA ECO-E,FRE-E
(54) ANNOH JOHN ASONYAM BIO-E,CHE-E
(55) NDI MBELLA MOISE ASTRIDE ECO-E,GEO-E
(56) WIRBA JADA SUIKA ECO-E,HIS-E
(57) MVOP NADEGE ECO-E,GEO-E
(58) NDIMBIE STANLEY NFORMI ENG-E,FRE-E
(59) AKUMBOH DESMOND MINANG ENG-E,GEO-E
(60) ABANA MBANG LETICIA CHRISTINE FRE-E,HIS-E
(61) EYONG PRECIOUS OROCK GEO-E,HIS-E
(62) TABOT IRENE AYUK GEO-E,HIS-E
(63) VERLA GODLOVE KONGUYUI ENG-E,HIS-E
(64) GWEKOMBAI MIRRIAM FOUBEHH ECO-E,LIT-E
(65) LENDZEMO LIDWINA LIT-E,HIS-E
(66) EKITI SYNTHIA MUNGE ECO-E,GEO-E
(67) DONGMO PIERETTE MIREILLE ECO-E,HIS-E
(68) AKWALLE HOSAINA ENG-E,FRE-E
(69) NGO MBOME LOULOUGA GERTRUDE FABIOLA ECO-E,FRE-E
(70) DE MAHEY DANIELLE LAURELLE ECO-E,FRE-E
(71) NDANGOH PROSPER ENG-E,LIT-E
(72) NGAMALEU TCHOUAGWOE DURIS ECO-E,PMS-E
(73) CHIMENE NGUM GEO-E,HIS-E
Centre No: 11624 Cambridge Comp. Bilingual College
Mutengene
Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 12
% Passed : 60.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) KWAME EKENYA ABOAGYE ECO-A,GEO-D,PMS-E,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 5
(1) NJI BIAH MICHEALA ECO-B,ENG-D,HIS-C
(2) NDJAKWA VIRGINIE ENG-C,FSN-C,FRE-D
(3) ANTHONY QUEEN LIMUNGA ENG-E,LIT-E,HIS-C
Page 147 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 5
(4) AGBOR ASHLEY BAKAK ECO-C,GEO-E,HIS-E
(5) CAROLE BOBIMWO FOKOD ECO-E,ENG-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 6
(1) METEMBEH RACHEL NDAH ENG-B,LIT-E
(2) NGONG PELAGIE NDU ECO-D,HIS-D
(3) RYAN PAUL AYEN TEBAH ECO-E,HIS-C
(4) NEBA SYNTIA MANKA ECO-E,HIS-D
(5) YEMELI KUELONG JULIENNE ECO-E,HIS-D
(6) MBAH LIZI MEDE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11625 Fomic Comp High School Buea
Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 41, Passed : 27
% Passed : 65.85, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 8
(1) ESTHER TABE TAMBE ENG-C,LIT-A,HIS-B,PHI-A
(2) ACHU LINDA BIH BIO-C,CHE-D,FSN-B,ICT-E
(3) NGONG QUINETTE SIH ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B
(4) NJONG LINORA NCHI ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-B
(5) NEBA JULIETTE NCHANG ENG-D,LIT-D,HIS-E,PHI-B
(6) NKWAH LARISA OJONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(7) MINIGAH LOVELINE WIEBUNBOM ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-B
(8) BOKUBA MARIE NJENI ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 8
(1) BONAM BOBE OSIH BIO-B,CHE-D,FSN-D
(2) KEDZE PROMISE EZEAH BIO-C,CHE-E,FSN-B
(3) ACHO SOLANGE MBAH ENG-E,LIT-D,PHI-B
(4) GALVIN ACHALEKE JUNIOR ECO-C,LIT-E,HIS-C
(5) IVAN MUAKA ESEMBE LIKOVE BIO-D,FSN-D,ICT-D
(6) JENNIFER CHIDERA ALOCHA ENG-E,LIT-D,PHI-C
(7) WAFFO TCHIM-TTCHOUA QUINTA ECO-E,FSN-C,REL-E
(8) AKO TARH OBEN MANYOR SUSAN LIT-E,FSN-D,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 11
(1) MBAZANG ELIZABETH AMECK BIO-D,FSN-B
(2) SIMO FOTSO DESIREE FRE-D,PHI-B
(3) MBAH ZERISH ENGU BIO-D,FSN-C
(4) VERA NGONDOH NGAN HIS-E,PHI-B
(5) FANNSO NOELA NYUYMINGKA GEO-E,HIS-C
(6) MUNKI BLESSING YENTOH BIO-E,FSN-C
(7) EKOKO EMELDA BUEH BIO-D,CHE-E
(8) MOKWE LILIAN LIVECA LIT-D,HIS-E
(9) TANCHIA SOLANGE MBINOR ENG-E,HIS-D
(10) VERYE BERINYUY YOLAND GEO-E,HIS-E
(11) BELANG JOLIVETTE NUNGI ENG-E,HIS-E
Centre No: 11627 Government High School Great Soppo
Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 10
% Passed : 90.91, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NDIP MBENG EMILIENNE ENG-D,LIT-C,FRE-E,HIS-B,PHI-B
Passed In 4 Subjects: 4
(1) ROSE EPOSI NGALLE LIT-E,HIS-D,REL-C,PHI-D
(2) ACHALLE AYAMBA GEORGE ECO-E,GEO-D,REL-C,PHI-D
(3) UDO BLESSING UDOH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(4) SARAH ETOMBI EVANJO ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 3
(1) FONBATU LAUGTALY TENDO ECO-D,GEO-E,HIS-B
(2) BEMBU JANE FRANCIS YENGWIA LIT-E,HIS-C,PHI-E
(3) TATUH ALEMNJI BRIGHTER ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) NSEME JASINTA MESANG LIT-D,HIS-B
(2) ATEMOWING BLESS TANGO HIS-E,PHI-D
Centre No: 11628 Government High School Mbonjo Limbe
Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 18
% Passed : 94.74, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) KEBEAH MEH LEONEL ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(2) EKEMA LOVELINE BIH NAMANGA ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(3) NTUBE VANESSA MESODE ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(4) ASONGWE MAURINE NGENSANG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) KIMBI BORIS ECHEBUO ECO-C,GEO-E,HIS-B
(2) ABANGMA LOUISE TAMBE ECO-D,GEO-D,HIS-B
(3) KWENE LORETTE MPONGE ENG-E,LIT-D,HIS-C
(4) TUNDA BALISTINE NTAR ECO-E,GEO-E,HIS-B
(5) AJONGAKOH CHANTAL ECO-E,HIS-D,PHI-D
(6) AKATEH JOEL ECO-E,GEO-E,HIS-C
(7) ABA RONALDO TAKO ECO-C,GEO-E,HIS-E
(8) FONKI JOYCE MANJIWAH LIT-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 6
(1) EPETE LYDIA MOYENGA GEO-E,HIS-C
(2) AYUK EYONG BRENDA ARREY ECO-E,HIS-C
(3) BID KEHMA DESIRE DARYL GEO-E,HIS-D
(4) AGWI UBRINE FUNDE LIT-E,HIS-D
(5) ATEGHA ORYX KUM ECO-E,HIS-E
(6) ATENGONG MAROON MBERAKE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11635 Classical Bilingual Comprehensive College
Metta Qu
Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) AJONYI VALERIE MASAFI ECO-C,LIT-C,HIS-B
Centre No: 11641 Intern School Complexe la Gaiete Yaounde I
Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 43
% Passed : 97.73, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 7
(1) BIKORO ANTOINE JUNIOR CHE-D,PMM-A,FMA-D,PHY-E,ICT-A
EBOLO MONGO GUYLAINE LOUISE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-E
(2)
KEMTCHOUANG MOGOMYE PADJIP
BIO-A,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(3)
BENEKENG A YOMBO MICHELINE DIANE
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-A
(4)
YOUBI GUIAKAM GENY DASYLVA
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D,ICT-D
(5)
IKITO MBALA MAUREEN SHANIA
BIO-B,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(6)
(7) NDJE CELINE FLORE BIO-C,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 17
(1) MELFIE IYABO SHOBAYO ECO-A,ENG-B,PMS-B,ICT-B
(2) OUAMBO SIMO FRANCK -IVAN ECO-A,GEO-D,PMS-A,ICT-A
(3) NGO MBEN CLAUDE SYLVIA ECO-A,ENG-B,PMS-C,ICT-C
Page 148 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 17
TEMDE YOFO MERVEILLE FORTUNEE
ECO-A,GEO-E,PMS-B,ICT-C
(4)
KEYANFE KADJI FLORIAN SERAYA
BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(5)
(6) GWODOG MARIELLE GLORY BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(7) NANA TCHOYA LOIC MARVING BIO-A,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(8) GADJI FARIDA YASMINE ENG-B,LIT-E,FRE-B,HIS-C
(9) TAFFO ARTHUR JERRY BIO-B,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(10) NGO MBEN PRISCILLE DORIANTE BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-C
(11) QUASENNWI MOKOU IRENE BIO-A,CHE-E,GEO-E,ICT-B
(12) BEYENE AMENDE RYAN ARNAUD ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-C
(13) RIWARA A KOUL MYRIAM JESSICA ECO-C,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(14) GUIBONG FREDERIQUE ORIANE BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-E
(15) BELIBI BELLA LAURETTE COLETTE ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(16) LIMI MOFIRO MARIAM ENG-C,LIT-E,FRE-C,HIS-E
BATONGUE NYANGONO AXELLE LAURA
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(17)
Passed In 3 Subjects: 16
(1) NGUIAMBA MICHEL BRYAN PMM-A,PHY-B,ICT-B
(2) YAYI BAYEMI BAKENGA JENKIN BIO-A,CHE-C,PMM-B
(3) FANDJA OYA ISHA TERRY ECO-B,ENG-B,FRE-C
(4) NDANGA ANGOUING HILARY NAOMIE ECO-B,ENG-C,ICT-B
(5) JOSIE LAURE AMOKA NGUINE BIO-B,CHE-C,PMS-C
(6) ATEM GOTO COLLINS ELIE PMM-C,PHY-D,ICT-A
(7) TEKAM FOTSO YVAN ECO-B,PMS-C,ICT-E
(8) IBA BOGAUBI IMAN SONIA BIO-B,CHE-E,PMM-C
BOTOULI MVONDO BIANG JOHAN AUREL GUSTAVE
CHE-C,PMM-B,PHY-E
(9)
(10) BIKAI MAKEK CATHERINE CAMILLE ECO-C,GEO-E,PMS-C
(11) PAJUP GILBERTHE MARCELLE BIO-B,CHE-E,PHY-D
BINDELE ELOUNDOU MADELEINE ASTRID
BIO-C,CHE-E,PMS-D
(12)
AKAMANGWA MARIA -THERESA GWESANG
ECO-C,FRE-E,ICT-D
(13)
(14) FOTSO NGUECHE ORELIE MARCELLE BIO-E,PMS-C,PHY-E
(15) MOHAMADOU ALI BOUBA ECO-D,FRE-E,HIS-E
(16) NOUGUE SINKAM ULRICH ENG-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) NJOYA MOUCHIPKU MANUELA BIO-B,PMS-B
(2) MENYE ONDO AURELE NAIKE PRINCESSE BIO-A,PHY-E
(3) TAMBA PIERRE PAUL FRANCK LOIC PMS-D,ICT-D
Centre No: 11642 Maison Dola Secondary School Yaounde Iv
Regist: 100, Sat for 2 or more Subjects: 98, Passed : 58
% Passed : 59.18, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 10
(1) DESMOND SAWAI ECO-B,LIT-D,HIS-B,PHI-D
(2) LUM SINORITA CHE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B
(3) ILARIE BERGILLE ETONDE ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-D
(4) SHU BLESS NGWA ECO-C,LIT-E,HIS-B,ICT-E
(5) POKAM LENOU ZIDANE ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(6) NEBA DESMOND NGWA ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
EWANE EKALLE ESSOUNG GERALDINE
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(7)
(8) BANDOLO ANTOINETTE RAISSA ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(9) NEBA OPHILIA BIH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(10) BILOUNGA ANESIE BRUNELLE ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 27
(1) NGU BRANDON ACHIRI ECO-B,GEO-C,HIS-C
(2) AFUBA TAKUMBANGH MICHAEL ECO-B,GEO-E,HIS-B
(3) AGBOR TABI ERIC EBAI ECO-C,GEO-C,HIS-C
(4) MBACHAN NGOH JUNIOR BIO-A,CHE-D,FSN-D
(5) NGUM CYNTHIA OWI ECO-B,LIT-E,HIS-C
(6) GUIAKAM KAMWA GABINE ECO-C,GEO-E,HIS-B
(7) LANGUE CEDRICK LANDRY ECO-C,GEO-C,PMS-D
(8) BESILO NJEAH FELIX ECO-D,ENG-E,HIS-B
(9) ANKIAMBOM LOUINA TIMI ECO-D,GEO-D,PMS-C
(10) NGUIFO MERLIN ULRICH ECO-B,GEO-E,PMS-D
(11) CHIA MILDRED LON ECO-B,ENG-E,HIS-D
(12) EYENGA ZANGA MAXIMILIEN MELQUIHOR ECO-E,FRE-D,HIS-B
(13) NDODE SUBE NELSON ECO-E,GEO-D,HIS-C
(14) NSHOM BLESSING KECHIE ECO-C,LIT-E,HIS-D
(15) NJONG LILIAN EZIAH ECO-E,GEO-D,HIS-C
(16) BEBEY NERISIA ACHOM ECO-C,GEO-E,HIS-D
(17) SHU MCBRIDE ECO-C,GEO-D,HIS-E
(18) MBIDA ELANGA PASCAL YVAN ECO-D,FRE-E,HIS-D
(19) ABATE HENRI STEVE ECO-E,FRE-D,HIS-D
(20) ONGODO AFANA DARNELL KEVIN LIT-E,FRE-E,HIS-C
(21) TUME SANDRA MENGENE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(22) TCHANG MERCY ECO-E,ENG-D,HIS-E
(23) MEYOMESSE CHARLES YVAN ECO-D,GEO-E,HIS-E
(24) TCHUENTE CHIMBA HERMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(25) NTOUPENDI ABDEL NASSER ECO-E,GEO-E,HIS-D
(26) IHIMS HAMLET KUDI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(27) MBIFI DEAREST ANNEMBOM ENG-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 21
(1) YAYI II WANIE RAYMOND GEO-C,HIS-C
(2) KEMLE KEMDEM FREDDY ECO-D,GEO-B
(3) CHI PHILIS BIH ECO-C,HIS-C
(4) TEM JERVIS MUEGHE FRE-E,HIS-C
(5) MUNCHINDA EMILIA ASHU FRE-D,HIS-D
(6) MUA MELVIS KOMM ENG-E,HIS-D
(7) HEUSSI BANDA FRANCK JUNIOR BIO-E,PMS-D
(8) TANTOH SANDRINE GIJE GEO-E,HIS-D
(9) TEKAM TEKAM OLIVIER WILFRIED HIS-D,PHI-E
(10) TIZI MUNGU VANESSA SIRIELLE GEO-E,HIS-D
(11) NDITAPAH PATIENCE LEPE ECO-D,HIS-E
(12) ENOW VICTORINE MBENGCHANG FRE-E,HIS-D
(13) AFUH SOLANGE NGWE ECO-E,HIS-D
(14) NKWETE CHET CALISTA ECO-D,HIS-E
(15) NDIWANE MAINDIMUFAH VERA HIS-E,PHI-E
(16) TALIKONG GLORY MENGLA GEO-E,HIS-E
(17) AKO ROLAND NDOYI HIS-E,ICT-E
(18) NGUM JACINTA GEO-E,HIS-E
(19) FORKO BUBAN CYNTHIA ECO-E,HIS-E
(20) MASSO SONAGOU PATRICIA ENG-E,HIS-E
(21) MA- ANGIEH MARY-MAGDALEN ENG-E,FRE-E
Centre No: 11643 Presbyterian Secondary School Douala
Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 45
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 26
NFORBIN CLARISSA BIHCHE
ECO-A,GEO-A,PMS-C,PHI-A,ICT-B
(1)
FEH CHOCKOGEUO VINETTE
BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMM-B,PHY-A
(2)
FOMBUT NUBIA JUNIOR MBUNU
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3)
(4) TANWANI DIVINE GIFT BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-A,ICT-B
(5) MBUN-TANGWE INGRID MAKU ECO-C,LIT-B,HIS-B,PHI-A,ICT-B
NCHINDA NGU GEORGES-GAEL
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B
(6)
ENOTARH KELLY-LOIS MBINGI EPEY
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(7)
Page 149 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 26
(8) AZHIENYU PENN BIO-A,CHE-C,PMS-C,PHY-C,ICT-B
(9) HENRY NEBA TABI FUBE BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
WEREGWE FLOVINE-MELVIS IYEN
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(10)
(11) MBAH REX TENDONG BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
FOZOH NKEMBOH LAKWESEH RUTH
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-E
(12)
(13) NDOYI WRIGHT NFORBUH BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(14) MBOE CAVEN MBELE CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-E
(15) NANJE PENUEL ETOUGWE BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-E
MASAH MESEH WINIE APEHNGONG
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(16)
AFUH NJEI ALPHONSE BRONDON
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-A
(17)
(18) TABI OJONG LALUH MARION ECO-C,LIT-D,HIS-C,REL-E,PHI-B
(19) NAHBILA DEBY FOFANG BIO-A,CHE-D,PMS-D,PHY-E,ICT-C
NJI MOSES NCHANG JUNIOR
CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-C,CSC-E
(20)
(21) MBAH BRIVAL WANDEH BIO-A,CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
(22) TABOT JUNIOR OBEN CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-D,CSC-E
(23) KIEN SOM MIRABELLE ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-C,ICT-D
(24) WERIWOH ORIANNE ABOH BIO-B,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D
JAMES NKONGHO BESONG
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E,ICT-C
(25)
(26) MELISA NCHANG TENING BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-E,CSC-E
Passed In 4 Subjects: 17
(1) WIRNGO THIERY FONYUY ECO-B,GEO-B,HIS-A,PHI-B
(2) KELLY MUMEN NGENGE ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-C
(3) MBELLI DESMOND MBAKU ECO-B,GEO-C,PMS-C,ICT-B
(4) ASHUNCHUNG KATE OROCK ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-D
(5) AKUMA RANDLE NGO TEBO ECO-C,GEO-D,HIS-B,REL-B
(6) NOUADJOU GAMWO JEFF WILLY CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(7) FUH ABIENWI NGWA-CHEO BIO-A,CHE-D,PMS-D,ICT-B
TCHOUASI NYA DANIELLE LAURE TINY
ECO-C,LIT-C,FRE-D,HIS-B
(8)
(9) SUME PERINE NTUBE BIO-A,CHE-D,GEO-D,ICT-C
(10) AMBE ELVIS NUMFOR CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(11) TEPET QUINALINE BUCK ECO-C,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(12) NTUI ETTA TAKANG JUNIOR BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(13) NJEI PRECIOUS ANGII BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(14) ACHIRI BIGHANGHA SEDRIQUE ECO-C,HIS-C,PHI-E,ICT-D
(15) ANDEH HARRIS ANDEH CHE-C,PMM-D,PHY-D,CSC-E
ETUBE NDIANG ALEXANDER HOPE
ECO-C,GEO-D,HIS-D,REL-E
(16)
(17) GHANG DEBRA ENG-E,LIT-B,FRE-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 2
(1) LEUDJEU DJASSE JORDAN BIO-A,CHE-C,PMS-C
(2) EKABE SANDRA NSONLY ECO-C,GEO-E,REL-B
Centre No: 11645 College Catholique Bilingue Notre Dame Des
Nation
Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 31
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 15
FOUTSAP YAGUE RANDIBELLE
BIO-A,CHE-A,PMS-A,PHY-B,ICT-B
(1)
(2) DIMNA ANYEN FON BIO-A,CHE-B,PMS-A,FMA-C,PHY-B
TIYOU WEGA FRANCESCA MEGANE
BIO-A,CHE-A,PMS-A,FMA-E,PHY-B
(3)
(4) NCHANG LARISSA CHIFU BIO-A,CHE-C,PMS-A,PHY-C,ICT-C
MELEM MAHE NANOUCHKA DOROTHE
ENG-A,LIT-B,FRE-D,HIS-B,PHI-B
(5)
WAFO CALIXTHE EMMANUELLE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(6)
TIYOU WOUAPI MANUELA MORGANE
BIO-A,CHE-A,PMS-A,FMA-E,PHY-C
(7)
NOUGHUE LEMOUPA FRANK-MICHEL
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(8)
DIMBELE GOLD NOELINE THERESE
BIO-A,CHE-C,FSN-B,PMS-D,ICT-B
(9)
TATAW DARREN TAKUBAI NJOWIR
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(10)
NGO NJOCK SUZANNE SALOME
BIO-A,CHE-D,FSN-C,PMS-D,ICT-C
(11)
NDENDJA NGASSA FABIUS MORIN
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B,ICT-C
(12)
ELISE FOLEFAC NKEM FORZI
ECO-C,ENG-C,LIT-D,HIS-C,REL-D
(13)
KEUMOE DOMTCHOUANG FORTUNA BRENDA
ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-B
(14)
MANKOLA NICKELA SANDRINE
ECO-D,GEO-E,PMS-D,REL-E,ICT-C
(15)
Passed In 4 Subjects: 9
(1) EKOA JULES BRUNO BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C
ARREY TRACY MALAIKA BESONG-NYOH
BIO-A,CHE-C,PMS-C,PHY-C
(2)
(3) EBEN NCHOTIEH AKOSUNG BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(4) PAHO JEAN ORNEL NJANDJOA BIO-B,CHE-D,PMS-D,ICT-C
(5) NGABA KWANKE JULIENNE BRENDA ECO-C,LIT-D,HIS-C,ICT-D
(6) ACHUO LILIAN KULLA ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(7) SABEKOP BILIP MARIE URSULE BIO-B,CHE-E,FSN-D,ICT-E
(8) NDJAMBA BATOMEN GABRIELLA CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D
NDJAMBE BAYIHA ALBERT LEGRAND
ECO-B,GEO-E,PMS-D,ICT-E
(9)
Passed In 3 Subjects: 7
(1) PETER ETOGO AMIN BIO-A,FSN-C,ICT-E
(2) NDOH MICHAEL DJOMATCHOUA NFAH CHE-D,PHY-D,ICT-C
(3) LINGOG LINGOG THEODORE JASON ENG-E,LIT-D,HIS-C
(4) EMELEH FORZI CHIARA ENG-D,LIT-E,HIS-C
NGUETCHOP KAMTCHUANG JOSELINE PHALONE
ECO-C,GEO-E,PMS-E
(5)
(6) NGO TONYE MONGO PRECISUS ENG-E,LIT-E,HIS-C
(7) METCHUM MBOGNE MERVEILLE ENG-E,LIT-E,HIS-D
Centre No: 11646 St Michael Seminary Melong
Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 24
% Passed : 92.31, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
NOUDEM NGUIMZEU MERVEILLE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E,PHI-E
(1)
Passed In 4 Subjects: 4
(1) GHOYUMEH JABEZ NSHIOM ENG-D,LIT-E,HIS-C,PHI-B
VOUPE DONKENG ALEX BORIS
ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-C
(2)
SAMA BROWNDON CALVIS AJECK
ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(3)
(4) NTSEDIE EMILE ROGER ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) TONG EPHRAIM NEVILLE ECO-B,GEO-C,HIS-B
(2) AKAMA AKAMA ROUSSOS MARIUS ECO-A,GEO-E,HIS-B
(3) AKAMA ETAME SAMUEL GANDHI ECO-B,GEO-E,HIS-B
(4) TACHAM BRICE HERMANN ECO-B,GEO-E,HIS-C
NGOUEMETA LONCHELE BENIE DEBORA
ECO-D,GEO-D,HIS-B
(5)
(6) NZOAKAN HERMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(7) GANUA IDA MBENDONG ECO-D,ENG-E,GEO-E
(8) KAMBE BRIAN ENANG ECO-E,HIS-E,PHI-E
Page 150 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 11
(1) NGOME CLINTON NKWELLE ECO-A,HIS-B
(2) MESUMBE PRINCELY KWENE ECO-C,HIS-B
(3) EKWEH NTANG NKWELLE ECO-C,GEO-E
(4) DJOMO JATSA ANGE ECO-D,GEO-D
(5) NDA AKAMAKU GABRIEL ECO-C,HIS-E
(6) MEYEM FOTIE JUDITH LOUISIANE ECO-D,FRE-D
(7) MAWO JOYCELINE SAHNYUY ECO-E,HIS-E
(8) EPEDE EWONDO VANISA ECO-E,ENG-E
(9) EKUKOLE NGOE ALEXIS ECO-E,HIS-E
(10) DIONGE ASUME LOVETTE ECO-E,ENG-E
(11) DJIOTSOP POUKAM AUBIN GILDAS ECO-E,HIS-E
Centre No: 11650 College Polyvalent Bilingue Saint Famille
Magba
Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 9
% Passed : 90.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MBAMTI NESTOR KOUKMU ECO-D,LIT-E,HIS-B,PHI-D
Passed In 3 Subjects: 6
(1) NGAFI GLORY YEKWU ECO-D,GEO-D,HIS-B
(2) NDZENYUY AMINA YIMNYUY ECO-C,GEO-D,HIS-C
(3) NDJOYA MOUHAMED NOURDINE ECO-E,LIT-E,HIS-B
(4) NGUI DJIAN JUNIOR ECO-C,GEO-D,PMS-E
(5) DULCINEE MISPA TOWO ENG-E,LIT-E,FRE-E
(6) BIH CLARISSE CHUNGONG ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 2
(1) WEPNDA SWINDOLL DUNWI ECO-E,GEO-E
(2) ABAKACHI ALHADJI DJIBRILLA GEO-E,HIS-E
Centre No: 11651 St Paul Bilingual College Bafang Upper-Nkam
Regist: 75, Sat for 2 or more Subjects: 74, Passed : 73
% Passed : 98.65, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
MESUMBE EDIAGE WILLIBRANDT
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(1)
(2) MOFOR VANESSA BEHBIA BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
MARIE-CLAIRE FUNKUIN TOHNAIN
BIO-A,CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(3)
(4) EMAKO KAMADEU LAURA BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(5) CHRISTINE SUUYRU BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
TOUKO DJOMAHA JENNIE ALEXIA
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(6)
AFUNGSAH URSULA TAFAH
BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(7)
KOUGANG NGAMENI JUNIOR JIRES
BIO-E,CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-D
(8)
MBOFUNG BRANDON MELAKE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(9)
FOPATI KUESSIE STEPHANE
BIO-D,CHE-E,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(10)
Passed In 4 Subjects: 29
(1) FUITUH ADRIAN KATSEH CHE-C,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(2) MBOME NDIME NZOGGE ECO-B,GEO-A,HIS-B,REL-B
AMBOULE MEYENG MONIQUE OCEANE
ECO-A,GEO-C,HIS-A,REL-C
(3)
KEMGNE NASAH DARRYL JORDAN
CHE-B,PMM-B,FMA-C,PHY-A
(4)
(5) CHE JEFFESSON TOUOKONG ECO-C,GEO-A,HIS-B,REL-B
(6) NGALEG ETHEL TIAKO ECO-A,GEO-B,HIS-B,REL-C
(7) DJEUGWA CHAMENI DESCARTES BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C
YAMTCHEU WOUANSSI WILFRIED
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C
(8)
(9) NDAMBI BARBARA ANGAH ECO-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B
MOHOMYE-YOTCHOUEN CHRISLIE BRIEL
BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(10)
(11) ANYOPE ESUNG CONSTANCE ECO-C,GEO-B,PMS-D,REL-B
NEOSSI NGASSA CHRISTIAN BONNEAU
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(12)
(13) NKEMBUH LINDA ORNELLA LIT-C,FRE-C,HIS-B,REL-C
(14) WARA LARISSA AZAH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(15) KIEPO POGUELA THIBAUT JOEL BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E
(16) MBIWA CATHY VANELLE ECO-A,LIT-E,HIS-B,REL-D
(17) AMAMBUA JULLIET NGUTEH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(18) MOFOR JUDELINE GWINI ECO-B,GEO-C,PMS-D,REL-D
NGOUADJIE TCHOUAKO KEVINE SOREL
ECO-C,GEO-C,HIS-C,REL-D
(19)
(20) SUINYUY MARKBELTON LIMNYUY BIO-A,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(21) EBUNGE IVINE ASALLE LIT-D,HIS-B,REL-C,PHI-E
MAPITCHAM DIBONGUE MARIE-DONALD
BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(22)
NZELAN TOUKAM SYLVANA VIANEY
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(23)
(24) SAMOU FAMESSI AUDE BERNIE BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(25) SUH JUDE FUHNWI BIO-B,CHE-C,PMM-E,PHY-E
(26) LONGOUA HALEU ARNOL ECO-C,GEO-C,HIS-D,PHI-E
(27) NGONG EMELDINE MBONG BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(28) MBUIH IDIRISU NDZEMBOMENYI BIO-B,CHE-E,PMM-D,PHY-E
DONGMO FONDJI PRINCESSE LYNN
BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(29)
Passed In 3 Subjects: 20
(1) KUMA LAURENT KUMA ECO-B,GEO-B,HIS-B
(2) NGANGOP NTOLIEU CYRILLE PARFAIT BIO-B,CHE-D,PHY-C
(3) NGUMENJONG RAISSA FONKEM BIO-C,CHE-D,PMS-B
(4) DJAMBON LOIS CAMILLE BIO-B,CHE-E,PMS-B
(5) DJEUKAM DEUMENI MAXIME WILFRED BIO-C,CHE-D,GEO-C
(6) KUENA SIEWE EUNICE BIO-A,CHE-E,PHY-D
(7) NJIENTCHEU INESS ECO-C,LIT-D,HIS-C
CHOUASSI NGUEWOUA FLORIANE VANELLE
ECO-C,LIT-E,HIS-B
(8)
(9) NGASSA HAPPY STEVE KAROL BIO-B,PMM-D,PHY-D
(10) MBAH YVETTE ANDONG ECO-C,HIS-D,PHI-C
(11) NFOR CLADIA LABUH BIO-C,CHE-D,PHY-D
(12) ERNESTINE MUKWI TANYU ECO-C,GEO-E,HIS-C
(13) KENGNI NGUEPAH AURELLE LISETTE BIO-C,CHE-D,PHY-E
(14) TATA NADESH WELAH BIO-E,CHE-E,GGY-C
(15) NGADEU FELICITE LINDA ECO-E,GEO-D,HIS-D
CHEUMALIEU TCHUALIEU CLEMENT ROGER
CHE-D,PMM-D,FMA-E
(16)
(17) MOUANI GALAHAM JULIUS ECO-D,GEO-E,HIS-D
(18) TCHADJOU TCHOADEU LINDA FABIENNE BIO-C,CHE-E,GEO-E
(19) SIYAPZE SIYAPZE MEGUEL JOSPIN ECO-C,GEO-E,HIS-E
(20) LEKEAKA ADOHZOAH CODIN GEO-E,HIS-E,REL-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) SIEWE NGUEKO SIMON BIO-B,CHE-B
(2) KENGNE YEDJOU BONIFACE JUNIOR BIO-B,CHE-C
(3) TCHEUFFA TCHOUATCHA GUICHA DUCHELLE BIO-C,CHE-C
(4) TENE LUCAS BIO-C,CHE-D
(5) TIMOH WAH JUNIOR BIO-C,CHE-D
(6) YAMYHE-NTOLIEU ULRICH ISMAEL ECO-C,GEO-E
(7) FUNG BRICE CHUO ECO-D,GEO-D
(8) SIKAM MARIE BERNADETTE ECO-C,GEO-E
(9) MBINDE PALLE EWANE LIT-E,HIS-C
(10) NGOUNOU-KAMENI CHRISTINE-CLAUDIA BIO-E,GEO-D
(11) TOUKO-TCHEUFFA ROSITA-MAEVA BIO-E,CHE-D
(12) DJIEDJOU KENGNE LEONEL CABREL BIO-D,GEO-E
(13) NACTEUKOUE LAURENT NIVERS BIO-E,PHY-E
Page 151 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 14
(14) BOWE MITCHELL MARY NDIE BIO-E,PHY-E
Centre No: 11652 Emergence Bilingual College
Mabanda-Douala
Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 33
% Passed : 89.19, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) SALLE LAWSON BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-B
(2) HALIMATOU AMADOU ECO-E,ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-D
Passed In 4 Subjects: 9
(1) TABE EVELYN ENOW – MPEY ECO-D,GEO-C,HIS-C,ICT-C
(2) NKEZI EDWIN ACHAP – MOH ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-B
(3) NGEDE NGEDE ROGERS TAKANG BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-C
NDAM NGENGUE ABOUBAKAR FADIL JUNIOR
LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-C
(4)
(5) APEH LOVETTE ALLOCHI ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(6) MABAH MBE FORTUNE ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(7) KADJI DORINDO DANIELLE ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E
(8) NDIKUM SYLVIA WOZEL ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(9) LUEONG BARTHANY NJOMBWOPOH ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 13
(1) FONKENGACHA NKENGATEH BRANDON BIO-A,CHE-D,PHY-E
(2) AGBOR SALLY BESSEM BIO-C,CHE-D,GEO-C
(3) CLETUS BABA SUHNDZEU BIO-B,CHE-E,PMM-D
(4) ATIGHE WILLIAM ABONGWA ECO-C,GEO-E,HIS-D
EFUETNKENG EMMANUEL TENDONGAFAC
ECO-D,GEO-D,HIS-D
(5)
(6) NJUME VANESSA ESUNG BIO-E,PHY-E,ICT-C
KWAICHOUPOH CONSTANTIN PEFEUWOH
BIO-E,CHE-D,PMS-D
(7)
(8) AWA MAREILLE SUH ECO-E,GEO-D,HIS-D
(9) KUEBOU VOUFFO CHRISTIAN BIO-E,CHE-D,PHY-D
(10) AYAFOR REGINA NGEM ENG-E,LIT-E,PHI-D
FOUELEFACK DONKA RICHELLE DOWLINE
BIO-D,CHE-E,PHY-E
(11)
(12) NOUTSA KEMKENG VALDO ENG-D,FRE-E,HIS-E
(13) ANYIKENG MIRANDA AMINDEH ENG-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) FONGOH AMOUR VENCESLAS NDE BIO-A,ICT-E
(2) TABOT COLLINS AKAT ECO-C,HIS-C
(3) MEYEMDJO TIETSE TATIANA ECO-D,HIS-C
(4) KANA SODJIO CROSSITA MERVEILLE BIO-B,CHE-E
(5) JOY PUCHERIE NDI BIEH ECO-D,HIS-E
(6) AFOPEZIH JOY NKEZI BIO-D,GEO-E
(7) ELEKE MIMI FUSELINE ENG-D,LIT-E
(8) DESMOND NDEH CHE PHY-E,ICT-D
(9) OFOKA HITCHA CONFIDENCE BIO-E,PHY-E
Centre No: 11653 Laval Bilingual College Makepe Douala
Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 83, Passed : 83
% Passed : 100.00, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 34
ANKIAMBOM EKOLE WILLY ISELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(1)
YOUMTO GILLES CHRISTIAN
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-A
(2)
MBIABA NGAMGA CLAUDE MURIELLE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(3)
KOUAM KENMOGNE VANESSA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(4)
KAGNE MATSI MANUELLA ALEXANDRA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(5)
BENEKENG HEYA LAETITIA ANNE MAGALY
CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-A
(6)
EKWE NKOUANE PAULINE JACKY AGRIPPINE
CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A,ICT-A
(7)
(8) DJOMO NGUENO LOLITA BIO-A,CHE-B,PMM-A,PHY-C,ICT-B
(9) FOTSO METCHUM INGRID BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-A,ICT-B
(10) MANJE THERESIA ENI BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-B,ICT-B
TCHONTCHA AYANG EKOH NOUR FELIXIA
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-A
(11)
AKAZONG ADJAHOUNG LILIANE JOYCE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(12)
LDEVEU ZRA NDEHOUM EZECHIEL
BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-D,ICT-A
(13)
(14) DOUANLA NGUEPI DUBREL BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
NKENGLEFACK ANTONEGU VENUS WILLIAMS
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-B
(15)
TCHUENDEM NJEULO SOLENE GLORY
CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B,ICT-A
(16)
DIFFO NGWANE LOIC BLANCHARD
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(17)
TAMO NGOUOBOU CALVINE CHANTAL
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(18)
(19) NGANGOUM JULIE STEVY BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
ARYX LONGO WILFRIED MORGAN HUGO
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(20)
NKENGBEZA NGUEIWOH PHILOMENE JOYCE
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(21)
MOTSEM YEMGNI JOHANNE ALIX
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(22)
YVES EMMANUEL NKEN KOME
BIO-D,CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-A
(23)
TAKOUGANG NGOUEKO LAETITIA ESTERELA
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(24)
KENGNE KUATE PRESCILLE LAURIELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(25)
KANA FEUGHO MICHELE INGRID
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(26)
(27) WAFO VANELLE BRYNDA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
KAMANDO BRENDA NAHJELLA
ENG-C,LIT-D,FRE-E,HIS-B,PHI-A
(28)
(29) DJOKO ALVIN ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-A,ICT-C
AURIOL PERES BISSOHONG
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-B
(30)
KAMDEM KAMDEM FRANCK BENJAMIN
ECO-B,ENG-D,GEO-D,PMS-C,ICT-C
(31)
(32) HAWA MAMA BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-E
MBENDE NDJOCK KALLA THIERRY ARNOLD
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E,ICT-C
(33)
NJATENG NJIKWI MAZARINE HELENA
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(34)
Passed In 4 Subjects: 39
(1) HAPPI KAMGA DARYL CURTIS CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
(2) TCHOUZOU BORIS NGESSE ECO-A,GEO-A,PMS-C,REL-A
(3) VICTORY EYONG TABI BIO-B,CHE-C,PMM-A,PHY-A
(4) TAFACDA YONTA IRVINE LESLIE BIO-A,CHE-C,PMS-A,ICT-B
(5) TCHAMTCHEU MAREVA FORTUNE BIO-B,CHE-B,PMS-B,ICT-B
DALLE MOUDIO JACK DARVIN ROGER
ECO-B,FRE-C,GEO-A,HIS-B
(6)
MAFEUDJIO MEKONTSOU CHANELLE NADIA
BIO-A,CHE-D,PMS-A,ICT-B
(7)
(8) SOTONG ONANA RONCE YVAN BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(9) FOFE ANONG FREUD JUNIOR BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C
MINGUE NZEUGANG RYAN ANDREW
ECO-B,FRE-D,GEO-A,HIS-B
(10)
NAKU MBUMBA FAUSTIN JUNIOR DESTINY
BIO-B,CHE-D,PMS-B,ICT-B
(11)
(12) PRIDE KELLY EPOSI EWOKO BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(13) TANEFOUO WATSOP MARIE THEREZA
Page 152 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 39
BIO-B,CHE-C,PMS-A,ICT-D
(14) CHOFOR THERESIA MANGWITEH ECO-B,LIT-C,HIS-B,ICT-C
CHETEU KOUOCHE CARLA HACHLINE
ECO-C,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(15)
(16) EYAP NJIONDO JACOB BENJAMIN BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(17) LEMEGA NJINE STELLA LAETITIA BIO-B,CHE-C,PMS-B,ICT-C
(18) TCHAMAKO CHRISTINA BIO-A,CHE-D,PMS-C,ICT-C
(19) EBAMU BLESSING FOTABI ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-C
(20) BEYACK IBN BATOUKINI BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(21) HAOUA IDI BIO-A,CHE-D,PMS-B,ICT-D
KAMGANG KENMOE MIGUEL JORDAN
CHE-C,PMM-A,PHY-D,ICT-C
(22)
(23) LEUTCHOUA NGAKO INES ORNELLA ECO-C,LIT-C,HIS-C,PHI-B
EJENGUELLE MONGUE CHARLES DANIEL
ECO-D,ENG-C,LIT-C,HIS-B
(24)
(25) OUSMANOU MOUSSA ECO-B,FRE-D,GEO-D,HIS-B
(26) NJINE KAMGA STESSY OBRETA ECO-C,FRE-D,GEO-C,HIS-B
(27) NDONGMO MODI YMELE ORNELA ECO-C,GEO-D,PMS-B,ICT-C
(28) JR LIMEN PHROBERT NGONGA ECO-C,GEO-C,PMS-D,ICT-C
NSIYEP MBEKEP CLAUDIA VANINA
ECO-D,ENG-C,GEO-C,PMS-C
(29)
(30) FOTSO DJOKAM RANDY CHRIST ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-C
BEMA KWIYA ALEXANDRE VERANE
ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-C
(31)
(32) FRITZ TAYANG TEUDAH DAREL ECO-C,GEO-D,PMS-E,ICT-C
(33) RAOUL ANDERSON ARREY BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(34) SIMO YIMTA MAEVA FRANCINE BIO-D,CHE-D,PMM-E,ICT-B
(35) KAMDOME GRACE LAFORTUNE LIT-E,FRE-D,HIS-D,PHI-B
(36) NONGA NONGA DANIEL ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(37) TATAW EME BRANDY BESSEM ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(38) MBELE MEKONGO VERONIQUE ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-D
(39) MANYI NDIP PATRICIA ECO-E,LIT-D,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 10
(1) MELACHIO CARLY JORELLE BIO-B,CHE-D,PMM-C
(2) EKU BESONG JOHN PETERSON BIO-C,CHE-D,ICT-C
(3) TSAKEM DONDJIO LAURELLE ECO-C,LIT-C,FRE-D
(4) NGUEGUEM FOTSO YVAN LOIC BIO-C,CHE-D,ICT-C
(5) BESONG MARY AFERENOW ECO-E,LIT-C,HIS-B
(6) FOSSUNG DELLA EMAMBU LIT-D,HIS-D,PHI-B
(7) NOB ACHILLE EMMANUEL ECO-D,HIS-C,PHI-D
(8) NOUBISSIE NGAKO MIREILLE FRANCINE LIT-E,FRE-E,HIS-B
(9) NGAMNI NKOGNING GIRES PMM-D,PHY-E,ICT-C
(10) NKEH VANESSA BOMBI ENG-E,LIT-E,HIS-E
Centre No: 11655 Complexe Scolaire Adventiste Dodza
Yaounde
Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 44
% Passed : 86.27, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
ANDJE BILE FRANCOISE DORIANE
ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-C,PHI-C
(1)
NGO BIKOI OTTOU YANNE YVANA
ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-B,PHI-B
(2)
MBOH MBATU TABOH CALSON
ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E
(3)
TCHOTET MOUNGONDE SALOMON ARTHUR
ECO-B,FRE-D,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(4)
(5) CHIMERE KINGA SANGWA BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
ATANGANA MANI THOMAS YANNICK
ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-B,PHI-E
(6)
MEKOULOU NTSAMA MARIETTE PEGGY
ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-C,PHI-D
(7)
SIL ONGBABITH PAULE MICHELA
ECO-D,ENG-C,LIT-E,HIS-D,REL-E
(8)
BEDIBOUNE BOBOAMA INES LANDRADA
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-E,PHI-D
(9)
KOUAM DOMKAM INGRID DEJANIE
ECO-E,ENG-C,LIT-D,FRE-D,HIS-E
(10)
Passed In 4 Subjects: 17
(1) JINWEN TCHANGJOH VICTOR CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-A
TCHAKOUMEGNE SANKEU JOSIAS ABDIEL
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(2)
NGOUMTSOP YEMDJI STELLA CYNTHIA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(3)
SAKPAK NKOUOLEND STEVE DONALD
CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(4)
(5) SUSAN MONJOWA ENIE NJUH ECO-E,ENG-C,LIT-C,HIS-B
BEYALA KOULOU STEVE JIMMY MARLET
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(6)
(7) IKWO KOSSO ELIZABETH BIO-C,CHE-B,PMM-E,PHY-E
(8) NDOKONG BASILE JUNIOR BIO-D,CHE-C,PMM-C,PHY-E
(9) EYENGA NKOLO JUDITH ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-B
(10) JINWEN BANLACK CLAUVIS CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D
AMOUGOU TCHOUPA CHARLAINE ERYDICE
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-D
(11)
LEUYA NGOUANET COLLINS DUVAL
CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(12)
(13) OMGBA PINON ULRICH ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E
(14) NDEDE TAGA RALPH ARTHUR BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(15) DJOKA TAKAM ANGE DAVILA BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(16) ILOUNGA MEKINDA JONATHAN ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
ENYOUGUE ELESSA ULRICH CLAUDE
ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E
(17)
Passed In 3 Subjects: 9
(1) ASSEN A NDIEMI ARIANE JOHANNA ECO-C,GEO-D,HIS-B
(2) NGONG ETSIDENA MARCELLE RAISSA ECO-C,GEO-E,HIS-C
MEBENGA MBARGA JACQUES BERTRAND
ECO-C,GEO-E,HIS-C
(3)
(4) SEYI BATUPE CARL ALAN CHE-D,PMM-E,PHY-E
(5) ABOSSOLO MA’A BORIS KEVIN ECO-E,GEO-E,HIS-D
(6) DOKALI NDOPATA JUDE PEPIN BIO-D,PMM-E,PHY-E
(7) IHIMBRU MALIKA BAKEME BIO-D,CHE-E,GGY-E
(8) MAIYANGNI FRIDA DOWANG NADEGE ECO-D,FRE-E,GEO-E
(9) DOVOUM WAHOUM FISSOU PAUL GEO-E,HIS-D,REL-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) TATSING OUAFO DAVESOUL ZIDANE CHE-C,PHY-D
(2) NDI ALENE HERMANN KEVIN HIS-C,PHI-D
(3) BELINGA ABENA PIERRE THERESE KERRYL CHE-D,PMM-D
(4) NKWEH EKEMBONG SABINE XAVIERE LIT-E,HIS-C
(5) NLANG OKO YOANN HERTOWN FRE-D,GEO-E
(6) MBA AMOUGOU DAVE MARCEL CHE-E,PHY-E
(7) ASSO’O MENGUE JESICA SYNDY BIO-E,CHE-E
(8) NGWEN NGANGUE JUNIOR STEPHANE DIMITRI BIO-E,PHY-E
Centre No: 11657 Government High School Bonadikombo
Limbe
Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 51
% Passed : 82.26, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
VOMA BETRANE NUGANGA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,CSC-D
(1)
EKOMBU FRANCISCA FORSACK
ECO-B,ENG-C,LIT-D,HIS-C,PHI-C
(2)
CHEMBONI RASHIDATOU YOHMBOU
BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-E
(3)
Passed In 4 Subjects: 14
AWOMBANG FLORENCE AKUOTIA
ECO-A,ENG-B,GEO-A,PMS-B
(1)
Page 153 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 14
(2) BAH BRYCE CHE CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(3) DIANG AJANG SUMBWE BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D
(4) NDIE PRINET MOSAKA ECO-A,GEO-E,HIS-B,PHI-D
(5) ABUNAW BORIS EGBE BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-C
(6) TUKWA GLADYS KONGWE BIO-B,CHE-E,PMM-C,PHY-D
OBENSON CORAZON II KETCHEN NAMONDO
ECO-B,GEO-D,PMS-D,ICT-D
(7)
(8) NSAIDEDZE NERISLINE NAHBUM ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(9) BONG-AKE SANDA NDZI ECO-C,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(10) EMILIA ATABONG EMGEI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(11) NJI GLORY MBONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(12) NDOWNI CLAUVERT BIO-E,CHE-E,GGY-C,PHY-E
(13) NJI NGENGE BLESS BIO-D,CHE-E,PMM-E,PHY-E
(14) AWOH BERNARD ERAMBO ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 20
(1) NDEMABEMA JUNIOR BRANDON ECO-C,ENG-B,GEO-B
(2) KEMING BLASCH NANKUH ECO-C,GEO-D,HIS-B
(3) CHE CLOVIS BIN ECO-B,LIT-E,HIS-B
(4) ENOW BETRAND OJONG BIO-E,CHE-D,PMS-A
(5) CATHY ATUD EGOWE PMM-C,FMA-E,PHY-C
(6) BOLOH LUCY NABEL ENG-C,LIT-E,HIS-C
(7) DEH JUDE BIAME ECO-C,GEO-E,HIS-C
(8) TAWE ETHEL ANJOH BIO-C,CHE-D,GGY-D
(9) ENANGA GEORGIANNA NGEKA MUKEBA BIO-D,CHE-C,ENG-E
(10) ESAMBE NDOBE BRANDON ECO-C,GEO-E,HIS-D
(11) FUNWIE NOAMI NGECHE BIO-D,CHE-E,GGY-C
(12) NNAH LINZY ECO-D,GEO-E,PMS-C
(13) BAMJAI DYLAND LOH ECO-D,GEO-D,HIS-D
(14) KPUNTIR LARISSA ORNELLA ECO-E,GEO-D,HIS-C
(15) FUH LOVELINE NDUM ECO-D,GEO-E,HIS-D
(16) ENONGENE ELAGE CYRIL ECO-E,ENG-E,HIS-C
(17) KENNE GISEL BIO-E,ENG-E,GGY-D
(18) NFON EVODIA NFORSHI ECO-D,ENG-E,LIT-E
(19) NTANG LUCRESSE MANDE ECO-E,ENG-D,HIS-E
(20) ATEMA CLOVETTE ABORA BIO-E,CHE-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) FOLIFAC VERON ECO-C,HIS-C
(2) FONBAH WILLIAM NGANG GEO-D,HIS-B
(3) JUDITH MBONG NGOH BIO-E,GGY-C
(4) FUANYI LOUIS TEKWI ECO-D,HIS-D
(5) WENDI TECLAIRE YEYE NDIFONLENG BIO-C,PHY-E
(6) FOKAM DILYS NJWENG BIO-C,GGY-E
(7) TAMAH SIVASTIAN MUKONGCHO BIO-C,PHY-E
(8) AYUK TINA NKONGHO LIT-E,HIS-C
(9) NJABE JUNIOR OKANE GEO-E,HIS-D
(10) CHE SYLVESTER LIMFENYUY BIO-E,GGY-D
(11) MAPEH SALLY BIO-D,GGY-E
(12) NDANGOH EWAH JOAHANESS BIO-E,GEO-E
(13) NSANYUY CONRALD SAHLA BIO-E,GGY-E
(14) LETICIA DIMUNGE TANGA LIT-E,HIS-E
Centre No: 11665 New Horizon International Sec School Limbe
Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 25
% Passed : 92.59, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 2
(1) LUMA LARISSA EWUNE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,REL-C
(2) EBOUKI JESSICA ENG-E,LIT-E,HIS-D,REL-E,PHI-C
Passed In 4 Subjects: 12
(1) KELLY RIGOBRIGHT BIH ECO-E,ENG-C,HIS-B,REL-C
(2) AZIA TATAH FRANK ECO-B,GEO-C,HIS-E,REL-D
(3) MOJOKO MWAMBO MARY VONNE ENG-B,LIT-E,HIS-C,REL-E
(4) AYICHAP TANYI AYI ECO-D,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(5) AGIEN MUNDU AGWENJANG ECO-D,GEO-E,HIS-D,ICT-C
(6) KARIN KUONAIN BOHEKE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D
(7) KOSA MULEMA BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-E
(8) CAROLINE MANJONG AKAH ECO-D,LIT-E,HIS-D,REL-E
(9) MAC NDIP ELVIS BISONG JR ECO-E,LIT-E,HIS-C,REL-E
(10) KEMAJOU STEVIE FRI BIO-E,CHE-D,FSN-D,GGY-E
(11) NJANA LOIS NANCY BELLE BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-E
(12) NADINE EMANGA BISSONG ECO-E,ENG-E,HIS-E,REL-E
Passed In 3 Subjects: 5
(1) ADUO DIVINE ZHIE ECO-D,HIS-B,REL-D
(2) ASAH SERGE TAWAMBENG BIO-D,GGY-B,ICT-E
(3) BOGNI DAHOLINE ECO-E,HIS-D,REL-C
(4) JULIETTE MBANG EKEI NGUM BIO-E,GGY-C,ICT-D
(5) BEHOU MEVLVIS NCHONG ENG-D,LIT-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 6
(1) TINGA SHARON NGAWIE FSN-C,GGY-E
(2) TAGALEU NDEFFO TEDDY BIO-D,PHY-D
(3) MBUIH USUFU PEDAH FSN-C,GGY-E
(4) ETOGA NGOSSIA FRANK BENOIT DENZEL HIS-E,ICT-E
(5) MOTOMA PETER MBONGO GEO-E,REL-E
(6) NANJE ELVIS NAMBO ECO-E,PHI-E
Centre No: 11666 College Prive Bilingue Laic De Santchou
Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 9
% Passed : 81.82, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) SHEY MARSHAL MBEH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 4
(1) ELUMBA GERVISE ECO-B,GEO-C,HIS-C
(2) TEBAH LAWRENCE LOH ECO-D,GEO-E,HIS-B
(3) NSADAP MILAT IDRICE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(4) TEUVI RUPERT TAGERE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 4
(1) TENSU MOURICE FORMINE ECO-D,HIS-C
(2) FONGUE VANICK DILANE ECO-D,HIS-C
(3) AZONSOP BEAUDELAIRE MIKE ENG-E,FRE-D
(4) NKEMASONG JULIUS LEKEZI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11667 Bodio Bilingual Complex Ngousso Yaounde
Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 4
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 2
(1) BEUGUEM SERENA ECO-C,LIT-B,FRE-D,HIS-B
BUNANG ENDENG WILLIAM EVRADE
ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D
(2)
Passed In 3 Subjects: 1
(1) KADJI LAKTA LAZARE AVENIR ECO-E,GEO-D,HIS-B
Passed In 2 Subjects: 1
(1) BODIO MENO BELRICH ALVINE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11680 Horeb Bilingual College Yaounde
Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed : 31
% Passed : 93.94, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Page 154 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 1
FOCHE KENGNE JULIEN FLORENT
BIO-E,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(1)
Passed In 4 Subjects: 11
(1) LEDJE SICADI LEONNEL STEVE ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-A
(2) DEBONNAIE KIYAM KA-KFAH ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-C
(3) JOHN-JUNIOR SHUCHE ECO-D,LIT-E,HIS-B,PHI-B
(4) KANA KAMGA MISHAELLE ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-B
(5) NGAM DIANA FINYAH BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-D
(6) ELIZABETH CHOU KELLY ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-D
CHIFOR WOGUIPO DONALD WILFRIED
ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C
(7)
(8) DJITA LUM BIO-E,CHE-D,GGY-C,ICT-D
POUATCHOUA KAMGA NEPHTALIE CAROL
ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(9)
(10) MBAH SAMUEL RAOUL BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-D
(11) TCHOUANKEM KAMBOU URIELLE ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 17
(1) SUH ABINWI FELICIA ECO-C,GEO-C,HIS-B
(2) NDINGUE YAMMEGNI MELL KLIFFORD GEO-E,HIS-B,PHI-B
(3) WIRBA GOODNESS NYUYMENKA ECO-C,GEO-C,HIS-C
(4) EBOT MEXWILL OBEN ECO-D,HIS-B,PHI-C
(5) SHUKUI CLEASMAN BONGNSAH ECO-D,GEO-D,PHI-B
(6) KIKISHIY BERTHE NYUYMENKA ECO-D,GEO-C,HIS-C
(7) NJIMONLUH RICK BRANDON NKWEYO LIT-E,HIS-C,PHI-C
(8) FOSSO TEDJUI GILLES MARTIAL CHE-D,PHY-E,ICT-D
(9) BIBI NZENGONG OMEGA CHE-D,PMM-D,PHY-E
(10) TOMI FRANCOIS BERTHOLD BIO-E,CHE-D,PHY-D
(11) JOHN KAH NGWA CHE-D,PMM-D,PHY-E
(12) LANTUM VANESSA KWANYUY ENG-E,LIT-E,HIS-C
(13) FOWOUE KOUEMO KARELLE FLORA ENG-D,LIT-E,FRE-D
(14) MAMBAH DZONANG LYNDA KEVINE BIO-E,CHE-D,PMM-E
(15) ANANKIN NGUEDIA BENJAMIN ECO-E,HIS-D,PHI-E
(16) NGAM SHELLA ALE BIO-E,CHE-D,PHY-E
(17) FEH SYLEVIA MUJINGSI LIT-E,FRE-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) MEYOUPO NYA JOSEPH ARNAUD PHY-E,ICT-C
(2) ESSI JEAN WILFRIED BIO-E,PHY-D
Centre No: 11681 Government High School Kumba-Mbeng
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 2
% Passed : 66.67, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MARY KONG NDENGU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 1
(1) AKPA EDNA BALE ECO-D,LIT-E,HIS-D
Centre No: 11687 Baptist Comprehensive High School Nkwen
Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 20
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) NKWAIN LINDA NICHENG BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-B
WEPNYU LAURENCE TANYU
CHE-D,PMM-A,FMA-E,PHY-C,ICT-E
(2)
ONGUM DORCAS ASIMI – KUM
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,CSC-E
(3)
Passed In 4 Subjects: 3
(1) CHUBUKE LOISE VAFI ECO-D,GEO-E,HIS-D,REL-B
(2) NDZI VERA NGWANKFU CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-E
(3) TATA LIZA TING BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 9
(1) VIMENSI LARISSA SHEIMBOM ENG-C,LIT-C,HIS-B
(2) NKUMI CAROLE YONG BIO-D,CHE-C,ICT-C
(3) NGHAM FAITH CHIA MKEH ECO-D,REL-B,ICT-D
(4) MUSI FRANCIS TABOH BIO-D,CHE-E,ICT-C
(5) BANTAR FAITH BONGYISI BIO-C,PMM-E,PHY-E
(6) CHENG LOUIS NAINMOM BIO-D,CHE-D,PHY-E
(7) YUNIWO JOCELYN KONGLA ECO-E,LIT-D,HIS-D
(8) TAMFU LOUIS TANYU BIO-E,CHE-D,PMS-E
(9) CHIA CLODETTE MAI BIO-E,CHE-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 5
(1) HANNAH KUOH MBZIGHA – A BIO-D,CHE-D
(2) MBONGKO JOY MUNGO BIO-E,PMS-D
(3) NYANGANJI MAXWELL SMALL LIT-E,HIS-D
(4) FIELDING MUSHENG NGWANG HIS-E,ICT-D
(5) MESUMBE NTUBE SHINTABELLE ECO-E,HIS-E
Centre No: 11688 Presbyterian Comprehensive Secondary
School Azire
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 5
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) WATARD YANKAM BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D
Passed In 4 Subjects: 1
(1) MUSONG YVETTE ATUH ECO-E,GEO-D,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 2
(1) MBOKWANG SYMORINE FOMBA ECO-C,GEO-D,HIS-C
(2) NSASHIYI DESMOND JUMBAM ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 1
(1) FONJI EXCEL SHILOH BIO-B,ICT-E
Centre No: 11691 Complexe College Bilingue Le Pierre
Precieuse Etou
Regist: 77, Sat for 2 or more Subjects: 76, Passed : 49
% Passed : 64.47, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) EBITOH GIFT AMARANANG ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B,ICT-E
FONYUY BERENICE SHIYNYUY
ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(2)
(3) ENOW CALVIN EFFA BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E,ICT-D
Passed In 4 Subjects: 14
(1) OBEN ISAAC TABOT ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B
(2) CHEFOR BORIS TIPOH BIO-B,CHE-D,GGY-B,PMS-D
(3) HURE HAMIDOU ABDU ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B
(4) YONG MARICLAITA MBONG BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D
FUH CHE NEBA SAKGLI MUNYANWINGONG
BIO-D,CHE-D,PHY-D,ICT-B
(5)
(6) FANGUENG YOUMBI STEPHANIE BIO-C,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(7) FONTOH GLORY AZU-ASEH ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(8) VUYOFF BLESSING ABONGALI ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(9) MANGWI STEPHANIE ABAM ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-C
(10) CHONGWAIN JANICE FIEN ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
TSANGO AWONO RUPHINE MERVEILLE
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(11)
(12) AMENGWO PRECEDIS NGEM CHE-C,PMM-E,PHY-E,ICT-D
(13) LUM CHRISTABELL CHE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(14) NEMBO CHRISTIAN NDAH BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E
Page 155 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 18
TCHOUANBOU TCHASSEM DARLING BRICE
ECO-E,GEO-C,HIS-C
(1)
(2) MANGWEH EMELDA ZONEPOH BIO-D,CHE-D,GGY-C
(3) MEIRAMOU OUSSEINI BIO-D,CHE-E,GGY-B
(4) NGALA IRENE JUNDI BIO-E,CHE-D,PMS-C
(5) AWAH BRANDON CHO ENG-E,FRE-E,HIS-B
(6) ASAH NDING YASMINE ECO-D,ENG-E,HIS-C
KAMDOUM SUMMIT SAMSON ATEMANDEH
ECO-D,GEO-E,HIS-C
(7)
(8) BOUSSOKE LAMBERT ECO-E,GEO-E,HIS-C
(9) BIH STEPHANIE NUMFOR ECO-C,GEO-E,PMS-E
(10) KEMBU MINETTE NNUDEM ECO-E,GEO-E,HIS-D
(11) MENUMEKA RUTH NGWEPEKEM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(12) ABENG ONANA VERONIQUE ECO-E,FRE-E,HIS-D
(13) MAHWUH CHENG CORAT ECO-E,GEO-D,HIS-E
(14) NKEPAH KINGSLY CHEFOR ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) MODUFE JAMILATU WIRNGO ECO-E,GEO-E,HIS-D
(16) SHEY JOHN GIYOH ECO-E,ENG-E,GEO-E
(17) MENUMEKA BRIGHT AYIM LIT-E,FRE-E,HIS-E
(18) SEPLONG DONALD CHAEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) DZELAMONYUY ROBERTA WANGAH KENEH ECO-C,GEO-D
(2) BOROK DJEBEN SOULEYMAN CHE-D,GGY-D
(3) SHEY DERICK TAMFUH GEO-E,HIS-C
(4) MBAHWI CLOVISE CHE ECO-E,HIS-C
(5) YUH LUCIANA CHEAH ECO-D,HIS-E
(6) MOHAMADOU MAISOUROU DIOUM ECO-E,HIS-D
(7) AMBASSA ONGANDZI HENRI THIERRY BIO-E,CHE-D
(8) BOUOM EMADEU MICHELLE VALERIE PATRICIA ECO-D,GEO-E
(9) TABUT SEDREK TACHOUT ECO-E,HIS-D
(10) MVEMBA AMBARA MICHEL RENE ECO-E,HIS-E
(11) AWAH JEAFF FON ECO-E,GEO-E
(12) MOHAMMAD MOUSTAPHA ECO-E,HIS-E
(13) MAIMOUNA DIOUM ECO-E,GEO-E
(14) NDAKWE MACOULY TANTI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11694 Government Bilingual High School Bekoko
Douala
Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 37
% Passed : 92.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 3
(1) FAI EZIAGHA CHRISTABEL ENG-D,LIT-D,FRE-E,HIS-D,PHI-E
(2) BISHELLE MEMEH UZEH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-E
(3) ALEMNGE SIMILIAN ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 4 Subjects: 9
(1) NDZI MICHAEL NGINYU ENG-D,LIT-C,HIS-B,PHI-C
(2) NKEUTSA LONTSI HERVE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C
(3) NEMOPEH BORIS NKENGLACK ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(4) KHAN PROMISE AKENJI ECO-B,ENG-E,GEO-C,PMS-D
(5) NWENFOR NGEMUKONG CYNTHIA ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-D
(6) LINDA RIEMBA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(7) VELMA NANGEL ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-C
(8) MOUKOUDI NDAME EMILE HENRI ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(9) MBOUGUE SAURELLE ZITA ENG-E,LIT-E,FRE-D,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 16
(1) CARITA FIEN ECO-C,GEO-B,PMS-C
(2) UNAMANII SAMA SAMUEL ECO-C,GEO-C,HIS-C
(3) SOUKEN KEMGOU ISMAEL ECO-C,GEO-D,HIS-C
(4) ACHU HONORINE MUJEM ECO-D,GEO-C,PMS-D
(5) SIMENI KOLOKO ROMARIC ECO-C,GEO-E,PMS-C
(6) CYNTHIA AMBOH MBAH ECO-C,GEO-D,HIS-D
(7) FOTABOT ALIMA NKWONG ECO-D,LIT-E,HIS-C
(8) SAMA LITISIA MBOMBOA MOBIA ECO-D,LIT-E,HIS-C
(9) SAMA CYNTHIA NUBONYIN ECO-C,GEO-E,HIS-D
(10) KENKO NGAMENI CHRISTELLE CAROLE ECO-D,LIT-E,HIS-C
(11) DONGMEZA JESSICA MALONE ECO-C,FRE-E,HIS-E
(12) MENKEMNDA ESTHER NAGHAI ECO-C,GEO-E,HIS-E
(13) BOGHEMA CLAUDINE MUSI ECO-D,LIT-E,HIS-E
(14) AWAH CARINE NCHANG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(15) TATAH RODERICK LUKONG ECO-E,GEO-E,HIS-D
(16) ETONDE GRACE ESOMBE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
(1) CHIABI LIVINUS NUHWUIN GEO-C,PMS-C
(2) NGONG CLARIS MBOH ECO-C,HIS-C
(3) GILLIAN NGEJEH BAJAH ECO-E,HIS-C
(4) NDONGO JUSLEN MBI YAYA GEO-E,HIS-C
(5) CHO SHURRI STEPHANIE ECO-E,HIS-C
(6) TITI AKPAN BLESSING OKON ECO-E,HIS-D
(7) ASOMBANG TRIPHINA BIHANKA LIT-E,HIS-E
(8) FOTIO PARFAIT ECO-E,HIS-E
(9) MANDA JANICE AMENE LIT-E,HIS-E
Centre No: 11701 Saint Benedict College Mvolye Yaounde
Regist: 161, Sat for 2 or more Subjects: 161, Passed : 160
% Passed : 99.38, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 111
BALEMAKEN SIL ROXANNE LEONCE
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,ICT-A
(1)
DZOSSA FOKOU MIKE GODWILL
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(2)
EWODO MBEZELE PIERRE BERTRIED
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-A
(3)
AGOGHO PHILIPPE – OLIVIER
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-A
(4)
(5) FEUWO BIBIANG EPHREIM BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(6) TENOH TERCY AFOR BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A
NEBAH DESMOND FONGWA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A
(7)
MANEWA BOUDJEKO SERENA
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(8)
NCHINDA SONKOUAT JOEL
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-B
(9)
(10) NGU BRIANNA FUMSI BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
NGAMGNE SIEMANOU LORELLE YVANA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(11)
NYANGONO NNA WINNIE SIMONE
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-A
(12)
FOKA NGUEFACK LIONEL EDWIN
CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A,CSC-C
(13)
MBIEMENI TCHOMENGUING DIMITRI
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-B
(14)
DJATCHA NDJANKOU FRANCK EMMANUEL
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(15)
(16) NKE MBA MARTIN BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(17) ELEIH ELLE ETIAN JUNIOR CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-B
AKEFUH KARL – EANT FUNUE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(18)
ABOUBAKARY TAMI ALAIN JUDE
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(19)
(20) IYA MOHAMED BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A
DJONTU FONKOU WALTER VIEL
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(21)
NGAKO PATRICIA – THELSY MOVENI
BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-B,ICT-A
(22)
(23) KONE TAKUEFOU CARL CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
ABUNAW MONIQUE CHANEL TAMBE
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
(24)
Page 156 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 111
(25) TSAFAK ERIC BENJAMIN CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-A
FREDERRIC RUSSEL OBELA NGAH
CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-C
(26)
(27) FONGUH BLAISE TANAM CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-B
NJOMO NGAMGA VANESSA CYNTHIA
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B,ICT-A
(28)
FON BOUNOUNGOU JUBAL PROSPERE
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-C
(29)
SOUASSI TATANG RODOLPHE LOIC
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-C
(30)
AYISSI MBARGA ROGER ARTHUR
BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-A,CSC-C
(31)
MAKOUGANG KANTE YOLANDE CARNELLE
BIO-B,CHE-A,PMM-A,PHY-B,ICT-C
(32)
(33) CHUNGAG STEPHEN NCHE BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-A,ICT-B
NTOLO OWONO TCHOUANKAM RITA
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(34)
KEMWA NGUEPTCHOUANG MARC DANIEL
BIO-A,CHE-A,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(35)
(36) POYI KAMDEM GODLIEB BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A
ABISSEGUE CYNTHIA NADEGE NGONSAH
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B,ICT-C
(37)
BIAGA NOUCHANG ALDA PERIS
ECO-A,ENG-C,GEO-A,PMS-A,ICT-C
(38)
TCHOUANGA KOUAMOU KOFI HILARY SANDRINE
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B,ICT-B
(39)
NDZANA NGONO LINDA KATIA
BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(40)
MAWO IRENE JANE LAURYN
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A,ICT-C
(41)
ZOUPE NANKAM BREL RICHIE
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-A,ICT-C
(42)
MBOMA ELONG JONATHAN
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(43)
(44) TENENEG SONIA NEK BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-C
NKUIMIGNI NJONKOE LAURIE ROLANDE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B,ICT-C
(45)
WAFFO FOTSO FRANCK KAREL
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(46)
FONTCHA CONSTANT JUNIOR
BIO-A,CHE-A,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(47)
(48) JEAN SIMON BIVINA II BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
TSAFACK BRUNEL WEELFRED
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,CSC-C
(49)
(50) KWANG RALITSA BINYUI BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-A
WGOUTCHOU NTOUKAM SYNTHIA
ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-B,PHI-B
(51)
YAP NTOMP EMMANUEL JOHAN
ECO-B,FRE-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C
(52)
(53) MBIEMENI WANSI MURIEL BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-B,ICT-B
KWAMOU FEUKEU GLORIA ELVIRA
ECO-A,LIT-B,HIS-B,PHI-B,ICT-D
(54)
FANKAM MBOUGOUO ELENA KENNY EUPHRATES
ECO-A,ENG-C,GEO-C,HIS-B,ICT-B
(55)
NGONO ELOUNDOU BERNADETTE MICHAELLA
ENG-B,LIT-B,FRE-B,HIS-C,PHI-B
(56)
NGAMO TUEGUEM MYLENE ALEXANDRA
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-B,PHY-C
(57)
BELINGA KOUMPO ANDY DACEL
CHE-C,PMM-A,FMA-B,PHY-B,CSC-D
(58)
TCHATCHOUA NDOUTENG BRUGE CHRISTIAN
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-C
(59)
KETCHAHA CHOUAKE ANGE JOBED
CHE-B,PMM-B,FMA-E,PHY-A,ICT-B
(60)
TALOM KAMGA HAROLD ARTHUR
ECO-B,GEO-B,PMS-C,PHI-C,ICT-B
(61)
(62) MASSA’A PASSY GRACE ECO-C,ENG-B,FRE-C,GEO-B,HIS-B
(63) NGWE NGWING NAWUSE BIO-C,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
KAKE KAMGA LEUGA MARIE – CLAUDE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(64)
PENE FORKOU ANGE FRANCINE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-B
(65)
NYENGUE NGONO CELINE LUMIERE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(66)
ONGOLO MVOGO PATRICK MICHEL
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-B
(67)
NGUETSOP JACKYSON JORDI
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(68)
NJINKOU NJINKOU PRISCILE DANA
BIO-A,CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-B
(69)
MAMBOU WOULEDJE JULIE ROSE
BIO-B,CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(70)
ASMAOU YASMINE ALIOUM
CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B,CSC-C
(71)
DADJO DJANGANG ARMELLE LORRAINE DEGRACE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(72)
(73) FON NGWENYI RUTH BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
NGANDO EKE KAROL TEDDY
BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-D,ICT-B
(74)
MAKOUDJOU PRICILLE LUCRESSE
CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-E,ICT-B
(75)
SANDJONG NANA SORELLE BRITHNEY
ECO-B,ENG-C,GEO-B,HIS-B,ICT-D
(76)
NGUEMA ELLA LOWEH SEAN WILFRIED
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-A,CSC-E
(77)
(78) FOYET THIERRY LOIC CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,CSC-B
SIKOD CARLINGTON FOFUNG
BIO-A,CHE-E,PMM-C,PHY-B,ICT-C
(79)
(80) FEUDJIO METANG BRAND BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-C
BEYALA ETIENNETTE FABIAN
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(81)
(82) NAWOUE LINCE CABREL CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-B,CSC-E
CHEUFFA DANIELLE SCHARONNE
BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(83)
TIENTCHEU EMALEU JOYCE ANDREAS
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-C
(84)
ZENGANG NGAPMEN FRANCK – LAUREL
CHE-B,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-C
(85)
(86) NDIFOR KENNY NDINDAH CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-C
(87) TCHINDA DOUNTIO JOYCE ECO-B,LIT-D,HIS-B,PHI-B,ICT-D
SOGUIA BIBONG WALLY GABRIELLE
ECO-A,LIT-C,HIS-C,PHI-B,ICT-E
(88)
EHETH ONGBASSILECK LISA ORNELA
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-B,ICT-E
(89)
MIMFOUMOU BIKONO JOSEPHINE YASMINE
BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(90)
BAIYEE ZIRABELLE AGBOR
ECO-C,ENG-B,GEO-C,PMS-D,ICT-C
(91)
(92) MINLA’A ROSETTE ELOISE BIO-B,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
VANESSA ASONGNI NJONG
BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-B
(93)
(94) MAKUISSI CHLOE ECO-D,ENG-C,LIT-C,HIS-B,PHI-D
WAGOUM DOUNGMO ANGE DUCHELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-D,ICT-D
(95)
(96) TAYO KLOD ELVIRE CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-D
DJORIODA CONGE FLORINE ELODIE
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E,ICT-D
(97)
(98) HAMAMATA HAWA GARBA BIO-A,CHE-C,PMM-E,PHY-C,ICT-E
SALBO PAGNI HIRMA KENZA
ECO-C,ENG-D,GEO-D,PMS-A,ICT-E
(99)
KIBAMBE LAURENT LEONARDO LORENZO
ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B,ICT-E
(100)
MBOUNGOU MEFIRE AMINATOU
ECO-A,LIT-E,HIS-B,PHI-D,ICT-E
(101)
(102) ATOUH ISIS AUDREY CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-C
(103) BISOHONG GREGOIRE ECO-B,GEO-E,PMS-C,REL-C,ICT-E
(104) MESSI NGANDI JOSEPH CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-D
TONGUE KANDEU DANIELLE STELLA
ECO-C,ENG-C,GEO-E,PMS-D,ICT-D
(105)
DJEUGOUE EBOBAYUK MODESTE
BIO-A,CHE-E,PMM-E,PHY-C,CSC-E
(106)
Page 157 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 5 Subjects: 111
BANA MANGA ARIANE LESLEY BRIGITTE
ECO-C,ENG-E,GEO-D,PMS-C,ICT-E
(107)
(108) NDZIE AKABA CAROLINE BIO-B,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-E
LAMBO FONKOU HILARY ANITA
BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E,ICT-C
(109)
FOPPA TANGOUE JACKY ORNELA
ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D,PHI-D
(110)
KINGNE BIDIAS DARLAINE VIANNEY
ECO-E,ENG-D,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(111)
Passed In 4 Subjects: 44
BESSOH ZOTEGOUON ULRICH TRESOR
CHE-B,PMM-A,FMA-A,PHY-B
(1)
NGUEGUIM DONGMO FRANCK ALAN
ECO-B,GEO-A,PMS-A,ICT-B
(2)
(3) TCHOUALAK FABRICE JUNIOR ECO-B,GEO-B,PMS-A,ICT-B
KAMDEM KAMGA FRANCK ARTHUR
ECO-A,GEO-C,PMS-A,ICT-C
(4)
DJIOTSOP MEFFO RUTH JEANNE PRINCESSE
BIO-A,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(5)
(6) AMBARA OLOMO AUDE AUDIA ECO-A,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(7) NGO MBAGA PAULINE PHEUSANE ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-B
(8) SONTSA DJIFACK DARRYL ECO-B,GEO-B,HIS-B,ICT-D
YOUSSA DJEUGA ROSY MICHELLE
ECO-A,GEO-B,PMS-C,ICT-D
(9)
(10) MAGANKOU MARGUERITE MARIE BIO-C,CHE-C,PMM-B,PHY-B
(11) ONOBIONO NKONO ANDY BRIAN BIO-A,CHE-B,PMM-E,PHY-C
(12) KOUEKAM MOMENI JUNIOR BAU ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
AMBASSA EKO MAURICETTE JANVIER
BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(13)
KADIBIDIA THIAMBILU MARIE THERESE
ECO-B,GEO-C,PMS-C,ICT-D
(14)
(15) FOKAM SIMO OLIVIER JORDAN ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-E
OTELE MBALLA MARIE FRANCINE JULIENNE
BIO-A,CHE-D,PMM-E,PHY-B
(16)
HOPP BIHENG LYDIENNE THERESE NANCY
BIO-A,CHE-D,PMM-D,PHY-C
(17)
MBOUNGA GOFAKE LOIC JONATHAN
CHE-D,PMM-B,PHY-A,CSC-E
(18)
(19) KIANMENE TAKUEFOU CLYDE CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(20) KOWE BOHIMO FEDERICA ECO-D,GEO-D,PMS-C,PHI-B
PEFOUBOU NGWANYIA DYLAN OLIVIER
ECO-D,LIT-C,HIS-C,ICT-C
(21)
(22) MALLA FOINTAMA OSBERT BIO-A,PMM-C,FMA-E,PHY-D
(23) DJOUWE EDOU MARCO KLAYTON CHE-C,PMM-C,PHY-C,ICT-D
(24) EPOLLE NKUMBE GISELE ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-C
BUGU BIWOLE EUPHROSYNE MURIELLE
ENG-C,LIT-E,FRE-C,HIS-B
(25)
MVOGO MBAZOA AUGUSTINE FARELLE
ENG-C,LIT-D,FRE-C,HIS-C
(26)
(27) DJOKO KOUANGANG YVAN CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
CHOUADEU NGALEU ANGE HILARY
BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(28)
(29) BOMGNING BOUM RITA ECO-C,GEO-E,PMS-A,ICT-E
(30) DIKANDA HENRI JACQUES CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C
(31) IHONG REMY STEPHANE CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-C
(32) ISABELLE SEH NKWE BIO-B,CHE-E,PMM-E,PHY-C
(33) ETOUNDI ZOGO GEORGES CHE-E,PMM-C,PHY-B,ICT-E
(34) RYAN METUGE BALUNGELI CHE-E,PMM-D,PHY-C,CSC-C
(35) FANYI JOY NKEMLEKE ENG-B,LIT-D,FRE-E,HIS-D
ONGUENE ESSOMBA MARIE ANDREE DANIELLE
BIO-D,CHE-C,PHY-C,ICT-E
(36)
YOUBA MBILI CLAIRE MURIEL MAEVA
LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-D
(37)
(38) EYIKE MICHEL CHRISTIAN ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-E
NGOMIGNI NJONKOE LORNA RAYMONDE
CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(39)
(40) KOLO JULIE SABRINA ECO-C,ENG-E,GEO-D,PMS-E
NGANSOP TCHOUTOUO PAULE ARMELLE
BIO-B,CHE-E,PMM-E,ICT-E
(41)
(42) ETENGUE CHRISTIAN ARNAULD ECO-E,GEO-E,PMS-D,ICT-C
NGAH NKODO BAMOUDIO DESIRE PARFAIT
CHE-E,PMM-E,PHY-D,ICT-C
(43)
(44) ENYEGUE NGANA IAN CAREL ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
Passed In 3 Subjects: 4
LIKOUND LI HANDY PAUL ARTHUR WILLIAM
LIT-E,FRE-D,HIS-C
(1)
(2) AKAMBA NDIBI SEAN STEVE PMM-E,PHY-E,ICT-C
(3) NTSAMA EVEZO’O SYLVANIA LAURE ECO-E,GEO-E,PMS-D
(4) NGUINI AMOUGOU THOMAS CHRISTIAN ECO-E,HIS-E,REL-E
Passed In 2 Subjects: 1
(1) BILOA ENAMA HENRIETTE BIO-A,PHY-C
Centre No: 11706 Government Bilingual High School Ntui
Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 1
(1) MBEKE OMENGA MARIE DANEILLE ECO-E,GEO-E,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 2
(1) OLOUGOU MVOGO FELICITE ECO-E,HIS-D
(2) FONWI FRANCOIS ECO-E,HIS-D
Centre No: 11723 Government Bilingual High School Bankim
Regist: 43, Sat for 2 or more Subjects: 43, Passed : 36
% Passed : 83.72, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 9
(1) BANMBONG LIVINUS NYUYKIGHAN ECO-B,GEO-B,HIS-A,PHI-B
(2) WEPNGONG GOODNESS NGETI LIT-B,FRE-E,HIS-A,PHI-C
(3) MBORONG COMFORT KINYUY ECO-E,LIT-C,HIS-B,PHI-D
(4) NGEBUIN HUPBO ALAINE ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-E
(5) CLAUDETTE FONYUY ECO-D,LIT-C,HIS-D,PHI-E
(6) NJILEFEH NELVIN NGIME ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(7) PROVERBS KECME JUMNWI ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E
KEMADJOU MONGUE GERMAIN LINUS
ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(8)
(9) KULACKTAR FAITH GEAMBOUN ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 18
(1) NJI ABEL ECO-C,GEO-C,HIS-B
(2) NKOH EDITH UNDUM ECO-C,GEO-C,HIS-C
(3) ODATE KINYUY ECO-C,LIT-E,HIS-B
(4) RAHNMEH JULIUS LORATER ECO-E,GEO-D,HIS-B
(5) NKOH CLARISSE AWAN ECO-E,LIT-D,HIS-C
(6) TEKOM STEPHANE ECO-E,LIT-E,HIS-B
(7) LEMU SILAS ECO-D,LIT-E,HIS-C
(8) AKURO EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-C
(9) GANGMBO GIDEON NDAMIE ECO-E,GEO-E,HIS-B
(10) SIGIME CHRISTABEL SHALANYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C
(11) TARKIMBIN PERPETUA NTFUL ECO-D,GEO-E,HIS-D
(12) TATAH NOELA BIY ECO-E,LIT-E,HIS-C
(13) NGWAFES VICTORINE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(14) AFODIYA NDJOBDI ECO-E,GEO-E,HIS-C
(15) ACHOOH JESICA BIH ECO-D,GEO-E,HIS-D
(16) WOULATELI NAPOLION GEO-E,HIS-D,PHI-E
(17) DORAIT DZERNYUY ECO-E,HIS-E,PHI-E
(18) JUWA MARY KWASENWI ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 9
Page 158 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 2 Subjects: 9
(1) KARI SAMUEL WAJIRI LIT-E,HIS-C
(2) GHAAYUKA NATHALIE DZEKENYUY LIT-E,HIS-C
(3) GUIONKOUING ANTOINE JUNIOR LIT-E,HIS-D
(4) DENEKOME MENDJI CAROLINE ECO-E,HIS-D
(5) KERNYUY QUINTALINE BERI LIT-D,HIS-E
(6) KAKWI CONSTANCE KWASINWI GEO-D,HIS-E
(7) NGIPWU FELIX LIT-E,HIS-E
(8) LENDZEMO JOEL GHAKALAMAI LIT-E,HIS-E
(9) BELBONN MALIKI ECO-E,HIS-E
Centre No: 11728 College Denseignment General Et Technique
Commerci
Regist: 162, Sat for 2 or more Subjects: 162, Passed : 153
% Passed : 94.44, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 12
EJOWAH AKAMA SERGE- DURAND
CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-A,CSC-C
(1)
KOTONG NKIAMBOUH KOTONG
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(2)
WIRBA VANISA NKA MENYUY
ECO-B,ENG-B,GEO-C,HIS-B,REL-D
(3)
DJOUDA TCHETTA DIOSCORIDE
ECO-A,ENG-E,FRE-E,GEO-C,HIS-B
(4)
(5) ASONG ALEMNJI PEGGY CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-C
GANAFEH VENA WESLEY GANA
BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-E,ICT-B
(6)
(7) CLARISA BISIRRI FUSI BIO-E,CHE-C,GGY-E,PMS-C,ICT-B
(8) NEH DAISY-FAITH MAMUZAM ENG-B,LIT-C,FRE-E,HIS-D,REL-E
(9) FULEM NIBA PETER CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-D
(10) FEH DANIEL ENOW BIO-E,CHE-D,FSN-C,PMS-B,PHY-E
(11) JING DANIEL BONGBI CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-E
NGANG LOYS – SHAREMAN LUM FONTA
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-E
(12)
Passed In 4 Subjects: 62
(1) TATA CIDONNE TUME ECO-A,GEO-D,HIS-B,PHI-A
(2) ENOH NZELLE TESSA BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMS-C
(3) CHEO MARIE NOEL KIENG ECO-A,GEO-A,HIS-B,PMS-E
(4) NDEH GILDAS SOMBANG ECO-A,GEO-C,HIS-C,ICT-B
(5) TOH DIDYMUS ANKINIMBOM ECO-C,GEO-C,HIS-A,ICT-B
(6) NCHENGAKEH BELGUISE AZEAH BIO-C,PMM-B,FMA-C,PHY-B
(7) NGEMUKONG MAGDALINE NEBA BIO-B,CHE-D,FSN-B,ICT-B
(8) MBIYDZELA REGINA MBUMENYUY ENG-A,LIT-C,FRE-E,HIS-B
(9) RINDA BONWI NJONGIR JUMBUIN BIO-C,CHE-D,FSN-A,GGY-C
(10) NKEFOR APISEH LEONEL BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-D
(11) CHENUI LISAH AFUNGSA’A ECO-C,ENG-B,GEO-C,HIS-C
(12) FUANYI JUDE ACHALEKE CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-E
(13) TIFUH BRANEY AKURO ECO-C,ENG-B,LIT-D,HIS-C
(14) BAHSANG ISABELLE LABU BIO-B,CHE-C,FSN-B,PHY-E
(15) NGWA GODLOVE AKONGNWI BIO-A,CHE-D,GGY-D,ICT-C
(16) ASAFOR BRIAN NTUNGWEN CHE-C,PMM-D,PHY-C,ICT-B
(17) NJI RODNEY TAAH NEBA BIO-A,CHE-E,PHY-D,ICT-B
(18) MAMBO CHRISTEL MUNAYA ECO-B,ENG-D,LIT-D,HIS-B
(19) UCHON DELICE OJAKWE ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B
(20) NDULA KELVIN ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-D
(21) NGUM NEHEMIAH ACHENG ENG-C,LIT-C,HIS-E,PHI-B
KONGNYUY PIERETTE NYUYKONGE
ECO-B,GEO-D,PMS-D,ICT-C
(22)
(23) FIDZENYUY JOHN BERKA CHE-D,PMM-D,PHY-D,ICT-A
NGOUPAYOU MOHAMED CHAMSOUDINE
BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-D
(24)
(25) AZISEH GLORY AYENWU ECO-E,LIT-D,HIS-B,PHI-C
MOUASSO ECKO WILENE CELESTINE
BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-D
(26)
(27) DOH CYRILLE NGANGBOBGA BIO-B,FSN-C,GGY-E,ICT-D
(28) GLORY NUBONYIN BIO-C,CHE-E,FSN-C,GGY-C
(29) NGALE AKU BRONDON ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(30) NJI DILANE TEM ECO-C,ENG-B,LIT-D,FRE-E
(31) TINKEU KOULO ARTHUR DAREL BIO-D,CHE-E,FSN-C,PMS-C
(32) NKWENTI PRINCE ACHU BIO-D,CHE-D,FSN-B,PHY-E
TCHOUYA TCHUITCHA KEVINE DANIELLE
BIO-C,CHE-D,FSN-D,PHY-D
(33)
(34) ENOW SUSAN-SANDRA MANYI ENG-D,LIT-D,HIS-C,PHI-D
(35) KOUONTCHEH ZAVERRA BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-D
(36) TSAY DESMOND FRU ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C
(37) RINWI KACHE HILDA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(38) TASHE VANESA NWAH BIO-D,CHE-D,PHY-E,ICT-C
(39) ALLE GRACE LEGIEND BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-E
(40) AFEGENUI FRANCIS TAMUKONG ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-D
(41) BATE FRIDA TANYI BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D
(42) MUENDOH BELLY QUEEN ANGONG ECO-E,ENG-B,LIT-E,HIS-D
(43) NYUYDINE HENRY CLIFORD BIO-D,CHE-E,PHY-D,ICT-C
(44) BANFOGHA SIMO MARIE KELLY ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(45) SONITA NAHBILA FORSANG ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(46) BAHSANG BENIS MANSHI ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
(47) POCKY NGUEKAM ISABELLE ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-E
(48) EWUBE LESLIE TABI ENG-D,LIT-D,FRE-D,HIS-E
(49) PENG MALAICA NEPIH ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(50) TAMOH HERMINE LEMA ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D
(51) JUNIOR AMBE NFOR CHE-E,PMM-C,FMA-E,ICT-E
(52) MULAH LARISSA NGUM ENG-C,LIT-E,FRE-E,HIS-E
(53) BLESSING NAHBILA DOH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(54) TEGOMO JUAZOM HERMIONE BIO-D,CHE-E,FSN-D,PHY-E
KOGUE BOUANGO NEHEMIE CELIA
ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D
(55)
(56) NKAFU VERA ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E
(57) NJIANY GUSTAVE NGEULLEU ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
(58) MOHALA TIMOTHY ABAH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D
(59) MAYUN CLARE LEINYUY NTSENG BIO-E,CHE-E,PHY-E,ICT-D
(60) NJOTEH THEODORE BUNGNANSA ENG-E,LIT-E,HIS-E,PHI-D
(61) NGWENYI NOELA TAMUFOR ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(62) ENOWBESONG JOHNNY HOPE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 57
(1) OTEH PRISCA AZIE BIO-B,CHE-C,FSN-A
(2) NGWA DYAN AKWANWI BIO-B,CHE-C,PHY-C
(3) ABICHO URIAH NGANGABUM ECO-B,LIT-D,HIS-B
(4) MEYANUI EMMANUELLA NGEH BIO-C,FSN-B,GGY-C
(5) NDAH MYRA WENDY ECO-C,GEO-C,PMS-C
(6) KOMETA TRACY NGOMBUI ECO-C,HIS-D,PHI-B
(7) WARREN JAMES OROCK ABANG BIO-D,CHE-C,ICT-B
(8) ENOH REGOBERT TEKOH ECO-C,HIS-D,PHI-B
(9) MEH JARVIS WUNG ECO-C,GEO-C,HIS-C
(10) NZONEU LUKONG SAUREL ECO-B,GEO-D,HIS-C
(11) TANJOUTEU FOUETGUE EMMANUELLE BIO-C,FSN-C,PMS-D
(12) KONGNYUY EMELIAN VERNYUY ECO-B,GEO-D,HIS-D
GONPOU TEKOUEDJOU EVEBELLE CYRIANE
CHE-D,PMS-C,PHY-C
(13)
(14) NGAFI CLIFORD KENGWA BIO-D,CHE-C,PHY-C
(15) FINILA CARLSON FONDZEFE BIO-D,FSN-B,ICT-D
(16) SHEY YVETTE BERI ECO-B,GEO-E,HIS-C
(17) BOLIVI ARMEL NJOH PMM-C,FMA-D,ICT-C
(18) CHIAMBAH LARISSA NAIN BIO-C,FSN-B,PMS-E
(19) TSI JESSICA PIH ECO-B,GEO-C,ICT-E
(20) TAMBUA FAITH FEHNUI BIO-D,CHE-D,ICT-C
(21) JIM NANYONGO SUZIN ETHERE BIO-E,CHE-D,FSN-B
(22) KIAH MAVED MBONG BIO-D,CHE-D,GGY-C
(23) ABANDE DIONE LOMBE SYNTHIA BIO-E,FSN-B,GGY-D
(24) NZELE NSONG INES ECO-C,GEO-D,HIS-D
(25) NDARI LEATICIA ENG-B,LIT-E,HIS-D
(26) MIH JOVERT TEM BIO-C,PHY-E,ICT-C
Page 159 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 57
(27) RINWI SMITH ECO-C,GEO-D,ICT-E
(28) NWENGONG COLLETTE KWASINWI ECO-C,GEO-E,HIS-D
(29) WANA MESHI NGWIMETOH K. ECO-C,ENG-D,GEO-E
(30) FONJAINI ANNICETTE YULAMO BIO-E,CHE-E,FSN-B
(31) MBI ENOANYOH ESTHER BIO-D,CHE-C,PMS-E
(32) KENFACK TESSAH ORLINE SANDRA ECO-D,ENG-D,HIS-D
(33) LELE EWANE STEPHEN BIO-C,FSN-D,ICT-E
(34) SUH EMELDINE FUEN ECO-C,GEO-E,HIS-D
NDONGMO NZEYANG FRAICHELAINE DOLVINE
BIO-E,FSN-B,GGY-E
(35)
(36) CAREME MANKAH BIO-E,CHE-E,GGY-C
(37) YOH NIXON TINGEM ENG-E,HIS-C,PHI-E
(38) ANKIAMUA NANCY MBABANGE BIO-E,FSN-C,GGY-E
(39) MACHEFEH BRENDA HONGWUE ECO-E,LIT-E,HIS-C
(40) NCHE KELLY KIEN ECO-D,ENG-D,GEO-E
(41) AGBOR NDIP PRISCA ONEGE LIT-E,HIS-D,PHI-D
(42) VIBANGSI JULIEN ABONGUH ECO-D,ENG-E,HIS-D
(43) NGOME SIDWANE MBOLLE ENG-D,LIT-E,HIS-D
(44) KEME NAHLI AMIRATOU KEMBU-YAH ENG-E,LIT-E,HIS-C
(45) NGU SAMA NDANGO PMM-C,PHY-E,ICT-E
(46) TEBO DESMOND CHICK BIO-E,PHY-E,ICT-C
(47) TANWARONG GILBERT NGORAN ECO-D,HIS-E,PHI-D
(48) LAIKA EMILIE BURINYUY ENG-C,LIT-E,PHI-E
(49) FONONG NJOH AWAH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(50) NDICHAFAH EUNICE AYUK ENG-D,LIT-E,HIS-E
(51) SOYI KENEDY ECO-E,LIT-E,HIS-D
(52) NGIMOU VICTORINE NCHOKUNO ENG-E,LIT-E,PHI-E
(53) ENEH TIENTCHEU SASKIA ECO-E,ENG-E,LIT-E
(54) MELAKA LATILA CARENE ENG-E,LIT-E,HIS-E
(55) NJENOH ROSELINE OMABIT ENG-E,LIT-E,PHI-E
(56) FOFIE DONGMO SORELLE ENG-E,LIT-E,FRE-E
(57) SHIMINYIH BLANDINE PANGMINYIH BIO-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 2 Subjects: 22
(1) OGORK NICHOLINE OJONGNDEM BIO-B,FSN-B
(2) ANWEI BEUKE MOFOR ASHLEY BIO-B,CHE-D
(3) GREAT DAVID EBUBECHUKWU OKEKEIDE PMM-C,ICT-C
(4) AGENDIA MBALA ELODINE FSN-B,GGY-E
(5) SILAH ZIDANE LEOLAIN NGUEFACK ECO-E,HIS-B
(6) DJAMBWEU MATHA LAURE PHY-C,ICT-D
(7) NGUEUDEU OLINGA PATRICIA ELVIRA CHE-C,PMM-D
(8) AJEASONG ROBEL ASHLY ECO-C,HIS-D
(9) TANGA ABDEL ABANG PHY-D,ICT-C
(10) ACHABUH TRACY ECO-D,HIS-D
(11) KUM SHANTAL BIE BIO-E,FSN-C
(12) OYA LIZZET EMMA LIT-D,HIS-D
(13) AMBONTABE EUNICE LIT-E,HIS-D
(14) EPOH MORE ALAIN GERARD LIT-E,FRE-D
(15) GOUABE GAMALEU MARCELLE LORAINE LIT-E,HIS-D
(16) HANNO LONKENG GABRIEL CHE-D,PHY-E
(17) SAMMEH EKUME FORMES LIT-E,HIS-E
(18) MARC BROWN NGNIGMI TEBIT GEO-E,HIS-E
(19) NCHUKWI CIENTHIA NAALUANE ECO-E,PHI-E
(20) GWAN KERAL LIZZY LUM CHE-E,ENG-E
(21) NDIP KELLINE NKONGHO ENG-E,LIT-E
(22) NGUM PRETTY NJIX BIO-E,GGY-E
Centre No: 11732 Government Bilingual High School Gouache,
Bafouss
Regist: 133, Sat for 2 or more Subjects: 133, Passed : 125
% Passed : 93.98, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 18
(1) NKONYI YEMELI BRICE ORNEL
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-A
KUEBOVE ESPERANCE L’ ELUE
ECO-A,FRE-C,GEO-A,PMS-B,ICT-C
(2)
(3) PENN FABRICE AMAH BIO-A,CHE-C,FSN-C,PMM-A,PHY-B
TAMGNO TOGUEM MARTINIEN
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(4)
TCHABET KAMAHA GENIE RICKEN
CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-A
(5)
(6) ABIACHE FLEGUEL TIOMEGNI ECO-E,ENG-B,LIT-B,HIS-B,PHI-A
LONTCHI NZOGNING INGRID
BIO-C,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-B
(7)
TCHUENTE NGATCHA BETHUEL MAGLOIRE
CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C,ICT-B
(8)
TONNANG VOUFO EMMANUEL
CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-B,ICT-B
(9)
(10) MELONG BINDA COLINS BIO-E,CHE-C,PMM-A,PHY-C,ICT-C
MATCHIE YOLANDE NADINE
ECO-C,ENG-B,FRE-D,GEO-C,HIS-C
(11)
NOUBO KOH MICHELLE BEL – ANGE
BIO-D,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(12)
TSIDIE FEUDJIO EMERY WILLIAMS
BIO-E,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(13)
TINDO TAMEGUI CHANELLE
BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(14)
KETCHASSO NGONGANG CHARLES ROOSVELT
BIO-E,CHE-C,PMM-B,PHY-D,ICT-C
(15)
SAKAM FOTSO LUCGRECE ROSE
BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-C
(16)
SITAMDZE TATSIGNE BERACA
CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-D,ICT-C
(17)
KOUAMOU DASSI CARRELLE SABINE
ECO-E,ENG-D,FRE-D,GEO-D,HIS-D
(18)
Passed In 4 Subjects: 37
(1) NDOUONFOCK ELODIE ENG-B,LIT-B,FRE-D,HIS-B
(2) KENGNE KEPNANG JUDE KEVIN BIO-B,CHE-C,PHY-B,ICT-C
(3) NODEM HUGUETTE LAURE ECO-C,GEO-C,PMS-D,PHI-A
(4) FOMEKON FALONNE TSE BIO-C,CHE-C,PMS-B,PHY-C
(5) BOBGAH TERENCE NJIAH BIO-C,CHE-C,GGY-B,ICT-C
(6) AYAFOR JOSEPH JUNIOR NGANG BIO-B,CHE-D,PMS-C,PHY-C
(7) PETER FINJAP PUNKWE BIO-B,CHE-E,PHY-D,ICT-A
BINTCHA BLAISE PHARREL TOUNOUNGA
BIO-B,CHE-C,PMS-B,ICT-E
(8)
(9) OWONO BEKOA PATRICK DUVAL BIO-D,CHE-D,PMS-B,ICT-C
NUETAGDIE KAMSEU AYMAR GILDAS
BIO-B,CHE-D,GGY-D,ICT-C
(10)
(11) MEGNA AREITOUYAPE JAMILATOU ECO-D,ENG-C,LIT-C,HIS-C
(12) YONTA TERANCE BIO-D,CHE-D,PHY-B,ICT-C
(13) SYLVESTER SUHNGWA BIO-C,CHE-E,PHY-C,ICT-C
(14) EGBE CALEB AYUKEBANGHA BIO-C,CHE-E,GEO-C,GGY-C
(15) FOSSO TIPNANG DYLANE ULRICH BIO-D,CHE-D,PMS-B,ICT-D
(16) KUE FODJOU EMMANUEL JUNIOR BIO-D,CHE-B,PMM-D,PHY-D
(17) CHE NIRUS NGWA CHE-D,PMM-D,PHY-C,ICT-C
(18) NYONKA’A IBRAHIM ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-D
(19) MAKEU TCHINDA NEILY BRENDA ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-B
(20) NJOUOGNE MAGONG MAEVA BIO-D,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(21) OBEN ARRENEKE SHELLY EBOT ECO-E,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(22) SEGNING TSINDA JESSICA BIO-D,CHE-E,PHY-D,ICT-B
(23) ACHALEKE CHATENDEM BIO-D,CHE-C,PHY-E,ICT-C
(24) MAFFO DORGELINE SCHESIA BIO-C,CHE-E,PHY-C,ICT-E
(25) LLOYD NDJOKO TOUKAM ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-C
(26) MAGATEU KANKEU BELVANIE BIO-D,CHE-E,GGY-C,ICT-E
(27) NOUDEM MEFODJEAZET NADIA CHE-D,PMM-C,PHY-E,ICT-E
(28) TIENTCHEU LESSLY FERNANDA BIO-E,CHE-D,PMM-E,PHY-C
(29) NGOKWE EL JOHN ENG-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(30) TISHER MARINUS TENKANG BIO-E,CHE-D,PHY-D,ICT-E
(31) NYUGAP NGWAYI TIMOTHY BIO-E,CHE-D,GEO-E,GGY-D
(32) LUCIEN TANUI AFUNGCHWI ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-E
(33) CHOUAKO NDJONGOUE BRIAN VIANIE
Page 160 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 37
ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-E
(34) ESIBE PROMISE TENGOU ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(35) SHEY PERINA NATUH BIO-E,CHE-E,PMS-D,ICT-D
(36) BENEDY KANYIMI EMMA YEKU ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(37) TANEBIH PATERNE ROMARIC BIO-D,CHE-E,PMM-E,PHY-E
Passed In 3 Subjects: 50
(1) VERCINTIA SIRRI ECO-C,GEO-A,HIS-B
(2) NJILEFAC GODLOVE FONYAN ECO-C,GEO-C,HIS-B
(3) KUETCHEU PATRICIA PRECIOUS ECO-E,LIT-B,HIS-B
(4) TECHOU TAKAM ALEX JORDAN ECO-B,GEO-D,HIS-C
(5) PIPWOH AQUILIOS CHIMENYI BIO-D,CHE-C,PMS-B
(6) MAFOUPI EPIPHANIE TASONHODFOR BIO-D,FSN-C,GGY-C
(7) NGWA ROWLINGS MUNGWA BIO-D,GGY-C,ICT-C
(8) MAGNE GEOVIANE CHE-D,PMS-B,PHY-D
(9) AMBOMBO FOUDA ELVIRA JOYCE ENG-B,LIT-E,FRE-C
(10) FOMEKONG SADIO STEVINE ECO-D,GEO-C,HIS-D
(11) TANGA NODEM BILIOS PMM-C,PHY-C,ICT-E
(12) TCHINDA DJOUMESSI MARIE CHANTAL BIO-D,PMM-C,PHY-D
(13) AKO QUINTA BESEHMAGO BIO-D,FSN-B,PMS-E
(14) VOMA DILLAND NUBIA BIO-D,CHE-D,GGY-C
(15) KEDIA FELIX NDEH ECO-E,GEO-D,HIS-B
(16) UFOKA PROMISE ABIRAPA BIO-D,PMS-D,PHY-C
(17) MBICHE HELLMANCLIP NKAHNGOH ECO-E,GEO-C,HIS-C
(18) LONTSI TIMENE MIGUELE CHE-D,PMM-C,PHY-D
(19) NZOUNKOUAGUE KEVIN ULRICH PMS-D,PHY-E,ICT-C
(20) NDEH SULPITIUS NFAH LIT-D,FRE-E,HIS-C
NGOUEGNI MOUOGUE MBIEZIE CHIVAROLE
CHE-E,GGY-C,ICT-D
(21)
(22) METHIAM KUITANG GIAVINE CYNTHIA ECO-C,GEO-E,HIS-D
(23) NDE KENGNE ARRON CHE-D,PMM-C,PHY-E
(24) KUMFA JUDE NGONG ECO-E,GEO-C,HIS-D
(25) MICHAEL LOUIS JACON PMM-E,PHY-E,ICT-B
(26) AJEIH GERADINE INJOH ENG-D,LIT-E,HIS-C
(27) TOUKAM THERESE ENG-E,LIT-D,HIS-D
(28) WAZE TENE LORENZA KEVINE ECO-D,FRE-E,GEO-D
(29) SIAKA NGASSU MURIELLE ECO-E,GEO-E,HIS-C
(30) MAPPA CHARNELLE EVANA ECO-D,LIT-E,HIS-D
(31) MEKEMDOUM KUETE VERITE ECO-E,GEO-C,HIS-E
(32) NTOMB JOELLA URIELLE ECO-C,GEO-E,HIS-E
MBOUO MBOUO NCHANKOU ALIM SUNITA
ECO-E,GEO-E,HIS-C
(33)
(34) FOTSEU LEUCHE ADRIEN GEORESSE PMM-C,FMA-E,PHY-E
(35) SINGNING JIATSA STELLA BIO-E,GGY-C,ICT-E
(36) MEFOGANG NOUMBISSIE GUILLE AUDREY LIT-E,HIS-E,PHI-D
(37) NEKAM MOBU KEDINE VANINA ECO-E,GEO-E,HIS-D
(38) TAMUM FALONE MESHI BIO-E,FSN-D,PHY-E
(39) MIMCHE PERSIDE ANNICK BIO-E,CHE-E,PHY-D
(40) BRENDA NAWA SHAKFUE ECO-E,GEO-E,HIS-D
(41) BANBOYE BELTUS WIYSOLA ENG-E,GEO-D,HIS-E
(42) MELI MBE PETIT MERVEIL GEO-D,GGY-E,ICT-E
(43) AKWANGAH RODRIQUE FOSOH ECO-E,GEO-D,HIS-E
(44) MOFOR CLAUDE YUNNUI ECO-E,LIT-E,HIS-E
(45) ANWULORAH NZOGOUANG IFEOMA BIO-E,CHE-E,PHY-E
(46) MANTHO SOPHIE PRUDENCE ECO-E,LIT-E,HIS-E
(47) WANDJI MEL JOSPAIN BIO-E,GEO-E,GGY-E
(48) NJUABA MARIE NOEL BIO-E,PMM-E,PHY-E
(49) ACHA ORNELLA ENJEI CHE-E,PHY-E,ICT-E
(50) AMUH DELPHINE NJEI ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 20
FORTENDONG ATSOLEKEU MACBLAISE FOSSIMOCK
GGY-C,ICT-C
(1)
(2) PROSPER FINJAP CHUANTU BIO-D,ICT-C
(3) OTU HALINA MASONGO LIT-E,HIS-B
(4) MFANGAM NSANGOU CHARIFATOU SAMANTA BIO-B,GGY-E
(5) CHEBOH HILDA NZIYOH BIO-D,PHY-C
(6) UBRINE MANSOH TANGE BIO-E,GGY-C
(7) SAYOH MIKI NGWEMAH LIT-E,HIS-C
(8) NDOH EMMMANUEL ADANGAH BIO-E,GGY-C
(9) FORMBASSO HYACINTHE NZIYOH BIO-E,GGY-C
(10) MFOUT ASSANA BALKISS BIO-E,PMS-C
(11) MBOUNE FAHBOUOBI ULRICH GEO-D,HIS-E
(12) NEMBO MASSO LOIS URIELLE BIO-E,PHY-D
(13) MACBRAIN DAIGA FONCHAMYO GEO-E,HIS-D
(14) METCHUM TABUE SORELLE SYNTHIA GEO-E,GGY-D
(15) MEKAMDEM FOKA LUCRESSE PATRICIA BIO-E,ICT-E
(16) TAGNE DEFFO JULES RIVEL GEO-E,HIS-E
(17) KAMSU STEPHANIE ECO-E,GEO-E
(18) SOGBOU MELONG KELIANE BIO-E,PHY-E
(19) NDIFIEMBEU ARIANE NGWACHI ECO-E,GEO-E
(20) MARIAM SULTANA GEO-E,HIS-E
Centre No: 11740 Government Bilingual Secondary School
Ngaoundal
Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 14
% Passed : 82.35, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 3
(1) NGWAFOR DESTINE WOZIE ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(2) MBONG MIREL ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C
(3) TATA RODRIGUE NJOBINKIR ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-D
Passed In 3 Subjects: 8
(1) MGAKOME GABLA KOMBO PROSPERE ECO-E,GEO-D,HIS-C
(2) ABACHI BOUBA ECO-D,GEO-E,HIS-C
(3) TICHA LEONEL ACHU ECO-D,GEO-D,HIS-E
(4) MALVIN BINNYUY ENG-E,LIT-E,HIS-C
(5) AISSATOU ECO-D,GEO-D,HIS-E
(6) AOUDOU RAZACK WIYSAHGNY ECO-E,GEO-E,HIS-D
(7) NCHIA BEVELINE NNAM ENG-E,LIT-E,HIS-D
(8) MOKOM CENTIAH MOZOH ECO-E,ENG-E,GEO-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) TATA FLORIAN DZELAMONYUY ECO-D,HIS-D
(2) DOCTA NIKOU JUNIOR AUGUSTIN ECO-D,HIS-E
(3) BUZUAH VALTAS BRADY MBANYAM ECO-E,HIS-E
Centre No: 11744 Government Bilingual High School Ekorezock
Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed : 33
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 11
(1) MANFO PAMELLA SORELLE LIT-C,FRE-D,HIS-B,PHI-A
(2) NCHANGNWI MELANY SUH ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-B
(3) SUHNKIWANG BLAISE NEBA ENG-B,LIT-C,FRE-D,HIS-B
TABUGUIA KAMGUIA YVAN CABREL
ECO-B,GEO-D,PMS-B,ICT-D
(4)
(5) AGWE ANIKA SHIRI ECO-B,ENG-E,LIT-D,HIS-C
BIKIM ELOUGA MAKASSO CATHY YVANNA
ECO-C,FRE-D,GEO-D,PMS-D
(6)
MENOA HERMINE BLONDELLE AUDREY
ENG-D,LIT-E,FRE-C,HIS-C
(7)
(8) API DUCCAS ACHECK ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B
(9) API RODHA TIKUM ENG-C,LIT-E,FRE-D,HIS-C
(10) WOPENESEH BLESS ECO-D,GEO-C,HIS-E,ICT-E
NGONO TSANGA ELOUDOU MICHELLE
LIT-E,FRE-D,HIS-C,PHI-E
(11)
Passed In 3 Subjects: 19
(1) MEGHE MELVIS NCHU ECO-A,GEO-C,PMS-B
Page 161 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 19
(2) KILOH BLESSING YAJE ECO-B,GEO-C,HIS-C
(3) NSOM ELVIS YONGABI ECO-B,GEO-D,HIS-B
(4) TAAL STELLA NCHEK ECO-B,LIT-D,HIS-B
(5) TIH YACUBA TIH ECO-D,GEO-C,HIS-B
(6) NJECK TECHE HONORE ECO-C,GEO-C,PMS-C
(7) NJOCK EMMANUELLE MARIETTE ECO-B,GEO-B,PMS-E
(8) MESSINA ONONINO JOVANIE ECO-C,GEO-D,HIS-C
(9) WAFFO DJONTU AUDREY LORD ECO-B,GEO-D,HIS-D
(10) OJONG CORETTA ETA ECO-E,HIS-C,PHI-B
(11) NGASSA MARY NJINKOH ECO-B,GEO-E,HIS-C
(12) ARC’S YEMLON WINNIE ECO-C,LIT-E,HIS-B
(13) BUBA JAMILA JANUBA ECO-C,GEO-E,HIS-C
(14) DJUITCHOU MOUBU PAOLA PRISCA LIT-E,HIS-C,PHI-C
(15) FUH BORIS AMABO ECO-C,GEO-E,HIS-C
(16) DIKOSSO NGWASSO YANNE MELVINE ECO-C,GEO-E,HIS-D
(17) EPOSI MIRIAM NANJE ECO-D,ENG-D,HIS-D
(18) OMBOLO NKE ANTOINE CHANEL DILANE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(19) BILOA OKODE MIREILLE PIERRETTE ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 3
(1) KELLY ETAKA ARREY LIT-D,HIS-B
(2) MOKIA ALPHONCE SHUKEKI ECO-C,GEO-E
(3) NGANKAM FOTSING DORIANE INGRID ECO-D,GEO-E
Centre No: 11745 Government Bilingual High School Eseka
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 3
% Passed : 33.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
NGO NTOMB ELODIE MADELEINE LAURE
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(1)
Passed In 3 Subjects: 1
(1) NDZEM SIDONNE ECO-E,GEO-E,HIS-C
Passed In 2 Subjects: 1
(1) MAKONDO SOLANGE VIRGINIE AIMEE GEO-E,HIS-B
Centre No: 11748 Government Bilingual High School Bobongo
Petit Par
Regist: 152, Sat for 2 or more Subjects: 152, Passed : 128
% Passed : 84.21, Sanctioned : 8
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 16
TCHEDJOU POKAM DAVIS JUNIOR
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(1)
KHUMBA CLINTON BEKONGCHO
ECO-C,ENG-B,FRE-D,GEO-C,HIS-A
(2)
DJEUMBOU TINKAM YANN VIANNEY
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
(3)
ASONKENG TATSINKOU NYLL BRICE
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(4)
MBUNTCHA TCHAMBA STEVE
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-B
(5)
NOATONG KETAMG KIMDJI DANIEL
BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-E
(6)
(7) OBI CHINEDU MIRACLE BIO-B,CHE-E,PMM-B,FMA-D,PHY-D
SANDJONG TCHOUTANG FRANCINE GRACE
BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-C,ICT-C
(8)
(9) MBAH CLETUS JUNIOR BIO-B,CHE-D,PMM-B,FMA-E,PHY-E
(10) NONO NJIPMOU MARTHE ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-B,PHI-B
FONGANG WAFFO RICHIE VALDES
BIO-C,CHE-D,PMM-C,FMA-D,PHY-E
(11)
ANEDJOU NKEMGUE JACKY AIDA
ECO-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C,PHI-B
(12)
(13) MUNJI SHEDRICK AJUH BIO-D,CHE-E,PMM-C,FMA-E,PHY-D
NDJITAT MBAKOP LIONEL EVANZ
BIO-E,CHE-E,ENG-E,PMM-C,PHY-D
(14)
(15) NDONG DILLON NGONG BIO-D,CHE-D,PMM-E,PHY-E,ICT-D
(16) FOTSING TAJOUO LEONEL BIO-E,CHE-E,PMM-E,PHY-E,ICT-E
Passed In 4 Subjects: 57
(1) OKIE BRITNEY NDJUEKAM NDOA ECO-C,ENG-B,GEO-B,HIS-B
(2) SIGHA DZOGUTCHOUP ADELIN CHE-D,PMM-A,FMA-B,PHY-B
KAMTCHEU HANTOU NAHOUMIE SIMONE
BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-C
(3)
(4) NGUIMKENG MBE ARSENE FRITZ PMM-A,FMA-B,PHY-C,ICT-D
(5) KAMTE NZAKOU LOIC BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C
(6) NCHIA CEDRICK EWI ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-C
(7) NGACHOU NEBOT FLORIDE BIO-C,CHE-D,FSN-B,PMS-B
(8) DEFO KENGNE ASAPH CARMEL CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(9) EBIMBE II YVANNA JENNY BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
YOUDOM SIMO WILFRIED CABREL
CHE-C,PMM-B,PHY-C,ICT-C
(10)
(11) ESELACHA ETENDEM ADOULAWA ECO-D,ENG-D,LIT-B,HIS-B
FONYUY JOYCLINE DZELAMONYUY
ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-B
(12)
(13) KUFOR ADRIAN TEINTSEM ECO-C,GEO-A,PHI-D,ICT-D
(14) YOUNKWE AMEDEE VIANNEY ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B
(15) TCHATAT SEUMI MEME SHELLA ECO-A,ENG-E,LIT-D,HIS-B
TIHAIDJOP TCHONANG ANGE CARTEREL
BIO-B,CHE-D,PMM-B,PHY-D
(16)
(17) NJUAFAC MARYLSE BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D
TATSING TCHUENTEU IVAN LANDRY
ECO-C,LIT-D,FRE-D,HIS-B
(18)
(19) ABUGICHO MAXIME ATUIYA BIO-C,CHE-C,PMM-C,PHY-D
(20) ATABONGAFAC THERESE ECO-C,LIT-E,HIS-C,PHI-B
(21) NJINANG YIMDOM BRANLY LIU CHE-D,PMM-B,FMA-D,PHY-C
NKAMGANG TEGAMBOUE IDRISS MARTIN
CHE-D,PMM-A,FMA-C,PHY-E
(22)
(23) KENMENE ZENIA PRISCA ECO-C,GEO-D,PMS-C,PHI-D
NGUETKOUA TCHOULI ALEX MARIUS
ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-D
(24)
(25) NDUKONG VALERIE NYOHKIKIFEW ECO-B,ENG-D,LIT-E,HIS-C
NDUKONG VANESSA NYOHKONKIMEH
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(26)
TCHAMKO NGAKO SORELLE BRENDA
ECO-B,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(27)
(28) BAVOUA NTONGA LYNE ORLY BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-E
(29) YANE PEHIPE HOTNIELLE BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-E
TCHEUTCHEU NGANGO MADELEINE DANY SORELLE
BIO-B,CHE-D,FRE-E,PHY-D
(30)
EKANE NDEMBA FRANCINE VANELLE
LIT-D,FRE-D,HIS-C,PHI-D
(31)
(32) BIH CHANSLINE CHE ENG-D,LIT-E,HIS-B,PHI-D
(33) MBOHE KONGO LEVIS BIO-E,CHE-C,PMS-C,ICT-D
(34) MBENA MVOGO BENOIT BORIS BIO-E,PMM-B,FMA-D,PHY-D
(35) KOAGNE DJOU JOEL BIO-C,PMM-D,PHY-E,ICT-C
TCHOUNDE YATCHET LOIC DUREL
BIO-C,CHE-D,PMM-D,PHY-D
(36)
(37) EKOLI KONGWE YVETTE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D
(38) AGBOR CASANDRA AYUK ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E
SIMO KAMGAING EDWIGE DANIELA
ECO-C,GEO-E,PMS-C,PHI-E
(39)
(40) MAYA TCHINDA JESSICA BIO-D,CHE-D,ENG-C,GEO-E
NOUCHE KOUAMOU CHANCELIN KEVIN
ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(41)
KOUADJA MBEUMBIA NAOMI SYNTYCHE
ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C
(42)
(43) MEUGANG SIMO SYNTHIA ECO-E,ENG-C,GEO-E,PMS-D
(44) METSAFACK FALONNE BIO-E,CHE-E,PMM-D,PHY-C
MBEU TOMI KUIGOUA PASCAL ADRIEN
BIO-E,CHE-C,PMM-E,PHY-D
(45)
(46) YEMDJO KENMOGNE BALBINE LEA LUCIE
Page 162 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 57
LIT-E,FRE-E,HIS-D,PHI-D
(47) BESSA NESTOR FILS BIO-E,CHE-D,PHY-E,ICT-D
YEDJO BOUADJO CHARNELLE LAURE
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-D
(48)
(49) FUNG AKHUOCHELE DZE BIO-D,CHE-E,PMM-D,ICT-E
(50) FOMBA ALEXIS NGOMBA ENDELEY ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-E
FABO KEYOUMBU ANNICK CYRIELLE
ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-E
(51)
(52) FEUTSEU FRANKY STEVE ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-D
SINGA SINGA SERAPHIN QUARTUS
CHE-E,PMM-D,PHY-E,ICT-E
(53)
(54) BITTOU ILLORSON BOTTOU ENG-E,FRE-E,GEO-D,HIS-E
(55) SIBAFEU TALLA FORTUNE ECO-E,LIT-D,FRE-E,HIS-E
(56) ANAWO ABDELAZIE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
EMPE TCHATCHOUA ARMEL VIDAL
ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(57)
Passed In 3 Subjects: 41
(1) ANYEN LARISA MBAH ECO-A,GEO-A,HIS-B
(2) NDULA BRANDON TITATAH BIO-B,CHE-A,GEO-B
(3) NGAHA MOKO ADELE MANUELLA ECO-C,GEO-D,PMS-A
(4) SAMA NYUVAGHA JEANOT ECO-B,GEO-D,HIS-B
(5) CHEBEN SONKOUE PEPIN BIO-A,CHE-D,PHY-C
(6) NDIFOR BRONHILDA AZAH- NGWE ECO-C,GEO-D,HIS-B
(7) ZIFACK TIMOTHY BIO-B,CHE-D,ICT-C
(8) EMUAN MPOH LAWRENCE ECO-C,GEO-C,HIS-D
(9) SHU PHILIP NUMFOR BIO-B,PMM-D,PHY-D
(10) NKOMBO DESSAMO JOYCE CHE-D,PMM-C,PHY-D
(11) YANKAM NGAHA MOISE JOSIAS PMM-D,PHY-D,ICT-C
(12) AGENDIA JOY ENG-D,LIT-E,HIS-B
(13) VERNON RAMIREZ ETANDOW ECO-D,GEO-D,HIS-C
(14) OBI AYUK MACAULEY OBEN ECO-D,GEO-D,HIS-C
(15) ATEMNKENG SHAMA MEGAM FOCHOP BIO-E,FSN-C,PMM-D
(16) MAGOUM TIEMEKOU LINDA SORELLE ENG-D,FRE-E,HIS-C
(17) BEPATHER EKEI PROSPER BIO-B,PMM-E,PHY-E
(18) SIMO FOHOUO MAXIMILIEN ECO-C,LIT-E,HIS-D
(19) CHUH EVETTE RIYU BIO-E,CHE-E,GEO-B
(20) AZONGHA MIRIAM SIH ENG-E,LIT-E,HIS-C
(21) IBRAHIM HAMADOU SOULEMAN PMM-C,FMA-E,PHY-E
(22) ACHUO PROSPER GHONG BIO-E,CHE-D,PMS-D
(23) MEMBOU NGUEDOUMG FRANCK ARMEL CHE-D,PHY-E,ICT-D
(24) DEUBOU SINGA BENJAMIN GUEATAN ECO-D,GEO-E,HIS-D
(25) MESUE RUTH EMUKE ECO-E,ENG-C,LIT-E
DJIETCHOU DEUTCHOUA DARLIENNE TAITA
ENG-E,GEO-E,PMS-D
(26)
(27) TAMWO SAMUEL DERICK ECO-E,HIS-D,PHI-E
(28) PESUILE PETOU MERVEILLE LIT-E,FRE-E,HIS-D
(29) YUFENYUY ALBELTINE JAVNYUY BIO-E,CHE-D,PHY-E
NJITCHE TCHOKOCHEU JEANNINE PEREC
ENG-E,FRE-D,HIS-E
(30)
(31) AROL TALLE NZOTA MIGUEL BIO-E,CHE-E,GEO-D
(32) TAKU ARREY CLOVETTE ECO-E,LIT-E,HIS-D
(33) KHAN PROMISE KHAN ECO-E,GEO-D,HIS-E
(34) NJIELE YAMAGAM YVES ROMUALD ENG-E,FRE-E,HIS-E
(35) CHEUDJOU JONGOUET VINCENT BERIO ECO-E,GEO-E,HIS-E
(36) DJUIMO NGATCHA ELVIRA INESSE ECO-E,ENG-E,HIS-E
(37) DJANPA KEMAJOU INGRID BALDARICE LIT-E,FRE-E,HIS-E
(38) AFUH RYAN MBA BIO-E,PMM-E,PHY-E
(39) GOUAYOU KUITE YVAN GAETAN ECO-E,GEO-E,HIS-E
(40) FONGANG KOUOTANT GEDEON KESSEL ECO-E,GEO-E,HIS-E
(41) MODIKA BOYLE LEWIS JEMIA ENG-E,LIT-E,FRE-E
Passed In 2 Subjects: 14
(1) EFEAPE ISMAYER NJUKANG BIO-B,CHE-C
(2) TCHOUMI EUNICE JECOLIA BIO-B,PMS-C
(3) OKUMO EKIE FIONA ABE BIO-D,FSN-B
(4) WANKAM CAROLE MARCELLE BIO-B,PHY-E
(5) AWANDEM WENDY BIO-E,FSN-C
(6) NDOUMI TCHANA BOREL VENCESLAS CHE-E,PMM-C
(7) BIN CARINE DJUO BIO-E,CHE-D
(8) NZENKE PETER MUKETE BIO-E,GEO-E
(9) NGAMENDJEU KAMENI MAUREL BIO-E,GEO-E
(10) TAYO TALLA ARNOLD DONALD ECO-E,GEO-E
(11) CHEDJOU NAMTCHENG VALERIE JESSICA ENG-E,GEO-E
(12) FOBING DJIEUMO DIANA ECO-E,HIS-E
(13) MBANGCHIA TENDONGUE STEPHILIAN BIO-E,PMS-E
(14) NJOH ELMA LAUR – AKWONG ECO-E,ENG-E
Centre No: 11749 Government Bilingual High School
Bojongo-Douala
Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 128
% Passed : 95.52, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 20
NASAH JERESSE BACKOMP
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-B
(1)
(2) ETA CYRIL NELSON ETA BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C,ICT-A
(3) ANYI NDEM LARISSA BINI BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-E,PHY-B
YAI NGANFANG ANDERSON
BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-B
(4)
AWAMBA DETSO BRAYAN STEVE
BIO-A,CHE-C,PMM-A,FMA-D,PHY-C
(5)
(6) MENDI MIRIAM KENDEH BIO-A,CHE-C,ENG-C,PMS-C,PHY-C
(7) SAMA DELIEVE BIO-A,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
NGAH MARTINE FRANCINE MELISSA
BIO-B,CHE-B,PMM-E,PHY-B,ICT-B
(8)
(9) NGWANI EVETTE MUMAH BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-D,PHY-C
BERINYUI BUNYUI BRENDA
BIO-A,CHE-C,ENG-C,PMM-E,PHY-C
(10)
(11) DZEAYE ERENNE KIYLA ECO-B,ENG-E,LIT-D,HIS-C,PHI-B
SHERON NGWAMBOH BABILA
ECO-A,ENG-E,GEO-C,HIS-C,ICT-D
(12)
DEFFO TAFFO JOSIANNE NAURELLE
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-D
(13)
(14) CHE JENNIFER OWI BIO-B,CHE-D,ENG-C,PMS-C,PHY-D
(15) ANYE TEKE NCHE BIO-A,CHE-D,ENG-D,PMS-B,PHY-E
(16) BANKA BRENDA NAHJELA ENG-D,LIT-E,FRE-E,HIS-B,PHI-B
(17) AWA NADESH WOTEH BIO-A,CHE-C,ENG-D,PHY-E,ICT-E
MADE SIMO GODLOVE DANIELLE SAMUELLA
BIO-D,CHE-E,FRE-E,PMS-B,ICT-D
(18)
(19) MENDI PRISWILL APA ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D,ICT-C
KANO DEKOU BILLY BROWN
BIO-D,CHE-E,PMM-D,PHY-E,ICT-D
(20)
Passed In 4 Subjects: 52
(1) ALEMNJI NORA ATABONGLEFAC BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D
(2) ALEMNJI FLORA NKENGASONG BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D
(3) WIRNGO MUFIDATU SHULA ECO-B,LIT-C,HIS-B,PHI-A
(4) MBANWEI BORIS MBANWEI BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-B
(5) KIVEN JULIUS- PETER ASONI ECO-A,GEO-B,HIS-C,ICT-C
(6) DJIATSA BOGNI AURELIE LEA BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-B
(7) MIAFFO TAMOLA LEO DILANE ECO-B,GEO-B,HIS-C,ICT-C
DZEKENYUY DENISA GAEL NSOYUKA
ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-D
(8)
(9) ANANG FUAKEFEZEH BIH ECO-C,ENG-B,GEO-B,ICT-D
(10) NUMARANG FANWI RUTH ECO-B,ENG-D,LIT-B,HIS-C
(11) NDITACHI CHELSEA AFUHNUI BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
(12) NGNOUPAYE YEMATA WILSON BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-C
MOMEKEM KUEFOUET DUREL HERVANE
BIO-B,CHE-C,PHY-D,ICT-B
(13)
(14) ASANGA ANSLEM MUONEVIH BIO-A,CHE-D,PMS-C,PHY-C
(15) NOUPAYE ARIELLE ORNELA BIO-B,CHE-C,ENG-D,PMS-C
FOUTSOP MAFFO ETELLE LORRAINE
ENG-C,LIT-C,FRE-C,HIS-D
(16)
Page 163 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 52
PAULETTE OJONG MANYER NDUMBE
ECO-A,ENG-D,LIT-E,HIS-C
(17)
(18) ANYEKU ZITANI KANIDA ECO-B,GEO-C,HIS-C,ICT-E
(19) DJIETCHEU YONGA EMMANUELLE BIO-B,PMM-D,PHY-C,ICT-D
(20) NKENG HANSON TAKA BIO-A,ENG-D,PHY-E,ICT-C
(21) MENGEH ANTOINETTE MAH ECO-A,GEO-D,PMS-D,ICT-E
(22) MENDI RENATHA KAKON ECO-C,ENG-D,LIT-D,HIS-C
(23) STEPHEN BESSONG NJIE ECO-B,GEO-E,HIS-C,PHI-D
GAKOU KEMEGNE CHANZY CREPIN
CHE-C,FRE-E,PMS-C,PHY-C
(24)
(25) SAIKUNA MILLEN NDIPNU ECO-B,ENG-D,GEO-D,ICT-E
(26) MBAWUM CALIBRIGHT MAH ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-B
(27) MUBAT COMFORT NINDUM ENG-D,LIT-B,HIS-D,PHI-E
(28) AKA MELVIS ETIENDEM BIO-B,CHE-E,ENG-E,GGY-C
(29) ADE TITI ROSE BIO-D,ENG-E,FSN-C,GGY-C
(30) PALVIN LIMUNGA NDUMBE BIO-C,CHE-D,FSN-D,PMS-D
(31) TCHOKOUAHA TOUKO CARELLE BIO-A,CHE-E,ENG-D,PHY-E
(32) KENFACK NOUNING FLAVIE CHE-D,PMM-C,FMA-E,PHY-C
FASSI MOUGOUE CHANCELLE FABIOLA
ENG-E,LIT-D,FRE-C,HIS-D
(33)
(34) JINWEN BLESSING YUNKWI ECO-B,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(35) SIMBO MCBRIDE NGOBUH BIO-D,PMS-C,PHY-E,ICT-D
(36) DJOUFACK TSANE RICHEL ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
ENOWRAW EDGRACE OTOP EYONG
CHE-E,PMM-C,PHY-E,ICT-C
(37)
(38) TANTOH ISABELLE NDUMNGA BIO-B,CHE-D,ENG-E,PHY-E
(39) NDI STEPHANIE YENJONG BIO-D,CHE-E,FSN-D,GGY-C
(40) TIAMOH CHANTAL TIACHOP BIO-D,ENG-D,GGY-C,ICT-E
(41) ZIE HENRIETTA FRU ECO-B,ENG-E,GEO-E,ICT-E
(42) ATAM MELANI BIH ENG-E,LIT-E,HIS-C,PHI-D
TCHUISSEU SIMO VARELLE QUENANE
ENG-E,LIT-D,FRE-E,HIS-C
(43)
MEYOUPO TCHOUGON LA REINE JESSICA
ENG-E,LIT-D,FRE-D,HIS-D
(44)
(45) AGBORBESONG LAURETTE ENG-D,LIT-D,HIS-D,PHI-E
(46) KUM KATCHE IKOM BIO-C,CHE-E,PMS-E,PHY-D
(47) TAGUENA WILFRAN JULIO BIO-D,CHE-D,PMM-D,PHY-E
(48) KWATH MARIE LOVELINE ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-C
(49) EBOT MAXCELINE AYAMBA ECO-E,LIT-E,HIS-D,PHI-D
(50) NWENGA TESSY TAKUNNJU ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-E
(51) ATEM EBOT NEWRICK ECO-D,ENG-E,GEO-E,ICT-E
(52) TAH FERDINAND JUNIOR ATUD ECO-E,GEO-E,PMS-E,ICT-E
Passed In 3 Subjects: 36
(1) KWENE MACCOLLINS NZANG ECO-C,GEO-A,HIS-B
(2) JAM BERTRAND MUH ECO-B,GEO-C,HIS-C
(3) PHILIPPE VIKEN EKANE ECO-C,LIT-D,HIS-B
(4) SIMOH CARINE WOLAWOMEH ENG-E,GEO-C,HIS-B
(5) FUL JOYCELINE ECO-D,GEO-D,HIS-B
(6) SIDIK ABAS ADAMU ECO-B,GEO-E,HIS-D
(7) ABENGHO FLORIDA AKWESEH ECO-C,GEO-C,HIS-E
(8) NGWECHUA MARINET NGWANAMBOH ECO-C,GEO-E,HIS-C
(9) BIYO NGONO REGINETTE ECO-C,LIT-E,HIS-C
(10) OLINGA JOSEPH JUNIOR LEDON ECO-C,GEO-C,HIS-E
(11) EMMAT PANDAP TITAKEMSHI CHE-E,PMM-B,PHY-D
(12) MANOJI JODEL FONKY BIO-E,PHY-C,ICT-C
(13) MBUAYELA CHIBELIE BIO-C,FSN-E,GGY-C
(14) NYAMNJOH SUCCESS BERINYUY ECO-C,GEO-D,REL-D
(15) NANGHA PRISTINE TENGHE ECO-E,GEO-B,ICT-D
(16) DOUMTSOP FOMENA BRANLY VALDES ECO-C,GEO-E,PMS-D
(17) KWALA VICTORINE MUA ECO-C,GEO-D,HIS-E
(18) NEMSIFOR DELPHINE SAMSON ECO-D,GEO-D,HIS-D
(19) CHE RENA NCHANG LIT-E,HIS-D,PHI-C
(20) TOUMANI NDOOTCHIE ARIEL FRANCK BIO-C,CHE-D,PMM-E
(21) HAMMADOU DAHIRU BIO-D,CHE-D,PHY-D
(22) LEMFON SHELLA BERINYUY BIO-E,CHE-D,GGY-C
(23) YUSUFU ALI ECO-D,GEO-E,HIS-C
(24) KOM TSEMO URIELLE DOREGE CHE-D,PMM-D,PHY-D
(25) NYAM MILDRED MBU ECO-C,LIT-E,HIS-D
(26) NDZEMBOMENYI PAMELA BIO-C,CHE-D,PMS-E
(27) SIBENOU MBOUYAP AUGUSTE ECO-D,GEO-E,HIS-D
(28) YAOBA JIBRILLA BIO-D,CHE-D,PHY-E
YOUGO NGUEMTCHUENG THOMAS DAQUIN
CHE-E,GGY-D,ICT-D
(29)
(30) HARRISON BEKONDO JUNIOR ECO-C,GEO-E,PMS-E
(31) NANA DOLINE ENG-E,LIT-D,HIS-D
(32) ETAME HARVEY NARCY ENG-E,FRE-E,GEO-D
(33) NGANTA HIGHSON TANTOH ENG-E,LIT-E,HIS-D
(34) KOKOUONG LAMBE SALINE ENG-E,PHY-E,ICT-D
(35) NGOULADJO EVANIE MURIELLE ECO-E,GEO-E,HIS-E
(36) AKWI RITA ABUEH ECO-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 20
(1) MABU THEOPHILUS NDAMO ENG-C,GGY-C
(2) MOGO THIERRY VINCENT ECO-C,GEO-C
(3) AMBE FAUSTIN NGWA BIO-D,GGY-C
(4) NDOH LARISA NKIMIH BIO-C,CHE-D
(5) NZIWOH BLESSED FOMIKY LIT-E,HIS-C
(6) EBANE KOUBI NADINE LIT-E,HIS-D
(7) CHE QUINNET SIRRI ECO-D,GEO-E
(8) MBABIT RITA ATAM LIT-D,HIS-E
(9) ATAEFAC BRENDER ENG-E,LIT-D
(10) NGONDI KOUTY ROMARIC CHE-D,ENG-E
(11) TAMBE DERICK ETCHU ECO-E,HIS-D
(12) ANGEH MARION KENDEH ECO-E,HIS-D
(13) PEACE ACHING BENIS OZIRI ECO-E,ENG-E
(14) NJI SIMILINE MAMBO ECO-E,LIT-E
(15) NELLY SHELSON KOMBANG TEM ECO-E,LIT-E
(16) KUMCHI CYRIELLE ROBIN MAFOR LIT-E,PHI-E
(17) VERDZEYUF ROSINE BONGSHEILA LIT-E,HIS-E
(18) NJAKOY JULIANUS BAILACK LIT-E,HIS-E
(19) YOLAND EKEMA BIO-E,GGY-E
(20) NAYAH DIANA NGONGANG LIT-E,HIS-E
Centre No: 11750 Atlanta Bilingual Comprehensive High School
Douala
Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 92, Passed : 83
% Passed : 90.22, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 10
LUNGLA NUELLA NYUYSEVER
BIO-C,CHE-B,PMS-A,PHY-C,ICT-B
(1)
(2) CHI AUSTIN GWAN CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C,ICT-A
FORMASIT CHIJOH FOKUNANG
BIO-B,CHE-B,PMS-A,PHY-D,ICT-D
(3)
FEUDJIO TATSA YVAN NOEL
CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C,ICT-B
(4)
(5) TATA CHRISTIAN EJAFF CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C,ICT-C
VENLIM PIUS POWEL NSOTAN
BIO-D,CHE-C,PMS-A,PHY-E,ICT-C
(6)
(7) ANYE FRU SUH BIO-C,CHE-C,PMM-E,PHY-D,ICT-B
(8) TENGWI MOGOU ORNELA BIO-E,CHE-B,PMM-C,PHY-C,ICT-D
BONGRAM HAURRISON BONGSUIRU
BIO-E,CHE-D,ENG-E,PMS-D,ICT-C
(9)
(10) SUZAN YUBU SUNDAY BIO-E,CHE-D,PMM-D,PHY-E,ICT-C
Passed In 4 Subjects: 20
(1) CHICHE BRADON AYUK BIO-B,CHE-C,PMS-B,ICT-C
(2) KFUTUA SAMMY JUNIOR ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-D
(3) BUENE EBECHUE WALTA BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-C
(4) AMINKENG JUNIOR ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-D
(5) BOWA LESLY NDEH BIO-E,CHE-D,PMS-B,ICT-C
Page 164 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 4 Subjects: 20
(6) MANKA NATHALIE ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C
(7) BUINWI RINWI BORIS BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-D
(8) MARVIS NYUYDZE BIO-D,CHE-D,GGY-D,ICT-B
(9) GHOGAH GILBERT MOVUH BIO-B,CHE-C,PMM-D,PHY-E
(10) GANA REMI GIMA ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(11) TASING FERDINAND BIO-C,CHE-D,FSN-C,GGY-E
WAKUNA KEHYEBA LORETTA JANGNINA
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C
(12)
(13) ENTCHEU JORHAN THIERRY ECO-E,HIS-C,PMS-D,ICT-E
(14) LEBUNG DYLANE LEKE BIO-C,CHE-E,FSN-E,ICT-D
(15) WOYU THELMA KERNYUY ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D
(16) FOMBAD FUNKEU CONFORT ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C
(17) BONG JAPHETH ANKINIMBOM ECO-D,GEO-C,HIS-E,ICT-E
(18) MASSAH CLARIS NCHUMULUH ECO-E,ENG-E,LIT-D,HIS-D
ZOUNGNOUH KELLY SANDRA SEIGNOU
ENG-E,LIT-E,FRE-E,HIS-D
(19)
(20) TONGWO NEROUS NGUATEH BIO-E,CHE-E,FSN-E,GGY-E
Passed In 3 Subjects: 37
(1) NGENDO SYNTHIA MANGENDA BIO-B,CHE-C,GGY-B
(2) ATABONG FABRICE ALEMGU BIO-B,CHE-B,PMS-C
(3) BUKI BUKI TCHIENDJUI BIO-C,CHE-C,ICT-B
(4) TIHNEKONE FABRISE SALEH ECO-B,GEO-B,HIS-D
(5) MIYAGUE NGUEFACK LAURE FORTUNE BIO-B,FSN-C,ICT-C
(6) TITA MAMAH USENI FONAZEM ECO-D,GEO-C,HIS-B
(7) ALMERAD WIYKEM BIO-C,CHE-C,ICT-C
(8) CONFIDENCE BERINYUY BIO-B,CHE-B,PHY-E
(9) BLAKE BABAYA ECO-C,GEO-D,ICT-B
(10) NEG ZACLINE ACHU BIO-B,CHE-D,ICT-C
(11) BENGYELLA SEDRIQUE BIO-B,GGY-E,ICT-C
(12) TARNTEH ABDEL KARIM ECO-C,GEO-E,HIS-B
(13) ANDIN MELANI FOMBON BIO-E,ENG-B,ICT-C
(14) CHEBOH LACHONG GUERLINE ECO-C,LIT-D,HIS-C
(15) TATIAZEU SONGTIA ARMEL RODRIGUEZ BIO-C,CHE-C,FSN-D
(16) BANTIA DOUALA GUSTAVE JUNIOR ECO-D,GEO-C,HIS-C
(17) NEBA CLOVIS NDEH ECO-C,ENG-E,GEO-B
(18) ETUMBE VICTOR IKOME BIO-C,CHE-C,PHY-D
(19) NGAHA SIALEU MILENA CABRELLE BIO-B,GGY-C,ICT-E
TAGUIMLEKEU MADONDJEU FARELLE RAISSA
BIO-B,CHE-E,ICT-D
(20)
(21) ENOW STEADMAN LEWIS AGBOR BIO-D,CHE-E,FSN-B
(22) AMBE KELLY-ASHLEY FINYOHLE BIO-D,CHE-D,ICT-C
(23) IFEANYI CHUCKWU UMEZIRIKE PMS-E,PHY-D,ICT-C
(24) ROSE MARY NYUYKIGHAN ECO-D,GEO-E,HIS-C
(25) SIMEU KWETCHI URIELLE JOYCE BIO-E,CHE-D,FSN-D
(26) NGUEFACK DYLAN BIO-E,CHE-C,PHY-E
(27) NKFUNKO RODRIGUE KWEBE ECO-E,ENG-E,GEO-C
(28) PANGUI TAGNE CEDRIK JUNIOR CHE-E,PMS-C,ICT-E
(29) YAMDEU TCHOUACHA ARNOLD FREDDY BIO-E,CHE-D,PHY-E
(30) NAMUKWA RAHAMANI FEHNYUI ECO-E,GEO-E,HIS-D
(31) TATA NANCY NJEMKPU BIO-E,CHE-D,PMS-E
(32) OJONG AKEM ENOW ECO-D,GEO-E,HIS-E
(33) BANSI CHE AKONGNWI ENG-E,LIT-E,HIS-D
(34) MEFIRE OUSMAN NASSER ECO-E,GEO-E,HIS-E
(35) YINKFU EMELDINE NEBA BIO-E,CHE-E,PHY-E
(36) ARIMENYI BLAISE ECO-E,LIT-E,HIS-E
NYEANCHI BLAISE CARLSON MBENGONG
ECO-E,GEO-E,HIS-E
(37)
Passed In 2 Subjects: 16
(1) BONGSIYSI JEAN PIERRE VERNYUY ECO-D,GEO-B
(2) JOSOBOLA DORAH DIPITA CHE-C,PMM-E
(3) TATANG LATIFA JUNNUI FSN-C,GGY-E
(4) AMINDE CALEB MUKETE FSN-C,GGY-E
(5) ANYIKUE ITA ECO-E,HIS-C
(6) ASONG GLORY CHE-D,PMS-D
(7) EKWEN ELIAS AKURIBA BIO-C,GGY-E
(8) FAVOUR ASHLEY KATE LIT-E,HIS-C
(9) WACHOM TEUGUIA LANDRY DEFISTEL ECO-D,GEO-E
(10) FRIZT BRAYANT EWENZO ENG-E,HIS-D
(11) DAISY TIFUH YANGSI CHE-E,PMS-D
(12) AKAMA NIVEL STELLA ECO-E,HIS-D
(13) -OBEN EUNICE BETEK BIO-E,ECO-E
(14) SEHNSAI HELBERT BERINYUY ECO-E,GEO-E
(15) PANGSUI SADIATU MAFUE LIT-E,HIS-E
(16) CHU MELANIE BIH LIT-E,HIS-E
Centre No: 11752 Government Bilingual High School Bachua
Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 9
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5 Subjects: 1
(1) NDIFON ANNA TING ENG-B,LIT-B,FRE-C,HIS-B,PHI-B
Passed In 4 Subjects: 2
(1) ATEH DORIENCE ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-D
(2) BIH MELANI BAKARI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E
Passed In 3 Subjects: 5
(1) TIM DAISY MUNANG ECO-C,GEO-C,HIS-D
(2) MESHI MINET ECO-D,GEO-C,HIS-D
(3) MOFOR LOVETTE ECO-C,GEO-D,HIS-E
(4) BRANDON NKWETI CHO ECO-C,GEO-E,HIS-E
(5) MBUH GLORY YIMINI ECO-E,GEO-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 1
(1) ATEH QUINTA NGELIWU ECO-D,GEO-D
Centre No: 11761 Buea Town External
Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 14
% Passed : 87.50, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
(1) BRENDA LASHO BEKEH ECO-E,LIT-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 3 Subjects: 5
(1) ASONGWE BERILYN NGUM ECO-C,LIT-E,HIS-B
(2) ENJEI THELMA TEKE ECO-D,GEO-D,HIS-C
(3) OJONG-TAMBI RYAN EKA ECO-E,GEO-E,HIS-C
(4) OSONG ETOKI THELMA GEO-E,HIS-E,PHI-D
(5) MAGDALINE NAMONDO IKOMEY MAKOLO ECO-E,HIS-E,PHI-E
Passed In 2 Subjects: 8
(1) BOKWE CLOVIS MISODI ECO-D,PHI-E
(2) NOUGOUA NGNINKEU ILEDEGARDE ENG-E,FRE-D
(3) HELOISE NHEUMIE NCHATI ENG-E,PHI-D
(4) AMAH IRENE ETOKI ETUMBE HIS-D,PHI-E
(5) FOZAO DUBESTIN KANGKIA ENG-E,HIS-D
(6) ITOE JOHN TILILI ECO-E,HIS-E
(7) MICHEAL NGANDO NJIE ECO-E,HIS-E
(8) EMMANUELSON ETONGO MBUA ENG-E,HIS-E
Centre No: 11764 Government Bilingual High School Yagoua
Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 21
% Passed : 95.45, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3 Subjects: 9
(1) GUIDAWA NGAYAM GISELE ECO-C,GEO-B,PMS-A
Page 165 of 249
2019 RESULTS: GCE ADVANCED LEVEL GENERAL
Passed In 3 Subjects: 9
(2) TAKANG LYDIENE ETENGENENG ECO-C,GEO-A,PMS-B
(3) OUMAR AHMAT OUMAR GEO-E,PMS-D,ICT-C
(4) DISSIVIDA WAKKA CHIMENE LIT-D,FRE-E,HIS-C
(5) KARIM ZINA LUCIEN ECO-E,GEO-E,PMS-C
(6) FISSOU NOYOM FRE-E,GEO-D,HIS-D
(7) K’NEEWE PIERRE ECO-E,GEO-D,HIS-D
(8) BRENDA NOISSA ANAELLE LIT-E,FRE-E,HIS-D
(9) ABOUBAKAR SAIDOU ECO-E,FRE-E,HIS-E
Passed In 2 Subjects: 12
(1) WITA SIRINA SABINE SANDRINE GEO-B,HIS-C
(2) VIDA RAMA MARTIALE LIT-E,HIS-B
(3) VOUDINA DENIS GEO-D,HIS-D
(4) SAMA SANA FIRMANOU ALEXANDRE ECO-E,HIS-C
(5) ATIKERE OUMAR MARBA DOUBLA GEO-E,HIS-D
(6) FIRINA BONAVENTURE GEO-E,HIS-D
(7) BINTOU ABDOULAYE LIT-D,FRE-E
(8) FIRIDA AMANDINE GEO-E,PMS-D
(9) HASSANA DANDI GEO-E,HIS-D
(10) NGABINA PROSPER GEO-E,HIS-E
(11) YANGA DIANG LE GRAND GEO-E,HIS-E
(12) YOBOYE VIRGINIE MAGLOIRE GEO-E,HIS-E
Centre No: 11766 Bafia Mbam External
Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 5
% Passed : 35.71, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 1
NGON NZEUCHEU ANDRE ARSENE
ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B
(1)
Passed In 3 Subjects: 1
(1) ABDOULAYE NJEUTCHO NAFISSATOU ENG-E,FRE-D,HIS-D
Passed In 2 Subjects: 3
(1) DERICK MEKE ECO-E,HIS-C
(2) LENYIN BRANDINE KONI ECO-E,HIS-D
(3) TAMFU NOHOU NGWANG GEO-E,HIS-E
Centre No: 11770 Atiela External
Regist: 66, Sat for 2 or more Subjects: 65, Passed : 36
% Passed : 55.38, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4 Subjects: 4
(1) BONGNTEH CLAUD ALABEE ECO-D,GEO-B,HIS-C,REL-B
(2) NEBA YVETTE BIH ECO-D,ENG-B,GEO-E,HI